Wine - en to uk translation catalogue (3549 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
uk: 
    Статус  Локальний   Віддалений
    ---------------------------------------------------------------

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
uk:   /reg:32
         Доступ до реєстру за допомогою 32-розрядного перегляду.
    
      /reg:64
         Доступ до реєстру за допомогою 64-розрядного перегляду.

en:  (Yes|No)
uk:  (Так|Ні)

en:  (Yes|No|All)
uk:  (Так|Ні|Всі)

en:  to
uk:  до

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
uk: %1
    Файл містить Юнікод-текст, який буде втрачено при збереженні
    файлу в кодуванні %2.
    Щоб не втратити цей текст, натисніть Скасувати, та
    виберіть зі списку один з варіантів Юнікод.
    Продовжити?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
uk: %1      %2      %3      Відкритих ресурсів: %4!u!

en: %1 %2 &Object
uk: &Об'єкт %1 %2

en: %1 &Object
uk: &Об'єкт %1

en: %1 (%2!d! bits)
uk: %1 (%2!d! біт)

en: %1 adapter %2
uk: %1 адаптер %2

en: %1 of %2 free
uk: %1 з %2 вільно

en: %1!d! file(s) copied
uk: %1!d! файл(ів) скопійовано

en: %1!d! file(s) would be copied
uk: %1!d! файл(ів) буде скопійовано

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
uk: Залишилося %1!u! %2 and %3!u! %4

en: %1!u! %2 remaining
uk: Залишилося %1!u! %2

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
uk: %1!u!МБ використано, %2!u!МБ доступно

en: %1: File Not Found
uk: %1: Файл не знайдено

en: %1? (Yes|No)
uk: %1? (Так|Ні)

en: %d bytes
uk: %d байт

en: &Abort
uk: П&ерервати

en: &About
uk: &Інформація

en: &About Clock
uk: &Про Годинник

en: &About Control Panel
uk: &Про панель керування

en: &About Internet Explorer
uk: &Про Оглядач Інтернету

en: &About Notepad
uk: &Про Notepad

en: &About OleView
uk: &Про OleView

en: &About Program Manager
uk: &Про Диспетчер програм

en: &About Registry Editor
uk: &Про Редактор реєстру

en: &About Task Manager
uk: &Про програму

en: &About Wine
uk: &Про Wine

en: &About Wine File Manager
uk: &Про Файловий Менеджер Wine

en: &About Wine Help
uk: Про &Довідку Wine

en: &About Wine Wordpad
uk: &Про Wine Wordpad

en: &About WineMine
uk: &Про WineMine

en: &Above Normal
uk: &Вище середнього

en: &Add
uk: &Додати

en: &Add ->
uk: &Додати ->

en: &Add Control...
uk: &Додати елемент управління...

en: &Add to Custom Colors
uk: &Додати до набору

en: &Add to Favorites...
uk: &Додати до Обраного...

en: &Address bar
uk: Рядок &адреси

en: &Advanced...
uk: &Додатково...

en: &All
uk: &Все

en: &All File Details
uk: Всі дані про фай&л

en: &Always on Top
uk: &Завжди зверху

en: &Annotate...
uk: &Замітки...

en: &Apply
uk: &Застосувати

en: &Archive
uk: &Архівний

en: &Arrange Icons
uk: &Впорядкувати значки

en: &Arrange automatically
uk: &Впорядкувати автоматично

en: &As:
uk: &Як:

en: &Attributes:
uk: &Властивості:

en: &Auto Arrange
uk: &Автоматично

en: &Automatically select certificate store
uk: &Автоматично вибрати сховище сертифікатів

en: &Back
uk: &Назад

en: &Basic Colors:
uk: &Базова палітра:

en: &Beginner
uk: Н&овачок

en: &Below Normal
uk: &Нижче середнього

en: &Binary Value
uk: &Двійкове значення

en: &Bind to file...
uk: &Прив'язати до файлу...

en: &Blank page
uk: По&рожня сторінка

en: &Blank password
uk: &Пустий пароль

en: &Blue:
uk: С&иній:

en: &Bookmark
uk: &Закладка

en: &Bottom:
uk: &Нижнє:

en: &Bring To Front
uk: &На передній план

en: &Browse View
uk: &Вибрати вигляд

en: &Browse...
uk: &Огляд...

en: &Buffer size:
uk: &Розмір буфера:

en: &Builtin (Wine)
uk: &Вбудована (Wine)

en: &Bullet points
uk: &Маркери

en: &CPU History
uk: &Історія ЦП

en: &CPU Usage
uk: &Використання ЦП

en: &Cascade
uk: &Каскадом

en: &Cell
uk: &Комірку

en: &Cell Properties
uk: Властивості &Комірки

en: &Certificate purposes:
uk: &Цілі сертифікату:

en: &Change...
uk: З&мінити...

en: &Choose a stream:
uk: &Оберіть потік:

en: &Clear	Del
uk: О&чистити	DEL

en: &Close
uk: За&крити

en: &Close	Alt+F4
uk: &Закрити	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
uk: &Закрити	Ctrl+F4

en: &Close console
uk: &Закрити консоль

en: &CoCreateInstance Flag
uk: Прапор &CoCreateInstance

en: &Color
uk: &Колір

en: &Color:
uk: &Колір:

en: &Column
uk: &Стовпчик

en: &Command line:
uk: &Командний рядок:

en: &Compressed
uk: С&тиснутий

en: &Compressor:
uk: &Алгоритм стиснення:

en: &Confirm password:
uk: &Підтвердження паролю:

en: &Connection string:
uk: &Рядок з'єднання:

en: &Contents
uk: &Зміст

en: &Contents	F1
uk: &Зміст	F1

en: &Continue
uk: П&родовжити

en: &Convert...
uk: &Конвертувати...

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Copy	Ctrl+C
uk: &Копіювати	Ctrl+C

en: &Copy Background
uk: &Копіювати тло

en: &Copy Key Name
uk: &Копіювати ім'я ключа

en: &Copy to File...
uk: &Копіювати в файл...

en: &Copy...	F8
uk: &Копіювати...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
uk: Повідомлення CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: &Current page
uk: &Поточна сторінка

en: &Custom Colors:
uk: Д&одаткові кольори:

en: &Custom...
uk: &Свої параметри...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
uk: X.509 в кодуванні &DER (*.cer)

en: &DWORD Value
uk: &Значення DWORD

en: &Data Rate
uk: &Потік даних

en: &Date
uk: &Дата

en: &Date and time...
uk: &Дата та час...

en: &Debug
uk: &Налагодження

en: &Def. char format
uk: Формат символів &за замовчуванням

en: &Default Printer
uk: Принтер за &замовчуванням

en: &Default page
uk: &Типова сторінка

en: &Define Custom Colors >>
uk: &Визначити колір >>

en: &Define...
uk: &Задати...

en: &Delete
uk: Ви&далити

en: &Delete	Del
uk: Ви&далити	Del

en: &Description:
uk: &Опис:

en: &Details
uk: &Детально

en: &Directories
uk: &Директорії

en: &Directories:
uk: &Теки:

en: &Disable
uk: Вим&кнути

en: &Disconnect Network Drive
uk: &Відключити мережний диск

en: &Disk
uk: &Диск

en: &Display As Icon
uk: &У вигляді значка

en: &Down
uk: В&низ

en: &Drive Bar
uk: Панель &дисків

en: &E-mail Picture...
uk: Відправити малюнок по &Е-mail...

en: &Edit
uk: &Редагування

en: &Edit Properties...
uk: &Змінити властивості...

en: &Edit Value...
uk: &Редагувати Значення...

en: &Edit View
uk: &Змінити вигляд

en: &Edit...
uk: &Змінити...

en: &Emulate a virtual desktop
uk: &Емулювати віртуальний робочий стіл

en: &Enable
uk: &Увімкнути

en: &Enable Distributed COM
uk: &Дозволити розподілений COM

en: &Enable all purposes for this certificate
uk: &Ввімкнути всі цілі для цього сертифікату

en: &Enable strong encryption
uk: &Ввімкнути сильне шифрування

en: &Encoding
uk: &Кодування

en: &End Process
uk: &Завершити процес

en: &End Task
uk: &Зняти завдання

en: &Enter the port name to add:
uk: Введіть &назву локального порта:

en: &Erase
uk: &Стерти

en: &Execute...
uk: &Виконати...

en: &Expandable String Value
uk: &Розширюване Рядкове значення

en: &Expert
uk: &Експерт

en: &Expert mode
uk: &Режим експерта

en: &Export Registry File...
uk: &Експортувати файл реєстру...

en: &Export...
uk: &Експорт...

en: &Fastest Times
uk: &Найкращі результати

en: &Favorites
uk: &Обране

en: &File
uk: &Файл

en: &File Name:
uk: Ім'я &файлу:

en: &File name:
uk: &Ім'я файлу:

en: &Filename:
uk: &Ім'я файлу:

en: &Find Next
uk: З&найти далі

en: &Find...	Ctrl+F
uk: З&найти...	Ctrl+F

en: &Font
uk: &Шрифт

en: &Font...
uk: &Шрифт...

en: &Font:
uk: &Шрифт:

en: &Footer:
uk: &Нижній колонтитул:

en: &Format Bar
uk: Панель &Форматування

en: &Format:
uk: &Формат:

en: &Forward
uk: В&перед

en: &Friendly name:
uk: &Дружня назва:

en: &From:
uk: &з:

en: &Game
uk: &Гра

en: &Get text
uk: &Взяти текст

en: &Go To Process
uk: Йти &до процесу

en: &Go to My Pictures
uk: &Перейти до теки Мої Малюнки

en: &Green:
uk: &Зелен:

en: &Group by type kind
uk: &Групувати за типом

en: &Group file:
uk: &Файл групи:

en: &Group or user names:
uk: &Імена груп або користувачів:

en: &Handle Count
uk: Лічильник &дескрипторів

en: &Header:
uk: &Верхній колонтитул:

en: &Height:
uk: &Висота:

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Help on help	F1
uk: &Використання Довідки	F1

en: &Hidden component categories
uk: &Приховані категорії компонентів

en: &Hide When Minimized
uk: &Приховати якщо згорнутий

en: &High
uk: &Висока

en: &Hue:
uk: Від&т:

en: &Ignore
uk: &Пропустити

en: &Image Name
uk: &Ім'я образу

en: &Import Registry File...
uk: &Імпортувати файл реєстру...

en: &Import...
uk: &Імпорт...

en: &In-process server
uk: &Внутрішньопроцесний сервер

en: &Include all certificates in the certification path if possible
uk: &Включити всі сертифікати за сертифікаційним шляхом якщо можливо

en: &Index
uk: &Зміст

en: &Insert
uk: В&ставити

en: &Insert mode
uk: &Режим вставки

en: &Install
uk: &Встановити

en: &Install Certificate...
uk: &Встановити сертифікат...

en: &Install theme...
uk: &Встановити тему...

en: &Install...
uk: &Встановити...

en: &Interleave every
uk: &Інтервал чергування

en: &Intermediate
uk: &Проміжний

en: &Key
uk: &Ключ

en: &Key Frame Every
uk: &Ключовий кадр кожні

en: &Key combination:
uk: &Сполучення клавіш:

en: &Label:
uk: &Мітка:

en: &Landscape
uk: &Альбомна

en: &Large
uk: &Великий

en: &Left
uk: В&ліво

en: &Left:
uk: &Ліве:

en: &Link to:
uk: &Направити:

en: &List
uk: &Список

en: &Lists
uk: &Списки

en: &Local server
uk: &Локальний сервер

en: &Low
uk: &Низька

en: &Machine name:
uk: &Ім'я комп'ютера:

en: &Make New Folder
uk: &Зробити нову теку

en: &Mark
uk: Ві&дзначити

en: &Medium
uk: &Середній

en: &Memory Usage
uk: &Пам'ять - використання

en: &Minimize
uk: З&горнути

en: &Minimize On Use
uk: З&горнути після звертання

en: &Minimize at launch
uk: &Згорнути при старті

en: &Minimize on run
uk: З&горнути при старті

en: &Modified
uk: &Змінено

en: &Modify...
uk: &Змінити...

en: &Modify/Remove
uk: &Змінити/Видалити

en: &More Windows...
uk: &Ще вікна...

en: &Move
uk: &Пересунути

en: &Move...	F7
uk: &Перемістити...	F7

en: &Multi-String Value
uk: &Багаторядкове значення

en: &Name
uk: &Ім'я

en: &Name:
uk: &Ім'я:

en: &Native (Windows)
uk: &Стороння (Windows)

en: &New
uk: &Новий

en: &New	Ctrl+N
uk: &Новий	Ctrl+N

en: &New	F2
uk: &Нова	F2

en: &New Task (Run...)
uk: &Нове завдання (Виконати...)

en: &New Task...
uk: &Нове завдання...

en: &New override for library:
uk: &Нове заміщення для бібліотеки:

en: &New...
uk: &Створити...

en: &New...	Ctrl+N
uk: &Новий...	Ctrl+N

en: &Next >
uk: &Далі >

en: &No
uk: &Ні

en: &No line wrapping
uk: &Без переносу

en: &Normal
uk: &Нормальна

en: &Object
uk: &Об'єкт

en: &One Graph, All CPUs
uk: &Один графік на всі ЦП

en: &Open
uk: &Відкрити

en: &Open	Enter
uk: &Відкрити	Enter

en: &Open Link
uk: &Відкрити посилання

en: &Open...
uk: &Відкрити...

en: &Open...	Ctrl+O
uk: &Відкрити...	Ctrl+O

en: &Open:
uk: &Відкрити:

en: &Options
uk: &Параметри

en: &Options...
uk: &Параметри...

en: &Other files
uk: Інші &файли

en: &Output File Name:
uk: &Ім'я кінцевого файлу:

en: &Overlapped	Shift+F5
uk: &Каскад	Shift+F5

en: &Override
uk: &Змінити заміщення

en: &Owner:
uk: &Власник:

en: &PID (Process Identifier)
uk: &PID (Ідентиф. процесу)

en: &Pages
uk: &Стор.

en: &Pale yellow	Ctrl+2
uk: &Блідо-жовтий	Ctrl+2

en: &Paragraph...
uk: &Параграф...

en: &Password:
uk: &Пароль:

en: &Paste
uk: Вст&авити

en: &Paste	Ctrl+V
uk: &Вставити	Ctrl+V

en: &Path:
uk: &Шлях:

en: &Paused
uk: &Призупинити

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
uk: &Обмін особистою інформацією/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
uk: &Помістити всі сертифікати в наступне сховище:

en: &Portrait
uk: &Книжкова

en: &Print
uk: &Друк

en: &Print Target
uk: &Друк об'єкту

en: &Print...
uk: &Друк...

en: &Print...	Ctrl+P
uk: &Друк...	Ctrl+P

en: &Program
uk: &Програму

en: &Programs
uk: &Програми

en: &Properties
uk: В&ластивості

en: &Properties	Alt+Enter
uk: Властивос&ті	Alt+Enter

en: &Quick Edit mode
uk: &Швидке редагування

en: &Read Only
uk: &Лише для читання

en: &Realtime
uk: &Реального часу

en: &Red:
uk: &Черв:

en: &Refresh
uk: О&новити

en: &Refresh	F5
uk: &Оновити	F5

en: &Refresh Now
uk: &Оновити

en: &Registry
uk: &Реєстр

en: &Release Instance
uk: &Видалити Екземпляр

en: &Remember my password
uk: &Запам'ятати мій пароль

en: &Remote server
uk: &Віддалений сервер

en: &Remove
uk: &Видалити

en: &Remove Favorite...
uk: &Видалити з Обраного...

en: &Remove application
uk: &Видалити програму

en: &Remove duplicates
uk: &Видаляти повтори

en: &Rename
uk: Пере&йменувати

en: &Rename	F2
uk: &Перейменувати	F2

en: &Replace
uk: &Замінити

en: &Replace...	Ctrl+H
uk: За&мінити...	Ctrl+H

en: &Reset
uk: &Скинути

en: &Retry
uk: По&втор

en: &Right
uk: В&право

en: &Right:
uk: &Праве:

en: &Row
uk: &Рядок

en: &Ruler
uk: &Лінійка

en: &Run the Registry Editor
uk: &Запустити Редактор реєстру

en: &Run...
uk: &Запустити...

en: &Save
uk: &Зберегти

en: &Save	Ctrl+S
uk: &Зберегти	Ctrl+S

en: &Save As...
uk: Зберегти &як...

en: &Save Background As...
uk: &Зберегти тло як...

en: &Save Picture As...
uk: &Зберегти малюнок як...

en: &Save as...
uk: &Зберегти як...

en: &Save settings on exit
uk: Зберегти &налаштування при виході

en: &Save this password (insecure)
uk: &Зберегти цей пароль (небезпечно)

en: &Scale to Window
uk: &Розширити до розмірів вікна

en: &Search
uk: &Пошук

en: &Search next	F3
uk: Знайти &далі	F3

en: &Search...	Ctrl+F
uk: &Знайти...	Ctrl+F

en: &Seconds
uk: &Секунди

en: &Select
uk: &Вибрати

en: &Select Columns...
uk: &Вибрати стовпці...

en: &Select all
uk: Вид&ілити все

en: &Select all	Ctrl+A
uk: Вибрати в&се	Ctrl+A

en: &Selection
uk: &Виділення

en: &Session ID
uk: Код се&ансу

en: &Settings...
uk: &Параметри...

en: &Setup
uk: Властивості

en: &Show 16-bit tasks
uk: П&оказувати 16-бітні завдання

en: &Show Kernel Times
uk: &Показати час ядра

en: &Show dot files
uk: Показувати &файли, що починаються з крапки

en: &Show physical stores
uk: &Показати фізичні сховища

en: &Show processes from all users
uk: &Показувати процеси всіх користувачів

en: &Show:
uk: &Показати:

en: &Side by side	Shift+F4
uk: &Поруч	Shift+F4

en: &Size
uk: Роз&мір

en: &Size:
uk: &Розмір:

en: &Small
uk: &Малий

en: &Sort by Name
uk: &Сортувати за ім'ям

en: &Source
uk: &Джерело

en: &Source:
uk: &Джерело:

en: &Standard bar
uk: &Стандартна панель

en: &Status Bar
uk: Рядок &стану

en: &Stop
uk: &Зупинити

en: &String Value
uk: &Рядкове значення

en: &Support Information
uk: &Дані підтримки

en: &Switch To
uk: &Переключитись

en: &System
uk: &Системний

en: &System	Ctrl+1
uk: &Система	Ctrl+1

en: &System Configuration
uk: &Конфігурація Системи

en: &Table
uk: &Таблицю

en: &Table Properties
uk: Властивості &Таблиці

en: &Tabs...
uk: В&кладки...

en: &Test Connection
uk: &Тест підключення

en: &Test Sound
uk: &Тест звуку

en: &Theme:
uk: &Тема:

en: &Thread Count
uk: &Лічильник потоків

en: &Time/Date	F5
uk: &Час/Дата	F5

en: &To group:
uk: &В групу:

en: &To:
uk: &до:

en: &Toolbar
uk: Панель &інструментів

en: &Toolbar buttons:
uk: &Кнопки панелі інструментів:

en: &Toolbars
uk: &Панелі інструментів

en: &Top:
uk: &Верхнє:

en: &Transmission Retry:
uk: &Спроб пересилання:

en: &Tray:
uk: Ло&ток:

en: &Try Again
uk: &Ще спроба

en: &Type:
uk: &Тип:

en: &USER Objects
uk: О&б'єкти USER

en: &Underline
uk: &Підкреслений

en: &Undo
uk: &Відмінити

en: &Undo	Ctrl+Z
uk: &Назад	Ctrl+Z

en: &Up
uk: В&верх

en: &Update Speed
uk: &Швидкість оновлення

en: &User name:
uk: &Користувач:

en: &View
uk: &Вигляд

en: &View Certificate
uk: &Перегляд сертифікату

en: &View Source
uk: &Переглянути вихідний код

en: &View Type Info
uk: &Дивитись дані про тип

en: &View TypeLib...
uk: П&ерегляд TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
uk: Об'єм віртуальної пам'яті

en: &Width:
uk: &Ширина:

en: &Window
uk: Ві&кно

en: &Windows
uk: &Вікна

en: &Windows Version:
uk: &Версія Windows:

en: &Without Titlebar
uk: &Без смуги заголовка

en: &Working directory:
uk: &Робоча тека:

en: &Wrap long lines
uk: &Перенос  слів

en: &Yes
uk: &Так

en: &Yes, export the private key
uk: &Так, експортувати приватний ключ

en: &from:
uk: &від:

en: &to:
uk: &до:

en: &w&bPage &p
uk: &w&bСторінка &p

en: '%s' could not be found.
uk: '%s' не знайдений.

en: '%s' is not a valid port name
uk: '%s' не дійсна назва порту

en: '[object]' is not a date object
uk: '[object]' не об'єкт типу date

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
uk: Властивість 'writable' не може бути встановлена на 'true' для цього об'єкта

en: '|' is undefined
uk: '|' не визначено

en: (Default)
uk: (За замовчуванням)

en: (No Theme)
uk: (Без теми)

en: (None)
uk: (Немає)

en: (System default)
uk: (Типовий системний)

en: (UTC) Coordinated Universal Time
uk: (UTC) Всесвітній координований час

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
uk: (UTC+00:00) Дублін, Единбург, Лісабон, Лондон

en: (UTC+00:00) Monrovia, Reykjavik
uk: (UTC+00:00) Монровія, Рейк'явік

en: (UTC+00:00) Sao Tome
uk: (UTC+00:00) Сан-Томе

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
uk: (UTC+01:00) Амстердам, Берлін, Берн, Рим, Стокгольм, Відень

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
uk: (UTC+01:00) Белград, Братислава, Будапешт, Любляна, Прага

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
uk: (UTC+01:00) Брюссель, Копенгаген, Мадрид, Париж

en: (UTC+01:00) Casablanca
uk: (UTC+01:00) Касабланка

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
uk: (UTC+01:00) Сараєво, Скоп’є, Варшава, Загреб

en: (UTC+02:00) Amman
uk: (UTC+02:00) Амман

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
uk: (UTC+02:00) Афіни, Бухарест

en: (UTC+02:00) Beirut
uk: (UTC+02:00) Бейрут

en: (UTC+02:00) Cairo
uk: (UTC+02:00) Каїр

en: (UTC+02:00) Chisinau
uk: (UTC+02:00) Кишинів

en: (UTC+02:00) Damascus
uk: (UTC+02:00) Дамаск

en: (UTC+02:00) Gaza, Hebron
uk: (UTC+02:00) Газа, Хеврон

en: (UTC+02:00) Harare, Pretoria
uk: (UTC+02:00) Хараре, Преторія

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
uk: (UTC+02:00) Гельсінкі, Київ, Рига, Софія, Таллінн, Вільнюс

en: (UTC+02:00) Jerusalem
uk: (UTC+02:00) Єрусалим

en: (UTC+02:00) Juba
uk: (UTC+02:00) Джуба

en: (UTC+02:00) Kaliningrad
uk: (UTC+02:00) Калінінград

en: (UTC+02:00) Khartoum
uk: (UTC+02:00) Хартум

en: (UTC+02:00) Tripoli
uk: (UTC+02:00) Тріполі

en: (UTC+02:00) Windhoek
uk: (UTC+02:00) Віндхук

en: (UTC+03:00) Baghdad
uk: (UTC+03:00) Багдад

en: (UTC+03:00) Istanbul
uk: (UTC+03:00) Стамбул

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
uk: (UTC+03:00) Кувейт, Ер-Ріяд

en: (UTC+03:00) Minsk
uk: (UTC+03:00) Мінськ

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
uk: (UTC+03:00) Москва, Санкт-Петербург

en: (UTC+03:00) Nairobi
uk: (UTC+03:00) Найробі

en: (UTC+03:30) Tehran
uk: (UTC+03:30) Тегеран

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
uk: (UTC+04:00) Абу-Дабі, Маскат

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
uk: (UTC+04:00) Астрахань, Ульяновськ

en: (UTC+04:00) Baku
uk: (UTC+04:00) Баку

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
uk: (UTC+04:00) Іжевськ, Самара

en: (UTC+04:00) Port Louis
uk: (UTC+04:00) Порт-Луї

en: (UTC+04:00) Saratov
uk: (UTC+04:00) Саратов

en: (UTC+04:00) Tbilisi
uk: (UTC+04:00) Тбілісі

en: (UTC+04:00) Volgograd
uk: (UTC+04:00) Волгоград

en: (UTC+04:00) Yerevan
uk: (UTC+04:00) Єреван

en: (UTC+04:30) Kabul
uk: (UTC+04:30) Кабул

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
uk: (UTC+05:00) Ашхабад, Ташкент

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
uk: (UTC+05:00) Єкатеринбург

en: (UTC+05:00) Islamabad, Karachi
uk: (UTC+05:00) Ісламабад, Карачі

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
uk: (UTC+05:00) Кизилорда

en: (UTC+05:30) Chennai, Kolkata, Mumbai, New Delhi
uk: (UTC+05:30) Ченнаї, Колката, Мумбаї, Нью-Делі

en: (UTC+05:30) Sri Jayawardenepura
uk: (UTC+05:30) Шрі-Джаяварденепура

en: (UTC+05:45) Kathmandu
uk: (UTC+05:45) Катманду

en: (UTC+06:00) Astana
uk: (UTC+06:00) Астана

en: (UTC+06:00) Dhaka
uk: (UTC+06:00) Дакка

en: (UTC+06:00) Omsk
uk: (UTC+06:00) Омськ

en: (UTC+06:30) Yangon (Rangoon)
uk: (UTC+06:30) Янгон (Рангун)

en: (UTC+07:00) Bangkok, Hanoi, Jakarta
uk: (UTC+07:00) Бангкок, Ханой, Джакарта

en: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaysk
uk: (UTC+07:00) Барнаул, Горно-Алтайськ

en: (UTC+07:00) Hovd
uk: (UTC+07:00) Ховд

en: (UTC+07:00) Krasnoyarsk
uk: (UTC+07:00) Красноярськ

en: (UTC+07:00) Novosibirsk
uk: (UTC+07:00) Новосибірськ

en: (UTC+07:00) Tomsk
uk: (UTC+07:00) Томськ

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
uk: (UTC+08:00) Пекін, Чунцин, Гонконг, Урумчі

en: (UTC+08:00) Irkutsk
uk: (UTC+08:00) Іркутськ

en: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapore
uk: (UTC+08:00) Куала-Лумпур, Сінгапур

en: (UTC+08:00) Taipei
uk: (UTC+08:00) Тайбей

en: (UTC+08:00) Ulaanbaatar
uk: (UTC+08:00) Улан-Батор

en: (UTC+08:45) Eucla
uk: (UTC+08:45) Евкла

en: (UTC+09:00) Chita
uk: (UTC+09:00) Чита

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
uk: (UTC+09:00) Осака, Саппоро, Токіо

en: (UTC+09:00) Pyongyang
uk: (UTC+09:00) Пхеньян

en: (UTC+09:00) Seoul
uk: (UTC+09:00) Сеул

en: (UTC+09:00) Yakutsk
uk: (UTC+09:00) Якутськ

en: (UTC+09:30) Adelaide
uk: (UTC+09:30) Аделаїда

en: (UTC+09:30) Darwin
uk: (UTC+09:30) Дарвін

en: (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney
uk: (UTC+10:00) Канберра, Мельбурн, Сідней

en: (UTC+10:00) Guam, Port Moresby
uk: (UTC+10:00) Гуам, Порт-Морсбі

en: (UTC+10:00) Hobart
uk: (UTC+10:00) Гобарт

en: (UTC+10:00) Vladivostok
uk: (UTC+10:00) Владивосток

en: (UTC+10:30) Lord Howe Island
uk: (UTC+10:30) Острів Лорд-Хау

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
uk: (UTC+11:00) Острів Бугенвіль

en: (UTC+11:00) Chokurdakh
uk: (UTC+11:00) Чокурдах

en: (UTC+11:00) Magadan
uk: (UTC+11:00) Магадан

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
uk: (UTC+11:00) Острів Норфолк

en: (UTC+11:00) Sakhalin
uk: (UTC+11:00) Сахалін

en: (UTC+11:00) Solomon Is., New Caledonia
uk: (UTC+11:00) Соломонові острови, Нова Каледонія

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
uk: (UTC+12:00) Анадир, Петропавловськ-Камчатський

en: (UTC+12:00) Auckland, Wellington
uk: (UTC+12:00) Окленд, Веллінгтон

en: (UTC+12:00) Coordinated Universal Time+12
uk: (UTC+12:00) Всесвітній координований час+12

en: (UTC+12:00) Fiji
uk: (UTC+12:00) Фіджі

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
uk: (UTC+12:45) Острови Чатем

en: (UTC+13:00) Coordinated Universal Time+13
uk: (UTC+13:00) Всесвітній координований час+13

en: (UTC+13:00) Nuku'alofa
uk: (UTC+13:00) Нукуалофа

en: (UTC+13:00) Samoa
uk: (UTC+13:00) Самоа

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
uk: (UTC+14:00) Острів Кіритіматі

en: (UTC-01:00) Azores
uk: (UTC-01:00) Азорські острови

en: (UTC-01:00) Cabo Verde Is.
uk: (UTC-01:00) Острів Кабо-Верде

en: (UTC-02:00) Coordinated Universal Time-02
uk: (UTC-02:00) Всесвітній координований час-02

en: (UTC-03:00) Araguaina
uk: (UTC-03:00) Арагуаіна

en: (UTC-03:00) Brasilia
uk: (UTC-03:00) Бразиліа

en: (UTC-03:00) Cayenne, Fortaleza
uk: (UTC-03:00) Кайєнна, Форталеза

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
uk: (UTC-03:00) Буенос-Айрес

en: (UTC-03:00) Greenland
uk: (UTC-03:00) Гренландія

en: (UTC-03:00) Montevideo
uk: (UTC-03:00) Монтевідео

en: (UTC-03:00) Punta Arenas
uk: (UTC-03:00) Пунта-Аренас

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
uk: (UTC-03:00) Сен-П'єр і Мікелон

en: (UTC-03:00) Salvador
uk: (UTC-03:00) Сальвадор

en: (UTC-03:30) Newfoundland
uk: (UTC-03:30) Ньюфаундленд

en: (UTC-04:00) Asuncion
uk: (UTC-04:00) Асунсьйон

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
uk: (UTC-04:00) Атлантичний час (Канада)

en: (UTC-04:00) Caracas
uk: (UTC-04:00) Каракас

en: (UTC-04:00) Cuiaba
uk: (UTC-04:00) Куяба

en: (UTC-04:00) Georgetown, La Paz, Manaus, San Juan
uk: (UTC-04:00) Джорджтаун, Ла-Пас, Манаус, Сан-Хуан

en: (UTC-05:00) Bogota, Lima, Quito, Rio Branco
uk: (UTC-05:00) Богота, Ліма, Кіто, Ріу-Бранку

en: (UTC-05:00) Chetumal
uk: (UTC-05:00) Четумал

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
uk: (UTC-05:00) Східний час (США та Канада)

en: (UTC-05:00) Haiti
uk: (UTC-05:00) Гаїті

en: (UTC-05:00) Havana
uk: (UTC-05:00) Гавана

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
uk: (UTC-05:00) Індіана (Схід)

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
uk: (UTC-05:00) Теркс і Кайкос

en: (UTC-06:00) Central America
uk: (UTC-06:00) Центральна Америка

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
uk: (UTC-06:00) Центральний час (США та Канада)

en: (UTC-06:00) Easter Island
uk: (UTC-06:00) Острів Пасхи

en: (UTC-06:00) Guadalajara, Mexico City, Monterrey
uk: (UTC-06:00) Гвадалахара, Мехіко, Монтеррей

en: (UTC-06:00) Saskatchewan
uk: (UTC-06:00) Саскачеван

en: (UTC-07:00) Arizona
uk: (UTC-07:00) Арізона

en: (UTC-07:00) Chihuahua, La Paz, Mazatlan
uk: (UTC-07:00) Чихуахуа, Ла-Пас, Мазатлан

en: (UTC-07:00) Mountain Time (US & Canada)
uk: (UTC-07:00) Гірський час (США та Канада)

en: (UTC-07:00) Yukon
uk: (UTC-07:00) Юкон

en: (UTC-08:00) Baja California
uk: (UTC-08:00) Баха-Каліфорнія

en: (UTC-08:00) Coordinated Universal Time-08
uk: (UTC-08:00) Всесвітній координований час-08

en: (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada)
uk: (UTC-08:00) Тихоокеанський час (США та Канада)

en: (UTC-09:00) Alaska
uk: (UTC-09:00) Аляска

en: (UTC-09:00) Coordinated Universal Time-09
uk: (UTC-09:00) Всесвітній координований час-09

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
uk: (UTC-09:30) Маркізські острови

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
uk: (UTC-10:00) Алеутські острови

en: (UTC-10:00) Hawaii
uk: (UTC-10:00) Гаваї

en: (UTC-11:00) Coordinated Universal Time-11
uk: (UTC-11:00) Всесвітній координований час-11

en: (UTC-12:00) International Date Line West
uk: (UTC-12:00) Міжнародна лінія дат на захід

en: (cannot display value)
uk: (неможливо відобразити значення)

en: (unidentified)
uk: (не визначено)

en: (unknown %d)
uk: (невідомо %d)

en: (value not set)
uk: (значення не задане)

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
uk: - Жорстке посилання - Підтримувані команди -
    
    create        створити жорстке посилання

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
uk: - Підтримувані команди -
    
    hardlink      управління жорстким посиланням

en: 1. Specify the source of data:
uk: 1. Вкажіть джерело даних:

en: 2. Enter information to log on to the server
uk: 2. Введіть інформацію для входу на сервер

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
uk: 3. Введіть &початковий каталог для використання:

en: 5.1 Surround
uk: Багатоканальний 5.1

en: < &Back
uk: < &Назад

en: <- &Remove
uk: <- &Прибрати

en: <Advanced Purposes>
uk: <Розширені цілі>

en: <All>
uk: <Всі>

en: <None>
uk: <Немає>

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
uk: === Журналювання розпочалося: [Date]  [Time] ===

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
uk: Не знайдено карту MIDI. Можливо, виникли проблеми з драйвером, або файл MIDIMAP.CFG пошкоджений або відсутній.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
uk: При вводі значення параметра було пропущено закриваючі лапки. Введіть їх.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
uk: Командний рядок, що починається з REM (з наступним пробілом) нічого не
    виконує, тому може бути використаний як коментар в пакетному файлі.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
uk: Вказано код пристрою, який не використовується в системі.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
uk: Файл уже існує в %1.
    
    Замінити його?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
uk: Ім'я файлу не може містити наступні символи:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
uk: Тека за шляхом %1 вже існує.
    
    Замінити її?

en: A network error occurred
uk: Виникла помилка мережі

en: A null parameter block was passed to MCI.
uk: До MCI було передано порожній блок параметрів.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
uk: Параметр або значення вказані двічі. Укажіть його лише один раз.

en: A printer error occurred.
uk: Виникла помилка принтера.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
uk: Сталася помилка під час ініціалізації MCI. Спробуйте перезапустити Windows.

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
uk: Програма зазнала збій, але WineDbg не вдалося приєднатись до процесу, щоб отримати більш детальну інформацію.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
uk: Симулюється вихід з системи чи вимкнення, але ця програма не відповідає.
    
    Якщо закрити процес зараз, можна втратити незбережені дані.

en: A single history graph shows total CPU usage
uk: Єдиний хронологічний графік загального використання ЦП

en: A&ccess:
uk: &Доступ:

en: A&dd
uk: &Додати

en: A&dd...
uk: &Додати...

en: A&vailable buttons:
uk: На&явні кнопки:

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
uk: ASSOC показує чи змінює асоціації файлових типів.
    
    Синтаксис: ASSOC [.розш[=[тип_файлу]]]
    
    ASSOC без параметрів показує поточні файлові асоціації.
    Якщо використовується лише з розширенням то відображає поточну асоціацію.
    Якщо не вказати тип файлу після знаку рівності то існуюча асоціація буде
    видалена.

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
uk: ATTRIB - Показує чи змінює атрибути файлів.
    
    Синтаксис:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [диск:][шлях][назва_файлу]
           [/S [/D]]
    
    Де:
    
      +   Задає атрибут.
      -   Очищує атрибут.
      R   Атрибут файлу лише читання.
      A   Атрибут архівного файлу.
      S   Атрибут системного файлу.
      H   Атрибут прихованого файлу.
      [диск][шлях][назва_файлу]
          Вказує файл чи файли для обробки атрибутів.
      /S  Обробляє відповідні файли в поточній теці та всіх підтеках.
      /D  Обробляє також теки.

en: About
uk: Про програму

en: About %s
uk: Про %s

en: Access Method=
uk: Метод доступу=

en: Access date
uk: Дата останнього доступу

en: Access denied.
uk: Доступ заборонено.

en: Account disabled.
uk: Обліковий запис вимкнений.

en: Account expired.
uk: Обліковий запис протермінований.

en: Action
uk: Дія

en: Action [Time]: [1]. [2]
uk: Дія [Time]: [1]. [2]

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
uk: Дія завершилася [Time]: [1]. Повернене значення [2].

en: Action start [Time]: [1].
uk: Запуск дії [Time]: [1].

en: Actions
uk: Дії

en: Activation
uk: Активація

en: Active Border
uk: Активна рамка

en: Active Connections
uk: Активні Підключення

en: Active Title Bar
uk: Заголовок акт. вікна

en: Active Title Bar Gradient
uk: Градієнт заголовка акт. вікна

en: Active Title Text
uk: Заголовок акт. - текст

en: ActiveX component can't create object
uk: Компонент ActiveX не може створити об’єкт

en: Adapter hardware error.
uk: Апаратна помилка адаптера.

en: Add &Purpose...
uk: Додати &ціль...

en: Add Control
uk: Додати елемент управління

en: Add Favorite
uk: Додати Обране

en: Add Purpose
uk: Додати ціль

en: Add a Local Port
uk: Додати локальний порт

en: Add appli&cation...
uk: &Додати програму...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
uk: Додайте ідентифікатор об'єкту (OID) для цілі сертифікату, що ви хочете додати:

en: Add to &Favorites...
uk: Додати до &Обраного...

en: Add/Remove Programs
uk: Встановлення/Видалення Програм

en: Address
uk: Адреса

en: Address error.
uk: Помилка адреси.

en: Address:
uk: Адреса:

en: Adds a new 32-bit value
uk: Додає нове 32-розрядне значення

en: Adds a new binary value
uk: Додає нове двійкове значення

en: Adds a new expandable string value
uk: Додає нове розширюване рядкове значення

en: Adds a new key
uk: Додає новий ключ

en: Adds a new multi-string value
uk: Додає нове багаторядкове значення

en: Adds a new string value
uk: Додає нове рядкове значення

en: Adds keys to the favorites list
uk: Додає ключі до Обраного

en: Administration Limit Exceeded
uk: Перевищено обмеження адміністрування

en: Advanced
uk: Майстер

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Affects Multiple DSAs
uk: Впливає на декілька DSA

en: Affiliation Changed
uk: Приналежність змінена

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
uk: Після увімкнення чи вимкнення пристрою, під’єднаний джойстик не буде оновлений, поки Ви не перезавантажите цей аплет.

en: Alias Dereference Problem
uk: Проблема звернення до псевдоніму

en: Alias Problem
uk: Проблема з псевдонімом

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All
uk: Все

en: All Objects
uk: Всі об'єкти

en: All application policies
uk: Політика всіх додатків

en: All documents (*.*)
uk: Всі документи (*.*)

en: All files (*.*)
uk: Всі файли (*.*)

en: All issuance policies
uk: Політика всіх видань

[ctx: All key]
en: A
uk: В

en: All multimedia files
uk: Усі мультимедійні файли

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
uk: Усі таймери мультимедіа використовуються іншими додатками. Закрийте один із цих додатків і повторіть спробу.

en: All results will be lost. Are you sure?
uk: Всі результати будуть втрачені. Ви впевнені?

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
uk: Неможливо перевірити всі цілі призначення цього сертифікату.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
uk: Усі пристрої, які можуть відтворювати файли поточного формату, зараз зайняті. Зачекайте, поки пристрій звільниться, і повторіть спробу.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
uk: Усі пристрої, які можуть записувати файли поточного формату, зараз зайняті. Зачекайте, поки пристрій звільниться, і повторіть спробу.

en: Allocating registry space
uk: Виділення простору реєстру

en: Allow
uk: Дозволити

en: Allow &saving password
uk: Дозволити &збереження пароля

en: Allow the &window manager to control the windows
uk: Дозволити менеджеру вікон &керувати вікнами

en: Allow the window manager to &decorate the windows
uk: Дозволити менеджеру вікон &декорувати вікна

en: Allows data on disk to be encrypted
uk: Дозволяє шифрувати дані на диску

en: Allows data to be signed with the current time
uk: Дозволяє підписати дані поточним часом

en: Allows secure communication over the Internet
uk: Забезпечує безпечний зв'язок через Інтернет

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
uk: Дозвіл на цифровий підпис списку довірених сертифікатів

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
uk: Дозволяє встановити нове та видалити наявне ПЗ з вашого комп'ютера.

en: Already Exists
uk: Вже існує

en: Already assigned.
uk: Вже призначено.

en: Already initialized.
uk: Вже ініціалізовано.

en: Alternative Name
uk: Альтернативна назва

en: Always on &top
uk: Завжди &зверху

en: An error number was specified that is not defined in the system.
uk: Вказаний номер помилки не визначений у системі.

en: An error occurred with the specified port.
uk: Сталася помилка зі вказаним портом.

en: An error occurred.
uk: Виникла помилка.

en: An internal error has occurred.
uk: Виникла внутрішня помилка.

en: An invalid flag was passed to a system function.
uk: До системної функції передано неправильний прапор.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
uk: До системної функції передано неправильний параметр.

en: Ana&log
uk: &Анало&говий

en: Annotation...
uk: Замітки...

en: Another version is installed.
uk: Встановлена інша версія.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
uk: Можна використовувати будь-які сумісні пристрої відтворення звуку.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
uk: Можна використовувати будь-які сумісні пристрої запису звуку.

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
uk: AppId: [1]{{, AppType: [2], Користувачі: [3], RSN: [4]}}

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
uk: Контекст:[1], Назва збірки:[2]

en: Application IDs
uk: ID програми

en: Application Policies
uk: Політика додатку

en: Application Policy Constraints
uk: Обмеження політики додатку

en: Application Policy Mappings
uk: Відображення політики додатку

en: Application Workspace
uk: Робоче поле програми

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
uk: Програма не може бути запущена або немає асоційованих з типом даного документа додатків.
    Виклик ShellExecuteEx провалився

en: Application settings
uk: Налаштування програми

en: Application: [1]
uk: Застосунок: [1]

en: Application: [1], Command line: [2]
uk: Застосунок: [1], Командний рядок: [2]

en: Applications
uk: Додатки

en: Applying font settings
uk: Застосування параметрів шрифта

en: Aqua
uk: Блакитний

en: Arabic
uk: Арабський

en: Archived Key Certificate Hash
uk: Заархівований Хеш ключа сертифікату

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
uk: Ви впевнені, що хочете відіслати '%1' та весь її вміст в Кошик?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
uk: Ви впевнені, що хочете відіслати '%1' в Кошик?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
uk: Ви впевнені, що хочете відіслати ці %1 елементи(ів) в Кошик?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити всі значення реєстру в '%1'?

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
uk: Ви впевнені, що хочете видалити диск C?
    
    Більшість Windows-програм перестануть працювати без диску C. Якщо ви все ж вирішили видалити диск, не забудьте створити новий!

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити ключ реєстру '%1'?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити значення реєстру '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити обрані елементи?

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибране значення реєстру?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити ці %1 елементи(ів)?

en: Are you sure you want to delete these values?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити ці значення?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей ключ реєстру та всі його підрозділи?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
uk: Ви дійсно хочете видалити ці сертифікати?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
uk: Ви дійсно хочете видалити цей сертифікат?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
uk: Ви впевнені, що хочете остаточно вилучити '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
uk: Ви впевнені, що хочете остаточно вилучити ці %1 елементи(ів)?

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Argument missing
uk: Відсутній аргумент

en: Argument not optional
uk: Відсутній обов'язковий аргумент

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Arrange &Icons
uk: Впорядкувати &Іконки

en: Array length must be a finite positive integer
uk: Довжиною масиву повинне бути скінченне додатнє ціле число

en: Array object expected
uk: Очікується об'єкт Array

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
uk: Питати локальний сервер при виклику CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
uk: Питати віддалений сервер при виклику CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
uk: Питати внутрішньопроцесний обробник при виклику CoGetClassObject

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
uk: Питати внутрішньопроцесний сервер при виклику CoGetClassObject

en: Asking for %s
uk: Запит %s

en: Atomic locks not supported.
uk: Атомні замки не підтримуються.

en: Attaches the debugger to this process
uk: Застосовує налагоджувач до цього процесу

en: Attribute Or Value Exists
uk: Властивість або значення існує

en: Attribute is not found.
uk: Атрибут не знайдено.

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Attributes:
uk: &Властивості:

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio test failed!
uk: Аудіо тест провалився!

en: Auth Unknown
uk: Невідома авторизація

en: Authentication Method Not Supported
uk: Метод авторизації не підтримується

en: Authentication Required
uk: Необхідна авторизація

en: Authority Info Access
uk: Інформаційний доступ органу

en: Authority Information Access
uk: Доступ до інформації про повноваження

en: Authority Key Identifier
uk: Ідентифікатор ключа повноважень

en: Autodetect
uk: Автовизначення

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automatic configuration
uk: Автоматичне налаштування

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
uk: Автоматично захоплювати &мишу у повноекранних вікнах

en: Automatically determined by the program
uk: Автоматично визначено програмою

en: Automation server can't create object
uk: Сервер автоматизації не може створити об'єкт

en: Available
uk: Доступно

en: Available formats
uk: Доступні формати

en: B&rowse...
uk: &Огляд...

en: B&uild...
uk: &Створити...

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
uk: X.509 в кодуванні Ba&se64 (*.cer):

en: Back
uk: Назад

en: Backgroun&d
uk: &Тло

en: Bad EXE format for %1.
uk: Невірний формат EXE для %1.

en: Bad command.
uk: Невірна команда.

en: Bad configuration.
uk: Невірна конфігурація.

en: Bad descriptor format.
uk: Невірний формат дескриптора.

en: Bad device type.
uk: Невірний тип пристрою.

en: Bad driver level.
uk: Поганий рівень драйвера.

en: Bad environment.
uk: Невірне оточення.

en: Bad format.
uk: Невірний формат.

en: Bad length.
uk: Невірна довжина.

en: Bad network name.
uk: Невірне мережне ім'я.

en: Bad network path.
uk: Невірний мережний шлях.

en: Bad network response.
uk: Погана відповідь мережі.

en: Bad pipe.
uk: Поганий канал.

en: Bad remote adapter.
uk: Поганий віддалений адаптер.

en: Bad startup version.
uk: Некоректна версія під час запуску.

en: Bad unit.
uk: Поганий модуль.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
uk: Неправильно сформоване число - має бути або десятковим (12),
     або шістнадцятковим (0x34), або вісімковим (056).

en: Baltic
uk: Балтійський

en: Base
uk: Основа

en: Base P&riority
uk: Базови&й пріоритет

en: Base Pri
uk: Баз. пріор.

en: Basic Constraints
uk: Основні Обмеження

en: Baud Rate
uk: Швидкість передачі

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
uk: Перед запуском таких дій як налаштування сторінки чи друкування вам треба встановити принтер. Встановіть принтер та спробуйте знов.

en: Begin request has already been made.
uk: Запит вже зроблено.

en: Beginner
uk: Новачок

en: Beginning of media.
uk: Початок носія.

en: Bind to file via a File Moniker
uk: Прив'язати до файлу через File Moniker

en: Binding executables
uk: Зв'язування виконуючих файлів

en: Bitrate was unknown for ASF file sink.
uk: Невідомий бітрейт для виводу файлу ASF.

en: Black
uk: Чорний

en: Blue
uk: Синій

en: Bold
uk: Жирний

en: Bold Italic
uk: Жирний курсив

en: Boolean object expected
uk: Очікується об'єкт Boolean

en: Boot already accepted as last-good config.
uk: Завантаження вже прийняте як остання успішна конфігурація.

en: Bottom
uk: Вниз

en: Bring All to Front
uk: Все на передній план

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
uk: Переміщення завдання на передній план і передача керування цьому завданню

en: Brings the window front, but does not switch to it
uk: Переміщення вікна на передній план без переходу до нього

en: Bro&wse...
uk: О&гляд...

en: Broadcast
uk: Передача

en: Broken pipe.
uk: Зламаний канал.

en: Browse
uk: Огляд

en: Browse for Folder
uk: Огляд до теки

en: Browse to Desktop
uk: Перехід на Робочий стіл

en: Browse...
uk: Огляд...

en: Browsing history
uk: Історія перегляду

en: Buffer is too small.
uk: Розмір буфера занадто малий.

en: Buffer overflow.
uk: Буфер переповнений.

en: Buffer zone
uk: Зона буфера

en: Buil&tin then Native
uk: В&будована, потім стороння

en: Busy
uk: Зайнято

en: Busy;
uk: Зайнятий;

en: Buttons
uk: Кнопки

en: By &Date
uk: За &Датою

en: By &Name
uk: За &Назвою

en: By &Size
uk: За &Розміром

en: By &Type
uk: За &Типом

en: By File Type
uk: За типом файлів

en: Bytes
uk: Байт

en: Bytestream is not seekable.
uk: Потік не є послідовним.

en: C&ollate
uk: &Розбити

en: C&olor:
uk: Ко&лір:

en: C&ut
uk: Ви&різати

en: CA Compromise
uk: Компроміс CA

en: CA Encryption Certificate
uk: Сертифікат шифрування CA

en: CA Issuers
uk: Видавці CA

en: CA Version
uk: Версія CA

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
uk: CALL <ім'я_пакетного_файлу> використовується в пакетному файлі для
    виконання команд з іншого пакетного файлу. Якщо пакетний файл існує,
    керування повертається до файлу, який його викликав. Команда CALL може
    передати параметри до викликаної процедури.
    
    Зміни теки за замовчуванням, змінних оточення та ін., зроблені викликаною
    процедурою, успадковуються тим, хто її викликав.

en: CHINESE_BIG5
uk: Китайський BIG5

en: CHINESE_GB2312
uk: Китайський GB2312

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
uk: CHOICE відображує текст і чекає, поки Користувач натисне дозволену Кнопку
    зі списку таблиці вибору.
    CHOICE переважно використовується для побудови меню вибору в пакетному
    файлі.

en: CLS clears the console screen.
uk: CLS очищує екран консолі.

en: CMC Attributes
uk: Властивості CMC

en: CMC Data
uk: Дані CMC

en: CMC Extensions
uk: Розширення CMC

en: CMC Response
uk: Відповідь CMC

en: CMC Status Info
uk: Інформація про стан CMC

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
uk: Вбудовані команди CMD:
    ASSOC		Показати та змінити асоціації файлових розширень
    ATTRIB		Відображення чи зміна атрибутів файлу DOS
    CALL		Запуск пакетного файлу всередині іншого
    CD (CHDIR)	Зміна поточної теки за замовчуванням
    CHOICE		Очікування на натиснення клавіші з обраного переліку
    CLS		Очищення екрану консолі
    COPY		Копіювання файлу
    CTTY		Зміна пристрою вводу/виводу
    DATE		Відображення чи зміна системної дати
    DEL (ERASE)	Видалення файлу чи набору файлів
    DIR		Відображення вмісту теки
    ECHO		Копіювання тексту прямо в консольний вивід
    ENDLOCAL	Кінець локалізації змін оточення в пакетному файлі
    FTYPE		Показ та зміна команд відкриття, асоційованих з типами файлів
    HELP		Показ короткої довідкової інформації про команду
    MD (MKDIR)	Створення підтеки
    MKLINK	Створення символьного посилання
    MORE		Відображення виводу сторінками
    MOVE		Переміщення файлу, набору файлів чи дерева каталогів
    PATH		Задання чи відображення шляху пошуку
    PAUSE		Призупинити виконання пакету
    POPD		Відновлює теку до останньої збереженої командою PUSHD
    PROMPT		Зміна запрошення командного рядка
    PUSHD		Переходить до нової теки, зберігаючи поточну
    REN (RENAME)	Перейменування файлу
    RD (RMDIR)	Видалення підтеки
    SET		Задання чи відображення змінних оточення
    SETLOCAL	Початок локалізації змін оточення в пакетному файлі
    START		Запустити програму чи відкрити документ в приєднаній програмі
    TIME		Задання чи відображення поточного системного часу
    TITLE		Задання заголовка вікна для поточної сесії CMD
    TYPE		Виведення вмісту текстового файлу
    VER		Відображення поточної версії CMD
    VOL		Відображення мітки тому дискового пристрою
    XCOPY		Копіювання файлів та дерева каталогів
    EXIT		Вихід з CMD
    
    Введіть HELP <команда> для детальнішої інформації про вищенаведені команди.

en: CMS/PKCS #7 Message
uk: Повідомлення CMS/PKCS #7

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
uk: Повідомлення CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
uk: Повідомлення CMS/PKCS #7 (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
uk: Об'єкти бібліотеки COM

en: COPY <filename> copies a file.
uk: COPY <ім'я_файлу> копіює файл.

en: CPU
uk: ЦП

en: CPU 0
uk: ЦП 0

en: CPU 1
uk: ЦП 1

en: CPU 10
uk: ЦП 10

en: CPU 11
uk: ЦП 11

en: CPU 12
uk: ЦП 12

en: CPU 13
uk: ЦП 13

en: CPU 14
uk: ЦП 14

en: CPU 15
uk: ЦП 15

en: CPU 16
uk: ЦП 16

en: CPU 17
uk: ЦП 17

en: CPU 18
uk: ЦП 18

en: CPU 19
uk: ЦП 19

en: CPU 2
uk: ЦП 2

en: CPU 20
uk: ЦП 20

en: CPU 21
uk: ЦП 21

en: CPU 22
uk: ЦП 22

en: CPU 23
uk: ЦП 23

en: CPU 24
uk: ЦП 24

en: CPU 25
uk: ЦП 25

en: CPU 26
uk: ЦП 26

en: CPU 27
uk: ЦП 27

en: CPU 28
uk: ЦП 28

en: CPU 29
uk: ЦП 29

en: CPU 3
uk: ЦП 3

en: CPU 30
uk: ЦП 30

en: CPU 31
uk: ЦП 31

en: CPU 4
uk: ЦП 4

en: CPU 5
uk: ЦП 5

en: CPU 6
uk: ЦП 6

en: CPU 7
uk: ЦП 7

en: CPU 8
uk: ЦП 8

en: CPU 9
uk: ЦП 9

en: CPU Tim&e
uk: &Час ЦП

en: CPU Time
uk: Час ЦП

en: CPU Usage: %3d%%
uk: Використ. ЦП: %3d%%

en: CPU usage
uk: Викорис. ЦП

en: CPU usage history
uk: Історія використання ЦП

en: CRC error.
uk: Помилка CRC.

en: CRL Distribution Point
uk: Точка розповсюдження CRL

en: CRL Distribution Points
uk: Точки розповсюдження CRL

en: CRL Issuer
uk: Видавець CRL

en: CRL Number
uk: Номер CRL

en: CRL Reason Code
uk: Код причини CRL

en: CRL Reason=
uk: Причина CRL=

en: CRL Signing
uk: Підписання CRL

en: CTTY changes the input/output device.
uk: CTTY змінює пристрій вводу/виводу.

en: Call failed.
uk: Помилка запиту.

en: Call not implemented.
uk: Виклик не реалізовано.

en: Can't connect to the LDAP server
uk: Неможливо підключитись до LDAP сервера

en: Can't create necessary temporary file
uk: Не вдається створити необхідний тимчасовий файл

en: Can't delete current directory.
uk: Неможливо видалити поточну теку.

en: Can't have 'break' outside of loop
uk: 'break' не може знаходитись за циклом

en: Can't have 'continue' outside of loop
uk: 'continue' не може знаходитись за циклом

en: Can't open registry key.
uk: Неможливо відкрити ключ реєстру.

en: Can't read registry key.
uk: Неможливо прочитати ключ реєстру.

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
uk: Не можу визначити '%1' як внутрішню або зовнішню команду, чи пакетний сценарій (скрипт).

en: Can't write registry key.
uk: Неможливо записати ключ реєстру.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel violation.
uk: Скасування порушення.

en: Canceling...
uk: Скасування...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
uk: Неможливо отримати доступ до вказаного файлу чи пристрою MCI, тому що додаток не може змінити диск.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
uk: Неможливо отримати доступ до вказаного файлу чи пристрою MCI, тому що додаток не може змінити теку.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
uk: Неможливо отримати доступ до вказаного файлу чи пристрою MCI. Спробуйте змінити теку чи перезавантажити комп'ютер.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
uk: Не можу додати більше ніж 32 позицій табуляції.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
uk: Не можу викликати мітку пакету за межами пакетного скрипта

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
uk: Неможливо виконати команди у вказаній послідовності. Змініть послідовність команд і повторіть спробу.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
uk: Неможливо виконати вказану команду для пристрою, що відкривається автоматично. Зачекайте, поки пристрій буде закрито, і повторіть спробу.

en: Cannot complete.
uk: Неможливо завершити.

en: Cannot connect topology nodes.
uk: Не вдалося підключити топологічні вузли.

en: Cannot create.
uk: Неможливо створити.

en: Cannot define property '|': object is not extensible
uk: Неможливо визначити властивість '|': об'єкт не є розширюваним

en: Cannot delete '|'
uk: Неможливо видалити '|'

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
uk: Неможливо визначити тип пристрою за вказаним розширенням імені файлу.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
uk: Не можу знайти '%s'. Хочете знайти цей файл самотужки?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
uk: Не можу знайти richedit... Скасовую

en: Cannot find decryptor.
uk: Модуль розшифровки не знайдено.

en: Cannot find the printer.
uk: Не вдалось знайти принтер.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
uk: Неможливо знайти вказаний пристрій. Переконайтеся, що він установлений, або що ім'я пристрою введено правильно.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
uk: Неможливо знайти вказаний файл. Перевірте, чи правильно вказані шлях та ім'я файлу.

en: Cannot modify non-writable property '|'
uk: Неможливо змінити властивість, яка не підлягає запису '|'

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
uk: Неможливо відкрити цей пристрій без використання прапорця WAVE_ALLOWSYNC. Установіть цей прапорець і повторіть спробу.

en: Cannot parse bytestream.
uk: Неможливо розібрати потік даних.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
uk: Неможливо виконати цю операцію під час відтворення даних із носія. Зупиніть відтворення даних або зачекайте на його закінчення.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
uk: Неможливо прочитати вказаний файл. Переконайтеся, що файл не видалений, і перевірте підключення до диску або мережі.

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
uk: Неможливо перевизначити властивість, яка не підлягає налаштуванню '|'

en: Cannot run full-screen.
uk: Не може відкрити на весь екран.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
uk: Неможливо зберегти файл без імені. Введіть ім'я файлу.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
uk: Неможливо зберегти вказаний файл. Переконайтеся, що на диску достатньо вільного місця, або що комп'ютер ще підключений до мережі.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
uk: Неможливо ввімкнути режим відтворення для поточного звукового пристрою, тому що він зайнятий. Зачекайте, поки пристрій звільниться, і повторіть спробу.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
uk: Неможливо ввімкнути режим запису для поточного звукового пристрою, тому що він зайнятий. Зачекайте, поки пристрій звільниться, і повторіть спробу.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
uk: Неможливо вводити додаткові символи після рядка, забраного в лапки.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
uk: Неможливо використовувати 'all' як ім'я пристрою для вказаної команди.

en: Cannot use a filename with the specified device.
uk: Неможливо використати ім'я файлу для вказаного пристрою.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
uk: Прапор 'notify' неможливо використовувати для пристроїв, відкритих автоматично.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
uk: Неможливо записати до вказаного файлу. Переконайтеся, що на диску є достатньо вільного простору та що комп'ютер ще підключений до мережі.

en: Caps Lock is On
uk: Caps Lock включений

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
uk: Розташовує вікна каскадом на робочому столі

en: Cascading	Ctrl+F5
uk: Вікна каскадом	Ctrl+F5

en: Center
uk: По Центру

en: Central Europe
uk: Центральна Європа

en: Central European
uk: Центральноєвропейський

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Certificate &status:
uk: &Стан сертифікату:

en: Certificate Export Wizard
uk: Майстер експорту сертифікатів

en: Certificate Extensions
uk: Розширення Сертифікатів

en: Certificate Hold
uk: Призупинення сертифікату

en: Certificate Import Wizard
uk: Майстер імпорту сертифікатів

en: Certificate Information
uk: Інформація про сертифікат

en: Certificate Issuer
uk: Видавець сертифікату

en: Certificate Manifold
uk: Розмноження сертифікатів

en: Certificate Policies
uk: Політика Сертифікатів

en: Certificate Policy
uk: Політика Сертифікатів

en: Certificate Properties
uk: Властивості сертифікату

en: Certificate Request Agent
uk: Агент запиту сертифікату

en: Certificate Revocation List
uk: Список анульованих сертифікатів

en: Certificate Revocation List (*.crl)
uk: Список анульованих сертифікатів (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
uk: Серійний номер сертифікату=

en: Certificate Signing
uk: Підписання сертифікату

en: Certificate Store
uk: Сховище сертифікатів

en: Certificate Store Selected
uk: Сховище сертифікатів вибране

en: Certificate Template Information
uk: Інформація шаблону сертифікату

en: Certificate Trust List
uk: Список довірених сертифікатів

en: Certificate Trust List (*.stl)
uk: Список довірених сертифікатів (*.stl)

en: Certificate Type
uk: Тип Сертифікату

en: Certificate intended purposes
uk: Призначені цілі сертифікату

en: Certificate purpose
uk: Ціль сертифікату

en: Certificate purposes
uk: Цілі сертифікату

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
uk: Сховища сертифікатів це колекції сертифікатів, списки анульованих сертифікатів, та списки довірених сертифікатів.

en: Certificates
uk: Сертифікати

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
uk: Сертифікати використовуються для вашої ідентифікації та для ідентифікації органів сертифікації та видавців.

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
uk: Сертифікати, видані цими органами сертифікації, втратять довіру.
    Ви дійсно хочете видалити ці сертифікати?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
uk: Сертифікати, видані цими органами кореневої сертифікації, чи іншими органами сертифікації, які їх видали, втратять довіру.
    Ви дійсно хочете видалити ці довірені кореневі сертифікати?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
uk: Сертифікати, видані цим органом сертифікації, втратять довіру.
    Ви дійсно хочете видалити цей сертифікат?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
uk: Сертифікати, видані цим органом кореневої сертифікації, чи іншим органом сертифікації, який їх видав, втратять довіру.
    Ви дійсно хочете видалити цей довірений кореневий сертифікат?

en: Certificates...
uk: Сертифікати...

en: Certification Authority Issuer
uk: Видавець органу сертифікації

en: Certification Path
uk: Шлях сертифікації

en: Certification Template Name
uk: Назва шаблону сертифікації

en: Certification path
uk: Шлях сертифікації

en: Challenge Password
uk: Запит паролю

en: Change &Icon...
uk: З&мінити значок...

en: Change &icon...
uk: Змінити зна&чок...

en: Change Icon
uk: Зміна значка

en: Change machine wide Distributed COM settings
uk: Змінити загальносистемні параметри Distributed COM

en: Changes the position of the split between two panes
uk: Змінює позицію роздільника між двома панелями

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
uk: Зміна порядку завантаження цієї бібліотеки не рекомендується.
    Дійсно змінити порядок?

en: Character &format
uk: &Формат символів

en: Child process has not completed.
uk: Дочірній процес не завершений.

en: Choose the format in which the content will be saved.
uk: Виберіть формат, в якому буде збережено вміст.

en: Cinepak Video codec
uk: Відео кодек Cinepak

en: Class Id: [1]
uk: Id класу: [1]

en: Class Name:
uk: Ім'я класу:

en: Class already exists.
uk: Клас вже існує.

en: Class does not exist.
uk: Клас не існує.

en: Class doesn't support Automation
uk: Клас не підтримує автоматизацію

en: Client Authentication
uk: Ідентифікація клієнта

en: Client Information
uk: Клієнтські Дані

en: Clock
uk: Годинник

en: Clock has no time source set.
uk: У годинника немає призначеного джерела часу.

en: Clock is not available.
uk: Годинник недоступний.

en: Clock is not simple
uk: Годинник не простий

en: Clock state was already set.
uk: Статус годинника вже встановлено.

en: Clock was stopped
uk: Годинник зупинино

en: Close
uk: Закрити

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
uk: Надіслано повідомлення закриття до вікон верхнього рівня процесу "%1" з PID %2!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
uk: Надіслано повідомлення закриття до вікон верхнього рівня процесу з PID %1!u!.

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: CoGetClassObject failed.
uk: CoGetClassObject не вдався.

en: Code Signing
uk: Підписання коду

en: Codec was not found.
uk: Кодек не було знайдено.

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Color
uk: Зміна кольору

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Command history
uk: Історія команд

en: Comment:
uk: Примітка:

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments:
uk: Коментарі:

en: Commit charge (K)
uk: Виділено пам'яті (кБ)

en: Common Name
uk: Загальна назва

en: Compare False
uk: Порівняння невірне

en: Compare True
uk: Порівняння вірне

en: Completing the Certificate Export Wizard
uk: Завершення роботи Майстра експорту сертифікатів

en: Completing the Certificate Import Wizard
uk: Завершення роботи Майстра імпорту сертифікатів

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
uk: ID компонента: [1], Кваліфікатор: [2]

en: Compress options
uk: Параметри стиснення

en: Compression &Quality:
uk: &Якість Стиснення:

en: Computing space requirements
uk: Оцінка необхідного місця на диску

en: Con&figure...
uk: Налаштува&ти...

en: Condensed
uk: Стисло

en: Conditional compilation is turned off
uk: Умовна компіляція вимкнена

en: Confidentiality Required
uk: Потрібна конфіденційність

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Configuration error
uk: Помилка конфігурації

en: Configure Devices
uk: Налаштувати пристрої

en: Configure LPT Port
uk: Налаштування LPT порта

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
uk: Налаштувати Wine Internet Browser та пов'язані параметри

en: Confirm Key Delete
uk: Підтвердження видалення ключа

en: Confirm Value Delete
uk: Підтвердження видалення значення

en: Confirm deletion
uk: Підтвердження вилучення

en: Confirm file deletion
uk: Підтвердження вилучення файлу

en: Confirm file overwrite
uk: Підтвердження Перезапису Файлу

en: Confirm folder deletion
uk: Підтвердження вилучення теки

en: Confirm overwrite
uk: Підтвердження перезапису

en: Congratulations!
uk: Вітання!

en: Connect &Network Drive...
uk: &Підключити мережний диск...

en: Connect to %s
uk: Під'єднатись до %s

en: Connect to another machine
uk: Під'єднатись до іншого комп'ютера

en: Connect:
uk: З'єднання:

en: Connected
uk: Під'єднано

en: Connected (xinput device)
uk: Під'єднано (пристрій xinput)

en: Connecting to %s
uk: Під'єднуюсь до %s

en: Connecting to camera
uk: Під'єднання до камери

en: Connecting to camera... Please Wait
uk: Під'єднання до камери... Зачекайте

en: Connection
uk: Підключення

en: Connection aborted.
uk: З'єднання перервано.

en: Connection count limit reached.
uk: Досягнута межа кількості підключень.

en: Connection invalid.
uk: Невірне з'єднання.

en: Connection is active.
uk: З'єднання активне.

en: Connection is being made
uk: З'єднання здійснене

en: Connection refused.
uk: У з'єднанні відмовлено.

en: Connection unavailable.
uk: Під'єднання недоступне.

en: Connection-specific DNS suffix
uk: DNS-суфікс підключення

en: Connections
uk: Підключення

en: Console
uk: Консоль

en: Constraint Violation
uk: Порушення обмеження

en: Contact:
uk: Контактна особа:

en: Contacts
uk: Контакти

en: Contains commands for accessing frequently used keys
uk: Містить команди для доступу до ключів, що часто використовуються

en: Contains commands for creating new keys or values
uk: Містить команди для створення нових ключів або значень

en: Contains commands for customizing the registry window
uk: Містить команди для налаштування вікна реєстру

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
uk: Містить команди для відображення довідки та інформації про редактор реєстру

en: Contains commands for editing values or keys
uk: Містить команди для редагування значень або ключів

en: Contains commands for working with the whole registry
uk: Містить команди для роботи з реєстром у цілому

en: Content
uk: Вміст

en: Content Type
uk: Тип Вмісту

en: Control Panel
uk: Панель керування

en: Controls Alternate Background
uk: Ел-ти керув. - інший фон

en: Controls Background
uk: Елементи керування - фон

en: Controls Dark Shadow
uk: Ел-ти керув. - темна тінь

en: Controls Debug Channels
uk: Керує каналами налагодження

en: Controls Highlight
uk: Ел-ти керув. - світла рамка

en: Controls Light
uk: Елементи керування - світло

en: Controls Shadow
uk: Елементи керування - тінь

en: Controls Text
uk: Елементи керування - текст

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
uk: Визначає, які процесори може використовувати процес

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
uk: Куки
    Файли, збережені на комп'ютері сайтами, що зберігають такі дані як налаштування користувача та дані входу.

en: Cop&yright:
uk: Авторське право:

en: Copies
uk: Копії

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
uk: Копіює ім'я вибраного ключа до буфера

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
uk: Копіювати &HTML object Tag в буфер

en: Copy C&LSID to clipboard
uk: Копіювати C&LSID в буфер

en: Copy Program
uk: Копіювати програму

en: Copy Shor&tcut
uk: Копіювати Ярл&ик

en: Copy files from:
uk: Скопіюйте файли з:

en: Copy manufacturer's files from:
uk: Скопіюйте файли виробника з:

en: Copy program:
uk: Копіювати програму:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
uk: Копіювати GUID вибраного об'єкту в буфер

en: Copying Files...
uk: Копіювання Файлів...

en: Copying network install files
uk: Копіювання файлів мережевого встановлення

en: Copying new files
uk: Копіювання нових файлів

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
uk: Під час копіювання '%1' в '%2' сталась помилка r/c %3!d!

en: Copyright 2000 Joshua Thielen
uk: Авторське право 2000 Joshua Thielen

en: Could not create or use window.
uk: Неможливо створити або використати вікно.

en: Could not get handle to service control manager.
uk: Неможливо отримати доступ до диспетчера служб.

en: Could not get handle to service.
uk: Неможливо отримати доступ до служби.

en: Could not open
uk: Неможливо відкрити

en: Could not open the file.
uk: Неможливо відкрити файл.

en: Could not save the file.
uk: Неможливо зберегти файл.

en: Could not stop service %1
uk: Неможливо зупинити службу %1

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
uk: Неможливо перетворити ім'я файлу UNIX в ім'я файлу DOS.

en: Counter Sign
uk: Контрольний підпис

en: Country/Region
uk: Країна/Регіон

en: Cr&eate Directory...
uk: Створити директорі&ю...

en: Create &Instance
uk: Створити &Екземпляр

en: Create &Link
uk: &Створити Посилання

en: Create Control
uk: Створити елемент управління

en: Create From File
uk: Створити з файла

en: Create Instance &On...
uk: Створити Екземпляр &на...

en: Create New
uk: Створити новий

en: Create New Folder
uk: Створити нову теку

en: Create New Task
uk: Створити нове завдання

en: Create Shor&tcut
uk: Створити &ярлик

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
uk: Створити символьне посилання.
    
    Синтаксис: MKLINK [опції] ім'я_посилання ціль
    
    Опції:
    /d             Створити символьне посилання каталогу.
    /h             Створити жорстке посилання.
    /j             Створити каталог з'єднання.
    ім'я_посилання - це назва нового символьного посилання.
    ім'я_посилання вказує на шлях цілі.

en: Create an instance of the selected object
uk: Створити екземпляр вибраного об'єкту

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
uk: Створити екземпляр вибраного об'єкту на вказаній машині

en: Creating duplicate files
uk: Створення дублікатів файлів

en: Creating folders
uk: Створення тек

en: Creating shortcuts
uk: Створення &ярликів

en: Creation date
uk: Дата створення

en: Creation date:
uk: Дата створення:

en: Creation failed.
uk: Помилка створення.

en: Critical Extensions Only
uk: Лише критичні розширення

en: Cross CA Version
uk: Перехресна версія CA

en: Cross-Certificate Distribution Points
uk: Точки розповсюдження крос-сертифікатів

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
uk: Повідомлення CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: Cu&t
uk: Ви&різати

en: Cu&t	Ctrl+X
uk: Ви&різати	Ctrl+X

en: Current &icon:
uk: Поточний зна&чок:

en: Current Connections
uk: Поточних Підключень

en: Current Date is %1
uk: Поточна дата: %1

en: Current Time is %1
uk: Поточний час: %1

en: Current format:
uk: Поточний формат:

en: Cursor size
uk: Розмір курсора

en: Custom
uk: Користувацькі

en: Custom Game
uk: Свої параметри

en: Customize Toolbar
uk: Настройка панелі інструментів

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: D&isable all purposes for this certificate
uk: В&имкнути всі цілі для цього сертифікату

en: DATE shows or changes the system date.
uk: DATE показує чи змінює системну дату.

en: DC not found.
uk: DC не знайдений.

en: DDE failure.
uk: Помилка DDE.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
uk: DEL <ім'я_файлу> видаляє файл чи набір файлів.

en: DHCP enabled
uk: DHCP ввімкнено

en: DIR lists the contents of a directory.
uk: DIR показує вміст теки.

en: DLL initialization failed.
uk: Ініціалізація DLL не вдалась.

en: DLL not found.
uk: DLL не знайдена.

en: DLL overrides
uk: Заміщення DLL

en: DNS Name=
uk: Назва DNS=

en: Data
uk: Дані

en: Data Bits
uk: Біти даних

en: Data Encipherment
uk: Шифрування даних

en: Data Link Error
uk: Помилка при передачі даних

en: Data Link Properties
uk: Властивості каналу передачі даних

en: Data type mismatch.
uk: Невідповідність типів даних.

en: Database does not exist.
uk: База даних не існує.

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Date deleted
uk: Дата видалення

en: De&vice:
uk: &Привід:

en: Debug Channels
uk: Канали налагодження

en: Decimal
uk: Десяткова

en: Decipher Only
uk: Лише розшифр

en: Decoding Error
uk: Помилка декодування

en: Default Interface Viewer
uk: Типовий переглядач інтерфейсів

en: Default Printer;
uk: Принтер за обумовленням;

en: Default Settings
uk: Стандартні налаштування

en: Default gateway
uk: Шлюз за замовчуванням

en: Defaults
uk: Типове

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete %1?
uk: Видалити %1?

en: Delete &files...
uk: Видалити &файли...

en: Delete browsing history
uk: Очистити історію перегляду

en: Delete group `%s'?
uk: Видалити групу `%s'?

en: Delete program `%s'?
uk: Видалити програму `%s'?

en: Delete the private &key if the export is successful
uk: Видалити приватний &ключ після успішного експорту

en: Deletes the selection
uk: Видаляє вибір

en: Deleting services
uk: Видалення служб

en: Delta CRL Indicator
uk: Індикатор Delta CRL

en: Deny
uk: Відмовити

en: Dependent services are running.
uk: Працюють залежні служби.

en: Description
uk: Опис

en: Desktop &size:
uk: Розмір робочого &столу:

en: Desktop Integration
uk: Інтеграція в інтерфейс

en: Destination:
uk: Призначення:

en: Details
uk: Подробиці

en: Determined by the program
uk: Визначено програмою

en: Device
uk: Пристрій

en: Device I/O error
uk: Помилка вводу-виводу пристрою

en: Device already remembered.
uk: Пристрій вже запам'ятований.

en: Device does not exist.
uk: Пристрій не існує.

en: Device not partitioned.
uk: Привід не містить розділів.

en: Device removed.
uk: Пристрій видалено.

en: Digi&tal
uk: &Ци&фровий

en: Digital Rights
uk: Цифрові права

en: Digital Signature
uk: Цифровий Підпис

en: DirectX Diagnostic Tool
uk: Утиліта Діагностики DirectX

en: Direction
uk: Напрям

en: Directory Address
uk: Адреса каталогу

en: Directory Service Email Replication
uk: Тиражування Email служби каталогів

en: Directory is not empty.
uk: Каталог не порожній.

[ctx: Directory key]
en: D
uk: Д

en: Directory name invalid.
uk: Невірне ім'я каталогу.

en: Disabled
uk: Вимкнений

en: Discipline error on RPC pipe.
uk: Дисциплінарна помилка на RPC-пайпі.

en: Disclaimer
uk: Відмова

en: Disconnected
uk: Від'єднано

en: Disk full
uk: Диск заповнений

en: Disk full.
uk: Диск заповнений.

en: Disk is corrupt.
uk: Диск пошкоджений.

en: Display As Icon
uk: У вигляді значка

en: Display program information, version number and copyright
uk: Показати інформацію про програму, номер версії і копірайт

en: Display the viewer for the selected item
uk: Відкрити перегляд для вибраного пункту

en: Displays Task Manager help topics
uk: Показує довідку диспетчера завдань

en: Displays information about each task
uk: Показує додаткові відомості про кожне завдання

en: Displays kernel time in the performance graphs
uk: Показує час ядра на графіках продуктивності

en: Displays program information, version number and copyright
uk: Відображає інформацію про програму, номер версії та авторство

en: Displays program information, version number, and copyright
uk: Показує відомості про програму, її версію та авторські права

en: Displays tasks by using large icons
uk: Показує завдання великими значками

en: Displays tasks by using small icons
uk: Показує завдання малими значками

en: Distribution Point Name
uk: Назва точки розповсюдження

en: Division by zero error.
uk: Помилка Ділення на нуль.

en: Do you want to continue anyway?
uk: Продовжити попри все?

en: Do you want to install this software?
uk: Встановити це ПЗ?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
uk: Завершити сесію роботи Wine?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
uk: Симулювати перезавантаження Windows?

en: Do you wish to export the private key?
uk: Ви хочете експортувати приватний ключ?

en: Docu&ments
uk: Доку&менти

en: Document
uk: Документ

en: Document Signing
uk: Підписання документу

en: Documents
uk: Документи

en: Does not automatically update
uk: Не оновлювати автоматично

en: Domain Component
uk: Компонент домену

en: Domain already exists.
uk: Домен вже існує.

en: Don't install
uk: Не встановлювати

en: Don't show me th&is message again
uk: &Більше не показувати це повідомлення

en: Done
uk: Готово

en: Downloading %s
uk: Завантаження %s

en: Downloading from %s...
uk: Завантаження з %s...

en: Downloading...
uk: Завантаження...

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Dri&ves:
uk: &Диски:

en: Drive configuration
uk: Налаштування привода

en: Drive is busy.
uk: Привід зайнятий.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
uk: Буква

en: Drive locked.
uk: Диск зайнятий чи заблокований.

en: Driver diagnostics
uk: Діагностика драйвера

en: Driver failure cannot be detected.
uk: Відмова драйвера не може бути виявлена.

en: Drives
uk: Диски

en: Dummy Signer
uk: Фіктивна особа, що підписалась

en: Duplex:
uk: Дуплекс:

en: Duplicate network name.
uk: Дубльоване мережне ім'я.

en: Duplicate service name.
uk: Дубльоване ім'я сервісу.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
uk: Тут вказується, яку динамічно під'єднувану бібліотеку (DLL) використовувати: вбудовану в Wine або сторонню (з Windows, чи надану разом з програмою).

en: E&xit
uk: В&ихід

en: E&xit Task Manager
uk: За&крити Диспетчер Завдань

en: E&xit Windows
uk: Ви&йти з Windows

en: E&xplore
uk: &Провідник

en: E&xtras
uk: Дода&тково

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
uk: ECHO <рядок> відображає <рядок> на поточному термінальному пристрої.
    
    ECHO ON вмикає відображення всіх наступних команд пакетного файлу в
    термінальному пристрої перед їх виконанням.
    
    ECHO OFF дає протилежний ефект до попередньої ECHO ON (ECHO вимкнено (OFF)
    за замовчуванням). Команда ECHO OFF може бути прихована зазначенням перед
    нею знаку @.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
uk: ENDLOCAL завершує локалізацію змін оточення в пакетному файлі що були
    впроваджені командою SETLOCAL.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
uk: ERASE <ім'я_файлу> видаляє файл чи набір файлів.

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: EXE %1 is marked invalid.
uk: EXE %1 позначений недійсним.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
uk: EXIT завершує поточну сесію командного рядка та повертає вас до операційної
    системи чи оболонки, з якої ви запустили cmd.

en: Each CPU has its own history graph
uk: Кожний ЦП має власний хронологічний графік

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
uk: Кожен символ має %1!u! пікселів в ширину і %2!u! пікселів в висоту

en: Echo is %1
uk: Echo зараз %1

en: Edit Binary
uk: Редагувати Двійкове значення

en: Edit DWORD
uk: Редагувати DWORD значення

en: Edit Debug &Channels...
uk: Змінити &канали налагодження...

en: Edit Multi-String
uk: Редагувати Багаторядкове значення

en: Edit Override
uk: Змінити заміщення

en: Edit String
uk: Редагувати рядкове значення

en: Edition
uk: Випуск

en: Effective Date
uk: Дата набрання чинності

en: Effects
uk: Атрибути

en: Element not found.
uk: Елемент не знайдено.

en: Email Address
uk: Адреса Ел. Пошти

en: Email Address=
uk: Адреса Ел. Пошти=

en: Embedded Windows System Component Verification
uk: Перевірка вбудованих системних компонентів Windows

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
uk: Дозволити віддалені &з'єднання (лише Win95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
uk: Ввімкнути &лише наступні цілі для цього сертифікату:

en: Encipher Only
uk: Лише зашифр

en: Encoding Error
uk: Помилка кодування

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Encrypted Private Key
uk: Зашифрований приватний ключ

en: Encrypting File System
uk: Зашифрована Файлова Система

en: Encryption Type
uk: Тип шифрування

en: End Entity
uk: Кінцевий блок

en: End Process &Tree
uk: Завершити &дерево процесів

en: End of file.
uk: Кінець файлу.

en: End of media stream has been reached.
uk: Досягнуто кінця медіапотоку.

en: End of media.
uk: Кінець носія.

en: End of program
uk: Завершення програми

en: Enhanced Key Usage
uk: Розширене Використання Ключа

en: Enhanced key usage (property)
uk: Розширене використання ключа (властивість)

en: Enrollment CSP
uk: Реєстраційний CSP

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
uk: Гарантує, що програмне забезпечення прийшло від
    видавця ПЗ.Захищає ПЗ від змін після публікації

en: Ensures the identity of a remote computer
uk: Забезпечує ідентифікацію віддаленого комп'ютера

en: Enter Full Screen
uk: Повноекранний режим

en: Enter Network Password
uk: Введіть Мережний Пароль

en: Enter Password
uk: Введіть пароль

en: Enter new date:
uk: Введіть нову дату:

en: Enter new time:
uk: Введіть новий час:

en: Enterprise Root OID
uk: Підприємство кореневого OID

en: Entire Network
uk: Вся Мережа

en: Enumerator object expected
uk: Очікується об’єкт перечислювача

en: Environment variable %1 not defined
uk: Змінна оточення %1 не визначена

en: Environment variable not found.
uk: Змінна оточення не знайдена.

en: Error
uk: Помилка

en: Error converting object to primitive type
uk: Помилка конвертування об'єкту в примітивний тип

en: Error during creation of a new folder
uk: Помилка при створенні нової теки

en: Error reading `%s'.
uk: Помилка читання `%s'.

en: Error setting signal handler.
uk: Помилка встановлення обробника сигналів.

en: Error while reading the help file `%s'
uk: Помилка читання файлу довідки `%s'

en: Error while selecting new font.
uk: Помилка при виборі нового шрифта.

en: Error writing `%s'.
uk: Помилка запису `%s'.

en: Error: Alias not found
uk: Помилка: Псевдонім не знайдено

en: Error: Command line not supported
uk: Помилка: Командний рядок не підтримується

en: Error: Could not find process "%1".
uk: Помилка: Не вдалось знайти процес "%1".

en: Error: Could not get hostname: %u.
uk: Помилка: Не вдалося отримати ім'я хоста: %u.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
uk: Помилка: Вказано невірний параметр командного рядка.

en: Error: Invalid option '%c'.
uk: Помилка: невірний параметр '%c'.

en: Error: Invalid query
uk: Помилка: невірний запит

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
uk: Помилка: Повинна бути вказана одна з опцій /im чи /pid.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
uk: Помилка: Опція %1 очікує параметр командного рядка.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
uk: Помилка: Опції /im та /pid є взаємовиключними.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
uk: Помилка: Самоприпинення процесу не дозволене.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
uk: Помилка: Встановлення імені системного хосту є неможливим з hostname-утиліти.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
uk: Помилка: Неможливо перелічити список процесів.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
uk: Помилка: Не вдається завершити процес "%1".

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
uk: Помилка: Вказана невідома чи невірна опція командного рядка.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
uk: Помилка: Вказані невідомі чи невірні параметри командного рядка

en: Error;
uk: Помилка;

en: Errors
uk: Помилки

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
uk: Сталося декілька помилок на різних пристроях. Щоб визначити джерело помилок, виконайте окремо кожну команду для кожного пристрою.

en: Evaluating launch conditions
uk: Оцінка умов запуску

en: Exception in service.
uk: Виняток в сервісі.

en: Exception thrown and not caught
uk: Виняток викликано, але не перехоплено

en: Exclusive semaphore already owned.
uk: Ексклюзивний семафор вже має власника.

en: Executable files (*.exe)
uk: Виконувані Файли (*.exe)

en: Execute Program
uk: Виконати програму

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
uk: Помилка виконання команди видалення '%s', можливо через відсутність файлу.
    Видалити дані про встановлення з реєстру?

en: Existing &overrides:
uk: Існуючі &заміщення:

en: Exit
uk: Вихід

en: Exits the Task Manager application
uk: Закриває диспетчер завдань

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Expands or collapses the selected node
uk: Розгортає або згортає вибраний розділ

en: Expected '('
uk: Очікується '('

en: Expected ')'
uk: Очікується ')'

en: Expected ';'
uk: Очікується ';'

en: Expert
uk: Експерт

en: Expiration Date
uk: Дата закінчення дії

en: Export Filename
uk: Назва експортованого файлу

en: Export Format
uk: Формат експорту

en: Export Private Key
uk: Експорт приватного ключа

en: Export Registry File
uk: Експортувати файл реєстру

en: Export keys
uk: Експортовані ключі

en: Export registry
uk: Експорт реєстру

en: Exports all or part of the registry to a text file
uk: Експортує весь реєстр або його частину в текстовий файл

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
uk: Експортує вибрану гілку реєстру до текстового файлу

en: Extended error.
uk: Розширена помилка.

en: Extension: [1]
uk: Розширення: [1]

en: Extensions Only
uk: Лише розширення

en: F&ormat
uk: Фор&мат

en: F&orward
uk: &Вперед

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
uk: На в&есь екран	Ctrl+Shift+S

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
uk: FTYPE показує або змінює команди відкриття, асоційовані з типами файлів.
    
    Синтаксис: FTYPE [тип_файлу[=[командаВідкриття]]]
    
    Без параметрів, показує типи файлів, для яких на даний момент задані рядки
    команд відкриття.
    Якщо вказаний лише тип файлу, відображає асоційовані команди відкриття,
    якщо такі є.
    Якщо не вказана команда відкриття після знаку рівності то це видалить
    команду для вказаного типу файлів.

en: Failed Connection Attempts
uk: Провалених Спроб Підключення

en: Failed during reading of '%1'
uk: Помилка читання '%1'

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
uk: Неможливо з'єднатися з менеджером монтування, конфігурацію дисків не можна редагувати.

en: Failed to load the RichEdit library.
uk: Не вдалось завантажити бібліотеку RichEdit.

en: Failed to open '%1'
uk: Не вдалось відкрити '%1'

en: Failed to open installation log file.
uk: Не вдалось відкрити файл звіту встановлення.

en: Failed to open the patch package.
uk: Помилка відкриття пакету виправлень.

en: False
uk: Неправда

en: Fastest Times
uk: Кращий час

en: Fastest times
uk: Найкращі результати

en: Favor&ites
uk: &Обране

en: Favorites
uk: Обране

en: Feature: [1]
uk: Компонент: [1]

en: Feed paper manual;
uk: Поставте папір вручну;

en: Fi&nd What:
uk: &Зразок:

en: Field
uk: Поле

en: File
uk: Файл

en: File &Name:
uk: &Ім'я файлу:

en: File &name:
uk: Ім'я &файлу:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
uk: Файл '%s' не існує.
    
    Створити новий файл?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
uk: Файл '%s' було змінено.
    
    Хочете зберегти зміни?

en: File Format
uk: Формат файлу

en: File Recovery
uk: Відновлення файлів

en: File `%s' exists. Not overwritten.
uk: Файл `%s' існує. Він не був перезаписаний.

en: File already exists
uk: Файл вже існує

en: File already exists.
uk: Файл вже існує.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
uk: Файл уже існує.
    Замінити його?

en: File association missing for extension %1
uk: Файлова асоціація для розширення %1 відсутня

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
uk: Файл не є модулем управління OLE. Не вдається зареєструвати елемент управління OLE.

en: File does not exist
uk: Файл не існує

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
uk: Файл не існує
    Чи хочете Ви його створити?

en: File exists.
uk: Файл існує.

en: File invalid.
uk: Файл невірний.

[ctx: File key]
en: F
uk: Ф

en: File name is too long.
uk: Ім'я файлу занадто довге.

en: File name or class name not found during Automation operation
uk: Ім'я файлу або ім'я класу не знайдено під час операції автоматизації

en: File name:
uk: Ім'я файлу:

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: File not found.
uk: Файл не знайдено.

en: File or directory corrupt.
uk: Файл чи директорія пошкоджені.

en: File to Import
uk: Файл для імпорту

en: File type
uk: Тип файлу

en: File type:
uk: Тип файлу:

en: File:
uk: Файл:

en: File: [1]
uk: Файл: [1]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
uk: Файл: [1],  Залежності: [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
uk: Файл: [1],  Каталог: [2],  Розмір: [3]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
uk: Файл: [1],  Каталог: [9],  Розмір: [6]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
uk: Файл: [1],  Розділ: [2],  Ключ: [3], Значення: [4]

en: File: [1], Directory: [9]
uk: Файл: [1], Каталог: [9]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
uk: Файл: [1], Каталог: [9], Розмір: [6]

en: File: [1], Folder: [2]
uk: Файл: [1], Тека: [2]

en: Files Needed
uk: Потрібні Файли

en: Files of &type:
uk: Файли &типу:

en: Files of type:
uk: Файли типу:

en: Files on Camera
uk: Файли в камері

en: Filter Error
uk: Помилка фільтру

en: Filter by&...
uk: Фільтрувати за&...

en: Financial Information=
uk: Фінансові Дані=

en: Find
uk: Знайти

en: Find &next	F3
uk: Знайти &далі	F3

en: Find Ne&xt	F3
uk: З&найти далі	F3

en: Find in:
uk: Знайти в:

en: Find:
uk: Знайти:

en: Finds a text string in a key, value or data
uk: Шукає текстовий рядок у ключі, значенні або даних

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
uk: Шукає наступний збіг тексту, заданого в попередньому пошуку

en: Finish
uk: &Завершити

en: Finished searching the document.
uk: Пошук документу завершено.

en: First line
uk: Перший рядок

en: Floppy disk
uk: Дисковод

en: Flow Control
uk: Керування потоком

en: Folder
uk: Тека

en: Folder:
uk: Тека:

en: Folder: [1]
uk: Тека: [1]

en: Folders
uk: Теки

en: Font
uk: Шрифт

en: Font St&yle:
uk: &Стиль:

en: Font: [1]
uk: Шрифт: [1]

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
uk: Спричинює негайне оновлення вікна диспетчера завдань

en: Foreign Address
uk: Зовнішня Адреса

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
uk: Дані форм
    Ім'я користувача та інші дані, введені вами в форми.

en: Forward
uk: Вперед

en: Found application: [1]
uk: Знайдений застосунок: [1]

en: Found loops in topology.
uk: Знайдені петлі в топології.

en: Free space: [1]
uk: Вільне місце: [1]

en: Freshest CRL
uk: Найсвіжіший CRL

en: Friendly Name
uk: Дружня назва

en: Friendly name
uk: Дружня назва

en: From group:
uk: З групи:

en: Fuchsia
uk: Малиновий

en: Full &Path:
uk: Повний &шлях:

en: Full Frames (Uncompressed)
uk: Кадри повністю (Без стиснення)

en: Full Name
uk: Повна назва

en: Function could not be called.
uk: Функція не може бути викликана.

en: Function expected
uk: Очікується функція

en: Function failed.
uk: Функція не виконана.

en: GDI Objects
uk: Об'єкти GDI

en: Game Controllers
uk: Ігрові Контролери

en: General
uk: Загальні

en: General failure.
uk: Загальна помилка.

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Get CRL
uk: Отримати CRL

en: Get Certificate
uk: Отримати сертифікат

en: Given Name
uk: Ім'я

en: Go to today
uk: Поточна дата

en: Graphics
uk: Графіка

en: Gray
uk: Сірий

en: Gray Text
uk: Недоступний елемент - текст

en: Greek
uk: Грецький

en: Green
uk: Зелений

en: Group already exists.
uk: Група вже існує.

en: Group is built-in.
uk: Група є вбудованою.

en: Group member not found.
uk: Член групи не знайдений.

en: Group typeinfos by kind
uk: Групувати typeinfos за видом

en: Grouped by Component Category
uk: Згруповано за категоріями компонентів

en: H&eight:
uk: Висо&та:

en: H&idden
uk: Пр&ихований

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
uk: HELP <команда> показує коротку довідкову інформацію про команду.
    HELP без аргументів показує всі вбудовані команди CMD.

en: HTML Document
uk: Документ HTML

en: Handles
uk: Дескрип

en: Hangul
uk: Хангул

en: Hangul(Johab)
uk: Хангул(Johab)

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
uk: Пароль може бути введений неправильно через натиснену клавішу Caps Lock.
    
    Вимкніть Caps Lock перед
    введенням паролю.

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Help
uk: &Довідка

en: Help files (*.hlp)
uk: Файли довідки (*.hlp)

en: Help not available.
uk: Довідка недоступна.

en: Help topics:
uk: Розділи Довідки:

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцяткова

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide %@
uk: Приховати %@

en: Hide &Tabs
uk: С&ховати вкладки

en: Hide Advan&ced
uk: Сховати &додат. налашт.

en: Hide Others
uk: Приховати інші

en: Hide details
uk: Сховати подробиці

en: Hide the Task Manager when it is minimized
uk: Приховування згорнутого вікна диспетчера завдань

en: High
uk: Високі

en: History
uk: Історія

en: History
    List of websites you have accessed.
uk: Історія
    Список сайтів, на які ви заходили.

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Hook type not allowed.
uk: Недозволений тип гачка.

en: Host unreachable.
uk: Мережний вузол недоступний.

en: Hostname
uk: Ім'я хосту

en: Hot Tracked Item
uk: Посилання, Підсвічування

en: Hotkey not registered.
uk: Гаряча клавіша не зареєстрована.

en: Hybrid
uk: Гібрид

en: Hyperlink
uk: Гіперпосилання

en: Hyperlink Information
uk: Дані про Гіперпосилання

en: I&ndex
uk: &Вказівник

en: I&ntended purpose:
uk: &Призначена ціль:

en: I/O Active;
uk: Ввід/Вивід активний;

en: I/O Other
uk: Інший ввід/вивід

en: I/O Other Bytes
uk: Інших байтів при вводі/виводі

en: I/O Read Bytes
uk: Прочитано байтів

en: I/O Reads
uk: Кількість читань

en: I/O Write Bytes
uk: Записано байт

en: I/O Writes
uk: Кількість записів

en: I/O operation aborted.
uk: Операція вводу/виводу перервана.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
uk: IF використовується для умовної обробки команди.
    
    Синтаксис: IF [NOT] EXIST ім'я_файлу команда
               IF [NOT] рядок1==рядок2 команда
               IF [NOT] ERRORLEVEL число команда
    
    В другій формі команди, рядок1 та рядок2 повинні бути в подвійних лапках.
    Порівняння не чутливе до регістру.

en: IOPL not enabled.
uk: IOPL не ввімкнено.

en: IP Address=
uk: IP Адреса=

en: IP address
uk: IP-адреса

en: IP routing enabled
uk: IP-маршрутизація включена

en: IPersist Interface Viewer
uk: Переглядач інтерфейсу IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
uk: Переглядач інтерфейсу IPersistStream

en: IPv4 address
uk: IPv4-адреса

en: IPv6 address
uk: IPv6-адреса

en: ITypeLib viewer
uk: Переглядач ITypeLib

en: Icon files
uk: Файли значків

en: Icons (*.ico)
uk: Значки (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
uk: Якщо ця проблема відсутня з-під Windows, і про неї ще не повідомлено, Ви можете зберегти детальну інформацію у файл, використовуючи кнопку "Зберегти як", і потім <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">відзвітувати про помилку</a>, долучивши збережений файл до звіту.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
uk: Якщо ви вирішили експортувати приватний ключ, вам буде запропоновано ввести пароль для захисту приватного ключа на наступній сторінці.

en: Illegal assignment
uk: Невірне присвоєння

en: Image Name
uk: Ім'я образу

en: Implementation
uk: Реалізація

en: Import All
uk: Імпортувати все

en: Import Registry File
uk: Імпортувати файл реєстру

en: Import Selected
uk: Імпортувати обране

en: Imports a text file into the registry
uk: Імпортує текстовий файл до реєстру

en: In-process &handler
uk: Внутрішньопроцесний &обробник

en: Inactive Border
uk: Неактивна рамка

en: Inactive Title Bar
uk: Заголовок неак. вікна

en: Inactive Title Bar Gradient
uk: Град. заголовка неакт. вікна

en: Inactive Title Text
uk: Заголовок неак. вікна - текст

en: Inappropriate Authentication
uk: Невідповідна ідентифікація

en: Inappropriate Matching
uk: Недоречна відповідність

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
uk: Включити вс&і сертифікати за сертифікаційним шляхом якщо можливо

en: Include all certificates in certificate path
uk: Включити всі сертифікати за вказаним шляхом

en: Incomplete RPC send.
uk: Неповне відсилання RPC.

en: Incomplete name.
uk: Неповне ім'я.

en: Incorrect network address.
uk: Невірна мережна адреса.

en: Increased
uk: Збільшені

en: Indentation
uk: Відступ

en: Index
uk: Вказівник

en: Index is missing.
uk: Індекс загублений.

en: Index range error
uk: Помилка діапазону індексу

en: Indic
uk: Індійська

en: Info [1].
uk: Інфо [1].

en: Information
uk: Інформація

en: Information Not Available
uk: Інформація недоступна

en: Inherited Interfaces
uk: Успадковані Інтерфейси

en: Initializing ODBC directories
uk: Ініціалізація каталогів ODBC

en: Initializing;
uk: Готування;

en: Initials
uk: Ініціали

en: Input device:
uk: Пристрій вводу:

en: Insert Object
uk: Вставка об'єкта

en: Insert a new %s object into your document
uk: Вставка в документ нового об'єкта типу %s

en: Insert disk for drive %1.
uk: Вставте диск в пристрій %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
uk: Вставка в документ вмісту файла у вигляді об'єкта, що активізується за допомогою програми, що створила його.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
uk: Вставте інсталяційний диск виробника, та
    переконайтесь, що вибраний вірний диск

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
uk: Вставка до документа зображення вмісту буфера. Зображення буде зв'язане з вихідним файлом, що дасть змогу відображувати в документі внесені зміни.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
uk: Вставка до документа ярлика, який указує на джерело вмісту буфера. Ярлик буде зв'язаний із вихідним файлом, що дасть змогу відображувати в документі внесені зміни.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
uk: Вставка до документа вмісту буфера у форматі: %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
uk: Вставка до документа вмісту буфера у форматі: %s. Дані будуть зв'язані з вихідним файлом, що дасть змогу відображувати в документі внесені зміни.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
uk: Вставка до документа вмісту буфера, що дає змогу активувати об'єкт за допомогою %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
uk: Вставка до документа вмісту буфера, що дає змогу активувати об'єкт за допомогою %s. Об'єкт буде показано як значок.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
uk: Вставка вмісту буфера до документа.

en: Install
uk: Встановити

en: Install (%d)
uk: Встановити (%d)

en: Install/Uninstall
uk: Встановлення/Видалення

en: Installation aborted by user.
uk: Встановлення скасоване користувачем.

en: Installation already running.
uk: Встановлення вже почалось.

en: Installation failure.
uk: Помилка встановлення.

en: Installation language not supported.
uk: Мова встановлення не підтримується.

en: Installation of component failed: %08x
uk: Встановлення компонента не вдалося: %08x

en: Installation package failed to open.
uk: Не вдалось відкрити встановлювальний пакунок.

en: Installation package is invalid.
uk: Пакет встановлення помилковий.

en: Installation package rejected.
uk: Пакет встановлення відхилено.

en: Installation platform not supported.
uk: Платформа встановлення не підтримується.

en: Installation programs
uk: Програми встановлення

en: Installation source is missing.
uk: Джерело встановлення втрачене.

en: Installation suspended.
uk: Встановлення призупинене.

en: Installation transform failed to apply.
uk: Не вдалось застосувати перетворення встановлення.

en: Installer not used.
uk: Встановлювач не використаний.

en: Installer service failed.
uk: Сервіс встановлення зламався.

en: Installer user interface failed.
uk: Збій користувацького інтерфейсу встановлювача.

en: Installing ODBC components
uk: Встановлення компонентів ODBC

en: Installing new services
uk: Встановлення нових служб

en: Installing system catalog
uk: Встановлення каталогу системи

en: Installing...
uk: Встановлення...

en: Insufficient Rights
uk: Недостатньо прав

en: Int24 failure.
uk: Помилка переривання Int24.

en: Intended Use
uk: Призначення

en: Interactive window station required.
uk: Необхідна інтерактивна віконна станція.

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Interface Statistics
uk: Статистика Інтерфейсів

en: Interface not found.
uk: Інтерфейс не знайдений.

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Intermediate
uk: Проміжний

en: Intermediate Certification Authorities
uk: Посередницькі органи сертифікації

en: Internal error.
uk: Внутрішня помилка.

en: Internet Settings
uk: Налаштування Інтернету

en: Interrupted by user;
uk: Перервано користувачем;

en: Invalid ACL.
uk: Невірний ACL.

en: Invalid Credentials
uk: Невірні облікові дані

en: Invalid DLL.
uk: Невірна DLL.

en: Invalid DN Syntax
uk: Невірний DN синтаксис

en: Invalid DWP handle.
uk: Невірна рукоятка DWP.

en: Invalid EXE signature in %1.
uk: Недійсний підпис EXE в %1.

en: Invalid GW command.
uk: Невірна команда GW.

en: Invalid IOCTL.
uk: Невірний IOCTL.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
uk: Невірний код пристрою MCI. Використайте код, який було повернуто після відкриття пристрою.

en: Invalid Option
uk: Невірний параметр

en: Invalid SID.
uk: Невірний SID.

en: Invalid Syntax
uk: Невірний синтаксис

en: Invalid access.
uk: Доступ не дійсний.

en: Invalid account name.
uk: Невірне ім'я облікового запису.

en: Invalid address.
uk: Невірна адреса.

en: Invalid asynchronous RPC call.
uk: Помилковий асинхронний виклик RPC.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
uk: Помилковий асинхронний гачок RPC.

en: Invalid block length.
uk: Невірна довжина блоку.

en: Invalid block.
uk: Невірний блок.

en: Invalid call.
uk: Невірний запит.

en: Invalid character
uk: Невірний символ

en: Invalid character(s) in path
uk: Невірний символ в записі шляху

en: Invalid command line.
uk: Невірний командний рядок.

en: Invalid computer name.
uk: Невірне ім'я комп'ютера.

en: Invalid cursor handle.
uk: Невірна рукоятка курсора.

en: Invalid data type.
uk: Невірний тип даних.

en: Invalid data.
uk: Невірні дані.

en: Invalid device name.
uk: Невірна назва пристрою.

en: Invalid domain name.
uk: Невірне ім'я домену.

en: Invalid domain role.
uk: Невірна роль домену.

en: Invalid domain state.
uk: Невірний стан домену.

en: Invalid drive.
uk: Невірний диск.

en: Invalid driver.
uk: Невірний драйвер.

en: Invalid environment.
uk: Невірне оточення.

en: Invalid event name.
uk: Невірна назва події.

en: Invalid field.
uk: Невірне поле.

en: Invalid file format.
uk: Невірний формат файлу.

en: Invalid flag number.
uk: Невірний номер прапорця.

en: Invalid flags.
uk: Невірні прапорці.

en: Invalid function.
uk: Невірна функція.

en: Invalid group name.
uk: Невірна назва групи.

en: Invalid handle state.
uk: Невірний стан рукоятки.

en: Invalid handle.
uk: Невірний дескриптор.

en: Invalid hook handle.
uk: Невірна рукоятка гачка.

en: Invalid icon handle.
uk: Невірна рукоятка іконки.

en: Invalid index.
uk: Невірний індекс.

en: Invalid key.
uk: Невірний ключ.

en: Invalid keyboard handle.
uk: Невірна рукоятка клавіатури.

en: Invalid level.
uk: Невірний рівень.

en: Invalid list box message.
uk: Невірне повідомлення списку.

en: Invalid media source state transition.
uk: Невірна зміна стану джерела медіа.

en: Invalid media type.
uk: Невірний тип даних.

en: Invalid member.
uk: Невірний член.

en: Invalid menu handle.
uk: Невірна рукоятка меню.

en: Invalid message box style.
uk: Невірний стиль повідомлення.

en: Invalid message destination.
uk: Невірне місце призначення повідомлення.

en: Invalid message name.
uk: Невірна назва повідомлення.

en: Invalid message.
uk: Невірне повідомлення.

en: Invalid module type for %1.
uk: Недійсний тип модуля для %1.

en: Invalid monitor handle.
uk: Невірна рукоятка монітору.

en: Invalid name syntax.
uk: Невірний синтаксис імені.

en: Invalid name.
uk: Невірне ім'я.

en: Invalid network address.
uk: Невірна мережна адреса.

en: Invalid network name.
uk: Невірне мережне ім'я.

en: Invalid number format.
uk: Невірний числовий формат.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
uk: Невірна кількість параметрів - Введіть xcopy /? для довідки

en: Invalid object resolver set.
uk: Невірний набір арбітрів об'єкту.

en: Invalid object.
uk: Невірний об'єкт.

en: Invalid oplock message received.
uk: Отримане невірне oplock-повідомлення.

en: Invalid or unqualified reference
uk: Недійсне або невизначене посилання

en: Invalid ordinal for %1.
uk: Невірний порядковий номер для %1.

en: Invalid owner.
uk: Недійсний власник.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
uk: Невірний параметр '%1' - Введіть xcopy /? для довідки

en: Invalid parameter.
uk: Невірний параметр.

en: Invalid password.
uk: Невірний пароль.

en: Invalid patch package.
uk: Невірний пакет виправлень.

en: Invalid position.
uk: Невірна позиція.

en: Invalid primary group.
uk: Невірна основна група.

en: Invalid printer command.
uk: Невірна команда принтера.

en: Invalid printer name.
uk: Невірне ім'я принтера.

en: Invalid procedure call or argument
uk: Невірний виклик процедури або аргумент

en: Invalid query syntax.
uk: Невірний синтаксис запиту.

en: Invalid request.
uk: Невірний запит.

en: Invalid segment number.
uk: Невірний номер сегмента.

en: Invalid server state.
uk: Невірний стан сервера.

en: Invalid service name.
uk: Невірна назва сервісу.

en: Invalid signal number.
uk: Невірний номер сигналу.

en: Invalid stream data.
uk: Невірні дані потоку.

en: Invalid stream number.
uk: Невірний номер потоку.

en: Invalid table.
uk: Невірна таблиця.

en: Invalid target handle.
uk: Невірна цільова рукоятка.

en: Invalid time.
uk: Невірний час.

en: Invalid timestamp.
uk: Невірна мітка часу.

en: Invalid topology time attributes.
uk: Невірні атрибути часу топології.

en: Invalid type.
uk: Невірний тип.

en: Invalid use of Null
uk: Неправильне використання Null

en: Invalid use of direct access handle.
uk: Неправильне використання рукоятки прямого доступу.

en: Invalid window handle.
uk: Невірна рукоятка вікна.

en: Invalid work queue index.
uk: Невірний індекс черги завдань.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
uk: '%1' є файлом чи директорією?
    (Ф - Файл, Д - Директорія)

en: Is Leaf
uk: Це лист дерева

en: Issued By
uk: Ким видано

en: Issued To
uk: Кому видано

en: Issued by:
uk: Ким видано:

en: Issued to:
uk: Кому видано:

en: Issuer
uk: Видавець

en: Issuer &Statement
uk: &Заява видавця

en: Issuer Alternative Name
uk: Альтернативна назва видавця

en: Issuing Distribution Point
uk: Точки розповсюдження видачі

en: It&em:
uk: Е&лемент:

en: Italic
uk: Курсив

en: JScript object expected
uk: Очікується об'єкт JScript

en: Japanese
uk: Японський

en: Joysticks
uk: Джойстик

en: Kernel memory (K)
uk: Пам'ять ядра (кБ)

en: Key Agreement
uk: Ключова угода

en: Key Attributes
uk: Властивості Ключа

en: Key Compromise
uk: Компроміс ключа

en: Key Encipherment
uk: Шифрування ключа

en: Key Pack Licenses
uk: Ліцензії пакету ключів

en: Key Recovery
uk: Відновлення ключів

en: Key Recovery Agent
uk: Агент відновлення ключів

en: Key Usage
uk: Використання Ключа

en: Key Usage Restriction
uk: Обмеження використання ключа

en: Key deleted.
uk: Ключ видалено.

en: Key is invalid.
uk: Невірний ключ.

en: Key: [1], Name: [2]
uk: Ключ: [1], Ім'я: [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
uk: Ключ: [1], Ім'я: [2], Значення: [3]

en: KeyID=
uk: ID Ключа=

en: Keys
uk: Ключі

en: Korean
uk: Корейська

en: L&andscape
uk: &Альбомна

en: L&eft:
uk: &Ліве:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
uk: LABEL використовується щоб задати мітку диску.
    
    Синтаксис: LABEL [диск:]
    Команда запитує нову мітку тому для відповідного диску.
    З допомогою команди VOL ви можете подивитись мітку диску.

en: LAN Connection
uk: Підключення по локальній мережі

en: Label not found
uk: Мітку не знайдено

en: Label redefined
uk: Мітка перевизначена

en: Lar&ge Icons
uk: Ве&ликі значки

en: Large
uk: Великий

en: Last Change:
uk: Останні зміни:

en: Last accessed:
uk: Останній доступ:

en: Last modified:
uk: Остання зміна:

en: Left
uk: По Лівому Краю

en: Left Edge
uk: До лівого краю

en: Letters - lower case
uk: Літери - малі

en: Letters - upper case
uk: Літери - великі

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: Libraries (*.dll)
uk: Бібліотеки (*.dll)

en: License Server Verification
uk: Перевірка сервера ліцензії

en: Lifetime Signing
uk: Підписання на час життя

en: Lime
uk: Салатовий

en: Limit
uk: Межа

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
uk: Рядок в обробці Пакету мабуть урізаний. Використовую:

en: Line up Icons
uk: Вирівняти Іконки

en: Line wrapping
uk: Перенос рядка

en: Links
uk: Посилання

en: Links to
uk: Посилання на

en: List
uk: Список

en: List Files of &Type:
uk: Показувати файли &типу:

en: List box ID not found.
uk: ID списку не знайдено.

en: Load order
uk: Порядок завантаження

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
uk: LoadTypeLib( %1 ) не зміг ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
uk: Завантажую детальну інформацію, зачекайте...

en: Local Address
uk: Локальна Адреса

en: Local Error
uk: Локальна помилка

en: Local Monitor
uk: Локальний монітор

en: Local Port
uk: Локальний порт

en: Local group already exists.
uk: Локальна група вже існує.

en: Local hard disk
uk: Жорсткий диск

en: Locality
uk: Місце

en: Location
uk: Розміщення

en: Location:
uk: Розміщення:

en: Lock failed.
uk: Блокування не вдалось.

en: Lock violation.
uk: Порушення блокування.

en: Logon unsuccessful
uk: Вхід не відбувся

en: Look &in:
uk: Шукати &в:

en: Loop Detected
uk: Виявлено зациклювання

en: Loop while handling referrals
uk: Зациклювання при обробці посилань

en: Low
uk: Слабкі

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
uk: &Яскр:

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
uk: MD <ім'я> це коротка версія MKDIR. Вона створює підтеку.

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
uk: Тип MIME: [1], Роширення: [2]

en: MIME types
uk: Типи MIME

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
uk: MKDIR <ім'я> створює підтеку.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
uk: MORE відображає вміст файлів чи каналів сторінками.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
uk: MOVE переміщує файл чи теку на нове місце файлової системи.
    
    Якщо переміщується тека, то переміщуються всі файли та підтеки, які містить
    ця тека.
    
    MOVE не працює для переміщення даних з одного логічного диска DOS на інший.

en: Ma&ximize
uk: &Розгорнути

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
uk: Неможливо відіслати пошту: не встановлений поштовий клієнт MAPI.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
uk: Переконайтесь що ім'я користувача
    і пароль правильні.

en: Mapping
uk: Картографія

en: Margins (millimeters)
uk: Поля (міліметри)

en: Margins [inches]
uk: Межі  [дюйми]

en: Margins [mm]
uk: Межі [мм]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
uk: Межі перекривають чи перевищують розміри паперу.
    Введіть їх наново.

en: Maroon
uk: Коричневий

en: Mask=
uk: Маска=

en: Master Volume
uk: Основна гучність

en: Match &Case
uk: Враховувати &регістр

en: Match &Whole Word Only
uk: &Лише слово цілком

en: Max system-wide thread count reached.
uk: Досягнуто максимум загальносистемних ниток.

en: Maximizes the windows
uk: Розгортає вікна

en: Media Foundation platform is not initialized.
uk: Платформа Media Foundation не ініціалізована.

en: Media changed.
uk: Носій змінений.

en: Media format was recognized but is invalid.
uk: Формат медіа був розпізнаний, але він невірний.

en: Media sink stream sinks set is fixed.
uk: Запис виходу потоку даних медіавиходу неможливо змінити.

en: Media source is in wrong state.
uk: Невірний стан джерела медіа.

en: Media source is not started.
uk: Джерело медіа не запускається.

en: Media stream has no duration set.
uk: Тривалості для медіапотоку не встановлено.

en: Medium
uk: Середні

en: Meets Criteria=
uk: Відповідає критеріям=

en: Mem Delta
uk: Пам'ять (змін)

en: Mem Usage
uk: Пам'ять

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
uk: Використання пам'яті: %1!u!кБ / %2!u!кБ

en: Mem usage
uk: Викор. пам'яті

en: Memory Monitor
uk: Монітор пам'яті

en: Memory Usage &Delta
uk: Пам'ять - змі&на

en: Memory trashed.
uk: Пам'ять засмічена.

en: Memory usage history
uk: Історія використання пам'яті

en: Menu Background
uk: Меню - фон

en: Menu Bar
uk: Рядок меню

en: Menu Highlight
uk: Меню - підсвічування

en: Menu Text
uk: Меню - текст

en: Menu item not found.
uk: Елемент меню не знайдений.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message Box Text
uk: Вікно повідомлення - текст

en: Message Digest
uk: Збірник повідомлень

en: Message can only be used in synchronous calls.
uk: Повідомлення може бути використане лише в синхронних викликах.

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
uk: Тип повідомлення: [1], Аргумент: [2]{, [3]}

en: Metadata was too long.
uk: Метадані були занадто довгими.

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
uk: Метафайли (*.wmf, *.emf)

en: Mi&nimize
uk: &Згорнути

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
uk: Сховище серійних сертифікатів Microsoft (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
uk: Часове штампування Microsoft

en: Microsoft Trust List Signing
uk: Підписання довіреного списку Microsoft

en: Microsoft VBScript compilation error
uk: Помилка компіляції Microsoft VBScript

en: Microsoft VBScript runtime error
uk: Помилка виконання Microsoft VBScript

en: Migrating feature states from related applications
uk: Міграція стану пов'язаних програм

en: Mines
uk: Мін

en: Minimize
uk: Зменшити

en: Minimizes the windows
uk: Згортає вікна

en: Mixed
uk: Змішаний

en: Model
uk: Модель

en: Modification date
uk: Дата останньої зміни

en: Modified
uk: Змінено

en: Modifies the value's data
uk: Змінює дані значення

en: Modifies the value's data in binary form
uk: Змінює дані значення у двійковій формі

en: Modify &Binary Data...
uk: Змінити двійкові дані...

en: Module not found.
uk: Модуль не знайдено.

en: Mono
uk: Моно

en: More &Info
uk: &Детальніше

en: More data available.
uk: Наявні додаткові дані.

en: More results returned
uk: Існують ще результати

en: More...
uk: Більше...

en: More?
uk: Більше?

en: Move &Down
uk: Пересунути до&низу

en: Move &Up
uk: Пересунути в&гору

en: Move Program
uk: Перемістити програму

en: Move program:
uk: Перемістити програму:

en: Moving files
uk: Переміщення файлів

en: Moving the replacement file failed.
uk: Перенести файл для заміни не вдалось.

en: Multiple subscribers are not supported.
uk: Підтримка декількох користувачів не надається.

en: Music
uk: Музика

en: Mute
uk: Приглушити

en: Mutual authentication failed.
uk: Взаємне завірення не вдалось.

en: Mutually exclusive flags passed to source resolver.
uk: Конфліктні прапори передані до вихідної резолюції.

en: My Computer
uk: Мій Комп'ютер

en: N&o, do not export the private key
uk: &Ні, не експортувати приватний ключ

en: N&on-paged Pool
uk: Невив&антажуваний пул

en: NP Pool
uk: Невивант. пул

en: Name
uk: Назва

en: Name Constraints
uk: Обмеження назви

en: Name:
uk: Назва:

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
uk: Ім'я: [1], Значення: [2], Дія [3]

en: Named argument not found
uk: Названий аргумент не знайдено

en: Naming Violation
uk: Порушення прав найменування

en: Nati&ve then Builtin
uk: С&тороння, потім вбудована

en: Navy
uk: Темно-синій

en: Negative seek.
uk: Негативний пошук.

en: Net write fault.
uk: Помилка запису мережі.

en: NetHood
uk: Мережне оточення

en: Netscape Base URL
uk: Базовий URL Netscape

en: Netscape CA Policy URL
uk: URL політики Netscape CA

en: Netscape CA Revocation URL
uk: URL анулювання Netscape CA

en: Netscape Cert Renewal URL
uk: URL поновлення сертифікату Netscape

en: Netscape Cert Type
uk: Тип сертифікату Netscape

en: Netscape Comment
uk: Коментар Netscape

en: Netscape Revocation URL
uk: URL анулювання Netscape

en: Netscape SSL ServerName
uk: Назва сервера SSL Netscape

en: Network access denied.
uk: Немає доступу до мережі.

en: Network busy.
uk: Мережа зайнята.

en: Network name deleted.
uk: Мережне ім'я вже не існує.

en: Network settings
uk: Мережеві налаштування

en: Network share
uk: Мережний диск

en: Network unreachable.
uk: Мережа недоступна.

en: New
uk: Створити

en: New &Folder
uk: Нова &Тека

en: New &Link
uk: Нове &Посилання

en: New &Window
uk: Нове &Вікно

en: New Folder
uk: Нова Тека

en: New Key #%d
uk: Новий ключ #%d

en: New Value #%d
uk: Нове значення #%d

en: New document type
uk: Тип нового документу

en: Newer Windows version needed.
uk: Необхідна новіша версія Windows.

en: Nex&t	Ctrl+F6
uk: Нас&тупний	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
uk: Наступна публікація CRL

en: Next Update Location
uk: Наступне розташування оновлення

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: No
uk: Ні

en: No Memory
uk: Немає пам'яті

en: No Object Class Mods
uk: Немає режимів класу об'єкту

en: No Ports
uk: Нема портів

en: No Signature found in file.
uk: Відсутній підпис файла.

en: No Such Attribute
uk: Немає такої властивості

en: No Such Object
uk: Немає такого об'єкту

en: No associated application.
uk: Немає пов'язаного додатка.

en: No children to wait for.
uk: Немає дочірніх процесів, на які треба зачекати.

en: No command was specified.
uk: Команда не вказана.

en: No data detected.
uk: Даних не виявлено.

en: No data on RPC pipe.
uk: На RPC-пайпі відсутні дані.

en: No default printer defined.
uk: Немає принтера, поставленого за замовчуванням.

en: No duration set for the sample.
uk: Тривалість для вибірки не встановлена.

en: No events available.
uk: Подій немає.

en: No help available for %1
uk: Немає довідки для %1

en: No interfaces.
uk: Немає інтерфейсів.

[ctx: No key]
en: N
uk: Н

en: No match found.
uk: Відповідностей не знайдено.

en: No media in drive.
uk: В приводі немає носія.

en: No media streams were selected.
uk: Не вибрано потоків медіа.

en: No more data available.
uk: Даних більше немає.

en: No more files.
uk: Більше немає файлів.

en: No more input is accepted.
uk: Введення даних більше не приймається.

en: No more search handles.
uk: Більше немає пошукових рукояток.

en: No more types in the list of suggested media types.
uk: Більше типів даних у запропонованому списку немає.

en: No network address.
uk: Немає мережної адреси.

en: No network or bad path.
uk: Мережі немає або невірний шлях.

en: No network.
uk: Немає мережі.

en: No non-paged system resources.
uk: Немає невивантажуваних системних ресурсів.

en: No open command associated with file type '%1'
uk: Немає команди відкриття, асоційованої з файловим типом '%1'

en: No page file quota.
uk: Немає квоти файлу довантаження.

en: No process slots.
uk: Немає процесних слотів.

en: No recovery program for service.
uk: Немає програми відновлення для служби.

en: No result present in message
uk: В повідомленні немає результату

en: No running tracking service.
uk: Служба слідкування не працює.

en: No samples were processed by the sink.
uk: Жодні зразки не оброблялися результатами.

en: No serial devices found.
uk: Не знайдено послідовних пристроїв.

en: No shutdown in progress.
uk: Не проводиться вимкнення системи.

en: No signal sent.
uk: Сигнал не відіслано.

en: No site name available.
uk: Ім'я сайту недоступне.

en: No spool space.
uk: Нема буферизованого місця.

en: No streams were selected for the sink.
uk: Для виводу не вибрано потоків даних.

en: No such domain.
uk: Немає такого домену.

en: No such group.
uk: Немає такої групи.

en: No such local group.
uk: Немає такої локальної групи.

en: No such member.
uk: Немає такого члена.

en: No such user.
uk: Немає такого користувача.

en: No such volume ID.
uk: Немає такого ID тому.

en: No system resources.
uk: Немає системних ресурсів.

en: No tab stops on this list box.
uk: В цьому списку немає табуляції.

en: No toner;
uk: Нема тонера;

en: No volume label.
uk: Немає мітки тому.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
uk: Не установлено жодного пристрою, який може відтворювати файли поточного формату. Скористайтесь пунктом Драйвери, щоб установити звуковий пристрій.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
uk: Не установлено жодного пристрою, який може записувати файли поточного формату. Скористайтесь пунктом Драйвери, щоб установити звуковий пристрій.

en: Nobody
uk: Ніхто

en: Node type
uk: Тип вузла

en: Non-Repudiation
uk: Без відмови

en: Nonexistent token.
uk: Неіснуючий знак.

en: Nonpaged
uk: Невивантаж.

en: Normal
uk: Нормальний

en: Not Available
uk: Недоступно

en: Not DOS disk.
uk: Не диск DOS.

en: Not Responding
uk: Не відповідає

en: Not Yet Implemented
uk: Ще не реалізовано

en: Not a child window.
uk: Не дочірнє вікно.

en: Not a container.
uk: Не контейнер.

en: Not all objects could be exported.
uk: Не всі об'єкти можуть бути експортовані.

en: Not allowed on Non-leaf
uk: Не дозволено не на листі дерева

en: Not allowed on RDN
uk: Не дозволено на RDN

en: Not available;
uk: Недоступний;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
uk: Недостатньо пам'яті для виконання цього завдання. Закрийте один або декілька додатків щоб звільнити пам'ять і повторіть спробу.

en: Not enough memory.
uk: Недосить пам'яті.

en: Not enough server memory.
uk: Замало пам'яті сервера.

en: Not implemented
uk: Не реалізовано

en: Not implemented.
uk: Не реалізовано.

en: Not ready.
uk: Не готовий.

en: Not registry file.
uk: Не файл реєстру.

en: Not same device.
uk: Не той же пристрій.

en: Not specified
uk: Не зазначено

en: Not supported on Small Business Server.
uk: Не підтримується на Small Business Server.

en: Not top-level directory.
uk: Тека не верхнього рівня.

en: Not yet implemented
uk: Ще не реалізовано

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
uk: Увага: Наступні формати файлів можуть містити більше одного сертифікату, списку анульованих сертифікатів, чи списку довірених сертифікатів:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
uk: Увага: Приватний ключ для цього сертифікату не може бути відкритий.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
uk: Увага: Приватний ключ для цього сертифікату не може бути експортований.

en: Notepad
uk: Блокнот

en: Notice Number=
uk: Номер Оповіщення=

en: Notice Reference
uk: Посилання на Повідомлення

en: Notice Text=
uk: Текст Оповіщення=

en: Number expected
uk: Очікується число

en: Number of &copies:
uk: Кількість &копій:

en: Number of fraction digits is out of range
uk: Кількість знаків після коми поза діапазоном

en: Numbers
uk: Числа

en: O&pen	Enter
uk: Відк&рити	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
uk: Перевірка системних компонентів OEM Windows

en: OLE 1.0 Objects
uk: Об'єкти OLE 1.0

en: OLE DB Provider(s)
uk: Постачальник(и) OLE DB

en: OLE storage documents are not supported.
uk: Документи зберігання OLE не підтримуються.

en: OS Version
uk: Версія ОС

en: Object
uk: Об'єкт

en: Object Class Violation
uk: Порушення класу об'єкту

en: Object Type:
uk: Тип об'єкта:

en: Object doesn't support current locale setting
uk: Об’єкт не підтримує поточні налаштування мови

en: Object doesn't support named arguments
uk: Об'єкт не підтримує названі аргументи

en: Object doesn't support this action
uk: Об'єкт не підтримує цю дію

en: Object doesn't support this property or method
uk: Об'єкт не підтримує цю властивість чи метод

en: Object expected
uk: Очікується об'єкт

en: Object is not initialized.
uk: Об'єкт не ініціалізований.

en: Object not a collection
uk: Об'єкт не є набором

en: Object or value wasn't found.
uk: Об'єкт або значення не знайдено.

en: Object required
uk: Вимагається об'єкт

en: Object variable not set
uk: Не встановлена ​​змінна об'єкта

en: Off
uk: Вимкнено

en: Off-line CRL Signing
uk: Офлайн підписання CRL

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
uk: OleView - Переглядач об'єктів OLE/COM

en: Olive
uk: Оливковий

en: On
uk: Ввімкнено

en: On-line Certificate Status Protocol
uk: Онлайн протокол стану сертифікату

en: One Graph &Per CPU
uk: Графік для &кожного ЦП

en: One page
uk: Одна сторінка

[ctx: Online Certificate Status Protocol]
en: OCSP
uk: Онлайн протокол стану сертифікату (OCSP)

en: Open
uk: Відкрити

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Open Link in &New Window
uk: Відкрити посилання в &новому вікні

en: Open URL
uk: Відкрити URL

en: Open a TypeLib file and view the contents
uk: Відкрити файл TypeLib і переглянути вміст

en: Open as &read-only
uk: Лише для &читання

en: Open failed.
uk: Помилка відкриття.

en: Open in &New Window
uk: Відкрити в &новому вікні

en: Open with:
uk: Відкрити за допомогою:

en: Open:
uk: Відкрити:

en: Opens Registry Editor Help
uk: Відкриває довідку редактора реєстру

en: Operation Ceased
uk: Операція зупинена

en: Operation canceled by user.
uk: Операція скасована користувачем.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
uk: Операція не підтримується цією версією протоколу LDAP

en: Operation was cancelled.
uk: Операція була скасована.

en: Operations Error
uk: Помилка операції

en: Optional node is invalid.
uk: Необов’язковий вузол невірний.

en: Options
uk: Параметри

en: Organi&zation:
uk: Органі&зація:

en: Organization
uk: Організація

en: Organization=
uk: Організація=

en: Organizational Unit
uk: Організаційна одиниця

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Original location
uk: Оригінальне розміщення

en: Other
uk: Інший

en: Other Name=
uk: Інше Ім'я=

en: Other People
uk: Інші люди

en: Out of memory
uk: Замало пам'яті

en: Out of memory.
uk: Замало пам'яті.

en: Out of memory.
uk: Недостатньо пам'яті.

en: Out of memory;
uk: Мало пам'яті;

en: Out of paper.
uk: Закінчився папір.

en: Out of paper;
uk: Не вистачає паперу;

en: Out of stack space
uk: В стеку немає місця

en: Out of structures.
uk: Немає вільних структур.

en: Out of user handles.
uk: Недостатньо користувацьких рукояток.

en: Output device:
uk: Пристрій виводу:

en: Output tray is full;
uk: Лоток переповнений папером;

en: Overflow
uk: Переповнення

en: Overwrite %1?
uk: Перезаписати %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
uk: Переписати %1? (Так|Ні|Всі)

en: P&ortrait
uk: &Книжкова

en: P&rinter Setup...
uk: Налаштування &принтера...

en: P&rinter...
uk: П&ринтер...

en: P&roperties
uk: Властивост&і

en: P&rotection level:
uk: Р&івень захисту:

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
uk: PATH відображає або змінює шлях пошуку cmd.
    
    Команда PATH відобразить поточні параметри PATH (спочатку береться з
    реєстру). Для зміни налаштувань використайте команду PATH з новим
    значенням.
    
    Також можна змінити значення PATH, використавши змінну оточення PATH,
    наприклад:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
uk: PATH не знайдено

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
uk: PAUSE показує на екрані повідомлення 'Натисніть клавішу для продовження'
    
    В основному корисно в пакетних файлах щоб користувач міг прочитати вивід
    попередньої команди перед її зникненням з екрану.

en: PF Delta
uk: Помил. стор. (змін)

en: PKCS 7 Data
uk: PKCS 7 Дані

en: PKCS 7 Encrypted
uk: PKCS 7 зашифрований

en: PKCS 7 Enveloped
uk: PKCS 7 загорнутий

en: PKCS 7 Signed
uk: PKCS 7 підписаний

en: PKCS 7 Signed Enveloped
uk: PKCS 7 підписаний і загорнутий

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
uk: POPD змінює поточну теку на останню збережену командою PUSHD.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
uk: PROMPT задає запрошення командного рядка.
    
    Рядок, що йде після команди PROMPT (і пробілу після команди), з'являється
    на початку рядка, коли cmd очікує введення.
    
    Наступні символьні рядки мають спеціальні значення і відображення:
    
    $$    Знак долара         $_    Linefeed            $b    Знак (|)
    $d    Поточна дата        $e    Escape              $g    Знак >
    $l    Знак <              $n    Поточний диск       $p    Поточний шлях
    $q    Знак рівності       $t    Поточний час        $v    Версія cmd
    
    Зауважте, що при вводі команди PROMPT без рядка запрошення налаштування
    скидаються до типових, тобто до поточної теки (включаючи букву поточного
    диску) з наступним знаком більше (>).
    (як в команді PROMPT $p$g).
    
    Запрошення також може бути змінене зміною змінної оточення PROMPT, тому
    команда 'SET PROMPT=text' має той же ефект, що і 'PROMPT text'.

en: Pa&ged Pool
uk: Виванта&жуваний пул

en: Pa&ges
uk: &Сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Page &Faults
uk: П&омилок сторінки

en: Page &p
uk: Сторінка &p

en: Page Down
uk: Сторінка вниз

en: Page F&aults Delta
uk: Помилок &сторінки - зміна

en: Page Faults
uk: Помил. стор.

en: Page Left
uk: Сторінка вліво

en: Page Right
uk: Сторінка вправо

en: Page Se&tup...
uk: Параметри &сторінки...

en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

en: Page Up
uk: Сторінка вверх

en: Paged
uk: Вивантаж.

en: Paged Pool
uk: Вивант. пул

en: Pages
uk: Сторінки

en: Paper
uk: Папір

en: Paper Si&ze:
uk: &Розмір паперу:

en: Paper jam;
uk: Папір застряг;

en: Paper problem;
uk: Проблема з папером;

en: Paragrap&h format
uk: Формат а&бзацу

en: Paragraph format
uk: Абзац

en: Parameter Error
uk: Помилка параметра

en: Parameter error
uk: Помилка параметру

en: Parity
uk: Парність

en: Partition failure.
uk: Помилка розділу.

en: Password
uk: Пароль

en: Password expired.
uk: Пароль протермінований.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
uk: Паролі
    Збережені паролі, які ви вводили в форми.

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste &Link
uk: &Зв'язати

en: Paste Special
uk: Спеціальна вставка

en: Paste as Link
uk: Вставити Посилання

en: Patching files
uk: Застосування патчів

en: Path Length Constraint=
uk: Обмеження довжини шляху=

en: Path does not exist
uk: Шлях не існує

en: Path is busy.
uk: Шлях зайнятий.

en: Path is invalid.
uk: Невірний шлях.

en: Path not found
uk: Шлях не знайдено

en: Path not found.
uk: Шлях не знайдено.

en: Path/File access error
uk: Помилка доступу до шляху/файлу

en: Paused
uk: Призупинено

en: Paused;
uk: Призупинено;

en: Pea&k Memory Usage
uk: Пам'ять - &максимум

en: Peak
uk: Пік

en: Peak Mem Usage
uk: Пікове використання пам'яті

en: Pending deletion;
uk: Чекання видалення;

en: Perform operation even when nothing changed.
uk: Виконати операцію, навіть якщо нічого не змінилося.

en: Performance
uk: Швидкодія

en: Performance Meters
uk: Лічильники швидкодії

en: Permission denied
uk: Доступ заборонено

en: Permissions for %1
uk: Дозволи для %1

en: Personal
uk: Особистий

en: Personal Information Exchange
uk: Обмін особистою інформацією

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
uk: Обмін особистою інформацією (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
uk: Обмін особистою інформацією (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
uk: Обмін особистою інформацією/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)

en: Physical address
uk: Фізична адреса

en: Physical memory (K)
uk: Фізична пам'ять (кБ)

en: Pictures
uk: Малюнки

en: Pipe busy.
uk: Канал зайнятий.

en: Pipe closed.
uk: Канал закритий.

en: Pipe connected.
uk: Канал приєднаний.

en: Pipe not connected.
uk: Канал не приєднаний.

en: Platform is disabled in safe mode.
uk: Платформа відключена в безпечному режимі.

en: Play
uk: Грати

en: Player
uk: Програвач

en: Playlists
uk: Списки відтворення

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
uk: Будь ласка, введіть OID в формі 1.2.3.4

en: Please enter your name
uk: Введіть ваше ім'я

en: Please enter your username and password:
uk: Будь ласка, введіть Ваші ім'я та пароль:

en: Please insert the disk: [2]
uk: Будь ласка, вставте диск: [2]

en: Please retry operation.
uk: Повторіть операцію.

en: Please select a certificate store.
uk: Будь ласка, виберіть сховище сертифікатів.

en: Please select a file.
uk: Виберіть файл.

en: Please select a provider.
uk: Виберіть постачальника послуг.

en: Please select a store
uk: Виберіть сховище

en: Please verify that the correct file name was given
uk: Перевірте, чи правильно вказано ім'я файлу

en: Po&rtrait
uk: &Книжкова

en: Point not found.
uk: Точка не знайдена.

en: Policy Constraints
uk: Обмеження політики

en: Policy Identifier:
uk: Ідентифікатор Політики:

en: Policy Mappings
uk: Відображення політики

en: Policy Qualifier Id=
uk: Id Визначника Політики=

en: Policy Qualifier Info
uk: Інфо Визначника Політики

en: Popup menu
uk: Спливаюче меню

en: Port %s already exists
uk: Порт '%s' вже існує

en: Port unreachable.
uk: Порт недоступний.

en: Port:
uk: Порт:

en: Potential matching file found.
uk: Знайдений потенційний відповідний файл.

en: Power save mode;
uk: Живлення в безпечному режимі;

en: Pr&int
uk: &Друк

en: Pr&int Picture...
uk: Др&ук малюнка...

en: Pr&int...
uk: &Друк...

en: Precision is out of range
uk: Точність поза діапазоном

en: Prefer Signed Data
uk: Віддати перевагу підписаним даним

en: Presentation descriptor is missing.
uk: Дескриптор презентації відсутній.

en: Press <Enter> to begin copying
uk: Натисніть <Enter> щоб почати копіювання

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
uk: Натисніть будь-яку клавішу контролера щоб активувати обраний ефект. Напрямок ефекту можна змінити віссю контролера.

en: Press any key to continue...
uk: Натисніть будь-яку клавішу, щоб продовжити...

en: Preview
uk: Перегляд

en: Previous CA Certificate Hash
uk: Попередній Хеш сертифікату CA

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Principal Name
uk: Основна назва

en: Print
uk: Друк

en: Print &Quality:
uk: &Якість друку:

en: Print &format...
uk: &Формат друку...

en: Print Setup
uk: Параметри друку

en: Print canceled.
uk: Друк скасовано.

en: Print previe&w
uk: Попередній пе&регляд

en: Print queue full.
uk: Черга друку заповнена.

en: Print range
uk: Друкувати

en: Print server unknown;
uk: Невідомий сервер принтера;

en: Print to Fi&le
uk: Друк до файлу

en: Print to File
uk: Друк в файл

en: Print to fi&le
uk: Друк у фай&л

en: Print...
uk: Друк...

en: PrintHood
uk: Принтери

en: Printer
uk: Принтер

en: Printer &setup...
uk: Налаштування &принтера...

en: Printer already exists.
uk: Принтер вже існує.

en: Printer deleted.
uk: Принтер видалений.

en: Printer driver already installed.
uk: Драйвер принтера вже встановлений.

en: Printer files (*.prn)
uk: Файли принтера (*.prn)

en: Printer offline;
uk: Принтер в режимі offline;

en: Printer:
uk: Принтер:

en: Printing not implemented.
uk: Друк не реалізований.

en: Printing;
uk: Йде друк;

en: Prints all or part of the registry
uk: Друкує весь реєстр або його частину

en: Privacy Strength
uk: Сила конфіденційності

en: Private Key Archival
uk: Архівний приватний ключ

en: Private Key Usage Period
uk: Період використання приватного ключа

en: Procedure not found.
uk: Процедура не знайдена.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
uk: Процес "%1" з PID %2!u! був завершений примусово.

en: Process abort cannot be detected.
uk: Скасування процесу не виявлене.

en: Process aborted.
uk: Процес перервано.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
uk: Процес з PID %1!u! був завершений примусово.

en: Processes
uk: Процеси

en: Processes: %d
uk: Процесів: %d

en: Processing;
uk: Обробка;

en: Processor Affinity
uk: Відповідність процесорів

en: Product Updates:
uk: Оновлення:

en: Product uninstalled.
uk: Продукт видалено.

en: Program &group
uk: &Групу програм

en: Program Attributes
uk: Властивості програми

en: Program Error
uk: Помилка програми

en: Program Error Details
uk: Дані про помилку програми

en: Program Group Attributes
uk: Властивості програмної групи

en: Program Manager
uk: Диспетчер програм

en: Programs
uk: Програми

en: Programs (*.exe)
uk: Програми (*.exe)

en: Proper&ties
uk: Властивості

en: Propert&ies	Alt+Enter
uk: Властивос&ті	Alt+Enter

en: Properties
uk: Властивості

en: Properties Only
uk: Лише властивості

en: Properties for %s
uk: Властивості для %s

en: Property cannot have both accessors and a value
uk: Властивість не може одночасно мати доступ і значення

en: Property is empty.
uk: Властивість порожня.

en: Property is not allowed.
uk: Недозволена властивість.

en: Property is not empty.
uk: Властивість не порожня.

en: Property is read-only.
uk: Властивість лише для читання.

en: Property set not found.
uk: Набір властивостей не знайдено.

en: Property type is not allowed.
uk: Недозволений тип властивості.

en: Property type is not supported.
uk: Тип властивості не підтримується.

en: Property wasn't found.
uk: Властивість не знайдено.

en: Property: [1], Signature: [2]
uk: Властивість: [1], Підпис: [2]

en: Protects e-mail messages
uk: Захищає повідомлення e-mail

en: Protocol Error
uk: Помилка протоколу

en: Protocol unreachable.
uk: Протокол недоступний.

en: Proves your identity to a remote computer
uk: Забезпечує ваше виявлення на віддаленому комп'ютері

en: Provider
uk: Постачальник

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
uk: Постачальник більше не доступний. Переконайтеся, що постачальник встановлений належним чином.

en: Proxy
uk: Проксі

en: Proxy server
uk: Проксі-сервер

en: Public key
uk: Публічний ключ

en: Published CRL Locations
uk: Опубліковані розташування CRL

en: Publisher
uk: Видавець

en: Publisher:
uk: Видавець:

en: Publishers...
uk: Видавці...

en: Publishing Product Features
uk: Публікація компонентів продукту

en: Publishing Qualified Components
uk: Публікація компонентів

en: Publishing assembly information
uk: Відомості про збірку

en: Publishing product information
uk: Публікація інформації про продукт

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Quadraphonic
uk: Квадрофонічний

en: Qualified Subordination
uk: Кваліфікована субординація

en: Qualifier
uk: Визначник

en: Query Pending
uk: Очікування запиту

en: Question &Marks
uk: &Знаки Питання

en: Quit
uk: Вийти

en: Quit %@
uk: Завершити %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
uk: Вийти з програми з пропозицією зберегти зміни

en: Quits the Registry Editor
uk: Виходить з редактора реєстру

en: R&edo	Ctrl+Y
uk: &Назад	Ctrl+Y

en: R&eset
uk: &Скинути

en: RDN Name
uk: Назва RDN

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
uk: REN <ім'я_файлу> це коротка версія RENAME. Вона перейменовує файл.

en: RENAME <filename> renames a file.
uk: RENAME <ім'я_файлу> перейменовує файл.

en: RPC call canceled.
uk: Запит RPC скасований.

en: RPC entry type mismatch.
uk: Невідповідність типу запису RPC.

en: RPC pipe closed.
uk: RPC-пайп закрито.

en: RPC protocol error.
uk: Помилка протоколу RPC.

en: Rate change was preempted.
uk: Перешкоджання зміни швидкості.

en: Re&name...
uk: Пере&йменувати...

en: Re&place With:
uk: З&амінити на:

en: Read
uk: Читання

en: Read fault.
uk: Помилка читання.

en: Read-&only
uk: Лише &Читання

en: ReadWrite
uk: Читання/Запис

en: Readme:
uk: Файл Readme:

en: Ready
uk: Готово

en: Real-mode application.
uk: Додаток реального часу.

en: Realm
uk: Область

en: Realtime support is not available.
uk: Підтримка в режимі реального часу недоступна.

en: Reboot initiated after successful install.
uk: Перезавантаження розпочато після успішного встановлення.

en: Receive Errors
uk: Помилка отримання

en: Received
uk: Отримано

en: Reconnecting
uk: Повторне з’єднання

en: Red
uk: Червоний

en: Redirector paused.
uk: Перенаправник призупинено.

en: Referral
uk: Посилання

en: Referral (v2)
uk: Посилання (v2)

en: Referral hop limit exceeded
uk: Перевищено граничну кількість пересилання посилань

en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh all lists
uk: Оновити всі списки

en: Refreshes the window
uk: Оновлює вікно

en: Reg Info
uk: Реєстраційні дані

en: Regional Setting
uk: Регіональні Налаштування

en: Registered ID=
uk: Зареєстрований ID=

en: Registering COM+ Applications and Components
uk: Реєстрація додатків та компонентів COM+

en: Registering Class servers
uk: Реєстрація класу серверів

en: Registering MIME info
uk: Реєстрація MIME-інформації

en: Registering extension servers
uk: Реєстрація серверів розширення

en: Registering fonts
uk: Реєстрація шрифтів

en: Registering modules
uk: Реєстрація модулів

en: Registering product
uk: Реєстрація продукту

en: Registering program identifiers
uk: Реєстрація ідентифікаторів програми

en: Registering type libraries
uk: Реєстрація бібліотек типів

en: Registering user
uk: Реєстрація користувача

en: Registry
uk: Реєстр

en: Registry Editor
uk: Редактор реєстру

en: Registry corrupt.
uk: Реєстр пошкоджено.

en: Registry files (*.reg)
uk: Файли реєстру (*.reg)

en: Registry has been recovered.
uk: Реєстр відновлено.

en: Registry is corrupt.
uk: Реєстр пошкоджений.

en: Registry key has subkeys.
uk: Ключ реєстру має підрозділи.

en: Regular
uk: Нормальний

en: Regular Expression object expected
uk: Очікується об’єкт регулярного виразу

en: Regular Metafile Viewer
uk: Переглядач звичайних метафайлів

en: Release the currently selected object instance
uk: Видалити екземпляр вибраного об'єкту

en: Remote installation not allowed.
uk: Віддалене встановлення не дозволене.

en: Remote machine not listening.
uk: Віддалений комп'ютер не відповідає.

en: Remove Favorite
uk: Видалити Обране

en: Remove al&l
uk: Видалити в&се

en: Removes keys from the favorites list
uk: Видаляє ключі з Обраного

en: Removes the process from the system
uk: Видаляє процес із системи

en: Removes this process and all descendants from the system
uk: Видаляє з системи цей процес і всіх його нащадків

en: Removing INI files entries
uk: Видалення записів у файлах INI

en: Removing ODBC components
uk: Видалення компонентів ODBC

en: Removing applications
uk: Видалення програм

en: Removing duplicated files
uk: Видалення дубльованих файлів

en: Removing files
uk: Видалення файлів

en: Removing folders
uk: Видалення тек

en: Removing shortcuts
uk: Видалення ярликів

en: Removing system registry values
uk: Видалення значень системного реєстру

en: Renames the selection
uk: Перейменовує вибір

en: Replace
uk: Заміна

en: Replace &All
uk: Замінити &все

en: Representation is not supported.
uk: Представлення не підтримується.

en: Request aborted.
uk: Запит перервано.

en: Request not accepted.
uk: Запит не прийнято.

en: Request not supported.
uk: Запит не підтримується.

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Connections
uk: Скинутих Підключень

en: Resource in use.
uk: Ресурс використовується.

en: Resource is not currently available.
uk: Наразі ресурс недоступний.

en: Resource language not found.
uk: Мова ресурсу не знайдена.

en: Resource name not found.
uk: Ім’я ресурсу не знайдене.

en: Resource type not found.
uk: Тип ресурсу не знайдений.

en: Restart
uk: Перезавантажити

en: Restores the Task Manager from its hidden state
uk: Відновлення прихованого вікна диспетчера завдань

en: Result
uk: Результат

en: Results Too Large
uk: Результати завеликі

en: Reversing is not supported.
uk: Реверс не підтримується.

en: Revoke Request
uk: Відхилити запит

en: Rewind
uk: Перемотати

en: Rich text
uk: Збагачений Текст

en: Rich text document
uk: Документ з форматованим текстом

en: Rich text format (*.rtf)
uk: Форматований текст (*.rtf)

en: Right
uk: По правому Краю

en: Right Edge
uk: До правого краю

en: Ring 2 stack in use.
uk: Стек кільця 2 використовується.

en: Roman numerals - lower case
uk: Римські цифри - малі

en: Roman numerals - upper case
uk: Римські цифри - великі

en: Root List Signer
uk: Особа, що підписала кореневий список

en: Rows
uk: Рядків

en: Run
uk: Запустити

en: Run the Wine registry editor
uk: Запустити редактор реєстру Wine

en: Running
uk: Виконується

en: Running on %s
uk: Працює на %s

en: Runs a new program
uk: Запускає нову програму

en: S&earch
uk: По&шук

en: S&elected branch:
uk: О&брану гілку:

en: S&election
uk: В&иділення

en: S&erial:
uk: &Сер.ном:

en: S&how Picture
uk: Пок&азати малюнок

en: S&mall Icons
uk: &Малі Значки

en: S&ync
uk: Син&х

en: S/MIME Capabilities
uk: Можливості S/MIME

en: SASL Bind in Progress
uk: Проводиться прив'язка за допомогою SASL

en: SCANNING... Please Wait
uk: СКАНУВАННЯ... Зачекайте

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
uk: SET показує чи задає змiнні оточення cmd.
    
    SET без параметрiв виводить поточнi значення змiнних оточення.
    
    Для створення чи зміни змінної оточення використовуйте:
    
    SET <змінна>=<значення>
    
    де <змінна> та <значення> є символьними рядками. Перед знаком рівності не
    повинно бути пробілів, ім'я змінної не повинно містити в собі пробіли.
    
    В Wine, оточення основної операційної системи включене в оточення Win32,
    тому буде доступно більше змінних, ніж в звичайній реалізації Win32.
    Зверніть увагу на те, що неможливо змінити оточення операційної системи з
    cmd.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
uk: SETLOCAL починає локалізацію змін оточення в пакетному файлі.
    
    Зміни в оточення здійснені після SETLOCAL локальні для пакетного файлу, і
    діють до наступної появи ENDLOCAL (або до кінця файлу, залежно від того, що
    трапиться раніше), після чого відновлюються попередні налаштування
    оточення.

en: SHA1 hash
uk: SHA1 хеш

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
uk: SHIFT використовується в пакетному файлі для вилучення одного параметра з
    вершини списку, тому параметр 2 стає параметром 1 і т.д. Команда не працює
    при її виклику з командного рядка.

en: SSL Client Authentication
uk: Ідентифікація клієнта SSL

en: SSL Server Authentication
uk: Ідентифікація сервера SSL

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
uk: Загальне ім'я сертифіката SSL (поле імені сервера) невірне.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
uk: Строк дії сертифіката SSL, надісланого сервером, закінчився.

en: Same drive.
uk: Той же привід.

en: Sample
uk: &Зразок

en: Sample Music
uk: Зразки Музики

en: Sample Pictures
uk: Зразки Малюнків

en: Sample Playlists
uk: Зразки Списків відтворення

en: Sample Videos
uk: Зразки Відео

en: Sample allocation was canceled.
uk: Виділення зразка було перервано.

en: Sample allocator is empty.
uk: Розподільник зразків порожній.

en: Sample has too many buffers.
uk: Зразок має занадто багато буферів.

en: Sample is not writable.
uk: Неможливо записати зразок.

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
uk: &Контр:

en: Save
uk: Зберегти

en: Save &as...
uk: Зберегти &як...

en: Save &in:
uk: Зберегти &в:

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save As...
uk: Зберегти як...

en: Save HTML
uk: Зберегти HTML

en: Save Target &As...
uk: Зберегти об'єкт &як...

en: Save as an .IDL or .H file
uk: Зберегти як .IDL чи .H файл

en: Save changes to '%s'?
uk: Зберегти зміни до '%s'?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
uk: Група зберігається як `%s' щоб уникнути перезапис оригіналів.

en: Saved Games
uk: Збережені Ігри

en: Saving failed
uk: Помилка збереження

en: Sc&roll
uk: Прок&рутити

en: Scanning
uk: Сканування

en: Scr&ipt:
uk: Група символ&ів:

en: Screen already locked.
uk: Екран вже заблокований.

en: Screen resolution
uk: Розширення екрану

en: Scroll Down
uk: Прокрутити вниз

en: Scroll Here
uk: Прокрутити тут

en: Scroll Left
uk: Прокрутити вліво

en: Scroll Right
uk: Прокрутити вправо

en: Scroll Up
uk: Прокрутити вверх

en: Scrollbar
uk: Смуга прокручування

en: Search
uk: Пошук

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
uk: Пошук завершено. Знайдено збігів: %1!d!

en: Search complete. The string '%1' was not found.
uk: Пошук завершено. Рядок '%1' не знайдено.

en: Searches
uk: Пошуки

en: Searching for %s
uk: Шукається %s

en: Searching for installed applications
uk: Пошук встановлених програм

en: Searching for qualifying products
uk: Пошук відповідних товарів

en: Searching for related applications
uk: Пошук пов'язаних програм

en: Sector not found.
uk: Сектор не знайдено.

en: Secure Email
uk: Безпечний Email

en: Security
uk: Безпека

en: Security Protocol
uk: Протокол безпеки

en: Security Warning
uk: Попередження безпеки

en: Security settings for zone:
uk: Параметри безпеки для зони:

en: See details
uk: Показати подробиці

en: Seek error.
uk: Помилка пошуку.

en: Segment discarded.
uk: Сегмент відкинуто.

en: Segment locked.
uk: Сегмент заблокований.

en: Segment not locked.
uk: Сегмент не заблокований.

en: Segments Received
uk: Отримано Сегментів

en: Segments Retransmitted
uk: Повторно відправлено Сегментів

en: Segments Sent
uk: Відправлено Сегментів

en: Select
uk: Ви&брати

en: Select &All
uk: Виділити вс&е

en: Select &all	Ctrl+A
uk: Виділити в&се	Ctrl+A

en: Select Certificate
uk: Вибір сертифіката

en: Select Certificate Store
uk: Вибір сховища сертифікатів

en: Select Columns
uk: Вибір стовпців

en: Select Drive Letter
uk: Виберіть букву диску

en: Select Source
uk: Виберіть джерело

en: Select Window
uk: Вибір вікна

en: Select a certificate
uk: Виберіть сертифікат

en: Select a certificate you want to use
uk: Виберіть потрібний сертифікат

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
uk: Виберіть шрифт розміром %1!d! - %2!d! пунктів.

en: Select a theme file
uk: Виберіть файл теми

en: Select an executable file
uk: Виберіть виконуваний файл

en: Select destination
uk: Виберіть шлях призначення

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
uk: Виберіть одну чи кілька цілей, які будуть в списку при вибраному пункті Додаткові цілі.

en: Select the Unix target directory, please.
uk: Будь ласка, виберіть цільову теку Unix.

en: Select the certificate store you want to use:
uk: Виберіть потрібне сховище сертифікатів:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
uk: Виберіть стовпці, які будуть показані на сторінці процесів Диспетчера завдань.

en: Select the data you want to connect to:
uk: Виберіть дані, до яких потрібно підключитися:

en: Select the format you want to use:
uk: Виберіть формат, який ви хочете використати:

en: Select which columns will be visible on the Process page
uk: Виберіть стовпці, які слід відображати на вкладці Процеси

en: Selected driver: %s
uk: Вибраний драйвер: %s

en: Selection &info
uk: &Інфо про виділення

en: Selection Background
uk: Виділення - фон

en: Selection Text
uk: Виділення - текст

en: Semaphore is set.
uk: Семафор встановлений.

en: Semaphore name not found.
uk: Ім'я семафору не знайдено.

en: Semaphore owner died.
uk: Власник семафору вмер.

en: Send Mail
uk: Відсилання пошти

en: Sent
uk: Відправлено

en: Separator
uk: Роздільник

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: Serial number
uk: Серійний номер

en: Serialized Signature Serial Number
uk: Серійний номер серійного підпису

en: Server
uk: Сервер

en: Server Authentication
uk: Ідентифікація сервера

en: Server Down
uk: Сервер недоступний

en: Server disabled.
uk: Сервер вимкнений.

en: Server not disabled.
uk: Сервер не вимкнений.

en: Service already registered.
uk: Сервіс вже зареєстрований.

en: Service already running.
uk: Сервіс вже працює.

en: Service dependency deleted.
uk: Сервісна залежність видалена.

en: Service dependency failed.
uk: Невдала сервісна залежність.

en: Service does not exist.
uk: Сервіс не існує.

en: Service exists.
uk: Сервіс існує.

en: Service is disabled.
uk: Сервіс вимкнений.

en: Service marked for delete.
uk: Служба позначена на видалення.

en: Service not active.
uk: Сервіс не активний.

en: Service not found.
uk: Сервіс не знайдений.

en: Service not implemented by exe.
uk: Сервіс не реалізований в exe.

en: Service not started since last boot.
uk: Служба не запускалася з часів останнього завантаження.

en: Service: [1]
uk: Служба: [1]

en: Service: [2]
uk: Служба: [2]

en: Session ID
uk: Код сеансу

en: Session canceled.
uk: Сеанс зупинено.

en: Set &Affinity...
uk: Задати &відповідність...

en: Set &Defaults
uk: За &замовчуванням

en: Set &Priority
uk: &Пріоритет

en: Set As Back&ground
uk: Зробити &фоновим малюнком

en: Set as &Desktop Item
uk: Вст-ти як ел-т &Роб Столу

en: Set as &Desktop Item...
uk: Вст-ти як ел-т &Роб Столу...

en: Set as Back&ground
uk: Зробити фоновим мал&юнком

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
uk: Встановлює клас пріоритету ВИЩЕ СЕРЕДНЬОГО для процесу

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
uk: Установлює клас пріоритету НИЖЧЕ СЕРЕДНЬОГО для процесу

en: Sets process to the HIGH priority class
uk: Встановлює клас пріоритету ВИСОКИЙ для процесу

en: Sets process to the LOW priority class
uk: Установлює клас пріоритету НИЗЬКИЙ для процесу

en: Sets process to the NORMAL priority class
uk: Установлює клас пріоритету СЕРЕДНІЙ для процесу

en: Sets process to the REALTIME priority class
uk: Встановлює клас пріоритету РЕАЛЬНОГО ЧАСУ для процесу

en: Settings for %s
uk: Параметри для %s

en: Setup - Current settings
uk: Налаштування - Поточні параметри

en: Setup - Default settings
uk: Налаштування - Станд. параметри

en: Setup Page
uk: Параметри сторінки

en: Shared IRQ busy.
uk: Спільний IRQ зайнятий.

en: Sharing buffer exceeded.
uk: Буфер обміну перевищений.

en: Sharing paused.
uk: Обмін призупинено.

en: Sharing violation.
uk: Порушення обміну.

en: Shortcut: [1]
uk: Ярлик: [1]

en: Show
uk: Показувати

en: Show &Details
uk: &Детально

en: Show &Tabs
uk: По&казати вкладки

en: Show Advan&ced
uk: Показати &додат. налашт.

en: Show All
uk: Показати всі

en: Show Assigned First
uk: Показати призначені спершу

en: Show Hidden/&System Files
uk: Показати приховані/&Системні файли

en: Show or hide the status bar
uk: Показати/приховати рядок стану

en: Show or hide the toolbar
uk: Показати/приховати панель інструментів

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
uk: Показ 16-розрядних завдань, які обробляє ntvdm.exe

en: Shows or hides the status bar
uk: Відображує або ховає рядок стану

en: Shutdown
uk: Вимкнути

en: Shutdown in progress.
uk: Проводиться вимкнення системи.

en: Shutdown() was called.
uk: Було викликано Shutdown().

en: Si&ze
uk: Ро&змір

en: Si&ze:
uk: Ро&змір:

en: Signal pending.
uk: Очікування сигналу.

en: Signature
uk: Підпис

en: Signature CA
uk: Підпис CA

en: Signature Type
uk: Тип підпису

en: Signing Time
uk: Час Входу

en: Silver
uk: Сріблястий

en: Simplified Chinese
uk: Китайська спрощена

en: Sink has not been finalized.
uk: Вихід не було завершено.

en: Sink was already stopped.
uk: Вихід вже було припинино.

en: Sink was not provided with required headers.
uk: Вихідні дані не були забезпечені необхідними заголовками.

en: Size
uk: Розмір

en: Size Limit Exceeded
uk: Перевищено обмеження в розмірі

en: Size available
uk: Вільний Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Skip This Dialog
uk: Пропустити діалог

en: Slide Shows
uk: Слайд Покази

en: Small
uk: Малий

en: Smart Card Logon
uk: Вхід для смарт-карт

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
uk: ПЗ, підписане цими видавцями втратить довіру.
    Ви дійсно хочете видалити ці сертифікати?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
uk: ПЗ, підписане цим видавцем втратить довіру.
    Ви дійсно хочете видалити цей сертифікат?

en: Sort &by Type
uk: Сортувати за &типом

en: Sort Control Missing
uk: Відсутнє управління сортуванням

en: Sort by &Date
uk: Сортувати за  д&атою

en: Sort by Si&ze
uk: Сортувати за ро&зміром

en: Sound Selection
uk: Вибір звуку

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
uk: Вихідний файл не знайдено{{(cabinet)}}: [2]. Переконайтеся, що файл існує і ви маєте до нього доступ.

en: Source is missing.
uk: Джерело відсутнє.

en: Source:
uk: Джерело:

en: Sp&lit
uk: Розд&ілити

en: Speaker configuration
uk: Налаштування динаміків

en: Speakers:
uk: Канали:

en: Specific &Printer
uk: &Інший принтер

en: Specified DLL function not found
uk: Вказану функцію DLL не знайдено

en: Specified control was not found in message
uk: Вказаний елемент керування не знайдено в повідомленні

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
uk: Довжина імені пристрою або драйвера не може перевищувати 69 символів.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
uk: Довжина імені пристрою або драйвера не може перевищувати 79 символів.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
uk: Вкажіть URL, що ви хочете відкрити в Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
uk: Виберіть файл, який треба імпортувати.

en: Specify the following to connect to ODBC data:
uk: Вкажіть наступне для підключення до даних ODBC:

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
uk: Вкажіть ім'я файлу, в якому буде збережений вміст.

en: Stack overflow.
uk: Переповнення стека.

en: Start
uk: Пуск

en: Start Menu
uk: Головне меню

en: Start downloading %s
uk: Початок завантаження %s

en: StartUp
uk: Автозавантаження

en: Starting Wordpad failed
uk: Не вдалось запустити Wordpad

en: Starting services
uk: Запуск служб

en: State or Province
uk: Штат або область

en: State transition is pending.
uk: Очікується зміна стану.

en: Status
uk: Стан

en: Status &Bar
uk: Рядок С&тану

en: Status:
uk: Статус:

en: Stereo
uk: Стерео

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop Bits
uk: Стоп-біти

en: Stopping dependent service: %1
uk: Зупинка залежної служби: %1

en: Stopping services
uk: Зупинка служб

en: Stream descriptor is missing.
uk: Дескриптор потоку відсутній.

en: Stream descriptor is not selected.
uk: Дескриптор потоку не вибраний.

en: Stream sink already exists.
uk: Вихід потоку даних вже існує.

en: Stream sink was removed.
uk: Вихід потоку даних видалено.

en: Stream sinks are out of sync.
uk: Потік даних не синхронізується.

en: Street Address
uk: Вулиця

en: Stri&keout
uk: &Закреслений

en: String too long.
uk: Рядок занадто довгий.

en: Strong Authentication Required
uk: Потрібна тверда авторизація

en: Subject
uk: Предмет

en: Subject Alternative Name
uk: Альтернативна назва суб’єкта

en: Subject Key Identifier
uk: Ідентифікатор ключа суб’єкта

en: Subject Type=
uk: Тип предмету=

en: Subkey must be volatile.
uk: Підрозділ має бути непостійним.

en: Subscript out of range
uk: Індекс поза діапазоном

en: Success
uk: Успіх

en: Success.
uk: Виконано успішно.

en: Summary
uk: Сумарно

en: Superseded
uk: Замінено

en: Support Information
uk: Дані підтримки

en: Support Information:
uk: Дані підтримки:

en: Support Telephone:
uk: Телефон підтримки:

en: Supported only when connected.
uk: Підтримується лише коли під'єднано.

en: Surname
uk: Прізвище

en: Swap error.
uk: Помилка довантаження.

en: Switches the focus to the process of the selected task
uk: Передача фокусу до процесу вибраного завдання

en: Symbol
uk: Символ

en: Sync
uk: Синхронізувати

en: Syntax error
uk: Синтаксична помилка

en: Syntax error
uk: Синтаксична помилка

en: Syntax error in regular expression
uk: Синтаксична помилка в регулярному виразі

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
uk: Синтаксис: fsutil hardlink create <нове> <існуюче>

en: System Cache
uk: Системний кеш

en: System Configuration
uk: Конфігурація системи

en: System Idle Process
uk: Бездіяльність системи

en: System Settings
uk: Параметри системи

en: System drive
uk: Системний диск

en: System running last-known-good config.
uk: Система працює згідно останньої відомої справної конфігурації.

en: T&op:
uk: &Верхнє:

en: TCP Statistics for IPv4
uk: Статистика TCP для IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
uk: TIME задає чи показує поточний системний час.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
uk: TITLE <рядок> задає заголовок вікна для вікна cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
uk: TYPE <ім'я_файлу> копіює <ім'я_файлу> до консольного пристрою (чи в інше
    місце, якщо він перенаправлений). Не перевіряється, чи файл це текст,
    призначений для читання.

en: Tab stops
uk: Позиції табуляції

en: Tabs
uk: Табуляція

en: Target folder
uk: Цільова тека

en: Target to GOTO not found
uk: Не знайдена ціль для GOTO

en: Task
uk: Завдання

en: Task Manager
uk: Диспетчер завдань

en: Task Manager Warning
uk: Попередження Диспетчера завдань

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
uk: Вікно диспетчера завдань згортається при переключенні

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
uk: Вікно диспетчера завдань залишається поверх інших вікон, якщо його не згорнуто

en: Teal
uk: Синьо-зелений

en: Tells the selected tasks to close
uk: Наказує вибраним завданням закритися

en: Templates
uk: Шаблони

en: Temporary directory not writable.
uk: Тимчасова тека недоступна для запису.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
uk: Тимчасові файли інтернету
    Кешовані копії сторінок, зображень та сертифікатів.

en: Terminate Process
uk: Завершити процес

en: Test and configure game controllers.
uk: Перевірте та налаштуйте ігрові контролери.

en: Text
uk: Текст

en: Text document
uk: Текстовий документ

en: Text documents (*.txt)
uk: Текстові документи (*.txt)

en: Text files (*.txt)
uk: Текстові файли (*.txt)

en: Thai
uk: Тайський

en: The %1 service failed to start.
uk: Помилка запуску служби %1.

en: The %1 service failed to stop.
uk: Помилка зупинки служби %1.

en: The %1 service is starting.
uk: Запуск служби %1.

en: The %1 service is stopping.
uk: Зупинка служби %1.

en: The %1 service was started successfully.
uk: Служба %1 успішно запущена.

en: The %1 service was stopped successfully.
uk: Служба %1 успішно зупинена.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
uk: Поле 'Кількість копій' не може бути порожнім.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
uk: Значення ВІД не повинно перевищувати ДО.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
uk: Команда GOTO передає керування певному рядку пакетного файлу.
    
    Мітка, що є ціллю GOTO, може мати довжину до 255 знаків, але не повинна
    містити пробіли (відмінність від інших операційних систем). Якщо в
    пакетному файлі є дві чи більше однакових мітки, завжди буде працювати
    перша. Спроба GOTO перейти до неіснуючої мітки перериває виконання
    пакетного файлу.
    
    GOTO не працює в інтерактивному режимі.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
uk: Пристрій MCI, який використовується, не підтримує вказану команду.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
uk: Заголовок MIDI не підготовлений. Скористайтеся функцією Prepare, щоб підготувати його, і повторіть спробу.

en: The OID you entered already exists.
uk: OID, який ви ввели, вже існує.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
uk: Відповідність процесорів визначає, на якому ЦП дозволено виконувати процес.

en: The URL is invalid.
uk: Невірна URL-адреса.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
uk: Схема URL-адреси не може бути розпізнана або не підтримується.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
uk: Оновлення конфігурації Wine в %s, будь ласка, зачекайте...

en: The attempt to connect to the server failed.
uk: Помилка спроби підключення до сервера.

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
uk: Сертифікат містить приватний ключ, який може бути експортований разом з сертифікатом.

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
uk: Сертифікат виданий невідомим або недовіреним видавцем.

en: The connection with the server has been terminated.
uk: З'єднання з сервером було припинено.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
uk: Поточні налаштування MIDI пошкоджені. Скопіюйте вихідний файл MIDIMAP.CFG до підтеки SYSTEM теки Windows і повторіть спробу.

en: The date on the certificate is invalid.
uk: Дата сертифікату недійсна.

en: The destination element is full.
uk: Елемент призначення повний.

en: The device door is open.
uk: Дверка пристрою відкрита.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
uk: Драйвер пристрою вже використовується. Щоб дозволити спільний доступ до драйвера, необхідно використати параметр 'shareable' із кожною командою 'open'.

en: The device driver is not ready.
uk: Драйвер пристрою не готовий.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
uk: Драйвер пристрою повернув значення неприпустимого типу. Зверніться до виробника пристрою, щоб отримати новий драйвер.

en: The device is not connected.
uk: Пристрій не під'єднаний.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
uk: Це ім'я пристрою вже використовується додатком як псевдонім. Використайте унікальний псевдонім.

en: The device needs reinitialization.
uk: Пристрій потребує переініціалізації.

en: The device requires cleaning.
uk: Пристрій потребує очищення.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
uk: Пристрій, на якому ви намагаєтесь відтворити звук, не розпізнає поточного формату файлу.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
uk: Пристрій, з якого ви намагаєтеся записати звук, не розпізнає поточного формату файлу.

en: The domain controller already exists.
uk: Контролер домену вже існує.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
uk: Драйвер не може розпізнати вказаний параметр команди.

en: The driver cannot recognize the specified command.
uk: Драйвер не може розпізнати вказану команду.

en: The driver was not enabled.
uk: Драйвер не підключений.

en: The element address is invalid.
uk: Адреса елемента невірна.

en: The export failed.
uk: Експорт не вдався.

en: The export was successful.
uk: Експорт завершено успішно.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Файл '%1' вже існує. Ви хочете його перезаписати?

en: The file '%1' on %2 is needed
uk: Потрібний файл '%1' на %2

en: The file cannot be accessed.
uk: Немає доступу до файлу.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
uk: Файл містить об'єкти, що не відповідають заданим критеріям. Виберіть інший файл.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
uk: Формат файлу не розпізнаний. Виберіть інший файл.

en: The filename cannot be resolved.
uk: Ім'я файлу не може бути вирішене.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
uk: Ім'я файлу невірне. Переконайтеся, що довжина імені файлу не перевищує 8 символів, після яких стоїть крапка й розширення.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
uk: Ці дані можуть бути використані для отримання тех. підтримки для %s:

en: The following services are running:
uk: Запущені наступні служби:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
uk: Дане ПЗ може бути видалене автоматично. Щоб видалити програму чи змінити її склад, виберіть її зі списку та натисніть Змінити/Видалити.

en: The group element could not be added.
uk: Елемент групи не може бути доданий.

en: The group element could not be removed.
uk: Елемент групи не може бути видалений.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
uk: Файл групи `%s' неможливо відкрити.
    Спробувати знов наступного разу?

en: The import failed.
uk: Імпорт не вдався.

en: The import was successful.
uk: Імпорт завершено успішно.

en: The input line is too long.
uk: Введений рядок задовгий.

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
uk: Встановлювач виявив несподівану помилку під час встановлення цього пакета. Це може свідчити про проблему з цим пакетом. Код помилки [1]. {{Аргументи: [2], [3], [4]}}

en: The interface could not be exported.
uk: Інтерфейс не може бути експортований.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
uk: Елемент '%1' не може бути відісланий в Кошик. Видалити його замість цього?

en: The journal entry was deleted.
uk: Запис журналу був видалений.

en: The journal is being deleted.
uk: Журнал видаляється.

en: The journal is not active.
uk: Журнал не активний.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
uk: Ключі та значення з '%1' були успішно додані до реєстру.

en: The magazine is not present.
uk: Журнал відсутній.

en: The name on the certificate does not match the site.
uk: Ім'я сертифікату не збігається з сайтом.

en: The operation was canceled, usually because the handle on which the request was operating was closed before the operation completed.
uk: Операція була скасована. Як правило, таке трапляється, тому що індекс, до якого був запит, був закритий до закінчення операції.

en: The oplock wasn't granted.
uk: Оп. блокування не отримане.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
uk: Кінцевий файл вже існує. Натисніть OK щоб його перезаписати.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
uk: Довжина рядка виводу перевищує розмір буфера. Збільште розмір буфера.

en: The passwords do not match.
uk: Паролі не збігаються.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
uk: Порт передає дані до пристрою. Зачекайте, поки дані будуть передані, і повторіть спробу.

en: The printer door is open;
uk: Кришка принтера відкрита;

en: The process must have affinity with at least one processor
uk: Процесу повинен відповідати хоча б один ЦП

en: The profile could not be added.
uk: Профіль не може бути доданий.

en: The profile element could not be added.
uk: Елемент профілю не може бути доданий.

en: The profile element could not be removed.
uk: Елемент профілю не може бути видалений.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
uk: В програмі %s сталась серйозна помилка. Програма повинна бути закрита. Вибачте за незручності.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Значення реєстру '%1' вже існує. Ви хочете його замінити?

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
uk: Віддалений сервер не існує або недоступний

en: The request has timed out.
uk: Зупинка запиту.

en: The requested item could not be located.
uk: Не вдається знайти запитаний елемент.

en: The requested operation is invalid.
uk: Запитана операція невірна.

en: The server name could not be resolved.
uk: Не вдається встановити ім'я сервера.

en: The site does not exist.
uk: Сайт не існує.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
uk: Розмір буфера екрану повинен бути не менший розміру вікна.

en: The source element is empty.
uk: Початковий елемент порожній.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
uk: Вказаний пристрій MIDI не установлений у системі. Скористайтесь пунктом Драйвери в Панелі керування, щоб установити пристрій MIDI.

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
uk: Указаний порт MIDI уже використовується. Зачекайте, поки він звільниться, і повторіть спробу.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
uk: Вказаний псевдонім уже використовується в цьому додатку. Використайте унікальний псевдонім.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
uk: Вказана команда потребує текстовий параметр. Укажіть його.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
uk: Указана команда потребує параметр. Укажіть його.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
uk: Вказана команда потребує псевдонім або ім'я файлу, драйвера або пристрою. Укажіть його.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
uk: Вказана команда потребує цілий параметр. Введіть його.

en: The specified command was carried out.
uk: Вказану команду виконано.

en: The specified device handle is invalid.
uk: Вказано неправильний дескриптор пристрою.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
uk: Вказаний пристрій уже використовується. Зачекайте, поки він звільниться, і повторіть спробу.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
uk: Вказаний пристрій не установлений у системі. Скористайтесь пунктом Драйвери в Панелі керування, щоб установити пристрій.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
uk: Вказаний пристрій не відкритий або не розпізнається інтерфейсом MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
uk: Вказаний пристрій зараз закривається. Зачекайте декілька секунд, а потім повторіть спробу.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
uk: Вказаний файл вже існує. Ви хочете його замінити?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
uk: Вказаний файл не може бути відтворений на вибраному пристрої MCI. Можливо, файл пошкоджений чи має неприпустимий формат.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
uk: Вказаний формат не підтримується, або його неможливо перетворити. Скористайтеся функцією Capabilities, щоб одержати список форматів, які підтримуються.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
uk: Не вдалося відкрити вказаний пакет інсталяції. Перевірте шлях до файлу та спробуйте знов.

en: The specified integer is invalid for this command.
uk: Вказане ціле число непридатне для цієї команди.

en: The specified parameter is invalid for this command.
uk: Вказаний параметр неприпустимий для цієї команди.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
uk: Вказаний параметр має неприпустиме значення для вказаної команди.

en: The specified parameters cannot be used together.
uk: Вказані параметри неможливо використовувати одночасно.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
uk: Вказано невірне значення формату часу. Припустимі формати вказані в документації з MCI.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
uk: Синтаксис команди наступний:
    
    NET START [служба]
    
    Показує список запущених служб якщо 'служба' не вказана. Інакше 'служба' з відповідною назвою буде запущена.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
uk: Синтаксис команди наступний:
    
    NET STOP служба
    
    Де 'служба' це назва служби для зупинки.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
uk: Синтаксис цієї команди:
    
    NET команда [аргументи]
        -чи-
    NET команда /HELP
    
    Де 'команда' одна з HELP, START, STOP чи USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
uk: В системі не вказаний поточний порт MIDI.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
uk: У системі немає установлених пристроїв MIDI. Скористайтесь пунктом Драйвери в Панелі керування, щоб установити драйвер MIDI.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
uk: Формати часу "song pointer" та SMPTE взаємовиключні. Неможливо використовувати їх одночасно.

en: The user profile is invalid.
uk: Невірний профіль користувача.

en: The username could not be found.
uk: Ім'я користувача не знайдено.

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
uk: Значення '%1\%2' вже існує в ключі призначення. Ви хочете його перезаписати?

en: The value is too big (%1!u!).
uk: Значення занадто довге (%1!u!).

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
uk: Заголовок wave не підготовлений. Скористайтеся функцією Prepare, щоб підготувати його, і повторіть спробу.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
uk: Файли тем (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
uk: %d документів у черзі

en: There are no entries in the list.
uk: Список порожній.

en: There is a problem with the certificate for this site.
uk: Існує проблема з сертифікатом для цього сайту.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
uk: Виникла проблема з драйвером пристрою. Зверніться до виробника пристрою, щоб отримати новий драйвер.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
uk: Виникла проблема із драйвером пристрою. Драйвер був закритий. Неможливо отримати код помилки.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
uk: Виникла проблема з пристроєм мультимедіа. Переконайтеся, що пристрій працює правильно, або зверніться до його виробника.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
uk: Сталася невідома помилка під час завантаження вказаного драйвера пристрою.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
uk: Існує принаймні одна невизначена проблема безпеки з цим сертифікатом.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
uk: Не сконфігуровано програми Windows для відкриття файлів цього типу.

en: There is no display window.
uk: Немає вікна перегляду.

en: There is no driver installed on your system!
uk: У системі немає встановлених драйверів!

en: These are the initialization properties for this type of data. To edit a value, select a property, then choose Edit Value below.
uk: Це властивості ініціалізації даних цього типу. Щоб відредагувати значення, виберіть властивість, а потім нижче виберіть Редагувати Значення.

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
uk: Ці налаштування змінюють лише значення реєстру.
    Вони не впливають на продуктивність Wine.

en: This array is fixed or temporarily locked
uk: Цей масив виправлений або тимчасово заблокований

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
uk: Це могло бути викликане проблемою в програмі або недоробкою в Wine. Ви можете відвідати <a href="https://appdb.winehq.org">Базу даних програм</a> та пошукати поради щодо запуску цієї програми.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
uk: Даний сертифікат не може бути затверджений як довірений кореневий сертифікат.

en: This certificate has an invalid signature.
uk: Цей сертифікат має недійсний підпис.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
uk: Цей сертифікат має недійсний підпис. Сертифікат може бути змінений або пошкоджений.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
uk: Час дії цього сертифікату закінчився або ще не розпочався.

en: This certificate is OK.
uk: Цей сертифікат дійсний.

en: This certificate is intended for the following purposes:
uk: Цей сертифікат призначений для наступних цілей:

en: This certificate was revoked by its issuer.
uk: Цей сертифікат був анульований його видавцем.

en: This certificate's issuer could not be found.
uk: Не знайдено видавця даного сертифікату.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
uk: Термін дії цього сертифікату перевищує вказаний його видавцем.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
uk: Ця тека вже містить файл з іменем '%1'.
    
    Хочете замінити його?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
uk: Ця тека вже містить теку з іменем '%1'.
    
    Якщо файли в теці призначення мають ті ж імена що файли в
    обраній теці, вони будуть замінені. Ви все ще бажаєте перемістити чи
    скопіювати теку?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
uk: Ця функція не підтримується. Скористайтеся функцією Capabilities, щоб одержати список функцій і повідомлень, які підтримує драйвер.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
uk: Приклад тексту. Шрифт Tahoma 10 пунктів

en: This is a test
uk: Це тест

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
uk: Така велика кількість копій не може бути надрукована Вашим принтером.
    Введіть значення між 1 та %d.

en: This network connection does not exist.
uk: Цього мережевого з'єднання не існує.

en: This port has no options to configure
uk: Цей порт не має налаштувань

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Ця програма є вільним ПЗ; ви можете поширювати її та/або змінювати згідно умов GNU Lesser General Public License, яка опублікована Free Software Foundation; версії 2.1 Ліцензії, чи (на ваш розсуд) новішої версії.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
uk: Цей кореневий сертифікат не є довіреним. Щоб довіряти йому, додайте його в системне сховище довірених кореневих сертифікатів.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
uk: Це значення не лежить у діапазоні сторінок.
    Введіть значення між %1!d! та %2!d!.

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
uk: Цей майстер дозволяє експортувати сертифікати, списки відхилених та довірених сертифікатів з сховища сертифікатів до файлу.
    
    Сертифікат може бути використаний для вашої ідентифікації або ідентифікації комп'ютера, з яким ви з'єднані. Також він може бути використаний для завірення і для підписуваня повідомлень. Сховищами сертифікатів є колекції сертифікатів, списки анульованих сертифікатів та списки довірених сертифікатів.
    
    Для продовження натисніть Далі.

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
uk: Цей майстер дозволяє імпортувати сертифікати, списки відхилених та довірених сертифікатів.
    
    Сертифікат може бути використаний для вашої ідентифікації або ідентифікації комп'ютера, з яким ви з'єднані. Також він може бути використаний для завірення і для підписування повідомлень. Сховища сертифікатів - це збірки сертифікатів, списки анульованих сертифікатів та списки довірених сертифікатів.
    
    Натисніть Далі для продовження.

en: Thread not canceled.
uk: Виконання потоку не відмінено.

en: Threads
uk: Потоків

en: Tile &Horizontally
uk: З&ліва направо

en: Tile &Vertically
uk: З&верху вниз

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
uk: Вікна зліва &направо	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
uk: Розташовує вікна горизонтально на робочому столі

en: Tiles the windows vertically on the desktop
uk: Розташовує вікна вертикально на робочому столі

en: Time Limit Exceeded
uk: Перевищено обмеження в часі

en: Time Stamping
uk: Часове штампування

en: Time skew between client and server.
uk: На клієнті і сервері різний час.

en: Timeout
uk: Тайм-аут

en: Timeout (seconds)
uk: Тайм-аут (секунд)

en: Timeout.
uk: Тайм-аут.

en: Timestamp is not set for the sample.
uk: Часова позначка для зразка не встановлена.

en: Title
uk: Заголовок

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
uk: Щоб встановити нову програму з дискети, CD-ROM, чи жорсткого диску, натисніть Встановити.

en: Today:
uk: Сьогодні:

en: Toggle between expert and novice display mode
uk: Переключитись між режимами експерт/новачок

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
uk: Переключити відображення категорій компонентів, які не повинні бути видимі

en: Toner low;
uk: Тонер при кінці;

en: Too many SIDs.
uk: Забагато SIDів.

en: Too many commands.
uk: Забагато команд.

en: Too many files
uk: Забагато файлів

en: Too many links.
uk: Забагато посилань.

en: Too many modules.
uk: Забагато модулів.

en: Too many network names.
uk: Забагато мережних імен.

en: Too many network sessions.
uk: Забагато мережних сеансів.

en: Too many open files.
uk: Забагато відкритих файлів.

en: Too many semaphore requests.
uk: Забагато запитів семафорів.

en: Too many semaphores.
uk: Забагато семафорів.

en: Toolbars
uk: Панелі

en: Tooltip Background
uk: Підказка - фон

en: Tooltip Text
uk: Підказка - текст

en: Top
uk: Вверх

en: Topology loader does not support sink activates.
uk: Завантажувач топології не підтримує вихідний сигнал.

en: Topology request is not supported.
uk: Запит на топологію не підтримується.

en: Total
uk: Всього

en: Totals
uk: Всього

en: Traditional Chinese
uk: Китайська традиційна

en: Transaction Id
uk: Id угоди

en: Transferring
uk: Перенесення

en: Transferring... Please Wait
uk: Перенесення... Зачекайте

en: Trash
uk: Кошик

en: True
uk: Істина

en: Trusted Publishers
uk: Довірені видавці

en: Trusted Root Certification Authorities
uk: Довірені органи кореневої сертифікації

en: Turkic
uk: Тюркська

en: Turkish
uk: Турецький

en: Two pages
uk: Дві сторінки

en: Type
uk: Тип

en: Type "REG %1 /?" for help.
uk: Введіть "REG %1 /?" для довідки.

en: Type "REG /?" for help.
uk: Введіть "REG /?" для довідки.

en: Type "regedit /?" for help.
uk: Введіть "regedit /?" для довідки.

en: Type Libraries
uk: Бібліотеки Типу

en: Type mismatch
uk: Невідповідність типу

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
uk: Введіть ім'я програми, теки, документу чи ресурс Інтернету, і Wine відкриє їх.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
uk: Надрукуйте шлях до файлу і натисніть OK.

en: Type:
uk: Тип:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
uk: Файли TypeLib (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
uk: Статистика UDP для IPv4

en: URI to be decoded is incorrect
uk: URI, що буде закодований, некоректний

en: URI to be encoded contains invalid characters
uk: URI, що буде закодований, містить неприпустимі символи

en: USER Objects
uk: Об'єкти USER

en: UUID is local only.
uk: UUID тільки локальний.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
uk: Неможливо отримати доступ чи встановити відповідність процесу

en: Unable to Change Priority
uk: Неможливо змінити пріоритет

en: Unable to Debug Process
uk: Налагодження процесу неможливе

en: Unable to Terminate Process
uk: Неможливо завершити процес

en: Unable to create a new registry key.
uk: Неможливо створити новий ключ реєстру.

en: Unable to create a new registry value.
uk: Неможливо створити нове значення реєстру.

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
uk: Не вдалося створити нову теку: Відмова у доступі.

en: Unable to create the output file.
uk: Неможливо створити кінцевий файл.

en: Unable to delete the selected registry key.
uk: Неможливо видалити вибраний ключ реєстру.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
uk: Неможливо відобразити діалог Огляд (внутрішня помилка)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
uk: Неможливо відобразити діалог запуску програм (внутрішня помилка)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
uk: Редагування ключів реєстру даного типу (%1!u!) неможливе.

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
uk: Неможливо виконати видалення, '%s'. Вилучити дані про встановлену програму з реєстру?

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
uk: Неможливо імпортувати '%1'. Вказаний файл не є файлом реєстру.

en: Unable to lock media.
uk: Неможливо заблокувати носій.

en: Unable to modify the selected registry value.
uk: Неможливо змінити вибране значення реєстру.

en: Unable to move the replacement file into place.
uk: Не вдалось помістити файл на місце замінюваного.

en: Unable to query the registry key '%1'.
uk: Неможливо прочитати ключ реєстру '%1'.

en: Unable to query the registry value '%1'.
uk: Неможливо прочитати значення реєстру '%1'.

en: Unable to remove the file to be replaced.
uk: Не вдалось видалити файл для заміни.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
uk: Неможливо перейменувати ключ '%1'.
    Вказаний ключ вже існує.

en: Unable to rename the selected registry key.
uk: Неможливо перейменувати вибраний ключ реєстру.

en: Unable to rename the selected registry value.
uk: Неможливо перейменувати вибране значення реєстру.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
uk: Неможливо перейменувати значення '%1'.
    Вказане значення вже існує.

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Unavailable Critical Extension
uk: Критичне розширення недоступне

en: Undefined Type
uk: Невизначений тип

en: Undefined external error.
uk: Невідома зовнішня помилка.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
uk: Неочікувана контрольна сума завантаженого файлу. Скасовую встановлення пошкодженого файлу.

en: Unexpected error.
uk: Неочікувана помилка.

en: Unexpected network error.
uk: Неочікувана помилка мережі.

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
uk: Юнікод (UTF-16 big-endian)

en: Unicode (UTF-16)
uk: Юнікод (UTF-16)

en: Unicode (UTF-8)
uk: Юнікод (UTF-8)

en: Unicode text document
uk: Текстовий документ Юнікод

en: Unicode text documents (*.txt)
uk: Текстові документи Юнікод (*.txt)

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown Access Method
uk: Невідомий метод доступу

en: Unknown Key Usage
uk: Невідоме використання ключа

en: Unknown Source
uk: Невідоме джерело

en: Unknown Type
uk: Невідомий тип

en: Unknown bytestream length.
uk: Невідома довжина потоку.

en: Unknown component.
uk: Невідомий компонент.

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unknown feature in %s
uk: Невідома ознака в %s

en: Unknown feature.
uk: Невідома ознака.

en: Unknown interface.
uk: Невідомий інтерфейс.

en: Unknown port.
uk: Невідомий порт.

en: Unknown printer driver.
uk: Невідомий драйвер принтера.

en: Unknown printer driver.
uk: Невідомий драйвер принтера.

en: Unknown product.
uk: Невідомий продукт.

en: Unknown property.
uk: Невідома властивість.

en: Unknown protocols
uk: Невідомий протокол

en: Unknown revision.
uk: Невідома ревізія.

en: Unpublishing Product Features
uk: Видалення інформації про компоненти продукту

en: Unpublishing Qualified Components
uk: Видалення інформації про компоненти

en: Unpublishing assembly information
uk: Видалення відомостей про збірку

en: Unpublishing product information
uk: Видалення інформації про продукт

en: Unreadable Entry
uk: Нечитаємий елемент

en: Unrecoverable error occurred.
uk: Виникла критична помилка.

en: Unregister Class servers
uk: Скасування реєстрації інформації класу серверів

en: Unregistering COM+ Applications and Components
uk: Скасування реєстрації про додатки та компоненти COM+

en: Unregistering MIME info
uk: Скасування реєстрації MIME-інформації

en: Unregistering extension servers
uk: Скасування реєстрації серверів розширення

en: Unregistering fonts
uk: Скасування реєстрації шрифтів

en: Unregistering modules
uk: Видалення модулів

en: Unregistering program identifiers
uk: Скасування реєстрації ідентифікаторів програми

en: Unregistering type libraries
uk: Скасування реєстрації бібліотек типів

en: Unsigned CMC Request
uk: Не підписаний запит CMC

en: Unstructured Address
uk: Неструктурована адреса

en: Unstructured Name
uk: Неструктурована назва

en: Unsupported bytestream type.
uk: Непідтримуваний тип потоку даних.

en: Unsupported caption.
uk: Непідтримуваний підпис.

en: Unsupported media format.
uk: Непідтримуваний формат медіа.

en: Unsupported media source characteristics.
uk: Непідтримувані характеристики джерела медіа.

en: Unsupported name syntax.
uk: Непідтримуваний синтаксис імені.

en: Unsupported patch package.
uk: Непідтримуваний пакет виправлень.

en: Unsupported rate transition.
uk: Зміна швидкості не підтримується.

en: Unsupported rate.
uk: Непідтримуваний темп.

en: Unsupported scheme.
uk: Непідтримувана схема.

en: Unsupported service.
uk: Непідтримувана служба.

en: Unsupported state transition.
uk: Непідтримувана зміна стану.

en: Unsupported thinning.
uk: Непідтримуване проріджування.

en: Unsupported time format.
uk: Непідтримуваний формат часу.

en: Unsupported type.
uk: Непідтримуваний тип.

en: Unterminated string constant
uk: Незавершена рядкова константа

en: Untitled
uk: Без назви

en: Untrusted Certificates
uk: Ненадійні сертифікати

en: Unwilling To Perform
uk: Не бажає виконувати

en: Up One Level
uk: Вгору на один рівень

en: Updates the display every four seconds
uk: Оновлює зображення раз на чотири секунди

en: Updates the display every two seconds
uk: Оновлює зображення раз на дві секунди

en: Updates the display twice per second
uk: Оновлює зображення двічі на секунду

en: Updating component registration
uk: Оновлення реєстрації компонентів

en: Updating environment strings
uk: Оновлення рядків середовища

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
uk: Використання:
      REG [операція] [параметри]
    
    Підтримувані операції:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    Для довідки по конкретній операції, введіть:
      REG [операція] /?

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
uk: Використання:
      regedit [опції] [ім'я файлу] [ключ реєстру]
    
    Опції:
      [без опцій]    Запуск програми з графічним інтерфейсом.
      /L:system.dat  Шлях до файла system.dat для редагування.
                     Сумісна з будь-якими іншими опціями. Ігнорується.
      /R:user.dat    Шлях до файла user.dat для редагування.
                     Сумісна з будь-якими іншими опціями. Ігнорується.
      /C             Імпортувати вміст файлу реєстру.
      /D             Видалення зазначеного ключа реєстру.
      /E             Експортувати вміст зазначеного ключа реєстру у файл.
                     Якщо параметр не заданий, експортується весь реєстр.
      /S             Тихий режим. Повідомлення не відображатимуться.
      /V             Запуск графічного інтерфейсу в розширеному режимі. Ігнорується.
      /?             Показати цю інформацію і вийти.
      [ім'я файлу]   Шлях до файлу, який містить дані реєстру для імпорту.
                     Опція [/Е] вказує на шлях до файлу куди будуть експортовані дані реєстру.
      [ключ реєстру] Ключ реєстру для редагування.
    
    Приклади використання:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
uk: Використання:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Опції:
      [/u]  Скасувати реєстрацію сервера.
      [/s]  Тихий режим (повідомлення не відображатимуться).
      [/i]  Виклик DllInstall з додатковими параметрами [cmdline].
    	При використанні з [/u] DllInstall буде викликана в режимі видалення.
      [/n]  Не викликати DllRegisterServer. Має використовуватися з [/i].

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
uk: Використання:
      uninstaller [параметри]
    
    Опції:
      --help	    Показати цю інформацію.
      --list	    Список всіх програм в цьому префіксі.
      --remove {GUID}   Видалити вказану програму.
    		    Для визначення GUID використовуйте команду '--list'.
      [без параметрів]       Запуск графічної версії цієї програми.

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
uk: Використання: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t ім'я_файлу | /x ім'я_файлу]

en: Usage: hostname
uk: Використання: hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
uk: Використання: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
uk: Використання: taskkill [/?] [/f] [/im Ім'яПроцесу | /pid IDПроцесу]

en: Use &data source name
uk: Використовувати &ім'я джерела даних

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
uk: Використовувати автоматичне налаштування проксі (PAC)

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
uk: Використовувати автоматичне виявлення веб-проксі (WPAD)

en: Use a proxy server
uk: Використовувати проксі-сервер

en: Use c&onnection string
uk: Використовувати р&ядок підключення

en: Use global settings
uk: Використати глобальні параметри

en: User
uk: Користувач

en: User &Name
uk: Ім'&я користувача

en: User &name:
uk: Ім'я &користувача:

en: User Canceled
uk: Відмінено користувачем

en: User Notice
uk: Повідомлення користувача

en: User already exists.
uk: Користувач вже існує.

en: User already in group.
uk: Користувач вже в групі.

en: User already in local group.
uk: Користувач вже в локальній групі.

en: User is built-in.
uk: Користувач є вбудованим.

en: User must change password.
uk: Користувач повинен змінити пароль.

en: User not in group.
uk: Користувач не в групі.

en: User not in local group.
uk: Користувач не в локальній групі.

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: VBArray object expected
uk: Очікується об'єкт VBArray

en: VER displays the version of cmd you are running.
uk: VER відображає версію запущеного cmd.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
uk: VERIFY призначена для задання, скидання чи тестування прапора перевірки.
    Діючі форми:
    
    VERIFY ON	Задати прапор.
    VERIFY OFF	Скинути прапор.
    VERIFY		Відображає відповідні значення ON чи OFF.
    
    Прапор перевірки не має функцій в Wine.

en: VM Size
uk: Об'єм віртуальної пам'яті

en: VOL shows the volume label of a disk device.
uk: VOL відображає мітку тому дискового пристрою.

en: Valid from
uk: Дійсний з

en: Valid from
uk: Дійсний з

en: Valid to
uk: Дійсний до

en: Validating install
uk: Перевірка встановлення

en: Value
uk: Значення

en: Value content
uk: Вміст значень

en: Value data:
uk: Дані значення:

en: Value is not available.
uk: Значення недоступне.

en: Value name:
uk: Ім'я значення:

en: Value names
uk: Імена значень

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
uk: Змінна використовує тип автоматизації, який не підтримується у VBScript

en: Vector property is not allowed.
uk: Недозволена векторна властивість.

en: Vector property is required.
uk: Потребується векторна властивість.

en: Verify is %1
uk: Verify зараз %1

en: Verify must be ON or OFF
uk: Verify повинен бути ON чи OFF

en: Version
uk: Версія

en: Version 1 Fields Only
uk: Лише поля версії 1

en: Version information
uk: Дані про версію

en: Version:
uk: Версія:

en: Very Low
uk: Дуже Слабкі

en: Video Compression
uk: Стиснення Відео

en: Videos
uk: Фільми

en: Vietnamese
uk: В'єтнамський

en: View &Type information
uk: Перегляд інформації про &тип

en: Virtual Base CRL Number
uk: Віртуальний базовий CRL номер

en: Voice input device:
uk: Пристрій вводу голосу:

en: Voice output device:
uk: Пристрій виводу голосу:

en: Volume
uk: Гучність

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
uk: Серійний номер диску: %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
uk: Том в приводі %1!c! не має мітки.

en: Volume in drive %1!c! is %2
uk: Том в приводі %1!c! : %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
uk: Мітка диску (11 символів, <Enter> - без мітки)?

en: Volume label too long.
uk: Мітка тому занадто довга.

en: W&idth:
uk: Ш&ирина:

en: WARNING
uk: УВАГА

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
uk: УВАГА: Зміна класу пріоритету цього процесу
    може призвести до небажаних результатів, в тому числі до
    нестабільності системи. Змінити клас пріоритету?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
uk: УВАГА: Налагодження цього процесу може спричинити втрату
    даних. Справді використати налагоджувач?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
uk: УВАГА: Завершення цього процесу може призвести до небажаних результатів, включаючи втрату даних та нестабільність системи. Процес не зможе зберегти свою позицію чи дані. Ви справді хочете завершити процес?

en: Waiting for Program
uk: Очікування програми

en: Waiting;
uk: Очікування;

en: Warming up;
uk: Прогрів;

en: Warning [1].
uk: Попередження [1].

en: Warning: system library
uk: Увага: системна бібліотека

en: Waveform
uk: Звуковий потік

en: Waveform: %s
uk: Звуковий потік: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
uk: Вас вітає Майстер експорту сертифікатів

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
uk: Вас вітає Майстер імпорту сертифікатів

en: Western
uk: Західноєвропейський

en: Western Europe and United States
uk: Західна Європа і Сполучені Штати

en: Where:
uk: Місце:

en: White
uk: Білий

en: Whole string only
uk: Лише рядок повністю

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
uk: Файли реєстру Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
uk: Вікно

en: Window Background
uk: Вікно - фон

en: Window Frame
uk: Вікно - рамка

en: Window Text
uk: Вікно - текст

en: Window handles have different parents.
uk: Віконні рукоятки мають різних предків.

en: Window has no system menu.
uk: Вікно не має системного меню.

en: Window settings
uk: Параметри вікна

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Windows Hardware Driver Verification
uk: Перевірка драйверів обладнання Windows

en: Windows Product Update
uk: Оновлення продукту Windows

en: Windows System Component Verification
uk: Перевірка системних компонентів Windows

en: Windows registration information
uk: Реєстраційна інформація Windows

en: Wine &license
uk: &Ліцензія Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
uk: Wine обробник AVI-файлів за замовчуванням

en: Wine Application Uninstaller
uk: Видалення додатків Wine

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
uk: Програма видалення додатків Wine
    
    Видалення програм з поточного префікса Wine.

en: Wine Command Prompt
uk: Командний рядок Wine

en: Wine Control Panel
uk: Панель керування Wine

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
uk: Утиліта реєстрації DLL у Wine
    
    Слугує сервісом для реєстрації DLL.

en: Wine Explorer
uk: Оглядач Wine

en: Wine File Manager
uk: Файловий Менеджер Wine

en: Wine Gecko Installer
uk: Встановлювач Wine Gecko

en: Wine Help
uk: Довідка Wine

en: Wine Internet Explorer
uk: Оглядач Інтернету Wine

en: Wine License
uk: Ліцензія Wine

en: Wine MS-RLE video codec
uk: Відео кодек Wine MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
uk: Відео кодек Wine MS-RLE
    Copyright 2002 by Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
uk: Встановлювач Wine Mono

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
uk: Програми Wine (*.exe; *.exe.so)

en: Wine Video 1 video codec
uk: Відео кодек Wine Video 1

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
uk: Wine може автоматично вибрати сховище сертифікатів, або ви можете вказати місце для сертифікатів.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
uk: Wine може імітувати різні версії Windows для кожної програми. Ця вкладка пов'язана з вкладками Бібліотеки та Графіка, що дозволяє зміну налаштувань в цих вкладках як для окремої програми, так і глобально.

en: Wine configuration
uk: Параметри Wine

en: Wine configuration for %s
uk: Параметри Wine для %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
uk: Wine не може знайти пакунок Gecko, який потрібний для коректної роботи додатків з підтримкою HTML. Wine може автоматично завантажити та встановити його для Вас.
    
    Зауважте: Рекомендується використати пакет з вашого дистрибутиву. Детальніше читайте <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a>.

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
uk: Wine не може знайти пакунок wine-mono, який потрібний для коректної роботи .NET додатків. Wine може автоматично завантажити та встановити його для Вас.
    
    Зауважте: Рекомендується використати пакет з вашого дистрибутиву. Детальніше читайте <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a>.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
uk: Wine є вільним ПЗ; ви можете поширювати його та/або змінювати згідно умов GNU Lesser General Public License, яка опублікована Free Software Foundation; версії 2.1 Ліцензії, чи (на ваш розсуд) новішої версії.
    
    Wine розповсюджується з надією, що буде корисним, але БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ; навіть без непрямих гарантій щодо ПРОДАЖУ чи ПРИДАТНОСТІ ДЛЯ ПЕВНИХ ЦІЛЕЙ. Дивіться GNU Lesser General Public License для детальної інформації.
    
    Ви повинні були отримати копію GNU Lesser General Public License разом з Wine; якщо ні, напишіть до Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine kernel DLL
uk: Бібліотека ядра Wine

en: Wine was brought to you by:
uk: Розробники Wine:

en: Wizard
uk: Майстер

en: Wrap text by the &margin
uk: По м&ежі поля

en: Wrap text by the &window border
uk: По &межі вікна

en: Write
uk: Запис

en: Write fault.
uk: Помилка запису.

en: Write protected.
uk: Захищено від запису.

en: Writing INI files values
uk: Запис даних в INI файли

en: Writing system registry values
uk: Запис параметрів системного реєстру

en: Wrong disk.
uk: Невірний диск.

en: Wrong installation package version.
uk: Невірна версія пакету встановлення.

en: Wrong number of arguments or invalid property assignment
uk: Неправильна кількість аргументів або недійсне призначення властивості

en: Wrong operating system.
uk: Невірна операційна система.

en: Wrong password.
uk: Невірний пароль.

en: Wrong target name.
uk: Невірна назва цілі.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
uk: Сертифікат X.509 (*.cer; *.crt)

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
uk: XCOPY - Копіює файли та дерева директорій за призначенням.
    
    Синтаксис:
    XCOPY джерело [призначення] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	      [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Де:
    
    [/I]  Якщо кінцева тека відсутня і копіюється бiльше одного файлу, то припускається,
    	що мiсце призначення є текою.
    [/S]  Копіює директорії та піддиректорії.
    [/E]  Копіює директорії та піддиректорії, включно з порожніми.
    [/Q]  Не відображає імена файлів під час копіювання.
    [/F]  Під час копіювання відображає повні імена початкових і кінцевих файлів.
    [/L]  Виводить список файлів, які будуть скопійовані.
    [/W]  Питає підтвердження перед початком копіювання.
    [/T]  Створює структуру каталогів але не копіює файли.
    [/Y]  Придушує запит на підтвердження перезапису файлів.
    [/-Y] Питає підтвердження на перезапис файлів.
    [/P]  Питає підтвердження для кожного копійованого файлу.
    [/N]  Копіює, використовуючи короткі імена.
    [/U]  Копіює лише ті файли, як вже iснують в кінцевій папці.
    [/R]  Перезаписує файли, доступні лише для читання.
    [/H]  Копіює також приховані та системні файли.
    [/C]  Продовжує роботу, навіть якщо при копіюванні сталася помилка.
    [/A]  Копіює лише файли з властивістю АРХІВНИЙ.
    [/M]  Копіює лише файли з властивістю АРХІВНИЙ, видаляє
    	властивість АРХІВНИЙ.
    [/K]  Копіює властивості файлу, без цього властивості не зберігаються.
    [/D | /D:m-d-y] Копіює лише нові файли або ті, які були змінені після вказаної дати.
    	Якщо дата не вказана, копіює лише ті файли, які новіші в початковій теці.

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Yes
uk: Так

[ctx: Yes key]
en: Y
uk: Т

en: Yes or No Trust
uk: Довіряти чи Ні

en: Yes to &all
uk: Так для &всіх

en: You can choose the address that will be used as your home page.
uk: Ви можете вказати адресу, що буде використана як домашня сторінка.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
uk: Ви можете видалити кешовані сторінки, куки та інші дані.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
uk: Більше не можна додати диск.
    
    Кожен диск має мати букву від A до Z, тому не можна мати більше ніж 26 дисків.

en: You do not have access to open the file.
uk: У вас немає доступу на відкриття файлу.

en: You do not have access to save the file.
uk: Ви не маєте доступу для збереження файлу.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
uk: Немає диску C. Це зле.
    
    Натисніть 'Додати' в закладці Диски щоб створити його!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
uk: Ви вибрали збереження у форматі звичайного тексту, що призведе до втрати всього форматування. Ви дійсно хочете зробити це?

en: You have specified the following settings:
uk: Ви вказали наступні параметри:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
uk: Майстер експорту сертифікатів завершив роботу успішно.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
uk: Майстер імпорту сертифікатів завершив роботу успішно.

en: You may password-protect a private key.
uk: Ви можете захистити паролем приватний ключ.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
uk: Якщо використовується параметр 'new', необхідно вказати псевдонім.

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
uk: Ви більше не зможете розшифровувати чи підписувати повідомлення цими сертифікатами.
    Ви дійсно хочете видалити ці сертифікати?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
uk: Ви більше не зможете розшифровувати чи підписувати повідомлення цим сертифікатом.
    Ви дійсно хочете видалити цей сертифікат?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
uk: Ви більше не зможете зашифровувати чи перевіряти повідомлення цими сертифікатами.
    Ви дійсно хочете видалити ці сертифікати?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
uk: Ви більше не зможете зашифровувати чи перевіряти повідомлення цим сертифікатом.
    Ви дійсно хочете видалити цей сертифікат?

en: Zoom
uk: Збільшити

en: Zoom in
uk: Збільшити

en: Zoom out
uk: Зменшити

en: [none]
uk: [Нема]

en: alert
uk: тривога

en: animation
uk: анімація

en: application
uk: додаток

en: audio
uk: аудіо

en: bits
uk: біти

en: border
uk: межа

en: builtin
uk: вбудована

en: builtin, native
uk: вбудована, стороння

en: bytes
uk: байт

en: caret
uk: знак вставки

en: cell
uk: комірка

en: character
uk: знак

en: chart
uk: графік

en: check button
uk: кнопка-позначка

en: choose which folder contains %s
uk: виберіть теку, що містить %s

en: client
uk: клієнт

en: clock
uk: годинник

en: column
uk: стовпчик

en: column header
uk: заголовок стовпчика

en: combo box
uk: комбіноване поле

en: cursor
uk: курсор

en: diagram
uk: діаграма

en: dial
uk: вибір

en: dialog
uk: діалог

[ctx: directory]
en: Desktop
uk: Стільниця

en: disabled
uk: вимкнено

[ctx: display name]
en: Desktop
uk: Стільниця

en: document
uk: документ

en: drop down
uk: випадаючий

en: drop down button
uk: випадаюча кнопка

en: enter which folder contains %s
uk: вкажіть теку, що містить %s

en: equation
uk: рівняння

en: feature from:
uk: можливість з:

en: frames
uk: кадрів

en: graphic
uk: графіка

en: grid drop down button
uk: випадаюча кнопка сітки

en: grip
uk: ручка

en: grouping
uk: групування

en: help balloon
uk: помічна повітряна куля

[ctx: home page]
en: Home
uk: Додому

en: hot key field
uk: поле гарячих клавіш

[ctx: hotkey]
en: None
uk: Немає

en: hours
uk: год.

en: inch
uk: дюйм

en: indicator
uk: показник

en: insert disk %s
uk: вставте диск %s

en: install source for feature missing
uk: джерело встановлення даної можливості не вказане

en: kB/s
uk: кБ/с

en: link
uk: посилання

en: list
uk: список

en: list item
uk: елемент списку

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Daylight Time
uk: Центральний літній час AUS

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Standard Time
uk: Центральний стандартний час AUS

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Daylight Time
uk: AUS східний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Standard Time
uk: AUS східний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
uk: Літній час в Афганістані

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
uk: Стандартний час в Афганістані

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Daylight Time
uk: Аляскинський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Standard Time
uk: Аляскинський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
uk: Алеутський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
uk: Алеутський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
uk: Алтайський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
uk: Алтайський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
uk: Арабський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
uk: Арабський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Daylight Time
uk: Арабський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
uk: Арабський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
uk: Арабський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
uk: Арабський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
uk: Аргентинський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
uk: Аргентинський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
uk: Астраханський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
uk: Астраханський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
uk: Атлантичний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
uk: Атлантичний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Daylight Time
uk: Aus Central W. літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Standard Time
uk: Aus Central W. стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
uk: Азербайджанський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
uk: Літній час Азорських островів

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Daylight Time
uk: Літній час Баїя

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Standard Time
uk: Стандартний час Баїя

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Daylight Time
uk: Літній час Бангладеш

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Standard Time
uk: Стандартний час Бангладеш

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
uk: Білоруський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
uk: Білоруський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
uk: Літній час Бугенвіля

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
uk: Стандартний час Бугенвіля

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Daylight Time
uk: Центральний літній час Канади

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
uk: Літній час Кабо-Верде

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
uk: Стандартний час Кабо-Верде

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
uk: Кавказький літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
uk: Кавказький стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Daylight Time
uk: Цен. Австралійський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Daylight Time
uk: Середньоазіатський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
uk: Центральний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
uk: Центральний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Daylight Time
uk: Літній час островів Чатем

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Standard Time
uk: Стандартний час островів Чатем

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
uk: Китайський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
uk: Китайський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Coordinated Universal Time
uk: Всесвітній координований час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
uk: Кубинський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
uk: Кубинський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Daylight Time
uk: Літній час у Дателіні

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Standard Time
uk: Стандартний час у Дателіні

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Daylight Time
uk: E. Літній час в Африці

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Standard Time
uk: E. Стандартний час в Африці

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Daylight Time
uk: E. Літній час в Австралії

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Standard Time
uk: E. Стандартний час в Австралії

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Daylight Time
uk: Східноєвропейський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Daylight Time
uk: E. Літній час Південної Америки

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Daylight Time
uk: Літній час острова Пасхи

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
uk: Стандартний час острова Пасхи

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
uk: Східний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time (Mexico)
uk: Східний літній час (Мексика)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
uk: Східний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
uk: Єгипетський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
uk: Єгипетський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Daylight Time
uk: Літній час Єкатеринбурга

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Standard Time
uk: Стандартний час Єкатеринбурга

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
uk: Літній час FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
uk: Стандартний час FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
uk: Літній час Фіджі

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
uk: Стандартний час Фіджі

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
uk: GMT літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
uk: GMT стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
uk: GTB літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
uk: GTB стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
uk: Грузинський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
uk: Грузинський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
uk: Літній час Гренландії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
uk: Стандартний час Гренландії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Daylight Time
uk: Літній час за Грінвічем

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Standard Time
uk: Стандартний час за Грінвічем

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
uk: Літній час Гаїті

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
uk: Стандартний час Гаїті

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
uk: Гавайський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
uk: Гавайський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
uk: Індійський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
uk: Індійський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
uk: Іранський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
uk: Іранський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
uk: Літній час Ізраїлю

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
uk: Стандартний час Ізраїлю

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
uk: Йорданський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
uk: Йорданський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Daylight Time
uk: Калінінградський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
uk: Корейський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
uk: Корейський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
uk: Лівійський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
uk: Лівійський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Daylight Time
uk: Літній час островів Лайн

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Standard Time
uk: Стандартний час островів Лайн

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
uk: Літній час острова Лорд-Хау

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
uk: Магаданський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
uk: Магаданський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Daylight Time
uk: Літній час Магальянеса

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Standard Time
uk: Стандартний час Магальянеса

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
uk: Літній час Маркізьких островів

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Daylight Time
uk: Літній час Маврикія

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Standard Time
uk: Стандартний час Маврикія

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Daylight Time
uk: Близькосхідний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Standard Time
uk: Близькосхідний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
uk: Літній час Монтевідео

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
uk: Стандартний час Монтевідео

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
uk: Літній час Марокко

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
uk: Стандартний час Марокко

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time
uk: Гірський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time (Mexico)
uk: Гірський літній час (Мексика)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time
uk: Гірський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Daylight Time
uk: Літній час М'янми

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Standard Time
uk: Стандартний час М'янми

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
uk: Літній час Намібії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
uk: Стандартний час Намібії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
uk: Непальський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
uk: Непальський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Daylight Time
uk: Літній час Нової Зеландії

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Standard Time
uk: Стандартний час Нової Зеландії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Daylight Time
uk: Літній час Ньюфаундленда

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Standard Time
uk: Стандартний час Ньюфаундленда

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
uk: Норфолк, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
uk: Норфолк, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
uk: Північноазіатський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
uk: Північнокорейський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
uk: Омський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
uk: Омський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time
uk: Тихоокеанський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Daylight Time
uk: Тихоокеанський літній час SA

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time
uk: Тихоокеанський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
uk: Пакистанський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
uk: Пакистанський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Daylight Time
uk: Парагвайський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Standard Time
uk: Парагвайський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
uk: Кизилорда, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
uk: Кизилорда, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Daylight Time
uk: Романський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Standard Time
uk: Романський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
uk: Російський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
uk: Російський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Daylight Time
uk: SA східний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Standard Time
uk: SA східний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Daylight Time
uk: SA Тихоокеанський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Daylight Time
uk: SA Західний літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Standard Time
uk: SA Західний стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
uk: Літній час Сен-П'єра

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
uk: Стандартний час Сен-П'єра

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
uk: Сахалінський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
uk: Сахалінський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
uk: Літній час Самоа

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
uk: Стандартний час Самоа

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
uk: Сан-Томе, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
uk: Сан-Томе, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
uk: Саратовський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
uk: Саратовський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
uk: Літній час Сінгапуру

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
uk: Стандартний час Сінгапуру

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
uk: Літній час Південного Судану

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Daylight Time
uk: Літній час Шрі-Ланки

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Standard Time
uk: Стандартний час Шрі-Ланки

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
uk: Судан, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
uk: Судан, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
uk: Літній час Сирії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
uk: Стандартний час Сирії

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
uk: Тайбейський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
uk: Тайбейський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
uk: Тасманійський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
uk: Тасманійський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
uk: Літній час Токантінс

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
uk: Стандартний час Токантінс

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
uk: Токійський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
uk: Токійський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
uk: Томськ, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
uk: Томськ, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
uk: Літній час Королівства Тонга

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
uk: Забайкальський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
uk: Забайкальський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
uk: Турецький літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
uk: Турецький стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Daylight Time
uk: Теркс і Кайкос, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Standard Time
uk: Теркс і Кайкос, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Daylight Time
uk: Східний літній час США

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Standard Time
uk: Східний стандартний час США

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Daylight Time
uk: Літній час Улан-Батора

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Standard Time
uk: Стандартний час Улан-Батора

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
uk: Літній час Венесуели

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
uk: Стандартний час Венесуели

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Daylight Time
uk: Літній час Владивостока

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Standard Time
uk: Стандартний час Владивостока

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
uk: Волгоград, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
uk: Волгоград, стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Daylight Time
uk: В. Літній час в Австралії

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Standard Time
uk: В. Стандартний час в Австралії

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Daylight Time
uk: Західноєвропейський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
uk: Західна Монголія, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Daylight Time
uk: Західноазіатський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
uk: Якутський літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
uk: Якутський стандартний час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
uk: Юкон, літній час

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
uk: Юкон, стандартний час

en: menu bar
uk: смуга меню

en: menu button
uk: кнопка меню

en: menu item
uk: елемент меню

en: minutes
uk: хв.

en: native
uk: стороння

en: native, builtin
uk: стороння, вбудована

en: network drive for feature missing
uk: мережевий диск для даної можливості не вказаний

en: outline
uk: план

en: outline button
uk: кнопка плану

en: outline item
uk: елемент плану

en: page tab
uk: закладка сторінки

en: page tab list
uk: список закладок сторінки

en: pane
uk: сектор

en: path %s not found
uk: шлях %s не знайдено

[ctx: path length]
en: None
uk: Немає

en: popup menu
uk: контекстне меню

en: progress bar
uk: смужка прогресу

en: property page
uk: сторінка властивостей

en: push button
uk: кнопка

en: radio button
uk: перемикач

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
uk: &Відновити

en: reg: Invalid command line parameters
uk: reg: невірні параметри командного рядка

en: reg: Invalid option [%1].
uk: reg: Невірна опція [%1].

en: reg: Invalid registry key
uk: reg: Невірне ім'я ключа

en: reg: Invalid syntax.
uk: reg: Невірний синтаксис.

en: reg: Invalid system key
uk: reg: Невірний системний ключ

en: reg: The file '%1' was not found.
uk: reg: Файл '%1' не знайдено.

en: reg: The operation completed successfully
uk: reg: Операція успішно завершена

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
uk: reg: після параметра [/d] повинно бути вказано число в шістнадцятковому форматі

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
uk: reg: після параметра [/d] повинно бути вказано дійсне числове значення

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
uk: reg: після параметра [/d] повинно бути вказано рядок

en: reg: The registry operation was cancelled
uk: reg: Операцію з реєстром було скасовано

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
uk: reg: Ключі джерела і призначення не можуть бути однаковими

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
uk: reg: Не вдається отримати доступ або створити вказаний ключ реєстру

en: reg: Unable to access remote machine
uk: reg: Неможливо отримати доступ до віддаленої машини

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
uk: reg: Неможливо видалити всі значення реєстру для '%1'

en: reg: Unable to find the specified registry key
uk: reg: Не вдається знайти вказаний ключ реєстру

en: reg: Unable to find the specified registry value
uk: reg: Не вдається знайти вказане значення реєстру

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
uk: reg: Неможливо імпортувати ключ реєстру '%1'

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
uk: reg: невідомий тип даних [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
uk: reg: Нерозпізнана керівна послідовність [\%1!c!]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
uk: reg: непідтримуваний тип даних [%1]

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
uk: regedit: Невірне шістнадцяткове значення.

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
uk: regedit: Невірний або нерозпізнаний параметр [%1]

en: regedit: Invalid system key [%1]
uk: regedit: Невірне ім'я ключа [%1]

en: regedit: No filename was specified.
uk: regedit: Ім'я файлу не вказано.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
uk: regedit: Не вказано ключ реєстру для видалення.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
uk: regedit: Недостатньо пам'яті! (%1!S!, рядок %2!u!)

en: regedit: The file '%1' was not found.
uk: regedit: Файл '%1' не знайдено.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
uk: regedit: Рядок '%1' не був розпізнаний.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
uk: regedit: Рядок має невірний синтаксис.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
uk: regedit: Значення реєстру '%1' буде експортоване у двійковому вигляді.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
uk: regedit: Неможливо додати значення '%1' у '%2'.

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
uk: regedit: Неможливо конвертувати дані у шістнадцятковому форматі. Невірне значення '%1'.

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
uk: regedit: Неможливо видалити ключ реєстру '%1'.

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
uk: regedit: Неможливо експортувати '%1'. Вказаний ключ не був знайдений.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
uk: regedit: Неможливо відкрити файл '%1'.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
uk: regedit: Неможливо відкрити ключ '%1'.

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
uk: regedit: Неочікуваний кінець рядка у '%1'.

en: regedit: Unhandled action.
uk: regedit: Непідтримувана операція.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
uk: regedit: Нерозпізнана послідовність [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
uk: regedit: Непідтримуваний тип даних [0x%1!x!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
uk: regedit: '%2' містить непідтримуваний тип даних [0x%1!x!].

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
uk: regsvr32: '%1!S!' не реалізовано у DLL '%2'

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
uk: regsvr32: Не вдалося встановити DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
uk: regsvr32: Не вдалося завантажити DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
uk: regsvr32: Не вдалося зареєструвати DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
uk: regsvr32: Не вдалося видалити DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
uk: regsvr32: Не вдалося скасувати реєстрацію DLL '%1'

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
uk: regsvr32: Невірний або нерозпізнаний параметр [%1]

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
uk: regsvr32: DLL '%1' успішно встановлена

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
uk: regsvr32: DLL '%1' успішно зареєстрована

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
uk: regsvr32: DLL '%1' успішно видалена

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
uk: regsvr32: Реєстрація для DLL '%1' успішно скасована

en: row
uk: рядок

en: row header
uk: заголовок рядка

en: scroll bar
uk: смуга прокручування

en: seconds
uk: сек.

en: seconds.
uk: секунд.

en: separator
uk: розділювач

en: slider
uk: повзунок

en: sound
uk: звук

en: spin box
uk: поле скролінгу

en: split button
uk: кнопка поділу

en: static text
uk: статичний текст

en: status bar
uk: рядок стану

en: table
uk: таблиця

[ctx: table of contents]
en: &Home
uk: &Додому

[ctx: table of contents]
en: Home
uk: Додому

en: text
uk: текст

en: the program which created it
uk: програми, яка його створила

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
uk:  год

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
uk:  хв

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
uk:  сек

en: title bar
uk: смуга назви

en: tool bar
uk: панель інструментів

en: tool tip
uk: підказка

en: uncompressed
uk: без стиснення

en: uninstaller: Invalid option [%1]
uk: uninstaller: Невірний параметр [%1]

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
uk: uninstaller: Застосунок з ідентифікатором '%1' не знайдено

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
uk: uninstaller: Для параметра '--remove' повинен бути вказаний GUID застосунка

[ctx: unit: centimeter]
en: cm
uk: см

[ctx: unit: dots/inch]
en: dpi
uk: точок на дюйм

[ctx: unit: inch]
en: in
uk: дй

[ctx: unit: microseconds]
en: us
uk: µs

[ctx: unit: millimeters]
en: mm
uk: мм

[ctx: unit: point]
en: pt
uk: тч

en: unknown object
uk: невідомий об'єкт

en: ver.
uk: вер.

en: video
uk: відео

en: white space
uk: білий простір

en: window
uk: вікно

[ctx: window]
en: &Restore
uk: &Відновити

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
uk: wineconsole: Запуск програми %s не вдався.
    Команда невірна.

en: {{Disk full: }}
uk: {{Диск заповнений: }}

en: {{Error [1]. }}
uk: {{Помилка [1]. }}

en: {{Fatal error: }}
uk: {{Критична помилка: }}

en: |S&olid
uk: |&Суцільний
