Wine - en to ru translation catalogue (3886 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
ru: 
    Статус  Локальный  Удалённый
    ---------------------------------------------------------------

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
ru:   /reg:32
         Доступ к 32-битным веткам реестра.
    
      /reg:64
         Доступ к 64-битным веткам реестра.

en:  (Yes|No)
ru:  (Y - да|N - нет)

en:  (Yes|No|All)
ru:  (Y - да|N - нет|A - все)

en:  to
ru:  по

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
ru: %1
    Этот файл содержит текст в формате Юникод, который будет потерян,
    если вы сохраните этот файл как файл в кодировке %2.
    Чтобы сохранить данные в формате Юникод, нажмите кнопку «Отмена» и выберите
    один из вариантов сохранения в формате Юникод.
    Продолжить?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
ru: %1      %2         %3      Открытых ресурсов: %4!u!

en: %1 %2 &Object
ru: %1 &объект %2

en: %1 &Object
ru: &Объект %1

en: %1 (%2!d! bits)
ru: %1 (%2!d! бит)

en: %1 adapter %2
ru: %1 адаптер %2

en: %1 of %2 free
ru: %1 из %2 свободно

en: %1!d! file(s) copied
ru: Скопировано %1!d! файл(ов)

en: %1!d! file(s) would be copied
ru: Было бы скопировано %1!d! файл(ов)

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
ru: Осталось %1!u! %2 и %3!u! %4

en: %1!u! %2 remaining
ru: Осталось %1!u! %2

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
ru: %1!u!МБ используется, %2!u!МБ доступно

en: %1: File Not Found
ru: %1: файл не найден

en: %1? (Yes|No)
ru: %1? (Y - Да|N - Нет)

en: %d bytes
ru: %d байт

en: &Abort
ru: &Отменить

en: &About
ru: &Информация

en: &About Clock
ru: &О Часах

en: &About Control Panel
ru: &О Панели Управления

en: &About Internet Explorer
ru: &О программе Internet Explorer

en: &About Notepad
ru: &О Notepad

en: &About OleView
ru: &О OleView

en: &About Program Manager
ru: &О диспетчере программ

en: &About Registry Editor
ru: &О редакторе реестра

en: &About Task Manager
ru: &О программе

en: &About Wine
ru: &О Wine

en: &About Wine File Manager
ru: &О программе

en: &About Wine Help
ru: &Информация

en: &About Wine Wordpad
ru: &О Wine Wordpad

en: &About WineMine
ru: &О WineMine

en: &Above Normal
ru: В&ыше среднего

en: &Add
ru: &Установить

en: &Add ->
ru: &Добавить ->

en: &Add Control...
ru: &Добавить элемент управления...

en: &Add to Custom Colors
ru: &Добавить в набор

en: &Add to Favorites...
ru: &Добавить в избранное...

en: &Address bar
ru: Строка &адреса

en: &Advanced...
ru: &Параметры...

en: &All
ru: &Все

en: &All File Details
ru: В&се подробности о файле

en: &Always on Top
ru: &Поверх всех

en: &Annotate...
ru: &Заметки...

en: &Apply
ru: При&менить

en: &Archive
ru: &Архивный

en: &Arrange Icons
ru: &Упорядочить при выходе

en: &Arrange automatically
ru: &Автоупорядочивание

en: &As:
ru: &Как:

en: &Attributes:
ru: &Свойства:

en: &Auto Arrange
ru: &Автоматически

en: &Automatically select certificate store
ru: &Выбрать хранилище сертификатов автоматически

en: &Back
ru: &Назад

en: &Basic Colors:
ru: &Базовая палитра:

en: &Beginner
ru: Нови&чок

en: &Below Normal
ru: Н&иже среднего

en: &Binary Value
ru: &Двоичный параметр

en: &Bind to file...
ru: П&ривязать к файлу...

en: &Blank page
ru: Пу&стая страница

en: &Blank password
ru: Пу&стой пароль

en: &Blue:
ru: С&иний:

en: &Bookmark
ru: &Закладка

en: &Bottom:
ru: С&низу:

en: &Bring To Front
ru: &На передний план

en: &Browse View
ru: Вид об&зора

en: &Browse...
ru: &Обзор...

en: &Buffer size:
ru: Р&азмер буфера:

en: &Builtin (Wine)
ru: &Встроенная (Wine)

en: &Bullet points
ru: &Маркер

en: &CPU History
ru: &Загрузка ЦП

en: &CPU Usage
ru: &Загрузка ЦП

en: &Cascade
ru: &Каскадом

en: &Cell
ru: &ячейку

en: &Cell Properties
ru: Свойства &ячейки

en: &Certificate purposes:
ru: &Назначения:

en: &Change...
ru: &Изменить...

en: &Choose a stream:
ru: &Выберите поток:

en: &Clear	Del
ru: &Удалить	Del

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Close	Alt+F4
ru: &Закрыть	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
ru: &Закрыть	Ctrl+F4

en: &Close console
ru: &Закрывать консоль

en: &CoCreateInstance Flag
ru: Режим &CoCreateInstance

en: &Color
ru: &Цвет

en: &Color:
ru: Цвет:

en: &Column
ru: &колонку

en: &Command line:
ru: &Командная строка:

en: &Compressed
ru: С&жатый

en: &Compressor:
ru: &Алгоритм сжатия:

en: &Confirm password:
ru: П&одтверждение:

en: &Connection string:
ru: Строка &подключения:

en: &Contents
ru: &Содержание

en: &Contents	F1
ru: &Содержание	F1

en: &Continue
ru: П&родолжить

en: &Control
ru: &Сtrl

en: &Convert...
ru: &Конвертировать...

en: &Copy
ru: &Копировать

en: &Copy	Ctrl+C
ru: &Копировать	Ctrl+C

en: &Copy Background
ru: &Копировать фон

en: &Copy Key Name
ru: &Копировать имя раздела

en: &Copy to File...
ru: &Экспортировать...

en: &Copy...	F8
ru: &Копировать...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
ru: Сообщение &CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: &Current page
ru: &Текущая страница

en: &Custom Colors:
ru: До&полнительные цвета:

en: &Custom...
ru: Нестандартные &параметры...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
ru: X.509 в кодировке &DER (*.cer)

en: &DWORD Value
ru: &Параметр DWORD

en: &Data Rate
ru: &Поток данных

en: &Date
ru: &Дата

en: &Date and time...
ru: &Дата и время...

en: &Debug
ru: &Отладка

en: &Def. char format
ru: Формат символов &по умолчанию

en: &Default Printer
ru: Принтер по &умолчанию

en: &Default page
ru: &По умолчанию

en: &Define Custom Colors >>
ru: &Определить цвет >>

en: &Define...
ru: &Определить...

en: &Delete
ru: &Удалить

en: &Delete	Del
ru: &Удалить	Del

en: &Description:
ru: &Описание:

en: &Details
ru: &Таблица

en: &Directories
ru: &Каталоги

en: &Directories:
ru: &Каталоги:

en: &Disable
ru: &Отключить

en: &Disconnect Network Drive
ru: Отк&лючить сетевой диск

en: &Disk
ru: &Диск

en: &Display As Icon
ru: &Показывать как значок

en: &Down
ru: В&низ

en: &Drive Bar
ru: Панель &дисков

en: &E-mail Picture...
ru: &Отправить рисунок по E-mail...

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Edit Properties...
ru: &Свойства...

en: &Edit View
ru: Из&менить вид

en: &Edit...
ru: &Изменить...

en: &Emulate a virtual desktop
ru: &Эмулировать виртуальный рабочий стол

en: &Enable
ru: &Включить

en: &Enable Distributed COM
ru: &Разрешить распределённый COM

en: &Enable all purposes for this certificate
ru: &Разрешить все назначения для этого сертификата

en: &Enable strong encryption
ru: Использовать &сильное шифрование

en: &Encoding
ru: &Кодировка

en: &End Process
ru: &Завершить процесс

en: &End Task
ru: Снять &задачу

en: &Enter the port name to add:
ru: Введите &название локального порта:

en: &Erase
ru: &Очистить

en: &Execute...
ru: &Запустить...

en: &Expandable String Value
ru: &Вычисляемый строковый параметр

en: &Expert
ru: &Эксперт

en: &Expert mode
ru: &Режим эксперта

en: &Export Registry File...
ru: &Экспортировать файл реестра...

en: &Export...
ru: &Экспортировать...

en: &Fastest Times
ru: &Лучшие результаты

en: &Favorites
ru: &Избранное

en: &File
ru: &Файл

en: &File Name:
ru: Имя &файла:

en: &File name:
ru: Имя &файла:

en: &Filename:
ru: &Имя файла:

en: &Find Next
ru: &Найти далее

en: &Find...	Ctrl+F
ru: &Найти...	Ctrl+F

en: &Font
ru: &Шрифт

en: &Font...
ru: &Шрифт...

en: &Font:
ru: &Шрифт:

en: &Footer:
ru: Н&ижний колонтитул:

en: &Format Bar
ru: П&анель форматирования

en: &Format:
ru: &Формат:

en: &Forward
ru: &Вперёд

en: &Friendly name:
ru: &Понятное имя:

en: &From:
ru: &с:

en: &Game
ru: &Игра

en: &Get text
ru: П&олучить текст

en: &Go To Process
ru: &Перейти к процессам

en: &Go to My Pictures
ru: &Перейти в папку Мои рисунки

en: &Green:
ru: &Зелёный:

en: &Group by type kind
ru: &Группировать по типу

en: &Group file:
ru: &Файл группы:

en: &Handle Count
ru: Счётчик &дескрипторов

en: &Header:
ru: В&ерхний колонтитул:

en: &Height:
ru: &Высота:

en: &Help
ru: &Справка

en: &Help on help	F1
ru: &Справка о справочной программе	F1

en: &Hidden component categories
ru: &Скрытые категории компонентов

en: &Hide When Minimized
ru: С&крывать свёрнутое

en: &High
ru: &Высокая

en: &Hue:
ru: О&ттенок:

en: &Ignore
ru: &Пропустить

en: &Image Name
ru: &Имя образа

en: &Import Registry File...
ru: &Импортировать файл реестра...

en: &Import...
ru: &Импорт...

en: &In-process server
ru: Сервер «&в процессе»

en: &Include all certificates in the certification path if possible
ru: &По возможности включить все сертификаты в путь сертификации

en: &Index
ru: &Содержание

en: &Insert
ru: Вст&авка

en: &Insert mode
ru: &Режим вставки

en: &Install
ru: &Установить

en: &Install Certificate...
ru: &Установить сертификат...

en: &Install theme...
ru: Установить тему...

en: &Install...
ru: Ус&тановить...

en: &Interleave every
ru: &Прослаивать каждые

en: &Key
ru: &Раздел

en: &Key Frame Every
ru: Кл&ючевой кадр каждые

en: &Key combination:
ru: &Комбинация клавиш:

en: &Label:
ru: &Метка:

en: &Landscape
ru: &Альбомная

en: &Large
ru: &Большой

en: &Left
ru: В&лево

en: &Left:
ru: &Левое:

en: &Link to:
ru: Привязать к:

en: &List
ru: &Список

en: &Lists
ru: &Списки

en: &Local server
ru: &Локальный сервер

en: &Low
ru: &Низкая

en: &Machine name:
ru: &Имя компьютера:

en: &Make New Folder
ru: Создать &новую папку

en: &Mark
ru: &Выделить

en: &Medium
ru: &Средний

en: &Memory Usage
ru: &Память - использование

en: &Minimize
ru: &Свернуть

en: &Minimize On Use
ru: &Сворачивать после обращения

en: &Minimize at launch
ru: В виде &значка

en: &Minimize on run
ru: &Свернуть при запуске

en: &Modified
ru: &Изменён

en: &Modify...
ru: &Изменить...

en: &Modify/Remove
ru: &Изменить/Удалить

en: &More Windows...
ru: &Ещё окна...

en: &Move
ru: &Переместить

en: &Move...	F7
ru: &Переместить...	F7

en: &Multi-String Value
ru: &Многостроковый параметр

en: &Name
ru: И&мя

en: &Name:
ru: &Имя:

en: &Native (Windows)
ru: &Сторонняя (Windows)

en: &New
ru: Созд&ать

en: &New	Ctrl+N
ru: Созд&ать	Ctrl+N

en: &New	F2
ru: &Новая игра	F2

en: &New Task (Run...)
ru: &Новая задача (Выполнить...)

en: &New Task...
ru: &Новая задача...

en: &New override for library:
ru: Новое замещение для библиотеки:

en: &New...
ru: &Создать...

en: &New...	Ctrl+N
ru: Созд&ать...	Ctrl+N

en: &Next >
ru: &Далее >

en: &No
ru: &Нет

en: &No line wrapping
ru: Не переносить

en: &Normal
ru: &Обычная

en: &Object
ru: &Объект

en: &One Graph, All CPUs
ru: &Один график на все ЦП

en: &Open
ru: &Открыть

en: &Open	Enter
ru: &Открыть	Enter

en: &Open Link
ru: &Открыть ссылку

en: &Open...
ru: &Открыть...

en: &Open...	Ctrl+O
ru: &Открыть...	Ctrl+O

en: &Open:
ru: &Открыть:

en: &Options
ru: &Параметры

en: &Options...
ru: &Параметры...

en: &Other files
ru: Другие &файлы

en: &Output File Name:
ru: &Имя файла:

en: &Overlapped	Shift+F5
ru: &Каскад	Shift+F5

en: &Owner:
ru: Имя:

en: &PID (Process Identifier)
ru: Иденти&ф. процесса (PID)

en: &Pages
ru: &Страницы

en: &Pale yellow	Ctrl+2
ru: &Светло-жёлтый	Ctrl+2

en: &Pan
ru: &Положение

en: &Paragraph...
ru: &Абзац...

en: &Password:
ru: &Пароль:

en: &Paste
ru: Вст&авить

en: &Paste	Ctrl+V
ru: Вст&авить	Ctrl+V

en: &Path:
ru: &Путь:

en: &Paused
ru: &Приостановить

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
ru: &Формат обмена личной информацией/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
ru: &Поместить все сертификаты в следующее хранилище:

en: &Portrait
ru: &Книжная

en: &Print
ru: &Печать

en: &Print Target
ru: &Печать объекта

en: &Print...
ru: &Печатать...

en: &Print...	Ctrl+P
ru: &Печать...	Ctrl+P

en: &Program
ru: &Программный элемент

en: &Programs
ru: &Программы

en: &Properties
ru: &Свойства

en: &Properties	Alt+Enter
ru: &Свойства	Alt+Enter

en: &Quick Edit mode
ru: &Быстрое редактирование

en: &Read Only
ru: &Только для чтения

en: &Realtime
ru: &Реального времени

en: &Red:
ru: Крас&н:

en: &Refresh
ru: О&бновить

en: &Refresh	F5
ru: &Обновить	F5

en: &Refresh Now
ru: &Обновить

en: &Registry
ru: &Реестр

en: &Release Instance
ru: &Удалить Экземпляр

en: &Remember my password
ru: Со&хранить пароль

en: &Remote server
ru: &Удалённый сервер

en: &Remove
ru: &Удалить

en: &Remove Favorite...
ru: &Удалить из избранного...

en: &Remove application
ru: &Удалить приложение

en: &Remove duplicates
ru: &Удалять повторы

en: &Rename
ru: &Переименовать

en: &Rename	F2
ru: &Переименовать	F2

en: &Replace
ru: &Заменить

en: &Replace...	Ctrl+H
ru: &Заменить...	Ctrl+H

en: &Retry
ru: По&втор

en: &Right
ru: В&право

en: &Right:
ru: Сп&рава:

en: &Row
ru: ст&року

en: &Ruler
ru: &Линейка

en: &Run the Registry Editor
ru: &Запустить Редактор реестра

en: &Run...
ru: &Запустить...

en: &Save
ru: &Сохранить

en: &Save	Ctrl+S
ru: &Сохранить	Ctrl+S

en: &Save As...
ru: &Сохранить как...

en: &Save Background As...
ru: &Сохранить фон как...

en: &Save Picture As...
ru: Со&хранить рисунок как...

en: &Save Video As...
ru: Со&хранить рисунок как...

en: &Save as...
ru: &Сохранить как...

en: &Save settings on exit
ru: &Сохранять настройки при выходе

en: &Save this password (insecure)
ru: &Сохранить этот пароль (небезопасно)

en: &Scale to Window
ru: &Расширить по окну

en: &Search
ru: П&оиск

en: &Search next	F3
ru: Найти &далее	F3

en: &Search...	Ctrl+F
ru: &Найти...	Ctrl+F

en: &Seconds
ru: &Секунды

en: &Select
ru: &Выделить

en: &Select Columns...
ru: В&ыбрать столбцы...

en: &Select all
ru: Выделить в&сё

en: &Select all	Ctrl+A
ru: Выделить в&сё	Ctrl+A

en: &Selection
ru: &Выделение

en: &Session ID
ru: Код се&анса

en: &Settings...
ru: &Настройки...

en: &Setup
ru: Сво&йства

en: &Show 16-bit tasks
ru: П&оказывать 16-разрядные программы

en: &Show Kernel Times
ru: &Вывод времени ядра

en: &Show dot files
ru: Показывать файлы, начинающиеся с &точки

en: &Show physical stores
ru: &Показывать физические хранилища

en: &Show processes from all users
ru: &Отображать процессы всех пользователей

en: &Show:
ru: &Показать:

en: &Side by side	Shift+F4
ru: &Мозаика	Shift+F4

en: &Size
ru: Раз&мер

en: &Size:
ru: &Размер:

en: &Small
ru: &Маленький

en: &Sort by Name
ru: &Сортировать по имени

en: &Source
ru: &Источник

en: &Source:
ru: &Источник:

en: &Standard bar
ru: &Стандартная панель

en: &Status Bar
ru: &Строка состояния

en: &Stop
ru: Останов&ить

en: &String Value
ru: &Строковый параметр

en: &Support Information
ru: &Сведения о поддержке

en: &Switch To
ru: &Переключиться

en: &System
ru: &Системный

en: &System	Ctrl+1
ru: &Системный	Ctrl+1

en: &System Configuration
ru: &Конфигурация системы

en: &Table
ru: &таблицу

en: &Table Properties
ru: Сво&йства таблицы

en: &Tabs...
ru: &Табуляция...

en: &Test Connection
ru: &Проверка подключения

en: &Test Sound
ru: &Проверить звук

en: &Theme:
ru: &Тема:

en: &Thread Count
ru: С&чётчик потоков

en: &Time/Date	F5
ru: Врем&я и дата	F5

en: &To group:
ru: &В группу:

en: &To:
ru: &по:

en: &Toolbar
ru: Панель &инструментов

en: &Toolbar buttons:
ru: Кнопки &панели инструментов:

en: &Toolbars
ru: Па&нели

en: &Top:
ru: &Верхнее:

en: &Transmission Retry:
ru: &Попыток пересылки:

en: &Tray:
ru: Пода&ча:

en: &Try Again
ru: По&вторить

en: &Type:
ru: &Тип:

en: &URL:
ru: &Адрес:

en: &USER Objects
ru: Об&ъекты USER

en: &Underline
ru: Под&чёркнутый

en: &Undo
ru: &Отменить

en: &Undo	Ctrl+Z
ru: &Отменить	Ctrl+Z

en: &Up
ru: В&верх

en: &Update Speed
ru: &Скорость обновления

en: &User name:
ru: По&льзователь:

en: &View
ru: &Вид

en: &View Certificate
ru: &Просмотр сертификата

en: &View Source
ru: &Открыть исходный текст

en: &View Type Info
ru: &Информация о типе

en: &View TypeLib...
ru: &Просмотр TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
ru: Объём вирту&альной памяти

en: &Width:
ru: &Ширина:

en: &Window
ru: &Окно

en: &Windows
ru: &Окна

en: &Windows Version:
ru: &Версия Windows:

en: &Without Titlebar
ru: &Без заголовка

en: &Working directory:
ru: &Рабочая папка:

en: &Wrap long lines
ru: &Перенос по словам

en: &Yes
ru: &Да

en: &Yes, export the private key
ru: &Да, экспортировать

en: &from:
ru: &от:

en: &to:
ru: &до:

en: &w&bPage &p
ru: &w&bСтраница &p

en: '%s' could not be found.
ru: «%s» не найден.

en: '%s' is not a valid port name
ru: Неправильное название порта «%s»

en: '[object]' is not a date object
ru: «[object]» не объект типа «date»

en: 'return' statement outside of function
ru: Оператор «return» вне функции

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
ru: Невозможно установить атрибут «writable» в «true» для этого объекта

en: '|' is undefined
ru: «|» не определён

en: (Default)
ru: (По умолчанию)

en: (No Theme)
ru: (без темы)

en: (None)
ru: (нет)

en: (System default)
ru: (по умолчанию)

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
ru: (UTC+00:00) Дублин, Эдинбург, Лиссабон, Лондон

en: (UTC+00:00) Monrovia, Reykjavik
ru: (UTC+00:00) Монровия, Рейкьявик

en: (UTC+00:00) Sao Tome
ru: (UTC+00:00) Сан-Томе

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
ru: (UTC+01:00) Амстердам, Берлин, Берн, Стокгольм, Вена

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
ru: (UTC+01:00) Белград, Братислава, Будапешт, Любляна, Прага

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
ru: (UTC+01:00) Брюссель, Копенгаген, Мадрид, Париж

en: (UTC+01:00) Casablanca
ru: (UTC+01:00) Касабланка

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
ru: (UTC+01:00) Сараево, Скопье, Варшава, Загреб

en: (UTC+02:00) Amman
ru: (UTC+02:00) Амман

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
ru: (UTC+02:00) Афины, Бухарест

en: (UTC+02:00) Beirut
ru: (UTC+02:00) Бейрут

en: (UTC+02:00) Cairo
ru: (UTC+02:00) Каир

en: (UTC+02:00) Chisinau
ru: (UTC+02:00) Кишинёв

en: (UTC+02:00) Damascus
ru: (UTC+02:00) Дамаск

en: (UTC+02:00) Gaza, Hebron
ru: (UTC+02:00) Газа, Хеврон

en: (UTC+02:00) Harare, Pretoria
ru: (UTC+02:00) Хараре, Претория

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
ru: (UTC+02:00) Хельсинки, Киев, Рига, София, Таллин, Вильнюс

en: (UTC+02:00) Jerusalem
ru: (UTC+02:00) Иерусалим

en: (UTC+02:00) Juba
ru: (UTC+02:00) Джуба

en: (UTC+02:00) Kaliningrad
ru: (UTC+02:00) Калининград

en: (UTC+02:00) Khartoum
ru: (UTC+02:00) Хартум

en: (UTC+02:00) Tripoli
ru: (UTC+02:00) Триполи

en: (UTC+02:00) Windhoek
ru: (UTC+02:00) Виндхук

en: (UTC+03:00) Baghdad
ru: (UTC+03:00) Багдад

en: (UTC+03:00) Istanbul
ru: (UTC+03:00) Стамбул

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
ru: (UTC+03:00) Кувейт, Риад

en: (UTC+03:00) Minsk
ru: (UTC+03:00) Минск

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
ru: (UTC+03:00) Москва, Санкт-Петербург

en: (UTC+03:00) Nairobi
ru: (UTC+03:00) Найроби

en: (UTC+03:30) Tehran
ru: (UTC+03:30) Тегеран

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
ru: (UTC+04:00) Абу-Даби, Мускат

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
ru: (UTC+04:00) Астрахань, Ульяновск

en: (UTC+04:00) Baku
ru: (UTC+04:00) Баку

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
ru: (UTC+04:00) Ижевск, Самара

en: (UTC+04:00) Port Louis
ru: (UTC+04:00) Порт-Луи

en: (UTC+04:00) Saratov
ru: (UTC+04:00) Саратов

en: (UTC+04:00) Tbilisi
ru: (UTC+04:00) Тбилиси

en: (UTC+04:00) Volgograd
ru: (UTC+04:00) Волгоград

en: (UTC+04:00) Yerevan
ru: (UTC+04:00) Ереван

en: (UTC+04:30) Kabul
ru: (UTC+04:30) Кабул

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
ru: (UTC+05:00) Ашхабад, Ташкент

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
ru: (UTC+05:00) Екатеринбург

en: (UTC+05:00) Islamabad, Karachi
ru: (UTC+05:00) Исламабад, Карачи

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
ru: (UTC+05:00) Кызылорда

en: (UTC+05:45) Kathmandu
ru: (UTC+05:45) Катманду

en: (UTC+06:00) Astana
ru: (UTC+06:00) Астана

en: (UTC+06:00) Dhaka
ru: (UTC+06:00) Дакка

en: (UTC+06:00) Omsk
ru: (UTC+06:00) Омск

en: (UTC+07:00) Bangkok, Hanoi, Jakarta
ru: (UTC+07:00) Бангкок, Ханой, Джакарта

en: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaysk
ru: (UTC+07:00) Барнаул, Горно-Алтайск

en: (UTC+07:00) Hovd
ru: (UTC+07:00) Ховд

en: (UTC+07:00) Krasnoyarsk
ru: (UTC+07:00) Красноярск

en: (UTC+07:00) Novosibirsk
ru: (UTC+07:00) Новосибирск

en: (UTC+07:00) Tomsk
ru: (UTC+07:00) Томск

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
ru: (UTC+08:00) Пекин, Чунцин, Гонконг, Урумчи

en: (UTC+08:00) Irkutsk
ru: (UTC+08:00) Иркутск

en: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapore
ru: (UTC+08:00) Куала-Лумпур, Сингапур

en: (UTC+08:00) Perth
ru: (UTC+08:00) Перт

en: (UTC+08:00) Taipei
ru: (UTC+08:00) Тайбэй

en: (UTC+08:00) Ulaanbaatar
ru: (UTC+08:00) Улан-Батор

en: (UTC+09:00) Chita
ru: (UTC+09:00) Чита

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
ru: (UTC+09:00) Осака, Саппоро, Токио

en: (UTC+09:00) Pyongyang
ru: (UTC+09:00) Пхеньян

en: (UTC+09:00) Seoul
ru: (UTC+09:00) Сеул

en: (UTC+09:00) Yakutsk
ru: (UTC+09:00) Якутск

en: (UTC+09:30) Adelaide
ru: (UTC+09:30) Аделаида

en: (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney
ru: (UTC+10:00) Канберра, Мельбурн, Сидней

en: (UTC+10:00) Guam, Port Moresby
ru: (UTC+10:00) Гуам, Порт-Морсби

en: (UTC+10:00) Hobart
ru: (UTC+10:00) Хобарт

en: (UTC+10:00) Vladivostok
ru: (UTC+10:00) Владивосток

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
ru: (UTC+11:00) Остров Бугенвиль

en: (UTC+11:00) Chokurdakh
ru: (UTC+11:00) Чокурдах

en: (UTC+11:00) Magadan
ru: (UTC+11:00) Магадан

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
ru: (UTC+11:00) Остров Норфолк

en: (UTC+11:00) Sakhalin
ru: (UTC+11:00) Сахалин

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
ru: (UTC+12:00) Анадырь, Петропавловск-Камчатский

en: (UTC+12:00) Auckland, Wellington
ru: (UTC+12:00) Окленд, Веллингтон

en: (UTC+12:00) Fiji
ru: (UTC+12:00) Фиджи

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
ru: (UTC+12:45) Острова Чатем

en: (UTC+13:00) Nuku'alofa
ru: (UTC+13:00) Нукуалофа

en: (UTC+13:00) Samoa
ru: (UTC+13:00) Самоа

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
ru: (UTC+14:00) Кирибати

en: (UTC-01:00) Azores
ru: (UTC-01:00) Азорские острова

en: (UTC-03:00) Araguaina
ru: (UTC-03:00) Арагуаина

en: (UTC-03:00) Brasilia
ru: (UTC-03:00) Бразилиа

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
ru: (UTC-03:00) Буэнос-Айрес

en: (UTC-03:00) Greenland
ru: (UTC-03:00) Гренландия

en: (UTC-03:00) Montevideo
ru: (UTC-03:00) Монтевидео

en: (UTC-03:00) Punta Arenas
ru: (UTC-03:00) Пунта-Аренас

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
ru: (UTC-03:00) Сен-Пьер и Микелон

en: (UTC-03:00) Salvador
ru: (UTC-03:00) Сальвадор

en: (UTC-04:00) Asuncion
ru: (UTC-04:00) Асунсьон

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
ru: (UTC-04:00) Атлантическое время (Канада)

en: (UTC-04:00) Caracas
ru: (UTC-04:00) Каракас

en: (UTC-04:00) Cuiaba
ru: (UTC-04:00) Куяба

en: (UTC-04:00) Santiago
ru: (UTC-04:00) Сантьяго

en: (UTC-05:00) Bogota, Lima, Quito, Rio Branco
ru: (UTC-05:00) Богота, Лима, Кито, Риу-Бранку

en: (UTC-05:00) Chetumal
ru: (UTC-05:00) Четумаль

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
ru: (UTC-05:00) Восточное время (США и Канада)

en: (UTC-05:00) Haiti
ru: (UTC-05:00) Гаити

en: (UTC-05:00) Havana
ru: (UTC-05:00) Гавана

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
ru: (UTC-05:00) Индиана (запад)

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
ru: (UTC-05:00) Теркс и Кайкос

en: (UTC-06:00) Central America
ru: (UTC-06:00) Центральная Америка

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
ru: (UTC-06:00) Центральное время (США и Канада)

en: (UTC-06:00) Easter Island
ru: (UTC-06:00) Остров Пасхи

en: (UTC-06:00) Guadalajara, Mexico City, Monterrey
ru: (UTC-06:00) Гвадалахара, Мехико, Монтеррей

en: (UTC-06:00) Saskatchewan
ru: (UTC-06:00) Саскачеван

en: (UTC-07:00) Arizona
ru: (UTC-07:00) Аризона

en: (UTC-07:00) Yukon
ru: (UTC-07:00) Юкон

en: (UTC-08:00) Baja California
ru: (UTC-08:00) Нижняя Калифорния

en: (UTC-09:00) Alaska
ru: (UTC-09:00) Аляска

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
ru: (UTC-09:30) Маркизские острова

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
ru: (UTC-10:00) Алеутские острова

en: (UTC-10:00) Hawaii
ru: (UTC-10:00) Гавайи

en: (cannot display value)
ru: (невозможно отобразить)

en: (unidentified)
ru: (не определено)

en: (unknown %d)
ru: (неизвестно %d)

en: (value not set)
ru: (значение не задано)

en: 5.1 Surround
ru: Объёмное звучание 5.1

en: 6 3/4 Envelope
ru: Конверт 6 3/4

en: < &Back
ru: < &Назад

en: <- &Remove
ru: <- &Удалить

en: <Advanced Purposes>
ru: <Определяемый набор>

en: <All>
ru: <Все>

en: <None>
ru: <Нет>

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
ru: === Протоколирование запущено: [Date]  [Time] ===

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
ru: Карта (map) MIDI не найдена. Возможно, это ошибка драйвера, или файл MIDIMAP.CFG отсутствует или повреждён.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
ru: Закрывающая кавычка отсутствует в значении параметра. Поставьте её.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
ru: Командная строка, начинающаяся с REM (с последующим пробелом) не выполняет
    никаких действий, REM используется для комментариев в bat-файлах.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
ru: Используемый код устройства (device ID) выходит за допустимые пределы.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ru: В %1 уже существует такой файл.
    
    Вы хотите заменить его?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
ru: Имя файла не может содержать следующие символы:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ru: В %1 уже существует такая папка.
    
    Вы хотите заменить её?

en: A network error occurred
ru: Произошла сетевая ошибка

en: A null parameter block was passed to MCI.
ru: MCI был передан пустой блок параметров.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
ru: Параметр или значение указано дважды. Требуется указывать только один раз.

en: A printer error occurred.
ru: Произошла ошибка принтера.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
ru: Ошибка при инициализации MCI. Попробуйте перезапустить Windows.

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
ru: Программа неожиданно перестала работать, но WineDbg не смог подключиться к процессу и получить более подробную информацию.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
ru: Происходит смена пользователя или выключение, но эта программа не отвечает.
    
    Если закрыть программу прямо сейчас, то можно потерять все несохранённые данные.

en: A single history graph shows total CPU usage
ru: Один хронологический график общей загрузки ЦП

en: A&ccess:
ru: До&ступ:

en: A&dd
ru: &Добавить

en: A&dd...
ru: &Добавить...

en: A&vailable buttons:
ru: Доступные &кнопки:

en: A3 Extra
ru: A3 экстра

en: A3 Rotated
ru: A3 (повёрнуто)

en: A4 Extra
ru: A4 экстра

en: A4 Rotated
ru: A4 (повёрнуто)

en: A4 Small
ru: A4 маленький

en: A5 Extra
ru: A5 экстра

en: A5 Rotated
ru: A5 (повёрнуто)

en: A6 Rotated
ru: A6 (повёрнуто)

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
ru: ASSOC показывает или изменяет сопоставления типов файлов.
    
    Синтаксис: ASSOC [.расширение[=[тип_файла]]]
    
    Без параметров ASSOC выводит все текущие сопоставления.
    Если указано только расширение, выводится сопоставление для него.
    При отсутствии типа файла после знака равенства текущее сопоставление удаляется.

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
ru: ATTRIB выводит или изменяет атрибуты файлов.
    
    Синтаксис:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [диск:][путь][имя_файла]
           [/S [/D]]
    
    Где:
    
      +   Устанавливает атрибут.
      -   Очищает атрибут.
      R   Атрибут файлов только для чтения.
      A   Атрибут архивных файлов.
      S   Атрибут системных файлов.
      H   Атрибут скрытых файлов.
      [диск:][путь][имя_файла]
          Определяет файл(ы) для обработки командой attrib.
      /S  Обрабатывает подходящие файлы в текущей папке и всех подпапках.
      /D  Обрабатывает также папки.

en: About
ru: О программе

en: About %s
ru: О %s

en: Access Method=
ru: Метод доступа=

en: Access date
ru: Дата последнего доступа

en: Access denied.
ru: Доступ запрещён.

en: Account disabled.
ru: Учётная запись отключена.

en: Account expired.
ru: Срок учётной записи истёк.

en: Account is built-in.
ru: Эта учётная запись встроенная.

en: Account locked out.
ru: Учётная запись заблокирована.

en: Account restriction.
ru: Ограничение учётной записи.

en: Action
ru: Действие

en: Action [Time]: [1]. [2]
ru: Действие [Time]: [1]. [2]

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
ru: Действие завершилось [Time]: [1]. Код возврата [2].

en: Action start [Time]: [1].
ru: Запуск действия [Time]: [1].

en: Actions
ru: Действия

en: Activation
ru: Активация

en: Active Border
ru: Активное окно - рамка

en: Active Connections
ru: Активные подключения

en: Active Opens
ru: Активные подключения

en: Active Title Bar
ru: Активное окно

en: Active Title Bar Gradient
ru: Градиент активного окна

en: Active Title Text
ru: Активное окно - текст

en: Active code page: %1!u!
ru: Активная кодовая страница: %1!u!

en: ActiveX component can't create object
ru: Компонент ActiveX не смог создать объект

en: Adapter hardware error.
ru: Аппаратная ошибка сетевой карты.

en: Add &Purpose...
ru: &Добавить...

en: Add Control
ru: Добавить элемент управления

en: Add Favorite
ru: Добавление в избранное

en: Add Purpose
ru: Добавление назначения

en: Add a Local Port
ru: Добавить локальный порт

en: Add appli&cation...
ru: &Добавить приложение...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
ru: Введите OID назначения сертификата, которое вы хотите добавить:

en: Add to &Favorites...
ru: Добавить в &избранное...

en: Add/Remove Programs
ru: Установка/удаление программ

en: Address
ru: Адрес

en: Address already associated with transport endpoint.
ru: Адрес уже связан с конечной точкой транспорта.

en: Address error.
ru: Ошибка адресации.

en: Address not associated with transport endpoint.
ru: Адрес не связан с конечной точкой транспорта.

en: Address:
ru: Адрес:

en: Adds a new 32-bit value
ru: Добавление 32-битного параметра

en: Adds a new binary value
ru: Добавление двоичного параметра

en: Adds a new expandable string value
ru: Добавление расширяемого строкового параметра

en: Adds a new key
ru: Добавление нового раздела

en: Adds a new multi-string value
ru: Добавление многострочного параметра

en: Adds a new string value
ru: Добавление строкового параметра

en: Adds keys to the favorites list
ru: Добавление раздела в избранное

en: Administration Limit Exceeded
ru: Превышено ограничение администрирования

en: Administrative Tools
ru: Администрирование

en: Advanced
ru: Мастер

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Affects Multiple DSAs
ru: Влияет на несколько DSA

en: Affiliation Changed
ru: Изменение подчинённости

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
ru: Список подключенных джойстиков не обновляется автоматически при подключении/отключении устройств, требуется перезапуск этой программы.

en: Alias Dereference Problem
ru: Проблема обращения по псевдониму

en: Alias Problem
ru: Проблема с псевдонимом

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Objects
ru: Все объекты

en: All application policies
ru: Все политики применения

en: All documents (*.*)
ru: Все документы (*.*)

en: All files (*.*)
ru: Все файлы (*.*)

en: All issuance policies
ru: Все политики выдачи

en: All multimedia files
ru: Все мультимедиа файлы

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
ru: Все таймеры мультимедиа используются другими приложениями. Закройте одно из этих приложений и попробуйте ещё раз.

en: All results will be lost. Are you sure?
ru: Все результаты будут утеряны. Вы уверены?

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
ru: Не удаётся проверить все предназначения этого сертификата.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ru: Все wave-устройства, которые могут воспроизводить файлы в текущем формате, заняты. Подождите пока освободится wave-устройство, и попробуйте заново.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ru: Невозможно использовать текущее устройство для записи, так как оно занято. Подождите пока устройство освободится, и попробуйте заново.

en: Allocating registry space
ru: Выделение места под данные реестра

en: Allotted space exceeded.
ru: Отведённое пространство исчерпано.

en: Allow &saving password
ru: Разрешить &сохранять пароль

en: Allow the &window manager to control the windows
ru: Разрешить менеджеру окон управлять &окнами Wine

en: Allow the window manager to &decorate the windows
ru: Разрешить менеджеру окон &декорировать окна

en: Allows data on disk to be encrypted
ru: Позволяет шифровать данные на диске

en: Allows data to be signed with the current time
ru: Позволяет подписывать данные с текущим временем

en: Allows secure communication over the Internet
ru: Позволяет устанавливать защищённые соединения через Интернет

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
ru: Позволяет подписывать список доверия сертификатов

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
ru: Установка нового программного обеспечения и удаление установленного ранее.

en: Already Exists
ru: Уже существует

en: Already a SUBST target.
ru: Уже используется как цель SUBST.

en: Already assigned.
ru: Название уже используется.

en: Already awaiting printer handle.
ru: Дескриптор принтера уже ожидается.

en: Already initialized.
ru: Инициализация уже выполнена.

en: Alternative Name
ru: Альтернативное имя

en: Always on &top
ru: Всегда &сверху

en: An error number was specified that is not defined in the system.
ru: Указанный код ошибки не определён в системе.

en: An error occurred with the specified port.
ru: Ошибка указанного порта.

en: An error occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: An internal error has occurred.
ru: Произошла внутренняя ошибка.

en: An invalid flag was passed to a system function.
ru: Недопустимый флажок передан системной функции.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
ru: Недопустимый параметр передан системной функции.

en: Ana&log
ru: &Аналоговые

en: Annotation...
ru: Заметки...

en: Another version is installed.
ru: Установлена другая версия.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
ru: Может быть использовано любое устройство для проигрывания звука.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
ru: Может быть использовано любое устройство для записи звука.

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
ru: AppId: [1]{{, AppType: [2], Пользователи: [3], RSN: [4]}}

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
ru: Контекст:[1], Имя сборки:[2]

en: Application IDs
ru: ID приложения

en: Application Policies
ru: Политики приложений

en: Application Policy Constraints
ru: Ограничения политик приложений

en: Application Policy Mappings
ru: Сопоставления политик приложений

en: Application Workspace
ru: Содержимое окна MDI - фон

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
ru: Приложение не может быть запущено или нет ассоциированных с типом данного документа приложений.
    Вызов ShellExecuteEx провалился

en: Application settings
ru: Настройка приложений

en: Application: [1]
ru: Приложение: [1]

en: Application: [1], Command line: [2]
ru: Приложение: [1], Командная строка: [2]

en: Applications
ru: Приложения

en: Applying font settings
ru: Применение параметров настройки шрифта

en: Aqua
ru: Голубой

en: Arabic
ru: Арабский

en: Archived Key Certificate Hash
ru: Хэш сертификата архивированного ключа

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
ru: Переместить папку «%1» и всё её содержимое в корзину?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
ru: Переместить «%1» в корзину?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
ru: Переместить объекты (%1) в корзину?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ru: Удалить «%1»?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
ru: Вы точно хотите удалить все параметры реестра из «%1»?

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
ru: Действительно удалить диск C?
    
    Большинство Windows-программ перестанут работать без диска C. Если вы всё же решили удалить диск, не забудьте создать новый!

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
ru: Вы точно хотите удалить ключ реестра «%1»?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
ru: Вы точно хотите удалить параметр реестра «%1»?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ru: Удалить выбранные объекты?

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
ru: Вы точно хотите удалить выбранный параметр реестра?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
ru: Удалить эти объекты (%1)?

en: Are you sure you want to delete these values?
ru: Вы уверены что хотите удалить эти значения?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
ru: Вы точно хотите удалить этот ключ реестра и все вложенные ключи?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
ru: Вы действительно хотите удалить эти сертификаты?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
ru: Вы действительно хотите удалить этот сертификат?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
ru: Вы действительно хотите удалить «%1»?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
ru: Вы действительно хотите навсегда удалить эти объекты (%1)?

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Argument missing
ru: Отсутствует аргумент

en: Argument not optional
ru: Отсутствует обязательный аргумент

en: Arithmetic overflow.
ru: Переполнение при вычислении.

en: Armenian
ru: Армянский

en: Arrange &Icons
ru: Упорядочить &значки

en: Array length must be a finite positive integer
ru: Длиной массива должно быть конечное положительное число

en: Array object expected
ru: Ожидается объект типа «Array»

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
ru: Использовать локальный сервер при вызове CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
ru: Использовать удалённый сервер при вызове CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
ru: Использовать обработчик «в процессе» при вызове CoGetClassObject

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
ru: Использовать сервер «в процессе» при вызове CoGetClassObject

en: Asking for %s
ru: Запрос %s

en: Atomic locks not supported.
ru: Атомарные блокировки не поддерживаются.

en: Attaches the debugger to this process
ru: Применяет отладчик к этому процессу

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
ru: Попытка выполнить JOIN для уже подсоединённого диска.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
ru: Попытка выполнить JOIN для сопоставленного диска.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
ru: Попытка выполнить SUBST для уже сопоставленного диска.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
ru: Попытка выполнить SUBST для подсоединённого диска.

en: Attribute Or Value Exists
ru: Атрибут или значение существует

en: Attribute is not found.
ru: Атрибут не найден.

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Attributes:
ru: Атрибуты:

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio test failed!
ru: Сбой при тесте звуковой системы!

en: Auth Unknown
ru: Неизвестная авторизация

en: Authentication Method Not Supported
ru: Метод авторизации не поддерживается

en: Authentication Required
ru: Требуется идентификация

en: Authority Info Access
ru: Доступ к сведениям ЦС

en: Authority Information Access
ru: Доступ к информации ЦС

en: Authority Key Identifier
ru: Идентификатор ключа ЦС

en: Auto data segment exceeds 64k.
ru: Автоматический сегмент данных превышает 64КБ.

en: Autodetect
ru: Автоопределение

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatic configuration
ru: Автонастройка

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
ru: Автоматически &удерживать мышь в полноэкранных окнах

en: Automatically determined by the program
ru: Автоматически определяется программой

en: Automation server can't create object
ru: Сервер автоматизации не может создать объект

en: Available
ru: Доступна

en: Available formats
ru: Доступные форматы

en: B&rowse...
ru: &Обзор...

en: B4 (JIS) Rotated
ru: B4 (JIS) (повёрнуто)

en: B5 (ISO) Extra
ru: B5 (ISO) экстра

en: B5 (JIS) Rotated
ru: B5 (JIS) (повёрнуто)

en: B6 (JIS) Rotated
ru: B6 (JIS) (повёрнуто)

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
ru: X.509 в кодировке Ba&se64 (*.cer):

en: Back
ru: Назад

en: Backgroun&d
ru: &Фон

en: Bad EXE format for %1.
ru: Ошибка в формате EXE для %1.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
ru: Ошибочные аргументы DosExecPgm.

en: Bad command.
ru: Неверная команда.

en: Bad configuration.
ru: Неверная конфигурация.

en: Bad descriptor format.
ru: Неверный формат дескриптора.

en: Bad device type.
ru: Неверный тип сетевого ресурса.

en: Bad driver level.
ru: Невозможна обработка полученной драйвером команды.

en: Bad environment.
ru: Неверное окружение.

en: Bad format.
ru: Неверный формат.

en: Bad impersonation level.
ru: Ошибочный уровень олицетворения.

en: Bad inherited ACL.
ru: Ошибочный унаследованный ACL.

en: Bad length.
ru: Неверная длина команды.

en: Bad logon session state.
ru: Неверное состояние сеанса входа.

en: Bad network name.
ru: Неверное сетевое имя.

en: Bad network path.
ru: Неверный сетевой путь.

en: Bad network response.
ru: Сервер не может выполнить такую операцию.

en: Bad pipe.
ru: Неверное состояние канала.

en: Bad remote adapter.
ru: Несовместимая удалённая сетевая карта.

en: Bad startup version.
ru: При запуске указана неверная версия.

en: Bad stub data.
ru: Испорченные данные в заглушке.

en: Bad thread ID address.
ru: Ошибочный адрес кода потока.

en: Bad token type.
ru: Ошибочный тип маркера.

en: Bad unit.
ru: Не удаётся найти устройство.

en: Bad validation class.
ru: Ошибочный класс проверки.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
ru: Неверный формат числа - должен быть десятичный (12),
     шестнадцатеричный (0x34) или восьмеричный (056) формат.

en: Baltic
ru: Балтийский

en: Base
ru: Представление

en: Base P&riority
ru: &Базовый приоритет

en: Base Pri
ru: Баз. пр.

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
ru: Данные X.509 в Base64 (*.cer)

en: Basic Constraints
ru: Основные ограничения

en: Baud Rate
ru: Скорость

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
ru: Чтобы настраивать страницу печати или печатать документ, нужно иметь хотя бы один установленный принтер. Установите принтер и попробуйте ещё раз.

en: Begin request has already been made.
ru: Запрос уже был инициирован.

en: Beginner
ru: Новичок

en: Beginning of media.
ru: Начало носителя.

en: Bind to file via a File Moniker
ru: Привязать к файлу через File Moniker

en: Binding executables
ru: Связывание исполняемых файлов

en: Binding handle mismatch.
ru: Несоответствие дескриптора привязки.

en: Binding has no authentication data.
ru: Для привязки необходимы данные проверки подлинности.

en: Binding incomplete.
ru: Привязка выполнена не полностью.

en: Black
ru: Чёрный

en: Blue
ru: Синий

en: Bold
ru: Жирный

en: Bold Italic
ru: Жирный курсив

en: Boolean object expected
ru: Ожидается объект типа «bool»

en: Boot already accepted as last-good config.
ru: Уже принят режим «Последняя удачная конфигурация».

en: Bottom
ru: Вниз

en: Bring All to Front
ru: Все окна на передний план

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
ru: Перемещает задачи на передний план и передаёт им управление

en: Brings the window front, but does not switch to it
ru: Перемещает окно на передний план, но не активизирует его

en: Bro&wse...
ru: Об&зор...

en: Broadcast
ru: Широковещательный

en: Broken pipe.
ru: Канал закрыт.

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse for Folder
ru: Обзор

en: Browse to Desktop
ru: Переход на рабочий стол

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Browsing history
ru: История использования браузера

en: Buffer is too small.
ru: Недостаточный размер буфера.

en: Buffer overflow.
ru: Буфер переполнен.

en: Buffer zone
ru: Зона буфера

en: Buil&tin then Native
ru: Вс&троенная, затем сторонняя

en: Busy
ru: Занято

en: Busy;
ru: Занят;

en: Buttons
ru: Кнопки

en: By &Date
ru: По &дате

en: By &Name
ru: По &имени

en: By &Size
ru: По &размеру

en: By &Type
ru: По &типу

en: By File Type
ru: По типу файлов

en: Byte count too small.
ru: Число байт слишком мало.

en: Bytes
ru: Байт

en: Bytestream is not seekable.
ru: Поток не поддерживает произвольный доступ.

en: C size sheet
ru: Лист C

en: C&ollate
ru: &Разбить

en: C&olor:
ru: Цвет:

en: C&ut
ru: &Вырезать

en: CA Compromise
ru: Компрометация ЦС

en: CA Encryption Certificate
ru: Сертификат шифрования ЦС

en: CA Issuers
ru: Поставщики ЦС

en: CA Version
ru: Версия ЦС

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
ru: CALL <bat-файл> используется в bat-файлах для запуска других bat-файлов.
    При выходе из bat-файла управление возвращается файлу, вызвавшему его.
    Команда CALL может передавать параметры вызванному bat-файлу.
    
    Изменения каталога по умолчанию, переменных окружения и т.д., сделанные
    вызванной процедурой, наследуются вызвавшему.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
ru: СD <директория> это сокращение от CHDIR. Она изменяет текущую директорию.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
ru: CHDIR <директория> изменяет текущую директорию.

en: CHINESE_BIG5
ru: Китайский BIG5

en: CHINESE_GB2312
ru: Китайский GB2312

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
ru: CHOICE выводит текст и ждёт, пока пользователь не нажмёт клавишу из
    предложенного списка.
    CHOICE обычно применяется для создания меню в пакетном файле.

en: CLS clears the console screen.
ru: CLS очищает экран консоли.

en: CMC Attributes
ru: Атрибуты CMC

en: CMC Data
ru: Данные CMC

en: CMC Extensions
ru: Расширения CMC

en: CMC Response
ru: Ответ CMC

en: CMC Status Info
ru: Информация о состоянии CMC

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
ru: Встроенные команды CMD:
    ASSOC		Показывает или изменяет сопоставления типов файлов
    ATTRIB		Показывает или изменяет DOS-атрибуты файла
    CALL		Вызывает один bat-файл из другого
    CD (CHDIR)	Изменяет текущий каталог
    CHOICE		Ждёт выбора из списка
    CLS		Очищает экран консоли
    COPY		Копирует файл(ы)
    CTTY		Изменяет устройство ввода/вывода
    DATE		Показывает или изменяет системную дату
    DEL (ERASE)	Удаляет файл или несколько файлов
    DIR		Выводит содержимое каталога
    ECHO		Выводит текст непосредственно в консоль
    ENDLOCAL	Заканчивает действие локальных изменений окружения
    FTYPE		Выводит или изменяет команды открытия, связанные с типами файлов
    HELP		Показывает краткую подсказку по команде
    MD (MKDIR)	Создаёт каталог
    MKLINK	Создаёт символическую ссылку
    MORE		Выводит данные по страницам
    MOVE		Перемещает файл, несколько файлов или дерево каталогов
    PATH		Показывает или изменяет путь поиска программ
    PAUSE		Останавливает исполнение bat-файлa
    POPD		Восстанавливает предыдущий текущий каталог, сохранённый с
    		помощью
    PROMPT		Изменяет приглашение командной строки
    PUSHD		Сохраняет текущий каталог и переходит в другой
    REN (RENAME)	Переименовывает файл
    RD (RMDIR)	Удаляет каталог
    SET		Показывает или изменяет переменные окружения
    SETLOCAL	Начинает действие локальных изменений окружения
    START		Запускает программу, или открывает файл в соответствующей
    		программе
    TIME		Показывает или изменяет текущее системное время
    TITLE		Устанавливает заголовок окна cmd для текущей сессии
    TYPE		Выводит содержимое текстового файла
    VER		Показывает текущую версию CMD
    VOL		Показывает метку тома дискового устройства
    XCOPY		Копирует файлы или деревья каталогов
    EXIT		Закрывает CMD
    
    Выполните HELP <команда> для дополнительной информации по перечисленным командам.

en: CMS/PKCS #7 Message
ru: Сообщение CMS/PKCS #7

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ru: Сообщения CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
ru: Сообщения CMS/PKCS #7 (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
ru: Объекты библиотеки COM

en: COPY <filename> copies a file.
ru: COPY <файл> копирует файл.

en: CPU
ru: ЦП

en: CPU 0
ru: ЦП 0

en: CPU 1
ru: ЦП 1

en: CPU 10
ru: ЦП 10

en: CPU 11
ru: ЦП 11

en: CPU 12
ru: ЦП 12

en: CPU 13
ru: ЦП 13

en: CPU 14
ru: ЦП 14

en: CPU 15
ru: ЦП 15

en: CPU 16
ru: ЦП 16

en: CPU 17
ru: ЦП 17

en: CPU 18
ru: ЦП 18

en: CPU 19
ru: ЦП 19

en: CPU 2
ru: ЦП 2

en: CPU 20
ru: ЦП 20

en: CPU 21
ru: ЦП 21

en: CPU 22
ru: ЦП 22

en: CPU 23
ru: ЦП 23

en: CPU 24
ru: ЦП 24

en: CPU 25
ru: ЦП 25

en: CPU 26
ru: ЦП 26

en: CPU 27
ru: ЦП 27

en: CPU 28
ru: ЦП 28

en: CPU 29
ru: ЦП 29

en: CPU 3
ru: ЦП 3

en: CPU 30
ru: ЦП 30

en: CPU 31
ru: ЦП 31

en: CPU 4
ru: ЦП 4

en: CPU 5
ru: ЦП 5

en: CPU 6
ru: ЦП 6

en: CPU 7
ru: ЦП 7

en: CPU 8
ru: ЦП 8

en: CPU 9
ru: ЦП 9

en: CPU Tim&e
ru: &Время ЦП

en: CPU Time
ru: Время ЦП

en: CPU Usage: %3d%%
ru: Загрузка ЦП: %3d%%

en: CPU usage
ru: Загрузка ЦП

en: CPU usage history
ru: Хронология загрузки ЦП

en: CRC error.
ru: Ошибка CRC.

en: CRL Distribution Point
ru: Точка распространения CRL

en: CRL Distribution Points
ru: Точки распространения CRL

en: CRL Issuer
ru: Поставщик CRL

en: CRL Number
ru: Номер CRL

en: CRL Reason Code
ru: Код причины CRL

en: CRL Reason=
ru: Причина CRL=

en: CRL Signing
ru: Подписывание CRL

en: CTTY changes the input/output device.
ru: CTTY изменяет устройство ввода/вывода.

en: Call failed.
ru: Сбой вызова.

en: Call not implemented.
ru: Функция не реализована.

en: Can't access domain information.
ru: Информация о домене недоступна.

en: Can't connect to the LDAP server
ru: Невозможно подключиться к LDAP серверу

en: Can't create endpoint mapper DB.
ru: Не удаётся создать запись в БД сопоставителя конечных точек.

en: Can't create endpoint.
ru: Создать конечную точку не удалось.

en: Can't create necessary temporary file
ru: Не удалось создать временный файл

en: Can't create top-level child window.
ru: Нельзя создать дочернее окно верхнего уровня.

en: Can't delete current directory.
ru: Невозможно удалить текущий каталог.

en: Can't delete last admin user.
ru: Удалить последнего пользователя (администратора) нельзя.

en: Can't destroy object owned by another thread.
ru: Невозможно разрушить объект, принадлежащий другому потоку.

en: Can't disable mandatory group.
ru: Отключить обязательную группу нельзя.

en: Can't find window class.
ru: Класс окна не найден.

en: Can't have 'break' outside of loop
ru: Оператор «break» не может находиться вне цикла

en: Can't have 'continue' outside of loop
ru: Оператор «continue» не может находиться вне цикла

en: Can't log on with inter-domain trust account.
ru: Не удаётся войти в систему с учётной записью другого доверенного домена.

en: Can't log on with server trust account.
ru: Не удаётся войти в систему с учётной записью доверенного сервера.

en: Can't log on with workstation trust account.
ru: Не удаётся войти в систему с учётной записью компьютера.

en: Can't open anonymous security token.
ru: Не удалось открыть анонимный маркер безопасности.

en: Can't open registry key.
ru: Не удаётся открыть ключ реестра.

en: Can't perform operation.
ru: Не удаётся выполнить операцию.

en: Can't read registry key.
ru: Невозможно прочитать ключ реестра.

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
ru: «%1» не является ни внутренней или внешней командой, ни batch-скриптом.

en: Can't write registry key.
ru: Невозможно записать ключ реестра.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel violation.
ru: Нарушение отмены.

en: Canceling...
ru: Отмена...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
ru: Нет доступа к указанному файлу или устройству MCI, потому что приложение не может менять диски.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
ru: Нет доступа к указанному файлу или устройству MCI, потому что приложение не может менять директории.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
ru: Нет доступа к указанному файлу или устройству МCI. Попробуйте перезапустить компьютер.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
ru: Нельзя добавить более 32 позиций табуляции.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
ru: Не могу вызвать метку bat-файла вне bat-скрипта

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
ru: Невозможно исполнить команды в указанном порядке. Исправьте последовательность команд и попробуйте заново.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
ru: Невозможно исполнить команду для устройства, открытого автоматически. Подождите пока устройство не будет закрыто и попробуйте заново.

en: Cannot complete.
ru: Невозможно завершить выполнение.

en: Cannot connect topology nodes.
ru: Не удалось подключить элементы графа.

en: Cannot create service thread.
ru: Не удалось создать поток службы.

en: Cannot create.
ru: Невозможно создать файл или каталог.

en: Cannot delete '|'
ru: Невозможно удалить «|»

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
ru: Невозможно определить тип устройства по данному расширению файла.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
ru: Не могу найти «%s». Вы хотите найти этот файл самостоятельно?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
ru: Не могу найти richedit

en: Cannot find decryptor.
ru: Не удалось найти модуль расшифровки.

en: Cannot find the printer.
ru: Не удалось найти принтер.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
ru: Невозможно найти указанное устройство. Убедитесь, что оно установлено и его имя указано правильно.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
ru: Невозможно найти указанный файл. Убедитесь в правильности пути и имени файла.

en: Cannot get call handle.
ru: Не удалось получить дескриптор вызова.

en: Cannot impersonate.
ru: Олицетворение не удалось.

en: Cannot modify non-writable property '|'
ru: Невозможно изменить свойство «|»

en: Cannot open network connection profile.
ru: Не удалось открыть профиль сетевого соединения.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
ru: Невозможно открыть устройство, не используя флаг WAVE_ALLOWSYNC. Используйте флаг и попробуйте заново.

en: Cannot parse bytestream.
ru: Не удалось распознать поток данных.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
ru: Невозможно произвести операцию, пока устройство в режиме воспроизведения. Сбросьте устройство, или подождите пока устройство не окончит воспроизведение.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
ru: Невозможно прочитать указанный файл. Убедитесь, что файл существует, или проверьте диск или сетевое подключение.

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
ru: Невозможно переопределить ненастраиваемое свойство «|»

en: Cannot run full-screen.
ru: Невозможно переключиться в полноэкранный режим.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
ru: Невозможно сохранить неназванный файл. Назовите его.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ru: Невозможно сохранить указанный файл. Убедитесь, что на диске достаточно места, или проверьте сетевое подключение.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ru: Невозможно использовать текущее устройство для воспроизведения, так как оно занято. Подождите пока устройство освободится, и попробуйте заново.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ru: Невозможно использовать текущее устройство для воспроизведения, так как оно занято. Подождите пока устройство освободится, и попробуйте заново.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
ru: Нельзя указывать символы после строки, заключённой в кавычки.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
ru: Невозможно использовать «all» в качестве имени устройства в указанной команде.

en: Cannot use Copy API.
ru: Невозможно использовать Copy API.

en: Cannot use a filename with the specified device.
ru: Невозможно использовать имя файла с указанным устройством.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
ru: Невозможно использовать флаг «notify» с устройствами, открытыми автоматически.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ru: Невозможно записать в указанный файл. Убедитесь, что на диске достаточно места, или проверьте сетевое подключение.

en: Caps Lock is On
ru: Caps Lock включен

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
ru: Размещает выбранные окна каскадом

en: Cascading	Ctrl+F5
ru: Окна &каскадом	Ctrl+F5

en: Center
ru: По центру

en: Central Europe
ru: Центральноевропейский

en: Central European
ru: Центральноевропейский

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Certificate &status:
ru: &Состояние сертификата:

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
ru: ЦС

en: Certificate Export Wizard
ru: Мастер экспорта сертификатов

en: Certificate Extensions
ru: Расширения сертификата

en: Certificate Hold
ru: Приостановка действия

en: Certificate Import Wizard
ru: Мастер импорта сертификатов

en: Certificate Information
ru: Информация о сертификате

en: Certificate Issuer
ru: Поставщик сертификата

en: Certificate Manifold
ru: Копия сертификата

en: Certificate Policies
ru: Политики сертификата

en: Certificate Policy
ru: Политика сертификатов

en: Certificate Properties
ru: Свойства сертификата

en: Certificate Request Agent
ru: Агент запрос сертификата

en: Certificate Revocation List
ru: Список отзыва сертификатов

en: Certificate Revocation List (*.crl)
ru: Список отзыва сертификатов (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
ru: Серийный номер сертификата=

en: Certificate Signing
ru: Подписывание сертификатов

en: Certificate Store
ru: Хранилище сертификатов

en: Certificate Store Selected
ru: Выбранное хранилище сертификатов

en: Certificate Template Information
ru: Информация о шаблоне сертификата

en: Certificate Trust List
ru: Список доверия сертификатов

en: Certificate Trust List (*.stl)
ru: Список доверия сертификатов (*.stl)

en: Certificate Type
ru: Тип сертификата

en: Certificate intended purposes
ru: Назначения сертификата

en: Certificate purpose
ru: Назначения сертификатов

en: Certificate purposes
ru: Назначения

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
ru: Хранилище сертификатов содержит сертификаты, а также списки отзыва и доверия сертификатов.

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
ru: Сертификаты используются для идентификации личности, а также для проверки подлинности центров сертификации и издателей.

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ru: Сертификаты, выданные этими центрами сертификации, не будут считаться доверенными.
    Вы действительно хотите удалить их сертификаты?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
ru: Сертификаты, выданные этими корневыми центрами сертификации и всеми подчинёнными ЦС, не будут считаться доверенными.
    Вы действительно хотите удалить эти корневые сертификаты?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ru: Сертификаты, выданные этим центром сертификации, не будут считаться доверенными.
    Вы действительно хотите удалить его сертификат?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
ru: Сертификаты, выданные этим корневым центром сертификации и всеми подчинёнными ЦС, не будут считаться доверенными.
    Вы действительно хотите удалить этот корневой сертификат?

en: Certificates...
ru: Сертификаты...

en: Certification Authority Issuer
ru: Поставщик ЦС

en: Certification Path
ru: Путь сертификации

[ctx: Certification Practice Statement]
en: CPS
ru: РУЦ

en: Certification Template Name
ru: Название шаблона сертификата

en: Certification path
ru: Путь сертификации

en: Challenge Password
ru: Пароль согласования

en: Change &Icon...
ru: Изменить &значок...

en: Change &icon...
ru: &Другой значок...

en: Change Icon
ru: Выбрать значок

en: Change machine wide Distributed COM settings
ru: Изменить общесистемные настройки Distributed COM

en: Changes the position of the split between two panes
ru: Перемещение разделителя панелей

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
ru: Изменение порядка загрузки этой библиотеки не рекомендуется.
    Вы действительно хотите изменить порядок?

en: Character &format
ru: &Формат символов

en: Character translation table file too small.
ru: Таблица преобразования символов слишком мала.

en: Character translation table open failed.
ru: Открыть таблицу преобразования символов не удалось.

en: Child process has not completed.
ru: Дочерний процесс не завершён.

en: Child window menus not allowed.
ru: Меню в дочерних окнах не допускаются.

en: Choose the format in which the content will be saved.
ru: Выберите формат для сохранения содержимого.

en: Cinepak Video codec
ru: Видео кодек Cinepak

en: Circular dependency.
ru: Циклическая зависимость.

en: Class Name:
ru: Имя класса:

en: Class already exists.
ru: Класс уже существует.

en: Class does not exist.
ru: Класс не существует.

en: Class doesn't support Automation
ru: Класс не поддерживает автоматизацию

en: Class has open windows.
ru: С классом связаны открытые окна.

en: Client Authentication
ru: Проверка подлинности клиента

en: Client Information
ru: Информация о клиенте

en: Clipboard not open.
ru: Буфер обмена не открыт.

en: Clock
ru: Часы

en: Clock has no time source set.
ru: Не задан источник времени для часов.

en: Clock is not available.
ru: Часы недоступны.

en: Clock state was already set.
ru: Состояние часов уже установлено.

en: Clock was stopped
ru: Часы были остановлены

en: Close
ru: Закрыть

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
ru: Сообщение закрытия отправлено главным окнам процесса «%1» с PID %2!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
ru: Сообщение закрытия отправлено главным окнам процесса PID %1!u!.

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: CoGetClassObject failed.
ru: CoGetClassObject завершилась неудачно.

en: Code Signing
ru: Подписывание кода

en: Codec was not found.
ru: Кодек не найден.

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Color
ru: Выбор цвета

en: Columns
ru: Столбцов

en: Command history
ru: История команд

en: Comment:
ru: Примечание:

en: Comments
ru: Комментарий

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Commit charge (K)
ru: Выделено памяти (КБ)

en: Common Name
ru: Общее имя

en: Compare False
ru: Сравнение неверно

en: Compare True
ru: Сравнение верно

en: Completing the Certificate Export Wizard
ru: Завершение работы мастера экспорта сертификатов

en: Completing the Certificate Import Wizard
ru: Завершение работы мастера импорта сертификатов

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
ru: Код компонента: [1], Квалификатор: [2]

en: Compress options
ru: Настройки сжатия

en: Compression &Quality:
ru: &Качество сжатия:

en: Computing space requirements
ru: Оценка требуемого места на диске

en: Con&figure...
ru: &Настройки...

en: Condensed
ru: Сжато

en: Conditional compilation is turned off
ru: Условная компиляция отключена

en: Confidentiality Required
ru: Требуется конфиденциальность

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configuration error
ru: Ошибка настройки

en: Configure Devices
ru: Настроить устройства

en: Configure LPT Port
ru: Установки параллельного порта

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
ru: Настройка браузера Wine и связанных параметров

en: Confirm Key Delete
ru: Подтверждение удаления ключа

en: Confirm Value Delete
ru: Подтверждение удаления значения

en: Confirm deletion
ru: Подтверждение удаления

en: Confirm file deletion
ru: Подтверждение удаления файла

en: Confirm file overwrite
ru: Подтверждение замены файла

en: Confirm folder deletion
ru: Подтверждение удаления папки

en: Confirm overwrite
ru: Подтверждение замены

en: Congratulations!
ru: Поздравляю!

en: Connect &Network Drive...
ru: Подклю&чить сетевой диск...

en: Connect to %s
ru: Подключить к %s

en: Connect to another machine
ru: Подключиться к другому компьютеру

en: Connected
ru: Подключено

en: Connected (xinput device)
ru: Подключено (устройство xinput)

en: Connecting to %s
ru: Подключение к %s

en: Connecting to camera
ru: Подключение к камере

en: Connecting to camera... Please Wait
ru: Подключение к камере... Ждите

en: Connection
ru: Подключение

en: Connection aborted.
ru: Соединение прервано.

en: Connection count limit reached.
ru: Превышен лимит на количество подключений.

en: Connection gracefully closed.
ru: Соединение закрыто в штатном режиме.

en: Connection invalid.
ru: Неверное соединение.

en: Connection is active.
ru: Соединение активно.

en: Connection is being made
ru: Соединение было установлено

en: Connection refused.
ru: Соединение отвергнуто.

en: Connection reset by peer.
ru: Соединение закрыто удалённым узлом.

en: Connection unavailable.
ru: Соединение недоступно.

en: Connection-specific DNS suffix
ru: DNS-суффикс данного подключения

en: Connections
ru: Подключения

en: Console
ru: Консоль

en: Constraint Violation
ru: Нарушение ограничения

en: Contact:
ru: Контактное лицо:

en: Contacts
ru: Контакты

en: Contains commands for accessing frequently used keys
ru: Содержит команды для доступа к часто используемым разделам

en: Contains commands for creating new keys or values
ru: Содержит команды для создания новых разделов или значений

en: Contains commands for customizing the registry window
ru: Содержит команды для настройки окна реестра

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
ru: Содержит команды для отображения справки и информации о редакторе реестра

en: Contains commands for editing values or keys
ru: Содержит команды для редактирования значений или разделов

en: Contains commands for working with the whole registry
ru: Содержит команды для работы с реестром в целом

en: Content
ru: Содержание

en: Content Type
ru: Тип контента

en: Context handle damaged.
ru: Дескриптор контекста повреждён.

en: Continue work in progress.
ru: Выполняется продолжение работы.

en: Control ID not found.
ru: Код элемента управления не найден.

en: Control Panel
ru: Панель Управления

en: Controls Alternate Background
ru: Элементы управления - фон 2

en: Controls Background
ru: Элементы управления - фон

en: Controls Dark Shadow
ru: Элементы управления - тёмная тень

en: Controls Debug Channels
ru: Управляет каналами отладки

en: Controls Highlight
ru: Элементы управления - светлая рамка

en: Controls Light
ru: Элементы управления - свет

en: Controls Shadow
ru: Элементы управления - тень

en: Controls Text
ru: Элементы управления - текст

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
ru: Устанавливает, какие ЦП может использовать процесс

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
ru: Файлы cookies
    Файлы, сохранённые на вашем компьютере, могут содержать пользовательские настройки и информацию для авторизации.

en: Copies
ru: Копии

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
ru: Копирует имя выделенного раздела в буфер обмена

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
ru: Копировать &HTML object Tag в буфер

en: Copy C&LSID to clipboard
ru: Копировать C&LSID в буфер

en: Copy Program
ru: Копировать программу

en: Copy Shor&tcut
ru: Копировать &ярлык

en: Copy files from:
ru: Копировать файлы из:

en: Copy manufacturer's files from:
ru: Копировать файлы изготовителя из:

en: Copy program:
ru: Копировать программу:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
ru: Копировать GUID выделенного элемента в буфер

en: Copying Files...
ru: Копирование файлов...

en: Copying network install files
ru: Копирование файлов сетевой установки

en: Copying new files
ru: Копирование новых файлов

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
ru: Произошла ошибка %3!d! при копировании «%1» в «%2»

en: Corrupt network connection profile.
ru: Профиль сетевого соединения повреждён.

en: Could not create or use window.
ru: Невозможно создать или использовать окно.

en: Could not get handle to service control manager.
ru: Невозможно получить доступ к диспетчеру служб.

en: Could not get handle to service.
ru: Невозможно получить доступ к службе.

en: Could not open
ru: Не удаётся открыть

en: Could not open the file.
ru: Невозможно открыть файл.

en: Could not save the file.
ru: Невозможно сохранить файл.

en: Could not stop service %1
ru: Невозможно остановить службу %1

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
ru: Невозможно перевести имя программы UNIX в имя DOS.

en: Counter Sign
ru: Вторая подпись

en: Country/Region
ru: Страна/регион

en: Cr&eate Directory...
ru: Создать директорию...

en: Create &Instance
ru: Создать &Экземпляр

en: Create &Link
ru: Создать &ярлык

en: Create Control
ru: Создать элемент управления

en: Create From File
ru: Создать из файла

en: Create Instance &On...
ru: Создать Экземпляр &на...

en: Create New
ru: Создать новый

en: Create New Folder
ru: Создать новую папку

en: Create New Task
ru: Создать новую задачу

en: Create Shor&tcut
ru: Создать &ярлык

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
ru: Создаёт символическую ссылку.
    
    Синтаксис: MKLINK [опции] имя_ссылки цель
    
    Опции:
    /d             Создать ссылку на директорию.
    /h             Создать жёсткую ссылку.
    /j             Создать точку соединения директорий.
    Имя новой ссылки задаётся с помощью «имя_ссылки».
    Созданная ссылка указывает на путь «цель».

en: Create an instance of the selected object
ru: Создать экземпляр выбранного объекта

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
ru: Создать экземпляр выбранного объекта на указанной машине

en: Creating duplicate files
ru: Создание дупликатов

en: Creating folders
ru: Создание папок

en: Creating shortcuts
ru: Создание ярлыков

en: Creation date
ru: Дата создания

en: Creation date:
ru: Дата создания:

en: Creation failed.
ru: Создание не удалось.

en: Critical Extensions Only
ru: Только критические расширения

en: Cross CA Version
ru: Версия перекрёстного сертификата ЦС

en: Cross-Certificate Distribution Points
ru: Точки распространения перекрёстных сертификатов

en: Cross-encrypted LM password required.
ru: Необходим пароль с перекрёстным шифрованием LM.

en: Cross-encrypted NT password required.
ru: Необходим пароль с перекрестным шифрованием NT.

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ru: Сообщения CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: Cu&t
ru: &Вырезать

en: Cu&t	Ctrl+X
ru: &Вырезать	Ctrl+X

en: Current &icon:
ru: &Текущий значок:

en: Current Connections
ru: Текущих подключений

en: Current Date is %1
ru: Текущая дата %1

en: Current Time is %1
ru: Текущее время %1

en: Current format:
ru: Текущий формат:

en: Cursor size
ru: Размер курсора

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom Game
ru: Нестандартные параметры

en: Customize Toolbar
ru: Настройка панели инструментов

en: Cut
ru: &Вырезать

en: Cyrillic
ru: Кириллический

en: D size sheet
ru: Лист D

en: D&isable all purposes for this certificate
ru: &Запретить все назначения для этого сертификата

en: DATE shows or changes the system date.
ru: DATE показывается или устанавливает системную дату.

en: DC not found.
ru: Контекст устройства не найден.

en: DDE failure.
ru: Ошибка DDE.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
ru: DEL <файл> удаляет файл или несколько файлов.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
ru: Двоичные данные X.509 в DER (*.cer)

en: DHCP enabled
ru: DHCP включен

en: DIR lists the contents of a directory.
ru: DIR отображает содержимое директории.

en: DLL initialization failed.
ru: Инициализация DLL не удалась.

en: DLL not found.
ru: DLL не найдена.

en: DLL overrides
ru: Замещения DLL

en: DNS Name=
ru: DNS-имя=

en: Data
ru: Значение

en: Data Bits
ru: Биты данных

en: Data Encipherment
ru: Шифрование данных

en: Data Link Properties
ru: Свойства подключения

en: Data type mismatch.
ru: Тип данных не совпадает.

en: Database does not exist.
ru: База данных не существует.

en: Datagrams Received
ru: Получено датаграмм

en: Datagrams Sent
ru: Отправлено датаграмм

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Date deleted
ru: Время удаления

en: De&vice:
ru: У&стройство:

en: Debug Break
ru: Точки останова

en: Debug Channels
ru: Каналы отладки

en: Debug View
ru: Режим отладки

en: Decimal
ru: Десятичное

en: Decipher Only
ru: Только расшифровывание

en: Decoding Error
ru: Ошибка декодирования

en: Default Interface Viewer
ru: Интерфейс по умолчанию

en: Default Printer;
ru: Принтер по умолчанию;

en: Default Settings
ru: Установки по умолчанию

en: Default gateway
ru: Шлюз по умолчанию

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete %1?
ru: Удалить %1?

en: Delete &files...
ru: Удалить &файлы...

en: Delete browsing history
ru: Очистка истории

en: Delete group `%s'?
ru: Удалить группу «%s»?

en: Delete program `%s'?
ru: Удалить программу «%s»?

en: Delete the private &key if the export is successful
ru: Удалить закрытый &ключ после успешного экспорта

en: Deletes the selection
ru: Удаляет выделение

en: Deleting services
ru: Удаление сервисов

en: Delta CRL Indicator
ru: Индикатор разностного CRL

en: Deny
ru: Запретить

en: Dependent services are running.
ru: Работают зависимые службы.

en: Description
ru: Описание

en: Desktop &size:
ru: &Рабочий стол:

en: Desktop Integration
ru: Вид и интеграция

en: Destination:
ru: Куда:

en: Details
ru: Подробности

en: Determined by the program
ru: Определяется программой

en: Device
ru: Устройство

en: Device I/O error
ru: Ошибка ввода/вывода на устройстве

en: Device already remembered.
ru: Устройство уже подключено.

en: Device does not exist.
ru: Устройство не существует.

en: Device not partitioned.
ru: Устройство не размечено.

en: Device removed.
ru: Устройство удалено.

en: Different service account.
ru: Другая учётная запись.

en: Digi&tal
ru: &Цифровые

en: Digital Rights
ru: Цифровые права

en: Digital Signature
ru: Цифровая подпись

en: DirectX Diagnostic Tool
ru: Утилита диагностики DirectX

en: Direction
ru: Направление

en: Directory Address
ru: Адрес каталога

en: Directory Service Email Replication
ru: Репликация службы каталогов по почте

en: Directory is not empty.
ru: Каталог не пуст.

en: Directory name invalid.
ru: Неверно задано имя каталога.

en: Disabled
ru: Выключено

en: Discards
ru: Отброшено

en: Discipline error on RPC pipe.
ru: Нарушение порядка в RPC-канале.

en: Disclaimer
ru: Уведомление

en: Disconnected
ru: Отключено

en: Disk full
ru: Диск заполнен

en: Disk full.
ru: Диск полностью заполнен.

en: Disk is corrupt.
ru: Диск повреждён.

en: Display As Icon
ru: Показывать как значок

en: Display program information, version number and copyright
ru: Отобразить информацию о программе, номер версии и копирайт

en: Display the viewer for the selected item
ru: Открыть просмотр для выбранного пункта

en: Displays Task Manager help topics
ru: Открывает окно встроенной справки Диспетчера задач

en: Displays information about each task
ru: Отображает дополнительную информацию о задачах

en: Displays kernel time in the performance graphs
ru: Отображает время ядра на графиках загруженности

en: Displays program information, version number and copyright
ru: Отображает информацию о программе, номер версии и список авторов

en: Displays program information, version number, and copyright
ru: Вывод сведений о программе, её версии и авторских правах

en: Displays tasks by using large icons
ru: Отображает задачи в виде крупных значков

en: Displays tasks by using small icons
ru: Отображает задачи в виде мелких значков

en: Distribution Point Name
ru: Название точки распространения

en: Division by zero error.
ru: Ошибка деления на ноль.

en: Do you want to continue anyway?
ru: Всё равно хотите продолжить?

en: Do you want to install this software?
ru: Хотите установить этот компонент?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
ru: Закончить работу с Wine?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
ru: Вы хотите симулировать перезапуск Windows?

en: Do you wish to export the private key?
ru: Вы хотите экспортировать закрытый ключ?

en: Docu&ments
ru: &Документы

en: Document
ru: Документ

en: Document Signing
ru: Подписывание документа

en: Documents
ru: Документы

en: Does not automatically update
ru: Изображение не обновляется автоматически

en: Domain Component
ru: Компонент доменного имени

en: Domain already exists.
ru: Домен уже существует.

en: Domain controller not found.
ru: Контроллер домена не найден.

en: Domain limit exceeded.
ru: Превышено ограничение на число доменов.

en: Domain trust information inconsistent.
ru: Несогласованность сведений о доверии доменов.

en: Don't install
ru: Не устанавливать

en: Don't show me th&is message again
ru: Больше не &показывать это сообщение

en: Done
ru: Готово

en: DosSemMuxWait list invalid.
ru: Неверный список DosSemMuxWait.

en: Double Japan Postcard Rotated
ru: Двойная японская открытка (повёрнута)

en: Downloading %s
ru: Загрузка %s

en: Downloading from %s...
ru: Загрузка с %s...

en: Downloading...
ru: Загрузка...

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Dri&ves:
ru: &Диски:

en: Drive configuration
ru: Настройка дисков

en: Drive is a JOIN target.
ru: Команда JOIN не может быть использована.

en: Drive is already JOINed.
ru: Диск уже объединён с помощью JOIN.

en: Drive is already SUBSTed.
ru: Диск уже отображён с помощью SUBST.

en: Drive is busy.
ru: Устройство занято.

en: Drive is not JOINed.
ru: Диск не объединён через JOIN.

en: Drive is not SUBSTed.
ru: Диск не отображён через SUBST.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
ru: Диск

en: Drive locked.
ru: Диск занят или заблокирован.

en: Driver diagnostics
ru: Диагностика драйвера

en: Driver failure cannot be detected.
ru: Сбой драйвера не может быть обнаружен.

en: Drives
ru: Диски

en: Dummy Signer
ru: Фиктивный подписывающий субъект

en: Dump DisplayTree
ru: Выдать дерево экрана

en: Dump FormatCaches
ru: Выдать кэши форматов

en: Dump LayoutRects
ru: Выдать прямоугольники

en: Dump Lines
ru: Выдать строки

en: Dump Tracking Info
ru: Выдать трассировочную информацию

en: Dump Tree
ru: Выдать дерево

en: Duplex:
ru: Двухсторонняя печать:

en: Duplicate domain or workgroup name.
ru: Имя домена или рабочей группы не уникально.

en: Duplicate endpoint.
ru: Эта конечная точка уже зарегистрирована.

en: Duplicate network name.
ru: В сети есть совпадающие названия.

en: Duplicate service name.
ru: Имя службы должно быть уникальным.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
ru: Здесь указывается, какую динамически подключаемую библиотеку (DLL) использовать: встроенную в Wine или стороннюю (из Windows).

en: Dynlink from invalid ring.
ru: Дин. связывание из недопустимого кольца.

en: E size sheet
ru: Лист E

en: E&xit
ru: В&ыйти

en: E&xit Task Manager
ru: &Завершение диспетчера задач

en: E&xit Windows
ru: Вы&ход из Windows

en: E&xplore
ru: &Проводник

en: E&xtras
ru: &Дополнительно

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
ru: ECHO <строка> отображает <строку> на текущем терминальном устройстве.
    
    ECHO ON включает отображение всех последующих команд в bat-файле в терминал
    перед их выполнением.
    
    ECHO OFF даёт эффект, противоположный ECHO ON (ECHO отключено (OFF) по
    умолчанию). Знак @, предшествующий ECHO OFF, препятствует её отображению.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
ru: ENDLOCAL заканчивает действие локальных изменений окружения, произошедших в
    пакетном файле после SETLOCAL.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
ru: ERASE <файл> удаляет файл или несколько файлов.

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: EXE %1 is marked invalid.
ru: EXE %1 помечен как неверный.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
ru: EXIT завершает текущую командную сессию и возвращает в операционную систему
    или оболочку из которой был запущен cmd.

en: Each CPU has its own history graph
ru: Каждому ЦП соответствует свой график

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
ru: Каждый символ %1!u! пикселей в ширину и %2!u! пикселей в высоту

en: Echo is %1
ru: Echo установлено в %1

en: Edit Binary
ru: Изменение двоичного параметра

en: Edit DWORD
ru: Изменение параметра DWORD

en: Edit Debug &Channels...
ru: Изменить &каналы отладки...

en: Edit Multi-String
ru: Изменить многостроковые данные

en: Edit Override
ru: Изменить замещение

en: Edit String
ru: Изменение строкового параметра

en: Edition
ru: Редактирование

en: Effects
ru: Атрибуты

en: Element not found.
ru: Элемент не найден.

en: Email Address
ru: Электронный адрес

en: Email Address=
ru: Почтовый адрес=

en: Embedded Windows System Component Verification
ru: Проверка компонентов встраиваемых систем Windows

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
ru: Разрешить &удалённые подключения (только Win95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
ru: Р&азрешить только следующие назначения:

en: Encipher Only
ru: Только шифрование

en: Encoding Error
ru: Ошибка кодирования

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: Encrypted Private Key
ru: Зашифрованный закрытый ключ

en: Encrypting File System
ru: Шифрованная файловая система

en: Encryption Type
ru: Тип шифрования

en: End Entity
ru: Конечный субъект

en: End Process &Tree
ru: Завершить &дерево процессов

en: End of file.
ru: Достигнут конец файла.

en: End of media stream has been reached.
ru: Достигнут конец потока данных.

en: End of media.
ru: Конец носителя.

en: End of program
ru: Завершение программы

en: End of tape media.
ru: Конец ленточного носителя.

en: Endpoints not registered.
ru: Конечные точки не зарегистрированы.

en: Enforce Certificate Chain Policy
ru: Обязательная политика в цепочке сертификатов

en: Enhanced Key Usage
ru: Расширенное использование ключа

en: Enhanced key usage (property)
ru: Расширенное использование ключа (свойство)

en: Enrollment CSP
ru: Криптопровайдер регистрации

en: Enrollment Name Value Pair
ru: Пара имя/значение для регистрации

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
ru: Гарантирует, что ПО получено от подлинного разработчика
    Защищает ПО от изменения после выпуска

en: Ensures the identity of a remote computer
ru: Идентифицирует удалённый компьютер

en: Enter Full Screen
ru: Переход в полноэкранный режим

en: Enter Network Password
ru: Введите сетевой пароль

en: Enter Password
ru: Ввод пароля

en: Enter new date:
ru: Введите новую дату:

en: Enter new time:
ru: Введите новое время:

en: Enterprise Root OID
ru: Корневой OID предприятия

en: Entire Network
ru: Вся сеть

en: Entry already exists.
ru: Запись уже существует.

en: Entry not found.
ru: Запись не найдена.

en: Enumeration value out of range.
ru: Значение перечисления вне диапазона.

en: Envelope
ru: Конверт

en: Envelope #10
ru: Конверт №10

en: Envelope #11
ru: Конверт №11

en: Envelope #12
ru: Конверт №12

en: Envelope #14
ru: Конверт №14

en: Envelope #9
ru: Конверт №9

en: Envelope B4
ru: Конверт B4

en: Envelope B5
ru: Конверт B5

en: Envelope B6
ru: Конверт B6

en: Envelope C3
ru: Конверт C3

en: Envelope C4
ru: Конверт C4

en: Envelope C5
ru: Конверт C5

en: Envelope C6
ru: Конверт C6

en: Envelope C65
ru: Конверт C65

en: Envelope DL
ru: Конверт DL

en: Environment variable %1 not defined
ru: Переменная окружения %1 не определена

en: Environment variable not found.
ru: Переменная окружения не найдена.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error converting object to primitive type
ru: Ошибка конвертирования объекта в примитивный тип

en: Error during creation of a new folder
ru: Ошибка во время создания папки

en: Error in use of filename wildcards.
ru: Неверно задан шаблон имени файла.

en: Error reading `%s'.
ru: Ошибка чтения «%s».

en: Error setting signal handler.
ru: Ошибка установки обработчика сигнала.

en: Error while reading the help file `%s'
ru: Ошибка при чтении файла помощи «%s»

en: Error while selecting new font.
ru: Ошибка при выборе нового шрифта.

en: Error writing `%s'.
ru: Ошибка записи «%s».

en: Error: Alias not found
ru: Ошибка: псевдоним не найден

en: Error: Command line not supported
ru: Ошибка: командная строка не поддерживается

en: Error: Could not find process "%1".
ru: Ошибка: не удалось найти Процесс «%1».

en: Error: Could not get hostname: %u.
ru: Ошибка: не удалось получить имя хоста: %u.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
ru: Ошибка: неправильный параметр командной строки.

en: Error: Invalid option '%c'.
ru: Ошибка: неверная опция «%c».

en: Error: Invalid query
ru: Ошибка: некорректный запрос

en: Error: Invalid syntax for PATH
ru: Ошибка: неверный синтаксис PATH

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
ru: Ошибка: требуется параметр /im или /pid.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
ru: Ошибка: для параметра %1 требуется аргумент.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
ru: Ошибка: параметры /im и /pid - взаимоисключающие.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
ru: Ошибка: самозавершение процесса запрещено.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
ru: Ошибка: с помощью hostname невозможно изменить имя машины.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
ru: Ошибка: получить список процессов не удалось.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
ru: Ошибка: завершить процесс «%1» не удалось.

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
ru: Ошибка: неправильный или неизвестный параметр командной строки.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
ru: Ошибка: указаны неизвестные или неверные параметры командной строки

en: Error;
ru: Ошибка;

en: Errors
ru: Ошибки

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
ru: Ошибки в нескольких устройствах. Укажите отдельно каждую команду и устройство, чтобы определить устройство, вызвавшее ошибку.

en: Evaluating launch conditions
ru: Вычисление условий запуска

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
ru: Неверное число событий для DosMuxSemWait.

en: Event log can't start.
ru: Журнал событий не может запуститься.

en: Event log file changed.
ru: Журнал событий изменился.

en: Event log file corrupt.
ru: Файл журнала событий повреждён.

en: Event log file full.
ru: Журнал событий переполнен.

en: Exceeded commitment limit.
ru: Превышен предел фиксации операций.

en: Exception in service.
ru: Исключение в службе.

en: Exclusive semaphore already owned.
ru: Эксклюзивный семафор занят другим процессом.

en: Executable files (*.exe)
ru: Исполняемые файлы (*.exe)

en: Execute Program
ru: Запустить программу

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
ru: Ошибка выполнения команды удаления «%s», возможно из-за потери файлов приложения.
    Удалить информацию об установке из реестра?

en: Existing &overrides:
ru: Существующие замещения:

en: Exit
ru: Выход

en: Exits the Task Manager application
ru: Завершает Диспетчер задач

en: Expand
ru: Развернуть

en: Expands or collapses the selected node
ru: Разворачивает или сворачивает выбранный раздел

en: Expected '('
ru: Ожидается «(»

en: Expected ')'
ru: Ожидается «)»

en: Expected ';'
ru: Ожидается «;»

en: Expected '='
ru: Ожидается «=»

en: Expected '@'
ru: Ожидается «@»

en: Expected '@end'
ru: Ожидается «@end»

en: Expected an operand.
ru: Ожидается операнд.

en: Expected an operator.
ru: Ожидается оператор.

en: Expected identifier
ru: Ожидается идентификатор

en: Expert
ru: Эксперт

en: Expiration Date
ru: Дата окончания действия

en: Export Filename
ru: Имя файла экспорта

en: Export Format
ru: Формат экспорта

en: Export Private Key
ru: Экспорт закрытого ключа

en: Export Registry File
ru: Экспорт файла реестра

en: Export keys
ru: Экспортировать ключи

en: Export registry
ru: Экспорт реестра

en: Exports all or part of the registry to a text file
ru: Экспортирует весь реестр или его часть в текстовой файл

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
ru: Экспортирует выбранную ветку реестра в текстовый файл

en: Extended attribute access denied.
ru: Доступ к расширенным атрибутам запрещён.

en: Extended attribute file corrupt.
ru: Файл расширенных атрибутов испорчен.

en: Extended attribute list inconsistent.
ru: Список расширенных атрибутов нарушен.

en: Extended attribute table full.
ru: Таблица расширенных атрибутов полна.

en: Extended attributes didn't fit.
ru: Расширенные атрибуты не поместились.

en: Extended attributes not supported.
ru: Расширенные атрибуты не поддерживаются.

en: Extended error.
ru: Расширенная ошибка.

en: Extension: [1]
ru: Расширение: [1]

en: Extensions Only
ru: Только расширения

en: F&ormat
ru: Фор&мат

en: F&orward
ru: &Вперёд

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
ru: П&олный экран	Ctrl+Shift+S

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
ru: FTYPE показывает или изменяет команды открытия, связанные с типами файлов.
    
    Синтаксис: FTYPE [тип_файла[=[команда_открытия]]]
    
    Без параметров FTYPE выводит все типы файлов, для которых определены
    команды открытия.
    Если указан только тип файла, выводится команда открытия, связанная с ним.
    При отсутствии команды после знака равно текущая назначенная команда
    удаляется.

en: Failed Connection Attempts
ru: Сбоев при подключении

en: Failed during reading of '%1'
ru: При чтении «%1» произошла ошибка

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
ru: Не удалось подключиться к mount manager, редактирование конфигурации дисков недоступно.

en: Failed to load the RichEdit library.
ru: Ошибка загрузки библиотеки RichEdit.

en: Failed to open '%1'
ru: Не удалось открыть «%1»

en: Failed to open installation log file.
ru: Не удалось открыть журнал установки.

en: Failed to open the patch package.
ru: Не удалось открыть пакет исправлений.

en: False
ru: Ложь

en: Fastest Times
ru: Лучшее время

en: Fastest times
ru: Лучшее время

en: Favor&ites
ru: &Избранное

en: Favorites
ru: Избранное

en: Feature: [1]
ru: Компонент: [1]

en: Feed paper manual;
ru: Вставьте бумагу вручную;

en: Fi&nd What:
ru: &Образец:

en: Field
ru: Поле

en: File
ru: Имя

en: File &Name:
ru: &Имя файла:

en: File &name:
ru: Имя &файла:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
ru: Файл «%s» не существует.
    
    Хотите создать новый файл?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
ru: Файл «%s» был изменён.
    
    Хотите сохранить изменения?

en: File Format
ru: Формат файла

en: File Recovery
ru: Восстановление файлов

en: File `%s' exists. Not overwritten.
ru: Файл «%s» существует. Он не был перезаписан.

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: File already exists.
ru: Файл уже существует.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
ru: Файл уже существует.
    Заменить его?

en: File association missing for extension %1
ru: Нет ассоциации для расширения %1

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
ru: Файл не является корректным модулем OLE. Невозможно зарегистрировать элемент управления OLE.

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
ru: Файла не существует.
    Хотите ли вы его создать?

en: File exists.
ru: Файл уже существует.

en: File has a user-mapped section.
ru: В файле есть блок, отображённый приложению пользователя.

en: File invalid.
ru: Неверный файл.

en: File name is too long.
ru: Слишком длинное имя файла.

en: File name:
ru: Имя файла:

en: File not found
ru: Файл не найден

en: File not found.
ru: Файл не найден.

en: File or directory corrupt.
ru: Файл или каталог повреждён.

en: File to Import
ru: Файл для импорта

en: File type
ru: Тип файла

en: File type:
ru: Тип файла:

en: File:
ru: Файл:

en: File: [1]
ru: Файл: [1]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
ru: Файл: [1],  Зависимости: [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
ru: Файл: [1],  Директория: [2],  Размер: [3]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
ru: Файл: [1], Директория: [9], Размер: [6]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
ru: Файл: [1],  Секция: [2],  Ключ: [3], Значение: [4]

en: File: [1], Directory: [9]
ru: Файл: [1], Директория: [9]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
ru: Файл: [1], Директория: [9], Размер: [6]

en: File: [1], Folder: [2]
ru: Файл: [1], Папка: [2]

en: Filemark detected.
ru: Обнаружена метка файла.

en: Files Needed
ru: Необходимые файлы

en: Files of &type:
ru: &Тип файлов:

en: Files of type:
ru: Файлы типа:

en: Files on Camera
ru: Файлы в камере

en: Filter Error
ru: Ошибка фильтра

en: Filter by&...
ru: Фильтр&...

en: Financial Information=
ru: Финансовая информация=

en: Find
ru: Поиск

en: Find &next	F3
ru: На&йти далее	F3

en: Find Ne&xt	F3
ru: Найти &далее	F3

en: Find in:
ru: Искать в:

en: Find:
ru: Найти:

en: Finds a text string in a key, value or data
ru: Ищет текстовую строку в разделе, параметре или значении

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
ru: Ищет следующее совпадение текста, заданного в предыдущем поиске

en: Finish
ru: Готово

en: Finished searching the document.
ru: Поиск в документе завершён.

en: First line
ru: Первая строка

en: Floating-point divide-by-zero.
ru: Деление на ноль при операции с плавающей точкой.

en: Floating-point overflow.
ru: Переполнение при операции с плавающей точкой.

en: Floating-point underflow.
ru: Потеря значимости при операции с плавающей точкой.

en: Floppy ID address mark not found.
ru: Метка адреса ID дискеты не найдена.

en: Floppy disk
ru: Дисковод

en: Floppy registers inconsistent.
ru: Несогласованность регистров дисковода.

en: Floppy reports wrong cylinder.
ru: Неверный цилиндр на дискете.

en: Flow Control
ru: Управление потоком

en: Folder
ru: Папка

en: Folder:
ru: Папка:

en: Folder: [1]
ru: Папка: [1]

en: Folders
ru: Папки

en: Font
ru: Шрифт

en: Font St&yle:
ru: &Начертание:

en: Font size has to be a number.
ru: Размер шрифта должен быть числом.

en: Font: [1]
ru: Шрифт: [1]

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
ru: Вызывает немедленное обновление окна Диспетчера задач

en: Foreign Address
ru: Внешний адрес

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
ru: Данные веб-форм
    Имена пользователя и другая информация, которая использовалась при заполнении форм.

en: Forward
ru: Вперёд

en: Found application: [1]
ru: Найдено приложение: [1]

en: Found loops in topology.
ru: Граф содержит петли.

en: Free space: [1]
ru: Свободное место: [1]

en: Freshest CRL
ru: Новейший CRL

en: Friendly Name
ru: Понятное имя

en: Friendly name
ru: Понятное имя

en: From group:
ru: Из группы:

en: Fuchsia
ru: Ярко-розовый

en: Full &Path:
ru: &Полный путь:

en: Full Frames (Uncompressed)
ru: Кадры целиком (Без компрессии)

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Function could not be called.
ru: Функция не может быть вызвана.

en: Function expected
ru: Ожидается функция

en: Function failed.
ru: Сбой функции.

en: GDI Objects
ru: Объекты GDI

en: Game Controllers
ru: Игровые контроллеры

en: General
ru: Общие

en: General failure.
ru: Общая ошибка.

en: Generic access types not mapped.
ru: Не удалось сопоставить общие типы доступа.

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Get CRL
ru: Запрос CRL

en: Get Certificate
ru: Запрос сертификата

en: Given Name
ru: Имя

en: Global-only hook procedure.
ru: Процедура обработчика может быть только глобальной.

en: Go to today
ru: Текущая дата

en: Graphics
ru: Графика

en: Gray
ru: Серый

en: Gray Text
ru: Недоступный элемент

en: Greek
ru: Греческий

en: Green
ru: Зелёный

en: Group already exists.
ru: Группа уже существует.

en: Group is built-in.
ru: Эта группа встроенная.

en: Group is primary for user.
ru: Это основная группа пользователя.

en: Group member not found.
ru: Член группы не найден.

en: Group typeinfos by kind
ru: Группировать типы по видам

en: Grouped by Component Category
ru: Группировка по категориям

en: H&eight:
ru: В&ысота:

en: H&idden
ru: С&крытый

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
ru: HELP <команда> показывается краткую информацию о команде.
    HELP без аргументов выводит список встроенных команд.

en: HTML Document
ru: Документ HTML

en: Handles
ru: Дескр.

en: Hangul
ru: Хангыль

en: Hangul(Johab)
ru: Хангыль(Johab)

en: Hard disk operation failed.
ru: Сбой операции жёсткого диска.

en: Hard disk recalibrate failed.
ru: Сбой перекалибровки жёсткого диска.

en: Hard disk reset failed.
ru: Сбой при сбросе жёсткого диска.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
ru: Пароль может быть введён неправильно из-за нажатой клавиши Caps Lock.
    
    Отключите Caps Lock перед тем, как вводить пароль.

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Help
ru: &Справка

en: Help files (*.hlp)
ru: Файлы справки (*.hlp)

en: Help not available.
ru: Справка не доступна.

en: Help topics:
ru: Содержание:

en: Hexadecimal
ru: 16-ричное

en: Hide
ru: Спрятать

en: Hide %@
ru: Скрыть %@

en: Hide &Tabs
ru: Скрыть &вкладки

en: Hide Advan&ced
ru: &Скрыть доп. настройки

en: Hide Others
ru: Скрыть остальные

en: Hide details
ru: Скрыть подробности

en: Hide the Task Manager when it is minimized
ru: Скрывает свёрнутое окно Диспетчера задач

en: High
ru: Высокий

en: History
ru: История

en: History
    List of websites you have accessed.
ru: История
    Перечень сайтов, к которым осуществлялся доступ.

en: Home page
ru: Домашняя страница

en: Hook procedure needs module handle.
ru: Процедуре обработчика нужен дескриптор модуля.

en: Hook procedure not installed.
ru: Процедура обработчика не установлена.

en: Hook type not allowed.
ru: Тип обработчика не допустим.

en: Host unreachable.
ru: Узел сети недоступен.

en: Hostname
ru: Имя узла

en: Hot Tracked Item
ru: Ссылка, Подсветка

en: Hotkey already registered.
ru: Горячая клавиша уже зарегистрирована.

en: Hotkey not registered.
ru: Горячая клавиша не зарегистрирована.

en: Hybrid
ru: Гибридный

en: Hyperlink
ru: Ссылка

en: Hyperlink Information
ru: Информация о ссылке

en: I&ndex
ru: &Оглавление

en: I&ntended purpose:
ru: &Назначения:

en: I/O Active;
ru: Ввод/Вывод активен;

en: I/O Other
ru: Прочий ввод-вывод

en: I/O Other Bytes
ru: Прочих байт при вводе-выводе

en: I/O Read Bytes
ru: Прочитано байт

en: I/O Reads
ru: Число чтений

en: I/O Write Bytes
ru: Записано байт

en: I/O Writes
ru: Число записей

en: I/O bus reset.
ru: Сброс шины ввода/вывода.

en: I/O device error.
ru: Ошибка ввода/вывода на устройстве.

en: I/O operation aborted.
ru: Операция ввода-вывода прервана.

en: I/O to registry failed.
ru: Не удалось выполнить чтение или запись файла реестра.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
ru: IF позволяет выполнить команду по условию.
    
    Синтаксис: IF [NOT] EXIST файл команда
            IF [NOT] строка1==строка2 команда
            IF [NOT] ERRORLEVEL число команда
    
    При втором варианте использования строки нужно заключать в кавычки. Регистр
    строк при сравнении не учитывается.

en: IOPL not enabled.
ru: IOPL не включено.

en: IP Address=
ru: IP-адрес=

en: IP address
ru: IP-адрес

en: IP routing enabled
ru: IP-маршрутизация включена

en: IP security IKE intermediate
ru: IKE-посредник в IPsec

en: IP security end system
ru: Конечная система в IPsec

en: IP security tunnel termination
ru: Конец туннеля IPsec

en: IP security user
ru: Пользователь IPsec

en: IPersist Interface Viewer
ru: Интерфейс IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
ru: Интерфейс IPersistStream

en: IPv4 address
ru: IPv4-адрес

en: IPv6 address
ru: IPv6-адрес

en: ITypeLib viewer
ru: Просмотр ITypeLib

en: Icon files
ru: Файлы значков

en: Icons (*.ico)
ru: Значки (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
ru: Если эта проблема отсутствует в Windows и о ней ещё никто не сообщил, вы можете сохранить подробную информация в файл с помощью кнопки «Сохранить как», затем <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">сообщить об ошибке</a> и приложить этот файл к отчету.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
ru: Если вы решите экспортировать закрытый ключ, позже вам будет предложено задать пароль для защиты ключа.

en: Ill-formed password.
ru: Недопустимые символы в пароле.

en: Illegal assignment
ru: Неверное присваивание

en: Image Name
ru: Имя образа

en: Implementation
ru: Реализация

en: Import All
ru: Загрузить все

en: Import Registry File
ru: Импорт файла реестра

en: Import Selected
ru: Загрузить выбранные

en: Imports a text file into the registry
ru: Импортирует текстовой файл в реестр

en: In-process &handler
ru: &Обработчик «в процессе»

en: Inactive Border
ru: Пассивное окно - рамка

en: Inactive Title Bar
ru: Пассивное окно

en: Inactive Title Bar Gradient
ru: Градиент пассивного окна

en: Inactive Title Text
ru: Пассивное окно - текст

en: Inappropriate Authentication
ru: Неподходящая авторизация

en: Inappropriate Matching
ru: Неподходящее соответствие

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
ru: По &возможности включить все сертификаты в путь сертификации

en: Include all certificates in certificate path
ru: Включить все сертификаты в путь сертификата

en: Incompatible revision levels.
ru: Несовместимые уровни версий.

en: Incomplete RPC send.
ru: RPC-данные отправлены не полностью.

en: Incomplete name.
ru: Неполное имя.

en: Incorrect alignment.
ru: Ошибка выравнивания.

en: Incorrect network address.
ru: Неверный сетевой адрес.

en: Increased
ru: Повышенный

en: Indentation
ru: Отступ

en: Index
ru: Указатель

en: Index is missing.
ru: Отсутствует индекс.

en: Index range error
ru: Ошибка диапазона индекса

en: Index/Inode
ru: Индекс/дескриптор

en: Indic
ru: Индийский

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
ru: Зацикленная цепочка перемещения в %1.

en: Info [1].
ru: Инфо [1].

en: Information
ru: Информация

en: Information Not Available
ru: Информация недоступна

en: Inherited Interfaces
ru: Унаследованные интерфейсы

en: Initializing ODBC directories
ru: Инициализация директорий ODBC

en: Initializing;
ru: Подготовка;

en: Initials
ru: Инициалы

en: Input device:
ru: Устройство ввода:

en: Insert Object
ru: Вставить объект

en: Insert a new %s object into your document
ru: Добавление нового объекта %s в документ

en: Insert disk for drive %1.
ru: Вставьте диск в устройство %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
ru: Добавление объекта из файла в документ. Работать с объектом можно будет в создавшей его программе.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
ru: Вставьте установочный диск, а затем
    убедитесь что выбран нужный привод

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ru: Вставка изображения из буфера обмена в документ. Изображение будет связано с исходным файлом, так что изменения в нём будут отражаться в документе.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ru: Вставка ссылки, которая будет указывать на расположение содержимого буфера обмена. Ссылка будет связана с исходным файлом, так что изменения в нём будут отражаться в документе.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
ru: Вставка содержимого буфера обмена в документ как %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ru: Вставка содержимого буфера обмена в документ как %s. Данные будут связаны с исходным файлом, так что изменения в нём будут отражаться в документе.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
ru: Вставка содержимого буфера обмена в документ так, что его можно активировать с помощью %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
ru: Вставка содержимого буфера обмена в документ так, его можно будет активировать с помощью %s. Он будет отображаться в виде значка.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
ru: Вставка содержимое буфера обмена в документ.

en: Install
ru: Установить

en: Install (%d)
ru: Установить (%d)

en: Install/Uninstall
ru: Установка/Удаление

en: Installation aborted by user.
ru: Установка прервана пользователем.

en: Installation already running.
ru: Процесс установки уже запущен.

en: Installation failure.
ru: Сбой установки.

en: Installation language not supported.
ru: Язык установочного пакета не поддерживается.

en: Installation of component failed: %08x
ru: Ошибка при установке компонента: %08x

en: Installation package failed to open.
ru: Не удалось открыть установочный пакет.

en: Installation package is invalid.
ru: Ошибка в установочном пакете.

en: Installation package rejected.
ru: Установочный пакет отвергнут.

en: Installation platform not supported.
ru: Платформа для установки не поддерживается.

en: Installation programs
ru: Установщики

en: Installation source is missing.
ru: Источник установочных файлов отсутствует.

en: Installation suspended.
ru: Установка приостановлена.

en: Installation transform failed to apply.
ru: Не удалось применить преобразование установки.

en: Installer not used.
ru: Установщик не использован.

en: Installer service failed.
ru: Сбой службы установщика.

en: Installer user interface failed.
ru: Сбой пользовательского интерфейса установщика.

en: Installing ODBC components
ru: Установка компонентов ODBC

en: Installing new services
ru: Установка новых сервисов

en: Installing system catalog
ru: Установка системного каталога

en: Installing...
ru: Установка...

en: Insufficient Rights
ru: Недостаточно прав

en: Insufficient buffer.
ru: Недостаточный объём буфера.

en: Int24 failure.
ru: Ошибка при вызове прерывания Int24.

en: Intended Use
ru: Предназначение

en: Interactive window station required.
ru: Требуется интерактивная станция.

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface Statistics
ru: Статистика интерфейса

en: Interface not found.
ru: Интерфейс не найден.

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Intermediate Certification Authorities
ru: Промежуточные центры сертификации

en: Internal database corruption.
ru: Внутреннее повреждение базы данных.

en: Internal error.
ru: Внутренняя ошибка.

en: Internal security DB error.
ru: Внутренняя ошибка БД безопасности.

en: Internet Settings
ru: Параметры Интернета

en: Interrupted by user;
ru: Прервано пользователем;

en: Invalid ACL.
ru: Неверный ACL.

en: Invalid Credentials
ru: Неверное удостоверение личности

en: Invalid DLL.
ru: Неверная DLL.

en: Invalid DN Syntax
ru: Неверный DN синтаксис

en: Invalid DWP handle.
ru: Неверный дескриптор DWP.

en: Invalid EXE signature in %1.
ru: Неверная сигнатура EXE в %1.

en: Invalid GW command.
ru: Неверная команда GW_*.

en: Invalid ID authority.
ru: Неверный центр выдачи идентификаторов.

en: Invalid IOCTL.
ru: Неверный вызов IOCTL.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
ru: Послано неверное сообщение LB_SETCOUNT.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
ru: Недопустимый код устройства MCI. Используйте код, возвращенный при открытии устройства MCI.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
ru: Неверный MinAllocSize в %1.

en: Invalid Option
ru: Неправильный параметр

en: Invalid RPC protocol sequence.
ru: Неверная последовательность протокола RPC.

en: Invalid SEGDPL in %1.
ru: Неверный SEGDPL в %1.

en: Invalid SID.
ru: Неверный SID.

en: Invalid SPI parameter.
ru: Неверный параметр SPI.

en: Invalid ShowWin command.
ru: Неверная команда ShowWindow.

en: Invalid Syntax
ru: Неверный синтаксис

en: Invalid accelerator table handle.
ru: Неверный дескриптор таблицы акселераторов.

en: Invalid access.
ru: Доступ недействителен.

en: Invalid account name.
ru: Неверное имя учётной записи.

en: Invalid address.
ru: Неверный адрес.

en: Invalid array bounds.
ru: Неверные границы массива.

en: Invalid asynchronous RPC call.
ru: Неверный асинхронный RPC-вызов.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
ru: Неверный дескриптор асинхронного RPC.

en: Invalid at interrupt time.
ru: Нельзя обратиться к семафору во время обработки прерывания.

en: Invalid authentication identity.
ru: Неверное удостоверение.

en: Invalid binding.
ru: Неверная привязка.

en: Invalid block length.
ru: Неверная длина блока.

en: Invalid block.
ru: Неверный адрес блока памяти.

en: Invalid call.
ru: Неверный вызов.

en: Invalid character
ru: Неверный символ

en: Invalid character(s) in path
ru: Некорректный символ в записи пути

en: Invalid code page
ru: Неверная кодовая страница

en: Invalid combo box message.
ru: Неверное сообщение для поля со списком.

en: Invalid command line.
ru: Неверная командная строка.

en: Invalid computer name.
ru: Неверное имя компьютера.

en: Invalid cursor handle.
ru: Неверный дескриптор курсора.

en: Invalid data type.
ru: Неверный тип данных.

en: Invalid data.
ru: Неверные данные.

en: Invalid device name.
ru: Неверное имя устройства.

en: Invalid domain name.
ru: Неверное имя домена.

en: Invalid domain role.
ru: Неверная роль домена.

en: Invalid domain state.
ru: Неверное состояние домена.

en: Invalid drive.
ru: Неверный диск.

en: Invalid driver.
ru: Неверный драйвер.

en: Invalid edit height.
ru: Неверная высота поля.

en: Invalid endpoint format.
ru: Неверный формат конечной точки.

en: Invalid entry.
ru: Неверная запись.

en: Invalid environment.
ru: Неверное окружение.

en: Invalid event name.
ru: Неверное название события.

en: Invalid extended attribute handle.
ru: Неверный дескриптор расширенного атрибута.

en: Invalid extended attribute name.
ru: Неверное имя расширенного атрибута.

en: Invalid field.
ru: Неверное поле.

en: Invalid file format.
ru: Неверный формат файла.

en: Invalid filter procedure.
ru: Неверная процедура фильтра.

en: Invalid flag number.
ru: Неверный номер флага.

en: Invalid flags.
ru: Неверные флаги.

en: Invalid form name.
ru: Неверное имя формы.

en: Invalid form size.
ru: Неверный размер формы.

en: Invalid function.
ru: Неверная функция.

en: Invalid group attributes.
ru: Неверные атрибуты группы.

en: Invalid group name.
ru: Неверное имя группы.

en: Invalid handle operation.
ru: Неверная операция с дескриптором.

en: Invalid handle state.
ru: Неверное состояние дескриптора.

en: Invalid handle.
ru: Неверный дескриптор.

en: Invalid hook filter.
ru: Неверный фильтр обработчика.

en: Invalid hook handle.
ru: Неверный дескриптор обработчика.

en: Invalid icon handle.
ru: Неверный дескриптор значка.

en: Invalid index.
ru: Неверный индекс.

en: Invalid key.
ru: Неверный ключ реестра.

en: Invalid keyboard handle.
ru: Неверный дескриптор клавиатуры.

en: Invalid level.
ru: Неверный уровень системного вызова.

en: Invalid list box message.
ru: Неверное сообщение для элемента «Список».

en: Invalid logon hours.
ru: Вход в это время не разрешён.

en: Invalid logon type.
ru: Неверный тип входа.

en: Invalid media source state transition.
ru: Некорректная смена состояний источника данных.

en: Invalid media type.
ru: Неверный тип данных.

en: Invalid member.
ru: Неверный член группы.

en: Invalid menu handle.
ru: Неверный дескриптор меню.

en: Invalid message box style.
ru: Неверный стиль окна-сообщения.

en: Invalid message destination.
ru: Неверный получатель сообщения.

en: Invalid message name.
ru: Неверное имя сообщения.

en: Invalid message.
ru: Неверное сообщение.

en: Invalid module type for %1.
ru: Неверный тип модуля в %1.

en: Invalid monitor handle.
ru: Неверный дескриптор монитора.

en: Invalid name syntax.
ru: Неверный синтаксис имени.

en: Invalid name.
ru: Неверное имя.

en: Invalid network address family.
ru: Неверное семейство сетевых адресов.

en: Invalid network address.
ru: Неверный сетевой адрес.

en: Invalid network name.
ru: Неверное сетевое имя.

en: Invalid network options.
ru: Неверные сетевые параметры.

en: Invalid network provider name.
ru: Неверное имя сетевого провайдера.

en: Invalid number format.
ru: Неправильный числовой формат.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
ru: Недопустимое число параметров - попробуйте «xcopy /?» для получения
    подробного описания

en: Invalid object resolver set.
ru: Неверный набор сопоставителей объектов.

en: Invalid object.
ru: Неверный объект.

en: Invalid oplock message received.
ru: Получено неверное сообщение оп. блокировки.

en: Invalid ordinal for %1.
ru: Неверная функция с порядковым номером %1.

en: Invalid owner.
ru: Неверный владелец.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
ru: Неверный параметр «%1» - воспользуйтесь «xcopy /?»

en: Invalid parameter.
ru: Неверный параметр.

en: Invalid password.
ru: Неверный пароль.

en: Invalid patch package.
ru: Неверный пакет исправлений.

en: Invalid pipe object.
ru: Неверный объект канала.

en: Invalid pixel format.
ru: Неверный формат пикселей.

en: Invalid position.
ru: Неверная позиция.

en: Invalid primary group.
ru: Неверная основная группа.

en: Invalid printer command.
ru: Неверная команда принтеру.

en: Invalid printer name.
ru: Неверное имя принтера.

en: Invalid printer state.
ru: Неверное состояние принтера.

en: Invalid priority.
ru: Неверный приоритет.

en: Invalid procedure call or argument
ru: Неверный вызов процедуры или аргумент

en: Invalid query syntax.
ru: Неверный синтаксис запроса.

en: Invalid request.
ru: Некорректный запрос.

en: Invalid scrollbar range.
ru: Неверный диапазон прокрутки.

en: Invalid security descriptor.
ru: Неверный дескриптор безопасности.

en: Invalid segment number.
ru: Неверный номер сегмента.

en: Invalid separator file.
ru: Неверный файл-разделитель заданий.

en: Invalid server state.
ru: Неверное состояние сервера.

en: Invalid service account.
ru: Неверная учётная запись службы.

en: Invalid service control.
ru: Неверная команда службе.

en: Invalid service lock.
ru: Неверная блокировка службы.

en: Invalid service name.
ru: Неверное имя службы.

en: Invalid share name.
ru: Неверное название сетевого ресурса.

en: Invalid signal number.
ru: Неверный номер сигнала.

en: Invalid starting code segment for %1.
ru: Неверный начальный сегмент кода в %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
ru: Неверный начальный сегмент стека в %1.

en: Invalid stream data.
ru: Неверные данные потока.

en: Invalid stream number.
ru: Неверный номер потока.

en: Invalid string UUID.
ru: Неверная строка UUID.

en: Invalid string binding.
ru: Ошибка привязки по строке.

en: Invalid sub authority.
ru: Неверная подчинённая область доверия.

en: Invalid table.
ru: Неверная таблица.

en: Invalid tag.
ru: Неверный тэг.

en: Invalid target handle.
ru: Неверный дескриптор файла.

en: Invalid thread ID.
ru: Неверный код потока.

en: Invalid time.
ru: Неверное время.

en: Invalid timeout value.
ru: Неверное значение таймаута.

en: Invalid timestamp.
ru: Неверная отметка времени.

en: Invalid topology time attributes.
ru: Заданы неверные временные атрибуты для графа.

en: Invalid transaction state.
ru: Ошибочное состояние транзакции.

en: Invalid type.
ru: Неверный тип.

en: Invalid use of Null
ru: Некорректное использование Null

en: Invalid use of direct access handle.
ru: Неверное использование дескриптора файла.

en: Invalid user buffer.
ru: Неподходящий пользовательский буфер.

en: Invalid verify switch.
ru: Неверное значение флага VERIFY (проверки записи на диск).

en: Invalid version option.
ru: Неверный параметр версии.

en: Invalid window handle.
ru: Неверный дескриптор окна.

en: Invalid work queue index.
ru: Неверный индекс очереди.

en: Invalid workstation.
ru: Вход на этом компьютере не разрешён.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
ru: «%1» - файл или директория?
    (F - файл, D - директория)

en: Is Leaf
ru: Это лист дерева

en: Issued By
ru: Кем выдан

en: Issued To
ru: Кому выдан

en: Issued by:
ru: Кем выдан:

en: Issued to:
ru: Кому выдан:

en: Issuer
ru: Поставщик

en: Issuer &Statement
ru: &Уведомление поставщика

en: Issuer Alternative Name
ru: Альтернативное имя поставщика

en: Issuing Distribution Point
ru: Точка распространения выпусков CRL

en: It&em:
ru: Элемент:

en: Italic
ru: Курсив

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
ru: Объём данных итерации превышает 64КБ в %1.

en: JScript object expected
ru: Ожидается объект типа «JScript»

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
ru: Японский конверт Chou №3 (повёрнут)

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
ru: Японский конверт Chou №4 (повёрнут)

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
ru: Японский конверт Kaku №2 (повёрнут)

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
ru: Японский конверт Kaku №3 (повёрнут)

en: Japan Envelope You #4
ru: Японский конверт You №4

en: Japan Envelope You #4 Rotated
ru: Японский конверт You №4 (повёрнутый)

en: Japanese
ru: Японский

en: Japanese Double Postcard
ru: Японская двойная открытка

en: Japanese Envelope Chou #3
ru: Японский конверт Chou №3

en: Japanese Envelope Chou #4
ru: Японский конверт Chou №4

en: Japanese Envelope Kaku #2
ru: Японский конверт Kaku №2

en: Japanese Envelope Kaku #3
ru: Японский конверт Kaku №3

en: Japanese Postcard
ru: Японская открытка

en: Japanese Postcard Rotated
ru: Японская открытка (повёрнута)

en: Journal hook already set.
ru: Обработчик журнала уже установлен.

en: Joysticks
ru: Джойстики

en: Kernel memory (K)
ru: Память ядра (КБ)

en: Key Agreement
ru: Согласование ключей

en: Key Attributes
ru: Атрибуты ключа

en: Key Compromise
ru: Компрометация ключа

en: Key Encipherment
ru: Шифрование ключей

en: Key Pack Licenses
ru: Лицензии пакетов ключей

en: Key Recovery
ru: Восстановление ключа

en: Key Recovery Agent
ru: Агент восстановления ключа

en: Key Usage
ru: Использование ключа

en: Key Usage Restriction
ru: Ограничение использования ключа

en: Key deleted.
ru: Раздел удалён.

en: Key is invalid.
ru: Неверный ключ.

en: Key: [1], Name: [2]
ru: Ключ: [1], Имя: [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
ru: Ключ: [1], Имя: [2], Значение: [3]

en: KeyID=
ru: Код ключа=

en: Keys
ru: Именах разделов

en: Korean
ru: Корейский

en: L&andscape
ru: &Альбомная

en: L&eft:
ru: &Слева:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
ru: LABEL задаёт метку диска.
    
    Синтаксис: LABEL [диск:]
    Команда выводит подсказку о создании новой метки для диска.
    Посмотреть текущую метку диска возможно с помощью команды VOL.

en: LAN Connection
ru: Сетевое подключение

en: LUIDs exhausted.
ru: Нет доступных LUID.

en: Label not found
ru: Метка не найдена

en: Label redefined
ru: Метка переопределена

en: Lar&ge Icons
ru: &Крупные значки

en: Large
ru: Крупный

en: Last Change:
ru: Последнее изменение:

en: Last accessed:
ru: Открыт:

en: Last modified:
ru: Изменён:

en: Left
ru: По левому краю

en: Left Edge
ru: К левому краю

en: Letter
ru: Письмо

en: Letter Rotated
ru: Письмо (повёрнуто)

en: Letter Small
ru: Письмо маленькое

en: Letters - lower case
ru: Буквы - строчные

en: Letters - upper case
ru: Буквы - прописные

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Libraries (*.dll)
ru: Библиотеки (*.dll)

en: License Server Verification
ru: Проверка сервера лицензий

en: License quota exceeded.
ru: Превышена квота лицензий.

en: Lifetime Signing
ru: Подписывание времени жизни

en: Lime
ru: Лимонный

en: Limit
ru: Предел

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
ru: Строка в обрабатываемом bat-файле возможно урезана. Используем:

en: Line up Icons
ru: В&ыровнять значки

en: Line wrapping
ru: Перенос по словам

en: Links
ru: Ссылки

en: Links to
ru: Связано с

en: List
ru: Список

en: List Files of &Type:
ru: Показывать файлы &типа:

en: List box ID not found.
ru: Идентификатор элемента «Список» не найден.

en: Load order
ru: Порядок загрузки

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
ru: При вызове LoadTypeLib( %1 ) произошла ошибка ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
ru: Загружается дополнительная информация. Пожалуйста, подождите...

en: Local Address
ru: Локальный адрес

en: Local Error
ru: Локальная ошибка

en: Local Monitor
ru: Локальный монитор

en: Local Port
ru: Локальный порт

en: Local group already exists.
ru: Локальная группа уже существует.

en: Local hard disk
ru: Жёсткий диск

en: Local user session key.
ru: Локальный ключ сеанса пользователя.

en: Locality
ru: Местоположение

en: Location
ru: Размещение

en: Location:
ru: Путь:

en: Lock failed.
ru: Блокирование не удалось.

en: Lock violation.
ru: Конфликт блокировки части файла.

en: Login time restriction.
ru: Ограничение по времени входа.

en: Login workstation restriction.
ru: Ограничение по компьютерам.

en: Logon failure.
ru: Ошибка входа в систему.

en: Logon session ID collision.
ru: Конфликт кодов сеансов входа.

en: Logon session ID exists.
ru: Сеанс входа с таким кодом уже существует.

en: Logon type not granted.
ru: Такой тип входа не разрешён.

en: Logon unsuccessful
ru: Вход не был произведён

en: Look &in:
ru: Искать &в:

en: Loop Detected
ru: Обнаружено зацикливание

en: Loop while handling referrals
ru: Зацикливание при обработке ссылок

en: Low
ru: Низкий

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
ru: &Яркость:

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
ru: MD <имя> это краткий вариант MKDIR. Она создает поддиректорию.

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
ru: Тип MIME: [1], Расширение: [2]

en: MIME types
ru: Типы MIME

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
ru: MKDIR <имя> создает поддиректорию.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
ru: MORE выводит содержимое файлов или каналов постранично.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
ru: MOVE перемещает файл или каталог на новое место файловой системы.
    
    Если перемещается каталог, то все файлы и подкаталоги внутри него также
    переместятся.
    
    MOVE не работает для перемещения данных с одного логического диска на другой.

en: Ma&ximize
ru: &Развернуть

en: Machine type mismatch.
ru: Неподходящий тип компьютера.

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
ru: Невозможно отправить почту: не установлен почтовый клиент MAPI.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
ru: Убедитесь, что имя пользователя
    и пароль верны.

en: Mapping
ru: Привязка

en: Margins (millimeters)
ru: Поля (мм)

en: Margins [inches]
ru: Границы [дюймы]

en: Margins [mm]
ru: Границы [мм]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
ru: Границы перекрывают или превышают размеры бумаги.
    Введите их заново.

en: Maroon
ru: Тёмно-бордовый

en: Mask=
ru: Маска=

en: Master Volume
ru: Общая громкость

en: Match &Case
ru: C &учетом регистра

en: Match &Whole Word Only
ru: &Только слово целиком

en: Max system-wide thread count reached.
ru: Создано максимально возможное количество потоков.

en: Maximizes the windows
ru: Развёртывает окна на весь рабочий стол

en: Maximum calls too low.
ru: Максимальное число вызовов слишком мало.

en: Media Foundation platform is not initialized.
ru: Платформа Media Foundation не инициализирована.

en: Media changed.
ru: Обнаружена смена носителя.

en: Media sink stream sinks set is fixed.
ru: Набор потоков данного приёмника данных фиксирован.

en: Media source is in wrong state.
ru: Некорректное состояние источника данных.

en: Media source is not started.
ru: Источник данных остановлен.

en: Media stream has no duration set.
ru: Длительность медиапотока не задана.

en: Medium
ru: Средний

en: Meets Criteria=
ru: Удовлетворяет критерию=

en: Mem Delta
ru: Память (изм)

en: Mem Usage
ru: Память

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
ru: Выделение памяти: %1!u!K / %2!u!K

en: Mem usage
ru: Использование памяти

en: Memory Monitor
ru: Использование памяти

en: Memory Usage &Delta
ru: Память - изме&нение

en: Memory trashed.
ru: Повреждены служебные блоки памяти.

en: Memory usage history
ru: Хронология использования памяти

en: Menu Background
ru: Меню - фон

en: Menu Bar
ru: Плоское меню - фон

en: Menu Highlight
ru: Плоское меню - подсветка

en: Menu Text
ru: Меню - текст

en: Menu item not found.
ru: Пункт меню не найден.

en: Message
ru: Сообщение

en: Message 0x%1 not found in file %2.
ru: Сообщение 0x%1 не найдено в файле %2.

en: Message Box Text
ru: Окно сообщения - текст

en: Message Digest
ru: Дайджест сообщения

en: Message can only be used in synchronous calls.
ru: Сообщение может использоваться только в синхронных вызовах.

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
ru: Тип сообщения: [1], Аргумент: [2]{, [3]}

en: Metadata was too long.
ru: Превышена длина метаданных.

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
ru: Метафайлы (*.wmf, *.emf)

en: Mi&nimize
ru: &Свернуть

en: Microsoft JScript compilation error
ru: Ошибка компиляции Microsoft JScript

en: Microsoft JScript runtime error
ru: Ошибка выполнения Microsoft JScript

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
ru: Хранилище сериализованных сертификатов Microsoft (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
ru: Утверждение времени Microsoft

en: Microsoft Trust List Signing
ru: Подписывание списка доверия Microsoft

en: Microsoft VBScript compilation error
ru: Ошибка компиляции Microsoft VBScript

en: Microsoft VBScript runtime error
ru: Ошибка выполнения Microsoft VBScript

en: Migrating feature states from related applications
ru: Миграция состояний компонентов

en: Mines
ru: Число мин

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minimizes the windows
ru: Свёртывает окна выбранных задач

en: Mismatch in parentheses.
ru: Несоответствие скобок.

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Model
ru: Модель

en: Modification date
ru: Дата последнего изменения

en: Modified
ru: Изменён

en: Modifies the value's data
ru: Изменяет значение параметра

en: Modifies the value's data in binary form
ru: Изменение значения параметра в двоичном виде

en: Modify &Binary Data...
ru: Изменить &двоичные данные...

en: Module not found.
ru: Модуль не найден.

en: Mono
ru: Моно

en: More &Info
ru: &Дополнительно

en: More data available.
ru: Имеются дополнительные данные.

en: More results returned
ru: Ещё есть результаты

en: More...
ru: Дальше...

en: More?
ru: Ещё?

en: Move &Down
ru: Переместить &вниз

en: Move &Up
ru: Переместить вв&ерх

en: Move Program
ru: Переместить программу

en: Move program:
ru: Переместить программу:

en: Moving files
ru: Перемещение файлов

en: Moving the replacement file failed.
ru: Перенести файл для замены не удалось.

en: Multiple subscribers are not supported.
ru: Не поддерживается более одного подписчика.

en: Music
ru: Музыка

en: Mute
ru: Отключить

en: Mutex not owned by caller.
ru: Mutex не принадлежит вызывающему коду.

en: Mutual authentication failed.
ru: Сбой взаимной проверки подлинности.

en: Mutually exclusive flags passed to source resolver.
ru: Source Resolver вызван с взаимоисключающими флагами.

en: My Computer
ru: Мой компьютер

en: N&o, do not export the private key
ru: &Нет, не экспортировать

en: N&on-paged Pool
ru: Невыгружаемый п&ул

en: NETLOGON is not started.
ru: Служба NETLOGON не запущена.

en: NP Pool
ru: Невыгр. пул

en: Name
ru: Имя

en: Name Constraints
ru: Ограничения имён

en: Name service unavailable.
ru: Служба имён недоступна.

en: Name:
ru: Имя:

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
ru: Имя: [1], Значение: [2], Действие [3]

en: Named argument not found
ru: Именованный аргумент не найден

en: Naming Violation
ru: Нарушение правил наименования

en: Nati&ve then Builtin
ru: Сто&ронняя, затем встроенная

en: Navy
ru: Тёмно-синий

en: Negative seek.
ru: Отрицательное позиционирование в файле недопустимо.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
ru: Вложение вызовов LoadModule не допускается.

en: Net write fault.
ru: Ошибка сетевой записи.

en: NetHood
ru: Сетевое окружение

en: Netscape Base URL
ru: Базовый URL Netscape

en: Netscape CA Policy URL
ru: URL политики ЦС Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
ru: URL отзыва ЦС Netscape

en: Netscape Cert Renewal URL
ru: URL обновления сертификата Netscape

en: Netscape Cert Type
ru: Тип сертификата Netscape

en: Netscape Comment
ru: Комментарий Netscape

en: Netscape Revocation URL
ru: URL отзыва Netscape

en: Netscape SSL ServerName
ru: Имя SSL-сервера Netscape

en: Network access denied.
ru: Нет доступа к сети.

en: Network busy.
ru: Сеть занята.

en: Network name deleted.
ru: Сетевое имя более не существует.

en: Network settings
ru: Сетевые настройки

en: Network share
ru: Сетевой диск

en: Network unreachable.
ru: Сеть недоступна.

en: New
ru: Создать

en: New &Folder
ru: &Папка

en: New &Link
ru: &Ярлык

en: New &Window
ru: Новое &окно

en: New Folder
ru: Новая папка

en: New Key #%d
ru: Новый раздел #%d

en: New Value #%d
ru: Новое значение #%d

en: New document type
ru: Тип создаваемого документа

en: Newer Windows version needed.
ru: Требуется более новая версия Windows.

en: Nex&t	Ctrl+F6
ru: С&ледующее	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
ru: Следующая публикация CRL

en: Next Update Location
ru: Размещение следующего обновления

en: Next page
ru: Следующая

en: No
ru: Нет

en: No Memory
ru: Нет памяти

en: No Object Class Mods
ru: Нет режимов класса объекта

en: No Ports
ru: Порт не указан

en: No RPC call active.
ru: Нет активных RPC-вызовов.

en: No Signature found in file.
ru: Подпись файла не обнаружена.

en: No Such Attribute
ru: Нет такого атрибута

en: No Such Object
ru: Нет такого объекта

en: No Unicode translation.
ru: Нет преобразования в Unicode.

en: No access to memory location.
ru: Нет доступа к адресу памяти.

en: No associated application.
ru: Нет связанных приложений.

en: No bindings.
ru: Нет привязок.

en: No children to wait for.
ru: Нет дочерних процессов, которые требуется ожидать.

en: No command was specified.
ru: Команда не указана.

en: No data detected.
ru: Данные не обнаружены.

en: No data on RPC pipe.
ru: Нет данных в RPC-канале.

en: No default printer defined.
ru: Не задан принтер по умолчанию.

en: No duration set for the sample.
ru: Не указана длительность сэмпла.

en: No endpoint found.
ru: Конечная точка не найдена.

en: No entry name.
ru: Нет имени записи.

en: No events available.
ru: Нет доступных событий.

en: No help available for %1
ru: Справка для %1 отсутствует

en: No impersonation token.
ru: Нет маркера олицетворения.

en: No inheritable components.
ru: Нет наследуемых компонентов.

en: No interfaces.
ru: Нет интерфейсов.

en: No logon servers available.
ru: Нет серверов входа в сеть.

en: No match found.
ru: Соответствие не найдено.

en: No media in drive.
ru: В устройстве нет носителя.

en: No media streams were selected.
ru: Не выбрано ни одного потока.

en: No more bindings.
ru: Привязок больше нет.

en: No more data available.
ru: Данных больше нет.

en: No more entries.
ru: Больше записей нет.

en: No more files.
ru: Больше файлов нет.

en: No more input is accepted.
ru: Входные данные более не принимаются.

en: No more local devices.
ru: Нет свободных локальных устройств.

en: No more members.
ru: Больше членов группы нет.

en: No more search handles.
ru: Нет свободных дескрипторов файлов.

en: No more types in the list of suggested media types.
ru: Больше элементов в списке поддерживаемых типов нет.

en: No network address.
ru: Нет сетевого адреса.

en: No network or bad path.
ru: Не сетевой или неверный путь.

en: No network.
ru: Нет сети.

en: No non-paged system resources.
ru: Недостаточно невыгружаемых системных ресурсов.

en: No open command associated with file type '%1'
ru: Не работает команда, ассоциированная с типом файлов «%1»

en: No page file quota.
ru: Не задана квота файла подкачки.

en: No paged system resources.
ru: Недостаточно выгружаемых системных ресурсов.

en: No principal name registered.
ru: Имена участников не зарегистрированы.

en: No process slots.
ru: Нет места для запуска процесса.

en: No protocol sequences registered.
ru: Последовательности протокола не зарегистрированы.

en: No protocol sequences.
ru: Нет последовательностей протокола.

en: No quotas for account.
ru: Нет квот для учётной записи.

en: No recovery program for service.
ru: Для службы не задана программа восстановления.

en: No registry log space.
ru: Нет места для журнала реестра.

en: No result present in message
ru: Результата нет в сообщении

en: No running tracking service.
ru: Служба отслеживания не работает.

en: No scrollbars.
ru: Нет прокрутки.

en: No security ID mapped.
ru: Код безопасности не сопоставлен.

en: No security context available.
ru: Контекст безопасности недоступен.

en: No security on object.
ru: Объект не связан с безопасностью.

en: No serial devices found.
ru: Последовательные устройства не найдены.

en: No shutdown in progress.
ru: Система не подготавливается к выключению.

en: No signal sent.
ru: Сигнал не отправлен.

en: No site name available.
ru: Имя сайта не определено.

en: No spool space.
ru: Закончилось место для хранения файлов, ожидающих печати.

en: No streams were selected for the sink.
ru: Потоки приёмника не выбраны.

en: No such domain.
ru: Такого домена нет.

en: No such group.
ru: Нет такой группы.

en: No such local group.
ru: Нет такой локальной группы.

en: No such logon session.
ru: Нет такого сеанса входа в систему.

en: No such member.
ru: Нет такого члена группы.

en: No such privilege.
ru: Нет такой привилегии.

en: No such user.
ru: Нет такого пользователя.

en: No such volume ID.
ru: Код тома не найден.

en: No system resources.
ru: Недостаточно системных ресурсов.

en: No tab stops on this list box.
ru: Элемент «Список» не имеет позиции табуляции.

en: No toner;
ru: Нет тонера;

en: No trust SAM account.
ru: Нет доверенной учётной записи SAM.

en: No trust secret.
ru: Нет доверенного секрета.

en: No user session key.
ru: Нет сеансового ключа пользователя.

en: No volume label.
ru: Диск не имеет метки тома.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ru: Нет устройства для воспроизведения файлов в текущем формате. Используйте опцию Drivers для установки звукового устройства.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ru: Нет устройства для записи файлов в текущем формате. Используйте опцию Drivers для установки звукового устройства.

en: No wildcard characters.
ru: Символы подстановки не найдены.

en: No working set quota.
ru: Превышена квота рабочего набора.

en: Nobody
ru: Неизвестно

en: Node type
ru: Тип узла

en: Non-Repudiation
ru: Неотрекаемость

en: Non-unicast packets
ru: Многоадресные пакеты

en: Nonexistent token.
ru: Элемент не существует.

en: Nonpaged
ru: Невыгруж.

en: Normal
ru: Обычный

en: Not Available
ru: Недоступна

en: Not DOS disk.
ru: Не диск DOS.

en: Not Responding
ru: Не отвечает

en: Not Yet Implemented
ru: Ещё не реализовано

en: Not a child window.
ru: Не дочернее окно.

en: Not a combo box window.
ru: Тип окна не «поле со списком».

en: Not a container.
ru: Не контейнер.

en: Not a dialog window.
ru: Не диалоговое окно.

en: Not a logon process.
ru: Не процесс входа в систему.

en: Not all objects could be exported.
ru: Невозможно экспортировать все объекты.

en: Not all objects unexported.
ru: Экспорт отменён не для всех объектов.

en: Not all privileges assigned.
ru: Назначены не все привилегии.

en: Not allowed on Non-leaf
ru: Не разрешено не на листе дерева

en: Not allowed on RDN
ru: Не разрешено на RDN

en: Not an MDI child window.
ru: Не дочернее окно MDI.

en: Not an RPC error.
ru: Ошибка не в RPC.

en: Not available;
ru: Не доступен;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
ru: Не хватает памяти для задачи. Закройте одно или несколько приложений и попробуйте заново.

en: Not enough memory.
ru: Недостаточно памяти для выполнения команды.

en: Not enough quota.
ru: Недостаточная квота.

en: Not enough server memory.
ru: Недостаточно памяти на сервере.

en: Not implemented
ru: Не реализовано

en: Not implemented.
ru: Не реализовано.

en: Not ready.
ru: Устройство не готово.

en: Not registry file.
ru: Файл не является файлом реестра.

en: Not same device.
ru: Не то же самое устройство.

en: Not specified
ru: Отсутствует

en: Not supported on Small Business Server.
ru: Не поддерживается системой Small Business Server.

en: Not top-level directory.
ru: Каталог не является корневым.

en: Not yet implemented
ru: Ещё не реализовано

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
ru: Примечание: сертификаты, список отзыва и список доверия сертификатов могут содержаться в файлах следующих форматов:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
ru: Примечание: открыть закрытый ключ этого сертификата нельзя.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
ru: Примечание: закрытый ключ этого сертификата не экспортируемый.

en: Notepad
ru: Блокнот

en: Nothing to export.
ru: Экспортировать нечего.

en: Notice Number=
ru: Номер уведомления=

en: Notice Reference
ru: Ссылка на уведомление

en: Notice Text=
ru: Текст уведомления=

en: Notify change request in progress.
ru: Запрос уведомления об изменениях выполнен.

en: Null context handle.
ru: Нулевой дескриптор контекста.

en: Null reference pointer.
ru: Нулевой ссылочный указатель.

en: Number expected
ru: Ожидается число

en: Number of &copies:
ru: Число &копий:

en: Number of fraction digits is out of range
ru: Количество знаков после запятой вне диапазона

en: Numbers
ru: Числа

en: O&pen	Enter
ru: О&ткрыть	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
ru: Проверка системных OEM-компонентов Windows

en: OK
ru: ОК

en: OLE 1.0 Objects
ru: Объекты OLE 1.0

en: OLE DB Provider(s)
ru: Провайдеры OLE DB

en: OLE storage documents are not supported.
ru: Документы в виде OLE-хранилища не поддерживаются.

en: OS Version
ru: Версия ОС

en: Object
ru: Объект

en: Object Class Violation
ru: Нарушение класса объекта

en: Object Type:
ru: Тип объекта:

en: Object UUID not found.
ru: UUID объекта не найден.

en: Object doesn't support current locale setting
ru: Объект не поддерживает выбор локали

en: Object doesn't support named arguments
ru: Объект не поддерживает именованные аргументы

en: Object doesn't support this action
ru: Объект не поддерживает это действие

en: Object doesn't support this property or method
ru: Объект не поддерживает это свойство или метод

en: Object expected
ru: Ожидается объект

en: Object is not initialized.
ru: Объект не инициализирован.

en: Object or value wasn't found.
ru: Объект или значение не найдено.

en: Object required
ru: Требуется объект

en: ObjectClasses
ru: Классы объектов

en: Off
ru: Выключено

en: Off-line CRL Signing
ru: Подписывание локальных CRL

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
ru: OleView - просмотрщик объектов OLE/COM

en: Olive
ru: Оливковый

en: On
ru: Включено

en: On-line Certificate Status Protocol
ru: Протокол получения состояния сертификатов

en: One Graph &Per CPU
ru: &По графику на каждый ЦП

en: One page
ru: По одной

en: Open
ru: Открыть

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open Link in &New Window
ru: Открыть &ссылку в новом окне

en: Open URL
ru: Ввод адреса

en: Open a TypeLib file and view the contents
ru: Открыть файл TypeLib и просмотреть содержимое

en: Open as &read-only
ru: Только для &чтения

en: Open failed.
ru: Не удаётся открыть устройство или файл.

en: Open in &New Window
ru: Открыть в &новом окне

en: Open with:
ru: Открывать в:

en: Open:
ru: Открыть:

en: Opens Registry Editor Help
ru: Отображение справки по редактору реестра

en: Operation Ceased
ru: Прекращение деятельности

en: Operation canceled by user.
ru: Операция прервана пользователем.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
ru: Операция не поддерживается этой версией протокола LDAP

en: Operation not supported.
ru: Операция не поддерживается.

en: Operation was cancelled.
ru: Операция была отменена.

en: Operations Error
ru: Ошибка операции

en: Optional node is invalid.
ru: Некорректный опциональный элемент.

en: Options
ru: Настройки

en: Organi&zation:
ru: Организация:

en: Organization
ru: Организация

en: Organization=
ru: Организация=

en: Organizational Unit
ru: Орг. подразделение

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Original location
ru: Исходное местонахождение

en: Other
ru: Другой

en: Other Name=
ru: Другое имя=

en: Other People
ru: Другие люди

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

en: Out of memory.
ru: Мало памяти.

en: Out of memory.
ru: Недостаточно памяти для завершения операции.

en: Out of memory;
ru: Мало памяти;

en: Out of paper.
ru: Кончилась бумага.

en: Out of paper;
ru: Не хватило бумаги;

en: Out of resources.
ru: Нехватка ресурсов.

en: Out of stack space
ru: Превышен размер стека

en: Out of structures.
ru: Недостаточно памяти для обработки запроса.

en: Out of user handles.
ru: Недостаточно пользовательских дескрипторов.

en: Output device:
ru: Устройство вывода:

en: Output tray is full;
ru: Лоток переполнен бумагой;

en: Overflow
ru: Переполнение

en: Overlapped I/O incomplete.
ru: Операция ввода-вывода не завершена.

en: Overlapped I/O pending.
ru: Производится операция ввода-вывода.

en: Overwrite %1?
ru: Перезаписать %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
ru: Перезаписать %1? (Y - Да|N - Нет|А - Все)

en: P&ortrait
ru: &Книжная

en: P&rinter Setup...
ru: &Настройка принтера...

en: P&rinter...
ru: &Принтер...

en: P&roperties
ru: Сво&йства

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
ru: PATH отображает или изменяет маршрут поиска в cmd.
    
    Команда PATH отображает текущее значение PATH (начальное значение
    задаётся в реестре). Для изменения значения вызовите PATH с новым
    значением.
    
    Также возможно изменить значение PATH, используя переменную окружения
    PATH, например:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
ru: PATH не найден

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
ru: PAUSE выводит на экран сообщение с просьбой нажать клавишу.
    
    Она в основном используется в bat-файлах, чтобы пользователь смог прочесть
    вывод предыдущей команды прежде чем он исчезнет с экрана.

en: PF Delta
ru: Ош. стр. (изм)

en: PKCS 7 Data
ru: Данные PKCS 7

en: PKCS 7 Digested
ru: С дайджестом PKCS 7

en: PKCS 7 Encrypted
ru: Зашифровано PKCS 7

en: PKCS 7 Enveloped
ru: Запечатано PKCS 7

en: PKCS 7 Signed
ru: Подписано PKCS 7

en: PKCS 7 Signed Enveloped
ru: Подписано и запечатано PKCS 7

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
ru: POPD переходит в каталог, сохранённый командой PUSHD.

en: PRC 16K Rotated
ru: PRC 16K (повёрнуто)

en: PRC 32K Rotated
ru: PRC 32K (повёрнуто)

en: PRC 32K(Big) Rotated
ru: PRC 32K(Big) (повёрнуто)

en: PRC Envelope #1
ru: Конверт PRC1

en: PRC Envelope #1 Rotated
ru: Конверт PRC1 (повёрнут)

en: PRC Envelope #10
ru: Конверт PRC10

en: PRC Envelope #10 Rotated
ru: Конверт PRC10 (повёрнут)

en: PRC Envelope #2
ru: Конверт PRC2

en: PRC Envelope #2 Rotated
ru: Конверт PRC2 (повёрнут)

en: PRC Envelope #3
ru: Конверт PRC3

en: PRC Envelope #3 Rotated
ru: Конверт PRC3 (повёрнут)

en: PRC Envelope #4
ru: Конверт PRC4

en: PRC Envelope #4 Rotated
ru: Конверт PRC4 (повёрнут)

en: PRC Envelope #5
ru: Конверт PRC5

en: PRC Envelope #5 Rotated
ru: Конверт PRC5 (повёрнут)

en: PRC Envelope #6
ru: Конверт PRC6

en: PRC Envelope #6 Rotated
ru: Конверт PRC6 (повёрнут)

en: PRC Envelope #7
ru: Конверт PRC7

en: PRC Envelope #7 Rotated
ru: Конверт PRC7 (повёрнут)

en: PRC Envelope #8
ru: Конверт PRC8

en: PRC Envelope #8 Rotated
ru: Конверт PRC8 (повёрнут)

en: PRC Envelope #9
ru: Конверт PRC9

en: PRC Envelope #9 Rotated
ru: Конверт PRC9 (повёрнут)

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
ru: PROMPT изменяет вид подсказки командной строки.
    
    Строка, идущая после команды PROMPT (и за пробелом после команды),
    выводится в начале строки, когда cmd ждёт ввода.
    
    Следующие допустимые строки имеют предопределённые значения:
    
    $$    Знак доллара        $_    Перевод строки      $b    Знак Pipe (|)
    $d    Текущая дата        $e    Esc-символ (27)     $g    Знак >
    $l    Знак <              $n    Текущий диск        $p    Текущий путь
    $q    Знак равно          $t    Текущее время       $v    Версия cmd
    
    При вводе команды PROMPT без новой строки подсказки подсказка
    устанавливается по умолчанию (буква текущего диска, путь до текущего
    каталога и знак больше (>).
    (как при вызове PROMPT $p$g).
    
    Подсказка может быть также изменена переменной окружения PROMPT, так что
    команда «SET PROMPT=<текст>» даёт такой же эффект, как «PROMPT <text>».

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
ru: PUSHD <директория> сохраняет текущий каталог в стек, а затем переходит в
    указанный каталог.

en: Pa&ged Pool
ru: Вы&гружаемый пул

en: Pa&ges
ru: &Страницы

en: Page
ru: Страница

en: Page &Faults
ru: &Ошибок страницы

en: Page &p
ru: Страница &p

en: Page Down
ru: Страница вниз

en: Page F&aults Delta
ru: Ошибок &страницы - изменение

en: Page Faults
ru: Ош. стр.

en: Page Left
ru: Страница влево

en: Page Right
ru: Страница вправо

en: Page Se&tup...
ru: Пара&метры страницы...

en: Page Setup
ru: Параметры страницы

en: Page Up
ru: Страница вверх

en: Page punt;
ru: Страница не напечатана;

en: Paged
ru: Выгружаемая

en: Paged Pool
ru: Выгр. пул

en: Pages
ru: Страницы

en: Paper
ru: Бумага

en: Paper Si&ze:
ru: &Размер бумаги:

en: Paper jam;
ru: Бумага застряла;

en: Paper problem;
ru: Проблема с бумагой;

en: Paragrap&h format
ru: Формат &абзаца

en: Paragraph format
ru: Абзац

en: Parameter Error
ru: Ошибка параметра

en: Parameter error
ru: Неверный параметр

en: Parity
ru: Чётность

en: Partition failure.
ru: Сбой разметки.

en: Passive Opens
ru: Пассивные подключения

en: Password
ru: Пароль

en: Password expired.
ru: Срок годности пароля истёк.

en: Password restriction.
ru: Пароль не удовлетворяет ограничениям.

en: Password too complex for LM.
ru: Слишком сложный пароль для LM.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
ru: Пароли
    Сохранённые пароли, которые были указаны в веб-формах.

en: Paste
ru: &Вставить

en: Paste &Link
ru: Вставить &Ссылку

en: Paste Special
ru: Специальная вставка

en: Paste as Link
ru: Вставить &ярлык

en: Patching files
ru: Применение патчей

en: Path Length Constraint=
ru: Ограничение длины пути=

en: Path does not exist
ru: Путь не существует

en: Path is busy.
ru: Невозможно использовать путь.

en: Path is in use as a JOIN.
ru: Путь используется для объединённого диска.

en: Path is in use as a SUBST.
ru: Путь используется для отображения диска через SUBST.

en: Path is invalid.
ru: Неверный путь.

en: Path not found
ru: Путь не найден

en: Path not found.
ru: Путь не найден.

en: Paused
ru: Приостановлена

en: Paused;
ru: Приостановлено;

en: Pea&k Memory Usage
ru: Память - &максимум

en: Peak
ru: Пик

en: Peak Mem Usage
ru: Пиковое использование памяти

en: Peer-to-peer
ru: Одноранговый

en: Pending deletion;
ru: Ожидание удаления;

en: Perform operation even when nothing changed.
ru: Необходимо выполнять операцию даже при отсутствии изменений.

en: Performance
ru: Быстродействие

en: Performance Meters
ru: Счётчики производительности

en: Personal
ru: Личные

en: Personal Information Exchange
ru: Формат обмена личной информацией

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
ru: Формат обмена личной информацией (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
ru: Формат обмена личной информацией (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
ru: Формат обмена личной информацией/PKCS #12 (*.pfx, *.p12)

en: Physical address
ru: Физический адрес

en: Physical memory (K)
ru: Физическая память (КБ)

en: Pictures
ru: Рисунки

en: Pipe busy.
ru: Канал занят.

en: Pipe closed.
ru: Канал закрыт.

en: Pipe connected.
ru: Канал уже подсоединён.

en: Pipe listening.
ru: Канал ожидает подключения.

en: Pipe not connected.
ru: Канал не подключен ни к одному процессу.

en: Platform is disabled in safe mode.
ru: Платформа неактивна в безопасном режиме.

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Player
ru: Адаптер

en: Playlists
ru: Списки воспроизведения

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
ru: Введите OID в форме 1.2.3.4

en: Please enter your name
ru: Введите ваше имя

en: Please enter your username and password:
ru: Введите ваши имя и пароль пользователя:

en: Please insert the disk: [2]
ru: Вставьте диск: [2]

en: Please retry operation.
ru: Повторите операцию.

en: Please select a certificate store.
ru: Выберите хранилище сертификатов.

en: Please select a file.
ru: Выберите файл.

en: Please select a provider.
ru: Выберите провайдер.

en: Please select a store
ru: Выберите хранилище

en: Please verify that the correct file name was given
ru: Проверьте, правильно ли указано имя файла

en: Po&rtrait
ru: &Книжная

en: Point not found.
ru: Точка не найдена.

en: Policy Constraints
ru: Ограничения политик

en: Policy Identifier:
ru: Идентификатор политики:

en: Policy Mappings
ru: Сопоставления политик

en: Policy Qualifier Id=
ru: Код описателя политики=

en: Policy Qualifier Info
ru: Сведения об описателе политики

en: Popup menu
ru: Всплывающее меню

en: Popup menu already active.
ru: Всплывающее меню уже активно.

en: Port %s already exists
ru: Порт «%s» уже существует

en: Port unreachable.
ru: Порт недоступен.

en: Port:
ru: Порт:

en: Possible deadlock.
ru: Возможна взаимная блокировка.

en: Potential matching file found.
ru: Найден потенциальный, но ошибочный файл.

en: Power save mode;
ru: Режим экономии энергии;

en: Pr&int
ru: Пе&чать

en: Pr&int Picture...
ru: &Печать рисунка...

en: Pr&int...
ru: Пе&чать...

en: Precision is out of range
ru: Точность представления вне диапазона

en: Prefer Signed Data
ru: Предпочтение подписанным данным

en: Presentation descriptor is missing.
ru: Не задан дескриптор воспроизведения.

en: Press <Enter> to begin copying
ru: Нажмите клавишу <Enter>, чтобы начать копирование

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
ru: Нажмите любую кнопку на контроллере, чтобы активировать выбранный эффект. Направление эффекта может быть изменено с помощью осей контроллера.

en: Press any key to continue...
ru: Нажмите любую клавишу для продолжения...

en: Preview
ru: Просмотр

en: Previous CA Certificate Hash
ru: Хэш предыдущего сертификата ЦС

en: Previous page
ru: Предыдущая

en: Principal Name
ru: Имя участника

en: Print
ru: Печать

en: Print &Quality:
ru: &Качество печати:

en: Print &format...
ru: Параме&тры страницы...

en: Print Setup
ru: Настройка принтера

en: Print canceled.
ru: Печать отменена.

en: Print previe&w
ru: Пред&варительный просмотр

en: Print queue full.
ru: Очередь печати переполнена.

en: Print range
ru: Печатать

en: Print server unknown;
ru: Неизвестный принт-сервер;

en: Print to Fi&le
ru: П&ечать в файл

en: Print to File
ru: Печать в файл

en: Print to fi&le
ru: Печать в фай&л

en: Print...
ru: Печать...

en: PrintHood
ru: Принтеры

en: Printer
ru: Принтер

en: Printer &setup...
ru: Настройка &принтера...

en: Printer already exists.
ru: Принтер уже существует.

en: Printer deleted.
ru: Принтер удалён.

en: Printer driver already installed.
ru: Драйвер принтера уже установлен.

en: Printer files (*.prn)
ru: Файлы принтера (*.prn)

en: Printer offline;
ru: Принтер в автономном режиме;

en: Printer:
ru: Принтер:

en: Printing not implemented.
ru: Печать не поддерживается.

en: Printing;
ru: Идет печать;

en: Prints all or part of the registry
ru: Печатает весь реестр или его часть

en: Private Key Archival
ru: Архивация закрытых ключей

en: Private Key Usage Period
ru: Период использования закрытого ключа

en: Private dialog index.
ru: Индекс частного диалога.

en: Privilege not held.
ru: Клиент не обладает этой привилегией.

en: Procedure not found.
ru: Процедура не найдена.

en: Procedure number out of range.
ru: Номер процедуры вне диапазона.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
ru: Процесс «%1» с PID %2!u! завершён принудительно.

en: Process abort cannot be detected.
ru: Прерывание процесса не может быть обнаружено.

en: Process aborted.
ru: Процесс прерван.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
ru: Процесс с PID %1!u! завершён принудительно.

en: Processes
ru: Процессы

en: Processes: %d
ru: Процессов: %d

en: Processing;
ru: Обработка;

en: Processor Affinity
ru: Соответствие процессоров

en: Product Updates:
ru: Обновления:

en: Product uninstalled.
ru: Продукт удалён.

en: Program &group
ru: &Группу программ

en: Program Attributes
ru: Атрибуты программы

en: Program Error
ru: Программная ошибка

en: Program Error Details
ru: Подробности об ошибке

en: Program Group Attributes
ru: Атрибуты программной группы

en: Program Manager
ru: Диспетчер программ

en: Programs
ru: Программы

en: Programs (*.exe)
ru: Программы (*.exe)

en: Proper&ties
ru: Сво&йства

en: Propert&ies	Alt+Enter
ru: &Свойства	Alt+Enter

en: Properties
ru: Сво&йства

en: Properties Only
ru: Только свойства

en: Properties for %s
ru: Свойства %s

en: Property cannot have both accessors and a value
ru: Свойство не может одновременно иметь методы для доступа и значение

en: Property is empty.
ru: Пустое свойство

en: Property is not allowed.
ru: Недопустимое свойство.

en: Property is not empty.
ru: Непустое свойство.

en: Property is read-only.
ru: Свойство доступно только для чтения.

en: Property set not found.
ru: Набор свойств не найден.

en: Property type is not allowed.
ru: Некорректный тип свойства.

en: Property type is not supported.
ru: Данный тип свойства не поддерживается.

en: Property wasn't found.
ru: Свойство не найдено.

en: Property: [1], Signature: [2]
ru: Свойство: [1], Подпись: [2]

en: Protects e-mail messages
ru: Защищает сообщения электронной почты

en: Proto
ru: Имя

en: Protocol Error
ru: Ошибка протокола

en: Protocol sequence not found.
ru: Последовательность протокола не найдена.

en: Protocol unreachable.
ru: Протокол недоступен.

en: Proves your identity to a remote computer
ru: Позволяет удалённому компьютеру идентифицировать вас

en: Provider
ru: Провайдер

en: Proxy
ru: Прокси

en: Proxy server
ru: Прокси-сервер

en: Public key
ru: Открытый ключ

en: Published CRL Locations
ru: Размещения опубликованных CRL

en: Publisher
ru: Издатель

en: Publisher:
ru: Издатель:

en: Publishers...
ru: Издатели...

en: Publishing Product Features
ru: Публикация компонентов продукта

en: Publishing Qualified Components
ru: Публикация компонентов

en: Publishing assembly information
ru: Публикация информации о сборках

en: Publishing product information
ru: Публикация информации о продукте

en: Purple
ru: Пурпурный

en: Quadraphonic
ru: Квадрофония

en: Qualified Subordination
ru: Подписывание с соблюдением подчинённости

en: Qualifier
ru: Описатель

en: Query Pending
ru: Запрос в ожидании

en: Question &Marks
ru: Вопросительные &знаки

en: Quit
ru: Выход

en: Quit %@
ru: Закрыть %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
ru: Выйти из приложения с предложением сохранить изменения

en: Quits the Registry Editor
ru: Выход из редактора реестра

en: R&edo	Ctrl+Y
ru: &Повторить	Ctrl+Y

en: R&eset
ru: С&бросить

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
ru: RD <директория> это краткий вариант RMDIR. Она удаляет директорию.

en: RDN Name
ru: RDN-имя

en: REG IMPORT <file>
    
      Imports keys, values and data from a given file into the registry.
    
      <file>
         The name and path of the registry file to import.
ru: REG IMPORT <файл>
    
      Импорт ключей, значений и данных из указанного файла.
    
      <файл>
         Имя импортируемого файла.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
ru: REN <файл> краткий вариант RENAME. Она переименовывает файл.

en: RENAME <filename> renames a file.
ru: RENAME <файла> переименовывает файл.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
ru: RMDIR <директория> удаляет директорию.

en: RPC call already in progress.
ru: RPC-вызов уже выполняется.

en: RPC call canceled.
ru: RPC-вызов отменён.

en: RPC call failed and didn't execute.
ru: RPC-вызов не выполнился.

en: RPC call failed.
ru: Сбой RPC-вызова.

en: RPC comm failure.
ru: Сбой RPC-обмена.

en: RPC divide-by-zero.
ru: Деление на ноль в RPC.

en: RPC entry type mismatch.
ru: Несоответствие типа RPC-записи.

en: RPC pipe closed.
ru: RPC-канал закрыт.

en: RPC protocol error.
ru: Ошибка протокола RPC.

en: RPC protocol sequence not supported.
ru: Неподдерживаемая последовательность протокола RPC.

en: RPC server not listening.
ru: RPC-сервер не принимает подключения.

en: RPC server too busy.
ru: RPC-сервер перегружен запросами.

en: RPC server unavailable.
ru: RPC-сервер недоступен.

en: RPCInternal error.
ru: Внутренняя ошибка RPC.

en: Re&name...
ru: Переименовать...

en: Re&place With:
ru: З&аменить на:

en: Read
ru: Чтение

en: Read fault.
ru: Ошибка чтения.

en: Read-&only
ru: &Только для чтения

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
ru: Read/WriteProcessMemory выполнено частично.

en: ReadWrite
ru: Чтение и запись

en: Readme:
ru: Файл «Readme»:

en: Ready
ru: Готово

en: Real-mode application.
ru: Приложение реального режима.

en: Realm
ru: Домен

en: Realtime support is not available.
ru: Режим реального времени недоступен.

en: Reboot initiated after successful install.
ru: Начата перезагрузка после успешной установки.

en: Receive Errors
ru: Ошибок приёма

en: Received
ru: Получено

en: Recipient Nonce
ru: Метка получателя

en: Reconnecting
ru: Переподключение

en: Red
ru: Красный

en: Redirector has open handles.
ru: У перенаправителя остаются открытые дескрипторы.

en: Redirector paused.
ru: Работа устройства приостановлена.

en: Referral
ru: Ссылка

en: Referral (v2)
ru: Ссылка (v2)

en: Referral hop limit exceeded
ru: Предел числа пересылки ссылок превышен

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh all lists
ru: Обновить все списки

en: Refreshes the window
ru: Обновляет окно

en: Reg Info
ru: Регистрационная информация

en: Regional Setting
ru: Региональные настройки

en: Registered ID=
ru: Зарегистрированный ID=

en: Registering COM+ Applications and Components
ru: Регистрация приложений и компонентов COM+

en: Registering Class servers
ru: Регистрация серверов

en: Registering MIME info
ru: Регистрация MIME

en: Registering extension servers
ru: Регистрация серверов расширений

en: Registering fonts
ru: Установка шрифтов

en: Registering modules
ru: Регистрация модулей

en: Registering product
ru: Регистрация продукта

en: Registering program identifiers
ru: Регистрация идентификаторов программ

en: Registering type libraries
ru: Регистрация библиотек типов

en: Registering user
ru: Регистрация пользователя

en: Registry
ru: Реестр

en: Registry Editor
ru: Редактор реестра

en: Registry corrupt.
ru: База данных реестра повреждена.

en: Registry files (*.reg)
ru: Файлы реестра (*.reg)

en: Registry has been recovered.
ru: Реестр был восстановлен.

en: Registry is corrupt.
ru: Реестр повреждён.

en: Registry key has subkeys.
ru: Раздел реестра содержит подразделы.

en: Regular
ru: Нормальный

en: Regular Metafile Viewer
ru: Просмотрщик обычных метафайлов

en: Release the currently selected object instance
ru: Удалить экземпляр выбранного объекта

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
ru: Цепочка перемещения превышает предел сегмента в %1.

en: Remote installation not allowed.
ru: Удалённая установка не разрешена.

en: Remote machine not listening.
ru: Удалённый компьютер не отвечает.

en: Remote session limit exceeded.
ru: Превышен предел числа удалённых сеансов.

en: Remove Favorite
ru: Удаление из избранного

en: Remove al&l
ru: Очистить &все

en: Removes keys from the favorites list
ru: Удаление раздела из избранного

en: Removes the process from the system
ru: Удаляет процесс из системы

en: Removes this process and all descendants from the system
ru: Удаляет из системы этот процесс и всех его потомков

en: Removing INI files entries
ru: Удаление записей в INI файлах

en: Removing ODBC components
ru: Удаление компонентов ODBC

en: Removing applications
ru: Удаление приложений

en: Removing duplicated files
ru: Удаление дубликатов файлов

en: Removing files
ru: Удаление файлов

en: Removing folders
ru: Удаление папок

en: Removing shortcuts
ru: Удаление ярлыков

en: Removing system registry values
ru: Удаление параметров реестра

en: Renames the selection
ru: Переименовывает выделение

en: Replace
ru: Замена

en: Replace &All
ru: Заменить &всё

en: Representation is not supported.
ru: Представление не поддерживается.

en: Request aborted.
ru: Запрос прерван.

en: Request not accepted.
ru: Запрос не принят.

en: Request not supported.
ru: Сетевой запрос не поддерживается.

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Connections
ru: Сброшено подключений

en: Reset Results
ru: Сбросить рекорды

en: Resource Failures
ru: Сбои ресурсов

en: Resource data not found.
ru: Раздел ресурсов не найден.

en: Resource in use.
ru: Ресурс занят.

en: Resource is not currently available.
ru: В данный момент ресурс недоступен.

en: Resource language not found.
ru: Язык ресурсов не найден.

en: Resource name not found.
ru: Ресурс с таким именем не найден.

en: Resource type not found.
ru: Тип ресурсов не найден.

en: Restart
ru: Перезагрузить

en: Restores the Task Manager from its hidden state
ru: Восстанавливает скрытое окно Диспетчера задач

en: Result
ru: Результат

en: Results Too Large
ru: Результаты слишком велики

en: Reversing is not supported.
ru: Воспроизведение в обратную сторону не поддерживается.

en: Revoke Request
ru: Отзыв запроса

en: Rewind
ru: Перемотать

en: Rich text
ru: Файл RTF

en: Rich text document
ru: Файл RTF

en: Rich text format (*.rtf)
ru: Файлы RTF (*.rtf)

en: Right
ru: По правому краю

en: Right Edge
ru: К правому краю

en: Ring 2 segment must be movable.
ru: Сегмент кольца 2 должен быть перемещаемым.

en: Ring 2 stack in use.
ru: Стек кольца 2 занят.

en: Roman numerals - lower case
ru: Римские числа - строчные

en: Roman numerals - upper case
ru: Римские числа - прописные

en: Root List Signer
ru: Подписывание корневого списка

en: Rows
ru: По вертикали

en: Run
ru: Запустить

en: Run the Wine registry editor
ru: Запустить Редактор реестра Wine

en: Running
ru: Работает

en: Running on %s
ru: Версия Wine %s

en: Runs a new program
ru: Запускает новую программу

en: S&earch
ru: По&иск

en: S&elected branch:
ru: В&ыбранную ветку:

en: S&election
ru: В&ыделенный фрагмент

en: S&erial:
ru: Сер. &номер:

en: S&how Picture
ru: Показать &рисунок

en: S&mall Icons
ru: &Мелкие значки

en: S&ync
ru: С&инхронизировать

en: S/MIME CA
ru: ЦС S/MIME

en: S/MIME Capabilities
ru: Возможности S/MIME

en: SASL Bind in Progress
ru: Выполняется привязка с помощью SASL

en: SCANNING... Please Wait
ru: СКАНИРОВАНИЕ... пожалуйста, подождите

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
ru: SET показывает или изменяет переменные окружения cmd.
    
    SET без параметров показывает всё текущее окружение.
    
    Для создания или изменения переменной окружения используйте:
    
    SET <переменная>=<значение>
    
    где <переменная> и <значение> являются символьными строками. Перед знаком
    равенства не должно быть пробелов, имя переменной не может содержать
    пробелы.
    
    В Wine переменные окружения основной операционной системы включены в
    окружение Win32, поэтому будет доступно несколько больше переменных, чем в
    обычной Win32. Стоит отметить, что невозможно изменить окружение
    операционной системы из cmd.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
ru: SETLOCAL включает режим локальных изменений в пакетном файле.
    
    Изменения переменных окружения после SETLOCAL действуют в пакетном файле
    локально, до команды ENDLOCAL (или до конца файла, если такой команды нет),
    после чего все переменные окружения восстанавливаются.

en: SHA1 hash
ru: Хэш SHA1

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
ru: SHIFT используется в bat-файлах для удаления одного параметра с вершины
    списка, таким образом параметр 2 переместится в параметр 1 и так далее.
    SHIFT не работает при вызове в командной строке.

en: SSL CA
ru: ЦС SSL

en: SSL Client Authentication
ru: Проверка подлинности SSL-клиента

en: SSL Server Authentication
ru: Проверка подлинности SSL-сервера

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
ru: CN-имя SSL сертификата (имя хоста) неверно.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
ru: Сервер вернул некорректную дату для SSL сертификата. Сертификат просрочен.

en: Same drive.
ru: То же самое устройство.

en: Sample
ru: Образец

en: Sample Music
ru: Образцы музыки

en: Sample Pictures
ru: Образцы изображений

en: Sample Playlists
ru: Образцы списков воспроизведения

en: Sample Videos
ru: Образцы видео

en: Sample allocation was canceled.
ru: Создание сэмпла было отменено.

en: Sample allocator is empty.
ru: Аллокатор сэмплов пуст.

en: Sample has too many buffers.
ru: Слишком много буферов задано для сэмпла.

en: Sample is not writable.
ru: Невозможно записать сэмпл.

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
ru: &Насыщенность:

en: Save
ru: Сохранить

en: Save &as...
ru: Сохранить &как...

en: Save &in:
ru: Сохранить &в:

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save HTML
ru: Сохранить HTML

en: Save Target &As...
ru: Сохранить об&ъект как...

en: Save as an .IDL or .H file
ru: Сохранить как .IDL или .H файл

en: Save changes to '%s'?
ru: Сохранить изменения в «%s»?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
ru: Группа сохраняется под именем «%s» во избежание перезаписи оригинала.

en: Saved Games
ru: Сохранённые игры

en: Saving failed
ru: Ошибка при сохранении

en: Sc&roll
ru: Прок&рутить

en: Scanning
ru: Сканирование

en: Scr&ipt:
ru: На&бор символов:

en: Screen already locked.
ru: Экран уже заблокирован.

en: Screen resolution
ru: Разрешение экрана

en: Scroll Down
ru: Прокрутка вниз

en: Scroll Here
ru: Прокрутка на месте

en: Scroll Left
ru: Прокрутка влево

en: Scroll Right
ru: Прокрутка вправо

en: Scroll Up
ru: Прокрутка вверх

en: Scrollbar
ru: Полоса прокрутки

en: Search
ru: Поиск

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
ru: Поиск завершён. Найдено совпадений: %1!d!

en: Search complete. The string '%1' was not found.
ru: Поиск завершён. Строка «%1» не найдена.

en: Searches
ru: Поиски

en: Searching for %s
ru: Поиск %s

en: Searching for installed applications
ru: Поиск установленных приложений

en: Searching for qualifying products
ru: Поиск подходящих продуктов

en: Searching for related applications
ru: Поиск связанных приложений

en: Secret too long.
ru: Слишком длинные секретные данные.

en: Sector not found.
ru: Сектор не найден.

en: Secure Email
ru: Защищённая почта

en: Security
ru: Безопасность

en: Security DB commit failure.
ru: Сбой при записи в БД безопасности.

en: Security Protocol
ru: Протокол безопасности

en: Security Warning
ru: Предупреждение о безопасности

en: Security package error.
ru: Ошибка в пакете безопасности.

en: Security settings for zone:
ru: Настройки безопасности для зоны:

en: See details
ru: Показать подробности

en: Seek error.
ru: Ошибка позиционирования.

en: Segment discarded.
ru: Невозможно заблокировать сегмент.

en: Segment locked.
ru: Сегмент заблокирован.

en: Segment not locked.
ru: Сегмент не заблокирован.

en: Segments Received
ru: Получено сегментов

en: Segments Retransmitted
ru: Повторно отправлено сегментов

en: Segments Sent
ru: Отправлено сегментов

en: Select
ru: &Выбрать

en: Select &All
ru: Выделить в&сё

en: Select &all	Ctrl+A
ru: Выделить в&сё	Ctrl+A

en: Select Certificate
ru: Выбор сертификата

en: Select Certificate Store
ru: Выбор хранилища сертификатов

en: Select Columns
ru: Выбор столбцов

en: Select Drive Letter
ru: Выберите букву диска

en: Select Folder
ru: Выберите папку

en: Select Source
ru: Выберите источник

en: Select Window
ru: Выбор окна

en: Select a certificate
ru: Выберите сертификат

en: Select a certificate you want to use
ru: Выберите сертификат, который хотите использовать

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
ru: Выберите шрифт размером от %1!d! до %2!d! пунктов.

en: Select a theme file
ru: Выберите файл с темой

en: Select an executable file
ru: Выберите исполняемый файл

en: Select destination
ru: Выберите путь назначения

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
ru: Выберите назначения, которые будут включены в Определяемый набор.

en: Select the Unix target directory, please.
ru: Выберите целевой каталог в системе.

en: Select the certificate store you want to use:
ru: Выберите хранилище для импорта сертификата:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
ru: Выберите столбцы, которые появятся на странице процессов диспетчера задач.

en: Select the data you want to connect to:
ru: Выберите формат для подключения:

en: Select the format you want to use:
ru: Выберите формат для экспорта:

en: Select which columns will be visible on the Process page
ru: Определяет список столбцов, отображаемых на вкладке Процессы

en: Selected driver: %s
ru: Выбранный драйвер: %s

en: Selection &info
ru: &Информация о выделении

en: Selection Background
ru: Выделение - фон

en: Selection Text
ru: Выделение - текст

en: Semaphore is set.
ru: Семафор установлен.

en: Semaphore name not found.
ru: Имя семафора не найдено.

en: Semaphore owner died.
ru: Владелец семафора не существует.

en: Semaphore timeout.
ru: Истекло время ожидания семафора.

en: Semaphore user limit.
ru: Достигнут предел числа пользователей семафора.

en: Send Mail
ru: Отправка почты

en: Sender Nonce
ru: Метка отправителя

en: Sent
ru: Отправлено

en: Separator
ru: Разделитель

en: Serial I/O completed.
ru: Операция последовательного I/O прекращена.

en: Serial I/O counter timeout.
ru: Таймаут счетчика последовательного I/O.

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Serial number
ru: Серийный номер

en: Serialized Signature Serial Number
ru: Серийный номер сериализованной подписи

en: Server
ru: Сервер

en: Server Authentication
ru: Проверка подлинности сервера

en: Server Down
ru: Сервер недоступен

en: Server already listening.
ru: Сервер уже принимает подключения.

en: Server disabled.
ru: Сервер отключен.

en: Server has open handles.
ru: У сервера остаются открытые дескрипторы.

en: Server not disabled.
ru: Сервер не отключен.

en: Service already registered.
ru: Служба уже зарегистрирована.

en: Service already running.
ru: Служба уже запущена.

en: Service cannot accept control message.
ru: Служба не может принять управляющее сообщение.

en: Service controller connect failed.
ru: Сбой при подключении к контроллеру служб.

en: Service database locked.
ru: База данных служб заблокирована.

en: Service dependency deleted.
ru: Зависимость службы была удалена.

en: Service dependency failed.
ru: Сбой в зависимостях службы.

en: Service does not exist.
ru: Служба не существует.

en: Service exists.
ru: Служба существует.

en: Service is disabled.
ru: Служба отключена.

en: Service login failed.
ru: Ошибка входа службы в систему.

en: Service marked for delete.
ru: Служба помечена для удаления.

en: Service not active.
ru: Служба не активна.

en: Service not found.
ru: Служба не найдена.

en: Service not implemented by exe.
ru: Exe-файл не реализует службу.

en: Service not started since last boot.
ru: Служба не запускалась после последней загрузки.

en: Service request timeout.
ru: Таймаут запроса к службе.

en: Service start-hang.
ru: Служба зависла при запуске.

en: Service-specific error.
ru: Специфическая ошибка службы.

en: Service: [1]
ru: Сервис: [1]

en: Service: [2]
ru: Сервис: [2]

en: Session ID
ru: Код сеанса

en: Session canceled.
ru: Сеанс был прекращён.

en: Session credential conflict.
ru: Конфликт учётных данных сеанса.

en: Set &Affinity...
ru: Задать &соответствие...

en: Set &Defaults
ru: По &умолчанию

en: Set &Priority
ru: &Приоритет

en: Set As Back&ground
ru: С&делать фоновым рисунком

en: Set as &Desktop Item
ru: Установить как &элемент рабочего стола

en: Set as &Desktop Item...
ru: Сохранить как &элемент рабочего стола...

en: Set as Back&ground
ru: С&делать фоновым рисунком

en: Set-power-state failed.
ru: Сбой при переключении состояния питания.

en: Set-power-state vetoed.
ru: Переключение состояния питания запрещено.

en: Setmark detected.
ru: Обнаружена метка набора файлов.

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
ru: Устанавливает класс приоритета ВЫШЕ СРЕДНЕГО для процесса

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
ru: Устанавливает класс приоритета НИЖЕ СРЕДНЕГО для процесса

en: Sets process to the HIGH priority class
ru: Устанавливает класс приоритета ВЫСОКИЙ для процесса

en: Sets process to the LOW priority class
ru: Устанавливает класс приоритета НИЗКИЙ для процесса

en: Sets process to the NORMAL priority class
ru: Устанавливает класс приоритета СРЕДНИЙ для процесса

en: Sets process to the REALTIME priority class
ru: Устанавливает класс приоритета РЕАЛЬНОГО ВРЕМЕНИ для процесса

en: Settings for %s
ru: Настройки %s

en: Setup - Current settings
ru: Настройка - Текущие установки

en: Setup - Default settings
ru: Настройка - Установки по умолчанию

en: Setup Page
ru: Параметры страницы

en: Shared IRQ busy.
ru: Разделяемый IRQ занят.

en: Sharing buffer exceeded.
ru: Исчерпан буфер файлов совместного использования.

en: Sharing paused.
ru: Сервер остановлен или перезагружается.

en: Sharing violation.
ru: Конфликт совместного доступа.

en: Shortcut: [1]
ru: Ярлык: [1]

en: Show
ru: Показать

en: Show &Details
ru: &Подробно

en: Show &Tabs
ru: Показать &вкладки

en: Show Advan&ced
ru: До&полнительно

en: Show All
ru: Показать все

en: Show Assigned First
ru: Показывать назначенные первыми

en: Show Hidden/&System Files
ru: Показать скрытые/&системные файлы

en: Show or hide the status bar
ru: Показать/скрыть строку состояния

en: Show or hide the toolbar
ru: Показать/скрыть панель инструментов

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
ru: Отображает 16-разрядные задачи, обрабатываемые ntvdm.exe

en: Shows or hides the status bar
ru: Показывает/скрывает строку состояния

en: Shutdown
ru: Выключить питание

en: Shutdown in progress.
ru: Система подготавливается к отключению.

en: Shutdown() was called.
ru: Был вызван метод Shutdown().

en: Si&ze
ru: Ра&змер

en: Si&ze:
ru: Размер:

en: Signal pending.
ru: Сигнал обрабатывается.

en: Signal refused.
ru: Сигнал отклонён.

en: Signature
ru: Подпись

en: Signature CA
ru: ЦС подписей

en: Signature Type
ru: Тип подписи

en: Signing Time
ru: Время подписывания

en: Silver
ru: Серебряный

en: Simplified Chinese
ru: Китайский упрощённый

en: Single-instance application.
ru: Приложение нельзя запустить дважды.

en: Sink has not been finalized.
ru: Приёмник данных не был завершён.

en: Sink was already stopped.
ru: Приёмник данных уже был остановлен.

en: Size
ru: Размер

en: Size Limit Exceeded
ru: Превышено ограничение по размеру

en: Size available
ru: Свободно

en: Size:
ru: Размер:

en: Skip This Dialog
ru: Больше не спрашивать

en: Slide Shows
ru: Слайд-шоу

en: Small
ru: Мелкий

en: Smart Card Logon
ru: Вход по смарт-карте

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ru: ПО, подписанное этими издателями, больше не будет считаться доверенным.
    Вы действительно хотите удалить эти сертификаты?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ru: ПО, подписанное этим издателем, больше не будет считаться доверенным.
    Вы действительно хотите удалить этот сертификат?

en: Some security IDs not mapped.
ru: Некоторые коды безопасности не сопоставлены.

en: Sort &by Type
ru: Сортировать по &типу

en: Sort Control Missing
ru: Отсутствует управление сортировкой

en: Sort by &Date
ru: Сортировать по д&ате

en: Sort by Si&ze
ru: Сортировать по &размеру

en: Sound Selection
ru: Выбор звука

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
ru: Файл не найден{{(cabinet)}}: [2]. Убедитесь, что файл существует и к нему есть доступ.

en: Source is missing.
ru: Отсутствует источник.

en: Source:
ru: Откуда:

en: Sp&lit
ru: &Разделить

en: Speaker configuration
ru: Конфигурация каналов

en: Speakers:
ru: Каналы:

en: Specific &Printer
ru: &Другой принтер

en: Specified DLL function not found
ru: Указанная функция не найдена в библиотеке

en: Specified control was not found in message
ru: Указанный управляющий элемент не найден в сообщении

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
ru: Имя драйвера или устройства должно быть короче 69 символов.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
ru: Имя драйвера или устройства должно быть короче 79 символов.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
ru: Укажите адрес ресурса для загрузки в Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
ru: Укажите файл, который вы хотите импортировать.

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
ru: Укажите имя файла для сохранения содержимого.

en: Stack overflow.
ru: Переполнение стека.

en: Start
ru: Пуск

en: Start Menu
ru: Главное меню

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
ru: Запускает программу или открывает документ в программе обычно используемой
    для файлов с таким расширением.
    Использование:
    start [параметры] program_filename [...]
    start [параметры] document_filename
    
    Параметры:
    "title"        Заголовок дочерних окон.
    /d directory   Запускает программу в указанной директории.
    /b             Не создавать новую консоль для программы.
    /i             Запустить программу с исходными переменными окружения.
    /min           Запустить программу свернутой.
    /max           Запустить программу открытой на весь экран.
    /low           Запустить программу с низким приоритетом.
    /normal        Запустить программу с нормальным приоритетом.
    /high          Запустить программу с высоким приоритетом.
    /realtime      Запустить программу с максимальным приоритетом.
    /abovenormal   Запустить программу с приоритетом выше нормального.
    /belownormal   Запустить программу с приоритетом ниже нормального.
    /node n        Запустить программу на указанном узле NUMA.
    /affinity mask Запустить программу с указанной маской.
    /wait          Подождать завершения программы и вернуть её код возврата.
    /unix          Использовать Unix-имя файла и запустить как Windows
                   Explorer.
    /ProgIDOpen    Открывает документ с помощью указанного progID.
    /?             Показать эту справку и выйти.

en: Start downloading %s
ru: Начинается загрузка %s

en: StartUp
ru: Автозагрузка

en: Starting Wordpad failed
ru: Не удалось запустить Wordpad

en: Starting services
ru: Запуск сервисов

en: State
ru: Состояние

en: State or Province
ru: Область, край или штат

en: State transition is pending.
ru: Ожидается смена состояния.

en: Status
ru: Состояние

en: Status &Bar
ru: Строка &состояния

en: Status:
ru: Статус:

en: Stereo
ru: Стерео

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop Bits
ru: Стоп-биты

en: Stopping dependent service: %1
ru: Остановка зависимой службы: %1

en: Stopping services
ru: Остановка сервисов

en: Stream descriptor is missing.
ru: Отсутствует дескриптор потока.

en: Stream descriptor is not selected.
ru: Дескриптор потока не выбран.

en: Stream sink already exists.
ru: Поток приёмника данных уже существует.

en: Stream sink was removed.
ru: Приёмник данных был удалён.

en: Street Address
ru: Улица

en: Stri&keout
ru: &Зачёркнутый

en: String too long.
ru: Слишком длинная строка.

en: Strong Authentication Required
ru: Требуется строгая авторизация

en: Subject
ru: Субъект

en: Subject Alternative Name
ru: Альтернативное имя субъекта

en: Subject Key Identifier
ru: Идентификатор ключа субъекта

en: Subject Type=
ru: Тип субъекта=

en: Subkey must be volatile.
ru: Подраздел не может быть постоянным.

en: Subscript out of range
ru: Индекс вне диапазона

en: Success
ru: Успех

en: Success.
ru: Выполнено успешно.

en: Summary
ru: Начало

en: Superseded
ru: Замена

en: Support Information
ru: Сведения о поддержке

en: Support Information:
ru: Поддержка:

en: Support Telephone:
ru: Телефон:

en: Supported only when connected.
ru: Поддерживается только при подключении.

en: Surname
ru: Фамилия

en: Swap error.
ru: Ошибка при подкачке страницы.

en: Switches the focus to the process of the selected task
ru: Переключает фокус на процесс выбранной задачи

en: Symbol
ru: Символьный

en: Sync
ru: Синхронизировать

en: Syntax error
ru: Синтаксическая ошибка

en: Syntax error
ru: Синтаксическая ошибка

en: Syntax error in regular expression
ru: Синтаксическая ошибка в регулярном выражении

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
ru: Синтаксис: fsutil hardlink create <новое имя> <существующее имя>

en: System Cache
ru: Системный кеш

en: System Configuration
ru: Конфигурация системы

en: System Idle Process
ru: Бездействие системы

en: System Information
ru: Информация о системе

en: System Settings
ru: Настройки системы

en: System drive
ru: Системный диск

en: System running last-known-good config.
ru: Система работает в режиме «Последняя удачная конфигурация».

en: System trace not specified or disallowed.
ru: Трассировка запрещена.

en: T&op:
ru: Св&ерху:

en: TCP Statistics for IPv4
ru: Статистика TCP для IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
ru: TIME устанавливает или отображает системное время.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
ru: TITLE <строка> устанавливает заголовок окна cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
ru: TYPE <файл> копирует <файл> в устройство консоли (или куда угодно, если он
    перенаправлен). Проверка на то, что файл - это текст, предназначенный для
    чтения, отсутствует.

en: Tab stops
ru: Позиции табуляции

en: Tabs
ru: Табуляция

en: Target folder
ru: Путь

en: Target to GOTO not found
ru: Цель для GOTO не найдена

en: Task
ru: Задача

en: Task Manager
ru: Диспетчер задач

en: Task Manager Warning
ru: Предупреждение диспетчера задач

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
ru: Окно Диспетчера задач свёртывается при выполнении переключения

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
ru: Окно Диспетчера задач отображается поверх других окон, если не свёрнуто

en: Teal
ru: Морской волны

en: Tells the selected tasks to close
ru: Завершает выбранный процесс

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Temporary directory not writable.
ru: Временный каталог недоступен для записи.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
ru: Временные файлы
    Кэшированные копии страниц, изображений и сертификатов.

en: Terminate Process
ru: Завершить Процесс

en: Text
ru: Текст

en: Text document
ru: Текстовый документ

en: Text documents (*.txt)
ru: Текстовые документы (*.txt)

en: Text files (*.txt)
ru: Текстовые файлы (*.txt)

en: Thai
ru: Тайский

en: The %1 service failed to start.
ru: Ошибка при запуске службы %1.

en: The %1 service failed to stop.
ru: Ошибка при остановке службы %1.

en: The %1 service is starting.
ru: Запуск службы %1.

en: The %1 service is stopping.
ru: Остановка службы %1.

en: The %1 service was started successfully.
ru: Служба %1 успешно запущена.

en: The %1 service was stopped successfully.
ru: Служба %1 успешно остановлена.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
ru: Число копий не может быть пустым.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
ru: Значение «от» не должно превышать значения «до».

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
ru: FOR используется для применения заданной <команды> для каждого файла из
    набора файлов.
    
    Использование: FOR %переменная IN (набор) DO команда
    
    Знак % должен быть удвоен при использовании FOR в bat-файлах.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
ru: GOTO передаёт управление на строку, помеченную специальной меткой, в
    пределах bat-файла.
    
    Метка, являющаяся целью GOTO, может иметь длину до 255 символов, но не
    может содержать пробелы (это отличие от других операционных систем).
    Если в bat-файле присутствует две или более метки с одинаковым именем, то
    передаваться управление будет всегда на первую. Попытка GOTO перейти по
    несуществующей метке прерывает выполнение bat-файла.
    
    Команда GOTO не работает в интерактивном режиме.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
ru: Используемое вами устройство MCI не поддерживает указанную команду.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ru: Заголовок MIDI не был подготовлен. Используйте функцию Prepare, чтобы подготовить заголовок и попробуйте заново.

en: The OID you entered already exists.
ru: Введённый OID уже существует.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
ru: Соответствие процессоров определяет, какой ЦП разрешено использовать процессу.

en: The URL is invalid.
ru: Неверный URL.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
ru: URL схема неизвестна или не поддерживается.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
ru: Выполняется обновление конфигурации Wine %s. Пожалуйста, подождите...

en: The attempt to connect to the server failed.
ru: Не удалось подключиться к серверу.

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
ru: Сертификат содержит закрытый ключ, которой можно экспортировать с сертификатом.

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
ru: Сертификат выдан неизвестным или недоверенным издателем.

en: The connection with the server has been terminated.
ru: Подключение к серверу было разорвано.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
ru: Текущие установки MIDI Mapper ссылаются на устройство MIDI, которое не установлено в системе.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
ru: Текущие установки MIDI повреждены. Скопируйте исходный файл MIDIMAP.CFG в директорию Windows SYSTEM, и попробуйте заново.

en: The date on the certificate is invalid.
ru: Дата сертификата неверна.

en: The destination element is full.
ru: Элемент-получатель заполнен.

en: The device door is open.
ru: Дверца устройства открыта.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
ru: Драйвер устройства уже используется. Для совместного доступа используйте параметр «shareable» в каждой команде «open».

en: The device driver is not ready.
ru: Драйвер устройства не готов.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ru: Драйвер устройства возвратил недопустимый при возвращении тип. Свяжитесь с изготовителем драйвера для получения новой версии драйвера.

en: The device is not connected.
ru: Устройство не подключено.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
ru: Название устройства уже используется приложением как псевдоним. Используйте уникальное имя.

en: The device needs reinitialization.
ru: Устройство нужно переинициализировать.

en: The device requires cleaning.
ru: Необходима очистка устройства.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
ru: Устройство, на которое вы проигрываете, не поддерживает формат текущего файла.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
ru: Устройство, с которого вы записываете, не может распознать текущий формат файла.

en: The domain controller already exists.
ru: Контроллер домена уже существует.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
ru: Драйвер не может определить указанный параметр команды.

en: The driver cannot recognize the specified command.
ru: Драйвер не может определить указанную команду.

en: The driver was not enabled.
ru: Драйвер не был подключен.

en: The element address is invalid.
ru: Адрес элемента неверен.

en: The export failed.
ru: Ошибка экспорта.

en: The export was successful.
ru: Экспорт выполнен успешно.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл «%1» уже существует. Вы хотите заменить его?

en: The file '%1' on %2 is needed
ru: Файл «%1» на %2 необходим

en: The file cannot be accessed.
ru: Система не может обратиться к файлу.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
ru: Этот файл содержит объекты, не удовлетворяющие заданным критериям. Выберите другой файл.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
ru: Формат файла не распознан. Выберите другой файл.

en: The filename cannot be resolved.
ru: Не удалось разобрать имя файла.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
ru: Недопустимое имя файла. Убедитесь, что имя файла не длиннее 8 символов, за ним следует точка и расширение.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
ru: Указанная информация может быть использована для получения технической поддержки приложения %s:

en: The following services are running:
ru: Запущены следующие службы:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
ru: Перечисленные программы можно автоматически удалить. Чтобы удалить программу или изменить состав установленных компонентов, выберите её в списке и нажмите кнопку Изменить/Удалить.

en: The group element could not be added.
ru: Невозможно добавить элемент группы.

en: The group element could not be removed.
ru: Невозможно удалить элемент группы.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
ru: Файл группы «%s» не может быть открыт.
    Надо ли в следующий раз пытаться это сделать?

en: The import failed.
ru: Ошибка импорта.

en: The import was successful.
ru: Импорт выполнен успешно.

en: The input line is too long.
ru: Введённая команда слишком длинная.

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
ru: Произошла непредвиденная ошибка при установке пакета. Возможно проблема в самом пакете. Код ошибки [1]. {{Аргументы: [2], [3], [4]}}

en: The interface could not be exported.
ru: Невозможно экспортировать интерфейс.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
ru: Объект «%1» нельзя отправить в корзину. Вы хотите его удалить?

en: The journal entry was deleted.
ru: Запись журнала была удалена.

en: The journal is being deleted.
ru: Выполняется удаление журнала.

en: The journal is not active.
ru: Журнал не активен.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
ru: Ключи и значения из «%1» были успешно добавлены в реестр.

en: The magazine is not present.
ru: Кассета отсутствует.

en: The name on the certificate does not match the site.
ru: Имя в сертификате не соответствует сайту.

en: The operation was canceled, usually because the handle on which the request was operating was closed before the operation completed.
ru: Операция была отменена, вероятно из-за того, что дескриптор, с которым работал запрос, был закрыт до завершения операции.

en: The oplock wasn't granted.
ru: Оп. блокировка не получена.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
ru: Такой файл уже существует. Нажмите OK чтобы его заменить.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
ru: Возвращаемая строка слишком велика, чтобы поместиться в буфере. Увеличьте размер буфера.

en: The passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
ru: Порт передает информацию в устройство. Подождите, пока информация будет передана и попробуйте заново.

en: The printer door is open;
ru: Крышка принтера открыта;

en: The process must have affinity with at least one processor
ru: Процессу должен соответствовать хотя бы один процессор

en: The profile could not be added.
ru: Невозможно добавить профиль.

en: The profile element could not be added.
ru: Невозможно добавить элемент профиля.

en: The profile element could not be removed.
ru: Невозможно удалить элемент профиля.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
ru: В программе %s обнаружена серьёзная ошибка. Программа будет закрыта. Приносим извинения за неудобство.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Значение «%1» уже существует. Вы хотите заменить его?

en: The request has timed out.
ru: Таймаут запроса.

en: The requested item could not be located.
ru: Запрошенный элемент не найден.

en: The requested operation is invalid.
ru: Неверная операция.

en: The selection contains a non-folder object
ru: Среди выбранных объектов не только папки

en: The server name could not be resolved.
ru: Неизвестное имя сервера.

en: The site does not exist.
ru: Указанный сайт не существует.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
ru: Размер буфера экрана должен быть не меньше размера окна.

en: The source element is empty.
ru: Элемент-источник пуст.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
ru: В системе не установлены устройства MIDI. Используйте Drivers в Control Panel, чтобы установить драйвер MIDI.

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ru: Указанный порт MIDI уже используется. Подождите, пока он освободится, и попробуйте заново.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
ru: Название устройства уже используется приложением как псевдоним. Используйте уникальное имя.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
ru: Указанная команда требует строковый параметр.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
ru: Указанная команда требует параметр.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
ru: Указанная команда требует псевдоним, файл, драйвер, или имя устройства. Укажите его.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
ru: Указанная команда требует параметр целого типа.

en: The specified command was carried out.
ru: Нет ошибки.

en: The specified device handle is invalid.
ru: Указанный идентификатор устройства (device handle) неверен.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ru: Указанное устройство уже используется. Подождите пока оно освободится, затем попробуйте ещё раз.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
ru: Указанное устройство не установлено в системе. Используйте Control Panel для установки драйвера.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
ru: Указанное устройство не открыто или не опознано MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
ru: Указанное устройство сейчас закрывается. Подождите несколько секунд и попробуйте заново.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
ru: Указанный файл уже существует. Вы хотите заменить его?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
ru: Указанный файл не может быть проигран на выбранном устройстве MCI. Файл может быть повреждён или имеет некорректный формат.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
ru: Указанный формат не поддерживается или не может быть преобразован. Используйте функцию Возможности, чтобы определить поддерживаемые форматы.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
ru: Указанный установочный пакет не может быть открыт. Проверьте путь к файлу и повторите попытку.

en: The specified integer is invalid for this command.
ru: Указанное целое недопустимо для этой команды.

en: The specified parameter is invalid for this command.
ru: Указанный параметр недопустим для этой команды.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
ru: Указанный параметр выходит за допустимые пределы для указанной команды.

en: The specified parameters cannot be used together.
ru: Указанные параметры нельзя использовать вместе.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
ru: Указанное значение в формате времени неверно. Обратитесь к документации MCI для выяснения допустимых форматов.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
ru: Синтаксис команды:
    
    NET START [служба]
    
    Если служба указана, команда запускает данную службу, иначе выводит список всех запущенных служб.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
ru: Синтаксис команды:
    
    NET STOP служба
    
    Команда останавливает службу с заданным именем.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
ru: Синтаксис команды:
    
    NET HELP команда [аргументы]
        -или-
    NET команда /HELP
    
    Допустимые команды: HELP, START, STOP и USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
ru: В системе не указан текущий порт MIDI.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
ru: В системе не установлены устройства MIDI. Используйте Drivers в Control Panel, чтобы установить драйвер MIDI.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
ru: Форматы времени «song pointer» и SMPTE взаимно исключаемые. Нельзя использовать их вместе.

en: The user profile is invalid.
ru: Неверный профиль пользователя.

en: The username could not be found.
ru: Имя пользователя не найдено.

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
ru: Значение «%1\%2» уже существует. Вы хотите заменить его?

en: The value is too big (%1!u!).
ru: Значение слишком велико (%1!u!).

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ru: Заголовок wave не был подготовлен. Используйте функцию Prepare, чтобы подготовить заголовок и попробуйте заново.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
ru: Файлы тем (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
ru: Документов в очереди: %d

en: There are no entries in the list.
ru: Список пуст.

en: There is a problem with the certificate for this site.
ru: Проблема с сертификатом для этого сайта.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ru: Ошибка драйвера устройства. Свяжитесь с изготовителем драйвера для получения новой версии драйвера.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
ru: Ошибка в драйвере устройства. Драйвер закрыт, сообщение об ошибке недоступно.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
ru: Ошибка мультимедиа-устройства. Убедитесь, что устройство работает нормально или свяжитесь с изготовителем устройства.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
ru: Неопределённая ошибка при загрузке указанного драйвера.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
ru: С этим сертификатам связана минимум одна неизвестная проблема безопасности.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
ru: Программы для открытия файлов этого типа не сконфигурировано.

en: There is no display window.
ru: Нет окна для отображения.

en: There is no driver installed on your system!
ru: В системе не установлено ни одного драйвера!

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
ru: Эти настройки изменяют только значения реестра и
    не оказывают влияния на производительность Wine.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
ru: Ошибка могла быть вызвана проблемой в программе или недоработкой в Wine. Вы можете посетить <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> и поискать советы о запуске этой программы.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
ru: Этот сертификат не проходит проверку доверенным корневым сертификатом.

en: This certificate has an invalid signature.
ru: Подпись сертификата неверна.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
ru: Ошибка в подписи сертификата. Возможно сертификат был изменён или испорчен.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
ru: Время действия сертификата прошло или ещё не наступило.

en: This certificate is OK.
ru: Сертификат годен.

en: This certificate is intended for the following purposes:
ru: Этот сертификат предназначен для следующих целей:

en: This certificate was revoked by its issuer.
ru: Сертификат отозван поставщиком.

en: This certificate's issuer could not be found.
ru: Поставщик этого сертификата не найден.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
ru: Срок годности сертификата превышает срок действия поставщика.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
ru: Папка уже содержит файл «%1».
    
    Вы хотите заменить его?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
ru: Эта папка уже содержит папку «%1».
    
    Если файлы в конечной папке имеют те же имена, что и файлы в выбранной
    папке, они будут заменены. Вы всё ещё хотите переместить или скопировать
    папку?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
ru: Эта функция не поддерживается. Используйте функцию Capabilities, чтобы определить функции и сообщения, которые поддерживает драйвер.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
ru: Пример текста, шрифт Tahoma 10 пунктов

en: This is a test
ru: Это тест

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
ru: Такое большое количество копий не может быть напечатано этим принтером.
    Введите значение от 1 до %d.

en: This network connection does not exist.
ru: Указанное сетевое соединение не существует.

en: This port has no options to configure
ru: Этот порт не имеет настроек

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Эта программа является свободным программным обеспечением; вы можете распространять и/или модифицировать её на условиях лицензии GNU Lesser General Public License версии 2.1 или более поздней по вашему выбору. Лицензия опубликована Free Software Foundation.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
ru: Нет доверия к корневому сертификату. Чтобы установить доверие, добавьте его в системное хранилище доверенных корневых сертификатов.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
ru: Это значение не лежит внутри диапазона страниц.
    Введите значение между %1!d! и %2!d!.

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ru: Этот мастер поможет вам экспортировать сертификаты, списки отзыва сертификатов и списки доверенных сертификатов из хранилища сертификатов в файл.
    
    Сертификаты позволяют идентифицировать вас или компьютер, с которым устанавливается связь. Также они используются для подтверждения подлинности и подписывания сообщений. Хранилище сертификатов представляет собой набор сертификатов, списков отзыва сертификатов и списков доверенных сертификатов.
    
    Для продолжения нажмите Далее.

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ru: Этот мастер поможет вам импортировать сертификаты, списки отзыва сертификатов и списки доверенных сертификатов из файла в хранилище сертификатов.
    
    Сертификаты позволяют идентифицировать вас или компьютер, с которым устанавливается связь. Также они используются для подтверждения подлинности и подписывания сообщений. Хранилище сертификатов представляет собой набор сертификатов, списков отзыва сертификатов и списков доверенных сертификатов.
    
    Для продолжения нажмите Далее.

en: Thread not canceled.
ru: Выполнение потока не отменено.

en: Threads
ru: Потоков

en: Tile &Horizontally
ru: &Сверху вниз

en: Tile &Vertically
ru: С&верху вниз

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
ru: Окна с&лева направо	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
ru: Размещает выбранные окна слева направо

en: Tiles the windows vertically on the desktop
ru: Размещает выбранные окна одно над другим

en: Time Limit Exceeded
ru: Превышено ограничение по времени

en: Time Stamping
ru: Утверждение времени

en: Time skew between client and server.
ru: На клиенте и сервере разное время.

en: Timeout
ru: Тайм-аут

en: Timeout (seconds)
ru: Тайм-аут (секунд)

en: Timeout.
ru: Таймаут.

en: Timestamp is not set for the sample.
ru: Не указана отметка времени для сэмпла.

en: Title
ru: Обращение

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
ru: Чтобы установить программу с CD-ROM, дискеты или жёсткого диска, нажмите Установить.

en: Today:
ru: Сегодня:

en: Toggle between expert and novice display mode
ru: Переключиться между режимом эксперт/новичок

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
ru: Переключить отображение категорий компонентов, которые не должны быть видимы

en: Token already in use.
ru: Маркер уже используется.

en: Toner low;
ru: Тонер на исходе;

en: Too many LUIDs requested.
ru: Запрошено слишком много LUID.

en: Too many SIDs.
ru: Слишком много кодов SID.

en: Too many TCBs.
ru: Слишком много потоков команд TCB.

en: Too many commands.
ru: Слишком много команд NetBIOS.

en: Too many context IDs.
ru: Слишком много кодов безопасности в контексте.

en: Too many files
ru: Слишком много файлов

en: Too many links.
ru: Слишком много ссылок.

en: Too many modules.
ru: Слишком много подключаемых модулей.

en: Too many network names.
ru: Слишком много сетевых имён.

en: Too many network sessions.
ru: Слишком много сетевых подключений.

en: Too many open files.
ru: Слишком много открытых файлов.

en: Too many posts to semaphore.
ru: Слишком много попыток освободить семафор.

en: Too many secrets.
ru: Слишком много секретных данных.

en: Too many semaphore requests.
ru: Слишком много запросов к семафору.

en: Too many semaphores.
ru: Слишком много семафоров.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
ru: Слишком много ожидающих DosMuxSemWait.

en: Toolbars
ru: Панели

en: Tooltip Background
ru: Подсказка - фон

en: Tooltip Text
ru: Подсказка - текст

en: Top
ru: Вверх

en: Total
ru: Всего

en: Totals
ru: Всего

en: Trace Tags
ru: Трассировочные метки

en: Traditional Chinese
ru: Китайский традиционный

en: Transaction Id
ru: Код транзакции

en: Transferring
ru: Загрузка

en: Transferring... Please Wait
ru: Загрузка... Ждите

en: Trash
ru: Корзина

en: True
ru: Правда

en: Trust logon failure.
ru: Ошибка доверия при входе в систему.

en: Trusted Publishers
ru: Доверенные издатели

en: Trusted Root Certification Authorities
ru: Доверенные корневые центры сертификации

en: Trusted domain failure.
ru: Ошибка доверия доменов.

en: Trusted relationship failure.
ru: Ошибка связи доверия.

en: Turkic
ru: Турецкий

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Two pages
ru: По две

en: Type
ru: Тип

en: Type "REG %1 /?" for help.
ru: Для справки введите «REG %1 /?».

en: Type "REG /?" for help.
ru: Для справки введите «REG /?».

en: Type "regedit /?" for help.
ru: Для справки введите «regedit /?».

en: Type Libraries
ru: Библиотеки типов

en: Type mismatch
ru: Несовпадение типов

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
ru: Введите имя программы, папки, документа или ресурс Интернета, и Wine откроет их.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
ru: Введите путь к файлу и нажмите OK.

en: Type:
ru: Тип:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
ru: Файлы TypeLib (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
ru: Статистика UDP для IPv4

en: URI to be decoded is incorrect
ru: Декодируемый URI неверен

en: URI to be encoded contains invalid characters
ru: В кодируемом URI обнаружен неверный символ

en: USER Objects
ru: Объекты USER

en: UUID already registered.
ru: UUID уже зарегистрирован.

en: UUID is local only.
ru: UUID действителен только локально.

en: UUID type already registered.
ru: UUID типа уже зарегистрирован.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
ru: Невозможно получить доступ или установить соответствие процесса

en: Unable to Change Priority
ru: Невозможно сменить приоритет

en: Unable to Debug Process
ru: Отладка процесса невозможна

en: Unable to Terminate Process
ru: Невозможно завершить процесс

en: Unable to create a new registry key.
ru: Не удалось создать ключ реестра.

en: Unable to create a new registry value.
ru: Не удалось создать новое значение.

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
ru: Невозможно создать папку - нет полномочий.

en: Unable to create the output file.
ru: Невозможно создать выходной файл.

en: Unable to delete the selected registry key.
ru: Не удалось удалить выбранный ключ реестра.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
ru: Невозможно отобразить диалог Обзор (внутренняя ошибка)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
ru: Не удалось отобразить диалог запуска программ (внутренняя ошибка)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
ru: Редактирование значений типа (%1!u!) не поддерживается.

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
ru: Невозможно запустить программу удаления «%s». Вы хотите удалить запись программы из реестра?

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
ru: Не удалось импортировать «%1». Некорректный файл реестра.

en: Unable to lock media.
ru: Невозможно заблокировать носитель.

en: Unable to modify the selected registry value.
ru: Не удалось изменить выбранное значение.

en: Unable to move the replacement file into place.
ru: Не удалось поместить файл на место заменяемого.

en: Unable to query the registry key '%1'.
ru: Не удалось прочитать ключ реестра «%1».

en: Unable to query the registry value '%1'.
ru: Не удалось прочитать значение реестра «%1».

en: Unable to remove the file to be replaced.
ru: Не удалось удалить файл для замены.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
ru: Не удалось переименовать ключ «%1».
    Ключ с указанным именем уже существует.

en: Unable to rename the selected registry key.
ru: Не удалось переименовать выбранный ключ реестра.

en: Unable to rename the selected registry value.
ru: Не удалось переименовать выбранное значение реестра.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
ru: Не удалось переименовать значение «%1».
    Значение с указанным именем уже существует.

en: Unable to unload media.
ru: Невозможно разблокировать носитель.

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Unavailable Critical Extension
ru: Критическое расширение недоступно

en: Undefined Type
ru: Неопределённый тип

en: Undefined external error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
ru: Ошибка контрольной суммы загруженного файла. Установка повреждённого файла отменяется.

en: Unexpected error.
ru: Неожиданная ошибка.

en: Unexpected network error.
ru: Неожиданная сетевая ошибка.

en: Unicast packets
ru: Одноадресные пакеты

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
ru: Юникод (UTF-16 big-endian)

en: Unicode (UTF-16)
ru: Юникод (UTF-16)

en: Unicode (UTF-8)
ru: Юникод (UTF-8)

en: Unicode text document
ru: Документ в формате Unicode

en: Unicode text documents (*.txt)
ru: Текстовые документы Unicode (*.txt)

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Access Method
ru: Неизвестный метод доступа

en: Unknown Key Usage
ru: Неизвестное применение ключа

en: Unknown Source
ru: Неизвестный источник

en: Unknown Type
ru: Неизвестный тип

en: Unknown authentication level.
ru: Неизвестный уровень проверки подлинности.

en: Unknown authentication package.
ru: Неизвестный пакет входа в систему.

en: Unknown authentication service.
ru: Неизвестная служба проверки подлинности.

en: Unknown authentication type.
ru: Неизвестный тип проверки подлинности.

en: Unknown authorization service.
ru: Неизвестная служба авторизации.

en: Unknown bytestream length.
ru: Неизвестная длина потока.

en: Unknown component.
ru: Неизвестный компонент.

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown feature in %s
ru: Неизвестное свойство в %s

en: Unknown feature.
ru: Неизвестная возможность.

en: Unknown floppy error.
ru: Неизвестная ошибка дискеты.

en: Unknown interface.
ru: Неизвестный интерфейс.

en: Unknown manager type.
ru: Неизвестный тип диспетчера.

en: Unknown port.
ru: Неизвестный порт.

en: Unknown print processor.
ru: Неизвестный обработчик печати.

en: Unknown printer driver.
ru: Неизвестный драйвер принтера.

en: Unknown printer driver.
ru: Неизвестный драйвер принтера.

en: Unknown product.
ru: Неизвестный продукт.

en: Unknown property.
ru: Неизвестное свойство.

en: Unknown protocols
ru: Неизвестные протоколы

en: Unknown revision.
ru: Неизвестная версия.

en: Unknown runtime error
ru: Неизвестная ошибка времени выполнения

en: Unpublishing Product Features
ru: Удаление информации об опубликованных компонентах продукта

en: Unpublishing Qualified Components
ru: Удаление информации об опубликованных компонентах

en: Unpublishing assembly information
ru: Удаление информации о сборке

en: Unpublishing product information
ru: Удаление информации об опубликованном продукте

en: Unreadable Entry
ru: Нечитаемый элемент

en: Unrecognized media.
ru: Нераспознанный носитель.

en: Unrecognized volume.
ru: Нераспознанная файловая система.

en: Unrecoverable error occurred.
ru: Произошла критическая ошибка.

en: Unregister Class servers
ru: Удаление регистрационных данных серверов

en: Unregistering COM+ Applications and Components
ru: Удаление регистрационных данных приложений и компонентов COM+

en: Unregistering MIME info
ru: Удаление данных MIME

en: Unregistering extension servers
ru: Удаление регистрационных данных серверов расширений

en: Unregistering fonts
ru: Удаление шрифтов

en: Unregistering modules
ru: Удаление регистрационных данных модулей

en: Unregistering program identifiers
ru: Удаление идентификаторов программ

en: Unregistering type libraries
ru: Удаление регистрационных данных библиотек типов

en: Unsigned CMC Request
ru: Неподписанный CMC-запрос

en: Unstructured Address
ru: Неструктурированный адрес

en: Unstructured Name
ru: Неструктурированное имя

en: Unsupported authorization level.
ru: Неподдерживаемый уровень авторизации.

en: Unsupported bytestream type.
ru: Данный тип потока данных не поддерживается.

en: Unsupported media format.
ru: Данный формат не поддерживается.

en: Unsupported media source characteristics.
ru: Характеристики данного источника данных не поддерживаются.

en: Unsupported name syntax.
ru: Неподдерживаемый синтаксис имени.

en: Unsupported patch package.
ru: Неподдерживаемый пакет исправлений.

en: Unsupported rate transition.
ru: Смена скорости воспроизведения не поддерживается.

en: Unsupported rate.
ru: Данная скорость воспроизведения не поддерживается.

en: Unsupported scheme.
ru: Данная схема URI не поддерживается.

en: Unsupported service.
ru: Сервис не поддерживается.

en: Unsupported state transition.
ru: Данный смена состояний не поддерживается.

en: Unsupported thinning.
ru: Прореживание потоков не поддерживается.

en: Unsupported time format.
ru: Данный формат времени не поддерживается.

en: Unsupported transfer syntax.
ru: Неподдерживаемый синтаксис передачи.

en: Unsupported type.
ru: Неподдерживаемый тип.

en: Unterminated string constant
ru: Незавершённая строковая константа

en: Untitled
ru: (без заголовка)

en: Untrusted Certificates
ru: Недоверенные сертификаты

en: Unwilling To Perform
ru: Не желает выполнить

en: Up One Level
ru: Вверх на один уровень

en: Updates the display every four seconds
ru: Обновляет изображение один раз в четыре секунды

en: Updates the display every two seconds
ru: Обновляет изображение один раз в две секунды

en: Updates the display twice per second
ru: Обновляет изображение два раза в секунду

en: Updating component registration
ru: Обновление данных регистрации компонентов

en: Updating environment strings
ru: Обновление переменных окружения

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
ru: Использование:
      REG [операция] [параметры]
    
    Поддерживаемые операции:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    Для получения справки по конкретной операции используйте:
      REG [операция] /?

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
ru: Использование:
      regedit [опции] [имя файла] [ключ реестра]
    
    Опции:
      [без опций]    Запуск графического интерфейса программы.
      /L:system.dat  Путь к редактируемому файлу system.dat.
                     Совместима с любыми другими опциями. Игнорируется.
      /R:user.dat    Путь к редактируемому файлу user.dat.
                     Совместима с любыми другими опциями. Игнорируется.
      /C             Импортировать содержимое файла реестра.
      /D             Удалить указанный ключ.
      /E             Экспортировать содержимое ключа в файл.
                     Если ключ не указан, экспортируется весь реестр.
      /S             Тихий режим. Сообщения не отображаются.
      /V             Запуск графического интерфейса в расширенном режиме. Игнорируется.
      /?             Показать эту справку и завершить программу.
      [имя файла]    Путь файла, содержащего импортируемые данные.
                     При использовании с [/E], эта опция указывает путь к файлу для экспорта данных.
      [ключ реестра] Редактируемый ключ реестра.
    
    Примеры использования:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
ru: Использование:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] имя_dll
    
    Параметры:
      [/u]  Удалить регистрационные данные сервера.
      [/s]  Тихий режим (сообщения не выводятся).
      [/i]  Вызвать DllInstall с дополнительными параметрами [cmdline].
    	При использовании с [/u] DllInstall будет вызвана в режиме удаления.
      [/n]  Не вызывать DllRegisterServer. Используется с [/i].

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
ru: Вызов:
      uninstaller [параметры]
    
    Параметры:
      --help	    показать эту справку.
      --list	    показать список всех приложений, установленных в этом префиксе.
      --remove {GUID}   удалить указанное приложение.
    		    GUID установленного приложения можно получить с помощью '--list'.
      [без параметров]       запустить графическую версию этой программы.

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
ru: Использование: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t файл | /x файл]

en: Usage: hostname
ru: Использование: hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
ru: Использование: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
ru: Использование: taskkill [/?] [/f] [/im имя_процесса | /pid код_процесса]

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
ru: Использовать PAC-скрипт

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
ru: Использовать WPAD

en: Use a proxy server
ru: Использовать прокси-сервер

en: Use c&onnection string
ru: Использовать &строку подключения

en: Use global settings
ru: Использовать по умолчанию

en: User
ru: Имя

en: User &Name
ru: Им&я пользователя

en: User &name:
ru: По&льзователь:

en: User Canceled
ru: Отменено пользователем

en: User Notice
ru: Уведомление для пользователя

en: User already exists.
ru: Пользователь уже существует.

en: User already in group.
ru: Пользователь уже включён в группу.

en: User already in local group.
ru: Пользователь уже включен в локальную группу.

en: User is built-in.
ru: Этот пользователь встроенный.

en: User must change password.
ru: Пользователь должен сменить пароль.

en: User not authenticated.
ru: Пользователь не прошёл проверку подлинности.

en: User not in group.
ru: Пользователь не включен в группу.

en: User not in local group.
ru: Пользователь не в локальной группе.

en: User not logged on.
ru: Пользователь не вошёл в систему.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: VBArray object expected
ru: Ожидается объект типа «VBArray»

en: VER displays the version of cmd you are running.
ru: VER выводит версию используемого cmd.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
ru: VERIFY предназначена для установки, сброса или определения флага проверки
    корректности записи файлов на диск. Возможные значения:
    
    VERIFY ON	установить флаг.
    VERIFY OFF	сбросить флаг.
    VERIFY		Выводит текущее состояние: ON или OFF.
    
    Этот флаг не используется в Wine.

en: VM Size
ru: Объём виртуальной памяти

en: VOL shows the volume label of a disk device.
ru: VOL выводит метку тома дискового устройства.

en: Valid from
ru: Действителен с

en: Valid from
ru: Действителен с

en: Valid to
ru: Действителен до

en: Validating install
ru: Проверка установки

en: Value
ru: Значение

en: Value content
ru: Значениях параметров

en: Value data:
ru: Значение:

en: Value is not available.
ru: Значение недоступно.

en: Value name:
ru: Имя параметра:

en: Value names
ru: Именах параметров

en: Vector property is not allowed.
ru: Векторное свойство недопустимо.

en: Vector property is required.
ru: Требуется свойство векторного типа.

en: Verify is %1
ru: Verify установлено в %1

en: Verify must be ON or OFF
ru: Verify должен быть либо ON, либо OFF

en: Version
ru: Версия

en: Version 1 Fields Only
ru: Только поля версии 1

en: Version information
ru: Информация о версии

en: Version:
ru: Версия:

en: Very Low
ru: Очень низкий

en: Video Compression
ru: Сжатие видео

en: Videos
ru: Видео

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View &Type information
ru: Просмотр &информации о типе

en: Virtual Base CRL Number
ru: Номер виртуального базового CRL

en: Voice input device:
ru: Уст-во речевого ввода:

en: Voice output device:
ru: Уст-во речевого вывода:

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
ru: Серийный номер тома %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
ru: Том на диске %1!c! не имеет метки.

en: Volume in drive %1!c! is %2
ru: Том на диске %1!c! имеет метку %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
ru: Метка диска (11 символов, <Enter> для ввода пустой метки)?

en: Volume label too long.
ru: Слишком длинная метка тома.

en: W&idth:
ru: Ш&ирина:

en: WARNING
ru: ВНИМАНИЕ

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
ru: ВНИМАНИЕ! Изменение класса приоритета этого
    процесса может привести к нежелательным результатам,
    в том числе к нестабильной работе системы. Вы
    действительно хотите изменить класс приоритета?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
ru: Внимание! Отладка этого процесса может привести к потере данных.
    Вы действительно хотите использовать отладчик?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
ru: ВНИМАНИЕ! Завершение процесса может
    привести к нежелательным результатам, в том числе
    к потере данных или к нестабильной работе системы.
    Вы действительно хотите завершить процесс?

en: Waiting for Program
ru: Ожидание программы

en: Waiting;
ru: Ожидание;

en: Warming up;
ru: Прогрев;

en: Warning [1].
ru: Предупреждение [1].

en: Warning: system library
ru: Внимание: системная библиотека

en: Waveform
ru: Звуковой поток

en: Waveform: %s
ru: Звуковой поток: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
ru: Вас приветствует мастер экспорта

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
ru: Вас приветствует мастер импорта сертификатов

en: Western
ru: Западноевропейский

en: Western Europe and United States
ru: Западный

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
ru: После установки компонент ActiveX будет иметь полный доступ к вашему компьютеру. Если вы не уверены в его безопасности, не устанавливайте его.

en: Where:
ru: Место:

en: White
ru: Белый

en: Whole string only
ru: Всю строку целиком

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
ru: Файлы реестра Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
ru: Окно

en: Window Background
ru: Содержимое окна - фон

en: Window Frame
ru: Окно - рамка

en: Window Text
ru: Содержимое окна - текст

en: Window handles have different parents.
ru: Дескрипторы окон принадлежат разным родителям.

en: Window has no system menu.
ru: У окна нет системного меню.

en: Window owned by another thread.
ru: Окно принадлежит другому потоку.

en: Window settings
ru: Настройки окон

en: Window size
ru: Размер окна

en: Windows Hardware Driver Verification
ru: Проверка драйверов оборудования Windows

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
ru: Windows Installer %s
    
    Использование:
    msiexec команда {обязательный параметр} [необязательный параметр]
    
    Установить продукт:
    	/i {пакет|код_продукта} [свойство]
    	/package {пакет|код_продукта} [свойство]
    	/a пакет [свойство]
    Исправить установленный продукт:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {пакет|код_продукта}
    Удалить продукт:
    	/uninstall {пакет|код_продукта} [свойство]
    	/x {пакет|код_продукта} [свойство]
    Анонсировать продукт:
    	/j[u|m] пакет [/t преобразование] [/g код_языка]
    Применить исправление:
    	/p пакет_исправления [свойство]
    	/p пакет_исправления /a пакет [свойство]
    Модификаторы журнала и интерфейса для этих команд:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] файл_журнала
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Зарегистрировать службу MSI:
    	/y
    Удалить регистрационные данные службы MSI:
    	/z
    Вывести эту справку:
    	/help
    	/?

en: Windows Product Update
ru: Обновление продуктов Windows

en: Windows System Component Verification
ru: Проверка системных компонентов Windows

en: Windows registration information
ru: Регистрационная информация Windows

en: Wine &license
ru: &Лицензия Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
ru: Обработчик по умолчанию avi-файлов в Wine

en: Wine Application Uninstaller
ru: Удаление приложений Wine

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
ru: Программа удаления приложений Wine
    
    Удаляет приложения из текущего префикса Wine.

en: Wine Command Prompt
ru: Приглашение командной строки Wine

en: Wine Control Panel
ru: Панель Управления Wine

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
ru: Утилита регистрации DLL в Wine
    
    Используется для регистрации DLL.

en: Wine Explorer
ru: Проводник Wine

en: Wine File Manager
ru: Файловый менеджер Wine

en: Wine Gecko Installer
ru: Установка Wine Gecko

en: Wine Help
ru: Справка Wine

en: Wine License
ru: Лицензия Wine

en: Wine MS-RLE video codec
ru: Видео кодек Wine MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
ru: Видео кодек Wine MS-RLE
    Copyright 2002 by Michael Guennewig

en: Wine Mono Installer
ru: Установка Wine Mono

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
ru: Программы Wine (*.exe; *.exe.so)

en: Wine Video 1 video codec
ru: Видео кодек Wine Video 1

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
ru: Wine может автоматически выбрать хранилище сертификатов, либо вы можете сами указать его.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
ru: Wine может имитировать различные версии Windows для каждого приложения отдельно. Эта вкладка связана со вкладками Библиотеки и Графика, что позволяет изменять настройки в этих вкладках как для определённого приложения, так и глобально.

en: Wine configuration
ru: Настройка Wine

en: Wine configuration for %s
ru: Настройка Wine для %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
ru: Wine не может найти пакет Gecko, который необходим для корректной работы приложений с поддержкой HTML. Wine может автоматически загрузить и установить его.
    
    Примечание: рекомендуется использовать пакет, предоставляемый вашим дистрибутивом. Посетите <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> для получения более подробной информации.

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
ru: Wine не может найти пакет wine-mono, который необходим для корректной работы .NET приложений. Wine может автоматически загрузить и установить его.
    
    Примечание: рекомендуется использовать пакет, предоставляемый вашим дистрибутивом. Посетите <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> для получения более подробной информации.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ru: Wine является свободным программным обеспечением; вы можете распространять его и/или модифицировать согласно условиям лицензии GNU LGPL версии 2.1 (или более поздней по вашему выбору), опубликованной Free Software Foundation.
    
    Пакет Wine распространяется в надежде на то, что он окажется полезен вам, но без КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; в том числе без неявных ГАРАНТИЙ ТОВАРНОГО СОСТОЯНИЯ и ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНЫХ ЦЕЛЕЙ. За подробной информацией обратитесь к лицензии GNU LGPL.
    
    Вы должны были получить копию лицензии GNU LGPL вместе с Wine; если это не так, обратитесь в Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine kernel DLL
ru: Библиотека ядра Wine

en: Wine was brought to you by:
ru: Разработчики Wine:

en: Wizard
ru: Мастер

en: Wrap text by the &margin
ru: В границах &полей

en: Wrap text by the &window border
ru: В границах &окна

en: Write
ru: Запись

en: Write fault.
ru: Ошибка записи.

en: Write protected.
ru: Защищено от записи.

en: Writing INI files values
ru: Запись данных в INI файлы

en: Writing system registry values
ru: Запись параметров реестра

en: Wrong disk.
ru: Неверный диск.

en: Wrong installation package version.
ru: Неверная версия установочного пакета.

en: Wrong kind of binding.
ru: Ошибочный тип привязки.

en: Wrong operating system.
ru: Неверная операционная система.

en: Wrong password.
ru: Неверный пароль.

en: Wrong pipe order.
ru: Неправильный порядок в канале.

en: Wrong pipe version.
ru: Неверная версия канала.

en: Wrong serializing package version.
ru: Неверная версия пакета сериализации.

en: Wrong stub version.
ru: Неверная версия заглушки.

en: Wrong target name.
ru: Неверное целевое имя.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
ru: Сертификат X.509 (*.cer; *.crt)

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
ru: XCOPY копирует файлы и деревья каталогов
    
    Синтаксис:
    XCOPY источник [назначение] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Где:
    
    [/I]  Если конечный каталог отсутствует и копируется более одного файла,
    	местом назначения считается каталог.
    [/S]  Копирует каталоги с подкаталогами.
    [/E]  Копирует каталоги с подкаталогами, включая пустые.
    [/Q]  Не отображает имена копируемых файлов.
    [/F]  Отображает полные имена исходных и конечных файлов.
    [/L]  Выводит список файлов, которые будут скопированы.
    [/W]  Запрашивает подтверждение перед началом копирования.
    [/T]  Создает структуру каталогов, но не копирует файлы.
    [/Y]  Подавляет запрос на подтверждение перезаписи файлов.
    [/-Y] Запрашивает подтверждение на перезапись файлов.
    [/P]  Запрашивает подтверждение для каждого копируемого файла.
    [/N]  Использует короткие имена файлов при копировании.
    [/U]  Копирует только те файлы, которые уже существуют в конечной папке.
    [/R]  Перезаписывает файлы, доступные только для чтения.
    [/H]  Копирует скрытые и системные файлы.
    [/C]  Продолжает работу, даже если произошла ошибка.
    [/A]  Копирует только файлы с атрибутом «архивный».
    [/M]  Копирует только файлы с атрибутом «архивный»,
    при этом очищает атрибут.
    [/K]  Копирует атрибуты, без этого ключа атрибуты не копируются.
    [/D | /D:m-d-y] Копирует только новые файлы или файлы, изменённые
    		после указанной даты. Если дата не указана, заменяет все старые файлы
    		существующими новыми.

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Yes
ru: Да

en: Yes or No Trust
ru: Доверие Да/Нет

en: Yes to &all
ru: Да для &всех

en: You can choose the address that will be used as your home page.
ru: Укажите адрес для вашей домашней страницы.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
ru: Вы можете удалить кэшированные страницы, файлы cookies и другие данные.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
ru: Невозможно добавить ещё один диск.
    
    Каждый диск имеет букву - от A до Z, поэтому общее количество дисков ограничено 26-ю.

en: You do not have access to open the file.
ru: Недостаточно прав для открытия файла.

en: You do not have access to save the file.
ru: Недостаточно прав для сохранения файла.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
ru: У вас нет диска C. Это не очень хорошо.
    
    Не забудьте его создать!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
ru: Сохранение документа в виде неформатированного текста приведёт к потере форматирования. Подтверждаете выполнение этой операции?

en: You have specified the following settings:
ru: Вы определили следующие параметры импорта:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
ru: Мастер импорта сертификатов успешно собрал все данные, необходимые для выполнения экспорта.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
ru: Мастер импорта сертификатов успешно собрал все данные, необходимые для выполнения импорта.

en: You may password-protect a private key.
ru: Вы можете защитить закрытый ключ паролем.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
ru: Вы должны указать псевдоним при использовании параметра «new».

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ru: Вы больше не сможете расшифровывать или подписывать сообщения этими сертификатами.
    Вы действительно хотите удалить их?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ru: Вы больше не сможете расшифровывать или подписывать сообщения этим сертификатом.
    Вы действительно хотите удалить его?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ru: Вы больше не сможете зашифровывать или проверять сообщения этими сертификатами.
    Вы действительно хотите удалить их?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ru: Вы больше не сможете зашифровывать или проверять сообщения этим сертификатом.
    Вы действительно хотите удалить его?

en: Zoom
ru: Изменить масштаб

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: [none]
ru: [нет]

en: alert
ru: оповещение

en: animation
ru: анимация

en: application
ru: приложение

en: audio
ru: аудио

en: bits
ru: бит

en: border
ru: граница

en: builtin
ru: встроенная

en: builtin, native
ru: встроенная, сторонняя

en: bytes
ru: байт

en: caret
ru: курсор

en: cell
ru: ячейка

en: character
ru: символ

en: chart
ru: график

en: check button
ru: флажок

en: choose which folder contains %s
ru: выберите каталог, содержащий %s

en: client
ru: клиент

en: clock
ru: часы

en: column
ru: столбец

en: column header
ru: заголовок столбца

en: combo box
ru: поле со списком

en: cursor
ru: указатель

en: diagram
ru: диаграмма

en: dial
ru: циферблат

en: dialog
ru: диалоговое окно

[ctx: directory]
en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: disabled
ru: отключена

[ctx: display name]
en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: document
ru: документ

en: drop down
ru: раскрывающийся список

en: drop down button
ru: раскрывающаяся кнопка

en: enter which folder contains %s
ru: укажите каталог, содержащий %s

en: equation
ru: уравнение

en: feature from:
ru: функции из:

en: frames
ru: фрейма

en: graphic
ru: изображение

en: grid drop down button
ru: кнопка раскрытия таблицы

en: grip
ru: захват

en: grouping
ru: группировка

en: help balloon
ru: всплывающая справка

[ctx: home page]
en: Home
ru: Домашняя страница

en: hot key field
ru: поле горячей клавиши

[ctx: hotkey]
en: None
ru: Нет

en: hours
ru: ч.

en: inch
ru: дюйм

en: indicator
ru: индикатор

en: insert disk %s
ru: вставьте диск %s

en: install source for feature missing
ru: источник установки данной функции не указан

en: kB/s
ru: КБ/сек

en: link
ru: ссылка

en: list
ru: список

en: list item
ru: элемент списка

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
ru: Афганское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
ru: Афганское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
ru: Алеутское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
ru: Алеутское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
ru: Алтайское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
ru: Алтайское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
ru: Арабское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
ru: Арабское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Daylight Time
ru: Аравийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
ru: Аравийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
ru: Арабское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
ru: Арабское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
ru: Аргентинское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
ru: Аргентинское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
ru: Астраханское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
ru: Астраханское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
ru: Атлантическое летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
ru: Атлантическое стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
ru: Азербайджанское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
ru: Азорское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
ru: Азорское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
ru: Белорусское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
ru: Белорусское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
ru: Бугенвиль летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
ru: Бугенвиль стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Standard Time
ru: Центральное канадское время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
ru: Кавказское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
ru: Кавказское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
ru: Центральное летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
ru: Центральное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
ru: Китайское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
ru: Китайское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
ru: Кубинское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
ru: Кубинское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
ru: Восточное летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
ru: Восточное стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
ru: Египетское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
ru: Египетское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Daylight Time
ru: Екатеринбургское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
ru: Летнее время Фиджи

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
ru: Стандартное время Фиджи

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
ru: Стандартное время GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
ru: Стандартное время GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
ru: Грузинское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
ru: Грузинское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
ru: Гренландское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
ru: Гренландское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
ru: Гаитянское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
ru: Гаитянское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
ru: Гавайское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
ru: Гавайское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
ru: Индийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
ru: Индийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
ru: Иранское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
ru: Иранское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
ru: Израильское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
ru: Израильское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
ru: Иорданское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
ru: Иорданское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Daylight Time
ru: Калининградское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
ru: Корейское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
ru: Корейское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
ru: Ливийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
ru: Ливийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
ru: Магаданское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
ru: Магаданское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
ru: Маркизские острова летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Daylight Time
ru: Ближневосточное летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
ru: Монтевидео летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
ru: Монтевидео стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
ru: Марокканское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
ru: Марокканское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
ru: Намибийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
ru: Намибийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
ru: Непальское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
ru: Непальское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
ru: Норфолк летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
ru: Норфолк стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
ru: Северокорейское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
ru: Омское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
ru: Омское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
ru: Пакистанское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
ru: Пакистанское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
ru: Российское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
ru: Российское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
ru: Сен-Пьер летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
ru: Сен-Пьер стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
ru: Сахалинское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
ru: Сахалинское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
ru: Летнее время Самоа

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
ru: Стандартное время Самоа

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
ru: Сан-Томе летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
ru: Сан-Томе стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
ru: Саратовское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
ru: Саратовское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
ru: Сингапурское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
ru: Сингапурское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Daylight Time
ru: Южноафриканское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
ru: Южный Судан летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Standard Time
ru: Южный Судан стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
ru: Суданское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
ru: Суданское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
ru: Сирийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
ru: Сирийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
ru: Тайбэйское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
ru: Тайбэйское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
ru: Тасманийское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
ru: Тасманийское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
ru: Летнее время Токио

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
ru: Стандартное время Токио

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
ru: Томское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
ru: Томское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
ru: Тонга летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
ru: Тонга стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
ru: Турецкое летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
ru: Турецкое стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Daylight Time
ru: Теркс и Кайкос летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
ru: Венесуэльское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
ru: Венесуэльское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Daylight Time
ru: Владивостокское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
ru: Волгоградское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
ru: Волгоградское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Daylight Time
ru: Западноевропейское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
ru: Якутское летнее время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
ru: Якутское стандартное время

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
ru: Летнее время Юкон

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
ru: Стандартное время Юкон

en: menu bar
ru: строка меню

en: menu button
ru: кнопка меню

en: menu item
ru: пункт меню

en: minutes
ru: мин.

en: native
ru: сторонняя

en: native, builtin
ru: сторонняя, встроенная

en: network drive for feature missing
ru: сетевой диск для данной функции не указан

[ctx: object state]
en: alert high
ru: высокий уровень оповещений

[ctx: object state]
en: alert low
ru: низкий уровень оповещений

[ctx: object state]
en: alert medium
ru: средний уровень оповещений

[ctx: object state]
en: animated
ru: анимировано

[ctx: object state]
en: busy
ru: занято

[ctx: object state]
en: checked
ru: отмечено

[ctx: object state]
en: collapsed
ru: свернуто

[ctx: object state]
en: default
ru: по умолчанию

[ctx: object state]
en: expanded
ru: развернуто

[ctx: object state]
en: extended selectable
ru: с расширенным выделением

[ctx: object state]
en: floating
ru: перемещаемый

[ctx: object state]
en: focusable
ru: фокусируемое

[ctx: object state]
en: focused
ru: с фокусом ввода

[ctx: object state]
en: has popup
ru: есть всплывающая подсказка

[ctx: object state]
en: hot tracked
ru: отслеженное

[ctx: object state]
en: invisible
ru: невидимо

[ctx: object state]
en: linked
ru: связанное

[ctx: object state]
en: marqueed
ru: бегущая строка

[ctx: object state]
en: mixed
ru: оба типа

[ctx: object state]
en: moveable
ru: перемещаемое

[ctx: object state]
en: multi selectable
ru: со множественным выделением

[ctx: object state]
en: normal
ru: обычный

[ctx: object state]
en: offscreen
ru: за экраном

[ctx: object state]
en: pressed
ru: нажато

[ctx: object state]
en: protected
ru: защищенный режим

[ctx: object state]
en: read only
ru: только чтение

[ctx: object state]
en: selectable
ru: выделяемое

[ctx: object state]
en: selected
ru: выделенный

[ctx: object state]
en: self voicing
ru: говорящее

[ctx: object state]
en: sizeable
ru: изменяемого размера

[ctx: object state]
en: traversed
ru: пройденное

[ctx: object state]
en: unavailable
ru: сведения отсутствуют

en: outline
ru: структура

en: outline button
ru: кнопка структуры

en: outline item
ru: элемент структуры

en: page tab
ru: вкладка страницы

en: page tab list
ru: список вкладок страницы

en: pane
ru: панель

en: path %s not found
ru: путь %s не найден

[ctx: path length]
en: None
ru: Нет

en: popup menu
ru: всплывающее меню

en: progress bar
ru: индикатор прогресса

en: property page
ru: страница свойств

en: push button
ru: кнопка

en: radio button
ru: радиокнопка

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
ru: &Восстановить

en: reg: Invalid command line parameters
ru: reg: неверные параметры командной строки

en: reg: Invalid option [%1].
ru: reg: неверная опция [%1].

en: reg: Invalid registry key
ru: reg: неверный ключ

en: reg: Invalid syntax.
ru: reg: неверный синтаксис.

en: reg: Invalid system key
ru: reg: неверный системный ключ

en: reg: The file '%1' was not found.
ru: reg: файл «%1» не найден.

en: reg: The operation completed successfully
ru: reg: операция успешно завершена

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
ru: reg: за опцией [/d] должно следовать число в шестнадцатеричном формате

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
ru: reg: за опцией [/d] должно следовать числовое значение

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
ru: reg: за опцией [/d] должна следовать строка

en: reg: The registry operation was cancelled
ru: reg: операция с реестром была отменена

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
ru: reg: не удалось получить доступ или создать ключ

en: reg: Unable to access remote machine
ru: reg: не удалось получить доступ к удалённому компьютеру

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
ru: regedit: не удалось удалить все значения в «%1»

en: reg: Unable to find the specified registry key
ru: reg: не удалось найти указанный ключ

en: reg: Unable to find the specified registry value
ru: reg: не удалось найти указанное значение

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
ru: reg: не удалось импортировать ключ «%1»

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
ru: reg: тип данных не поддерживается [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ru: reg: неизвестная управляющая последовательность [\%1!c!]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
ru: reg: тип данных [%1] не поддерживается

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
ru: regedit: неверное шестнадцатеричное значение.

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
ru: regedit: неверный или неизвестный параметр [%1]

en: regedit: Invalid system key [%1]
ru: regedit: неверный системный ключ [%1]

en: regedit: No filename was specified.
ru: regedit: имя файла не указано.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
ru: regedit: не указан удаляемый ключ.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
ru: regedit: недостаточно памяти! (%1!S!, строка %2!u!)

en: regedit: The file '%1' was not found.
ru: regedit: файл «%1» не найден.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
ru: regedit: строка «%1» не распознана.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
ru: regedit: некорректный формат строки.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
ru: regedit: значение «%1» будет экспортировано в бинарном виде.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
ru: regedit: не удалось добавить значение «%1» в «%2».

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
ru: regedit: не удалось преобразовать данные в шестнадцатеричном формате. Неверное значение «%1».

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
ru: regedit: не удалось удалить ключ «%1».

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
ru: regedit: не удалось экспортировать «%1». Указанный ключ не найден.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
ru: regedit: не удалось открыть файл «%1».

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
ru: regedit: не удалось открыть ключ «%1».

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
ru: regedit: неожиданный конец строки в «%1».

en: regedit: Unhandled action.
ru: regedit: операция не поддерживается.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ru: regedit: неизвестная управляющая последовательность [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
ru: regedit: тип данных [0x%1!x!] не поддерживается

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
ru: regedit: «%2» содержит неподдерживаемый тип данных [0x%1!x!].

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
ru: regsvr32: «%1!S!» не реализован в DLL «%2»

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
ru: regsvr32: не удалось установить DLL «%1»

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
ru: regsvr32: не удалось загрузить DLL «%1»

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
ru: regsvr32: не удалось зарегистрировать «%1»

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
ru: regsvr32: не удалось удалить DLL «%1»

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
ru: regsvr32: не удалось удалить регистрационные данные DLL «%1»

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
ru: regsvr32: неверный или неизвестный параметр [%1]

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
ru: regsvr32: DLL «%1» успешно установлена

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
ru: regsvr32: DLL «%1» успешно зарегистрирована

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
ru: regsvr32: DLL «%1» успешно удалена

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
ru: regsvr32: регистрационные данные DLL «%1» успешно удалены

en: root fs
ru: Корневая файловая система

en: row
ru: строка

en: row header
ru: заголовок строки

en: scroll bar
ru: полоса прокрутки

en: seconds
ru: сек.

en: seconds.
ru: сек.

en: separator
ru: разделитель

en: slider
ru: ползунок

en: sound
ru: звук

en: spin box
ru: поле-счётчик

en: split button
ru: кнопка разделения

en: static text
ru: статический текст

en: status bar
ru: строка состояния

en: table
ru: таблица

[ctx: table of contents]
en: &Home
ru: &Начало

[ctx: table of contents]
en: Home
ru: Начало

en: text
ru: текст

en: the program which created it
ru: программа, которая его создала

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
ru:  час

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
ru:  мин

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
ru:  сек

en: title bar
ru: строка заголовка

en: tool bar
ru: панель инструментов

en: tool tip
ru: подсказка

en: uncompressed
ru: без сжатия

en: uninstaller: Invalid option [%1]
ru: uninstaller: неверная опция [%1]

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
ru: uninstaller: приложение с идентификатором «%1» не найдено

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
ru: uninstaller: за опцией «--remove» должен следовать GUID идентификатор приложения

[ctx: unit: bits]
en: b
ru: бит

[ctx: unit: centimeter]
en: cm
ru: см

[ctx: unit: dots/inch]
en: dpi
ru: т/дюйм

[ctx: unit: inch]
en: in
ru: дм

[ctx: unit: microseconds]
en: us
ru: мкс

[ctx: unit: millimeters]
en: mm
ru: мм

[ctx: unit: pixels]
en: px
ru: пиксел

[ctx: unit: point]
en: pt
ru: пт

en: unknown object
ru: неизвестный объект

en: ver.
ru: вер.

en: video
ru: видео

en: white space
ru: пробел

en: window
ru: окно

[ctx: window]
en: &Restore
ru: &Восстановить

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
ru: wineconsole: не удалось запустить программу «%s».
    Неверно указана команда.

en: {{Disk full: }}
ru: {{Диск полон: }}

en: {{Error [1]. }}
ru: {{Ошибка [1]. }}

en: {{Fatal error: }}
ru: {{Критическая ошибка: }}
