Wine - en to ro translation catalogue (2574 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
ro: 
    Stare  Local   Distant
    ---------------------------------------------------------------

en:  (Yes|No)
ro:  (Da|Nu)

en:  (Yes|No|All)
ro:  (Da|Nu|Toate)

en:  to
ro:  la

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
ro: %1
    Acest document conține caractere unicode care se vor pierde
    dacă salvați acest fișier în codificarea %2.
    Pentru a reține aceste caractere dați clic pe „Renunță” și apoi
    alegeți una din opțiunile unicode din lista de selecție a codificării.
    Continuă?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
ro: %1      %2      %3      Resurse deschise: %4!u!

en: %1 %2 &Object
ro: &Obiect %1 %2

en: %1 &Object
ro: &Obiect %1

en: %1 (%2!d! bits)
ro: %1 (%2!d! biți)

en: %1 adapter %2
ro: %1 adaptor %2

en: %1 of %2 free
ro: %1 din %2 liberi

en: %1!d! file(s) copied
ro: %1!d! fișier(e) copiat(e)

en: %1!d! file(s) would be copied
ro: %1!d! fișier(e) ar fi copiat(e)

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
ro: %1!u!MB utilizat, %2!u!MB disponibil

en: %1: File Not Found
ro: %1: fișier negăsit

en: %1? (Yes|No)
ro: %1? (Da|Nu)

en: %d bytes
ro: %d octeți

en: &Abort
ro: &Anulează

en: &About
ro: &Despre

en: &About Clock
ro: &Despre ceas

en: &About Control Panel
ro: Despre p&anou de control

en: &About Internet Explorer
ro: &Despre Internet Explorer

en: &About Notepad
ro: &Despre notepad

en: &About OleView
ro: &Despre OleView

en: &About Program Manager
ro: &Despre administratorul de programe

en: &About Registry Editor
ro: Des&pre editorul de registru

en: &About Task Manager
ro: Despre &Administratorul de sarcini

en: &About Wine
ro: Des&pre Wine

en: &About Wine File Manager
ro: &Despre Administratorul Wine File

en: &About Wine Help
ro: &Despre Wine Help

en: &About Wine Wordpad
ro: &Despre Wine Wordpad

en: &About WineMine
ro: &Despre WineMine

en: &Above Normal
ro: Peste norm&al

en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Add ->
ro: A&daugă ->

en: &Add Control...
ro: &Adăugă un control...

en: &Add to Custom Colors
ro: &Adaugă culori personalizate

en: &Add to Favorites...
ro: &Adaugă la favorite...

en: &Address bar
ro: Bară de &adresă

en: &Advanced...
ro: &Avansate...

en: &All
ro: To&ate

en: &All File Details
ro: To&ate detaliile

en: &Always on Top
ro: T&otdeauna deasupra

en: &Annotate...
ro: &Adnotează...

en: &Apply
ro: A&plică

en: &Archive
ro: &Arhivă

en: &Arrange Icons
ro: &Aranjează pictogramele

en: &Arrange automatically
ro: &Aranjează automat

en: &As:
ro: C&a:

en: &Attributes:
ro: &Atribute:

en: &Auto Arrange
ro: &Aranjează automat

en: &Automatically select certificate store
ro: Selectează &automat depozitul de certificate

en: &Back
ro: În&apoi

en: &Basic Colors:
ro: Culori de &bază:

en: &Beginner
ro: &Începător

en: &Below Normal
ro: Su&b normal

en: &Binary Value
ro: Valoare &binară

en: &Bind to file...
ro: &Legare de fișier...

en: &Blank page
ro: Pagină &goală

en: &Blue:
ro: &Albastru:

en: &Bookmark
ro: &Se&mn de carte

en: &Bottom:
ro: &Jos:

en: &Bring To Front
ro: Vizi&bil mereu

en: &Browse View
ro: &Răsfoiește vizualizarea

en: &Browse...
ro: Navi&gare...

en: &Buffer size:
ro: &Dimensiune tampon:

en: &Builtin (Wine)
ro: &Integrat (Wine)

en: &Bullet points
ro: Punct &bulină

en: &CPU History
ro: Istoric pro&cesor

en: &CPU Usage
ro: Utilizare pro&cesor

en: &Cascade
ro: &Cascadă

en: &Cell
ro: &Celulă

en: &Cell Properties
ro: Proprietăți &celulă

en: &Certificate purposes:
ro: Rolurile &certificatului:

en: &Choose a stream:
ro: &Alegeți un flux:

en: &Clear	Del
ro: &Curăță	Del

en: &Close
ro: În&chide

en: &Close	Alt+F4
ro: &Închide	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
ro: &Închide	Ctrl+F4

en: &Close console
ro: În&chide consola

en: &CoCreateInstance Flag
ro: Fanion &CoCreateInstance

en: &Color
ro: &Culoare

en: &Color:
ro: Culoare:

en: &Column
ro: &Coloană

en: &Command line:
ro: Linie de &comandă:

en: &Compressed
ro: &Comprimat

en: &Compressor:
ro: &Compresor:

en: &Confirm password:
ro: &Confirmați parola:

en: &Contents
ro: &Conținut

en: &Contents	F1
ro: &Conținut	F1

en: &Continue
ro: &Continuă

en: &Convert...
ro: &Convertește...

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Copy	Ctrl+C
ro: &Copiază	Ctrl+C

en: &Copy Background
ro: &Copiază fundalul

en: &Copy Key Name
ro: &Copiază numele cheii

en: &Copy to File...
ro: &Copiere în fișier...

en: &Copy...	F8
ro: &Copiere...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
ro: Standard sintaxă mesaje &criptografice/Mesaj PKCS #7 (*.p7b)

en: &Current page
ro: Pagina &curentă

en: &Custom Colors:
ro: &Culori personalizate:

en: &Custom...
ro: &Personalizat...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
ro: Binar X.509 codificat în &DER (*.cer)

en: &DWORD Value
ro: Valoare &DWORD

en: &Data Rate
ro: Rata de &date

en: &Date
ro: &Data

en: &Date and time...
ro: &Data și ora...

en: &Debug
ro: &Depanează

en: &Def. char format
ro: For&mat caracter implicit

en: &Default Printer
ro: &Imprimantă implicită

en: &Default page
ro: Pagina &implicită

en: &Define Custom Colors >>
ro: &Definește culori personalizate >>

en: &Define...
ro: &Definește...

en: &Delete
ro: &Șterge

en: &Delete	Del
ro: &Șterge	Del

en: &Description:
ro: &Descriere:

en: &Details
ro: &Detalii

en: &Directories
ro: &Directoare

en: &Directories:
ro: &Dosare:

en: &Disable
ro: &Dezactivează

en: &Disconnect Network Drive
ro: &Deconectează unitatea de rețea

en: &Disk
ro: &Disc

en: &Display As Icon
ro: A&fișează ca pictogramă

en: &Down
ro: &Jos

en: &Drive Bar
ro: Bara &de unitate

en: &E-mail Picture...
ro: Transmite imaginea prin &email...

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Edit Properties...
ro: &Editare proprietăți...

en: &Edit View
ro: Editează vizualizarea

en: &Edit...
ro: &Editează...

en: &Emulate a virtual desktop
ro: &Emulează un ecran virtual

en: &Enable
ro: Activ&ează

en: &Enable Distributed COM
ro: Activ&ează COM distribuit

en: &Enable all purposes for this certificate
ro: Activ&ează toate rolurile acestui certificat

en: &Enable strong encryption
ro: Activ&ează criptarea puternică

en: &Encoding
ro: Codificar&e

en: &End Process
ro: T&ermină procesul

en: &End Task
ro: T&ermină sarcina

en: &Enter the port name to add:
ro: &Nume port de adăugat:

en: &Erase
ro: Șt&erge

en: &Execute...
ro: &Executare...

en: &Expandable String Value
ro: &Valoare șir expandabil

en: &Expert mode
ro: Mod &expert

en: &Export Registry File...
ro: &Exportare fișier registru...

en: &Export...
ro: &Exportare...

en: &Fastest Times
ro: &Scoruri maxime

en: &Favorites
ro: &Favorite

en: &File
ro: &Fișier

en: &File Name:
ro: Nume &fișier:

en: &File name:
ro: Nume &fișier:

en: &Filename:
ro: Nume de &fișier:

en: &Find Next
ro: Caută &înainte

en: &Find...	Ctrl+F
ro: Cău&tare...	Ctrl+F

en: &Footer:
ro: &Coloncifru:

en: &Format Bar
ro: Bara de &format

en: &Forward
ro: &Înainte

en: &Friendly name:
ro: &Nume uzual:

en: &From:
ro: &De la:

en: &Game
ro: &Joc

en: &Get text
ro: Extra&ge textul

en: &Go To Process
ro: Salt &la proces

en: &Go to My Pictures
ro: Du-te la My Pictures

en: &Green:
ro: &Verde:

en: &Group by type kind
ro: &Grupează după tip

en: &Group file:
ro: Fișier &grup:

en: &Handle Count
ro: Număr de &handle-uri

en: &Header:
ro: Colon&titlu:

en: &Height:
ro: Î&nălțime:

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Help on help	F1
ro: &Ajutor la ajutor	F1

en: &Hidden component categories
ro: Categorii de componente asc&unse

en: &Hide When Minimized
ro: &Ascunde când este minimizat

en: &High
ro: Înal&tă

en: &Hue:
ro: &Nuanță:

en: &Ignore
ro: &Ignoră

en: &Image Name
ro: Nume &imagine

en: &Import Registry File...
ro: &Importare fișier registru...

en: &Import...
ro: &Importare...

en: &Include all certificates in the certification path if possible
ro: &Include toate certificatele din calea de certificare, dacă este posibil

en: &Insert
ro: &Inserare

en: &Insert mode
ro: Regim de &inserare

en: &Install
ro: &Instalează

en: &Install Certificate...
ro: &Instalare certificat...

en: &Install theme...
ro: Instalează o tematică...

en: &Install...
ro: &Instalează...

en: &Interleave every
ro: &Întrețese fiecare

en: &Key
ro: Che&ie

en: &Key Frame Every
ro: Cadru c&heie la fiecare

en: &Key combination:
ro: Com&binație de taste:

en: &Label:
ro: &Etichetă:

en: &Landscape
ro: &Peisaj

en: &Large
ro: M&are

en: &Left
ro: &Stânga

en: &Left:
ro: &Stânga:

en: &Link to:
ro: Leagă la:

en: &List
ro: &Listă

en: &Lists
ro: &Liste

en: &Local server
ro: Server &local

en: &Low
ro: &Scăzută

en: &Machine name:
ro: Nu&me calculator:

en: &Make New Folder
ro: &Creează un dosar nou

en: &Mark
ro: &Marchează

en: &Medium
ro: &Mediu

en: &Memory Usage
ro: Utilizare &memorie

en: &Minimize
ro: &Minimizează

en: &Minimize On Use
ro: &Minimizează la utilizare

en: &Minimize at launch
ro: &Minimizează la lansare

en: &Minimize on run
ro: &Minimizează la execuție

en: &Modified
ro: &Modificat

en: &Modify...
ro: &Modifică...

en: &Modify/Remove
ro: &Modifică/Șterge

en: &More Windows...
ro: &Mai multe ferestre...

en: &Move
ro: &Mută

en: &Move...	F7
ro: &Mutare...	F7

en: &Multi-String Value
ro: Valoare șir &multiplu

en: &Name
ro: &Nume

en: &Name:
ro: &Nume:

en: &Native (Windows)
ro: &Nativ (Windows)

en: &New
ro: &Nou

en: &New	Ctrl+N
ro: &Nou	Ctrl+N

en: &New	F2
ro: &Nou	F2

en: &New Task (Run...)
ro: Sarcină &nouă (executare...)

en: &New Task...
ro: Sarcină &nouă...

en: &New override for library:
ro: Suprascriere nouă pentru librăria:

en: &New...
ro: &Nou...

en: &New...	Ctrl+N
ro: &Nou...	Ctrl+N

en: &Next >
ro: &Următor >

en: &No
ro: &Nu

en: &No line wrapping
ro: Fără despărțire râ&nduri

en: &Normal
ro: &Normală

en: &Object
ro: &Obiect

en: &One Graph, All CPUs
ro: Un singur grafic pentru toate pr&ocesoarele

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Open	Enter
ro: Desc&hide	Enter

en: &Open Link
ro: Deschide &legătura

en: &Open...
ro: &Deschidere...

en: &Open...	Ctrl+O
ro: &Deschide...	Ctrl+O

en: &Open:
ro: &Deschide:

en: &Options
ro: &Opțiuni

en: &Options...
ro: &Opțiuni...

en: &Other files
ro: &Alte fișiere

en: &Output File Name:
ro: &Nume fișier de ieșire:

en: &Overlapped	Shift+F5
ro: &Cascadă	Shift+F5

en: &Owner:
ro: &Deținătorul:

en: &PID (Process Identifier)
ro: &PID (identificator de proces)

en: &Pages
ro: &Pagini

en: &Pale yellow	Ctrl+2
ro: &Galben pan	Ctrl+2

en: &Pan
ro: &Plasare

en: &Paragraph...
ro: &Paragraf...

en: &Password:
ro: &Parolă:

en: &Paste
ro: &Inserează

en: &Paste	Ctrl+V
ro: &Lipește	Ctrl+V

en: &Path:
ro: &Calea:

en: &Paused
ro: &Pauzat

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
ro: Schimb de informații &personale/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
ro: &Plasează toate certificatele în următorul depozit:

en: &Portrait
ro: P&ortret

en: &Print
ro: &Tipărește

en: &Print Target
ro: &Tipărește destinația

en: &Print...
ro: Im&primare...

en: &Print...	Ctrl+P
ro: &Tipărește...	Ctrl+P

en: &Programs
ro: &Programe

en: &Properties
ro: &Proprietăți

en: &Properties	Alt+Enter
ro: &Proprietăți	Alt+Enter

en: &Quick Edit mode
ro: &Regim de editare rapidă

en: &Read Only
ro: Doar citi&re

en: &Realtime
ro: Timp &real

en: &Red:
ro: &Roșu:

en: &Refresh
ro: &Actualizează

en: &Refresh	F5
ro: Actua&lizează	F5

en: &Refresh Now
ro: Actua&lizează acum

en: &Registry
ro: &Registru

en: &Release Instance
ro: Elibe&rează instanța

en: &Remember my password
ro: Ține minte pa&rola

en: &Remote server
ro: Se&rver la distanță

en: &Remove
ro: &Elimină

en: &Remove Favorite...
ro: Elimina&re favorită...

en: &Remove application
ro: &Șterge aplicația

en: &Remove duplicates
ro: &Elimină duplicatele

en: &Rename
ro: &Redenumește

en: &Rename	F2
ro: &Redenumește	F2

en: &Replace
ro: &Înlocuiește

en: &Replace...	Ctrl+H
ro: &Înlocuiește...	Ctrl+H

en: &Retry
ro: R&eîncearcă

en: &Right
ro: D&reapta

en: &Right:
ro: &Dreapta:

en: &Row
ro: &Rând

en: &Ruler
ro: &Riglă

en: &Run the Registry Editor
ro: Execută editorul de &registru

en: &Run...
ro: E&xecutare...

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Save	Ctrl+S
ro: &Salvează	Ctrl+S

en: &Save As...
ro: &Salvează ca...

en: &Save Background As...
ro: &Salvează imaginea de fundal ca...

en: &Save Picture As...
ro: &Salvează imaginea ca...

en: &Save Video As...
ro: &Salvează videoul ca...

en: &Save as...
ro: &Salvare ca...

en: &Save settings on exit
ro: &Salvează configurația la închidere

en: &Save this password (insecure)
ro: &Salvează această parolă (nesigur)

en: &Scale to Window
ro: &Scalează la fereastră

en: &Search
ro: &Caută

en: &Search next	F3
ro: Caută &următorul	F3

en: &Search...	Ctrl+F
ro: &Caută...	Ctrl+F

en: &Seconds
ro: &Secunde

en: &Select
ro: Selectare

en: &Select Columns...
ro: &Selectare coloane...

en: &Select all
ro: &Selectează tot

en: &Select all	Ctrl+A
ro: &Selectează tot	Ctrl+A

en: &Selection
ro: &Selecție

en: &Session ID
ro: ID &sesiune

en: &Settings...
ro: &Configurare...

en: &Setup
ro: &Setează

en: &Show 16-bit tasks
ro: Afișează &sarcinile de 16 biți

en: &Show Kernel Times
ro: &Afișează timpurile în nucleu

en: &Show physical stores
ro: Afișea&ză depozitele fizice

en: &Show processes from all users
ro: Afișează proce&sele de la toți utilizatorii

en: &Show:
ro: &Afișează:

en: &Side by side	Shift+F4
ro: &Una lângă alta	Shift+F4

en: &Size
ro: M&ărime

en: &Size:
ro: Mărime:

en: &Small
ro: M&ic

en: &Sort by Name
ro: &Sortează după nume

en: &Source
ro: &Sursă

en: &Source:
ro: &Sursă:

en: &Standard bar
ro: Bară &standard

en: &Status Bar
ro: Bara de &stare

en: &Stop
ro: &Oprește

en: &String Value
ro: &Valoare șir

en: &Support Information
ro: &Informații de asistență

en: &Switch To
ro: C&omută la

en: &System
ro: &Sistem

en: &System	Ctrl+1
ro: &Sistem	Ctrl+1

en: &System Configuration
ro: Configurare &sistem

en: &Table
ro: &Tabel

en: &Table Properties
ro: Proprietăți &tabel

en: &Tabs...
ro: &Taburi...

en: &Test Sound
ro: &Testează sunetul

en: &Theme:
ro: Tematică:

en: &Thread Count
ro: Număr &thread

en: &Time/Date	F5
ro: &Ora/data	F5

en: &To group:
ro: În &grupul:

en: &To:
ro: &La:

en: &Toolbar
ro: Bara de unel&te

en: &Toolbar buttons:
ro: Bu&toane de bară de unelte:

en: &Toolbars
ro: Barele de unel&te

en: &Top:
ro: S&us:

en: &Transmission Retry:
ro: Reîncearcă &transmisia:

en: &Tray:
ro: S&ertar:

en: &Try Again
ro: &Încearcă din nou

en: &Type:
ro: &Tipul:

en: &USER Objects
ro: Obiecte &USER

en: &Underline
ro: &Subliniat

en: &Undo
ro: &Refă

en: &Undo	Ctrl+Z
ro: &Refă	Ctrl+Z

en: &Up
ro: &Sus

en: &Update Speed
ro: Viteza de act&ualizare

en: &User name:
ro: Nume &utilizator:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &View Certificate
ro: &Vizualizează certificat

en: &View Source
ro: &Vizualizează sursa

en: &View Type Info
ro: &Afișează informațiile de tip

en: &View TypeLib...
ro: &Afișare TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
ro: Mărime memorie &virtuală

en: &Width:
ro: Lăți&me:

en: &Window
ro: &Fereastră

en: &Windows
ro: &Ferestre

en: &Windows Version:
ro: Versiunea &Windows:

en: &Without Titlebar
ro: Fără &bara de titlu

en: &Working directory:
ro: Dosar de &lucru:

en: &Wrap long lines
ro: &Desparte liniile lungi

en: &Yes
ro: &Da

en: &Yes, export the private key
ro: &Da, exportă cheia privată

en: &from:
ro: &de la:

en: &to:
ro: &la:

en: &w&bPage &p
ro: &w&bPagina &p

en: '%s' could not be found.
ro: '%s' nu a fost găsit.

en: '%s' is not a valid port name
ro: '%s' nu este un nume valid de port

en: '[object]' is not a date object
ro: „[obiect]” nu este un obiect de tip dată

en: 'return' statement outside of function
ro: Instrucțiunea „return” nu poate apărea în afara unei funcții

en: '|' is undefined
ro: „|” nu este definit

en: (Default)
ro: (Implicit)

en: (No Theme)
ro: (Fără tematică)

en: (None)
ro: (Niciunul)

en: (System default)
ro: (Setare implicită)

en: (cannot display value)
ro: (valoarea nu poate fi afișată)

en: (unidentified)
ro: (neidentificat)

en: (unknown %d)
ro: (%d necunoscut)

en: (value not set)
ro: (valoare nestabilită)

en: 5.1 Surround
ro: 5.1 surround

en: < &Back
ro: < &Înapoi

en: <- &Remove
ro: <- &Șterge

en: <Advanced Purposes>
ro: <Roluri avansate>

en: <All>
ro: <Toate>

en: <None>
ro: <Niciunul>

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
ro: Nu a fost găsită o mapare MIDI. Poate exista o problemă la driver sau fișierul MIDIMAP.CFG poate să fie corupt sau să lipsească.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
ro: Din valoarea parametrului lipsesc ghilimelele duble de închidere. Furnizați-le.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
ro: O linie de comandă începând cu REM (urmat de spațiu) nu realizează nici o
    acțiune și de aceea poate fi utilizată ca un comentariu într-un fișier
    batch.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
ro: A fost utilizat un ID de dispozitiv incompatibil cu sistemul dvs.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ro: Fișierul există deja în calea %1.
    
    Doriți să îl înlocuiți?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
ro: Numele de fișier nu poate conține caracterele următoare:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ro: Dosarul există deja în calea %1.
    
    Doriți să îl înlocuiți?

en: A network error occurred
ro: S-a produs o eroare de rețea

en: A null parameter block was passed to MCI.
ro: Un parametru de bloc nul a fost pasat la MCI.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
ro: Un parametru sau o valoare a fost specificat(ă) de două ori. Specificați-l(o) o singură dată.

en: A printer error occurred.
ro: S-a produs o eroare la tipărire.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
ro: A intervenit o problemă la inițializarea MCI. Încercați să reporniți Windows.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
ro: O ieșire sau oprire simulată este în curs dar acest proces nu răspunde.
    
    Prin terminarea acestui proces se pot pierde datele nesalvate.

en: A single history graph shows total CPU usage
ro: Un singur grafic de istoric afișează utilizarea totală a procesoarelor

en: A&dd
ro: A&daugă

en: A&dd...
ro: A&daugă...

en: A&vailable buttons:
ro: &Butoane disponibile:

en: About
ro: Despre

en: About %s
ro: Despre %s

en: Access Method=
ro: Metoda de acces=

en: Access date
ro: Ultima accesare

en: Access denied.
ro: Acces refuzat.

en: Account disabled.
ro: Cont dezactivat.

en: Account expired.
ro: Cont expirat.

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activation
ro: Activare

en: Active Border
ro: Margini active

en: Active Connections
ro: Conexiuni active

en: Active Title Bar
ro: Bară de titlu activă

en: Active Title Bar Gradient
ro: Gradient bară de titlu activă

en: Active Title Text
ro: Text bară de titlu activă

en: Add &Purpose...
ro: Adăugare &rol...

en: Add Control
ro: Adaugă un control

en: Add Favorite
ro: Adăugare favorită

en: Add Purpose
ro: Adăugare rol

en: Add a Local Port
ro: Adaugă un port local

en: Add appli&cation...
ro: Adaugă o apli&cație...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
ro: Adăugați identificatorul de obiect (OID) pentru rolul de certificat pe care doriți să-l adăugați:

en: Add to &Favorites...
ro: Adaugă la &favorite...

en: Add/Remove Programs
ro: Adăugare/eliminare programe

en: Address
ro: Adresa

en: Adds a new binary value
ro: Adaugă o nouă valoare de binar

en: Adds a new key
ro: Adaugă o nouă cheie

en: Adds a new multi-string value
ro: Adaugă o nouă valoare de șir multiplu

en: Adds a new string value
ro: Adaugă o nouă valoare de șir

en: Adds keys to the favorites list
ro: Adaugă chei în lista de favorite

en: Administration Limit Exceeded
ro: Limită administrativă depășită

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Affects Multiple DSAs
ro: Afectează mai multe DSA

en: Affiliation Changed
ro: Afiliere schimbată

en: Alias Dereference Problem
ro: Problemă de dereferențiere la alias

en: Alias Problem
ro: Problemă la alias

en: Alignment
ro: Aliniere

en: All Objects
ro: Toate obiectele

en: All application policies
ro: Toate politicile de aplicație

en: All documents (*.*)
ro: Toate documentele (*.*)

en: All files (*.*)
ro: Toate fișierele (*.*)

en: All issuance policies
ro: Toate politicile de emitere

[ctx: All key]
en: A
ro: T

en: All multimedia files
ro: Toate fișierele multimedia

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
ro: Nu au putut fi verificate toate rolurile intenționate pentru acest certificat.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ro: Toate dispozitivele wave care pot reda fișiere în formatul curent sunt deja în uz. Așteptați eliberarea unuia dintre ele, apoi încercați din nou.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ro: Toate dispozitivele wave care pot înregistra fișiere în formatul curent sunt deja în uz. Așteptați eliberarea unuia dintre ele, apoi încercați din nou.

en: Allow the &window manager to control the windows
ro: Permite administratorului de ferestre să &administreze ferestrele

en: Allow the window manager to &decorate the windows
ro: Permite administratorului de ferestre să &decoreze ferestrele

en: Allows data on disk to be encrypted
ro: Permite criptarea datelor de pe disc

en: Allows data to be signed with the current time
ro: Permite semnarea datelor cu ora curentă

en: Allows secure communication over the Internet
ro: Permite comunicarea securizată pe Internet

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
ro: Vă permite să semnați digital o listă de certificate acreditate

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
ro: Permite instalarea sau dezinstalarea de aplicații pe calculatorul d-voastră.

en: Already Exists
ro: Există deja

en: Already assigned.
ro: Atribuit deja.

en: Already initialized.
ro: Deja inițializat.

en: Alternative Name
ro: Nume alternativ

en: Always on &top
ro: În&totdeauna deasupra

en: An error number was specified that is not defined in the system.
ro: A fost specificat un număr de eroare care nu este definit în sistem.

en: An error occurred with the specified port.
ro: A apărut o eroare la portul specificat.

en: An error occurred.
ro: S-a produs o eroare.

en: An invalid flag was passed to a system function.
ro: Sa pasat un fanion nevalid unei funcții a sistemului.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
ro: Sa pasat un parametru nevalid unei funcții a sistemului.

en: Ana&log
ro: Ana&logic

en: Annotation...
ro: Adnotare...

en: Any compatible waveform playback device may be used.
ro: Orice dispozitiv compatibil de redare poate fi utilizat pentru formatul wave.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
ro: Orice dispozitiv compatibil de înregistrare poate fi utilizat pentru formatul wave.

en: Appearance
ro: Aspect

en: Application IDs
ro: Identificatoare de aplicații

en: Application Policies
ro: Politici de aplicație

en: Application Policy Constraints
ro: Constrângeri de politică aplicație

en: Application Policy Mappings
ro: Mapări de politică aplicație

en: Application Workspace
ro: Spațiul de lucru al aplicației

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
ro: Aplicația nu a putut fi pornită sau nu există nici o aplicație asociată
    cu fișierul specificat. ShellExecuteEx a eșuat

en: Application settings
ro: Setări pentru aplicații

en: Applications
ro: Aplicații

en: Applying font settings
ro: Se aplică opțiunile de font

en: Aqua
ro: Azur

en: Archived Key Certificate Hash
ro: Rezumatul certificatului cheii arhivate

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
ro: Sunteți sigur că vreți să trimiteți '%1' și tot conținutul lui la gunoi?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
ro: Sunteți sigur că vreți să trimiteți '%1' la gunoi?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
ro: Sunteți sigur că vreți să trimiteți aceste %1 elemente la gunoi?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate valorile de registru în „%1”?

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
ro: Sigur doriți să ștergeți cheia de registru „%1”?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
ro: Sigur doriți să ștergeți valoarea de registru „%1”?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți elementele selectate?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest %1 elemente?

en: Are you sure you want to delete these values?
ro: Sigur doriți să ștergeți aceste valori?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
ro: Sigur doriți să eliminați aceste certificate?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
ro: Sigur doriți să eliminați acest certificat?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți definitiv '%1' ?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți definitiv aceste %1 elemente?

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur?

en: Argument missing
ro: Argument lipsă

en: Argument not optional
ro: Argumentul nu este opțional

en: Armenian
ro: Armean

en: Arrange &Icons
ro: Aranjează &pictogramele

en: Array length must be a finite positive integer
ro: Lungimea unei matrice trebuie să fie un număr întreg pozitiv

en: Array object expected
ro: Se așteaptă un obiect matrice

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
ro: Cere un server local când se apelează CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
ro: Cere un server la distanță când se apelează CoGetClassObject

en: Asking for %s
ro: Se cere %s

en: Attaches the debugger to this process
ro: Atașează depanatorul la acest proces

en: Attribute Or Value Exists
ro: Atributul sau valoarea există deja

en: Attributes
ro: Atribute

en: Audio test failed!
ro: Testul audio a eșuat!

en: Auth Unknown
ro: Autentificare necunoscută

en: Authentication Method Not Supported
ro: Metodă de autentificare nesuportată

en: Authentication Required
ro: Autentificare necesară

en: Authority Info Access
ro: Acces la informațiile de autoritate

en: Authority Information Access
ro: Acces la informațiile de autoritate

en: Authority Key Identifier
ro: Identificatorul cheii autorității

en: Autodetect
ro: Detectează automat

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
ro: Captează automat &mausul în regim de afișare pe tot ecranul

en: Automatically determined by the program
ro: Determinat automat de către program

en: Automation server can't create object
ro: Serverul de automatizare nu poate crea obiectul

en: Available
ro: Disponibilă

en: Available formats
ro: Formate disponibile

en: B&rowse...
ro: &Navighează...

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
ro: X.509 codificat în ba&se64 (*.cer):

en: Back
ro: Înapoi

en: Backgroun&d
ro: Fun&dal

en: Bad command.
ro: Comandă greșită.

en: Bad configuration.
ro: Configurație greșită.

en: Bad device type.
ro: Tip de dispozitiv greșit.

en: Bad environment.
ro: Mediu greșit.

en: Bad format.
ro: Format greșit.

en: Bad length.
ro: Lungime greșită.

en: Bad pipe.
ro: Conector pipă greșit.

en: Base
ro: Bază

en: Base P&riority
ro: P&rioritate de bază

en: Base Pri
ro: Prioritate de bază

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
ro: Binar X.509 codificat în Base64 (*.cer)

en: Basic Constraints
ro: Constrângeri de bază

en: Baud Rate
ro: Rata de transfer

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
ro: Trebuie să instalați o imprimantă înainte de a executa activități în referință cu imprimanta ca spre exemplu setări pagină sau tipărirea unui document. Instalați va rog o imprimantă și reîncercați.

en: Beginner
ro: &Începător

en: Beginning of media.
ro: Începutul mediului.

en: Bind to file via a File Moniker
ro: Leagă la fișier printr-un File Moniker

en: Binding incomplete.
ro: Legătură incompletă.

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

en: Bold
ro: Aldin

en: Bold Italic
ro: Aldin cursiv

en: Boolean object expected
ro: Se așteaptă un obiect boolean

en: Bottom
ro: Jos

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
ro: Aduce o sarcină în prim-plan și comută focalizarea pe acea sarcină

en: Brings the window front, but does not switch to it
ro: Aduce fereastra în prim-plan, dar nu comută la ea

en: Bro&wse...
ro: Navighează...

en: Broadcast
ro: Difuzare

en: Broken pipe.
ro: Pipă deteriorată.

en: Browse
ro: Navigare

en: Browse for Folder
ro: Selectare dosar

en: Browse to Desktop
ro: Navighează la birou

en: Browse...
ro: Navighează...

en: Browsing history
ro: Istoricul navigări

en: Buffer zone
ro: Zonă tampon

en: Buil&tin then Native
ro: In&tegrat apoi Nativ

en: Busy
ro: Ocupat

en: Busy;
ro: Ocupat;

en: Buttons
ro: Butoane

en: By &Date
ro: După &dată

en: By &Name
ro: După &nume

en: By &Size
ro: După &mărime

en: By &Type
ro: După &tip

en: By File Type
ro: După tipul de fișier

en: Bytes
ro: Octeți

en: C&ollate
ro: C&olaționate

en: C&olor:
ro: Culoare:

en: C&ut
ro: Dec&upează

en: CA Compromise
ro: CA compromisă

en: CA Encryption Certificate
ro: Certificat de criptare CA

en: CA Issuers
ro: Emitenți CA

en: CA Version
ro: Versiunea CA

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
ro: CALL <numefișierbatch> se utilizează într-un fișier batch pentru a executa
    comenzi dintr-un alt fișier batch. Când se închide fișierul batch,
    controlul revine la fișierul care l-a apelat. Comanda CALL poate furniza
    parametri pentru procedura apelată.
    
    Modificările la dosarul curent, variabilele de mediu etc. efectuate
    într-o procedură apelată se reflectă asupra apelantului.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
ro: CD <dosar> este versiunea scurtă pentru CHDIR. CD schimbă dosarul
    implict curent.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
ro: CHDIR <dosar> schimbă dosarul implicit curent.

en: CHINESE_BIG5
ro: CHINEZ_BIG5

en: CHINESE_GB2312
ro: CHINEZ_GB2312

en: CLS clears the console screen.
ro: CLS golește ecranul consolei.

en: CMC Attributes
ro: Atribute CMC

en: CMC Data
ro: Date CMC

en: CMC Extensions
ro: Extensii CMC

en: CMC Response
ro: Răspuns CMC

en: CMC Status Info
ro: Informații de stare CMC

en: CMS/PKCS #7 Message
ro: Mesaj CMS/PKCS #7

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ro: Mesaje CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
ro: Mesaje CMS/PKCS #7 (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
ro: Obiecte de bibliotecă COM

en: COPY <filename> copies a file.
ro: COPY <fișier> copiază un fișier.

en: CPU
ro: Procesor

en: CPU Tim&e
ro: Timp proc&esor

en: CPU Time
ro: Timp procesor

en: CPU Usage: %3d%%
ro: Utilizare procesor: %3d%%

en: CPU usage
ro: Utilizare procesor

en: CPU usage history
ro: Istoric utilizare procesor

en: CRC error.
ro: Eroare CRC.

en: CRL Distribution Point
ro: Punct de distribuție CRL

en: CRL Distribution Points
ro: Puncte de distribuire CRL

en: CRL Issuer
ro: Emitent CRL

en: CRL Number
ro: Numărul CRL

en: CRL Reason Code
ro: Codul motivului CRL

en: CRL Reason=
ro: Motiv CRL=

en: CRL Signing
ro: Semnare CRL

en: CTTY changes the input/output device.
ro: CTTY schimbă dispozitivul de intrare/ieșire.

en: Call not implemented.
ro: Apel neimplementat.

en: Can't connect to the LDAP server
ro: Nu se poate conecta la serverul LDAP

en: Can't delete current directory.
ro: Nu se poate șterge dosarul curent.

en: Can't have 'break' outside of loop
ro: „break” nu poate apărea în afara unei bucle

en: Can't have 'continue' outside of loop
ro: „continue” nu poate apărea în afara unei bucle

en: Can't open registry key.
ro: Nu s-a putut deschide cheia de registru.

en: Can't perform operation.
ro: Nu se poate executa operația.

en: Can't read registry key.
ro: Nu se poate citii cheia de registru.

en: Can't write registry key.
ro: Nu se poate scrie cheia de registru.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cancel violation.
ro: Violare de renunțare.

en: Canceling...
ro: Renunț...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
ro: Fișierul sau dispozitivul MCI specificat nu poate fi accesat pentru că aplicația nu poate schimba unitățile.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
ro: Fișierul sau dispozitivul MCI specificat nu poate fi accesat pentru că aplicația nu poate schimba directoarele.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
ro: Fișierul sau dispozitivul MCI specificat nu poate fi accesat. Încercați să schimbați directoarele sau să reporniți calculatorul.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
ro: Nu se pot adăuga mai mult de 32 de taburi.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
ro: Nu se poate apela eticheta pentru batch în afara unui script batch

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
ro: Comenzile nu pot fi executate în ordinea specificată. Corectați ordinea comenzilor, apoi încercați din nou.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
ro: Comanda specificată nu se poate executa pe un dispozitiv cu deschidere automată. Așteptați închiderea dispozitivului, apoi încercați din nou.

en: Cannot complete.
ro: Nu pot completa.

en: Cannot create.
ro: Nu se poate crea.

en: Cannot delete '|'
ro: Nu se poate șterge „|”

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
ro: Nu se poate determina tipul dispozitivului după extensia numelui fișierului dat.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
ro: Fișierul „%s” nu poate fi găsit. Vreți să-l cautați?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
ro: Nu am găsit o implementare pentru richedit... Abandonez

en: Cannot find the printer.
ro: Nu pot găsi imprimanta.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
ro: Dispozitivul specificat nu poate fi găsit. Asigurați-vă că este instalat și că numele său este scris corect.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
ro: Fișierul specificat nu poate fi găsit. Asigurați-vă că numele fișierului și calea sunt corecte.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
ro: Nu se poate deschide dispozitivul fără utilizarea fanionului WAVE_ALLOWSYNC. Utilizați fanionul și apoi încercați din nou.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
ro: Nu se poate realiza această operațiune în timp ce se redau datele media. Resetați dispozitivul sau așteptați finalizarea redării.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
ro: Fișierul specificat nu poate fi citit. Asigurați-vă că acesta mai este prezent sau verificați discul sau conexiunea la rețea.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
ro: Nu se poate salva un fișier nedenumit. Specificați un nume de fișier.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ro: Fișierul specificat nu poate fi salvat. Asigurați-vă că aveți suficient spațiu pe disc sau că mai sunteți conectat la rețea.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ro: Dispozitivul wave curent nu poate fi configurat pentru redare pentru că este deja în uz. Așteptați să se elibereze, apoi încercați din nou.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ro: Dispozitivul wave curent nu poate fi configurat pentru înregistrare pentru că este deja în uz. Așteptați să se elibereze, apoi încercați din nou.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
ro: Nu pot fi specificate caractere suplimentare după un șir încadrat între ghilimele.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
ro: Nu se poate utiliza „toate” ca nume de dispozitiv pentru comanda specificată.

en: Cannot use a filename with the specified device.
ro: Nu se poate utiliza un nume de fișier pentru dispozitivul specificat.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
ro: Nu se poate utiliza fanionul „notificare” pentru dispozitive cu deschidere automată.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ro: Nu se poate scrie în fișierul specificat. Asigurați-vă că aveți suficient spațiu pe disc sau că mai sunteți conectat la rețea.

en: Caps Lock is On
ro: Tasta Caps Lock este activată

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
ro: Aranjează ferestrele în cascadă în diagonală pe desktop

en: Cascading	Ctrl+F5
ro: Cascadă	Ctrl+F5

en: Center
ro: Centru

en: Central Europe
ro: Europa centrală

en: Central European
ro: European central

en: Certificate
ro: Certificat

en: Certificate &status:
ro: &Stare certificat:

en: Certificate Export Wizard
ro: Asistent de exportare a certificatelor

en: Certificate Extensions
ro: Extensiile certificatului

en: Certificate Hold
ro: Certificat reținut

en: Certificate Import Wizard
ro: Asistent de importare a certificatelor

en: Certificate Information
ro: Informații certificat

en: Certificate Issuer
ro: Emitentul certificatului

en: Certificate Manifold
ro: Ramurile certificatului

en: Certificate Policies
ro: Politicile certificatului

en: Certificate Policy
ro: Politica certificatului

en: Certificate Properties
ro: Proprietățile certificatului

en: Certificate Request Agent
ro: Agent solicitare certificat

en: Certificate Revocation List
ro: Lista certificatelor revocate

en: Certificate Revocation List (*.crl)
ro: Listă de certificate revocate (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
ro: Numărul de serie al certificatului=

en: Certificate Signing
ro: Semnare certificat

en: Certificate Store
ro: Depozit de certificate

en: Certificate Store Selected
ro: Depozitul de certificate selectat

en: Certificate Template Information
ro: Șablon de informații de certificat

en: Certificate Trust List
ro: Lista certificatelor acreditate

en: Certificate Trust List (*.stl)
ro: Listă de certificate acreditate (*.stl)

en: Certificate Type
ro: Tipul certificatului

en: Certificate intended purposes
ro: Rolurile intenționate ale certificatului

en: Certificate purpose
ro: Rolul certificatului

en: Certificate purposes
ro: Rolurile certificatului

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
ro: Depozitele de certificate sunt colecții de certificate, liste de certificate revocate și liste de certificate acreditate.

en: Certificates
ro: Certificate

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ro: Certificatele emise de către aceste autorități de certificare nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați aceste certificate?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
ro: Certificatele emise de către aceste autorități de certificare rădăcină, sau de către orice alte autorități de certificare validate de ele, nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați aceste certificate rădăcină acreditate?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ro: Certificatele emise de către această autoritate de certificare nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați acest certificat?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
ro: Certificatele emise de către această autoritate de certificare rădăcină, sau de către orice alte autorități de certificare validate de ea, nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați acest certificat rădăcină acreditat?

en: Certificates...
ro: Certificate...

en: Certification Authority Issuer
ro: Autoritatea de certificare emitentă

en: Certification Path
ro: Cale de certificare

en: Certification Template Name
ro: Numele șablonului de certificat

en: Certification path
ro: Cale de certificare

en: Challenge Password
ro: Parola de provocare

en: Change &Icon...
ro: Schimbare p&ictogramă...

en: Change &icon...
ro: Schimbare p&ictogramă...

en: Change Icon
ro: Schimbare pictogramă

en: Change machine wide Distributed COM settings
ro: Modifică parametrii COM distribuiți în întregul calculator

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
ro: Nu se recomandă schimbarea ordini de încărcare pentru această librărie.
    Doriți într-adevăr să schimbați ordinea de încărcare?

en: Character &format
ro: &Format caracter

en: Choose the format in which the content will be saved.
ro: Alegeți formatul în care va fi salvat conținutul.

en: Cinepak Video codec
ro: Codecul Cinepak Video

en: Circular dependency.
ro: Dependență circulară.

en: Class Name:
ro: Nume clasă:

en: Class already exists.
ro: Clasa există deja.

en: Class does not exist.
ro: Clasa nu există.

en: Class has open windows.
ro: Clasa are ferestre deschise.

en: Client Authentication
ro: Autentificare client

en: Client Information
ro: Informații client

en: Clipboard not open.
ro: Clipboard nu este deschis.

en: Clock
ro: Ceas

en: Close
ro: Închide

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: CoGetClassObject failed.
ro: CoGetClassObject a eșuat.

en: Code Signing
ro: Semnarea codului

en: Color
ro: Culoare

en: Columns
ro: Coloane

en: Command history
ro: Istoric comenzi

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Comments
ro: Comentarii

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Common Name
ro: Nume uzual

en: Compare False
ro: Comparație falsă

en: Compare True
ro: Comparație adevărată

en: Completing the Certificate Export Wizard
ro: Se finalizează Asistentul de exportare a certificatelor

en: Completing the Certificate Import Wizard
ro: Se finalizează Asistentul de importare a certificatelor

en: Compress options
ro: Opțiuni de compresie

en: Compression &Quality:
ro: Ca&litatea compresiei:

en: Con&figure...
ro: Con&figurare...

en: Condensed
ro: Comprimat

en: Conditional compilation is turned off
ro: Compilarea condițională este dezactivată

en: Confidentiality Required
ro: Confidențialitate necesară

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configuration error
ro: Eroare de configurare

en: Configure Devices
ro: Configurare dispozitive

en: Configure LPT Port
ro: Configurare port LPT

en: Confirm Value Delete
ro: Confirmă ștergerea valorii

en: Confirm deletion
ro: Confirmați ștergerea

en: Confirm file deletion
ro: Confirmați ștergerea fișierului

en: Confirm file overwrite
ro: Confirmați suprascrierea fișierului

en: Confirm folder deletion
ro: Confirmați ștergerea dosarului

en: Confirm overwrite
ro: Confirmați suprascrierea

en: Congratulations!
ro: Felicitări!

en: Connect &Network Drive...
ro: Co&nectează unitatea de rețea...

en: Connect to %s
ro: Conectare la %s

en: Connect to another machine
ro: Conectează la alt calculator

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting to %s
ro: Conectez la %s

en: Connecting to camera
ro: Conectare la cameră

en: Connecting to camera... Please Wait
ro: Se conectează la cameră... Așteptați

en: Connection aborted.
ro: Conexiune anulată.

en: Connection count limit reached.
ro: Limita de conexiuni atinsă.

en: Connection invalid.
ro: Conexiune nevalidă.

en: Connection is active.
ro: Conexiunea este activă.

en: Connection is being made
ro: Se stabilește conexiunea

en: Connection refused.
ro: Conexiune refuzată.

en: Connection unavailable.
ro: Conexiune indisponibilă.

en: Console
ro: Consolă

en: Constraint Violation
ro: Violare de restricție

en: Contacts
ro: Agendă

en: Contains commands for accessing frequently used keys
ro: Conține comenzi pentru accesarea cheilor utilizate frecvent

en: Contains commands for creating new keys or values
ro: Conține comenzi pentru crearea de chei sau valori noi

en: Contains commands for customizing the registry window
ro: Conține comenzi pentru personalizarea ferestrei de registru

en: Contains commands for editing values or keys
ro: Conține comenzi pentru editare de valori sau chei

en: Contains commands for working with the whole registry
ro: Conține comenzi pentru lucrul cu întregul registru

en: Content
ro: Conținut

en: Content Type
ro: Tipul conținutului

en: Control Panel
ro: Panoul de control

en: Controls Alternate Background
ro: Fundal alternativ pentru controale

en: Controls Background
ro: Fundal controale

en: Controls Dark Shadow
ro: Umbră întunecată pentru controale

en: Controls Debug Channels
ro: Controlează canalele de depanare

en: Controls Highlight
ro: Evidențiere controale

en: Controls Light
ro: Lumină pentru controale

en: Controls Shadow
ro: Umbră pentru controale

en: Controls Text
ro: Text controale

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
ro: Determină pe ce procesoare va fi permisă executarea procesului

en: Cop&yright:
ro: Drep&t de autor:

en: Copies
ro: Copii

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
ro: Copiază numele cheii selectate în clipboard

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
ro: Copiază marcajul &HTML al obiectului în clipboard

en: Copy C&LSID to clipboard
ro: Copiază C&LSID în clipboard

en: Copy Program
ro: Copiere program

en: Copy Shor&tcut
ro: Copiază scur&tătura

en: Copy files from:
ro: Copiază fișierele din:

en: Copy manufacturer's files from:
ro: Copiază fișierele producătorului din:

en: Copy program:
ro: Copiere program:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
ro: Copiază GUID al obiectului selectat în clipboard

en: Copying Files...
ro: Copiez fișiere...

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
ro: Copierea „%1” în „%2” a eșuat cu cod de retur %3!d!

en: Could not create or use window.
ro: Fereastra nu a putut fi creată sau utilizată.

en: Could not get handle to service control manager.
ro: Nu a putut fi accesat managerul de control al serviciului.

en: Could not get handle to service.
ro: Serviciul nu a putut fi accesat.

en: Could not open
ro: Nu s-a putut deschide

en: Could not open the file.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul.

en: Could not save the file.
ro: Nu s-a putut salva fișierul.

en: Could not stop service %1
ro: Serviciul %1 nu a putut fi oprit

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
ro: Nu a putut fi tradus numele de fișier Unix specificat într-un nume de fișier DOS.

en: Counter Sign
ro: Contrasemnat

en: Country/Region
ro: Țara/regiunea

en: Cr&eate Directory...
ro: Cr&eare dosar...

en: Create &Instance
ro: Creează o &instanță

en: Create &Link
ro: Creează &link

en: Create Control
ro: Creează un control

en: Create From File
ro: Creează din fișier

en: Create Instance &On...
ro: Creează &o instanță pe...

en: Create New
ro: Creează nou

en: Create New Folder
ro: Creează un dosar nou

en: Create New Task
ro: Creează o sarcină nouă

en: Create Shor&tcut
ro: Creează s&curtătură

en: Create an instance of the selected object
ro: Creează o instanță a obiectului selectat

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
ro: Creează o instanță a obiectului selectat pe un calculator specificat

en: Creation date
ro: Ultima schimbare de stare (ctime)

en: Creation failed.
ro: Creare eșuată.

en: Critical Extensions Only
ro: Doar extensii critice

en: Cross CA Version
ro: Versiunea încrucișată CA

en: Cross-Certificate Distribution Points
ro: Puncte încrucișate de distribuție certificate

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ro: Standard sintaxă mesaje criptografice/Mesaje PKCS #7 (*.p7b)

en: Cu&t
ro: &Taie

en: Cu&t	Ctrl+X
ro: &Taie	Ctrl+X

en: Current &icon:
ro: P&ictogramă curentă:

en: Current Connections
ro: Conexiuni curente

en: Current Date is %1
ro: Data actuală este %1

en: Current Time is %1
ro: Ora actuală este %1

en: Current format:
ro: Formatul curent:

en: Cursor size
ro: Dimensiune cursor

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom Game
ro: Joc personalizat

en: Customize Toolbar
ro: Personalizare bara de unelte

en: Cut
ro: &Taie

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: D&isable all purposes for this certificate
ro: Dezact&ivează toate rolurile acestui certificat

en: DATE shows or changes the system date.
ro: DATE afișează sau schimbă data sistemului.

en: DC not found.
ro: DC nu a fost găsit.

en: DDE failure.
ro: Eșec DDE.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
ro: DEL <fișier> șterge un fișier sau un set de fișiere.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
ro: Binar X.509 codificat în DER (*.cer)

en: DHCP enabled
ro: DHCP activat

en: DIR lists the contents of a directory.
ro: DIR afișează conținutul unui dosar.

en: DLL initialization failed.
ro: Inițializare DLL a eșuat.

en: DLL not found.
ro: DLL negăsit.

en: DLL overrides
ro: Suprascrieri DLL

en: DNS Name=
ro: Nume de DNS=

en: Data
ro: Date

en: Data Bits
ro: Biți de date

en: Data Encipherment
ro: Cifrare date

en: Data type mismatch.
ro: Tip de date nepotrivit.

en: Database does not exist.
ro: Bază de date nu există.

en: Datagrams Received
ro: Datagrame primite

en: Datagrams Sent
ro: Datagrame trimise

en: Date and time
ro: Data și ora

en: Date deleted
ro: Data ștergerii

en: De&vice:
ro: Dispoziti&v:

en: Debug Break
ro: Întrerupere depanare

en: Debug Channels
ro: Canale de depanare

en: Debug View
ro: Vizualizare depanare

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Decipher Only
ro: Doar descifrează

en: Decoding Error
ro: Eroare de decodificare

en: Default Interface Viewer
ro: Vizualizator interfață implicit

en: Default Printer;
ro: Imprimantă implicită;

en: Default Settings
ro: Setări implicite

en: Default gateway
ro: Gateway implicit

en: Defaults
ro: Implicite

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete %1?
ro: Șterge %1?

en: Delete &files...
ro: Șterge &fișierele...

en: Delete browsing history
ro: Șterge istoricul de navigare

en: Delete group `%s'?
ro: Se șterge grupul „%s”?

en: Delete program `%s'?
ro: Se șterge programul „%s”?

en: Delete the private &key if the export is successful
ro: Șterge c&heia privată dacă exportarea reușește

en: Deletes the selection
ro: Șterge selecția

en: Delta CRL Indicator
ro: Indicator diferență CRL

en: Description
ro: Descriere

en: Desktop &size:
ro: Mărime ecran:

en: Desktop Integration
ro: Integrare ecran

en: Destination:
ro: Destinație:

en: Details
ro: Detalii

en: Determined by the program
ro: Determinat de program

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device does not exist.
ro: Dispozitivul nu există.

en: Device removed.
ro: Dispozitiv detașat.

en: Digital Rights
ro: Drepturi digitale

en: Digital Signature
ro: Semnătură digitală

en: Direction
ro: Direcție

en: Directory Address
ro: Adresa de repertoar

en: Directory Service Email Replication
ro: Serviciu Registru pentru replicare email

en: Directory is not empty.
ro: Dosarul nu este gol.

en: Directory name invalid.
ro: Nume de dosar nevalid.

en: Disabled
ro: &Dezactivat

en: Discards
ro: Ignorate

en: Disclaimer
ro: Declinare a responsabilității

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Disk full.
ro: Disc plin.

en: Disk is corrupt.
ro: Discul este corupt.

en: Display As Icon
ro: Afișează ca pictogramă

en: Display program information, version number and copyright
ro: Afișează numărul versiunii, drepturile de autor și informații despre program

en: Display the viewer for the selected item
ro: Afișează vizualizatorul pentru obiectul selectat

en: Displays Task Manager help topics
ro: Afișează subiectele din ajutor pentru Administratorul de sarcini

en: Displays information about each task
ro: Afișează informații despre fiecare sarcină

en: Displays kernel time in the performance graphs
ro: Afișează timpul nucleului în graficele de funcționare

en: Displays program information, version number and copyright
ro: Afișează informații despre program, numărul versiunii și licența

en: Displays program information, version number, and copyright
ro: Afișează informații despre program, numărul versiunii și licența

en: Displays tasks by using large icons
ro: Afișează sarcinile utilizând pictograme mari

en: Displays tasks by using small icons
ro: Afișează sarcinile utilizând pictograme mici

en: Distribution Point Name
ro: Numele punctului de distribuție

en: Division by zero error.
ro: Eroare de împărțire la zero.

en: Do you want to continue anyway?
ro: Doriți să continuați în aceste condiții?

en: Do you want to install this software?
ro: Doriți să instalați acest program?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
ro: Vreți să opriți sesiunea de Wine?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
ro: Vreți să simulați o repornire de Windows?

en: Do you wish to export the private key?
ro: Doriți să exportați cheia privată?

en: Docu&ments
ro: Docu&mente

en: Document Signing
ro: Semnarea de documente

en: Documents
ro: Documente

en: Does not automatically update
ro: Nu se actualizează automat

en: Domain Component
ro: Componentă de domeniu

en: Domain already exists.
ro: Domeniul există deja.

en: Domain limit exceeded.
ro: Limită de domeniu depășită.

en: Don't install
ro: Nu instalează

en: Don't show me th&is message again
ro: Nu &afișa din nou acest mesaj

en: Done
ro: Gata

en: DosSemMuxWait list invalid.
ro: Lista DosSemMuxWait nu este validă.

en: Downloading %s
ro: Se descarcă %s

en: Downloading from %s...
ro: Descarc de la %s...

en: Downloading...
ro: Descarc...

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Dri&ves:
ro: D&iscuri:

en: Drive configuration
ro: Configurare unități

en: Drive is busy.
ro: Unitatea este ocupată.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
ro: Litera

en: Drive locked.
ro: Unitate blocată.

en: Driver diagnostics
ro: Diagnostic driver

en: Drives
ro: Dispozitive

en: Dummy Signer
ro: Semnatar implicit

en: Dump DisplayTree
ro: Elimină arborele de afișare

en: Dump FormatCaches
ro: Elimină cache-ul de format

en: Dump LayoutRects
ro: Elimină dreptunghiurile de format

en: Dump Lines
ro: Elimină liniile

en: Dump Tracking Info
ro: Elimină informația de urmărire

en: Dump Tree
ro: Elimină arborele

en: Duplicate domain or workgroup name.
ro: Domeniu sau grup de lucru duplicat.

en: Duplicate network name.
ro: Nume de rețea duplicat.

en: Duplicate service name.
ro: Nume de serviciu duplicat.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
ro: DLL-urile (Dynamic Link Libraries) pot fi setate individual ca integrate (furnizate de Wine) sau native (din Windows sau furnizate de aplicație).

en: E&xit
ro: Înc&hide

en: E&xit Task Manager
ro: Înc&hide administratorul de sarcini

en: E&xit Windows
ro: Î&nchidere Windows

en: E&xplore
ro: E&xplorează

en: E&xtras
ro: S&uplimente

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
ro: ECHO <șir> afișează <șir> pe dispozitivul terminal curent.
    
    ECHO ON determină afișarea tuturor comenzilor succesive dintr-un fișier
    batch pe terminal înainte de a fi executate.
    
    ECHO OFF anulează efectului unui ECHO ON anterior (ECHO este OFF în mod
    implicit). Se poate împiedica afișarea comenzii ECHO OFF dacă este
    precedată de semnul @.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
ro: ERASE <fișier> șterge un fișier sau un set de fișiere.

en: ERROR
ro: EROARE

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
ro: EXIT termină sesiunea curentă a liniei de comandă și revine la sistemul de
    operare sau shell-ul din care ați invocat cmd.

en: Each CPU has its own history graph
ro: Fiecare procesor are propriul grafic de istoric

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
ro: Fiecare caracter are %1!u! pixeli lățime și %2!u! pixeli înălțime

en: Echo is %1
ro: Echo este %1

en: Edit Binary
ro: Editare binar

en: Edit DWORD
ro: Editare DWORD

en: Edit Debug &Channels...
ro: Editare &canale de depanare...

en: Edit Multi-String
ro: Editare șir multiplu

en: Edit Override
ro: Editează suprascrierea

en: Edit String
ro: Editare șir

en: Edition
ro: Ediție

en: Effects
ro: Efecte

en: Element not found.
ro: Element negăsit.

en: Email Address
ro: Adresă de e-mail

en: Email Address=
ro: Adresa de e-mail=

en: Embedded Windows System Component Verification
ro: Verificarea componentelor de sistem din Windows Embedded

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
ro: Activea&ză conexiunile la distanță (doar Win95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
ro: Activează d&oar următoarele roluri ale acestui certificat:

en: Encipher Only
ro: Doar cifrează

en: Encoding Error
ro: Eroare de codificare

en: Encoding:
ro: Codificare:

en: Encrypted Private Key
ro: Cheie privată criptată

en: Encrypting File System
ro: Sistem de fișiere criptat

en: End Entity
ro: Entitate finală

en: End Process &Tree
ro: &Termină arborele procesului

en: End of file.
ro: Sfârșit de fișier.

en: End of media.
ro: Sfârșitul mediului.

en: End of program
ro: Sfârșitul programului

en: Enforce Certificate Chain Policy
ro: Impune politica de certificare în lanț

en: Enhanced Key Usage
ro: Extensii de folosirea a cheii

en: Enhanced key usage (property)
ro: Utilizări adiționale ale cheii (proprietate)

en: Enrollment CSP
ro: CSP de înscriere

en: Enrollment Name Value Pair
ro: Pereche nume-valoare de înscriere

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
ro: Garantează că aplicația provine de la un anumit editor de software
    Protejează aplicația de alterări după publicare

en: Ensures the identity of a remote computer
ro: Asigură identificarea unui calculator de la distanță

en: Enter Network Password
ro: Introducere parolă de rețea

en: Enter Password
ro: Introducere parolă

en: Enter new date:
ro: Introduceți noua dată:

en: Enter new time:
ro: Introduceți noua oră:

en: Enterprise Root OID
ro: OID rădăcină al întreprinderii

en: Entire Network
ro: Toată rețeaua

en: Entry already exists.
ro: Intrarea există deja.

en: Entry not found.
ro: Intrarea nu a fost găsită.

en: Environment variable %1 not defined
ro: Variabila de mediu %1 nu este definită

en: Environment variable not found.
ro: Variabilă de mediu negăsită.

en: Error
ro: Eroare

en: Error converting object to primitive type
ro: Eroare la convertirea obiectului la un tip primitiv

en: Error during creation of a new folder
ro: Eroare la crearea unui nou dosar

en: Error reading `%s'.
ro: Eroare la citirea „%s”.

en: Error while reading the help file `%s'
ro: Eroare la citirea fișierului de ajutor „%s”

en: Error while selecting new font.
ro: Eroare la selectarea unui nou font.

en: Error writing `%s'.
ro: Eroare la scrierea „%s”.

en: Error: Alias not found
ro: Eroare: Alias n-a fost găsit

en: Error: Command line not supported
ro: Eroare: Linie de comandă nesuportată

en: Error: Could not find process "%1".
ro: Eroare: Procesul „%1” nu a putut fi găsit.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
ro: Eroare: Parametri nevalizi pentru linia de comandă.

en: Error: Invalid option '%c'.
ro: Eroare: Opțiune nevalidă „%c”.

en: Error: Invalid query
ro: Eroare: Interogare nevalidă

en: Error: Invalid syntax for PATH
ro: Eroare: Sintaxă nevalidă pentru PATH

en: Error: Unable to enumerate the process list.
ro: Eroare: Nu sa putut enumera lista de procese.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
ro: Eroare: Procesul „%1” nu a putut fi terminat.

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
ro: Eroare: Parametri necunoscuți sau nevalizi pentru linia de comandă.

en: Error;
ro: Eroare;

en: Errors
ro: Erori

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
ro: Au survenit erori în mai multe dispozitive. Specificați separat fiecare comandă și dispozitiv pentru a determina care dispozitive au provocat eroarea.

en: Exception in service.
ro: Excepție în serviciu.

en: Executable files (*.exe)
ro: Fișiere executabile (*.exe)

en: Execute Program
ro: Executare program

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
ro: Execuția comenzi de dezinstalare '%s' a eșuat, probabil din lipsa fișierului executabil.
    Doriți să ștergeți înregistrarea de dezinstalare din registru?

en: Existing &overrides:
ro: Suprascrieri existente:

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exits the Task Manager application
ro: Închide aplicația Administratorul de sarcini

en: Expected '('
ro: Se așteaptă „(”

en: Expected ')'
ro: Se așteaptă „)”

en: Expected ';'
ro: Se așteaptă „;”

en: Expected '='
ro: Se așteaptă „=”

en: Expected '@'
ro: Se așteaptă „@”

en: Expected '@end'
ro: Se așteaptă „@end”

en: Expected an operand.
ro: Se așteaptă un operand.

en: Expected an operator.
ro: Se așteaptă un operator.

en: Expected identifier
ro: Se așteaptă un identificator

en: Expiration Date
ro: Data de expirare

en: Export Filename
ro: Nume de fișier pentru exportare

en: Export Format
ro: Format pentru exportare

en: Export Private Key
ro: Exportare cheie privată

en: Export Registry File
ro: Exportă fișierul registru

en: Export keys
ro: Exportă cheile

en: Export registry
ro: Exportă registrul

en: Exports all or part of the registry to a text file
ro: Exportă întregul registru sau o parte ca fișier text

en: Extended error.
ro: Eroare extinsă.

en: Extensions Only
ro: Doar extensii

en: F&orward
ro: Î&nainte

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
ro: Pe tot ecran&ul	Ctrl+Shift+S

en: Failed during reading of '%1'
ro: Citirea „%1” a eșuat

en: Failed to load the RichEdit library.
ro: Nu s-a putut încărca biblioteca RichEdit.

en: Failed to open '%1'
ro: Deschiderea „%1” a eșuat

en: False
ro: Fals

en: Fastest Times
ro: Scoruri maxime

en: Fastest times
ro: Scoruri maxime

en: Favor&ites
ro: Favor&ite

en: Favorites
ro: Favorite

en: Feed paper manual;
ro: Alimentați hârtia manual;

en: Fi&nd What:
ro: &Caută:

en: Field
ro: Câmp

en: File
ro: Fișier

en: File &Name:
ro: &Nume fișier:

en: File &name:
ro: &Nume fișier:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
ro: Fișierul '%s' nu există.
    
    Vreți să creați un fișier nou?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
ro: Fișierul '%s' a fost modificat.
    
    Vreți să salvați modificările?

en: File Format
ro: Format fișier

en: File Recovery
ro: Recuperare de fișiere

en: File `%s' exists. Not overwritten.
ro: Fișierul „%s” există. Nu a fost suprascris.

en: File already exists.
ro: Fișierul există deja.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
ro: Fișierul există deja.
    Doriți să îl înlocuiți?

en: File association missing for extension %1
ro: Lipsește asocierea cu fișiere pentru extensia %1

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
ro: Fișierul nu pare a fi un modul OLE valid. Nu se poate înregistra controlul OLE.

en: File does not exist
ro: Fișierul nu există

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
ro: Fișierul nu există.
    Doriți să creați acest fișier?

en: File exists.
ro: Fișierul există deja.

en: File invalid.
ro: Fișier nevalid.

en: File name is too long.
ro: Numele de fișier este prea lung.

en: File name:
ro: Nume fișier:

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: File not found.
ro: Fișierul nu a fost găsit.

en: File or directory corrupt.
ro: Fișier sau dosar corupt.

en: File to Import
ro: Importare fișier

en: File type
ro: Tip fișier

en: File:
ro: Fișier:

en: File: [1]
ro: Fișier: [1]

en: Files Needed
ro: Fișiere necesitate

en: Files of &type:
ro: &Tip de fișier:

en: Files of type:
ro: Tip de fișier:

en: Files on Camera
ro: Fișiere în aparatul foto

en: Filter Error
ro: Eroare de filtrare

en: Filter by&...
ro: Filtrare după&...

en: Financial Information=
ro: Informația financiară=

en: Find
ro: Căutare

en: Find &next	F3
ro: Caută &următorul	F3

en: Find Ne&xt	F3
ro: Caută urmă&torul	F3

en: Find in:
ro: Caută în:

en: Find:
ro: Caută:

en: Finds a text string in a key, value or data
ro: Caută un șir text într-o cheie, valoare sau dată

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
ro: Caută următoarea apariție a textului specificat în căutarea precedentă

en: Finish
ro: &Termină

en: Finished searching the document.
ro: S-a terminat căutarea în document.

en: First line
ro: Primul rând

en: Floppy disk
ro: Dischetă

en: Flow Control
ro: Controlul fluxului

en: Folder
ro: Dosarul de sistem

en: Folder:
ro: Dosar:

en: Folder: [1]
ro: Dosar: [1]

en: Folders
ro: Dosare

en: Font St&yle:
ro: &Stil font:

en: Font size has to be a number.
ro: Mărimea fontului trebuie să fie un număr.

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
ro: Forțează Administratorul de sarcini să se actualizeze acum, indiferent de viteza de actualizare stabilită

en: Foreign Address
ro: Adresă distantă

en: Forward
ro: Înainte

en: Freshest CRL
ro: Cel mai proaspăt CRL

en: Friendly Name
ro: Nume uzual

en: Friendly name
ro: Nume uzual

en: From group:
ro: Din grupul:

en: Fuchsia
ro: Roz închis

en: Full &Path:
ro: Calea com&pletă:

en: Full Frames (Uncompressed)
ro: Cadre întregi (necomprimate)

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Function expected
ro: Se așteaptă o funcție

en: Function failed.
ro: Funcție eșuată.

en: GDI Objects
ro: Obiecte GDI

en: General failure.
ro: Eroare generală.

en: Get CRL
ro: Obținere CRL

en: Get Certificate
ro: Obținere certificat

en: Given Name
ro: Prenume

en: Go to today
ro: Mergi la Azi

en: Graphics
ro: Grafică

en: Gray
ro: Gri

en: Gray Text
ro: Text gri

en: Greek
ro: Grec

en: Green
ro: Verde

en: Group already exists.
ro: Grupul există deja.

en: Group member not found.
ro: Membrul de grup nu a fost găsit.

en: Group typeinfos by kind
ro: Grupează typeinfo-urile pe categorii

en: Grouped by Component Category
ro: Grupate pe categorii de componente

en: H&eight:
ro: Înălțim&e:

en: H&idden
ro: Ascu&ns

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
ro: HELP <comandă> arată un scurt ajutor pentru <comandă>
    HELP fără nici un parametru enumerează toate comenzile integrate în cmd.

en: HTML Document
ro: Document HTML

en: Handles
ro: Handle-uri

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
ro: Cu tasta Caps Lock activată este foarte probabil că veți introduce parola greșit.
    
    Înainte de a introduce parola apăsați tasta Caps Lock pentru a dezactiva
    scrierea cu majuscule.

en: Hebrew
ro: Ebraic

en: Help
ro: &Ajutor

en: Help files (*.hlp)
ro: Fișierele de ajutor (*.hlp)

en: Help not available.
ro: Nu este disponibil ajutor.

en: Help topics:
ro: Subiecte de ajutor:

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide %@
ro: Ascunde %@

en: Hide &Tabs
ro: Ascunde &filele

en: Hide Advan&ced
ro: Ascunde a&vansate

en: Hide Others
ro: Ascunde altele

en: Hide the Task Manager when it is minimized
ro: Ascunde Administratorul de sarcini când este minimizat

en: High
ro: Înalt

en: History
ro: Istorie

en: Home page
ro: Pagina principală

en: Host unreachable.
ro: Gazdă inaccesibilă.

en: Hostname
ro: Nume gazdă

en: Hot Tracked Item
ro: Element cu urmărire fierbinte

en: Hotkey already registered.
ro: Tastă rapidă deja înregistrată.

en: Hybrid
ro: Hibrid

en: Hyperlink
ro: Hiperlegătură

en: Hyperlink Information
ro: Informații de hiperlegătură

en: I&ntended purpose:
ro: Rolul i&ntenționat:

en: I/O Active;
ro: I/O activ;

en: I/O Other
ro: Alte I/O

en: I/O Other Bytes
ro: Octeți alte I/O

en: I/O Read Bytes
ro: Octeți citire I/O

en: I/O Reads
ro: Citiri I/O

en: I/O Write Bytes
ro: Octeți scriere I/O

en: I/O Writes
ro: Scrieri I/O

en: I/O device error.
ro: Eroare de dispozitiv de intrare/ieșire.

en: I/O operation aborted.
ro: Operație de intrare/ieșire abandonată.

en: I/O to registry failed.
ro: Intrare/ieșire la registru a eșuat.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
ro: IF este utilizat pentru a executa o comandă în mod condiționat.
    
    Sintaxă: IF [NOT] EXIST numefișier comandă
             IF [NOT] șir1==șir2 comandă
             IF [NOT] ERRORLEVEL număr comandă
    
    În a doua formă a comenzii, șir1 și șir2 trebuie să fie între ghilimele
    duble. Comparația este insensibilă la majuscule.

en: IOPL not enabled.
ro: IOPL nu este activat.

en: IP Address=
ro: Adresa IP=

en: IP address
ro: adresă IP

en: IP routing enabled
ro: Rutare IP activată

en: IP security IKE intermediate
ro: Intermediar IKE de securitate IP

en: IP security end system
ro: Sistem terminal de securitate IP

en: IP security tunnel termination
ro: Capăt de tunel de securitate IP

en: IP security user
ro: Utilizator de securitate IP

en: IPersist Interface Viewer
ro: Vizualizator interfață IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
ro: Vizualizator interfață IPersistStream

en: IPv4 address
ro: adresă IPv4

en: IPv6 address
ro: adresă IPv6

en: ITypeLib viewer
ro: Vizualizator ITypeLib

en: Icon files
ro: Fișiere pictogramă

en: Icons (*.ico)
ro: Pictograme (*.ico)

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
ro: Dacă alegeți să exportați cheia privată, vi se va solicita pe o pagină următoare o parolă pentru a proteja această cheie privată.

en: Illegal assignment
ro: Atribuire ilegală

en: Image Name
ro: Nume imagine

en: Implementation
ro: Implementare

en: Import All
ro: Importă tot

en: Import Registry File
ro: Importă fișierul registru

en: Import Selected
ro: Importă selecția

en: Imports a text file into the registry
ro: Importă un fișier text în registru

en: Inactive Border
ro: Margini inactive

en: Inactive Title Bar
ro: Bară de titlu inactivă

en: Inactive Title Bar Gradient
ro: Gradient bară de titlu inactivă

en: Inactive Title Text
ro: Text bară de titlu inactivă

en: Inappropriate Authentication
ro: Autentificare necorespunzătoare

en: Inappropriate Matching
ro: Potrivire necorespunzătoare

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
ro: Incl&ude toate certificatele din calea de certificare, dacă este posibil

en: Include all certificates in certificate path
ro: Include toate certificatele din calea de certificate

en: Incomplete name.
ro: Nume incomplet.

en: Incorrect network address.
ro: Adresă de rețea incorectă.

en: Increased
ro: Mărit

en: Indentation
ro: Indentare

en: Index is missing.
ro: Indicele lipsește.

en: Index range error
ro: Eroare de interval la index

en: Information
ro: Informații

en: Information Not Available
ro: Informație indisponibilă

en: Inherited Interfaces
ro: Interfețe moștenite

en: Initializing;
ro: Inițializez;

en: Initials
ro: Inițiale

en: Input device:
ro: Dispozitiv de intrare:

en: Insert Object
ro: Inserare obiect

en: Insert a new %s object into your document
ro: Inserați un nou obiect %s în document

en: Insert disk for drive %1.
ro: Inserați discul în unitatea %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
ro: Inserați conținutul fișierului ca pe un obiect în document, astfel încât să îl puteți activa utilizând programul care l-a creat.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
ro: Introduceți discul de instalare al producătorului
    și asigurați-vă că unitatea corectă a fost selectată mai jos

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ro: Inserează o imagine a conținutului din clipboard în document. Imaginea este legată de fișierul sursă, astfel încât modificările aduse fișierului vor fi reflectate în document.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ro: Inserează o scurtătură care conduce la locația conținutului din clipboard. Scurtătura este legată de fișierul sursă, astfel încât modificările aduse fișierului vor fi reflectate în document.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
ro: Inserează conținutul din clipboard în document ca %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ro: Inserează conținutul din clipboard în document ca %s. Datele sunt legate de fișierul sursă, astfel încât modificările aduse fișierului vor fi reflectate în document.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
ro: Inserează conținutul din clipboard în document astfel încât să îl puteți activa utilizând %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
ro: Inserează conținutul din clipboard în document astfel încât să îl puteți activa utilizând %s. Va fi afișat ca o pictogramă.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
ro: Inserează conținutul din clipboard în document.

en: Install
ro: Instalează

en: Install (%d)
ro: Instalează (%d)

en: Install/Uninstall
ro: Instalare/dezinstalare

en: Installation aborted by user.
ro: Instalare anulată de către utilizator.

en: Installation already running.
ro: Instalarea rulează deja.

en: Installation failure.
ro: Eșec la instalare.

en: Installation of component failed: %08x
ro: Instalarea componentei a eșuat: %08x

en: Installation package failed to open.
ro: Deschidere eșuată a pachetului de instalare.

en: Installation package is invalid.
ro: Pachet de instalare nevalid.

en: Installation package rejected.
ro: Pachetul de instalare a fost respins.

en: Installation programs
ro: Programe de instalare

en: Installation source is missing.
ro: Lipsește sursa de instalare.

en: Installation suspended.
ro: Instalare suspendată.

en: Installer not used.
ro: Program de instalare nefolosit.

en: Installing...
ro: Instalez...

en: Insufficient Rights
ro: Drepturi insuficiente

en: Int24 failure.
ro: Eșec Int24.

en: Interface
ro: Interfață

en: Interface Statistics
ro: Statistici interfață

en: Interface not found.
ro: Interfață nu a fost găsită.

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Intermediate Certification Authorities
ro: Autorități intermediare de certificare

en: Internal error.
ro: Eroare internă.

en: Interrupted by user;
ro: Întrerupere utilizator;

en: Invalid ACL.
ro: ACL nevalid.

en: Invalid Credentials
ro: Autorizații nevalide

en: Invalid DLL.
ro: DLL nevalid.

en: Invalid DN Syntax
ro: Sintaxă DN nevalidă

en: Invalid IOCTL.
ro: IOCTL nevalid.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
ro: ID-ul pentru dispozitivul MCI nu este valid. Utilizați ID-ul primit la deschiderea dispozitivului MCI.

en: Invalid Option
ro: Opțiune nevalidă

en: Invalid SEGDPL in %1.
ro: SEGDPL nevalid în %1.

en: Invalid SID.
ro: SID nevalid.

en: Invalid SPI parameter.
ro: Parametru SPI nevalid.

en: Invalid Syntax
ro: Sintaxă nevalidă

en: Invalid access.
ro: Acces nevalid.

en: Invalid account name.
ro: Nume de cont nevalid .

en: Invalid address.
ro: Adresă nevalidă.

en: Invalid authentication identity.
ro: Identitate de autentificare nevalidă.

en: Invalid binding.
ro: Legare nevalidă.

en: Invalid block length.
ro: Lungime de bloc nevalidă.

en: Invalid block.
ro: Bloc nevalid.

en: Invalid character
ro: Caracter invalid

en: Invalid character(s) in path
ro: Caracter(e) invalid(e) în cale

en: Invalid command line.
ro: Linie de comandă nevalidă.

en: Invalid computer name.
ro: Nume de calculator nevalid.

en: Invalid data type.
ro: Tip de date nevalide.

en: Invalid data.
ro: Date nevalide.

en: Invalid device name.
ro: Nume de dispozitiv nevalid.

en: Invalid domain name.
ro: Nume de domeniu nevalid.

en: Invalid domain state.
ro: Stare de domeniu nevalidă.

en: Invalid drive.
ro: Unitate nevalidă.

en: Invalid driver.
ro: Driverul nu este valid.

en: Invalid entry.
ro: Intrare nevalidă.

en: Invalid environment.
ro: Mediu nevalid.

en: Invalid event name.
ro: Nume de eveniment nevalid.

en: Invalid field.
ro: Câmp nevalid.

en: Invalid flag number.
ro: Număr de fanion nevalid.

en: Invalid flags.
ro: Fanioane nevalide.

en: Invalid form name.
ro: Nume de formular nevalid.

en: Invalid form size.
ro: Dimensiune de formular nevalidă.

en: Invalid function.
ro: Funcție nevalidă.

en: Invalid group name.
ro: Nume de grup nevalid.

en: Invalid handle.
ro: Handle nevalid.

en: Invalid index.
ro: Index nevalid.

en: Invalid key.
ro: Cheie nevalidă.

en: Invalid level.
ro: Nivel nevalid.

en: Invalid member.
ro: Membru nevalid.

en: Invalid message destination.
ro: Destinație de mesaj nevalidă.

en: Invalid message name.
ro: Nume de mesaj nevalid.

en: Invalid message.
ro: Mesaj nevalid.

en: Invalid name syntax.
ro: Sintaxă de nume nevalidă.

en: Invalid name.
ro: Nume nevalid.

en: Invalid network address.
ro: Adresă de rețea nevalidă.

en: Invalid network name.
ro: Nume de rețea nevalid.

en: Invalid network options.
ro: Opțiuni de rețea nevalide.

en: Invalid number format.
ro: Formatul de număr nu este valid.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
ro: Număr de parametri nevalid - Utilizați xcopy /? pentru ajutor

en: Invalid object.
ro: Obiect nevalid.

en: Invalid ordinal for %1.
ro: Ordinal nevalid pentru %1.

en: Invalid owner.
ro: Proprietar nevalid.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
ro: Parametru nevalid „%1” -  Utilizați xcopy /? pentru ajutor

en: Invalid parameter.
ro: Parametru nevalid.

en: Invalid password.
ro: Parolă nevalidă.

en: Invalid pipe object.
ro: Obiect pipă nevalid.

en: Invalid primary group.
ro: Grup primar nevalid.

en: Invalid printer command.
ro: Comandă de imprimantă nevalidă.

en: Invalid printer name.
ro: Nume de imprimantă nevalid.

en: Invalid printer state.
ro: Stare de imprimantă nevalidă.

en: Invalid priority.
ro: Prioritate nevalidă.

en: Invalid procedure call or argument
ro: Apel de procedură sau argument nevalid

en: Invalid query syntax.
ro: Sintaxă de interogare nevalidă.

en: Invalid segment number.
ro: Număr de segment nevalid.

en: Invalid server state.
ro: Stare de server nevalidă.

en: Invalid service control.
ro: Control de serviciu nevalid.

en: Invalid service name.
ro: Nume de serviciu nevalid.

en: Invalid share name.
ro: Nume de partajare nevalid.

en: Invalid signal number.
ro: Număr de semnal nevalid.

en: Invalid table.
ro: Tabel nevalid.

en: Invalid tag.
ro: Etichetă nevalidă.

en: Invalid target handle.
ro: Handle de țintă nevalid.

en: Invalid time.
ro: Timp nevalid.

en: Invalid timeout value.
ro: Valoare temporizare nevalidă.

en: Invalid transaction state.
ro: Stare de tranzacție nevalidă.

en: Invalid version option.
ro: Opțiune de versiune nevalidă.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
ro: „%1” este un nume de fișier sau un dosar
    din destinație?
    (F - Fișier, D - Dosar)

en: Is Leaf
ro: Este o frunză

en: Issued By
ro: Emis de

en: Issued To
ro: Emis pentru

en: Issued by:
ro: Emis de:

en: Issued to:
ro: Emis pentru:

en: Issuer
ro: Emitent

en: Issuer &Statement
ro: &Declarația emitentului

en: Issuer Alternative Name
ro: Nume alternativ al emitentului

en: Issuing Distribution Point
ro: Punct de distribuție emitent

en: It&em:
ro: Element:

en: Italic
ro: Cursiv

en: JScript object expected
ro: Se așteaptă un obiect JScript

en: Japanese
ro: Japonez

en: Joysticks
ro: Joystick-uri

en: Kernel memory (K)
ro: Memorie nucleu (K)

en: Key Agreement
ro: Înțelegere la cheie

en: Key Attributes
ro: Atributele cheii

en: Key Compromise
ro: Cheia compromisă

en: Key Encipherment
ro: Cifrare cheie

en: Key Pack Licenses
ro: Licențe de pachete de chei

en: Key Recovery
ro: Recuperarea de chei

en: Key Recovery Agent
ro: Agent de recuperare a cheilor

en: Key Usage
ro: Folosirea cheii

en: Key Usage Restriction
ro: Restricții de folosire a cheii

en: Key deleted.
ro: Cheie ștearsă.

en: Keys
ro: Chei

en: Korean
ro: Coreean

en: L&andscape
ro: &Peisaj

en: L&eft:
ro: S&tânga:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
ro: LABEL se utilizează pentru a stabili eticheta  volumului unui disc.
    
    Sintaxă: LABEL [unitate:]
    Comanda vă va solicita noua etichetă de volum pentru unitatea dată.
    Puteți afișa eticheta de volum a discului cu comanda VOL.

en: LAN Connection
ro: Conexiune LAN

en: Label not found
ro: Eticheta nu a fost găsită

en: Label redefined
ro: Etichetă redefinită

en: Lar&ge Icons
ro: Picto&grame mari

en: Large
ro: Mare

en: Last Change:
ro: Ultima modificare:

en: Left
ro: Stânga

en: Left Edge
ro: Marginea stângă

en: Letters - lower case
ro: Litere - minuscule

en: Letters - upper case
ro: Litere - majuscule

en: Libraries
ro: Librării

en: Libraries (*.dll)
ro: Biblioteci (*.dll)

en: License Server Verification
ro: Verificare a serverului de licențe

en: Lifetime Signing
ro: Semnătură pe viață

en: Lime
ro: Verde-gălbui

en: Limit
ro: Limită

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
ro: Linie posibil trunchiată în procesarea fișierului batch. Se utilizează:

en: Line up Icons
ro: Aliniază pictogramele

en: Line wrapping
ro: Despărțire rânduri

en: Links
ro: Legături

en: Links to
ro: Legat la

en: List
ro: Listă

en: List Files of &Type:
ro: &Tip de fișier:

en: Load order
ro: Ordinea de încărcare

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
ro: LoadTypeLib( %1 ) a eșuat ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
ro: Încarc informații detaliate, așteptați...

en: Local Address
ro: Adresă locală

en: Local Error
ro: Eroare locală

en: Local Monitor
ro: Monitor local

en: Local Port
ro: Port local

en: Local group already exists.
ro: Grupul local există deja.

en: Local hard disk
ro: Hard disk local

en: Locality
ro: Localitatea

en: Location
ro: Locație

en: Location:
ro: Locația:

en: Lock failed.
ro: Blocare eșuată.

en: Lock violation.
ro: Violare de blocare.

en: Logon unsuccessful
ro: Autentificare eșuată

en: Look &in:
ro: Caută &în:

en: Loop Detected
ro: Buclă detectată

en: Loop while handling referrals
ro: Buclă la gestionarea referenților

en: Low
ro: Scăzut

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
ro: MD <nume> este versiunea scurtă pentru MKDIR. MD creează un subdosar.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
ro: MKDIR <nume> creează un subdosar.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
ro: MORE afișează în pagini conținutul fișierelor sau datele introduse.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
ro: MOVE deplasează un fișier sau un dosar în alt loc din sistemul de fișiere.
    
    Dacă elementul mutat este un dosar, atunci toate fișierele și subdosarele
    de sub el vor fi mutate și ele.
    
    MOVE eșuează dacă locația veche și cea nouă se află în directoare DOS
    diferite.

en: Ma&ximize
ro: Ma&ximizează

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
ro: Eroare la trimiterea emailului. Nu aveți un client de email MAPI instalat.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
ro: Verificați numele de utilizator și parola.

en: Mapping
ro: Mapare

en: Margins (millimeters)
ro: Margini (milimetri)

en: Margins [inches]
ro: Margini [țoli]

en: Margins [mm]
ro: Margini [mm]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
ro: Marginile se suprapun sau sunt în afara hârtiei.
    Introduceți vă rog din nou marginile.

en: Maroon
ro: Maro

en: Mask=
ro: Masca=

en: Master Volume
ro: Volum principal

en: Match &Case
ro: Sensibil la registru

en: Match &Whole Word Only
ro: &Numai cuvinte întregi

en: Maximizes the windows
ro: Maximizează ferestrele

en: Media changed.
ro: Mediu schimbat.

en: Medium
ro: Mediu

en: Meets Criteria=
ro: Îndeplinește criteriul=

en: Mem Delta
ro: Delta memorie

en: Mem Usage
ro: Utilizare memorie

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
ro: Utilizare memorie: %1!u!ko / %2!u!ko

en: Mem usage
ro: Utilizare memorie

en: Memory Monitor
ro: Monitor de memorie

en: Memory Usage &Delta
ro: &Delta utilizare memorie

en: Memory usage history
ro: Istoric utilizare memorie

en: Menu Background
ro: Fundal meniu

en: Menu Bar
ro: Bară de meniu

en: Menu Highlight
ro: Evidențiere meniu

en: Menu Text
ro: Text meniu

en: Menu item not found.
ro: Elementul de meniu nu a fost găsit.

en: Message
ro: Mesaj

en: Message 0x%1 not found in file %2.
ro: Mesajul 0x%1 n-a fost găsit în fișierul %2.

en: Message Box Text
ro: Text casetă de mesaje

en: Message Digest
ro: Rezumatul mesajului

en: Mi&nimize
ro: Mi&nimizează

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
ro: Depozit Microsoft înseriat de certificate (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
ro: Marcare temporală Microsoft

en: Microsoft Trust List Signing
ro: Semnare listă de încredere Microsoft

en: Mines
ro: Mine

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Minimizes the windows
ro: Minimizează ferestrele

en: Mixed
ro: Mixt

en: Modification date
ro: Ultima modificare

en: Modified
ro: Modificat

en: Modifies the value's data
ro: Modifică datele valorii

en: Module not found.
ro: Modul negăsit.

en: More &Info
ro: Alte &informații

en: More data available.
ro: Mai sunt date disponibile.

en: More results returned
ro: Mai multe rezultate returnate

en: More...
ro: Mai mult...

en: More?
ro: Mai mult?

en: Move &Down
ro: Mută în &jos

en: Move &Up
ro: Mută în &sus

en: Move Program
ro: Mutare program

en: Move program:
ro: Mutare program:

en: Mute
ro: Mut

en: N&o, do not export the private key
ro: N&u, nu exporta cheia privată

en: N&on-paged Pool
ro: Rezervă &nepaginată

en: NP Pool
ro: Rezervă nepaginată

en: Name
ro: Nume

en: Name Constraints
ro: Constrângeri de nume

en: Name:
ro: Nume:

en: Naming Violation
ro: Violare de denumire

en: Nati&ve then Builtin
ro: Nati&v apoi Integrat

en: Navy
ro: Bleumarin

en: Net write fault.
ro: Eroare la scriere pe rețea.

en: Netscape Base URL
ro: URL-ul de bază Netscape

en: Netscape CA Policy URL
ro: URL-ul politicii CA Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
ro: URL-ul de revocare a CA Netscape

en: Netscape Cert Renewal URL
ro: URL-ul de înnoire a certificatului Netscape

en: Netscape Cert Type
ro: Tipul certificatului Netscape

en: Netscape Comment
ro: Comentariul Netscape

en: Netscape Revocation URL
ro: URL-ul de revocare Netscape

en: Netscape SSL ServerName
ro: Nume server SSL Netscape

en: Network access denied.
ro: Acces refuzat la rețea.

en: Network busy.
ro: Rețea ocupată.

en: Network name deleted.
ro: Nume de rețea șters.

en: Network share
ro: Resursă din rețea

en: Network unreachable.
ro: Rețea inaccesibilă.

en: New
ro: Nou

en: New &Folder
ro: &Dosar nou

en: New &Link
ro: &Link nou

en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: New Key #%d
ro: Cheie nouă #%d

en: New Value #%d
ro: Valoare nouă #%d

en: New document type
ro: Nou tip de document

en: Nex&t	Ctrl+F6
ro: Înain&te	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
ro: Următorul editor CRL

en: Next Update Location
ro: Următoarea locație de actualizare

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: No
ro: Nu

en: No Memory
ro: Memorie insuficientă

en: No Object Class Mods
ro: Nici o modificare de clasă de obiecte

en: No Ports
ro: Fără port

en: No RPC call active.
ro: Niciun apel RPC activ.

en: No Such Attribute
ro: Atribut necunoscut

en: No Such Object
ro: Obiect necunoscut

en: No command was specified.
ro: Nu a fost specificată nici o comandă.

en: No default printer defined.
ro: Imprimanta implicită n-a fost definită.

en: No help available for %1
ro: Nu există ajutor pentru %1

en: No interfaces.
ro: Nicio interfață.

en: No match found.
ro: Nicio potrivire găsită.

en: No more data available.
ro: Nu mai sunt date disponibile.

en: No network address.
ro: Nicio adresă rețea.

en: No network or bad path.
ro: Nicio rețea sau cale greșită.

en: No network.
ro: Nicio rețea.

en: No open command associated with file type '%1'
ro: Nici o comandă de deschidere nu este asociată cu tipul de fișier „%1”

en: No quotas for account.
ro: Nicio cotă pentru cont.

en: No result present in message
ro: Nici un rezultat în mesaj

en: No scrollbars.
ro: Nicio bară de defilare.

en: No signal sent.
ro: Niciun semnal trimis.

en: No such group.
ro: Grup necunoscut.

en: No such member.
ro: Membru necunoscut.

en: No such user.
ro: Utilizator necunoscut.

en: No toner;
ro: Fără toner;

en: No volume label.
ro: Nicio etichetă de volum.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ro: Nu este instalat nici un dispozitiv care poate reda fișierele în formatul curent. Utilizați opțiunea „Drivere” pentru a instala dispozitivul wave.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ro: Nu este instalat nici un dispozitiv care poate înregistra fișierele în formatul curent. Utilizați opțiunea „Drivere” pentru a instala dispozitivul wave.

en: Nobody
ro: Nimeni

en: Node type
ro: Tip nod

en: Non-Repudiation
ro: Non-repudiere

en: Non-unicast packets
ro: Pachete ne-unicast

en: Nonpaged
ro: Nepaginată

en: Not Available
ro: Indisponibilă

en: Not DOS disk.
ro: Nu este un disc DOS.

en: Not Responding
ro: Nu răspunde

en: Not Yet Implemented
ro: Încă neimplementat

en: Not a container.
ro: Nu este un container.

en: Not allowed on Non-leaf
ro: Nepermis pe non-frunze

en: Not allowed on RDN
ro: Nepermis pe RDN

en: Not available;
ro: Indisponibil;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
ro: Memoria disponibilă nu este suficientă pentru această sarcină. Închideți una sau mai multe aplicații pentru a mări memoria disponibilă, apoi încercați din nou.

en: Not enough memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: Not enough quota.
ro: Cotă insuficientă.

en: Not implemented
ro: Neimplementat

en: Not ready.
ro: Nu este gata.

en: Not registry file.
ro: Nu este un fișier de registru.

en: Not specified
ro: Ne specificat

en: Not top-level directory.
ro: Nu este dosar de prim-nivel.

en: Not yet implemented
ro: Neimplementat încă

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
ro: Notă: Următoarele formate de fișier pot conține mai multe certificate, liste de certificate revocate sau liste de certificate acreditate:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
ro: Notă: Cheia privată pentru acest certificat nu a putut fi deschisă.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
ro: Notă: Cheia privată pentru acest certificat nu este exportabilă.

en: Nothing to export.
ro: Nimic de exportat.

en: Notice Number=
ro: Numărul notiței=

en: Notice Reference
ro: Referință de notiță

en: Notice Text=
ro: Textul notiței=

en: Number expected
ro: Se așteaptă un număr

en: Number of &copies:
ro: Număr de &copii:

en: Numbers
ro: Numere

en: O&pen	Enter
ro: Desc&hide	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
ro: Verificarea componentelor de sistem din Windows OEM

en: OLE 1.0 Objects
ro: Obiecte OLE 1.0

en: OLE storage documents are not supported.
ro: Documentele de depozitare OLE nu sunt suportate.

en: OS Version
ro: Versiunea sistemului de operare

en: Object
ro: Obiect

en: Object Class Violation
ro: Violare de clasă de obiect

en: Object Type:
ro: Tipul obiectului:

en: Object doesn't support this action
ro: Obiectul nu suportă această acțiune

en: Object doesn't support this property or method
ro: Obiectul nu suportă această proprietate sau metodă

en: Object expected
ro: Se așteaptă un obiect

en: Object required
ro: Se necesită un obiect

en: Off
ro: Dezactivat

en: Off-line CRL Signing
ro: Semnare CRL deconectată

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
ro: OleView - Vizualizator de obiecte OLE/COM

en: Olive
ro: Oliviu

en: On
ro: Activat

en: On-line Certificate Status Protocol
ro: Protocol online de verificare a stării certificatului

en: One Graph &Per CPU
ro: Un grafic pentru fiecare procesor

en: One page
ro: O pagină

en: Open
ro: Deschide

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Open Link in &New Window
ro: Deschide legătura într-o fereastră &nouă

en: Open URL
ro: Deschide URL-ul

en: Open a TypeLib file and view the contents
ro: Deschide un fișier TypeLib și afișează conținutul

en: Open as &read-only
ro: Deschide pentru &numai-citire

en: Open failed.
ro: Deschidere eșuată.

en: Open in &New Window
ro: Deschide legătura într-o fereastră &nouă

en: Open:
ro: Deschide:

en: Operation Ceased
ro: Încetarea operațiunilor

en: Operation canceled by user.
ro: Operația a fost anulată de utilizator.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
ro: Operațiune nesuportată de această versiune a protocolului LDAP

en: Operation not supported.
ro: Operația nu este suportată.

en: Operations Error
ro: Eroare de operațiuni

en: Options
ro: Opțiuni

en: Organi&zation:
ro: Organi&zația:

en: Organization
ro: Organizația

en: Organization=
ro: Organizația=

en: Organizational Unit
ro: Unitatea organizațională

en: Orientation
ro: Orientare

en: Original location
ro: Locația originală

en: Other
ro: Altul

en: Other Name=
ro: Nume alternativ=

en: Other People
ro: Alte persoane

en: Out of memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: Out of memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: Out of memory;
ro: Memorie insuficientă;

en: Out of paper.
ro: Fără hârtia.

en: Out of paper;
ro: Fără hârtia;

en: Output device:
ro: Dispozitiv de ieșire:

en: Output tray is full;
ro: Sertarul de ieșire este plin;

en: Overwrite %1?
ro: Suprascrie %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
ro: Se suprascrie %1? (Da|Nu|Toate)

en: P&ortrait
ro: P&ortret

en: P&rinter Setup...
ro: Setare im&primantă...

en: P&rinter...
ro: &Imprimantă...

en: P&roperties
ro: P&roprietăți

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
ro: PATH afișează sau schimbă calea de căutare pentru cmd.
    
    Dacă se introduce PATH, se va afișa configurația curentă pentru PATH
    (inițial, este valoarea dată în registru). Pentru a o modifica, adăugați
    noua valoare după comanda PATH.
    
    PATH se poate modifica și utilizând variabila de mediu PATH, de exemplu:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
ro: PATH negăsită

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
ro: PAUSE afișează un mesaj pe ecran și așteaptă ca utilizatorul să apese o tastă.
    
    Este util mai ales în fișierele batch, pentru a permite utilizatorului să
    citească rezultatul unei comenzi anterioare, înainte de a dispărea de pe
    ecran.

en: PF Delta
ro: Delta defecte pagini

en: PKCS 7 Data
ro: Date PKCS 7

en: PKCS 7 Digested
ro: PKCS 7 rezumat

en: PKCS 7 Encrypted
ro: PKCS 7 criptat

en: PKCS 7 Enveloped
ro: PKCS 7 încapsulat

en: PKCS 7 Signed
ro: PKCS 7 semnat

en: PKCS 7 Signed Enveloped
ro: PKCS 7 semnat și încapsulat

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
ro: POPD schimbă dosarul curent cu ultimul salvat cu PUSHD.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
ro: PROMPT configurează prompterul pentru linia de comandă.
    
    Șirul care urmează după comanda PROMPT (și spațiul imediat următor) apare
    la începutul liniei când cmd așteaptă introducerea de date.
    
    Următoarele șiruri de caractere au semnificație specială:
    
    $$  Semnul dolar        $_   Salt de rând       $b  Bara verticală (|)
    $d  Data curentă        $e   Escape             $g  Semnul >
    $l  Semnul <            $n   Unitatea curenta   $p  Calea curentă
    $q  Semnul egal         $t   Ora curentă        $v  Versiunea de cmd
    
    Rețineți că, dacă introduceți comanda PROMPT fără un șir, se va restabili
    la valoarea implicită, care este dosarul curent (care include litera
    unității curente) urmat de semnul mai mare ca (>).
    (ca o comandă PROMPT $p$g).
    
    Și prompterul poate fi modificat schimbând variabila de mediu PROMPT,
    astfel încât comanda „SET PROMPT=text” are același efect ca și
    „PROMPT text”.

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
ro: PUSHD <dosar> salvează dosarul curent într-o stivă și apoi înlocuiește
    dosarul curent cu cel specificat.

en: Pa&ged Pool
ro: Rezervă pa&ginată

en: Pa&ges
ro: Pa&ginile

en: Page
ro: Pagină

en: Page &Faults
ro: Defecte pagini

en: Page &p
ro: Pagina &p

en: Page Down
ro: Pagină mai jos

en: Page F&aults Delta
ro: Delt&a defecte pagini

en: Page Faults
ro: Defecte pagini

en: Page Left
ro: Pagină mai la stânga

en: Page Right
ro: Pagină mai la dreapta

en: Page Se&tup...
ro: S&etare pagină...

en: Page Setup
ro: Setare pagină

en: Page Up
ro: Pagină mai sus

en: Paged
ro: Paginată

en: Paged Pool
ro: Rezervă paginată

en: Pages
ro: Pagini

en: Paper
ro: Hârtie

en: Paper Si&ze:
ro: &Mărimea foii:

en: Paper jam;
ro: Hârtie blocată în imprimantă;

en: Paper problem;
ro: Problemă cu hârtia;

en: Paragrap&h format
ro: Format &paragraf

en: Paragraph format
ro: Format paragraf

en: Parameter Error
ro: Eroare de parametri

en: Parameter error
ro: Eroare de parametri

en: Parity
ro: Paritate

en: Password
ro: Parolă

en: Password expired.
ro: Parolă expirată.

en: Paste
ro: Inserează

en: Paste &Link
ro: Inserează &legătura

en: Paste Special
ro: Inserare specială

en: Paste as Link
ro: Inserează ca link

en: Path Length Constraint=
ro: Constrângere de lungime a căii=

en: Path does not exist
ro: Calea nu există

en: Path is busy.
ro: Calea este ocupată.

en: Path is invalid.
ro: Calea nu este validă.

en: Path not found.
ro: Calea nu a fost găsită.

en: Paused
ro: Pauzat

en: Paused;
ro: Pauză;

en: Pea&k Memory Usage
ro: Ma&xim utilizare memorie

en: Peak
ro: Vârf

en: Peak Mem Usage
ro: Maxim utilizare memorie

en: Pending deletion;
ro: Aștept ștergerea;

en: Performance
ro: Funcționare

en: Performance Meters
ro: Măsurători de performanță

en: Personal
ro: Personale

en: Personal Information Exchange
ro: Schimb de informații personale

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
ro: Schimb de informații personale (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
ro: Schimb de informații personale (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
ro: Schimb de informații personale/PKCS #12 (*.pfx, *.p12)

en: Physical address
ro: Adresă fizică

en: Physical memory (K)
ro: Memorie fizică (K)

en: Pipe busy.
ro: Conector pipă ocupat.

en: Pipe closed.
ro: Conector pipă închis.

en: Pipe connected.
ro: Conector pipă conectat.

en: Pipe listening.
ro: Conector pipă ascultă.

en: Pipe not connected.
ro: Conector pipă neconectat.

en: Play
ro: Redă

en: Player
ro: Program de redare

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
ro: Introduceți OID sub forma 1.2.3.4

en: Please enter your name
ro: Scrieți-vă numele

en: Please enter your username and password:
ro: Introduceți numele de utilizator și parola:

en: Please retry operation.
ro: Reîncercați operația.

en: Please select a certificate store.
ro: Selectați un depozit de certificate.

en: Please select a file.
ro: Selectați un fișier.

en: Please select a store
ro: Selectați un depozit

en: Please verify that the correct file name was given
ro: Verificați vă rog că numele de fișier este corect

en: Po&rtrait
ro: P&ortret

en: Policy Constraints
ro: Constrângeri de politică

en: Policy Identifier:
ro: Identificatorul politicii:

en: Policy Mappings
ro: Mapări de politică

en: Policy Qualifier Id=
ro: Id calificator de politică=

en: Policy Qualifier Info
ro: Informație calificator de politică

en: Popup menu
ro: Meniu popup

en: Port %s already exists
ro: Portul %s există deja

en: Port unreachable.
ro: Port inaccesibil.

en: Power save mode;
ro: Economisire de energie;

en: Pr&int
ro: &Tipărește

en: Pr&int Picture...
ro: T&ipărește imaginea...

en: Pr&int...
ro: T&ipărire...

en: Prefer Signed Data
ro: Preferă datele semnate

en: Press <Enter> to begin copying
ro: Apăsați pe <Enter> pentru a începe copierea

en: Press any key to continue...
ro: Apăsați orice tastă pentru a continua...

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous CA Certificate Hash
ro: Rezumatul certificatului CA anterior

en: Previous page
ro: Pagina precedentă

en: Principal Name
ro: Nume principal

en: Print
ro: Tipărire

en: Print &Quality:
ro: &Calitate tipărire:

en: Print &format...
ro: &Format tipărire...

en: Print Setup
ro: Setări tipărire

en: Print canceled.
ro: Tipărire anulată.

en: Print previe&w
ro: Pre&vizualizare imprimare

en: Print queue full.
ro: Coadă de tipărire plină.

en: Print range
ro: Interval tipărire

en: Print server unknown;
ro: Server de tipărire necunoscut;

en: Print to Fi&le
ro: Tipărește în fișier

en: Print to File
ro: Tipărire în fișier

en: Print to fi&le
ro: Tipărește în &fișier

en: Print...
ro: Tipărește...

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Printer &setup...
ro: &Setare imprimantă...

en: Printer already exists.
ro: Imprimanta există deja.

en: Printer deleted.
ro: Imprimantă ștearsă.

en: Printer files (*.prn)
ro: Fișiere de imprimat (*.prn)

en: Printer offline;
ro: Imprimantă deconectată;

en: Printer:
ro: Imprimantă:

en: Printing not implemented.
ro: Imprimarea nu este implementată.

en: Printing;
ro: Tipăresc;

en: Prints all or part of the registry
ro: Imprimă întregul registru sau o parte

en: Private Key Archival
ro: Arhivare chei private

en: Private Key Usage Period
ro: Perioada de folosire a cheii private

en: Procedure not found.
ro: Procedură negăsită.

en: Process aborted.
ro: Proces abandonat.

en: Processes
ro: Procese

en: Processes: %d
ro: Procese: %d

en: Processing;
ro: Procesez;

en: Processor Affinity
ro: Afinitate procesor

en: Product Updates:
ro: Actualizări produs:

en: Product uninstalled.
ro: Produs dezinstalat.

en: Program &group
ro: &Grup programe

en: Program Attributes
ro: Atributele programului

en: Program Error
ro: Eroare de program

en: Program Error Details
ro: Detalii eroare de program

en: Program Group Attributes
ro: Atributele grupului de programe

en: Program Manager
ro: Administrator programe

en: Programs
ro: Programe

en: Programs (*.exe)
ro: Programe (*.exe)

en: Proper&ties
ro: Proprie&tăți

en: Propert&ies	Alt+Enter
ro: Propr&ietăți	Alt+Enter

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Properties Only
ro: Doar proprietăți

en: Properties for %s
ro: Proprietăți pentru %s

en: Protects e-mail messages
ro: Protejează mesajele de email

en: Proto
ro: Protocol

en: Protocol Error
ro: Eroare de protocol

en: Protocol unreachable.
ro: Protocol inaccesibil.

en: Proves your identity to a remote computer
ro: Vă dovedește identitatea pentru un calculator de la distanță

en: Public key
ro: Cheie publică

en: Published CRL Locations
ro: Locații CRL publicate

en: Publisher
ro: Emitent

en: Publisher:
ro: Emitent:

en: Publishers...
ro: Emitent...

en: Purple
ro: Violet

en: Quadraphonic
ro: Cuadrofonic

en: Qualified Subordination
ro: Subordonare calificată

en: Qualifier
ro: Calificator

en: Query Pending
ro: Interogare în curs

en: Question &Marks
ro: Se&mne de întrebare

en: Quit
ro: Termină

en: Quit %@
ro: Termină %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
ro: Închide aplicația. Solicită salvarea modificărilor

en: R&edo	Ctrl+Y
ro: R&efă	Ctrl+Y

en: R&eset
ro: &Resetează

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
ro: RD <dosar> este versiunea scurtă pentru RMDIR. RMDIR șterge dosarul .

en: RDN Name
ro: Nume RDN

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
ro: REN <fișier> este versiunea scurtă pentru RENAME. REN redenumește fișierul.

en: RENAME <filename> renames a file.
ro: RENAME <fișier> redenumește fișierul.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
ro: RMDIR <dosar> șterge dosarul.

en: RPC call canceled.
ro: Apel RPC anulat.

en: RPC pipe closed.
ro: Conector pipă RPC închis.

en: RPC protocol error.
ro: Eroare de protocol RPC.

en: Re&name...
ro: Rede&numire...

en: Re&place With:
ro: În&locuiește cu:

en: Read fault.
ro: Eroare la citire.

en: Read-&only
ro: D&oar citire

en: Ready
ro: Gata

en: Realm
ro: Domeniu

en: Receive Errors
ro: Eroare la primire

en: Received
ro: Primit

en: Recipient Nonce
ro: Identificator unic al destinatarului

en: Reconnecting
ro: Reconectare

en: Red
ro: Roșu

en: Referral
ro: Referent

en: Referral (v2)
ro: Referent (v2)

en: Referral hop limit exceeded
ro: Limită număr referenți depășită

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Refresh all lists
ro: Actualizează toate listele

en: Refreshes the window
ro: Actualizează fereastra

en: Reg Info
ro: Informații de înregistrare

en: Regional Setting
ro: Setări regionale

en: Registered ID=
ro: Identificator înregistrat=

en: Registry
ro: Registru

en: Registry Editor
ro: Editor registru

en: Registry corrupt.
ro: Registru corupt.

en: Registry files (*.reg)
ro: Fișiere de registru (*.reg)

en: Registry has been recovered.
ro: Registrul a fost recuperat.

en: Registry is corrupt.
ro: Registrul este corupt.

en: Regular
ro: Normal

en: Regular Metafile Viewer
ro: Vizualizator de fișiere metafile normale

en: Release the currently selected object instance
ro: Eliberează instanța obiectului selectat

en: Remove Favorite
ro: Eliminare favorită

en: Remove al&l
ro: E&limină tot

en: Removes keys from the favorites list
ro: Elimină chei din lista de favorite

en: Removes the process from the system
ro: Elimină procesul din sistem

en: Removes this process and all descendants from the system
ro: Elimină acest proces și toate descendentele sale din sistem

en: Renames the selection
ro: Redenumește selecția

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace &All
ro: Înlocuiește &tot

en: Request aborted.
ro: Cerere anulată.

en: Request not supported.
ro: Cerere nesusținută.

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset Connections
ro: Conexiuni întrerupte

en: Resource Failures
ro: Erori în resursă

en: Resource in use.
ro: Resursă în folosire.

en: Resource language not found.
ro: Limbajul de resursă nu a fost găsit.

en: Resource name not found.
ro: Numele de resursă nu a fost găsit.

en: Resource type not found.
ro: Tipul de resursă nu a fost găsit.

en: Restart
ro: Repornire

en: Restores the Task Manager from its hidden state
ro: Restaurează Administratorul de sarcini din starea ascuns

en: Result
ro: Rezultat

en: Results Too Large
ro: Rezultate prea mari

en: Revoke Request
ro: Cerere de revocare

en: Rewind
ro: Derulează înapoi

en: Rich text
ro: Text îmbogățit

en: Rich text document
ro: Document text îmbogățit

en: Rich text format (*.rtf)
ro: Formatul de text îmbogățit (*.rtf)

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Edge
ro: Marginea dreaptă

en: Roman numerals - lower case
ro: Numerale romane - minuscule

en: Roman numerals - upper case
ro: Numerale romane - majuscule

en: Root List Signer
ro: Semnatarul listei rădăcină

en: Rows
ro: Linii

en: Run
ro: Execută

en: Run the Wine registry editor
ro: Execută editorul de registru Wine

en: Running
ro: În curs de execuție

en: Running on %s
ro: Rulând pe %s

en: Runs a new program
ro: Execută un program nou

en: S&earch
ro: Cau&tă

en: S&elected branch:
ro: Ramura s&electată:

en: S&election
ro: S&elecție

en: S&erial:
ro: N&umăr de serie:

en: S&how Picture
ro: Arată i&maginea

en: S&mall Icons
ro: Pictograme &mici

en: S&ync
ro: S&incronizează

en: S/MIME Capabilities
ro: Capabilități S/MIME

en: SCANNING... Please Wait
ro: SCANEZ... Așteptați

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
ro: SET afișează sau schimbă variabilele de mediu ale cmd.
    
    SET fără parametri afișează variabilele de mediu curente.
    
    Pentru a crea sau modifica o variabilă de mediu, sintaxa este:
    
    SET <variabilă>=<valoare>
    
    unde <variabilă> și <valoare> sunt șiruri de caractere. Nu trebuie să
    existe nici un spațiu înainte de semnul egal și nici în numele variabilei.
    
    În Wine, mediul sistemului de operare de bază este inclus în mediul Win32,
    astfel că vor fi, în general, mult mai multe valori decât într-o
    implementare Win32 nativă. Rețineți că nu poate fi modificat mediul
    sistemului de operare din cmd.

en: SHA1 hash
ro: Hash SHA1

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
ro: SHIFT se utilizează într-un fișier batch pentru a elimina primul parametru
    din listă; astfel, parametrul 2 devine parametrul 1 și așa mai departe.
    Nu are efect dacă este apelat din linia de comandă.

en: SSL Client Authentication
ro: Autentificare client SSL

en: SSL Server Authentication
ro: Autentificare server SSL

en: Same drive.
ro: Aceeași unitate.

en: Sample
ro: Eșantion

en: Sample Music
ro: Eșantioane de muzică

en: Sample Pictures
ro: Eșantioane de imagini

en: Sample Playlists
ro: Eșantioane de liste de redare

en: Sample Videos
ro: Eșantioane de videouri

en: Save
ro: Salvează

en: Save &as...
ro: S&alvare ca...

en: Save &in:
ro: Salvează &în:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save As...
ro: Salvare ca...

en: Save HTML
ro: Salvează HTML

en: Save Target &As...
ro: S&alvează destinația ca...

en: Save as an .IDL or .H file
ro: Salvează ca fișier .IDL sau .H

en: Save changes to '%s'?
ro: Salvați modificările la „%s”?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
ro: Salvează grupul ca „%s” pentru a preveni suprascrierea fișierelor originale.

en: Saved Games
ro: Jocuri salvate

en: Saving failed
ro: Salvarea a eșuat

en: Sc&roll
ro: De&rulează

en: Scanning
ro: Scanare

en: Screen resolution
ro: Rezoluție ecran

en: Scroll Down
ro: Defilare în jos

en: Scroll Here
ro: Derulează aici

en: Scroll Left
ro: Defilează la stânga

en: Scroll Right
ro: Defilează la dreapta

en: Scroll Up
ro: Defilare în sus

en: Scrollbar
ro: Bare de defilare

en: Search
ro: Căutare

en: Searches
ro: Căutări

en: Searching for %s
ro: Se caută %s

en: Sector not found.
ro: Sectorul nu a fost găsit.

en: Secure Email
ro: E-mail securizat

en: Security
ro: Securitate

en: Security Warning
ro: Avertizare de securitate

en: Security settings for zone:
ro: Setări de securitate pentru zona:

en: Seek error.
ro: Eroare la căutare.

en: Segment discarded.
ro: Segment anulat.

en: Segment locked.
ro: Segment blocat.

en: Segment not locked.
ro: Segment neblocat.

en: Segments Received
ro: Segmente primite

en: Segments Retransmitted
ro: Segmente retrimise

en: Segments Sent
ro: Segmente trimise

en: Select
ro: Selectează

en: Select &All
ro: Selecte&ază tot

en: Select &all	Ctrl+A
ro: S&electează tot	Ctrl+A

en: Select Certificate Store
ro: Selectare depozit de certificate

en: Select Columns
ro: Selectare coloane

en: Select Drive Letter
ro: Selecția literei de disc

en: Select Folder
ro: Alegeți dosarul

en: Select Window
ro: Selectare fereastră

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
ro: Alegeți o mărime de font între %1!d! și %2!d! puncte.

en: Select a theme file
ro: Selectează un fișier de tematică

en: Select an executable file
ro: Selectează un fișier executabil

en: Select destination
ro: Selectare destinație

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
ro: Selectați unul sau mai multe roluri care să fie afișate când se selectează Roluri avansate.

en: Select the Unix target directory, please.
ro: Selectați dosarul destinație unix.

en: Select the certificate store you want to use:
ro: Selectați depozitul de certificate pe care doriți să-l utilizați:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
ro: Selectați coloanele care vor apărea pe pagina Proces din Administratorul de sarcini.

en: Select the format you want to use:
ro: Selectați formatul pe care doriți să îl utilizați:

en: Select which columns will be visible on the Process page
ro: Selectați coloanele care vor fi vizibile pe pagina Proces

en: Selected driver: %s
ro: Driver selectat: %s

en: Selection &info
ro: Detal&ii pentru selecție

en: Selection Background
ro: Fundal selecție

en: Selection Text
ro: Text selecție

en: Send Mail
ro: Trimite emailul

en: Sender Nonce
ro: Identificator unic al expeditorului

en: Sent
ro: Trimis

en: Serial Number
ro: Număr de serie

en: Serial number
ro: Număr de serie

en: Serialized Signature Serial Number
ro: Număr de serie al semnăturii serializate

en: Server Authentication
ro: Autentificare server

en: Server Down
ro: Server indisponibil

en: Server disabled.
ro: Server dezactivat.

en: Service already registered.
ro: Serviciul este deja înregistrat.

en: Service already running.
ro: Serviciu rulează deja.

en: Service cannot accept control message.
ro: Serviciul nu acceptă mesaje de control.

en: Service does not exist.
ro: Serviciul nu există.

en: Service exists.
ro: Serviciul există deja.

en: Service is disabled.
ro: Serviciul este dezactivat.

en: Service not active.
ro: Serviciul nu este activ.

en: Service not found.
ro: Serviciul nu a fost găsit.

en: Service not implemented by exe.
ro: Serviciu nu este implementat de fișierul exe.

en: Service request timeout.
ro: Timp alocat expirat la cererea de serviciu.

en: Service start-hang.
ro: Serviciu atârnat la pornire.

en: Session ID
ro: ID sesiune

en: Session canceled.
ro: Sesiune anulată.

en: Set &Affinity...
ro: Stabilire &afinitate...

en: Set &Defaults
ro: Setări &implicite

en: Set &Priority
ro: Stabilește &prioritatea

en: Set As Back&ground
ro: Definește ca &fundal

en: Set as &Desktop Item
ro: &Definește ca element de desktop

en: Set as &Desktop Item...
ro: &Definește ca element de desktop...

en: Set as Back&ground
ro: Definește ca &fundal

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate PESTE NORMAL

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate SUB NORMAL

en: Sets process to the HIGH priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate ÎNALTĂ

en: Sets process to the LOW priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate SCĂZUTĂ

en: Sets process to the NORMAL priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate NORMALĂ

en: Sets process to the REALTIME priority class
ro: Plasează procesul în clasa de prioritate TIMP REAL

en: Settings for %s
ro: Proprietăți pentru %s

en: Setup - Current settings
ro: Configurație curentă

en: Setup - Default settings
ro: Configurație implicită

en: Setup Page
ro: Setare Pagină

en: Sharing paused.
ro: Partajare pauzată.

en: Sharing violation.
ro: Violare de partajare.

en: Show
ro: Afișează

en: Show &Details
ro: Afișează &detalii

en: Show &Tabs
ro: Afișează &filele

en: Show Advan&ced
ro: Arată a&vansate

en: Show All
ro: Arată toate

en: Show Assigned First
ro: Afișează întâi cele asociate

en: Show Hidden/&System Files
ro: Arată fișierele ascunse/de &sistem

en: Show or hide the status bar
ro: Afișează sau ascunde bara de stare

en: Show or hide the toolbar
ro: Afișează sau ascunde bara de instrumente

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
ro: Afișează sarcinile de 16 biți în ntvdm.exe asociat

en: Shows or hides the status bar
ro: Afișează sau ascunde bara de stare

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Si&ze
ro: &Mărime

en: Si&ze:
ro: Mărime:

en: Signal pending.
ro: Semnal în așteptare.

en: Signal refused.
ro: Semnal refuzat.

en: Signature
ro: Semnătură

en: Signature CA
ro: Semnătură CA

en: Signing Time
ro: Momentul semnării

en: Silver
ro: Argintiu

en: Simplified Chinese
ro: Chinez simplificat

en: Size
ro: Mărime

en: Size Limit Exceeded
ro: Limită de mărime depășită

en: Size available
ro: Spațiu disponibil

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Skip This Dialog
ro: Omite acest dialog

en: Small
ro: Mic

en: Smart Card Logon
ro: Autentificare prin Smart Card

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ro: Aplicațiile software semnate de către acești editori nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați aceste certificate?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ro: Aplicațiile software semnate de către acest editor nu vor mai fi acreditate.
    Sigur doriți să eliminați acest certificat?

en: Sort &by Type
ro: Sortează după &tip

en: Sort Control Missing
ro: Control de triere lipsă

en: Sort by &Date
ro: Sortează după &dată

en: Sort by Si&ze
ro: Sortează după &mărime

en: Sound Selection
ro: Selecție sunet

en: Source:
ro: Sursă:

en: Sp&lit
ro: Se&pară

en: Speaker configuration
ro: Configurare difuzor

en: Speakers:
ro: Difuzoare:

en: Specific &Printer
ro: I&mprimantă specifică

en: Specified control was not found in message
ro: Controlul specificat nu a fost găsit în mesaj

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
ro: Specificați un nume de dispozitiv sau de driver cu mai puțin de 69 de caractere.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
ro: Specificați un nume de dispozitiv sau de driver cu mai puțin de 79 de caractere.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
ro: Specificați URL-ul pe care doriți să îl deschideți în Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
ro: Specificați fișierul pe care doriți să-l importați.

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
ro: Specificați numele de fișier cu care va fi salvat conținutul.

en: Start Menu
ro: Meniu Start

en: Start downloading %s
ro: Pornește descărcarea %s

en: Starting Wordpad failed
ro: Execuția Wordpad a eșuat

en: State
ro: Stare

en: State or Province
ro: Statul sau provincia

en: Status
ro: Stare

en: Status &Bar
ro: &Bara de stare

en: Status:
ro: Stare:

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop Bits
ro: Biți de stop

en: Stopping dependent service: %1
ro: Se oprește serviciul dependent: %1

en: Street Address
ro: Adresa

en: Stri&keout
ro: &Linie mijloc

en: String too long.
ro: Șir prea lung.

en: Strong Authentication Required
ro: Autentificare puternică necesară

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject Alternative Name
ro: Nume alternativ al subiectului

en: Subject Key Identifier
ro: Identificatorul subiectului cheii

en: Subject Type=
ro: Tipul subiectului=

en: Success
ro: Succes

en: Success.
ro: Succes.

en: Summary
ro: Rezumat

en: Superseded
ro: Înlocuit

en: Support Information
ro: Informații de asistență

en: Support Information:
ro: Informații de asistență:

en: Support Telephone:
ro: Asistență prin telefon:

en: Surname
ro: Nume

en: Switches the focus to the process of the selected task
ro: Comută focalizarea pe procesul sarcinii selectate

en: Symbol
ro: Simbol

en: Sync
ro: Sincronizează

en: Syntax error
ro: Eroare de sintaxă

en: Syntax error
ro: Eroare de sintaxă

en: Syntax error in regular expression
ro: Eroare de sintaxă în expresia regulată

en: System Cache
ro: Cache sistem

en: System Configuration
ro: Configurare sistem

en: System Idle Process
ro: Procese inactive în sistem

en: System Information
ro: Informații despre sistem

en: System Settings
ro: Configurație sistem

en: System drive
ro: Unitate de sistem

en: T&op:
ro: &Sus:

en: TCP Statistics for IPv4
ro: Statistici TCP pentru IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
ro: TIME afișează sau schimbă ora sistemului.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
ro: TITLE [șir] definește titlul pentru fereastra cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
ro: TYPE <numefișier> copiază <numefișier> în consolă (sau unde este
    redirecționat). Nu se verifică dacă fișierul conține text lizibil.

en: Tab stops
ro: Spațiere tab

en: Tabs
ro: Taburi

en: Target folder
ro: Dosarul destinație

en: Target to GOTO not found
ro: Destinația pentru GOTO nu a fost găsită

en: Task
ro: Sarcină

en: Task Manager
ro: Administratorul de sarcini

en: Task Manager Warning
ro: Avertisment de la Administratorul de sarcini

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
ro: Administratorul de sarcini este minimizat când se realizează o operațiune SwitchTo

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
ro: Administratorul de sarcini rămâne deasupra tuturor ferestrelor dacă nu este minimizat

en: Teal
ro: Verde-albăstrui

en: Tells the selected tasks to close
ro: Comandă sarcinilor selectate să se închidă

en: Terminate Process
ro: Termină procesul

en: Text document
ro: Document text

en: Text documents (*.txt)
ro: Documentele text (*.txt)

en: Text files (*.txt)
ro: Toate fișierele text (*.txt)

en: Thai
ro: Tailandez

en: The %1 service failed to start.
ro: Pornirea serviciului %1 a eșuat.

en: The %1 service failed to stop.
ro: Oprirea serviciului %1 a eșuat.

en: The %1 service is starting.
ro: Serviciul %1 pornește.

en: The %1 service is stopping.
ro: Serviciul %1 se oprește.

en: The %1 service was started successfully.
ro: Serviciul %1 a fost pornit cu succes.

en: The %1 service was stopped successfully.
ro: Serviciul %1 a fost oprit cu succes.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
ro: Numărul de copii nu poate fi nul.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
ro: Numărul 'de la' nu poate fi mai mare decât numărul 'la'.

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
ro: Comanda FOR se utilizează pentru a executa o comandă pentru fiecare set de
    fișiere.
    
    Sintaxă: FOR %variabilă IN (set) DO comandă
    
    Simbolul % trebuie dublat când se folosește FOR într-un fișier batch.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
ro: Comanda GOTO transferă execuția la o altă comandă dintr-un fișier batch.
    
    Eticheta vizată de GOTO poate avea maxim 255 de caractere dar nu poate
    include spații (spre deosebire de alte sisteme de operare). Dacă există
    două sau mai multe etichete identice într-un fișier batch, va fi executată
    exclusiv prima. Încercarea GOTO spre o etichetă inexistentă va termina
    execuția fișierului batch.
    
    GOTO nu are efect când se utilizează interactiv.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
ro: Dispozitivul MCI pe care îl utilizați nu suportă comanda specificată.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ro: Antetul MIDI nu a fost pregătit. Utilizați funcția Prepare pentru a pregăti antetul, apoi încercați din nou.

en: The OID you entered already exists.
ro: OID introdus există deja.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
ro: Parametrul „Afinitate procesor” determină pe ce procesoare va fi permisă executarea procesului.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
ro: Actualizez configurația Wine în %s, așteptați...

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
ro: Certificatul conține o cheie privată care poate fi exportată odată cu certificatul.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
ro: Configurația curentă pentru MIDI Mapper se referă la un dispozitiv MIDI care nu este instalat în sistem.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
ro: Configurația curentă MIDI este deteriorată. Copiați fișierul MIDIMAP.CFG original în dosarul Windows SYSTEM și apoi încercați din nou.

en: The device door is open.
ro: Ușă dispozitivului este deschisă; .

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
ro: Driverul dispozitivului este deja utilizat. Pentru a-l partaja, utilizați parametrul „partajabil” pentru fiecare comandă „deschide”.

en: The device driver is not ready.
ro: Driverul dispozitivului nu este pregătit.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ro: Driverul dispozitivului a returnat un tip nevalid de răspuns. Încercați să obțineți un nou driver de la producătorul dispozitivului.

en: The device is not connected.
ro: Dispozitivul nu este conectat.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
ro: Numele dispozitivului este deja utilizat ca alias de către această aplicație. Utilizați un alias unic.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
ro: Dispozitivul cu care încercați redarea nu poate recunoaște formatul de fișier curent.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
ro: Dispozitivul de pe care încercați înregistrarea nu poate recunoaște formatul de fișier curent.

en: The domain controller already exists.
ro: Controlorul de domeniu există deja.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
ro: Driverul nu poate recunoaște parametrul de comandă specificat.

en: The driver cannot recognize the specified command.
ro: Driverul nu poate recunoaște comanda specificată.

en: The driver was not enabled.
ro: Driverul nu a fost activat.

en: The export failed.
ro: Exportarea a eșuat.

en: The export was successful.
ro: Exportarea s-a realizat cu succes.

en: The file '%1' on %2 is needed
ro: Fișierul '%1' de pe %2 este necesitat

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
ro: Fișierul conține obiecte care nu respectă criteriile date. Selectați alt fișier.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
ro: Formatul fișierului nu este recunoscut. Selectați alt fișier.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
ro: Numele de fișier nu este valid. Asigurați-vă că nu este mai mare de 8 caractere, urmate de un punct și o extensie.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
ro: Următoarele informații pot fi folosite la obținerea de asistență tehnică pentru „%s”:

en: The following services are running:
ro: Următoarele servicii rulează:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
ro: Următoarele programe pot fi îndepărtate automat. Pentru a îndepărta un program sau pentru ai modifica componentele instalate, alegeți programul din listă și apăsați pe „Modifică/&șterge”.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
ro: Fișierul grup „%s” nu se poate deschide.
    Doriți să se mai încerce deschiderea?

en: The import failed.
ro: Importarea a eșuat.

en: The import was successful.
ro: Importarea s-a realizat cu succes.

en: The input line is too long.
ro: Șirul introdus este prea lung.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
ro: Elementul '%1' nu poate fi trimis la gunoi. Vreți să îl ștergeți?

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
ro: Fișierul de ieșire există deja. Dați clic pe OK pentru al suprascrie.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
ro: Șirul rezultant era prea mare pentru memoria tampon. Măriți zona de memorie tampon.

en: The passwords do not match.
ro: Parolele nu se potrivesc.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
ro: Portul transmite date către dispozitiv. Așteptați finalizarea transmiterii și apoi încercați din nou.

en: The printer door is open;
ro: Carcasa imprimantei este deschisă;

en: The process must have affinity with at least one processor
ro: Procesul trebuie să aibă afinitate cu cel puțin un procesor

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
ro: Programul %s a întâmpinat o problemă gravă și trebuie să se închidă. Ne cerem scuze pentru neplăcerile create.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ro: Valoare de registru „%1” există deja. Doriți să o înlocuiți?

en: The selection contains a non-folder object
ro: Selecția conține un obiect ce nu este un dosar

en: The site does not exist.
ro: Situl nu există.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
ro: Mărimea memoriei tampon a ecranului trebuie să fie egală sau mai mare decât cea a ferestrei.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
ro: Dispozitivul MIDI specificat nu este instalat în sistem. Utilizați opțiunea Drivere din Panoul de control pentru a instala un dispozitiv MIDI.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
ro: Aliasul specificat este deja utilizat de către această aplicație. Utilizați un alias unic.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
ro: Comanda specificată necesită un parametru șir de caractere. Furnizați unul.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
ro: Comanda specificată necesită un parametru. Furnizați unul.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
ro: Comanda specificată necesită un alias, fișier, driver sau nume de dispozitiv. Furnizați unul.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
ro: Comanda specificată necesită un parametru de număr integral. Furnizați unul.

en: The specified command was carried out.
ro: Comanda specificată a fost executată.

en: The specified device handle is invalid.
ro: Handle specificat pentru dispozitiv nu este valid.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ro: Dispozitivul specificat se află deja în uz. Așteptați până se eliberează și încercați din nou.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
ro: Dispozitivul specificat nu este instalat în sistem. Utilizați opțiunea Drivere din Panoul de control pentru a instala dispozitivul.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
ro: Dispozitivul specificat nu este deschis sau nu este recunoscut de MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
ro: Dispozitivul specificat este în curs de închidere. Așteptați câteva secunde, apoi încercați din nou.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
ro: Fișierul specificat există deja. Doriți să îl înlocuiți?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
ro: Fișierul specificat nu poate fi redat pe dispozitivul MCI specificat. Fișierul poate fi corupt sau într-un format incorect.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
ro: Formatul specificat nu este suportat sau nu poate fi interpretat. Utilizați funcția Capabilities pentru a determina formatele suportate.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
ro: Pachetul de instalare menționat nu a putut fi deschis. Verificați calea și încercați din nou.

en: The specified integer is invalid for this command.
ro: Numărul întreg specificat nu este valid pentru această comandă.

en: The specified parameter is invalid for this command.
ro: Parametrul specificat nu este valid pentru această comandă.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
ro: Parametrul specificat nu se încadrează în domeniul comenzii specificate.

en: The specified parameters cannot be used together.
ro: Parametrii specificați nu pot fi utilizați împreună.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
ro: Valoarea specificată pentru formatul orei nu este validă. Consultați documentația MCI pentru formatele valide.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
ro: Sintaxa acestei comenzi este:
    
    NET START [serviciu]
    
    Fără 'serviciu' afișează lista serviciilor care rulează. Altfel 'serviciu' este numele serviciului de pornit.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
ro: Sintaxa acestei comenzi este:
    
    NET STOP serviciu
    
    'serviciu' este numele serviciului de oprit.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
ro: Sintaxa acestei comenzi este:
    
    NET comandă [argumente]
        -sau-
    NET comandă /HELP
    
    Comenzile disponibile sunt HELP, START, STOP, USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
ro: Sistemul nu are specificat un port MIDI curent.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
ro: Sistemul nu are instalate dispozitive MIDI. Utilizați opțiunea Drivere din Panoul de control pentru a instala un driver MIDI.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
ro: Formatele de timp ale "song pointer" și SMPTE se exclud reciproc. Nu le puteți utiliza împreună.

en: The user profile is invalid.
ro: Profilul utilizatorului nu este valid.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ro: Antetul wave nu a fost pregătit. Utilizați funcția Prepare pentru a pregăti antetul, apoi încercați din nou.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
ro: Fișiere de tematică (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
ro: %d documente sunt în coadă

en: There are no entries in the list.
ro: Nu există nici un element în listă.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ro: Există o problemă la driverul dispozitivului. Încercați să obțineți un nou driver de la producătorul dispozitivului.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
ro: Există o problemă la driverul dispozitivului. Driverul s-a închis și eroarea nu poate fi accesată.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
ro: Există o problemă la dispozitivul media. Asigurați-vă că acesta funcționează corect sau contactați producătorul său.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
ro: Există o problemă nedetectabilă la încărcarea driverului pentru dispozitivul specificat.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
ro: Nici un program Windows nu este configurat să deschidă fișiere de acest tip.

en: There is no display window.
ro: Nu există fereastră de afișare.

en: There is no driver installed on your system!
ro: Nu este instalat nici un driver în sistem!

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
ro: Aceste setări schimbă doar valori în registru.
    Nu au nici un efect asupra performanței în Wine.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
ro: Cauza poate fi o problemă în program sau o deficiență în Wine. Puteți consulta https://appdb.winehq.org pentru sugestii privind executarea acestei aplicații.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
ro: Acest certificat nu a putut fi validat față de un certificat rădăcină acreditat.

en: This certificate has an invalid signature.
ro: Acest certificat are o semnătură nevalabilă.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
ro: Acest certificat are o semnătură nevalidă. Se poate ca certificatul să fi fost alterat sau corupt.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
ro: Acest certificat a expirat sau încă nu este valabil.

en: This certificate is OK.
ro: Acest certificat este valabil.

en: This certificate is intended for the following purposes:
ro: Acest certificat este intenționat pentru următoarele roluri:

en: This certificate was revoked by its issuer.
ro: Acest certificat a fost revocat de către emitentul său.

en: This certificate's issuer could not be found.
ro: Emitentul acestui certificat nu a putut fi aflat.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
ro: Perioada de valabilitate a acestui certificat o depășește pe cea a emitentului său.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
ro: Acest dosar conține deja un fișier numit '%1'.
    
    Vreți să îl înlocuiți?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
ro: Acest dosar conține deja un dosar numit '%1'.
    
    Dacă fișierele din dosarul destinație au același nume cu fișierele din dosarul
    selectat vor fi înlocuite. Mai vreți să mutați sau să copiați dosarul?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
ro: Această funcție nu este suportată. Utilizați funcția Capabilities pentru a determina funcțiile și mesajele suportate de driver.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
ro: Acesta este un text exemplificativ folosind Tahoma 10 puncte

en: This is a test
ro: Acesta este un test

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
ro: Imprimanta nu suportă un număr așa de mare de copii.
    Introduceți vă rog un număr între 1 și %d.

en: This network connection does not exist.
ro: Această conexiune de rețea nu există.

en: This port has no options to configure
ro: Acest port nu are opțiuni de configurat

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este un software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica respectând termenii GNU Lesser Public License așa cum este publicată de către Free Software Foundation; fie versiunea 2.1 a Licenței, fie (la alegere) orice versiune mai recentă.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
ro: Acest certificat rădăcină nu este acreditat. Pentru a-l acredita, adăugați-l în depozitul de certificate rădăcină acreditate al sistemului.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
ro: Această valoare nu este inclusă în intervalul de tipărire.
    Introduceți vă rog un număr între %1!d! și %2!d!.

en: Threads
ro: Thread-uri

en: Tile &Horizontally
ro: Mozaic &orizontal

en: Tile &Vertically
ro: Mozaic &vertical

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
ro: Mozaic &vertical	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
ro: Aranjează ferestrele în mozaic orizontal pe desktop

en: Tiles the windows vertically on the desktop
ro: Aranjează ferestrele în mozaic vertical pe desktop

en: Time Limit Exceeded
ro: Limită de timp depășită

en: Time Stamping
ro: Marcare temporală

en: Timeout
ro: Timp alocat expirat

en: Timeout (seconds)
ro: Temporizare (secunde)

en: Timeout.
ro: Timp alocat expirat.

en: Title
ro: Titlul

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
ro: Pentru a instala un program de pe dischetă, CD-ROM sau discul fix, apăsați pe „Instalează”.

en: Today:
ro: Azi:

en: Toggle between expert and novice display mode
ro: Comută între modul de afișare pentru experți și cel pentru începători

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
ro: Activează/dezactivează afișarea categoriilor de componente care nu sunt prevăzute a fi vizibile

en: Toner low;
ro: Toner puțin;

en: Too many SIDs.
ro: Prea multe SID-uri.

en: Too many commands.
ro: Prea multe comenzi.

en: Too many modules.
ro: Prea multe module.

en: Too many open files.
ro: Prea multe fișiere deschise.

en: Toolbars
ro: Bare de unelte

en: Tooltip Background
ro: Fundal baloane de ajutor

en: Tooltip Text
ro: Text baloane de ajutor

en: Top
ro: Sus

en: Totals
ro: Totaluri

en: Trace Tags
ro: Urmărire etichete

en: Traditional Chinese
ro: Chinez tradițional

en: Transaction Id
ro: Identificator de tranzacție

en: Transferring
ro: Transferare

en: Transferring... Please Wait
ro: Se transferă... Așteptați

en: Trash
ro: Gunoi

en: True
ro: Adevărat

en: Trusted Publishers
ro: Editor de încredere

en: Trusted Root Certification Authorities
ro: Autorități de încredere de bază de certificare

en: Turkic
ro: Turcic

en: Turkish
ro: Turc

en: Two pages
ro: Două pagini

en: Type
ro: Tip

en: Type "REG %1 /?" for help.
ro: Tastați "REG %1 /?" pentru ajutor.

en: Type "REG /?" for help.
ro: Tastați "REG /?" pentru ajutor.

en: Type "regedit /?" for help.
ro: Tastați "regedit /?" pentru ajutor.

en: Type Libraries
ro: Biblioteci de tipuri

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
ro: Introduceți numele unui program, dosar, document sau resursă internet și Wine îl va deschide.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
ro: Introduceți calea unde fișierul poate fi găsit și apăsați OK.

en: Type:
ro: Tip:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
ro: Fișiere TypeLib (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
ro: Statistici UDP pentru IPv4

en: URI to be decoded is incorrect
ro: URI care trebuie decodat este incorect

en: URI to be encoded contains invalid characters
ro: URI care trebuie codificat conține caractere nevalide

en: USER Objects
ro: Obiecte USER

en: Unable to Access or Set Process Affinity
ro: Afinitatea procesului nu poate fi accesată sau stabilită

en: Unable to Change Priority
ro: Prioritatea nu poate fi modificată

en: Unable to Debug Process
ro: Procesul nu poate fi depanat

en: Unable to Terminate Process
ro: Procesul nu poate fi terminat

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
ro: Nu se poate crea un nou dosar: Permisiune refuzată.

en: Unable to create the output file.
ro: Nu am putut crea fișierul de ieșire.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
ro: Nu se poate afișa caseta de navigare (eroare internă)

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
ro: Nu am putut rula dezinstalarea pentru „%s”. Vreți să înlăturați înregistrarea de dezinstalare a acestei aplicații?

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: Unavailable Critical Extension
ro: Extensie critică indisponibilă

en: Undefined Type
ro: Tip nedefinit

en: Undefined external error.
ro: Eroare externă nedeterminată.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
ro: Nu se așteaptă acestă suma de control a fișierului descărcat. Renunț la instalarea fișierului alterat.

en: Unexpected network error.
ro: Eroare de rețea neașteptată.

en: Unicast packets
ro: Pachete unicast

en: Unicode text document
ro: Document text unicode

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Access Method
ro: Metodă de acces necunoscută

en: Unknown Key Usage
ro: Folosire necunoscută a cheii

en: Unknown Source
ro: Sursă necunoscută

en: Unknown Type
ro: Tip necunoscut

en: Unknown authentication level.
ro: Nivel de autentificare necunoscut.

en: Unknown authentication service.
ro: Serviciu de autentificare necunoscut.

en: Unknown authentication type.
ro: Tip de autentificare necunoscut.

en: Unknown authorization service.
ro: Serviciu de autorizare necunoscut.

en: Unknown component.
ro: Componentă necunoscută.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown feature in %s
ro: Caracteristică necunoscută în %s

en: Unknown feature.
ro: Caracteristică necunoscută.

en: Unknown floppy error.
ro: Eroare necunoscută de dischetă.

en: Unknown interface.
ro: Interfață necunoscută.

en: Unknown port.
ro: Port necunoscut.

en: Unknown print processor.
ro: Procesor de imprimare necunoscut.

en: Unknown printer driver.
ro: Driver de imprimantă necunoscut.

en: Unknown printer driver.
ro: Driver de imprimantă necunoscut.

en: Unknown product.
ro: Produs necunoscut.

en: Unknown property.
ro: Proprietate necunoscută.

en: Unknown protocols
ro: Protocoale necunoscute

en: Unknown revision.
ro: Revizie necunoscută.

en: Unreadable Entry
ro: Înregistrare necitibilă

en: Unrecognized media.
ro: Mediu nerecunoscut.

en: Unrecognized volume.
ro: Volum nerecunoscut.

en: Unsigned CMC Request
ro: Cerere CMC nesemnată

en: Unstructured Address
ro: Adresă nestructurată

en: Unstructured Name
ro: Nume nestructurat

en: Unsupported type.
ro: Tip fără suport.

en: Unterminated string constant
ro: Șir constant neterminat

en: Untitled
ro: (fără titlu)

en: Untrusted Certificates
ro: Lipsite de încredere

en: Unwilling To Perform
ro: Refuză să funcționeze

en: Up One Level
ro: Un nivel de dosare mai sus

en: Updates the display every four seconds
ro: Actualizează afișajul la fiecare patru secunde

en: Updates the display every two seconds
ro: Actualizează afișajul la fiecare două secunde

en: Updates the display twice per second
ro: Actualizează afișajul de două ori pe secundă

en: Usage: hostname
ro: Sintaxă: hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
ro: Sintaxă: ipconfig [ /? | /all ]

en: Use global settings
ro: Folosește setările globale

en: User
ro: Utilizator

en: User &Name
ro: &Nume utilizator

en: User Canceled
ro: Anulat de utilizator

en: User Notice
ro: Notiță utilizator

en: User already exists.
ro: Utilizatorul există deja.

en: User already in group.
ro: Utilizatorul este deja în grup.

en: User not authenticated.
ro: Utilizator neautentificat.

en: User not in group.
ro: Utilizatorul nu este în grup.

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Users
ro: Utilizatori

en: VBArray object expected
ro: Se așteaptă un obiect VBArray

en: VER displays the version of cmd you are running.
ro: VER afișează versiunea de cmd utilizată.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
ro: VERIFY se utilizează pentru a activa, a elimina sau a testa indicatorul de
    verificare. Sunt valabile formele:
    
    VERIFY ON	Activează indicatorul.
    VERIFY OFF	Elimină indicatorul.
    VERIFY		Afișează ON sau OFF după cum este cazul.
    
    Indicatorul de verificare nu are nici o funcție în Wine.

en: VM Size
ro: Mărime memorie virtuală

en: VOL shows the volume label of a disk device.
ro: VOL Afișează eticheta de volum a unui disc.

en: Valid from
ro: Valabil de la

en: Valid from
ro: Valid de la

en: Valid to
ro: Valabil până la

en: Value
ro: Valoare

en: Value content
ro: Conținut valori

en: Value data:
ro: Date valoare:

en: Value name:
ro: Nume valoare:

en: Value names
ro: Nume valori

en: Verify is %1
ro: Verify este %1

en: Verify must be ON or OFF
ro: Verify trebuie să fie ON sau OFF

en: Version
ro: Versiune

en: Version 1 Fields Only
ro: Doar câmpurile versiunii 1

en: Version information
ro: Informații despre versiune

en: Version:
ro: Versiune:

en: Very Low
ro: Foarte scăzut

en: Video Compression
ro: Compresie video

en: Vietnamese
ro: Vietnamez

en: View &Type information
ro: Afișează informații despre &tip

en: Virtual Base CRL Number
ro: Baza virtuală a numerelor CRL

en: Voice input device:
ro: Dispozitiv de intrare voce:

en: Voice output device:
ro: Dispozitiv de ieșire voce:

en: Volume
ro: Volum

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
ro: Numărul de serie al volumului este %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
ro: Volumul în unitatea %1!c! nu are etichetă.

en: Volume in drive %1!c! is %2
ro: Volumul în unitatea %1!c! este %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
ro: Etichetă pentru volum (11 caractere, <Enter> pentru nici una)?

en: W&idth:
ro: Lăț&ime:

en: WARNING
ro: ATENȚIE

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
ro: AVERTIZARE: Modificarea clasei de prioritate a acestui proces poate
                provoca rezultate nedorite, inclusiv instabilitatea
                sistemului. Sigur doriți să modificați clasa de prioritate?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
ro: AVERTIZARE: Depanarea acestui proces poate provoca pierderi de date.
                Sigur doriți să atașați depanatorul?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
ro: AVERTIZARE: Terminarea unui proces poate provoca
                rezultate nedorite, inclusiv pierderi de date și
                instabilitatea sistemului. Procesului nu i se va permite
                salvarea stării sau a datelor sale înainte de a fi terminat.
                Sigur doriți să terminați procesul?

en: Waiting for Program
ro: Așteptare program

en: Waiting;
ro: Aștept;

en: Warming up;
ro: Încălzesc;

en: Warning: system library
ro: Avertizare: librărie de sistem

en: Waveform
ro: Formă de undă

en: Waveform: %s
ro: Forma de undă: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
ro: Bun venit în Asistentul de exportare a certificatelor

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
ro: Bun venit în Asistentul de importare a certificatelor

en: Western
ro: Vestic

en: Western Europe and United States
ro: Europa de vest și Statele Unite

en: Where:
ro: Loc:

en: White
ro: Alb

en: Whole string only
ro: Doar șirul întreg

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
ro: Fișiere de registru Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Background
ro: Fundal fereastră

en: Window Frame
ro: Cadru de fereastră

en: Window Text
ro: Text fereastră

en: Window settings
ro: Setări de fereastră

en: Window size
ro: Dimensiune fereastră

en: Windows Hardware Driver Verification
ro: Verificarea driverelor de hardware din Windows

en: Windows Product Update
ro: Actualizarea produsului Windows

en: Windows System Component Verification
ro: Verificarea componentelor de sistem din Windows

en: Windows registration information
ro: Informații de înregistrare Windows

en: Wine &license
ro: &Licența Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
ro: Tratare implicită Wine pentru AVI

en: Wine Application Uninstaller
ro: Programul de dezinstalare de aplicații Wine

en: Wine Command Prompt
ro: Linia de comandă Wine

en: Wine Control Panel
ro: Panoul de control al Wine

en: Wine File Manager
ro: Administrator Wine File

en: Wine Gecko Installer
ro: Instalator Wine Gecko

en: Wine Help
ro: Ajutor Wine

en: Wine License
ro: Licența Wine

en: Wine MS-RLE video codec
ro: Codecul video Wine MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
ro: Codecul video Wine MS-RLE
    Copyright 2002 Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
ro: Instalator Wine Mono

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
ro: Programe Wine (*.exe;*.exe.so)

en: Wine Video 1 video codec
ro: Codecul video Wine Video 1

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
ro: Wine poate selecta automat depozitul de certificate sau puteți să specificați o locație pentru certificate.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
ro: Wine poate imita diferite versiuni de Windows pentru fiecare aplicație. Această subfereastră stă în legătură cu subferestrele „Suprascrieri DLL” și „Setări de fereastră” și permite schimbarea setărilor globale sau pe aplicație în această subfereastră.

en: Wine configuration
ro: Setări Wine

en: Wine configuration for %s
ro: Setări Wine pentru %s

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ro: Acest program este un software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica respectând termenii GNU Lesser Public License așa cum este publicată de către Free Software Foundation; fie versiunea 2.1 a Licenței, fie (la alegere) orice versiune mai recentă.
    
    Acest program este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE; nici măcar cu garanția implicită de VANDABILITATE sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP. Consultați GNU Lesser Public License pentru mai multe detalii.
    
    Ar fi trebuit să primiți o copie a GNU Lesser Public License împreună cu acest program; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine was brought to you by:
ro: Wine a fost vinificat de:

en: Wizard
ro: Expert

en: Wrap text by the &margin
ro: Încadrează textul în limitele ri&glei

en: Wrap text by the &window border
ro: Încadrează textul în chenarul &ferestrei

en: Write fault.
ro: Eroare la scriere.

en: Write protected.
ro: Scris protejat.

en: Wrong disk.
ro: Disc greșit.

en: Wrong installation package version.
ro: Versiune incorectă a pachetului de instalare.

en: Wrong password.
ro: Parolă greșită.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
ro: Certificat X.509 (*.cer; *.crt)

en: Yellow
ro: Galben

en: Yes
ro: Da

[ctx: Yes key]
en: Y
ro: D

en: Yes or No Trust
ro: Încredere Da sau Nu

en: Yes to &all
ro: Da la &toate

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
ro: Nu mai puteți adăuga nici o unitate.
    
    Fiecare unitate trebuie să aibă o literă de la A la Z asociată cu ea. Acest fapt limitează numărul de unități la 26.

en: You do not have access to open the file.
ro: Nu aveți permisiunea de a deschide fișierul.

en: You do not have access to save the file.
ro: Nu aveți permisiunea să salvați fișierul.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
ro: Nu aveți unitatea C. Nu-i bine de loc.
    
    Nu uitați să o adăugați în subfereastra „Mapare de discuri”!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
ro: Ați ales să salvați în formatul de text simplu, care va pierde formatarea. Sigur doriți să continuați?

en: You have specified the following settings:
ro: Ați specificat următoarea configurație:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
ro: Ați finalizat cu succes Asistentul de exportare a certificatelor.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
ro: Ați finalizat cu succes Asistentul de importare a certificatelor.

en: You may password-protect a private key.
ro: Puteți proteja o cheie privată cu o parolă.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
ro: Trebuie să specificați un alias când utilizați parametrul „nou”.

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ro: Nu veți mai putea decripta sau semna mesaje cu aceste certificate.
    Sigur doriți să eliminați aceste certificate?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ro: Nu veți mai putea decripta sau semna mesaje cu acest certificat.
    Sigur doriți să eliminați acest certificat?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ro: Nu veți mai putea cripta sau verifica mesaje semnate cu aceste certificate.
    Sigur doriți să eliminați aceste certificate?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ro: Nu veți mai putea cripta sau verifica mesaje semnate cu acest certificat.
    Sigur doriți să eliminați acest certificat?

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: [none]
ro: [nimic]

en: alert
ro: atenționare

en: animation
ro: animație

en: application
ro: aplicație

en: border
ro: margine

en: builtin
ro: integrat

en: builtin, native
ro: integrat, nativ

en: bytes
ro: octeți

en: caret
ro: circumflex

en: cell
ro: celulă

en: character
ro: caracter

en: chart
ro: diagramă

en: check button
ro: buton de bifare

en: choose which folder contains %s
ro: selectați fișierul care conține %s

en: clock
ro: ceas

en: column
ro: coloană

en: column header
ro: antet de coloană

en: combo box
ro: căsuță combinată

en: diagram
ro: diagramă

en: dial
ro: apelator

[ctx: directory]
en: Desktop
ro: Birou

en: disabled
ro: dezactivat

[ctx: display name]
en: Desktop
ro: Birou

en: drop down
ro: listă verticală

en: drop down button
ro: buton listă verticală

en: enter which folder contains %s
ro: introduceți fișierul care conține %s

en: equation
ro: ecuație

en: feature from:
ro: caracteristică de la:

en: frames
ro: cadre

en: graphic
ro: grafică

en: grid drop down button
ro: buton listă verticală de grilă

en: grip
ro: ghidaj

en: grouping
ro: grupare

en: help balloon
ro: balon de ajutor

[ctx: home page]
en: Home
ro: Pagina principală

en: hot key field
ro: câmp de tastă rapidă

[ctx: hotkey]
en: None
ro: Nespecificat

en: inch
ro: țol

en: insert disk %s
ro: inserați discul %s

en: install source for feature missing
ro: lipsește sursa de instalare pentru această caracteristică

en: kB/s
ro: ko/s

en: link
ro: legătură

en: list
ro: listă

en: list item
ro: element din listă

en: menu bar
ro: bară de meniu

en: menu button
ro: buton meniu

en: menu item
ro: element de meniu

en: native
ro: nativ

en: native, builtin
ro: nativ, integrat

en: network drive for feature missing
ro: lipsește unitatea de rețea pentru această caracteristică

[ctx: object state]
en: alert high
ro: atenționare mărită

[ctx: object state]
en: alert low
ro: atenționare redusă

[ctx: object state]
en: alert medium
ro: atenționare medie

[ctx: object state]
en: animated
ro: animat

[ctx: object state]
en: busy
ro: ocupat

[ctx: object state]
en: checked
ro: bifat

[ctx: object state]
en: collapsed
ro: pliat

[ctx: object state]
en: default
ro: implicit

[ctx: object state]
en: expanded
ro: extins

[ctx: object state]
en: extended selectable
ro: extins selectabil

[ctx: object state]
en: floating
ro: flotant

[ctx: object state]
en: focusable
ro: focalizabil

[ctx: object state]
en: focused
ro: focalizat

[ctx: object state]
en: has popup
ro: are popup

[ctx: object state]
en: invisible
ro: invizibil

[ctx: object state]
en: linked
ro: legat

[ctx: object state]
en: mixed
ro: mixt

[ctx: object state]
en: moveable
ro: mutabil

[ctx: object state]
en: multi selectable
ro: multi selectabil

[ctx: object state]
en: pressed
ro: presat

[ctx: object state]
en: protected
ro: protejat

[ctx: object state]
en: read only
ro: numai-citire

[ctx: object state]
en: selectable
ro: selectabil

[ctx: object state]
en: selected
ro: selectat

[ctx: object state]
en: traversed
ro: parcurs

[ctx: object state]
en: unavailable
ro: indisponibil

en: outline
ro: contur

en: outline button
ro: buton contur

en: outline item
ro: conturare element

en: page tab
ro: filă

en: page tab list
ro: listă de file

en: pane
ro: panou

en: path %s not found
ro: calea %s nu a fost găsită

[ctx: path length]
en: None
ro: Nespecificat

en: popup menu
ro: meniu contextual

en: progress bar
ro: bară de progres

en: property page
ro: pagină de proprietăți

en: push button
ro: buton de comandă

en: radio button
ro: buton radio

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
ro: &Restaurează

en: reg: Invalid command line parameters
ro: reg: Parametri nevalizi pentru linia de comandă

en: reg: Invalid option [%1].
ro: reg: Opțiune nevalidă [%1].

en: reg: Invalid syntax.
ro: reg: Sintaxă nevalidă.

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
ro: regedit: Valoare hexazecimală nevalidă.

en: regedit: No filename was specified.
ro: regedit Nu a fost specificată nici un fișier.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
ro: regedit: Memorie insuficientă! (%1!S!, linia %2!u!)

en: regedit: The file '%1' was not found.
ro: regedit: Fișierul „%1” nu a fost găsit.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
ro: regedit: Linia „%1” nu a fost recunoscută.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
ro: regedit: Nu s-a putut adăuga valoarea de registru „%1” la „%2”.

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
ro: regedit: Nu sa putut exporta „%1”. Cheia de registru specificată nu a fost găsită.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
ro: regedit: Nu s-a putut deschide fișierul „%1”.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
ro: regedit: Nu s-a putut deschide cheia de registru „%1”.

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
ro: regedit: Sfârșit de linie neașteptat în „%1”.

en: regedit: Unhandled action.
ro: regedit: Acțiune negestionată.

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
ro: regsvr32: Eșec la încărcarea DLL-ului „%1”

en: root fs
ro: dosar rădăcină

en: row
ro: rând

en: row header
ro: antet de rând

en: scroll bar
ro: bară de defilare

en: slider
ro: glisor

en: sound
ro: sunet

en: spin box
ro: căsuță incrementală

en: split button
ro: buton separare

en: static text
ro: text static

en: status bar
ro: bară de stare

en: table
ro: tabel

[ctx: table of contents]
en: &Home
ro: &Acasă

[ctx: table of contents]
en: Home
ro: Acasă

en: the program which created it
ro: programul care l-a creat

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
ro:  ore

en: title bar
ro: bară de titlu

en: tool bar
ro: bară de unelte

en: tool tip
ro: indiciu

en: uncompressed
ro: necomprimat

en: uninstaller: Invalid option [%1]
ro: uninstaller: Opțiune nevalidă [%1]

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
ro: uninstaller: Aplicația cu GUID „%1” nu a fost găsită

[ctx: unit: microseconds]
en: us
ro: µs

en: unknown object
ro: obiect necunoscut

en: white space
ro: spațiu gol

en: window
ro: fereastră

[ctx: window]
en: &Restore
ro: &Restaurează

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
ro: wineconsole: Pornirea programului %s a eșuat.
    Comanda nu este validă.

en: {{Disk full: }}
ro: {{Disc plin: }}
