Wine - en to pt_BR translation catalogue (3940 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
pt_BR: 
    Estado  Local   Remoto
    ---------------------------------------------------------------

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
pt_BR:   /reg:32
         Acessa o registro utilizando o modo 32-bits.
    
      /reg:64
         Acessa o registro utilizando o modo 64-bits.

en:  (Yes|No)
pt_BR:  (Sim|Não)

en:  (Yes|No|All)
pt_BR:  (Sim|Não|Tudo)

en:  to
pt_BR:  para

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
pt_BR: %1
    Este arquivo contém caracteres Unicode que serão perdidos se
    for salvo na codificação %2.
    Para manter estes caracteres, clique em Cancelar e depois selecione
    uma das opções Unicode na lista de Codificações.
    Continuar?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
pt_BR: %1      %2      %3      Recursos disponíveis: %4!u!

en: %1 %2 &Object
pt_BR: %1 %2 &Objeto

en: %1 &Object
pt_BR: %1 &Objeto

en: %1 adapter %2
pt_BR: Adaptador %1 %2

en: %1 of %2 free
pt_BR: %1 de %2 livre

en: %1!d! file(s) copied
pt_BR: %1!d! arquivo(s) copiado(s)

en: %1!d! file(s) would be copied
pt_BR: %1!d! arquivo(s) seriam copiado(s)

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
pt_BR: %1!u! %2 e %3!u! %4 restante

en: %1!u! %2 remaining
pt_BR: %1!u! %2 restante

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
pt_BR: %1!u!MB usados, %2!u!MB disponíveis

en: %1: File Not Found
pt_BR: %1: Arquivo Não Encontrado

en: %1? (Yes|No)
pt_BR: %1? (Sim|Não)

en: &Abort
pt_BR: &Abortar

en: &About
pt_BR: &Sobre

en: &About Clock
pt_BR: &Sobre o Relógio

en: &About Control Panel
pt_BR: &Sobre o Painel de Controle

en: &About Internet Explorer
pt_BR: &Sobre o Internet Explorer

en: &About Notepad
pt_BR: &Sobre o Bloco de Notas

en: &About OleView
pt_BR: &Sobre o OleView

en: &About Program Manager
pt_BR: &Sobre o Gerenciador de programas

en: &About Registry Editor
pt_BR: &Sobre o Editor do Registro

en: &About Task Manager
pt_BR: &Sobre o Gerenciador de Tarefas

en: &About Wine
pt_BR: &Sobre o Wine

en: &About Wine File Manager
pt_BR: &Sobre o Gerenciador de Arquivos do Wine

en: &About Wine Help
pt_BR: &Sobre a Ajuda Wine

en: &About Wine Wordpad
pt_BR: &Sobre o Wine Wordpad

en: &About WineMine
pt_BR: &Sobre o WineMine

en: &Above Normal
pt_BR: A&cima do Normal

en: &Add
pt_BR: &Adicionar

en: &Add ->
pt_BR: &Adicionar ->

en: &Add Control...
pt_BR: &Adicionar Controle...

en: &Add to Custom Colors
pt_BR: &Adicionar Cor Personalizada

en: &Add to Favorites...
pt_BR: &Adicionar aos Favoritos...

en: &Address bar
pt_BR: Barra de &endereço

en: &Advanced...
pt_BR: &Avançadas...

en: &All
pt_BR: &Todos

en: &All File Details
pt_BR: &Todos os detalhes

en: &Always on Top
pt_BR: Sempre &Visível

en: &Annotate...
pt_BR: &Anotar...

en: &Apply
pt_BR: &Aplicar

en: &Archive
pt_BR: Ar&quivo

en: &Arrange Icons
pt_BR: &Organizar ícones

en: &Arrange automatically
pt_BR: &Auto organizar

en: &As:
pt_BR: &Como:

en: &Attributes:
pt_BR: &Atributos:

en: &Auto Arrange
pt_BR: Auto organi&zar

en: &Automatically select certificate store
pt_BR: &Selecionar conjunto de certificados automaticamente

en: &Back
pt_BR: &Voltar

en: &Basic Colors:
pt_BR: Cores &Básicas:

en: &Beginner
pt_BR: &Principiante

en: &Below Normal
pt_BR: Aba&ixo do Normal

en: &Binary Value
pt_BR: Valor &Binário

en: &Bind to file...
pt_BR: &Associar ao arquivo...

en: &Blank page
pt_BR: Página em &branco

en: &Blank password
pt_BR: Senha em &branco

en: &Blue:
pt_BR: A&zul:

en: &Bookmark
pt_BR: &Marcador de Página

en: &Bottom:
pt_BR: &Inferior:

en: &Bring To Front
pt_BR: &Trazer para a Frente

en: &Browse View
pt_BR: Vista &Navegar

en: &Browse...
pt_BR: &Procurar...

en: &Buffer size:
pt_BR: Tamanho do &buffer:

en: &Builtin (Wine)
pt_BR: &Embutida (Wine)

en: &Bullet points
pt_BR: &Marcadores

en: &CPU History
pt_BR: &Histórico da CPU

en: &CPU Usage
pt_BR: &Utilização da CPU

en: &Cascade
pt_BR: &Em Cascata

en: &Cell
pt_BR: &Célula

en: &Cell Properties
pt_BR: Propriedades da &célula

en: &Certificate purposes:
pt_BR: &Propósitos de Certificados:

en: &Change...
pt_BR: M&udar...

en: &Choose a stream:
pt_BR: Escolha uma &stream:

en: &Clear	Del
pt_BR: &Limpar	Del

en: &Close
pt_BR: &Fechar

en: &Close	Alt+F4
pt_BR: &Fechar	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
pt_BR: &Fechar	Ctrl+F4

en: &Close console
pt_BR: &Fechar o console

en: &CoCreateInstance Flag
pt_BR: Flag &CoCreateInstance

en: &Color
pt_BR: &Cor

en: &Color:
pt_BR: &Cor:

en: &Column
pt_BR: C&oluna

en: &Command line:
pt_BR: &Linha de comandos:

en: &Compressed
pt_BR: &Comprimido

en: &Confirm password:
pt_BR: &Confirmar senha:

en: &Connection string:
pt_BR: Dados de &Conexão:

en: &Contents
pt_BR: &Conteúdo

en: &Contents	F1
pt_BR: &Conteúdo	F1

en: &Continue
pt_BR: &Continuar

en: &Control
pt_BR: &Controle

en: &Convert...
pt_BR: &Converter...

en: &Copy
pt_BR: &Copiar

en: &Copy	Ctrl+C
pt_BR: &Copiar	Ctrl+C

en: &Copy Background
pt_BR: &Copiar Fundo

en: &Copy Key Name
pt_BR: &Copiar nome da chave

en: &Copy to File...
pt_BR: &Copiar para Arquivo...

en: &Copy...	F8
pt_BR: &Copiar...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
pt_BR: Padrão de Sintaxe de Mensagem &Criptográfica/PKCS #7 Mensagem (*.p7b)

en: &Current page
pt_BR: Página &atual

en: &Custom Colors:
pt_BR: &Cores do Usuário:

en: &Custom...
pt_BR: Personali&zado...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
pt_BR: X.509 codificado em &DER (*.cer)

en: &DWORD Value
pt_BR: Valor &DWORD

en: &Data Rate
pt_BR: Taxa de &Dados

en: &Date
pt_BR: &Data

en: &Date and time...
pt_BR: &Data e hora...

en: &Debug
pt_BR: &Depurar

en: &Def. char format
pt_BR: &Definir formato dos caracteres

en: &Default Printer
pt_BR: &Impressora Padrão

en: &Default page
pt_BR: Página &padrão

en: &Define Custom Colors >>
pt_BR: &Definir Cores Personalizadas >>

en: &Define...
pt_BR: &Definir...

en: &Delete
pt_BR: &Excluir

en: &Delete	Del
pt_BR: &Excluir	Del

en: &Description:
pt_BR: &Descrição:

en: &Details
pt_BR: &Detalhes

en: &Directories
pt_BR: &Diretórios

en: &Directories:
pt_BR: &Diretórios:

en: &Disable
pt_BR: &Desativar

en: &Disconnect Network Drive
pt_BR: &Desconectar Unidade de Rede

en: &Disk
pt_BR: &Disco

en: &Display As Icon
pt_BR: &Mostrar como ícone

en: &Down
pt_BR: A&baixo

en: &Drive Bar
pt_BR: Barra de &unidades

en: &E-mail Picture...
pt_BR: &Enviar imagem...

en: &Edit
pt_BR: &Editar

en: &Edit Properties...
pt_BR: &Editar Propriedades...

en: &Edit Value...
pt_BR: &Editar Valor...

en: &Edit View
pt_BR: Vista &Editar

en: &Edit...
pt_BR: &Editar...

en: &Emulate a virtual desktop
pt_BR: &Emular uma área de trabalho virtual

en: &Enable
pt_BR: &Habilitar

en: &Enable Distributed COM
pt_BR: &Ativar COM Distribuídos

en: &Enable all purposes for this certificate
pt_BR: &Ativar todos os propósitos para este certificado

en: &Enable strong encryption
pt_BR: Ativar criptografia &forte

en: &Encoding
pt_BR: Co&dificação

en: &End Process
pt_BR: &Terminar Processo

en: &End Task
pt_BR: &Terminar Tarefa

en: &Enter the port name to add:
pt_BR: &Introduza o nome da porta a adicionar:

en: &Erase
pt_BR: &Apagar

en: &Execute...
pt_BR: E&xecutar...

en: &Expandable String Value
pt_BR: Valor &Texto Expansível

en: &Expert
pt_BR: &Experiente

en: &Expert mode
pt_BR: &Modo Experiente

en: &Export Registry File...
pt_BR: &Exportar arquivo do Registro...

en: &Export...
pt_BR: E&xportar...

en: &Fastest Times
pt_BR: &Melhores tempos

en: &Favorites
pt_BR: &Favoritos

en: &File
pt_BR: &Arquivo

en: &File Name:
pt_BR: &Nome do Arquivo:

en: &File name:
pt_BR: Nome do &arquivo:

en: &Filename:
pt_BR: &Nome do arquivo:

en: &Find Next
pt_BR: &Procurar próxima

en: &Find...	Ctrl+F
pt_BR: &Localizar...	Ctrl+F

en: &Font
pt_BR: &Fonte

en: &Font...
pt_BR: &Fonte...

en: &Font:
pt_BR: &Fonte:

en: &Footer:
pt_BR: &Rodapé:

en: &Format Bar
pt_BR: Barra de &Formatação

en: &Format:
pt_BR: &Formato:

en: &Forward
pt_BR: &Avançar

en: &Friendly name:
pt_BR: &Nome amigável:

en: &From:
pt_BR: &De:

en: &Game
pt_BR: &Jogo

en: &Get text
pt_BR: &Buscar texto

en: &Go To Process
pt_BR: &Ir para Processo

en: &Go to My Pictures
pt_BR: I&r para minhas imagens

en: &Green:
pt_BR: &Verde:

en: &Group by type kind
pt_BR: &Agrupar por tipo

en: &Group file:
pt_BR: &Grupo de arquivo:

en: &Group or user names:
pt_BR: &Grupo ou nome dos usuários:

en: &Handle Count
pt_BR: Número de &Manipuladores

en: &Header:
pt_BR: &Cabeçalho:

en: &Height:
pt_BR: &Altura:

en: &Help
pt_BR: Aj&uda

en: &Help on help	F1
pt_BR: &Ajuda na ajuda	F1

en: &Hidden component categories
pt_BR: &Categorias de Componentes Ocultas

en: &Hide When Minimized
pt_BR: &Ocultar quando minimizado

en: &High
pt_BR: &Alta

en: &Hue:
pt_BR: &Matiz:

en: &Ignore
pt_BR: &Ignorar

en: &Image Name
pt_BR: &Nome da Imagem

en: &Impersonation level:
pt_BR: N&ível de representação:

en: &Import Registry File...
pt_BR: &Importar arquivo do Registro...

en: &Import...
pt_BR: &Importar...

en: &In-process server
pt_BR: Servidor &interno ao processo

en: &Include all certificates in the certification path if possible
pt_BR: &Incluir todos os certificados no caminho do certificado se possível

en: &Index
pt_BR: &Índice

en: &Insert
pt_BR: &Inserir

en: &Insert mode
pt_BR: Modo de &inserção

en: &Install
pt_BR: &Instalar

en: &Install Certificate...
pt_BR: &Instalar Certificado...

en: &Install theme...
pt_BR: &Instalar tema...

en: &Install...
pt_BR: &Instalar...

en: &Interleave every
pt_BR: &Entrelaçar todos

en: &Intermediate
pt_BR: &Intermediário

en: &Key
pt_BR: &Chave

en: &Key Frame Every
pt_BR: &Quadro Chave a Cada

en: &Key combination:
pt_BR: &Tecla de atalho:

en: &Label:
pt_BR: &Rótulo:

en: &Landscape
pt_BR: &Paisagem

en: &Large
pt_BR: &Grande

en: &Left
pt_BR: &Esquerda

en: &Left:
pt_BR: &Esquerda:

en: &Link to:
pt_BR: &Atalho para:

en: &List
pt_BR: &Lista

en: &Lists
pt_BR: &Listas

en: &Local server
pt_BR: Servidor &local

en: &Low
pt_BR: &Baixa

en: &Machine name:
pt_BR: &Nome da máquina:

en: &Make New Folder
pt_BR: &Criar nova pasta

en: &Mark
pt_BR: &Marcar

en: &Medium
pt_BR: &Médio

en: &Memory Usage
pt_BR: Uso de &Memória

en: &Minimize
pt_BR: &Minimizar

en: &Minimize On Use
pt_BR: &Executar minimizado

en: &Minimize at launch
pt_BR: Executar &minimizado

en: &Minimize on run
pt_BR: &Minimizar durante o uso

en: &Modified
pt_BR: &Modificado

en: &Modify...
pt_BR: &Modificar...

en: &Modify/Remove
pt_BR: &Modificar/Remover

en: &More Windows...
pt_BR: &Mais Janelas...

en: &Move
pt_BR: &Mover

en: &Move...	F7
pt_BR: &Mover...	F7

en: &Multi-String Value
pt_BR: Valor de palavras &múltiplas

en: &Name
pt_BR: &Nome

en: &Name:
pt_BR: &Nome:

en: &Native (Windows)
pt_BR: &Nativa (Windows)

en: &New
pt_BR: &Novo

en: &New	Ctrl+N
pt_BR: &Novo	Ctrl+N

en: &New	F2
pt_BR: &Novo	F2

en: &New Task (Run...)
pt_BR: &Nova Tarefa (Executar...)

en: &New Task...
pt_BR: &Nova Tarefa...

en: &New override for library:
pt_BR: &Nova substituição para a biblioteca:

en: &New...
pt_BR: &Novo...

en: &New...	Ctrl+N
pt_BR: &Novo...	Ctrl+N

en: &Next >
pt_BR: &Avançar >

en: &No
pt_BR: &Não

en: &No line wrapping
pt_BR: &Sem moldagem de texto

en: &Object
pt_BR: &Objeto

en: &One Graph, All CPUs
pt_BR: &Um Gráfico, Todas as CPUs

en: &Open
pt_BR: &Abrir

en: &Open	Enter
pt_BR: &Abrir	Enter

en: &Open Link
pt_BR: &Abrir link

en: &Open...
pt_BR: &Abrir...

en: &Open...	Ctrl+O
pt_BR: &Abrir...	Ctrl+O

en: &Open:
pt_BR: &Abrir:

en: &Options
pt_BR: &Opções

en: &Options...
pt_BR: &Opções...

en: &Other files
pt_BR: &Outros arquivos

en: &Output File Name:
pt_BR: &Nome do Arquivo de Destino:

en: &Overlapped	Shift+F5
pt_BR: &Cascata	Shift+F5

en: &Override
pt_BR: S&obrescrever

en: &Owner:
pt_BR: &Proprietário:

en: &PID (Process Identifier)
pt_BR: &PID (Identificador do Processo)

en: &Pages
pt_BR: &Páginas

en: &Pale yellow	Ctrl+2
pt_BR: &Amarelo pálido	Ctrl+2

en: &Pan
pt_BR: &Panorama

en: &Paragraph...
pt_BR: &Parágrafo...

en: &Password:
pt_BR: &Senha:

en: &Paste
pt_BR: C&olar

en: &Paste	Ctrl+V
pt_BR: C&olar	Ctrl+V

en: &Path:
pt_BR: &Caminho:

en: &Paused
pt_BR: &Pausa

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
pt_BR: Troca de Informações &Pessoais/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
pt_BR: &Colocar todos os certificados no seguinte conjunto:

en: &Portrait
pt_BR: &Retrato

en: &Print
pt_BR: &Imprimir

en: &Print Target
pt_BR: Imprimir lin&k

en: &Print...
pt_BR: &Imprimir...

en: &Print...	Ctrl+P
pt_BR: Im&primir...	Ctrl+P

en: &Program
pt_BR: &Programa

en: &Programs
pt_BR: &Programas

en: &Properties
pt_BR: &Propriedades

en: &Properties	Alt+Enter
pt_BR: &Propriedades	Alt+Enter

en: &Quick Edit mode
pt_BR: Modo de &edição rápida

en: &Read Only
pt_BR: &Apenas leitura

en: &Realtime
pt_BR: &Tempo Real

en: &Red:
pt_BR: &Rubro:

en: &Refresh
pt_BR: &Recarregar

en: &Refresh	F5
pt_BR: &Atualizar	F5

en: &Refresh Now
pt_BR: &Atualizar agora

en: &Registry
pt_BR: &Registro

en: &Release Instance
pt_BR: Li&berar Instância

en: &Remember my password
pt_BR: &Lembrar a senha

en: &Remote server
pt_BR: Servidor &remoto

en: &Remove
pt_BR: &Remover

en: &Remove Favorite...
pt_BR: &Remover Favorito...

en: &Remove application
pt_BR: &Remover aplicativo

en: &Remove duplicates
pt_BR: Remover &duplicados

en: &Rename
pt_BR: &Renomear

en: &Rename	F2
pt_BR: &Renomear	F2

en: &Replace
pt_BR: &Substituir

en: &Replace...	Ctrl+H
pt_BR: &Substituir...	Ctrl+H

en: &Reset
pt_BR: &Reiniciar

en: &Retry
pt_BR: &Repetir

en: &Right
pt_BR: &Direita

en: &Right:
pt_BR: &Direita:

en: &Row
pt_BR: &Linha

en: &Ruler
pt_BR: &Régua

en: &Run the Registry Editor
pt_BR: &Iniciar Editor de Registo

en: &Run...
pt_BR: E&xecutar...

en: &Save
pt_BR: &Salvar

en: &Save	Ctrl+S
pt_BR: &Salvar	Ctrl+S

en: &Save As...
pt_BR: &Salvar como...

en: &Save Background As...
pt_BR: &Salvar Fundo como...

en: &Save Picture As...
pt_BR: Sal&var imagem como...

en: &Save Video As...
pt_BR: Sal&var vídeo como...

en: &Save as...
pt_BR: &Salvar como...

en: &Save settings on exit
pt_BR: Salvar &configurações ao sair

en: &Save this password (insecure)
pt_BR: &Salvar esta senha (inseguro)

en: &Scale to Window
pt_BR: Ajustar à &janela

en: &Search
pt_BR: &Localizar

en: &Search next	F3
pt_BR: Localizar &próxima	F3

en: &Search...	Ctrl+F
pt_BR: &Localizar...	Ctrl+F

en: &Seconds
pt_BR: &Segundos

en: &Select
pt_BR: &Selecionar

en: &Select Columns...
pt_BR: &Selecionar colunas...

en: &Select all
pt_BR: &Selecionar tudo

en: &Select all	Ctrl+A
pt_BR: &Selecionar tudo	Ctrl+A

en: &Selection
pt_BR: &Seleção

en: &Session ID
pt_BR: &ID da sessão

en: &Settings...
pt_BR: &Configurações...

en: &Setup
pt_BR: &Configurar

en: &Show 16-bit tasks
pt_BR: &Mostrar tarefas de 16-bits

en: &Show Kernel Times
pt_BR: &Mostrar tempos do kernel

en: &Show dot files
pt_BR: Mostrar arquivos com &ponto

en: &Show physical stores
pt_BR: &Mostrar armazenamentos físicos

en: &Show processes from all users
pt_BR: &Mostrar Processos de todos os usuários

en: &Show:
pt_BR: &Mostrar:

en: &Side by side	Shift+F4
pt_BR: &Lado a lado 	Shift+F4

en: &Size
pt_BR: &Tamanho

en: &Size:
pt_BR: Taman&ho:

en: &Small
pt_BR: &Pequeno

en: &Sort by Name
pt_BR: &Classificar por nome

en: &Source
pt_BR: &Fonte

en: &Source:
pt_BR: &Origem:

en: &Standard bar
pt_BR: Barra &padrão

en: &Status Bar
pt_BR: Barra de &Status

en: &Stop
pt_BR: &Parar

en: &String Value
pt_BR: Valor &Texto

en: &Support Information
pt_BR: Informação de &Suporte

en: &Switch To
pt_BR: &Mudar para

en: &System
pt_BR: &Sistema

en: &System	Ctrl+1
pt_BR: &Sistema	Ctrl+1

en: &System Configuration
pt_BR: &Configuração do sistema

en: &Table
pt_BR: &Tabela

en: &Table Properties
pt_BR: Propriedades da &tabela

en: &Tabs...
pt_BR: &Tabulação...

en: &Test Connection
pt_BR: &Testar Conexão

en: &Test Sound
pt_BR: &Testar Som

en: &Theme:
pt_BR: &Tema:

en: &Thread Count
pt_BR: Número de &Linhas de Execução

en: &Time/Date	F5
pt_BR: &Hora/Data	F5

en: &To group:
pt_BR: &Para o grupo:

en: &To:
pt_BR: &Até:

en: &Toolbar
pt_BR: &Barra de Ferramentas

en: &Toolbar buttons:
pt_BR: B&otões da barra de ferramentas:

en: &Toolbars
pt_BR: &Ferramentas

en: &Top:
pt_BR: &Superior:

en: &Transmission Retry:
pt_BR: &Recomeço da transmissão:

en: &Tray:
pt_BR: &Bandeja:

en: &Try Again
pt_BR: &Tente Novamente

en: &Type:
pt_BR: &Tipo:

en: &USER Objects
pt_BR: &Objetos de USUÁRIO

en: &Underline
pt_BR: &Sublinhado

en: &Undo
pt_BR: &Desfazer

en: &Undo	Ctrl+Z
pt_BR: &Desfazer	Ctrl+Z

en: &Up
pt_BR: &Acima

en: &Update Speed
pt_BR: &Frequência de Atualização

en: &User name:
pt_BR: &Nome de usuário:

en: &View
pt_BR: &Ver

en: &View Certificate
pt_BR: &Ver Certificado

en: &View Source
pt_BR: Ver Código Fo&nte

en: &View Type Info
pt_BR: &Ver informação do tipo

en: &View TypeLib...
pt_BR: &Ver TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
pt_BR: &Tamanho de Memória Virtual

en: &Width:
pt_BR: &Largura:

en: &Window
pt_BR: &Janela

en: &Windows
pt_BR: &Janelas

en: &Windows Version:
pt_BR: Versão do &Windows:

en: &Without Titlebar
pt_BR: Sem &Barra de Título

en: &Working directory:
pt_BR: &Pasta de trabalho:

en: &Wrap long lines
pt_BR: &Quebrar automática de linha

en: &Yes
pt_BR: &Sim

en: &Yes, export the private key
pt_BR: &Sim, exportar a chave privada

en: &from:
pt_BR: &de:

en: &to:
pt_BR: &até:

en: &w&bPage &p
pt_BR: &w&bPágina &p

en: '%s' could not be found.
pt_BR: '%s' não pôde ser encontrado.

en: '%s' is not a valid port name
pt_BR: '%s' não é um nome de porta válido

en: '[object]' is not a date object
pt_BR: '[object]' não é um objeto de data

en: 'return' statement outside of function
pt_BR: 'return' fora de função

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
pt_BR: atributo 'gravável' no descritor de propriedades não pode ser setado para 'verdade' neste objeto

en: '|' is undefined
pt_BR: '|' é indefinido

en: (Default)
pt_BR: (Padrão)

en: (No Theme)
pt_BR: (Sem Tema)

en: (None)
pt_BR: (Nenhum)

en: (System default)
pt_BR: (Padrão do sistema)

en: (UTC) Coordinated Universal Time
pt_BR: (UTC) Coordenada Universal de Tempo

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
pt_BR: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgo, Lisboa, Londres

en: (UTC+00:00) Monrovia, Reykjavik
pt_BR: (UTC+00:00) Monróvia, Reiquiavique

en: (UTC+00:00) Sao Tome
pt_BR: (UTC+00:00) São Tomé

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
pt_BR: (UTC+01:00) Amsterdã, Berlim, Berna, Roma, Estocolmo, Viena

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
pt_BR: (UTC+01:00) Belgrado, Bratislava, Budapeste, Liubliana, Praga

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
pt_BR: (UTC+01:00) Bruxelas, Copenhague, Madri, Paris

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
pt_BR: (UTC+01:00) Saraievo, Escópia, Varsóvia, Zagrebe

en: (UTC+01:00) West Central Africa
pt_BR: (UTC+01:00) África Central e Ocidental

en: (UTC+02:00) Amman
pt_BR: (UTC+02:00) Amã

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
pt_BR: (UTC+02:00) Atenas, Bucareste

en: (UTC+02:00) Beirut
pt_BR: (UTC+02:00) Beirute

en: (UTC+02:00) Chisinau
pt_BR: (UTC+02:00) Quixinau

en: (UTC+02:00) Damascus
pt_BR: (UTC+02:00) Damasco

en: (UTC+02:00) Gaza, Hebron
pt_BR: (UTC+02:00) Gaza, Hebrom

en: (UTC+02:00) Harare, Pretoria
pt_BR: (UTC+02:00) Harare, Pretória

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
pt_BR: (UTC+02:00) Helsinque, Kiev, Riga, Sófia, Talim, Vilna

en: (UTC+02:00) Jerusalem
pt_BR: (UTC+02:00) Jerusalém

en: (UTC+02:00) Kaliningrad
pt_BR: (UTC+02:00) Kaliningrado

en: (UTC+02:00) Khartoum
pt_BR: (UTC+02:00) Cartum

en: (UTC+02:00) Tripoli
pt_BR: (UTC+02:00) Trípoli

en: (UTC+02:00) Windhoek
pt_BR: (UTC+02:00) Vinduque

en: (UTC+03:00) Baghdad
pt_BR: (UTC+03:00) Bagdá

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
pt_BR: (UTC+03:00) Kuwait, Riade

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
pt_BR: (UTC+03:00) Moscou, São Petersburgo

en: (UTC+03:30) Tehran
pt_BR: (UTC+03:30) Teerã

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
pt_BR: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Mascate

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
pt_BR: (UTC+04:00) Astracã, Ulianovsk

en: (UTC+04:00) Baku
pt_BR: (UTC+04:00) Bacu

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
pt_BR: (UTC+04:00) Ijevsk, Samara

en: (UTC+04:00) Port Louis
pt_BR: (UTC+04:00) Porto Luís

en: (UTC+04:00) Tbilisi
pt_BR: (UTC+04:00) Tiblíssi

en: (UTC+04:00) Volgograd
pt_BR: (UTC+04:00) Volgogrado

en: (UTC+04:00) Yerevan
pt_BR: (UTC+04:00) Ierevan

en: (UTC+04:30) Kabul
pt_BR: (UTC+04:30) Cabul

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
pt_BR: (UTC+05:00) Asgabade, Tasquente

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
pt_BR: (UTC+05:00) Ecaterimburgo

en: (UTC+05:00) Islamabad, Karachi
pt_BR: (UTC+05:00) Islamabade, Carachi

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
pt_BR: (UTC+05:00) Kyzylorda

en: (UTC+05:30) Chennai, Kolkata, Mumbai, New Delhi
pt_BR: (UTC+05:30) Chenai, Calcutá, Mumbai, Nova Deli

en: (UTC+05:30) Sri Jayawardenepura
pt_BR: (UTC+05:30) Seri Jaiavardenapura-Cota

en: (UTC+05:45) Kathmandu
pt_BR: (UTC+05:45) Catmandu

en: (UTC+06:00) Dhaka
pt_BR: (UTC+06:00) Daca

en: (UTC+06:30) Yangon (Rangoon)
pt_BR: (UTC+06:30) Yangon (Rangum)

en: (UTC+07:00) Bangkok, Hanoi, Jakarta
pt_BR: (UTC+07:00) Bancoque, Hanói, Jacarta

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
pt_BR: (UTC+08:00) Pequim, Xunquim, Hong Kong, Ürümqi

en: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapore
pt_BR: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapura

en: (UTC+08:00) Taipei
pt_BR: (UTC+08:00) Taipé

en: (UTC+08:00) Ulaanbaatar
pt_BR: (UTC+08:00) Ulan Bator

en: (UTC+09:00) Chita
pt_BR: (UTC+09:00) Tchita

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
pt_BR: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tóquio

en: (UTC+09:00) Seoul
pt_BR: (UTC+09:00) Seul

en: (UTC+09:00) Yakutsk
pt_BR: (UTC+09:00) Iacutusque

en: (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney
pt_BR: (UTC+10:00) Camberra, Melbourne, Sydney

en: (UTC+10:00) Guam, Port Moresby
pt_BR: (UTC+10:00) Guam, Porto Moresby

en: (UTC+10:00) Vladivostok
pt_BR: (UTC+10:00) Vladivostoque

en: (UTC+10:30) Lord Howe Island
pt_BR: (UTC+10:30) Ilha de Lord Howe

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
pt_BR: (UTC+11:00) Ilha Bougainville

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
pt_BR: (UTC+11:00) Ilha de Norfolk

en: (UTC+11:00) Solomon Is., New Caledonia
pt_BR: (UTC+11:00) Ilhas Salomão, Nova Caledônia

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
pt_BR: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatskiy

en: (UTC+12:00) Coordinated Universal Time+12
pt_BR: (UTC+12:00)Coordenada Universal de Tempo+12

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
pt_BR: (UTC+12:45) Ilhas Chatham

en: (UTC+13:00) Coordinated Universal Time+13
pt_BR: (UTC+13:00) Coordenada Universal de Tempo+13

en: (UTC+13:00) Nuku'alofa
pt_BR: (UTC+13:00) Nucualofa

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
pt_BR: (UTC+14:00) Ilha Christmas

en: (UTC-01:00) Azores
pt_BR: (UTC-01:00) Açores

en: (UTC-01:00) Cabo Verde Is.
pt_BR: (UTC-01:00) Ilha de Cabo Verde.

en: (UTC-02:00) Coordinated Universal Time-02
pt_BR: (UTC-02:00) Coordenada Universal de Tempo-02

en: (UTC-03:00) Cayenne, Fortaleza
pt_BR: (UTC-03:00) Caiena, Fortaleza

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
pt_BR: (UTC-03:00) Cidade de Buenos Aires

en: (UTC-03:00) Greenland
pt_BR: (UTC-03:00) Gronelândia

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Hora padrão de São Pedro e Miquelão

en: (UTC-03:30) Newfoundland
pt_BR: (UTC-03:30) Terra Nova e Labrador

en: (UTC-04:00) Asuncion
pt_BR: (UTC-04:00) Asunción

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
pt_BR: (UTC-04:00) Hora do Atlantic (Canada)

en: (UTC-04:00) Cuiaba
pt_BR: (UTC-04:00) Cuiabá

en: (UTC-05:00) Bogota, Lima, Quito, Rio Branco
pt_BR: (UTC-05:00) Bogotá, Lima, Quito, Rio Branco

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
pt_BR: (UTC-05:00) Zona de Tempo Oriental (EUA & Canada)

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
pt_BR: (UTC-05:00) Indiana (Oriente)

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
pt_BR: (UTC-05:00) lhas Turcas e Caicos

en: (UTC-06:00) Central America
pt_BR: (UTC-06:00) América Central

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
pt_BR: (UTC-06:00) Hora Central (EUA & Canada)

en: (UTC-06:00) Easter Island
pt_BR: (UTC-06:00) Ilha de Páscoa

en: (UTC-06:00) Guadalajara, Mexico City, Monterrey
pt_BR: (UTC-06:00) Guadalajara, Cidade do México, Monterrei

en: (UTC-06:00) Saskatchewan
pt_BR: (UTC-06:00) Sascachevão

en: (UTC-07:00) Chihuahua, La Paz, Mazatlan
pt_BR: (UTC-07:00) Chihuahua, La Paz, Mazatlán

en: (UTC-07:00) Mountain Time (US & Canada)
pt_BR: (UTC-07:00) Horario de Montanha (EUA & Canada)

en: (UTC-08:00) Baja California
pt_BR: (UTC-08:00) Baixa Califórnia

en: (UTC-08:00) Coordinated Universal Time-08
pt_BR: (UTC-08:00) Coordenada Universal de Tempo-08

en: (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada)
pt_BR: (UTC-08:00) Hora do Pacífico (EUA & Canada)

en: (UTC-09:00) Coordinated Universal Time-09
pt_BR: (UTC-09:00) Coordenada Universal de Tempo-09

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
pt_BR: (UTC-09:30) Arquipélago das Marquesas

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
pt_BR: (UTC-10:00) Ilhas Aleutas

en: (UTC-10:00) Hawaii
pt_BR: (UTC-10:00) Havaí

en: (UTC-11:00) Coordinated Universal Time-11
pt_BR: (UTC-11:00) Coordenada Universal de Tempo-11

en: (UTC-12:00) International Date Line West
pt_BR: (UTC-12:00) Linha Internacional de Data West

en: (cannot display value)
pt_BR: (não pode mostrar o valor)

en: (unidentified)
pt_BR: (não identificado)

en: (unknown %d)
pt_BR: (desconhecido %d)

en: (value not set)
pt_BR: (valor não dado)

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
pt_BR: - Hardlink - Comandos Suportados -
    
    create        cria um hardlink

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
pt_BR: - Comandos Suportados -
    
    hardlink      gerenciamento do hardlink

en: 1. Specify the source of data:
pt_BR: 1. Especifique a origem dos dados:

en: 2. Enter information to log on to the server
pt_BR: 2. Entre com as informações para logar no servidor

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
pt_BR: 3. Entre o catalogo &inicial para uso use:

en: 5.1 Surround
pt_BR: Surround 5.1

en: 6 3/4 Envelope
pt_BR: Envelope 6 3/4

en: < &Back
pt_BR: < &Voltar

en: <- &Remove
pt_BR: <- &Remover

en: <Advanced Purposes>
pt_BR: <Propósitos Avançados>

en: <All>
pt_BR: <Tudo>

en: <None>
pt_BR: <Nenhum>

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
pt_BR: === Logging Iniciado: [Date]  [Time] ===

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
pt_BR: O mapa MIDI não foi encontrado. Talvez seja um problema com o driver ou o arquivo MIDIMAP.CFG pode estar corrompido ou faltando.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
pt_BR: Está faltando um aspa dupla fechando o valor do parâmetro. Por favor, forneça uma.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
pt_BR: Uma linha de comando iniciando com REM (seguindo de um espaço) não faz nada
    e, portanto, pode ser usado como um comentário em um arquivo de lote.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
pt_BR: O ID do dispositivo utilizado está fora dos parâmetros do seu sistema.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
pt_BR: Um arquivo já existe no caminho %1.
    
    Gostaria de substituí-lo?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
pt_BR: Um nome de arquivo não pode conter quaisquer dos seguintes caracteres:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
pt_BR: Uma pasta já existe no caminho %1.
    
    Gostaria de substituí-la?

en: A network error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro na rede

en: A null parameter block was passed to MCI.
pt_BR: Um bloco de parâmetro nulo foi passado para o MCI.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
pt_BR: Um parâmetro ou valor foi especificado duas vezes. Apenas especifique-o uma única vez.

en: A printer error occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro de impressão.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
pt_BR: Um problema ocorreu na inicialização do MCI. Tente reiniciar o Windows.

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
pt_BR: Um programa ou sistema teve uma falha, mas WineDbg não foi capaz de se conectar ao processo para obter os logs da pilha.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
pt_BR: Uma simulação de encerramento de sessão ou desligamento está em curso, mas este programa não está respondendo.
    
    Se este processo for finalizado você pode perder todos os dados não salvos.

en: A single history graph shows total CPU usage
pt_BR: Um único gráfico de histórico mostra o uso total do CPU

en: A&ccess:
pt_BR: A&cesso:

en: A&dd
pt_BR: &Adicionar

en: A&dd...
pt_BR: &Adicionar...

en: A&vailable buttons:
pt_BR: Botões &disponíveis:

en: A3 Extra Transverse
pt_BR: A3 Extra Invertido

en: A3 Rotated
pt_BR: A3 Rotacionado

en: A3 Transverse
pt_BR: A3 Deitado

en: A4 Rotated
pt_BR: A4 Rotacionado

en: A4 Small
pt_BR: A4 Pequeno

en: A4 Transverse
pt_BR: A4 Deitado

en: A5 Rotated
pt_BR: A5 Rotacionado

en: A5 Transverse
pt_BR: A5 Deitado

en: A6 Rotated
pt_BR: A6 Rotacionado

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
pt_BR: ASSOC mostra ou modifica associações de extensão de arquivo.
    
    Sintaxe: ASSOC [.ext[=[tipoDeArquivo]]]
    
    ASSOC sem parâmetros mostra as associações de arquivo atuais.
    Se usada apenas com uma extensão de arquivo, exibe a associação atual.
    Se nenhum tipo de arquivo for especificado depois do sinal de igualdade,
    remove a associação atual, se houver.

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
pt_BR: ATTRIB - Exibe ou altera os atributos do arquivo.
    
    Sintaxe:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [unidade:][caminho][arquivo]
           [/S [/D]]
    
    Onde:
    
      +   Define um atributo.
      -   Limpa um atributo.
      R   Atributo de arquivo somente leitura.
      A   Atributo de arquivo.
      S   Atributo de arquivo de sistema.
      H   Atribute de arquivo oculto.
      [unidade:][caminho][nomedearquivo]
          Especifica um ou mais arquivos para o attrib processar.
      /S  Processa os arquivos correspondentes na pasta atual e  nas subpastas.
      /D  Processa também as pastas.

en: About
pt_BR: Sobre

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: Access Method=
pt_BR: Método de Acesso=

en: Access date
pt_BR: Data de acesso

en: Access denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Account disabled.
pt_BR: Conta desativada.

en: Account expired.
pt_BR: A conta expirou.

en: Account is built-in.
pt_BR: A conta é embutida.

en: Account locked out.
pt_BR: Conta bloqueada.

en: Account restriction.
pt_BR: Restrição na conta.

en: Action
pt_BR: Ação

en: Action [Time]: [1]. [2]
pt_BR: Ação [Time]: [1]. [2]

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
pt_BR: Ação finalizada [Time]: [1]. Valore de Retorno [2].

en: Action start [Time]: [1].
pt_BR: Inicio da Ação [Time]: [1].

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activation
pt_BR: Ativação

en: Active Border
pt_BR: Borda Ativa

en: Active Connections
pt_BR: Conexões Ativas

en: Active Opens
pt_BR: Abertas Ativas

en: Active Title Bar
pt_BR: Barra de Título Ativa

en: Active Title Bar Gradient
pt_BR: Gradiente da Barra Ativa

en: Active Title Text
pt_BR: Texto de Título Ativo

en: Active code page: %1!u!
pt_BR: Página de código ativa: %1!u!

en: ActiveX component can't create object
pt_BR: Componente ActiveX não pode criar objeto

en: Adapter hardware error.
pt_BR: Erro de hardware no adaptador.

en: Add &Purpose...
pt_BR: Adicionar &Propósito...

en: Add Control
pt_BR: Adicionar Controle

en: Add Favorite
pt_BR: Adicionar Favorito

en: Add Purpose
pt_BR: Adicionar Propósito

en: Add a Local Port
pt_BR: Adicionar uma porta local

en: Add appli&cation...
pt_BR: Adicionar apli&cativo...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
pt_BR: Adicione o identificador de objeto (OID) para o propósito que deseja adicionar:

en: Add to &Favorites...
pt_BR: Adicionar aos &Favoritos...

en: Add/Remove Programs
pt_BR: Adicionar/Remover Programas

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address already associated with transport endpoint.
pt_BR: Endereço já associado com ponto de transporte.

en: Address error.
pt_BR: Erro de endereço.

en: Address not associated with transport endpoint.
pt_BR: Endereço não associado a ponto de transporte.

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Adds a new 32-bit value
pt_BR: Adiciona um novo valor binário

en: Adds a new binary value
pt_BR: Adiciona um novo valor binário

en: Adds a new expandable string value
pt_BR: Adiciona um novo valor texto

en: Adds a new key
pt_BR: Adiciona uma nova chave

en: Adds a new multi-string value
pt_BR: Adiciona um novo valor de múltiplas strings

en: Adds a new string value
pt_BR: Adiciona um novo valor texto

en: Adds keys to the favorites list
pt_BR: Adiciona chaves a lista de favoritos

en: Administration Limit Exceeded
pt_BR: Limite de Administração Excedido

en: Administrative Tools
pt_BR: Ferramentas Administrativas

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Options
pt_BR: Opções Avançadas

en: Affects Multiple DSAs
pt_BR: Afeta Múltiplos DSAs

en: Affiliation Changed
pt_BR: Mudança de Afiliação

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
pt_BR: Depois de habilitar/desabilitar um dispositivo, os controles conectados não serão atualizados até que o applet seja reaberto.

en: Alias Dereference Problem
pt_BR: Problema na Referência de Apelido

en: Alias Problem
pt_BR: Problema de Apelido

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: All
pt_BR: Todos

en: All Objects
pt_BR: Todos os objetos

en: All application policies
pt_BR: Políticas para todos os aplicativos

en: All documents (*.*)
pt_BR: Todos os documentos (*.*)

en: All files (*.*)
pt_BR: Todos os arquivos (*.*)

en: All issuance policies
pt_BR: Políticas para todas as emissões

[ctx: All key]
en: A
pt_BR: T

en: All multimedia files
pt_BR: Todos arquivos multimídia

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
pt_BR: Todos os temporizadores de multimídia estão sendo utilizados por outros aplicativos. Feche um destes aplicativos, e tente novamente.

en: All results will be lost. Are you sure?
pt_BR: Todos os resultados serão perdidos. Você tem certeza?

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
pt_BR: Todos os propósitos deste certificado não foram verificados.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
pt_BR: Todos os dispositivos wave que podem tocar arquivos no formato atual estão em uso. Aguarde até um dispositivo wave ficar ocioso e tente novamente.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
pt_BR: Todos os dispositivos wave que podem gravar arquivos no formato atual estão em uso. Aguarde até o dispositivo wave ficar ocioso e tente novamente.

en: Allocating registry space
pt_BR: Alocando espaço de registro

en: Allotted space exceeded.
pt_BR: Espaço atribuído excedido.

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Allow &saving password
pt_BR: Permitir &salvar senha

en: Allow the &window manager to control the windows
pt_BR: Permitir que o gerenciador de janelas &controle as janelas

en: Allow the window manager to &decorate the windows
pt_BR: Permitir que o gerenciador de janelas &decore as janelas

en: Allows data on disk to be encrypted
pt_BR: Permite que os dados em disco sejam encriptados

en: Allows data to be signed with the current time
pt_BR: Permite que os dados sejam assinados com o tempo atual

en: Allows secure communication over the Internet
pt_BR: Permite comunicação segura pela Internet

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
pt_BR: Permite assinar digitalmente uma lista de certificados confiáveis

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
pt_BR: Permite a instalação de novo software ou a remoção de software existente no seu computador.

en: Already Exists
pt_BR: Já Existe

en: Already a SUBST target.
pt_BR: Já é um alvo SUBST.

en: Already assigned.
pt_BR: Já designado.

en: Already awaiting printer handle.
pt_BR: Já à espera de manipulador da impressora.

en: Already initialized.
pt_BR: Já foi inicializado.

en: Alternative Name
pt_BR: Nome Alternativo

en: Always on &top
pt_BR: Sempre &visível

en: An error number was specified that is not defined in the system.
pt_BR: Um número de erro foi especificado e não está definido em seu sistema.

en: An error occurred with the specified port.
pt_BR: Um erro ocorreu com a porta especificada.

en: An error occurred.
pt_BR: Ocorreu algum erro.

en: An internal error has occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro interno.

en: An invalid flag was passed to a system function.
pt_BR: Um flag inválido foi passado para uma função do sistema.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
pt_BR: Um parâmetro inválido foi passado para uma função do sistema.

en: Ana&log
pt_BR: &Analógico

en: Annotation...
pt_BR: Anotação...

en: Another version is installed.
pt_BR: Outra versão está instalada.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
pt_BR: Qualquer dispositivo tocador compatível com o formato wave pode ser utilizado.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
pt_BR: Qualquer dispositivo gravador compatível com o formato wave pode ser utilizado.

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
pt_BR: Contexto de Aplicação:[1], Nome de Montagem:[2]

en: Application IDs
pt_BR: IDs dos Aplicativos

en: Application Policies
pt_BR: Políticas do Aplicativo

en: Application Policy Constraints
pt_BR: Restrições de Política do Aplicativo

en: Application Policy Mappings
pt_BR: Mapeamento das Políticas do Aplicativo

en: Application Workspace
pt_BR: Área do Aplicativo

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
pt_BR: O aplicativo não pôde ser iniciado ou não existe aplicativo associado ao arquivo especificado.
    ShellExecuteEx falhou

en: Application settings
pt_BR: Configurações de Aplicativo

en: Application: [1]
pt_BR: Aplicativos: [1]

en: Application: [1], Command line: [2]
pt_BR: Aplicação: [1], Linha de comando: [2]

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Applying font settings
pt_BR: Aplicando configurações de fonte

en: Aqua
pt_BR: Azul-piscina

en: Arabic
pt_BR: Arábico

en: Archived Key Certificate Hash
pt_BR: Hash de Certificados Chave Arquivados

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
pt_BR: Tem certeza que deseja enviar '%1' e todo seu conteúdo para a Lixeira?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
pt_BR: Tem certeza que deseja enviar '%1' para a Lixeira?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
pt_BR: Tem certeza que deseja enviar estes %1 itens para a Lixeira?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir todos os valores em '%1'?

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir a unidade C?
    
    A maior parte dos aplicativos Windows esperam que a unidade C exista e não funcionarão caso contrário. Se continuar, lembre-se de recriá-la!

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir a chave de registro '%1'?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir o valor do registro '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir o(s) item(s) selecionado(s)?

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir o valor do registro selecionado?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir estes %1 itens?

en: Are you sure you want to delete these values?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir estes valores?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir a chave de registro e todas as sub chaves?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover estes certificados?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover este certificado?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir '%1' permanentemente?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir estes %1 itens permanentemente?

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Argument missing
pt_BR: Faltando argumento

en: Argument not optional
pt_BR: Argumento não opcional

en: Arithmetic overflow.
pt_BR: Transbordamento aritmético.

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Arrange &Icons
pt_BR: O&rganizar ícones

en: Array length must be a finite positive integer
pt_BR: Tamanho do vetor tem que ser um inteiro finito positivo

en: Array object expected
pt_BR: Objeto tipo vetor esperado

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
pt_BR: Pedir um servidor local ao chamar CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
pt_BR: Pedir um servidor remoto ao chamar CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
pt_BR: Pedir um manipulador interno ao processo ao chamar CoGetClassObject

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
pt_BR: Pedir um servidor interno ao processo ao chamar CoGetClassObject

en: Asking for %s
pt_BR: Requisitando %s

en: Atomic locks not supported.
pt_BR: Travas atômicas não suportadas.

en: Attaches the debugger to this process
pt_BR: Anexa o depurador a este processo

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
pt_BR: Tentativa de efetuar JOIN em uma unidade já em JOIN.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
pt_BR: Tentativa de efetuar JOIN em uma unidade já em SUBST.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
pt_BR: Tentativa de efetuar SUBST em uma unidade já em SUBST.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
pt_BR: Tentativa de efetuar SUBST em uma unidade já em JOIN.

en: Attribute Or Value Exists
pt_BR: Valor ou Atributo Existente

en: Attribute is not found.
pt_BR: Atributo não encontrado.

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Attributes:
pt_BR: Atributos:

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Audio test failed!
pt_BR: Falha no teste de áudio!

en: Auth Unknown
pt_BR: Autenticação desconhecida

en: Authentication Method Not Supported
pt_BR: Método de Autenticação Não Suportado

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação Requerida

en: Authority Info Access
pt_BR: Acesso à Informação de Autoridade

en: Authority Information Access
pt_BR: Acesso Autorizado a Informação

en: Authority Key Identifier
pt_BR: Identificador da Chave de Autoridade

en: Auto data segment exceeds 64k.
pt_BR: Segmento automático de dados excede 64k.

en: Autodetect
pt_BR: Auto detectar

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic configuration
pt_BR: Configuração automática

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
pt_BR: Capturar o &mouse automaticamente em janelas em tela cheia

en: Automatically determined by the program
pt_BR: Determinado automaticamente pelo programa

en: Automation server can't create object
pt_BR: O servidor de automação não conseguiu criar o objeto

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available formats
pt_BR: Formatos Disponíveis

en: B&rowse...
pt_BR: &Navegar...

en: B&uild...
pt_BR: &Gerar...

en: B4 (JIS) Rotated
pt_BR: B4 (JIS) Rotacionado

en: B5 (JIS) Rotated
pt_BR: B5 (JIS) Rotacionado

en: B5 (JIS) Transverse
pt_BR: B5 (JIS) Invertido

en: B6 (JIS) Rotated
pt_BR: B6 (JIS) Rotacionado

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
pt_BR: X.509 codificado em Ba&se64 (*.cer):

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Backgroun&d
pt_BR: &Fundo

en: Bad EXE format for %1.
pt_BR: Formato EXE impróprio para %1.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
pt_BR: Argumentos impróprios para DosExecPgm.

en: Bad command.
pt_BR: Comando impróprio.

en: Bad configuration.
pt_BR: Configuração ruim.

en: Bad descriptor format.
pt_BR: Formato de descritor impróprio.

en: Bad device type.
pt_BR: Tipo impróprio para um dispositivo.

en: Bad driver level.
pt_BR: Nível impróprio para um driver.

en: Bad environment.
pt_BR: Ambiente impróprio.

en: Bad format.
pt_BR: Formato impróprio.

en: Bad impersonation level.
pt_BR: Nível de personificação impróprio.

en: Bad inherited ACL.
pt_BR: Um ACL impróprio foi herdado.

en: Bad length.
pt_BR: Comprimento impróprio.

en: Bad logon session state.
pt_BR: Estado de sessão impróprio.

en: Bad network name.
pt_BR: Nome impróprio de rede.

en: Bad network path.
pt_BR: Caminho de rede impróprio.

en: Bad network response.
pt_BR: Resposta imprópria da rede.

en: Bad pipe.
pt_BR: Pipe impróprio.

en: Bad remote adapter.
pt_BR: Adaptador remoto impróprio.

en: Bad startup version.
pt_BR: Versão de inicio errada.

en: Bad stub data.
pt_BR: Dados de stub impróprios.

en: Bad thread ID address.
pt_BR: Endereço ID de linha de execução impróprio.

en: Bad token type.
pt_BR: Tipo de token impróprio.

en: Bad unit.
pt_BR: Unidade imprópria.

en: Bad validation class.
pt_BR: Classe de validação imprópria.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
pt_BR: Número malformado - deve ser decimal (12),
     hexadecimal (0x34) ou octal (056).

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Base P&riority
pt_BR: Prioridade &Base

en: Base Pri
pt_BR: Prioridade Base

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
pt_BR: X.509 codificado em Base64 (*.cer)

en: Basic Constraints
pt_BR: Restrições Básicas

en: Baud Rate
pt_BR: Bits por segundo

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
pt_BR: Antes de realizar tarefas relacionadas com impressoras tais como configuração de páginas ou imprimir um documento, é necessário instalar uma impressora. Por favor, instale uma e tente novamente.

en: Begin request has already been made.
pt_BR: Requisição inicial já foi feita.

en: Beginner
pt_BR: Principiante

en: Beginning of media.
pt_BR: Início da mídia.

en: Bind to file via a File Moniker
pt_BR: Juntar ao arquivo através de um File Moniker

en: Binding executables
pt_BR: Executáveis de ligação

en: Binding handle mismatch.
pt_BR: Vínculo do manipulador diferente.

en: Binding has no authentication data.
pt_BR: Vínculo não tem dados de autenticação.

en: Binding incomplete.
pt_BR: Vínculo incompleto.

en: Bitrate was unknown for ASF file sink.
pt_BR: Taxa de bits é desconhecida para o coletor de arquivos ASF.

en: Black
pt_BR: Preto

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Bold Italic
pt_BR: Negrito Itálico

en: Boolean object expected
pt_BR: Objeto booleano esperado

en: Boot already accepted as last-good config.
pt_BR: Boot já aceito como a última configuração boa.

en: Bottom
pt_BR: Fundo

en: Bring All to Front
pt_BR: Trazer Tudo Para Frente

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
pt_BR: Traz a tarefa para a frente e muda o foco para ela

en: Brings the window front, but does not switch to it
pt_BR: Traz a janela para a frente, mas sem mudar para ela

en: Bro&wse...
pt_BR: Nave&gar...

en: Broken pipe.
pt_BR: Pipe quebrado.

en: Browse
pt_BR: Procurar

en: Browse for Folder
pt_BR: Procurar pasta

en: Browse to Desktop
pt_BR: Navegar para Área de Trabalho

en: Browse...
pt_BR: Procurar...

en: Browsing history
pt_BR: Histórico de navegação

en: Buffer is too small.
pt_BR: Buffer muito pequeno.

en: Buffer overflow.
pt_BR: Transbordamento de dados.

en: Buffer zone
pt_BR: Zona do buffer

en: Buil&tin then Native
pt_BR: E&mbutida depois Nativa

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: Busy;
pt_BR: Ocupada;

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: By &Date
pt_BR: Por &data

en: By &Name
pt_BR: Por &nome

en: By &Size
pt_BR: Por ta&manho

en: By &Type
pt_BR: Por &tipo

en: By File Type
pt_BR: Por Tipo de Arquivo

en: Byte count too small.
pt_BR: Contagem de bytes muito pequena.

en: Bytestream is not seekable.
pt_BR: Bytestream não é pesquisável.

en: C size sheet
pt_BR: Página tamanho C

en: C&ollate
pt_BR: &Agrupar

en: C&olor:
pt_BR: C&or:

en: C&ut
pt_BR: C&ortar

en: CA Compromise
pt_BR: Compromisso da AC

en: CA Encryption Certificate
pt_BR: Certificado de Encriptação da AC

en: CA Issuers
pt_BR: Emissores de AC

en: CA Version
pt_BR: Versão da AC

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
pt_BR: CALL <arquivo_de_lote> é usado dentro de um arquivo de lote para executar
    comando de outro arquivo de lote. Quando o arquivo existe, o controle
    retorna ao arquivo que o chamou. O comando CALL pode passar parâmetros ao
    procedimento chamado.
    
    Mudanças no diretório padrão, variáveis de ambiente, etc, feitas dentro do
    procedimento chamado são herdados pelo chamador.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
pt_BR: CD <diretório> é a abreviação de CHDIR. Ele altera o diretório padrão atual.

en: CHCP [number]
    
      Sets or displays the active console code page.
    
      number   The console code page to activate.
    
      Type CHCP without a number to display the active console code page.
pt_BR: CHCP [número]
    
      Configura ou apresenta a página de código ativa do console.
    
      número   Página de código do console para ativar.
    
      Tecle CHCP sem um número para exibir a página de código ativa no console.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
pt_BR: CHDIR <diretório> altera o diretório padrão atual.

en: CHINESE_BIG5
pt_BR: CHINÊS_BIG5

en: CHINESE_GB2312
pt_BR: CHINÊS_GB2312

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
pt_BR: CHOICE exibe um texto e aguarda até que o Usuário pressione uma tecla
    permitida de uma lista de seleção.
    CHOICE é principalmente usado para construir um menu de seleção num arquivo de lote.

en: CLS clears the console screen.
pt_BR: CLS limpa a tela do console.

en: CMC Attributes
pt_BR: Atributos CMC

en: CMC Data
pt_BR: Dados CMC

en: CMC Extensions
pt_BR: Extensões CMC

en: CMC Response
pt_BR: Resposta CMC

en: CMC Status Info
pt_BR: Informação de Estado CMC

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
pt_BR: Os comando embutidos do CMD são:
    ASSOC		Mostra ou modifica associações de extensões de arquivo
    ATTRIB		Mostra ou altera atributos de arquivo DOS
    CALL		Invoca um arquivo de lote dentro de outro
    CD (CHDIR)	Altera o diretório padrão atual
    CHOICE		Aguarda que seja pressionada uma tecla de uma lista de seleção
    CLS		Limpa a tela do console
    COPY		Copia arquivos
    CTTY		Muda o dispositivo de entrada/saída
    DATE		Mostra ou altera a data do sistema
    DEL (ERASE)	Exclui um arquivo ou conjunto de arquivos
    DIR		Lista os conteúdos de um diretório
    ECHO		Copia texto diretamente para a saída do console
    ENDLOCAL	Termina as mudanças de ambiente num arquivo de lote
    FTYPE		Mostra ou altera comandos de abertura associados a tipos de
    		arquivo
    HELP		Mostra uma breve ajuda em um tópico
    MD (MKDIR)	Cria um subdiretório
    MORE		Exibe a saída em páginas
    MOVE		Move um arquivo, conjunto de arquivos ou árvore de diretórios
    PATH		Configura o caminho de busca
    PAUSE		Suspende a execução de um arquivo de lote
    POPD		Restaura o diretório ao último salvo com o PUSHD
    PROMPT		Altera o prompt de comando
    PUSHD		Muda para um novo diretório, salvando o atual
    REN (RENAME)	Renomeia um arquivo
    RD (RMDIR)	Apaga um subdiretório
    SET		Configura ou mostra variáveis de ambiente
    SETLOCAL	Inicia as mudanças de ambiente num arquivo de lote
    START		Inicia um programa ou abre um documento no programa associado
    TIME		Configura ou mostra a hora atual do sistema
    TITLE		Configura o título da janela de comando CMD
    TYPE		Mostra o conteúdo de um arquivo de texto
    VER		Mostra a versão atual do CMD
    VOL		Mostra o rótulo do volume de uma unidade de disco
    XCOPY		Copia arquivos ou árvores de diretórios para um destino
    EXIT		Fecha o CMD
    
    Entre HELP <comando> para mais informações sobre um dos comandos acima.

en: CMS/PKCS #7 Message
pt_BR: Mensagem CMS/PKCS #7

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
pt_BR: Mensagens CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
pt_BR: Mensagens CMS/PKCS #7 (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
pt_BR: Biblioteca de Objetos COM

en: COPY <filename> copies a file.
pt_BR: COPY <nomedearquivo> copia um arquivo.

en: CPU Tim&e
pt_BR: &Tempo da CPU

en: CPU Time
pt_BR: Tempo de CPU

en: CPU Usage: %3d%%
pt_BR: Uso da CPU: %3d%%

en: CPU usage
pt_BR: Uso da CPU

en: CPU usage history
pt_BR: Histórico de uso da CPU

en: CRC error.
pt_BR: Erro CRC.

en: CRL Distribution Point
pt_BR: Ponto de Distribuição CRL

en: CRL Distribution Points
pt_BR: Pontos de Distribuição CRL

en: CRL Issuer
pt_BR: Emissor CRL

en: CRL Number
pt_BR: Número CRL

en: CRL Reason Code
pt_BR: Código de Razão CRL

en: CRL Reason=
pt_BR: Razão CRL=

en: CRL Signing
pt_BR: Assinatura CRL

en: CTTY changes the input/output device.
pt_BR: CTTY altera o dispositivo de entrada/saída.

en: Call failed.
pt_BR: Falha na chamada.

en: Call not implemented.
pt_BR: Chamada não implementada.

en: Can't access domain information.
pt_BR: Não é possível acessar informação de domínio.

en: Can't connect to the LDAP server
pt_BR: Impossível conectar-se ao servidor LDAP

en: Can't create endpoint mapper DB.
pt_BR: Não é possível criar base de dados para mapear pontos de destino.

en: Can't create endpoint.
pt_BR: Não é possível criar ponto de destino.

en: Can't create necessary temporary file
pt_BR: Arquivo temporário não pode ser criado

en: Can't create top-level child window.
pt_BR: Não é possível criar janela filha do topo.

en: Can't delete current directory.
pt_BR: Não é possível apagar o diretório atual.

en: Can't delete last admin user.
pt_BR: Não é possível apagar o último usuário administrador.

en: Can't destroy object owned by another thread.
pt_BR: Não é possível destruir objeto pertencente a outra linha de execução.

en: Can't disable mandatory group.
pt_BR: Não é possível desligar o grupo mandatário.

en: Can't find window class.
pt_BR: Não é possível encontrar classe da janela.

en: Can't have 'break' outside of loop
pt_BR: Não pode haver 'break' fora de um laço

en: Can't have 'continue' outside of loop
pt_BR: Não pode haver 'continue' fora de um laço

en: Can't log on with inter-domain trust account.
pt_BR: Não é possível logar com conta confiável entre domínios.

en: Can't log on with server trust account.
pt_BR: Não é possível logar com conta confiável do servidor.

en: Can't log on with workstation trust account.
pt_BR: Não é possível logar com conta confiável de estação de trabalho.

en: Can't open anonymous security token.
pt_BR: Não é possível abrir token de segurança anônimo.

en: Can't open registry key.
pt_BR: Não é possível abrir a chave de registro.

en: Can't perform operation.
pt_BR: Não é possível executar a operação.

en: Can't read registry key.
pt_BR: Não é possível ler chave de registro.

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
pt_BR: Não é possível reconhecer '%1' como um comando interno, externo ou arquivo de lotes.

en: Can't write registry key.
pt_BR: Não é possível escrever chave de registro.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel violation.
pt_BR: Violação ao cancelar.

en: Canceling...
pt_BR: Cancelando...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
pt_BR: Não é possível acessar o arquivo especificado ou o dispositivo MCI porque o aplicativo não pode mudar de unidade.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
pt_BR: Não é possível acessar o arquivo especificado ou o dispositivo MCI porque o aplicativo não pode mudar de diretório.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
pt_BR: Não é possível acessar o arquivo especificado ou o dispositivo MCI. Tente mudar de diretório ou reiniciar seu computador.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
pt_BR: Não é possível adicionar mais de 32 tabulações.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
pt_BR: Não pode chamar um rótulo de lote fora de um script de lote

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
pt_BR: Não é possível descarregar os comandos na ordem especificada. Corrija a sequência dos comandos e tente novamente.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
pt_BR: Não é possível descarregar o comando especificado em um dispositivo aberto automaticamente. Aguarde até o dispositivo ser fechado e tente novamente.

en: Cannot complete.
pt_BR: Não é possível completar.

en: Cannot connect topology nodes.
pt_BR: Não é possível conectar aos nós da topologia.

en: Cannot create service thread.
pt_BR: Não é possível criar linha de execução de serviço.

en: Cannot create.
pt_BR: Impossível criar.

en: Cannot define property '|': object is not extensible
pt_BR: Não posso definir propriedade '|': objeto não é extensível

en: Cannot delete '|'
pt_BR: Não é possível excluir '|'

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
pt_BR: Não é possível determinar o tipo de dispositivo dada a extensão de arquivo.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
pt_BR: Não é possível encontrar '%s'. Deseja procurar este arquivo você mesmo?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
pt_BR: Não foi possível encontrar uma implementação do richedit... Abortando

en: Cannot find decryptor.
pt_BR: Descritor não encontrado.

en: Cannot find the printer.
pt_BR: Não é possível encontrar uma impressora.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
pt_BR: Não é possível encontrar o dispositivo especificado. Certifique-se que está instalado e que o nome do dispositivo foi escrito corretamente.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
pt_BR: Não é possível encontrar o arquivo especificado. Certifique-se que o caminho e o nome do arquivo estão corretos.

en: Cannot get call handle.
pt_BR: Não é possível buscar o manipulador da chamada.

en: Cannot impersonate.
pt_BR: Não é possível personificar.

en: Cannot modify non-writable property '|'
pt_BR: Não pode modificar propriedade não gravável '|'

en: Cannot open network connection profile.
pt_BR: Não é possível abrir o perfil de conexão à rede.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
pt_BR: Não é possível abrir o dispositivo sem utilizar a flag WAVE_ALLOWSYNC. Use a flag e tente novamente.

en: Cannot parse bytestream.
pt_BR: Bytestream não pode ser interpretada.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
pt_BR: Não é possível executar esta operação enquanto os dados de mídia estiverem tocando. Reinicie o dispositivo ou aguarde até o término da execução.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
pt_BR: Não é possível ler o arquivo especificado. Certifique-se que o arquivo ainda está presente ou verifique seu disco ou conexão de rede.

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
pt_BR: Não pode redefinir propriedade não configurável '|'

en: Cannot run full-screen.
pt_BR: Não é possível executar em tela cheia.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
pt_BR: Não é possível salvar um arquivo sem nome. Por favor, forneça um nome de arquivo.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
pt_BR: Não é possível salvar o arquivo especificado. Certifique-se que tenha espaço em disco suficiente ou que ainda esteja conectado a rede.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
pt_BR: Não é possível definir o dispositivo wave atual para tocar porque está em uso. Aguarde até o dispositivo ficar ocioso e tente novamente.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
pt_BR: Não foi possível definir o dispositivo wave corrente para gravar porque ele está em uso. Aguarde até ele ficar livre e tente novamente.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
pt_BR: Não é possível especificar caracteres extras após uma string entre aspas.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
pt_BR: Não é possível usar 'all' como nome do dispositivo com o comando especificado.

en: Cannot use Copy API.
pt_BR: Não é possível usar a API de Cópia.

en: Cannot use a filename with the specified device.
pt_BR: Não é possível usar um nome de arquivo com o dispositivo especificado.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
pt_BR: Não é possível utilizar o flag 'notify' em dispositivos abertos automaticamente.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
pt_BR: Não é possível gravar no arquivo especificado. Certifique-se que você possui espaço em disco suficiente ou que ainda esteja conectado na rede.

en: Caps Lock is On
pt_BR: Caps Lock ligado

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
pt_BR: Dispõe as janelas em cascata diagonal pela área de trabalho

en: Cascading	Ctrl+F5
pt_BR: &Em Cascata	Ctrl+F5

en: Center
pt_BR: Centro

en: Central Europe
pt_BR: Europa Central

en: Central European
pt_BR: Europeu Central

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Certificate &status:
pt_BR: &Estado do Certificado:

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
pt_BR: AC

en: Certificate Export Wizard
pt_BR: Assistente de Exportação de Certificados

en: Certificate Extensions
pt_BR: Extensões de Certificados

en: Certificate Hold
pt_BR: Certificado de Espera

en: Certificate Import Wizard
pt_BR: Assistente de Importação de Certificados

en: Certificate Information
pt_BR: Informação do Certificado

en: Certificate Issuer
pt_BR: Emissor do Certificado

en: Certificate Manifold
pt_BR: Agrupador de Certificados

en: Certificate Policies
pt_BR: Políticas de Certificados

en: Certificate Policy
pt_BR: Política de Certificado

en: Certificate Properties
pt_BR: Propriedades do Certificado

en: Certificate Request Agent
pt_BR: Agente de Solicitação de Certificados

en: Certificate Revocation List
pt_BR: Lista de Revogação de Certificados

en: Certificate Revocation List (*.crl)
pt_BR: Lista de Revogação de Certificados (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
pt_BR: Número de Série do Certificado=

en: Certificate Signing
pt_BR: Assinatura de Certificados

en: Certificate Store
pt_BR: Conjunto de Certificados

en: Certificate Store Selected
pt_BR: Conjunto de Certificados Selecionado

en: Certificate Template Information
pt_BR: Informação do Modelo do Certificado

en: Certificate Trust List
pt_BR: Lista de Certificados Confiáveis

en: Certificate Trust List (*.stl)
pt_BR: Lista de Certificados Confiáveis (*.stl)

en: Certificate Type
pt_BR: Tipo de Certificado

en: Certificate intended purposes
pt_BR: Propósitos do Certificado

en: Certificate purpose
pt_BR: Propósito do certificado

en: Certificate purposes
pt_BR: Propósitos do Certificado

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
pt_BR: Os Conjuntos de Certificados são coleções de certificados, listas de revogação de certificados e listas de certificados confiáveis.

en: Certificates
pt_BR: Certificados

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
pt_BR: Certificados são usados para sua identificação pessoal e para identificar certificados de autoridades e editores.

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
pt_BR: Os certificados emitidos por estas autoridades de certificação não serão considerados confiáveis de agora em diante.
    Tem certeza que deseja remover estes certificados?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
pt_BR: Os certificados emitidos por estas autoridades de certificação raiz ou quaisquer autoridades de certificação por elas emitidas não serão consideradas confiáveis de agora em diante.
    Tem certeza que deseja remover estes certificados raiz confiáveis?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
pt_BR: Os certificados emitidos por esta autoridade de certificação não serão considerados confiáveis de agora em diante.
    Tem certeza que deseja remover este certificado?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
pt_BR: Os certificados emitidos por esta autoridade de certificação raiz ou quaisquer autoridades de certificação por ela emitidas não serão consideradas confiáveis de agora em diante.
    Tem certeza que deseja remover este certificado raiz confiável?

en: Certificates...
pt_BR: Certificados...

en: Certification Authority Issuer
pt_BR: Emissor de Certificados Autorizados

en: Certification Path
pt_BR: Caminho de Certificação

en: Certification Template Name
pt_BR: Nome do Modelo da Certificação

en: Certification path
pt_BR: Caminho de certificação

en: Challenge Password
pt_BR: Senha de Desafio

en: Change &Icon...
pt_BR: Mudar &Ícone...

en: Change &icon...
pt_BR: Alt&erar ícone...

en: Change Icon
pt_BR: Alterar ícone

en: Change machine wide Distributed COM settings
pt_BR: Alterar configurações de COM Distribuído

en: Changes the position of the split between two panes
pt_BR: Altera a posição da divisão entre os painéis

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
pt_BR: Não é recomendado alterar a ordem de carregamento desta biblioteca.
    Tem certeza que quer fazer isto?

en: Character &format
pt_BR: &Formato dos caracteres

en: Character translation table file too small.
pt_BR: Arquivo da tabela de tradução de caracteres muito pequeno.

en: Character translation table open failed.
pt_BR: Falha na abertura da tabela de tradução de caracteres.

en: Child process has not completed.
pt_BR: Processo filho não completou.

en: Child window menus not allowed.
pt_BR: Menus na janela filha não são permitidos.

en: Choose the format in which the content will be saved.
pt_BR: Escolha o formato em que o conteúdo será salvo.

en: Cinepak Video codec
pt_BR: Codec de vídeo Cinepak

en: Circular dependency.
pt_BR: Dependência circular.

en: Class Id: [1]
pt_BR: Id de Classe: [1]

en: Class Name:
pt_BR: Nome da classe:

en: Class already exists.
pt_BR: Classe já existente.

en: Class does not exist.
pt_BR: Classe inexistente.

en: Class doesn't support Automation
pt_BR: Classe não suporta nomeação automática

en: Class has open windows.
pt_BR: A classe tem janelas abertas.

en: Client Authentication
pt_BR: Autenticação do Cliente

en: Client Information
pt_BR: Informação do Cliente

en: Clipboard not open.
pt_BR: Área de transferência fechada.

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Clock has no time source set.
pt_BR: Relógio não tem origem de tempo configurada.

en: Clock is not available.
pt_BR: Relógio não disponível.

en: Clock is not simple
pt_BR: Relógio não simples

en: Clock state was already set.
pt_BR: Estado do relógio já foi configurado.

en: Clock was stopped
pt_BR: Coletor parado

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
pt_BR: Mensagem de fechamento enviada para as janelas do processo
    "%1" com PID %2!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
pt_BR: Mensagem de fechamento enviada para as janelas do processo com PID %1!u!.

en: Close window
pt_BR: Fechar janela

en: CoGetClassObject failed.
pt_BR: CoGetClassObject falhou.

en: Code Signing
pt_BR: Assinatura de Código

en: Codec was not found.
pt_BR: Encoder não encontrado.

en: Collapse
pt_BR: Recolher

en: Color
pt_BR: Cor

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Command history
pt_BR: Histórico de comandos

en: Comment:
pt_BR: Nota:

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comments:
pt_BR: Comentários:

en: Commit charge (K)
pt_BR: Carga de commit (K)

en: Common Files
pt_BR: Arquivos Comuns

en: Common Name
pt_BR: Nome Comum

en: Compare False
pt_BR: Comparar Falso

en: Compare True
pt_BR: Comparar Verdadeiro

en: Completing the Certificate Export Wizard
pt_BR: Finalizando o Assistente de Exportação de Certificados

en: Completing the Certificate Import Wizard
pt_BR: Finalizando o Assistente de Importação de Certificados

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
pt_BR: ID Componente: [1], Propriedade: [2]

en: Compress options
pt_BR: Opções de compressão

en: Compression &Quality:
pt_BR: &Qualidade de compressão:

en: Computing space requirements
pt_BR: Calculando requisitos de espaço

en: Con&figure...
pt_BR: Con&figurar...

en: Condensed
pt_BR: Condensar

en: Conditional compilation is turned off
pt_BR: Compilação condicional está desligada

en: Confidentiality Required
pt_BR: Confidencialidade Requerida

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuration error
pt_BR: Erro de configuração

en: Configure Devices
pt_BR: Configurar Dispositivos

en: Configure LPT Port
pt_BR: Configurar porta LPT

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
pt_BR: Configurar o navegador de Internet do Wine e opções relacionadas

en: Confirm Key Delete
pt_BR: Confirma a Exclusão da Chave

en: Confirm Value Delete
pt_BR: Confirmar Exclusão de Valor

en: Confirm deletion
pt_BR: Confirmar exclusão

en: Confirm file deletion
pt_BR: Confirmar exclusão de arquivo

en: Confirm file overwrite
pt_BR: Confirmar sobrescrever arquivo

en: Confirm folder deletion
pt_BR: Confirmar exclusão de pasta

en: Confirm overwrite
pt_BR: Confirmar sobrescrever

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: Connect &Network Drive...
pt_BR: &Conectar Unidade de Rede...

en: Connect to %s
pt_BR: Conectar a %s

en: Connect to another machine
pt_BR: Conectar-se a outra máquina

en: Connect:
pt_BR: Conectar:

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Connected (xinput device)
pt_BR: Conectado (dispositivo xinput)

en: Connecting to %s
pt_BR: Conectando a %s

en: Connecting to camera
pt_BR: Conectando à câmera

en: Connecting to camera... Please Wait
pt_BR: Conectando à câmera... Por favor, aguarde

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Connection aborted.
pt_BR: Conexão abortada.

en: Connection count limit reached.
pt_BR: Limite de conexões atingido.

en: Connection gracefully closed.
pt_BR: Conexão fechada graciosamente.

en: Connection invalid.
pt_BR: Conexão inválida.

en: Connection is active.
pt_BR: A conexão está ativa.

en: Connection is being made
pt_BR: A conexão está sendo estabelecida

en: Connection refused.
pt_BR: Conexão recusada.

en: Connection reset by peer.
pt_BR: Conexão redefinida pelo cliente.

en: Connection unavailable.
pt_BR: Conexão indisponível.

en: Connection-specific DNS suffix
pt_BR: Sufixo DNS específico da conexão

en: Connections
pt_BR: Conexões

en: Constraint Violation
pt_BR: Violação de Restrições

en: Contact:
pt_BR: Contato:

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Contains commands for accessing frequently used keys
pt_BR: Contém comandos para acessar chaves frequentemente usadas

en: Contains commands for creating new keys or values
pt_BR: Contém comandos para criação de novas chaves ou valores

en: Contains commands for customizing the registry window
pt_BR: Contém comandos para personalização da janela do Registro

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
pt_BR: Contém comandos para exibição da ajuda e informações sobre o Editor do Registro

en: Contains commands for editing values or keys
pt_BR: Contém comandos para edição de valores ou chaves

en: Contains commands for working with the whole registry
pt_BR: Contém comandos para trabalhar com o registro inteiro

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Type
pt_BR: Tipo de Conteúdo

en: Context handle damaged.
pt_BR: Manipulador de contexto danificado.

en: Continue work in progress.
pt_BR: Continuar trabalho em progresso.

en: Control ID not found.
pt_BR: ID de controle não encontrada.

en: Control Panel
pt_BR: Painel de Controle

en: Controls Alternate Background
pt_BR: Fundo Alternativo do Botão

en: Controls Background
pt_BR: Fundo do Botão

en: Controls Dark Shadow
pt_BR: Sombra Escura do Botão

en: Controls Debug Channels
pt_BR: Controla os Canais de Depuração

en: Controls Highlight
pt_BR: Realce do Botão

en: Controls Light
pt_BR: Luz do Botão

en: Controls Shadow
pt_BR: Sombra dos Botões

en: Controls Text
pt_BR: Texto do Botão

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
pt_BR: Controla em que processadores o processo será permitido executar

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
pt_BR: Cookies
    Arquivos salvos no seu computador pelas páginas web, que guardam preferências de usuário e informação de login, entre outros.

en: Cop&yright:
pt_BR: Direitos de Autor:

en: Copies
pt_BR: Cópias

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
pt_BR: Copia o nome da chave selecionada para a Área de transferência

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
pt_BR: Copiar Etiqueta &HTML para a Área de Transferência

en: Copy C&LSID to clipboard
pt_BR: Copiar C&LSID para a Área de Transferência

en: Copy Program
pt_BR: Copiar programa

en: Copy Shor&tcut
pt_BR: Copiar atal&ho

en: Copy files from:
pt_BR: Copiar arquivos de:

en: Copy manufacturer's files from:
pt_BR: Copiar arquivos do fabricante de:

en: Copy program:
pt_BR: Copiar programa:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
pt_BR: Copiar a GUID do objeto selecionado para a área de transferência

en: Copying Files...
pt_BR: Copiando arquivos...

en: Copying network install files
pt_BR: Copiando arquivos para instalação via rede

en: Copying new files
pt_BR: Copiando novos arquivos

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
pt_BR: Falha ao copiar '%1' para '%2' com r/c %3!d!

en: Copyright 2000 Joshua Thielen
pt_BR: Direitos autorais 2000 Joshua Thielen

en: Corrupt network connection profile.
pt_BR: Perfil de conexão à rede corrompido.

en: Could not create or use window.
pt_BR: Não é possível criar ou utilizar a janela.

en: Could not get handle to service control manager.
pt_BR: Não foi possível entregar o manipulador ao gerenciador de serviços.

en: Could not get handle to service.
pt_BR: Não foi possível entregar o manipulador ao serviço.

en: Could not open
pt_BR: Não foi possível abrir

en: Could not open the file.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo.

en: Could not save the file.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo.

en: Could not stop service %1
pt_BR: Não foi possível parar o serviço %1

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
pt_BR: Não foi possível traduzir o nome de arquivo Unix para um nome de arquivo DOS.

en: Counter Sign
pt_BR: Contra Assinar

en: Country/Region
pt_BR: País/Região

en: Cr&eate Directory...
pt_BR: Criar &Pasta...

en: Create &Instance
pt_BR: Criar &Instância

en: Create &Link
pt_BR: Criar a&talho

en: Create Control
pt_BR: Criar controle

en: Create From File
pt_BR: Criar do arquivo

en: Create Instance &On...
pt_BR: Criar Instância &em...

en: Create New
pt_BR: Criar novo

en: Create New Folder
pt_BR: Criar Nova Pasta

en: Create New Task
pt_BR: Criar Nova Tarefa

en: Create Shor&tcut
pt_BR: Criar Ata&lho

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
pt_BR: Cria link simbólico.
    
    Sintaxe: MKLINK [opções] nome_link alvo
    
    Opções:
    /d             Cria um link simbólico para um diretório.
    /h             Cria um link duro.
    /j              Cria uma combinação de diretórios.
    nome_link é o nome do novo link simbólico.
    alvo é o caminho para onde o nome_link aponta.

en: Create an instance of the selected object
pt_BR: Criar uma instância do objeto selecionado

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
pt_BR: Criar uma instância do objeto selecionado na máquina especificada

en: Creating duplicate files
pt_BR: Duplicando arquivos

en: Creating folders
pt_BR: Criando pasta

en: Creating shortcuts
pt_BR: Criando atalhos

en: Creation date
pt_BR: Data de criação

en: Creation date:
pt_BR: Data de criação:

en: Creation failed.
pt_BR: Falha ao criar.

en: Critical Extensions Only
pt_BR: Extensões Críticas Apenas

en: Cross CA Version
pt_BR: Versão da AC Cruzada

en: Cross-Certificate Distribution Points
pt_BR: Pontos de Distribuição de Certificados Cruzados

en: Cross-encrypted LM password required.
pt_BR: É necessária uma senha LM com encriptação cruzada.

en: Cross-encrypted NT password required.
pt_BR: É necessária senha NT com encriptação cruzada.

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
pt_BR: Padrão de Sintaxe de Mensagem Criptográfica/Mensagens PKCS #7 (.p7b)

en: Cu&t
pt_BR: Recor&tar

en: Cu&t	Ctrl+X
pt_BR: Recor&tar	Ctrl+X

en: Current &icon:
pt_BR: Ícone &atual:

en: Current Connections
pt_BR: Conexões Atuais

en: Current Date is %1
pt_BR: A Data Atual é %1

en: Current Time is %1
pt_BR: A Hora Atual é %1

en: Current format:
pt_BR: Formato atual:

en: Cursor size
pt_BR: Cursor

en: Custom
pt_BR: Personalizada

en: Custom Game
pt_BR: Jogo Personalizado

en: Customize Toolbar
pt_BR: Personalizar barra de ferramentas

en: Cut
pt_BR: &Cortar

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: D size sheet
pt_BR: Página tamanho D

en: D&isable all purposes for this certificate
pt_BR: D&esativar todos os propósitos para este certificado

en: DATE shows or changes the system date.
pt_BR: DATE mostra ou altera a data do sistema.

en: DC not found.
pt_BR: DC não encontrado.

en: DDE failure.
pt_BR: Falha DDE.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
pt_BR: DEL <nomedearquivo> exclui um arquivo ou conjunto de arquivos.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
pt_BR: Binário X.509 codificado em DER (*.cer)

en: DHCP enabled
pt_BR: DHCP habilitado

en: DIR lists the contents of a directory.
pt_BR: DIR lista os conteúdos de um diretório.

en: DLL initialization failed.
pt_BR: Falha ao iniciar DLL.

en: DLL not found.
pt_BR: DLL não encontrado.

en: DLL overrides
pt_BR: Substituições de DLL

en: DNS Name=
pt_BR: Nome DNS=

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data Bits
pt_BR: Bits de dados

en: Data Encipherment
pt_BR: Encriptação de Dados

en: Data Link Error
pt_BR: Erro de conexão

en: Data Link Properties
pt_BR: Propriedades da Conexão de Dados

en: Data type mismatch.
pt_BR: Tipo de dados diferente.

en: Database does not exist.
pt_BR: A base de dados não existe.

en: Datagrams Received
pt_BR: Datagramas Recebidos

en: Datagrams Sent
pt_BR: Datagramas Enviados

en: Date and time
pt_BR: Data e hora

en: Date deleted
pt_BR: Data de exclusão

en: De&vice:
pt_BR: Dispositi&vo:

en: Debug Break
pt_BR: Parada do Depurador

en: Debug Channels
pt_BR: Canais de Depuração

en: Debug View
pt_BR: Visualização do Depurador

en: Decipher Only
pt_BR: Apenas Decriptar

en: Decoding Error
pt_BR: Erro de Decodificação

en: Default Interface Viewer
pt_BR: Visualizador de Interface Padrão

en: Default Printer;
pt_BR: Impressora Padrão;

en: Default Settings
pt_BR: Configurações Padrão

en: Default gateway
pt_BR: Porta de ligação padrão

en: Defaults
pt_BR: Dispositivos Padrões

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete %1?
pt_BR: Excluir %1?

en: Delete &files...
pt_BR: E&xcluir arquivos...

en: Delete browsing history
pt_BR: Excluir histórico de navegação

en: Delete group `%s'?
pt_BR: Excluir grupo '%s'?

en: Delete program `%s'?
pt_BR: Excluir programa '%s'?

en: Delete the private &key if the export is successful
pt_BR: &Apagar a chave privada se a exportação for bem-sucedida

en: Deletes the selection
pt_BR: Exclui a seleção

en: Deleting services
pt_BR: Removendo serviços

en: Delta CRL Indicator
pt_BR: Indicador Delta CRL

en: Deny
pt_BR: Negado

en: Dependent services are running.
pt_BR: Serviços dependentes estão rodando.

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Desktop &size:
pt_BR: Tamanho da Tela:

en: Desktop Integration
pt_BR: Integração com Área de Trabalho

en: Destination:
pt_BR: Destino:

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Determined by the program
pt_BR: Determinado pelo programa

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Device I/O error
pt_BR: Erro em dispositivo de E/S

en: Device already remembered.
pt_BR: O dispositivo já foi lembrado.

en: Device does not exist.
pt_BR: Dispositivo não existe.

en: Device not partitioned.
pt_BR: Dispositivo não particionado.

en: Device removed.
pt_BR: Dispositivo removido.

en: Different service account.
pt_BR: Conta de serviço diferente.

en: Digital Rights
pt_BR: Direitos Digitais

en: Digital Signature
pt_BR: Assinatura Digital

en: DirectX Diagnostic Tool
pt_BR: Ferramenta de Diagnóstico do DirectX

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Directory Address
pt_BR: Nome do Diretório

en: Directory Service Email Replication
pt_BR: Replicação do Diretório de Serviço de E-mail

en: Directory is not empty.
pt_BR: O diretório não está vazio.

en: Directory name invalid.
pt_BR: Nome de diretório inválido.

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Discards
pt_BR: Descartados

en: Discipline error on RPC pipe.
pt_BR: Erro de disciplina no pipe RPC.

en: Disclaimer
pt_BR: Declaração

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Disk full
pt_BR: Disco cheio

en: Disk full.
pt_BR: Disco cheio.

en: Disk is corrupt.
pt_BR: Disco corrompido.

en: Display As Icon
pt_BR: Mostrar como ícone

en: Display program information, version number and copyright
pt_BR: Mostrar informação do programa, versão e direitos autorais

en: Display the viewer for the selected item
pt_BR: Mostrar o visualizador para o item selecionado

en: Displays Task Manager help topics
pt_BR: Mostra os tópicos de ajuda do Gerenciador de Tarefas

en: Displays information about each task
pt_BR: Mostra informação sobre cada tarefa

en: Displays kernel time in the performance graphs
pt_BR: Mostra o tempo do kernel nos gráficos de performance

en: Displays program information, version number and copyright
pt_BR: Exibe informações do programa, número da versão e direitos autorais

en: Displays program information, version number, and copyright
pt_BR: Mostra informação sobre o programa, versão e direitos autorais

en: Displays tasks by using large icons
pt_BR: Mostra as tarefas usando ícones grandes

en: Displays tasks by using small icons
pt_BR: Mostra as tarefas usando ícones pequenos

en: Distribution Point Name
pt_BR: Nome do Ponto de Distribuição

en: Division by zero error.
pt_BR: Erro de divisão por zero.

en: Do you want to continue anyway?
pt_BR: Deseja continuar mesmo assim?

en: Do you want to install this software?
pt_BR: Deseja instalar esse software?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
pt_BR: Deseja finalizar a sessão do Wine?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
pt_BR: Deseja simular a reinicialização do Windows?

en: Do you wish to export the private key?
pt_BR: Deseja exportar a chave privada?

en: Docu&ments
pt_BR: Do&cumentos

en: Document
pt_BR: Documento

en: Document Signing
pt_BR: Assinatura de Documento

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Does not automatically update
pt_BR: Não atualiza automaticamente

en: Domain Component
pt_BR: Componente de Domínio

en: Domain already exists.
pt_BR: O domínio já existe.

en: Domain controller not found.
pt_BR: Controlador de domínio não encontrado.

en: Domain limit exceeded.
pt_BR: Limite de domínios excedido.

en: Domain trust information inconsistent.
pt_BR: Informação de confiança do domínio inconsistente.

en: Don't install
pt_BR: Não instalar

en: Don't show me th&is message again
pt_BR: Não &mostrar esta mensagem novamente

en: Done
pt_BR: Concluído

en: DosSemMuxWait list invalid.
pt_BR: Lista DosSemMuxWait inválida.

en: Double Japan Postcard Rotated
pt_BR: Cartão Postal Japonês Duplo Rotacionado

en: Downloading %s
pt_BR: Fazendo o download de %s

en: Downloading from %s...
pt_BR: Fazendo o download de %s...

en: Downloading...
pt_BR: Fazendo o download...

en: Dri&ves:
pt_BR: &Unidades:

en: Drive configuration
pt_BR: Configuração de unidades

en: Drive is a JOIN target.
pt_BR: Unidade é um alvo de JOIN.

en: Drive is already JOINed.
pt_BR: Unidade já está em JOIN.

en: Drive is already SUBSTed.
pt_BR: Unidade já está em SUBST.

en: Drive is busy.
pt_BR: Unidade ocupada.

en: Drive is not JOINed.
pt_BR: Unidade não está em JOIN.

en: Drive is not SUBSTed.
pt_BR: Unidade não está em SUBST.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
pt_BR: Letra

en: Drive locked.
pt_BR: Unidade trancada.

en: Driver diagnostics
pt_BR: Diagnósticos de driver

en: Driver failure cannot be detected.
pt_BR: Falha de driver não pode ser detectada.

en: Drives
pt_BR: Unidades

en: Dummy Signer
pt_BR: Assinante Falso

en: Dump DisplayTree
pt_BR: Despejar Árvore de Visualização

en: Dump FormatCaches
pt_BR: Despejar Caches de Formato

en: Dump LayoutRects
pt_BR: Despejar Retângulo de Leiaute

en: Dump Lines
pt_BR: Despejar Linhas

en: Dump Tracking Info
pt_BR: Informação de Rastreamento de Despejo

en: Dump Tree
pt_BR: Despejar Árvore

en: Duplex:
pt_BR: Frente e verso:

en: Duplicate domain or workgroup name.
pt_BR: Nome de grupo de trabalho ou domínio duplicado.

en: Duplicate endpoint.
pt_BR: Ponto de destino duplicado.

en: Duplicate network name.
pt_BR: Nome de rede duplicado.

en: Duplicate service name.
pt_BR: Nome de serviço duplicado.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
pt_BR: As bibliotecas dinâmicas podem ser especificadas individualmente como embutidas (fornecidas pelo Wine) ou nativas (tiradas do Windows ou fornecidas pelo aplicativo).

en: Dynlink from invalid ring.
pt_BR: Dynlink de anel inválido.

en: E size sheet
pt_BR: Página tamanho E

en: E&xit
pt_BR: Sai&r

en: E&xit Task Manager
pt_BR: &Sair

en: E&xit Windows
pt_BR: &Sair do Windows

en: E&xplore
pt_BR: &Explorar

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
pt_BR: ECHO <texto> exibe o <texto> no dispositivo terminal atual.
    
    ECHO ON ativa a exibição de todos os comandos subsequentes em um arquivo de
    lote no terminal antes deles serem executados.
    
    ECHO OFF desativa o efeito de um comando ECHO ON (ECHO é OFF por padrão).
    O comando ECHO OFF pode ser impedido de ser mostrado colocando-se um
    símbolo @ precedendo o mesmo.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
pt_BR: ENDLOCAL termina a localização das mudanças de ambiente num arquivo de lote
    que foram introduzidas por um SETLOCAL precedente.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
pt_BR: ERASE <nomedearquivo> exclui um arquivo ou conjunto de arquivos.

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: EXE %1 is marked invalid.
pt_BR: O EXE %1 está marcado como inválido.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
pt_BR: EXIT termina a sessão de comando atual e retorna ao sistema operacional ou
    shell que tenha invocado o cmd.

en: Each CPU has its own history graph
pt_BR: Cada CPU tem o seu gráfico de histórico

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
pt_BR: Cada caractere tem %1!u! pixels de largura por %2!u! pixels de altura

en: Echo is %1
pt_BR: O eco está %1

en: Edit Binary
pt_BR: Editar Binário

en: Edit DWORD
pt_BR: Editar DWORD

en: Edit Debug &Channels...
pt_BR: Editar &Canais de Depuração...

en: Edit Multi-String
pt_BR: Editar Multi-frase

en: Edit Override
pt_BR: Editar Substituição

en: Edit String
pt_BR: Editar texto

en: Edition
pt_BR: Edição

en: Effective Date
pt_BR: Data de Início

en: Effects
pt_BR: Efeitos

en: Element not found.
pt_BR: Elemento não encontrado.

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email Address=
pt_BR: Endereço de E-mail=

en: Embedded Windows System Component Verification
pt_BR: Verificação de Componentes de Sistema do Windows Embutido

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
pt_BR: Ativar Conexões &Remotas (apenas Win95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
pt_BR: A&tivar apenas os seguintes propósitos para este certificado:

en: Encipher Only
pt_BR: Apenas Encriptar

en: Encoding Error
pt_BR: Erro de Codificação

en: Encoding:
pt_BR: Codificação:

en: Encrypted Private Key
pt_BR: Chave Privada Encriptada

en: Encrypting File System
pt_BR: Encriptando Sistema de Arquivos

en: Encryption Type
pt_BR: Tipo de encriptação

en: End Entity
pt_BR: Fim de Entidade

en: End Process &Tree
pt_BR: Terminar &Árvore de Processos

en: End of file.
pt_BR: Fim do arquivo.

en: End of media stream has been reached.
pt_BR: Fim da mídia.

en: End of media.
pt_BR: Fim da mídia.

en: End of program
pt_BR: Finalizar programa

en: End of tape media.
pt_BR: Fim da mídia de fita.

en: Endpoints not registered.
pt_BR: Pontos de destino não registrados.

en: Enforce Certificate Chain Policy
pt_BR: Forçar Política Encadeada de Certificados

en: Enhanced Key Usage
pt_BR: Uso da Chave melhorado

en: Enhanced key usage (property)
pt_BR: Uso de chave avançado (propriedade)

en: Enrollment CSP
pt_BR: Inscrição CSP

en: Enrollment Name Value Pair
pt_BR: Par de Inscrição Nome Valor

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
pt_BR: Assegura que o software veio de uma editora de software
    Protege o software de alterações após a publicação

en: Ensures the identity of a remote computer
pt_BR: Assegura a identidade de um computador remoto

en: Enter Full Screen
pt_BR: Modo de Tela Cheia

en: Enter Network Password
pt_BR: Entre a senha da rede

en: Enter Password
pt_BR: Digite a Senha

en: Enter new date:
pt_BR: Entre nova data:

en: Enter new time:
pt_BR: Entre nova hora:

en: Enterprise Root OID
pt_BR: OID de Raiz de Empresa

en: Entire Network
pt_BR: Toda a rede

en: Entry already exists.
pt_BR: Entrada já existente.

en: Entry not found.
pt_BR: Entrada não encontrada.

en: Enumeration value out of range.
pt_BR: Valor de enumeração fora dos limites.

en: Enumerator object expected
pt_BR: Objeto tipo enumerador esperado

en: Envelope Invite
pt_BR: Envelope Convite

en: Envelope Monarch
pt_BR: Envelope Monarca(US)

en: Environment variable %1 not defined
pt_BR: Variável de ambiente %1 não definida

en: Environment variable not found.
pt_BR: Variável de ambiente não encontrada.

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error converting object to primitive type
pt_BR: Erro ao converter objeto em tipo primitivo

en: Error during creation of a new folder
pt_BR: Erro durante a criação da nova pasta

en: Error in use of filename wildcards.
pt_BR: Erro no uso de caracteres coringa nos nomes de arquivo.

en: Error reading `%s'.
pt_BR: Erro lendo '%s'.

en: Error setting signal handler.
pt_BR: Erro ao criar manipulador do sinal.

en: Error while reading the help file `%s'
pt_BR: Erro ao ler o arquivo de ajuda `%s'

en: Error while selecting new font.
pt_BR: Erro ao selecionar nova fonte.

en: Error writing `%s'.
pt_BR: Erro escrevendo '%s'.

en: Error: Alias not found
pt_BR: Erro: apelido não encontrado

en: Error: Command line not supported
pt_BR: Erro: Parâmetros da linha de comandos não suportados

en: Error: Could not find process "%1".
pt_BR: Erro: Não foi possível encontrar o processo "%1".

en: Error: Could not get hostname: %u.
pt_BR: Erro: Não foi possível encontrar o nome do host: "%u".

en: Error: Invalid command line parameter specified.
pt_BR: Erro: Parâmetro da linha de comando inválido.

en: Error: Invalid option '%c'.
pt_BR: Erro: Opção inválida '%c'.

en: Error: Invalid query
pt_BR: Erro: Consulta inválida

en: Error: Invalid syntax for PATH
pt_BR: Erro: Sintaxe inválida para PATH

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
pt_BR: Erro: Uma das opções /im ou /pid deve ser especificada.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
pt_BR: Erro: Opção %1 necessita de um parâmetro da linha de comando.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
pt_BR: Erro: As opções /im e /pid são mutuamente exclusivas.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
pt_BR: Erro: Auto finalização do processo não é permitida.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
pt_BR: Erro: Alterar o nome do sistema hospedeiro não é possível com o utilitário hostname.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
pt_BR: Erro: Incapaz de enumerar a lista de processos.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
pt_BR: Erro: Incapaz de finalizar o processo "%1".

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
pt_BR: Erro: Opção da linha de comando desconhecida ou inválida.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
pt_BR: Erro: Parâmetros de linha de comando desconhecidos ou inválidos especificados

en: Error;
pt_BR: Erro;

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
pt_BR: Erros ocorreram em mais de um dispositivo. Especifique cada comando e dispositivo separadamente para determinar quais dispositivos causaram o erro.

en: Evaluating launch conditions
pt_BR: Avaliando condições de inicialização

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
pt_BR: Contagem de eventos para DosMuxSemWait incorreta.

en: Event log can't start.
pt_BR: O log de eventos não consegue iniciar.

en: Event log file changed.
pt_BR: Arquivo de log de eventos alterado.

en: Event log file corrupt.
pt_BR: Arquivo de log de eventos corrompido.

en: Event log file full.
pt_BR: Arquivo de log de eventos cheio.

en: Exceeded commitment limit.
pt_BR: Limite de compromisso excedido.

en: Exception in service.
pt_BR: Exceção no serviço.

en: Exception thrown and not caught
pt_BR: Exceção lancada e não capturada

en: Exclusive semaphore already owned.
pt_BR: Semáforo exclusivo já tem dono.

en: Executable files (*.exe)
pt_BR: Arquivos executáveis (*.exe)

en: Execute Program
pt_BR: Executar programa

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
pt_BR: Falha ao executar o comando de desinstalação '%s', talvez devido à falta do executável.
    Deseja remover a entrada de desinstalação do registro?

en: Executive
pt_BR: Ofício

en: Existing &overrides:
pt_BR: Substituições e&xistentes:

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exits the Task Manager application
pt_BR: Sai do Gerenciador de Tarefas

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Expands or collapses the selected node
pt_BR: Expande ou recolhe o nó selecionado

en: Expected '('
pt_BR: Esperado '('

en: Expected ')'
pt_BR: Esperado ')'

en: Expected ';'
pt_BR: Esperado ';'

en: Expected '='
pt_BR: Esperado '='

en: Expected '@'
pt_BR: Esperado '@'

en: Expected '@end'
pt_BR: Esperado '@end'

en: Expected an operand.
pt_BR: Esperado um operando.

en: Expected an operator.
pt_BR: Um operador é esperado.

en: Expected identifier
pt_BR: Identificador esperado

en: Expert
pt_BR: Experiente

en: Expiration Date
pt_BR: Data de Validade

en: Export Filename
pt_BR: Exportar Arquivo

en: Export Format
pt_BR: Formato de Exportação

en: Export Private Key
pt_BR: Exportar Chave Privada

en: Export Registry File
pt_BR: Exportar Arquivo de Registro

en: Export keys
pt_BR: Exportar Chaves

en: Export registry
pt_BR: Exportar registro

en: Exports all or part of the registry to a text file
pt_BR: Exporta todo ou parte do registro para um arquivo texto

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
pt_BR: Exporta o ramo do registro selecionado para um arquivo de texto

en: Extended attribute access denied.
pt_BR: Acesso a atributos estendidos negado.

en: Extended attribute file corrupt.
pt_BR: Arquivo de atributos estendido corrompido.

en: Extended attribute list inconsistent.
pt_BR: Lista de atributos estendida inconsistente.

en: Extended attribute table full.
pt_BR: Tabela de atributos estendida cheia.

en: Extended attributes didn't fit.
pt_BR: Atributos estendidos não couberam.

en: Extended attributes not supported.
pt_BR: Atributos estendidos não suportados.

en: Extended error.
pt_BR: Erro estendido.

en: Extension: [1]
pt_BR: Extensão: [1]

en: Extensions Only
pt_BR: Extensões Apenas

en: F&ormat
pt_BR: &Formatar

en: F&orward
pt_BR: &Avançar

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
pt_BR: &Tela Cheia	Ctrl+Shift+S

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
pt_BR: FTYPE mostra ou altera os comandos de abertura associados aos tipos de arquivo
    
    Sintaxe: FTYPE [tipoDeArquivo[=[comandoDeAbertura]]]
    
    Sem parâmetros, mostra os tipos de arquivo para os quais comandos de
    abertura estão definidos atualmente.
    Se usado apenas com um tipo de arquivo, exibe o comando de abertura
    associado, se houver.
    Se não for especificado nenhum comando de abertura após o sinal de igualdade,
    remove o comando de abertura associado ao tipo de arquivo especificado.

en: Failed Connection Attempts
pt_BR: Tentativas de Conexão com Falha

en: Failed during reading of '%1'
pt_BR: Falha durante a leitura de '%1'

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
pt_BR: Falha de conexão com o gerenciador de montagem; a configuração da unidade não pôde ser alterada.

en: Failed to load the RichEdit library.
pt_BR: Falha ao carregar a biblioteca RichEdit.

en: Failed to open '%1'
pt_BR: Falha ao abrir '%1'

en: Failed to open installation log file.
pt_BR: Falha ao abrir arquivo de log da instalação.

en: Failed to open the patch package.
pt_BR: Falha ao abrir o pacote de patch.

en: False
pt_BR: Falso

en: Fastest Times
pt_BR: Melhores Tempos

en: Fastest times
pt_BR: Melhores tempos

en: Favor&ites
pt_BR: &Favoritos

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Feature: [1]
pt_BR: Característica: [1]

en: Feed paper manual;
pt_BR: Alimentação manual;

en: Fi&nd What:
pt_BR: Pr&ocurar:

en: Field
pt_BR: Campo

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File &Name:
pt_BR: &Nome do Arquivo:

en: File &name:
pt_BR: &Nome do arquivo:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
pt_BR: O arquivo '%s' não existe.
    
    Você deseja criar um novo arquivo?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
pt_BR: O arquivo '%s' foi modificado.
    
    Gostaria de salvar as alterações?

en: File Format
pt_BR: Formato do Arquivo

en: File Recovery
pt_BR: Recuperação de Arquivos

en: File `%s' exists. Not overwritten.
pt_BR: Arquivo '%s' existe. Não foi sobrescrito.

en: File already exists
pt_BR: O arquivo já existe

en: File already exists.
pt_BR: O arquivo já existe.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
pt_BR: Arquivo já existe.
    Gostaria de substituí-lo?

en: File association missing for extension %1
pt_BR: Associação de arquivo faltando para a extensão %1

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
pt_BR: O arquivo não parece ser um módulo OLE válido. Impossível registrar o controle OLE.

en: File does not exist
pt_BR: O arquivo não existe

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
pt_BR: Arquivo não existe
    Você gostaria de criá-lo?

en: File exists.
pt_BR: O arquivo já existe.

en: File has a user-mapped section.
pt_BR: O arquivo tem uma seção mapeada para o usuário.

en: File invalid.
pt_BR: Arquivo inválido.

[ctx: File key]
en: F
pt_BR: A

en: File name is too long.
pt_BR: Nome de arquivo é muito longo.

en: File name or class name not found during Automation operation
pt_BR: Nome de arquivo ou classe não encontrado durante operação automática

en: File name:
pt_BR: Nome do arquivo:

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: File not found.
pt_BR: Arquivo não encontrado.

en: File or directory corrupt.
pt_BR: Arquivo ou diretório corrompido.

en: File to Import
pt_BR: Arquivo a Importar

en: File type
pt_BR: Tipo de arquivo

en: File type:
pt_BR: Tipo de arquivo:

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: File: [1]
pt_BR: Arquivo: [1]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
pt_BR: Arquivo: [1], Dependências: [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
pt_BR: Arquivo: [1], Pasta: [2], Tamanho: [3]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
pt_BR: Arquivo: [1], Pasta: [9], Tamanho: [6]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
pt_BR: Arquivo: [1], Seção: [2], Chave: [3], Valor: [4]

en: File: [1], Directory: [9]
pt_BR: Arquivo: [1], Pasta: [9]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
pt_BR: Arquivo: [1], Pasta: [9], Tamanho: [6]

en: File: [1], Folder: [2]
pt_BR: Arquivo: [1], Pasta: [2]

en: Filemark detected.
pt_BR: Marca de arquivo detectada.

en: Files Needed
pt_BR: Arquivos Necessários

en: Files of &type:
pt_BR: Arquivos do &tipo:

en: Files of type:
pt_BR: Arquivos do tipo:

en: Files on Camera
pt_BR: Arquivos na Câmera

en: Filter Error
pt_BR: Erro de Filtro

en: Filter by&...
pt_BR: Filtrar p&or...

en: Financial Information=
pt_BR: Informação Financeira=

en: Find
pt_BR: Procurar

en: Find &next	F3
pt_BR: Localizar &próxima	F3

en: Find Ne&xt	F3
pt_BR: L&ocalizar próxima	F3

en: Find in:
pt_BR: Procurar em:

en: Find:
pt_BR: Procurar:

en: Finds a text string in a key, value or data
pt_BR: Localiza um texto em uma chave, valor ou dado

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
pt_BR: Localiza a próxima ocorrência do texto especificado na pesquisa anterior

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Finished searching the document.
pt_BR: Pesquisa do documento concluída.

en: First line
pt_BR: Primeira Linha

en: Floating-point divide-by-zero.
pt_BR: Divisão por zero em ponto flutuante.

en: Floating-point overflow.
pt_BR: Transbordamento em ponto flutuante.

en: Floating-point underflow.
pt_BR: Insuficiência de ponto flutuante.

en: Floppy ID address mark not found.
pt_BR: Marca de endereço ID do disquete não encontrado.

en: Floppy disk
pt_BR: Disquete

en: Floppy registers inconsistent.
pt_BR: Registros do disquete inconsistentes.

en: Floppy reports wrong cylinder.
pt_BR: Leitor de disquetes reportou o cilindro errado.

en: Flow Control
pt_BR: Controle de fluxo

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Folder:
pt_BR: Pasta:

en: Folder: [1]
pt_BR: Pasta: [1]

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font St&yle:
pt_BR: &Estilo da Fonte:

en: Font size has to be a number.
pt_BR: Tamanho da fonte precisa ser um número.

en: Font: [1]
pt_BR: Fonte: [1]

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
pt_BR: Forçar o Gerenciador de Tarefas a atualizar agora, independentemente da velocidade de atualização definida

en: Foreign Address
pt_BR: Endereço Remoto

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
pt_BR: Dados de formulário
    Nomes de usuário e outras informações que foram colocadas nos formulários.

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Found application: [1]
pt_BR: Aplicativo Encontrado: [1]

en: Found loops in topology.
pt_BR: Encontrado loops na topologia.

en: Free space: [1]
pt_BR: Espaço livre: [1]

en: Freshest CRL
pt_BR: CRL Mais Recente

en: Friendly Name
pt_BR: Nome Amigável

en: Friendly name
pt_BR: Nome amigável

en: From group:
pt_BR: Do grupo:

en: Fuchsia
pt_BR: Fúcsia

en: Full &Path:
pt_BR: &Caminho Completa:

en: Full Frames (Uncompressed)
pt_BR: Imagens Completas (não comprimidas)

en: Full Name
pt_BR: Nome Completo

en: Function could not be called.
pt_BR: A função não pôde ser chamada.

en: Function expected
pt_BR: Função esperada

en: Function failed.
pt_BR: Falha na função.

en: GDI Objects
pt_BR: Objetos GDI

en: Game Controllers
pt_BR: Controles de Jogos

en: General
pt_BR: Geral

en: General failure.
pt_BR: Falha geral.

en: Generic access types not mapped.
pt_BR: Tipos de acesso genéricos não mapeados.

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Get CRL
pt_BR: Obter CRL

en: Get Certificate
pt_BR: Obter Certificado

en: Given Name
pt_BR: Nome Dado

en: Global-only hook procedure.
pt_BR: Procedimento de gancho apenas global.

en: Go to today
pt_BR: Ir para hoje

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Gray Text
pt_BR: Texto Inativo

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Green
pt_BR: Verde

en: Group already exists.
pt_BR: Grupo já existente.

en: Group is built-in.
pt_BR: O grupo é embutido.

en: Group is primary for user.
pt_BR: O grupo é primário para o usuário.

en: Group member not found.
pt_BR: Membro de grupo não encontrado.

en: Group typeinfos by kind
pt_BR: Agrupar por tipos de informação

en: Grouped by Component Category
pt_BR: Agrupado por categoria de componente

en: H&eight:
pt_BR: A&ltura:

en: H&idden
pt_BR: &Oculto

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
pt_BR: HELP <comando> mostra uma breve ajuda em um tópico
    HELP sem argumentos mostra todos os comandos CMD embutidos.

en: HTML Document
pt_BR: Documento HTML

en: Handles
pt_BR: Manipuladores

en: Hard disk operation failed.
pt_BR: Falha de operação no disco rígido.

en: Hard disk recalibrate failed.
pt_BR: Falha na recalibração do disco rígido.

en: Hard disk reset failed.
pt_BR: Falha na reinicialização do disco rígido.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
pt_BR: Ter o Caps Lock ligado pode provocar a introdução incorreta da sua senha.
    
    Pressione a tecla Caps Lock no seu teclado para desligar o Caps Lock antes
    de introduzir a senha.

en: Hebrew
pt_BR: Hebreu

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help files (*.hlp)
pt_BR: Arquivos de ajuda (*.hlp)

en: Help not available.
pt_BR: Ajuda não disponível.

en: Help topics:
pt_BR: Tópicos de ajuda:

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide %@
pt_BR: Ocultar %@

en: Hide &Tabs
pt_BR: Esconder A&bas

en: Hide Advan&ced
pt_BR: &Ocultar Avançado

en: Hide Others
pt_BR: Esconder Outras

en: Hide details
pt_BR: Esconder detalhes

en: Hide the Task Manager when it is minimized
pt_BR: Esconder o Gerenciador de Tarefas quando está minimizado

en: High
pt_BR: Alta

en: History
pt_BR: Histórico

en: History
    List of websites you have accessed.
pt_BR: Histórico
    Lista de sites web que foram acessados.

en: Home page
pt_BR: Página inicial

en: Hook procedure needs module handle.
pt_BR: Procedimento de gancho necessita de descritor de módulo.

en: Hook procedure not installed.
pt_BR: Procedimento de gancho não instalado.

en: Hook type not allowed.
pt_BR: Tipo de gancho não permitido.

en: Host unreachable.
pt_BR: Hospedeiro inatingível.

en: Hostname
pt_BR: Nome do hospedeiro

en: Hot Tracked Item
pt_BR: Elemento Ativo

en: Hotkey already registered.
pt_BR: Tecla de atalho já registrada.

en: Hotkey not registered.
pt_BR: Tecla de atalho não registrada.

en: Hybrid
pt_BR: Híbrido

en: Hyperlink
pt_BR: Hiperlink

en: Hyperlink Information
pt_BR: Informação do Hiperlink

en: I&ndex
pt_BR: Í&ndice

en: I&ntended purpose:
pt_BR: &Com o propósito:

en: I/O Active;
pt_BR: E/S Ativa;

en: I/O Other
pt_BR: Outros E/S

en: I/O Other Bytes
pt_BR: Outros E/S em Bytes

en: I/O Read Bytes
pt_BR: Leituras E/S em Bytes

en: I/O Reads
pt_BR: Leituras E/S

en: I/O Write Bytes
pt_BR: Gravações E/S em Bytes

en: I/O Writes
pt_BR: Gravações E/S

en: I/O bus reset.
pt_BR: Reinício do barramento de E/S.

en: I/O device error.
pt_BR: Erro em dispositivo de E/S.

en: I/O operation aborted.
pt_BR: Operação E/S abortada.

en: I/O to registry failed.
pt_BR: Falha na E/S para o registro.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
pt_BR: IF é usado para executar um comando condicionalmente.
    
    Sintaxe:	IF [NOT] EXIST arquivo comando
    IF [NOT] texto1==texto2 comando
    IF [NOT] ERRORLEVEL número comando
    
    Na segunda forma do comando, texto1 e texto2 devem estar entre aspas.
    A comparação não diferencia maiúsculas de minúsculas.

en: IOPL not enabled.
pt_BR: IOPL não ativado.

en: IP Address=
pt_BR: Endereço IP=

en: IP address
pt_BR: Endereço IP

en: IP routing enabled
pt_BR: Roteamento de IP habilitado

en: IP security IKE intermediate
pt_BR: Segurança IP intermediária IKE

en: IP security end system
pt_BR: Sistema de segurança IP

en: IP security tunnel termination
pt_BR: Terminação do túnel de segurança IP

en: IP security user
pt_BR: Usuário de segurança IP

en: IPersist Interface Viewer
pt_BR: Visualizador de Interface IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
pt_BR: Visualizador de Interface IPersistStream

en: IPv4 address
pt_BR: Endereço IPv4

en: IPv6 address
pt_BR: Endereço IPv6

en: ITypeLib viewer
pt_BR: Visualizador ITypeLib

en: Icon files
pt_BR: Arquivos de ícones

en: Icons (*.ico)
pt_BR: Ícones (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
pt_BR: Se este problema não está presente no Windows e não foi reportado ainda, você pode salvar a informação detalhada do arquivo usando o botão "Salvar Como", <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">enviar um relatório de erro</a> e anexar o arquivo ao relatório.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
pt_BR: Ao escolher exportar a chave privada será pedida uma palavra chave para proteger a chave privada mais à frente.

en: Ill-formed password.
pt_BR: Senha mal formada.

en: Illegal assignment
pt_BR: Atribuição ilegal

en: Image Name
pt_BR: Nome da Imagem

en: Implementation
pt_BR: Implementação

en: Import All
pt_BR: Importar tudo

en: Import Registry File
pt_BR: Importar Arquivo de Registro

en: Import Selected
pt_BR: Importar Selecionado

en: Imports a text file into the registry
pt_BR: Importa um arquivo de texto para o registro

en: In-process &handler
pt_BR: &Manipulador interno ao processo

en: Inactive Border
pt_BR: Borda Inativa

en: Inactive Title Bar
pt_BR: Barra de Título Inativa

en: Inactive Title Bar Gradient
pt_BR: Gradiente da Barra Inativa

en: Inactive Title Text
pt_BR: Texto de Título Inativo

en: Inappropriate Authentication
pt_BR: Autenticação Imprópria

en: Inappropriate Matching
pt_BR: Atribuição Imprópria

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
pt_BR: Incl&uir todos os certificados no caminho de certificação se possível

en: Include all certificates in certificate path
pt_BR: Incluir todos os certificados no caminho do certificado

en: Incompatible revision levels.
pt_BR: Níveis de revisão incompatíveis.

en: Incomplete RPC send.
pt_BR: Envio de RPC incompleto.

en: Incomplete name.
pt_BR: Nome incompleto.

en: Incorrect alignment.
pt_BR: Alinhamento incorreto.

en: Incorrect network address.
pt_BR: Endereço de rede incorreto.

en: Increased
pt_BR: Elevada

en: Indentation
pt_BR: Indentação

en: Index
pt_BR: Índice

en: Index is missing.
pt_BR: Índice está faltando.

en: Index range error
pt_BR: Erro de Limite de Índice

en: Index/Inode
pt_BR: Índice/Inode

en: Indic
pt_BR: Indiano

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
pt_BR: Laço infinito em cadeia de realocação em %1.

en: Information
pt_BR: Informação

en: Information Not Available
pt_BR: Informação não Disponível

en: Inherited Interfaces
pt_BR: Interfaces Herdadas

en: Initializing ODBC directories
pt_BR: Inicializando diretórios ODBC

en: Initializing;
pt_BR: Inicializando;

en: Initials
pt_BR: Iniciais

en: Input device:
pt_BR: Entrada:

en: Insert Object
pt_BR: Inserir objeto

en: Insert a new %s object into your document
pt_BR: Inserir um novo objeto %s no documento

en: Insert disk for drive %1.
pt_BR: Insira o disco para a unidade %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
pt_BR: Inserir o conteúdo do arquivo como um objeto no documento de modo que possa ativá-lo usando o programa que o criou.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
pt_BR: Insira o disco de instalação do fabricante, depois
    verifique se a unidade correta está selecionada

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
pt_BR: Insere uma imagem da área de transferência no seu documento. A imagem fica ligada ao arquivo de origem para que alterações ao arquivo se reflitam no seu documento.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
pt_BR: Insere um atalho que aponta para a localização do conteúdo na área de transferência. O atalho fica ligado ao arquivo de origem para que alterações ao arquivo se reflitam no seu documento.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
pt_BR: Insere o conteúdo da área de transferência no seu documento como %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
pt_BR: Insere o conteúdo da área de transferência no seu documento como %s. Os dados estão ligados ao arquivo de origem para que alterações ao arquivo se reflitam no seu documento.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
pt_BR: Insere o conteúdo da área de transferência no seu documento para que seja possível ativá-lo usando %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
pt_BR: Insere o conteúdo da área de transferência no seu documento para que seja possível ativá-lo usando %s. Será mostrado como um ícone.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
pt_BR: Insere o conteúdo da área de transferência no seu documento.

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install (%d)
pt_BR: Instalar (%d)

en: Install/Uninstall
pt_BR: Instalar/Desinstalar

en: Installation aborted by user.
pt_BR: Instalação interrompida pelo usuário.

en: Installation already running.
pt_BR: A instalação já está em andamento.

en: Installation failure.
pt_BR: Falha na instalação.

en: Installation language not supported.
pt_BR: Linguagem de instalação não suportada.

en: Installation of component failed: %08x
pt_BR: Instalação do componente falhou: %08x

en: Installation package failed to open.
pt_BR: Falha ao abrir pacote de instalação.

en: Installation package is invalid.
pt_BR: Pacote de instalação é inválido.

en: Installation package rejected.
pt_BR: Pacote de instalação rejeitado.

en: Installation platform not supported.
pt_BR: Plataforma de instalação não suportada.

en: Installation programs
pt_BR: Programas de Instalação

en: Installation source is missing.
pt_BR: A fonte de instalação está faltando.

en: Installation suspended.
pt_BR: Instalação suspensa.

en: Installation transform failed to apply.
pt_BR: Falha ao aplicar transformação de instalação.

en: Installer not used.
pt_BR: Instalador não usado.

en: Installer service failed.
pt_BR: Falha no serviço de instalação.

en: Installer user interface failed.
pt_BR: Falha na interface de usuário do instalador.

en: Installing ODBC components
pt_BR: Instalando componentes ODBC

en: Installing new services
pt_BR: Instalando novos serviços

en: Installing system catalog
pt_BR: Instalando catalogo do sistema

en: Installing...
pt_BR: Instalando...

en: Insufficient Rights
pt_BR: Direitos Insuficientes

en: Insufficient buffer.
pt_BR: Buffer insuficiente.

en: Int24 failure.
pt_BR: Falha Int24.

en: Intended Use
pt_BR: Uso pretendido

en: Interactive window station required.
pt_BR: Estação de janela interativa requerida.

en: Interface Statistics
pt_BR: Estatísticas de Interface

en: Interface not found.
pt_BR: Interface não encontrada.

en: Intermediate
pt_BR: Intermediário

en: Intermediate Certification Authorities
pt_BR: Autoridades de Certificação Intermediárias

en: Internal database corruption.
pt_BR: Corrupção interna da base de dados.

en: Internal error.
pt_BR: Erro interno.

en: Internal security DB error.
pt_BR: Erro interno na base de dados de segurança.

en: Internet Settings
pt_BR: Configurações da Internet

en: Interrupted by user;
pt_BR: Intervenção do usuário;

en: Invalid ACL.
pt_BR: ACL inválido.

en: Invalid Credentials
pt_BR: Credenciais Inválidas

en: Invalid DLL.
pt_BR: DLL Inválido.

en: Invalid DN Syntax
pt_BR: Sintaxe DN Inválida

en: Invalid DWP handle.
pt_BR: Manipulador DWP inválido.

en: Invalid EXE signature in %1.
pt_BR: Assinatura de EXE inválida em %1.

en: Invalid GW command.
pt_BR: Comando GW inválido.

en: Invalid ID authority.
pt_BR: Autoridade de ID inválida.

en: Invalid IOCTL.
pt_BR: IOCTL Inválido.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
pt_BR: LB_SETCOUNT inválido enviado.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
pt_BR: ID inválido do dispositivo MCI. Use o ID retornado para abrir o dispositivo MCI.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
pt_BR: MinAllocSize inválido em %1.

en: Invalid Option
pt_BR: Opção Inválida

en: Invalid RPC protocol sequence.
pt_BR: Sequência de protocolo RPC inválida.

en: Invalid SEGDPL in %1.
pt_BR: SEGDPL inválido em %1.

en: Invalid SID.
pt_BR: SID inválido.

en: Invalid SPI parameter.
pt_BR: Parâmetro SPI inválido.

en: Invalid ShowWin command.
pt_BR: Comando ShowWin inválido.

en: Invalid Syntax
pt_BR: Sintaxe Inválida

en: Invalid accelerator table handle.
pt_BR: Manipulador de tabela aceleradora inválido.

en: Invalid access.
pt_BR: Acesso inválido.

en: Invalid account name.
pt_BR: Nome de conta inválido.

en: Invalid address.
pt_BR: Endereço inválido.

en: Invalid array bounds.
pt_BR: Limites do vetor inválidos.

en: Invalid asynchronous RPC call.
pt_BR: Chamada de RPC assíncrono inválido.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
pt_BR: Manipulador de RPC assíncrono inválido.

en: Invalid at interrupt time.
pt_BR: Inválido no tempo de interrupção.

en: Invalid authentication identity.
pt_BR: Identidade de autenticação inválida.

en: Invalid binding.
pt_BR: Vínculo inválido.

en: Invalid block length.
pt_BR: Comprimento de bloco inválido.

en: Invalid block.
pt_BR: Bloco inválido.

en: Invalid call.
pt_BR: Chamada inválida.

en: Invalid character
pt_BR: Caractere inválido

en: Invalid character(s) in path
pt_BR: Caractere(s) inválido(s) no caminho

en: Invalid code page
pt_BR: Página de código inválida.

en: Invalid combo box message.
pt_BR: Mensagem de combo box inválida.

en: Invalid command line.
pt_BR: Linha de comando inválida.

en: Invalid computer name.
pt_BR: Nome de computador inválido.

en: Invalid cursor handle.
pt_BR: Manipulador de cursor inválido.

en: Invalid data type.
pt_BR: Tipo de dados inválido.

en: Invalid data.
pt_BR: Dados inválidos.

en: Invalid device name.
pt_BR: Nome de dispositivo inválido.

en: Invalid domain name.
pt_BR: Nome de domínio inválido.

en: Invalid domain role.
pt_BR: Papel de domínio inválido.

en: Invalid domain state.
pt_BR: Estado de domínio inválido.

en: Invalid drive.
pt_BR: Unidade inválida.

en: Invalid driver.
pt_BR: Driver inválido.

en: Invalid edit height.
pt_BR: Edição de altura inválida.

en: Invalid endpoint format.
pt_BR: Formato de destino inválido.

en: Invalid entry.
pt_BR: Entrada inválida.

en: Invalid environment.
pt_BR: Ambiente inválido.

en: Invalid event name.
pt_BR: Nome de evento inválido.

en: Invalid extended attribute handle.
pt_BR: Manipulação de atributo estendido inválido.

en: Invalid extended attribute name.
pt_BR: Nome de atributo estendido inválido.

en: Invalid field.
pt_BR: Campo inválido.

en: Invalid file format.
pt_BR: Formato de arquivo inválido.

en: Invalid filter procedure.
pt_BR: Procedimento de filtro inválido.

en: Invalid flag number.
pt_BR: Número de flag inválido.

en: Invalid flags.
pt_BR: Flags inválidas.

en: Invalid form name.
pt_BR: Nome de formulário inválido.

en: Invalid form size.
pt_BR: Tamanho de formulário inválido.

en: Invalid function.
pt_BR: Função inválida.

en: Invalid group attributes.
pt_BR: Atributos de grupo inválidos.

en: Invalid group name.
pt_BR: Nome de grupo inválido.

en: Invalid handle operation.
pt_BR: Operação em manipulador inválida.

en: Invalid handle state.
pt_BR: Manipulador de estado inválido.

en: Invalid handle.
pt_BR: Manipulador inválido.

en: Invalid hook filter.
pt_BR: Filtro de gancho inválido.

en: Invalid hook handle.
pt_BR: Manipulador de gancho inválido.

en: Invalid icon handle.
pt_BR: Manipulador de ícone inválido.

en: Invalid index.
pt_BR: Índice inválido.

en: Invalid key.
pt_BR: Chave inválida.

en: Invalid keyboard handle.
pt_BR: Manipulador de teclado inválido.

en: Invalid level.
pt_BR: Nível inválido.

en: Invalid list box message.
pt_BR: Mensagem de caixa de listagem inválida.

en: Invalid logon hours.
pt_BR: Horas de logon inválidas.

en: Invalid logon type.
pt_BR: Tipo de logon inválido.

en: Invalid media source state transition.
pt_BR: Transição de estado de mídia inválido.

en: Invalid media type.
pt_BR: Tipo de mídia inválido.

en: Invalid member.
pt_BR: Membro inválido.

en: Invalid menu handle.
pt_BR: Manipulador de menu inválido.

en: Invalid message box style.
pt_BR: Estilo de caixa de mensagem inválido.

en: Invalid message destination.
pt_BR: Destino de mensagem inválido.

en: Invalid message name.
pt_BR: Nome de mensagem inválido.

en: Invalid message.
pt_BR: Mensagem inválida.

en: Invalid module type for %1.
pt_BR: Tipo de módulo inválido para %1.

en: Invalid monitor handle.
pt_BR: Manipulador de monitor inválido.

en: Invalid name syntax.
pt_BR: Sintaxe de nome inválida.

en: Invalid name.
pt_BR: Nome inválido.

en: Invalid network address family.
pt_BR: Família de endereços de rede inválida.

en: Invalid network address.
pt_BR: Endereço de rede inválido.

en: Invalid network name.
pt_BR: Nome de rede inválido.

en: Invalid network options.
pt_BR: Opções de rede inválidas.

en: Invalid network provider name.
pt_BR: Nome de provedor de rede inválido.

en: Invalid number format.
pt_BR: Formato de número inválido.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
pt_BR: Número de parâmetros inválido - Use xcopy /? para ajuda

en: Invalid object resolver set.
pt_BR: Conjunto de resolvedor de objeto inválido.

en: Invalid object.
pt_BR: Objeto inválido.

en: Invalid oplock message received.
pt_BR: Mensagem inválida de bloqueio recebida.

en: Invalid or unqualified reference
pt_BR: Referência inválida

en: Invalid ordinal for %1.
pt_BR: Ordinal inválido para %1.

en: Invalid owner.
pt_BR: Dono inválido.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
pt_BR: Parâmetro inválido '%1' - Use xcopy /? para ajuda

en: Invalid parameter.
pt_BR: Parâmetro inválido.

en: Invalid password.
pt_BR: Senha inválida.

en: Invalid patch package.
pt_BR: Pacote de patch inválido.

en: Invalid pipe object.
pt_BR: Objeto pipe inválido.

en: Invalid pixel format.
pt_BR: Formato de pixel inválido.

en: Invalid position.
pt_BR: Posição inválida.

en: Invalid primary group.
pt_BR: Grupo primário inválido.

en: Invalid printer command.
pt_BR: Comando de impressora inválido.

en: Invalid printer name.
pt_BR: Nome de impressora inválida.

en: Invalid printer state.
pt_BR: Estado de impressora inválido.

en: Invalid priority.
pt_BR: Prioridade inválida.

en: Invalid procedure call or argument
pt_BR: Argumento ou chamada de procedimento inválida

en: Invalid query syntax.
pt_BR: Sintaxe de consulta inválida.

en: Invalid request.
pt_BR: Requisição inválida.

en: Invalid scrollbar range.
pt_BR: Alcance da barra de rolagem inválido.

en: Invalid security descriptor.
pt_BR: Descritor de segurança inválido.

en: Invalid segment number.
pt_BR: Número de segmento inválido.

en: Invalid separator file.
pt_BR: Arquivo separador inválido.

en: Invalid server state.
pt_BR: Estado de servidor inválido.

en: Invalid service account.
pt_BR: Conta de serviço inválida.

en: Invalid service control.
pt_BR: Controle de serviço inválido.

en: Invalid service lock.
pt_BR: Trava de serviço inválida.

en: Invalid service name.
pt_BR: Nome de serviço inválido.

en: Invalid share name.
pt_BR: Nome de compartilhamento inválido.

en: Invalid signal number.
pt_BR: Número de sinal inválido.

en: Invalid starting code segment for %1.
pt_BR: Segmento de código inicial inválido para %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
pt_BR: Segmento de pilha inicial inválido para %1.

en: Invalid stream data.
pt_BR: Dados inválidos.

en: Invalid stream number.
pt_BR: Número de segmento inválido.

en: Invalid string UUID.
pt_BR: UUID inválida de string.

en: Invalid string binding.
pt_BR: Vínculo de texto inválido.

en: Invalid sub authority.
pt_BR: Sub-autoridade inválida.

en: Invalid table.
pt_BR: Tabela inválida.

en: Invalid tag.
pt_BR: Etiqueta inválida.

en: Invalid target handle.
pt_BR: Manipulador de alvo inválido.

en: Invalid thread ID.
pt_BR: ID de linha de execução inválido.

en: Invalid time.
pt_BR: Tempo inválido.

en: Invalid timeout value.
pt_BR: Valor de tempo limite inválido.

en: Invalid timestamp.
pt_BR: Tempo inválido.

en: Invalid topology time attributes.
pt_BR: Atributo de topologia de tempo inválido.

en: Invalid transaction state.
pt_BR: Estado de transação inválido.

en: Invalid type.
pt_BR: Tipo inválido.

en: Invalid use of Null
pt_BR: Usuo inválido de Null

en: Invalid use of direct access handle.
pt_BR: Uso inválido de manipulador de acesso direto.

en: Invalid user buffer.
pt_BR: Buffer de usuário inválido.

en: Invalid verify switch.
pt_BR: Interruptor de verificação inválido.

en: Invalid version option.
pt_BR: Opção de versão inválida.

en: Invalid window handle.
pt_BR: Manipulador de janela inválido.

en: Invalid work queue index.
pt_BR: Índice da fila de trabalho inválido.

en: Invalid workstation.
pt_BR: Estação de trabalho inválida.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
pt_BR: '%1' é um arquivo ou diretório
    no alvo?
    (A - Arquivo, D - Diretório)

en: Is Leaf
pt_BR: É Leaf

en: Issued By
pt_BR: Emitido por

en: Issued To
pt_BR: Emitido para

en: Issued by:
pt_BR: Emitido por:

en: Issued to:
pt_BR: Emitido a:

en: Issuer
pt_BR: Emissor

en: Issuer &Statement
pt_BR: &Declaração do Emissor

en: Issuer Alternative Name
pt_BR: Nome Alternativo do Emissor

en: Issuing Distribution Point
pt_BR: Emissão de Ponto de Distribuição

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
pt_BR: Dados iterados excedem 64k em %1.

en: JScript object expected
pt_BR: Objeto JScript esperado

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
pt_BR: Envelope Japonês Chou #3 Rotacionado

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
pt_BR: Envelope Japonês Chou #4 Rotacionado

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
pt_BR: Envelope Japonês Kaku #2 Rotacionado

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
pt_BR: Envelope Japonês Kaku #3 Rotacionado

en: Japan Envelope You #4
pt_BR: Envelope Japonês You #4

en: Japan Envelope You #4 Rotated
pt_BR: Envelope Japonês You #4 Rotacionado

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese Double Postcard
pt_BR: Cartão Postal Japonês Duplo

en: Japanese Envelope Chou #3
pt_BR: Envelope Japonês Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
pt_BR: Envelope Japonês Chou #4

en: Japanese Envelope Kaku #2
pt_BR: Envelope Japonês Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
pt_BR: Envelope Japonês Kaku #3

en: Japanese Postcard
pt_BR: Cartão Postal Japonês

en: Japanese Postcard Rotated
pt_BR: Cartão Postal Japonês Rotacionado

en: Journal hook already set.
pt_BR: Gancho de eventos já ativado.

en: Joysticks
pt_BR: Controles

en: Kernel memory (K)
pt_BR: Memória kernel (K)

en: Key Agreement
pt_BR: Acordo de Chaves

en: Key Attributes
pt_BR: Atributos da Chave

en: Key Compromise
pt_BR: Compromisso da Chave

en: Key Encipherment
pt_BR: Encriptação de Chaves

en: Key Pack Licenses
pt_BR: Licenças de Pacotes de Chaves

en: Key Recovery
pt_BR: Recuperação de Chaves

en: Key Recovery Agent
pt_BR: Agente de Recuperação de Chaves

en: Key Usage
pt_BR: Uso da Chave

en: Key Usage Restriction
pt_BR: Restrições ao uso da Chave

en: Key deleted.
pt_BR: Chave apagada.

en: Key is invalid.
pt_BR: Chave inválida.

en: Key: [1], Name: [2]
pt_BR: Chave: [1], Nome: [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
pt_BR: Chave: [1], Nome: [2], Valor: [3]

en: KeyID=
pt_BR: ID de Chave=

en: Keys
pt_BR: Chaves

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: L&andscape
pt_BR: &Paisagem

en: L&eft:
pt_BR: &Esquerda:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
pt_BR: LABEL é usado para rotular um volume do disco.
    
    Sintaxe: LABEL [unidade:]
    O comando LABEL pedirá um novo rótulo para a unidade especificada.
    Você pode mostrar o rótulo do disco com o comando VOL.

en: LAN Connection
pt_BR: Conexão LAN

en: LUIDs exhausted.
pt_BR: LUIDs esgotados.

en: Label not found
pt_BR: Rótulo não encontrado

en: Label redefined
pt_BR: Rótulo redefinido

en: Lar&ge Icons
pt_BR: Ícones &Grandes

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last Change:
pt_BR: Última Alteração:

en: Last accessed:
pt_BR: Última Alteração:

en: Last modified:
pt_BR: Modificado:

en: Ledger
pt_BR: Tablóide

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left Edge
pt_BR: Canto esquerdo

en: Letter
pt_BR: Carta

en: Letter Extra
pt_BR: Carta Extra

en: Letter Extra Transverse
pt_BR: Letter Extra Invertido

en: Letter Plus
pt_BR: Carta Plus

en: Letter Rotated
pt_BR: Carta Rotacionado

en: Letter Small
pt_BR: Carta Pequeno

en: Letter Transverse
pt_BR: Carta Deitado

en: Letters - lower case
pt_BR: Letras - minúsculas

en: Letters - upper case
pt_BR: Letras - maiúsculas

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: Libraries (*.dll)
pt_BR: Bibliotecas (*.dll)

en: License Server Verification
pt_BR: Verificação de Servidor de Licença

en: License quota exceeded.
pt_BR: Quota de licença excedida.

en: Lifetime Signing
pt_BR: Assinatura para a Vida Toda

en: Lime
pt_BR: Verde limão

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
pt_BR: Linha no processamento do arquivo de lote possivelmente truncada. Usando:

en: Line up Icons
pt_BR: Alinhar ícones

en: Line wrapping
pt_BR: Moldagem de texto

en: Links
pt_BR: Atalhos

en: Links to
pt_BR: Atalho para

en: List
pt_BR: Lista

en: List Files of &Type:
pt_BR: Listar Arquivos do &Tipo:

en: List box ID not found.
pt_BR: ID de caixa de listagem não encontrada.

en: Load order
pt_BR: Ordem de Carregamento

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
pt_BR: LoadTypeLib( %1 ) falhou ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
pt_BR: Carregando informação detalhada, por favor, aguarde...

en: Local Address
pt_BR: Endereço Local

en: Local Error
pt_BR: Erro Local

en: Local Monitor
pt_BR: Monitor Local

en: Local Port
pt_BR: Porta Local

en: Local group already exists.
pt_BR: Grupo local já existente.

en: Local hard disk
pt_BR: Disco rígido local

en: Local user session key.
pt_BR: Chave de sessão do usuário local.

en: Locality
pt_BR: Localidade

en: Location
pt_BR: Localização

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Lock failed.
pt_BR: Falha ao travar.

en: Lock violation.
pt_BR: Violação de trava.

en: Login time restriction.
pt_BR: Restrição do tempo de login.

en: Login workstation restriction.
pt_BR: Restrição do login à estação de trabalho.

en: Logon failure.
pt_BR: Falha ao logar.

en: Logon session ID collision.
pt_BR: Colisão no ID de sessão.

en: Logon session ID exists.
pt_BR: O ID de sessão existe.

en: Logon type not granted.
pt_BR: Tipo de logon não atribuído.

en: Logon unsuccessful
pt_BR: Logon malsucedido

en: Look &in:
pt_BR: &Examinar:

en: Loop Detected
pt_BR: Loop Detectado

en: Loop while handling referrals
pt_BR: Loop enquanto resolve referências

en: Low
pt_BR: Baixa

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
pt_BR: MD <nome> é a abreviação de MKDIR. Ela cria um subdiretório.

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
pt_BR: Tipo de conteúdo MIME: [1], Extensão: [2]

en: MIME types
pt_BR: Tipos MIME

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
pt_BR: MKDIR <nome> cria um subdiretório.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
pt_BR: MORE exibe em páginas a saída dos arquivos ou de entradas encadeadas.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
pt_BR: MOVE realoca um arquivo ou diretório em um novo ponto no sistema de arquivos.
    
    Se o item sendo movido é um diretório então todos os arquivos e
    subdiretórios abaixo do item são movidos também.
    
    MOVE falhará se o local antigo e o novo local estão em unidades diferentes.

en: Ma&ximize
pt_BR: Ma&ximizar

en: Machine type mismatch.
pt_BR: Tipo de máquina diferente.

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
pt_BR: O envio do e-mail falhou porque não existe um cliente de e-mail MAPI instalado.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
pt_BR: Certifique-se que o nome do usuário
    e senha estão corretos.

en: Mapping
pt_BR: Mapeamento

en: Margins (millimeters)
pt_BR: Margens (milímetros)

en: Margins [inches]
pt_BR: Margens [polegadas]

en: Margins [mm]
pt_BR: Margens [mm]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
pt_BR: As margens estão fora das medidas do papel.
    Por favor, reinsira as margens.

en: Maroon
pt_BR: Castanho

en: Mask=
pt_BR: Máscara=

en: Master Volume
pt_BR: Volume principal

en: Match &Case
pt_BR: &Maiúsculas/minúsculas

en: Match &Whole Word Only
pt_BR: Palavra &Inteira

en: Max system-wide thread count reached.
pt_BR: Número máximo de linhas de execução no sistema atingido.

en: Maximizes the windows
pt_BR: Maximiza as janelas

en: Maximum calls too low.
pt_BR: Número máximo de chamadas muito baixo.

en: Media Foundation platform is not initialized.
pt_BR: Plataforma de Mídias não inicializada.

en: Media changed.
pt_BR: Mídia alterada.

en: Media format was recognized but is invalid.
pt_BR: Tipo da mídia foi reconhecido mas é inválido.

en: Media sink stream sinks set is fixed.
pt_BR: O conjunto de coletores de fluxo de coletor de mídia é fixo.

en: Media source is in wrong state.
pt_BR: Entrada de mídia está em estado errado.

en: Media source is not started.
pt_BR: Entrada de mídia não iniciado.

en: Media stream has no duration set.
pt_BR: Stream de mídia não tem duração definida.

en: Medium
pt_BR: Média

en: Meets Criteria=
pt_BR: Conforme os Critérios=

en: Mem Delta
pt_BR: Delta de Memória

en: Mem Usage
pt_BR: Uso de Memória

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
pt_BR: Uso da memória: %1!u!kB / %2!u!kB

en: Mem usage
pt_BR: Uso de Memória

en: Memory Monitor
pt_BR: Monitor de Memória

en: Memory Usage &Delta
pt_BR: &Delta do uso de Memória

en: Memory trashed.
pt_BR: Memória danificada.

en: Memory usage history
pt_BR: Histórico de Uso da Memória Física

en: Menu Background
pt_BR: Fundo do Menu

en: Menu Bar
pt_BR: Barra de Menu

en: Menu Highlight
pt_BR: Realce de Menu

en: Menu Text
pt_BR: Texto do Menu

en: Menu item not found.
pt_BR: Item do menu não encontrado.

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message 0x%1 not found in file %2.
pt_BR: Mensagem 0x%1 não encontrada no arquivo %2.

en: Message Box Text
pt_BR: Texto da Caixa de Mensagens

en: Message Digest
pt_BR: Resumo da Mensagem

en: Message can only be used in synchronous calls.
pt_BR: Mensagem só pode ser usada em chamadas sincronizadas.

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
pt_BR: Tipo da Mensagem: [1], Argumento: [2]{, [3]}

en: Metadata was too long.
pt_BR: Metadado é muito longo.

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
pt_BR: Arquivos de Metadados (*.wmf, *.emf)

en: Mi&nimize
pt_BR: Mi&nimizar

en: Microsoft JScript compilation error
pt_BR: Microsoft JScript erro de compilação

en: Microsoft JScript runtime error
pt_BR: Microsoft JScript erro de execução

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
pt_BR: Conjunto de Certificados Serializados da Microsoft (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
pt_BR: Selo Temporal da Microsoft

en: Microsoft Trust List Signing
pt_BR: Assinatura de Lista Confiável da Microsoft

en: Microsoft VBScript compilation error
pt_BR: Microsoft VBScript erro de compilação

en: Microsoft VBScript runtime error
pt_BR: Microsoft VBScript erro de execução

en: Migrating feature states from related applications
pt_BR: Migrando características de aplicações relacionadas

en: Mines
pt_BR: Minas

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Minimizes the windows
pt_BR: Minimiza as janelas

en: Mismatch in parentheses.
pt_BR: Incompatibilidade de parênteses.

en: Mixed
pt_BR: Misturado

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Modification date
pt_BR: Data de modificação

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Modifies the value's data
pt_BR: Modifica os dados do valor

en: Modifies the value's data in binary form
pt_BR: Modifica os dados do valor em formato binário

en: Modify &Binary Data...
pt_BR: Modificar Dados Binários...

en: Module not found.
pt_BR: Módulo não encontrado.

en: More &Info
pt_BR: &Mais Informação

en: More data available.
pt_BR: Mais dados disponíveis.

en: More results returned
pt_BR: Mais resultados retornados

en: More...
pt_BR: Mais...

en: More?
pt_BR: Mais?

en: Move &Down
pt_BR: A&baixo

en: Move &Up
pt_BR: A&cima

en: Move Program
pt_BR: Mover programa

en: Move program:
pt_BR: Mover programa:

en: Moving files
pt_BR: Movendo arquivos

en: Moving the replacement file failed.
pt_BR: Falha ao mover o arquivo substituto.

en: Multiple subscribers are not supported.
pt_BR: Múltiplos assistentes não suportados.

en: Music
pt_BR: Documentos\Minhas Músicas

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Mutex not owned by caller.
pt_BR: Chamador não possui o Mutex.

en: Mutual authentication failed.
pt_BR: Falha na autenticação mútua.

en: Mutually exclusive flags passed to source resolver.
pt_BR: Parâmetros mutuamente excludentes passados para o resolvedor de origem.

en: My Computer
pt_BR: Meu Computador

en: N&o, do not export the private key
pt_BR: &Não, não exportar a chave privada

en: N&on-paged Pool
pt_BR: C&onjunto Não Paginado

en: NETLOGON is not started.
pt_BR: NETLOGON não foi iniciado.

en: NP Pool
pt_BR: Reserva Não Paginada

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Constraints
pt_BR: Restrições de Nome

en: Name service unavailable.
pt_BR: Serviço de nomes indisponível.

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
pt_BR: Nome: [1], Valor: [2], Ação [3]

en: Named argument not found
pt_BR: Argumento nomeado não encontrado

en: Naming Violation
pt_BR: Violação de Nome

en: Nati&ve then Builtin
pt_BR: Nati&va depois Embutida

en: Navy
pt_BR: Azul-marinho

en: Negative seek.
pt_BR: Pesquisa negativa.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
pt_BR: Juntar chamadas de LoadModule não é permitido.

en: Net write fault.
pt_BR: Falha de escrita na rede.

en: NetHood
pt_BR: Rede

en: Netscape Base URL
pt_BR: URL Base Netscape

en: Netscape CA Policy URL
pt_BR: URL de Política da AC Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
pt_BR: URL de Revogação da AC Netscape

en: Netscape Cert Renewal URL
pt_BR: URL de Renovação de Certificados Netscape

en: Netscape Cert Type
pt_BR: Tipo de Certificados Netscape

en: Netscape Comment
pt_BR: Comentário Netscape

en: Netscape Revocation URL
pt_BR: URL de Revogação Netscape

en: Netscape SSL ServerName
pt_BR: Nome de Servidor SSL Netscape

en: Network access denied.
pt_BR: Acesso à rede negado.

en: Network busy.
pt_BR: Rede ocupada.

en: Network name deleted.
pt_BR: Nome de rede excluído.

en: Network settings
pt_BR: Configuração de rede

en: Network share
pt_BR: Compartilhamento de rede

en: Network unreachable.
pt_BR: Rede inatingível.

en: New
pt_BR: Novo

en: New &Folder
pt_BR: &Pasta

en: New &Link
pt_BR: Novo A&talho

en: New &Window
pt_BR: &Nova Janela

en: New Folder
pt_BR: Nova Pasta

en: New Key #%d
pt_BR: Nova chave #%d

en: New Value #%d
pt_BR: Novo valor #%d

en: New document type
pt_BR: Novo tipo de documento

en: Newer Windows version needed.
pt_BR: É necessária uma versão de Windows mais recente.

en: Nex&t	Ctrl+F6
pt_BR: &Próximo	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
pt_BR: Próxima Publicação CRL

en: Next Update Location
pt_BR: Localização da próxima atualização

en: Next page
pt_BR: Próxima

en: No
pt_BR: Não

en: No Memory
pt_BR: Sem Memória

en: No Object Class Mods
pt_BR: Sem Mods de Classe de Objeto

en: No Ports
pt_BR: Nenhuma Porta

en: No RPC call active.
pt_BR: Nenhuma chamada RPC está ativa.

en: No Signature found in file.
pt_BR: Nenhuma Assinatura encontrada no arquivo.

en: No Such Attribute
pt_BR: Atributo Não Encontrado

en: No Such Object
pt_BR: Objeto Não Encontrado

en: No Unicode translation.
pt_BR: Sem tradução Unicode.

en: No access to memory location.
pt_BR: Sem acesso ao local de memória.

en: No associated application.
pt_BR: Nenhum aplicativo associada.

en: No bindings.
pt_BR: Nenhum vínculo.

en: No children to wait for.
pt_BR: Nenhum filho para esperar.

en: No command was specified.
pt_BR: Nenhum comando foi especificado.

en: No data detected.
pt_BR: Nenhum dado detectado.

en: No data on RPC pipe.
pt_BR: Não há dados no pipe RPC.

en: No default printer defined.
pt_BR: Nenhuma impressora padrão definida.

en: No duration set for the sample.
pt_BR: Sem duração setada para o exemplo.

en: No endpoint found.
pt_BR: Nenhum ponto de destino encontrado.

en: No entry name.
pt_BR: Nenhum nome de entrada.

en: No events available.
pt_BR: Nenhum evento disponível.

en: No help available for %1
pt_BR: Sem ajuda disponível para %1

en: No impersonation token.
pt_BR: Sem token de personificação.

en: No inheritable components.
pt_BR: Nenhum componente herdável.

en: No interfaces.
pt_BR: Nenhuma interface.

en: No logon servers available.
pt_BR: Nenhum servidor de logon disponível.

en: No match found.
pt_BR: Nenhuma correspondência encontrada.

en: No media in drive.
pt_BR: Nenhuma mídia na unidade.

en: No media streams were selected.
pt_BR: Nenhum stream de mídia selecionado.

en: No more bindings.
pt_BR: Sem mais vínculos.

en: No more data available.
pt_BR: Não há mais dados disponíveis.

en: No more entries.
pt_BR: Sem mais entradas.

en: No more files.
pt_BR: Sem mais arquivos.

en: No more input is accepted.
pt_BR: Entradas não são mais aceitas.

en: No more local devices.
pt_BR: Não há mais dispositivos locais.

en: No more members.
pt_BR: Sem mais membros.

en: No more search handles.
pt_BR: Não há mais manipuladores de busca.

en: No more types in the list of suggested media types.
pt_BR: Nenhum tipo restante na lista de tipos de mídia.

en: No network address.
pt_BR: Nenhum endereço de rede.

en: No network or bad path.
pt_BR: Sem rede ou o caminho é impróprio.

en: No network.
pt_BR: Sem rede.

en: No non-paged system resources.
pt_BR: Nenhum recurso de sistema não paginado.

en: No open command associated with file type '%1'
pt_BR: Nenhum comando de abertura associado ao tipo de arquivo '%1'

en: No page file quota.
pt_BR: Sem quota para arquivo de páginas.

en: No paged system resources.
pt_BR: Nenhum recurso de sistema paginado.

en: No principal name registered.
pt_BR: Nenhum nome principal registrado.

en: No process slots.
pt_BR: Nenhum slot de processo.

en: No protocol sequences registered.
pt_BR: Nenhuma sequência de protocolo registrada.

en: No protocol sequences.
pt_BR: Nenhuma sequência de protocolo.

en: No quotas for account.
pt_BR: Sem quotas para a conta.

en: No recovery program for service.
pt_BR: Nenhuma informação de recuperação para o serviço.

en: No registry log space.
pt_BR: Sem espaço de log no registro.

en: No result present in message
pt_BR: Nenhum resultado presente na mensagem

en: No running tracking service.
pt_BR: Nenhum serviço de rastreamento rodando.

en: No samples were processed by the sink.
pt_BR: Nenhum sample foi processado pelo coletor.

en: No scrollbars.
pt_BR: Nenhuma barra de rolagem.

en: No security ID mapped.
pt_BR: Nenhum ID de segurança mapeado.

en: No security context available.
pt_BR: Nenhum contexto de segurança disponível.

en: No security on object.
pt_BR: Sem segurança no objeto.

en: No serial devices found.
pt_BR: Nenhum dispositivo em série encontrado.

en: No shutdown in progress.
pt_BR: Nenhum encerramento em progresso.

en: No signal sent.
pt_BR: Nenhum sinal enviado.

en: No site name available.
pt_BR: Nenhum nome de site disponível.

en: No spool space.
pt_BR: Sem espaço no spool.

en: No streams were selected for the sink.
pt_BR: Nenhum stream foi selecionado para o coletor.

en: No such domain.
pt_BR: Domínio inexistente.

en: No such group.
pt_BR: Não existe esse grupo.

en: No such local group.
pt_BR: Grupo local inexistente.

en: No such logon session.
pt_BR: Não existe essa sessão de logon.

en: No such member.
pt_BR: Membro inexistente.

en: No such privilege.
pt_BR: Não existe esse privilégio.

en: No such user.
pt_BR: Não existe esse usuário.

en: No such volume ID.
pt_BR: Não existe esta ID de volume.

en: No system resources.
pt_BR: Nenhum recurso de sistema.

en: No tab stops on this list box.
pt_BR: Nenhuma tabulação nesta caixa de listagem.

en: No toner;
pt_BR: Sem tôner;

en: No trust SAM account.
pt_BR: Nenhuma conta de SAM de confiança.

en: No trust secret.
pt_BR: Nenhum segredo de confiança.

en: No user session key.
pt_BR: Nenhuma chave de sessão do usuário.

en: No volume label.
pt_BR: Volume sem etiqueta.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
pt_BR: Nenhum dispositivo wave que possa tocar arquivos no formato wave está instalado. Use a opção Drivers para instalar o dispositivo wave.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
pt_BR: Nenhum dispositivo wave que possa gravar arquivos no formato atual está instalado. Use o opção Drivers para instalar o dispositivo wave.

en: No wildcard characters.
pt_BR: Nenhum caractere coringa.

en: No working set quota.
pt_BR: Sem quota de conjunto de trabalho.

en: Nobody
pt_BR: Ninguém

en: Node type
pt_BR: Tipo de nó

en: Non-Repudiation
pt_BR: Não-Repudiação

en: Non-unicast packets
pt_BR: Pacotes não unicast

en: Nonexistent token.
pt_BR: Token não existente.

en: Nonpaged
pt_BR: Não paginada

en: Not Available
pt_BR: Não Disponível

en: Not DOS disk.
pt_BR: Não é um disco DOS.

en: Not Responding
pt_BR: Não Está Respondendo

en: Not Yet Implemented
pt_BR: Ainda não implementado

en: Not a child window.
pt_BR: Não é uma janela filha.

en: Not a combo box window.
pt_BR: Não é uma janela de combo box.

en: Not a container.
pt_BR: Não é um contêiner.

en: Not a dialog window.
pt_BR: Não é uma janela de diálogo.

en: Not a logon process.
pt_BR: Não é um processo de logon.

en: Not all objects could be exported.
pt_BR: Nem todos os objetos puderam ser exportados.

en: Not all objects unexported.
pt_BR: Nem todos os objetos estão por exportar.

en: Not all privileges assigned.
pt_BR: Nem todos os privilégios foram designados.

en: Not allowed on Non-leaf
pt_BR: Não permitido em Non-leaf

en: Not allowed on RDN
pt_BR: Não permitido em RDN

en: Not an MDI child window.
pt_BR: Não é uma janela MDI filha.

en: Not an RPC error.
pt_BR: Não é erro de RPC.

en: Not available;
pt_BR: Não disponível;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
pt_BR: Não há memória disponível suficiente para esta tarefa. Feche um ou mais aplicativos para aumentar a memória disponível e tente novamente.

en: Not enough memory.
pt_BR: Memória insuficiente.

en: Not enough quota.
pt_BR: Quota insuficiente.

en: Not enough server memory.
pt_BR: Memória do servidor insuficiente.

en: Not implemented
pt_BR: Não implementado

en: Not implemented.
pt_BR: Não implementado.

en: Not ready.
pt_BR: Não pronto.

en: Not registry file.
pt_BR: Não é um arquivo de registo.

en: Not same device.
pt_BR: Dispositivo diferente.

en: Not specified
pt_BR: Não especificado

en: Not supported on Small Business Server.
pt_BR: Não suportado em Small Business Server.

en: Not top-level directory.
pt_BR: Não é o diretório raiz.

en: Not yet implemented
pt_BR: Ainda não implementado

en: Note
pt_BR: Nota

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
pt_BR: Nota: os seguintes formatos de arquivo podem conter mais que um certificado, lista de revogação de certificados ou lista de certificados confiáveis:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
pt_BR: Nota: A chave privada para este certificado não pôde ser aberta.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
pt_BR: Nota: A chave privada para este certificado não é exportável.

en: Notepad
pt_BR: Bloco de Notas

en: Nothing to export.
pt_BR: Nada a exportar.

en: Notice Number=
pt_BR: Número de Aviso=

en: Notice Reference
pt_BR: Referência de Aviso

en: Notice Text=
pt_BR: Texto de Aviso=

en: Notify change request in progress.
pt_BR: Notificação de mudança de pedido em progresso.

en: Null context handle.
pt_BR: Manipulador de contexto nulo.

en: Null reference pointer.
pt_BR: Ponteiro de referência nulo.

en: Number expected
pt_BR: Número esperado

en: Number of &copies:
pt_BR: Número de &cópias:

en: Number of fraction digits is out of range
pt_BR: Número de dígitos fracionários fora do limite

en: Numbers
pt_BR: Números

en: O&pen	Enter
pt_BR: &Abrir	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
pt_BR: Verificação de Componentes de Sistema do Windows OEM

en: OLE 1.0 Objects
pt_BR: Objetos OLE 1.0

en: OLE DB Provider(s)
pt_BR: Provedor(es) OLE DB

en: OLE storage documents are not supported.
pt_BR: Documentos OLE não são suportados.

en: OS Version
pt_BR: Versão do SO

en: Object
pt_BR: Objeto

en: Object Class Violation
pt_BR: Violação da Classe de Objeto

en: Object Type:
pt_BR: Tipo de objeto:

en: Object UUID not found.
pt_BR: UUID do objeto não encontrada.

en: Object doesn't support current locale setting
pt_BR: O objeto não suporta esta ação

en: Object doesn't support named arguments
pt_BR: O objeto não suporta argumentos nomeados

en: Object doesn't support this action
pt_BR: O objeto não suporta esta ação

en: Object doesn't support this property or method
pt_BR: O objeto não suporta esta propriedade ou método

en: Object expected
pt_BR: Objeto esperado

en: Object is not initialized.
pt_BR: Objeto não inicializado.

en: Object not a collection
pt_BR: Objeto não é coleção

en: Object or value wasn't found.
pt_BR: Objeto ou valor não encontrado.

en: Object required
pt_BR: Objeto requerido

en: Object variable not set
pt_BR: Objeto variável não setado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Off-line CRL Signing
pt_BR: Assinatura CRL Offline

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
pt_BR: OleView - Visualizador de Objetos OLE/COM

en: Olive
pt_BR: Verde-oliva

en: On
pt_BR: Ligado

en: On-line Certificate Status Protocol
pt_BR: Protocolo de Estado de Certificados Online

en: One Graph &Per CPU
pt_BR: Um &gráfico por CPU

en: One page
pt_BR: Uma página

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open File
pt_BR: Abrir Arquivo

en: Open Link in &New Window
pt_BR: A&brir link numa nova janela

en: Open URL
pt_BR: Abrir URL

en: Open a TypeLib file and view the contents
pt_BR: Abrir um arquivo TypeLib e ver o conteúdo

en: Open as &read-only
pt_BR: Abrir como &somente leitura

en: Open failed.
pt_BR: Falha ao abrir.

en: Open in &New Window
pt_BR: A&brir numa nova janela

en: Open with:
pt_BR: Abrir com:

en: Open:
pt_BR: Abrir:

en: Opens Registry Editor Help
pt_BR: Abre a Ajuda do Editor de Registro

en: Operation Ceased
pt_BR: Operação Interrompida

en: Operation canceled by user.
pt_BR: Operação cancelada pelo usuário.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
pt_BR: Operação não suportada por esta versão do protocolo LDAP

en: Operation not supported.
pt_BR: Operação não suportada.

en: Operation was cancelled.
pt_BR: Operação cancelada.

en: Operations Error
pt_BR: Erro de Operações

en: Optional node is invalid.
pt_BR: Ponto opcional inválido.

en: Options
pt_BR: Opções

en: Organi&zation:
pt_BR: &Organização:

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Organization=
pt_BR: Organização=

en: Organizational Unit
pt_BR: Unidade Organizacional

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Original location
pt_BR: Localização original

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other Name=
pt_BR: Outro Nome=

en: Other People
pt_BR: Outras Pessoas

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Out of memory.
pt_BR: Memória insuficiente.

en: Out of memory.
pt_BR: Sem memória.

en: Out of memory;
pt_BR: Memória insuficiente;

en: Out of paper.
pt_BR: Sem papel.

en: Out of paper;
pt_BR: Sem papel;

en: Out of resources.
pt_BR: Sem mais recursos.

en: Out of stack space
pt_BR: Sem espaço na pilha

en: Out of structures.
pt_BR: Sem mais estruturas.

en: Out of user handles.
pt_BR: Não há mais manipuladores de usuário.

en: Output device:
pt_BR: Saída:

en: Output tray is full;
pt_BR: A bandeja de saída está cheia;

en: Overflow
pt_BR: Extravasamento

en: Overlapped I/O incomplete.
pt_BR: E/S sobreposta incompleta.

en: Overlapped I/O pending.
pt_BR: E/S sobreposta pendente.

en: Overwrite %1?
pt_BR: Sobrescrever %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
pt_BR: Sobrescrever %1? (Sim|Não|Tudo)

en: P&ortrait
pt_BR: &Retrato

en: P&rinter Setup...
pt_BR: Configurar &impressão...

en: P&rinter...
pt_BR: Im&pressora...

en: P&roperties
pt_BR: &Propriedades

en: P&rotection level:
pt_BR: Nível de p&roteção:

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
pt_BR: PATH mostra ou permite mudar o caminho de busca de programas do cmd.
    
    Digitando PATH mostrará a atual configuração do comando PATH (inicialmente
    lido do registro). Para mudar as configurações digite novos valores no
    comando PATH.
    
    Também é possível modificar o comando PATH usando a variável de ambiente
    PATH, por exemplo:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
pt_BR: PATH não encontrado

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
pt_BR: PAUSE mostra um mensagem na tela pedindo ao usuário para pressionar uma tecla.
    
    Isto é útil principalmente em arquivos em lote para permitir ao usuário ler
    a saída de um comando anterior antes que ele role para fora da tela.

en: PF Delta
pt_BR: Delta de PF

en: PKCS 7 Data
pt_BR: Dados PKCS 7

en: PKCS 7 Digested
pt_BR: Registro PKCS 7

en: PKCS 7 Encrypted
pt_BR: PKCS 7 Encriptado

en: PKCS 7 Enveloped
pt_BR: PKCS 7 Envelopado

en: PKCS 7 Signed
pt_BR: PKCS 7 Assinado

en: PKCS 7 Signed Enveloped
pt_BR: PKCS 7 Assinado e Envelopado

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
pt_BR: POPD muda o diretório atual ao último que foi salvo com PUSHD.

en: PRC 16K Rotated
pt_BR: PRC 16K Rotacionado

en: PRC 32K
pt_BR: PRC 16K

en: PRC 32K Rotated
pt_BR: PRC 32K Rotacionado

en: PRC 32K(Big)
pt_BR: PRC 32K(Grande)

en: PRC 32K(Big) Rotated
pt_BR: PRC 32K(Grande) Rotacionado

en: PRC Envelope #1
pt_BR: Envelope PRC #1

en: PRC Envelope #1 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #1 Invertido

en: PRC Envelope #10
pt_BR: Envelope PRC #10

en: PRC Envelope #10 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #10 Invertido

en: PRC Envelope #2
pt_BR: Envelope PRC #2

en: PRC Envelope #2 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #2 Invertido

en: PRC Envelope #3
pt_BR: Envelope PRC #3

en: PRC Envelope #3 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #3 Invertido

en: PRC Envelope #4
pt_BR: Envelope PRC #4

en: PRC Envelope #4 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #4 Invertido

en: PRC Envelope #5
pt_BR: Envelope PRC #5

en: PRC Envelope #5 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #5 Invertido

en: PRC Envelope #6
pt_BR: Envelope PRC #6

en: PRC Envelope #6 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #6 Invertido

en: PRC Envelope #7
pt_BR: Envelope PRC #7

en: PRC Envelope #7 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #7 Invertido

en: PRC Envelope #8
pt_BR: Envelope PRC #8

en: PRC Envelope #8 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #8 Invertido

en: PRC Envelope #9
pt_BR: Envelope PRC #9

en: PRC Envelope #9 Rotated
pt_BR: Envelope PRC #9 Invertido

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
pt_BR: PROMPT configura o 'prompt' da linha de comandos.
    
    O texto seguindo o comando PROMPT (e os espaços imediatamente depois)
    aparecem no começo da linha enquanto o cmd está aguardando uma entrada.
    
    Os seguintes cadeias de caracteres tem o significado especial mostrado:
    
    $$    Cifrão ($)          $_    Avanço de linha     $b    Símbolo pipe (|)
    $d    Data atual          $e    Código de escape    $g    Sinal de maior (>)
    $l    Sinal de menor (<)  $n    Unidade atual       $p    Caminho atual
    $q    Sinal de igual (=)  $t    Hora atual          $v    Versão do cmd
    
    Note que entrar no PROMPT de comando sem parâmetros reconfigura o prompt ao
    padrão, que é o diretório atual (incluindo a letra da unidade atual)
    seguido de um sinal de maior (>).
    (equivalente a um comando PROMPT $p$g).
    
    O 'prompt' também pode ser mudado alterando a variável de ambiente PROMPT;
    assim, o comando 'SET PROMPT=texto' tem o mesmo efeito que 'PROMPT texto'.

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
pt_BR: PUSHD <diretório> salva o diretório atual em uma pilha e então altera o
    diretório atual para o que foi fornecido.

en: Pa&ged Pool
pt_BR: &Conjunto Paginado

en: Pa&ges
pt_BR: Pá&ginas

en: Page
pt_BR: Página

en: Page &Faults
pt_BR: &Falhas de paginação

en: Page &p
pt_BR: Página &p

en: Page Down
pt_BR: Página abaixo

en: Page F&aults Delta
pt_BR: D&elta de Falhas de Paginação

en: Page Faults
pt_BR: Falhas de Páginas

en: Page Left
pt_BR: Página à esquerda

en: Page Right
pt_BR: Página à direita

en: Page Se&tup...
pt_BR: &Configurar página...

en: Page Setup
pt_BR: Configurar página

en: Page Up
pt_BR: Página acima

en: Page punt;
pt_BR: Lançar página;

en: Paged
pt_BR: Paginada

en: Paged Pool
pt_BR: Reserva Paginada

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Paper
pt_BR: Papel

en: Paper Si&ze:
pt_BR: &Tamanho do papel:

en: Paper jam;
pt_BR: Papel atolado;

en: Paper problem;
pt_BR: Problemas com o papel;

en: Paragrap&h format
pt_BR: F&ormato dos parágrafos

en: Paragraph format
pt_BR: Formato de parágrafo

en: Parameter Error
pt_BR: Erro de Parâmetro

en: Parameter error
pt_BR: Erro de parâmetro

en: Parity
pt_BR: Paridade

en: Partition failure.
pt_BR: Falha na partição.

en: Passive Opens
pt_BR: Abertas Passivas

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password expired.
pt_BR: Senha expirada.

en: Password restriction.
pt_BR: Restrição de senha.

en: Password too complex for LM.
pt_BR: Senha muito complexa para a LM.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
pt_BR: Senhas
    Senhas salvas que foram colocadas em formulários.

en: Paste
pt_BR: Co&lar

en: Paste &Link
pt_BR: Colar a&talho

en: Paste Special
pt_BR: Colar Especial

en: Paste as Link
pt_BR: Colar A&talho

en: Patching files
pt_BR: Atualizando arquivos

en: Path Length Constraint=
pt_BR: Restrição de Tamanho de Caminho=

en: Path does not exist
pt_BR: O caminho não existe

en: Path is busy.
pt_BR: Caminho ocupado.

en: Path is in use as a JOIN.
pt_BR: O caminho está em uso como JOIN.

en: Path is in use as a SUBST.
pt_BR: O caminho está em uso como SUBST.

en: Path is invalid.
pt_BR: Caminho inválido.

en: Path not found
pt_BR: Caminho não encontrado

en: Path not found.
pt_BR: Caminho não encontrado.

en: Path/File access error
pt_BR: Falha de acesso ao Caminho/Arquivo

en: Paused
pt_BR: Pausado

en: Paused;
pt_BR: Pausada;

en: Pea&k Memory Usage
pt_BR: P&ico do uso de Memória

en: Peak
pt_BR: Pico

en: Peak Mem Usage
pt_BR: Pico de Uso de Memória

en: Peer-to-peer
pt_BR: Ponto a ponto

en: Pending deletion;
pt_BR: Exclusão pendente;

en: Perform operation even when nothing changed.
pt_BR: Realizar operação mesmo que nada tenha mudado.

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Performance Meters
pt_BR: Indicadores de Performance

en: Permission denied
pt_BR: Acesso negado

en: Permissions for %1
pt_BR: Permissões para %1

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Personal Information Exchange
pt_BR: Troca de Informações Pessoais

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
pt_BR: Troca de Informações Pessoais (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
pt_BR: Troca de Informações Pessoais (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
pt_BR: Troca de Informações Pessoais/PKCS #12 (.pfx, .p12)

en: Physical address
pt_BR: Endereço físico

en: Physical memory (K)
pt_BR: Memória física (K)

en: Pictures
pt_BR: Documentos\Minhas Imagens

en: Pipe busy.
pt_BR: Pipe ocupado.

en: Pipe closed.
pt_BR: Pipe fechado.

en: Pipe connected.
pt_BR: Pipe conectado.

en: Pipe listening.
pt_BR: Pipe escutando.

en: Pipe not connected.
pt_BR: Pipe não conectado.

en: Platform is disabled in safe mode.
pt_BR: Plataforma é desabilitada em modo de segurança.

en: Play
pt_BR: I&niciar

en: Player
pt_BR: Jogador

en: Playlists
pt_BR: Listas de reprodução

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
pt_BR: Por favor, insira um OID na forma 1.2.3.4

en: Please enter your name
pt_BR: Por favor, escreva seu nome

en: Please enter your username and password:
pt_BR: Por favor, entre com nome de usuário e senha:

en: Please insert the disk: [2]
pt_BR: Por favor insira o disco: [2]

en: Please retry operation.
pt_BR: Por favor, tente a operação novamente.

en: Please select a certificate store.
pt_BR: Por favor, selecione um conjunto de certificados.

en: Please select a file.
pt_BR: Por favor, selecione um arquivo.

en: Please select a provider.
pt_BR: Por favor, selecione um provedor.

en: Please select a store
pt_BR: Por favor, selecione um armazenamento

en: Please verify that the correct file name was given
pt_BR: Por favor, verifique se foi fornecido o nome correto do arquivo

en: Po&rtrait
pt_BR: &Retrato

en: Point not found.
pt_BR: Ponto não encontrado.

en: Policy Constraints
pt_BR: Restrições de Políticas

en: Policy Identifier:
pt_BR: Identificador da Chave de Autoridade:

en: Policy Mappings
pt_BR: Mapeamento de Políticas

en: Policy Qualifier Id=
pt_BR: Id da Política de Certificado=

en: Policy Qualifier Info
pt_BR: Informação da Política de Certificado

en: Popup menu
pt_BR: Menu de contexto

en: Popup menu already active.
pt_BR: O menu de contexto já está ativo.

en: Port %s already exists
pt_BR: Porta %s já existe

en: Port unreachable.
pt_BR: Porta inatingível.

en: Port:
pt_BR: Porta:

en: Possible deadlock.
pt_BR: Possível bloqueio.

en: Potential matching file found.
pt_BR: Arquivo correspondente em potencial encontrado.

en: Power save mode;
pt_BR: Modo econômico;

en: Pr&int
pt_BR: I&mprimir

en: Pr&int Picture...
pt_BR: I&mprimir imagem...

en: Pr&int...
pt_BR: &Imprimir...

en: Precision is out of range
pt_BR: Precisão fora do limite

en: Prefer Signed Data
pt_BR: Preferir Dados Assinados

en: Presentation descriptor is missing.
pt_BR: A descrição da apresentação está faltando.

en: Press <Enter> to begin copying
pt_BR: Pressione <Enter> para começar a copiar

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
pt_BR: Pressione qualquer botão no controle para ativar o efeito escolhido. A direção do efeito pode ser alterada usando o direcional do controle.

en: Press any key to continue...
pt_BR: Pressione qualquer tecla para continuar...

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Previous CA Certificate Hash
pt_BR: Soma Anterior de Certificado de AC

en: Previous page
pt_BR: Anterior

en: Primary DNS suffix
pt_BR: Sufixo de DNS Primário

en: Principal Name
pt_BR: Nome Principal

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print &Quality:
pt_BR: &Qualidade de Impressão:

en: Print &format...
pt_BR: I&mprimir formato...

en: Print Setup
pt_BR: Configurações de Impressão

en: Print canceled.
pt_BR: Impressão cancelada.

en: Print previe&w
pt_BR: Visuali&zar impressão

en: Print queue full.
pt_BR: Fila de impressão cheia.

en: Print range
pt_BR: Faixa de impressão

en: Print server unknown;
pt_BR: Servidor de impressão desconhecido;

en: Print to Fi&le
pt_BR: Imp&rimir para Arquivo

en: Print to File
pt_BR: Imprimir para Arquivo

en: Print to fi&le
pt_BR: Para arqui&vo

en: Print...
pt_BR: Imprimir...

en: PrintHood
pt_BR: Impressoras

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: Printer &setup...
pt_BR: &Configurar Impressão...

en: Printer already exists.
pt_BR: A impressora já existe.

en: Printer deleted.
pt_BR: Impressora excluída.

en: Printer driver already installed.
pt_BR: O driver da impressora já está instalado.

en: Printer files (*.prn)
pt_BR: Arquivos de impressora (*.prn)

en: Printer offline;
pt_BR: Impressora desligada;

en: Printer:
pt_BR: Impressora:

en: Printing not implemented.
pt_BR: Impressão não implementada.

en: Printing;
pt_BR: Imprimindo;

en: Prints all or part of the registry
pt_BR: Imprime todo ou parte do registro

en: Privacy Strength
pt_BR: Nível de Privacidade

en: Private Key Archival
pt_BR: Arquivação de Chave Privada

en: Private Key Usage Period
pt_BR: Período de Uso da Chave Privada

en: Private dialog index.
pt_BR: Índice de diálogo privado.

en: Privilege not held.
pt_BR: Privilégio não guardado.

en: Procedure not found.
pt_BR: Procedimento não encontrado.

en: Procedure number out of range.
pt_BR: Número do procedimento fora dos limites.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
pt_BR: Processo "%1" com PID %2!u! foi finalizado à força.

en: Process abort cannot be detected.
pt_BR: Interrupção de processo não pode ser detectada.

en: Process aborted.
pt_BR: Processo abortado.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
pt_BR: Processo com PID %1!u! foi finalizado à força.

en: Processes
pt_BR: Processos

en: Processes: %d
pt_BR: Processos: %d

en: Processing;
pt_BR: Processando;

en: Processor Affinity
pt_BR: Afinidade do processador

en: Product Updates:
pt_BR: Atualizações de Produto:

en: Product uninstalled.
pt_BR: Produto desinstalado.

en: Program &group
pt_BR: &Grupo de programa

en: Program Attributes
pt_BR: Atributos de programa

en: Program Error
pt_BR: Erro do Programa

en: Program Error Details
pt_BR: Detalhes do Erro do Programa

en: Program Files
pt_BR: Arquivos de programas

en: Program Files (x86)
pt_BR: Arquivos de programas (x86)

en: Program Group Attributes
pt_BR: Atributos do grupo de programas

en: Program Manager
pt_BR: Gerenciador de programas

en: Programs
pt_BR: Programas

en: Programs (*.exe)
pt_BR: Programas (*.exe)

en: Proper&ties
pt_BR: &Propriedades

en: Propert&ies	Alt+Enter
pt_BR: Propri&edades	Alt+Enter

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Properties Only
pt_BR: Propriedades Apenas

en: Properties for %s
pt_BR: Propriedades de %s

en: Property cannot have both accessors and a value
pt_BR: Propriedade não pode ter ambos acessores e valor

en: Property is empty.
pt_BR: Propriedade está vazia.

en: Property is not allowed.
pt_BR: Propriedade não permitida.

en: Property is not empty.
pt_BR: Propriedade não está vazia.

en: Property is read-only.
pt_BR: Propriedade apenas de leitura.

en: Property set not found.
pt_BR: Propriedade não encontrada.

en: Property type is not allowed.
pt_BR: Tipo de propriedade não permitido.

en: Property type is not supported.
pt_BR: Tipo de propriedade não suportada.

en: Property wasn't found.
pt_BR: Propriedade não encontrada.

en: Property: [1], Signature: [2]
pt_BR: Propriedade: [1], Assinatura: [2]

en: Protects e-mail messages
pt_BR: Protege mensagens de e-mail

en: Protocol Error
pt_BR: Erro de Protocolo

en: Protocol sequence not found.
pt_BR: Sequência de protocolo não encontrada.

en: Protocol unreachable.
pt_BR: Protocolo inatingível.

en: Proves your identity to a remote computer
pt_BR: Prova a sua identidade a um computador remoto

en: Provider
pt_BR: Provedor

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
pt_BR: Provedor não esta mais disponível. Tenha certeza que o provedor está instalado adequadamente.

en: Proxy server
pt_BR: Servidor de proxy

en: Public key
pt_BR: Chave Pública

en: Published CRL Locations
pt_BR: Localizações CRL Publicadas

en: Publisher
pt_BR: Editor

en: Publisher:
pt_BR: Editor:

en: Publishers...
pt_BR: Editores...

en: Publishing Product Features
pt_BR: Publicando Características de Produto

en: Publishing Qualified Components
pt_BR: Publicando Componentes Qualificados

en: Publishing assembly information
pt_BR: Publicando informações de montagem

en: Publishing product information
pt_BR: Publicando informações do produto

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Quadraphonic
pt_BR: Quadrafônico

en: Qualified Subordination
pt_BR: Subordinação Qualificada

en: Qualifier
pt_BR: Qualificador

en: Query Pending
pt_BR: Consulta Pendente

en: Question &Marks
pt_BR: Pontos de &Interrogação

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit %@
pt_BR: Sair de %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
pt_BR: Sair do aplicativo. Pede para salvar alterações

en: Quits the Registry Editor
pt_BR: Encerra o Editor do Registro

en: R&edo	Ctrl+Y
pt_BR: &Refazer	Ctrl+Y

en: R&eset
pt_BR: R&estaurar

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
pt_BR: RD <diretório> é a abreviação de RMDIR. Ela exclui um diretório.

en: RDN Name
pt_BR: Nome RDN

en: REG COPY <key1> <key2> [/s] [/f]
    
      Copies the contents of a specified registry key to another location.
      By default, this operation only copies registry values. Use [/s] to
      recursively copy all subkeys and values.
    
      <key1>, <key2>
         Registry keys specifying the source (<key1>) and destination (<key2>)
         of the data. If <key2> does not exist, it is created.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /s
         Copy all subkeys and values from <key1> to <key2>.
    
      /f
         Overwrite all registry data in <key2> without prompting for confirmation.
         This option does not modify subkeys and values that only exist in <key2>.
pt_BR: REG COPY <Chave1> <Chave2> [/s] [/f]
    
      Copia o conteúdo de uma chave de registro especificada para outra localização.
      Por padrão, esta operação copia apenas os valores do registro. Use [/s] para
      copiar de forma recursiva todas as subchaves e valores.
    
      <Chave1>, <Chave2>
         Chave de Registro de origem (<Chave1>) e destino (<Chave2>)
         dos dados. Se a <Chave2> não existir, ela será criada.
    
         Formato: RAIZ\SubChave
    
         RAIZ: Uma chave de registro pré-definida. Deve ser uma das seguintes:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         SubChave: Caminho completo para a chave de registro dentro da RAIZ definida.
    
      /s
         Copia todas as subchaves e valores de <Chave1> para <Chave2>.
    
      /f
         Sobrescreve todos os dados em <Chave2> sem pedir por confirmação.
         Esta operação não afeta subchaves e valores que existem somente em  <Chave2>.

en: REG DELETE <key> [/v value_name | /ve | /va] [/f]
    
      Deletes a registry key (including all subkeys and values), or deletes
      one or more values from a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to delete or, if one of [/v], [/ve] or [/va] is
         specified, the registry key in which to delete one or more values.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to delete.
    
      /ve
         Delete an unnamed registry value. This option deletes the (Default)
         registry value.
    
      /va
         Delete all values from a registry key.
    
      /f
         Delete a registry key (including all subkeys and values) without
         prompting for confirmation.
pt_BR: REG DELETE <Chave> [/v nome_valor | /ve | /va] [/f]
    
      Apaga uma chave de registro (incluindo todas as subchaves e valores), ou apaga
      um ou mais valores de uma Chave de Registro.
    
      <Chave>
         Chave de registro a ser apagada ou, se uma das opções [/v], [/ve] ou [/va] estiver
         especificada, a chave de registro em que deve apagar um ou mais valores.
    
         Formato: RAIZ\SubChave
    
         RAIZ: Uma chave de registro pré-definida. Deve ser uma das seguintes:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         SubChave: Caminho completo para a chave de registro dentro da chave RAIZ definida.
    
      /v <nome_valor>
         Nome da chave de registro para ser apagada.
    
      /ve
         Apagar um valore sem nome. Esta opção apara o valor de registro
         (Padrão).
    
      /va
         Apaga todos os valores de uma chave de registro.
    
      /f
         Apaga uma chave de registro (incluindo todas as subchaves e valores) sem
         pedir por confirmação.

en: REG EXPORT <key> <file> [/y]
    
      Exports a specified registry key (including all subkeys and values)
      to a file.
    
      <key>
         The registry key to export.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      <file>
         The name and path of the registry file that will be created.
         This file must have a .reg extension.
    
      /y
         Overwrite <file> without prompting for confirmation.
pt_BR: REG EXPORT <Chave> <Arquivo> [/y]
    
      Exporta uma chave de registro (incluindo todas as subchaves e valores)
      para um arquivo.
    
      <Chave>
         A chave de registro para exportar.
    
         Formato: RAIZ\SubChave
    
         RAIZ: Uma chave de registro pré-definida. Deve ser uma das seguintes:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         SubChave: Caminho completo para a chave de registro dentro da chave RAIZ definida.
    
      <Arquivo>
         Caminho e o nome do arquivo de registro que será criado.
         O arquivo deve ter extensão .reg.
    
      /y
         Sobrescreve o <Arquivo> sem pedir confirmação.

en: REG IMPORT <file>
    
      Imports keys, values and data from a given file into the registry.
    
      <file>
         The name and path of the registry file to import.
pt_BR: REG IMPORT <Arquivo>
    
      Importa chaves, valores e dados a partir de um arquivo para o registro.
    
      <Arquivo>
         Caminho e nome do arquivo de registro para importar.

en: REG QUERY <key> [/v value_name | /ve] [/s]
    
      Queries a specified registry key and lists all immediate subkeys, values
      and data within that key. Use [/s] to recursively query each subkey.
    
      <key>
         The registry key to query.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to query. If neither [/v] nor [/ve] is
         specified, all values under <key> are listed.
    
      /ve
         Query an unnamed registry value. This option queries the (Default)
         registry value.
    
      /s
         List all registry entries under <key> and its subkeys.
pt_BR: REG QUERY <Chave> [/v nome_valor | /ve] [/s]
    
      Busca uma chave de registro especifica e lista todas as subchaves, valores
      e dados dentro desta chave. Use [/s] para buscar recursivamente cada subchave.
    
      <Chave>
        Chave de registro para buscar.
    
         Formato: RAIZ\SubChave
    
         RAIZ: Uma chave de registro pré-definida. Deve ser uma das seguintes:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         SubChave: Caminho completo para a chave de registro dentro da chave RAIZ definida.
    
      /v <nome_valor>
         Nome do valor de registro para pesquisar. Se nenhum [/v] ou [/ve] estiver
         especificado, todos os valores dentro de <Chave> serão listados.
    
      /ve
         Pesquisa por um valor de registro sem nome. Esta opção busca o valor
         de registro (Padrão).
    
      /s
         Lista todas as entradas de registro dentro de <Chave> e suas subchaves.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
pt_BR: REN <nomedearquivo> é a abreviação de RENAME. Ela renomeia um arquivo.

en: RENAME <filename> renames a file.
pt_BR: RENAME <nomedearquivo> renomeia um arquivo.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
pt_BR: RMDIR <diretório> exclui um diretório.

en: RPC call already in progress.
pt_BR: Chamada RPC já em progresso.

en: RPC call canceled.
pt_BR: Chamada RPC cancelada.

en: RPC call failed and didn't execute.
pt_BR: A chamada RPC falhou e não foi executada.

en: RPC call failed.
pt_BR: Falha na chamada RPC.

en: RPC comm failure.
pt_BR: Falha de comunicação em RPC.

en: RPC divide-by-zero.
pt_BR: Divisão por zero em RPC.

en: RPC entry type mismatch.
pt_BR: Tipo de entrada RPC diferente.

en: RPC pipe closed.
pt_BR: Pipe RPC fechado.

en: RPC protocol error.
pt_BR: Erro no protocolo RPC.

en: RPC protocol sequence not supported.
pt_BR: Sequência de protocolo RPC não suportada.

en: RPC server not listening.
pt_BR: Servidor RPC não escuta.

en: RPC server too busy.
pt_BR: Servidor RPC muito ocupado.

en: RPC server unavailable.
pt_BR: Servidor RPC indisponível.

en: RPCInternal error.
pt_BR: Erro RPC interno.

en: Rate change was preempted.
pt_BR: Mudança de taxa foi preterida.

en: Re&name...
pt_BR: Re&nomear...

en: Re&place With:
pt_BR: Substituir Po&r:

en: Read
pt_BR: Ler

en: Read fault.
pt_BR: Falha de leitura.

en: Read-&only
pt_BR: Some&nte leitura

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
pt_BR: Read/WriteProcessMemory parcialmente completo.

en: ReadWrite
pt_BR: LeituraEscrita

en: Readme:
pt_BR: Leia-me:

en: Ready
pt_BR: Pronto

en: Real-mode application.
pt_BR: Aplicativo de modo real.

en: Realm
pt_BR: Domínio

en: Realtime support is not available.
pt_BR: Suporte em tempo real não disponível.

en: Reboot initiated after successful install.
pt_BR: Reinicializando após instalação sucedida.

en: Receive Errors
pt_BR: Erros de Recepção

en: Received
pt_BR: Recebido

en: Recipient Nonce
pt_BR: Nonce do Recipiente

en: Reconnecting
pt_BR: Reconectando

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redirector has open handles.
pt_BR: O redirecionador tem manipuladores abertos.

en: Redirector paused.
pt_BR: Redirecionador pausado.

en: Referral
pt_BR: Referência

en: Referral (v2)
pt_BR: Referência (v2)

en: Referral hop limit exceeded
pt_BR: Limite de salto de referências excedido

en: Refresh
pt_BR: Recarregar

en: Refresh all lists
pt_BR: Atualizar todas as listas

en: Refreshes the window
pt_BR: Atualiza a janela

en: Reg Info
pt_BR: Registro de Informação

en: Regional Setting
pt_BR: Configuração Regional

en: Registered ID=
pt_BR: ID Registrado=

en: Registering COM+ Applications and Components
pt_BR: Registrando Aplicativos e Componentes COM+

en: Registering Class servers
pt_BR: Registrando Servidores de Classe

en: Registering MIME info
pt_BR: Registrando informação MIME

en: Registering extension servers
pt_BR: Registrando extensões de servidores

en: Registering fonts
pt_BR: Registrando fontes

en: Registering modules
pt_BR: Registrando módulos

en: Registering product
pt_BR: Registrando produto

en: Registering program identifiers
pt_BR: Registrando identificadores de programa

en: Registering type libraries
pt_BR: Registrando bibliotecas de tipos

en: Registering user
pt_BR: Registrando usuário

en: Registry
pt_BR: Registro

en: Registry Editor
pt_BR: Editor do Registro

en: Registry corrupt.
pt_BR: Registro corrompido.

en: Registry files (*.reg)
pt_BR: Arquivos de Registro (*.reg)

en: Registry has been recovered.
pt_BR: O registro foi recuperado.

en: Registry is corrupt.
pt_BR: O registro está corrompido.

en: Registry key has subkeys.
pt_BR: Chave de registro tem sub-chaves.

en: Regular
pt_BR: Normal

en: Regular Expression object expected
pt_BR: Esperado objeto de expressão regular

en: Regular Metafile Viewer
pt_BR: Visualizador de Metafiles Regulares

en: Release the currently selected object instance
pt_BR: Libertar a instância de objeto selecionada

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
pt_BR: Cadeia de realocação excede o limite de segmento em %1.

en: Remote installation not allowed.
pt_BR: Instalação remota não permitida.

en: Remote machine not listening.
pt_BR: Computador remoto não está escutando.

en: Remote session limit exceeded.
pt_BR: Limite de sessão remota excedido.

en: Remove Favorite
pt_BR: Remover Favorito

en: Remove al&l
pt_BR: Remover &todos

en: Removes keys from the favorites list
pt_BR: Remove chaves da lista de favoritos

en: Removes the process from the system
pt_BR: Remove o processo do sistema

en: Removes this process and all descendants from the system
pt_BR: Remove este processo e todos os seus descendentes do sistema

en: Removing INI files entries
pt_BR: Removendo entradas do arquivo INI

en: Removing ODBC components
pt_BR: Removendo componentes ODBC

en: Removing applications
pt_BR: Removendo aplicativos

en: Removing duplicated files
pt_BR: Removendo arquivos duplicados

en: Removing files
pt_BR: Removendo arquivos

en: Removing folders
pt_BR: Removendo pastas

en: Removing shortcuts
pt_BR: Removendo atalhos

en: Removing system registry values
pt_BR: Removendo valores do registro do sistema

en: Renames the selection
pt_BR: Renomeia a seleção

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace &All
pt_BR: Substituir &Tudo

en: Representation is not supported.
pt_BR: Representação não suportada.

en: Request aborted.
pt_BR: Pedido abortado.

en: Request not accepted.
pt_BR: Pedido não aceito.

en: Request not supported.
pt_BR: Pedido não suportado.

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Reset Connections
pt_BR: Reiniciar Conexões

en: Reset Results
pt_BR: Limpar Resultados

en: Resource Failures
pt_BR: Falhas de Recurso

en: Resource data not found.
pt_BR: Dados de recursos não encontrados.

en: Resource in use.
pt_BR: Recurso em uso.

en: Resource is not currently available.
pt_BR: Recurso atualmente não disponível.

en: Resource language not found.
pt_BR: Língua do recurso não encontrada.

en: Resource name not found.
pt_BR: Nome de recurso não encontrado.

en: Resource type not found.
pt_BR: Tipo de recurso não encontrado.

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Restores the Task Manager from its hidden state
pt_BR: Restaura o Gerenciador de Tarefas do seu estado oculto

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Results Too Large
pt_BR: Resultados Muito Grandes

en: Reversing is not supported.
pt_BR: Reversão não suportado.

en: Revoke Request
pt_BR: Revogar Pedido

en: Rewind
pt_BR: R&ecomeçar

en: Rich text document
pt_BR: Documento rich text

en: Rich text format (*.rtf)
pt_BR: Formato rich text (*.rtf)

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right Edge
pt_BR: Canto direito

en: Ring 2 segment must be movable.
pt_BR: Anel para segmento 2 tem que ser móvel.

en: Ring 2 stack in use.
pt_BR: Anel para pilha 2 em uso.

en: Roman numerals - lower case
pt_BR: Números romanos - minúsculas

en: Roman numerals - upper case
pt_BR: Números romanos - maiúsculas

en: Root List Signer
pt_BR: Assinante de Lista Raiz

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Run
pt_BR: Executar

en: Run the Wine registry editor
pt_BR: Iniciar o Editor de Registro do Wine

en: Running
pt_BR: Executando

en: Running on %s
pt_BR: Executando em %s

en: Runs a new program
pt_BR: Executa um novo programa

en: S&earch
pt_BR: &Pesquisar

en: S&elected branch:
pt_BR: &Ramo selecionado:

en: S&election
pt_BR: S&eleção

en: S&erial:
pt_BR: &Serial:

en: S&hift
pt_BR: &Rotação

en: S&how Picture
pt_BR: Mos&trar imagem

en: S&mall Icons
pt_BR: Ícones &Pequenos

en: S&ync
pt_BR: Sin&cronizar

en: S/MIME CA
pt_BR: S/MIME AC

en: S/MIME Capabilities
pt_BR: Capacidades S/MIME

en: SASL Bind in Progress
pt_BR: Ligação SASL em andamento

en: SCANNING... Please Wait
pt_BR: Escaneando... Por favor, aguarde

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
pt_BR: SET mostra ou altera as variável de ambiente de cmd.
    
    SET sem parâmetros mostra todas as variável de ambiente atuais.
    
    Para criar ou modificar variável de ambiente, a sintaxe é:
    
    SET <variável>=<valor>
    
    onde <variável> e <valor> são textos. Não devem existir espaços antes do
    sinal de igualdade e o nome da variável não pode conter espaços.
    
    No Wine, o ambiente do sistema operacional é incluído no ambiente Win32,
    onde geralmente haverá muito mais valores que em uma implementação Win32
    nativa. Note que não é possível afetar o ambiente do sistema operacional de
    dentro do cmd.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
pt_BR: SETLOCAL inicia a localização das mudanças de ambiente num arquivo de lote.
    
    Mudanças de ambiente feitas depois de um SETLOCAL são locais ao arquivo de
    lote e são preservadas até que o próximo ENDLOCAL é encontrado (ou ao final
    do arquivo, o que vier primeiro). Neste ponto, as configurações de ambiente
    anteriores são restauradas.

en: SHA1 hash
pt_BR: Soma SHA1

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
pt_BR: SHIFT é usado em arquivos de lote para remover um parâmetro que inicia a
    lista, de forma que o parâmetro 2 sobrepõe o parâmetro 1 e assim por
    diante. Isto não tem efeito se chamado a partir da linha de comandos.

en: SSL CA
pt_BR: SSL AC

en: SSL Client Authentication
pt_BR: Autenticação de Cliente SSL

en: SSL Server Authentication
pt_BR: Autenticação de Servidor SSL

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
pt_BR: Nome comum do certificado SSL(campo nome do servidor) esta incorreto.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
pt_BR: Data do certificado SSL recebida do servidor ruim. O certificado esta expirado.

en: Same drive.
pt_BR: Mesma unidade.

en: Sample
pt_BR: Exemplo

en: Sample Music
pt_BR: Amostra de músicas

en: Sample Pictures
pt_BR: Amostra de imagens

en: Sample Playlists
pt_BR: Amostra de listas de reprodução

en: Sample Videos
pt_BR: Amostra de vídeos

en: Sample allocation was canceled.
pt_BR: A alocação de amostra foi cancelada.

en: Sample allocator is empty.
pt_BR: Alocador de amostra está vazio.

en: Sample has too many buffers.
pt_BR: O Sample tem muitos buffers.

en: Sample is not writable.
pt_BR: Exemplo não é gravável.

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save &as...
pt_BR: Salvar &como...

en: Save &in:
pt_BR: Salvar &em:

en: Save As
pt_BR: Salvar &Como

en: Save As...
pt_BR: Salvar Como...

en: Save HTML
pt_BR: Salvar HTML

en: Save Target &As...
pt_BR: &Salvar Alvo Como...

en: Save as an .IDL or .H file
pt_BR: Salvar como um arquivo .IDL ou .H

en: Save changes to '%s'?
pt_BR: Salvar as alterações de '%s'?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
pt_BR: Salvar grupo como '%s' para prevenir a sobrescrita dos arquivos originais.

en: Saved Games
pt_BR: Jogos salvos

en: Saving failed
pt_BR: Falha ao salvar

en: Sc&roll
pt_BR: &Rolar

en: Scanning
pt_BR: Escaneando

en: Screen already locked.
pt_BR: Tela já bloqueada.

en: Screen resolution
pt_BR: Resolução da Tela

en: Scroll Down
pt_BR: Rolar para baixo

en: Scroll Here
pt_BR: Rolar aqui

en: Scroll Left
pt_BR: Rolar para a esquerda

en: Scroll Right
pt_BR: Rolar para a direita

en: Scroll Up
pt_BR: Rolar para cima

en: Scrollbar
pt_BR: Barra de Rolagem

en: Search
pt_BR: Localizar

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
pt_BR: Busca terminada. Número de ocorrências encontradas: %1!d!

en: Search complete. The string '%1' was not found.
pt_BR: Busca completa. A sequência '%1' não foi encontrada.

en: Searches
pt_BR: Buscas

en: Searching for %s
pt_BR: Localizando %s

en: Searching for installed applications
pt_BR: Buscando por aplicativos instalados

en: Searching for qualifying products
pt_BR: Buscando por produtos relacionados

en: Searching for related applications
pt_BR: Buscando por aplicações relacionadas

en: Secret too long.
pt_BR: Segredo muito longo.

en: Sector not found.
pt_BR: Setor não encontrado.

en: Secure Email
pt_BR: E-mail seguro

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Security DB commit failure.
pt_BR: Falhou commit na base de dados de segurança.

en: Security Protocol
pt_BR: Protocolo de Segurança

en: Security Warning
pt_BR: Aviso de Segurança

en: Security package error.
pt_BR: Erro no pacote de segurança.

en: Security settings for zone:
pt_BR: Opções de segurança para a zona:

en: See details
pt_BR: Detalhes

en: Seek error.
pt_BR: Erro ao procurar.

en: Segment discarded.
pt_BR: Segmento descartado.

en: Segment locked.
pt_BR: Segmento trancado.

en: Segment not locked.
pt_BR: Segmento não travado.

en: Segments Received
pt_BR: Segmentos Recebido

en: Segments Retransmitted
pt_BR: Segmentos Retransmitidos

en: Segments Sent
pt_BR: Segmentos Enviados

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select &All
pt_BR: Selecionar &Tudo

en: Select &all	Ctrl+A
pt_BR: Selecionar &tudo	Ctrl+A

en: Select Certificate
pt_BR: Selecione o Conjunto de Certificados

en: Select Certificate Store
pt_BR: Selecione o Conjunto de Certificados

en: Select Columns
pt_BR: Selecionar Colunas

en: Select Drive Letter
pt_BR: Selecione a Letra

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Select Source
pt_BR: Selecionar Pasta

en: Select Window
pt_BR: Selecionar Janela

en: Select a certificate
pt_BR: Selecione um Certificado

en: Select a certificate you want to use
pt_BR: Selecione o certificado que deseja usar

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
pt_BR: Selecione o tamanho da fonte entre %1!d! e %2!d! pontos.

en: Select a theme file
pt_BR: Selecione um arquivo de tema

en: Select an executable file
pt_BR: Selecione um arquivo executável

en: Select destination
pt_BR: Selecionar destino

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
pt_BR: Selecione um ou mais propósitos a serem listados quando Propósitos Avançados estiver selecionado.

en: Select the Unix target directory, please.
pt_BR: Por favor, selecione o diretório Unix alvo.

en: Select the certificate store you want to use:
pt_BR: Selecione o conjunto de certificados que deseja usar:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
pt_BR: Selecione as colunas que vão aparecer na página de Processos do Gerenciador de Tarefas.

en: Select the data you want to connect to:
pt_BR: Selecione os dados que você deseja conectar:

en: Select the format you want to use:
pt_BR: Selecione o formato que deseja utilizar:

en: Select which columns will be visible on the Process page
pt_BR: Seleciona as colunas que serão visíveis na página de processos

en: Selected driver: %s
pt_BR: Driver selecionado: %s

en: Selection &info
pt_BR: &Informação da seleção

en: Selection Background
pt_BR: Fundo de Seleção

en: Selection Text
pt_BR: Texto de Seleção

en: Semaphore is set.
pt_BR: O semáforo está ligado.

en: Semaphore name not found.
pt_BR: Nome de semáforo não encontrado.

en: Semaphore owner died.
pt_BR: Dono do semáforo morreu.

en: Semaphore timeout.
pt_BR: Tempo limite do semáforo.

en: Semaphore user limit.
pt_BR: Limite de usuários do semáforo.

en: Send Mail
pt_BR: Enviar E-mail

en: Sender Nonce
pt_BR: Nonce do Remetente

en: Sent
pt_BR: Enviado

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Serial I/O completed.
pt_BR: E/S em série completo.

en: Serial I/O counter timeout.
pt_BR: Contador de E/S em série expirou.

en: Serial Number
pt_BR: Número de série

en: Serial number
pt_BR: Número de Série

en: Serialized Signature Serial Number
pt_BR: Número de Série Assinado Serializado

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Server Authentication
pt_BR: Autenticação do Servidor

en: Server Down
pt_BR: Servidor Desligado

en: Server already listening.
pt_BR: Servidor já escutando.

en: Server disabled.
pt_BR: Servidor desabilitado.

en: Server has open handles.
pt_BR: O servidor tem manipuladores abertos.

en: Server not disabled.
pt_BR: Servidor não desabilitado.

en: Service already registered.
pt_BR: Serviço já registrado.

en: Service already running.
pt_BR: O serviço já está rodando.

en: Service cannot accept control message.
pt_BR: O serviço não pode aceitar a mensagem de controle.

en: Service controller connect failed.
pt_BR: Falha na conexão ao controlador do serviço.

en: Service database locked.
pt_BR: Base de dados de serviços travada.

en: Service dependency deleted.
pt_BR: Dependência de serviço excluída.

en: Service dependency failed.
pt_BR: Falha na dependência de serviço.

en: Service does not exist.
pt_BR: O serviço não existe.

en: Service exists.
pt_BR: O serviço já existe.

en: Service is disabled.
pt_BR: Serviço desabilitado.

en: Service login failed.
pt_BR: Falha no login ao serviço.

en: Service marked for delete.
pt_BR: Serviço marcado para ser excluído.

en: Service not active.
pt_BR: Serviço não ativo.

en: Service not found.
pt_BR: Serviço não encontrado.

en: Service not implemented by exe.
pt_BR: Serviço não implementado por exe.

en: Service not started since last boot.
pt_BR: Serviço não iniciado desde o último boot.

en: Service request timeout.
pt_BR: Tempo limite no pedido de serviço.

en: Service start-hang.
pt_BR: Trava no início do serviço.

en: Service-specific error.
pt_BR: Erro específico ao serviço.

en: Service: [1]
pt_BR: Serviço: [1]

en: Service: [2]
pt_BR: Serviço: [2]

en: Session ID
pt_BR: ID da Sessão

en: Session canceled.
pt_BR: Sessão cancelada.

en: Session credential conflict.
pt_BR: Conflito de credenciais de sessão.

en: Set &Affinity...
pt_BR: Definir &Afinidade...

en: Set &Defaults
pt_BR: &Definir padrões

en: Set &Priority
pt_BR: Definir &Prioridade

en: Set As Back&ground
pt_BR: D&efinir como Fundo

en: Set as &Desktop Item
pt_BR: Definir como &Item da Área de Trabalho

en: Set as &Desktop Item...
pt_BR: Definir como &item da Área de Trabalho...

en: Set as Back&ground
pt_BR: &Definir como fundo

en: Set-power-state failed.
pt_BR: Falha em set-power-state.

en: Set-power-state vetoed.
pt_BR: Set-power-state impedido.

en: Setmark detected.
pt_BR: Setmark detectado.

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade Acima do Normal

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade Abaixo do Normal

en: Sets process to the HIGH priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade Alta

en: Sets process to the LOW priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade Baixa

en: Sets process to the NORMAL priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade Normal

en: Sets process to the REALTIME priority class
pt_BR: Coloca o processo na classe de prioridade em Tempo Real

en: Settings for %s
pt_BR: Configurações para %s

en: Setup - Current settings
pt_BR: Setup - configurações atuais

en: Setup - Default settings
pt_BR: Setup - Configurações padrão

en: Setup Page
pt_BR: Configurações de Página

en: Share Deny None
pt_BR: Compartilhamento Nada Negado

en: Share Deny Read
pt_BR: Compartilhamento Leitura Negada

en: Share Deny Write
pt_BR: Compartilhamento Escrita Negada

en: Share Exclusive
pt_BR: Compartilhamento Exclusivo

en: Shared IRQ busy.
pt_BR: IRQ compartilhado ocupado.

en: Sharing buffer exceeded.
pt_BR: Buffer compartilhado excedido.

en: Sharing paused.
pt_BR: Compartilhamento pausado.

en: Sharing violation.
pt_BR: Violação de compartilhamento.

en: Shell
pt_BR: Linha de comandos

en: Shortcut: [1]
pt_BR: Atalho

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show &Details
pt_BR: Mostrar &Detalhes

en: Show &Tabs
pt_BR: Mostrar A&bas

en: Show Advan&ced
pt_BR: M&ostrar Avançado

en: Show All
pt_BR: Mostrar Todas

en: Show Assigned First
pt_BR: Designados Primeiro

en: Show Hidden/&System Files
pt_BR: &Mostrar Arquivos Ocultos/Sistema

en: Show or hide the status bar
pt_BR: Mostrar ou esconder a barra de status

en: Show or hide the toolbar
pt_BR: Mostrar ou esconder a Barra de Ferramentas

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
pt_BR: Mostra as tarefas de 16-bits no ntvdm.exe associado

en: Shows or hides the status bar
pt_BR: Mostra ou oculta a barra de status

en: Shutdown
pt_BR: Desligar

en: Shutdown in progress.
pt_BR: Encerramento em progresso.

en: Shutdown() was called.
pt_BR: Desligar() foi chamado.

en: Si&ze
pt_BR: &Tamanho

en: Si&ze:
pt_BR: Ta&manho:

en: Signal pending.
pt_BR: Sinal pendente.

en: Signal refused.
pt_BR: Sinal recusado.

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Signature CA
pt_BR: AC de Assinatura

en: Signature Type
pt_BR: Tipo de Assinatura

en: Signing Time
pt_BR: Hora da Assinatura

en: Silver
pt_BR: Prateado

en: Simplified Chinese
pt_BR: Chinês Simplificado

en: Single-instance application.
pt_BR: Aplicativo de instância única.

en: Sink has not been finalized.
pt_BR: Coletor não foi finalizado.

en: Sink was already stopped.
pt_BR: Coletor já esta parado.

en: Sink was not provided with required headers.
pt_BR: Coletor não recebeu o cabeçalho necessário.

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size Limit Exceeded
pt_BR: Tamanho Limite Excedido

en: Size available
pt_BR: Disponível

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Skip This Dialog
pt_BR: Passar à frente

en: Slide Shows
pt_BR: Apresentações

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Smart Card Logon
pt_BR: Logon com Cartão Inteligente

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
pt_BR: Os softwares assinado por estes editores não continuarão a ser considerados confiáveis.
    Tem certeza que deseja remover estes certificados?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
pt_BR: Os softwares assinados por este editor não continuarão a ser considerado confiáveis.
    Tem certeza que deseja remover este certificado?

[ctx: Solid]
en: &o
pt_BR: Sólid&o

en: Some security IDs not mapped.
pt_BR: Alguns IDs de segurança não estão mapeados.

en: Sort &by Type
pt_BR: Cla&ssificar por tipo

en: Sort Control Missing
pt_BR: Falta de Controle de Ordenação

en: Sort by &Date
pt_BR: Classi&ficar por data

en: Sort by Si&ze
pt_BR: Classificar por ta&manho

en: Sound Selection
pt_BR: Seleção de som

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
pt_BR: Arquivo de origem não encontrado{{(cabinet)}}: [2]. Verifique se o arquivo existe e se você tem acesso a ele.

en: Source is missing.
pt_BR: Origem está faltando.

en: Source:
pt_BR: Origem:

en: Sp&lit
pt_BR: &Dividir

en: Speaker configuration
pt_BR: Configuração dos alto-falantes

en: Speakers:
pt_BR: Alto-falantes:

en: Specific &Printer
pt_BR: Impressora &Específica

en: Specified DLL function not found
pt_BR: DLL de função não encontrada

en: Specified control was not found in message
pt_BR: O controle especificado não foi encontrado na mensagem

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
pt_BR: Especifique um dispositivo ou nome de driver que seja menor que 69 caracteres.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
pt_BR: Especifique um dispositivo ou nome de driver que seja menor que 79 caracteres.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
pt_BR: Especifique a URL que você deseja abrir no Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
pt_BR: Especifique o arquivo que deseja importar.

en: Specify the following to connect to ODBC data:
pt_BR: Escolha o seguinte para conectar dados ODBC:

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
pt_BR: Especifique o nome do arquivo em que o conteúdo será salvo.

en: Stack overflow.
pt_BR: Transbordamento da pilha.

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Start Menu
pt_BR: Menu Iniciar

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
pt_BR: Inicia um programa ou abre um arquivo no programa normalmente usado para a
    extensão determinada.
    Uso:
    start [opções] endereço_do_programa [...]
    start [opções] endereço_do_documento
    
    Opções:
    "title"        Especifica o título da janela da janela filha.
    /d diretório   Inicia o programa no diretório especificado.
    /b             Não criar um console novo para o programa.
    /i             Inicia o programa com variáveis de ambiente novas.
    /min           Inicia o programa minimizado.
    /max           Inicia o programa maximizado.
    /low           Inicia o programa com prioridade baixa.
    /normal        Inicia o programa com prioridade normal.
    /high          Inicia o programa com prioridade alta.
    /realtime      Inicia o programa com prioridade de tempo real.
    /abovenormal   Inicia o programa com prioridade acima do normal.
    /belownormal   Inicia o programa com prioridade abaixo do normal.
    /node n        Inicia o programa no nó NUMA especificado.
    /affinity mask Inicia o programa com a máscara de afinidade especificada.
    /wait          Aguarda o fim do programa iniciado e retorna com seu código
                   de saída.
    /unix          Usa o caminho Unix do arquivo e inicia-o como o windows
                   explorer.
    /ProgIDOpen    Abre um documento usando o progID especificado.
    /?             Exibe essa ajuda e retorna.

en: Start downloading %s
pt_BR: Iniciando o download de %s

en: StartUp
pt_BR: Inicialização

en: Starting Wordpad failed
pt_BR: Falha ao iniciar o Wordpad

en: Starting services
pt_BR: Iniciando serviços

en: State
pt_BR: Estado

en: State or Province
pt_BR: Estado ou Província

en: State transition is pending.
pt_BR: Transição de estado pendente.

en: Statement
pt_BR: Meia Carta

en: Status
pt_BR: Estado

en: Status &Bar
pt_BR: &Barra de status

en: Status:
pt_BR: Estado:

en: Stereo
pt_BR: Estéreo

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop Bits
pt_BR: Bits de parada

en: Stopping dependent service: %1
pt_BR: Parando o serviço dependente: %1

en: Stopping services
pt_BR: Parando serviços

en: Stream descriptor is missing.
pt_BR: O descritor de stream está faltando.

en: Stream descriptor is not selected.
pt_BR: O descritor de stream não está selecionado.

en: Stream sink already exists.
pt_BR: Coletor de stream já existe.

en: Stream sink was removed.
pt_BR: Coletor de fluxo foi removido.

en: Stream sinks are out of sync.
pt_BR: Coletor de fluxo fora de sincronismo.

en: Street Address
pt_BR: Endereço da Rua

en: Stri&keout
pt_BR: &Riscado

en: String too long.
pt_BR: String muito comprida.

en: Strong Authentication Required
pt_BR: Autenticação Forte Necessária

en: Subject
pt_BR: Sujeito

en: Subject Alternative Name
pt_BR: Nome Alternativo do Sujeito

en: Subject Key Identifier
pt_BR: Identificador da Chave

en: Subject Type=
pt_BR: Tipo de Sujeito=

en: Subkey must be volatile.
pt_BR: Sub-chave tem de ser volátil.

en: Subscript out of range
pt_BR: Índice fora do intervalo

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Success.
pt_BR: Sucesso.

en: Summary
pt_BR: Sumário

en: Superseded
pt_BR: Sobrescrito

en: Support Information
pt_BR: Informação de Suporte

en: Support Information:
pt_BR: Informação de Suporte:

en: Support Telephone:
pt_BR: Telefone de Suporte:

en: Supported only when connected.
pt_BR: Suportado apenas quando conectado.

en: Surname
pt_BR: Sobrenome

en: Swap error.
pt_BR: Erro de troca.

en: Switches the focus to the process of the selected task
pt_BR: Muda o foco para o processo da tarefa selecionada

en: Symbol
pt_BR: Símbolo

en: Sync
pt_BR: Sincronizar

en: Syntax error
pt_BR: Erro de sintaxe

en: Syntax error
pt_BR: Erro de sintaxe

en: Syntax error in regular expression
pt_BR: Erro de sintaxe na expressão regular

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
pt_BR: Sintaxe: fsutil hardlink create <novo> <existente>

en: System Cache
pt_BR: Em Cache

en: System Configuration
pt_BR: Configuração do Sistema

en: System Idle Process
pt_BR: Processo de Sistema Parado

en: System Information
pt_BR: Informação do Sistema

en: System Settings
pt_BR: Configurações do Sistema

en: System drive
pt_BR: Unidade do sistema

en: System running last-known-good config.
pt_BR: O sistema está usando a última configuração boa conhecida.

en: System trace not specified or disallowed.
pt_BR: Rastreio de sistema não especificado ou desabilitado.

en: T&op:
pt_BR: &Superior:

en: TCP Statistics for IPv4
pt_BR: Estatísticas TCP para IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
pt_BR: TIME ajusta ou mostra a hora atual do sistema.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
pt_BR: TITLE <texto> configura o título da janela do cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
pt_BR: TYPE <arquivo> copia <arquivo> para o dispositivo console (ou outro, se
    redirecionado). Nenhuma verificação é feita se o arquivo pode ser lido.

en: Tab stops
pt_BR: Marcas de tabulação

en: Tabloid
pt_BR: Tablóide

en: Tabloid Extra
pt_BR: Tablóide Extra

en: Tabs
pt_BR: Tabulações

en: Target folder
pt_BR: Diretório alvo

en: Target to GOTO not found
pt_BR: Alvo para GOTO não encontrado

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Task Manager
pt_BR: Gerenciador de Tarefas

en: Task Manager Warning
pt_BR: Aviso do Gerenciador de Tarefas

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
pt_BR: O Gerenciador de Tarefas é minimizado quando se efetua uma operação de Mudar Para

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
pt_BR: O Gerenciador de Tarefas permanece à frente de todas as outras janelas a não ser que esteja minimizado

en: Teal
pt_BR: Azul petróleo

en: Tells the selected tasks to close
pt_BR: Pede que as tarefas selecionadas se fechem

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Temporary directory not writable.
pt_BR: Diretório temporário não gravável.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
pt_BR: Arquivos temporários da Internet
    Copias em cache das páginas web, imagens e certificados.

en: Terminate Process
pt_BR: Finalizar Processo

en: Test and configure game controllers.
pt_BR: Testar e configurar controle de jogos.

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text document
pt_BR: Documento de texto

en: Text documents (*.txt)
pt_BR: Documentos de texto (*.txt)

en: Text files (*.txt)
pt_BR: Arquivos de texto (*.txt)

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: The %1 service failed to start.
pt_BR: O serviço %1 falhou ao iniciar.

en: The %1 service failed to stop.
pt_BR: Falha ao parar o serviço %1.

en: The %1 service is starting.
pt_BR: O serviço %1 está iniciando.

en: The %1 service is stopping.
pt_BR: O serviço %1 está parando.

en: The %1 service was started successfully.
pt_BR: O serviço %1 iniciou com sucesso.

en: The %1 service was stopped successfully.
pt_BR: O serviço %1 parou com sucesso.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
pt_BR: O campo 'Número de cópias' não pode ficar vazio.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
pt_BR: A entrada 'de' não pode exceder 'até'.

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
pt_BR: O comando FOR é usado para executar um comando em cada arquivo de um conjunto
    de arquivos.
    
    Sintaxe: FOR %variável IN (conjunto) DO comando
    
    O sinal de % deve ser duplicado quando se usa o FOR em um arquivo de lotes.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
pt_BR: O comando GOTO transfere a execução para outra declaração dentro do arquivo
    de lote.
    
    O rótulo que será o destino do comando GOTO pode ter até 255 caracteres mas
    não pode incluir espaços (diferentemente de outros sistemas operacionais).
    Se dois ou mais rótulos forem idênticos no arquivo de lote, o primeiro
    deles sempre será executado. A tentativa de usar o GOTO para um rótulo
    inexistente finaliza a execução do arquivo de lote.
    
    GOTO não tem efeito quando usando interativamente.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
pt_BR: O dispositivo MCI que você está usando não suporta o comando especificado.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
pt_BR: O cabeçalho MIDI não está preparado. Use a função Preparar para preparar o cabeçalho e tente novamente.

en: The OID you entered already exists.
pt_BR: O OID inserido já existe.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
pt_BR: A Afinidade do Processador controla em que CPUs o processo será permitido executar.

en: The URL is invalid.
pt_BR: A URL é inválida.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
pt_BR: O tipo de URL não pode ser reconhecido ou não é suportado.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
pt_BR: A configuração do Wine em %s está sendo atualizada, por favor, aguarde...

en: The attempt to connect to the server failed.
pt_BR: Tentativa de conexão com servidor falhou.

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
pt_BR: O certificado contém uma chave privada que pode ser exportada em conjunto com o certificado.

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
pt_BR: O certificado é emitido por um editor desconhecido ou não confiável.

en: The connection with the server has been terminated.
pt_BR: A conexão com o servidor foi finalizada.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
pt_BR: A configuração atual do Mapeador MIDI refere-se a um dispositivo MIDI que não está instalado no sistema.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
pt_BR: A configuração atual do MIDI está corrompida. Copie o arquivo original MIDIMAP.CFG para o diretório Windows SYSTEM e tente novamente.

en: The date on the certificate is invalid.
pt_BR: A data do certificado é inválida.

en: The destination element is full.
pt_BR: O elemento de destino está cheio.

en: The device door is open.
pt_BR: A porta do dispositivo está aberta.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
pt_BR: O driver de dispositivo já está em uso. Para compartilhá-lo, use o parâmetro 'shareable' para cada comando 'open'.

en: The device driver is not ready.
pt_BR: O driver do dispositivo não está preparado.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
pt_BR: O driver do dispositivo retornou um tipo inválido. Verifique com o fabricante do dispositivo como obter um novo driver.

en: The device is not connected.
pt_BR: O dispositivo não está conectado.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
pt_BR: O nome do dispositivo já está sendo usado como um apelido por este aplicativo. Use um apelido único.

en: The device needs reinitialization.
pt_BR: O dispositivo requer reinicialização.

en: The device requires cleaning.
pt_BR: O dispositivo necessita de limpeza.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
pt_BR: O dispositivo que você está tentando tocar não reconhece o formato do arquivo atual.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
pt_BR: O dispositivo de onde você está tentando gravar não pode reconhecer o formato do arquivo atual.

en: The domain controller already exists.
pt_BR: O controlador de domínio já existe.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
pt_BR: O driver não pode reconhecer o parâmetro de comando especificado.

en: The driver cannot recognize the specified command.
pt_BR: O driver não pode reconhecer o comando especificado.

en: The driver was not enabled.
pt_BR: O driver não foi habilitado.

en: The element address is invalid.
pt_BR: O endereço do elemento é inválido.

en: The export failed.
pt_BR: Falha na exportação.

en: The export was successful.
pt_BR: A exportação foi bem-sucedida.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
pt_BR: O arquivo '%1' já existe. Deseja sobrescrevê-lo?

en: The file '%1' on %2 is needed
pt_BR: O arquivo '%1' em %2 é necessário

en: The file cannot be accessed.
pt_BR: O arquivo não pode ser acessado.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
pt_BR: O arquivo contém objetos que não correspondem ao critério dado. Por favor, selecione outro arquivo.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
pt_BR: O formato do arquivo não é reconhecido. Por favor, selecione outro arquivo.

en: The filename cannot be resolved.
pt_BR: O nome de arquivo não pode ser resolvido.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
pt_BR: O nome do arquivo é inválido. Certifique-se que o nome do arquivo não é maior que 8 caracteres, seguido por um ponto e uma extensão.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
pt_BR: A informação seguinte pode ser usada para obter suporte técnico para %s:

en: The following services are running:
pt_BR: Os seguintes serviços estão rodando:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
pt_BR: O software a seguir pode ser automaticamente removido. Para remover um programa ou modificar seus componentes instalados, selecione-o na lista e clique em Adicionar/Remover.

en: The group element could not be added.
pt_BR: O elemento de grupo não pôde ser adicionado.

en: The group element could not be removed.
pt_BR: O elemento de grupo não pôde ser removido.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
pt_BR: O arquivo de grupo '%s' não pode ser aberto.
    Tentar novamente?

en: The import failed.
pt_BR: Falha na importação.

en: The import was successful.
pt_BR: A importação foi bem-sucedida.

en: The input line is too long.
pt_BR: A linha de entrada é muito longa.

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
pt_BR: O instalador encontrou um erro inesperado instalando este pacote. Isto pode indicar um problema com este pacote. O código de erro é [1]. {{Os argumentos são: [2], [3], [4]}}

en: The interface could not be exported.
pt_BR: A interface não pôde ser exportada.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
pt_BR: O item '%1' não pode ser enviado à Lixeira. Deseja exclui-lo em vez disso?

en: The journal entry was deleted.
pt_BR: A entrada do registro foi excluída.

en: The journal is being deleted.
pt_BR: O registro está sendo excluído.

en: The journal is not active.
pt_BR: O registro não está ativo.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
pt_BR: A chave e o valor contidos em %1 foram adicionados com sucesso ao registro.

en: The magazine is not present.
pt_BR: A revista não está presente.

en: The name on the certificate does not match the site.
pt_BR: O nome no certificado não corresponde ao site.

en: The operation was canceled, usually because the handle on which the request was operating was closed before the operation completed.
pt_BR: A operação foi cancelada, normalmente isto ocorre porque o canal onde a requisição foi feita foi fechado antes da operação ser concluída.

en: The oplock wasn't granted.
pt_BR: O bloqueio não foi garantido.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
pt_BR: O arquivo de destino já existe. Clique em OK para sobrescrever.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
pt_BR: A string de saída foi muito grande para ser colocada no buffer de retorno. Aumente o tamanho do buffer.

en: The passwords do not match.
pt_BR: As senhas não coincidem.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
pt_BR: A porta está transmitindo dados para o dispositivo. Aguarde até os dados terminarem de ser transmitidos e tente novamente.

en: The printer door is open;
pt_BR: A impressora está aberta;

en: The process must have affinity with at least one processor
pt_BR: O processo tem que ter afinidade com pelo menos um processador

en: The profile could not be added.
pt_BR: O perfil não pôde ser adicionado.

en: The profile element could not be added.
pt_BR: O elemento de perfil não pôde ser adicionado.

en: The profile element could not be removed.
pt_BR: O elemento de perfil não pôde ser removido.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
pt_BR: O programa %s encontrou um problema sério e precisa ser fechado. Pedimos desculpa pela inconveniência.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
pt_BR: O valor do registro '%1' já existe. Deseja sobrescrevê-lo?

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
pt_BR: Servidor remoto não existe ou esta inacessível

en: The request has timed out.
pt_BR: Tempo limite no pedido.

en: The requested item could not be located.
pt_BR: O item requisitado não foi localizado.

en: The requested operation is invalid.
pt_BR: A operação requisitada é inválida.

en: The selection contains a non-folder object
pt_BR: A seleção contêm um objeto que não é diretório

en: The server name could not be resolved.
pt_BR: O nome de servidor não pode ser resolvido.

en: The site does not exist.
pt_BR: O site não existe.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
pt_BR: O tamanho do buffer de tela deve ser maior ou igual ao da janela.

en: The source element is empty.
pt_BR: O elemento fonte está vazio.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
pt_BR: O dispositivo MIDI especificado não está instalado em seu sistema. Use a opção Drivers no Painel de Controle para instalar um dispositivo MIDI.

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
pt_BR: A porta MIDI especificada já esta em uso. Aguarde até que esteja livre, e tente novamente.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
pt_BR: O apelido especificado já está sendo utilizado neste aplicativo. Use um apelido único.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
pt_BR: O comando especificado requer como parâmetro uma cadeia de caracteres. Por favor, forneça-a.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
pt_BR: O comando especificado requer um parâmetro. Por favor, forneça-o.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
pt_BR: O comando especificado requer um apelido, arquivo, driver ou nome de dispositivo. Por favor, forneça um.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
pt_BR: O comando especificado requer um parâmetro inteiro. Por favor, forneça um.

en: The specified command was carried out.
pt_BR: O comando especificado foi descarregado.

en: The specified device handle is invalid.
pt_BR: O manipulador do dispositivo especificado é inválido.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
pt_BR: O dispositivo especificado já está em uso. Aguarde até que seja liberado e tente novamente.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
pt_BR: O dispositivo especificado não esta instalado no sistema. Utilize o opção Drivers no Painel de Controle para instalar o dispositivo.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
pt_BR: O dispositivo especificado não está aberto ou não é reconhecido pelo MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
pt_BR: O dispositivo especificado está sendo fechado agora. Aguarde alguns segundos e tente novamente.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
pt_BR: O arquivo especificado já existe. Deseja substituí-lo?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
pt_BR: O arquivo especificado não pode ser tocado no dispositivo MCI especificado. O arquivo pode estar corrompido ou não estar no formato correto.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
pt_BR: O formato especificado não é suportado ou não pode ser traduzido. Use a função Capacidades para determinar os formatos suportados.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
pt_BR: O pacote de instalação especificado não pôde ser aberto. Por favor, verifique o caminho do arquivo e tente novamente.

en: The specified integer is invalid for this command.
pt_BR: O inteiro especificado é inválido para este comando.

en: The specified parameter is invalid for this command.
pt_BR: O parâmetro especificado é inválido para este comando.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
pt_BR: O parâmetro especificado está fora da escala para o comando especificado.

en: The specified parameters cannot be used together.
pt_BR: Os parâmetros especificados não podem ser utilizados juntos.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
pt_BR: O valor especificado para o formato de hora é inválido. Verifique na documentação do MCI sobre formatos válidos.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
pt_BR: A sintaxe deste comando é:
    
    NET START [serviço]
    
    Exibe a lista de serviços em execução se 'serviço' é omitido. Caso contrário 'serviço' é o nome do serviço a ser iniciado.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
pt_BR: A sintaxe deste comando é:
    
    NET STOP [serviço]
    
    Onde 'serviço' é o nome do serviço a ser parado.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
pt_BR: A sintaxe deste comando é:
    
    NET comando [argumentos]
        -ou-
    NET comando /HELP
    
    Onde 'comando' é um entre HELP, START, STOP ou USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
pt_BR: O sistema não têm atualmente uma porta MIDI especificada.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
pt_BR: O sistema não possui dispositivos MIDI instalados. Use a opção Drivers no Painel de Controle para instalar um driver MIDI.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
pt_BR: O formato de hora do "song pointer" e SMPTE são mutuamente exclusivos. Você não pode utilizá-los juntos.

en: The timer was orphaned.
pt_BR: O timer está órfão.

en: The user profile is invalid.
pt_BR: O perfil do usuário é inválido.

en: The username could not be found.
pt_BR: O nome de usuário não foi encontrado.

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
pt_BR: O valor '%1\%2' já existe na chave de destino. Deseja sobrescrevê-lo?

en: The value is too big (%1!u!).
pt_BR: O valor é muito grande (%1!u!).

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
pt_BR: O cabeçalho do wave não foi preparado. Use a função Preparar para preparar o cabeçalho e tente novamente.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
pt_BR: Arquivos de tema (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
pt_BR: Existem %d documentos na fila

en: There are no entries in the list.
pt_BR: Não há entradas na lista.

en: There is a problem with the certificate for this site.
pt_BR: Há um problema com o certificado para este site.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
pt_BR: Existe um problema com o seu driver de dispositivo. Verifique com o fabricante do dispositivo como obter um novo driver.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
pt_BR: Há um problema com o driver do dispositivo. O driver foi fechado. Não é possível acessar o erro.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
pt_BR: Há um problema com seu dispositivo de mídia. Tenha certeza que esteja funcionando corretamente ou contacte o fabricante do dispositivo.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
pt_BR: Aconteceu um problema desconhecido enquanto carregava o driver do dispositivo especificado.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
pt_BR: Há pelo menos um problema de segurança não especificado com este certificado.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
pt_BR: Não existe um programa Windows configurado para abrir este tipo de arquivo.

en: There is no display window.
pt_BR: Não há nenhuma janela de visualização.

en: There is no driver installed on your system!
pt_BR: Não há nenhum driver instalado em seu sistema!

en: These are the initialization properties for this type of data. To edit a value, select a property, then choose Edit Value below.
pt_BR: Estas são as propriedades de inicialização para este tipo de dados. Para editar, selecione a propriedade, e escolha Editar Valor abaixo.

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
pt_BR: Estas configurações alteram apenas valores de registro.
    Não há consequências no desempenho do Wine.

en: This array is fixed or temporarily locked
pt_BR: Este array está fixo ou temporariamente bloqueado

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
pt_BR: Isto pode ter sido causado por um problema no programa ou no Wine. Você pode visitar o <a href="https://appdb.winehq.org">Banco de Dados de Aplicativos </a> para dicas de como rodar este aplicativo.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
pt_BR: Este certificado não foi validado num certificado raiz confiável.

en: This certificate has an invalid signature.
pt_BR: Este certificado tem uma assinatura inválida.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
pt_BR: Este certificado tem uma assinatura inválida. O certificado pode ter sido alterado ou corrompido.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
pt_BR: Este certificado expirou ou ainda não é válido.

en: This certificate is OK.
pt_BR: Este certificado está OK.

en: This certificate is intended for the following purposes:
pt_BR: Este certificado é intencionado com os seguintes propósitos:

en: This certificate was revoked by its issuer.
pt_BR: Este certificado foi revogado pelo seu emissor.

en: This certificate's issuer could not be found.
pt_BR: O emissor deste certificado não foi encontrado.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
pt_BR: O período de validade deste certificado excede o do seu emissor.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
pt_BR: Esta pasta já contém um arquivo chamado '%1'.
    
    Deseja sobrescrevê-lo?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
pt_BR: Esta pasta já contém uma pasta chamada '%1'.
    
    Se os arquivos da pasta de destino tiverem os mesmos nomes que os arquivos
    na pasta selecionada, eles serão sobrescritos. Deseja mover ou copiar a
    pasta mesmo assim?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
pt_BR: Essa função não é suportada. Utilize a função Capacidades para determinar quais funções e mensagens o driver suporta.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
pt_BR: Este é um texto exemplo usando Tahoma 10 pontos

en: This is a test
pt_BR: Este é um teste

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
pt_BR: Esta quantidade de cópias é muito grande para a sua impressora.
    Por favor, insira um valor entre 1 e %d.

en: This network connection does not exist.
pt_BR: Esta conexão de rede não existe.

en: This port has no options to configure
pt_BR: Esta porta não possui opções de configuração

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
pt_BR: Este programa é software livre; você pode redistribui-lo e/ou modificá-lo nos termos da GNU Lesser General Public License conforme publicado pela Free Software Foundation; tanto na versão 2.1 desta licença ou (à sua escolha) qualquer versão posterior.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
pt_BR: Este certificado raiz não é confiável. Para torná-lo confiável, adicione-o ao conjunto de certificados raiz confiáveis do seu sistema.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
pt_BR: Este valor não se encaixa na faixa de páginas.
    Por favor, insira um valor entre %1!d! e %2!d!.

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
pt_BR: Este assistente lhe ajudará a exportar certificados, listas de revogação de certificados e listas de certificados confiáveis de um conjunto de certificados para um arquivo.
    
    Um certificado pode ser usado para identificá-lo ou ao computador usado na comunicação. Também pode ser usado para autenticação e para assinar mensagens. Conjuntos de certificados são coleções de certificados, listas de revogação de certificados e listas de certificados confiáveis.
    
    Para continuar, clique em Avançar.

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
pt_BR: Este assistente lhe ajudará a importar certificados, listas de revogação de certificados e listas de certificados confiáveis de um arquivo para um conjunto de certificados.
    
    Um certificado pode ser usado para identificá-lo ou ao computador usado na comunicação. Também pode ser usado para autenticação e para assinar mensagens. Conjuntos de certificados são coleções de certificados, listas de revogação de certificados e listas de certificados confiáveis.
    
    Para continuar, clique em Avançar.

en: Thread not canceled.
pt_BR: Linha de execução não cancelada.

en: Threads
pt_BR: Linhas de execução

en: Tile &Horizontally
pt_BR: Organizar &Horizontalmente

en: Tile &Vertically
pt_BR: Organizar &Verticalmente

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
pt_BR: Organizar &Verticalmente	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
pt_BR: Organiza as janelas horizontalmente pela área de trabalho

en: Tiles the windows vertically on the desktop
pt_BR: Organiza as janelas verticalmente pela área de trabalho

en: Time Limit Exceeded
pt_BR: Tempo Limite Excedido

en: Time Stamping
pt_BR: Selo Temporal

en: Time skew between client and server.
pt_BR: Desvio de tempo entre cliente e servidor.

en: Timeout
pt_BR: Tempo excedido

en: Timeout (seconds)
pt_BR: Tempo limite (segundos)

en: Timeout.
pt_BR: Tempo limite atingido.

en: Timestamp is not set for the sample.
pt_BR: Registro de tempo não setado para o exemplo.

en: Title
pt_BR: Título

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
pt_BR: Para instalar um programa novo a partir de um disquete, CD-ROM ou do seu disco rígido, clique em Instalar.

en: Today:
pt_BR: Hoje:

en: Toggle between expert and novice display mode
pt_BR: Alternar o modo de visão entre Novato e Experiente

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
pt_BR: Ativar a visão de categorias de componentes que não devem ser visíveis

en: Token already in use.
pt_BR: Token já em uso.

en: Toner low;
pt_BR: Pouco tôner;

en: Too many LUIDs requested.
pt_BR: Demasiadas requisições de LUIDs.

en: Too many SIDs.
pt_BR: Demasiados SIDs.

en: Too many TCBs.
pt_BR: TCBs demais.

en: Too many commands.
pt_BR: Comandos demais.

en: Too many context IDs.
pt_BR: Demasiados IDs de contexto.

en: Too many files
pt_BR: Muitos arquivos abertos

en: Too many links.
pt_BR: Demasiados links.

en: Too many modules.
pt_BR: Demasiados módulos.

en: Too many network names.
pt_BR: Demasiados nomes de rede.

en: Too many network sessions.
pt_BR: Demasiadas sessões de rede.

en: Too many open files.
pt_BR: Muitos arquivos abertos.

en: Too many posts to semaphore.
pt_BR: Muitas mensagens ao semáforo.

en: Too many secrets.
pt_BR: Demasiados segredos.

en: Too many semaphore requests.
pt_BR: Demasiados pedidos de semáforo.

en: Too many semaphores.
pt_BR: Demasiados semáforos.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
pt_BR: Demasiados à espera de DosMuxSemWait.

en: Toolbars
pt_BR: Barras de Ferramentas

en: Tooltip Background
pt_BR: Fundo da Dica

en: Tooltip Text
pt_BR: Texto da Dica

en: Top
pt_BR: Topo

en: Topology loader does not support sink activates.
pt_BR: Carregador de topologia não suporta ativação do coletor.

en: Topology request is not supported.
pt_BR: Pedido de topologia não suportado.

en: Totals
pt_BR: Totais

en: Trace Tags
pt_BR: Etiqueta de Rastreio

en: Traditional Chinese
pt_BR: Chinês Tradicional

en: Transaction Id
pt_BR: Id da transação

en: Transferring
pt_BR: Transferindo

en: Transferring... Please Wait
pt_BR: Transferindo... Por favor, aguarde

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: True
pt_BR: Verdadeiro

en: Trust logon failure.
pt_BR: Falha no logon de confiança.

en: Trusted Publishers
pt_BR: Editores Confiáveis

en: Trusted Root Certification Authorities
pt_BR: Autoridades de Certificação de Raiz Confiáveis

en: Trusted domain failure.
pt_BR: Falha no domínio confiável.

en: Trusted relationship failure.
pt_BR: Falha na relação de confiança.

en: Turkic
pt_BR: Turco

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Two pages
pt_BR: Duas páginas

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type "REG %1 /?" for help.
pt_BR: Digite "REG %1 /?" para ajuda.

en: Type "REG /?" for help.
pt_BR: Digite "REG /?" para ajuda.

en: Type "regedit /?" for help.
pt_BR: Digite "regedit /?" para ajuda.

en: Type Libraries
pt_BR: Bibliotecas de tipos

en: Type mismatch
pt_BR: Tipo de dados diferente

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
pt_BR: Digite o nome do programa, pasta, documento ou endereço de Internet que o Wine irá abri-lo.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
pt_BR: Insira o caminho onde se encontram os arquivos, depois clique em OK.

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
pt_BR: Arquivos TypeLib (*.tlb;*.olb;*.dll;*.ocx;*.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
pt_BR: Estatísticas UDP para IPv4

en: URI to be decoded is incorrect
pt_BR: URI a ser decodificado está incorreto

en: URI to be encoded contains invalid characters
pt_BR: URI a ser codificado contém caracteres inválidos

en: USER Objects
pt_BR: Objetos do Usuário

en: UUID already registered.
pt_BR: UUID já registrada.

en: UUID is local only.
pt_BR: UUID é apenas local.

en: UUID type already registered.
pt_BR: Tipo de UUID já registrada.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
pt_BR: Incapaz de Acessar ou Alterar a Afinidade do Processo

en: Unable to Change Priority
pt_BR: Incapaz de mudar a Prioridade

en: Unable to Debug Process
pt_BR: Incapaz de depurar o processo

en: Unable to Terminate Process
pt_BR: Incapaz de Finalizar o Processo

en: Unable to create a new registry key.
pt_BR: Não foi possível criar uma nova chave de registro.

en: Unable to create a new registry value.
pt_BR: Não foi possível criar um novo valor de registro.

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
pt_BR: Não foi possível criar nova pasta: Permissão negada.

en: Unable to create the output file.
pt_BR: Impossível criar o arquivo de destino.

en: Unable to delete the selected registry key.
pt_BR: Não foi possível apagar a chave de registro selecionada.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
pt_BR: Não é possível mostrar a caixa de diálogo de Procura (erro interno)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
pt_BR: Não é possível mostrar a caixa de diálogo Executar Arquivo (erro interno)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
pt_BR: Não é possível editar chaves deste tipo (%1!u!).

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
pt_BR: Não foi possível executar o desinstalador, '%s'. Deseja remover do registro a entrada de desinstalação para este programa?

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
pt_BR: Não foi possível importar %1. O arquivo especificado não é um arquivo de registro válido.

en: Unable to lock media.
pt_BR: Não é possível travar a mídia.

en: Unable to modify the selected registry value.
pt_BR: Não foi possível modificar o valor do registro selecionado.

en: Unable to move the replacement file into place.
pt_BR: Incapaz de mover o arquivo substituto ao seu lugar.

en: Unable to query the registry key '%1'.
pt_BR: Não foi possível consultar a chave de registro '%1'.

en: Unable to query the registry value '%1'.
pt_BR: Não foi possível consultar o valor de registro '%1'.

en: Unable to remove the file to be replaced.
pt_BR: Incapaz de remover o arquivo a ser substituído.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
pt_BR: Não pode renomear a chave '%1'.
    A chave de registro especificada já existe.

en: Unable to rename the selected registry key.
pt_BR: Não foi possível renomear a chave de registro selecionada.

en: Unable to rename the selected registry value.
pt_BR: Não foi possível renomear o valore de registro selecionado.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
pt_BR: Não pode renomear o valor '%1'.
    A valor especificado já existe.

en: Unable to unload media.
pt_BR: Não é possível descarregar a mídia.

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: Unavailable Critical Extension
pt_BR: Extensão Crítica Indisponível

en: Undefined Type
pt_BR: Tipo Indefinido

en: Undefined external error.
pt_BR: Erro externo indefinido.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
pt_BR: Inesperada soma de verificação do arquivo descarregado. Abortando instalação do arquivo corrompido.

en: Unexpected error.
pt_BR: Erro inesperado.

en: Unexpected network error.
pt_BR: Erro de rede inesperado.

en: Unicast packets
pt_BR: Pacotes unicast

en: Unicode text document
pt_BR: Documento de texto Unicode

en: Unicode text documents (*.txt)
pt_BR: Documentos de texto Unicode (*.txt)

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown Access Method
pt_BR: Método de Acesso Desconhecido

en: Unknown Key Usage
pt_BR: Uso de Chave Desconhecido

en: Unknown Source
pt_BR: Origem Desconhecida

en: Unknown Type
pt_BR: Tipo Desconhecido

en: Unknown authentication level.
pt_BR: Nível de autenticação desconhecido.

en: Unknown authentication package.
pt_BR: Pacote de autenticação desconhecido.

en: Unknown authentication service.
pt_BR: Serviço de autenticação desconhecido.

en: Unknown authentication type.
pt_BR: Tipo de autenticação desconhecido.

en: Unknown authorization service.
pt_BR: Serviço de autorização desconhecido.

en: Unknown bytestream length.
pt_BR: Tamanho do bytestream desconhecido.

en: Unknown component.
pt_BR: Componente desconhecido.

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Unknown feature in %s
pt_BR: Recurso desconhecido em %s

en: Unknown feature.
pt_BR: Recurso desconhecido.

en: Unknown floppy error.
pt_BR: Erro desconhecido no leitor de disquetes.

en: Unknown interface.
pt_BR: Interface desconhecida.

en: Unknown manager type.
pt_BR: Tipo de gestor desconhecido.

en: Unknown port.
pt_BR: Porta desconhecida.

en: Unknown print processor.
pt_BR: Processador de impressora desconhecido.

en: Unknown printer driver.
pt_BR: Driver de impressora desconhecido.

en: Unknown printer driver.
pt_BR: Driver de impressora desconhecido.

en: Unknown product.
pt_BR: Produto desconhecido.

en: Unknown property.
pt_BR: Propriedade desconhecida.

en: Unknown protocols
pt_BR: Protocolos desconhecidos

en: Unknown revision.
pt_BR: Revisão desconhecida.

en: Unknown runtime error
pt_BR: Erro de execução desconhecido

en: Unpublishing Product Features
pt_BR: Removendo Características de Produto

en: Unpublishing Qualified Components
pt_BR: Removendo Componentes Qualificados

en: Unpublishing assembly information
pt_BR: Removendo informação de montagem

en: Unpublishing product information
pt_BR: Removendo informações de produto

en: Unreadable Entry
pt_BR: Entrada Ilegível

en: Unrecognized media.
pt_BR: Mídia irreconhecível.

en: Unrecognized volume.
pt_BR: Volume não reconhecido.

en: Unrecoverable error occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro irrecuperável.

en: Unregister Class servers
pt_BR: Desregistrando Servidores de Classe

en: Unregistering COM+ Applications and Components
pt_BR: Desregistrando Aplicações e Componentes COM+

en: Unregistering MIME info
pt_BR: Desregistrando informações MIME

en: Unregistering extension servers
pt_BR: Desregistrando servidores de extensão

en: Unregistering fonts
pt_BR: Desregistrando fontes

en: Unregistering modules
pt_BR: Desregistrando módulos

en: Unregistering program identifiers
pt_BR: Desregistrando identificadores de programa

en: Unregistering type libraries
pt_BR: Desregistrando bibliotecas de tipo

en: Unsigned CMC Request
pt_BR: Pedido CMC não assinado

en: Unstructured Address
pt_BR: Endereço Desestruturado

en: Unstructured Name
pt_BR: Nome Desestruturado

en: Unsupported authorization level.
pt_BR: Nível de autorização não suportado.

en: Unsupported bytestream type.
pt_BR: Tipo não suportado.

en: Unsupported caption.
pt_BR: Tipo não suportado.

en: Unsupported media format.
pt_BR: Tipo de mídia não suportado.

en: Unsupported media source characteristics.
pt_BR: Característica de media não suportado.

en: Unsupported name syntax.
pt_BR: Sintaxe de nome não suportada.

en: Unsupported patch package.
pt_BR: Pacote de patch não suportado.

en: Unsupported rate transition.
pt_BR: Taxa de transmissão não suportada.

en: Unsupported rate.
pt_BR: Taxa não suportado.

en: Unsupported scheme.
pt_BR: Esquema não suportado.

en: Unsupported service.
pt_BR: Serviço não suportado.

en: Unsupported state transition.
pt_BR: Troca de estado não suportado.

en: Unsupported thinning.
pt_BR: Tipo não suportado.

en: Unsupported time format.
pt_BR: Formato de tempo não suportado.

en: Unsupported transfer syntax.
pt_BR: Sintaxe de transferência não suportada.

en: Unsupported type.
pt_BR: Tipo não suportado.

en: Unterminated string constant
pt_BR: Cadeia constante não terminada

en: Untitled
pt_BR: Sem nome

en: Untrusted Certificates
pt_BR: Certificados Desconfiáveis

en: Unwilling To Perform
pt_BR: Indisposto a Realizar

en: Up One Level
pt_BR: Um Nível Acima

en: Updates the display every four seconds
pt_BR: Atualiza a tela a cada quatro segundos

en: Updates the display every two seconds
pt_BR: Atualiza a tela a cada dois segundos

en: Updates the display twice per second
pt_BR: Atualiza a tela duas vezes por segundo

en: Updating component registration
pt_BR: Atualizando registro de componentes

en: Updating environment strings
pt_BR: Atualizando textos do ambiente

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
pt_BR: Uso:
      REG [operação] [parâmetros]
    
    Operações suportadas:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    Para ajuda com alguma operação específica digite:
      REG [operação] /?

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
pt_BR: Uso:
      regedit [opções] [arquivo] [chave]
    
    Opções:
      [sem opção]    Executa a versão gráfica desse programa..
      /L:system.dat  O local do arquivo system.dat a ser modificado.
                     Compatível com qualquer outra opção. Ignorado.
      /R:user.dat    O local do arquivo user.dat a ser modificado.
                     Compatível com qualquer outra opção. Ignorado.
      /C             Importa o conteúdo do arquivo de registro.
      /D             Remove a chave de registro especificada.
      /E             Exporta o conteúdo de uma chave de registro para arquivo.
                     Se nenhuma chave é especificada exporta o registro inteiro.
      /S             Modo silencioso. Nenhuma mensagem será exibida.
      /V             Executa a versão gráfica em modo avançado. Ignorado.
      /?             Exibe essas informações e encerra.
      [arquivo]      O local do arquivo contendo informações para importar.
                     Quando usado com [/E] essa opção muda para o local onde serão
                     exportados os dados do registro.
      [chave]        A chave do registro a ser modificada.
    
    Exemplos de uso:
      regedit "importar.reg"
      regedit /E "exportar.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Error\Caminho"

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
pt_BR: Uso:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] arquivo
    
    Opções:
      [/u]  Remove o registro de um servidor.
      [/s]  Modo silencioso (nenhuma mensagem será exibida).
      [/i]  Executa DllInstall, passando o parâmetro opcional [cmdline].
    	Quando é usado com [/u] a operação DllInstall é chamada com modo de desinstalação.
      [/n]  Não executar DllRegisterServer. Essa opção deve ser usada com [/i].

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
pt_BR: Uso:
      uninstaller [opções]
    
    Opções:
      --help	    Mostra essa informação.
      --list	    Lista todos os programas instalados nesse prefixo do Wine.
      --remove {GUID}   Desinstala a aplicação especificada.
    		    Use '--list' para descobrir o GUID do aplicação.
      [sem opção]       Executa a versão gráfica desse programa.

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
pt_BR: Uso: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t arquivo | /x arquivo]

en: Usage: hostname
pt_BR: Modo de usar: hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
pt_BR: Modo de usar: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
pt_BR: Modo de usar: taskkill [/?] [/f] [/im NomedoProcesso | /pid IDdoProcesso]

en: Use &data source name
pt_BR: Usar nome da origem de &dados

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
pt_BR: Utilizar script automático de configuração Proxy(PAC)

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
pt_BR: Usar processo automático de configuração de Proxy Web(WPAD)

en: Use a proxy server
pt_BR: Usar servidor de proxy

en: Use c&onnection string
pt_BR: Usar string de conexão

en: Use global settings
pt_BR: Usar configurações globais

en: User
pt_BR: Usuário

en: User &Name
pt_BR: &Nome de usuário

en: User &name:
pt_BR: &Nome de usuário:

en: User Canceled
pt_BR: Cancelado pelo Usuário

en: User Notice
pt_BR: Aviso de Usuário

en: User already exists.
pt_BR: Usuário já existe.

en: User already in group.
pt_BR: O usuário já está no grupo.

en: User already in local group.
pt_BR: O usuário já pertence ao grupo local.

en: User is built-in.
pt_BR: O usuário é embutido.

en: User must change password.
pt_BR: O usuário tem que alterar a senha.

en: User not authenticated.
pt_BR: Usuário não autenticado.

en: User not in group.
pt_BR: O usuário não está no grupo.

en: User not in local group.
pt_BR: O usuário não pertence ao grupo local.

en: User not logged on.
pt_BR: O usuário não está logado.

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: VBArray object expected
pt_BR: Objeto VBArray esperado

en: VER displays the version of cmd you are running.
pt_BR: VER mostra a versão do cmd em execução.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
pt_BR: VERIFY é usado para configurar, limpar e testar a flag de verificação. As formas válidas são
    
    VERIFY ON	Aciona a flag.
    VERIFY OFF	Limpa a flag.
    VERIFY		Mostra ON ou OFF como apropriado.
    
    A flag de verificação não tem função nenhuma no Wine.

en: VM Size
pt_BR: Tamanho da Memória Virtual

en: VOL shows the volume label of a disk device.
pt_BR: VOL mostra o rótulo de volume de um dispositivo de disco.

en: Valid from
pt_BR: Válido desde

en: Valid from
pt_BR: Válido desde

en: Valid to
pt_BR: Válido até

en: Validating install
pt_BR: Validando instalação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value content
pt_BR: Conteúdos de valor

en: Value data:
pt_BR: Dados do valor:

en: Value is not available.
pt_BR: Valor não disponível.

en: Value name:
pt_BR: Nome do valor:

en: Value names
pt_BR: Nomes de valor

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
pt_BR: Variável usa um tipo de automação não suportado em VBScript

en: Vector property is not allowed.
pt_BR: Vetor de Propriedade não permitido.

en: Vector property is required.
pt_BR: Propriedade do vetor necessária.

en: Verify is %1
pt_BR: A verificação está %1

en: Verify must be ON or OFF
pt_BR: Verificação deve ser ON ou OFF

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version 1 Fields Only
pt_BR: Campos da Versão 1 Apenas

en: Version information
pt_BR: Informação de versão

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Very Low
pt_BR: Muito baixa

en: Video Compression
pt_BR: Compressão de vídeo

en: Videos
pt_BR: Documentos\Meus Vídeos

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: View &Type information
pt_BR: Ver Informação de &Tipo

en: Virtual Base CRL Number
pt_BR: Número CRL de Base Virtual

en: Voice input device:
pt_BR: Entrada de voz:

en: Voice output device:
pt_BR: Saída de voz:

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
pt_BR: Número de Série do Volume é %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
pt_BR: O volume na unidade %1!c! não tem rótulo.

en: Volume in drive %1!c! is %2
pt_BR: O volume na unidade %1!c! é %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
pt_BR: Rótulo do Volume (11 caracteres, <Enter> para nenhum)?

en: Volume label too long.
pt_BR: Rótulo de volume muito longo.

en: W&idth:
pt_BR: L&argura:

en: WARNING
pt_BR: AVISO

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
pt_BR: AVISO: Mudar a prioridade deste processo pode causar
    resultados indesejáveis, incluindo instabilidade do sistema.
    Tem certeza que deseja mudar a prioridade?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
pt_BR: AVISO: Depurar este processo pode resultar em perda de dados.
    Tem a certeza que deseja ativar o depurador?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
pt_BR: AVISO: Finalizar um processo pode causar resultados indesejáveis,
    incluindo perda de dados e instabilidade do sistema.
    O processo não vai poder salvar seus estado ou dados antes
    de finalizar. Tem certeza que deseja finalizar o processo?

en: Waiting for Program
pt_BR: Esperando o programa

en: Waiting;
pt_BR: Esperando;

en: Warming up;
pt_BR: Aquecendo;

en: Warning [1].
pt_BR: Atenção [1].

en: Warning: system library
pt_BR: Aviso: biblioteca do sistema

en: Waveform
pt_BR: Formato de onda

en: Waveform: %s
pt_BR: Formato de onda: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
pt_BR: Bem-vindo ao Assistente de Exportação de Certificados

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
pt_BR: Bem-vindo ao Assistente de Importação de Certificados

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Western Europe and United States
pt_BR: Europa Ocidental e Estados Unidos

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
pt_BR: Quando instalado, um componente ActiveX tem acesso total ao computador. Não clique em instalar a menos que tenha absoluta confiança na fonte acima.

en: Where:
pt_BR: Local:

en: White
pt_BR: Branco

en: Whole string only
pt_BR: Apenas toda a frase

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
pt_BR: Arquivos de Registro Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
pt_BR: Janela

en: Window Background
pt_BR: Fundo da Janela

en: Window Frame
pt_BR: Corpo da Janela

en: Window Text
pt_BR: Texto da Janela

en: Window handles have different parents.
pt_BR: Os manipuladores das janelas têm pais diferentes.

en: Window has no system menu.
pt_BR: A janela não tem nenhum menu de sistema.

en: Window owned by another thread.
pt_BR: Janela atribuída a outra linha de execução.

en: Window settings
pt_BR: Configurações de Janela

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Windows Hardware Driver Verification
pt_BR: Verificação de Driver de Hardware do Windows

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
pt_BR: Instalador do Windows %s
    
    Modo de usar:
    msiexec comando {parâmetro requisitado} [parâmetro opcional]
    
    Instalar um produto:
    	/i {pacote|códigodoproduto} [propriedade]
    	/package {pacote|códigodoproduto} [propriedade]
    	/a pacote [propriedade]
    Reparar uma instalação:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {pacote|códigodoproduto}
    Desinstalar um produto:
    	/uninstall {pacote|códigodoproduto} [propriedade]
    	/x {pacote|códigodoproduto} [propriedade]
    Anunciar um produto:
    	/j[u|m] pacote [/t transformação] [/g idlinguagem]
    Aplicar um patch:
    	/p pacotedepatch [propriedade]
    	/p pacotedepatch /a pacote [propriedade]
    Modificadores de log e interface de usuário para os comandos acima:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] arquivo_de_log
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Registrar Serviço MSI:
    	/y
    Cancelar registro de Serviço MSI:
    	/z
    Mostrar esta ajuda:
    	/help
    	/?

en: Windows Product Update
pt_BR: Atualização de Produto do Windows

en: Windows System Component Verification
pt_BR: Verificação de Componentes de Sistema do Windows

en: Windows registration information
pt_BR: Informações de registro do Windows

en: Wine &license
pt_BR: &Licença do Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
pt_BR: Manipulador de AVI padrão do Wine

en: Wine Application Uninstaller
pt_BR: Desinstalador de Aplicativos Wine

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
pt_BR: Desinstalador de Aplicativos do Wine
    
    Desinstala programas do prefixo do Wine atual.

en: Wine Command Prompt
pt_BR: Prompt de Comando Wine

en: Wine Control Panel
pt_BR: Painel de Controle do Wine

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
pt_BR: Utilitário de Registro de DLL do Wine
    
    Fornece serviços de registro de DLL.

en: Wine File Manager
pt_BR: Gerenciador de Arquivos do Wine

en: Wine Gecko Installer
pt_BR: Instalador Wine Gecko

en: Wine Help
pt_BR: Ajuda Wine

en: Wine License
pt_BR: Licença do Wine

en: Wine MS-RLE video codec
pt_BR: Codec de vídeo Wine MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
pt_BR: Codec de vídeo Wine MS-RLE
    Direitos autorais 2002 por Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
pt_BR: Instalador Wine Mono

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
pt_BR: Programas Wine (*.exe,*.exe.so)

en: Wine Sound Mapper
pt_BR: Mapeador de Som do Wine

en: Wine Video 1 video codec
pt_BR: Codec de vídeo Wine Video 1

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
pt_BR: O Wine pode automaticamente selecionar o conjunto de certificados ou você pode especificar a localização para os certificados.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
pt_BR: O Wine pode imitar diferentes versões do Windows para cada aplicativo. Esta aba é ligada às abas Bibliotecas e Gráficos para permitir alterar configurações globais ou por aplicativo também nessas abas.

en: Wine configuration
pt_BR: Configuração do Wine

en: Wine configuration for %s
pt_BR: Configuração do Wine para %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
pt_BR: O Wine não pôde encontrar o pacote Gecko que é necessário para aplicativos com HTML embutido funcionarem corretamente. O Wine pode automaticamente efetuar o download e instalá-lo para você.
    
    Nota: é recomendável usar os pacotes da sua distribuição em vez disso. Veja <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> para mais detalhes.

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
pt_BR: O Wine não pôde encontrar o pacote wine-mono que é necessário para que aplicativos .NET funcionarem corretamente. O Wine pode automaticamente efetuar o download e instalá-lo para você.
    
    Nota: é recomendável usar os pacotes da sua distribuição em vez disso. Veja <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> para mais detalhes.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
pt_BR: O Wine é software livre; você pode redistribui-lo e/ou modificá-lo nos termos da GNU Lesser General Public License conforme publicado pela Free Software Foundation; tanto na versão 2.1 desta licença ou (à sua escolha) qualquer versão posterior.
    
    O Wine é distribuído na esperança de que seja útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem sequer a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou FEITO PARA UM PROPÓSITO ESPECÍFICO. Veja a GNU Lesser General Public License para mais detalhes.
    
    Você deve ter recebido uma cópia da GNU Lesser General Public License com o Wine; senão, escreva à Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine kernel DLL
pt_BR: Biblioteca de kernel Wine

en: Wine was brought to you by:
pt_BR: Wine foi disponibilizado por:

en: Wizard
pt_BR: Assistente

en: Wrap text by the &margin
pt_BR: Moldar texto pela &margem

en: Wrap text by the &window border
pt_BR: Moldar texto pela bor&da da janela

en: Write
pt_BR: Gravação

en: Write fault.
pt_BR: Falha de escrita.

en: Write protected.
pt_BR: Protegido contra escrita.

en: Writing INI files values
pt_BR: Gravando valores no arquivo INI

en: Writing system registry values
pt_BR: Gravando valores do registro de sistema

en: Wrong disk.
pt_BR: Disco errado.

en: Wrong installation package version.
pt_BR: Versão de pacote de instalação errada.

en: Wrong kind of binding.
pt_BR: Tipo de vínculo errado.

en: Wrong number of arguments or invalid property assignment
pt_BR: Numero de argumento errado ou propriedade inválida

en: Wrong operating system.
pt_BR: Sistema operacional errado.

en: Wrong password.
pt_BR: Senha errada.

en: Wrong pipe order.
pt_BR: Ordem de pipe errada.

en: Wrong pipe version.
pt_BR: Versão de pipe errada.

en: Wrong serializing package version.
pt_BR: Versão de pacote de serialização errada.

en: Wrong stub version.
pt_BR: Versão de stub errada.

en: Wrong target name.
pt_BR: Nome de destino errado.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
pt_BR: Certificado X.509 (*.cer; *.crt)

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
pt_BR: XCOPY - Copia arquivos ou árvores de diretório para um destino.
    
    Sintaxe:
    XCOPY fonte [destino] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Onde:
    
    [/I]  Assumir diretório se o destino não existe e está copiando dois ou
    	mais arquivos.
    [/S]  Copiar diretórios e subdiretórios.
    [/E]  Copiar diretórios e subdiretórios, incluindo os vazios.
    [/Q]  Não mostrar nomes durante a cópia, isso é, modo silencioso.
    [/F]  Mostrar por completo os nomes de fonte e destino durante a cópia.
    [/L]  Simular a operação, mostrando os nomes que seriam copiados.
    [/W]  Alerta antes de iniciar a operação de cópia.
    [/T]  Cria a estrutura de diretórios vazia mas não copia arquivos.
    [/Y]  Omite alertas ao sobrescrever arquivos.
    [/-Y] Alerta ao sobrescrever arquivos.
    [/P]  Alerta antes de cada arquivo ser copiado.
    [/N]  Copiar usando nomes curtos.
    [/U]  Copiar apenas arquivos que já existem no destino.
    [/R]  Sobrescrever quaisquer arquivos somente leitura.
    [/H]  Incluir arquivos ocultos e de sistema na cópia.
    [/C]  Continuar mesmo que ocorra um erro durante a cópia.
    [/A]  Copiar apenas arquivos com atributo de arquivo.
    [/M]  Copiar apenas arquivos com atributo de arquivo, removendo
    	o atributo de arquivo.
    [/K]  Copia os atributos do arquivo; sem isto, os atributos não são preservados.
    [/D | /D:m-d-y] Copiar novos arquivos ou os alterados após a data fornecida.
    		Se nenhuma data for fornecida, apenas copiar se o destino
    		for mais antigo que a fonte.

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: Yes key]
en: Y
pt_BR: S

en: Yes or No Trust
pt_BR: Confiança Sim ou Não

en: Yes to &all
pt_BR: Sim para &todos

en: You can choose the address that will be used as your home page.
pt_BR: Escolha o endereço que será usado como página inicial.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
pt_BR: Você pode excluir caches de páginas, cookies e outros dados.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
pt_BR: Não é possível adicionar mais unidades.
    
    Cada unidade deve ter uma letra, de A a Z, então não é possível ter mais que 26.

en: You do not have access to open the file.
pt_BR: Você não tem acesso para abrir o arquivo.

en: You do not have access to save the file.
pt_BR: Você não tem acesso para salvar o arquivo.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
pt_BR: Não existe uma unidade C. Isto não é nada bom.
    
    Lembre-se de clicar em 'Adicionar' na aba Unidades para criar uma!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
pt_BR: Você escolheu salvar em formato de texto simples, o que vai anular todas as formatações. Tem a certeza que deseja fazer isto?

en: You have specified the following settings:
pt_BR: Foram especificadas as seguintes configurações:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
pt_BR: O Assistente de Exportação de Certificados finalizou com sucesso.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
pt_BR: O Assistente de Importação de Certificados finalizou com sucesso.

en: You may password-protect a private key.
pt_BR: Você pode proteger uma chave privada com senha.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
pt_BR: Você precisa especificar um apelido quando utilizar o parâmetro 'new'.

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
pt_BR: Não será mais possível continuar a decifrar ou assinar mensagens com estes certificados.
    Tem certeza que deseja remover estes certificados?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
pt_BR: Não será mais possível continuar a decifrar ou assinar mensagens com este certificado.
    Tem certeza que deseja remover este certificado?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
pt_BR: Não será mais possível continuar a cifrar ou verificar mensagens com estes certificados.
    Tem certeza que deseja remover estes certificados?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
pt_BR: Não será mais possível continuar a cifrar ou verificar mensagens com este certificado.
    Tem certeza que deseja remover este certificado?

en: Zoom in
pt_BR: Mais zoom

en: Zoom out
pt_BR: Menos zoom

en: [none]
pt_BR: [nenhuma]

[ctx: accelerator Open]
en: O
pt_BR: A

[ctx: accelerator Select All]
en: A
pt_BR: T

en: alert
pt_BR: alerta

en: animation
pt_BR: animação

en: application
pt_BR: aplicativo

en: audio
pt_BR: áudio

en: border
pt_BR: margem

en: builtin
pt_BR: embutida

en: builtin, native
pt_BR: embutida, nativa

en: caret
pt_BR: circunflexo

en: cell
pt_BR: célula

en: character
pt_BR: caractere

en: chart
pt_BR: gráfico

en: check button
pt_BR: botão de seleção

en: choose which folder contains %s
pt_BR: escolha a pasta que contém %s

en: client
pt_BR: cliente

en: clock
pt_BR: relógio

en: column
pt_BR: coluna

en: column header
pt_BR: cabeçalho da coluna

en: combo box
pt_BR: caixa de combinação

en: diagram
pt_BR: diagrama

en: dial
pt_BR: discar

en: dialog
pt_BR: diálogo

[ctx: directory]
en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: disabled
pt_BR: desativada

[ctx: display name]
en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: document
pt_BR: documento

en: drop down
pt_BR: lista suspensa

en: drop down button
pt_BR: botão de lista suspensa

en: enter which folder contains %s
pt_BR: entre a pasta que contém %s

en: equation
pt_BR: equação

en: feature from:
pt_BR: origem da funcionalidade:

en: frames
pt_BR: quadros

en: graphic
pt_BR: gráfico

en: grid drop down button
pt_BR: botão de grade suspensa

en: grip
pt_BR: alça

en: grouping
pt_BR: agrupamento

en: help balloon
pt_BR: balão de ajuda

[ctx: home page]
en: Home
pt_BR: Página Inicial

en: hot key field
pt_BR: campo com atalho de teclado

[ctx: hotkey]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: hours
pt_BR: horas

en: inch
pt_BR: polegada

en: indicator
pt_BR: indicador

en: insert disk %s
pt_BR: insira disco %s

en: install source for feature missing
pt_BR: faltando fonte de instalação para funcionalidade

en: link
pt_BR: atalho

en: list
pt_BR: lista

en: list item
pt_BR: item da lista

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Afeganistão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Afeganistão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Alasca

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Alasca

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Aleutas

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Aleutas

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Altai

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Altai

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Árabe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Arábia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Arábia Saudita

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Arábia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
pt_BR: Hora padrão Árabe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Argentina

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Argentina

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Astracã

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Astracã

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Atlântico

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Atlântico

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Azerbaijão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Azerbaijão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Açores

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Açores

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Bahia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Bahia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Bangladesh

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Bangladesh

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Belarus

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Belarus

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Bougainville

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Canada Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Canadá Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Cabo Verde

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Cabo Verde

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Cáucaso

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Cáucaso

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Austrália

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Standard Time
pt_BR: Hora padrão da América Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Asia Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Brasil Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Standard Time
pt_BR: Hora padrão Central do Brasil

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Europa Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Europa Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Pacífico Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
pt_BR: Hora padrão Central

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time (Mexico)
pt_BR: Hora padrão Central(México)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Ilhas Chatham

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da China

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
pt_BR: Hora padrão da China

[ctx: maximum 31 characters]
en: Coordinated Universal Time
pt_BR: Tempo Universal Coordenado

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Cuba

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Cuba

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Meridiano

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Meridiano

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Standard Time
pt_BR: Hora padrão da África Oriental

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Europa Oriental

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Brasília

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Ilha da Páscoa

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Leste

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Leste

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time (Mexico)
pt_BR: Hora padrão Oriental(México)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Egito

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Egito

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Ecaterimburgo

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
pt_BR: Horário de verão FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
pt_BR: Hora padrão FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Fiji

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Fiji

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
pt_BR: Horário de verão GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
pt_BR: Hora padrão GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
pt_BR: Horário de verão GTB

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
pt_BR: Hora padrão GTB

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Georgia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Georgia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Groenlândia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Groenlândia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Greenwich

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Greenwich

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Haiti

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Haiti

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Avaí

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Avaí

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Índia

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Índia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Irã

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Irã

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Israel

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Israel

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Jordânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Jordânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Kaliningrado

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Coreia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Coreia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Líbia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Líbia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Lord Howe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Lord Howe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Magadan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Magadan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Magalhães

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Magalhães

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Standard Time
pt_BR: Hora padrão das Ilhas Marquesas

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Mauritânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Mauritânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Oriente Médio

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Montevidéu

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Montevidéu

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Marrocos

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Marrocos

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Montanha

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time (Mexico)
pt_BR: Horário de verão de Montanha

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Montanha

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time (Mexico)
pt_BR: Hora padrão de Montanha

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Myanmar

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Myanmar

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Norte da Ásia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Namíbia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Namíbia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Nepal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Nepal

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Nova Zelândia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Nova Zelândia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Terra Nova

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Norfolk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Norfolk

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Norte da Asia

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Norte da Asia

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Norte da Ásia

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Norte da Asia

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Coreia do Norte

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Omsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Omsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Pacífico

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Pacífico

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time (Mexico)
pt_BR: Hora padrão do Pacífico(México)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Paquistão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Paquistão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Paraguai

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Paraguai

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Kyzylorda

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Kyzylorda

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da România

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Standard Time
pt_BR: Hora padrão Românica

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 10
pt_BR: Zora Horária da Rússia 10

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 11
pt_BR: Zora Horária da Rússia 11

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 3
pt_BR: Zora Horária da Rússia 3

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Rússia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Rússia

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Sudeste da Ásia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de São Pedro

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
pt_BR: Hora padrão de São Pedro

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Sacalina

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Sacalina

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Samoa

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Samoa

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de São Tomé

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
pt_BR: Hora padrão de São Tomé

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Saratov

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Saratov

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Singapura

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Singapura

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Standard Time
pt_BR: Hora padrão da África do Sul

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Sri Lanka

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Sri Lanka

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Sudão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Sudão

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Síria

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Síria

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Taipei

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Taipei

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Tasmânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Tasmânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Tocantins

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Tocantins

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Tóquio

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Tóquio

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Tomsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Tomsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Tonga

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Tonga

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Transbaikal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Transbaikal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Turquia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Turquia

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Daylight Time
pt_BR: Horário de verão do Leste EUA

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Leste dos EUA

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Montanha(EUA)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Ulaanbaatar

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Norte da Ásia

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Venezuela

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Venezuela

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Vladivostoque

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Volgogrado

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Volgogrado

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Europa Ocidental

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Mongólia

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Mongólia

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Standard Time
pt_BR: Hora padrão do Oeste da Ásia

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Daylight Time
pt_BR: Horário de verão da Cisjordânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Standard Time
pt_BR: Hora padrão da Cisjordânia

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Daylight Time
pt_BR: Horário de verão Pacífico Oeste

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Iacutusque

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Iacutusque

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
pt_BR: Horário de verão de Yukon

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
pt_BR: Hora padrão de Yukon

en: menu bar
pt_BR: barra de menu

en: menu button
pt_BR: botão de menu

en: menu item
pt_BR: item do menu

en: minutes
pt_BR: minutos

en: native
pt_BR: nativa

en: native, builtin
pt_BR: nativa, embutida

en: network drive for feature missing
pt_BR: faltando unidade de rede para funcionalidade

[ctx: object state]
en: alert high
pt_BR: alerta alto

[ctx: object state]
en: alert low
pt_BR: alerta baixo

[ctx: object state]
en: alert medium
pt_BR: alerta médio

[ctx: object state]
en: animated
pt_BR: animado

[ctx: object state]
en: busy
pt_BR: ocupado

[ctx: object state]
en: checked
pt_BR: marcado

[ctx: object state]
en: collapsed
pt_BR: reduzido

[ctx: object state]
en: default
pt_BR: padrão

[ctx: object state]
en: expanded
pt_BR: expandido

[ctx: object state]
en: extended selectable
pt_BR: seleção estendível

[ctx: object state]
en: floating
pt_BR: flutuando

[ctx: object state]
en: focusable
pt_BR: focável

[ctx: object state]
en: focused
pt_BR: focado

[ctx: object state]
en: has popup
pt_BR: tem popup

[ctx: object state]
en: hot tracked
pt_BR: elemento ativo

[ctx: object state]
en: invisible
pt_BR: invisível

[ctx: object state]
en: linked
pt_BR: ligado

[ctx: object state]
en: marqueed
pt_BR: em movimento

[ctx: object state]
en: mixed
pt_BR: misturado

[ctx: object state]
en: moveable
pt_BR: movimentável

[ctx: object state]
en: multi selectable
pt_BR: multi selecionável

[ctx: object state]
en: offscreen
pt_BR: fora da tela

[ctx: object state]
en: pressed
pt_BR: pressionado

[ctx: object state]
en: protected
pt_BR: protegido

[ctx: object state]
en: read only
pt_BR: somente leitura

[ctx: object state]
en: selectable
pt_BR: selecionável

[ctx: object state]
en: selected
pt_BR: selecionado

[ctx: object state]
en: self voicing
pt_BR: voz própria

[ctx: object state]
en: sizeable
pt_BR: expansível

[ctx: object state]
en: traversed
pt_BR: percorrido

[ctx: object state]
en: unavailable
pt_BR: indisponível

en: outline
pt_BR: contorno

en: outline button
pt_BR: botão de contorno

en: outline item
pt_BR: item de contorno

en: page tab
pt_BR: aba de página

en: page tab list
pt_BR: lista de guias de página

en: pane
pt_BR: painel

en: path %s not found
pt_BR: caminho %s não encontrado

[ctx: path length]
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: popup menu
pt_BR: menu popup

en: progress bar
pt_BR: barra de progresso

en: property page
pt_BR: página de propriedades

en: push button
pt_BR: botão

en: radio button
pt_BR: botão de opção

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
pt_BR: &Restaurar

en: reg: Invalid command line parameters
pt_BR: reg: Parâmetros da linha de comandos inválidos

en: reg: Invalid option [%1].
pt_BR: reg: Opção inválida [%1].

en: reg: Invalid registry key
pt_BR: reg: Chave de registro inválida

en: reg: Invalid syntax.
pt_BR: reg: Sintaxe inválida.

en: reg: Invalid system key
pt_BR: reg: Chave de sistema inválida

en: reg: The file '%1' was not found.
pt_BR: reg: O arquivo '%1' não foi encontrado.

en: reg: The operation completed successfully
pt_BR: reg: A operação foi completada com sucesso

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
pt_BR: reg: A opção [/d] precisa ser seguida de um valor hexadecimal válido

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
pt_BR: reg: A opção [/d] precisa ser seguida de um valor numérico válido

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
pt_BR: reg: A opção [/d] precisa ser seguida de uma string válida

en: reg: The registry operation was cancelled
pt_BR: reg: A operação de registro foi cancelada

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
pt_BR: reg: Chaves de origem e destino não podem ser as mesmas

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
pt_BR: reg: Não foi possível acessar ou criar a chave de registo especificado

en: reg: Unable to access remote machine
pt_BR: reg: Não foi possível acessar a máquina remota

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
pt_BR: regedit: Não foi possível remover todos os valores em '%1'

en: reg: Unable to find the specified registry key
pt_BR: reg: Não foi possível encontrar a chave de registo especificada

en: reg: Unable to find the specified registry value
pt_BR: reg: Não foi possível encontrar o valor especificado

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
pt_BR: reg: Não foi possível importar a chave de registro '%1'

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
pt_BR: reg: Tipo de dado de registro não suportado [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
pt_BR: reg: Sequência de escape não reconhecida [\%1!c!]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
pt_BR: reg: Tipo de dado de registro não suportado [%1]

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
pt_BR: regedit: Valor hexadecimal inválido.

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
pt_BR: regedit: Opção inválida ou não reconhecida [%1]

en: regedit: Invalid system key [%1]
pt_BR: regedit: Chave de sistema inválido[%1]

en: regedit: No filename was specified.
pt_BR: regedit: Nenhum nome de arquivo especificado.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
pt_BR: regedit: Nenhuma chave de registro especificada para remoção.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
pt_BR: regedit: Sem memória disponível! (%1!S!, line %2!u!)

en: regedit: The file '%1' was not found.
pt_BR: regedit: O arquivo '%1' não foi encontrado.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
pt_BR: regedit: A linha '%1' não foi reconhecida.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
pt_BR: regedit: A linha contém sintaxe inválida.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
pt_BR: regedit: O valor de registro '%1' será exportado como dado binário.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
pt_BR: regedit: Não foi possível adicionar o registro de valor '%1' em '%2'.

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
pt_BR: regedit: Não foi possível converter os dados hexadecimais. Um valor inválido foi encontrado em '%1'.

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
pt_BR: regedit: Não foi possível remover a chave de registro '%1'.

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
pt_BR: regedit: Não foi possível exportar '%1'. A chave do registro não foi encontrada.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
pt_BR: regedit: Falha ao abrir o arquivo '%1'.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
pt_BR: regedit: Não foi possível abrir a chave de registro '%1'.

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
pt_BR: regedit: Fim de linha inesperado em '%1'.

en: regedit: Unhandled action.
pt_BR: regedit: Ação sem tratamento.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
pt_BR: regedit: Sequência de escape não reconhecida [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
pt_BR: regedit: Tipo de dado de registro não suportado [0x%1!x!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
pt_BR: regedit: Tipo de dado de registro [0x%1!x!] não suportado encontrado em '%2'.

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
pt_BR: regsvr32: '%1!S!' não implementado na DLL '%2'

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Falha ao instalar DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Falha ao carregar a DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Falha ao registrar DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Falha ao desinstalar DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Falha ao remover o registro da DLL '%1'

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
pt_BR: regsvr32: Parâmetro inválido ou não reconhecido [%1]

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: DLL '%1' instalada com sucesso

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: DLL '%1' registrada com sucesso

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: DLL '%1' desinstalada com sucesso

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
pt_BR: regsvr32: Registro da DLL '%1' removido com sucesso

en: root fs
pt_BR: sistema de arquivos Raiz

en: row
pt_BR: linha

en: row header
pt_BR: cabeçalho da linha

en: scroll bar
pt_BR: barra de rolagem

en: seconds
pt_BR: segundos

en: seconds.
pt_BR: segundos.

en: separator
pt_BR: separador

en: slider
pt_BR: controle deslizante

en: sound
pt_BR: som

en: spin box
pt_BR: botão de seta

en: split button
pt_BR: botão de divisão

en: static text
pt_BR: texto estático

en: status bar
pt_BR: barra de estado

en: table
pt_BR: tabela

[ctx: table of contents]
en: &Home
pt_BR: &Início

[ctx: table of contents]
en: Home
pt_BR: Início

en: text
pt_BR: texto

en: the program which created it
pt_BR: o programa que o criou

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
pt_BR:  h

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
pt_BR:  s

en: title bar
pt_BR: barra de título

en: tool bar
pt_BR: barra de ferramentas

en: tool tip
pt_BR: dica

en: uncompressed
pt_BR: sem compressão

en: uninstaller: Invalid option [%1]
pt_BR: uninstaller: Opção inválida [%1]

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
pt_BR: uninstaller: A aplicação com GUID '%1' não foi encontrada

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
pt_BR: uninstaller: A opção '--remove' deve ser seguida por um GUID de aplicação

[ctx: unit: dots/inch]
en: dpi
pt_BR: ppp

[ctx: unit: inch]
en: in
pt_BR: pol

[ctx: unit: microseconds]
en: us
pt_BR: µs

en: unknown object
pt_BR: objeto desconhecido

en: video
pt_BR: vídeo

en: white space
pt_BR: espaço em branco

en: window
pt_BR: janela

[ctx: window]
en: &Restore
pt_BR: &Restaurar

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
pt_BR: wineconsole: Falha ao iniciar programa %s.
    O comando é inválido.

en: {{Disk full: }}
pt_BR: {{Disco cheio: }}

en: {{Error [1]. }}
pt_BR: {{Erro [1]. }}

en: {{Fatal error: }}
pt_BR: {{Erro Fatal: }}

en: |S&olid
pt_BR: |S&olido
