Wine - en to ja translation catalogue (4079 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
ja: 
    状態    ローカル リモート
    ---------------------------------------------------------------

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
ja:   /reg:32
         32 ビット ビューを用いてレジストリにアクセスします。
    
      /reg:64
         64 ビット ビューを用いてレジストリにアクセスします。

en:  to
ja:  から

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
ja: %1
    このファイルには、%2 として保存すると失われてしまう Unicode 文字が含まれています。
    これらの文字を保存するには [キャンセル] をクリックし、[文字コード] リストから
    Unicode 選択肢のいずれか一つを選択してください。
    続行しますか?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
ja: %1      %2       %3      リソース数: %4!u!

en: %1 %2 &Object
ja: %1 %2 オブジェクト(&O)

en: %1 &Object
ja: %1 オブジェクト(&O)

en: %1 (%2!d! bits)
ja: %1 (%2!d! ビット)

en: %1 adapter %2
ja: %1 アダプター %2

en: %1 of %2 free
ja: 全 %2 中、%1 の空き

en: %1!d! file(s) copied
ja: %1!d! ファイルをコピーしました

en: %1!d! file(s) would be copied
ja: %1!d! ファイルがコピーされる見込みです

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
ja: 残り %1!u! %2 %3!u! %4

en: %1!u! %2 remaining
ja: 残り %1!u! %2

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
ja: %1!u!MB 使用中、%2!u!MB 使用可能

en: %1: File Not Found
ja: %1: ファイルが見つかりません

en: %d bytes
ja: %d バイト

en: &Abort
ja: 中止(&A)

en: &About
ja: 情報(&A)

en: &About Clock
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Control Panel
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Internet Explorer
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Notepad
ja: バージョン情報(&A)

en: &About OleView
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Program Manager
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Registry Editor
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Task Manager
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Wine
ja: Wineについて(&A)

en: &About Wine File Manager
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Wine Help
ja: バージョン情報(&A)

en: &About Wine Wordpad
ja: Wine Wordpad について(&A)

en: &About WineMine
ja: バージョン情報(&A)

en: &Above Normal
ja: 通常以上(&A)

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Add ->
ja: 追加(&A) ->

en: &Add Control...
ja: コントロールを追加(&A)...

en: &Add to Custom Colors
ja: 色の追加(&A)

en: &Add to Favorites...
ja: お気に入りに追加(&A)...

en: &Address bar
ja: アドレス バー(&A)

en: &Advanced...
ja: 詳細(&A)...

en: &All
ja: すべて(&A)

en: &All File Details
ja: すべてのファイル詳細(&A)

en: &Always on Top
ja: 常に手前に表示(&A)

en: &Annotate...
ja: コメント(&A)...

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: &Arrange Icons
ja: アイコンの並び替え(&A)

en: &Arrange automatically
ja: 自動整列(&A)

en: &As:
ja: 形式(&A):

en: &Attributes:
ja: 属性(&A):

en: &Auto Arrange
ja: アイコンの自動整列(&A)

en: &Automatically select certificate store
ja: 証明書ストアを自動的に選択する(&A)

en: &Back
ja: 戻る(&B)

en: &Basic Colors:
ja: 基本色(&B):

en: &Beginner
ja: 初級(&B)

en: &Below Normal
ja: 通常以下(&B)

en: &Binary Value
ja: バイナリ値(&B)

en: &Bind to file...
ja: ファイルにバインド(&B)...

en: &Blank page
ja: 空白(&B)

en: &Blank password
ja: 空のパスワード(&B)

en: &Blue:
ja: 青(&B):

en: &Bookmark
ja: しおり(&B)

en: &Bottom:
ja: 下(&B):

en: &Bring To Front
ja: 手前に表示(&B)

en: &Browse View
ja: 表示ビュー(&B)

en: &Browse...
ja: 参照(&B)...

en: &Buffer size:
ja: バッファー サイズ(&B):

en: &Builtin (Wine)
ja: 内蔵版 (Wine)(&B)

en: &Bullet points
ja: 箇条書き(&B)

en: &CPU History
ja: CPU の履歴(&C)

en: &CPU Usage
ja: CPU 使用率(&C)

en: &Cascade
ja: 重ねて表示(&C)

en: &Cell
ja: セル(&C)

en: &Cell Properties
ja: セルのプロパティ(&C)

en: &Certificate purposes:
ja: 証明書の目的(&C):

en: &Change...
ja: 変更(&C)...

en: &Choose a stream:
ja: ストリームを選択(&C):

en: &Clear	Del
ja: クリア(&C)	Del

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: &Close	Alt+F4
ja: 閉じる(&C)	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
ja: 閉じる(&C)	Ctrl+F4

en: &Close console
ja: コンソールを閉じる(&C)

en: &CoCreateInstance Flag
ja: &CoCreateInstance フラグ

en: &Color
ja: 色(&C)

en: &Color:
ja: 配色(&C):

en: &Column
ja: 列(&C)

en: &Command line:
ja: コマンド ライン(&C):

en: &Compressed
ja: 圧縮済み(&C)

en: &Compressor:
ja: コンプレッサー(&C):

en: &Confirm password:
ja: パスワードの確認(&C):

en: &Connection string:
ja: 接続文字列:

en: &Contents
ja: 目次(&C)

en: &Contents	F1
ja: 目次(&C)	F1

en: &Continue
ja: 続ける(&C)

en: &Control
ja: コントロール(&C)

en: &Convert...
ja: 変換(&C)...

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Copy	Ctrl+C
ja: コピー(&C)	Ctrl+C

en: &Copy Background
ja: 背景をコピー(&C)

en: &Copy Key Name
ja: キー名をコピー(&C)

en: &Copy to File...
ja: ファイルにコピー(&C)...

en: &Copy...	F8
ja: コピー(&C)...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
ja: 暗号メッセージ構文/PKCS #7 メッセージ(&C) (*.p7b)

en: &Current page
ja: 現在のページ(&C)

en: &Custom Colors:
ja: 作成した色(&C):

en: &Custom...
ja: 盤面の変更(&C)...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
ja: DER 符号化された X.509(&D) (*.cer)

en: &DWORD Value
ja: DWORD値(&D)

en: &Data Rate
ja: データ レート(&D)

en: &Date
ja: 日付(&D)

en: &Date and time...
ja: 日付と時刻(&D)...

en: &Debug
ja: デバッグ(&D)

en: &Def. char format
ja: 規定の文字書式(&D)

en: &Default Printer
ja: 通常使うプリンター(&D)

en: &Default page
ja: 既定ページ(&D)

en: &Define Custom Colors >>
ja: 色の作成(&D) >>

en: &Define...
ja: 定義(&D)...

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Delete	Del
ja: 削除(&D)	Del

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Details
ja: 詳細(&D)

en: &Directories
ja: ディレクトリ(&D)

en: &Directories:
ja: ディレクトリ(&D):

en: &Disable
ja: 無効化(&D)

en: &Disconnect Network Drive
ja: ネットワーク ドライブを切断(&D)

en: &Disk
ja: ディスク(&D)

en: &Display As Icon
ja: アイコンとして表示(&D)

en: &Down
ja: 下(&D)

en: &Drive Bar
ja: ドライブ バー(&D)

en: &E-mail Picture...
ja: 画像をメール(&E)...

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &Edit Properties...
ja: プロパティの編集(&E)...

en: &Edit Value...
ja: 値の編集(&E)...

en: &Edit View
ja: 編集ビュー(&E)

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Emulate a virtual desktop
ja: 仮想デスクトップをエミュレートする(&E)

en: &Enable
ja: 有効化(&E)

en: &Enable Distributed COM
ja: 分散 COM を有効にする(&E)

en: &Enable all purposes for this certificate
ja: すべての目的でこの証明書を利用可能にする(&E)

en: &Enable strong encryption
ja: 強力な暗号化を有効にする(&E)

en: &Encoding
ja: エンコード(&E)

en: &End Process
ja: プロセスの終了(&E)

en: &End Task
ja: タスクの終了(&E)

en: &Enter the port name to add:
ja: 追加するポートの名前(&E):

en: &Erase
ja: 消去(&E)

en: &Execute...
ja: 実行(&E)...

en: &Expandable String Value
ja: 展開可能な文字列値(&E)

en: &Expert
ja: 上級(&E)

en: &Expert mode
ja: 上級モード(&E)

en: &Export Registry File...
ja: レジストリのエクスポート(&E)...

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: &Fastest Times
ja: ハイスコア(&F)

en: &Favorites
ja: お気に入り(&F)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &File Name:
ja: ファイル名(&F):

en: &File name:
ja: ファイル名(&F):

en: &Filename:
ja: ファイル名(&F):

en: &Find Next
ja: 次を検索(&F)

en: &Find...	Ctrl+F
ja: 検索(&F)...	Ctrl+F

en: &Font
ja: フォント(&F)

en: &Font...
ja: フォント(&F)...

en: &Font:
ja: フォント名(&F):

en: &Footer:
ja: フッター(&F):

en: &Format Bar
ja: 書式バー(&F)

en: &Format:
ja: フォーマット(&F):

en: &Forward
ja: 進む(&F)

en: &Friendly name:
ja: フレンドリ名(&F):

en: &From:
ja: ページから(&F):

en: &Game
ja: ゲーム(&G)

en: &Get text
ja: テキストの取得(&G)

en: &Go To Process
ja: プロセスの表示(&G)

en: &Go To...	Ctrl+G
ja: 指定行に移動(&G)...	Ctrl+G

en: &Go to My Pictures
ja: マイ ピクチャに移動(&G)

en: &Green:
ja: 緑(&G):

en: &Group by type kind
ja: タイプの種類で分類(&G)

en: &Group file:
ja: グループ ファイル(&G):

en: &Group or user names:
ja: グループまたはユーザー名(&G):

en: &Handle Count
ja: ハンドル(&H)

en: &Header:
ja: ヘッダー(&H):

en: &Height:
ja: 高さ(&H):

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Help on help	F1
ja: ヘルプの使い方(&H)	F1

en: &Hidden component categories
ja: 隠されたコンポーネントのカテゴリ(&H)

en: &Hide When Minimized
ja: 最小化時に隠す(&H)

en: &High
ja: 高(&H)

en: &Hue:
ja: 色相(&H):

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Image Name
ja: イメージ名(&I)

en: &Impersonation level:
ja: 偽装レベル(&I):

en: &Import Registry File...
ja: レジストリのインポート(&I)...

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: &In-process server
ja: インプロセス サーバー(&I)

en: &Include all certificates in the certification path if possible
ja: 可能ならば証明パス中のすべての証明書を含める(&I)

en: &Index
ja: 索引(&I)

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Insert mode
ja: 挿入モード(&I)

en: &Install
ja: インストール(&I)

en: &Install Certificate...
ja: 証明書のインストール(&I)...

en: &Install theme...
ja: テーマのインストール(&I)...

en: &Install...
ja: インストール(&I)...

en: &Interleave every
ja: インターリーブ(&I)

en: &Intermediate
ja: 中級(&I)

en: &Key
ja: キー(&K)

en: &Key Frame Every
ja: キー フレーム(&K)

en: &Key combination:
ja: キーの組み合わせ(&K):

en: &Label:
ja: ラベル(&L):

en: &Landscape
ja: 横(&L)

en: &Large
ja: 大(&L)

en: &Left
ja: 左(&L)

en: &Left:
ja: 左(&L):

en: &Line Number:
ja: 行番号(&L):

en: &Link to:
ja: リンク先(&L):

en: &List
ja: 一覧(&L)

en: &Lists
ja: 箇条書きと段落番号(&L)

en: &Local server
ja: ローカル サーバー(&L)

en: &Low
ja: 低(&L)

en: &Machine name:
ja: マシン名(&M):

en: &Make New Folder
ja: 新しいフォルダーの作成(&M)

en: &Mark
ja: 範囲選択(&M)

en: &Medium
ja: 中(&M)

en: &Memory Usage
ja: メモリ使用量(&M)

en: &Minimize
ja: 最小化(&M)

en: &Minimize On Use
ja: 未使用時に最小化(&M)

en: &Minimize at launch
ja: 実行時に最小化(&M)

en: &Minimize on run
ja: 実行時に最小化(&M)

en: &Modified
ja: 変更あり(&M)

en: &Modify...
ja: 変更(&M)...

en: &Modify/Remove
ja: 変更と削除(&M)

en: &More Windows...
ja: ウィンドウの一覧(&M)...

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: &Move...	F7
ja: 移動(&M)...	F7

en: &Multi-String Value
ja: 複数文字列値(&M)

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Native (Windows)
ja: ネイティブ版 (Windows)(&N)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &New	Ctrl+N
ja: 新規作成(&N)	Ctrl+N

en: &New	F2
ja: スタート(&N)	F2

en: &New Task (Run...)
ja: 新しいタスクの実行(&N)...

en: &New Task...
ja: 新しいタスク(&N)...

en: &New override for library:
ja: ライブラリの新規オーバーライド(&N):

en: &New...
ja: 新規作成(&N)...

en: &New...	Ctrl+N
ja: 新規作成(&N)...	Ctrl+N

en: &Next >
ja: 次へ(&N) >

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &No line wrapping
ja: 折り返ししない(&N)

en: &Normal
ja: 通常(&N)

en: &Object
ja: オブジェクト(&O)

en: &One Graph, All CPUs
ja: すべての CPU で 1 グラフ(&O)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Open	Enter
ja: 開く(&O)	Enter

en: &Open Link
ja: リンクを開く(&O)

en: &Open...
ja: 開く(&O)...

en: &Open...	Ctrl+O
ja: 開く(&O)...	Ctrl+O

en: &Open:
ja: 名前(&O):

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: &Options...
ja: オプション(&O)...

en: &Other files
ja: その他のファイル(&O)

en: &Output File Name:
ja: 出力ファイル名(&O):

en: &Overlapped	Shift+F5
ja: 重ねて表示(&O)	Shift+F5

en: &Override
ja: 上書き(&O)

en: &Owner:
ja: 所有者(&O):

en: &PID (Process Identifier)
ja: PID (プロセス ID)(&P)

en: &Pages
ja: ページ設定(&P)

en: &Pale yellow	Ctrl+2
ja: 薄黄色(&P)	Ctrl+2

en: &Pan
ja: 移動(&P)

en: &Paragraph...
ja: 段落(&P)...

en: &Password:
ja: パスワード(&P):

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Paste	Ctrl+V
ja: 貼り付け(&P)	Ctrl+V

en: &Path:
ja: パス(&P):

en: &Paused
ja: 一時停止(&P)

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
ja: 個人情報交換ファイル(&P)/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
ja: すべての証明書を以下のストアに配置する(&P):

en: &Portrait
ja: 縦(&P)

en: &Print
ja: 印刷(&P)

en: &Print Target
ja: リンク先を印刷(&P)

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

en: &Print...	Ctrl+P
ja: 印刷(&P)...	Ctrl+P

en: &Program
ja: プログラム(&P)

en: &Programs
ja: プログラム(&P)

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: &Properties	Alt+Enter
ja: プロパティ(&P)	Alt+Enter

en: &QWORD Value
ja: QWORD値(&Q)

en: &Quick Edit mode
ja: 簡易編集モード(&Q)

en: &Read Only
ja: 読み取り専用(&R)

en: &Realtime
ja: リアルタイム(&R)

en: &Red:
ja: 赤(&R):

en: &Refresh
ja: 更新(&R)

en: &Refresh	F5
ja: 更新(&R)	F5

en: &Refresh Now
ja: 最新の情報に更新(&R)

en: &Registry
ja: レジストリ(&R)

en: &Release Instance
ja: インスタンスの開放(&R)

en: &Remember my password
ja: パスワードを保存する(&R)

en: &Remote server
ja: リモート サーバー(&R)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Remove Favorite...
ja: お気に入りから削除(&R)...

en: &Remove application
ja: アプリケーションを削除(&R)

en: &Remove duplicates
ja: 重複を削除(&R)

en: &Rename
ja: 名前の変更(&R)

en: &Rename	F2
ja: 名前の変更(&R)	F2

en: &Replace
ja: 置換して次に(&R)

en: &Replace...	Ctrl+H
ja: 置換(&R)...	Ctrl+H

en: &Reset
ja: リセット(&R)

en: &Retry
ja: 再試行(&R)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Right:
ja: 右(&R):

en: &Row
ja: 行(&R)

en: &Ruler
ja: ルーラー(&R)

en: &Run the Registry Editor
ja: レジストリ エディターの実行(&R)

en: &Run...
ja: 実行(&R)...

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Save	Ctrl+S
ja: 保存(&S)	Ctrl+S

en: &Save As...
ja: 名前を付けて保存(&S)...

en: &Save Background As...
ja: 背景を保存(&S)...

en: &Save Picture As...
ja: 画像を保存(&S)...

en: &Save Video As...
ja: ビデオの保存(&S)...

en: &Save as...
ja: 名前を付けて保存(&S)...

en: &Save settings on exit
ja: 終了時に設定を保存(&S)

en: &Save this password (insecure)
ja: パスワードを保存する(&S)(セキュアではありません)

en: &Scale to Window
ja: ウィンドウに合わせる(&S)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Search next	F3
ja: 次を検索(&S)	F3

en: &Search...	Ctrl+F
ja: 検索(&S)...	Ctrl+F

en: &Seconds
ja: 秒(&S)

en: &Select
ja: 選択(&S)

en: &Select Columns...
ja: 列の選択(&S)...

en: &Select all
ja: すべて選択(&S)

en: &Select all	Ctrl+A
ja: すべて選択(&S)	Ctrl+A

en: &Selection
ja: 選択した部分(&S)

en: &Session ID
ja: セッション ID(&S)

en: &Settings...
ja: 設定(&S)...

en: &Setup
ja: プリンターの設定(&S)

en: &Show 16-bit tasks
ja: 16ビット タスクの表示(&S)

en: &Show Kernel Times
ja: カーネル時間を表示する(&S)

en: &Show dot files
ja: ドット ファイルを表示する(&S)

en: &Show physical stores
ja: 物理ストアを表示する(&S)

en: &Show processes from all users
ja: すべてのユーザーのプロセスを表示(&S)

en: &Show:
ja: 表示(&S):

en: &Side by side	Shift+F4
ja: 並べて表示(&S)	Shift+F4

en: &Size
ja: サイズ変更(&S)

en: &Size:
ja: サイズ(&S):

en: &Small
ja: 小(&S)

en: &Sort by Name
ja: 名前で並べ替え(&S)

en: &Source
ja: 給紙方法(&S)

en: &Source:
ja: 給紙方法(&S):

en: &Standard bar
ja: ステータス バー(&S)

en: &Status Bar
ja: ステータス バー(&S)

en: &Stop
ja: 中止(&S)

en: &String Value
ja: 文字列値(&S)

en: &Support Information
ja: サポート情報(&S)

en: &Switch To
ja: 切り替え(&S)

en: &System
ja: システム(&S)

en: &System	Ctrl+1
ja: システム(&S)	Ctrl+1

en: &System Configuration
ja: システム設定(&S)

en: &Table
ja: 表(&T)

en: &Table Properties
ja: 表のプロパティ(&T)

en: &Tabs...
ja: タブ(&T)...

en: &Test Connection
ja: 接続をテスト(&T)

en: &Test Sound
ja: 音をテスト(&T)

en: &Theme:
ja: テーマ(&T):

en: &Thread Count
ja: スレッド(&T)

en: &Time/Date	F5
ja: 日付と時刻(&T)	F5

en: &To group:
ja: 移動先(&T):

en: &To:
ja: ページまで(&T):

en: &Toolbar
ja: ツール バー(&T)

en: &Toolbar buttons:
ja: ツール バーのボタン(&T):

en: &Toolbars
ja: ツール バー(&T)

en: &Top:
ja: 上(&T):

en: &Transmission Retry:
ja: 再送回数(&T):

en: &Tray:
ja: 給紙方法(&T):

en: &Try Again
ja: 再試行(&T)

en: &Type:
ja: タイプ(&T):

en: &USER Objects
ja: USER オブジェクト(&U)

en: &Underline
ja: 下線(&U)

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Undo	Ctrl+Z
ja: 元に戻す(&U)	Ctrl+Z

en: &Up
ja: 上(&U)

en: &Update Speed
ja: 更新の頻度(&U)

en: &User name:
ja: ユーザー名(&U):

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &View Certificate
ja: 証明書の表示(&V)

en: &View Source
ja: ソースの表示(&V)

en: &View Type Info
ja: タイプ情報を表示(&V)

en: &View TypeLib...
ja: TypeLib の表示(&V)...

en: &Virtual Memory Size
ja: 仮想メモリ サイズ(&V)

en: &Width:
ja: 幅(&W):

en: &WinRT theme:
ja: &WinRT テーマ:

en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

en: &Windows
ja: ウィンドウ(&W)

en: &Windows Version:
ja: &Windows バージョン:

en: &Without Titlebar
ja: タイトル バーなし(&W)

en: &Working directory:
ja: 作業ディレクトリ(&W):

en: &Wrap long lines
ja: 長い行を折り返す(&W)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &Yes, export the private key
ja: はい、秘密鍵をエクスポートします(&Y)

en: &from:
ja: ページから(&F):

en: &to:
ja: ページまで(&T):

en: &w&bPage &p
ja: &w&b&pページ

en: '%s' could not be found.
ja: '%s' は見つかりませんでした。

en: '%s' is not a valid port name
ja: '%s' はポート名として正しくありません

en: '[object]' is not a date object
ja: '[object]' は日付オブジェクトではありません

en: 'key' is not an object
ja: 'key' はオブジェクトではありません

en: 'return' statement outside of function
ja: return 文が関数外にあります

en: 'this' is not a | object
ja: 'this' は | オブジェクトではありません

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
ja: このオブジェクトにおけるプロパティ記述子の 'writable' 属性は 'true' に設定できません

en: '|' is undefined
ja: '|'は未定義です

en: (Default)
ja: (既定)

en: (No Theme)
ja: (テーマ無し)

en: (None)
ja: (なし)

en: (System default)
ja: (システム デフォルト)

en: (UTC) Coordinated Universal Time
ja: (UTC) 協定世界時

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
ja: (UTC+00:00) ダブリン、エディンバラ、リスボン、ロンドン

en: (UTC+00:00) Monrovia, Reykjavik
ja: (UTC+00:00) モンロビア、レイキャビク

en: (UTC+00:00) Sao Tome
ja: (UTC+00:00) サントメ

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
ja: (UTC+01:00) アムステルダム、ベルリン、ベルン、ローマ、ストックホルム、ウィーン

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
ja: (UTC+01:00) ベオグラード、ブラチスラバ、ブダペスト、リュブリャナ、プラハ

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
ja: (UTC+01:00) ブリュッセル、コペンハーゲン、マドリード、パリ

en: (UTC+01:00) Casablanca
ja: (UTC+01:00) カサブランカ

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
ja: (UTC+01:00) サラエボ、スコピエ、ワルシャワ、ザグレブ

en: (UTC+01:00) West Central Africa
ja: (UTC+01:00) 中央アフリカ西部

en: (UTC+02:00) Amman
ja: (UTC+02:00) アンマン

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
ja: (UTC+02:00) アテネ、ブカレスト

en: (UTC+02:00) Beirut
ja: (UTC+02:00) ベイルート

en: (UTC+02:00) Cairo
ja: (UTC+02:00) カイロ

en: (UTC+02:00) Chisinau
ja: (UTC+02:00) キシナウ

en: (UTC+02:00) Damascus
ja: (UTC+02:00) ダマスカス

en: (UTC+02:00) Gaza, Hebron
ja: (UTC+02:00) ガザ、ヘブロン

en: (UTC+02:00) Harare, Pretoria
ja: (UTC+02:00) ハラレ、プレトリア

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
ja: (UTC+02:00) ヘルシンキ、キエフ、リガ、ソフィア、タリン、ビリニュス

en: (UTC+02:00) Jerusalem
ja: (UTC+02:00) エルサレム

en: (UTC+02:00) Juba
ja: (UTC+02:00) ジュバ

en: (UTC+02:00) Kaliningrad
ja: (UTC+02:00) カリーニングラード

en: (UTC+02:00) Khartoum
ja: (UTC+02:00) ハルツーム

en: (UTC+02:00) Tripoli
ja: (UTC+02:00) トリポリ

en: (UTC+02:00) Windhoek
ja: (UTC+02:00) ウィントフック

en: (UTC+03:00) Baghdad
ja: (UTC+03:00) バグダッド

en: (UTC+03:00) Istanbul
ja: (UTC+03:00) イスタンブール

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
ja: (UTC+03:00) クウェート、リヤド

en: (UTC+03:00) Minsk
ja: (UTC+03:00) ミンスク

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
ja: (UTC+03:00) モスクワ、サンクトペテルブルク

en: (UTC+03:00) Nairobi
ja: (UTC+03:00) ナイロビ

en: (UTC+03:30) Tehran
ja: (UTC+03:30) テヘラン

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
ja: (UTC+04:00) アブダビ、マスカット

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
ja: (UTC+04:00) アストラハニ、ウリヤノフスク

en: (UTC+04:00) Baku
ja: (UTC+04:00) バクー

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
ja: (UTC+04:00) イジェフスク、サマーラ

en: (UTC+04:00) Port Louis
ja: (UTC+04:00) ポートルイス

en: (UTC+04:00) Saratov
ja: (UTC+04:00) サラトフ

en: (UTC+04:00) Tbilisi
ja: (UTC+04:00) トビリシ

en: (UTC+04:00) Volgograd
ja: (UTC+04:00) ボルゴグラード

en: (UTC+04:00) Yerevan
ja: (UTC+04:00) エレバン

en: (UTC+04:30) Kabul
ja: (UTC+04:30) カブール

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
ja: (UTC+05:00) アシガバット、タシケント

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
ja: (UTC+05:00) エカテリンブルク

en: (UTC+05:00) Islamabad, Karachi
ja: (UTC+05:00) イスラマバード、カラチ

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
ja: (UTC+05:00) クズルオルダ

en: (UTC+05:30) Chennai, Kolkata, Mumbai, New Delhi
ja: (UTC+05:30) チェンナイ、コルカタ、ムンバイ、ニューデリー

en: (UTC+05:30) Sri Jayawardenepura
ja: (UTC+05:30) スリジャヤワルダナプラ

en: (UTC+05:45) Kathmandu
ja: (UTC+05:45) カトマンズ

en: (UTC+06:00) Astana
ja: (UTC+06:00) アスタナ

en: (UTC+06:00) Dhaka
ja: (UTC+06:00) ダッカ

en: (UTC+06:00) Omsk
ja: (UTC+06:00) オムスク

en: (UTC+06:30) Yangon (Rangoon)
ja: (UTC+06:30) ヤンゴン (ラングーン)

en: (UTC+07:00) Bangkok, Hanoi, Jakarta
ja: (UTC+07:00) バンコク、ハノイ、ジャカルタ

en: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaysk
ja: (UTC+07:00) バルナウル、ゴルノ・アルタイスク

en: (UTC+07:00) Hovd
ja: (UTC+07:00) ホブド

en: (UTC+07:00) Krasnoyarsk
ja: (UTC+07:00) クラスノヤルスク

en: (UTC+07:00) Novosibirsk
ja: (UTC+07:00) ノボシビルスク

en: (UTC+07:00) Tomsk
ja: (UTC+07:00) トムスク

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
ja: (UTC+08:00) 北京、重慶、香港、ウルムチ

en: (UTC+08:00) Irkutsk
ja: (UTC+08:00) イルクーツク

en: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapore
ja: (UTC+08:00) クアランプール、シンガポール

en: (UTC+08:00) Perth
ja: (UTC+08:00) パース

en: (UTC+08:00) Taipei
ja: (UTC+08:00) 台北

en: (UTC+08:00) Ulaanbaatar
ja: (UTC+08:00) ウランバートル

en: (UTC+08:45) Eucla
ja: (UTC+08:45) ユークラ

en: (UTC+09:00) Chita
ja: (UTC+09:00) チタ

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
ja: (UTC+09:00) 大阪、札幌、東京

en: (UTC+09:00) Pyongyang
ja: (UTC+09:00) 平壌

en: (UTC+09:00) Seoul
ja: (UTC+09:00) ソウル

en: (UTC+09:00) Yakutsk
ja: (UTC+09:00) ヤクーツク

en: (UTC+09:30) Adelaide
ja: (UTC+09:30) アデレード

en: (UTC+09:30) Darwin
ja: (UTC+09:30) ダーウィン

en: (UTC+10:00) Brisbane
ja: (UTC+10:00) ブリズベン

en: (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney
ja: (UTC+10:00) キャンベラ、メルボルン、シドニー

en: (UTC+10:00) Guam, Port Moresby
ja: (UTC+10:00) グアム、ポートモレスビー

en: (UTC+10:00) Hobart
ja: (UTC+10:00) ホバート

en: (UTC+10:00) Vladivostok
ja: (UTC+10:00) ウラジオストク

en: (UTC+10:30) Lord Howe Island
ja: (UTC+10:30) ロードハウ島

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
ja: (UTC+11:00) ブーゲンビル島

en: (UTC+11:00) Chokurdakh
ja: (UTC+11:00) チョクルダフ

en: (UTC+11:00) Magadan
ja: (UTC+11:00) マガダン

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
ja: (UTC+11:00) ノーフォーク島

en: (UTC+11:00) Sakhalin
ja: (UTC+11:00) サハリン

en: (UTC+11:00) Solomon Is., New Caledonia
ja: (UTC+11:00) ソロモン諸島、ニューカレドニア

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
ja: (UTC+12:00) アナドゥイリ、ペトロパブロフスク・カムチャツキー

en: (UTC+12:00) Auckland, Wellington
ja: (UTC+12:00) オークランド、ウェリントン

en: (UTC+12:00) Coordinated Universal Time+12
ja: (UTC+12:00) 協定世界時+12

en: (UTC+12:00) Fiji
ja: (UTC+12:00) フィジー

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
ja: (UTC+12:45) チャタム諸島

en: (UTC+13:00) Coordinated Universal Time+13
ja: (UTC+13:00) 協定世界時+13

en: (UTC+13:00) Nuku'alofa
ja: (UTC+13:00) ヌクアロファ

en: (UTC+13:00) Samoa
ja: (UTC+13:00) サモア

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
ja: (UTC+14:00) キリティマティ島

en: (UTC-01:00) Azores
ja: (UTC-01:00) アゾレス

en: (UTC-01:00) Cabo Verde Is.
ja: (UTC-01:00) ベルデ岬諸島

en: (UTC-02:00) Coordinated Universal Time-02
ja: (UTC-02:00) 協定世界時-02

en: (UTC-03:00) Araguaina
ja: (UTC-03:00) アラグアイナ

en: (UTC-03:00) Brasilia
ja: (UTC-03:00) ブラジリア

en: (UTC-03:00) Cayenne, Fortaleza
ja: (UTC-03:00) カエンヌ、フォルタレーザ

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
ja: (UTC-03:00) ブエノスアイレス

en: (UTC-03:00) Greenland
ja: (UTC-03:00) グリーンランド

en: (UTC-03:00) Montevideo
ja: (UTC-03:00) モンテビデオ

en: (UTC-03:00) Punta Arenas
ja: (UTC-03:00) プンタアレナス

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
ja: (UTC-03:00) サンピエール・ミクロン

en: (UTC-03:00) Salvador
ja: (UTC-03:00) サルバドル

en: (UTC-03:30) Newfoundland
ja: (UTC-03:30) ニューファンドランド

en: (UTC-04:00) Asuncion
ja: (UTC-04:00) アスンシオン

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
ja: (UTC-04:00) 大西洋時間 (カナダ)

en: (UTC-04:00) Caracas
ja: (UTC-04:00) カラカス

en: (UTC-04:00) Cuiaba
ja: (UTC-04:00) クイアバ

en: (UTC-04:00) Georgetown, La Paz, Manaus, San Juan
ja: (UTC-04:00) ジョージタウン、ラパス、マナオス、サンフアン

en: (UTC-04:00) Santiago
ja: (UTC-04:00) サンティアゴ

en: (UTC-05:00) Bogota, Lima, Quito, Rio Branco
ja: (UTC-05:00) ボゴタ、リマ、キト、リオブランコ

en: (UTC-05:00) Chetumal
ja: (UTC-05:00) チェトゥマル

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
ja: (UTC-05:00) 東部時間 (米国およびカナダ)

en: (UTC-05:00) Haiti
ja: (UTC-05:00) ハイチ

en: (UTC-05:00) Havana
ja: (UTC-05:00) ハバナ

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
ja: (UTC-05:00) インディアナ (東部)

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
ja: (UTC-05:00) タークス・カイコス

en: (UTC-06:00) Central America
ja: (UTC-06:00) 中央アメリカ

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
ja: (UTC-06:00) 中部時間 (米国およびカナダ)

en: (UTC-06:00) Easter Island
ja: (UTC-06:00) イースター島

en: (UTC-06:00) Guadalajara, Mexico City, Monterrey
ja: (UTC-06:00) グアダラハラ、メキシコシティ、モンテレー

en: (UTC-06:00) Saskatchewan
ja: (UTC-06:00) サスカチュワン

en: (UTC-07:00) Arizona
ja: (UTC-07:00) アリゾナ

en: (UTC-07:00) Chihuahua, La Paz, Mazatlan
ja: (UTC-07:00) チワワ、ラパス、マサトラン

en: (UTC-07:00) Mountain Time (US & Canada)
ja: (UTC-07:00) 山地時間 (米国およびカナダ)

en: (UTC-07:00) Yukon
ja: (UTC-07:00) ユーコン

en: (UTC-08:00) Baja California
ja: (UTC-08:00) バハカリフォルニア

en: (UTC-08:00) Coordinated Universal Time-08
ja: (UTC-08:00) 協定世界時-08

en: (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada)
ja: (UTC-08:00) 太平洋時間 (米国およびカナダ)

en: (UTC-09:00) Alaska
ja: (UTC-09:00) アラスカ

en: (UTC-09:00) Coordinated Universal Time-09
ja: (UTC-09:00) 協定世界時-09

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
ja: (UTC-09:30) マルキーズ諸島

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
ja: (UTC-10:00) アリューシャン列島

en: (UTC-10:00) Hawaii
ja: (UTC-10:00) ハワイ

en: (UTC-11:00) Coordinated Universal Time-11
ja: (UTC-11:00) 協定世界時-11

en: (UTC-12:00) International Date Line West
ja: (UTC-12:00) 国際日付変更線 西側

en: (cannot display value)
ja: (値を表示できません)

en: (unidentified)
ja: (未識別)

en: (unknown %d)
ja: (不明 %d)

en: (value not set)
ja: (値の設定なし)

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
ja: - Hardlink - サポートしているコマンド -
    
    create        ハードリンクを作成する

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
ja: - サポートしているコマンド -
    
    hardlink      ハードリンクの管理

en: 1. Specify the source of data:
ja: 1. データ ソース:

en: 2. Enter information to log on to the server
ja: 2. サーバーにログオンするための情報

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
ja: 3. 最初に利用するカタログ(&I):

en: 5.1 Surround
ja: 5.1 サラウンド

en: 6 3/4 Envelope
ja: 6 3/4 封筒

en: < &Back
ja: < 戻る(&B)

en: <- &Remove
ja: <- 削除(&R)

en: <Advanced Purposes>
ja: <高度な目的>

en: <All>
ja: <すべて>

en: <None>
ja: <なし>

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
ja: === ログの開始: [Date]  [Time] ===

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
ja: MIDI マップが見つかりません。ドライバーの問題か、MIDIMAP.CFG ファイルが破損しているか存在しない可能性があります。

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
ja: パラメーター値の二重引用符が閉じていません。二重引用符を与えてください。

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
ja: REM(と直後のスペース)で始まるコマンド ラインは実行されません。したがって、
    バッチ ファイル中のコメントとして使用できます。

en: A command was used with conflicting switches.
ja: コマンドで相反するスイッチが使われました。

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
ja: 無効なデバイスIDです。

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ja: ファイルは %1 にすでに存在します。
    
    既存のファイルを置き換えますか?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
ja: ファイル名には以下の文字は使えません:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ja: フォルダーは %1 にすでに存在します。
    
    既存のフォルダーを置き換えますか?

en: A network error occurred
ja: ネットワーク エラーが発生しました

en: A null parameter block was passed to MCI.
ja: ヌル パラメーターが MCI に渡されました。

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
ja: パラメーターまたは値が二重に指定されています。一度だけ指定してください。

en: A printer error occurred.
ja: プリンター エラーが発生しました。

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
ja: MCI の初期化中に問題が発生しました。Windows を再起動して下さい。

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
ja: プログラムがシステム上でクラッシュしましたが、バックトレースを取得する WineDbg がプロセスにアタッチできませんでした。

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
ja: ログオフまたは再起動のシミュレートが進行中ですが、このプログラムは応答していません。
    
    プロセスを終了すると、保存していないデータは全て失われます。

en: A single history graph shows total CPU usage
ja: 1 つの履歴グラフで CPU 使用率の合計を表示します

en: A&ccess:
ja: アクセス(&C):

en: A&dd
ja: 追加(&D)

en: A&dd...
ja: 追加(&D)...

en: A&vailable buttons:
ja: 利用可能なボタン(&V):

en: A3 Extra Transverse
ja: A3 Extra 横

en: A3 Rotated
ja: A3 横

en: A3 Transverse
ja: A3 横

en: A4 Rotated
ja: A4 横

en: A4 Transverse
ja: A4 横

en: A5 Rotated
ja: A5 横

en: A5 Transverse
ja: A5 横

en: A6 Rotated
ja: A6 横

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
ja: ASSOC はファイル拡張子の関連付けを表示または変更します。
    
    構文: ASSOC [.拡張子[=[ファイルタイプ]]
    
    ASSOC をパラメーターなしで使うとファイルの関連付けを表示します。
    拡張子だけを指定すると拡張子に対する現在の関連付けを表示します。
    ファイル タイプを等号のあとに指定しない場合は現在の関連付けがあれば削除しま
    す。

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
ja: ATTRIB - ファイル属性を表示または変更します。
    
    構文:
    ATTRIB [+R|-R] [+A|-A] [+S|-S] [+H|-H] [ドライブ:][パス][ファイル名]
           [/S [/D]]
    
    オプション:
    
      +   属性を設定します。
      -   属性を消去します。
      R   読み取り専用ファイル属性。
      A   アーカイブ ファイル属性。
      S   システム ファイル属性。
      H   隠しファイル属性。
      [ドライブ:][パス][ファイル名]
          attribが処理するファイルやファイル群を指定します。
      /S  カレント フォルダーと全サブフォルダーでマッチするファイルを処理します。
      /D  フォルダーも同様に処理します。

en: About
ja: Wine について

en: About %s
ja: %s について

en: Access Method=
ja: アクセス手段=

en: Access date
ja: アクセス日

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Account disabled.
ja: アカウントは無効化されています。

en: Account expired.
ja: アカウントは期限切れです。

en: Account is built-in.
ja: アカウントはビルトイン アカウントです。

en: Account locked out.
ja: アカウントはロック アウトされています。

en: Account restriction.
ja: アカウントの制限です。

en: Action
ja: 動作

en: Action [Time]: [1]. [2]
ja: アクション [Time]: [1]。 [2]

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
ja: アクション終了 [Time]: [1]。 戻り値 [2]。

en: Action start [Time]: [1].
ja: アクション開始 [Time]: [1]。

en: Actions
ja: 動作

en: Activation
ja: 発動

en: Active Border
ja: アクティブ境界

en: Active Connections
ja: アクティブな接続

en: Active Opens
ja: 能動的な開始

en: Active Title Bar
ja: アクティブ タイトル バー

en: Active Title Bar Gradient
ja: アクティブ タイトル バーの階調

en: Active Title Text
ja: アクティブ タイトルのテキスト

en: Active code page: %1!u!
ja: 現在のコード ページ: %1!u!

en: ActiveX component can't create object
ja: ActiveX コンポーネントはオブジェクトを生成できません

en: Adapter hardware error.
ja: アダプターのハードウェア エラーです。

en: Add &Purpose...
ja: 利用目的の追加(&P)...

en: Add Control
ja: コントロールを追加

en: Add Favorite
ja: お気に入りに追加

en: Add Purpose
ja: 目的の追加

en: Add a Local Port
ja: ローカル ポートの追加

en: Add appli&cation...
ja: アプリケーションを追加(&C)...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
ja: 証明書の目的に追加したいオブジェクト識別子 (OID) を加えてください:

en: Add to &Favorites...
ja: お気に入りに追加(&F)...

en: Add/Remove Programs
ja: プログラムの追加と削除

en: Address
ja: アドレス

en: Address already associated with transport endpoint.
ja: アドレスがすでにトランスポート エンドポイントに関連づけられています。

en: Address error.
ja: アドレス エラーです。

en: Address not associated with transport endpoint.
ja: トランスポート エンドポイントに関連づけられたアドレスがありません。

en: Address:
ja: アドレス:

en: Adds a new 32-bit value
ja: 新しい 32 ビット値を追加します

en: Adds a new 64-bit value
ja: 新しい 64 ビット値を追加します

en: Adds a new binary value
ja: 新しいバイナリ値を追加します

en: Adds a new expandable string value
ja: 新しい展開可能文字列値を追加します

en: Adds a new key
ja: 新しいキーを追加します

en: Adds a new multi-string value
ja: 新しい複数文字列値を追加します

en: Adds a new string value
ja: 新しい文字列値を追加します

en: Adds keys to the favorites list
ja: キーをお気に入りに追加します

en: Administration Limit Exceeded
ja: 管理制限を超過

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Affects Multiple DSAs
ja: 複数のディレクトリ サービス エージェント(DSA)に影響

en: Affiliation Changed
ja: 所属変更

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
ja: このアプレットを再起動するまでは、デバイスを無効化または有効化したあとでも、ここにある接続済みジョイスティックの一覧は更新されません。

en: Alias Dereference Problem
ja: エイリアスの逆参照に問題

en: Alias Problem
ja: エイリアスの問題

en: Alignment
ja: 整列

en: All
ja: すべて

en: All Objects
ja: すべてのオブジェクト

en: All application policies
ja: すべてのアプリケーション ポリシー

en: All documents (*.*)
ja: すべてのファイル (*.*)

en: All files (*.*)
ja: すべてのファイル (*.*)

en: All issuance policies
ja: 任意のポリシー

en: All multimedia files
ja: 全てのマルチメディア ファイル

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
ja: 全てのマルチメディア タイマーは他のアプリケーションによって使用されています。タイマーを使用しているアプリケーションを一つ終了してからやり直して下さい。

en: All results will be lost. Are you sure?
ja: すべての結果が失われます。よろしいですか?

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
ja: この証明書の目的を検証できません。

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ja: ファイルを現在のフォーマットで再生できるwaveデバイスは全て使用中です。デバイスが解放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ja: 現在のフォーマットで録音が可能な全てのwaveデバイスは使用中です。デバイスが解放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: Allocating registry space
ja: レジストリ領域を割り当てています

en: Allotted space exceeded.
ja: 割当領域を超過しました。

en: Allow
ja: 許可

en: Allow &saving password
ja: パスワードを保存する(&S)

en: Allow the &window manager to control the windows
ja: ウィンドウ マネージャーがウィンドウを制御するのを許可する(&W)

en: Allow the window manager to &decorate the windows
ja: ウィンドウ マネージャーがウィンドウを装飾するのを許可する(&D)

en: Allows data on disk to be encrypted
ja: ディスク上のデータを暗号化できるようにする

en: Allows data to be signed with the current time
ja: データを現在の時刻で署名できるようにする

en: Allows secure communication over the Internet
ja: インターネット越しの安全な通信を可能にする

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
ja: 証明書信頼リストに署名できるようにする

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
ja: 新しいソフトウェアをインストールすることや、既存のソフトウェアを削除することができます。

en: Already Exists
ja: すでに存在

en: Already a SUBST target.
ja: ドライブはすでに SUBST の対象です。

en: Already assigned.
ja: すでに割り当てられています。

en: Already awaiting printer handle.
ja: すでにプリンターのハンドルを待機中です。

en: Already initialized.
ja: すでに初期化済みです。

en: Alternative Name
ja: 代替名

en: Always on &top
ja: 常に手前に表示(&T)

en: An error number was specified that is not defined in the system.
ja: 指定されたエラー番号は定義されていません。

en: An error occurred with the specified port.
ja: 指定されたポートでエラーが発生しました。

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: An internal error has occurred.
ja: 内部エラーが発生しました。

en: An invalid flag was passed to a system function.
ja: システム関数に無効なフラグが渡されました。

en: An invalid parameter was passed to a system function.
ja: システム関数に無効なパラメーターが渡されました。

en: Ana&log
ja: アナログ(&L)

en: Annotation...
ja: コメント...

en: Another version is installed.
ja: 他のバージョンがインストールされています。

en: Any compatible waveform playback device may be used.
ja: 互換性のある再生デバイスのどれかが使用されます。

en: Any compatible waveform recording device may be used.
ja: 互換性のある録音デバイスのどれかが使用されます。

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
ja: アプリID: [1]{{, アプリ種別: [2], ユーザー: [3], RSN: [4]}}

en: AppId: [1]{{, AppType: [2]}}
ja: アプリID: [1]{{, アプリ種別: [2]}}

en: Appearance
ja: 外観

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
ja: アプリケーション コンテキスト:[1], アセンブリ名:[2]

en: Application IDs
ja: アプリケーション ID

en: Application Policies
ja: アプリケーションのポリシー

en: Application Policy Constraints
ja: アプリケーションのポリシーの制約

en: Application Policy Mappings
ja: アプリケーションのポリシーの表示

en: Application Workspace
ja: アプリケーション作業域

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
ja: アプリケーションを開始できません。もしくは、指定したファイルにアプリケーションが関連付けられていません。
    ShellExecuteEx が失敗

en: Application settings
ja: アプリケーション設定

en: Application: [1]
ja: アプリケーション: [1]

en: Application: [1], Command line: [2]
ja: アプリケーション: [1], コマンド ライン: [2]

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Applying font settings
ja: フォント設定の適用

en: Aqua
ja: 水色

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Archived Key Certificate Hash
ja: アーカイブされたキー証明書ハッシュ

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
ja: '%1' とその中にあるすべてのファイルをごみ箱に移しますか?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
ja: '%1' をごみ箱に移しますか?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
ja: これら %1 ファイルをごみ箱に移しますか?

en: Are you sure you want to close all programs and exit the virtual desktop?
ja: すべてのプログラムを閉じて、仮想デスクトップを終了しますか?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ja: '%1' を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
ja: 本当に '%1' にあるすべてのレジストリ値を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
ja: C ドライブを本当に削除しますか?
    
    大部分の Windows アプリケーションは、C ドライブが存在することを前提としているので、存在しない場合めちゃくちゃな死に方をするでしょう。続行するならば、再作成するのを忘れないでください!

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
ja: 本当にレジストリ キー '%1' を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
ja: 本当にレジストリ値 '%1' を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ja: 選択されているファイルを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
ja: 本当に選択したレジストリ値を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
ja: これら %1 ファイルを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete these values?
ja: これらの値を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
ja: 本当にこのレジストリ キーとそのサブキーすべてを削除しますか?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
ja: これらの証明書を削除しますか?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
ja: この証明書を削除しますか?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
ja: '%1' を完全に削除しますか?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
ja: これら %1 項目を完全に削除しますか?

en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

en: Argument missing
ja: 引数がありません

en: Argument not optional
ja: 引数は省略できません

en: Arial
ja: MS Shell Dlg

en: Arithmetic overflow.
ja: 算術オーバーフローです。

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Arrange &Icons
ja: アイコンの整列(&I)

en: Array length must be a finite positive integer
ja: 配列の長さは有限の正整数である必要があります

en: Array object expected
ja: 配列オブジェクトを期待していました

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
ja: CoGetClassObject の呼び出し時にローカル サーバーに問い合せます

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
ja: CoGetClassObject の呼び出し時にリモート サーバーに問い合せます

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
ja: CoGetClassObject 呼び出し時にインプロセス ハンドラーに問い合せます

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
ja: CoGetClassObject 呼び出し時にインプロセス サーバーに問い合せます

en: Asking for %s
ja: %sを問い合わせ中

en: Atomic locks not supported.
ja: 原子性ロックはサポートされていません。

en: Attaches the debugger to this process
ja: デバッガをこのプロセスに付けます

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
ja: JOIN を実施したドライブに JOIN を実施することはできません。

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
ja: SUBST を実施したドライブに JOIN を実施することはできません。

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
ja: SUBST を実施したドライブに SUBST を実施することはできません。

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
ja: JOIN を実施したドライブに SUBST を実施することはできません。

en: Attribute Or Value Exists
ja: 属性または値は存在

en: Attribute is not found.
ja: 属性が見つかりません。

en: Attributes
ja: 属性

en: Attributes:
ja: 属性:

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio test failed!
ja: オーディオ テストに失敗!

en: Auth Unknown
ja: 認証不明

en: Authentication Method Not Supported
ja: 認証方法が未サポート

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Authority Info Access
ja: 認証情報のアクセス

en: Authority Information Access
ja: 認証局情報へのアクセス

en: Authority Key Identifier
ja: 認証局キー識別子

en: Auto data segment exceeds 64k.
ja: 自動データ セグメントが 64K を超えています。

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic configuration
ja: 自動設定

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
ja: フルスクリーン ウィンドウでマウスを自動的に捕捉する(&M)

en: Automatically determined by the program
ja: プログラムで自動的に決定する

en: Automation server can't create object
ja: オートメーション サーバーはオブジェクトを生成できません

en: Available
ja: 使用可能

en: Available formats
ja: 使用できる形式

en: Axes
ja: 軸

en: B&rowse...
ja: 参照(&R)...

en: B&uild...
ja: 構築(&U)...

en: B4 (JIS) Rotated
ja: B4 (JIS) 横

en: B5 (JIS) Rotated
ja: B5 (JIS) 横

en: B5 (JIS) Transverse
ja: B5 横

en: B6 (JIS) Rotated
ja: B6 (JIS) 横

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
ja: Base64 で符号化された X.509(&S) (*.cer):

en: Back
ja: 戻る

en: Backgroun&d
ja: 背景(&D)

en: Bad EXE format for %1.
ja: %1 の EXE フォーマットが不正です。

en: Bad arguments to DosExecPgm.
ja: DosExecPgm に対する引数が不正です。

en: Bad command.
ja: コマンドが不正です。

en: Bad configuration.
ja: 正しくない設定です。

en: Bad descriptor format.
ja: 記述子の書式が不正です。

en: Bad device type.
ja: デバイスの種類が不正です。

en: Bad driver level.
ja: 不正なドライバー レベルです。

en: Bad environment.
ja: 環境が不正です。

en: Bad format.
ja: 書式が不正です。

en: Bad impersonation level.
ja: 不正な偽装レベルです。

en: Bad inherited ACL.
ja: 不正な ACL の継承です。

en: Bad length.
ja: 長さが不正です。

en: Bad logon session state.
ja: ログオン セッション状態が不正です。

en: Bad network name.
ja: ネットワーク名が不正です。

en: Bad network path.
ja: ネットワーク パスが不正です。

en: Bad network response.
ja: ネットワーク応答が不正です。

en: Bad pipe.
ja: 不正なパイプです。

en: Bad remote adapter.
ja: リモート アダプターが不正です。

en: Bad startup version.
ja: 開始バージョンが間違っています。

en: Bad stub data.
ja: 不正なスタブ データです。

en: Bad thread ID address.
ja: スレッド識別子アドレスが不正です。

en: Bad token type.
ja: 不正なトークンの種類です。

en: Bad unit.
ja: 指定されたデバイスが見つかりません。

en: Bad validation class.
ja: 不正な妥当性確認クラスです。

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
ja: 数値の形式に誤りがあります - 10 進数 (12)、16 進数 (0x34)、
    8 進数 (056) のいずれかとする必要があります。

en: Baltic
ja: バルト言語

en: Base
ja: 基数

en: Base P&riority
ja: 基本優先度(&R)

en: Base Pri
ja: 基本優先度

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
ja: Base64 符号化された X.509 (*.cer)

en: Basic Constraints
ja: 基本制約

en: Baud Rate
ja: ボー レート

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
ja: ページ設定や文書を印刷するなどのプリンター関連のタスクを実施する前に、プリンターをインストールする必要があります。 プリンターをインストールしてから再度実行してください。

en: Begin request has already been made.
ja: 開始リクエストはすでになされています。

en: Beginner
ja: 初級

en: Beginning of media.
ja: メディアのはじめです。

en: Bind to file via a File Moniker
ja: File Moniker を通じてファイルにバインドします

en: Binding executables
ja: 実行ファイルをバインドしています

en: Binding handle mismatch.
ja: バインディング ハンドルが一致しません。

en: Binding has no authentication data.
ja: バインディングに認証データがありません。

en: Binding incomplete.
ja: バインディングは不完全です。

en: Bitrate was unknown for ASF file sink.
ja: ASF ファイル シンクに対するビットレートが不明でした。

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Bold
ja: 太字

en: Bold Italic
ja: 太字 斜体

en: Boolean object expected
ja: Boolean オブジェクトを期待していました

en: Boot already accepted as last-good config.
ja: 起動はすでに最後に良好だった構成として受け付けられています。

en: Bottom
ja: 末尾

en: Bring All to Front
ja: すべてを手前に移動

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
ja: 選択したタスクを手前に表示して切り替えます

en: Brings the window front, but does not switch to it
ja: ウィンドウを手前に表示しますが、切り替えません

en: Bro&wse...
ja: 参照(&W)...

en: Broadcast
ja: ブロードキャスト

en: Broken pipe.
ja: 壊れたパイプです。

en: Browse
ja: 参照

en: Browse for Folder
ja: フォルダーの参照

en: Browse to Desktop
ja: デスクトップを参照

en: Browse...
ja: 参照...

en: Browsing history
ja: 閲覧履歴

en: Buffer is too small.
ja: バッファーが小さすぎます。

en: Buffer overflow.
ja: バッファー オーバーフローです。

en: Buffer zone
ja: バッファー域

en: Buil&tin then Native
ja: 内蔵版後にネイティブ版(&T)

en: Busy
ja: ビジー状態

en: Busy;
ja: ビジー -

en: Buttons
ja: ボタン

en: By &Date
ja: 日付順(&D)

en: By &Name
ja: 名前順(&N)

en: By &Size
ja: サイズ順(&S)

en: By &Type
ja: 種類順(&T)

en: By File Type
ja: ファイル タイプ

en: Byte count too small.
ja: バイト数が小さすぎます。

en: Bytes
ja: バイト

en: Bytestream is not seekable.
ja: バイトストリームはシーク可能ではありません。

en: C size sheet
ja: C サイズ用紙

en: C&ollate
ja: 部単位で印刷(&O)

en: C&olor:
ja: 色(&O):

en: C&ut
ja: 切り取り(&U)

en: CA Compromise
ja: CA の危殆化

en: CA Encryption Certificate
ja: CA 暗号証明書

en: CA Issuers
ja: CA 発行者

en: CA Version
ja: CA バージョン

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
ja: CALL <バッチファイル名> は他のバッチ ファイルからコマンドを実行する場合に
    バッチ ファイル中で使用します。バッチ ファイル終了時にコントロールは呼び出
    したファイルに戻ります。 CALL コマンドは呼び出されるプロシージャにパラメー
    ターを渡すことができます。
    
    呼び出されたプロシージャが行った既定ディレクトリや環境変数の変更は呼び出し
    元に引き継がれます。

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
ja: CD <ディレクトリ> は CHDIR の短縮版です。現在の既定ディレクトリを変更し
    ます。

en: CHCP [number]
    
      Sets or displays the active console code page.
    
      number   The console code page to activate.
    
      Type CHCP without a number to display the active console code page.
ja: CHCP [数値]
    
      現在のコンソール コード ページを設定または表示します。
    
      数値    有効化するコンソール コード ページ
    
      CHCP を数値なしで入力すると、現在のコンソール コード ページを表示します。

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
ja: CHDIR <ディレクトリ> は現在の既定ディレクトリを変更します。

en: CHINESE_BIG5
ja: 中国語(繁体)

en: CHINESE_GB2312
ja: 中国語(簡体)

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
ja: CHOICE はテキストを表示し、選択可能なリストで許可されたキーをユーザーが押す
    まで待機します。
    CHOICE は主にバッチ ファイルでメニュー選択を構築するために使われます。

en: CLS clears the console screen.
ja: CLSはコンソール画面をクリアします。

en: CMC Attributes
ja: CMC 属性

en: CMC Data
ja: CMC データ

en: CMC Extensions
ja: CMC 拡張

en: CMC Response
ja: CMC レスポンス

en: CMC Status Info
ja: CMC ステータス 情報

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
ja: CMD 内蔵のコマンド:
    ASSOC		ファイル拡張子の関連付けを表示または変更
    ATTRIB		DOSファイルの属性を表示または変更
    CALL		外部のバッチ ファイルを呼び出し
    CD (CHDIR)	現在の既定ディレクトリを変更
    CHOICE		選択リストのキー入力を待機
    CLS		コンソール画面をクリア
    COPY		ファイルをコピー
    CTTY		入力/出力デバイスを変更
    DATE		システムの日付を表示または変更
    DEL (ERASE)	ファイルを削除
    DIR		ディレクトリの内容を表示
    ECHO		文字列を直接コンソール出力にコピー
    ENDLOCAL	バッチ ファイルでの環境変更の局所化を終了
    FTYPE		ファイル タイプのオープン コマンドを表示または変更
    HELP		トピックについて簡潔なヘルプを表示
    MD (MKDIR)	サブディレクトリを作成
    MKLINK		シンボリック リンクを作成
    MORE		出力をページ区切りで表示
    MOVE		ファイルまたはディレクトリ ツリーを移動
    PATH		パスを表示または設定
    PAUSE		バッチ ファイルの実行を一時停止
    POPD		PUSHDで最後に保存したディレクトリに変更
    PROMPT		コマンド プロンプトを変更
    PUSHD		現在のディレクトリを保存し、新ディレクトリに変更
    REN (RENAME)	ファイル名を変更
    RD (RMDIR)	サブディレクトリを削除
    SET		環境変数を設定または表示
    SETLOCAL	バッチ ファイルでの環境変更の局所化を開始
    START		プログラムを開始、または関連付けたプログラムで文書を開く
    TIME		システムの時刻を設定または表示
    TITLE		CMD セッションのウィンドウ タイトルを設定
    TYPE		テキスト ファイルの内容を出力
    VER		CMD のバージョンを表示
    VOL		ディスク デバイスのボリューム ラベルを表示
    XCOPY		送り元のファイルやディレクトリ ツリーをあて先にコピー
    EXIT		CMD を終了
    
    上記のコマンドに関する詳細情報を表示するには HELP <コマンド名> と入力して下
    さい。

en: CMS/PKCS #7 Message
ja: CMS/PKCS #7 メッセージ

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ja: CMS/PKCS #7 メッセージ (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
ja: CMS/PKCS #7 メッセージ (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
ja: COM ライブラリ オブジェクト

en: COPY <filename> copies a file.
ja: COPY <ファイル名> はファイルをコピーします。

en: CPU Tim&e
ja: CPU 時間(&E)

en: CPU Time
ja: CPU 時間

en: CPU Usage: %3d%%
ja: CPU 使用率: %3d%%

en: CPU usage
ja: CPU 使用率

en: CPU usage history
ja: CPU 使用率の履歴

en: CRC error.
ja: CRC エラーです。

en: CRL Distribution Point
ja: CRL 配布点

en: CRL Distribution Points
ja: CRL 配布先

en: CRL Issuer
ja: CRL 発行者

en: CRL Number
ja: CRL ナンバー

en: CRL Reason Code
ja: CRL 原因コード

en: CRL Reason=
ja: CRL 理由=

en: CRL Signing
ja: CRL 署名

en: CTTY changes the input/output device.
ja: CTTY は入出力デバイスを変更します。

en: Cached Tickets
ja: キャッシュされたチケット

en: Call failed.
ja: 呼び出しが失敗しました。

en: Call interrupted.
ja: 呼び出しは割り込まれました。

en: Call not implemented.
ja: 呼び出しは実装されていません。

en: Can't access domain information.
ja: ドメインの情報にアクセスできません。

en: Can't connect to the LDAP server
ja: LDAP サーバーに接続できません

en: Can't create endpoint mapper DB.
ja: エンドポイント対照データベースを作成できません。

en: Can't create endpoint.
ja: エンドポイントを作成できません。

en: Can't create necessary temporary file
ja: 必要な一時ファイルを作成できません

en: Can't create top-level child window.
ja: 最上位の子ウィンドウを作成することはできません。

en: Can't delete current directory.
ja: カレント ディレクトリを削除することはできません。

en: Can't delete last admin user.
ja: 最後の管理者ユーザーを削除できません。

en: Can't destroy object owned by another thread.
ja: 他のスレッドが所有しているオブジェクトを破壊することはできません。

en: Can't disable mandatory group.
ja: 必須グループを無効にすることはできません。

en: Can't find window class.
ja: ウィンドウ クラスが見つかりません。

en: Can't have 'break' outside of loop
ja: ループ外で break は使えません

en: Can't have 'continue' outside of loop
ja: ループ外で continue は使えません

en: Can't log on with inter-domain trust account.
ja: ドメイン間信頼アカウントではログオンできません。

en: Can't log on with server trust account.
ja: サーバー信頼アカウントではログオンできません。

en: Can't log on with workstation trust account.
ja: ワークステーション信頼アカウントではログオンできません。

en: Can't open anonymous security token.
ja: 匿名セキュリティ トークンを開けません。

en: Can't open registry key.
ja: レジストリ キーを開けません。

en: Can't perform operation.
ja: 操作を実施できません。

en: Can't read registry key.
ja: レジストリ キーを読み取れません。

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
ja: %1 を内部または外部コマンド、バッチ スクリプトとして認識できません。

en: Can't write registry key.
ja: レジストリ キーを書き込めません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel violation.
ja: キャンセル違反です。

en: Canceling...
ja: キャンセル中...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
ja: アプリケーションがドライブを変更できないため、指定されたファイルまたはMCIデバイスにアクセスできません。

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
ja: アプリケーションがディレクトリを変更できないため、指定されたファイルまたはMCIデバイスにアクセスできません。

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
ja: 指定されたファイルまたは MCI デバイスにアクセスできません。ディレクトリを変更するか、コンピューターを再起動して下さい。

en: Cannot add more than 32 tab stops.
ja: 32 を超えるタブ位置は追加できません。

en: Cannot call batch label outside of a batch script
ja: バッチ スクリプトの外からバッチ ラベルを呼び出すことはできません

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
ja: 指定された順序でコマンドを実行できません。コマンド シーケンスを修正してやり直して下さい。

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
ja: オートオープンされたデバイスに対して指定されたコマンドを実行できません。デバイスがクローズするまで待ってからやり直して下さい。

en: Cannot complete.
ja: 完了できません。

en: Cannot connect topology nodes.
ja: トポロジのノードを接続できません。

en: Cannot create property for a non-extensible object
ja: 拡張可能ではないオブジェクトにプロパティを作成できません

en: Cannot create service thread.
ja: サービス スレッドを作成できませんでした。

en: Cannot create.
ja: 作成できません。

en: Cannot define property '|': object is not extensible
ja: プロパティ '|' を定義できません: オブジェクトは拡張可能ではありません

en: Cannot delete '|'
ja: '|'を削除できません

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
ja: 指定されたファイルの拡張子からデバイスの種類を特定できません。

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
ja: '%s' が見つかりません。自分でこのファイルを探しますか?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
ja: Richedit が見つかりません... 終了します

en: Cannot find decryptor.
ja: 復号化ノードが見つかりません。

en: Cannot find the printer.
ja: プリンターが見つかりません。

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
ja: 指定されたデバイスは見つかりませんでした。デバイスが装着されていて、デバイス名のつづりが正しいか確認して下さい。

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
ja: 指定されたファイルは見つかりません。ファイル名とパスを確認して下さい。

en: Cannot get call handle.
ja: 呼び出しハンドルを取得できません。

en: Cannot impersonate.
ja: 偽装できません。

en: Cannot modify non-writable property '|'
ja: 書換不可のプロパティ '|' は変更できません

en: Cannot open network connection profile.
ja: ネットワーク接続プロファイルを開けません。

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
ja: WAVE_ALLOWSYNC フラグなしではデバイスをオープンできません。フラグを指定してやり直して下さい。

en: Cannot parse bytestream.
ja: バイトストリームを解析できませんでした。

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
ja: メディア再生中にはこの操作を実行できません。デバイスをリセットするか再生が終わるまで待って下さい。

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
ja: 指定したファイルを読み込めません。ファイルが存在するか確認して下さい、あるいはディスクかネットワーク接続を確認して下さい。

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
ja: 変更不可のプロパティ '|' は再定義できません

en: Cannot run full-screen.
ja: フルスクリーン表示で実行できません。

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
ja: ファイル名が指定されていないため保存できません。ファイル名を指定して下さい。

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ja: 指定されたファイルは保存できませんでした。ディスクに十分な空き容量があるか、あるいはネットワークに接続されているか確認して下さい。

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ja: 現在のwaveデバイスは使用中なので再生モードに設定できません。デバイスが解放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ja: 現在のwaveデバイスは使用中なので録音モードに設定できません。デバイスが解放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
ja: 引用符に囲まれた文字列のあとに追加の文字は指定できません。

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
ja: 指定されたコマンドは 'all' をデバイス名として使用することができません。

en: Cannot use Copy API.
ja: コピー API は使えません。

en: Cannot use a filename with the specified device.
ja: 指定されたデバイスに対してファイル名を使用することはできません。

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
ja: オートオープンされたデバイスに 'notify' フラグを使用することはできません。

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ja: 指定されたファイルに書き込めません。ディスクに十分な空き容量があるか、あるいはネットワークに接続されているか確認して下さい。

en: Caps Lock is On
ja: Caps Lock がオン

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
ja: デスクトップ上でウィンドウを重ねて表示します

en: Cascading	Ctrl+F5
ja: 重ねて表示	Ctrl+F5

en: Center
ja: 中央

en: Central Europe
ja: 中央ヨーロッパ

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ言語

en: Certificate
ja: 証明書

en: Certificate &status:
ja: 証明書の状態(&S):

en: Certificate Export Wizard
ja: 証明書エクスポート ウィザード

en: Certificate Extensions
ja: 証明書の拡張

en: Certificate Hold
ja: 証明書保留中

en: Certificate Import Wizard
ja: 証明書インポート ウィザード

en: Certificate Information
ja: 証明書の情報

en: Certificate Issuer
ja: 証明書発行者

en: Certificate Manifold
ja: 証明書の分岐

en: Certificate Policies
ja: 証明書ポリシー

en: Certificate Policy
ja: 証明書ポリシー

en: Certificate Properties
ja: 証明書のプロパティ

en: Certificate Request Agent
ja: 証明書要求エージェント

en: Certificate Revocation List
ja: 証明書失効リスト

en: Certificate Revocation List (*.crl)
ja: 証明書失効リスト (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
ja: 証明書シリアル番号=

en: Certificate Signing
ja: 証明書の署名

en: Certificate Store
ja: 証明書ストア

en: Certificate Store Selected
ja: 選択された証明書ストア

en: Certificate Template Information
ja: 証明書テンプレート情報

en: Certificate Trust List
ja: 証明書信頼リスト

en: Certificate Trust List (*.stl)
ja: 証明書信頼リスト (*.stl)

en: Certificate Type
ja: 証明書の種類

en: Certificate intended purposes
ja: 証明書の目的

en: Certificate purpose
ja: 証明書の目的

en: Certificate purposes
ja: 証明書の目的

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
ja: 証明書ストアは証明書、証明書失効リスト、証明書信頼リストの集合です。

en: Certificates
ja: 証明書

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
ja: 証明書は個人認証、証明書の権限と発行元を確認するために使われます。

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ja: 削除後はこれらの認証局によって発行された証明書が信頼されなくなります。
    これらの証明書を削除しますか?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
ja: 削除後はこれらのルート認証局によって発行された証明書や認証局が信頼されなくなります。
    これらの信頼されたルート証明書を削除しますか?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ja: 削除後はこの認証局によって発行された証明書が信頼されなくなります。
    この証明書を削除しますか?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
ja: 削除後はこのルート認証局によって発行された証明書や認証局が信頼されなくなります。
    この信頼されたルート証明書を削除しますか?

en: Certificates...
ja: 証明書...

en: Certification Authority Issuer
ja: 認証局の発行者

en: Certification Path
ja: 証明のパス

en: Certification Template Name
ja: 証明書のテンプレート名

en: Certification path
ja: 証明のパス

en: Challenge Password
ja: チャレンジ パスワード

en: Change &Icon...
ja: アイコンの変更(&I)...

en: Change &icon...
ja: アイコンの変更(&I)...

en: Change Icon
ja: アイコンの変更

en: Change machine wide Distributed COM settings
ja: マシン全体の分散 COM の設定を変更します

en: Changes the position of the split between two panes
ja: 2 ペイン間のしきり位置を変更します

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
ja: このライブラリの読み込み順序を変更することは推奨されません。
    本当に変更しますか?

en: Character &format
ja: 文字書式(&F)

en: Character translation table file too small.
ja: 文字変換テーブル ファイルが小さすぎます。

en: Character translation table open failed.
ja: 文字変換テーブルを開けませんでした。

en: Child process has not completed.
ja: 子プロセスは完了していません。

en: Child window menus not allowed.
ja: 子ウィンドウのメニューは作れません。

en: Choose the format in which the content will be saved.
ja: コンテンツを保存する形式を選択してください。

en: Cinepak Video codec
ja: Cinepak ビデオコーデック

en: Circular dependency.
ja: 依存関係が循環しています。

en: Class Id: [1]
ja: クラス ID: [1]

en: Class Name:
ja: クラス名:

en: Class already exists.
ja: クラスはすでに存在します。

en: Class does not exist.
ja: クラスは存在しません。

en: Class doesn't support Automation
ja: クラスはこのオートメーションをサポートしていません

en: Class has open windows.
ja: クラスには開いているウィンドウがあります。

en: Client Authentication
ja: クライアント認証

en: Client Information
ja: クライアント情報

en: Clipboard not open.
ja: クリップボードを開けません。

en: Clock
ja: 時計

en: Clock has no time source set.
ja: クロックにタイム ソースがセットされていません。

en: Clock is not available.
ja: クロックは使用可能ではありません。

en: Clock is not simple
ja: クロックが単純ではありません

en: Clock state was already set.
ja: クロックの状態は設定済みでした。

en: Clock was stopped
ja: クロックは停止されていました

en: Close
ja: 閉じる

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
ja: クローズ メッセージがプロセス(%1, PID %2!u!)の最上位ウィンドウに送られました。

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
ja: クローズ メッセージがプロセス(PID %1!u!)の最上位ウィンドウに送られました。

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じます

en: CoGetClassObject failed.
ja: CoGetClassObject が失敗しました。

en: Code Signing
ja: コード署名

en: Codec was not found.
ja: コーデックが見つかりませんでした。

en: Collapse
ja: 閉じる

en: Color
ja: 色

en: Columns
ja: 横

en: Command history
ja: コマンド履歴

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comments
ja: コメント

en: Comments:
ja: コメント:

en: Commit charge (K)
ja: コミット チャージ (K)

en: Common Name
ja: 一般名

en: Compare False
ja: 比較結果 False

en: Compare True
ja: 比較結果 True

en: Completing the Certificate Export Wizard
ja: 証明書エクスポート ウィザードの完了

en: Completing the Certificate Import Wizard
ja: 証明書インポート ウィザードの完了

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
ja: コンポーネント ID: [1], 条件: [2]

en: Compress options
ja: 圧縮オプション

en: Compression &Quality:
ja: 圧縮率(&Q):

en: Computing space requirements
ja: 必要な空き領域を計算しています

en: Con&figure...
ja: 設定(&F)...

en: Condensed
ja: 縮小

en: Conditional compilation is turned off
ja: 条件コンパイルはオフにされています

en: Confidentiality Required
ja: 機密性が必要

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration error
ja: 構成エラー

en: Configure Devices
ja: デバイスの設定

en: Configure LPT Port
ja: プリンター ポートの設定

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
ja: Wine インターネット ブラウザーや関連する設定を構成します

en: Confirm Key Delete
ja: 値の削除確認

en: Confirm Value Delete
ja: 値の削除確認

en: Confirm deletion
ja: 削除の確認

en: Confirm file deletion
ja: ファイルの削除の確認

en: Confirm file overwrite
ja: ファイルの上書きの確認

en: Confirm folder deletion
ja: フォルダーの削除の確認

en: Confirm overwrite
ja: 上書きの確認

en: Congratulations!
ja: おめでとう!

en: Connect &Network Drive...
ja: ネットワーク ドライブに接続(&N)...

en: Connect to %s
ja: %s に接続

en: Connect to another machine
ja: 他のマシンに接続

en: Connect:
ja: 接続:

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connected (xinput device)
ja: 接続済み (xinputデバイス)

en: Connecting to %s
ja: %s に接続しています

en: Connecting to camera
ja: カメラに接続中

en: Connecting to camera... Please Wait
ja: カメラに接続しています... お待ちください

en: Connection
ja: 接続

en: Connection aborted.
ja: 接続は中断されました。

en: Connection count limit reached.
ja: 接続数の上限に達しました。

en: Connection gracefully closed.
ja: 接続は終了しました。

en: Connection invalid.
ja: 接続は正しくありません。

en: Connection is active.
ja: 接続はアクティブです。

en: Connection is being made
ja: 接続を確立中です

en: Connection refused.
ja: 接続は拒否されました。

en: Connection reset by peer.
ja: 相手側により接続がリセットされました。

en: Connection unavailable.
ja: 接続は使用できません。

en: Connection-specific DNS suffix
ja: 接続固有の DNS サフィックス

en: Connections
ja: 接続

en: Console
ja: コンソール

en: Constraint Violation
ja: 制約に違反

en: Contact:
ja: 連絡:

en: Contains commands for accessing frequently used keys
ja: よく使うキーにアクセスするコマンドがあります

en: Contains commands for creating new keys or values
ja: 新しいキーや値を作成するコマンドがあります

en: Contains commands for customizing the registry window
ja: レジストリ ウィンドウをカスタマイズするコマンドがあります

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
ja: レジストリ エディターについてのヘルプや情報を表示するコマンドがあります

en: Contains commands for editing values or keys
ja: 値とキーを編集するコマンドがあります

en: Contains commands for working with the whole registry
ja: レジストリ全体を操作するコマンドがあります

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Type
ja: 内容の種類

en: Context handle damaged.
ja: コンテキスト ハンドルは損傷しています。

en: Continue work in progress.
ja: 続きの作業が処理中です。

en: Control ID not found.
ja: コントロール識別子が見つかりません。

en: Control Panel
ja: コントロール パネル

en: Controls Alternate Background
ja: コントロールの別の背景

en: Controls Background
ja: コントロールの背景

en: Controls Dark Shadow
ja: コントロールの暗い影

en: Controls Debug Channels
ja: デバッグのチャンネルをコントロールします

en: Controls Highlight
ja: コントロールの明るい部分

en: Controls Light
ja: コントロールの明かり

en: Controls Shadow
ja: コントロールの影

en: Controls Text
ja: コントロールのテキスト

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
ja: プロセスを実行するプロセッサを制御します

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
ja: クッキー
    ウェブサイトによってコンピューター上に保存されたファイルで、ユーザー設定やログイン情報のようなものが保管されています。

en: Cop&yright:
ja: 著作権(&Y):

en: Copies
ja: 印刷部数

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
ja: 選択したキーの名前をクリップボードにコピーします

en: Copy
ja: コピー

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
ja: &HTML オブジェクト タグをクリップボードにコピー

en: Copy C&LSID to clipboard
ja: C&LSID をクリップボードにコピー

en: Copy Program
ja: プログラムのコピー

en: Copy Shor&tcut
ja: ショートカットのコピー(&T)

en: Copy files from:
ja: コピー元:

en: Copy manufacturer's files from:
ja: 製造元のファイルのコピー元:

en: Copy program:
ja: コピーするプログラム:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
ja: 現在選択された項目の GUID をクリップボードにコピーします

en: Copying Files...
ja: ファイルをコピーしています...

en: Copying network install files
ja: ネットワーク インストールするファイルをコピーしています

en: Copying new files
ja: 新しいファイルをコピーしています

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
ja: '%1' から '%2' へのコピーは失敗しました。戻り値 %3!d!

en: Corrupt network connection profile.
ja: ネットワーク接続プロファイルが壊れています。

en: Could not create or use window.
ja: ウィンドウの作成または使用ができません。

en: Could not get handle to service control manager.
ja: サービス制御マネージャーのハンドルを取得できませんでした。

en: Could not get handle to service.
ja: サービスのハンドルを取得できませんでした。

en: Could not open
ja: ファイルを開けません

en: Could not open the file.
ja: ファイルを開けません。

en: Could not save the file.
ja: ファイルを保存できません。

en: Could not stop service %1
ja: サービス %1 を停止できませんでした

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
ja: 指定された Unix ファイル名を DOS ファイル名に変換できませんでした。

en: Counter Sign
ja: カウンター署名

en: Country/Region
ja: 国と地域

en: Cr&eate Directory...
ja: ディレクトリを作成(&E)...

en: Create &Instance
ja: インスタンスの作成(&I)

en: Create &Link
ja: ショートカットの作成(&L)

en: Create Control
ja: コントロールを作成

en: Create From File
ja: ファイルから作成

en: Create Instance &On...
ja: リモートにインスタンスを作成(&O)...

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダーの作成

en: Create New Task
ja: 新しいタスクの作成

en: Create Shor&tcut
ja: ショートカットを作成(&T)

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
ja: シンボリック リンクを作成します。
    
    構文: MKLINK [オプション] リンク名 対象
    
    オプション:
    /d             ディレクトリのシンボリック リンクを作成します。
    /h             ハード リンクを作成します。
    /j             ディレクトリのジャンクションを作成します。
    リンク名は新しいシンボリック リンクの名前です。
    対象はリンク名が指すパスです。

en: Create an instance of the selected object
ja: 選択されたオブジェクトのインスタンスを作成します

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
ja: 特定のマシン上に選択されたオブジェクトのインスタンスを作成します

en: Creating duplicate files
ja: 重複するファイルを作成しています

en: Creating folders
ja: フォルダーを作成しています

en: Creating shortcuts
ja: ショートカットを作成しています

en: Creation date
ja: 作成日

en: Creation date:
ja: 作成日:

en: Creation failed.
ja: 生成に失敗しました。

en: Critical Extensions Only
ja: 必須とする拡張フィールドのみ

en: Cross CA Version
ja: クロス CA バージョン

en: Cross-Certificate Distribution Points
ja: 複数の署名の配布ポイント

en: Cross-encrypted LM password required.
ja: クロス暗号化された LM パスワードが必要です。

en: Cross-encrypted NT password required.
ja: クロス暗号化された NT パスワードが必要です。

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ja: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 メッセージ (*.p7b)

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Cu&t	Ctrl+X
ja: 切り取り(&T)	Ctrl+X

en: Current &icon:
ja: 現在のアイコン(&I):

en: Current Connections
ja: 現在の接続

en: Current Date is %1
ja: 現在の日付は %1

en: Current LogonId is
ja: 現在のログオン ID は

en: Current Time is %1
ja: 現在の時刻は %1

en: Current format:
ja: 現在のフォーマット:

en: Cursor size
ja: カーソルの大きさ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Game
ja: 盤面の変更

en: Customize Toolbar
ja: ツール バーのカスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cyclic __proto__ value
ja: 循環した __proto__ 値

en: Cyrillic
ja: キリル言語

en: D size sheet
ja: D サイズ用紙

en: D&isable all purposes for this certificate
ja: すべての目的でこの証明書を利用不可にする(&I)

en: DATE shows or changes the system date.
ja: DATE はシステム日を表示または変更します。

en: DC not found.
ja: DC が見つかりません。

en: DDE failure.
ja: DDE に失敗しました。

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
ja: DEL <ファイル名> はファイルやファイル群を削除します。

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
ja: DER 符号化されたバイナリ X.509 (*.cer)

en: DHCP enabled
ja: DHCP 有効

en: DIR lists the contents of a directory.
ja: DIR はディレクトリ内容の一覧を表示します。

en: DLL initialization failed.
ja: DLL の初期化に失敗しました。

en: DLL not found.
ja: DLL が見つかりません。

en: DLL overrides
ja: DLL オーバーライド

en: DNS Name=
ja: DNS 名=

en: Dark
ja: ダーク

en: Data
ja: データ

en: Data Bits
ja: データ ビット

en: Data Encipherment
ja: データの暗号化

en: Data Link Error
ja: データ リンク エラー

en: Data Link Properties
ja: データ リンク プロパティ

en: Data type mismatch.
ja: データの種類が一致しません。

en: Database does not exist.
ja: データベースが存在しません。

en: Datagrams Received
ja: 受信データグラム

en: Datagrams Sent
ja: 送信データグラム

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Date deleted
ja: 削除日

en: De&vice:
ja: デバイス(&V):

en: Debug Break
ja: デバッグ ブレーク

en: Debug Channels
ja: デバッグ チャンネル

en: Debug View
ja: デバッグ ビュー

en: Decimal
ja: 10進数

en: Decipher Only
ja: 復号化のみ

en: Decoding Error
ja: デコード エラー

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Interface Viewer
ja: 既定のインターフェース ビューアー

en: Default Printer;
ja: 通常使うプリンター -

en: Default Settings
ja: 既定の設定

en: Default gateway
ja: デフォルト ゲートウェイ

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %1?
ja: 削除 %1?

en: Delete &files...
ja: ファイルを削除(&F)...

en: Delete browsing history
ja: 閲覧履歴の削除

en: Delete group `%s'?
ja: グループ `%s' を削除しますか?

en: Delete program `%s'?
ja: プログラム `%s' を削除しますか?

en: Delete the private &key if the export is successful
ja: エクスポートが成功したら秘密鍵を削除する(&K)

en: Deletes the selection
ja: 選択した項目を削除します

en: Deleting services
ja: サービスを削除しています

en: Delta CRL Indicator
ja: デルタ CRL インジケーター

en: Deny
ja: 拒否

en: Dependent services are running.
ja: 依存しているサービスが実行中です。

en: Description
ja: 説明

en: Desktop &size:
ja: デスクトップの大きさ(&S):

en: Desktop Integration
ja: デスクトップ統合

en: Destination:
ja: コピー先:

en: Details
ja: 詳細

en: Determined by the program
ja: プログラムで決定する

en: Device
ja: デバイス

en: Device I/O error
ja: デバイス入出力エラーです

en: Device already remembered.
ja: デバイスはすでに記憶されています。

en: Device does not exist.
ja: デバイスが存在しません。

en: Device not partitioned.
ja: デバイスは分割されていません。

en: Device removed.
ja: デバイスは取り除かれています。

en: Different service account.
ja: サービス アカウントが異なります。

en: Digi&tal
ja: デジタル(&T)

en: Digital Rights
ja: デジタル著作権管理

en: Digital Signature
ja: デジタル署名

en: DirectX Diagnostic Tool
ja: DirectX 診断ツール

en: Direction
ja: 方向

en: Directory Address
ja: ディレクトリ アドレス

en: Directory Service Email Replication
ja: ディレクトリ サービス電子メール レプリケーション

en: Directory is not empty.
ja: ディレクトリは空ではありません。

en: Directory name invalid.
ja: ディレクトリ名が正しくありません。

en: Disabled
ja: 無効

en: Discards
ja: 破棄

en: Discipline error on RPC pipe.
ja: RPC パイプの制御規則エラー。

en: Disclaimer
ja: 免責条項

en: Disconnected
ja: 切断

en: Disk full
ja: ディスクがいっぱいです

en: Disk full.
ja: ディスクがいっぱいです。

en: Disk is corrupt.
ja: ディスクが破損しています。

en: Display As Icon
ja: アイコンとして表示

en: Display program information, version number and copyright
ja: プログラム情報、バージョン番号と著作権を表示します

en: Display the viewer for the selected item
ja: 選択された項目のビューアーを表示します

en: Displays Task Manager help topics
ja: タスク マネージャーのヘルプ トピックを表示します

en: Displays information about each task
ja: 各タスクの情報を表示します

en: Displays kernel time in the performance graphs
ja: カーネル時間をパフォーマンス グラフ上に表示します

en: Displays program information, version number and copyright
ja: プログラムの情報、バージョン、著作者を表示します

en: Displays program information, version number, and copyright
ja: プログラム情報、バージョン番号、著作権を表示します

en: Displays tasks by using large icons
ja: タスクの表示に 大きいアイコン を使用します

en: Displays tasks by using small icons
ja: タスクの表示に 小さいアイコン を使用します

en: Distribution Point Name
ja: 配布点名

en: Division by zero error.
ja: 0 による除算エラー。

en: Do you want to continue anyway?
ja: とにかく続行してしまいますか?

en: Do you want to install this software?
ja: このソフトウェアをインストールしますか?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
ja: Wine セッションをシャットダウンしますか?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
ja: Windows の再起動をシミュレートしますか?

en: Do you wish to export the private key?
ja: 秘密鍵をエクスポートしますか?

en: Docu&ments
ja: 文書(&M)

en: Document
ja: 文書

en: Document Signing
ja: ドキュメントの署名

en: Does not automatically update
ja: 表示を自動的に更新しません

en: Domain Component
ja: ドメイン構成要素

en: Domain already exists.
ja: ドメインはすでに存在します。

en: Domain controller not found.
ja: ドメイン コントローラーが見つかりません。

en: Domain limit exceeded.
ja: ドメインの上限に達しました。

en: Domain trust information inconsistent.
ja: ドメイン信頼情報に矛盾があります。

en: Don't install
ja: インストールしない

en: Don't show me th&is message again
ja: 今後はこのメッセージを表示しない(&I)

en: Done
ja: 完了

en: DosSemMuxWait list invalid.
ja: DosSemMuxWait リストは正しくありません。

en: Double Japan Postcard Rotated
ja: 往復はがき 横

en: Downloading %s
ja: %sをダウンロードしています

en: Downloading from %s...
ja: %s からダウンロード中...

en: Downloading...
ja: ダウンロードしています...

en: Dri&ves:
ja: ドライブ(&V):

en: Drive configuration
ja: ドライブの設定

en: Drive is a JOIN target.
ja: ドライブは JOIN の対象です。

en: Drive is already JOINed.
ja: ドライブは JOIN が実行されています。

en: Drive is already SUBSTed.
ja: ドライブは SUBST が実施されています。

en: Drive is busy.
ja: ドライブはビジーです。

en: Drive is not JOINed.
ja: ドライブは JOIN が実施されていません。

en: Drive is not SUBSTed.
ja: ドライブは SUBST が実施されていません。

[ctx: Drive letter]
en: Letter
ja: 文字

en: Drive locked.
ja: ドライブがロックされています。

en: Driver diagnostics
ja: ドライバー診断

en: Driver failure cannot be detected.
ja: ドライバーの失敗を検知できません。

en: Drives
ja: ドライブ

en: Dummy Signer
ja: ダミーの署名

en: Dump DisplayTree
ja: 表示ツリーのダンプ

en: Dump FormatCaches
ja: フォーマット キャッシュのダンプ

en: Dump LayoutRects
ja: 配置情報のダンプ

en: Dump Lines
ja: 線のダンプ

en: Dump Tracking Info
ja: 追跡情報のダンプ

en: Dump Tree
ja: ツリーのダンプ

en: Duplex:
ja: 両面印刷:

en: Duplicate domain or workgroup name.
ja: ドメイン名またはワークグループ名が重複しています。

en: Duplicate endpoint.
ja: 重複したエンドポイントです。

en: Duplicate network name.
ja: ネットワーク名が重複しています。

en: Duplicate service name.
ja: サービス名が重複しています。

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
ja: ダイナミック リンク ライブラリ (DLL) は個別に 内蔵版 (Wine提供) または ネイティブ版 (Windows もしくはアプリケーション提供のもの) を選ぶことができます。

en: Dynlink from invalid ring.
ja: リングからの動的リンクは正しくありません。

en: E size sheet
ja: E サイズ用紙

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: E&xit Task Manager
ja: タスク マネージャーの終了(&X)

en: E&xit Windows
ja: Windows の終了(&X)

en: E&xit desktop
ja: デスクトップの終了(&X)

en: E&xplore
ja: エクスプローラ(&X)

en: E&xtras
ja: おまけ(&X)

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
ja: ECHO <文字列> は<文字列>を現在の端末デバイスに表示します。
    
    ECHO ON は以降にバッチ ファイルで実行するコマンドを実行前に端末デバイスに
    表示するようにします。
    
    ECHO OFF は ECHO ON の逆の効果を持ちます (ECHO は既定で OFF です)。
    ECHO OFF コマンドは @ マークに続けて実行すれば表示されません。

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
ja: ENDLOCAL は先行する SETLOCAL によって開始されたバッチ ファイルでの環境変更
    の局所化を終了します。

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
ja: ERASE <ファイル名> はファイルやファイル群を削除します。

en: ERROR
ja: エラー

en: ERROR: Invalid syntax
ja: ERROR: 構文が無効です

en: ERROR: The search filter cannot be recognized.
ja: ERROR: 認識できない検索フィルタです。

en: EXE %1 is marked invalid.
ja: EXE %1 は無効とマークされました。

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
ja: EXIT は現在のコマンド セッションを終了してcmdを呼び出したOSまたはシェルに戻
    ります。

en: Each CPU has its own history graph
ja: CPU 使用率の履歴を CPU ごとにグラフで表示します

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
ja: それぞれの文字は %1!u! ピクセルの幅、%2!u! ピクセルの高さ

en: Echo is %1
ja: Echo は %1

en: Edit Binary
ja: バイナリ値の編集

en: Edit DWORD
ja: DWORD の編集

en: Edit Debug &Channels...
ja: デバッグ チャンネルの編集(&C)...

en: Edit Multi-String
ja: 複数文字列の編集

en: Edit Override
ja: オーバーライドの編集

en: Edit QWORD
ja: QWORD の編集

en: Edit String
ja: 文字列の編集

en: Edition
ja: 編集方式

en: Effective Date
ja: 有効開始日

en: Effects
ja: 文字飾り

en: Element not found.
ja: エレメントが見つかりません。

en: Email Address
ja: 電子メール アドレス

en: Email Address=
ja: 電子メール アドレス=

en: Embedded Windows System Component Verification
ja: Embedded Windows システム コンポーネントの検証

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
ja: リモート接続を有効にする(Win95 のみ)(&R)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
ja: 以下の目的でのみこの証明書を有効にする(&O):

en: Encipher Only
ja: 暗号化のみ

en: Encoding Error
ja: エンコード エラー

en: Encoding:
ja: 文字コード:

en: Encrypted Private Key
ja: 暗号化された秘密鍵

en: Encrypting File System
ja: ファイル システムの暗号化

en: Encryption Type
ja: 暗号化の種類

en: End Entity
ja: 終了値

en: End Process &Tree
ja: プロセス ツリーの終了(&T)

en: End Time
ja: 終了時刻

en: End of file.
ja: ファイルの終端です。

en: End of media stream has been reached.
ja: メディア ストリームの終端に達しました。

en: End of media.
ja: メディアの終わりです。

en: End of program
ja: プログラムの終了時

en: End of tape media.
ja: テープ メディアの終わりです。

en: Endpoints not registered.
ja: エンドポイントは登録されていません。

en: Enforce Certificate Chain Policy
ja: 証明書チェーンのポリシーを適用

en: Enhanced Key Usage
ja: 拡張されたキー使用法

en: Enhanced key usage (property)
ja: 拡張されたキー使用法 (プロパティ)

en: Enrollment CSP
ja: 登録CSP

en: Enrollment Name Value Pair
ja: 登録名と値の対

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
ja: ソフトウェアの出所を保証する
    公開後のソフトウェアを改変から保護する

en: Ensures the identity of a remote computer
ja: リモート コンピューターの身元を保証する

en: Enter Full Screen
ja: フルスクリーンにする

en: Enter Network Password
ja: ネットワーク用パスワードを入力

en: Enter Password
ja: パスワードの入力

en: Enter new date:
ja: 新しい日付を入力してください:

en: Enter new time:
ja: 新しい時刻を入力してください:

en: Enterprise Root OID
ja: エンタープライズ ルート OID

en: Entire Network
ja: ネットワーク全体

en: Entry already exists.
ja: エントリはすでに存在します。

en: Entry not found.
ja: エントリが見つかりません。

en: Enumeration value out of range.
ja: 列挙値が範囲外です。

en: Enumerator object expected
ja: 列挙子オブジェクトを期待していました

en: Envelope
ja: 封筒

en: Envelope #10
ja: 封筒 #10

en: Envelope #11
ja: 封筒 #11

en: Envelope #12
ja: 封筒 #12

en: Envelope #14
ja: 封筒 #14

en: Envelope #9
ja: 封筒 #9

en: Envelope B4
ja: 封筒 B4

en: Envelope B5
ja: 封筒 B5

en: Envelope B6
ja: 封筒 B6

en: Envelope C3
ja: 封筒 C3

en: Envelope C4
ja: 封筒 C4

en: Envelope C5
ja: 封筒 C5

en: Envelope C6
ja: 封筒 C6

en: Envelope C65
ja: 封筒 C65

en: Envelope DL
ja: 封筒 DL

en: Envelope Invite
ja: 封筒 Invite

en: Envelope Monarch
ja: 封筒 Monarch

en: Environment variable %1 not defined
ja: 環境変数 %1 は定義されていません

en: Environment variable not found.
ja: 環境変数が見つかりません。

en: Error
ja: エラー

en: Error converting object to primitive type
ja: オブジェクトを基本型に変換できません

en: Error during creation of a new folder
ja: フォルダーの作成に失敗

en: Error in use of filename wildcards.
ja: ファイル名ワイルドカードの使い方が誤っています。

en: Error reading `%s'.
ja: `%s' の読み込み中にエラー。

en: Error setting signal handler.
ja: シグナル ハンドラーを設定できません。

en: Error while reading the help file `%s'
ja: ヘルプ ファイル `%s' を読み込んでいるときにエラー

en: Error while selecting new font.
ja: 新しいフォントの選択中にエラーが発生しました。

en: Error writing `%s'.
ja: `%s' の書き込み中にエラー。

en: Error: Alias not found
ja: 別名が見つかりません。

en: Error: Command line not supported
ja: エラー: コマンド ラインはサポートされていません

en: Error: Could not find process "%1".
ja: エラー: プロセス(%1)が見つかりません。

en: Error: Could not get hostname: %u.
ja: エラー: ホスト名が得られません: %u。

en: Error: Invalid command line parameter specified.
ja: エラー: 無効なコマンド ライン パラメーターが指定されました。

en: Error: Invalid option '%c'.
ja: エラー: 無効なオプション '%c'。

en: Error: Invalid query
ja: エラー: クエリが無効です

en: Error: Invalid syntax for PATH
ja: エラー: PATH の構文が無効です

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
ja: エラー: /im または /pid のオプションのうち、1 つを必ず指定してください。

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
ja: エラー: %1 オプションにはコマンド ライン パラメーターが必要です。

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
ja: エラー: /im と /pid のオプションは同時に指定できません。

en: Error: Process self-termination is not permitted.
ja: エラー: このプロセス自身を終了することはできません。

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
ja: エラー: hostname ユーティリティではシステムのホスト名を設定できません。

en: Error: Unable to enumerate the process list.
ja: エラー: プロセスの一覧を列挙できません。

en: Error: Unable to terminate process "%1".
ja: エラー: プロセス(%1)を終了できません。

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
ja: エラー: 不明または無効なコマンド ライン オプションが指定されました。

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
ja: エラー: 不明または無効なコマンド ライン パラメーターが指定されました

en: Error;
ja: エラー -

en: Errors
ja: エラー

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
ja: 複数のデバイスでエラーが発生しました。どのデバイスでエラーが発生したか確認するには、コマンドとデバイスを別個に指定して下さい。

en: Ethernet
ja: イーサネット

en: Evaluating launch conditions
ja: 起動条件を評価しています

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
ja: DosMuxSemWait に対するイベントのカウントが正しくありません。

en: Event log can't start.
ja: イベント ログは開始できませんでした。

en: Event log file changed.
ja: イベント ログ ファイルが変更されました。

en: Event log file corrupt.
ja: イベント ログ ファイルが破損しています。

en: Event log file full.
ja: イベント ログ ファイルがいっぱいです。

en: Exceeded commitment limit.
ja: コミット制限を超過しました。

en: Exception in service.
ja: サービスで例外が発生しました。

en: Exception thrown and not caught
ja: 例外が送出されましたが捕捉されませんでした

en: Exclusive semaphore already owned.
ja: 排他セマフォはすでに所有されています。

en: Executable files (*.exe)
ja: 実行可能ファイル (*.exe)

en: Execute Program
ja: 実行プログラム

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
ja: アンインストール コマンド '%s' の実行に失敗しました。コマンドが存在しないためかもしれません。
    レジストリからこのエントリを削除しますか?

en: Existing &overrides:
ja: 既存のオーバーライド(&O):

en: Exit
ja: 終了

en: Exits the Task Manager application
ja: タスク マネージャー アプリケーションを終了します

en: Expand
ja: 展開する

en: Expands or collapses the selected node
ja: 選択したノードを展開または閉じます

en: Expected '('
ja: '('を期待していました

en: Expected ')'
ja: ')'を期待していました

en: Expected ';'
ja: ';'を期待していました

en: Expected '='
ja: '='を期待していました

en: Expected '@'
ja: '@'を期待していました

en: Expected '@end'
ja: '@end'を期待していました

en: Expected an operand.
ja: 被演算子がありません。

en: Expected an operator.
ja: 演算子がありません。

en: Expected identifier
ja: 識別子を期待していました

en: Expert
ja: 上級

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Export Filename
ja: エクスポート ファイル名

en: Export Format
ja: エクスポート 形式

en: Export Private Key
ja: 秘密鍵のエクスポート

en: Export Registry File
ja: レジストリ ファイルのエクスポート

en: Export keys
ja: 鍵をエクスポートする

en: Export registry
ja: レジストリのエクスポート

en: Exports all or part of the registry to a text file
ja: レジストリの一部または全部をテキスト ファイルにエクスポートします

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
ja: 選択したレジストリ キー配下をテキスト ファイルに出力します

en: Extended attribute access denied.
ja: 拡張属性へのアクセスが拒否されました。

en: Extended attribute file corrupt.
ja: 拡張属性ファイルが破損しています。

en: Extended attribute list inconsistent.
ja: 拡張属性リストが矛盾しています。

en: Extended attribute table full.
ja: 拡張属性テーブルがいっぱいです。

en: Extended attributes didn't fit.
ja: 拡張属性が適合しません。

en: Extended attributes not supported.
ja: 拡張属性はサポートされていません。

en: Extended error.
ja: 拡張エラー。

en: Extension: [1]
ja: 拡張子: [1]

en: Extensions Only
ja: 拡張フィールドのみ

en: F&ormat
ja: 書式(&O)

en: F&orward
ja: 進む(&O)

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
ja: 全画面表示(&U)	Ctrl+Shift+S

en: FINDSTR: /%c ignored
ja: FINDSTR: /%c は無視されました

en: FINDSTR: Bad command line
ja: FINDSTR: コマンド ラインが正しくありません

en: FINDSTR: Cannot open %s
ja: FINDSTR: %s を開けません

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
ja: FTYPE はファイル タイプに関連付けられたオープン コマンドを表示または変更し
    ます。
    
    構文: FTYPE [ファイルタイプ[=[オープンコマンド]]
    
    パラメーターを指定しない場合、オープン コマンド文字列が定義されているファ
    イル タイプを表示します。
    ファイル タイプだけを指定した場合は、関連付けられたオープン コマンド文字列
    があれば表示します。
    等号のあとに何もオープン コマンドを指定しない場合は、指定したファイル タイ
    プに対するコマンド文字列を削除します。

en: Failed Connection Attempts
ja: 失敗した接続の試行

en: Failed during reading of '%1'
ja: '%1' の読み込み中に失敗しました

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
ja: マウント マネージャーへの接続に失敗したため、ドライブ設定は変更できません。

en: Failed to load the RichEdit library.
ja: RichEdit ライブラリの読み込みに失敗。

en: Failed to open '%1'
ja: '%1' を開けません

en: Failed to open installation log file.
ja: インストール ログ ファイルを開くのに失敗しました。

en: Failed to open the patch package.
ja: パッチ パッケージを開くのに失敗しました。

en: Fastest Times
ja: ハイスコア

en: Fastest times
ja: ハイスコア

en: Favor&ites
ja: お気に入り(&I)

en: Feature: [1]
ja: 機能: [1]

en: Feed paper manual;
ja: 手差し -

en: Fi&nd What:
ja: 検索する文字列(&N):

en: Field
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: File &Name:
ja: ファイル名(&N):

en: File &name:
ja: ファイル名(&N):

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
ja: ファイル '%s' は存在しません
    
    新しいファイルを作成しますか?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
ja: ファイル '%s' は変更されています
    
    変更を保存しますか?

en: File Format
ja: ファイル形式

en: File Recovery
ja: ファイルの回復

en: File `%s' exists. Not overwritten.
ja: `%s' が存在します。上書きしません。

en: File already exists
ja: ファイルはすでに存在します

en: File already exists.
ja: ファイルはすでに存在します。

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
ja: ファイルは既に存在します。
    上書きしますか?

en: File association missing for extension %1
ja: 拡張子 %1 に対するファイル関連付けがありません

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
ja: ファイルは有効な OLE モジュールではないようです。OLE コントロールを登録できません。

en: File does not exist
ja: ファイルが見つかりません

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
ja: このファイルは存在しません。
    作成しますか?

en: File exists.
ja: ファイルはすでに存在します。

en: File has a user-mapped section.
ja: ファイルにはユーザーマップされたセクションがあります。

en: File invalid.
ja: ファイルが正しくありません。

en: File name is too long.
ja: ファイル名が長すぎます。

en: File name or class name not found during Automation operation
ja: オートメーション操作中にファイル名またはクラス名が見つかりません

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: File or directory corrupt.
ja: ファイルかディレクトリが破損しています。

en: File to Import
ja: ファイルのインポート

en: File type
ja: ファイルの種類

en: File type:
ja: ファイルの種類:

en: File:
ja: ファイル:

en: File: [1]
ja: ファイル: [1]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
ja: ファイル: [1],  依存対象: [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
ja: ファイル: [1],  ディレクトリ: [2],  サイズ: [3]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
ja: ファイル: [1],  ディレクトリ: [9],  サイズ: [6]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
ja: ファイル: [1],  セクション: [2],  キー: [3], 値: [4]

en: File: [1], Directory: [9]
ja: ファイル: [1], ディレクトリ: [9]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
ja: ファイル: [1], ディレクトリ: [9], サイズ: [6]

en: File: [1], Folder: [2]
ja: ファイル: [1], フォルダー: [2]

en: Filemark detected.
ja: ファイルマークが検知されました。

en: Files Needed
ja: ファイルが必要です

en: Files of &type:
ja: ファイルの種類(&T):

en: Files of type:
ja: ファイルの種類:

en: Files on Camera
ja: カメラにあるファイル

en: Filter Error
ja: フィルター エラー

en: Filter by&...
ja: フィルター(&.)...

en: Financial Information=
ja: 財務情報=

en: Find
ja: 検索

en: Find &next	F3
ja: 次を検索(&N)	F3

en: Find Ne&xt	F3
ja: 次の検索候補(&X)	F3

en: Find in:
ja: 検索対象:

en: Find:
ja: 検索:

en: Finds a text string in a key, value or data
ja: キー、値、データから文字列を検索します

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
ja: 以前の検索条件において次の候補を検索します

en: Finish
ja: 完了

en: Finished searching the document.
ja: 文書の検索を完了。

en: First line
ja: 最初の行

en: Floating-point divide-by-zero.
ja: 浮動小数点で 0 による除算が行われました。

en: Floating-point overflow.
ja: 浮動小数点のオーバーフローです。

en: Floating-point underflow.
ja: 浮動小数点のアンダーフローです。

en: Floppy ID address mark not found.
ja: フロッピー ID アドレス マークが見つかりません。

en: Floppy disk
ja: フロッピー ディスク

en: Floppy registers inconsistent.
ja: フロッピーのレジスタが矛盾しています。

en: Floppy reports wrong cylinder.
ja: フロッピーが間違ったシリンダーを報告しています。

en: Flow Control
ja: フロー制御

en: Folder
ja: シェルフォルダー

en: Folder:
ja: フォルダー:

en: Folder: [1]
ja: フォルダー: [1]

en: Folders
ja: フォルダー

en: Font
ja: フォントの指定

en: Font St&yle:
ja: スタイル(&Y):

en: Font size has to be a number.
ja: フォント サイズは数値で指定してください。

en: Font: [1]
ja: フォント: [1]

en: Fonts
ja: フォント

en: Force Feedback Effect
ja: フォース フィードバック効果

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
ja: [更新の頻度] の設定にかかわらず、今すぐタスク マネージャーを更新します

en: Foreign Address
ja: 外部アドレス

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
ja: フォーム データ
    ユーザ名やフォームに入力した情報です。

en: Forward
ja: 進む

en: Found application: [1]
ja: 発見したアプリケーション: [1]

en: Found loops in topology.
ja: トポロジがループしています。

en: Free space: [1]
ja: 空き容量: [1]

en: Freshest CRL
ja: 最新のCRL

en: Friendly Name
ja: フレンドリ名

en: Friendly name
ja: フレンドリ名

en: From group:
ja: 移動元:

en: Fuchsia
ja: 赤紫

en: Full &Path:
ja: フル パス(&P):

en: Full Frames (Uncompressed)
ja: フル フレーム (無圧縮)

en: Full Name
ja: フル ネーム

en: Function could not be called.
ja: 関数を呼び出せませんでした。

en: Function expected
ja: 関数を期待していました

en: Function failed.
ja: 関数は失敗しました。

en: GDI Objects
ja: GDI オブジェクト

en: Game Controllers
ja: ゲーム コントローラー

en: General
ja: 全般

en: General failure.
ja: 一般的なデバイスの不具合です。

en: Generic access types not mapped.
ja: 一般的なアクセス タイプはマップされません。

en: Georgian
ja: ジョージア語

en: German Legal Fanfold
ja: ドイツ Legal Fanfold

en: German Std Fanfold
ja: ドイツ Std Fanfold

en: Get CRL
ja: CRL の取得

en: Get Certificate
ja: 証明書の取得

en: Given Name
ja: 名

en: Global-only hook procedure.
ja: グローバル専用のフック プロシージャです。

en: Go To
ja: 移動

en: Go To Line
ja: 指定行に移動

en: Go to today
ja: 今日へ移動

en: Graphics
ja: 画面

en: Gray
ja: 灰色

en: Gray Text
ja: 灰色テキスト

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Green
ja: 緑

en: Group already exists.
ja: グループはすでに存在します。

en: Group is built-in.
ja: グループはビルトイン グループです。

en: Group is primary for user.
ja: ユーザーのプライマリ グループです。

en: Group member not found.
ja: グループ メンバーが見つかりません。

en: Group typeinfos by kind
ja: 種類でタイプ情報を分類します

en: Grouped by Component Category
ja: コンポーネントのカテゴリで分類

en: H&eight:
ja: 高さ(&E):

en: H&idden
ja: 隠し(&I)

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
ja: HELP <コマンド> はトピックに対する簡潔なヘルプの詳細を表示します。
    引数なしの HELP はすべての CMD 内蔵コマンドを表示します。

en: HTML Document
ja: HTML 文書

en: Handles
ja: ハンドル

en: Hangul
ja: 韓国語

en: Hangul(Johab)
ja: 韓国語(Johab)

en: Hard disk operation failed.
ja: ハード ディスク操作が失敗しました。

en: Hard disk recalibrate failed.
ja: ハード ディスクの再測定が失敗しました。

en: Hard disk reset failed.
ja: ハード ディスク リセットが失敗しました。

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
ja: Caps Lock がオンであるとパスワード誤入力の原因となることがあります。
    
    パスワードを入力する前に Caps Lock をオフにするには、
    キーボードの Caps Lock キーを押してください。

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help files (*.hlp)
ja: ヘルプ ファイル (*.hlp)

en: Help not available.
ja: ヘルプは使えません。

en: Help topics:
ja: ヘルプ トピック:

en: Hexadecimal
ja: 16進数

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide %@
ja: %@ を隠す

en: Hide &Tabs
ja: タブを隠す(&T)

en: Hide Advan&ced
ja: 詳細を隠す(&C)

en: Hide Others
ja: ほかを隠す

en: Hide details
ja: 詳細を隠す

en: Hide the Task Manager when it is minimized
ja: 最小化されたときに、タスク マネージャーを隠します

en: High
ja: 高

en: History
    List of websites you have accessed.
ja: 履歴
    アクセスしたウェブサイトの一覧です。

en: Home page
ja: ホーム ページ

en: Hook procedure needs module handle.
ja: フック プロシージャにはモジュールのハンドルが必要です。

en: Hook procedure not installed.
ja: フック プロシージャは設定されていません。

en: Hook type not allowed.
ja: フックの種類は許可されていません。

en: Host not found.
ja: ホストが見つかりません。

en: Host unreachable.
ja: ホストに到達できません。

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hot Tracked Item
ja: 選択中のアイテム

en: Hotkey already registered.
ja: ホットキーはすでに登録されています。

en: Hotkey not registered.
ja: ホットキーは登録されていません。

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: Hyperlink Information
ja: ハイパーリンクの情報

en: I&ndex
ja: 索引(&N)

en: I&ntended purpose:
ja: 目的(&N):

en: I/O Active;
ja: 入出力中 -

en: I/O Other
ja: I/O その他

en: I/O Other Bytes
ja: I/O その他のバイト数

en: I/O Read Bytes
ja: I/O 読み取りバイト数

en: I/O Reads
ja: I/O 読み取り

en: I/O Write Bytes
ja: I/O 書き込みバイト数

en: I/O Writes
ja: I/O 書き込み

en: I/O bus reset.
ja: 入出力バスがリセットされました。

en: I/O device error.
ja: 入出力デバイス エラーです。

en: I/O operation aborted.
ja: 入出力操作が中断されました。

en: I/O to registry failed.
ja: レジストリへの入出力が失敗しました。

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
ja: IF は条件に基づいてコマンドを実行する場合に使用します。
    
    構文:   IF [NOT] EXIST ファイル名 コマンド
            IF [NOT] 文字列1==文字列2 コマンド
            IF [NOT] ERRORLEVEL 番号 コマンド
    
    2番目の形式において、文字列1と文字列2は二重引用符で囲う必要がありま
    す。大文字と小文字は区別されません。

en: IOPL not enabled.
ja: IOPL は有効ではありません。

en: IP Address=
ja: IP アドレス=

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP routing enabled
ja: IP ルーティング有効

en: IP security IKE intermediate
ja: IPsec IKE 中間

en: IP security end system
ja: IPsec エンド システム

en: IP security tunnel termination
ja: IPsec トンネル終端

en: IP security user
ja: IPsec ユーザー

en: IPersist Interface Viewer
ja: IPersist インターフェース ビューアー

en: IPersistStream Interface Viewer
ja: IPersistStream インターフェース ビューアー

en: IPv4 address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv6 address
ja: IPv6 アドレス

en: ITypeLib viewer
ja: ITypeLib ビューアー

en: Icon files
ja: アイコン ファイル

en: Icons (*.ico)
ja: アイコン (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
ja: この問題が Windows 上で発生することがなくまだ報告されていない場合は、[保存する]ボタンを利用して詳細情報を保存した上で、 <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">バグ レポートを作成</a>し、そのファイルをレポートに添付できます。

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
ja: [秘密鍵をエクスポートします] を選択した場合、以後のページで秘密鍵を保護するパスワードの入力を求められます。

en: Ill-formed password.
ja: 不適格なパスワードです。

en: Illegal assignment
ja: 不正な代入です

en: Image Name
ja: イメージ名

en: Implementation
ja: 実装

en: Import All
ja: すべてインポート

en: Import Registry File
ja: レジストリ ファイルのインポート

en: Import Selected
ja: インポート

en: Imports a text file into the registry
ja: テキスト ファイルをレジストリにインポートします

en: In-process &handler
ja: インプロセス ハンドラー(&H)

en: Inactive Border
ja: 非アクティブ境界

en: Inactive Title Bar
ja: 非アクティブ タイトル バー

en: Inactive Title Bar Gradient
ja: 非アクティブ タイトル バーの階調

en: Inactive Title Text
ja: 非アクティブ タイトルのテキスト

en: Inappropriate Authentication
ja: 認証が不適切

en: Inappropriate Matching
ja: 一致方法が不適切

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
ja: 可能ならば証明パス中のすべての証明書を含める(&U)

en: Include all certificates in certificate path
ja: 証明書のパスにあるすべての証明書を含める

en: Incompatible revision levels.
ja: リビジョン レベルに互換性がありません。

en: Incomplete RPC send.
ja: 不完全な RPC 送信です。

en: Incomplete name.
ja: 不完全な名前です。

en: Incorrect alignment.
ja: 誤ったアライメントです。

en: Incorrect network address.
ja: ネットワーク アドレスが正しくありません。

en: Increased
ja: 中高

en: Indentation
ja: インデント

en: Indeo Video Interactive version 5 video codec
ja: Indeo Video Interactive バージョン 5 ビデオ コーデック

en: Index
ja: 索引

en: Index is missing.
ja: インデックスが見つかりません。

en: Index range error
ja: インデックス範囲エラー

en: Index/Inode
ja: 索引/Inode

en: Indic
ja: インド語派

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
ja: %1 の再配置チェーンが無限ループしています。

en: Info [1].
ja: 情報 [1]。

en: Information
ja: 情報

en: Information Not Available
ja: 該当情報なし

en: Inherited Interfaces
ja: 継承されたインターフェース

en: Initializing ODBC directories
ja: ODBC ディレクトリを初期化しています

en: Initializing;
ja: 初期化中 -

en: Initials
ja: イニシャル

en: Input device:
ja: 入力デバイス:

en: Insert Object
ja: オブジェクトの挿入

en: Insert a new %s object into your document
ja: ドキュメントに新しい %s オブジェクトを挿入します

en: Insert disk for drive %1.
ja: ドライブ %1 にディスクを入れてください。

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
ja: ファイルの内容をオブジェクトとしてドキュメントに挿入します。オブジェクトは作成したプログラムから有効にできます。

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
ja: 製造元のインストールディスクを挿入し、
    以下で正しいドライブが選択されていることを確認してください

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ja: クリップボード内の画像を文書に挿入します。画像は元のファイルとリンクしているため、元のファイルへの変更はこの文書に反映されます。

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ja: クリップボード内の場所を指すショートカットを挿入します。ショートカットは元のファイルとリンクしているため、元のファイルへの変更はこの文書に反映されます。

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
ja: クリップボードの内容を %s として、文書に挿入します。

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ja: クリップボードの内容を %s として、文書に挿入します。データは元のファイルとリンクしているため、元のファイルへの変更はこの文書に反映されます。

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
ja: クリップボードの内容を文書に挿入します。 %s を利用して、編集できます。

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
ja: クリップボードの内容を文書に挿入します。 %s を利用して、編集できます。アイコンとして表示されます。

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
ja: クリップボードの内容を挿入します。

en: Install
ja: インストール

en: Install (%d)
ja: インストール (%d)

en: Install/Uninstall
ja: インストールとアンインストール

en: Installation aborted by user.
ja: インストールがユーザーによって中止されました。

en: Installation already running.
ja: インストールはすでに実行中です。

en: Installation failure.
ja: インストールに失敗しました。

en: Installation language not supported.
ja: インストール言語はサポートされていません。

en: Installation of component failed: %08x
ja: コンポーネントのインストールは失敗しました: %08x

en: Installation package failed to open.
ja: インストール パッケージを開くのに失敗しました。

en: Installation package is invalid.
ja: インストール パッケージが正しくありません。

en: Installation package rejected.
ja: インストール パッケージは拒否されました。

en: Installation platform not supported.
ja: インストール先システムはサポートされていません。

en: Installation programs
ja: インストール プログラム

en: Installation source is missing.
ja: インストール ソースが見つかりません。

en: Installation suspended.
ja: インストールは中断されました。

en: Installation transform failed to apply.
ja: インストール トランスフォームの適用に失敗しました。

en: Installer not used.
ja: インストーラーは未使用です。

en: Installer service failed.
ja: インストーラー サービスが失敗しました。

en: Installer user interface failed.
ja: インストーラー ユーザー インターフェースが失敗しました。

en: Installing ODBC components
ja: ODBC コンポーネントをインストールしています

en: Installing new services
ja: 新しいサービスをインストールしています

en: Installing system catalog
ja: システム カタログをインストールしています

en: Installing...
ja: インストールしています...

en: Insufficient Rights
ja: 権限が不十分

en: Insufficient buffer.
ja: バッファーが不足しています。

en: Int24 failure.
ja: Int24 エラーです。

en: Intended Use
ja: 利用目的

en: Interactive window station required.
ja: 対話型ウィンドウ ステーションが必要です。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interface Statistics
ja: インターフェースの統計

en: Interface not found.
ja: インターフェースが見つかりません。

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Intermediate
ja: 中級

en: Intermediate Certification Authorities
ja: 中間認証局

en: Internal database corruption.
ja: 内部データベースが破損しています。

en: Internal error.
ja: 内部エラーです。

en: Internal security DB error.
ja: 内部のセキュリティ データベース エラーです。

en: Internet Settings
ja: インターネット設定

en: Interrupted by user;
ja: ユーザー操作が必要 -

en: Invalid ACL.
ja: アクセス制御リスト(ACL)が正しくありません。

en: Invalid Credentials
ja: 資格情報が無効

en: Invalid DLL.
ja: DLL が正しくありません。

en: Invalid DN Syntax
ja: 識別名(DN)の構文が無効

en: Invalid DWP handle.
ja: DWP ハンドルが正しくありません。

en: Invalid EXE signature in %1.
ja: %1 の EXE シグネチャが正しくありません。

en: Invalid GW command.
ja: GW コマンドが正しくありません。

en: Invalid ID authority.
ja: 識別子機関値が正しくありません。

en: Invalid IOCTL.
ja: IOCTL は正しくありません。

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
ja: 正しくない LB_SETCOUNT が送られました。

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
ja: 無効なMCIデバイスIDです。MCIデバイスをオープンしたときに返されたIDを使用して下さい。

en: Invalid MinAllocSize in %1.
ja: %1 の MinAllocSize は正しくありません。

en: Invalid Option
ja: 無効なオプション

en: Invalid RPC protocol sequence.
ja: RPC プロトコル シーケンスが正しくありません。

en: Invalid SEGDPL in %1.
ja: %1 の SEGDPL が正しくありません。

en: Invalid SID.
ja: SID が正しくありません。

en: Invalid SPI parameter.
ja: SPI パラメーターが正しくありません。

en: Invalid ShowWin command.
ja: ShowWin コマンドが正しくありません。

en: Invalid Syntax
ja: 構文が無効

en: Invalid accelerator table handle.
ja: アクセラレータ テーブル ハンドルが正しくありません。

en: Invalid access.
ja: アクセスは正しくありません。

en: Invalid account name.
ja: アカウント名が正しくありません。

en: Invalid address.
ja: アドレスが正しくありません。

en: Invalid argument.
ja: 引数は正しくありません。

en: Invalid array bounds.
ja: 配列の範囲が正しくありません。

en: Invalid asynchronous RPC call.
ja: 非同期 RPC 呼び出しが正しくありません。

en: Invalid asynchronous RPC handle.
ja: 非同期 RPC ハンドルが正しくありません。

en: Invalid at interrupt time.
ja: 割り込み時間においては正しくありません。

en: Invalid authentication identity.
ja: 認識できない認証 ID です。

en: Invalid binding.
ja: バインディングが正しくありません。

en: Invalid block length.
ja: ブロックの長さが正しくありません。

en: Invalid block.
ja: ブロックは正しくありません。

en: Invalid call.
ja: 呼び出しは正しくありません。

en: Invalid character
ja: 使用できない文字です

en: Invalid character(s) in path
ja: ファイル名に使えない文字

en: Invalid code page
ja: コード ページが正しくありません

en: Invalid combo box message.
ja: コンボボックス メッセージが正しくありません。

en: Invalid command line.
ja: コマンド ラインが正しくありません。

en: Invalid computer name.
ja: コンピューター名が正しくありません。

en: Invalid cursor handle.
ja: カーソル ハンドルが正しくありません。

en: Invalid data type.
ja: データの種類が正しくありません。

en: Invalid data.
ja: データは正しくありません。

en: Invalid device name.
ja: デバイス名が正しくありません。

en: Invalid domain name.
ja: ドメイン名が正しくありません。

en: Invalid domain role.
ja: ドメインの役割が正しくありません。

en: Invalid domain state.
ja: ドメインの状態が正しくありません。

en: Invalid drive.
ja: 指定されたドライブが見つかりません。

en: Invalid driver.
ja: ドライバーが正しくありません。

en: Invalid edit height.
ja: エディットの高さが正しくありません。

en: Invalid endpoint format.
ja: エンドポイントの書式が正しくありません。

en: Invalid entry.
ja: エントリが正しくありません。

en: Invalid environment.
ja: 環境が正しくありません。

en: Invalid event name.
ja: イベント名が正しくありません。

en: Invalid extended attribute handle.
ja: 拡張属性ハンドルが正しくありません。

en: Invalid extended attribute name.
ja: 拡張属性名が正しくありません。

en: Invalid field.
ja: フィールドが正しくありません。

en: Invalid file format.
ja: ファイル フォーマットが正しくありません。

en: Invalid file handle.
ja: ファイル ハンドルが正しくありません。

en: Invalid filter procedure.
ja: フィルター プロシージャが正しくありません。

en: Invalid flag number.
ja: フラグの値は正しくありません。

en: Invalid flags.
ja: フラグが正しくありません。

en: Invalid form name.
ja: 用紙の名前が正しくありません。

en: Invalid form size.
ja: 用紙の大きさが正しくありません。

en: Invalid function.
ja: 使用できないファンクションです。

en: Invalid group attributes.
ja: グループ属性が正しくありません。

en: Invalid group name.
ja: グループ名が正しくありません。

en: Invalid handle operation.
ja: ハンドル操作が正しくありません。

en: Invalid handle state.
ja: ハンドルの状態が正しくありません。

en: Invalid handle.
ja: ハンドルが正しくありません。

en: Invalid hook filter.
ja: フック フィルターが正しくありません。

en: Invalid hook handle.
ja: フック ハンドルが正しくありません。

en: Invalid icon handle.
ja: アイコン ハンドルが正しくありません。

en: Invalid index.
ja: インデックスが正しくありません。

en: Invalid key.
ja: キーが正しくありません。

en: Invalid keyboard handle.
ja: キーボード ハンドルは正しくありません。

en: Invalid level.
ja: レベルは正しくありません。

en: Invalid list box message.
ja: リスト ボックス メッセージが正しくありません。

en: Invalid logon hours.
ja: ログオン時間が正しくありません。

en: Invalid logon type.
ja: ログオンの種類が正しくありません。

en: Invalid media source state transition.
ja: メディア ソースの状態遷移が正しくありません。

en: Invalid media type.
ja: メディア タイプが正しくありません。

en: Invalid member.
ja: メンバーが正しくありません。

en: Invalid menu handle.
ja: メニュー ハンドルが正しくありません。

en: Invalid message box style.
ja: メッセージ ボックスのスタイルが正しくありません。

en: Invalid message destination.
ja: メッセージの宛先が正しくありません。

en: Invalid message name.
ja: メッセージの名前が正しくありません。

en: Invalid message.
ja: メッセージが正しくありません。

en: Invalid module type for %1.
ja: %1 に対するモジュールの種類が正しくありません。

en: Invalid monitor handle.
ja: モニター ハンドルが正しくありません。

en: Invalid name syntax.
ja: 名前の構文が正しくありません。

en: Invalid name.
ja: 名前は正しくありません。

en: Invalid network address family.
ja: ネットワーク アドレス ファミリが正しくありません。

en: Invalid network address.
ja: ネットワーク アドレスが正しくありません。

en: Invalid network name.
ja: ネットワーク名が正しくありません。

en: Invalid network options.
ja: ネットワーク オプションが正しくありません。

en: Invalid network provider name.
ja: ネットワーク プロバイダー名が正しくありません。

en: Invalid number format.
ja: 数の書式が不正です。

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
ja: パラメーターの数が違います。xcopy /? でヘルプを表示します

en: Invalid object resolver set.
ja: オブジェクト リゾルバー セットが正しくありません。

en: Invalid object.
ja: オブジェクトが正しくありません。

en: Invalid oplock message received.
ja: 無効な oplock メッセージを受け取りました。

en: Invalid or unqualified reference
ja: 正しくないか資格のない参照です

en: Invalid ordinal for %1.
ja: %1 に対する序数が正しくありません。

en: Invalid owner.
ja: 所有者が正しくありません。

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
ja: 無効なパラメーター '%1' です。xcopy /? でヘルプを表示します

en: Invalid parameter.
ja: パラメーターは正しくありません。

en: Invalid password.
ja: パスワードは正しくありません。

en: Invalid patch package.
ja: パッチ パッケージが正しくありません。

en: Invalid pipe object.
ja: パイプ オブジェクトが正しくありません。

en: Invalid pixel format.
ja: ピクセル フォーマットが正しくありません。

en: Invalid pointer address.
ja: ポインター アドレスが正しくありません。

en: Invalid position.
ja: 位置が正しくありません。

en: Invalid primary group.
ja: プライマリ グループが正しくありません。

en: Invalid printer command.
ja: プリンター コマンドは正しくありません。

en: Invalid printer name.
ja: プリンター名が正しくありません。

en: Invalid printer state.
ja: プリンターの状態が正しくありません。

en: Invalid priority.
ja: 優先度が正しくありません。

en: Invalid procedure call or argument
ja: プロシージャ呼び出しまたは引数が正しくありません。

en: Invalid query syntax.
ja: 問い合わせ構文が正しくありません。

en: Invalid request.
ja: リクエストが正しくありません。

en: Invalid scrollbar range.
ja: スクロール バーの範囲が正しくありません。

en: Invalid security descriptor.
ja: セキュリティ記述子が正しくありません。

en: Invalid segment number.
ja: セグメント番号は正しくありません。

en: Invalid separator file.
ja: セパレーター ファイルが正しくありません。

en: Invalid server state.
ja: サーバーの状態が正しくありません。

en: Invalid service account.
ja: サービス アカウントは正しくありません。

en: Invalid service control.
ja: サービス制御が正しくありません。

en: Invalid service lock.
ja: サービスのロックが正しくありません。

en: Invalid service name.
ja: サービス名が正しくありません。

en: Invalid share name.
ja: 共有名が正しくありません。

en: Invalid signal number.
ja: シグナル番号が正しくありません。

en: Invalid starting code segment for %1.
ja: %1 における開始コード セグメントが正しくありません。

en: Invalid starting stack segment for %1.
ja: %1 における開始スタック セグメントが正しくありません。

en: Invalid stream data.
ja: ストリーム データは正しくありません。

en: Invalid stream number.
ja: ストリーム番号は正しくありません。

en: Invalid string UUID.
ja: 文字列の UUID が正しくありません。

en: Invalid string binding.
ja: 文字列のバインディングが正しくありません。

en: Invalid sub authority.
ja: サブ機関値が正しくありません。

en: Invalid table.
ja: テーブルが正しくありません。

en: Invalid tag.
ja: タグが正しくありません。

en: Invalid target handle.
ja: 対象ハンドルは正しくありません。

en: Invalid thread ID.
ja: スレッド識別子が正しくありません。

en: Invalid time.
ja: 時刻が正しくありません。

en: Invalid timeout value.
ja: タイムアウト値が正しくありません。

en: Invalid timestamp.
ja: タイムスタンプが正しくありません。

en: Invalid topology time attributes.
ja: トポロジの時刻属性が正しくありません。

en: Invalid transaction state.
ja: トランザクション状態が正しくありません。

en: Invalid type.
ja: タイプが正しくありません。

en: Invalid use of Null
ja: Null の使い方が正しくありません

en: Invalid use of direct access handle.
ja: ダイレクト アクセス ハンドルは正しくありません。

en: Invalid user buffer.
ja: ユーザー バッファーが正しくありません。

en: Invalid verify switch.
ja: 確認スイッチは正しくありません。

en: Invalid version option.
ja: バージョン オプションが正しくありません。

en: Invalid window handle.
ja: ウィンドウ ハンドルが正しくありません。

en: Invalid work queue index.
ja: 作業キューのインデックスが正しくありません。

en: Invalid workstation.
ja: ワークステーションが正しくありません。

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
ja: 送り先の '%1' はファイル名ですか、
    それともディレクトリですか?
    (F - ファイル、D - ディレクトリ)

en: Is Leaf
ja: リーフです

en: Issued By
ja: 発行者

en: Issued To
ja: 発行先

en: Issued by:
ja: 発行者:

en: Issued to:
ja: 発行先:

en: Issuer
ja: 発行者

en: Issuer &Statement
ja: 発行者のステートメント(&S)

en: Issuer Alternative Name
ja: 発行者代替名

en: Issuing Distribution Point
ja: 公開配布ポイント

en: It&em:
ja: 項目(&E):

en: Italic
ja: 斜体

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
ja: %1 の反復データが 64K を超えています。

en: JScript object expected
ja: JScript オブジェクトを期待していました

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
ja: 長形3号封筒 横

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
ja: 長形4号封筒 横

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
ja: 角形2号封筒 横

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
ja: 角形3号封筒 横

en: Japan Envelope You #4
ja: 洋形4号封筒

en: Japan Envelope You #4 Rotated
ja: 洋形4号封筒 横

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese Double Postcard
ja: 往復はがき

en: Japanese Envelope Chou #3
ja: 長形3号封筒

en: Japanese Envelope Chou #4
ja: 長形4号封筒

en: Japanese Envelope Kaku #2
ja: 角形2号封筒

en: Japanese Envelope Kaku #3
ja: 角形3号封筒

en: Japanese Postcard
ja: はがき

en: Japanese Postcard Rotated
ja: はがき 横

en: Journal hook already set.
ja: ジャーナル フックはすでに設定されています。

en: Joysticks
ja: ジョイスティック

en: KerbTicket Encryption Type
ja: Kerberos チケットの暗号化の種類

en: Kernel memory (K)
ja: カーネル メモリ (K)

en: Key Agreement
ja: 鍵交換

en: Key Attributes
ja: キーの属性

en: Key Compromise
ja: キーの危殆化

en: Key Encipherment
ja: 鍵の暗号化

en: Key Pack Licenses
ja: キー パック ライセンス

en: Key Recovery
ja: 鍵の回復

en: Key Recovery Agent
ja: キー回復エージェント

en: Key Usage
ja: キー使用法

en: Key Usage Restriction
ja: キー使用法の制限

en: Key deleted.
ja: キーが削除されました。

en: Key is invalid.
ja: キーが不正です。

en: Key: [1], Name: [2]
ja: キー: [1], 値: [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
ja: キー: [1], 名前: [2], 値: [3]

en: KeyID=
ja: 鍵ID=

en: Keys
ja: キー

en: Korean
ja: 韓国語

en: L&andscape
ja: 横(&A)

en: L&eft:
ja: 左(&E):

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
ja: LABEL はディスクのボリューム ラベルを設定する場合に使用します。
    
    構文: LABEL [ドライブ:]
    コマンドを実行すると指定したドライブの新しいボリューム名を要求します。
    ディスクのボリューム ラベルは VOL コマンドで表示できます。

en: LAN Connection
ja: LAN 接続

en: LUIDs exhausted.
ja: LUID を使い果たしました。

en: Label not found
ja: ラベルが見つかりません

en: Label redefined
ja: ラベルが再定義されました

en: Lar&ge Icons
ja: 大きいアイコン(&G)

en: Large
ja: 大

en: Last Change:
ja: 最終変更日時:

en: Last accessed:
ja: 最終アクセス日時:

en: Last modified:
ja: 最終変更日時:

en: Left
ja: 左

en: Left Edge
ja: 左端

en: Letter Extra Transverse
ja: Letter Extra 横

en: Letter Rotated
ja: Letter 横

en: Letter Transverse
ja: Letter 横

en: Letters - lower case
ja: アルファベット - 小文字

en: Letters - upper case
ja: アルファベット - 大文字

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Libraries (*.dll)
ja: ライブラリ (*.dll)

en: License Server Verification
ja: ライセンス サーバーの検証

en: License quota exceeded.
ja: ライセンス数の制限を超えました。

en: Lifetime Signing
ja: ライフタイム署名

en: Light
ja: ライト

en: Lime
ja: 黄緑

en: Limit
ja: リミット

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
ja: バッチ処理の行が切り落とされた可能性があります。対象行:

en: Line up Icons
ja: 等間隔に整列

en: Line wrapping
ja: 行の折り返し

en: Links to
ja: リンク先

en: List
ja: 一覧

en: List Files of &Type:
ja: ファイルの種類(&T):

en: List box ID not found.
ja: リスト ボックス識別子が見つかりません。

en: Ln %ld, Col %ld
ja: %ld 行、%ld 列

en: Load order
ja: 読み込み順序

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
ja: LoadTypeLib( %1 ) が失敗しました ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
ja: 詳細情報を読み込み中です。しばらくお待ちください...

en: Local Address
ja: 内部アドレス

en: Local Error
ja: ローカル エラー

en: Local Monitor
ja: ローカル モニター

en: Local Port
ja: ローカル ポート

en: Local group already exists.
ja: ローカル グループはすでに存在します。

en: Local hard disk
ja: ローカル ハード ディスク

en: Local user session key.
ja: ローカル ユーザー セッション キーです。

en: Locality
ja: 市区町村

en: Location
ja: 場所

en: Location:
ja: 場所:

en: Lock failed.
ja: ロックに失敗しました。

en: Lock violation.
ja: ロック違反です。

en: Login time restriction.
ja: ログインする時間の制限です。

en: Login workstation restriction.
ja: ログインするワークステーションの制限です。

en: Logon failure.
ja: ログオンに失敗しました。

en: Logon session ID collision.
ja: ログオン セッション識別子が衝突しています。

en: Logon session ID exists.
ja: ログオン セッション識別子が存在します。

en: Logon type not granted.
ja: ログオンは許可されていません。

en: Logon unsuccessful
ja: ログオン失敗

en: Look &in:
ja: ファイルの場所(&I):

en: Loop Detected
ja: ループを検出

en: Loop while handling referrals
ja: 紹介の取り扱い中にループです

en: Low
ja: 低

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
ja: 輝度(&L):

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
ja: MD <名前> は MKDIR の短縮版です。サブディレクトリを作成します。

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
ja: MIME コンテント タイプ: [1], 拡張子: [2]

en: MIME types
ja: MIME タイプ

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
ja: MKDIR <名前> はサブディレクトリを作成します。

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
ja: MORE はファイルの出力やパイプ化された入力を表示します。

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
ja: MOVE はファイルまたはディレクトリをファイル システムでの新しい場所に移動し
    ます。
    
    移動する対象がディレクトリの場合は、ディレクトリ内の全てのファイルとサブ
    ディレクトリも移動します。
    
    MOVE では移動元と移動先のドライブ レターが異なる場合、移動は失敗します。

en: Ma&ximize
ja: 最大化(&X)

en: Machine type mismatch.
ja: マシンの種類が一致しません。

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
ja: MAPI メール クライアントがインストールされていないため、メール送信に失敗しました。

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
ja: ユーザー名とパスワードが
    正しいか確認してください。

en: Manage file and protocol &associations
ja: ファイルとプロトコル関連付けの管理(&A)

en: Mapping
ja: 割り当て

en: Margins (millimeters)
ja: マージン(mm)

en: Margins [inches]
ja: 余白 [インチ]

en: Margins [mm]
ja: 余白 [mm]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
ja: 余白が重なっているか、用紙の境界を超えています。
    余白を再入力してください。

en: Maroon
ja: 茶色

en: Mask=
ja: マスク=

en: Master Volume
ja: マスター音量

en: Match &Case
ja: 大文字と小文字を区別する(&C)

en: Match &Whole Word Only
ja: 単語単位で検索(&W)

en: Max system-wide thread count reached.
ja: システム全体のスレッド数上限に達しました。

en: Maximizes the windows
ja: ウィンドウを最大化します

en: Maximum calls too low.
ja: 呼び出しの最大数が小さすぎます。

en: Media Foundation platform is not initialized.
ja: Media Foundation プラットフォームは初期化されていません。

en: Media changed.
ja: メディアは変更されました。

en: Media format was recognized but is invalid.
ja: メディア フォーマットは認識されましたが正しくありませんでした。

en: Media sink stream sinks set is fixed.
ja: メディア シンク ストリームのシンク セットは固定されています。

en: Media source is in wrong state.
ja: メディア ソースは誤った状態にあります。

en: Media source is not started.
ja: メディア ソースは開始されていません。

en: Media stream has no duration set.
ja: メディア ストリームに継続時間が設定されていません。

en: Medium
ja: 中

en: Meets Criteria=
ja: 基準の適合=

en: Mem Delta
ja: メモリ使用量 デルタ

en: Mem Usage
ja: メモリ使用量

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
ja: メモリ使用量: %1!u!kB / %2!u!kB

en: Mem usage
ja: メモリ使用量

en: Memory Monitor
ja: メモリ モニター

en: Memory Usage &Delta
ja: メモリ使用量 デルタ(&D)

en: Memory trashed.
ja: メモリ制御ブロックが破壊されています。

en: Memory usage history
ja: メモリ使用量の履歴

en: Menu Background
ja: メニューの背景

en: Menu Bar
ja: メニュー バー

en: Menu Highlight
ja: メニューの明るい部分

en: Menu Text
ja: メニューのテキスト

en: Menu item not found.
ja: メニュー項目が見つかりません。

en: Message
ja: メッセージ

en: Message 0x%1 not found in file %2.
ja: メッセージ 0x%1 はファイル %2 に見つかりませんでした。

en: Message Box Text
ja: メッセージ ボックスのテキスト

en: Message Digest
ja: メッセージ ダイジェスト

en: Message can only be used in synchronous calls.
ja: メッセージは同期呼び出しでのみ使えます。

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
ja: メッセージ種別: [1], 引数: [2]{, [3]}

en: Metadata was too long.
ja: メタデータが長すぎました。

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
ja: メタファイル (*.wmf, *.emf)

en: Mi&nimize
ja: アイコン化(&N)

en: Microsoft JScript compilation error
ja: Microsoft JScript コンパイル エラー

en: Microsoft JScript runtime error
ja: Microsoft JScript 実行時エラー

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
ja: Microsoft シリアル化された証明書ストア (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
ja: Microsoft タイム スタンプ

en: Microsoft Trust List Signing
ja: Microsoft 信頼リストの署名

en: Microsoft VBScript compilation error
ja: Microsoft VBScript コンパイル エラー

en: Microsoft VBScript runtime error
ja: Microsoft VBScript 実行時エラー

en: Migrating feature states from related applications
ja: 関連するアプリケーションから機能の状態を移行しています

en: Mines
ja: 地雷

en: Minimize
ja: しまう

en: Minimizes the windows
ja: ウィンドウを最小化します

en: Mismatch in parentheses.
ja: 括弧が対応していません。

en: Mixed
ja: 混合

en: Model
ja: 機種名

en: Modification date
ja: 変更日

en: Modified
ja: 更新日時

en: Modifies the value's data
ja: 値のデータを変更します

en: Modifies the value's data in binary form
ja: バイナリ形式で値のデータを変更します

en: Modify &Binary Data...
ja: バイナリ データを変更(&B)...

en: Module not found.
ja: モジュールが見つかりません。

en: Mono
ja: モノラル

en: More &Info
ja: 詳細情報(&I)

en: More data available.
ja: さらなるデータがあります。

en: More results returned
ja: さらに結果が返されました

en: More...
ja: 続く...

en: More?
ja: 続行?

en: Move &Down
ja: 下へ(&D)

en: Move &Up
ja: 上へ(&U)

en: Move Program
ja: プログラムの移動

en: Move program:
ja: 移動するプログラム:

en: Moving files
ja: ファイルを移動しています

en: Moving the replacement file failed.
ja: 置き換えるファイルの移動に失敗しました。

en: Multiple subscribers are not supported.
ja: 複数のサブスクライバーはサポートされていません。

en: Mute
ja: ミュート

en: Mutex not owned by caller.
ja: 呼び出し元はミューテックスを所有していません。

en: Mutual authentication failed.
ja: 相互認証に失敗しました。

en: Mutually exclusive flags passed to source resolver.
ja: 相互排他フラグがソース リゾルバーに渡されました。

en: My Computer
ja: マイ コンピューター

en: N&o, do not export the private key
ja: いいえ、秘密鍵をエクスポートしません(&O)

en: N&on-paged Pool
ja: 非ページ プール(&O)

en: NETLOGON is not started.
ja: NETLOGON は開始されていません。

en: NP Pool
ja: 非ページ プール

en: Name
ja: 名前

en: Name Constraints
ja: 名前の制約

en: Name service unavailable.
ja: ネーム サービスを使用できません。

en: Name valid, no data record.
ja: 名前は有効ですが、データ レコードがありません。

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
ja: 名前: [1], 値: [3], 操作 [3]

en: Named argument not found
ja: 名前付き引数が見つかりません

en: Naming Violation
ja: 名前付け違反

en: Nati&ve then Builtin
ja: ネイティブ版後に内蔵版(&V)

en: Navy
ja: 紺

en: Negative seek.
ja: 負数シークです。

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
ja: 入れ子になった LoadModule の呼び出しはできません。

en: Net write fault.
ja: ネットワーク書き込み違反です。

en: Netscape Base URL
ja: Netscape ベース URL

en: Netscape CA Policy URL
ja: Netscape 認証局ポリシー URL

en: Netscape CA Revocation URL
ja: Netscape 認証局失効 URL

en: Netscape Cert Renewal URL
ja: Netscape 証明書更新 URL

en: Netscape Cert Type
ja: Netscape 証明書の種類

en: Netscape Comment
ja: Netscape コメント

en: Netscape Revocation URL
ja: Netscape 失効 URL

en: Netscape SSL ServerName
ja: Netscape SSL サーバー名

en: Network access denied.
ja: ネットワーク アクセスが拒否されました。

en: Network busy.
ja: ネットワークが使用中です。

en: Network name deleted.
ja: ネットワーク名が削除されました。

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: Network share
ja: ネットワーク共有

en: Network unreachable.
ja: ネットワークに到達できません。

en: New
ja: 新規作成

en: New &Folder
ja: 新規フォルダー(&F)

en: New &Link
ja: 新規ショートカット(&L)

en: New &Window
ja: 新規ウィンドウ(&W)

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: New Key #%d
ja: 新しいキー #%d

en: New Value #%d
ja: 新しい値 #%d

en: New document type
ja: 新しい文書形式

en: Newer Windows version needed.
ja: より新しい Windows バージョンが必要です。

en: Nex&t	Ctrl+F6
ja: 次のウィンドウ(&T)	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
ja: 次のCRL 公開

en: Next Update Location
ja: 次回更新場所

en: Next page
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: No Memory
ja: メモリ不足

en: No Object Class Mods
ja: オブジェクト クラス変更不可

en: No Ports
ja: ポートなし

en: No RPC call active.
ja: アクティブな RPC 呼び出しがありません。

en: No Signature found in file.
ja: ファイルにデジタル署名がありません。

en: No Such Attribute
ja: 該当属性なし

en: No Such Object
ja: 該当オブジェクトなし

en: No Unicode translation.
ja: Unicode 変換がありません。

en: No access to memory location.
ja: メモリ ロケーションへのアクセスが無効です。

en: No associated application.
ja: 関連づけられたアプリケーションがありません。

en: No bindings.
ja: バインディングがありません。

en: No children to wait for.
ja: 待機中の子プロセスはありません。

en: No command was specified.
ja: コマンドが指定されていません。

en: No data detected.
ja: データが検知されませんでした。

en: No data on RPC pipe.
ja: RPC パイプにデータがありません。

en: No default printer defined.
ja: 通常使うプリンターが定義されていません。

en: No duration set for the sample.
ja: サンプルに継続時間がありません。

en: No endpoint found.
ja: エンドポイントが見つかりません。

en: No entry name.
ja: エントリ名がありません。

en: No events available.
ja: 使用可能なイベントがありません。

en: No help available for %1
ja: %1 に対するヘルプはありません

en: No impersonation token.
ja: 偽装トークンがありません。

en: No inheritable components.
ja: 継承可能なコンポーネントはありません。

en: No interfaces.
ja: インターフェースがありません。

en: No logon servers available.
ja: 使用可能なログオン サーバーがありません。

en: No match found.
ja: 一致したものが見つかりません。

en: No media in drive.
ja: メディアがドライブにありません。

en: No media streams were selected.
ja: メディア ソースが選択されていませんでした。

en: No more bindings.
ja: これ以上のバインディングはありません。

en: No more data available.
ja: これ以上のデータはありません。

en: No more entries.
ja: これ以上のエントリはありません。

en: No more files.
ja: これ以上ファイルがありません。

en: No more input is accepted.
ja: これ以上の入力は受け入れられません。

en: No more local devices.
ja: これ以上のローカル デバイスはありません。

en: No more members.
ja: これ以上のメンバーはありません。

en: No more search handles.
ja: これ以上の検索ハンドルはありません。

en: No more types in the list of suggested media types.
ja: 提案するメディア タイプの一覧にはこれ以上のタイプがありません。

en: No network address.
ja: ネットワークアドレスがありません。

en: No network or bad path.
ja: ネットワークがないか誤ったパスです。

en: No network.
ja: ネットワークがありません。

en: No non-paged system resources.
ja: 非ページ システム リソースがありません。

en: No open command associated with file type '%1'
ja: ファイル タイプ '%1' に関連付けられた開くコマンドがありません

en: No page file quota.
ja: ページ ファイルの割当量がありません。

en: No paged system resources.
ja: ページ システム リソースがありません。

en: No principal name registered.
ja: プリンシパル名が登録されていません。

en: No process slots.
ja: プロセス スロットがありません。

en: No protocol sequences registered.
ja: プロトコル シーケンスが登録されていません。

en: No protocol sequences.
ja: プロトコル シーケンスがありません。

en: No quotas for account.
ja: アカウントにクォータはありません。

en: No recovery program for service.
ja: サービスに対する回復プログラムがありません。

en: No registry log space.
ja: レジストリ ログ領域がありません。

en: No result present in message
ja: メッセージ中に結果がありません

en: No running tracking service.
ja: 実行中の追跡サービスがありません。

en: No samples were processed by the sink.
ja: サンプルがシンクに処理されませんでした。

en: No scrollbars.
ja: スクロール バーがありません。

en: No security ID mapped.
ja: セキュリティ ID がマップされていません。

en: No security context available.
ja: セキュリティ コンテキストは使用できません。

en: No security on object.
ja: オブジェクトにセキュリティがありません。

en: No serial devices found.
ja: シリアル デバイスがありません。

en: No shutdown in progress.
ja: シャットダウン中ではありません。

en: No signal sent.
ja: シグナルが送られていません。

en: No site name available.
ja: 使用できるネットワーク上の場所の名前がありません。

en: No spool space.
ja: スプールの空き容量がありません。

en: No streams were selected for the sink.
ja: シンクとなるストリームが選択されませんでした。

en: No such domain.
ja: そのようなドメインはありません。

en: No such group.
ja: そのようなグループはありません。

en: No such local group.
ja: そのようなローカル グループはありません。

en: No such logon session.
ja: そのようなログオン セッションはありません。

en: No such member.
ja: そのようなメンバーは存在しません。

en: No such privilege.
ja: そのような特権はありません。

en: No such user.
ja: そのようなユーザーはありません。

en: No such volume ID.
ja: そのようなボリューム ID はありません。

en: No system resources.
ja: システム リソースがありません。

en: No tab stops on this list box.
ja: このリスト ボックスにタブ ストップがありません。

en: No toner;
ja: トナーなし -

en: No trust SAM account.
ja: 信頼できる SAM アカウントがありません。

en: No trust secret.
ja: 信頼シークレットがありません。

en: No user detected on slot #0, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
ja: スロット #0 でユーザーを検出できません。ゲームパッドが差し込まれているか、[ジョイスティック]タブでDInput用に上書きしていないか確認してください。

en: No user detected on slot #1, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
ja: スロット #1 でユーザーを検出できません。ゲームパッドが差し込まれているか、[ジョイスティック]タブでDInput用に上書きしていないか確認してください。

en: No user detected on slot #2, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
ja: スロット #2 でユーザーを検出できません。ゲームパッドが差し込まれているか、[ジョイスティック]タブでDInput用に上書きしていないか確認してください。

en: No user detected on slot #3, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
ja: スロット #3 でユーザーを検出できません。ゲームパッドが差し込まれているか、[ジョイスティック]タブでDInput用に上書きしていないか確認してください。

en: No user session key.
ja: ユーザー セッション キーがありません。

en: No volume label.
ja: ボリューム ラベルはありません。

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ja: 現在のフォーマットでファイルを再生できる wave デバイスはインストールされていません。wave デバイスをインストールするにはコントロール パネル内の「ハードウェアの追加と削除」アプレットを使用して下さい。

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ja: 現在のフォーマットでファイルを録音できる wave デバイスはインストールされていません。wave デバイスをインストールするにはコントロール パネル内の「ハードウェアの追加と削除」アプレットを使用して下さい。

en: No wildcard characters.
ja: ワイルドカードは使えません。

en: No working set quota.
ja: ワーキング セットの割当量がありません。

en: Nobody
ja: 名無し

en: Node type
ja: ノード タイプ

en: Non-Repudiation
ja: 否認防止

en: Non-unicast packets
ja: 非ユニキャスト パケット

en: Nonauthoritative host not found.
ja: 権威のないホストが見つかりません。

en: Nonexistent token.
ja: 存在しないトークンです。

en: Nonpaged
ja: 非ページ

en: Nonrecoverable error.
ja: 回復不能エラーです。

en: Normal
ja: 標準

en: Not Available
ja: 使用不可

en: Not DOS disk.
ja: DOS のディスクではありません。

en: Not Responding
ja: 応答なし

en: Not Yet Implemented
ja: まだ実装されていません

en: Not a child window.
ja: 子ウィンドウではありません。

en: Not a combo box window.
ja: コンボボックス ウィンドウではありません。

en: Not a container.
ja: コンテナではありません。

en: Not a dialog window.
ja: ダイアログ ウィンドウではありません。

en: Not a logon process.
ja: ログオン プロセスではありません。

en: Not all objects could be exported.
ja: すべてのオブジェクトをエクスポートできませんでした。

en: Not all objects unexported.
ja: すべてのオブジェクトがアンエクスポートではありません。

en: Not all privileges assigned.
ja: いくつかの特権が割り当てられませんでした。

en: Not allowed on Non-leaf
ja: 非リーフでは不許可

en: Not allowed on RDN
ja: 相対識別名(RDN)では不許可

en: Not an MDI child window.
ja: MDI の子ウィンドウではありません。

en: Not an RPC error.
ja: RPC エラーではありません。

en: Not available;
ja: 利用不可 -

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
ja: この操作を実行するためのメモリが不足しています。いくつかのアプリケーションを終了して空きメモリを増やしてやり直して下さい。

en: Not enough memory.
ja: 十分なメモリがありません。

en: Not enough quota.
ja: 十分な割当量ではありません。

en: Not enough server memory.
ja: サーバー メモリが十分にありません。

en: Not implemented
ja: 未実装

en: Not implemented.
ja: 未実装です。

en: Not ready.
ja: デバイスの準備ができていません。

en: Not registry file.
ja: レジストリ ファイルではありません。

en: Not same device.
ja: 同一のデバイスではありません。

en: Not specified
ja: 指定されていません

en: Not supported on Small Business Server.
ja: Small Business Server ではサポートされていません。

en: Not top-level directory.
ja: 最上位のディレクトリではありません。

en: Not yet implemented
ja: 未実装

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
ja: 注意: 以下のファイル形式には、証明書、証明書失効リスト、証明書信頼リストが複数含まれることがあります:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
ja: 注意: この証明書の秘密鍵を開けません。

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
ja: 注意: この証明書の秘密鍵はエクスポートできません。

en: Notepad
ja: メモ帳

en: Nothing to export.
ja: エクスポートするものはありません。

en: Notice Number=
ja: 通知番号=

en: Notice Reference
ja: 通知の参照

en: Notice Text=
ja: 通知テキスト=

en: Notify change request in progress.
ja: 変更通知要求が進行中です。

en: Null context handle.
ja: NULL コンテキスト ハンドルです。

en: Null reference pointer.
ja: NULL 参照ポインタです。

en: Number expected
ja: 数値を期待していました

en: Number of &copies:
ja: 部数(&C):

en: Number of fraction digits is out of range
ja: 小数点以下の桁数が範囲外です

en: Numbers
ja: 段落番号

en: O&pen	Enter
ja: 開く(&O)	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
ja: OEM Windows システム コンポーネントの検証

en: OLE 1.0 Objects
ja: OLE 1.0 オブジェクト

en: OLE DB Provider(s)
ja: OLE DB プロバイダー

en: OLE storage documents are not supported.
ja: OLE ストレージ文書はサポートされていません。

en: OS Version
ja: OSのバージョン

en: Object
ja: 対象

en: Object Class Violation
ja: オブジェクト クラス違反

en: Object Type:
ja: オブジェクトの種類:

en: Object UUID not found.
ja: オブジェクト UUID が見つかりません。

en: Object doesn't support current locale setting
ja: オブジェクトは現在のロケール設定をサポートしていません

en: Object doesn't support named arguments
ja: オブジェクトは名前付き引数をサポートしていません

en: Object doesn't support this action
ja: オブジェクトはこの操作をサポートしていません

en: Object doesn't support this property or method
ja: オブジェクトはこのプロパティまたはメソッドをサポートしていません

en: Object expected
ja: オブジェクトを期待していました

en: Object is not initialized.
ja: オブジェクトが初期化されていません。

en: Object not a collection
ja: オブジェクトはコレクションではありません

en: Object or value wasn't found.
ja: オブジェクトまたは値が見つかりませんでした。

en: Object required
ja: オブジェクトが必要です

en: Object variable not set
ja: オブジェクト変数は設定されていません

en: ObjectClasses
ja: オブジェクト クラス

en: Off-line CRL Signing
ja: オフライン CRL 署名

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
ja: OleView - OLE/COM オブジェクト ビューアー

en: Olive
ja: オリーブ

en: On-line Certificate Status Protocol
ja: オンライン証明書状態プロトコル

en: One Graph &Per CPU
ja: CPU ごとに 1 グラフ(&P)

en: One page
ja: 1ページ

en: Open
ja: 開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Link in &New Window
ja: 新しいウィンドウでリンクを開く(&N)

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Open a TypeLib file and view the contents
ja: TypeLib ファイルを開いて中身を表示します

en: Open as &read-only
ja: 読み取り専用ファイルとして開く(&R)

en: Open failed.
ja: オープン エラーです。

en: Open in &New Window
ja: 新しいウィンドウで開く(&N)

en: Open with:
ja: アプリケーション:

en: Open:
ja: URL:

en: Opens Registry Editor Help
ja: レジストリ エディターのヘルプを開きます

en: Operation Ceased
ja: 運用廃止

en: Operation canceled by user.
ja: 操作はユーザーによって中断されました。

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
ja: 操作はこのバージョンの LDAP プロトコルでサポートされていません

en: Operation not supported.
ja: 操作はサポートされていません。

en: Operation was cancelled.
ja: 操作は中断されました。

en: Operations Error
ja: 操作エラー

en: Optional node is invalid.
ja: 任意指定のノードは正しくありません。

en: Options
ja: オプション

en: Organi&zation:
ja: 組織(&Z):

en: Organization
ja: 組織

en: Organization=
ja: 組織=

en: Organizational Unit
ja: 組織単位

en: Orientation
ja: 方向

en: Original location
ja: 元の場所

en: Other
ja: その他

en: Other Name=
ja: 他の名前=

en: Other People
ja: ほかの人

en: Out of memory
ja: メモリが不足しています

en: Out of memory.
ja: メモリ不足です。

en: Out of memory.
ja: メモリが不足しています。

en: Out of memory;
ja: メモリ不足 -

en: Out of paper.
ja: 用紙切れです。

en: Out of paper;
ja: 用紙切れ -

en: Out of resources.
ja: リソースが不足しています。

en: Out of stack space
ja: スタック スペースが不足しています

en: Out of structures.
ja: ネットワーク構造が足りません。

en: Out of user handles.
ja: ユーザー ハンドルが不足しています。

en: Output device:
ja: 出力デバイス:

en: Output tray is full;
ja: 出力トレイが満杯 -

en: Overflow
ja: オーバーフローです

en: Overlapped I/O incomplete.
ja: オーバーラップ入出力は未完了です。

en: Overlapped I/O pending.
ja: オーバーラップ入出力は処理中です。

en: Overwrite %1?
ja: 上書き %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
ja: %1 を上書きしますか? (Yes|No|All)

en: P&ortrait
ja: 縦(&O)

en: P&rinter Setup...
ja: プリンターの設定(&R)...

en: P&rinter...
ja: プリンター(&R)...

en: P&roperties
ja: プロパティ(&R)

en: P&rotection level:
ja: 保護レベル(&R):

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
ja: PATH は cmd の検索パスを表示または変更します。
    
    PATH と入力すると現在のパス設定を表示します(初期状態ではレジストリから取得
    されます)。設定を変更するには、PATH コマンドに続けて新しい設定値を入力して
    下さい。
    
    PATH を変更するときに PATH 環境変数を使用することも可能です、例えば:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
ja: PATH が見つかりません

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
ja: PAUSE は画面にキーを押してくださいとメッセージを表示します。
    
    これは主にバッチ ファイル中で実行されたコマンドの結果がスクロールする前に
    ユーザが読めるようにしたい場合に有用です。

en: PF Delta
ja: ページ フォルト デルタ

en: PKCS 7 Data
ja: PKCS 7 データ

en: PKCS 7 Digested
ja: ダイジェストのPKCS 7

en: PKCS 7 Encrypted
ja: 暗号化されたPKCS 7

en: PKCS 7 Enveloped
ja: 保護されたPKCS 7

en: PKCS 7 Signed
ja: 署名付きのPKCS 7

en: PKCS 7 Signed Enveloped
ja: 保護された署名付きのPKCS 7

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
ja: POPD は PUSHD で最後に保存されたディレクトリにカレント ディレクトリを変更し
    ます。

en: POVs
ja: POV

en: PRC 16K
ja: 中国 16K

en: PRC 16K Rotated
ja: 中国 16K 横

en: PRC 32K
ja: 中国 32K

en: PRC 32K Rotated
ja: 中国 32K 横

en: PRC 32K(Big)
ja: 中国 32K (大)

en: PRC 32K(Big) Rotated
ja: 中国 32K(大) 横

en: PRC Envelope #1
ja: 中国 封筒 #1

en: PRC Envelope #1 Rotated
ja: 中国 封筒 #1 横

en: PRC Envelope #10
ja: 中国 封筒 #10

en: PRC Envelope #10 Rotated
ja: 中国 封筒 #10 横

en: PRC Envelope #2
ja: 中国 封筒 #2

en: PRC Envelope #2 Rotated
ja: 中国 封筒 #2 横

en: PRC Envelope #3
ja: 中国 封筒 #3

en: PRC Envelope #3 Rotated
ja: 中国 封筒 #3 横

en: PRC Envelope #4
ja: 中国 封筒 #4

en: PRC Envelope #4 Rotated
ja: 中国 封筒 #4 横

en: PRC Envelope #5
ja: 中国 封筒 #5

en: PRC Envelope #5 Rotated
ja: 中国 封筒 #5 横

en: PRC Envelope #6
ja: 中国 封筒 #6

en: PRC Envelope #6 Rotated
ja: 中国 封筒 #6 横

en: PRC Envelope #7
ja: 中国 封筒 #7

en: PRC Envelope #7 Rotated
ja: 中国 封筒 #7 横

en: PRC Envelope #8
ja: 中国 封筒 #8

en: PRC Envelope #8 Rotated
ja: 中国 封筒 #8 横

en: PRC Envelope #9
ja: 中国 封筒 #9

en: PRC Envelope #9 Rotated
ja: 中国 封筒 #9 横

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
ja: PROMPT はコマンドラインのプロンプトを設定します。
    
    PROMPT コマンド(と直後のスペース)に続く文字列はcmdが入力待ちの時、行の先頭
    に表示されます。
    
    以下のキャラクタ文字列は特別な意味を持ちます:
    
    $$    ドル記号            $_    改行                $b    パイプ記号 (|)
    $d    現在の日付          $e    エスケープ          $g    > 記号
    $l    < 記号              $n    現在のドライブ      $p    現在のパス
    $q    等号                $t    現在の時刻          $v    cmdのバージョン
    
    注意: PROMPTコマンドをプロンプト文字列なしで実行すると、既定値にリセット
    されます。 既定値はカレント ディレクトリ (ドライブ名を含みます) に続いて
    大なり (>) 記号です。
    (PROMPT $p$g を実行した時と同様です)
    
    プロンプトはPROMPT環境変数を編集することでも変更できます。したがって、
    'SET PROMPT=文字列'と'PROMPT 文字列'の効果は同じです。

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
ja: PUSHD <ディレクトリ> はカレント ディレクトリをスタック上に保存し、カレント
    ディレクトリを指定されたディレクトリに変更します。

en: Pa&ged Pool
ja: ページ プール(&G)

en: Pa&ges
ja: 指定(&G)

en: Page
ja: ページ

en: Page &Faults
ja: ページ フォールト(&F)

en: Page &p
ja: &p ページ

en: Page Down
ja: 1画面分下へ

en: Page F&aults Delta
ja: ページ フォルト デルタ(&A)

en: Page Faults
ja: ページ フォールト

en: Page Left
ja: 1ページ左へ

en: Page Right
ja: 1ページ右へ

en: Page Se&tup...
ja: ページ設定(&T)...

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Page Up
ja: 1画面分上へ

en: Page punt;
ja: 処理不能 -

en: Paged
ja: ページ

en: Paged Pool
ja: ページ プール

en: Pages
ja: ページ

en: Paper
ja: 用紙

en: Paper &Tray:
ja: 給紙方法(&T):

en: Paper Si&ze:
ja: 用紙サイズ(&Z):

en: Paper jam;
ja: 紙詰まり -

en: Paper problem;
ja: 用紙の問題 -

en: Paragrap&h format
ja: 段落の書式(&H)

en: Paragraph format
ja: 段落の設定

en: Parameter Error
ja: パラメーター エラー

en: Parameter error
ja: パラメーター エラー

en: Parity
ja: パリティ(等価性)

en: Partition failure.
ja: 分割に失敗しました。

en: Passive Opens
ja: 受動的な開始

en: Password
ja: パスワード

en: Password expired.
ja: パスワードは期限切れです。

en: Password restriction.
ja: パスワードの制限です。

en: Password too complex for LM.
ja: LM 向けに複雑すぎるパスワードです。

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
ja: パスワード
    フォームに入力した保存されたパスワードです。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste &Link
ja: リンク貼り付け(&L)

en: Paste Special
ja: 形式を選択して貼り付け

en: Paste as Link
ja: ショートカットの貼り付け

en: Patching files
ja: ファイルにパッチを適用しています

en: Path Length Constraint=
ja: パス長の制限=

en: Path does not exist
ja: パスが見つかりません

en: Path is busy.
ja: パスはビジーです。

en: Path is in use as a JOIN.
ja: パスは JOIN コマンドで使用中です。

en: Path is in use as a SUBST.
ja: パスは SUBST コマンドで使用中です。

en: Path is invalid.
ja: パス名が不正です。

en: Path not found
ja: パスが見つかりません

en: Path not found.
ja: パスが見つかりません。

en: Path/File access error
ja: パス/ファイルのアクセス エラーです

en: Paused
ja: 中断

en: Paused;
ja: 一時停止 -

en: Pea&k Memory Usage
ja: 最大メモリ使用量(&K)

en: Peak
ja: ピーク

en: Peak Mem Usage
ja: 最大メモリ使用量

en: Peer-to-peer
ja: ピアツーピア

en: Pending deletion;
ja: 削除待ち -

en: Perform operation even when nothing changed.
ja: 変更がないときでも操作を実行してください。

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Performance Meters
ja: パフォーマンス メーター

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Permissions for %1
ja: %1 のアクセス許可

en: Personal
ja: 個人

en: Personal Information Exchange
ja: 個人情報変換ファイル

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
ja: 個人情報変換ファイル (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
ja: 個人情報交換ファイル (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
ja: 個人情報交換ファイル/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)

en: Physical address
ja: 物理アドレス

en: Physical memory (K)
ja: 物理メモリ (K)

en: Pipe busy.
ja: パイプはビジーです。

en: Pipe closed.
ja: パイプは閉じられました。

en: Pipe connected.
ja: パイプは接続されています。

en: Pipe listening.
ja: パイプは待機中です。

en: Pipe not connected.
ja: パイプは接続されていません。

en: Platform is disabled in safe mode.
ja: セーフモードではプラットフォームは無効です。

en: Play
ja: 再生

en: Player
ja: プレイヤー

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
ja: OID を 1.2.3.4 形式で入力してください

en: Please enter your name
ja: 名前を入力しましょう

en: Please enter your username and password:
ja: ユーザー名とパスワードを入力してください:

en: Please insert the disk: [2]
ja: ディスクを挿入してください: [2]

en: Please retry operation.
ja: 操作をもう一度お試しください。

en: Please select a certificate store.
ja: 証明書ストアを選択してください。

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Please select a provider.
ja: プロバイダーを選択してください。

en: Please select a store
ja: ストアを選択してください

en: Please verify that the correct file name was given
ja: ファイル名を確認してください

en: Please wait until the current uninstall/modify process is complete.
ja: 実行中のアンインストール・変更が完了するのをお待ちください。

en: Po&rtrait
ja: 縦(&R)

en: Point not found.
ja: ポイントが見つかりません。

en: Policy Constraints
ja: ポリシーの制約

en: Policy Identifier:
ja: ポリシー識別子:

en: Policy Mappings
ja: ポリシーの表示

en: Policy Qualifier Id=
ja: ポリシーの修飾子 Id=

en: Policy Qualifier Info
ja: ポリシーの修飾子 情報

en: Popup menu
ja: ポップアップ メニュー

en: Popup menu already active.
ja: ポップアップ メニューはすでにアクティブです。

en: Port %s already exists
ja: ポート %s はすでに存在します

en: Port unreachable.
ja: ポートに到達できません。

en: Port:
ja: ポート:

en: Possible deadlock.
ja: デッドロックの可能性があります。

en: Potential matching file found.
ja: 潜在的に一致するファイルが見つかりました。

en: Power save mode;
ja: 省電力モード -

en: Pr&int
ja: 印刷(&I)

en: Pr&int Picture...
ja: 画像を印刷(&I)...

en: Pr&int...
ja: 印刷(&I)...

en: Precision is out of range
ja: 精度指定が範囲外です

en: Prefer Signed Data
ja: 署名済みデータを優先

en: Presentation descriptor is missing.
ja: プレゼンテーション記述子が見つかりません。

en: Press <Enter> to begin copying
ja: コピーを開始するには <Enter> を押してください

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
ja: 選択した効果を有効化するにはコントローラーのボタンを押してください。効果の方向はコントローラーの軸で変更できます。

en: Press any key to continue...
ja: 続けるには何かキーを押して下さい...

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous CA Certificate Hash
ja: 以前のCA 署名のハッシュ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Primary DNS suffix
ja: プライマリ DNS サフィックス

en: Principal Name
ja: 主要名称

en: Print
ja: 印刷

en: Print &Quality:
ja: 印刷品質(&Q):

en: Print &format...
ja: 印刷フォーマット(&F)...

en: Print Setup
ja: 印刷設定

en: Print canceled.
ja: 印刷はキャンセルされました。

en: Print previe&w
ja: 印刷プレビュー(&W)

en: Print queue full.
ja: プリント キューがいっぱいです。

en: Print range
ja: 印刷範囲

en: Print server unknown;
ja: プリント サーバー不明 -

en: Print to Fi&le
ja: ファイルへ出力(&L)

en: Print to File
ja: ファイルに出力

en: Print to fi&le
ja: ファイルへ出力(&L)

en: Print...
ja: 印刷...

en: Printer
ja: プリンターの選択

en: Printer &setup...
ja: プリンターの設定(&S)...

en: Printer already exists.
ja: プリンターはすでに存在します。

en: Printer deleted.
ja: プリンターは削除されました。

en: Printer driver already installed.
ja: プリンター ドライバーはすでにインストールされています。

en: Printer files (*.prn)
ja: プリンター ファイル (*.prn)

en: Printer offline;
ja: オフライン -

en: Printer:
ja: 使用するプリンター:

en: Printing not implemented.
ja: 印刷は実装されていません。

en: Printing;
ja: 印刷中 -

en: Prints all or part of the registry
ja: レジストリの一部または全部を印刷します

en: Privacy Strength
ja: プライバシー強度

en: Private Key Archival
ja: 秘密鍵のアーカイブ

en: Private Key Usage Period
ja: 秘密鍵使用期限

en: Private dialog index.
ja: プライベート ダイアログ インデックスです。

en: Privilege not held.
ja: 特権がありません。

en: Procedure not found.
ja: プロシージャが見つかりません。

en: Procedure number out of range.
ja: プロシージャ番号が範囲外です。

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
ja: プロセス(%1, PID %2!u!)は強制的に終了されました。

en: Process abort cannot be detected.
ja: プロセスの中断を検知できません。

en: Process aborted.
ja: プロセスは中断しました。

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
ja: プロセス(PID %1!u!)は強制的に終了されました。

en: Processes
ja: プロセス

en: Processes: %d
ja: プロセス数: %d

en: Processing;
ja: 処理中 -

en: Processor Affinity
ja: プロセッサの関係

en: Product Updates:
ja: 製品の更新:

en: Product uninstalled.
ja: 製品はアンインストールされています。

en: ProgId: [1]
ja: ProgID: [1]

en: Program &group
ja: プログラム グループ(&G)

en: Program Attributes
ja: プログラム属性

en: Program Error
ja: プログラム エラー

en: Program Error Details
ja: プログラム エラーの詳細

en: Program Group Attributes
ja: プログラム グループ属性

en: Program Manager
ja: プログラム マネージャー

en: Programs
ja: プログラム

en: Programs (*.exe)
ja: プログラム (*.exe)

en: Proper&ties
ja: プロパティ(&T)

en: Propert&ies	Alt+Enter
ja: プロパティ(&I)	Alt+Enter

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties Only
ja: プロパティのみ

en: Properties for %s
ja: %sのプロパティ

en: Property cannot have both accessors and a value
ja: プロパティはアクセサーと値の両方になることはできません

en: Property is empty.
ja: プロパティが空です。

en: Property is not allowed.
ja: プロパティは許可されていません。

en: Property is not empty.
ja: プロパティは空ではありません。

en: Property is read-only.
ja: プロパティは読み取り専用です。

en: Property set not found.
ja: プロパティ セットが見つかりません。

en: Property type is not allowed.
ja: プロパティの型は許可されていません。

en: Property type is not supported.
ja: プロパティの型はサポートされていません。

en: Property wasn't found.
ja: プロパティが見つかりませんでした。

en: Property: [1], Signature: [2]
ja: プロパティ: [1], 署名: [2]

en: Protects e-mail messages
ja: 電子メール メッセージを保護する

en: Proto
ja: 合意

en: Protocol Error
ja: プロトコル エラー

en: Protocol sequence not found.
ja: プロトコル シーケンスが見つかりませんでした。

en: Protocol unreachable.
ja: プロトコルに到達できません。

en: Proves your identity to a remote computer
ja: リモート コンピューターに身元を証明する

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
ja: プロバイダーは使用できません。当該プロバイダーが正しくインストールされているか確かめてください。

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy server
ja: プロキシ サーバー

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Published CRL Locations
ja: 公開された CRL の場所

en: Publisher
ja: 発行元

en: Publisher:
ja: 発行元:

en: Publishers...
ja: 発行元...

en: Publishing Product Features
ja: 製品の機能を公開しています

en: Publishing Qualified Components
ja: 条件に合うコンポーネントを公開しています

en: Publishing assembly information
ja: アセンブリ情報を公開しています

en: Publishing product information
ja: 製品情報を公開しています

en: Purple
ja: 紫

en: Quadraphonic
ja: 4 チャンネル ステレオ

en: Qualified Subordination
ja: 限定従属

en: Qualifier
ja: 修飾子

en: Query Pending
ja: 問い合わせ処理中

en: Question &Marks
ja: ?マークを使用(&M)

en: Quit
ja: 終了

en: Quit %@
ja: %@ を終了

en: Quit the application. Prompts to save changes
ja: アプリケーションを終了します。変更を保存するように促します

en: Quits the Registry Editor
ja: レジストリ エディターを終了します

en: R&edo	Ctrl+Y
ja: やり直し(&E)	Ctrl+Y

en: R&eset
ja: リセット(&E)

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
ja: RD <ディレクトリ> は RMDIR の短縮版です。ディレクトリを削除します。

en: RDN Name
ja: RDN 名

en: REG ADD <key> [/v value_name | /ve] [/t type] [/s separator] [/d data] [/f]
    
      Adds a key to the registry or adds a new value to a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to add or, if either [/v] or [/ve] is specified,
         the key in which to add the new registry data.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to add.
    
      /ve
         Add an unnamed registry value. This option modifies the (Default)
         registry value.
    
      /t <type>
         The type of data to add to the registry. If [/t] is specified,
         <type> must be one of the following:
    
             REG_SZ    | REG_MULTI_SZ | REG_EXPAND_SZ
             REG_DWORD | REG_QWORD    | REG_BINARY   | REG_NONE
    
         If [/t] is not specified, the default data type is REG_SZ.
    
      /s <separator>
         The character used to separate strings in REG_MULTI_SZ data.
         If [/s] is not specified, the default separator is \0.
    
      /d <data>
         The data to add to the new registry value.
    
      /f
         Modify the registry without prompting for confirmation.
ja: REG ADD <キー> [/v 値の名前 | /ve] [/t 種類] [/s 区切り] [/d データ] [/f]
    
      キーをレジストリに追加したり、新たな値を引数のレジストリ キーに追加します。
    
      <キー>
         追加するレジストリ キー、または ([/v] ないし [/ve] が指定されたときは)
         新たなレジストリ データを追加するキー。
    
         書式: ルート\サブキー
    
         ルート: 定義済みのレジストリ キー。以下のいずれかを指定します:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         サブキー: ルート キー配下にあるレジストリ キーまでのフル パス。
    
      /v <値の名前>
         追加するレジストリ値の名前。
    
      /ve
         名前なしのレジストリ値を追加します。このオプションは (規定) の
         レジストリ値を変更します。
    
      /t <種類>
         レジストリに追加するデータの種類。[/t] が指定された場合、
         <種類> は以下のいずれかを指定します:
    
             REG_SZ    | REG_MULTI_SZ | REG_EXPAND_SZ
             REG_DWORD | REG_QWORD    | REG_BINARY   | REG_NONE
    
         [/t] が指定されない場合、既定となるデータの種類は REG_SZ です。
    
      /s <区切り>
         REG_MULTI_SZ データで文字列を区切るために使われる文字。
         [/s] が指定されない場合、既定となる区切りは \0 です。
    
      /d <データ>
         新たなレジストリ値に追加するデータ。
    
      /f
         レジストリを確認することなく変更します。

en: REG COPY <key1> <key2> [/s] [/f]
    
      Copies the contents of a specified registry key to another location.
      By default, this operation only copies registry values. Use [/s] to
      recursively copy all subkeys and values.
    
      <key1>, <key2>
         Registry keys specifying the source (<key1>) and destination (<key2>)
         of the data. If <key2> does not exist, it is created.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /s
         Copy all subkeys and values from <key1> to <key2>.
    
      /f
         Overwrite all registry data in <key2> without prompting for confirmation.
         This option does not modify subkeys and values that only exist in <key2>.
ja: REG COPY <キー1> <キー2> [/s] [/f]
    
      指定されたレジストリ キーの内容を他の場所にコピーします。
      デフォルトではこの操作はレジストリ値だけをコピーします。 [/s] を使う
      ことで、すべてのサブキーと値を再帰的にコピーします。
    
      <キー1>, <キー2>
         データのコピー元となる <key1> とコピー先となる <key2> レジストリ
         キーを指定します。<key2> が存在しない場合は作成されます。
    
         書式: ルート\サブキー
    
         ルート: 定義済みのレジストリ キー。以下のいずれかを指定します:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         サブキー: ルート キー配下にあるレジストリ キーまでのフル パス。
    
      /s
         すべてのサブキーと値を <key1> から <key2> にコピーします。
    
      /f
         <key2> にあるすべてのレジストリ データを確認することなく上書きし
         ます。この操作は <key2> にだけ存在するサブキーや値は変更しません。

en: REG DELETE <key> [/v value_name | /ve | /va] [/f]
    
      Deletes a registry key (including all subkeys and values), or deletes
      one or more values from a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to delete or, if one of [/v], [/ve] or [/va] is
         specified, the registry key in which to delete one or more values.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to delete.
    
      /ve
         Delete an unnamed registry value. This option deletes the (Default)
         registry value.
    
      /va
         Delete all values from a registry key.
    
      /f
         Delete a registry key (including all subkeys and values) without
         prompting for confirmation.
ja: REG DELETE <キー> [/v 値の名前 | /ve | /va] [/f]
    
      レジストリ キー (すべてのサブキーと値を含む) を削除したり、
      1 つ以上の値を引数のレジストリ キーから削除します。
    
      <キー>
         削除するレジストリ キー、または ([/v] [/ve] [/va] のうちの 1 つが指定
         されたときは) 1 つ以上の値を削除するキー。
    
         書式: ルート\サブキー
    
         ルート: 定義済みのレジストリ キー。以下のいずれかを指定します:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         サブキー: ルート キー配下にあるレジストリ キーまでのフル パス。
    
      /v <値の名前>
         削除するレジストリ値の名前。
    
      /ve
         名前なしのレジストリ値を削除します。このオプションは (規定) の
         レジストリ値を削除します。
    
      /va
         レジストリ キーからすべての値を削除します。
    
      /f
         レジストリ キー (すべてのサブキーと値を含む) を確認することなく
         削除します。

en: REG EXPORT <key> <file> [/y]
    
      Exports a specified registry key (including all subkeys and values)
      to a file.
    
      <key>
         The registry key to export.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      <file>
         The name and path of the registry file that will be created.
         This file must have a .reg extension.
    
      /y
         Overwrite <file> without prompting for confirmation.
ja: REG EXPORT <キー> <ファイル> [/y]
    
      指定されたレジストリ キー (すべてのサブキーと値を含む) をファイルに
      エクスポートします。
    
      <キー>
         エクスポートするレジストリ キー。
    
         書式: ルート\サブキー
    
         ルート: 定義済みのレジストリ キー。以下のいずれかを指定します:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         サブキー: ルート キー配下にあるレジストリ キーまでのフル パス。
    
      <ファイル>
         作成されるレジストリ ファイルの名前とパスです。
         このファイルの拡張子は .reg とする必要があります。
    
      /y
         <ファイル> を確認することなく上書きします。

en: REG IMPORT <file>
    
      Imports keys, values and data from a given file into the registry.
    
      <file>
         The name and path of the registry file to import.
ja: REG IMPORT <ファイル>
    
      引数のファイルからキー、値、データをレジストリにインポートします。
    
      <ファイル>
         インポートするレジストリ ファイルの名前とパスです。

en: REG QUERY <key> [/v value_name | /ve] [/s]
    
      Queries a specified registry key and lists all immediate subkeys, values
      and data within that key. Use [/s] to recursively query each subkey.
    
      <key>
         The registry key to query.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to query. If neither [/v] nor [/ve] is
         specified, all values under <key> are listed.
    
      /ve
         Query an unnamed registry value. This option queries the (Default)
         registry value.
    
      /s
         List all registry entries under <key> and its subkeys.
ja: REG QUERY <キー> [/v 値の名前 | /ve] [/s]
    
      指定されたレジストリ キーを問い合わせ、そのキーにあるすべての直下にある
      サブキーと値、データの一覧を表示します。[/s] を使うと、各サブキーを再帰的
      に問い合わせます。
    
      <キー>
         問い合わせ先のレジストリ キー。
    
         書式: ルート\サブキー
    
         ルート: 定義済みのレジストリ キー。以下のいずれかを指定します:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         サブキー: ルート キー配下にあるレジストリ キーまでのフル パス。
    
      /v <値の名前>
         問い合わせ先のレジストリ値の名前。[/v] と [/ve] の両方が指定されない
         場合は、<キー> 配下のすべての値の一覧を表示します。
    
      /ve
         名前なしのレジストリ値に問い合わせます。このオプションは (規定) の
         レジストリ値を問い合わせます。
    
      /s
         <キー> とそのサブキー配下にあるレジストリ エントリの一覧を表示します。

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
ja: REN <ファイル名> は RENAME の短縮版です。ファイル名を変更します。

en: RENAME <filename> renames a file.
ja: RENAME <ファイル名> はファイル名を変更します。

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
ja: RMDIR <ディレクトリ> はディレクトリを削除します。

en: RPC call already in progress.
ja: RPC 呼び出しはすでに実施中です。

en: RPC call canceled.
ja: RPC 呼び出しは取り消されました。

en: RPC call failed and didn't execute.
ja: RPC 呼び出しは失敗し、実行されていません。

en: RPC call failed.
ja: RPC 呼び出しが失敗しました。

en: RPC comm failure.
ja: RPC 通信が失敗しました。

en: RPC divide-by-zero.
ja: RPC で 0 による除算が行われました。

en: RPC entry type mismatch.
ja: RPC エントリの種類が一致しません。

en: RPC pipe closed.
ja: RPC パイプは閉じられました。

en: RPC protocol error.
ja: RPC プロトコル エラーです。

en: RPC protocol sequence not supported.
ja: RPC プロトコル シーケンスはサポートされていません。

en: RPC server not listening.
ja: RPC サーバーは接続を待機していません。

en: RPC server too busy.
ja: RPC サーバーは高負荷のためこの操作を完了できません。

en: RPC server unavailable.
ja: RPC サーバーは使用できません。

en: RPCInternal error.
ja: RPC 内部エラーです。

en: Rate change was preempted.
ja: 再生速度の変更は予約済みでした。

en: Re&name...
ja: 名前の変更(&N)...

en: Re&place With:
ja: 置換後の文字列(&P):

en: Read
ja: 読み取り

en: Read fault.
ja: 読み取り違反です。

en: Read-&only
ja: 読み取り専用(&O)

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
ja: ReadProcessMemory または WriteProcessMemory は部分的に完了しました。

en: ReadWrite
ja: 読み書き

en: Readme:
ja: 付属文書:

en: Ready
ja: 待機中

en: Real-mode application.
ja: リアル モードのアプリケーションです。

en: Realm
ja: 領域

en: Realtime support is not available.
ja: リアルタイム サポートは使用できません。

en: Reboot initiated after successful install.
ja: インストール成功後に再起動を開始しました。

en: Receive Errors
ja: 受信エラー

en: Received
ja: 受信

en: Recipient Nonce
ja: 受領者使い捨て値

en: Reconnecting
ja: 再接続中です

en: Red
ja: 赤

en: Redirector has open handles.
ja: リダイレクターには開いているハンドルがあります。

en: Redirector paused.
ja: リダイレクターは一時停止されました。

en: Referral
ja: 紹介

en: Referral (v2)
ja: 紹介 (v2)

en: Referral hop limit exceeded
ja: 紹介のホップ数が限界を超えました

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh all lists
ja: すべてのリストを更新します

en: Refreshes the window
ja: ウィンドウを更新します

en: Reg Info
ja: 登録情報

en: Regional Setting
ja: 地域の設定

en: Registered ID=
ja: 登録済 ID=

en: Registering COM+ Applications and Components
ja: COM+ アプリケーションとコンポーネントを登録しています

en: Registering Class servers
ja: クラス サーバーを登録しています

en: Registering MIME info
ja: MIME 情報を登録しています

en: Registering extension servers
ja: 拡張子サーバーを登録しています

en: Registering fonts
ja: フォントを登録しています

en: Registering modules
ja: モジュールを登録しています

en: Registering product
ja: 製品を登録しています

en: Registering program identifiers
ja: プログラム識別子を登録しています

en: Registering type libraries
ja: タイプ ライブラリを登録しています

en: Registering user
ja: ユーザーを登録しています

en: Registry
ja: レジストリ

en: Registry Editor
ja: レジストリ エディター

en: Registry corrupt.
ja: レジストリが壊れています。

en: Registry files (*.reg)
ja: レジストリ ファイル (*.reg)

en: Registry has been recovered.
ja: レジストリは回復されました。

en: Registry is corrupt.
ja: レジストリは破損しています。

en: Registry key has subkeys.
ja: レジストリ キーにはサブキーがあります。

en: Regular
ja: 標準

en: Regular Expression object expected
ja: 正規表現オブジェクトを期待していました

en: Regular Metafile Viewer
ja: 標準メタファイル ビューアー

en: Release the currently selected object instance
ja: 現在選択されたオブジェクトのインスタンスを開放します

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
ja: %1 の再配置チェーンがセグメント上限を超えています。

en: Remote installation not allowed.
ja: 遠隔インストールは許可されていません。

en: Remote machine not listening.
ja: リモート マシンを一覧できません。

en: Remote session limit exceeded.
ja: リモート セッション数の上限を超過しました。

en: Remove Favorite
ja: お気に入りの削除

en: Remove al&l
ja: すべて削除(&L)

en: Removes keys from the favorites list
ja: キーをお気に入りから削除します

en: Removes the process from the system
ja: 選択したプロセスを終了します

en: Removes this process and all descendants from the system
ja: 選択したプロセスおよび、プロセスに関連するすべてのプロセスを終了します

en: Removing INI files entries
ja: INI ファイルのエントリを削除しています

en: Removing ODBC components
ja: ODBC コンポーネントを削除しています

en: Removing applications
ja: アプリケーションを削除しています

en: Removing duplicated files
ja: 重複したファイルを削除しています

en: Removing files
ja: ファイルを削除しています

en: Removing folders
ja: フォルダーを削除しています

en: Removing shortcuts
ja: ショートカットを削除しています

en: Removing system registry values
ja: システム レジストリの値を削除しています

en: Renames the selection
ja: 選択した項目の名前を変更します

en: Renew Time
ja: 更新時刻

en: Replace
ja: 文字列の置換

en: Replace &All
ja: すべてを置換(&A)

en: Representation is not supported.
ja: 描写はサポートされていません。

en: Request aborted.
ja: 要求は中断されました。

en: Request not accepted.
ja: 要求は受け付けられませんでした。

en: Request not supported.
ja: 要求はサポートされていません。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Connections
ja: リセットされた接続

en: Reset Results
ja: ハイスコアのクリア

en: Resource Failures
ja: リソースの失敗

en: Resource data not found.
ja: リソース データが見つかりません。

en: Resource in use.
ja: リソースは使用中です。

en: Resource is not currently available.
ja: リソースは現在使用できません。

en: Resource language not found.
ja: リソース言語が見つかりません。

en: Resource name not found.
ja: リソース名が見つかりません。

en: Resource type not found.
ja: リソース タイプが見つかりません。

en: Restart
ja: 再起動

en: Restores the Task Manager from its hidden state
ja: 最小化状態からタスク マネージャーを復元します

en: Result
ja: 結果

en: Results Too Large
ja: 結果が大きすぎる

en: Reversing is not supported.
ja: 逆再生はサポートされていません。

en: Revoke Request
ja: 失効要求

en: Rewind
ja: 巻き戻し

en: Rich text
ja: リッチ テキスト

en: Rich text document
ja: リッチ テキスト文書

en: Rich text format (*.rtf)
ja: リッチ テキスト形式 (*.rtf)

en: Right
ja: 右

en: Right Edge
ja: 右端

en: Ring 2 segment must be movable.
ja: リング 2 セグメントは移動可能である必要があります。

en: Ring 2 stack in use.
ja: リング 2 スタックは使用中です。

en: Roman numerals - lower case
ja: ローマ数字 - 小文字

en: Roman numerals - upper case
ja: ローマ数字 - 大文字

en: Root List Signer
ja: ルート一覧の署名

en: Rows
ja: 縦

en: Rumble
ja: 振動

en: Run
ja: 実行

en: Run the Wine registry editor
ja: Wine レジストリ エディターを実行します

en: Running
ja: 実行中

en: Running on %s
ja: %s 上で動作しています

en: Runs a new program
ja: 新しいプログラムを実行します

en: S&earch
ja: 検索(&E)

en: S&elected branch:
ja: 選択された部分(&E):

en: S&election
ja: 選択した部分(&E)

en: S&erial:
ja: シリアル番号(&E):

en: S&hift
ja: シフト(&H)

en: S&how Picture
ja: 画像を表示(&H)

en: S&mall Icons
ja: 小さいアイコン(&M)

en: S&ync
ja: 同期(&Y)

en: S/MIME CA
ja: S/MIME 認証局

en: S/MIME Capabilities
ja: S/MIME機能

en: SASL Bind in Progress
ja: SASL バインド中

en: SCANNING... Please Wait
ja: スキャン中... しばらくお待ちください

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
ja: SET はcmdの環境変数を表示または変更します。
    
    パラメーターなしでSETを実行すると、現在の全ての環境変数を表示します。
    
    環境変数の作成または変更を行う場合は次のように記述して下さい:
    
    SET <環境変数名>=<値>
    
    <環境変数名> と <値> は文字列です。等号の手前にスペースを入れないで下さい。
    手前にスペースを入れると環境変数名に余分なスペースが含まれてしまう場合があ
    ります。
    
    Wine環境では、Wineが動作しているOSの環境変数がWin32環境変数に含まれます。し
    たがって、ネイティブWin32環境より多くの値がセットされています。cmd内からOS
    の環境変数を変更することができないことに注意して下さい。

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
ja: SETLOCAL はバッチ ファイルでの環境変更の局所化を開始します。
    
    SETLOCAL 後になされた環境の変更はバッチ ファイルに局所適用され、次に
    ENDLOCAL が現れる(または、ファイルの終端に到達するかのいずれか早いほう)
    まで保持されます。終了時点で以前の環境設定が復元されます。

en: SHA1 hash
ja: SHA1 ハッシュ

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
ja: SHIFT はバッチ ファイル中でリストの先頭から一つのパラメーターを取り除く時に
    使用します。つまり、パラメーター2がパラメーター1になります。コマンド ライン
    から呼ばれたときには何も起こりません。

en: SSL CA
ja: SSL 認証局

en: SSL Client Authentication
ja: SSL クライアント認証

en: SSL Server Authentication
ja: SSL サーバー認証

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
ja: SSL 証明書の一般名 (ホスト名フィールド) が不適切です。

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
ja: サーバーから受信した SSL 証明書の日付が不正です。証明書は期限切れです。

en: Same drive.
ja: 同じドライブです。

en: Sample
ja: サンプル

en: Sample allocation was canceled.
ja: サンプルの割り当ては中断されました。

en: Sample allocator is empty.
ja: サンプル アロケーターは空です。

en: Sample has too many buffers.
ja: サンプルのバッファーが大きすぎます。

en: Sample is not writable.
ja: サンプルが書き込み可能ではありません。

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
ja: 彩度(&S):

en: Save
ja: 保存

en: Save &as...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: Save &in:
ja: 保存する場所(&I):

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save As...
ja: 名前をつけて保存...

en: Save HTML
ja: HTMLの保存

en: Save Target &As...
ja: リンク先を保存(&A)...

en: Save as an .IDL or .H file
ja: .IDL または .H ファイルとして保存します

en: Save changes to '%s'?
ja: '%s'への変更を保存しますか?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
ja: 元のファイルを上書きしないため、グループを `%s' として保存しました。

en: Saving failed
ja: 保存に失敗しました。

en: Sc&roll
ja: スクロール(&R)

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Scr&ipt:
ja: 文字セット(&I):

en: Screen already locked.
ja: スクリーンはすでにロックされています。

en: Screen resolution
ja: 画面の解像度

en: Scroll Down
ja: 下にスクロール

en: Scroll Here
ja: ここにスクロール

en: Scroll Left
ja: 左へスクロール

en: Scroll Right
ja: 右へスクロール

en: Scroll Up
ja: 上にスクロール

en: Scrollbar
ja: スクロール バー

en: Search
ja: 検索

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
ja: 検索が完了しました。該当箇所の数: %1!d!

en: Search complete. The string '%1' was not found.
ja: 検索が完了しました。文字列 '%1' は見つかりません。

en: Searching for %s
ja: %sの検索

en: Searching for installed applications
ja: インストール済みアプリケーションを検索しています

en: Searching for qualifying products
ja: 条件に合う製品を検索しています

en: Searching for related applications
ja: 関連するアプリケーションを検索しています

en: Secret too long.
ja: シークレットが長すぎます。

en: Sector not found.
ja: セクタが見つかりません。

en: Secure Email
ja: 安全な電子メール

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security DB commit failure.
ja: セキュリティ データベースへのコミットが失敗しました。

en: Security Protocol
ja: セキュリティ プロトコル

en: Security Warning
ja: セキュリティ警告

en: Security package error.
ja: セキュリティ パッケージ エラーです。

en: Security settings for zone:
ja: ゾーンのセキュリティ設定:

en: See details
ja: 詳細を見る

en: Seek error.
ja: シーク エラーです。

en: Segment discarded.
ja: セグメントは無視されました。

en: Segment locked.
ja: セグメントはロックされています。

en: Segment not locked.
ja: セグメントはロックされていません。

en: Segments Received
ja: 受信セグメント

en: Segments Retransmitted
ja: 再送信セグメント

en: Segments Sent
ja: 送信セグメント

en: Select
ja: 選択

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: Select &all	Ctrl+A
ja: すべて選択(&A)	Ctrl+A

en: Select Certificate
ja: 証明書の選択

en: Select Certificate Store
ja: 証明書ストアの選択

en: Select Columns
ja: プロセスページの列の選択

en: Select Drive Letter
ja: ドライブ レターを選択

en: Select Folder
ja: フォルダーの選択

en: Select Source
ja: ソースの選択

en: Select Window
ja: ウィンドウの選択

en: Select a certificate
ja: 証明書を選択してください

en: Select a certificate you want to use
ja: 利用したい証明書を選択してください

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
ja: フォントサイズを %1!d! ポイントから %2!d! ポイントの間で選択してください。

en: Select a theme file
ja: テーマ ファイルの選択

en: Select an executable file
ja: 実行可能ファイルを選択

en: Select destination
ja: 移動先を選択

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
ja: [高度な目的] が選択されたときに表示される目的を 1 つ以上選択してください。

en: Select the Unix target directory, please.
ja: Unix の対象ディレクトリを選択してください。

en: Select the certificate store you want to use:
ja: 利用したい証明書ストアを選択してください:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
ja: タスク マネージャーの [プロセス] ページに表示する列を選択します。

en: Select the data you want to connect to:
ja: 接続したいデータを選択してください:

en: Select the format you want to use:
ja: 形式を選択してください:

en: Select which columns will be visible on the Process page
ja: [プロセス] ページに表示する列を選択します

en: Selected driver: %s
ja: 選択されたドライバー: %s

en: Selection &info
ja: 選択範囲の情報(&I)

en: Selection Background
ja: 選択項目の背景

en: Selection Text
ja: 選択項目のテキスト

en: Semaphore is set.
ja: セマフォが設定されています。

en: Semaphore name not found.
ja: セマフォ名が見つかりません。

en: Semaphore owner died.
ja: セマフォ所有者が終了しました。

en: Semaphore timeout.
ja: セマフォはタイム アウトしました。

en: Semaphore user limit.
ja: セマフォ ユーザー上限です。

en: Send Mail
ja: メール送信

en: Sender Nonce
ja: 送信者使い捨て値

en: Sent
ja: 送信

en: Sent termination signal to process with PID %1!u!, child of PID %2!u!.
ja: 終了シグナルが PID %1!u! のプロセス (PID %2!u! の子) に送られました。

en: Separator
ja: 区切り

en: Serial I/O completed.
ja: シリアル入出力が完了しました。

en: Serial I/O counter timeout.
ja: シリアル入出力カウンターが時間切れとなりました。

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Serialized Signature Serial Number
ja: 整序された署名の順番

en: Server
ja: サーバー

en: Server Authentication
ja: サーバー認証

en: Server Down
ja: サーバー ダウン

en: Server already listening.
ja: サーバーはすでに接続待機中です。

en: Server disabled.
ja: サーバーは無効化されています。

en: Server has open handles.
ja: サーバーで開いているハンドルがあります。

en: Server not disabled.
ja: サーバーは無効化されていません。

en: Service already registered.
ja: サービスはすでに登録されています。

en: Service already running.
ja: サービスはすでに実行中です。

en: Service cannot accept control message.
ja: サービスは制御メッセージを受け付けられません。

en: Service controller connect failed.
ja: サービス コントローラーへの接続に失敗しました。

en: Service database locked.
ja: サービス データベースはロックされています。

en: Service dependency deleted.
ja: サービス依存関係は削除されました。

en: Service dependency failed.
ja: サービスの依存関係に失敗しました。

en: Service does not exist.
ja: サービスは存在しません。

en: Service exists.
ja: サービスはすでに存在します。

en: Service is disabled.
ja: サービスは無効です。

en: Service login failed.
ja: サービスのログインが失敗しました。

en: Service marked for delete.
ja: サービスは削除対象とマークされました。

en: Service not active.
ja: サービスはアクティブではありません。

en: Service not found.
ja: サービスは見つかりません。

en: Service not implemented by exe.
ja: サービスが実行ファイルに実装されていません。

en: Service not started since last boot.
ja: サービスは前回の起動から開始されていません。

en: Service request timeout.
ja: サービス要求が時間切れとなりました。

en: Service start-hang.
ja: サービスは開始中にハングしました。

en: Service-specific error.
ja: サービス固有のエラーです。

en: Service: [1]
ja: サービス: [1]

en: Service: [2]
ja: サービス: [2]

en: Session ID
ja: セッション ID

en: Session Name
ja: セッション名

en: Session canceled.
ja: セッションはキャンセルされました。

en: Session credential conflict.
ja: セッションの認証情報が衝突しました。

en: Session#
ja: セッション#

en: Set &Affinity...
ja: 関係の設定(&A)...

en: Set &Defaults
ja: 既定(&D)

en: Set &Priority
ja: 優先度の設定(&P)

en: Set As Back&ground
ja: 壁紙に設定(&G)

en: Set as &Desktop Item
ja: デスクトップ項目として設定(&D)

en: Set as &Desktop Item...
ja: デスクトップ項目として設定(&D)...

en: Set as Back&ground
ja: 壁紙に設定(&G)

en: Set-power-state failed.
ja: 電源状態の設定は失敗しました。

en: Set-power-state vetoed.
ja: 電源状態の設定は拒否されました。

en: Setmark detected.
ja: セットマークが検知されました。

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
ja: プロセスの優先度クラスを 通常以上 に設定します

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
ja: プロセスの優先度クラスを 通常以下 に設定します

en: Sets process to the HIGH priority class
ja: プロセスの優先度クラスを 高 に設定します

en: Sets process to the LOW priority class
ja: プロセスの優先度クラスを 低 に設定します

en: Sets process to the NORMAL priority class
ja: プロセスの優先度クラスを 通常 に設定します

en: Sets process to the REALTIME priority class
ja: プロセスの優先度クラスを リアルタイム に設定します

en: Settings for %s
ja: %sの設定

en: Setup - Current settings
ja: セットアップ - 現在の設定

en: Setup - Default settings
ja: セットアップ - 既定の設定

en: Setup Page
ja: ページ設定

en: Share Deny None
ja: 共有(拒否なし)

en: Share Deny Read
ja: 共有(読取拒否)

en: Share Deny Write
ja: 共有(書込拒否)

en: Share Exclusive
ja: 共有の排他制御

en: Shared IRQ busy.
ja: 共有 IRQ がビジーです。

en: Sharing buffer exceeded.
ja: 共有バッファーが超過しました。

en: Sharing paused.
ja: 共有は一時停止されました。

en: Sharing violation.
ja: 共有違反です。

en: Shell
ja: シェル

en: Shortcut: [1]
ja: ショートカット: [1]

en: Show
ja: 表示

en: Show &Details
ja: 詳細を表示(&D)

en: Show &Tabs
ja: タブを表示(&T)

en: Show Advan&ced
ja: 詳細を表示(&C)

en: Show All
ja: すべてを表示

en: Show Assigned First
ja: 割り当て済みを先に表示

en: Show Hidden/&System Files
ja: 隠し/システム ファイルの表示(&S)

en: Show or hide the status bar
ja: ステータス バーの表示/非表示を切り替えます

en: Show or hide the toolbar
ja: ツール バーの表示/非表示を切り替えます

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
ja: 16ビット Windows タスクを、関連付けられた ntvdm.exe の下に表示します

en: Shows or hides the status bar
ja: ステータス バーを表示または隠します

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Shutdown in progress.
ja: シャットダウン中です。

en: Shutdown() was called.
ja: Shutdown() が呼ばれました。

en: Si&ze
ja: 用紙サイズ(&Z)

en: Si&ze:
ja: サイズ(&Z):

en: Signal pending.
ja: シグナルは処理待ちです。

en: Signal refused.
ja: シグナルは拒否されました。

en: Signature
ja: 署名

en: Signature CA
ja: 署名認証局

en: Signature Type
ja: 署名の種類

en: Signing Time
ja: 署名時刻

en: Silver
ja: 銀色

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Single-instance application.
ja: 単一インスタンスのアプリケーションです。

en: Sink has not been finalized.
ja: シンクは確定されていません。

en: Sink was already stopped.
ja: シンクはすでに停止していました。

en: Sink was not provided with required headers.
ja: シンクにて必須ヘッダーが提供されませんでした。

en: Size
ja: サイズ

en: Size Limit Exceeded
ja: サイズ制限を超過

en: Size available
ja: 空き容量

en: Size:
ja: サイズ:

en: Skip This Dialog
ja: このダイアログをスキップ

en: Small
ja: 小

en: Smart Card Logon
ja: スマート カード ログオン

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ja: 削除後はこれらの発行元により署名されたソフトウェアが信頼されなくなります。
    これらの証明書を削除しますか?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ja: 削除後はこの発行元により署名されたソフトウェアが信頼されなくなります。
    この証明書を削除しますか?

en: Some security IDs not mapped.
ja: いくつかのセキュリティ ID はマップされません。

en: Sort &by Type
ja: 種類で並べ替え(&B)

en: Sort Control Missing
ja: ソート コントロールがない

en: Sort by &Date
ja: 日付で並べ替え(&D)

en: Sort by Si&ze
ja: サイズで並べ替え(&Z)

en: Sound Selection
ja: サウンドの選択

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
ja: コピー元のファイルが見つかりません{{(cabファイル))}}: [2]。 ファイルが存在し、アクセスできることを確認してください。

en: Source is missing.
ja: ソースが見つかりません。

en: Source:
ja: コピー元:

en: Sp&lit
ja: 分割(&L)

en: Speaker configuration
ja: スピーカー 設定

en: Speakers:
ja: スピーカー:

en: Specific &Printer
ja: その他のプリンター(&P)

en: Specified DLL function not found
ja: 指定された DLL 関数が見つかりません

en: Specified control was not found in message
ja: 指定されたコントロールはメッセージ中に見つかりませんでした

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
ja: デバイス名またはドライバー名は半角 69 文字以内で指定して下さい。

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
ja: デバイス名またはドライバー名は半角 79 文字以内で指定して下さい。

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
ja: Internet Explorer で開きたい URL を入力してください

en: Specify the file you want to import.
ja: インポートしたいファイルを選択してください。

en: Specify the following to connect to ODBC data:
ja: ODBC データに接続するため以下を指定してください:

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
ja: コンテンツが保存されるファイルの名前を指定してください。

en: Stack overflow.
ja: スタックがオーバーフローしました。

en: Start
ja: スタート

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /machine arch  Force using a specific architecture (x86,arm,amd64,arm64).
    /wait          Wait for the program to finish, then exit with its exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows Explorer.
    /exec          Exec the specified file (for internal Wine usage).
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
ja: プログラムを開始したり、その拡張子のファイルに通常使われるプログラムで文書
    を開きます。
    使い方:
    start [オプション] プログラムファイル名 [...]
    start [オプション] 文書ファイル名
    
    オプション:
    "タイトル"   子ウィンドウのタイトルを指定します。
    /d directory プログラムを指定したディレクトリで開始します。
    /b           プログラムで新しいコンソールを作成しません。
    /i           初期の環境変数でプログラムを開始します。
    /min         最小化状態でプログラムを開始します。
    /max         最大化状態でプログラムを開始します。
    /low         優先度クラス「低」でプログラムを開始します。
    /normal      優先度クラス「通常」でプログラムを開始します。
    /high        優先度クラス「高」でプログラムを開始します。
    /realtime    優先度クラス「リアルタイム」でプログラムを開始します。
    /abovenormal 優先度クラス「通常以上」でプログラムを開始します。
    /belownormal 優先度クラス「通常以下」でプログラムを開始します。
    /node n      指定した NUMA ノードでプログラムを開始します。
    /affinity mask 指定した関連マスクでプログラムを開始します。
    /machine arch アーキテクチャ (x86,arm,amd64,arm64) の利用を強制します。
    /wait        プログラムの完了を待ち、そのプログラムの終了コードで終了しま
    す。
    /unix        Unix ファイル名を使い、Windows エクスプローラーのようにファイ
    ルを開始します。
    /exec        指定したファイルを実行します (Wine 内部で使用)。
    /ProgIDOpen  文書を指定した progID を用いて開きます。
    /?           このヘルプを表示し、終了します。

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
ja: プログラムを開始したり、その拡張子のファイルに通常使われるプログラムで文書
    を開きます。
    使い方:
    start [オプション] プログラムファイル名 [...]
    start [オプション] 文書ファイル名
    
    オプション:
    "タイトル"   子ウィンドウのタイトルを指定します。
    /d directory プログラムを指定したディレクトリで開始します。
    /b           プログラムで新しいコンソールを作成しません。
    /i           初期の環境変数でプログラムを開始します。
    /min         最小化状態でプログラムを開始します。
    /max         最大化状態でプログラムを開始します。
    /low         優先度クラス「低」でプログラムを開始します。
    /normal      優先度クラス「通常」でプログラムを開始します。
    /high        優先度クラス「高」でプログラムを開始します。
    /realtime    優先度クラス「リアルタイム」でプログラムを開始します。
    /abovenormal 優先度クラス「通常以上」でプログラムを開始します。
    /belownormal 優先度クラス「通常以下」でプログラムを開始します。
    /node n      指定した NUMA ノードでプログラムを開始します。
    /affinity mask 指定した関連マスクでプログラムを開始します。
    /wait        開始プログラムの完了を待ち、そのプログラムの終了コードで終了し
    ます。
    /unix        Unix ファイル名を使い、windows エクスプローラーのようにファイ
    ルを開始します。
    /ProgIDOpen  文書を指定した progID を用いて開きます。
    /?           このヘルプを表示し、終了します。

en: Start downloading %s
ja: %sのダウンロードを開始

en: Starting Wordpad failed
ja: Wordpad の起動に失敗しました

en: Starting services
ja: サービスを開始しています

en: State
ja: 状態

en: State or Province
ja: 都道府県

en: State transition is pending.
ja: 状態遷移が完了していません。

en: Status
ja: 状態

en: Status &Bar
ja: ステータス バー(&B)

en: Status:
ja: 状態:

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Stop
ja: 中止

en: Stop Bits
ja: ストップ ビット

en: Stopping dependent service: %1
ja: 依存するサービスを停止中: %1

en: Stopping services
ja: サービスを停止しています

en: Stream descriptor is missing.
ja: ストリーム記述子が見つかりません。

en: Stream descriptor is not selected.
ja: ストリーム記述子が選択されていません。

en: Stream sink already exists.
ja: ストリーム シンクはすでに存在します。

en: Stream sink was removed.
ja: ストリーム シンクは取り除かれました。

en: Stream sinks are out of sync.
ja: ストリーム シンクが同期していません。

en: Street Address
ja: 番地

en: Stri&keout
ja: 取り消し線(&K)

en: String too long.
ja: 文字列が長すぎます。

en: Strong Authentication Required
ja: 強力な認証が必要

en: Subject
ja: サブジェクト

en: Subject Alternative Name
ja: サブジェクト代替名

en: Subject Key Identifier
ja: サブジェクト キー識別子

en: Subject Type=
ja: 目的の種類=

en: Subkey must be volatile.
ja: サブキーは揮発性である必要があります。

en: Subscript out of range
ja: 添字が範囲外です

en: Success
ja: 成功

en: Success.
ja: 処理は成功しました。

en: Summary
ja: 概要

en: Superseded
ja: 取り替え

en: Support Information
ja: サポート情報

en: Support Information:
ja: サポート情報:

en: Support Telephone:
ja: サポート電話:

en: Supported only when connected.
ja: 接続中のみサポートされます。

en: Surname
ja: 姓

en: Swap error.
ja: スワップ エラーです。

en: Switches the focus to the process of the selected task
ja: フォーカスを選択したタスクのプロセスに移動します

en: Symbol
ja: シンボル

en: Sync
ja: 同期

en: Syntax error
ja: 構文エラー

en: Syntax error
ja: 構文エラー

en: Syntax error in regular expression
ja: 正規表現に構文誤りがあります

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
ja: 構文: fsutil hardlink create <新規> <既存>

en: System Cache
ja: システム キャッシュ

en: System Configuration
ja: システム設定

en: System Idle Process
ja: システム アイドル プロセス

en: System Information
ja: システム情報

en: System Settings
ja: システム設定

en: System drive
ja: システム ドライブ

en: System running last-known-good config.
ja: システムは最後に良好だった構成で動作しています。

en: System trace not specified or disallowed.
ja: システム トレースは指定されていないか許可されていません。

en: T&op:
ja: 上(&O):

en: TCP Statistics for IPv4
ja: TCP 統計値 (IPv4)

en: TIME sets or shows the current system time.
ja: TIME は現在の時刻を設定または表示します。

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
ja: TITLE <文字列> は cmd ウィンドウのウィンドウ タイトルを設定します。

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
ja: TYPE <ファイル名> は <ファイル名> をコンソール デバイス(またはリダイレクト
    された所)にコピーします。ファイルが可読なテキスト ファイルかどうかチェック
    されません。

en: Tab stops
ja: タブの停止位置

en: Tabs
ja: タブの設定

en: Target folder
ja: 対象のフォルダー

en: Target to GOTO not found
ja: GOTO の対象が見つかりません

en: Task
ja: タスク

en: Task Manager
ja: タスク マネージャー

en: Task Manager Warning
ja: タスク マネージャーによる警告

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
ja: [切り替え] 操作を実行すると、タスク マネージャーが最小化されます

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
ja: 最小化されない限り、常にタスク マネージャーがほかのすべてのウィンドウよりも手前に表示されます

en: Teal
ja: 青緑

en: Tells the selected tasks to close
ja: タスクを閉じます

en: Temporary directory not writable.
ja: 一時ディレクトリが書き込み可能ではありません。

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
ja: インターネット一時ファイル
    キャッシュされたウェブ ページや画像、証明書です。

en: Terminate Process
ja: プロセスの終了

en: Test and configure game controllers.
ja: ゲーム コントローラーのテストと設定をします。

en: Text
ja: テキスト

en: Text document
ja: テキスト文書

en: Text documents (*.txt)
ja: テキスト文書 (*.txt)

en: Text files (*.txt)
ja: テキスト ファイル (*.txt)

en: Thai
ja: タイ語

en: The %1 service failed to start.
ja: %1 サービスの起動に失敗しました。

en: The %1 service failed to stop.
ja: %1 サービスの停止に失敗しました。

en: The %1 service is starting.
ja: %1 サービスを開始しています。

en: The %1 service is stopping.
ja: %1 サービスを停止中です。

en: The %1 service was started successfully.
ja: %1 サービスを起動しました。

en: The %1 service was stopped successfully.
ja: %1 サービスは停止しました。

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
ja: 部数は、空にできません。

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
ja: 開始ページの値は、終了ページの値を超えない値にしてください。

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
ja: FOR コマンドはそれぞれのファイルに対してコマンドを実行する場合に
    使用します。
    
    使い方: FOR %変数 IN (セット) DO コマンド
    
    バッチ ファイルで FOR を利用するとき、% 記号は二重にする必要があります。

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
ja: GOTO コマンドはバッチ ファイル中で実行行を他のステートメントに移します。
    
    GOTO 文のターゲットとなるラベルは半角 255 文字以内ですが、空白を含んではい
    けません(これは他のオペレーティング システムでは異なります)。2 つ以上同一の
    ラベルが存在する場合は常に最初の物が実行されます。GOTO 文に存在しないラベル
    を指定した場合はバッチ ファイルの実行を中断します。
    
    GOTO は対話モードで使用された場合は意味を持ちません。

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
ja: 使用している MCI デバイスは指定されたコマンドをサポートしていません。

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ja: MIDI ヘッダーが準備されていません。Prepare 関数を使用してヘッダーを準備してやり直して下さい。

en: The OID you entered already exists.
ja: 入力した OID はすでに存在します。

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
ja: プロセッサの関係の設定は、どの CPU でプロセスを実行するかを制御します。

en: The URL is invalid.
ja: URL が不正です。

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
ja: URL スキームを認識できなかったかサポートしていません。

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
ja: %s にある Wine 設定を更新しています。しばらくお待ちください...

en: The attempt to connect to the server failed.
ja: サーバーへの接続試行は失敗しました。

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
ja: 証明書とともに証明書の秘密鍵をエクスポートできます。

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
ja: 証明書の発行元は不明または信頼されていません。

en: The connection with the server has been terminated.
ja: サーバーへの接続は終了されました。

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
ja: MIDI マッパーの設定がシステムに装着されていないデバイスを参照しています。

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
ja: MIDI の設定が破損しています。オリジナルの MIDIMAP.CFG ファイルを Windows の SYSTEM ディレクトリからコピーしてやり直して下さい。

en: The date on the certificate is invalid.
ja: 証明書の日付が無効です。

en: The destination element is full.
ja: 移動先のエレメントが満杯です。

en: The device door is open.
ja: デバイスのドアが開いています。

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
ja: デバイス ドライバーは使用中です。デバイスを共有するには 'open' コマンドごとに 'shareable' パラメーターを指定して下さい。

en: The device driver is not ready.
ja: デバイス ドライバーの準備ができていません。

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ja: デバイス ドライバーが無効な形式の値を返しました。製造元に新しいドライバーが無いか問い合わせて下さい。

en: The device is not connected.
ja: デバイスは接続されていません。

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
ja: デバイス名はこのアプリケーションによってエイリアスとして使用されています。独自のエイリアスを使用して下さい。

en: The device needs reinitialization.
ja: デバイスは再初期化が必要です。

en: The device requires cleaning.
ja: デバイスはクリーニングが必要です。

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
ja: 再生しようとしているデバイスは現在のファイル フォーマットを認識できません。

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
ja: 録音しようとしているデバイスは現在のファイル フォーマットを認識できません。

en: The domain controller already exists.
ja: ドメイン コントローラーはすでに存在します。

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
ja: ドライバーは指定されたコマンドのパラメーターを認識できませんでした。

en: The driver cannot recognize the specified command.
ja: ドライバーは指定されたコマンドを認識できませんでした。

en: The driver was not enabled.
ja: ドライバーが有効になっていません。

en: The element address is invalid.
ja: エレメント アドレスが正しくありません。

en: The export failed.
ja: エクスポートは失敗しました。

en: The export was successful.
ja: エクスポートは成功しました。

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイル '%1' はすでに存在します。上書きしますか?

en: The file '%1' on %2 is needed
ja: %2 上のファイル '%1' が必要です

en: The file cannot be accessed.
ja: ネットワーク上の場所にアクセスできません。

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
ja: ファイルに条件に一致しないオブジェクトが含まれています。他のファイルを選択してください。

en: The file format is not recognized. Please select another file.
ja: ファイル形式を認識できません。他のファイルを選択してください。

en: The filename cannot be resolved.
ja: ファイル名は解決できません。

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
ja: ファイル名が無効です。ファイル名が半角 8 文字以内で、ピリオドに続いて拡張子が付いていることを確認して下さい。

en: The following information can be used to get technical support for %s:
ja: 以下の情報は %s に対する技術サポートを得るのに利用できます:

en: The following services are running:
ja: 以下のサービスが実行中です:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
ja: 以下のソフトウェアを自動的に削除できます。プログラムを削除またはインストールされたコンポーネントを変更するには、リストからプログラムを選択し [変更と削除] をクリックしてください。

en: The group element could not be added.
ja: グループ要素を追加できませんでした。

en: The group element could not be removed.
ja: グループ要素を削除できませんでした。

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
ja: グループ ファイル `%s' を開けません。
    続行しますか?

en: The import failed.
ja: インポートは失敗しました。

en: The import was successful.
ja: インポートは成功しました。

en: The input line is too long.
ja: 入力行が長すぎます。

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
ja: このパッケージをインストール中に予期しないエラーが起こりました。パッケージの問題を知らせるものかもしれません。エラー コードは [1] です。{{引数: [2], [3], [4]}}

en: The interface could not be exported.
ja: インターフェースをエクスポートできませんでした。

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
ja: '%1' はごみ箱に移せません。代わりに削除しますか?

en: The journal entry was deleted.
ja: ジャーナル エントリは削除されました。

en: The journal is being deleted.
ja: ジャーナルを削除しています。

en: The journal is not active.
ja: ジャーナルはアクティブではありません。

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
ja: %1 にあったキーと値は問題なくレジストリに加わりました。

en: The magazine is not present.
ja: マガジンがありません。

en: The name on the certificate does not match the site.
ja: 証明書の名前がサイト名と一致しません。

en: The operation was canceled, usually because the handle on which the request was operating was closed before the operation completed.
ja: 操作は取り消されました。通常は要求が行われたハンドルが操作の完了前にクローズされたことが原因です。

en: The oplock wasn't granted.
ja: oplock は与えられていません。

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
ja: 出力ファイルはすでに存在します。上書きするには OK をクリックしてください。

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
ja: 出力された文字列がバッファーに入り切りません。バッファーのサイズを増やして下さい。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
ja: ポートはデバイスにデータを送信中です。データの送信が終わるまで待ってからやり直して下さい。

en: The printer door is open;
ja: プリンター カバー開放 -

en: The process must have affinity with at least one processor
ja: プロセスは少なくとも 1 つのプロセッサと関係付ける必要があります

en: The process with PID %1!u! (child process of PID %2!u!) has been terminated.
ja: PID %1!u! のプロセス (PID %2!u! の子プロセス) は終了されました。

en: The profile could not be added.
ja: プロファイルを追加できませんでした。

en: The profile element could not be added.
ja: プロファイル要素を追加できませんでした。

en: The profile element could not be removed.
ja: プロファイル要素を削除できませんでした。

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
ja: プログラム %s で重大な問題が発生したため、終了する必要があります。 ご不便をおかけし申し訳ありません。

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ja: レジストリ値 '%1' はすでに存在します。上書きしますか?

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
ja: リモートのサーバー機が存在しないか使用できません

en: The request has timed out.
ja: 要求は時間切れとなりました。

en: The requested item could not be located.
ja: 要求された項目は見つかりませんでした。

en: The requested operation is invalid.
ja: 要求された操作は正しくありません。

en: The selection contains a non-folder object
ja: フォルダー以外が選択されています

en: The server name could not be resolved.
ja: サーバー名を解決できませんでした。

en: The site does not exist.
ja: ネットワーク上の場所がありません。

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
ja: スクリーン バッファーの大きさはウィンドウの大きさ以上にする必要があります。

en: The source element is empty.
ja: 移動元のエレメントが空です。

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
ja: 指定された MIDI デバイスはシステムに装着されていません。MIDI デバイスをインストールするにはコントロール パネル内の「ハードウェアの追加と削除」アプレットを使用して下さい。

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ja: 指定された MIDI ポートは使用中です。MIDI ポートが開放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
ja: 指定されたエイリアスはこのアプリケーションによってエイリアスとして使用されています。独自のエイリアスを使用して下さい。

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
ja: 指定されたコマンドには文字列のパラメーターが必要です。パラメーターを指定してください。

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
ja: 指定されたコマンドにはパラメーターが必要です。パラメーターを指定してください。

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
ja: 指定されたコマンドにはエイリアス、ファイル、ドライバーまたはデバイス名を指定する必要があります。

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
ja: 指定されたコマンドには整数値のパラメーターが必要です。

en: The specified command was carried out.
ja: 指定されたコマンドを実行できませんでした。

en: The specified device handle is invalid.
ja: 無効なデバイス ハンドルです。

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ja: 指定されたデバイスは使用中です。デバイスが解放されるまで待ってからやり直して下さい。

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
ja: 指定されたデバイスはインストールされていません。デバイスをインストールするにはコントロールパネル内の「ハードウェアの追加と削除」アプレットを使用して下さい。

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
ja: 指定されたデバイスはオープンされていないか、MCI に認識されていません。

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
ja: 指定されたデバイスはクローズ処理中です。数秒待ってからやり直して下さい。

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
ja: 指定した名前はすでに存在します。ファイルを置き換えますか?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
ja: 指定されたファイルは指定された MCI デバイスでは再生できません。ファイルが破損しているか、フォーマットが不正です。

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
ja: 指定されたフォーマットはサポートされていないか、解釈できません。Capabilities関数を使用してサポートされているフォーマットを確認して下さい。

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
ja: 指定されたインストール パッケージを開けません。ファイル パスを確認し、もう一度試してください。

en: The specified integer is invalid for this command.
ja: 指定された整数値はこのコマンドには無効です。

en: The specified parameter is invalid for this command.
ja: 指定されたパラメーターはこのコマンドには無効です。

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
ja: 指定されたコマンドに対して指定されたパラメーターは範囲外です。

en: The specified parameters cannot be used together.
ja: 指定されたパラメーターは同時に使用できません。

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
ja: 指定された時間のフォーマットが無効です。使用できるフォーマットに関してはMCIのドキュメントを参照して下さい。

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
ja: このコマンドの構文:
    
    NET START [サービス]
    
    'サービス'が省略された場合は、実行中のサービスを表示します。指定した場合は、'サービス'は開始するサービスの名前です。

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
ja: このコマンドの構文:
    
    NET STOP サービス
    
    'サービス'は停止するサービスの名前です。

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
ja: このコマンドの構文:
    
    NET コマンド [引数]
        -または-
    NET コマンド /HELP
    
    コマンドは、HELP、START、STOP、USE のいずれかです。

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
ja: システムに現在の MIDI ポートが指定されていません。

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
ja: MIDI デバイスはインストールされていません。MIDI ドライバーをインストールするにはコントロール パネル内の「ハードウェアの追加と削除」アプレットを使用して下さい。

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
ja: "ソング ポインタ" と SMPTE の時間フォーマットを同時に使用することはできません。

en: The timer was orphaned.
ja: タイマーが孤立していました。

en: The user profile is invalid.
ja: ユーザー プロファイルが正しくありません。

en: The username could not be found.
ja: ユーザー名を見つけられませんでした。

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
ja: 値 '%1\%2' はすでにコピー先のキーに存在します。上書きしますか?

en: The value is too big (%1!u!).
ja: 値が大きすぎます (%1!u!)

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ja: wave ヘッダーが準備されていません。Prepare 関数を使用してヘッダーを準備してやり直して下さい。

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
ja: テーマ ファイル (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
ja: キューに %d の文書

en: There are no entries in the list.
ja: 一覧にエントリがありません。

en: There is a problem with the certificate for this site.
ja: このサイトの証明書に問題があります。

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ja: デバイス ドライバーに問題が発生しました。製造元に新しいドライバーが無いか問い合わせて下さい。

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
ja: デバイス ドライバーに問題が発生しました。ドライバーはクローズされています。エラーにアクセスできません。

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
ja: メディア デバイスに問題が発生しました。デバイスが正常に動作しているか確認するか、製造元に問い合わせて下さい。

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
ja: 指定されたデバイス ドライバーのロード中に不明なエラーが発生しました。

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
ja: この証明書には特定できないセキュリティ問題があります。

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
ja: このファイルの種類に関連付けられた Windows プログラムはありません。

en: There is no display window.
ja: 表示ウィンドウがありません。

en: There is no driver installed on your system!
ja: システムにドライバーがインストールされていません!

en: These are the initialization properties for this type of data. To edit a value, select a property, then choose Edit Value below.
ja: このデータ型には初期プロパティがあります。値を編集するには、プロパティを選んでから、下にある[値の編集]を選択してください。

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
ja: これらの設定はレジストリの値のみを変えます。
    Wine のパフォーマンスには影響しません。

en: This array is fixed or temporarily locked
ja: この配列は固定長か一時的にロックされています

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
ja: これはプログラム内の問題や Wine の欠陥によって発生することがあります。<a href="https://appdb.winehq.org">アプリケーション データベース</a>で このアプリケーションを動作させるヒントを 確認するとよいでしょう。

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
ja: この証明書は信頼されたルート証明書として検証できません。

en: This certificate has an invalid signature.
ja: この証明書には有効な署名がありません。

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
ja: この証明書には有効な署名がありません。証明書が変更されたか破損している可能性があります。

en: This certificate has expired or is not yet valid.
ja: この証明書は期限切れかまだ有効ではありません。

en: This certificate is OK.
ja: この証明書は問題ありません。

en: This certificate is intended for the following purposes:
ja: この証明書の目的:

en: This certificate was revoked by its issuer.
ja: この証明書は発行者により無効化されています。

en: This certificate's issuer could not be found.
ja: この証明書の発行者が見つかりません。

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
ja: この証明書の有効期限は発行者の証明書の有効期限を超えています。

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
ja: このフォルダーにはすでに '%1' というファイルが存在します。
    
    このファイルを上書きしますか?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
ja: このフォルダーにはすでに '%1' というフォルダーが存在します。
    
    移動またはコピー先フォルダーに選択されたフォルダー内のファイルと
    同じ名前のファイルがある場合、新しいファイルで上書きされます。
    フォルダーの移動またはコピーを続けますか?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
ja: この機能はサポートされていません。Capabilities関数を使用してドライバーがサポートする機能とメッセージを確認して下さい。

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
ja: 10 ポイントの Tahoma による見本です

en: This is a test
ja: これはテストです

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
ja: 部数がプリンターがサポートしている範囲を超えています。
    1 から %d までの値を入力してください。

en: This network connection does not exist.
ja: このネットワーク接続は存在しません。

en: This port has no options to configure
ja: このポートには設定項目がありません

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ja: このプログラムはフリー ソフトウェアです。 あなたはこれを、フリー ソフトウェア財団によって 発行された GNU 劣等一般公衆利用許諾契約書 (バージョン 2.1か、 希望によってはそれ以降の バージョン のうちどれか) の定める条件の下で 再頒布 または 改変 することができます。

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
ja: このルート証明書は信頼されていません。信頼するにはシステムの信頼されたルート証明書ストアに追加してください。

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
ja: この値はページの範囲に含まれません。
    %1!d! から %2!d! までの値を入力してください。

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ja: このウィザードは証明書や証明書失効リスト、証明書信頼リストそれぞれを証明書ストアからファイルへエクスポートする手助けをします。
    
    証明書は個人識別や、利用しているコンピューターの識別に利用されます。また、認証やメッセージの署名にも使われます。 証明書ストアは証明書、証明書失効リスト、証明書信頼リストの集合です。
    
    続けるには [次へ] をクリックしてください。

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ja: このウィザードは証明書や証明書失効リスト、証明書信頼リストそれぞれをファイルから証明書ストアへインポートする手助けをします。
    
    証明書は個人識別や、利用しているコンピューターの識別に利用されます。また、認証やメッセージの署名にも使われます。 証明書ストアは証明書、証明書失効リスト、証明書信頼リストの集合です。
    
    続けるには [次へ] をクリックしてください。

en: Thread not canceled.
ja: スレッドは取り消されませんでした。

en: Threads
ja: スレッド

en: Ticket Flags
ja: チケット フラグ

en: Tile &Horizontally
ja: 上下に並べて表示(&H)

en: Tile &Vertically
ja: 左右に並べて表示(&V)

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
ja: 左右に並べて表示(&V)	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
ja: デスクトップ上でウィンドウが重ならないように上下に並べて表示します

en: Tiles the windows vertically on the desktop
ja: デスクトップ上でウィンドウが重ならないように左右に並べて表示します

en: Time Limit Exceeded
ja: 時間制限を超過

en: Time Stamping
ja: タイム スタンプ

en: Time skew between client and server.
ja: クライアントとサーバーの時刻にずれがあります。

en: Timeout
ja: 時間切れ

en: Timeout (seconds)
ja: タイムアウト (秒)

en: Timeout.
ja: タイムアウトです。

en: Timestamp is not set for the sample.
ja: サンプルにタイムスタンプが設定されていません。

en: Title
ja: 役職

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
ja: フロッピー ディスク、CD-ROM ドライブまたはハードドライブからプログラムをインストールするには、[インストール] をクリックしてください。

en: Today:
ja: 今日:

en: Toggle between expert and novice display mode
ja: 上級と初級表示モードを切り替えます

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
ja: 表示するようになっていないコンポーネントのカテゴリの表示を切り替えます

en: Token already in use.
ja: トークンはすでに使用中です。

en: Toner low;
ja: トナー少量 -

en: Too many LUIDs requested.
ja: LUID の要求が多すぎます。

en: Too many SIDs.
ja: SID が多すぎます。

en: Too many TCBs.
ja: これ以上 TCB を利用できません。

en: Too many commands.
ja: これ以上コマンドを実行できません。

en: Too many context IDs.
ja: コンテキスト ID が多すぎます。

en: Too many files
ja: ファイルが多すぎます

en: Too many links.
ja: これ以上リンクを設定できません。

en: Too many modules.
ja: モジュールが多すぎます。

en: Too many network names.
ja: これ以上ネットワーク名を追加できません。

en: Too many network sessions.
ja: これ以上ネットワーク セッションを増やせません。

en: Too many open files.
ja: これ以上ファイルを開けません。

en: Too many posts to semaphore.
ja: セマフォに対するポストが多すぎます。

en: Too many secrets.
ja: シークレットが多すぎるためこれ以上格納できません。

en: Too many semaphore requests.
ja: これ以上セマフォを要求できません。

en: Too many semaphores.
ja: これ以上セマフォを作成できません。

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
ja: これ以上 DosMuxSemWait で待つ対象を増やすことはできません。

en: Toolbars
ja: ツール バー

en: Tooltip Background
ja: ヒントの背景

en: Tooltip Text
ja: ヒントのテキスト

en: Top
ja: 先頭

en: Topology loader does not support sink activates.
ja: トポロジ ローダーはシンクの活動をサポートしていません。

en: Topology request is not supported.
ja: トポロジ要求はサポートされていません。

en: Total
ja: 合計

en: Totals
ja: 合計

en: Trace Tags
ja: タグのトレース

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Transaction Id
ja: 処理識別子

en: Transferring
ja: 転送中

en: Transferring... Please Wait
ja: 転送中です... お待ちください

en: Trash
ja: ごみ箱

en: Trust logon failure.
ja: 信頼ログオンが失敗しました。

en: Trusted Publishers
ja: 信頼された発行元

en: Trusted Root Certification Authorities
ja: 信頼されたルート認証局

en: Trusted domain failure.
ja: 信頼するドメインが失敗しました。

en: Trusted relationship failure.
ja: 信頼関係に失敗しました。

en: Turkic
ja: チュルク諸語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Two pages
ja: 2ページ

en: Type
ja: 型

en: Type "REG %1 /?" for help.
ja: ヘルプは "REG %1 /?" と入力してください。

en: Type "REG /?" for help.
ja: ヘルプは "REG /?" と入力してください。

en: Type "regedit /?" for help.
ja: ヘルプは "regedit /?" と入力してください。

en: Type Libraries
ja: タイプ ライブラリ

en: Type mismatch
ja: 型が不一致です

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
ja: 実行するプログラムまたは、開くフォルダー名や ドキュメント名、 インターネット リソース名を入力してください。

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
ja: このファイルがあるパスを入力し、[OK] をクリックしてください。

en: Type:
ja: 種類:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
ja: TypeLib ファイル (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
ja: UDP 統計値 (IPv4)

en: URI to be decoded is incorrect
ja: デコードされる URI が正しくありません

en: URI to be encoded contains invalid characters
ja: エンコードされる URI に使用できない文字が含まれています

en: US Std Fanfold
ja: 米国 Std Fanfold

en: USER Objects
ja: USER オブジェクト

en: UUID already registered.
ja: UUID はすでに登録されています。

en: UUID is local only.
ja: UUID はローカルのみです。

en: UUID type already registered.
ja: UUID 型はすでに登録されています。

en: Unable to Access or Set Process Affinity
ja: プロセスの関係を設定またはアクセスできませんでした

en: Unable to Change Priority
ja: 優先度を変更できません

en: Unable to Debug Process
ja: プロセスをデバッグできません

en: Unable to Terminate Process
ja: プロセスを終了できません

en: Unable to create a new registry key.
ja: 新しいレジストリ キーを作成できません。

en: Unable to create a new registry value.
ja: 新しいレジストリ値を作成できません。

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
ja: 新しいフォルダーを作成できませんでした。アクセスが拒否されました。

en: Unable to create the output file.
ja: 出力ファイルを作成できませんでした。

en: Unable to delete the selected registry key.
ja: 選択したレジストリ キーを削除できません。

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
ja: [参照] ダイアログを表示できません (内部エラー)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
ja: [ファイルを指定して実行] ダイアログを表示できません (内部エラー)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
ja: この種類のレジストリ キーは編集できません (%1!u!)

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
ja: アンインストーラー '%s' を起動することができません。このプログラムに対するアンインストール項目をレジストリから削除しますか?

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
ja: regedit: '%1' をインポートできません。指定されたファイルは正しいレジストリ ファイルではありません。

en: Unable to lock media.
ja: メディアをロックできません。

en: Unable to modify the selected registry value.
ja: 選択したレジストリ キーを変更できません。

en: Unable to move the replacement file into place.
ja: 置き換えるファイルを所定位置に移動できません。

en: Unable to query the registry key '%1'.
ja: レジストリ キー '%1' を問い合わせできません。

en: Unable to query the registry value '%1'.
ja: レジストリ値 '%1' を問い合わせできません。

en: Unable to remove the file to be replaced.
ja: 置換先のファイルを削除できません。

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
ja: キー '%1' の名前を変更できません。
    指定したキー名はすでに存在します。

en: Unable to rename the selected registry key.
ja: 選択したレジストリ キーの名前を変更できません。

en: Unable to rename the selected registry value.
ja: 選択したレジストリ値の名前を変更できません。

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
ja: 値 '%1' の名前を変更できません。
    指定した値の名前はすでに存在します。

en: Unable to unload media.
ja: メディアをアンロードできません。

en: Unavailable
ja: 使用不可

en: Unavailable Critical Extension
ja: 必須拡張が使用不可

en: Undefined Type
ja: 未定義の型

en: Undefined external error.
ja: 不明な外部エラーです。

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
ja: ダウンロードしたファイルのチェックサムが異なります。ファイルが破損しているため、インストールを中止します。

en: Unexpected error.
ja: 予期しないエラーです。

en: Unexpected network error.
ja: 予期しないネットワーク エラーです。

en: Unexpected quantifier
ja: 予期しない数量詞です

en: Unicast packets
ja: ユニキャスト パケット

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
ja: Unicode (UTF-16 ビッグエンディアン)

en: Unicode text document
ja: Unicode テキスト文書

en: Unicode text documents (*.txt)
ja: Unicode テキスト文書 (*.txt)

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Access Method
ja: アクセス手段不明

en: Unknown Key Usage
ja: 未知のキー使用法

en: Unknown Source
ja: 不明

en: Unknown Type
ja: 不明な形式

en: Unknown authentication level.
ja: 認識できない認証レベルです。

en: Unknown authentication package.
ja: 認証パッケージが不明です。

en: Unknown authentication service.
ja: 認識できない認証サービスです。

en: Unknown authentication type.
ja: 認識できない認証の種類です。

en: Unknown authorization service.
ja: 認識できない認証サービスです。

en: Unknown bytestream length.
ja: バイトストリームの長さが不明です。

en: Unknown component.
ja: 未知のコンポーネントです。

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown feature in %s
ja: %s に不明な機能

en: Unknown feature.
ja: 未知の機能です。

en: Unknown floppy error.
ja: 認識されないフロッピーのエラーです。

en: Unknown interface.
ja: 認識できないインターフェースです。

en: Unknown manager type.
ja: 認識できないマネージャーの種類です。

en: Unknown port.
ja: 認識できないポートです。

en: Unknown print processor.
ja: 認識できないプリンター プロセッサです。

en: Unknown printer driver.
ja: プリンター ドライバーが不明です。

en: Unknown printer driver.
ja: 認識できないプリンター ドライバーです。

en: Unknown product.
ja: 未知の製品です。

en: Unknown property.
ja: 未知のプロパティです。

en: Unknown protocols
ja: 不明なプロトコル

en: Unknown revision.
ja: リビジョンが認識されません。

en: Unknown runtime error
ja: 未知の実行時エラー

en: Unpublishing Product Features
ja: 製品の機能を非公開にしています

en: Unpublishing Qualified Components
ja: 条件に合うコンポーネントを非公開にしています

en: Unpublishing assembly information
ja: アセンブリ情報を非公開にしています

en: Unpublishing product information
ja: 製品情報を非公開にしています

en: Unreadable Entry
ja: 読み込めない値

en: Unrecognized media.
ja: 認識できないメディアです。

en: Unrecognized volume.
ja: ボリュームを認識できません。

en: Unrecoverable error occurred.
ja: 回復不可能なエラーが発生しました。

en: Unregister Class servers
ja: クラス サーバーの登録を削除しています

en: Unregistering COM+ Applications and Components
ja: COM+ アプリケーションとコンポーネントの登録を削除しています

en: Unregistering MIME info
ja: MIME 情報の登録を削除しています

en: Unregistering extension servers
ja: 拡張子サーバーの登録を削除しています

en: Unregistering fonts
ja: フォントの登録を削除しています

en: Unregistering modules
ja: モジュールの登録を削除しています

en: Unregistering program identifiers
ja: プログラム識別子の登録を削除しています

en: Unregistering type libraries
ja: タイプ ライブラリの登録を削除しています

en: Unsigned CMC Request
ja: 非署名CMCの要求

en: Unstructured Address
ja: 構造化されていない住所

en: Unstructured Name
ja: 構造化されていない名前

en: Unsupported authorization level.
ja: サポートしていない認証レベルです。

en: Unsupported bytestream type.
ja: サポートされていないバイトストリームの種類です。

en: Unsupported caption.
ja: サポートされていないキャプションです。

en: Unsupported media format.
ja: サポートされていないメディア フォーマットです。

en: Unsupported media source characteristics.
ja: サポートされていないメディア ソースの特性です。

en: Unsupported name syntax.
ja: サポートされていない名前の構文です。

en: Unsupported patch package.
ja: サポートされていないパッチ パッケージです。

en: Unsupported rate transition.
ja: サポートしていない再生速度の遷移です。

en: Unsupported rate.
ja: サポートされていない再生速度です。

en: Unsupported scheme.
ja: サポートされていないスキームです。

en: Unsupported service.
ja: サポートされていないサービスです。

en: Unsupported state transition.
ja: サポートしていない状態遷移です。

en: Unsupported thinning.
ja: サポートされていない間引きです。

en: Unsupported time format.
ja: サポートされていないタイム フォーマットです。

en: Unsupported transfer syntax.
ja: サポートされていない転送構文です。

en: Unsupported type.
ja: サポートされていない種類です。

en: Unterminated string constant
ja: 文字列定数が終端していません

en: Untitled
ja: (無題)

en: Untrusted Certificates
ja: 信頼されない証明書

en: Unwilling To Perform
ja: 実行したがらない

en: Up One Level
ja: 1つ上のフォルダーへ

en: Updates the display every four seconds
ja: 4秒に 1回表示を更新します

en: Updates the display every two seconds
ja: 2秒に 1回表示を更新します

en: Updates the display twice per second
ja: 毎秒 2回表示を更新します

en: Updating component registration
ja: コンポーネントの登録を更新しています

en: Updating environment strings
ja: 環境変数を更新しています

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
ja: 使い方:
      REG [操作] [パラメーター]
    
    対応している操作:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    特定の操作に対するヘルプは以下を入力:
      REG [操作] /?

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
ja: 使い方:
      regedit [オプション] [ファイル名] [レジストリ キー]
    
    オプション:
      [オプションなし]  このプログラムの GUI 版を起動します。
      /L:system.dat     変更する system.dat ファイルの場所。
                        他のスイッチと同時に指定できます。無視されます。
      /R:user.dat       変更する user.dat ファイルの場所。
                        他のスイッチと同時に指定できます。無視されます。
      /C                レジストリ ファイルの内容をインポートします。
      /D                指定したレジストリ キーを削除します。
      /E                指定したレジストリ キーをファイルにエクスポートします。
                        キーが未指定の場合、レジストリ全体がエクスポートされます。
      /S                サイレント モード。メッセージは表示されません。
      /V                GUI をアドバンスト モードで起動します。無視されます。
      /?                この情報を表示し、終了します。
      [ファイル名]      インポートするレジストリ情報を含むファイルの場所。[/E] と
                        同時使用した場合、このオプションはレジストリ情報がエクス
                        ポートされるファイル位置を指定します。
    
    使い方の例:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
ja: 使い方:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] Dll名
    
    オプション:
      [/u]  サーバーの登録を消去します。
      [/s]  サイレント モード (一切のメッセージが表示されません)。
      [/i]  DllInstallを呼び出し、 追加の[cmdline]を渡します。
    	[/u]と同時に使った場合、DllInstallはアンインストール モードで呼び出
    	されます。
      [/n]  DllRegisterServerを呼び出しません。[/i]と一緒に使用してください。

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
ja: 使い方:
      uninstaller [オプション群]
    
    オプション:
      --help	    この情報を表示する。
      --list	    この Wine プレフィックスにインストールされた全アプリ
    		    ケーションの一覧を表示する。
      --remove	    指定のアプリケーションをアンインストールする。
    		    アプリケーション GUID を割り出すため --list をつかう。
      [オプションなし]  このプログラムのグラフィカル版を起動する。

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
ja: 使い方: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t ファイル名 | /x ファイル名]

en: Usage: findstr /options string
ja: 使い方: findstr /オプション 文字列

en: Usage: hostname
ja: 使い方: hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
ja: 使い方: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: klist <tickets | tgt | purge | get [service principal name]>
ja: 使い方: klist <tickets | tgt | purge | get [サービス プリンシパル名]>

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
ja: 使い方: taskkill [/?] [/f] [/im プロセス名 | /pid プロセスID]

en: Usage: tasklist [/?]
ja: 使い方: tasklist [/?]

en: Use &data source name
ja: 利用するデータ ソース名(&D)

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
ja: プロキシの自動構成スクリプトを使う

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
ja: Web プロキシの自動検出を使う

en: Use a proxy server
ja: プロキシ サーバーを利用する

en: Use c&onnection string
ja: 利用する接続文字列(&O)

en: Use global settings
ja: 全体設定を使う

en: User
ja: ユーザー名

en: User #0
ja: ユーザー #0

en: User #1
ja: ユーザー #1

en: User #2
ja: ユーザー #2

en: User #3
ja: ユーザー #3

en: User &Name
ja: ユーザー名(&N)

en: User &name:
ja: ユーザー名(&N):

en: User Canceled
ja: ユーザーがキャンセル

en: User Notice
ja: 使用者への通知

en: User already exists.
ja: ユーザーはすでに存在します。

en: User already in group.
ja: ユーザーはすでにグループに所属しています。

en: User already in local group.
ja: ユーザーはすでにローカル グループにいます。

en: User is built-in.
ja: ユーザーはビルトイン ユーザーです。

en: User must change password.
ja: ユーザーはパスワードを変える必要があります。

en: User not authenticated.
ja: ユーザーは認証されていません。

en: User not in group.
ja: ユーザーはグループに所属していません。

en: User not in local group.
ja: ユーザーはローカル グループにいません。

en: User not logged on.
ja: ユーザーはログオンしていません。

en: Username
ja: ユーザー名

en: VBArray object expected
ja: VBArray オブジェクトを期待していました

en: VER displays the version of cmd you are running.
ja: VER は動作しているcmdのバージョンを表示します。

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
ja: VERIFY は照合フラグを設定、消去、確認するときに使用します。有効な形式は:
    
    VERIFY ON	フラグを設定します。
    VERIFY OFF	フラグを消去します。
    VERIFY		状況に応じONかOFFかを表示します。
    
    Wine環境では照合フラグは意味を持ちません。

en: VM Size
ja: 仮想メモリ サイズ

en: VOL shows the volume label of a disk device.
ja: VOL はディスク デバイスのボリューム ラベルを表示します。

en: Valid from
ja: 有効期間の開始

en: Valid from
ja: 有効期間

en: Valid to
ja: 有効期間の終了

en: Validating install
ja: インストールを検証しています

en: Value
ja: 値

en: Value content
ja: 値の中身

en: Value data:
ja: データ:

en: Value is not available.
ja: 値は使用可能ではありません。

en: Value name:
ja: 値の名前:

en: Value names
ja: 値の名前

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
ja: VBScript ではオートメーション型を使う変数はサポートされていません

en: Vector property is not allowed.
ja: 配列プロパティは許可されていません。

en: Vector property is required.
ja: 配列プロパティが必要です。

en: Verify is %1
ja: Verify は %1

en: Verify must be ON or OFF
ja: Verify は ON か OFF で指定する必要があります

en: Version
ja: バージョン

en: Version 1 Fields Only
ja: バージョン 1 のフィールドのみ

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Version:
ja: バージョン:

en: Very Low
ja: 超低

en: Video Compression
ja: ビデオ圧縮

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View &Type information
ja: タイプ情報の表示(&T)

en: Virtual Base CRL Number
ja: 仮想CRLナンバー

en: Voice input device:
ja: 音声入力デバイス:

en: Voice output device:
ja: 音声出力デバイス:

en: Volume
ja: 音量

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
ja: ボリューム シリアル番号は %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
ja: ドライブ %1!c! のボリューム ラベルがありません。

en: Volume in drive %1!c! is %2
ja: ドライブ %1!c! のボリューム ラベルは %2 です

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
ja: ボリューム ラベル(半角11文字、<Enter>で無指定)?

en: Volume label too long.
ja: ボリューム ラベルが長すぎます。

en: W&idth:
ja: 幅(&I):

en: WARNING
ja: 警告

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
ja: 警告: このプロセスの優先度クラスを変更すると、システムが
    不安定になるなど好ましくない動作の要因となるかもしれません。
    優先度クラスを変更しますか?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
ja: 警告: このプロセスをデバッグすることでデータが
    失われるかもしれません。デバッガにアタッチしますか?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
ja: 警告: プロセスを終了すると、データが失われたり、
    システムが不安定になるかもしれません。
    プロセスを終了する前にプロセスの状態やデータは保存されません。
    プロセスを終了しますか?

en: Waiting for Program
ja: 待機中

en: Waiting;
ja: 待機中 -

en: Warming up;
ja: ウォーミング アップ -

en: Warning [1].
ja: 警告 [1]。

en: Warning: system library
ja: 警告: システム ライブラリ

en: Waveform
ja: Waveファイル

en: Waveform: %s
ja: Waveファイル: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
ja: 証明書エクスポート ウィザードへようこそ

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
ja: 証明書インポート ウィザードへようこそ

en: Western
ja: 欧文

en: Western Europe and United States
ja: 西ヨーロッパ、米国

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
ja: 万一インストールすると、ActiveX コンポーネントはコンピューターへのフル アクセスを得ます。上記の出所を完全に信頼しない場合は、インストールをクリックしないでください。

en: Where:
ja: 場所:

en: White
ja: 白

en: Whole string only
ja: 完全に一致する文字列のみ

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
ja: Win9x/NT4 レジストリ ファイル (REGEDIT4)

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window Background
ja: ウィンドウの背景

en: Window Frame
ja: ウィンドウの境界

en: Window Text
ja: ウィンドウのテキスト

en: Window handles have different parents.
ja: ウィンドウ ハンドルの親が同一ではありません。

en: Window has no system menu.
ja: ウィンドウにはシステム メニューがありません。

en: Window owned by another thread.
ja: ウィンドウは他のスレッドに所有されています。

en: Window settings
ja: ウィンドウ設定

en: Window size
ja: ウィンドウ サイズ

en: Windows Hardware Driver Verification
ja: Windows ハードウェア ドライバーの検証

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
ja: Windows インストーラー %s
    
    使い方:
    msiexec コマンド {必須パラメーター} [任意パラメーター]
    
    製品のインストール:
    	/i {パッケージ|製品コード} [プロパティ]
    	/package {パッケージ|製品コード} [プロパティ]
    	/a パッケージ [プロパティ]
    インストール済み製品の修復:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {パッケージ|製品コード}
    製品のアンインストール:
    	/uninstall {パッケージ|製品コード} [プロパティ]
    	/x {パッケージ|製品コード} [プロパティ]
    製品のアドバタイズ:
    	/j[u|m] パッケージ [/t トランスフォーム] [/g 言語ID]
    パッチの適用:
    	/p パッチパッケージ [プロパティ]
    	/p パッチパッケージ /a パッケージ [プロパティ]
    
    上記コマンドのログとユーザー インターフェースの変更:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] ログファイル
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    MSI サービスの登録:
    	/y
    MSI サービスの登録解除:
    	/z
    このヘルプの表示:
    	/help
    	/?

en: Windows Product Update
ja: Windows 製品のアップデート

en: Windows System Component Verification
ja: Windows システム コンポーネントの検証

en: Windows registration information
ja: Windows 登録情報

en: Wine &license
ja: Wine ライセンス(&L)

en: Wine AVI-default-filehandler
ja: Wine AVI既定ファイルハンドラー

en: Wine Application Uninstaller
ja: Wine アプリケーション アンインストーラー

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
ja: Wine アプリケーション アンインストーラー
    
    アプリケーションを現在の Wine プレフィックスからアンインストールします。

en: Wine Command Prompt
ja: Wine コマンド プロンプト

en: Wine Control Panel
ja: Wine コントロール パネル

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
ja: Wine DLL 登録ユーティリティ
    
    DLLを登録するサービスを提供します。

en: Wine Explorer
ja: Wine エクスプローラー

en: Wine File Manager
ja: Wine ファイル マネージャー

en: Wine Gecko Installer
ja: Wine Gecko インストーラー

en: Wine Help
ja: Wine ヘルプ

en: Wine Internet Explorer
ja: Wine インターネット エクスプローラ

en: Wine License
ja: Wine ライセンス

en: Wine MS-RLE video codec
ja: Wine MS-RLE ビデオコーデック

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
ja: Wine MS-RLE ビデオコーデック
    Copyright 2002 by Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
ja: Wine Mono インストーラー

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
ja: Wine プログラム (*.exe; *.exe.so)

en: Wine Sound Mapper
ja: Wine サウンド マッパー

en: Wine Video 1 video codec
ja: Wine ビデオ 1 ビデオコーデック

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
ja: Wine は証明書ストアを自動的に選択できますが、証明書の位置を指定することも可能です。

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
ja: Wine はアプリケーションによって異なる Windows のバージョンをエミュレートできます。このタブはライブラリおよびグラフィック各タブと連動しますので、システム全体の設定や個別アプリケーションの設定の変更が行えます。

en: Wine configuration
ja: Wine 設定

en: Wine configuration for %s
ja: Wine設定 %s用

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
ja: Gecko パッケージを見つけられませんでした。このパッケージは HTML を組み込んだアプリケーションが正しく動作するために必要です。Wine で当該パッケージを自動的にダウンロードし、インストールすることができます。
    
    注意: 代わりにディストリビューションのパッケージを利用することをおすすめします。詳しくは、<a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> を参照ください。

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
ja: wine-mono パッケージを見つけられませんでした。このパッケージは .NET アプリケーションが正しく動作するために必要です。Wine で当該パッケージを自動的にダウンロードし、インストールすることができます。
    
    注意: 代わりにディストリビューションのパッケージを利用することをおすすめします。詳しくは、<a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> を参照ください。

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: Wine はフリーソフトウェアです。あなたはこれを、フリーソフトウェア財団によって発行されたGNU 劣等一般公衆利用許諾契約書(バージョン2.1 か、希望によってはそれ以降のバージョンのうちどれか)の定める条件の下で再頒布または改変することができます。
    
    Wine は有用であることを願って頒布されますが、*全くの無保証* です。商業可能性の保証や特定の目的への適合性は、言外に示されたものも含め全く存在しません。詳しくはGNU 劣等一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。
    
    あなたは Wine と共に、GNU 劣等一般公衆利用許諾契約書の複製物を一部受け取ったはずです。もし受け取っていなければ、フリーソフトウェア財団まで請求してください(宛先は the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA)。

en: Wine was brought to you by:
ja: Wine の提供:

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Wrap text by the &margin
ja: マージンで折り返す(&M)

en: Wrap text by the &window border
ja: ウィンドウの境界で折り返す(&W)

en: Write
ja: 書き込み

en: Write fault.
ja: 書き込み違反です。

en: Write protected.
ja: 書き込み禁止です。

en: Writing INI files values
ja: INI ファイルの値を書き込んでいます

en: Writing system registry values
ja: システム レジストリ値を書き込んでいます

en: Wrong disk.
ja: 正しいディスクではありません。

en: Wrong installation package version.
ja: インストール パッケージのバージョンが誤っています。

en: Wrong kind of binding.
ja: バインディングの種類が間違っています。

en: Wrong number of arguments or invalid property assignment
ja: 引数の数に誤りがあるかプロパティの代入が正しくありません

en: Wrong operating system.
ja: OS が不適切です。

en: Wrong password.
ja: パスワードが違います。

en: Wrong pipe order.
ja: パイプの順序が間違っています。

en: Wrong pipe version.
ja: パイプのバージョンが間違っています。

en: Wrong serializing package version.
ja: 直列化したパッケージのバージョンが間違っています。

en: Wrong stub version.
ja: スタブ バージョンが間違っています。

en: Wrong target name.
ja: ターゲット名が正しくありません。

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
ja: X.509 証明書 (*.cer; *.crt)

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
ja: XCOPY - 送り元のファイルやディレクトリ ツリーを送り先にコピーします。
    
    構文:
    XCOPY 送り元 [送り先] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    オプション:
    
    [/I]  送り先が存在せず、複数のファイルをコピーするときは、送り先を
    	ディレクトリとみなします。
    [/S]  ディレクトリとサブディレクトリをコピーします。
    [/E]  空ディレクトリを含め、ディレクトリとサブディレクトリをコピー。
    [/Q]  コピー中にファイル名を一覧にしません。静かにしろということ。
    [/F]  コピー中に完全な送り元と送り先の名前を表示します。
    [/L]  操作を模擬実行し、コピー予定のファイル名を表示します。
    [/W]  コピーを開始する前に確認のメッセージを表示します。
    [/T]  空のディレクトリ構造を作成しますが、ファイルはコピーしません。
    [/Y]  ファイルを上書きする時に確認のメッセージを表示しません。
    [/-Y] ファイルを上書きする時に確認のメッセージを表示します。
    [/P]  各ファイルのコピー前に確認のメッセージを表示します。
    [/N]  短いファイル名を利用してコピーします。
    [/U]  送り先にあるファイルだけコピーします。
    [/R]  読み取り専用ファイルを上書きします。
    [/H]  隠しファイルやシステム ファイルもコピーします。
    [/C]  コピー中にエラーが起こっても続行します。
    [/A]  アーカイブ属性のファイルだけコピーします。
    [/M]  アーカイブ属性のファイルだけコピーし、アーカイブ属性を
    	取り除きます。
    [/K]  ファイル属性をコピー。これがない場合、属性はコピーされません。
    [/D | /D:月-日-年] 新しいファイルや指定された日付以降に変更された
    		ファイルをコピーします。日付が指定されない場合は、
    		コピー先がコピー元より古いファイルだけコピーします。

en: Yellow
ja: 黄

en: Yes
ja: はい

en: Yes or No Trust
ja: 信頼する(はい または いいえ)

en: Yes to &all
ja: すべてはい(&A)

en: You can choose the address that will be used as your home page.
ja: ホーム ページとして使われるアドレスを選べます。

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
ja: キャッシュされたページやクッキー、その他のデータを削除できます。

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
ja: これ以上ドライブを追加できません。
    
    各ドライブは A から Z までの 1 字を使う必要があるので、26 を超えることはできません。

en: You do not have access to open the file.
ja: ファイルを開く権限がありません。

en: You do not have access to save the file.
ja: ファイルに保存する権限がありません。

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
ja: C ドライブがありません。これはあまり良くありません。
    
    C ドライブを作成するためにドライブ タブ内の [追加] を忘れずにクリックしてください!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
ja: プレーン テキスト形式で保存すると、すべての書式が失われます。それでもよいですか?

en: You have specified the following settings:
ja: 以下の設定を指定しています:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
ja: 証明書エクスポート ウィザードが正常に完了しました。

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
ja: 証明書インポート ウィザードが正常に完了しました。

en: You may password-protect a private key.
ja: 秘密鍵をパスワード保護できます。

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
ja: 'new' パラメーターを使用する場合はエイリアスを指定する必要があります。

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ja: 削除後はこれらの証明書を利用したメッセージの復号化やメッセージへの署名ができなくなります。
    これらの証明書を削除しますか?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ja: 削除後はこの証明書を利用したメッセージの復号化やメッセージへの署名ができなくなります。
    この証明書を削除しますか?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ja: 削除後はこれらの証明書を利用したメッセージの暗号化や、これらの証明書で署名されたメッセージの検証ができなくなります。
    これらの証明書を削除しますか?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ja: 削除後はこの証明書を利用したメッセージの暗号化や、この証明書で署名されたメッセージの検証ができなくなります。
    この証明書を削除しますか?

en: Zoom
ja: 拡大／縮小

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: [none]
ja: [なし]

en: alert
ja: 警告

en: animation
ja: アニメーション

en: application
ja: アプリケーション

en: audio
ja: 音声

en: bits
ja: ビット

en: border
ja: 境界線

en: builtin
ja: 内蔵版

en: builtin, native
ja: 内蔵版、ネイティブ版

en: bytes
ja: バイト

en: caret
ja: キャレット

en: cell
ja: セル

en: character
ja: キャラクター

en: chart
ja: グラフ

en: check button
ja: チェック ボタン

en: choose which folder contains %s
ja: %s を含むフォルダーを選択

en: client
ja: クライアント

en: clock
ja: 時計

en: column
ja: 列

en: column header
ja: 列見出し

en: combo box
ja: コンボ ボックス

en: cursor
ja: カーソル

en: diagram
ja: 図表

en: dial
ja: ダイヤル

en: dialog
ja: ダイアログ

en: disabled
ja: 無効

[ctx: display name]
en: Desktop
ja: デスクトップ

en: document
ja: ドキュメント

en: drop down
ja: ドロップダウン

en: drop down button
ja: ドロップダウン ボタン

en: enter which folder contains %s
ja: %s を含むフォルダーを入力

en: equation
ja: 数式

en: feature from:
ja: 機能の導入元:

en: frames
ja: フレーム

en: graphic
ja: 画像

en: grid drop down button
ja: グリッド ドロップダウン ボタン

en: grip
ja: グリップ

en: grouping
ja: グループ化

en: help balloon
ja: ヘルプ バルーン

[ctx: home page]
en: Home
ja: ホーム

en: hot key field
ja: ホット キー領域

[ctx: hotkey]
en: None
ja: なし

en: hours
ja: 時間

en: inch
ja: インチ

en: indicator
ja: インジケーター

en: insert disk %s
ja: ディスク %s を挿入

en: install source for feature missing
ja: 不足機能のインストール ソース

en: kB/s
ja: kB/秒

en: link
ja: リンク

en: list
ja: リスト

en: list item
ja: リスト項目

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Daylight Time
ja: オーストラリア中部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Standard Time
ja: オーストラリア中部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Daylight Time
ja: オーストラリア東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Standard Time
ja: オーストラリア東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
ja: アフガニスタン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
ja: アフガニスタン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Daylight Time
ja: アラスカ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Standard Time
ja: アラスカ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
ja: アリューシャン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
ja: アリューシャン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
ja: アルタイ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
ja: アルタイ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
ja: アラブ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
ja: アラブ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Daylight Time
ja: アラビアン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
ja: アラビアン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
ja: アラビック夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
ja: アラビック標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
ja: アルゼンチン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
ja: アルゼンチン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
ja: アストラハニ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
ja: アストラハニ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
ja: 大西洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
ja: 大西洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Daylight Time
ja: オーストラリア中西部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Standard Time
ja: オーストラリア中西部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
ja: アゼルバイジャン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Standard Time
ja: アゼルバイジャン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
ja: アゾレス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
ja: アゾレス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Daylight Time
ja: バイア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Standard Time
ja: バイア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Daylight Time
ja: バングラデシュ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Standard Time
ja: バングラデシュ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
ja: ベラルーシ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
ja: ベラルーシ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
ja: ブーゲンビル夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
ja: ブーゲンビル標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Daylight Time
ja: カナダ中部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Standard Time
ja: カナダ中部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
ja: カーボベルデ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
ja: カーボベルデ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
ja: カフカス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
ja: カフカス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Daylight Time
ja: 中央オーストラリア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Standard Time
ja: 中央オーストラリア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Daylight Time
ja: 中央アメリカ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Standard Time
ja: 中央アメリカ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Daylight Time
ja: 中央アジア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Standard Time
ja: 中央アジア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Daylight Time
ja: ブラジル中部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Standard Time
ja: ブラジル中部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
ja: 中部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time (Mexico)
ja: 中部夏時間 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Daylight Time
ja: 中央ヨーロッパ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Standard Time
ja: 中央ヨーロッパ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Daylight Time
ja: 中央ヨーロピアン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Standard Time
ja: 中央ヨーロピアン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Daylight Time
ja: 中央太平洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Standard Time
ja: 中央太平洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
ja: 中部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time (Mexico)
ja: 中部標準時 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Daylight Time
ja: チャタム諸島夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Standard Time
ja: チャタム諸島標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
ja: 中国夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
ja: 中国標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Coordinated Universal Time
ja: 協定世界時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
ja: キューバ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
ja: キューバ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Daylight Time
ja: 日付変更線 (夏時間)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Standard Time
ja: 日付変更線 (標準時)

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Daylight Time
ja: アフリカ東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Standard Time
ja: アフリカ東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Daylight Time
ja: オーストラリア東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Standard Time
ja: オーストラリア東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Daylight Time
ja: 東ヨーロッパ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Standard Time
ja: 東ヨーロッパ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Daylight Time
ja: 南アメリカ東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Standard Time
ja: 南アメリカ東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Daylight Time
ja: イースター島夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
ja: イースター島標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
ja: 東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time (Mexico)
ja: 東部夏時間 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
ja: 東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time (Mexico)
ja: 東部標準時 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
ja: エジプト夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
ja: エジプト標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Daylight Time
ja: エカテリンブルク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Standard Time
ja: エカテリンブルク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
ja: FLE 夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
ja: FLE 標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
ja: フィジー夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
ja: フィジー標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
ja: GMT 夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
ja: GMT 標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
ja: GTB 夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
ja: GTB 標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
ja: ジョージア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
ja: ジョージア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
ja: グリーンラインド夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
ja: グリーンランド標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Daylight Time
ja: グリニッジ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Standard Time
ja: グリニッジ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
ja: ハイチ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
ja: ハイチ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
ja: ハワイ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
ja: ハワイ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
ja: インド夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
ja: インド標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
ja: イラン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
ja: イラン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
ja: イスラエル夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
ja: イスラエル標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
ja: ヨルダン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
ja: ヨルダン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Daylight Time
ja: カリーニングラード夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Standard Time
ja: カリーニングラード標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
ja: 韓国 (夏時間)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
ja: 韓国 (標準時)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
ja: リビア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
ja: リビア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Daylight Time
ja: ライン諸島夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Standard Time
ja: ライン諸島標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
ja: ロードハウ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Standard Time
ja: ロードハウ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
ja: マガダン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
ja: マガダン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Daylight Time
ja: マガヤネス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Standard Time
ja: マガヤネス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
ja: マルキーズ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Standard Time
ja: マルキーズ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Daylight Time
ja: モーリシャス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Standard Time
ja: モーリシャス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Daylight Time
ja: 中東夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Standard Time
ja: 中東標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
ja: モンテビデオ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
ja: モンテビデオ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
ja: モロッコ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
ja: モロッコ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time
ja: 山地夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time (Mexico)
ja: 山地夏時間 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time
ja: 山地標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time (Mexico)
ja: 山地標準時 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Daylight Time
ja: ミャンマー夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Standard Time
ja: ミャンマー標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Daylight Time
ja: 北中央アジア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Standard Time
ja: 北中央アジア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
ja: ナミビア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
ja: ナミビア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
ja: ネパール夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
ja: ネパール標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Daylight Time
ja: ニュージーランド夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Standard Time
ja: ニュージーランド標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Daylight Time
ja: ニューファンドランド夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Standard Time
ja: ニューファンドランド標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
ja: ノーフォーク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
ja: ノーフォーク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
ja: 北アジア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Daylight Time
ja: 北アジア東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Standard Time
ja: 北アジア東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Standard Time
ja: 北アジア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
ja: 北朝鮮夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Standard Time
ja: 北朝鮮標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
ja: オムスク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
ja: オムスク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time
ja: 太平洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time (Mexico)
ja: 太平洋夏時間 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Daylight Time
ja: 南アメリカ太平洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Standard Time
ja: 南アメリカ太平洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time
ja: 太平洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time (Mexico)
ja: 太平洋標準時 (メキシコ)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
ja: パキスタン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
ja: パキスタン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Daylight Time
ja: パラグアイ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Standard Time
ja: パラグアイ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
ja: クズルオルダ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
ja: クズルオルダ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Daylight Time
ja: ロマンス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Standard Time
ja: ロマンス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 10
ja: ロシア第10標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 11
ja: ロシア第11標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 3
ja: ロシア第3標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
ja: ロシア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
ja: ロシア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Daylight Time
ja: 南アメリカ東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Standard Time
ja: 南アメリカ東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Daylight Time
ja: 南アメリカ太平洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Standard Time
ja: 南アメリカ太平洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Daylight Time
ja: 南アメリカ西部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Standard Time
ja: 南アメリカ西部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Daylight Time
ja: 東南アジア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Standard Time
ja: 東南アジア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
ja: サンピエール夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
ja: サンピエール標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
ja: サハリン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
ja: サハリン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
ja: サモア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
ja: サモア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
ja: サントメ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
ja: サントメ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
ja: サラトフ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
ja: サラトフ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
ja: シンガポール夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
ja: シンガポール標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Daylight Time
ja: 南アフリカ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Standard Time
ja: 南アフリカ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
ja: 南スーダン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Standard Time
ja: 南スーダン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Daylight Time
ja: スリランカ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Standard Time
ja: スリランカ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
ja: スーダン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
ja: スーダン標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
ja: シリア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
ja: シリア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
ja: 台北 (夏時間)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
ja: 台北 (標準時)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
ja: タスマニア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
ja: タスマニア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
ja: トカンチンス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
ja: トカンチンス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
ja: 東京 (夏時間)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
ja: 東京 (標準時)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
ja: トムスク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
ja: トムスク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
ja: トンガ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
ja: トンガ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
ja: ザバイカル夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
ja: ザバイカル標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
ja: トルコ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
ja: トルコ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Daylight Time
ja: タークス・カイコス夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Standard Time
ja: タークス・カイコス標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Daylight Time
ja: 米国東部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Standard Time
ja: 米国東部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Daylight Time
ja: 米国山地夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Standard Time
ja: 米国山地標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Daylight Time
ja: ウランバートル夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Standard Time
ja: ウランバートル標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
ja: ベネズエラ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
ja: ベネズエラ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Daylight Time
ja: ウラジオストク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Standard Time
ja: ウラジオストク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
ja: ボルゴグラード夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
ja: ボルゴグラード標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Daylight Time
ja: オーストラリア西部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Standard Time
ja: オーストラリア西部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Daylight Time
ja: 中央アフリカ西部夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Standard Time
ja: 中央アフリカ西部標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Daylight Time
ja: 西ヨーロッパ夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Standard Time
ja: 西ヨーロッパ標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
ja: 西モンゴル夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Standard Time
ja: 西モンゴル標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Daylight Time
ja: 西アジア夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Standard Time
ja: 西アジア標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Daylight Time
ja: ヨルダン川西岸夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Standard Time
ja: ヨルダン川西岸標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Daylight Time
ja: 西太平洋夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Standard Time
ja: 西太平洋標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
ja: ヤクーツク夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
ja: ヤクーツク標準時

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
ja: ユーコン夏時間

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
ja: ユーコン標準時

en: menu bar
ja: メニュー バー

en: menu button
ja: メニュー ボタン

en: menu item
ja: メニューの項目

en: minutes
ja: 分

en: native
ja: ネイティブ版

en: native, builtin
ja: ネイティブ版、内蔵版

en: network drive for feature missing
ja: 不足機能のネットワーク ドライブ

en: outline
ja: アウトライン

en: outline button
ja: アウトライン ボタン

en: outline item
ja: アウトライン項目

en: page tab
ja: ページ タブ

en: page tab list
ja: ページ タブ リスト

en: pane
ja: ペイン

en: path %s not found
ja: パス %s が見つかりません

[ctx: path length]
en: None
ja: なし

en: popup menu
ja: ポップアップ メニュー

en: progress bar
ja: プログレス バー

en: property page
ja: プロパティ ページ

en: push button
ja: プッシュ ボタン

en: radio button
ja: ラジオ ボタン

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
ja: 元に戻す(&R)

en: reg: Invalid command line parameters
ja: reg: コマンド ライン パラメーターが正しくありません

en: reg: Invalid option [%1].
ja: reg: 無効なオプション [%1]。

en: reg: Invalid registry key
ja: reg: レジストリ キーが正しくありません

en: reg: Invalid syntax.
ja: reg: 無効な構文です。

en: reg: Invalid system key
ja: reg: システム キーが正しくありません

en: reg: The file '%1' was not found.
ja: reg: ファイル '%1' が見つかりません。

en: reg: The operation completed successfully
ja: reg: 操作は正常に完了しました

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
ja: reg: [/d] オプションのあとに正しい 16 進数値を指定してください

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
ja: reg: [/d] オプションのあとに正しい数値を指定してください

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
ja: reg: /d オプションのあとに正しい文字列を指定してください

en: reg: The registry operation was cancelled
ja: reg: レジストリ操作は取り消されました

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
ja: reg: コピー元とコピー先のキーは同一にできません

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
ja: reg: 指定されたレジストリ キーをアクセスまたは作成できません

en: reg: Unable to access remote machine
ja: reg: リモート マシンにアクセスできません

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
ja: reg: '%1' にあるすべてのレジストリ値を削除できません。

en: reg: Unable to find the specified registry key
ja: reg: 指定されたレジストリ キーを見つけられません

en: reg: Unable to find the specified registry value
ja: reg: 指定されたレジストリ値を見つけられません

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
ja: reg: レジストリ キー '%1' をインポートできません

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
ja: reg: 取り扱えないレジストリ データの種類 [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ja: reg: 認識できないエスケープ シーケンスです [\%1!c!]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
ja: reg: サポートされていないレジストリ データ型 [%1]

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
ja: regedit: 16進数値が正しくありません。

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
ja: regedit: 無効または認識できないスイッチです [%1]

en: regedit: Invalid system key [%1]
ja: regedit: システム キーが無効です [%1]

en: regedit: No filename was specified.
ja: regedit: ファイル名が指定されていません。

en: regedit: No registry key was specified for removal.
ja: regedit: 削除するレジストリ キーが指定されていません。

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
ja: regedit: メモリ不足です! (%1!S!, %2!u! 行目)

en: regedit: The file '%1' was not found.
ja: regedit: ファイル '%1' が見つかりません。

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
ja: regedit: '%1' は認識できない行です。

en: regedit: The line contains invalid syntax.
ja: regedit: 行の書式が正しくありません。

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
ja: regedit: レジストリ値 '%1' はバイナリ データとしてエクスポートされます。

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
ja: regedit: レジストリ値 '%1' を '%2' に加えられません。

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
ja: regedit: 16進数のデータを変換できませんでした。正しくない値が '%1' にあります。

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
ja: regedit: レジストリ キー '%1' を削除できません。

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
ja: regedit: '%1' をエクスポートできません。指定されたレジストリ キーが見つかりません。

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
ja: regedit: ファイル '%1' をオープンできません。

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
ja: regedit: レジストリ キー '%1' を開けません。

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
ja: regedit: 予期していない行末です '%1'。

en: regedit: Unhandled action.
ja: regedit: 処理されない操作。

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ja: regedit: 認識できないエスケープ シーケンスです [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
ja: regedit: サポートされていないレジストリ データ型 [0x%1!x!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
ja: regedit: サポートされていないレジストリ データ型 [0x%1!x!] が '%2' にあります。

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
ja: regsvr32: '%1!S!'はDLL '%2'内で実装されていません

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'のインストールに失敗しました

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
ja: regsvr32: '%1' を読み込めませんでした

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'の登録に失敗しました

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'のアンインストールに失敗しました

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'の登録消去に失敗しました

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
ja: regsvr32: 無効または認識できないスイッチです[%1]

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'のインストールに成功しました

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'の登録に成功しました

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'のアンインストールに成功しました

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
ja: regsvr32: DLL '%1'の登録消去に成功しました

en: row
ja: 行

en: row header
ja: 行見出し

en: scroll bar
ja: スクロール バー

en: seconds
ja: 秒

en: seconds.
ja: 秒

en: separator
ja: 区切り

en: slider
ja: スライダー

en: sound
ja: サウンド

en: spin box
ja: スピン ボックス

en: split button
ja: スプリット ボタン

en: static text
ja: 静的テキスト

en: status bar
ja: ステータス バー

en: table
ja: テーブル

[ctx: table of contents]
en: &Home
ja: ホーム(&H)

[ctx: table of contents]
en: Home
ja: ホーム

en: text
ja: テキスト

en: the program which created it
ja: 作成プログラム

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
ja:  時間

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
ja:  分

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
ja:  秒

en: title bar
ja: タイトル バー

en: tool bar
ja: ツール バー

en: tool tip
ja: ツール チップ

en: uncompressed
ja: 未圧縮

en: uninstaller: Invalid option [%1]
ja: uninstaller: 無効なオプション [%1]

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
ja: uninstaller: GUID '%1' のアプリケーションは見つかりませんでした

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
ja: uninstaller: '--remove' オプションはアプリケーション GUID の指定が必要です

[ctx: unit: microseconds]
en: us
ja: µs

en: unknown object
ja: 未知のオブジェクト

en: ver.
ja: バージョン

en: video
ja: ビデオ

en: white space
ja: 余白

en: window
ja: ウィンドウ

[ctx: window]
en: &Restore
ja: 元のサイズに戻す(&R)

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
ja: wineconsole: プログラム %s の開始に失敗しました。
    コマンドは正しくありません。

en: {{Disk full: }}
ja: {{ディスク領域不足: }}

en: {{Error [1]. }}
ja: {{エラー [1]。 }}

en: {{Fatal error: }}
ja: {{致命的エラー: }}

en: |S&olid
ja: |純色(&O)
