Wine - en to it translation catalogue (2939 entries)

en: Security
it: Sicurezza

en: Install/Uninstall
it: Installa/Disinstalla

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
it: Per installare un nuovo programma dal floppy disk, CD-ROM o dal tuo disco rigido, clicca Installa.

en: &Install...
it: &Installa...

en: &Support Information
it: Informazioni di &supporto

en: &Modify...
it: &Modifica...

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Support Information
it: Informazioni di supporto

en: OK
it: Ok

en: The following information can be used to get technical support for %s:
it: Le seguenti informazioni possono essere usate per ottenere supporto tecnico per %s:

en: Publisher:
it: Editore:

en: Version:
it: Versione:

en: Contact:
it: Contatti:

en: Support Information:
it: Informazioni di supporto:

en: Support Telephone:
it: Telefono di supporto:

en: Readme:
it: Leggimi:

en: Product Updates:
it: Aggiornamenti del prodotto:

en: Comments:
it: Commenti:

en: Wine Gecko Installer
it: Installer di Wine Gecko

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
it: Wine non ha trovato un pacchetto Gecko, necessario ad applicazioni che incorporano HTML per funzionare correttamente. Wine lo può scaricare e installare automaticamente per te.
    
    Nota: è raccomandato usare i pacchetti delle distribuzioni. Leggi <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> per i dettagli.

en: &Install
it: &Installa

en: Cancel
it: Annulla

en: Add/Remove Programs
it: Aggiungi/Rimuovi Programmi

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
it: Ti permette di installare nuovi software o di rimuovere quelli presenti dal tuo computer.

en: Applications
it: Applicazioni

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
it: Impossibile eseguire il disinstallatore, '%s'. Vuoi rimuovere la voce di disinstallazione di questo programma dal registro?

en: Not specified
it: Non specificato

en: Name
it: Nome

en: Publisher
it: Editore

en: Version
it: Versione

en: Installation programs
it: Programmi d'installazione

en: Programs (*.exe)
it: Programmi (*.exe)

en: All files (*.*)
it: Tutti i file (*.*)

en: &Modify/Remove
it: &Modifica/Rimuovi

en: Downloading...
it: Scaricamento...

en: Installing...
it: Installazione...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
it: Checksum inaspettato del file scaricato. Interruzione dell'installazione del file corrotto.

en: Compress options
it: Opzioni di compressione

en: &Choose a stream:
it: &Scegliere un flusso:

en: &Options...
it: &Opzioni...

en: &Interleave every
it: &Interfoliazione ogni

en: frames
it: fotogrammi

en: Current format:
it: Formato attuale:

en: Waveform: %s
it: Formato wave: %s

en: Waveform
it: Formato wave

en: All multimedia files
it: Tutti i file multimediali

en: video
it: Video

en: audio
it: Audio

en: Wine AVI-default-filehandler
it: Gestore predefinito di Wine dei file AVI

en: uncompressed
it: Non compresso

en: Canceling...
it: Annullando...

en: Properties for %s
it: Proprietà di %s

en: &Apply
it: &Applica

en: Help
it: Aiuto

en: Wizard
it: Procedura guidata

en: < &Back
it: < &Indietro

en: &Next >
it: &Avanti >

en: Finish
it: Fine

en: Customize Toolbar
it: Personalizza la barra degli strumenti

en: &Close
it: &Chiudi

en: R&eset
it: R&eimpostare

en: &Help
it: &Aiuto

en: Move &Up
it: Muovi &su

en: Move &Down
it: Muovi &giù

en: A&vailable buttons:
it: &Tasti disponibili:

en: &Add ->
it: &Aggiungi ->

en: <- &Remove
it: <- &Rimuovi

en: &Toolbar buttons:
it: Tasti della &barra degli strumenti:

en: Separator
it: Separatore

[ctx: hotkey]
en: None
it: Nessuno

en: &Yes
it: &Sì

en: &Retry
it: &Riprova

en: Close
it: Chiudi

en: Today:
it: Oggi:

en: Go to today
it: Vai a oggi

en: Open
it: Apri

en: File &Name:
it: &Nome del file:

en: &Directories:
it: &Percorso:

en: List Files of &Type:
it: &Tipo del file:

en: Dri&ves:
it: &Unità:

en: &Read Only
it: &Sola lettura

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Save As
it: Salva con nome

en: Print
it: Stampa

en: Printer:
it: Stampante:

en: Print range
it: Pagine da stampare

en: &All
it: &Tutti

en: S&election
it: S&elezione

en: &Pages
it: &Pagine

en: &Setup
it: &Configura

en: &From:
it: &Da:

en: &To:
it: &A:

en: Print &Quality:
it: &Qualità di stampa:

en: Print to Fi&le
it: Stampa su fi&le

en: Condensed
it: Condensato

en: Print Setup
it: Impostazioni di stampa

en: Printer
it: Stampante

en: &Default Printer
it: Stampante pre&definita

en: [none]
it: [nessuna]

en: Specific &Printer
it: Stampante s&pecifica

en: Orientation
it: Orientamento

en: Po&rtrait
it: &Ritratto

en: &Landscape
it: &Paesaggio

en: Paper
it: Foglio

en: Si&ze
it: Dimen&sione

en: &Source
it: &Origine

en: Font
it: Carattere

en: &Font:
it: &Carattere:

en: Font St&yle:
it: &Stile:

en: &Size:
it: Dimen&sione:

en: Effects
it: Effetti

en: Stri&keout
it: &Barrato

en: &Underline
it: S&ottolineato

en: &Color:
it: &Colore:

en: Sample
it: Esempio

en: Scr&ipt:
it: Sc&ript:

en: Color
it: Colore

en: &Basic Colors:
it: Colori di base:

en: &Custom Colors:
it: &Colori personalizzati:

en: &Red:
it: &Rosso:

en: &Green:
it: &Verde:

en: &Blue:
it: &Blu:

en: &Hue:
it: &Tinta:

en: &Add to Custom Colors
it: &Aggiungi ai colori personalizzati

en: &Define Custom Colors >>
it: &Definisci i colori personalizzati >>

en: Find
it: Trova

en: Fi&nd What:
it: &Trova:

en: Match &Whole Word Only
it: Solo parole &intere

en: Match &Case
it: &Maiuscole/Minuscole

en: Direction
it: Direzione

en: &Up
it: A&lto

en: &Down
it: &Basso

en: &Find Next
it: Trova &successivo

en: Replace
it: Sostituisci

en: Re&place With:
it: S&ostituisci con:

en: &Replace
it: Sostit&uisci

en: Replace &All
it: Sostituisci &tutto

en: &Properties
it: &Proprietà

en: Print to fi&le
it: Stampa su fi&le

en: &Name:
it: &Nome:

en: Status:
it: Stato:

en: Type:
it: Tipo:

en: Where:
it: Dove:

en: Comment:
it: Commento:

en: Pa&ges
it: Pa&gine

en: &Selection
it: &Selezione

en: &from:
it: &da:

en: &to:
it: &a:

en: Copies
it: Copie

en: Number of &copies:
it: Numero di &copie:

en: C&ollate
it: &Fascicola

en: Si&ze:
it: &Dimensione:

en: &Source:
it: &Origine:

en: P&ortrait
it: &Ritratto

en: L&andscape
it: P&aesaggio

en: Setup Page
it: Impostazioni di pagina

en: &Tray:
it: &Vassoio:

en: &Portrait
it: &Ritratto

en: L&eft:
it: Si&nistra:

en: &Right:
it: &Destro:

en: T&op:
it: S&uperiore:

en: &Bottom:
it: &Inferiore:

en: P&rinter...
it: &Stampante...

en: Look &in:
it: Cerca &in:

en: File &name:
it: &Nome del file:

en: Files of &type:
it: &Tipo del file:

en: Open as &read-only
it: Apri in &sola lettura

en: &Open
it: &Apri

en: File name:
it: Nome del file:

en: Files of type:
it: Tipo del file:

en: File not found
it: File non trovato

en: Please verify that the correct file name was given
it: Controllare che il nome del file fornito sia corretto

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
it: Il file non esiste.
    Creare il file?

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
it: Il file esiste già.
    Sovrascriverlo?

en: Invalid character(s) in path
it: Caratteri invalidi nel percorso

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
it: Il nome di un file non può contenere i seguenti caratteri:
                              / : < > |

en: Path does not exist
it: Il percorso specificato non esiste

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: Up One Level
it: Su di un livello

en: Create New Folder
it: Crea nuova cartella

en: List
it: Lista

en: Details
it: Dettagli

en: Browse to Desktop
it: Vai alla Scrivania

en: Regular
it: Regolare

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Bold Italic
it: Grassetto corsivo

en: Black
it: Nero

en: Maroon
it: Marrone rossiccio

en: Green
it: Verde

en: Olive
it: Verde oliva

en: Navy
it: Blu oltremare

en: Purple
it: Porpora

en: Teal
it: Foglia di Tè

en: Gray
it: Grigio

en: Silver
it: Argento

en: Red
it: Rosso

en: Lime
it: Verde cedro

en: Yellow
it: Giallo

en: Blue
it: Blu

en: Fuchsia
it: Fucsia

en: Aqua
it: Acqua

en: White
it: Bianco

en: Unreadable Entry
it: Elemento non leggibile

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
it: Questo valore non si trova all'interno della pagina.
    Usare un valore compreso tra %1!d! e %2!d!.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
it: La voce 'da' non può eccedere la voce 'a'.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
it: I margini si sovrappongono o si trovano oltre il limite del foglio.
    Per favore ridefinire i margini.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
it: Il valore del numero 'Numero di copie' non può essere vuoto.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
it: Questo alto numero di copie non è supportato dalla stampante.
    Inserire un valore compreso tra 1 e %d.

en: A printer error occurred.
it: Si è verificato un errore della stampante.

en: No default printer defined.
it: Non è stata impostata una stampante predefinita.

en: Cannot find the printer.
it: Stampante non trovata.

en: Out of memory.
it: Memoria esaurita.

en: An error occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Unknown printer driver.
it: Driver della stampante sconosciuto.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
it: Prima di svolgere compiti relativi alla stampante come impostare una pagina o stampare un documento, bisogna installare una stampante. Si consiglia di installare la stampante e poi ritentare.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
it: Scegli la dimensione del carattere tra %1!d! e %2!d! punti.

en: &Save
it: &Salva

en: Save &in:
it: Salva &in:

en: Save
it: Salva

en: Open File
it: Apri file

en: Ready
it: Pronto

en: Paused;
it: In pausa;

en: Error;
it: Errore;

en: Pending deletion;
it: In attesa di annullamento;

en: Paper jam;
it: Carta inceppata;

en: Out of paper;
it: Carta esaurita;

en: Feed paper manual;
it: Alimentazione manuale della carta;

en: Paper problem;
it: Si è verificato un problema con la carta;

en: Printer offline;
it: Stampante offline;

en: I/O Active;
it: I/O Attivo;

en: Busy;
it: Stampante occupata;

en: Printing;
it: Stampa in corso;

en: Output tray is full;
it: Il vassoio di uscita è pieno;

en: Not available;
it: Non disponibile;

en: Waiting;
it: Attesa;

en: Processing;
it: Elaborazione;

en: Initializing;
it: Inizializzazione;

en: Warming up;
it: La stampante si sta riscaldando;

en: Toner low;
it: Il livello del toner è basso;

en: No toner;
it: Manca il toner;

en: Page punt;
it: Punt della pagina;

en: Interrupted by user;
it: Interrotto dall'utente;

en: Out of memory;
it: Memoria esaurita;

en: The printer door is open;
it: La porta stampante è aperta;

en: Print server unknown;
it: Server di stampa sconosciuto;

en: Power save mode;
it: Modalità risparmio energetico;

en: Default Printer;
it: Stampante predefinita;

en: There are %d documents in the queue
it: Ci sono %d documenti nella coda di stampa

en: Margins [inches]
it: Margini [pollici]

en: Margins [mm]
it: Margini [mm]

en: Properties
it: Proprietà

en: Options
it: Opzioni

en: &User name:
it: &Nome Utente:

en: &Remember my password
it: &Ricorda la mia password

en: Connect to %s
it: Connetti a %s

en: Connecting to %s
it: Connettendo a %s

en: Logon unsuccessful
it: Accesso fallito

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
it: Assicurati che il tuo nome utente
    e password siano corrette.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
it: Avere Caps Lock acceso può portarti a immettere la password incorrettamente.
    
    Premere il tasto Caps Lock sulla tua tastiera per spegnere Caps Lock prima
    di immettere la tua password.

en: Caps Lock is On
it: Il Caps Lock è acceso

en: Authority Key Identifier
it: Identificatore della chiave dell'autorità

en: Key Attributes
it: Attributi della chiave

en: Key Usage Restriction
it: Restrizione dell'uso della chiave

en: Subject Alternative Name
it: Nome alternativo del soggetto

en: Issuer Alternative Name
it: Nome alternativo dell'emittente

en: Basic Constraints
it: Vincoli di base

en: Key Usage
it: Uso della chiave

en: Certificate Policies
it: Politica del certificato

en: Subject Key Identifier
it: Identificatore della chiave del soggetto

en: CRL Reason Code
it: Codice del motivo della CRL

en: CRL Distribution Points
it: Punti di distribuzione della CRL

en: Enhanced Key Usage
it: Uso della chiave avanzata

en: Authority Information Access
it: Accesso alle informazioni dell'autorità

en: Certificate Extensions
it: Estensioni del certificato

en: Next Update Location
it: Locazione del prossimo aggiornamento

en: Yes or No Trust
it: Fiducia Sì o No

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Unstructured Name
it: Nome non strutturato

en: Content Type
it: Tipo del contenuto

en: Message Digest
it: Riassunto del Messaggio

en: Signing Time
it: Orario della firma

en: Counter Sign
it: Controfirma

en: Challenge Password
it: Domanda di sicurezza

en: Unstructured Address
it: Indirizzo non strutturato

en: S/MIME Capabilities
it: Capacità S/MIME

en: Prefer Signed Data
it: Preferisci dati firmati

[ctx: Certification Practice Statement]
en: CPS
it: Dichiarazione della pratica di certificazione (CPS)

en: User Notice
it: Notifica dell'utente

en: On-line Certificate Status Protocol
it: Protocollo di verifica online dei certificati (OCSP)

en: Certification Authority Issuer
it: Emittente dell'autorità di certificazione

en: Certification Template Name
it: Nome del modello di certificazione

en: Certificate Type
it: Tipo del certificato

en: Certificate Manifold
it: Collettore del certificato

en: Netscape Cert Type
it: Tipo del certificato Netscape

en: Netscape Base URL
it: URL Base Netscape

en: Netscape Revocation URL
it: URL Revoca Netscape

en: Netscape CA Revocation URL
it: URL Revoca AC Netscape

en: Netscape Cert Renewal URL
it: URL Rinnovo Certificato Netscape

en: Netscape CA Policy URL
it: URL della politica AC di Netscape

en: Netscape SSL ServerName
it: NomeServer SSL Netscape

en: Netscape Comment
it: Commento Netscape

en: Country/Region
it: Paese/Regione

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizational Unit
it: Unità organizzativa

en: Common Name
it: Nome comune

en: Locality
it: Località

en: State or Province
it: Stato o Provincia

en: Title
it: Titolo

en: Given Name
it: Nome proprio

en: Initials
it: Iniziali

en: Surname
it: Cognome

en: Domain Component
it: Componente del dominio

en: Street Address
it: Indirizzo (via)

en: Serial Number
it: Numero seriale

en: CA Version
it: Versione AC

en: Cross CA Version
it: Versione Cross AC

en: Serialized Signature Serial Number
it: Numero seriale della firma serializzata

en: Principal Name
it: Nome principale

en: Windows Product Update
it: Aggiornamento dei prodotti Windows

en: Enrollment Name Value Pair
it: Iscrizione della coppia Nome Valore

en: OS Version
it: Versione SO

en: Enrollment CSP
it: Iscrizione CSP

en: CRL Number
it: Numero CRL

en: Delta CRL Indicator
it: Indicatore Delta CRL

en: Issuing Distribution Point
it: Punto Distribuzione della Diramazione

en: Freshest CRL
it: CRL più nuova

en: Name Constraints
it: Vincoli del nome

en: Policy Mappings
it: Mappature della politica

en: Policy Constraints
it: Vincoli della politica

en: Cross-Certificate Distribution Points
it: Punti di distribuzione dei certificati incrociati

en: Application Policies
it: Politica dell'applicazione

en: Application Policy Mappings
it: Mappature della politica dell'applicazione

en: Application Policy Constraints
it: Vincoli della politica dell'applicazione

en: CMC Data
it: Dati CMC

en: CMC Response
it: Risposta CMC

en: Unsigned CMC Request
it: Richiesta CMC non firmata

en: CMC Status Info
it: Informazioni sullo status CMC

en: CMC Extensions
it: Estensioni CMC

en: CMC Attributes
it: Attributi CMC

en: PKCS 7 Data
it: Dati PKCS 7

en: PKCS 7 Signed
it: PKCS 7 firmato

en: PKCS 7 Enveloped
it: PKCS 7 preparato

en: PKCS 7 Signed Enveloped
it: PKCS 7 firmato e preparato

en: PKCS 7 Digested
it: PKCS 7 digerito

en: PKCS 7 Encrypted
it: PKCS 7 criptato

en: Previous CA Certificate Hash
it: Hash del precedente certificato AC

en: Virtual Base CRL Number
it: Numero Base Virtuale CRL

en: Next CRL Publish
it: Prossima pubblicazione della CRL

en: CA Encryption Certificate
it: Certificato di crittografia AC

en: Key Recovery Agent
it: Agente di recupero delle chiavi

en: Certificate Template Information
it: Informazioni del modello di certificato

en: Enterprise Root OID
it: OID base dell'azienda

en: Dummy Signer
it: Firmatario fittizio

en: Encrypted Private Key
it: Chiave privata criptata

en: Published CRL Locations
it: Locazioni CRL pubblicate

en: Enforce Certificate Chain Policy
it: Applica la politica della catena di certificati

en: Transaction Id
it: Id della transazione

en: Sender Nonce
it: Nonce mittente

en: Recipient Nonce
it: Nonce destinatario

en: Reg Info
it: Informazioni Reg

en: Get Certificate
it: Ottieni certificato

en: Get CRL
it: Ottieni CRL

en: Revoke Request
it: Richiesta di revoca

en: Query Pending
it: Richiesta in attesa

en: Certificate Trust List
it: Lista dei certificati fidati

en: Archived Key Certificate Hash
it: Hash del certificato chiave archiviato

en: Private Key Usage Period
it: Periodo d'uso della chiave privata

en: Client Information
it: Informazioni sul client

en: Server Authentication
it: Autenticazione del server

en: Client Authentication
it: Autenticazione del client

en: Code Signing
it: Firma codice

en: Secure Email
it: Email sicura

en: Time Stamping
it: Timbro orario

en: Microsoft Trust List Signing
it: Firma della lista di fiducia Microsoft

en: Microsoft Time Stamping
it: Timbro orario Microsoft

en: IP security end system
it: Sistema terminale della sicurezza IP

en: IP security tunnel termination
it: Terminazione tunnel della sicurezza IP

en: IP security user
it: Utente sicurezza IP

en: Encrypting File System
it: File System con crittografia

en: Windows Hardware Driver Verification
it: Verifica del Driver Hardware per Windows

en: Windows System Component Verification
it: Verifica del Componente di Sistema Windows

en: OEM Windows System Component Verification
it: Verifica del Componente di Sistema Windows OEM

en: Embedded Windows System Component Verification
it: Verifica del Componente di Sistema Windows Embedded

en: Key Pack Licenses
it: Licenze del pacchetto di chiavi

en: License Server Verification
it: Verifica del server delle licenze

en: Smart Card Logon
it: Logon con Smart Card

en: Digital Rights
it: Diritti digitali

en: Qualified Subordination
it: Subordinazione qualificata

en: Key Recovery
it: Recupero della chiave

en: Document Signing
it: Firma del documento

en: IP security IKE intermediate
it: IP sicurezza IKE intermedia

en: File Recovery
it: Recupero di file

en: Root List Signer
it: Firmatario della lista base

en: All application policies
it: Tutte le politiche delle applicazioni

en: Directory Service Email Replication
it: Servizio directory di Risposta Email

en: Certificate Request Agent
it: Agente di richiesta dei certificati

en: Lifetime Signing
it: Firma vitalizia

en: All issuance policies
it: Tutte le politiche di rilascio

en: Trusted Root Certification Authorities
it: Autorità di certificazione base fidate

en: Personal
it: Personale

en: Intermediate Certification Authorities
it: Autorità di certificazione intermedie

en: Other People
it: Altre persone

en: Trusted Publishers
it: Editori fidati

en: Untrusted Certificates
it: Certificati non fidati

en: KeyID=
it: ID Chiave=

en: Certificate Issuer
it: Emittente del certificato

en: Certificate Serial Number=
it: Numero seriale del certificato=

en: Other Name=
it: Altro nome=

en: Email Address=
it: Indirizzo Email=

en: DNS Name=
it: Nome DNS=

en: Directory Address
it: Indirizzo della cartella

en: IP Address=
it: Indirizzo IP=

en: Mask=
it: Maschera=

en: Registered ID=
it: ID registrato=

en: Unknown Key Usage
it: Uso della chiave sconosciuto

en: Subject Type=
it: Tipo del soggetto=

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
it: AC

en: End Entity
it: Fine Entità

en: Path Length Constraint=
it: Vincolo di lunghezza del percorso=

[ctx: path length]
en: None
it: Nessuno

en: Information Not Available
it: Informazione non disponibile

en: Authority Info Access
it: Accesso alle informazioni sull'autorità

en: Access Method=
it: Metodo di accesso=

en: CA Issuers
it: AC emittenti

en: Unknown Access Method
it: Metodo di accesso sconosciuto

en: Alternative Name
it: Nome alternativo

en: CRL Distribution Point
it: Punto di distribuzione CRL

en: Distribution Point Name
it: Nome del punto di distribuzione

en: Full Name
it: Nome completo

en: RDN Name
it: Nome RDN

en: CRL Reason=
it: Motivo CRL=

en: CRL Issuer
it: Emittente CRL

en: Key Compromise
it: Chiave compromessa

en: CA Compromise
it: AC compromessa

en: Affiliation Changed
it: Affiliazione cambiata

en: Superseded
it: Sostituito

en: Operation Ceased
it: Operazione cessata

en: Certificate Hold
it: Certificato trattenuto

en: Financial Information=
it: Informazioni finanziarie=

en: Available
it: Disponibili

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Meets Criteria=
it: Soddisfa i criteri=

en: Yes
it: Sì

en: Digital Signature
it: Firma digitale

en: Non-Repudiation
it: Non ripudio

en: Key Encipherment
it: Cifratura della chiave

en: Data Encipherment
it: Cifratura dei dati

en: Key Agreement
it: Accordo chiavi

en: Certificate Signing
it: Firma del certificato

en: Off-line CRL Signing
it: Firma Off-line CRL

en: CRL Signing
it: Firma CRL

en: Encipher Only
it: Solo cifratura

en: Decipher Only
it: Solo decifratura

en: SSL Client Authentication
it: Autenticazione Client SSL

en: SSL Server Authentication
it: Autenticazione Server SSL

en: Signature
it: Firma

en: SSL CA
it: AC SSL

en: S/MIME CA
it: AC S/MIME

en: Signature CA
it: AC Firma

en: Certificate Policy
it: Politica del certificato

en: Policy Identifier:
it: Identificatore Politica:

en: Policy Qualifier Info
it: Informazioni sulla politica di qualificazione

en: Policy Qualifier Id=
it: Id della politica di qualificazione=

en: Qualifier
it: Qualificatore

en: Notice Reference
it: Riferimento della notifica

en: Organization=
it: Organizzazione=

en: Notice Number=
it: Numero della notifica=

en: Notice Text=
it: Testo della notifica=

en: General
it: Generale

en: &Install Certificate...
it: &Installa Certificato...

en: Issuer &Statement
it: &Annuncio dell'emittente

en: &Show:
it: &Mostra:

en: &Edit Properties...
it: Modifica &Proprietà...

en: &Copy to File...
it: &Copia su File...

en: Certification Path
it: Percorso di certificazione

en: Certification path
it: Percorso di certificazione

en: &View Certificate
it: &Vedi Certificato

en: Certificate &status:
it: &Stato del Certificato:

en: Disclaimer
it: Liberatoria

en: More &Info
it: Più &informazioni

en: &Friendly name:
it: &Nome amichevole:

en: &Description:
it: &Descrizione:

en: Certificate purposes
it: Soggetti del certificato

en: &Enable all purposes for this certificate
it: &Abilita tutti i soggetti per questo certificato

en: D&isable all purposes for this certificate
it: D&isabilita tutti i soggetti per questo certificato

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
it: Abilita &solo i seguenti soggetti per questo certificato:

en: Add &Purpose...
it: A&ggiungi Soggetto...

en: Add Purpose
it: Aggiungi Soggetto

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
it: Aggiungi l'identificatore oggetto (OID) per questo soggetto di certificato che desideri aggiungere:

en: Select Certificate Store
it: Seleziona il deposito certificati

en: Select the certificate store you want to use:
it: Seleziona il deposito certificati che vuoi usare:

en: &Show physical stores
it: &Mostra i depositi fisici

en: Certificate Import Wizard
it: Guida all'Importazione di Certificati

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
it: Benvenuto alla Guida all'Importazione di Certificati

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
it: Questa guida ti aiuta a importare certificate, liste di revoca di certificati e liste di fiducia di certificati da un file in un deposito di certificati.
    
    Un certificato può essere usato per identificare te o il computer da cui stai comunicando. Può essere anche usato per l'autenticazione e per firmare messaggi. I depositi di certificati sono collezioni di certificati, liste di revoca di certificati e liste di fiducia di certificati.
    
    Per continuare, premere Avanti.

en: &File name:
it: Nome del &file:

en: B&rowse...
it: &Naviga...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
it: Nota: i seguenti formati di file potrebbero contenere più di un certificato, lista di revoca di certificati, o lista di fiducia di certificati:

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
it: Deposito Certificati Serializzato Microsoft (*.sst)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
it: Wine può selezionare automaticamente il deposito certificati, oppure puoi specificare una locazione per i certificati.

en: &Automatically select certificate store
it: Seleziona &automaticamente il deposito certificati

en: &Place all certificates in the following store:
it: &Piazza tutti i certificati nel deposito seguente:

en: Completing the Certificate Import Wizard
it: Completando la Guida all'Importazione di Certificati

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
it: Hai completato con successo la Guida all'Importazione di Certificati.

en: You have specified the following settings:
it: Hai specificato le impostazioni seguenti:

en: Certificates
it: Certificati

en: I&ntended purpose:
it: &Soggetto inteso:

en: &Import...
it: &Importa...

en: &Export...
it: &Esporta...

en: &Advanced...
it: &Avanzato...

en: Certificate intended purposes
it: Soggetti intesi del certificato

en: &View
it: &Visualizza

en: Advanced Options
it: Opzioni Avanzate

en: Certificate purpose
it: Soggetto del certificato

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
it: Seleziona uno o più soggetti da elencare quando Soggetti Avanzati è selezionato.

en: &Certificate purposes:
it: &Soggetti del certificato:

en: Certificate Export Wizard
it: Guida all'Esportazione del Certificato

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
it: Benvenuto alla Guida all'Esportazione del Certificato

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
it: Questa guida ti aiuta a esportare certificate, liste di revoca di certificati e liste di fiducia di certificati da un deposito di certificati in un file.
    
    Un certificato può essere usato per identificare te o il computer da cui stai comunicando. Può essere anche usato per l'autenticazione e per firmare messaggi. I depositi di certificati sono collezioni di certificati, liste di revoca di certificati e liste di fiducia di certificati.
    
    Per continuare, premere Avanti.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
it: Se scegli di esportare la chiave privata, ti sarà richiesta in un passaggio successivo una password per proteggere la chiave privata.

en: Do you wish to export the private key?
it: Vuoi esportare la chiave privata?

en: &Yes, export the private key
it: &Sì, esporta la chiave privata

en: N&o, do not export the private key
it: &No, non esportare la chiave privata

en: &Confirm password:
it: &Conferma la password:

en: Select the format you want to use:
it: Seleziona il formato che vuoi usare:

en: &Include all certificates in the certification path if possible
it: &Includi tutti i certificati nel percorso di certificazione se possibile

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
it: Incl&udi tutti i certificati nel percorso di certificazione se possibile

en: &Enable strong encryption
it: &Abilita Criptazione forte

en: Delete the private &key if the export is successful
it: &Elimina la chiave privata se l'esportazione riesce

en: Completing the Certificate Export Wizard
it: Completando la Guida all'Esportazione del Certificato

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
it: Hai completato con successo la Guida all'Esportazione del Certificato.

en: Certificate
it: Certificato

en: Certificate Information
it: Informazioni sul certificato

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
it: Questo certificato ha una firma non valida. Il certificato può essere stato alterato o corrotto.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
it: Questo certificato root non è fidato. Per fidarsene, aggiungilo al deposito certificati base fidati del tuo sistema.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
it: Impossibile convalidare questo certificato in un certificato root fidato.

en: This certificate's issuer could not be found.
it: Impossibile trovare l'emittente di questo certificato.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
it: Impossibile verificare tutti i soggetti intesi di questo certificato.

en: This certificate is intended for the following purposes:
it: Questo certificato è inteso per i seguenti soggetti:

en: Issued to:
it: Emesso per:

en: Issued by:
it: Emesso da:

en: Valid from
it: Valido da

en:  to
it:  a

en: This certificate has an invalid signature.
it: Questo certificato ha una firma non valida.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
it: Questo certificato è scaduto o non è ancora valido.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
it: Il periodo di validità di questo certificato supera quello del suo emittente.

en: This certificate was revoked by its issuer.
it: Questo certificato è stato revocato dal suo emittente.

en: This certificate is OK.
it: Questo certificato è OK.

en: Field
it: Campo

en: Value
it: Valore

en: <All>
it: <Tutti>

en: Version 1 Fields Only
it: Solo i campi della Versione 1

en: Extensions Only
it: Solo estensioni

en: Critical Extensions Only
it: Solo estensioni critiche

en: Properties Only
it: Solo proprietà

en: Serial number
it: Numero seriale

en: Issuer
it: Emittente

en: Valid from
it: Valido da

en: Valid to
it: Valido fino a

en: Subject
it: Soggetto

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: %1 (%2!d! bits)
it: %1 (%2!d! bit)

en: SHA1 hash
it: Hash SHA1

en: Enhanced key usage (property)
it: Uso delle chiavi avanzate (proprietà)

en: Friendly name
it: Nome amichevole

en: Description
it: Descrizione

en: Certificate Properties
it: Proprietà del certificato

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
it: Inserisci un OID nella forma 1.2.3.4

en: The OID you entered already exists.
it: L'OID inserito esiste già.

en: Please select a certificate store.
it: Prego selezionare il deposito certificati.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
it: Il file contiene oggetti che non corrispondono con i criteri dati. Selezionare un altro file.

en: File to Import
it: File da importare

en: Specify the file you want to import.
it: Specificare il file che vuoi importare.

en: Certificate Store
it: Deposito certificati

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
it: I depositi certificati sono collezioni di certificati, liste di revoca di certificati e liste di fiducia di certificati.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
it: Certificato X.509 (*.cer; *.crt)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
it: Scambio Informazioni Personali (*.pfx; *.p12)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
it: Lista Revoca Certificati (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
it: Lista Fiducia Certificati (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
it: Messaggi CMS/PKCS #7 (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
it: Seleziona un file.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
it: Formato del file non riconosciuto. Selezionare un altro file.

en: Could not open
it: Impossibile aprire

en: Determined by the program
it: Determinato dal programma

en: Please select a store
it: Seleziona un deposito certificati

en: Certificate Store Selected
it: Deposito certificati selezionato

en: Automatically determined by the program
it: Determinato automaticamente dal programma

en: Content
it: Contenuto

en: Certificate Revocation List
it: Lista Revoca Certificati

en: CMS/PKCS #7 Message
it: Messaggio CMS/PKCS #7

en: Personal Information Exchange
it: Scambio Informazioni Personali

en: The import was successful.
it: Importazione riuscita.

en: The import failed.
it: Importazione fallita.

en: <Advanced Purposes>
it: <Ragioni speciali>

en: Issued To
it: Emesso per

en: Issued By
it: Emesso da

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: Friendly Name
it: Nome amichevole

en: <None>
it: <Nessuno>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
it: Non sarai più in grado di decriptare messaggi con questo certificato, o di firmare messaggi con questo.
    Sei sicuro di voler rimuovere questo certificato?

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
it: Non sarai più in grado di decriptare messaggi con questi certificati, o di firmare messaggi con questi.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
it: Non sarai più in grado di criptare messaggi con questo certificato, o di verificare messaggi con questo.
    Sei sicuro di voler rimuovere questo certificato?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
it: Non sarai più in grado di criptare messaggi con questi certificati, o di verificare messaggi con questi.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
it: I certificati emessi da questa autorità di certificazione non saranno più fidati.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
it: I certificati emessi da queste autorità di certificazione non saranno più fidati.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
it: I certificati emessi da questa autorità di certificazione root, o qualsiasi altre autorità di certificati emesse da essa, non saranno più fidate.
    Sei sicuro di voler rimuovere questo certificato root fidato?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
it: I certificati emessi da questa autorità di certificazione root, o qualsiasi altre autorità di certificati emesse da essa, non saranno più fidate.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati root fidati?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
it: Software firmato da questo editore non sarà più fidato.
    Sei sicuro di voler rimuovere questo certificato?

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
it: Software firmato da questi editori non sarà più fidato.
    Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo certificato?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questi certificati?

en: Ensures the identity of a remote computer
it: Assicura l'identità di un computer remoto

en: Proves your identity to a remote computer
it: Prova la tua identità ad un computer remoto

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
it: Assicura che il software venga dall'editore del software
    Protegge i software da alterazioni dopo la pubblicazione

en: Protects e-mail messages
it: Protegge messaggi e-mail

en: Allows secure communication over the Internet
it: Permette la comunicazione sicura tramite Internet

en: Allows data to be signed with the current time
it: Permette di firmare i dati con l'ora corrente

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
it: Ti permette di firmare digitalmente una lista di fiducia di certificati

en: Allows data on disk to be encrypted
it: Permette di criptare i dati sul disco

en: Private Key Archival
it: Archivio chiavi private

en: Export Format
it: Formato di Esportazione

en: Choose the format in which the content will be saved.
it: Scegli il formato nel quale il contenuto sarà salvato.

en: Export Filename
it: Nome del file di esportazione

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
it: Specifica il nome del file nel quale il contenuto sarà salvato.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
it: Il file specificato esiste già. Vuoi sostituirlo?

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
it: Binario DER-Encoded X.509 (*.cer)

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
it: X.509 Base64-Encoded (*.cer)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
it: Messaggi CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
it: Scambio Informazioni Personali (*.pfx)

en: File Format
it: Formato del file

en: Include all certificates in certificate path
it: Includi tutti i certificati nel percorso del certificato

en: Export keys
it: Esporta chiavi

en: The export was successful.
it: Esportazione riuscita.

en: The export failed.
it: Esportazione fallita.

en: Export Private Key
it: Esporta Chiave Privata

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
it: Questo certificato contiene una chiave privata che potrebbe essere esportata insieme al certificato.

en: Enter Password
it: Inserisci Password

en: You may password-protect a private key.
it: Puoi proteggere la chiave privata con una password.

en: The passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
it: Nota: impossibile aprire la chiave privata per questo certificato.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
it: Nota: la chiave privata per questo certificato non è esportabile.

en: Location
it: Locazione

en: Not yet implemented
it: Non ancora implementato

en: Configure Devices
it: Configura unità

en: Reset
it: Resetta

en: Player
it: Riproduttore

en: Device
it: Unità

en: Actions
it: Azioni

en: Mapping
it: Corrispondenza

en: Show Assigned First
it: Mostra assegnati prima

en: Action
it: Azione

en: Object
it: Elemento

en: Regional Setting
it: Impostazioni regionali

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
it: %1!u!MB usati, %2!u!MB disponibili

en: Western
it: Ovest

en: Central European
it: Europeo centrale

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Greek
it: Greco

en: Turkish
it: Turco

en: Hebrew
it: Ebreo

en: Arabic
it: Arabo

en: Baltic
it: Baltico

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Thai
it: Tailandese

en: Japanese
it: Giapponese

en: Hangul(Johab)
it: Hangul (Johab)

en: Other
it: Altro

en: Files on Camera
it: Files sulla videocamera

en: Import Selected
it: Importa selezionati

en: Preview
it: Anteprima

en: Import All
it: Importa tutti

en: Skip This Dialog
it: Salta questa finestra

en: Exit
it: Esci

en: Transferring
it: Trasferimento

en: Transferring... Please Wait
it: Trasferimento... Aspetta un momento

en: Connecting to camera
it: Connessione alla videocamera

en: Connecting to camera... Please Wait
it: Connessione alla videocamera... Aspetta un momento

en: S&ync
it: S&incronizza

en: &Back
it: &Indietro

en: &Forward
it: &Avanti

[ctx: table of contents]
en: &Home
it: &Inizio

en: &Stop
it: &Ferma

en: &Refresh
it: A&ggiorna

en: &Print...
it: &Stampa...

en: Select &All
it: Seleziona &tutto

en: &View Source
it: &Mostra il codice

en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Copy
it: &Copia

en: Paste
it: Incolla

en: &Print
it: &Stampa

en: &Contents
it: &Contenuti

en: I&ndex
it: &Indice

en: &Search
it: &Trova

en: Favor&ites
it: &Preferiti

en: Hide &Tabs
it: Nascondi i &Tab

en: Show &Tabs
it: Mostra i &Tab

en: Show
it: Mostra

en: Hide
it: Nascondi

en: Stop
it: Ferma

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Back
it: Indietro

[ctx: table of contents]
en: Home
it: Inizio

en: Sync
it: Sincronizza

en: Forward
it: Avanti

en: Cinepak Video codec
it: Codec video Cinepak

en: &New
it: &Nuovo

en: &Window
it: &Finestra

en: &Open...
it: &Apri...

en: Save &as...
it: Sa&lva come...

en: Print &format...
it: &Imposta pagina...

en: Pr&int...
it: S&tampa...

en: Print previe&w
it: An&teprima di stampa

en: &Toolbars
it: &Barre degli strumenti

en: &Standard bar
it: Barra &predefinita

en: &Address bar
it: Barra dell'&indirizzo

en: &Favorites
it: &Preferiti

en: &Add to Favorites...
it: &Aggiungi ai Preferiti...

en: &About Internet Explorer
it: &Informazioni su Internet Explorer

en: Open URL
it: Apri URL

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
it: Specifica l'URL che vuoi aprire in Internet Explorer

en: Open:
it: Apri:

[ctx: home page]
en: Home
it: Pagina iniziale

en: Print...
it: Stampa...

en: Address
it: Indirizzo

en: Searching for %s
it: Cercando %s

en: Start downloading %s
it: Cominciando a scaricare %s

en: Downloading %s
it: Scaricando %s

en: Asking for %s
it: Richiedendo %s

en: Home page
it: Pagina iniziale

en: You can choose the address that will be used as your home page.
it: Puoi scegliere l'indirizzo che sarà usato come tua pagina iniziale.

en: &Current page
it: Pagina &attuale

en: &Default page
it: Pagina &predefinita

en: &Blank page
it: Pagina &vuota

en: Browsing history
it: Nella cronologia

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
it: Puoi eliminare pagine in cache, cookies e altri dati.

en: Delete &files...
it: Elimina &file...

en: &Settings...
it: &Impostazioni...

en: Delete browsing history
it: Elimina la cronologia

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
it: File temporanei di internet
    Copie in cache di pagine web, immagini e certificati.

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
it: Cookie
    File salvati sul tuo computer da siti web, che memorizzano le impostazioni dell'utente e le informazioni di accesso.

en: History
    List of websites you have accessed.
it: Cronologia
    Lista dei siti web che hai visitato.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
it: Dati dei moduli
    Nome utente e altre informazioni che hai inserito nei moduli.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
it: Password
    Password salvate che hai inserito nei moduli.

en: Delete
it: Elimina

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
it: I certificati sono usati per la tua identificazione personale e per identificare le autorità e gli editori dei certificati.

en: Certificates...
it: Certificati...

en: Publishers...
it: Editori...

en: Internet Settings
it: Impostazioni di Internet

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
it: Configura il browser Internet di Wine e le relative impostazioni

en: Security settings for zone:
it: Impostazioni di sicurezza per la zona:

en: Custom
it: Personalizza

en: Very Low
it: Molto basso

en: Low
it: Bassa

en: Medium
it: Medio

en: Increased
it: Aumentato

en: High
it: Alta

en: &Disable
it: &Disabilita

en: Error converting object to primitive type
it: Errore nel convertire un oggetto ad un tipo primitivo

en: Invalid procedure call or argument
it: Chiamata o argomento di procedura non valido

en: Subscript out of range
it: Sottoscript fuori portata

en: Object required
it: Richiesto un oggetto

en: Automation server can't create object
it: Il server di automazione non può creare l'oggetto

en: Object doesn't support this property or method
it: L'oggetto non supporta questa proprietà o metodo

en: Object doesn't support this action
it: L'oggetto non supporta questa azione

en: Argument not optional
it: Argomento non opzionale

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: Expected ';'
it: Richiesto ';'

en: Expected '('
it: Richiesto '('

en: Expected ')'
it: Richiesto ')'

en: Unterminated string constant
it: Costante stringa non terminata

en: Can't have 'break' outside of loop
it: Impossibile avere 'break' fuori dal ciclo

en: Can't have 'continue' outside of loop
it: Impossibile avere 'continue' fuori dal ciclo

en: Label redefined
it: Etichetta ridefinita

en: Label not found
it: Etichetta non trovata

en: Conditional compilation is turned off
it: Compilazione condizionale disattivata

en: Number expected
it: Richiesto un numero

en: Function expected
it: Richiesta una funzione

en: '[object]' is not a date object
it: '[oggetto]' non è un oggetto data

en: Object expected
it: Previsto un oggetto

en: Illegal assignment
it: Assegnamento illegale

en: '|' is undefined
it: '|' non è definito

en: Boolean object expected
it: Previsto un oggetto Booleano

en: Cannot delete '|'
it: Impossibile eliminare '|'

en: VBArray object expected
it: Previsto un oggetto VBArray

en: JScript object expected
it: Previsto un oggetto JScript

en: Syntax error in regular expression
it: Errore di sintassi nell'espressione regolare

en: URI to be encoded contains invalid characters
it: L'URI da codificare contiene caratteri non validi

en: URI to be decoded is incorrect
it: L'URI da decodificare non è corretto

en: Array length must be a finite positive integer
it: La lunghezza dell'array deve essere un intero finito e positivo

en: Array object expected
it: Previsto un oggetto array

en: Western Europe and United States
it: Europa Occidentale e Stati Uniti

en: Central Europe
it: Europa Centrale

en: Turkic
it: Turco

en: Korean
it: Coreano

en: Traditional Chinese
it: Cinese Tradizionale

en: Simplified Chinese
it: Cinese Semplificato

en: Indic
it: Indu

en: Georgian
it: Georgico

en: Armenian
it: Armeno

en: Success.
it: Successo.

en: Invalid function.
it: Funzione non valida.

en: File not found.
it: File non trovato.

en: Path not found.
it: Percorso non trovato.

en: Too many open files.
it: Troppi file aperti.

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Invalid handle.
it: Handle non valido.

en: Memory trashed.
it: Memoria buttata.

en: Not enough memory.
it: Non abbastanza memoria.

en: Invalid block.
it: Blocco non valido.

en: Bad environment.
it: Ambiente non corretto.

en: Bad format.
it: Formato non corretto.

en: Invalid access.
it: Accesso non valido.

en: Invalid data.
it: Dati non validi.

en: Out of memory.
it: Finita memoria disponibile.

en: Invalid drive.
it: Unità non valida.

en: Can't delete current directory.
it: Impossibile eliminare la cartella corrente.

en: Not same device.
it: Non la stessa unità.

en: No more files.
it: Nessun file più.

en: Write protected.
it: Protetto da scrittura.

en: Bad unit.
it: Unità non corretta.

en: Not ready.
it: Non pronto.

en: Bad command.
it: Comando non corretto.

en: CRC error.
it: Errore CRC.

en: Bad length.
it: Lunghezza non corretta.

en: Seek error.
it: Errore di seek.

en: Not DOS disk.
it: Non un disco DOS.

en: Sector not found.
it: Settore non trovato.

en: Out of paper.
it: Carta finita.

en: Write fault.
it: Errore in scrittura.

en: Read fault.
it: Errore in lettura.

en: General failure.
it: Errore generico.

en: Sharing violation.
it: Violazione di condivisione.

en: Lock violation.
it: Violazione di lock.

en: Wrong disk.
it: Disco sbagliato.

en: Sharing buffer exceeded.
it: Superato buffer di condivisione.

en: End of file.
it: Fine del file.

en: Disk full.
it: Disco pieno.

en: Request not supported.
it: Richiesta non supportata.

en: Remote machine not listening.
it: Macchina remota irraggiungibile.

en: Duplicate network name.
it: Nome network duplicato.

en: Bad network path.
it: Percorso network non corretto.

en: Network busy.
it: Network occupato.

en: Device does not exist.
it: Unità non esiste.

en: Too many commands.
it: Troppi comandi.

en: Adapter hardware error.
it: Errore dell'adattatore hardware.

en: Bad network response.
it: Risposta del network non corretta.

en: Unexpected network error.
it: Errore del network inaspettato.

en: Bad remote adapter.
it: Adattatore remoto non corretto.

en: Print queue full.
it: Coda di stampa piena.

en: No spool space.
it: Finito spazio di spool.

en: Print canceled.
it: Stampa annullata.

en: Network name deleted.
it: Nome network eliminato.

en: Network access denied.
it: Accesso al network negato.

en: Bad device type.
it: Tipo di unità errato.

en: Bad network name.
it: Nome network non corretto.

en: Too many network names.
it: Troppi nomi network.

en: Too many network sessions.
it: Troppe sessioni network.

en: Sharing paused.
it: Condivisione in pausa.

en: Request not accepted.
it: Richiesta non accettata.

en: Redirector paused.
it: Redirector in pausa.

en: File exists.
it: File esistente.

en: Cannot create.
it: Impossibile creare.

en: Int24 failure.
it: Int24 fallito.

en: Out of structures.
it: Strutture finite.

en: Already assigned.
it: Già assegnato.

en: Invalid password.
it: Password non valida.

en: Invalid parameter.
it: Parametro non valido.

en: Net write fault.
it: Fallimento di scrittura in rete.

en: No process slots.
it: Nessun slot di processo.

en: Too many semaphores.
it: Troppi semafori.

en: Exclusive semaphore already owned.
it: Semaforo esclusivo già posseduto.

en: Semaphore is set.
it: Il semaforo è impostato.

en: Too many semaphore requests.
it: Troppe richieste di semafori.

en: Invalid at interrupt time.
it: Non valido al momento dell'interrupt.

en: Semaphore owner died.
it: Il proprietario del semaforo è morto.

en: Semaphore user limit.
it: Limite dell'utente del semaforo.

en: Insert disk for drive %1.
it: Inserisci disco per l'unità %1.

en: Drive locked.
it: Unità bloccata.

en: Broken pipe.
it: Pipe rotta.

en: Open failed.
it: Apertura fallita.

en: Buffer overflow.
it: Overflow del buffer.

en: No more search handles.
it: Finiti gli handle di ricerca.

en: Invalid target handle.
it: Handle dell'oggetto non valido.

en: Invalid IOCTL.
it: IOCTL non valido.

en: Invalid verify switch.
it: Interruttore di verifica non valido.

en: Bad driver level.
it: Livello driver non corretto.

en: Call not implemented.
it: Chiamata non implementata.

en: Semaphore timeout.
it: Timeout del semaforo.

en: Insufficient buffer.
it: Buffer insufficiente.

en: Invalid name.
it: Nome non valido.

en: Invalid level.
it: Livello non valido.

en: No volume label.
it: Nessuna etichetta di volume.

en: Module not found.
it: Modulo non trovato.

en: Procedure not found.
it: Procedura non trovata.

en: No children to wait for.
it: Nessun figlio da aspettare.

en: Child process has not completed.
it: Il processo figlio non ha finito.

en: Invalid use of direct access handle.
it: Uso non valido dell'handle per l'accesso diretto.

en: Negative seek.
it: Seek negativo.

en: Drive is a JOIN target.
it: L'unità è oggetto di JOIN.

en: Drive is already JOINed.
it: L'unità è già in JOIN.

en: Drive is already SUBSTed.
it: L'unità è già in SUBST.

en: Drive is not JOINed.
it: L'unità non è in JOIN.

en: Drive is not SUBSTed.
it: L'unità non è in SUBST.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
it: Tentativo di JOIN su un'unità già in JOIN.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
it: Tentativo di SUBST su un'unità già in SUBST.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
it: Tentativo di JOIN su un'unità già in SUBST.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
it: Tentativo di SUBST su un'unità già in JOIN.

en: Drive is busy.
it: Unità occupata.

en: Same drive.
it: Stessa unità.

en: Not top-level directory.
it: Cartella non top-level.

en: Directory is not empty.
it: Cartella non vuota.

en: Path is in use as a SUBST.
it: Il percorso è in uso come SUBST.

en: Path is in use as a JOIN.
it: Il percorso è in uso come JOIN.

en: Path is busy.
it: Percorso occupato.

en: Already a SUBST target.
it: Già in SUBST.

en: System trace not specified or disallowed.
it: Trace di sistema non specificata o disabilitata.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
it: Conto degli eventi per DosMuxSemWait incorretto.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
it: Troppi waiters per DosMuxSemWait.

en: DosSemMuxWait list invalid.
it: Lista di DosSemMuxWait non valida.

en: Volume label too long.
it: Etichetta di volume troppo lunga.

en: Too many TCBs.
it: Troppi TCB.

en: Signal refused.
it: Segnale rifiutato.

en: Segment discarded.
it: Segmento scartato.

en: Segment not locked.
it: Segmento non bloccato.

en: Bad thread ID address.
it: Indirizzo ID thread non corretto.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
it: Argomenti di DosExecPgm non corretti.

en: Path is invalid.
it: Percorso non valido.

en: Signal pending.
it: Segnale in attesa.

en: Max system-wide thread count reached.
it: Raggiunto il massimo numero di thread per l'intero sistema.

en: Lock failed.
it: Lock fallito.

en: Resource in use.
it: Risorsa in uso.

en: Cancel violation.
it: Annulla violazione.

en: Atomic locks not supported.
it: Lock atomici non supportati.

en: Invalid segment number.
it: Numero del segmento non valido.

en: Invalid ordinal for %1.
it: Ordinale non valido per %1.

en: File already exists.
it: File esistente.

en: Invalid flag number.
it: Numero di flag non valido.

en: Semaphore name not found.
it: Nome del semaforo non trovato.

en: Invalid starting code segment for %1.
it: Segmento iniziale di codice non valido per %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
it: Segmento iniziale di pila non valido per %1.

en: Invalid module type for %1.
it: Tipo del modulo non valido per %1.

en: Invalid EXE signature in %1.
it: Firma EXE non valida in %1.

en: EXE %1 is marked invalid.
it: EXE %1 è marcato non valido.

en: Bad EXE format for %1.
it: Formato EXE non corretto per %1.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
it: I dati ripetuti superano 64k in %1.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
it: MinAllocSize non valido in %1.

en: Dynlink from invalid ring.
it: Dynlink da un ring non valido.

en: IOPL not enabled.
it: IOPL non abilitato.

en: Invalid SEGDPL in %1.
it: SEGDPL non valido in %1.

en: Auto data segment exceeds 64k.
it: Segmento di dati Auto supera 64k.

en: Ring 2 segment must be movable.
it: Segmento ring 2 deve essere spostabile.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
it: Catena di rilocazioni supera il limite del segmento in %1.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
it: Loop infinito nella catena di rilocazioni in %1.

en: Environment variable not found.
it: Variabile d'ambiente non trovata.

en: No signal sent.
it: Nessun segnale mandato.

en: File name is too long.
it: Nome del file troppo lungo.

en: Ring 2 stack in use.
it: Pila ring 2 in uso.

en: Error in use of filename wildcards.
it: Errore nell'uso di wildcard nel nome del file.

en: Invalid signal number.
it: Numero del segnale non valido.

en: Error setting signal handler.
it: Errore nell'impostazione del gestore di segnali.

en: Segment locked.
it: Segmento bloccato.

en: Too many modules.
it: Troppi moduli.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
it: Chiamate annidate LoadModule non permesse.

en: Machine type mismatch.
it: Discordanza di tipo di macchina.

en: Bad pipe.
it: Pipe non corretta.

en: Pipe busy.
it: Pipe occupata.

en: Pipe closed.
it: Pipe chiusa.

en: Pipe not connected.
it: Pipe non connessa.

en: More data available.
it: Più dati disponibili.

en: Session canceled.
it: Sessione annullata.

en: Invalid extended attribute name.
it: Nome dell'attributo esteso non valido.

en: Extended attribute list inconsistent.
it: Lista dell'attributo esteso non consistente.

en: No more data available.
it: Finiti i dati disponibili.

en: Cannot use Copy API.
it: Impossibile usare l'API Copia.

en: Directory name invalid.
it: Nome della cartella non valido.

en: Extended attributes didn't fit.
it: Gli attributi estesi troppo grandi.

en: Extended attribute file corrupt.
it: File dell'attributo esteso corrotto.

en: Extended attribute table full.
it: Tabella dell'attributo esteso piena.

en: Invalid extended attribute handle.
it: Handle dell'attributo esteso non valido.

en: Extended attributes not supported.
it: Attributi estesi non supportati.

en: Mutex not owned by caller.
it: Mutex non posseduta dal chiamante.

en: Too many posts to semaphore.
it: Troppi post al semaforo.

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
it: Read/WriteProcessMemory parzialmente completata.

en: The oplock wasn't granted.
it: L'oplock non è stato concesso.

en: Invalid oplock message received.
it: Messaggio dell'oplock ricevuto non valido.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
it: Messaggio 0x%1 non trovato nel file %2.

en: Invalid address.
it: Indirizzo non valido.

en: Arithmetic overflow.
it: Overflow aritmetico.

en: Pipe connected.
it: Pipe connessa.

en: Pipe listening.
it: Pipe in ascolto.

en: Extended attribute access denied.
it: Negato l'accesso all'attributo esteso.

en: I/O operation aborted.
it: Operazione di I/O interrotta.

en: Overlapped I/O incomplete.
it: I/O sovrapposto incompleto.

en: Overlapped I/O pending.
it: I/O sovrapposto in attesa.

en: No access to memory location.
it: Negato l'accesso alla locazione di memoria.

en: Swap error.
it: Errore di swap.

en: Stack overflow.
it: Overflow della pila.

en: Invalid message.
it: Messaggio non valido.

en: Cannot complete.
it: Impossibile completare.

en: Invalid flags.
it: Flag non valide.

en: Unrecognized volume.
it: Volume non riconosciuto.

en: File invalid.
it: File non valido.

en: Cannot run full-screen.
it: Impossibile eseguire a schermo intero.

en: Nonexistent token.
it: Token non esistente.

en: Registry corrupt.
it: Registro corrotto.

en: Invalid key.
it: Chiave non valida.

en: Can't open registry key.
it: Impossibile aprire la chiave di registro.

en: Can't read registry key.
it: Impossibile leggere chiave di registro.

en: Can't write registry key.
it: Impossibile scrivere chiave di registro.

en: Registry has been recovered.
it: Il registro è stato recuperato.

en: Registry is corrupt.
it: Il registro è corrotto.

en: I/O to registry failed.
it: I/O verso il registro fallito.

en: Not registry file.
it: Non un file di registro.

en: Key deleted.
it: Chiave eliminata.

en: No registry log space.
it: Nessuno spazio di log del registro.

en: Registry key has subkeys.
it: La chiave di registro ha sottochiavi.

en: Subkey must be volatile.
it: La sottochiave deve essere volatile.

en: Notify change request in progress.
it: Notifica richiesta di cambiamento in corso.

en: Dependent services are running.
it: Servizi dipendenti sono in esecuzione.

en: Invalid service control.
it: Controllo del servizio non valido.

en: Service request timeout.
it: Timeout della richiesta del servizio.

en: Cannot create service thread.
it: Impossibile creare thread del servizio.

en: Service database locked.
it: Database dei servizi bloccato.

en: Service already running.
it: Servizio già in esecuzione.

en: Invalid service account.
it: Account servizio non valido.

en: Service is disabled.
it: Servizio disabilitato.

en: Circular dependency.
it: Dipendenza circolare.

en: Service does not exist.
it: Servizio inesistente.

en: Service cannot accept control message.
it: Il servizio non accetta messaggi di controllo.

en: Service not active.
it: Servizio non attivo.

en: Service controller connect failed.
it: Connessione al controller del servizio fallita.

en: Exception in service.
it: Eccezione nel servizio.

en: Database does not exist.
it: Database inesistente.

en: Service-specific error.
it: Errore specifico del servizio.

en: Process aborted.
it: Processo interrotto.

en: Service dependency failed.
it: Fallita dipendenza del servizio.

en: Service login failed.
it: Fallito login del servizio.

en: Service start-hang.
it: Hang alla partenza del servizio.

en: Invalid service lock.
it: Lock del servizio non valido.

en: Service marked for delete.
it: Servizio marcato per l'eliminazione.

en: Service exists.
it: Servizio esistente.

en: System running last-known-good config.
it: Sistema già in esecuzione con l'ultima configurazione conosciuta buona.

en: Service dependency deleted.
it: Eliminata dipendenza del servizio.

en: Boot already accepted as last-good config.
it: Boot già accettato come ultima configurazione buona.

en: Service not started since last boot.
it: Servizio non avviato a partire dall'ultimo boot.

en: Duplicate service name.
it: Nome del servizio duplicato.

en: Different service account.
it: Account del servizio differente.

en: Driver failure cannot be detected.
it: Il fallimento del driver non può essere rilevato.

en: Process abort cannot be detected.
it: L'interruzione del processo non può essere rilevata.

en: No recovery program for service.
it: Nessun programma di recupero per il servizio.

en: Service not implemented by exe.
it: Servizio non implementato dall'exe.

en: End of media.
it: Fine del supporto.

en: Filemark detected.
it: Rilevato contrassegno del file.

en: Beginning of media.
it: Inizio del supporto.

en: Setmark detected.
it: Rilevato setmark.

en: No data detected.
it: Nessun dato rilevato.

en: Partition failure.
it: Fallimento della partizione.

en: Invalid block length.
it: Lunghezza del blocco non valida.

en: Device not partitioned.
it: Unità non partizionata.

en: Unable to lock media.
it: Impossibile bloccare il supporto.

en: Unable to unload media.
it: Impossibile scaricare il supporto.

en: Media changed.
it: Supporto cambiato.

en: I/O bus reset.
it: Reset del bus I/O.

en: No media in drive.
it: Nessun supporto nell'unità.

en: No Unicode translation.
it: Nessuna traduzione Unicode.

en: Shutdown in progress.
it: Spegnimento in corso.

en: No shutdown in progress.
it: Nessuno spegnimento in corso.

en: I/O device error.
it: Errore I/O dell'unità.

en: No serial devices found.
it: Nessuna unità seriale trovata.

en: Shared IRQ busy.
it: IRQ condiviso occupato.

en: Serial I/O completed.
it: I/O seriale completato.

en: Serial I/O counter timeout.
it: Timeout del contatore I/O seriale.

en: Floppy ID address mark not found.
it: Marchio d'accesso all'ID del floppy non trovato.

en: Floppy reports wrong cylinder.
it: Il floppy riporta cilindro sbagliato.

en: Unknown floppy error.
it: Errore sconosciuto del floppy.

en: Floppy registers inconsistent.
it: Registri del floppy inconsistenti.

en: Hard disk recalibrate failed.
it: Ricalibrazione del disco rigido fallita.

en: Hard disk operation failed.
it: Operazione del disco rigido fallita.

en: Hard disk reset failed.
it: Reset del disco rigido fallito.

en: End of tape media.
it: Fine del supporto a nastro.

en: Not enough server memory.
it: Finita la memoria del server.

en: Possible deadlock.
it: Possibile punto morto.

en: Incorrect alignment.
it: Allineamento incorretto.

en: Set-power-state vetoed.
it: Posto il veto su Set-power-state.

en: Set-power-state failed.
it: Set-power-state fallito.

en: Too many links.
it: Troppi collegamenti.

en: Newer Windows version needed.
it: Necessaria una versione di Windows più nuova.

en: Wrong operating system.
it: Sistema operativo sbagliato.

en: Single-instance application.
it: Applicazione a istanza singola.

en: Real-mode application.
it: Applicazione a modalità reale.

en: Invalid DLL.
it: DLL non valida.

en: No associated application.
it: Nessuna applicazione associata.

en: DDE failure.
it: Fallimento DDE.

en: DLL not found.
it: DLL non trovata.

en: Out of user handles.
it: Finiti gli handle dell'utente.

en: Message can only be used in synchronous calls.
it: Il messaggio può essere usato solo in chiamate sincronizzate.

en: The source element is empty.
it: L'elemento sorgente è vuoto.

en: The destination element is full.
it: L'elemento di destinazione è pieno.

en: The element address is invalid.
it: L'indirizzo dell'elemento non è valido.

en: The magazine is not present.
it: Il magazzino non è presente.

en: The device needs reinitialization.
it: L'unità deve essere reinizializzata.

en: The device requires cleaning.
it: L'unità necessita pulizia.

en: The device door is open.
it: Lo sportello dell'unità è aperto.

en: The device is not connected.
it: Unità non connessa.

en: Element not found.
it: Elemento non trovato.

en: No match found.
it: Nessuna corrispondenza trovata.

en: Property set not found.
it: Insieme di proprietà non trovato.

en: Point not found.
it: Punto non trovato.

en: No running tracking service.
it: Nessun servizio di tracciamento in esecuzione.

en: No such volume ID.
it: ID del volume inesistente.

en: Unable to remove the file to be replaced.
it: Impossibile rimuovere il file da sostituire.

en: Unable to move the replacement file into place.
it: Impossibile spostare il file di sostituzione nella posizione.

en: Moving the replacement file failed.
it: Spostamento del file di sostituzione fallito.

en: The journal is being deleted.
it: Journal in corso di eliminazione.

en: The journal is not active.
it: Journal non attivo.

en: Potential matching file found.
it: Probabile file corrispondente trovato.

en: The journal entry was deleted.
it: Voce del journal eliminata.

en: Invalid device name.
it: Nome dell'unità non valido.

en: Connection unavailable.
it: Connessione non disponibile.

en: Device already remembered.
it: Unità già ricordata.

en: No network or bad path.
it: Percorso non di rete o non corretto.

en: Invalid network provider name.
it: Nome del provider network non valido.

en: Cannot open network connection profile.
it: Impossibile aprire il profilo di connessione al network.

en: Corrupt network connection profile.
it: Profilo di connessione al network corrotto.

en: Not a container.
it: Non un contenitore.

en: Extended error.
it: Errore esteso.

en: Invalid group name.
it: Nome del gruppo non valido.

en: Invalid computer name.
it: Nome del computer non valido.

en: Invalid event name.
it: Nome dell'evento non valido.

en: Invalid domain name.
it: Nome del dominio non valido.

en: Invalid service name.
it: Nome del servizio non valido.

en: Invalid network name.
it: Nome del network non valido.

en: Invalid share name.
it: Nome dello share non valido.

en: Invalid message name.
it: Nome del messaggio non valido.

en: Invalid message destination.
it: Destinazione del messaggio non valida.

en: Session credential conflict.
it: Conflitto delle credenziali di sessione.

en: Remote session limit exceeded.
it: Superato il limite delle sessioni remote.

en: Duplicate domain or workgroup name.
it: Nome del dominio o del workgroup duplicato.

en: No network.
it: Nessun network.

en: Operation canceled by user.
it: Operazione annullata dall'utente.

en: File has a user-mapped section.
it: Il file ha una sezione mappata ad utente.

en: Connection refused.
it: Connessione rifiutata.

en: Connection gracefully closed.
it: Connessione ben chiusa.

en: Address already associated with transport endpoint.
it: Indirizzo già associato con un endpoint di trasporto.

en: Address not associated with transport endpoint.
it: Indirizzo non associato con un endpoint di trasporto.

en: Connection invalid.
it: Connessione non valida.

en: Connection is active.
it: Connessione attiva.

en: Network unreachable.
it: Network non raggiungibile.

en: Host unreachable.
it: Host non raggiungibile.

en: Protocol unreachable.
it: Protocollo non raggiungibile.

en: Port unreachable.
it: Porta non raggiungibile.

en: Request aborted.
it: Richiesta interrotta.

en: Connection aborted.
it: Connessione interrotta.

en: Please retry operation.
it: Riprovare l'operazione.

en: Connection count limit reached.
it: Raggiunto il limite di connessioni.

en: Login time restriction.
it: Restrizione del tempo di login.

en: Login workstation restriction.
it: Restrizione del login in workstation.

en: Incorrect network address.
it: Indirizzo network non corretto.

en: Service already registered.
it: Servizio già registrato.

en: Service not found.
it: Servizio non trovato.

en: User not authenticated.
it: Utente non autenticato.

en: User not logged on.
it: Utente non logged in.

en: Continue work in progress.
it: Continua il lavoro in corso.

en: Already initialized.
it: Già inizializzato.

en: No more local devices.
it: Nessuna unità locale in più.

en: The site does not exist.
it: Sito inesistente.

en: The domain controller already exists.
it: Il controllore del dominio già esiste.

en: Supported only when connected.
it: Supportata solo quando connessa.

en: Perform operation even when nothing changed.
it: Esegui operazione anche quando non ci sono modifiche.

en: The user profile is invalid.
it: Profilo utente non valido.

en: Not supported on Small Business Server.
it: Non supportato su Small Business Server.

en: Not all privileges assigned.
it: Non tutti i privilegi assegnati.

en: Some security IDs not mapped.
it: Alcuni ID di sicurezza non assegnati.

en: No quotas for account.
it: Nessuna quota per account.

en: Local user session key.
it: Chiave di sessione dell'utente locale.

en: Password too complex for LM.
it: Password troppo complessa per LM.

en: Unknown revision.
it: Revisione sconosciuta.

en: Incompatible revision levels.
it: Livelli di revisione incompatibili.

en: Invalid owner.
it: Proprietario non valido.

en: Invalid primary group.
it: Gruppo primario non valido.

en: No impersonation token.
it: Nessun token di rappresentazione.

en: Can't disable mandatory group.
it: Impossibile disabilitare gruppo obbligatorio.

en: No logon servers available.
it: Nessun server di logon disponibile.

en: No such logon session.
it: Nessuna sessione logon del genere.

en: No such privilege.
it: Nessun privilegio del genere.

en: Privilege not held.
it: Privilegio non posseduto.

en: Invalid account name.
it: Nome dell'account non valido.

en: User already exists.
it: Utente già esistente.

en: No such user.
it: Nessun utente del genere.

en: Group already exists.
it: Gruppo già esistente.

en: No such group.
it: Nessun gruppo del genere.

en: User already in group.
it: Utente già nel gruppo.

en: User not in group.
it: Utente non nel gruppo.

en: Can't delete last admin user.
it: Impossibile eliminare l'ultimo utente amministratore.

en: Wrong password.
it: Password sbagliata.

en: Ill-formed password.
it: Password malformata.

en: Password restriction.
it: Restrizione sulla password.

en: Logon failure.
it: Logon fallito.

en: Account restriction.
it: Restrizione sull'account.

en: Invalid logon hours.
it: Ore di logon non valide.

en: Invalid workstation.
it: Workstation non valida.

en: Password expired.
it: Password scaduta.

en: Account disabled.
it: Account disabilitato.

en: No security ID mapped.
it: Nessun ID di sicurezza mappato.

en: Too many LUIDs requested.
it: Troppi LUID richiesti.

en: LUIDs exhausted.
it: LUID finiti.

en: Invalid sub authority.
it: Sotto autorità non valida.

en: Invalid ACL.
it: ACL non valido.

en: Invalid SID.
it: SID non valido.

en: Invalid security descriptor.
it: Descrittore di sicurezza non valido.

en: Bad inherited ACL.
it: ACL ereditato non corretto.

en: Server disabled.
it: Server disabilitato.

en: Server not disabled.
it: Server non disabilitato.

en: Invalid ID authority.
it: ID autorità non valido.

en: Allotted space exceeded.
it: Superato lo spazio assegnato.

en: Invalid group attributes.
it: Attributi del gruppo non validi.

en: Bad impersonation level.
it: Livello di rappresentazione non valido.

en: Can't open anonymous security token.
it: Impossibile aprire il token di sicurezza anonimo.

en: Bad validation class.
it: Classe di convalida non corretta.

en: Bad token type.
it: Tipo del token non corretto.

en: No security on object.
it: Nessuna sicurezza sull'oggetto.

en: Can't access domain information.
it: Impossibile accedere alle informazioni sul dominio.

en: Invalid server state.
it: Stato del server non valido.

en: Invalid domain state.
it: Stato del dominio non valido.

en: Invalid domain role.
it: Ruolo del dominio non valido.

en: No such domain.
it: Nessun dominio del genere.

en: Domain already exists.
it: Dominio esistente.

en: Domain limit exceeded.
it: Superato il limite di domini.

en: Internal database corruption.
it: Corruzione del database interno.

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: Generic access types not mapped.
it: Tipi di accesso generico non mappati.

en: Bad descriptor format.
it: Formato del descrittore non corretto.

en: Not a logon process.
it: Non un processo di logon.

en: Logon session ID exists.
it: L'ID della sessione di logon esiste.

en: Unknown authentication package.
it: Pacchetto di autenticazione sconosciuto.

en: Bad logon session state.
it: Stato della sessione di logon non corretto.

en: Logon session ID collision.
it: Collisione ID sessione di logon.

en: Invalid logon type.
it: Tipo di logon non valido.

en: Cannot impersonate.
it: Impossibile rappresentare.

en: Invalid transaction state.
it: Stato della transazione non valido.

en: Security DB commit failure.
it: Fallimento del commit al DB della sicurezza.

en: Account is built-in.
it: Account predefinito.

en: Group is built-in.
it: Gruppo predefinito.

en: User is built-in.
it: Utente predefinito.

en: Group is primary for user.
it: Gruppo primario per l'utente.

en: Token already in use.
it: Token già in uso.

en: No such local group.
it: Nessun gruppo locale del genere.

en: User not in local group.
it: Utente non nel gruppo locale.

en: User already in local group.
it: Utente già nel gruppo locale.

en: Local group already exists.
it: Gruppo locale esistente.

en: Logon type not granted.
it: Tipo di logon non garantito.

en: Too many secrets.
it: Troppi segreti.

en: Secret too long.
it: Segreto troppo lungo.

en: Internal security DB error.
it: Errore interno del DB della sicurezza.

en: Too many context IDs.
it: Troppi ID di contesto.

en: Cross-encrypted NT password required.
it: Richiesta password NT cross-criptata.

en: No such member.
it: Nessun membro del genere.

en: Invalid member.
it: Membro non valido.

en: Too many SIDs.
it: Troppi SID.

en: Cross-encrypted LM password required.
it: Richiesta password LM cross-criptata.

en: No inheritable components.
it: Nessun componente ereditabile.

en: File or directory corrupt.
it: File o cartella corrotti.

en: Disk is corrupt.
it: Disco corrotto.

en: No user session key.
it: Nessuna chiave di sessione utente.

en: License quota exceeded.
it: Superata la quota di licenze.

en: Wrong target name.
it: Nome dell'obiettivo non corretto.

en: Mutual authentication failed.
it: Autenticazione mutuale fallita.

en: Time skew between client and server.
it: Scostamento temporale tra client e server.

en: Invalid window handle.
it: Handle della finestra non valido.

en: Invalid menu handle.
it: Handle del menù non valido.

en: Invalid cursor handle.
it: Handle del cursore non valido.

en: Invalid accelerator table handle.
it: Handle della tabella dell'acceleratore non valido.

en: Invalid hook handle.
it: Handle dell'hook non valido.

en: Invalid DWP handle.
it: Handle DWP non valido.

en: Can't create top-level child window.
it: Impossibile creare finestra figlia top-level.

en: Can't find window class.
it: Impossibile trovare la class finestra.

en: Window owned by another thread.
it: Finestra posseduta da un altro thread.

en: Hotkey already registered.
it: Scorciatoia da tastiera già registrata.

en: Class already exists.
it: Class esistente.

en: Class does not exist.
it: Class non esiste.

en: Class has open windows.
it: Class con finestre aperte.

en: Invalid index.
it: Indice non valido.

en: Invalid icon handle.
it: Handle dell'icona non valido.

en: Private dialog index.
it: Indice di un dialog privato.

en: List box ID not found.
it: ID List Box non trovato.

en: No wildcard characters.
it: Nessun carattere jolly.

en: Clipboard not open.
it: Appunti non aperti.

en: Hotkey not registered.
it: Scorciatoia da tastiere non registrata.

en: Not a dialog window.
it: Non una finestra dialog.

en: Control ID not found.
it: ID del controllo non trovato.

en: Invalid combo box message.
it: Messaggio della combo box non valido.

en: Not a combo box window.
it: Non una finestra combo box.

en: Invalid edit height.
it: Modifica dell'altezza non valida.

en: DC not found.
it: DC non trovata.

en: Invalid hook filter.
it: Filtro dell'hook non valido.

en: Invalid filter procedure.
it: Procedura del filtro non valida.

en: Hook procedure needs module handle.
it: La procedura dell'hook necessita dell'handle del modulo.

en: Global-only hook procedure.
it: Procedura hook solo globale.

en: Journal hook already set.
it: Hook del giornale già impostato.

en: Hook procedure not installed.
it: Procedura hook non installata.

en: Invalid list box message.
it: Messaggio della list box non valido.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
it: LB_SETCOUNT inviato non valido.

en: No tab stops on this list box.
it: Nessun tab stop in questa list box.

en: Can't destroy object owned by another thread.
it: Impossibile distruggere oggetto posseduto da un altro thread.

en: Child window menus not allowed.
it: Menù nella finestra figlia non permessi.

en: Window has no system menu.
it: La finestra non ha un menù di sistema.

en: Invalid message box style.
it: Stile del messagebox non valido.

en: Invalid SPI parameter.
it: Parametro SPI non valido.

en: Screen already locked.
it: Schermo già bloccato.

en: Window handles have different parents.
it: Gli handle della finestra hanno genitori differenti.

en: Not a child window.
it: Non una finestra figlia.

en: Invalid GW command.
it: Comando GW non valido.

en: Invalid thread ID.
it: ID thread non valido.

en: Not an MDI child window.
it: Non una finestra figlia MDI.

en: Popup menu already active.
it: Menù a comparsa già attivo.

en: No scrollbars.
it: Nessuna barra dello scorrimento.

en: Invalid scrollbar range.
it: Range della barra dello scorrimento non valido.

en: Invalid ShowWin command.
it: Comando ShowWin non valido.

en: No system resources.
it: Nessuna risorsa di sistema.

en: No non-paged system resources.
it: Nessuna risorsa di sistema non paginata.

en: No paged system resources.
it: Nessuna risorsa di sistema paginata.

en: No working set quota.
it: Nessuna quota impostata funzionante.

en: No page file quota.
it: Nessuna quota del file di paginazione.

en: Exceeded commitment limit.
it: Superato il limite di commitment.

en: Menu item not found.
it: Elemento del menù non trovato.

en: Invalid keyboard handle.
it: Handle della tastiera non valido.

en: Hook type not allowed.
it: Tipo di aggancio non permesso.

en: Interactive window station required.
it: Stazione interattiva di finestre richiesta.

en: Timeout.
it: Tempo scaduto.

en: Invalid monitor handle.
it: Handle del monitor non valido.

en: Event log file corrupt.
it: File di log degli eventi corrotto.

en: Event log can't start.
it: Impossibile avviare il log degli eventi.

en: Event log file full.
it: File di log degli eventi pieno.

en: Event log file changed.
it: Cambiato il file di log degli eventi.

en: Installer service failed.
it: Fallimento del servizio di installazione.

en: Installation aborted by user.
it: Installazione interrotta dall'utente.

en: Installation failure.
it: Installazione fallita.

en: Installation suspended.
it: Installazione sospesa.

en: Unknown product.
it: Prodotto sconosciuto.

en: Unknown feature.
it: Funzionalità sconosciuta.

en: Unknown component.
it: Componente sconosciuto.

en: Unknown property.
it: Proprietà sconosciuta.

en: Invalid handle state.
it: Stato handle non valido.

en: Bad configuration.
it: Configurazione non buona.

en: Index is missing.
it: Indice mancante.

en: Installation source is missing.
it: Sorgente di installazione mancante.

en: Wrong installation package version.
it: Versione del pacchetto di installazione sbagliata.

en: Product uninstalled.
it: Prodotto disinstallato.

en: Invalid query syntax.
it: Sintassi della richiesta non valida.

en: Invalid field.
it: Campo non valido.

en: Device removed.
it: Unità rimossa.

en: Installation already running.
it: Installazione già in esecuzione.

en: Installation package failed to open.
it: Impossibile aprire il pacchetto di installazione.

en: Installation package is invalid.
it: Pacchetto di installazione non valido.

en: Installer user interface failed.
it: Fallimento dell'interfaccia utente dell'installer.

en: Failed to open installation log file.
it: Impossibile aprire il file log di installazione.

en: Installation language not supported.
it: Linguaggio di installazione non supportato.

en: Installation transform failed to apply.
it: Impossibile applicare la trasformazione di installazione.

en: Installation package rejected.
it: Pacchetto di installazione respinto.

en: Function could not be called.
it: Impossibile chiamare funzione.

en: Function failed.
it: Fallimento della funzione.

en: Invalid table.
it: Tabella non valida.

en: Data type mismatch.
it: Discordanza del tipo dei dati.

en: Unsupported type.
it: Tipo non supportato.

en: Creation failed.
it: Creazione fallita.

en: Temporary directory not writable.
it: Cartella temporanea non scrivibile.

en: Installation platform not supported.
it: Piattaforma di installazione non supportata.

en: Installer not used.
it: Installer non usato.

en: Failed to open the patch package.
it: Impossibile aprire il pacchetto patch.

en: Invalid patch package.
it: Pacchetto patch non valido.

en: Unsupported patch package.
it: Pacchetto patch non supportato.

en: Another version is installed.
it: Un'altra versione è già installato.

en: Invalid command line.
it: Linea di comando non valida.

en: Remote installation not allowed.
it: Installazione da remoto non permessa.

en: Reboot initiated after successful install.
it: Riavvio iniziato a seguito dell'installazione riuscita.

en: Invalid string binding.
it: Legame di stringa non valido.

en: Wrong kind of binding.
it: Tipo sbagliato di legame.

en: Invalid binding.
it: Legame non valido.

en: RPC protocol sequence not supported.
it: Sequenza del protocollo RPC non supportata.

en: Invalid RPC protocol sequence.
it: Sequenza del protocollo RPC non valida.

en: Invalid string UUID.
it: UUID della stringa non valido.

en: Invalid endpoint format.
it: Formato endpoint non valido.

en: Invalid network address.
it: Indirizzo network non valido.

en: No endpoint found.
it: Nessun endpoint trovato.

en: Invalid timeout value.
it: Valore di timeout non valido.

en: Object UUID not found.
it: UUID dell'oggetto non trovato.

en: UUID already registered.
it: UUID già registrato.

en: UUID type already registered.
it: Tipo UUID già registrato.

en: Server already listening.
it: Server in ascolto.

en: No protocol sequences registered.
it: Nessuna sequenza di protocollo registrata.

en: RPC server not listening.
it: Server RPC non in ascolto.

en: Unknown manager type.
it: Tipo del gestore sconosciuto.

en: Unknown interface.
it: Interfaccia sconosciuta.

en: No bindings.
it: Nessun legame.

en: No protocol sequences.
it: Nessuna sequenza di protocollo.

en: Can't create endpoint.
it: Impossibile creare endpoint.

en: Out of resources.
it: Risorse finite.

en: RPC server unavailable.
it: Server RPC non disponibile.

en: RPC server too busy.
it: Server RPC troppo occupato.

en: Invalid network options.
it: Opzioni network non valide.

en: No RPC call active.
it: Nessuna chiamata RPC attiva.

en: RPC call failed.
it: Chiamata RPC fallita.

en: RPC call failed and didn't execute.
it: Chiamata RPC fallita e non eseguita.

en: RPC protocol error.
it: Errore protocollo RPC.

en: Unsupported transfer syntax.
it: Sintassi di trasferimento non supportata.

en: Invalid tag.
it: Etichetta non valida.

en: Invalid array bounds.
it: Estremi dell'array non validi.

en: No entry name.
it: Nessun nome di elementi.

en: Invalid name syntax.
it: Sintassi del nome non valida.

en: Unsupported name syntax.
it: Sintassi del nome non supportata.

en: No network address.
it: Nessun indirizzo network.

en: Duplicate endpoint.
it: Endpoint duplicato.

en: Unknown authentication type.
it: Tipo di autenticazione sconosciuto.

en: Maximum calls too low.
it: Numero massimo di chiamate troppo basso.

en: String too long.
it: Stringa troppo lunga.

en: Protocol sequence not found.
it: Sequenza di protocollo non trovata.

en: Procedure number out of range.
it: Numero della procedura fuori portata.

en: Binding has no authentication data.
it: Il legame non ha dati per l'autenticazione.

en: Unknown authentication service.
it: Servizio di autenticazione sconosciuto.

en: Unknown authentication level.
it: Livello di autenticazione sconosciuto.

en: Invalid authentication identity.
it: Identità di autenticazione non valida.

en: Unknown authorization service.
it: Servizio di autorizzazione sconosciuto.

en: Invalid entry.
it: Elemento non valido.

en: Can't perform operation.
it: Impossibile eseguire operazione.

en: Endpoints not registered.
it: Endpoint non registrati.

en: Nothing to export.
it: Niente da esportare.

en: Incomplete name.
it: Nome incompleto.

en: Invalid version option.
it: Opzione di versione non valida.

en: No more members.
it: Nessun membro in più.

en: Not all objects unexported.
it: Non tutti gli oggetti non esportati.

en: Interface not found.
it: Interfaccia non trovata.

en: Entry already exists.
it: Elemento esistente.

en: Entry not found.
it: Elemento non trovato.

en: Name service unavailable.
it: Servizio nomi non disponibile.

en: Invalid network address family.
it: Famiglia di indirizzi network non valida.

en: Operation not supported.
it: Operazione non supportata.

en: No security context available.
it: Nessun contesto di sicurezza disponibile.

en: RPCInternal error.
it: Errore interno RPC.

en: RPC divide-by-zero.
it: Divisione per zero RPC.

en: Address error.
it: Errore indirizzo.

en: Floating-point divide-by-zero.
it: Divisione per zero in virgola mobile.

en: Floating-point underflow.
it: Underflow in virgola mobile.

en: Floating-point overflow.
it: Overflow in virgola mobile.

en: No more entries.
it: Nessun elemento in più.

en: Character translation table open failed.
it: Fallita apertura della tavole di traduzione caratteri.

en: Character translation table file too small.
it: File della tavola di traduzione caratteri troppo piccolo.

en: Null context handle.
it: Handle di contesto nullo.

en: Context handle damaged.
it: Handle di contesto danneggiato.

en: Binding handle mismatch.
it: Non corrispondenza dell'handle di legame.

en: Cannot get call handle.
it: Impossibile ottenere l'handle di chiamata.

en: Null reference pointer.
it: Puntatore di riferimento nullo.

en: Enumeration value out of range.
it: Valore dell'enumerazione fuori portata.

en: Byte count too small.
it: Conto dei byte troppo piccolo.

en: Bad stub data.
it: Dati stub non corretti.

en: Invalid user buffer.
it: Buffer utente non valido.

en: Unrecognized media.
it: Supporto non riconosciuto.

en: No trust secret.
it: Nessun segreto di fiducia.

en: No trust SAM account.
it: Nessun account SAM di fiducia.

en: Trusted domain failure.
it: Fallimento del dominio fidato.

en: Trusted relationship failure.
it: Fallimento della relazione fidata.

en: Trust logon failure.
it: Fallimento del logon di fiducia.

en: RPC call already in progress.
it: Chiamata RPC in corso.

en: NETLOGON is not started.
it: NETLOGON non è avviato.

en: Account expired.
it: Account scaduto.

en: Redirector has open handles.
it: Il redirector ha handle aperti.

en: Printer driver already installed.
it: Driver stampante già installato.

en: Unknown port.
it: Porta sconosciuta.

en: Unknown printer driver.
it: Driver stampante sconosciuto.

en: Unknown print processor.
it: Processore di stampa sconosciuto.

en: Invalid separator file.
it: Separatore di file non valido.

en: Invalid priority.
it: Priorità non valida.

en: Invalid printer name.
it: Nome della stampante non valido.

en: Printer already exists.
it: Stampante esistente.

en: Invalid printer command.
it: Comando stampante non valido.

en: Invalid data type.
it: Tipo di dati non valido.

en: Invalid environment.
it: Ambiente non valido.

en: No more bindings.
it: Nessun legame più.

en: Can't log on with inter-domain trust account.
it: Logon impossibile con account di fiducia interdominio.

en: Can't log on with workstation trust account.
it: Logon impossibile con account di fiducia workstation.

en: Can't log on with server trust account.
it: Logon impossibile con account di fiducia server.

en: Domain trust information inconsistent.
it: Informazioni sulla fiducia del dominio inconsistenti.

en: Server has open handles.
it: Il server ha handle aperti.

en: Resource data not found.
it: Dati risorsa non trovati.

en: Resource type not found.
it: Tipo risorsa non trovato.

en: Resource name not found.
it: Nome risorsa non trovato.

en: Resource language not found.
it: Linguaggio risorsa non trovato.

en: Not enough quota.
it: Non abbastanza quota.

en: No interfaces.
it: Nessuna interfaccia.

en: RPC call canceled.
it: Chiamata RPC annullata.

en: Binding incomplete.
it: Legame incompleto.

en: RPC comm failure.
it: Fallimento comando RPC.

en: Unsupported authorization level.
it: Livello autorizzazione non supportato.

en: No principal name registered.
it: Nessun nome principale registrato.

en: Not an RPC error.
it: Non un errore RPC.

en: UUID is local only.
it: UUID solo locale.

en: Security package error.
it: Errore del pacchetto sicurezza.

en: Thread not canceled.
it: Thread non annullato.

en: Invalid handle operation.
it: Handle operazione non valido.

en: Wrong serializing package version.
it: Versione di serializzazione del pacchetto sbagliata.

en: Wrong stub version.
it: Versione stub sbagliata.

en: Invalid pipe object.
it: Oggetto pipe non valido.

en: Wrong pipe order.
it: Ordine pipe sbagliato.

en: Wrong pipe version.
it: Versione pipe sbagliata.

en: Group member not found.
it: Membro del gruppo non trovato.

en: Can't create endpoint mapper DB.
it: Impossibile creare DB del mapper di endpoint.

en: Invalid object.
it: Oggetto non valido.

en: Invalid time.
it: Ora non valida.

en: Invalid form name.
it: Nome della scheda non valido.

en: Invalid form size.
it: Dimensione della scheda non valido.

en: Already awaiting printer handle.
it: Già in attesa dell'handle della stampante.

en: Printer deleted.
it: Stampante eliminata.

en: Invalid printer state.
it: Stato della stampante non valido.

en: User must change password.
it: L'utente deve cambiare la password.

en: Domain controller not found.
it: Controller del dominio non trovato.

en: Account locked out.
it: Account bloccato.

en: Invalid pixel format.
it: Formato pixel non valido.

en: Invalid driver.
it: Driver non valido.

en: Invalid object resolver set.
it: Insieme di risolutori di oggetto non valido.

en: Incomplete RPC send.
it: Invio RPC incompleto.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
it: Handle RPC asincrono non valido.

en: Invalid asynchronous RPC call.
it: Chiamata RPC asincrona non valida.

en: RPC pipe closed.
it: Pipe RPC chiusa.

en: Discipline error on RPC pipe.
it: Errore di disciplina sulla pipe RPC.

en: No data on RPC pipe.
it: Nessun dato sulla pipe RPC.

en: No site name available.
it: Nessun nome del sito disponibile.

en: The file cannot be accessed.
it: Impossibile accedere al file.

en: The filename cannot be resolved.
it: Impossibile risolvere il nome del file.

en: RPC entry type mismatch.
it: Discordanza del tipo di voce RPC.

en: Not all objects could be exported.
it: Impossibile esportare tutti gli oggetti.

en: The interface could not be exported.
it: Impossibile esportare l'interfaccia.

en: The profile could not be added.
it: Impossibile aggiungere il profilo.

en: The profile element could not be added.
it: Impossibile aggiungere l'elemento del profilo.

en: The profile element could not be removed.
it: Impossibile rimuovere l'elemento del profilo.

en: The group element could not be added.
it: Impossibile aggiungere l'elemento del gruppo.

en: The group element could not be removed.
it: Impossibile rimuovere l'elemento del gruppo.

en: The username could not be found.
it: Impossibile trovare il nome utente.

en: Normal
it: Normali

en: Local Port
it: Porta locale

en: Local Monitor
it: Schermo locale

en: Add a Local Port
it: Aggiungi una porta locale

en: &Enter the port name to add:
it: &Inserisci il nome della porta da aggiungere:

en: Configure LPT Port
it: Configura la porta LPT

en: Timeout (seconds)
it: Timeout (secondi)

en: &Transmission Retry:
it: &Tentativi di trasmissione:

en: '%s' is not a valid port name
it: '%s' non è un nome di porta valido

en: Port %s already exists
it: La porta %s già esiste

en: This port has no options to configure
it: Questa porta non ha opzioni da configurare

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
it: Impossibile inviare la mail poiché non hai un client di posta MAPI installato.

en: Send Mail
it: Invia Mail

en: Enter Network Password
it: Inserisci la password di rete

en: Please enter your username and password:
it: Inserire nome utente e password:

en: User
it: Utente

en: &Save this password (insecure)
it: &Memorizza la password (non sicuro)

en: Entire Network
it: Tutta la rete

en: Sound Selection
it: Selezione dell'audio

en: &Save As...
it: &Salva con nome...

en: &Format:
it: &Formato:

en: &Attributes:
it: &Attributi:

en: Hyperlink
it: Iperlink

en: Hyperlink Information
it: Informazioni sull'iperlink

en: &Type:
it: &Tipo:

en: HTML Document
it: Documento HTML

en: Downloading from %s...
it: Scaricando da %s...

en: Done
it: Fatto

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
it: Impossibile aprire il pacchetto di installazione specificato. Per favore controlla l'indirizzo del file e riprova.

en: path %s not found
it: percorso %s non trovato

en: insert disk %s
it: inserire disco %s

en: enter which folder contains %s
it: immettere il nome della cartella che contiene %s

en: install source for feature missing
it: sorgente di installazione per la funzionalità mancante

en: network drive for feature missing
it: periferica di rete per la funzionalità mancante

en: feature from:
it: funzionalità da:

en: choose which folder contains %s
it: selezionare la cartella che contiene %s

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: Folder: [1]
it: Cartella: [1]

en: Font: [1]
it: Carattere: [1]

en: {{Disk full: }}
it: {{Disco pieno: }}

en: Wine MS-RLE video codec
it: Codec video MS-RLE di Wine

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
it: Codec video MS-RLE di Wine
    Copyright 2002 Michael Günnewig

en: Video Compression
it: Compressione video

en: &Compressor:
it: &Compressore:

en: Con&figure...
it: Con&figura...

en: &About
it: &Informazioni

en: Compression &Quality:
it: &Qualità della compressione:

en: &Key Frame Every
it: &Keyframe ogni

en: &Data Rate
it: &Rate di dati

en: Full Frames (Uncompressed)
it: Frame completi (non compresso)

en: Wine Video 1 video codec
it: Codec Video Wine Video 1

en: unknown object
it: oggetto sconosciuto

en: title bar
it: barra del titolo

en: menu bar
it: barra dei menù

en: scroll bar
it: barra dello scorrimento

en: grip
it: maniglia

en: sound
it: suono

en: cursor
it: cursore

en: caret
it: cursore di testo

en: alert
it: allarme

en: window
it: finestra

en: popup menu
it: menù a comparsa

en: menu item
it: elemento del menù

en: tool tip
it: tooltip

en: application
it: applicazione

en: document
it: documento

en: pane
it: pannello

en: chart
it: diagramma

en: dialog
it: dialogo

en: border
it: bordo

en: grouping
it: raggruppamento

en: separator
it: separatore

en: tool bar
it: barra degli strumenti

en: status bar
it: barra dello stato

en: table
it: tabella

en: column header
it: intestazione di colonna

en: row header
it: intestazione di riga

en: column
it: colonna

en: row
it: riga

en: cell
it: cella

en: link
it: collegamento

en: help balloon
it: fumetto d'aiuto

en: character
it: carattere

en: list
it: lista

en: list item
it: elemento della lista

en: outline
it: schema

en: outline item
it: elemento dello schema

en: page tab
it: linguetta di pagina

en: property page
it: pagina delle proprietà

en: indicator
it: indicatore

en: graphic
it: immagine

en: static text
it: testo statico

en: text
it: testo

en: push button
it: pulsante

en: check button
it: pulsante di controllo

en: radio button
it: pulsante radio

en: combo box
it: casella combinata

en: drop down
it: lista a discesa

en: progress bar
it: barra del progresso

en: dial
it: quadrante

en: hot key field
it: campo con scorciatoia da tastiera

en: slider
it: diapositiva

en: spin box
it: casella di selezione

en: diagram
it: diagramma

en: animation
it: animazione

en: equation
it: equazione

en: drop down button
it: pulsante a discesa

en: menu button
it: bottone menù

en: grid drop down button
it: griglia con pulsante a discesa

en: white space
it: spazio bianco

en: page tab list
it: lista delle linguette di pagina

en: clock
it: orologio

en: split button
it: pulsante di menù combinato

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: outline button
it: pulsante dello schema

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Advanced
it: Avanzato

en: Insert Object
it: Inserisci oggetto

en: Object Type:
it: Tipo di oggetto:

en: Result
it: Risultato

en: Create New
it: Crea nuovo

en: Create Control
it: Crea controllo

en: Create From File
it: Crea da file

en: &Add Control...
it: &Aggiungi controllo...

en: Display As Icon
it: Visualizza come icona

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Paste Special
it: Incolla speciale

en: Source:
it: Origine:

en: &Paste
it: &Incolla

en: Paste &Link
it: Incolla &collegamento

en: &As:
it: &Come:

en: &Display As Icon
it: &Mostra come icona

en: Change &Icon...
it: Cambia &icona...

en: Insert a new %s object into your document
it: Inserisci un nuovo oggetto %s nel documento

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
it: Inserisci i contenuti del file come un oggetto nel documento in modo da poterlo attivare usando il programma che lo ha creato.

en: Browse
it: Sfoglia

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
it: Il file non sembra essere un modulo OLE valido. Impossibile registrare il controllo OLE.

en: Add Control
it: Aggiungi controllo

en: &Object
it: &Elemento

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
it: Inserisce i contenuti degli appunti nel tuo documento come %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
it: Inserisce i contenuti degli appunti nel tuo documento permettendoti di attivarlo usando %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
it: Inserisce i contenuti degli appunti nel tuo documento permettendoti di attivarlo usando %s. Sarà mostrato come un'icona.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
it: Inserisce i contenuti degli appunti nel tuo documento come %s. I dati sono collegati al file sorgente in modo che i cambiamenti in quello si riflettano sul tuo documento.

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
it: Inserisce un'immagine degli appunti nel tuo documento. L'immagine è collegata al file sorgente in modo che i cambiamenti in quello si riflettano sul tuo documento.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
it: Inserisce una scorciatoia che punta alla locazione dei contenuti degli appunti. La scorciatoia è collegata al file sorgente in modo che i cambiamenti in quello si riflettano sul tuo documento.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
it: Inserisce i contenuti degli appunti nel tuo documento.

en: Unknown Type
it: Tipo sconosciuto

en: Unknown Source
it: Sorgente sconosciuta

en: the program which created it
it: Il programma che lo ha creato

en: Scanning
it: Scansione

en: SCANNING... Please Wait
it: SCANSIONE... Aspetta un momento

[ctx: unit: microseconds]
en: us
it: µs

en: Settings for %s
it: Impostazioni di %s

en: Baud Rate
it: Rate di bit (Baud)

en: Parity
it: Parità

en: Flow Control
it: Controllo di flusso

en: Data Bits
it: Bit di dati

en: Stop Bits
it: Bit di stop

en: Copying Files...
it: Copia dei file in corso...

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Files Needed
it: File necessari

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
it: Inserisci il disco d'installazione del produttore, quindi
    assicurati che l'unità giusta sia selezionata sotto

en: Copy manufacturer's files from:
it: Copia i file del produttore da:

en: The file '%1' on %2 is needed
it: Il file '%1' su %2 è necessario

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Copy files from:
it: Copia i file da:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
it: Scrivi il percorso del file, poi clicca OK.

en: F&orward
it: &Avanti

en: &Save Background As...
it: &Salva sfondo come...

en: Set As Back&ground
it: Imposta come s&fondo

en: &Copy Background
it: &Copia sfondo

en: Set as &Desktop Item
it: Aggiungi come &oggetto della Scrivania

en: Create Shor&tcut
it: Crea co&llegamento

en: Add to &Favorites...
it: Aggiungi ai &Preferiti...

en: &Encoding
it: &Codifica

en: Pr&int
it: S&tampa

en: &Open Link
it: &Apri collegamento

en: Open Link in &New Window
it: Apri collegamento in una nuova &finestra

en: Save Target &As...
it: Salva o&ggetto come...

en: &Print Target
it: &Stampa oggetto

en: S&how Picture
it: &Mostra immagine

en: &Save Picture As...
it: Salva immagi&ne come...

en: &E-mail Picture...
it: Invia immagine tramite &e-mail...

en: Pr&int Picture...
it: S&tampa immagine...

en: &Go to My Pictures
it: &Vai a Immagini

en: Set as Back&ground
it: Im&posta come sfondo

en: Set as &Desktop Item...
it: Aggiungi come &oggetto della Scrivania...

en: Copy Shor&tcut
it: Copia co&llegamento

en: P&roperties
it: P&roprietà

en: &Undo
it: &Annulla

en: &Delete
it: Ca&ncella

en: &Select
it: &Seleziona

en: &Cell
it: &Cella

en: &Row
it: &Riga

en: &Column
it: C&olonna

en: &Table
it: &Tabella

en: &Cell Properties
it: Proprietà &cella

en: &Table Properties
it: Proprietà &tabella

en: Open in &New Window
it: Apri in una &Nuova Finestra

en: Cut
it: Taglia

en: &Save Video As...
it: Salva &video come...

en: Play
it: Riproduci

en: Rewind
it: Indietro

en: Trace Tags
it: Etichette di trace

en: Resource Failures
it: Fallimenti della risorsa

en: Dump Tracking Info
it: Emetti Tracking Info

en: Debug Break
it: Break di Debug

en: Debug View
it: Vista del Debug

en: Dump Tree
it: Emetti albero

en: Dump Lines
it: Emetti linee

en: Dump DisplayTree
it: Emetti DisplayTree

en: Dump FormatCaches
it: Emetti FormatCaches

en: Dump LayoutRects
it: Emetti LayoutRects

en: Memory Monitor
it: Monitor della Memoria

en: Performance Meters
it: Misuratori della prestazione

en: Save HTML
it: Salva HTML

en: &Browse View
it: &Vista Navigazione

en: &Edit View
it: &Vista Modifica

en: Scroll Here
it: Scorri qua

en: Top
it: Inizio

en: Bottom
it: Fine

en: Page Up
it: Pagina precedente

en: Page Down
it: Pagina successiva

en: Scroll Up
it: Scorri su

en: Scroll Down
it: Scorri giù

en: Left Edge
it: Margine sinistro

en: Right Edge
it: Margine destro

en: Page Left
it: Pagina a sinistra

en: Page Right
it: Pagina a destra

en: Scroll Left
it: Scorri a sinistra

en: Scroll Right
it: Scorri a destra

en: Wine Internet Explorer
it: Internet Explorer di Wine

en: &w&bPage &p
it: &w&bPagina &p

en: Lar&ge Icons
it: Icone &grandi

en: S&mall Icons
it: Icone &piccole

en: &List
it: &Elenco

en: &Details
it: &Dettagli

en: Arrange &Icons
it: Disponi &Icone

en: By &Name
it: Per &nome

en: By &Type
it: Per &tipo

en: By &Size
it: Per di&mensione

en: By &Date
it: Per &data

en: &Auto Arrange
it: &Disponi automaticamente

en: Line up Icons
it: Allinea icone

en: Paste as Link
it: Crea collegamento

en: New
it: Nuovo

en: New &Folder
it: Nuova &cartella

en: New &Link
it: Nuovo co&llegamento

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Erase
it: &Elimina

en: E&xplore
it: &Esplora

en: C&ut
it: &Taglia

en: Create &Link
it: Crea co&llegamento

en: &Rename
it: &Rinomina

en: E&xit
it: &Esci

en: &About Control Panel
it: &Informazioni sul Pannello di controllo

en: Browse for Folder
it: Sfoglia cartelle

en: Folder:
it: Cartella:

en: &Make New Folder
it: &Nuova cartella

en: Message
it: Messaggio

en: Yes to &all
it: Sì a &tutti

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Wine &license
it: &Licenza di Wine

en: Running on %s
it: In esecuzione su %s

en: Wine was brought to you by:
it: Wine è disponibile grazie a:

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
it: Digitare il nome del programma, della cartella, del documento o della risorsa internet, e Wine la aprirà.

en: &Open:
it: &Apri:

en: &Browse...
it: &Naviga...

en: Location:
it: Locazione:

en: Size:
it: Dimensione:

en: H&idden
it: &Nascosto

en: &Archive
it: &Archivio

en: Size
it: Dimensione

en: Type
it: Tipo

en: Modified
it: Modificato

en: Attributes
it: Attributi

en: Size available
it: Spazio disponibile

en: Comments
it: Commenti

en: Original location
it: Locazione originale

en: Date deleted
it: Data di eliminazione

[ctx: display name]
en: Desktop
it: Scrivania

en: My Computer
it: Risorse del computer

en: Control Panel
it: Pannello di Controllo

en: Select
it: Selezione

en: Restart
it: Riavvia

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
it: Vuoi simulare un riavvio di Windows?

en: Shutdown
it: Termina sessione

en: Do you want to shutdown your Wine session?
it: Vuoi terminare la sessione di Wine?

en: Programs
it: Programmi

en: Documents
it: Documenti

en: Favorites
it: Favoriti

en: StartUp
it: Esecuzione automatica

en: Start Menu
it: Menu Start

en: Music
it: Musica

en: Videos
it: Video

[ctx: directory]
en: Desktop
it: Scrivania

en: NetHood
it: Reti condivise

en: Templates
it: Modelli

en: PrintHood
it: Stampanti condivise

en: History
it: Cronologia

en: Program Files
it: Programmi

en: Pictures
it: Immagini

en: Common Files
it: File Comuni

en: Administrative Tools
it: Strumenti di amministrazione

en: Program Files (x86)
it: Programmi (x86)

en: Contacts
it: Contatti

en: Links
it: Collegamenti

en: Slide Shows
it: Presentazioni

en: Status
it: Stato

en: Model
it: Modello

en: Sample Music
it: Musica condivisa

en: Sample Pictures
it: Immagini condivise

en: Sample Playlists
it: Playlist condivise

en: Sample Videos
it: Video condivisi

en: Saved Games
it: Giochi salvati

en: Searches
it: Ricerche

en: Users
it: Utenti

en: Downloads
it: Download

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
it: Impossibile creare la cartella: accesso negato.

en: Error during creation of a new folder
it: Errore durante la creazione della cartella

en: Confirm file deletion
it: Confermare la cancellazione del file

en: Confirm folder deletion
it: Confermare la cancellazione della cartella

en: Are you sure you want to delete '%1'?
it: Sei sicuro di voler cancellare '%1'?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
it: Sei sicuro di voler cancellare questi %1 elementi?

en: Confirm file overwrite
it: Confermare la sovrascrittura del file

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
it: Questa cartella contiene già un file chiamato '%1'.
    
    Vuoi sostituirlo?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
it: Sei sicuro di voler cancellare gli oggetti selezionati?

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
it: Sei sicuro di voler mandare '%1' e tutto il suo contenuto nel cestino?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
it: Sei sicuro di voler mandare '%1' nel cestino?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
it: Sei sicuro di voler mandare questi %1 oggetti nel Cestino?

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
it: L'oggetto '%1' non può essere mandato al Cestino. Vuoi cancellarlo direttamente?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
it: Questa cartella contiene già una cartella chiamata '%1'.
    
    Se i file nella cartella di destinazione hanno gli stessi nomi dei file nella
    cartella selezionata, saranno sostituiti. Vuoi spostare o copiare
    la cartella?

en: Wine Control Panel
it: Pannello di controllo di Wine

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
it: Impossibile mostrare la finestra Sfoglia (errore interno)

en: Executable files (*.exe)
it: File eseguibili (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
it: Non c'è un programma Windows configurato per aprire questo tipo di file.

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
it: Sei sicuro di voler cancellare '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
it: Sei sicuro di voler cancellare questi %1 elementi?

en: Confirm deletion
it: Confermare l'eliminazione del file

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
it: Un file esiste già al percorso %1.
    
    Sostituirlo?

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
it: Una cartella esiste già al percorso %1.
    
    Sostituirla?

en: Confirm overwrite
it: Confermare la sovrascrittura del file

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
it: Questo programma è software libero; puoi redistribuirlo e/o modificarlo sotto i termini della GNU Lesser General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; sia la versione 2.1 della LGPL, sia (a tua scelta) una versione più nuova.
    
    Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; pure senza la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o ADEGUATEZZA PER UN PARTICOLARE SCOPO. Leggere la GNU Lesser General Public License per più informazioni.
    
    Dovresti aver ricevuto una copia della GNU Lesser General Public License insieme a questo programma; altrimenti, scrivi alla Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine License
it: Licenza di Wine

en: Trash
it: Cestino

en: Error
it: Errore

en: Don't show me th&is message again
it: Non mostrare nuovamente &questo messaggio

en: %d bytes
it: %d byte

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
it:  ore

en: Security Warning
it: Avviso di sicurezza

[ctx: window]
en: &Restore
it: &Ripristina

en: &Move
it: &Muovi

en: &Size
it: &Dimensione

en: Mi&nimize
it: Mi&nimizza

en: Ma&ximize
it: Ma&ssimizza

en: &Close	Alt+F4
it: &Chiudi	Alt+F4

en: &About Wine
it: &Informazioni su Wine

en: &Close	Ctrl+F4
it: &Chiudi	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
it: &Prossimo	Ctrl+F6

en: &Abort
it: &Abbandona

en: &Ignore
it: &Ignora

en: &Try Again
it: &Riprova

en: &Continue
it: &Continua

en: Select Window
it: Seleziona finestra

en: &More Windows...
it: &Più finestre...

en: Paper Si&ze:
it: &Dimensione del foglio:

en: Duplex:
it: Fronte retro:

en: Realm
it: Dominio

en: Authentication Required
it: Autenticazione richiesta

en: There is a problem with the certificate for this site.
it: È presente un problema con il certificato per questo sito.

en: Do you want to continue anyway?
it: Vuoi continuare comunque?

en: LAN Connection
it: Connessione LAN

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
it: Il certificato è stato emesso da un editore sconosciuto o non fidato.

en: The date on the certificate is invalid.
it: La data sul certificato non è valida.

en: The name on the certificate does not match the site.
it: Il nome sul certificato non corrisponde al sito.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
it: È presente almeno un problema di sicurezza non specificato con questo certificato.

en: The specified command was carried out.
it: Il comando specificato è stato eseguito.

en: Undefined external error.
it: Errore esterno non definito.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
it: È stato usato l'ID di un dispositivo che è fuori dalla portata del sistema.

en: The driver was not enabled.
it: Il driver non era abilitato.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
it: Il dispositivo specificato è già in uso. Attendere che sia nuovamente disponibile e riprovare.

en: The specified device handle is invalid.
it: L'handle del dispositivo specificato non è valido.

en: There is no driver installed on your system!
it: Nessun driver è presente nel sistema!

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
it: Memoria insufficiente per eseguire questa operazione. Chiudere una o più applicazioni per aumentare la memoria disponibile e riprovare.

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
it: Questa funzione non è supportata. Usare la funzione Capacità per determinare quali funzioni e messaggi sono supportati dal driver.

en: An error number was specified that is not defined in the system.
it: È stato specificato un numero di errore non definito dal sistema.

en: An invalid flag was passed to a system function.
it: Una flag non valida è stata passata a una funzione di sistema.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
it: Un parametro non valido è stato passato a una funzione di sistema.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
it: Il formato specificato non è supportato o non può essere tradotto. Usare la funzione Capacità per determinare le funzioni supportate.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
it: Impossibile effettuare questa operazione mentre il supporto di dati è ancora in esecuzione. Reinizializzare il dispositivo o attendere la fine dell'esecuzione.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
it: L'intestazione del wave non è stata preparata. Usare la funzione Prepare per preparare l'intestazione e riprovare.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
it: Impossibile aprire il dispositivo senza usare la flag WAVE_ALLOWSYNC. Usare la flag e riprovare.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
it: L'intestazione MIDI non è stata preparata. Usare la funzione Prepare per preparare l'intestazione e riprovare.

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
it: Non è stata trovata una mappa MIDI. Ci potrebbe essere un problema con il driver o il file MIDIMAP.CFG potrebbe essere danneggiato o mancante.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
it: La porta sta trasmettendo dati al dispositivo. Attendere la fine della trasmissione dati e riprovare.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
it: La configurazione MIDI attuale è danneggiata. Copiare l'originale del file MIDIMAP.CFG nella directory SYSTEM di Windows e riprovare.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
it: ID del dispositivo MCI non valido. Usare l'ID restituito quando il dispositivo MCI è stato inizializzato.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
it: Il driver non riconosce il parametro specificato del comando.

en: The driver cannot recognize the specified command.
it: Il driver non riconosce il comando specificato.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
it: C'è un problema con il dispositivo multimediale. Controllare che funzioni correttamente o contattare il produttore.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
it: Il dispositivo specificato non è inizializzato o non è riconosciuto da MCI.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
it: Il nome del dispositivo è già in uso come alias da parte di questa applicazione. Usare un alias univoco.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
it: Si è verificato un problema non rilevabile nel caricamento del driver specificato.

en: No command was specified.
it: Non è stato specificato nessun comando.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
it: La stringa di output è troppo grande per entrare nel buffer di ritorno. Aumentare la dimensione del buffer.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
it: Il comando specificato richiede un parametro che sia una stringa di caratteri. Fornirne uno.

en: The specified integer is invalid for this command.
it: Il numero intero specificato non è valido per questo comando.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
it: Il driver ha restituito un tipo non valido. Contattare il produttore del dispositivo per ottenere un nuovo driver.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
it: C'è un problema con il driver. Contattare il produttore del dispositivo per ottenere un nuovo driver.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
it: Il comando specificato richiede un parametro. Fornirne uno.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
it: Il dispositivo MCI in uso non supporta il comando specificato.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
it: Il file specificato non è stato trovato. Controllare che l'indirizzo e il nome del file siano corretti.

en: The device driver is not ready.
it: Il driver del dispositivo non è pronto.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
it: Si è verificato un problema nell'inizializzazione di MCI. Provare a riavviare Windows.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
it: Si è verificato un errore nel driver. Il driver è stato chiuso. Errore non accessibile.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
it: Non è possibile usare 'all' come nome del dispositivo con il comando specificato.

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
it: Si sono verificati errori in più di un dispositivo. Specificare ogni comando e dispositivo separatamente per determinare quali dispositivi hanno causato l'errore.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
it: Impossibile determinare il tipo di dispositivo dall'estensione data.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
it: Il parametro specificato è fuori dalla portata del comando specificato.

en: The specified parameters cannot be used together.
it: I parametri specificati non possono essere usati insieme.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
it: Impossibile salvare il file specificato. Controllare di avere abbastanza spazio libero o di essere ancora connessi alla rete.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
it: Il dispositivo specificato verrà chiuso. Attendere alcuni secondi e riprovare.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
it: L'alias specificato è già in uso da parte di questa applicazione. Usare un alias univoco.

en: The specified parameter is invalid for this command.
it: Il parametro specificato non è valido per questo comando.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
it: Il driver dell'unità è già in uso. Per condividerlo, usare il parametro 'shareable' con ogni comando 'open'.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
it: Il comando specificato richiede un alias, un file, un driver o il nome di un dispositivo. Fornirne uno.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
it: Il valore specificato non è valido per il formato dell'orario. Consultare la documentazione MCI per i formati validi.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
it: Manca un doppio apice di chiusura dal valore del parametro. Fornirne uno.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
it: Un valore o un parametro è stato specificato due volte. Specificarlo solo una volta.

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
it: Il file specificato non può essere aperto con il dispositivo MCI specificato. Il file potrebbe essere danneggiato o in un formato errato.

en: A null parameter block was passed to MCI.
it: Un blocco di parametri nulli è stato passato a MCI.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
it: Non è possibile salvare un file senza nome. Fornire un nome al file.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
it: È necessario specificare un alias quando si usa il parametro 'new'.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
it: Impossibile usare il flag 'notify' con dispositivi auto-inizializzati.

en: Cannot use a filename with the specified device.
it: Impossibile usare un nome file con il dispositivo specificato.

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
it: Impossibile eseguire i comandi nell'ordine specificato. Correggere la sequenza e riprovare.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
it: Impossibile eseguire il comando specificato con un dispositivo auto-inizializzato. Attendere la chiusura del dispositivo e riprovare.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
it: Il nome del file non è valido. Controllare che il nome del file non sia più lungo di 8 caratteri, seguito da un punto e un'estensione.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
it: Impossibile specificare altri caratteri dopo una stringa compresa tra apici.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
it: Il dispositivo specificato non è installato nel sistema. Usare l'opzione Drivers nel Pannello di Controllo per installare il dispositivo.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
it: Impossibile accedere al file o dispositivo MCI specificato. Provare a cambiare la cartella o riavviare il computer.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
it: Impossibile accedere al file o dispositivo MCI specificato perché l'applicazione non può cambiare cartella.

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
it: Impossibile accedere al file o dispositivo MCI specificato perché l'applicazione non può cambiare unità.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
it: Specificare un driver o dispositivo con meno di 79 caratteri.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
it: Specificare un driver o dispositivo con meno di 69 caratteri.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
it: Il comando specificato richiede un numero intero come parametro. Fornirne uno.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
it: Tutti i dispositivi wave che possono leggere il file nel formato attuale sono in uso. Attendere che un dispositivo wave sia libero e riprovare.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
it: Impossibile impostare il dispositivo wave attuale per la riproduzione perché in uso. Attendere che il dispositivo sia libero e riprovare.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
it: Tutti i dispositivi wave che possono registrare nel formato attuale sono in uso. Attendere che un dispositivo wave sia disponibile e riprovare.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
it: Impossibile impostare il dispositivo per registrare perché in uso. Attendere che il dispositivo sia disponibile e riprovare.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
it: Può essere usato qualunque dispositivo compatibile waveform per la riproduzione.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
it: Può essere usato qualunque dispositivo compatibile waveform per la registrazione.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
it: Nessun dispositivo wave installato può riprodurre i file nel formato attuale. Usare l'opzione Drivers per installare un dispositivo wave.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
it: Il dispositivo che si sta usando per riprodurre il file non riconosce il formato del file attuale.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
it: Nessun dispositivo wave installato può registrare dei file nel formato attuale. Usare l'opzione Drivers per installare un dispositivo wave.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
it: Il dispositivo che si sta usando per registrare non riconosce il formato del file attuale.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
it: I formati dell'orario del "song pointer" e SMPTE si escludono vicendevolmente. Non si possono usare insieme.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
it: Il dispositivo MIDI specificato non è installato nel sistema. Usare l'opzione Drivers nel Pannello di Controllo per installare un dispositivo MIDI.

en: An error occurred with the specified port.
it: Si è verificato un errore con la porta specificata.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
it: Non è stata specificata una porta MIDI nel sistema.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
it: Nel sistema non sono installati dispositivi MIDI. Usare l'opzione Drivers dal Pannello di Controllo per installare un driver MIDI.

en: There is no display window.
it: Non c'è nessuna finestra di visualizzazione.

en: Could not create or use window.
it: Impossibile usare o creare la finestra.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
it: Impossibile leggere il file specificato. Assicurarsi che il file sia ancora presente o controllare il disco o la connessione di rete.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
it: Impossibile scrivere il file specificato. Controllare di avere spazio libero sufficiente sul disco o di essere ancora connessi alla rete.

en: Print to File
it: Stampa su File

en: &Output File Name:
it: &Nome del file in uscita:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
it: Il file in uscita esiste già. Clicca su Ok per sovrascriverlo.

en: Unable to create the output file.
it: Impossibile creare il file in uscita.

en: Success
it: Successo

en: Operations Error
it: Errore nelle operazioni

en: Protocol Error
it: Errore nel protocollo

en: Time Limit Exceeded
it: Superato il tempo limite

en: Size Limit Exceeded
it: Superata la dimensione massima

en: Compare False
it: Compara falso

en: Compare True
it: Compara vero

en: Authentication Method Not Supported
it: Metodo di autenticazione non supportato

en: Strong Authentication Required
it: Autenticazione forte richiesta

en: Referral (v2)
it: Rinvio (v2)

en: Referral
it: Rinvio

en: Administration Limit Exceeded
it: Superato il limite di amministrazione

en: Unavailable Critical Extension
it: Estensione critica non disponibile

en: Confidentiality Required
it: Richiesta confidenzialità

en: No Such Attribute
it: Attributo inesistente

en: Undefined Type
it: Tipo non definito

en: Inappropriate Matching
it: Matching inappropriato

en: Constraint Violation
it: Violazione del vincolo

en: Attribute Or Value Exists
it: Attributo o valore esistente

en: Invalid Syntax
it: Sintassi non valida

en: No Such Object
it: Oggetto inesistente

en: Alias Problem
it: Problema di alias

en: Invalid DN Syntax
it: Sintassi DN non valida

en: Is Leaf
it: È foglia

en: Alias Dereference Problem
it: Problema di dereferenziazione di alias

en: Inappropriate Authentication
it: Autenticazione non appropriata

en: Invalid Credentials
it: Credenziali non valide

en: Insufficient Rights
it: Diritti insufficienti

en: Busy
it: Occupato

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Unwilling To Perform
it: Non intenzionato ad agire

en: Loop Detected
it: Trovato loop

en: Sort Control Missing
it: Controllo dell'ordine mancante

en: Index range error
it: Errore di range dell'indice

en: Naming Violation
it: Violazione di nominazione

en: Object Class Violation
it: Violazione di classe dell'oggetto

en: Not allowed on Non-leaf
it: Non permesso su non-foglie

en: Not allowed on RDN
it: Non permesso su RDN

en: Already Exists
it: Esiste già

en: No Object Class Mods
it: Nessuna mod di classi di oggetto

en: Results Too Large
it: Risultati troppo grandi

en: Affects Multiple DSAs
it: Ha effetto su molti DSA

en: Server Down
it: Server irraggiungibile

en: Local Error
it: Errore locale

en: Encoding Error
it: Errore di codifica

en: Decoding Error
it: Errore di decodifica

en: Timeout
it: Tempo scaduto

en: Auth Unknown
it: Autenticazione sconosciuta

en: Filter Error
it: Errore del filtro

en: User Canceled
it: Utente eliminato

en: Parameter Error
it: Errore del parametro

en: No Memory
it: Memoria non disponibile

en: Can't connect to the LDAP server
it: Impossibile connettersi al server LDAP

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
it: Operazione non supportata da questa versione del protocollo LDAP

en: Specified control was not found in message
it: Il controllo specificato non è stato trovato nel messaggio

en: No result present in message
it: Nessun risultato presente nel messaggio

en: More results returned
it: Più risultati ricevuti

en: Loop while handling referrals
it: Loop nel gestire i rinvii

en: Referral hop limit exceeded
it: Ecceduto il limite di salti di rinvio

en: Not Yet Implemented
it: Non ancora implementato

en: %1: File Not Found
it: %1: File non trovato

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
it: ATTRIB - Mostra o cambia gli attributi dei file.
    
    Sintassi:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [unità:][percorso][nome_file]
           [/S [/D]]
    
    Dove:
    
      +   Imposta un attributo.
      -   Cancella un attributo.
      R   File in sola lettura.
      A   File di archivio.
      S   File di sistema.
      H   File nascosto.
      [unità:][percorso][nome_file]
          Specifica uno o più file da elaborare con attrib.
      /S  Elabora i file corrispondenti nella cartella attuale e in tutte le sottocartelle.
      /D  Elabora anche le cartelle.

en: Ana&log
it: Ana&logico

en: Digi&tal
it: Digi&tale

en: &Font...
it: &Carattere...

en: &Without Titlebar
it: &Nascondi la barra del titolo

en: &Seconds
it: &Secondi

en: &Date
it: &Data

en: &Always on Top
it: &Sempre in primo piano

en: &About Clock
it: &Informazioni sull'Orologio

en: Clock
it: Orologio

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
it: CALL <nome_file_batch> si usa all'interno di un file batch per eseguire
    comandi da un altro file batch. Quando il file batch esiste, il controllo
    torna al file che l'ha chiamato. Il comando CALL può passare parametri alla
    procedura chiamata.
    
    Cambiamenti alla cartella predefinita, alle variabili d'ambiente etc fatti
    dentro una procedura chiamata sono ereditati dal chiamante.

en: CLS clears the console screen.
it: CLS pulisce la schermata della console.

en: COPY <filename> copies a file.
it: COPY <nome_file> copia un file.

en: CTTY changes the input/output device.
it: CTTY cambia l'unità di input/output.

en: DATE shows or changes the system date.
it: DATE mostra o cambia l'orario di sistema.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
it: DEL <nome_file> cancella un file o un insieme di file.

en: DIR lists the contents of a directory.
it: DIR elenca i contenuti di una cartella.

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
it: ECHO <string> mostra <string> sul dispositivo di terminale corrente.
    
    ECHO ON fa sì che tutti i comandi seguenti in un file batch siano mostrati
    sul dispositivo di terminale prima di essere eseguiti.
    
    ECHO OFF inverte l'effetto di un precedente ECHO ON (ECHO usa OFF per
    default). Si può evitare che il comando ECHO OFF sia mostrato precedendolo
    con un segno @.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
it: ERASE <nome_file> cancella un file o un insieme di file.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
it: Il comando GOTO trasferisce l'esecuzione ad un'altra istruzione dentro un
    file batch.
    
    L'etichetta di destinazione di un GOTO può essere lunga fino a 255
    caratteri ma non può includere spazi (questo è differente da altri sistemi
    operativi). Se esistono due o più etichette identiche in un file batch, la
    prima sarà sempre eseguita. Tentare un GOTO verso un'etichetta inesistente
    termina l'esecuzione del file batch.
    
    GOTO non ha effetto quando usato in modalità interattiva.

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
it: HELP <comando> mostra dei brevi dettagli di aiuto su un argomento.
    HELP senza argomenti mostra tutti i comandi CMD integrati.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
it: IF è usato per eseguire condizionatamente un comando.
    
    Sintassi: IF [NOT] EXIST nome_file comando
            IF [NOT] stringa1==stringa2 comando
            IF [NOT] ERRORLEVEL numero comando
    
    Nella seconda forma del comando, stringa1 e stringa2 devono essere in doppi
    apici. Il confronto non è sensibile alle maiuscole.

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
it: LABEL è usato per creare un'etichetta del volume di un disco.
    
    Sintassi: LABEL [unità:]
    Il comando ti chiederà la nuova etichetta di volume per l'unità specificata.
    Puoi mostrare l'etichetta di volume del disco con il comando VOL.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
it: MD <nome> è la versione ridotta di MKDIR. Crea una sottocartella.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
it: MKDIR <nome> crea una sottocartella.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
it: MOVE sposta un file o una cartella in un punto diverso nel file system.
    
    Se l'oggetto che viene spostato è una cartella allora tutti i files e le
    sottocartelle dentro l'oggetto saranno spostate insieme.
    
    MOVE fallisce se la nuova e la vecchia locazione sono su lettere di unità
    DOS differenti.

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
it: PATH mostra o cambia il percorso di ricerca di cmd.
    
    Usando PATH, verrà mostrato l'impostazione corrente di PATH (il cui valore
    è preso inizialmente dal registro). Per cambiarla, fai seguire al comando
    PATH comando PATH il nuovo valore.
    
    È anche possibile modificare il PATH usando la variabile d'ambiente PATH,
    per esempio:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
it: PAUSE mostra un messaggio sullo schermo che chiede all'utente di premere un tasto.
    
    È utile soprattutto in file batch per permettere all'utente di leggere
    l'output di un comando precedente prima che scorra via dallo schermo.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
it: PROMPT configura il prompt a linea di comando.
    
    La stringa che segue il comando PROMPT (e lo spazio immediatamente dopo)
    appariranno all'inizio della linea quando cmd sta aspettando l'input.
    
    Le seguenti stringhe di caratteri hanno il loro significato speciale mostrato:
    
    $$    Segno del dollaro  $_    Linefeed          $b    Segno della pipe (|)
    $d    Data attuale       $e    Escape            $g    Segno >
    $l    Segno <            $n    Unità attuale     $p    Percorso attuale
    $q    Segno uguale       $t    Orario attuale    $v    Versione di cmd
    
    Nota che inserire il comando PROMPT senza una stringa dopo resetta il
    prompt al default, che è la cartella corrente (che include la lettera
    dell'unità attuale) seguita da un segno maggiore (>).
    (come un comando PROMPT $p$g).
    
    Il prompt può essere cambiato anche alterando la variabile d'ambiente
    PROMPT, perciò il comando 'SET PROMPT=testo' ha lo stesso effetto di
    'PROMPT testo'.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
it: Una linea di comando che comincia con REM (seguito da uno spazio) non
    esegue alcuna azione e può, quindi, essere usata come un commento in un
    file batch.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
it: REN <nome_file> è la versione ridotta di RENAME. Rinomina un file.

en: RENAME <filename> renames a file.
it: RENAME <nome_file> rinomina un file.

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
it: SET mostra o cambia le variabili d'ambiente di cmd.
    
    SET senza parametri mostra tutto dell'ambiente attuale.
    
    Per creare o modificare una variabile d'ambiente, la sintassi è:
    
    SET <variabile>=<valore>
    
    dove <variabile> e <valore> sono stringhe di caratteri. Non devono esserci
    spazi prima del segno uguale, né il nome della variabile può avere spazi
    all'interno.
    
    Sotto Wine, l'ambiente del sistema operativo sottostante è incluso
    nell'ambiente Win32; ci saranno quindi generalmente molti più valori che in
    un'implementazione nativa di Win32. Nota che non è possibile influenzare
    l'ambiente del sistema operativo da dentro il cmd.

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
it: SHIFT è usato in un file batch per rimuovere un parametro dall'inizio della
    lista, perciò il parametro 2 diventa parametro 1 e così via. Non ha effetto
    se chiamato dalla linea di comando.

en: TIME sets or shows the current system time.
it: TIME imposta o mostra l'orario di sistema attuale.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
it: TITLE <stringa> imposta il titolo della finestra di cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
it: TYPE <nomedelfile> copia <nomedelfile> sul dispositivo della console (o
    ovunque se rediretto). Nessun controllo è fatto se il file sia testo
    leggibile.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
it: VERIFY è usato per impostare, pulire o verificare la flag di verify. Forme
    valide sono:
    
    VERIFY ON	Imposta la flag.
    VERIFY OFF	Pulisce la flag.
    VERIFY		Mostra ON o OFF a seconda dei casi.
    
    La flag di verify non ha funzioni in Wine.

en: VER displays the version of cmd you are running.
it: VER mostra la versione di cmd che stai usando.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
it: VOL mostra l'etichetta di volume di un'unità disco.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
it: ENDLOCAL termina la localizzazione dei cambiamenti dell'ambiente in un file
    batch che erano stati introdotti da un precedente SETLOCAL.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
it: SETLOCAL inizia la localizzazione dei cambiamenti dell'ambiente in un file
    batch.
    
    I cambiamenti dell'ambiente fatti dopo un SETLOCAL sono limitati al file
    batch e sono mantenuti fino al prossimo ENDLOCAL incontrato (o alla fine
    del file, qualunque venga prima), al cui punto le precedenti impostazioni
    dell'ambiente sono ripristinate.

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
it: POPD cambia la cartella attuale con l'ultima salvata con PUSHD.

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
it: ASSOC mostra o modifica le associazioni con le estensioni dei file.
    
    Sintassi: ASSOC [.ext[=[tipo_file]]]
    
    ASSOC senza parametri mostra le attuali associazioni dei file.
    Se usato con solo un'estensione di file, mostra l'associazione attuale.
    Non specificando alcun tipo di file dopo il segno uguale rimuove l'attuale
    associazione, se esiste.

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
it: FTYPE mostra o modifica i comandi di apertura associati ai tipi di file.
    
    Sintassi: FTYPE [tipo_file[=[comando_apertura]]]
    
    Senza parametri, mostra i tipi di file per i quali sono attualmente
    definiti comandi di apertura.
    Se usato con solo un tipo di file, mostra la stringa del comando di
    apertura associato, se esiste.
    Non specificare alcun comando di apertura dopo il segno uguale rimuove la
    stringa di comando associata con il tipo di file specificato.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
it: MORE mostra l'output di files o l'input dalla pipe in pagine.

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
it: CHOICE mostra un testo e aspetta l'inserimento da parte dell'utente di un
    tasto permesso da una lista selezionabile.
    CHOICE è usato generalmente per creare un menù a selezione in un file batch.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
it: EXIT termina la sessione corrente di cmd e torna al sistema operativo o
    alla shell dal quale hai chiamato cmd.

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

[ctx: Yes key]
en: Y
it: S

en: File association missing for extension %1
it: Associazione di file mancante per l'estensione %1

en: No open command associated with file type '%1'
it: Nessun comando di apertura associato con il tipo di file '%1'

en: Overwrite %1?
it: Sovrascrivere %1?

en: More...
it: Di più...

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
it: Linea nell'elaborazione Batch probabilmente troncata. Uso:

en: Argument missing
it: Manca un parametro

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: No help available for %1
it: Nessun aiuto disponibile per %1

en: Target to GOTO not found
it: Destinazione del GOTO non trovata

en: Current Date is %1
it: La data attuale è %1

en: Current Time is %1
it: L'ora attuale è %1

en: Enter new date:
it: Inserisci una nuova data:

en: Enter new time:
it: Inserisci una nuova ora:

en: Environment variable %1 not defined
it: Variabile d'ambiente %1 non definita

en: Failed to open '%1'
it: Impossibile aprire '%1'

en: Cannot call batch label outside of a batch script
it: Impossibile chiamare un'etichetta batch fuori da uno script batch

[ctx: All key]
en: A
it: T

en: Delete %1?
it: Eliminare %1?

en: Echo is %1
it: Echo è %1

en: Verify is %1
it: Verify è %1

en: Verify must be ON or OFF
it: Verify deve essere ON o OFF

en: Parameter error
it: Errore nel parametro

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
it: Il numero seriale del volume è %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
it: Etichetta del volume (11 caratteri, <Invio> per nessuno)?

en: PATH not found
it: PATH non trovato

en: Press any key to continue...
it: Premere un tasto qualsiasi per continuare...

en: Wine Command Prompt
it: Prompt dei comandi di Wine

en: More?
it: Di più?

en: The input line is too long.
it: La linea di input è troppo lunga.

en: Volume in drive %1!c! is %2
it: Il volume nell'unità %1!c! è %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
it: Il volume nell'unità %1!c! non ha etichetta.

en:  (Yes|No)
it:  (Sì|No)

en:  (Yes|No|All)
it:  (Sì|No|Tutti)

en: Cursor size
it: Dimensione del cursore

en: &Small
it: &Piccolo

en: &Medium
it: &Medio

en: &Large
it: &Grande

en: Command history
it: Cronologia

en: Popup menu
it: Menù a comparsa

en: &Control
it: &Controlla

en: S&hift
it: Sco&rri

en: &Font
it: &Carattere

en: &Color
it: C&olore

en: Configuration
it: Configurazione

en: Buffer zone
it: Zona del buffer

en: &Width:
it: &Larghezza:

en: &Height:
it: &Altezza:

en: Window size
it: Dimensione della finestra

en: W&idth:
it: &Larghezza:

en: H&eight:
it: &Altezza:

en: End of program
it: Fine del programma

en: &Close console
it: &Chiudi console

en: Edition
it: Edizione

en: &Edit
it: &Modifica

en: Set &Defaults
it: Imposta pre&definite

en: &Mark
it: Ma&rca

en: &Select all
it: &Seleziona tutto

en: Sc&roll
it: Sc&orri

en: S&earch
it: C&erca

en: Setup - Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: Setup - Current settings
it: Impostazioni correnti

en: Configuration error
it: Errore di configurazione

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
it: Ogni carattere è largo %1!u! pixel e alto %2!u! pixel

en: This is a test
it: Questa è una prova

en: DirectX Diagnostic Tool
it: Strumento di Diagnostica DirectX

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
it: Uso: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t nome_file | /x nome_file]

en: Wine Explorer
it: Explorer di Wine

en: &Run...
it: &Esegui...

en: Usage: hostname
it: Uso: hostname

en: Error: Invalid option '%c'.
it: Errore: opzione non valida '%c'.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
it: Errore: Impossibile impostare l'hostname di sistema con l'utility hostname.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
it: Uso: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
it: Errore: i parametri specificati della riga di comando sono sconosciuti o non validi

en: %1 adapter %2
it: %1 adattatore %2

en: Connection-specific DNS suffix
it: Suffisso DNS specifico per la connessione

en: Hostname
it: Nome host

en: Node type
it: Tipo nodo

en: Mixed
it: Misto

en: Hybrid
it: Ibrido

en: IP routing enabled
it: IP routing abilitato

en: Physical address
it: Indirizzo fisico

en: DHCP enabled
it: DHCP abilitato

en: Default gateway
it: Gateway predefinito

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
it: La sintassi di questo comando è:
    
    NET comando [argomenti]
        -o-
    NET comando /HELP
    
    Dove 'comando' è HELP, START, STOP o USE.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
it: La sintassi di questo comando è:
    
    NET START [servizio]
    
    Mostra la lista dei servizi in esecuzione se 'servizio' è omesso. Altrimenti, 'servizio' è il nome del servizio da far partire.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
it: La sintassi di questo comando è:
    
    NET STOP servizio
    
    Dove 'servizio' è il nome del servizio da fermare.

en: Stopping dependent service: %1
it: Interrompendo il servizio dipendente: %1

en: Could not stop service %1
it: Impossibile interrompere il servizio %1

en: Could not get handle to service control manager.
it: Impossibile ottenere l'handle del gestore del controllo del servizio.

en: Could not get handle to service.
it: Impossibile ottenere l'handle del servizio.

en: The %1 service is starting.
it: Il servizio %1 sarà avviato.

en: The %1 service was started successfully.
it: Il servizio %1 è stato avviato con successo.

en: The %1 service failed to start.
it: Impossibile avviare il servizio %1.

en: The %1 service is stopping.
it: Il servizio %1 sarà fermato.

en: The %1 service was stopped successfully.
it: Il servizio %1 è stato fermato con successo.

en: The %1 service failed to stop.
it: Impossibile fermare il servizio %1.

en: There are no entries in the list.
it: Non ci sono elementi nell'elenco.

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
it: 
    Stato  Locale   Remoto
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
it: %1      %2      %3      Risorse aperte: %4!u!

en: Paused
it: In pausa

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: A network error occurred
it: Errore di rete

en: Connection is being made
it: Connessione in corso

en: Reconnecting
it: Riconnessione

en: The following services are running:
it: I seguenti servizi sono in esecuzione:

en: &New	Ctrl+N
it: &Nuovo	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
it: &Apri...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
it: &Salva	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
it: &Stampa...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
it: &Imposta pagina...

en: P&rinter Setup...
it: &Configurazione stampante...

en: &Undo	Ctrl+Z
it: &Annulla	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
it: &Taglia	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
it: &Copia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
it: &Incolla	Ctrl+V

en: &Delete	Del
it: &Elimina	Canc

en: Select &all	Ctrl+A
it: Seleziona &tutto	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
it: &Ora/Data	F5

en: &Wrap long lines
it: &A capo automatico

en: &Search...	Ctrl+F
it: &Trova...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
it: &Trova successivo	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
it: &Sostituisci...	Ctrl+H

en: &Status Bar
it: Barra di &stato

en: &Contents	F1
it: &Contenuti	F1

en: &About Notepad
it: &Informazioni su Blocco note

en: Page Setup
it: Imposta pagina

en: &Header:
it: &Note a inizio pagina:

en: &Footer:
it: &Note a piè di pagina:

en: Margins (millimeters)
it: Margini (millimetri)

en: &Left:
it: &Sinistro:

en: &Top:
it: &Superiore:

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Page &p
it: Pagina &p

en: Notepad
it: Blocco Note

en: ERROR
it: ERRORE

en: Untitled
it: (senza nome)

en: Text files (*.txt)
it: File di testo (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
it: Il file '%s' non esiste.
    
    Creare un nuovo file?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
it: Il file '%s' è stato modificato.
    
    Salvare le modifiche?

en: '%s' could not be found.
it: '%s' non è stato trovato.

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
it: %1
    Questo file contiene caratteri Unicode che andranno persi se
    salvi questo file nella codifica %2.
    Per mantenere questi caratteri, clicca Annulla e scegli
    una delle opzioni Unicode nel menù a tendina Codifica.
    Continuare?

en: &Bind to file...
it: Fi&ssa su file...

en: &View TypeLib...
it: &Mostra TypeLib...

en: &System Configuration
it: Configurazione di &sistema

en: &Run the Registry Editor
it: Esegui l'editor di &registro

en: &CoCreateInstance Flag
it: Flag &CoCreateInstance

en: &In-process server
it: Handler &interno al processo

en: In-process &handler
it: &Handler interno al processo

en: &Local server
it: Server &locale

en: &Remote server
it: Server &remoto

en: View &Type information
it: Mostra informazioni sul &tipo

en: Create &Instance
it: Crea &istanza

en: Create Instance &On...
it: Crea istanza &su...

en: &Release Instance
it: &Rilascia istanza

en: Copy C&LSID to clipboard
it: Copia C&LSID negli appunti

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
it: Copia categoria oggetto &HTML negli appunti

en: &Expert mode
it: Modalità &esperto

en: &Hidden component categories
it: Categorie di componenti &nascoste

en: &Toolbar
it: Barra degli s&trumenti

en: &Refresh	F5
it: &Aggiorna	F5

en: &About OleView
it: &Informazioni su OleView

en: &Save as...
it: &Salva come...

en: &Group by type kind
it: &Raggruppa per tipo

en: Connect to another machine
it: Connetti ad un'altra macchina

en: &Machine name:
it: &Nome della macchina:

en: System Configuration
it: Configurazione di sistema

en: System Settings
it: Impostazioni di sistema

en: &Enable Distributed COM
it: &Abilita i COM Distribuiti

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
it: Abilita Connessioni &Remote (solo Win95)

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
it: Queste impostazioni cambiano solo i valori del registro.
    Non hanno effetto sulle prestazioni di Wine.

en: Default Interface Viewer
it: Visualizzatore di interfacce predefinito

en: Interface
it: Interfaccia

en: &View Type Info
it: &Vedi informazioni sul tipo

en: IPersist Interface Viewer
it: Visualizzatore di interfaccia IPersist

en: Class Name:
it: Nome della classe:

en: IPersistStream Interface Viewer
it: Visualizzatore di interfaccia IPersistStream

en: ITypeLib viewer
it: Visore ITypeLib

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
it: OleView - Visualizzatore di oggetti OLE/COM

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
it: File TypeLib (*.tlb;*.olb;*.dll;*.ocx;*.exe)

en: Bind to file via a File Moniker
it: Fissa su un file con un File Moniker

en: Open a TypeLib file and view the contents
it: Apri un file TypeLib e visualizza i contenuti

en: Change machine wide Distributed COM settings
it: Cambia le impostazioni per COM Distribuite per l'intera macchina

en: Run the Wine registry editor
it: Esegui l'editor di registro di Wine

en: Quit the application. Prompts to save changes
it: Chiudi l'applicazione. Chiede se salvare i cambiamenti

en: Create an instance of the selected object
it: Crea un'istanza dell'elemento selezionato

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
it: Crea un'istanza dell'elemento selezionato su una macchina specifica

en: Release the currently selected object instance
it: Rilascia l'istanza dell'elemento correntemente selezionato

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
it: Copia il GUID dell'elemento correntemente selezionato negli appunti

en: Display the viewer for the selected item
it: Mostra il visualizzatore per l'elemento selezionato

en: Toggle between expert and novice display mode
it: Cambia tra modalità visualizzazione esperto e novizio

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
it: Cambia display delle categorie di componenti che non devono essere visibili

en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nascondi la barra degli strumenti

en: Show or hide the status bar
it: Mostra o nascondi la barra di stato

en: Refresh all lists
it: Aggiorna tutte le liste

en: Display program information, version number and copyright
it: Mostra informazioni, numero di versione e copyright del programma

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
it: Richiedi un handler interno al server nella chiamata a CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
it: Richiedi un handler interno al processo nella chiamata a CoGetClassObject

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
it: Richiedi un server locale nella chiamata a CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
it: Richiedi un server remoto nella chiamata a CoGetClassObject

en: ObjectClasses
it: Classi dell'oggetto

en: Grouped by Component Category
it: Raggruppati per categoria di componente

en: OLE 1.0 Objects
it: Oggetti OLE 1.0

en: COM Library Objects
it: Oggetti di librerie COM

en: All Objects
it: Tutti gli oggetti

en: Application IDs
it: ID Applicazione

en: Type Libraries
it: Librerie di tipi

en: Interfaces
it: Interfacce

en: Registry
it: Registro

en: Implementation
it: Implementazione

en: Activation
it: Attivazione

en: CoGetClassObject failed.
it: CoGetClassObject fallito.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
it: LoadTypeLib( %1 ) fallito ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
it: Interfacce Ereditate

en: Save as an .IDL or .H file
it: Salva come file .IDL o .H

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Group typeinfos by kind
it: Raggruppa TypeInfo per tipologia

en: &New...
it: &Nuovo...

en: O&pen	Enter
it: &Apri	Invio

en: &Move...	F7
it: &Sposta...	F7

en: &Copy...	F8
it: &Copia...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
it: Propri&età	Alt+Invio

en: &Execute...
it: &Esegui...

en: E&xit Windows
it: &Esci

en: &Options
it: &Opzioni

en: &Arrange automatically
it: &Disposizione automatica

en: &Minimize on run
it: Esegui &minimizzato

en: &Save settings on exit
it: &Salva impostazioni in uscita

en: &Windows
it: F&inestre

en: &Overlapped	Shift+F5
it: &Sovrapponi	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
it: &Affianca	Shift+F4

en: &Arrange Icons
it: &Disponi icone

en: &About Program Manager
it: &Informazioni sul Gestore di programmi

en: Program &group
it: &Gruppo di programmi

en: &Program
it: &Programma

en: Move Program
it: Sposta Programma

en: Move program:
it: Sposta programma:

en: From group:
it: Dal gruppo:

en: &To group:
it: &Al gruppo:

en: Copy Program
it: Copia Programma

en: Copy program:
it: Copia programma:

en: Program Group Attributes
it: Proprietà del gruppo di Programmi

en: &Group file:
it: &File di gruppo:

en: Program Attributes
it: Proprietà del programma

en: &Command line:
it: &Linea di comando:

en: &Working directory:
it: Cartella di &lavoro:

en: &Key combination:
it: &Tasto di scelta rapida:

en: &Minimize at launch
it: &Avvia ridotto a icona

en: Change &icon...
it: &Cambia icona...

en: Change Icon
it: Cambia icona

en: &Filename:
it: &Nome del file:

en: Current &icon:
it: I&cona corrente:

en: Execute Program
it: Esegui programma

en: Program Manager
it: Gestore Programma

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: Information
it: Informazioni

en: Delete group `%s'?
it: Eliminare il gruppo `%s'?

en: Delete program `%s'?
it: Eliminare `%s'?

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Error reading `%s'.
it: Errore di lettura `%s'.

en: Error writing `%s'.
it: Errore di scrittura `%s'.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
it: Il file di gruppo `%s' non può essere aperto.
    Provare ad aprirlo in futuro?

en: Help not available.
it: Guida non disponibile.

en: Unknown feature in %s
it: Funzione sconosciuta nel file %s

en: File `%s' exists. Not overwritten.
it: Il file `%s' esiste. Non sovrascritto.

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
it: Salvare il gruppo come `%s' per non sovrascrivere i file originali.

en: Libraries (*.dll)
it: Librerie (*.dll)

en: Icon files
it: File icona

en: Icons (*.ico)
it: Icone (*.ico)

en: (Default)
it: (Predefinito)

en: (value not set)
it: (valore non immesso)

en: &Registry
it: &Registro

en: &Import Registry File...
it: &Importa...

en: &Export Registry File...
it: &Esporta...

en: &Key
it: Chiave

en: &String Value
it: Valore &stringa

en: &Binary Value
it: Valore &binario

en: &DWORD Value
it: Valore &DWORD

en: &Multi-String Value
it: Valore &multi stringa

en: &Expandable String Value
it: Valore stringa &espandibile

en: &Rename	F2
it: &Rinomina	F2

en: &Copy Key Name
it: &Copia nome chiave

en: &Find...	Ctrl+F
it: T&rova...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
it: &Trova Successivo	F3

en: Status &Bar
it: Barra di &Stato

en: Sp&lit
it: Di&vidi

en: &Remove Favorite...
it: &Rimuovi dai Preferiti...

en: &About Registry Editor
it: &Informazioni sull'Editor di registro

en: Export registry
it: Esporta registro

en: S&elected branch:
it: Ramo s&elezionato:

en: Find:
it: Trova:

en: Find in:
it: Trova in:

en: Keys
it: Chiavi

en: Value names
it: Nome (campo)

en: Value content
it: Dati (campo)

en: Whole string only
it: Solo stringhe intere

en: Add Favorite
it: Aggiungi preferito

en: Name:
it: Nome:

en: Remove Favorite
it: Rimuovi preferito

en: Edit String
it: Modifica stringa

en: Value name:
it: Nome del valore:

en: Value data:
it: Dati del valore:

en: Edit DWORD
it: Modifica DWORD

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Decimal
it: Decimale

en: Edit Binary
it: Modifica binario

en: Edit Multi-String
it: Modifica multi stringa

en: Contains commands for working with the whole registry
it: Contiene i comandi per lavorare su tutto il Registro

en: Contains commands for editing values or keys
it: Contiene i comandi per modificare valori o chiavi

en: Contains commands for customizing the registry window
it: Contiene i comandi per personalizzare la finestra del registro

en: Contains commands for accessing frequently used keys
it: Contiene i comandi per accedere alle chiavi usate frequentemente

en: Contains commands for creating new keys or values
it: Contiene i comandi per creare nuove chiavi o valori

en: Data
it: Dati

en: Registry Editor
it: Editor di registro

en: Import Registry File
it: Importa file di registro

en: Export Registry File
it: Esporta file di registro

en: Registry files (*.reg)
it: File di registro (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
it: File di registro Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: (cannot display value)
it: (impossibile visualizzare valore)

en: (unknown %d)
it: (%d sconosciuto)

en: Adds keys to the favorites list
it: Aggiunge una chiave alla lista dei Preferiti

en: Removes keys from the favorites list
it: Rimuove una o più chiavi dalla lista dei preferiti

en: Shows or hides the status bar
it: Mostra o nasconde la barra di stato

en: Refreshes the window
it: Aggiorna la finestra

en: Deletes the selection
it: Elimina la selezione

en: Renames the selection
it: Rinomina la selezione

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
it: Copia il nome della chiave selezionata negli appunti

en: Finds a text string in a key, value or data
it: Trova una stringa di testo in una chiave, un valore o in dei dati

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
it: Trova la volta successiva il testo specificato nella ricerca precedente

en: Modifies the value's data
it: Modifica i dati del valore

en: Adds a new key
it: Aggiunge una nuova chiave

en: Adds a new string value
it: Aggiunge un nuovo valore stringa

en: Adds a new binary value
it: Aggiunge un nuovo valore binario

en: Imports a text file into the registry
it: Importa un file di testo nel Registro

en: Exports all or part of the registry to a text file
it: Esporta tutto o parte del Registro in un file di testo

en: Prints all or part of the registry
it: Stampa tutto o parte del Registro

en: Displays program information, version number and copyright
it: Visualizza informazioni sul programma, numero di versione e copyright

en: Confirm Value Delete
it: Confermare l'eliminazione del valore

en: Are you sure you want to delete these values?
it: Sei sicuro di volere eliminare questi valori?

en: New Key #%d
it: Nuova chiave #%d

en: New Value #%d
it: Nuovo valore #%d

en: Adds a new multi-string value
it: Aggiunge un nuovo valore multi stringa

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
it: Non è stato possibile eseguire l'applicazione, o nessuna applicazione è associata con il file specificato.
    ShellExecuteEx fallito

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
it: Non è stato possibile tradurre il nome file Unix in un nome file DOS.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
it: Uso: taskkill [/?] [/f] [/im NomeProcesso | /pid ID_Processo]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
it: Errore: opzione specificata dalla riga di comando sconosciuta o non valida.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
it: Errore: parametro specificato dalla riga di comando non valido.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
it: Errore: una delle opzioni /im o /pid deve essere specificata.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
it: Errore: l'opzione %1 richiede un parametro dalla riga di comando.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
it: Errore: le opzioni /im e /pid si escludono mutualmente.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
it: Messaggio di chiusura mandato alle finestre top-level del processo con PID %1!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
it: Messaggio di chiusura mandato alle finestre top-level del processo "%1" con PID %2!u!.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
it: Il processo con PID %1!u! è stato terminato forzatamente.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
it: Il processo "%1" con PID %2!u! è stato terminato forzatamente.

en: Error: Could not find process "%1".
it: Errore: processo non trovato "%1".

en: Error: Unable to enumerate the process list.
it: Errore: impossibile elencare la lista dei processi.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
it: Errore: impossibile terminare il processo "%1".

en: Error: Process self-termination is not permitted.
it: Errore: l'auto-terminazione del processo non è permessa.

en: Image Name
it: Nome dell'immagine

en: Mem Usage
it: Uso della memoria

en: &New Task (Run...)
it: &Nuovo processo (Esegui...)

en: E&xit Task Manager
it: &Esci dal gestore dei processi

en: &Minimize On Use
it: &Minimizza durante l'uso

en: &Hide When Minimized
it: &Nascondi quando minimizzato

en: &Show 16-bit tasks
it: M&ostra processi a 16 bit

en: &Refresh Now
it: &Aggiorna ora

en: &Update Speed
it: &Velocità di aggiornamento

en: &High
it: &Alta

en: &Normal
it: &Normale

en: &Low
it: &Bassa

en: &Paused
it: &In pausa

en: &Select Columns...
it: &Seleziona le colonne...

en: &CPU History
it: Grafico della &CPU

en: &One Graph, All CPUs
it: &Un grafico per tutte le CPU

en: One Graph &Per CPU
it: Un grafico &per ciascuna CPU

en: &Show Kernel Times
it: &Mostra i tempi del kernel

en: Tile &Horizontally
it: Ordina &orizzontalmente

en: Tile &Vertically
it: Ordina &verticalmente

en: &Minimize
it: &Minimizza

en: &Cascade
it: &A cascata

en: &Bring To Front
it: &Porta davanti

en: &About Task Manager
it: &Informazioni sul Gestore dei processi

en: &Switch To
it: &Passa a

en: &End Task
it: &Termina processo

en: &Go To Process
it: Vai al &processo

en: &End Process
it: &Termina il processo

en: End Process &Tree
it: Termina la &famiglia dei processi

en: &Debug
it: Eseguire &debug

en: Set &Priority
it: Setta la &priorità

en: &Realtime
it: Tempo &reale

en: &Above Normal
it: P&iù che normale

en: &Below Normal
it: &Meno che normale

en: Set &Affinity...
it: Imposta &affinità...

en: Edit Debug &Channels...
it: Modifica i &canali di debug...

en: Task Manager
it: Gestore dei processi

en: &New Task...
it: &Nuovo processo...

en: &Show processes from all users
it: &Mostra i processi di tutti gli utenti

en: CPU usage
it: Uso della CPU

en: Mem usage
it: Uso della memoria

en: Totals
it: Totali

en: Commit charge (K)
it: Carico di lavoro (K)

en: Physical memory (K)
it: Memoria fisica (K)

en: Kernel memory (K)
it: Memoria del kernel (K)

en: Processes
it: Processi

en: Total
it: Totale

en: Limit
it: Limite

en: Peak
it: Massimo

en: System Cache
it: Cache di Sistema

en: Paged
it: Paginata

en: Nonpaged
it: Non paginata

en: CPU usage history
it: Grafico di uso della CPU

en: Memory usage history
it: Grafico di uso della memoria

en: Debug Channels
it: Canali debug

en: Processor Affinity
it: Affinità del processore

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
it: L'impostazione dell'affinità del processore controlla su quali CPU il processo potrà essere eseguito.

en: Select Columns
it: Seleziona le colonne

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
it: Seleziona le colonne che appariranno sulla pagina 'Processi' del gestore dei processi.

en: &Image Name
it: Nome dell'&immagine

en: &PID (Process Identifier)
it: &PID (Identificatore processo)

en: &CPU Usage
it: Uso della &CPU

en: CPU Tim&e
it: T&empo della CPU

en: &Memory Usage
it: Uso della &memoria

en: Memory Usage &Delta
it: &Delta di uso della memoria

en: Pea&k Memory Usage
it: Massimo &uso della memoria

en: Page &Faults
it: E&rrore di paginazione

en: &USER Objects
it: Oggetti &USER

en: I/O Reads
it: Letture I/O

en: I/O Read Bytes
it: Bytes di letture I/O

en: &Session ID
it: ID &sessione

en: User &Name
it: &Nome utente

en: Page F&aults Delta
it: Delt&a di errori di pagina

en: &Virtual Memory Size
it: Dimensione della memoria &virtuale

en: Pa&ged Pool
it: Riserva pa&ginata

en: N&on-paged Pool
it: Riserva n&on paginata

en: Base P&riority
it: P&riorità base

en: &Handle Count
it: Conto degli &handle

en: &Thread Count
it: Conto dei &thread

en: GDI Objects
it: Oggetti GDI

en: I/O Writes
it: Scritture I/O

en: I/O Write Bytes
it: Bytes scritture I/O

en: I/O Other
it: Altri I/O

en: I/O Other Bytes
it: Bytes altri I/O

en: Create New Task
it: Crea un nuovo processo

en: Runs a new program
it: Esegue un nuovo programma

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
it: Il gestore dei processi rimane davanti a tutte le altre finestre se non minimizzato

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
it: Il gestore dei processi viene minimizzato quando è eseguita un'operazione 'Passa a'

en: Hide the Task Manager when it is minimized
it: Nascondi il gestore dei processi quando è minimizzato

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
it: Forza il gestore dei processi ad aggiornare ora, nonostante la regolazione 'Velocità di aggiornamento'

en: Displays tasks by using large icons
it: Mostra i processi usando icone grandi

en: Displays tasks by using small icons
it: Mostra i processi usando icone piccole

en: Displays information about each task
it: Mostra informazioni su ogni processo

en: Updates the display twice per second
it: Aggiorna la schermata due volte al secondo

en: Updates the display every two seconds
it: Aggiorna la schermata ogni due secondi

en: Updates the display every four seconds
it: Aggiorna la schermata ogni quattro secondi

en: Does not automatically update
it: Non si aggiorna automaticamente

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
it: Affianca le finestre orizzontalmente sulla scrivania

en: Tiles the windows vertically on the desktop
it: Affianca le finestre verticalmente sulla scrivania

en: Minimizes the windows
it: Minimizza le finestre

en: Maximizes the windows
it: Massimizza le finestre

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
it: Impila le finestre diagonalmente sulla scrivania

en: Brings the window front, but does not switch to it
it: Porta la finestra davanti, ma non passare a quella

en: Displays Task Manager help topics
it: Mostra l'aiuto del gestore di processi

en: Displays program information, version number, and copyright
it: Mostra informazioni, numero di versione e copyright del programma

en: Exits the Task Manager application
it: Esce dal gestore di processi

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
it: Mostra i processi a 16 bit sotto il ntvdm.exe associato

en: Select which columns will be visible on the Process page
it: Seleziona quali colonne saranno visibili nella pagina Processi

en: Displays kernel time in the performance graphs
it: Mostra il tempo del kernel nei grafici delle prestazioni

en: A single history graph shows total CPU usage
it: Un singolo grafico mostra l'uso totale della CPU

en: Each CPU has its own history graph
it: Ogni CPU ha il suo grafico

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
it: Porta un processo in primo piano, mette il focus su quel processo

en: Tells the selected tasks to close
it: Chiede ai processi selezionati di chiudersi

en: Switches the focus to the process of the selected task
it: Mette il focus sul processo selezionato

en: Restores the Task Manager from its hidden state
it: Ripristina il gestore dei processi dal suo stato nascosto

en: Removes the process from the system
it: Rimuove questo processo dal sistema

en: Removes this process and all descendants from the system
it: Rimuove questo processo e tutti i discendenti dal sistema

en: Attaches the debugger to this process
it: Lega il debugger a questo processo

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
it: Controlla su quali processori il processo potrà essere eseguito

en: Sets process to the REALTIME priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Tempo reale'

en: Sets process to the HIGH priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Alta

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Sopra normale'

en: Sets process to the NORMAL priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Normale'

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Sotto normale'

en: Sets process to the LOW priority class
it: Mette il processo nella classe di priorità 'Bassa'

en: Controls Debug Channels
it: Controlla i canali di debug

en: Performance
it: Prestazioni

en: CPU Usage: %3d%%
it: Uso della CPU: %3d%%

en: Processes: %d
it: Processi: %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
it: Uso della Memoria: %1!u!kB / %2!u!kB

en: CPU Time
it: Tempo CPU

en: Mem Delta
it: Delta della memoria

en: Peak Mem Usage
it: Massimo uso della memoria

en: Page Faults
it: Errori di paginazione

en: USER Objects
it: Oggetti USER

en: Session ID
it: ID sessione

en: Username
it: Nome utente

en: PF Delta
it: Delta PF

en: VM Size
it: Dimensione VM

en: Paged Pool
it: Riserva paginata

en: NP Pool
it: Riserva NP

en: Base Pri
it: Priorità base

en: Task Manager Warning
it: Avviso del gestore di processi

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
it: ATTENZIONE: Cambiare la classe di priorità di questo processo potrebbe
    causare effetti collaterali inclusa instabilità di sistema. Sei sicuro
    di voler cambiare la classe di priorità?

en: Unable to Change Priority
it: Impossibile cambiare priorità

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
it: ATTENZIONE: Terminare un processo può causare effetti
    collaterali inclusa la perdita di dati e instabilità di sistema.
    Il processo non avrà la possibilità di salvare il suo stato o
    i dati prima che sia terminato. Sei sicuro di voler
    terminare il processo?

en: Unable to Terminate Process
it: Impossibile terminare il processo

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
it: ATTENZIONE: Fare il debug di questo processo potrebbe risultare in una perdita
    di dati. Sei sicuro di voler legare il debugger?

en: Unable to Debug Process
it: Impossibile il Debug del processo

en: The process must have affinity with at least one processor
it: Il processo deve avere affinità con almeno un processore

en: Invalid Option
it: Opzione non valida

en: Unable to Access or Set Process Affinity
it: Impossibile accedere o cambiare affinità di processo

en: System Idle Process
it: Processo di sistema inattivo

en: Not Responding
it: Non risponde

en: Running
it: In esecuzione

en: Task
it: Processo

en: Wine Application Uninstaller
it: Wine Disinstallazione Applicazioni

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
it: L'esecuzione del comando di disinstallazione '%s' è fallita, forse a causa di un eseguibile mancante.
    Vuoi rimuovere dal registro la voce di disinstallazione?

en: &Pan
it: S&postamento

en: &Scale to Window
it: &Adatta alla finestra

en: &Left
it: &Sinistra

en: &Right
it: &Destra

en: Regular Metafile Viewer
it: Visualizzatore di Metafile Regolari

en: Waiting for Program
it: In attesa del programma

en: Terminate Process
it: Termina il processo

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
it: Una disconnessione o uno spegnimento simulato sono in corso, ma questo programma non risponde.
    
    Se termini il processo rischi di perdere tutti i dati non salvati.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
it: La configurazione di Wine in %s è in aggiornamento, aspetta un momento...

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
it: Questo programma è software libero; puoi redistribuirlo e/o modificarlo sotto i termini della GNU Lesser General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; sia la versione 2.1 della licenza, o (a tua scelta) qualunque altra versione più recente.

en: Windows registration information
it: Informazioni di registrazione di Windows

en: &Owner:
it: &Proprietario:

en: Organi&zation:
it: &Organizzazione:

en: Application settings
it: Impostazioni delle applicazioni

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
it: Wine può simulare diverse versioni e stili di Windows per ogni applicazione. Questa scheda è collegata a quelle Librerie e Grafica per permetterti di cambiare le impostazioni a livello di sistema o per applicazione pure in quelle schede.

en: &Remove application
it: &Rimuovi applicazione

en: &Windows Version:
it: Versione di Windows:

en: Window settings
it: Impostazioni delle finestre

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
it: Cattura automaticamente il &mouse nelle finestre a schermo pieno

en: Allow the window manager to &decorate the windows
it: Permetti al gestore delle finestre di &decorare le finestre

en: Allow the &window manager to control the windows
it: Permetti al &gestore delle finestre di controllare le finestre

en: &Emulate a virtual desktop
it: &Emula un desktop virtuale

en: Desktop &size:
it: Dimensione del desktop:

en: Screen resolution
it: Risoluzione dello schermo

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
it: Questo è un testo di esempio che usa il carattere Tahoma a 10 punti

en: DLL overrides
it: Sostituzioni di DLL

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
it: Le Dynamic Link Libraries possono essere specificate individualmente per essere integrate (fornite da Wine) o native (prese da Windows o fornite dall'applicazione).

en: &New override for library:
it: &Nuova sostituzione per la libreria:

en: Existing &overrides:
it: &Sostituzioni esistenti:

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: Edit Override
it: Modifica sostituzione

en: Load order
it: Ordine di caricamento

en: &Builtin (Wine)
it: &Integrata (Wine)

en: &Native (Windows)
it: &Nativa (Windows)

en: Nati&ve then Builtin
it: N&ativa poi integrata

en: Select Drive Letter
it: Seleziona la lettera dell'unità

en: &Path:
it: &Percorso:

en: De&vice:
it: &Unità:

en: Bro&wse...
it: Na&viga...

en: &Label:
it: &Etichetta:

en: S&erial:
it: Numero &seriale:

en: Driver diagnostics
it: Diagnostica del driver

en: Defaults
it: Valori predefiniti

en: Output device:
it: Unità output:

en: Voice output device:
it: Unità output voce:

en: Input device:
it: Unità input:

en: Voice input device:
it: Unità input voce:

en: &Test Sound
it: &Test dell'audio

en: Appearance
it: Aspetto

en: &Theme:
it: &Tema:

en: &Install theme...
it: &Installa un tema...

en: It&em:
it: Ogg&etto:

en: C&olor:
it: C&olore:

en: Folders
it: Cartelle

en: &Link to:
it: &Collega a:

en: Libraries
it: Librerie

en: Drives
it: Unità

en: Select the Unix target directory, please.
it: Seleziona la cartella Unix desiderata, prego.

en: (No Theme)
it: (Nessun tema)

en: Graphics
it: Grafica

en: Desktop Integration
it: Integrazione della Scrivania

en: About
it: Informazioni

en: Wine configuration
it: Configurazione di Wine

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
it: File del tema (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
it: Seleziona un file di tema

en: Folder
it: Cartella

en: Links to
it: Collega a

en: Wine configuration for %s
it: Configurazione di Wine per %s

en: Selected driver: %s
it: Driver selezionato: %s

en: (None)
it: (Nessuno)

en: Audio test failed!
it: Test dell'audio fallito!

en: (System default)
it: (valore predefinito di sistema)

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
it: Cambiare l'ordine di caricamento di questa libreria non è raccomandato.
    Sei sicuro di volerlo fare?

en: Warning: system library
it: Attenzione: libreria di sistema

en: native
it: nativa

en: builtin
it: integrata

en: native, builtin
it: nativa, integrata

en: builtin, native
it: integrata, nativa

en: disabled
it: disabilitato

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
it: Programmi di Wine (*.exe,*.exe.so)

en: Use global settings
it: Usa impostazioni globali

en: Select an executable file
it: Seleziona un file eseguibile

en: Local hard disk
it: Hard disk locale

en: Network share
it: Condivisione rete

en: Floppy disk
it: Disco floppy

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
it: Non puoi aggiungere più alcun drive.
    
    Ciascuno deve avere una lettera, dalla A alla Z, perciò non puoi averne più di 26.

en: System drive
it: Unità di sistema

[ctx: Drive letter]
en: Letter
it: Lettera

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
it: Non hai un'unità C. Non è consigliabile.
    
    Ricordati di cliccare 'Aggiungi' nella sezione Unità per crearne uno!

en: Controls Background
it: Controlli - Sfondo

en: Controls Text
it: Controlli - Testo

en: Menu Background
it: Menù - Sfondo

en: Menu Text
it: Menù - Testo

en: Scrollbar
it: Barra di scorrimento

en: Selection Background
it: Selezione - Sfondo

en: Selection Text
it: Selezione - Testo

en: Tooltip Background
it: Tooltip - Sfondo

en: Tooltip Text
it: Tooltip - Testo

en: Window Background
it: Finestra - Sfondo

en: Window Text
it: Finestra - Testo

en: Active Title Bar
it: Titolo attivo - Barra

en: Active Title Text
it: Titolo attivo - Testo

en: Inactive Title Bar
it: Titolo inattivo - Barra

en: Inactive Title Text
it: Titolo inattivo - Testo

en: Message Box Text
it: Testo della casella di Messaggio

en: Application Workspace
it: Spazio di lavoro dell'applicazione

en: Window Frame
it: Frame della finestra

en: Active Border
it: Bordo attivo

en: Inactive Border
it: Bordo inattivo

en: Controls Shadow
it: Controlli - Ombre

en: Gray Text
it: Testo disabilitato

en: Controls Highlight
it: Controlli - Selezione

en: Controls Dark Shadow
it: Controlli - Ombre scure

en: Controls Light
it: Controlli - Luce

en: Controls Alternate Background
it: Controlli - Sfondo alternativo

en: Hot Tracked Item
it: Oggetto Hot Tracked

en: Active Title Bar Gradient
it: Titolo attivo - Gradiente della barra

en: Inactive Title Bar Gradient
it: Titolo inattivo - Gradiente della barra

en: Menu Highlight
it: Menù - Selezione

en: Menu Bar
it: Menù - Barra

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
it: wineconsole: impossibile avviare %s.
    Il comando non è valido.

en: Program Error
it: Errore del programma

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
it: Il programma %s ha incontrato un errore e deve essere chiuso. Siamo spiacenti per l'inconveniente.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
it: Ciò può essere causato da un problema nel programma o da una mancanza di Wine. Potresti voler consultare il <a href="https://appdb.winehq.org">Database delle applicazioni</a> per consigli su questa applicazione.

en: Show &Details
it: Mostra i &dettagli

en: Program Error Details
it: Dettagli dell'errore del programma

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
it: Se questo problema non è presente sotto Windows e non è stato ancora riportato, puoi salvare le informazioni dettagliate su un file usando il pulsante "Salva con nome", poi <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">segnalalo</a> e allega quel file al report del bug.

en: (unidentified)
it: (non identificato)

en: Saving failed
it: Salvataggio fallito

en: Loading detailed information, please wait...
it: Caricamento delle informazioni dettagliate, aspetta un momento...

en: &Open	Enter
it: &Apri	Invio

en: Re&name...
it: Ri&nomina...

en: Propert&ies	Alt+Enter
it: Propri&età	Alt+Invio

en: Cr&eate Directory...
it: Cr&ea cartella...

en: &Disk
it: &Disco

en: Connect &Network Drive...
it: Connetti u&nità di rete...

en: &Disconnect Network Drive
it: &Disconnetti unità di rete

en: &Name
it: &Nome

en: &All File Details
it: &Mostra tutti i dettagli sui file

en: &Sort by Name
it: Ordina per n&ome

en: Sort &by Type
it: Ordina per &tipo

en: Sort by Si&ze
it: Ordina per &dimensione

en: Sort by &Date
it: Ordina per d&ata

en: Filter by&...
it: Ordina per &...

en: &Drive Bar
it: Barra delle &unità

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
it: A tutto scher&mo	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
it: &Nuova finestra

en: Cascading	Ctrl+F5
it: Finestre a cascata	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
it: Ordina &verticalmente	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
it: &Informazioni sul Gestore di file di Wine

en: Select destination
it: Seleziona destinazione

en: By File Type
it: Per tipo di file

en: File type
it: Tipo di file

en: &Directories
it: &Cartelle

en: &Programs
it: &Programmi

en: Docu&ments
it: Docu&menti

en: &Other files
it: &Altri file

en: Show Hidden/&System Files
it: &Mostra file nascosti/di sistema

en: &File Name:
it: Nome del &file:

en: Full &Path:
it: &Indirizzo completo:

en: Last Change:
it: Ultima modifica:

en: Cop&yright:
it: &Copyright:

en: &System
it: &Di sistema

en: &Compressed
it: Co&mpresso

en: Version information
it: Informazioni sulla versione

en: Applying font settings
it: Applica le impostazioni dei caratteri

en: Error while selecting new font.
it: Si è verificato un errore durante la selezione del nuovo carattere.

en: Wine File Manager
it: Gestore di file di Wine

en: root fs
it: radice fs

en: Shell
it: Terminale

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Access date
it: Data di ultimo accesso

en: Modification date
it: Data di ultima modifica

en: Index/Inode
it: Indice/Inode

en: %1 of %2 free
it: liberi %1 di %2

en: &Game
it: &Gioco

en: &New	F2
it: &Nuovo	F2

en: Question &Marks
it: Punti di do&manda

en: &Beginner
it: &Principiante

en: &Expert
it: &Esperto

en: &Custom...
it: &Personalizza...

en: &Fastest Times
it: &Tempi migliori

en: &About WineMine
it: &Informazioni su WineMine

en: Fastest Times
it: Tempi migliori

en: Fastest times
it: Tempi migliori

en: Beginner
it: Principiante

en: Expert
it: Esperto

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Please enter your name
it: Inserisci il tuo nome

en: Custom Game
it: Gioco personalizzato

en: Rows
it: Righe

en: Columns
it: Colonne

en: Mines
it: Mine

en: Nobody
it: Nessuno

en: Printer &setup...
it: &Installazione stampante...

en: &Annotate...
it: &Annota...

en: &Bookmark
it: &Segnalibro

en: &Define...
it: &Definisci...

en: Always on &top
it: Sempre in primo &piano

en: Fonts
it: Caratteri

en: Small
it: Piccoli

en: Large
it: Grandi

en: &Help on help	F1
it: &Aiuto sulla Guida	F1

en: &About Wine Help
it: &Informazioni sulla Guida di Wine

en: Annotation...
it: Annotazione...

en: Copy
it: Copia

en: Index
it: Indice

en: Search
it: Cerca

en: Wine Help
it: Guida di Wine

en: Error while reading the help file `%s'
it: Errore di lettura del file della Guida `%s'

en: Summary
it: &Sommario

en: &Index
it: Indice

en: Help files (*.hlp)
it: File della guida (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
it: Non è stato possibile trovare '%s'. Vuoi cercare questo file?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
it: Non è stato possibile trovare un'implementazione richedit... Annullando

en: Help topics:
it: Argomenti di aiuto:

en: &New...	Ctrl+N
it: &Nuovo...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
it: &Rifai	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
it: Ca&ncella	Canc

en: &Select all	Ctrl+A
it: &Seleziona tutto	Ctrl+A

en: Find &next	F3
it: Trova s&uccessivo	F3

en: Read-&only
it: Sola &lettura

en: &Modified
it: &Modificato

en: E&xtras
it: E&xtra

en: Selection &info
it: &Informazioni sulla selezione

en: Character &format
it: &Formato del carattere

en: &Def. char format
it: Formato pre&definito del carattere

en: Paragrap&h format
it: Formato del &paragrafo

en: &Get text
it: &Ricava il testo

en: &Format Bar
it: Barra del &formato

en: &Ruler
it: &Righello

en: &Insert
it: &Inserisci

en: &Date and time...
it: &Data e ora...

en: F&ormat
it: F&ormato

en: &Bullet points
it: &Elenco

en: &Paragraph...
it: &Paragrafo...

en: &Tabs...
it: &Tabulazioni...

en: Backgroun&d
it: Sfon&do

en: &System	Ctrl+1
it: Di &sistema	Ctrl+1

en: &Pale yellow	Ctrl+2
it: &Giallo di PostThat	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
it: &Informazioni su Wordpad di Wine

en: Automatic
it: Automatico

en: Date and time
it: Data e ora

en: Available formats
it: Formati disponibili

en: New document type
it: Nuovo tipo di documento

en: Paragraph format
it: Formato del paragrafo

en: Indentation
it: Rientro

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: First line
it: Prima riga

en: Alignment
it: Allineamento

en: Tabs
it: Tabulazioni

en: Tab stops
it: Punti di fermata delle tabulazioni

en: &Add
it: &Aggiungi

en: Remove al&l
it: Rimuovi &tutti

en: Line wrapping
it: Linea di margine

en: &No line wrapping
it: &Nessuna linea di margine

en: Wrap text by the &window border
it: Confina il testo nel &bordo della finestra

en: Wrap text by the &margin
it: Confina il testo nel &margine

en: Toolbars
it: Barre

en: All documents (*.*)
it: Tutti i file (*.*)

en: Text documents (*.txt)
it: File di testo (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
it: Formato rich text (*.rtf)

en: Rich text document
it: Documento rich text

en: Text document
it: Documento di testo

en: Unicode text document
it: Documento di testo Unicode

en: Printer files (*.prn)
it: File di stampa (*.prn)

en: Center
it: Centro

en: Text
it: Testo

en: Next page
it: Prossima pagina

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Two pages
it: Due pagine

en: One page
it: Una pagina

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Page
it: Pagina

en: Pages
it: Pagine

[ctx: unit: inch]
en: in
it: po

en: inch
it: pollici

en: Document
it: Documento

en: Save changes to '%s'?
it: Salva i cambiamenti su '%s'?

en: Finished searching the document.
it: Finita la ricerca sul documento.

en: Failed to load the RichEdit library.
it: Impossibile caricare la libreria RichEdit.

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
it: Hai scelto di salvare nel formato Testo semplice, che causerà la perdita di tutta la formattazione. Sei sicuro?

en: Invalid number format.
it: Numero di formato non valido.

en: OLE storage documents are not supported.
it: I documenti di storage OLE non sono supportati.

en: Could not save the file.
it: Impossibile salvare il file.

en: You do not have access to save the file.
it: Non hai i diritti di accesso per salvare il file.

en: Could not open the file.
it: Impossibile aprire il file.

en: You do not have access to open the file.
it: Non hai i diritti di accesso per aprire il file.

en: Printing not implemented.
it: Stampa non implementata.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
it: Non si possono aggiungere più di 32 punti di fermata delle tabulazioni.

en: Starting Wordpad failed
it: Impossibile avviare WordPad

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
it: Numero non valido di parametri - Digita xcopy /? per l'aiuto

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
it: Parametro '%1' non valido - Digita xcopy /? per l'aiuto

en: Press <Enter> to begin copying
it: Premi <Invio> per iniziare a copiare

en: %1!d! file(s) would be copied
it: %1!d! file saranno copiati

en: %1!d! file(s) copied
it: %1!d! file copiato/i

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
it: '%1' è il nome di un file o una cartella
    nella destinazione?
    (F - File, C - Cartella)

en: %1? (Yes|No)
it: %1? (Sì|No)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
it: Sovrascrivere %1? (Sì|No|Tutti)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
it: La copia di '%1' in '%2' è fallita con r/c %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
it: Errore durante la lettura di '%1'

[ctx: Directory key]
en: D
it: C
