Wine - en to fr translation catalogue (3700 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
fr: 
    Statut  Local   Distant
    ---------------------------------------------------------------

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
fr:   /reg:32
         Accéder au registre en utilisant une vue sur 32-bit.
    
      /reg:64
         Accéder au registre en utilisant une vue sur 64-bit.

en:  (Yes|No)
fr:  (Oui|Non)

en:  (Yes|No|All)
fr:  (Oui|Non|Tous)

en:  to
fr:  jusqu'au

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
fr: %1
    Ce fichier contient des caractères Unicode qui seront perdus si
    vous le sauvez dans le codage %2.
    Pour conserver ces caractères, cliquez sur Annuler et sélectionnez
    une des alternatives Unicode dans la liste déroulante Codage.
    Continuer ?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
fr: %1      %2      %3      Ressources ouvertes : %4!u!

en: %1 %2 &Object
fr: &Objet %1 %2

en: %1 &Object
fr: &Objet %1

en: %1 adapter %2
fr: Adaptateur %1 %2

en: %1 of %2 free
fr: %1 libres sur %2

en: %1!d! file(s) copied
fr: %1!d! fichier(s) copiés

en: %1!d! file(s) would be copied
fr: %1!d! fichier(s) seront copiés

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
fr: %1!u! %2 et %3!u! %4 restante(s)

en: %1!u! %2 remaining
fr: %1!u! %2 restante(s)

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
fr: %1!u! Mo utilisés, %2!u! Mo disponibles

en: %1: File Not Found
fr: %1 : fichier non trouvé

en: %1? (Yes|No)
fr: %1 ? (Oui|Non)

en: %d bytes
fr: %d octets

en: &Abort
fr: A&bandonner

en: &About
fr: À &propos

en: &About Clock
fr: À &propos de l'horloge

en: &About Control Panel
fr: À &propos du panneau de configuration

en: &About Internet Explorer
fr: À &propos d'Internet Explorer

en: &About Notepad
fr: À &propos du Bloc-notes

en: &About OleView
fr: À &propos de OleView

en: &About Program Manager
fr: À &propos du gestionnaire de programmes

en: &About Registry Editor
fr: À &propos de l'éditeur du registre

en: &About Task Manager
fr: À &propos du Gestionnaire des tâches

en: &About Wine
fr: À &propos de Wine

en: &About Wine File Manager
fr: À &propos du gestionnaire de fichiers de Wine

en: &About Wine Help
fr: À &propos de l'aide de Wine

en: &About Wine Wordpad
fr: À &propos du Wordpad de Wine

en: &About WineMine
fr: À &propos de WineMine

en: &Above Normal
fr: &Supérieure à la normale

en: &Add
fr: A&jouter

en: &Add ->
fr: A&jouter ->

en: &Add Control...
fr: &Ajouter un contrôle...

en: &Add to Custom Colors
fr: &Ajouter aux couleurs personnalisées

en: &Add to Favorites...
fr: &Ajouter aux favoris...

en: &Address bar
fr: Barre d'&adresse

en: &Advanced...
fr: &Avancé...

en: &All
fr: &Tout

en: &All File Details
fr: &Tous les détails

en: &Always on Top
fr: &Toujours visible

en: &Annotate...
fr: &Annoter...

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Arrange Icons
fr: &Réorganiser les icônes

en: &Arrange automatically
fr: Réorganisation &automatique

en: &As:
fr: &Comme :

en: &Attributes:
fr: &Attributs :

en: &Auto Arrange
fr: T&ri automatique

en: &Automatically select certificate store
fr: Sélectionner &automatiquement un magasin de certificats

en: &Back
fr: &Précédent

en: &Basic Colors:
fr: Couleurs de &base :

en: &Beginner
fr: &Débutant

en: &Below Normal
fr: &Inférieure à la normale

en: &Binary Value
fr: Valeur &binaire

en: &Bind to file...
fr: &Lier au fichier...

en: &Blank page
fr: Page &blanche

en: &Blank password
fr: Mot de passe

en: &Blue:
fr: Bl&eu :

en: &Bookmark
fr: &Signets

en: &Bottom:
fr: &Bas :

en: &Bring To Front
fr: Toujours &visible

en: &Browse View
fr: Vue de &navigation

en: &Browse...
fr: &Parcourir...

en: &Buffer size:
fr: &Taille mém. tampon :

en: &Builtin (Wine)
fr: &intégrée (Wine)

en: &Bullet points
fr: Pu&ces

en: &CPU History
fr: &Historique du processeur

en: &CPU Usage
fr: Uti&lisation du processeur

en: &Cell
fr: &cellule

en: &Cell Properties
fr: Propriétés de la &cellule

en: &Certificate purposes:
fr: &Rôles du certificat :

en: &Change...
fr: &Changer l'&icône...

en: &Choose a stream:
fr: &Sélectionnez un flux :

en: &Clear	Del
fr: &Effacer	Suppr

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Close	Alt+F4
fr: &Fermer	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
fr: &Fermer	Ctrl+F4

en: &Close console
fr: &Fermer la console

en: &CoCreateInstance Flag
fr: Indicateur &CoCreateInstance

en: &Color
fr: &Couleur

en: &Color:
fr: &Couleur :

en: &Column
fr: c&olonne

en: &Command line:
fr: &Ligne de commande :

en: &Compressed
fr: &Compressé

en: &Compressor:
fr: &Compresseur :

en: &Confirm password:
fr: &Confirmez le mot de passe :

en: &Connection string:
fr: &Chaîne de connexion :

en: &Contents
fr: &Sommaire

en: &Contents	F1
fr: &Sommaire	F1

en: &Continue
fr: &Continuer

en: &Control
fr: &Contrôle

en: &Convert...
fr: &Convertir...

en: &Copy
fr: C&opier

en: &Copy	Ctrl+C
fr: C&opier	Ctrl+C

en: &Copy Background
fr: &Copier l'arrière-plan

en: &Copy Key Name
fr: &Copier le nom de la clé

en: &Copy to File...
fr: &Copier dans le fichier...

en: &Copy...	F8
fr: C&opier...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
fr: Standard de syntaxe de message &cryptographique/Messages PKCS #7 (*.p7b)

en: &Current page
fr: Page &courante

en: &Custom Colors:
fr: &Couleurs personnalisées :

en: &Custom...
fr: &Personnalisé...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
fr: Binaire codé &DER X.509 (*.cer)

en: &DWORD Value
fr: Valeur &DWORD

en: &Data Rate
fr: &Débit de données

en: &Date and time...
fr: &Date et heure...

en: &Debug
fr: &Déboguer

en: &Def. char format
fr: Format de caractères par &défaut

en: &Default Printer
fr: &Imprimante par défaut

en: &Default page
fr: Page par &défaut

en: &Define Custom Colors >>
fr: &Définir les couleurs personnalisées >>

en: &Define...
fr: &Définir...

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: &Delete	Del
fr: &Effacer	Suppr

en: &Description:
fr: &Description :

en: &Details
fr: &Détails

en: &Directories
fr: &Répertoires

en: &Directories:
fr: &Répertoires :

en: &Disable
fr: &Désactiver

en: &Disconnect Network Drive
fr: &Déconnecter un lecteur réseau

en: &Disk
fr: &Disque

en: &Display As Icon
fr: &Afficher comme une icône

en: &Down
fr: &Bas

en: &Drive Bar
fr: Barre de &lecteur

en: &E-mail Picture...
fr: Envoyer l'image par &courrier électronique...

en: &Edit
fr: É&dition

en: &Edit Properties...
fr: É&diter les propriétés...

en: &Edit Value...
fr: &Modifier valeur...

en: &Edit View
fr: Vue d'&édition

en: &Edit...
fr: &Modifier...

en: &Emulate a virtual desktop
fr: É&muler un bureau virtuel

en: &Enable
fr: &Activer

en: &Enable Distributed COM
fr: &Activer le COM distribué

en: &Enable all purposes for this certificate
fr: Activer &tous les rôles prévus pour ce certificat

en: &Enable strong encryption
fr: &Activer le chiffrement fort

en: &Encoding
fr: Coda&ge

en: &End Process
fr: &Terminer le processus

en: &End Task
fr: F&in de tâche

en: &Enter the port name to add:
fr: &Saisissez le nom du port à ajouter :

en: &Erase
fr: &Effacer

en: &Execute...
fr: E&xécuter...

en: &Expandable String Value
fr: Valeur chaîne e&xtensible

en: &Expert mode
fr: Mode &expert

en: &Export Registry File...
fr: &Exporter un fichier registre...

en: &Export...
fr: &Exporter...

en: &Fastest Times
fr: Meilleurs &temps

en: &Favorites
fr: &Favoris

en: &File
fr: &Fichier

en: &File Name:
fr: Nom du &fichier :

en: &File name:
fr: &Nom du fichier :

en: &Filename:
fr: &Nom du fichier :

en: &Find Next
fr: &Suivant

en: &Find...	Ctrl+F
fr: &Rechercher...	Ctrl+F

en: &Font
fr: &Police

en: &Font...
fr: &Police...

en: &Font:
fr: &Police :

en: &Footer:
fr: &Pied de page :

en: &Format Bar
fr: &Barre de format

en: &Format:
fr: &Format :

en: &Forward
fr: &Suivant

en: &Friendly name:
fr: &Nom convivial :

en: &From:
fr: &De :

en: &Game
fr: &Partie

en: &Get text
fr: Texte &complet

en: &Go To Process
fr: &Suivre le processus

en: &Go to My Pictures
fr: Atteindre &Mes images

en: &Green:
fr: &Vert :

en: &Group by type kind
fr: &Grouper par catégorie de type

en: &Group file:
fr: &Fichier du groupe :

en: &Group or user names:
fr: &Noms de groupe ou d'utilisateur :

en: &Handle Count
fr: Nombre de &handles

en: &Header:
fr: &En-tête :

en: &Height:
fr: Ha&uteur :

en: &Help
fr: Aid&e

en: &Help on help	F1
fr: &Utiliser l'aide	F1

en: &Hidden component categories
fr: Catégories de composants &cachés

en: &Hide When Minimized
fr: &Masquer l'icône réduite

en: &High
fr: &Haute

en: &Hue:
fr: &Teinte :

en: &Ignore
fr: &Ignorer

en: &Image Name
fr: Nom de l'&image

en: &Impersonation level:
fr: &Niveau d'emprunt d'identité :

en: &Import Registry File...
fr: &Importer un fichier registre...

en: &Import...
fr: &Importer...

en: &In-process server
fr: &Serveur intégré au processus

en: &Include all certificates in the certification path if possible
fr: &Inclure tous les certificats dans le chemin de certification si possible

en: &Insert
fr: &Insertion

en: &Insert mode
fr: Mode &insertion

en: &Install
fr: &Installer

en: &Install Certificate...
fr: &Installer un certificat...

en: &Install theme...
fr: &Installer un thème...

en: &Install...
fr: &Installer...

en: &Interleave every
fr: &Imbriquer toutes les

en: &Intermediate
fr: &Intermédaire

en: &Key
fr: &Clé

en: &Key Frame Every
fr: Image &clé toutes les

en: &Key combination:
fr: &Touche de raccourci :

en: &Label:
fr: Ét&iquette :

en: &Landscape
fr: P&aysage

en: &Large
fr: &Grand

en: &Left
fr: &Gauche

en: &Left:
fr: &Gauche :

en: &Line Number:
fr: Numéro de &Ligne:

en: &Link to:
fr: &Lier à :

en: &List
fr: &Liste

en: &Lists
fr: &Listes

en: &Local server
fr: Serveur &local

en: &Low
fr: &Basse

en: &Machine name:
fr: Nom de la &machine :

en: &Make New Folder
fr: &Nouveau dossier

en: &Mark
fr: &Marquer

en: &Medium
fr: &Moyen

en: &Memory Usage
fr: Utilisation &mémoire

en: &Minimize
fr: &Réduire

en: &Minimize On Use
fr: Réd&uire à l'exécution

en: &Minimize at launch
fr: Réduire à l'&utilisation

en: &Minimize on run
fr: &Réduire lors de l'exécution

en: &Modified
fr: &Modifié

en: &Modify...
fr: &Modifier...

en: &Modify/Remove
fr: &Modifier/Supprimer

en: &More Windows...
fr: &Plus de fenêtres...

en: &Move
fr: &Déplacer

en: &Move...	F7
fr: &Déplacer...	F7

en: &Multi-String Value
fr: Valeur chaîne &multiple

en: &Name
fr: &Nom

en: &Name:
fr: &Nom :

en: &Native (Windows)
fr: &native (Windows)

en: &New
fr: &Nouvelle

en: &New	Ctrl+N
fr: &Nouveau	Ctrl+N

en: &New	F2
fr: &Nouvelle	F2

en: &New Task (Run...)
fr: &Nouvelle tâche (Exécuter...)

en: &New Task...
fr: &Nouvelle tâche...

en: &New override for library:
fr: &Nouveau remplacement pour :

en: &New...
fr: &Nouveau...

en: &New...	Ctrl+N
fr: &Nouveau...	Ctrl+N

en: &Next >
fr: &Suivant >

en: &No
fr: &Non

en: &No line wrapping
fr: &Aucun

en: &Normal
fr: &Normale

en: &Object
fr: &Objet

en: &One Graph, All CPUs
fr: Un seul graphique pour &tous les processeurs

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: &Open	Enter
fr: &Ouvrir	Entrée

en: &Open Link
fr: Ou&vrir le lien

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: &Open...	Ctrl+O
fr: &Ouvrir...	Ctrl+O

en: &Open:
fr: &Ouvrir :

en: &Other files
fr: &Autres fichiers

en: &Output File Name:
fr: &Fichier de sortie :

en: &Overlapped	Shift+F5
fr: &Cascade	Maj+F5

en: &Override
fr: &Remplacement

en: &Owner:
fr: &Propriétaire :

en: &PID (Process Identifier)
fr: &PID (Identifiant de processus)

en: &Pale yellow	Ctrl+2
fr: &Jaune pâle	Ctrl+2

en: &Pan
fr: &Déplacement

en: &Paragraph...
fr: Para&graphe...

en: &Password:
fr: &Mot de passe :

en: &Paste
fr: Co&ller

en: &Paste	Ctrl+V
fr: Co&ller	Ctrl+V

en: &Path:
fr: &Chemin :

en: &Paused
fr: En pau&se

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
fr: Échange d'informations &personnelles/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
fr: Placer tous les certificats dans le &magasin suivant :

en: &Print
fr: &Imprimer

en: &Print Target
fr: Imprimer la cib&le

en: &Print...
fr: &Imprimer...

en: &Print...	Ctrl+P
fr: &Imprimer...	Ctrl+P

en: &Program
fr: &Programme

en: &Programs
fr: &Programmes

en: &Properties
fr: &Propriétés

en: &Properties	Alt+Enter
fr: &Propriétés	Alt+Entrée

en: &QWORD Value
fr: Valeur &QWORD

en: &Quick Edit mode
fr: Mode é&dition rapide

en: &Read Only
fr: Lectu&re seule

en: &Realtime
fr: Temps &réel

en: &Red:
fr: &Rouge :

en: &Refresh
fr: Actualis&er

en: &Refresh	F5
fr: &Actualiser	F5

en: &Refresh Now
fr: &Actualiser maintenant

en: &Registry
fr: &Registre

en: &Release Instance
fr: &Libérer l'instance

en: &Remember my password
fr: &Se souvenir de mon mot de passe

en: &Remote server
fr: Serveur &distant

en: &Remove
fr: &Supprimer

en: &Remove Favorite...
fr: &Supprimer des favoris...

en: &Remove application
fr: &Supprimer une application

en: &Remove duplicates
fr: &Supprimer les doublons

en: &Rename
fr: &Renommer

en: &Rename	F2
fr: Ren&ommer	F2

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: &Replace...	Ctrl+H
fr: Rem&placer...	Ctrl+H

en: &Reset
fr: &Réinitialiser

en: &Retry
fr: Ré&péter

en: &Right
fr: &Droite

en: &Right:
fr: &Droite :

en: &Row
fr: &ligne

en: &Ruler
fr: &Règle

en: &Run the Registry Editor
fr: &Exécuter l'éditeur de la base de registre

en: &Run...
fr: E&xécuter...

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: &Save	Ctrl+S
fr: &Enregistrer	Ctrl+S

en: &Save As...
fr: &Enregistrer sous...

en: &Save Background As...
fr: Enregistrer l'&arrière-plan sous...

en: &Save Picture As...
fr: Enregistrer l'image &sous...

en: &Save Video As...
fr: Enregistrer la vidéo &sous...

en: &Save as...
fr: Enregistrer &sous...

en: &Save settings on exit
fr: &Enregistrer la configuration lors de la fermeture

en: &Save this password (insecure)
fr: &Enregistrer ce mot de passe (risqué)

en: &Scale to Window
fr: &Mettre à l'échelle

en: &Search
fr: &Rechercher

en: &Search next	F3
fr: &Suivant	F3

en: &Search...	Ctrl+F
fr: &Rechercher...	Ctrl+F

en: &Seconds
fr: &Secondes

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &Select Columns...
fr: &Sélectionner les colonnes...

en: &Select all
fr: &Tout sélectionner

en: &Select all	Ctrl+A
fr: &Tout sélectionner	Ctrl+A

en: &Selection
fr: &Sélection

en: &Session ID
fr: Identi&fiant de session

en: &Settings...
fr: &Paramètres...

en: &Setup
fr: &Configurer

en: &Show 16-bit tasks
fr: &Montrer les tâches 16 bits

en: &Show Kernel Times
fr: Aff&icher les temps noyau

en: &Show dot files
fr: &Montrer les fichiers cachés

en: &Show physical stores
fr: &Montrer les magasins physiques

en: &Show processes from all users
fr: Afficher les processus de &tous les utilisateurs

en: &Show:
fr: &Afficher :

en: &Side by side	Shift+F4
fr: &Mosaïque	Maj+F4

en: &Size
fr: Di&mension

en: &Size:
fr: T&aille :

en: &Small
fr: &Petit

en: &Sort by Name
fr: Trier par &nom

en: &Source:
fr: Source :

en: &Standard bar
fr: Barre &standard

en: &Status Bar
fr: Barre d'&état

en: &Stop
fr: A&rrêter

en: &String Value
fr: Valeur c&haîne

en: &Support Information
fr: Inf&ormations de support

en: &Switch To
fr: &Basculer vers

en: &System
fr: &Système

en: &System	Ctrl+1
fr: &Système	Ctrl+1

en: &System Configuration
fr: &Configuration système

en: &Table
fr: &table

en: &Table Properties
fr: Propriétés de la &table

en: &Tabs...
fr: &Tabulations...

en: &Test Connection
fr: &Tester la connexion

en: &Test Sound
fr: &Tester le son

en: &Theme:
fr: &Thème :

en: &Thread Count
fr: Nombre de &threads

en: &Time/Date	F5
fr: &Heure/Date	F5

en: &To group:
fr: &Vers le groupe :

en: &To:
fr: &à :

en: &Toolbar
fr: Barre d'&outils

en: &Toolbar buttons:
fr: &Boutons de la barre d'outils :

en: &Toolbars
fr: &Barres d'outils

en: &Top:
fr: &Haut :

en: &Transmission Retry:
fr: &Essais de retransmission :

en: &Tray:
fr: &Bac :

en: &Try Again
fr: &Réessayer

en: &Type:
fr: &Type :

en: &URL:
fr: &URL :

en: &USER Objects
fr: Objets &USER

en: &Underline
fr: &Souligné

en: &Undo
fr: &Annuler

en: &Undo	Ctrl+Z
fr: &Annuler	Ctrl+Z

en: &Up
fr: &Haut

en: &Update Speed
fr: &Fréquence d'actualisation

en: &User name:
fr: &Nom d'utilisateur :

en: &View
fr: &Affichage

en: &View Certificate
fr: &Voir le certificat

en: &View Source
fr: Afficher la &source

en: &View Type Info
fr: &Afficher les informations de type

en: &View TypeLib...
fr: &Afficher une TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
fr: Taille de la mémoire &virtuelle

en: &Width:
fr: &Largeur :

en: &Window
fr: &Fenêtre

en: &Windows
fr: Fe&nêtres

en: &Windows Version:
fr: Version de &Windows :

en: &Without Titlebar
fr: Sans &barre de titre

en: &Working directory:
fr: Répertoire de tra&vail :

en: &Wrap long lines
fr: &Retour à la ligne automatique

en: &Yes
fr: &Oui

en: &Yes, export the private key
fr: &Oui, exporter la clé privée

en: &from:
fr: &de :

en: &to:
fr: &à :

en: '%s' could not be found.
fr: « %s » non trouvé.

en: '%s' is not a valid port name
fr: « %s » n'est pas un nom de port valide

en: '[object]' is not a date object
fr: « [objet] » n'est pas un objet de type date

en: 'return' statement outside of function
fr: Instruction « return » en dehors d'une fonction

en: '|' is undefined
fr: « | » n'est pas défini

en: (Default)
fr: (par défaut)

en: (No Theme)
fr: (Aucun thème)

en: (None)
fr: (Aucun)

en: (System default)
fr: (Valeur par défaut du système)

en: (UTC+03:30) Tehran
fr: (UTC+03:30) Téhéran

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
fr: (UTC-03:00) Saint Pierre et Miquelon

en: (UTC-05:00) Haiti
fr: Heure d'été d'Haïti

en: (cannot display value)
fr: (impossible d'afficher la valeur)

en: (unidentified)
fr: (non identifié)

en: (unknown %d)
fr: (%d inconnu)

en: (value not set)
fr: (valeur non définie)

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
fr: - Hardlink - commandes supportées -
    
    create        créer un lien direct

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
fr: - Commandes supportées -
    
    hardlink      gestion des liens directs

en: 1. Specify the source of data:
fr: 1. La source des données :

en: 10x11
fr: 10x11 pouces

en: 10x14
fr: 10x14 pouces

en: 11x17
fr: 11x17 pouces

en: 12x11
fr: 12x11 pouces

en: 15x11
fr: 15x11 pouces

en: 2. Enter information to log on to the server
fr: 2. Entrer les informations pour se connecter au serveur

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
fr: 3. Entrer le catalogue initial à utiliser :

en: 5.1 Surround
fr: Multicanal 5.1

en: 6 3/4 Envelope
fr: Enveloppe US 6 3/4

en: 9x11
fr: 9x11 pouces

en: < &Back
fr: < &Précédent

en: <- &Remove
fr: <- E&nlever

en: <Advanced Purposes>
fr: <Rôles avancés>

en: <All>
fr: <Tous>

en: <None>
fr: <Aucun>

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
fr: Aucune carte MIDI trouvée. Cela peut être dû à un problème de pilote, ou à un fichier MIDIMAP.CFG corrompu ou absent.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
fr: Un guillemet fermant manque dans la valeur du paramètre. Ajoutez-le.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
fr: Une ligne de commande commençant par REM (suivi d'une espace) n'induit
    aucune action, et peut donc servir de commentaire dans un fichier de commandes.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
fr: Un identifiant de périphérique hors plage pour votre système a été utilisé.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
fr: Un fichier existe déjà dans le chemin %1.
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
fr: Un nom de fichier ne peut contenir aucun des caractères suivants :
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
fr: Un dossier existe déjà dans le chemin %1.
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: A network error occurred
fr: Une erreur réseau s'est produite

en: A null parameter block was passed to MCI.
fr: Un bloc de paramètres nuls a été passé à MCI.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
fr: Un paramètre ou une valeur a été spécifié deux fois, ce qui est interdit.

en: A printer error occurred.
fr: Une erreur d'impression s'est produite.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
fr: Un problème est survenu lors de l'initialisation de MCI. Essayez en redémarrant Windows.

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
fr: Un programme sur votre système a planté, mais WineDbg n'a pas pu s'y attacher afin d'obtenir les informations sur le plantage.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
fr: Une simulation de déconnexion ou d'extinction de l'ordinateur est en cours, mais ce programme ne répond pas.
    
    Si vous l'arrêtez, vous pouvez perdre toutes les données non enregistrées.

en: A single history graph shows total CPU usage
fr: L'utilisation des processeurs est affichée sur un seul graphique

en: A&ccess:
fr: A&ccès :

en: A&dd
fr: Ajou&ter

en: A&dd...
fr: Ajo&uter...

en: A&vailable buttons:
fr: Boutons &disponibles :

en: A3 Extra Transverse
fr: A3 Extra horizontal

en: A3 Rotated
fr: A3 paysage

en: A3 Transverse
fr: A3 horizontal

en: A4 Rotated
fr: A4 paysage

en: A4 Small
fr: A4 petite

en: A4 Transverse
fr: A4 horizontal

en: A5 Rotated
fr: A5 paysage

en: A5 Transverse
fr: A5 horizontal

en: A6 Rotated
fr: A6 paysage

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
fr: ASSOC affiche ou modifie les associations d'extensions de fichiers.
    
    Syntaxe : ASSOC [.ext[=[type_fichier]]]
    
    Sans paramètre ASSOC affiche les associations d'extensions de fichiers
    existantes. Si seule une extension de fichier est spécifiée, affiche
    l'association actuelle. Si aucun type de fichier n'est spécifié après le
    signe égal, supprime l'association courante, si elle existe.

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
fr: ATTRIB - Affiche ou modifie les attributs de fichiers.
    
    Syntaxe :
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [lecteur:][chemin][nom_fichier]
           [/S [/D]]
    
    Où :
    
      +   Définit un attribut.
      -   Supprime un attribut.
      R   Attribut de fichier en lecture seule.
      A   Attribut de fichier archive.
      S   Attribut de fichier système.
      H   Attribut de fichier caché.
      [lecteur:][chemin][nom_fichier]
          Spécifie un ou plusieurs fichiers qu'attrib doit traiter.
      /S  Traite les fichiers correspondants dans le dossier courant
          et tous les sous-dossiers.
      /D  Traite également les dossiers.

en: About
fr: À propos

en: About %s
fr: À propos de %s

en: Access Method=
fr: Méthode d'accès =

en: Access date
fr: Dernier accès

en: Access denied.
fr: Accès refusé.

en: Account disabled.
fr: Compte utilisateur désactivé.

en: Account expired.
fr: Ce compte a expiré.

en: Account is built-in.
fr: Compte prédéfini.

en: Account locked out.
fr: Compte verrouillé.

en: Account restriction.
fr: Restriction de compte utilisateur.

en: Action [Time]: [1]. [2]
fr: Action [Temps] : [1]. [2]

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
fr: Action terminée [Temps] : [1]. Valeur retournée : [2].

en: Action start [Time]: [1].
fr: Action démarrée [Temps] : [1].

en: Active Border
fr: Bordure active

en: Active Connections
fr: Connexions actives

en: Active Opens
fr: Ouvertures actives

en: Active Title Bar
fr: Barre de titre active

en: Active Title Bar Gradient
fr: Dégradé de la barre de titre active

en: Active Title Text
fr: Texte de la barre de titre active

en: Active code page: %1!u!
fr: Page de code active : %1!u!

en: ActiveX component can't create object
fr: Le composant ActiveX ne peut créer l'objet

en: Adapter hardware error.
fr: Erreur matérielle de l'adaptateur.

en: Add &Purpose...
fr: &Ajouter un rôle...

en: Add Control
fr: Ajouter un contrôle

en: Add Favorite
fr: Ajouter aux signets

en: Add Purpose
fr: Ajouter un rôle

en: Add a Local Port
fr: Ajouter un port local

en: Add appli&cation...
fr: Ajouter une appli&cation...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
fr: Adjoindre l'identifiant d'objet (OIS) au rôle de certificat à ajouter :

en: Add to &Favorites...
fr: Ajouter aux &favoris...

en: Add/Remove Programs
fr: Ajout/Suppression de programmes

en: Address
fr: Adresse

en: Address already associated with transport endpoint.
fr: Adresse déjà associée au destinataire du transport.

en: Address error.
fr: Erreur d'adressage.

en: Address not associated with transport endpoint.
fr: Adresse non associée au destinataire du transport.

en: Address:
fr: Adresse :

en: Adds a new 32-bit value
fr: Ajoute une nouvelle valeur de 32 bits

en: Adds a new 64-bit value
fr: Ajoute une nouvelle valeur de 64 bits

en: Adds a new binary value
fr: Ajoute une nouvelle valeur binaire

en: Adds a new expandable string value
fr: Ajoute une nouvelle valeur de chaîne extensible

en: Adds a new key
fr: Ajoute une nouvelle clé

en: Adds a new multi-string value
fr: Ajoute une nouvelle valeur chaîne extensible

en: Adds a new string value
fr: Ajoute une nouvelle valeur chaîne

en: Adds keys to the favorites list
fr: Ajoute des clés à la liste des favoris

en: Administration Limit Exceeded
fr: Limite administrative dépassée

en: Administrative Tools
fr: Outils d'administration

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Affects Multiple DSAs
fr: Affecte de multiples DSA

en: Affiliation Changed
fr: Affiliation modifiée

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
fr: Après l'activation ou désactivation d'un périphérique, la liste des joysticks connectés ne sera pas mise à jour à moins de redémarrer cette applet.

en: Alias Dereference Problem
fr: Problème de déréférencement d'alias

en: Alias Problem
fr: Problème d'alias

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: &Tout

en: All Objects
fr: Tous les objets

en: All application policies
fr: Toutes les politiques applicatives

en: All documents (*.*)
fr: Tous les documents (*.*)

en: All files (*.*)
fr: Tous les fichiers (*.*)

en: All issuance policies
fr: Toutes les politiques d'émission

[ctx: All key]
en: A
fr: T

en: All multimedia files
fr: Tous les fichiers multimédia

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
fr: Tous les temporisateurs multimédia sont en cours d'utilisation par d'autres applications. Quittez une de ces applications et essayez à nouveau.

en: All results will be lost. Are you sure?
fr: Tous les résultats seront perdus. Êtes-vous sûr ?

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
fr: Impossible de vérifier tous les rôles prévus pour ce certificat.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
fr: Tous les périphériques audio capables de jouer des fichiers dans ce format sont en cours d'utilisation. Attendez qu'un périphérique audio se libère, puis essayez à nouveau.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
fr: Tous les périphériques audio capables d'enregistrer des fichiers dans ce format sont en cours d'utilisation. Attendez qu'un périphérique audio se libère, puis essayez à nouveau.

en: Allocating registry space
fr: Allocation d'espace pour le registre

en: Allotted space exceeded.
fr: Espace attribué dépassé.

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow &saving password
fr: Autoriser à mémoriser le mot de passe

en: Allow the &window manager to control the windows
fr: Permettre au gestionnaire de fenêtres de &contrôler les fenêtres

en: Allow the window manager to &decorate the windows
fr: Permettre au gestionnaire de fenêtres de &décorer les fenêtres

en: Allows data on disk to be encrypted
fr: Permet le chiffrement de données sur disque

en: Allows data to be signed with the current time
fr: Permet de signer des données avec l'heure courante

en: Allows secure communication over the Internet
fr: Permet des communications sécurisées sur Internet

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
fr: Permet de signer numériquement une liste de certificats de confiance

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
fr: Vous permet d'installer un nouveau logiciel, ou supprimer un logiciel existant de votre ordinateur.

en: Already Exists
fr: Existe déjà

en: Already a SUBST target.
fr: Déjà la cible d'un SUBST.

en: Already assigned.
fr: Déjà assigné.

en: Already awaiting printer handle.
fr: Descripteur d'imprimante déjà en attente.

en: Already initialized.
fr: Déjà initialisé.

en: Alternative Name
fr: Nom alternatif

en: Always on &top
fr: &Toujours visible

en: An error number was specified that is not defined in the system.
fr: Un numéro d'erreur non défini dans le système a été spécifié.

en: An error occurred with the specified port.
fr: Une erreur est survenue sur le port spécifié.

en: An error occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: An internal error has occurred.
fr: Une erreur interne s'est produite.

en: An invalid flag was passed to a system function.
fr: Un indicateur non valide a été transmis à une fonction système.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
fr: Un paramètre non valide a été passé à une fonction système.

en: Ana&log
fr: Ana&logique

en: Another version is installed.
fr: Une autre version est déjà installée.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
fr: N'importe quel périphérique audio de lecture peut être utilisé.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
fr: N'importe quel périphérique audio d'enregistrement peut être utilisé.

en: Appearance
fr: Apparence

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
fr: Contexte d'application :[1], Nom d'assemblage :[2]

en: Application IDs
fr: Identifiants d'application

en: Application Policies
fr: Politiques applicatives

en: Application Policy Constraints
fr: Contraintes de politiques applicatives

en: Application Policy Mappings
fr: Correspondances de politiques applicatives

en: Application Workspace
fr: Espace de travail de l'application

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
fr: Le programme n'a pas pu être lancé, ou aucun programme n'est associé au fichier spécifié.
    ShellExecuteEx a échoué

en: Application settings
fr: Paramètres des applications

en: Application: [1]
fr: Application : [1]

en: Application: [1], Command line: [2]
fr: Application : [1], Ligne de commande : [2]

en: Applying font settings
fr: Application des réglages des polices

en: Aqua
fr: Eau

en: Arabic
fr: Arabe

en: Archived Key Certificate Hash
fr: Empreinte du certificat de clé archivée

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
fr: Voulez-vous réellement envoyer « %1 » et tout ce qu'il contient dans la corbeille ?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
fr: Voulez-vous réellement envoyer « %1 » dans la corbeille ?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
fr: Voulez-vous réellement envoyer ces %1 éléments dans la corbeille ?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
fr: Voulez-vous réellement supprimer « %1 » ?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
fr: Voulez-vous réellement supprimer toutes les valeurs de registre dans « %1 » ?

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le lecteur C ?
    
    La plupart des applications Windows présument l'existence de ce lecteur et ne fonctionneront pas s'il n'existe pas. Si vous continuez, n'oubliez pas de le recréer !

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
fr: Voulez-vous réellement supprimer la clé de registre « %1 » ?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
fr: Voulez-vous réellement supprimer la valeur de registre « %1 » ?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
fr: Voulez-vous réellement supprimer le(s) élément(s) sélectionné(s) ?

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
fr: Voulez-vous réellement supprimer la valeur de registre sélectionnée ?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ces %1 éléments ?

en: Are you sure you want to delete these values?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ces valeurs ?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
fr: Voulez-vous réellement supprimer cette clé de registre ainsi que toutes ses sous-clés ?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ces certificats ?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ce certificat ?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
fr: Voulez-vous réellement supprimer définitivement « %1 » ?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
fr: Voulez-vous réellement supprimer définitivement ces %1 éléments ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Argument missing
fr: Argument manquant

en: Argument not optional
fr: Argument non optionnel

en: Arithmetic overflow.
fr: Débordement arithmétique.

en: Armenian
fr: Arménien

en: Arrange &Icons
fr: Trier les &icônes

en: Array length must be a finite positive integer
fr: La longueur d'un tableau doit être un entier positif

en: Array object expected
fr: Objet tableau attendu

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
fr: Requérir un serveur local lors de l'appel à CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
fr: Requérir un serveur distant lors de l'appel à CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
fr: Requérir un gestionnaire intégré au processus lors de l'appel à CoGetClassObject

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
fr: Requérir un serveur intégré au processus lors de l'appel à CoGetClassObject

en: Asking for %s
fr: Demande de %s

en: Atomic locks not supported.
fr: Verrous atomiques non pris en charge.

en: Attaches the debugger to this process
fr: Attache le débogueur à ce processus

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
fr: Tentative de JOINdre sur un lecteur déjà JOINt.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
fr: Tentative de JOINdre sur un lecteur déjà SUBSTitué.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
fr: Tentative de SUBSTituer sur un lecteur déjà SUBSTitué.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
fr: Tentative de SUBSTituer sur un lecteur déjà JOINt.

en: Attribute Or Value Exists
fr: Attribut ou valeur préexistant(e)

en: Attribute is not found.
fr: L'attribut n'a pas été trouvé.

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes:
fr: Attributs :

en: Audio test failed!
fr: Échec du test audio !

en: Auth Unknown
fr: Méthode d'authentification inconnue

en: Authentication Method Not Supported
fr: Méthode d'authentification non prise en charge

en: Authentication Required
fr: Authentification requise

en: Authority Info Access
fr: Accès aux informations de l'autorité

en: Authority Information Access
fr: Accès aux informations de l'autorité

en: Authority Key Identifier
fr: Identifiant de l'autorité de la clé

en: Auto data segment exceeds 64k.
fr: La taille du segment des données automatiques dépasse 64 Ko.

en: Autodetect
fr: Auto-détection

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic configuration
fr: Configuration automatique

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
fr: Capturer automatiquement la &souris dans les fenêtres plein écran

en: Automatically determined by the program
fr: Déterminé automatiquement par le programme

en: Automation server can't create object
fr: Le serveur d'automatisation ne peut créer l'objet

en: Available
fr: Disponible

en: Available formats
fr: Formats disponibles

en: B&rowse...
fr: Parcou&rir...

en: B&uild...
fr: &Construire...

en: B4 (JIS) Rotated
fr: B4 (JIS) paysage

en: B5 (JIS) Rotated
fr: B5 (JIS) paysage

en: B5 (JIS) Transverse
fr: B5 (JIS) horizontal

en: B6 (JIS) Rotated
fr: B6 (JIS) paysage

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
fr: Binaire codé Ba&se64 X.509 (*.cer) :

en: Back
fr: Précédent

en: Backgroun&d
fr: &Arrière-plan

en: Bad EXE format for %1.
fr: Mauvais format EXE pour %1.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
fr: Arguments invalides pour DosExecPgm.

en: Bad command.
fr: Commande incorrecte.

en: Bad configuration.
fr: Configuration erronée.

en: Bad descriptor format.
fr: Format de descripteur invalide.

en: Bad device type.
fr: Type de périphérique incorrect.

en: Bad driver level.
fr: Niveau de pilote incorrect.

en: Bad environment.
fr: Environnement incorrect.

en: Bad format.
fr: Format incorrect.

en: Bad impersonation level.
fr: Mauvais niveau d'emprunt d'identité.

en: Bad inherited ACL.
fr: Liste de contrôle d'accès (ACL) héritée erronée.

en: Bad length.
fr: Taille incorrecte.

en: Bad logon session state.
fr: Mauvais état d'ouverture de session.

en: Bad network name.
fr: Nom réseau introuvable.

en: Bad network path.
fr: Chemin réseau incorrect.

en: Bad network response.
fr: Réponse du réseau incorrecte.

en: Bad pipe.
fr: Mauvais canal de communication.

en: Bad remote adapter.
fr: Adaptateur distant incorrect.

en: Bad stub data.
fr: Données d'ébauche (stub) incorrectes.

en: Bad thread ID address.
fr: Adresse de l'ID de thread incorrecte.

en: Bad token type.
fr: Mauvais type de jeton.

en: Bad unit.
fr: Unité incorrecte.

en: Bad validation class.
fr: Mauvaise classe de validation.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
fr: Nombre mal formé : doit être décimal (12),
     hexadécimal (0x34) ou octal (056).

en: Baltic
fr: Balte

en: Base P&riority
fr: P&riorité de base

en: Base Pri
fr: Prio. de base

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
fr: Binaire codé Base64 X.509 (*.cer)

en: Basic Constraints
fr: Contraintes de base

en: Baud Rate
fr: Vitesse de transmission (bauds)

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
fr: Avant de pouvoir effectuer des opérations en relation avec l'impression comme la configuration de l'imprimante ou l'impression d'un document, vous devez installer une imprimante. Veuillez en installer une et réessayez.

en: Beginner
fr: Débutant

en: Beginning of media.
fr: Début du support.

en: Bind to file via a File Moniker
fr: Lier à un fichier à l'aide d'un Moniker Fichier

en: Binding handle mismatch.
fr: Discordance des descripteurs de liaison.

en: Binding has no authentication data.
fr: La liaison ne dispose d'aucune information d'authentification.

en: Binding incomplete.
fr: Liaison incomplète.

en: Black
fr: Noir

en: Blue
fr: Bleu

en: Bold
fr: Gras

en: Bold Italic
fr: Gras italique

en: Boolean object expected
fr: Objet booléen attendu

en: Boot already accepted as last-good config.
fr: Démarrage déjà accepté comme dernière configuration correcte.

en: Bottom
fr: Bas

en: Bring All to Front
fr: Tout amener à l'avant-plan

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
fr: Amène la tâche à l'avant-plan et bascule vers celle-ci

en: Brings the window front, but does not switch to it
fr: Amène la fenêtre au premier plan, mais ne bascule pas vers celle-ci

en: Bro&wse...
fr: &Parcourir...

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Broken pipe.
fr: Tube interrompu.

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse for Folder
fr: Parcourir les dossiers

en: Browse to Desktop
fr: Afficher le bureau

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Browsing history
fr: Historique de navigation

en: Buffer is too small.
fr: La mémoire tampon est trop petite.

en: Buffer overflow.
fr: Dépassement de tampon.

en: Buffer zone
fr: Taille mémoire tampon écran

en: Buil&tin then Native
fr: I&ntégrée puis Native

en: Busy
fr: Occupé

en: Busy;
fr: Occupée ;

en: Buttons
fr: Boutons

en: By &Date
fr: Par &date

en: By &Name
fr: Par &nom

en: By &Size
fr: Par t&aille

en: By &Type
fr: Par &type

en: By File Type
fr: Par type de fichier

en: Byte count too small.
fr: Nombre d'octets trop petit.

en: Bytes
fr: Octets

en: C size sheet
fr: Feuille de taille C

en: C&ollate
fr: Copies assemblées

en: C&olor:
fr: Couleu&r :

en: C&ut
fr: Cou&per

en: CA Compromise
fr: AC compromise

en: CA Encryption Certificate
fr: Certificat de chiffrement d'AC

en: CA Issuers
fr: Émetteurs de l'AC

en: CA Version
fr: Version de l'AC

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
fr: CALL <fichier_commandes> appelle un fichier de commandes depuis un autre
    fichier de commandes. Quand le fichier appelé sort, le contrôle revient au
    fichier appelant.
    La commande CALL peut fournir des paramètres du fichier invoqué.
    
    Les changements de répertoire courant, de variables d'environnement et autres
    effectués dans le fichier appelé sont répercutés dans l'appelant.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
fr: CD <répertoire> est la version courte de CHDIR. Elle change le répertoire
    courant.

en: CHCP [number]
    
      Sets or displays the active console code page.
    
      number   The console code page to activate.
    
      Type CHCP without a number to display the active console code page.
fr: CHCP [nombre]
    
      Modifie ou affiche la page de code de la console active.
    
      nombre   La page de code de la console à activer.
    
      Lancer CHCP sans nombre en paramètre pour afficher la page de code de la console active.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
fr: CHDIR <répertoire> change le répertoire courant.

en: CHINESE_BIG5
fr: Chinois_BIG5

en: CHINESE_GB2312
fr: Chinois_GB2312

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
fr: CHOICE affiche un message et bloque jusqu'à ce que l'utilisateur appuie sur
    une des touches spécifiées dans une liste configurable.
    CHOICE est principalement utilisé pour construire un menu dans un fichier
    de commandes.

en: CLS clears the console screen.
fr: CLS efface l'écran de la console.

en: CLSID:
fr: CLSID :

en: CMC Attributes
fr: Attributs CMC

en: CMC Data
fr: Données CMC

en: CMC Extensions
fr: Extensions CMC

en: CMC Response
fr: Réponse CMC

en: CMC Status Info
fr: Informations sur le statut CMC

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
fr: Les commandes intégrées de CMD sont :
    ASSOC		Affiche ou modifie les associations d'extensions de fichiers
    ATTRIB		Affiche ou modifie les attributs de fichiers DOS
    CALL		Invoque un fichier de commandes depuis un autre
    CD (CHDIR)	Change le répertoire courant
    CHOICE		Attend l'appui d'une touche appartenant à une liste configurable
    CLS		Efface l'écran
    COPY		Copie un ou plusieurs fichiers
    CTTY		Change le périphérique d'entrée/sortie
    DATE		Affiche ou modifie la date système
    DEL (ERASE)	Efface un fichier ou un groupe de fichiers
    DIR		Liste le contenu d'un répertoire
    ECHO		Affiche du texte sur la console
    ENDLOCAL	Met fin aux modifications locales de l'environnement dans un
    		fichier de commandes
    FTYPE		Affiche ou modifie les commandes d'ouverture associées à des
    		types de fichiers
    HELP		Affiche de brefs détails sur l'utilisation d'une commande
    MD (MKDIR)	Crée un répertoire
    MKLINK		Crée un lien symbolique
    MORE		Affiche du texte par pages
    MOVE		Déplace un fichier, un groupe de fichiers ou un répertoire
    PATH		Règle ou affiche le chemin de recherche
    PAUSE		Suspend l'exécution d'un fichier de commandes
    POPD		Remplace le répertoire courant par le dernier enregistré avec
    		PUSHD
    PROMPT		Change l'invite de commande
    PUSHD		Change de répertoire en enregistrant le répertoire courant
    REN (RENAME)	Renomme un fichier
    RD (RMDIR)	Efface un répertoire
    SET		Règle ou affiche les variables d'environnement
    SETLOCAL	Entame les modifications locales à l'environnement dans un
    		fichier de commandes
    START		Lance un programme, ou ouvre un document dans le programme
    		associé
    TIME		Règle ou affiche l'heure système courante
    TITLE		Règle le titre de la fenêtre pour la session CMD
    TYPE		Affiche le contenu d'un fichier texte
    VER		Affiche la version de cmd utilisée.
    VOL		Affiche le nom de volume d'un lecteur de disque
    XCOPY		Copie des fichiers ou répertoires sources vers une destination
    EXIT		Quitte CMD
    
    Entrez HELP <commande> pour plus d'informations sur les commandes ci-dessus.

en: CMS/PKCS #7 Message
fr: Message CMS/PKCS #7

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
fr: Messages CMS/PKCS #7 (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
fr: Messages CMS/PKCS #7 (*.spc ; *.p7b)

en: COM Library Objects
fr: Objets de la bibliothèque COM

en: COPY <filename> copies a file.
fr: COPY copie un ou plusieurs fichiers.

en: CPU Tim&e
fr: T&emps processeur

en: CPU Time
fr: Temps CPU

en: CPU Usage: %3d%%
fr: Utilisation CPU : %3d%%

en: CPU usage
fr: Util. processeur

en: CPU usage history
fr: Historique de l'utilisation du processeur

en: CRC error.
fr: Erreur CRC.

en: CRL Distribution Point
fr: Point de distribution de LRC

en: CRL Distribution Points
fr: Points de distribution de LRC

en: CRL Issuer
fr: Émetteur de la LRC

en: CRL Number
fr: Numéro de la LRC

en: CRL Reason=
fr: Raison de la LRC =

en: CRL Signing
fr: Signature de LRC

en: CTTY changes the input/output device.
fr: CTTY change le périphérique d'entrée/sortie.

en: Call failed.
fr: Échec de l'appel.

en: Call interrupted.
fr: Appel interrompu.

en: Call not implemented.
fr: Appel non implémenté.

en: Can't access domain information.
fr: Ne peut accéder aux informations du domaine.

en: Can't connect to the LDAP server
fr: Impossible de se connecter au serveur LDAP

en: Can't create endpoint mapper DB.
fr: Impossible de créer la base de données du mappeur de point de terminaison.

en: Can't create endpoint.
fr: Ne peut créer le point de terminaison.

en: Can't create necessary temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire nécessaire

en: Can't create top-level child window.
fr: Ne peut créer de fenêtre enfant supérieure.

en: Can't delete current directory.
fr: Impossible de supprimer le répertoire courant.

en: Can't delete last admin user.
fr: Ne peut effacer le dernier utilisateur administratif.

en: Can't destroy object owned by another thread.
fr: Ne peut détruire un objet appartenant à un autre thread.

en: Can't disable mandatory group.
fr: Ne peut désactiver un groupe obligatoire.

en: Can't find window class.
fr: Classe de fenêtre introuvable.

en: Can't have 'break' outside of loop
fr: « break » impossible à l'extérieur d'une boucle

en: Can't have 'continue' outside of loop
fr: « continue » impossible à l'extérieur d'une boucle

en: Can't log on with inter-domain trust account.
fr: Ne peut se connecter avec un compte d'approbation inter-domaines.

en: Can't log on with server trust account.
fr: Ne peut se connecter avec un compte d'approbation de serveur.

en: Can't log on with workstation trust account.
fr: Ne peut se connecter avec un compte d'approbation de station de travail.

en: Can't open anonymous security token.
fr: Impossible d'ouvrir un jeton de sécurité de niveau anonyme.

en: Can't open registry key.
fr: Ne peut accéder à la clé du registre.

en: Can't perform operation.
fr: Ne peut effectuer l'opération.

en: Can't read registry key.
fr: Ne peut lire la clé du registre.

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
fr: Ne reconnaît pas « %1 » comme commande interne ou externe, ou fichier de commandes.

en: Can't write registry key.
fr: Ne peut écrire la clé du registre.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel violation.
fr: Violation de la zone d'annulation.

en: Canceling...
fr: Annulation...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
fr: Impossible d'accéder au fichier ou au périphérique MCI spécifié, car l'application ne peut pas changer de lecteur.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
fr: Impossible d'accéder au fichier ou au périphérique MCI spécifié, car l'application ne peut pas changer de répertoire.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
fr: Impossible d'accéder au fichier ou au périphérique MCI spécifié. Essayez de changer de répertoire ou de redémarrer votre ordinateur.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
fr: Impossible d'ajouter plus de 32 taquets de tabulation.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
fr: Impossible de sauter vers une étiquette hors d'un fichier de commandes

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
fr: Impossible d'exécuter les commandes dans l'ordre spécifié. Corrigez l'ordre des commandes, puis essayez à nouveau.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
fr: Impossible d'exécuter la commande spécifiée sur un périphérique ouvert automatiquement. Attendez que le périphérique soit fermé pour essayer à nouveau.

en: Cannot complete.
fr: Ne peut terminer cette opération.

en: Cannot connect topology nodes.
fr: Impossible de connecter les nœuds de la topologie.

en: Cannot create service thread.
fr: Ne peut créer de thread de service.

en: Cannot create.
fr: Impossible de créer.

en: Cannot delete '|'
fr: Impossible de supprimer « | »

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
fr: Impossible de déterminer le type de périphérique à partir de l'extension de nom de fichier donnée.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
fr: « %s » introuvable. Souhaitez-vous rechercher ce fichier vous-même ?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
fr: Aucune implémentation richedit détectée... Abandon

en: Cannot find decryptor.
fr: Impossible de trouver le décrypteur.

en: Cannot find the printer.
fr: Impossible de trouver l'imprimante.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
fr: Le périphérique spécifié est introuvable. Vérifiez s'il est installé ou si son nom est correctement orthographié.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
fr: Le fichier spécifié est introuvable. Vérifiez que le chemin d'accès et le nom de fichier sont corrects.

en: Cannot get call handle.
fr: Impossible d'obtenir le descripteur d'appel.

en: Cannot impersonate.
fr: Impossible d'emprunter une identité.

en: Cannot modify non-writable property '|'
fr: Impossible de modifier une propriété qui est protégée en écriture '|'

en: Cannot open network connection profile.
fr: Impossible d'ouvrir le profil de connexion réseau.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
fr: Impossible d'ouvrir le périphérique sans utiliser l'indicateur WAVE_ALLOWSYNC. Utilisez l'indicateur, puis essayez à nouveau.

en: Cannot parse bytestream.
fr: Ne peut analyser le flux d'octets.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
fr: Impossible d'effectuer cette opération tant que des données sont lues. Réinitialisez le périphérique ou attendez la fin de la lecture.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
fr: Impossible de lire ce fichier. Assurez-vous qu'il n'a pas été supprimé ou vérifiez votre disque ou votre connexion réseau.

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
fr: Impossible de redéfinir une propriété qui n'est pas configurable '|'

en: Cannot run full-screen.
fr: Ne peut s'exécuter en mode plein écran.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
fr: Impossible d'enregistrer un fichier sans nom. Entrez un nom de fichier.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
fr: Il est impossible d'enregistrer le fichier spécifié. Vérifiez que vous avez assez d'espace disque ou que vous êtes toujours connecté au réseau.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
fr: Impossible de sélectionner le périphérique audio actuel pour la lecture car il est en cours d'utilisation. Attendez qu'il se libère, puis essayez à nouveau.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
fr: Impossible de sélectionner le périphérique audio actuel pour l'enregistrement car il est en cours d'utilisation. Attendez qu'il se libère, puis essayez à nouveau.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
fr: Impossible de spécifier des caractères supplémentaires après une chaîne placée entre guillemets.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
fr: Ne peut utiliser « all » comme nom de périphérique spécifique pour cette commande.

en: Cannot use Copy API.
fr: L'API de copie est inutilisable.

en: Cannot use a filename with the specified device.
fr: Impossible d'utiliser un nom de fichier avec le périphérique spécifié.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
fr: Impossible d'utiliser l'indicateur « notifier » avec les périphériques ouverts automatiquement.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
fr: Il est impossible d'écrire des informations dans le fichier spécifié. Vérifiez que vous avez assez d'espace disque ou que vous êtes toujours connecté au réseau.

en: Caps Lock is On
fr: VERR.MAJ est activé

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
fr: Place les fenêtres en cascade sur le bureau

en: Cascading	Ctrl+F5
fr: &En cascade	Ctrl+F5

en: Center
fr: Centrer

en: Central Europe
fr: Europe centrale

en: Central European
fr: Européen central

en: Certificate
fr: Certificat

en: Certificate &status:
fr: É&tat du certificat :

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
fr: AC

en: Certificate Export Wizard
fr: Assistant Exportation de certificats

en: Certificate Extensions
fr: Extensions de certificats

en: Certificate Hold
fr: Certificat suspendu

en: Certificate Import Wizard
fr: Assistant d'importation de certificats

en: Certificate Information
fr: Informations sur le certificat

en: Certificate Issuer
fr: Émetteur du certificat

en: Certificate Policies
fr: Politiques de certificats

en: Certificate Policy
fr: Politique de certification

en: Certificate Properties
fr: Propriétés du certificat

en: Certificate Request Agent
fr: Agent de demande de certificat

en: Certificate Revocation List
fr: Liste de révocation de certificats

en: Certificate Revocation List (*.crl)
fr: Liste de révocation de certificats (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
fr: Numéro de série du certificat =

en: Certificate Signing
fr: Signature de certificat

en: Certificate Store
fr: Magasin de certificats

en: Certificate Store Selected
fr: Magasin de certificats sélectionné

en: Certificate Template Information
fr: Informations sur le modèle de certificats

en: Certificate Trust List
fr: Liste de certificats de confiance

en: Certificate Trust List (*.stl)
fr: Liste de certificats de confiance (*.stl)

en: Certificate Type
fr: Type de certificat

en: Certificate intended purposes
fr: Rôles prévus pour le certificat

en: Certificate purpose
fr: Rôle du certificat

en: Certificate purposes
fr: Rôles du certificat

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
fr: Les magasins de certificats sont des collections de certificats, de listes de révocation de certificats et de listes de certificats de confiance.

en: Certificates
fr: Certificats

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
fr: Les certificats sont utilisés pour votre identification personnelle, celle d'autorités de certification ou d'éditeurs.

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fr: Les certificats émis par cette autorité de certification ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ces certificats ?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
fr: Les certificats émis par ces autorités de certification racines, ou par toute autorité de certification qu'elles valident, ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ces certificats racines de confiance ?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fr: Les certificats émis par cette autorité de certification ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ce certificat ?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
fr: Les certificats émis par cette autorité de certification racine, ou par toute autorité de certification qu'elle valide, ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ce certificat racine de confiance ?

en: Certificates...
fr: Certificats...

en: Certification Authority Issuer
fr: Émetteur de l'autorité de certification

en: Certification Path
fr: Chemin de certification

[ctx: Certification Practice Statement]
en: CPS
fr: Énoncé des pratiques de certification (CPS)

en: Certification Template Name
fr: Nom de modèle de certification

en: Certification path
fr: Chemin de certification

en: Challenge Password
fr: Mot de passe défi

en: Change &Icon...
fr: Changer l'&icône...

en: Change &icon...
fr: &Changer l'icône...

en: Change Icon
fr: Changer l'icône

en: Change machine wide Distributed COM settings
fr: Modifier les paramètres COM distribués de niveau système

en: Changes the position of the split between two panes
fr: Modifie la position du séparateur entre les deux panneaux

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
fr: Modifier l'ordre de chargement de cette bibliothèque n'est pas recommandé.
    Êtes-vous sûr de vouloir le faire ?

en: Character &format
fr: &Format de caractères

en: Character translation table file too small.
fr: Fichier de table de conversion de caractères trop petit.

en: Character translation table open failed.
fr: Impossible d'ouvrir la table de conversion de caractères.

en: Child process has not completed.
fr: Le processus enfant ne s'est pas terminé.

en: Child window menus not allowed.
fr: Les fenêtres enfants ne peuvent comporter de menus.

en: Choose the format in which the content will be saved.
fr: Choisissez le format dans lequel le contenu sera sauvé.

en: Cinepak Video codec
fr: Codec vidéo Cinepak

en: Circular dependency.
fr: Dépendance circulaire.

en: Class Name:
fr: Nom de classe :

en: Class already exists.
fr: La classe existe déjà.

en: Class does not exist.
fr: La classe n'existe pas.

en: Class doesn't support Automation
fr: La classe ne supporte pas l'automatisation

en: Class has open windows.
fr: La classe a des fenêtres ouvertes.

en: Client Authentication
fr: Authentification du client

en: Client Information
fr: Informations sur le client

en: Clipboard not open.
fr: Presse-papiers pas ouvert.

en: Clock
fr: Horloge

en: Clock is not available.
fr: L'horloge n'est pas disponible.

en: Clock was stopped
fr: L'horloge a été arrêtée

en: Close
fr: Fermer

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
fr: Message de fermeture envoyé aux fenêtres supérieures du processus « %1 » de PID %2!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
fr: Message de fermeture envoyé aux fenêtres supérieures du processus de PID %1!u!.

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: CoGetClassObject failed.
fr: CoGetClassObject a échoué.

en: Code Signing
fr: Signature de code

en: Codec was not found.
fr: Le Codec n'a pas été trouvé.

en: Collapse
fr: Réduire

en: Color
fr: Couleurs

en: Columns
fr: Colonnes

en: Command history
fr: Historique des commandes

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Commit charge (K)
fr: Charge dédiée (K)

en: Common Files
fr: Fichiers communs

en: Common Name
fr: Nom commun

en: Compare False
fr: Comparaison fausse

en: Compare True
fr: Comparaison vraie

en: Completing the Certificate Export Wizard
fr: Clôture de l'assistant d'exportation de certificats

en: Completing the Certificate Import Wizard
fr: Clôture de l'assistant d'importation de certificats

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
fr: Identifiant du composant : [1], Qualificateur : [2]

en: Compress options
fr: Options de compression

en: Compression &Quality:
fr: &Qualité de compression :

en: Computing space requirements
fr: Calcul de l'espace nécessaire en cours

en: Con&figure...
fr: Con&figurer...

en: Condensed
fr: Copies t&riées

en: Conditional compilation is turned off
fr: La compilation conditionnelle est désactivée

en: Confidentiality Required
fr: Confidentialité requise

en: Configuration error
fr: Erreur de configuration

en: Configure Devices
fr: Configurer les périphériques

en: Configure LPT Port
fr: Configurer un port LPT

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
fr: Configurer le navigateur internet de Wine et d'autres paramètres associés

en: Confirm Key Delete
fr: Confirmez l'effacement de la clé

en: Confirm Value Delete
fr: Confirmez l'effacement de valeur

en: Confirm deletion
fr: Confirmez la suppression

en: Confirm file deletion
fr: Confirmez la suppression du fichier

en: Confirm file overwrite
fr: Confirmez l'écrasement du fichier

en: Confirm folder deletion
fr: Confirmez la suppression du dossier

en: Confirm overwrite
fr: Confirmez l'écrasement

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Connect &Network Drive...
fr: Connecter un lecteur &réseau...

en: Connect to %s
fr: Se connecter à %s

en: Connect to another machine
fr: Se connecter à une autre machine

en: Connect:
fr: Connecté :

en: Connected
fr: Connecté

en: Connected (xinput device)
fr: Connecté (périphérique xinput)

en: Connecting to %s
fr: Connexion à %s

en: Connecting to camera
fr: Connexion à l'appareil photo

en: Connecting to camera... Please Wait
fr: Connexion à l'appareil photo... Veuillez patienter

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection aborted.
fr: Connexion avortée.

en: Connection count limit reached.
fr: Limite du nombre de connexions atteinte.

en: Connection gracefully closed.
fr: Connexion fermée gracieusement.

en: Connection invalid.
fr: Connexion invalide.

en: Connection is active.
fr: Connexion active.

en: Connection is being made
fr: Connexion en cours

en: Connection refused.
fr: Connexion refusée.

en: Connection reset by peer.
fr: Connexion fermée par le pair.

en: Connection unavailable.
fr: Connexion non disponible.

en: Connection-specific DNS suffix
fr: Suffixe DNS propre à la connexion

en: Connections
fr: Connexions

en: Constraint Violation
fr: Violation de contrainte

en: Contact:
fr: Contact :

en: Contains commands for accessing frequently used keys
fr: Contient des commandes pour accéder aux clés fréquemment utilisées

en: Contains commands for creating new keys or values
fr: Contient des commandes pour créer de nouvelles clés ou valeurs

en: Contains commands for customizing the registry window
fr: Contient des commandes pour personnaliser la fenêtre du registre

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
fr: Contient des commandes pour afficher de l'aide et des informations à propos de l'éditeur du registre

en: Contains commands for editing values or keys
fr: Contient des commandes pour éditer des valeurs ou des clés

en: Contains commands for working with the whole registry
fr: Contient des commandes pour travailler sur le registre entier

en: Content
fr: Contenu

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Context handle damaged.
fr: Descripteur de contexte endommagé.

en: Continue work in progress.
fr: Poursuivre le travail en cours.

en: Control ID not found.
fr: ID de contrôle non trouvable.

en: Control Panel
fr: Panneau de configuration

en: Controls Alternate Background
fr: Arrière-plan alternatif des contrôles

en: Controls Background
fr: Contrôle l'arrière-plan

en: Controls Dark Shadow
fr: Ombre sombre des contrôles

en: Controls Debug Channels
fr: Contrôle les canaux de débogage

en: Controls Highlight
fr: Surbrillance des contrôles

en: Controls Light
fr: Lumière des contrôles

en: Controls Shadow
fr: Ombre des contrôles

en: Controls Text
fr: Contrôle le texte

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
fr: Détermine sur quels processeurs le processus sera autorisé à s'exécuter

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
fr: Cookies
    Données enregistrées sur votre ordinateur par des sites web, telles que préférences utilisateur et informations de connexion.

en: Cop&yright:
fr: Cop&yright :

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
fr: Copie le nom de la clé sélectionnée vers le presse-papiers

en: Copy
fr: Copier

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
fr: Copier la balise &HTML de l'objet dans le presse-papiers

en: Copy C&LSID to clipboard
fr: Copier le &CLSID dans le presse-papiers

en: Copy Program
fr: Copier un programme

en: Copy Shor&tcut
fr: Copier le r&accourci

en: Copy files from:
fr: Copier les fichiers depuis :

en: Copy manufacturer's files from:
fr: Copier les fichiers du fabricant depuis :

en: Copy program:
fr: Copier le programme :

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
fr: Copier le GUID de l'objet actuellement sélectionné dans le presse-papiers

en: Copying Files...
fr: Copie de fichiers...

en: Copying network install files
fr: Copie des fichiers d'installation pour le réseau

en: Copying new files
fr: Copie des nouveaux fichiers

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
fr: La copie de « %1 » vers « %2 » a échoué avec le code de retour %3!d!

en: Corrupt network connection profile.
fr: Profil de connexion réseau corrompu.

en: Could not create or use window.
fr: Impossible d'utiliser ou de créer une fenêtre.

en: Could not get handle to service control manager.
fr: Impossible d'accéder au gestionnaire de contrôle de services.

en: Could not get handle to service.
fr: Impossible d'obtenir un descripteur du service.

en: Could not open
fr: N'a pu ouvrir

en: Could not open the file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Could not save the file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier.

en: Could not stop service %1
fr: Impossible d'arrêter le service %1

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
fr: Le nom de fichier Unix spécifié n'a pas pu être converti en nom de fichier DOS.

en: Counter Sign
fr: Contresignature

en: Country/Region
fr: Pays/Région

en: Cr&eate Directory...
fr: Créer réper&toire...

en: Create &Instance
fr: Créer une &instance

en: Create &Link
fr: Créer un &lien

en: Create Control
fr: Créer un contrôle

en: Create From File
fr: Créer depuis le fichier

en: Create Instance &On...
fr: Créer une instance &sur...

en: Create New
fr: Créer nouveau

en: Create New Folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Create New Task
fr: Nouvelle tâche

en: Create Shor&tcut
fr: Créer un &raccourci

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
fr: Créer un lien symbolique.
    
    Syntaxe : MKLINK [options] nom_du_lien cible
    
    Options :
    /d             Créer un lien symbolique vers un répertoire.
    /h             Créer un lien direct.
    /j             Créer une jonction de répertoires.
    nom_du_lien est le nom du lien symbolique à créer.
    cible est le chemin vers lequel nom_du_lien pointe.

en: Create an instance of the selected object
fr: Créer une instance de l'objet sélectionné

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
fr: Créer une instance de l'objet sélectionné sur une machine spécifique

en: Creating duplicate files
fr: Création de doublons de fichiers

en: Creating folders
fr: Création des dossiers

en: Creating shortcuts
fr: Création des raccourcis

en: Creation date
fr: Création

en: Creation date:
fr: Création :

en: Creation failed.
fr: Erreur lors de la création.

en: Critical Extensions Only
fr: Extensions critiques uniquement

en: Cross CA Version
fr: Version de certification croisée d'AC

en: Cross-Certificate Distribution Points
fr: Points de distribution de certificats croisés

en: Cross-encrypted LM password required.
fr: Mot de passe LM à chiffrage croisé nécessaire.

en: Cross-encrypted NT password required.
fr: Mot de passe NT à chiffrage croisé nécessaire.

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
fr: Standard de syntaxe de message cryptographique/Messages PKCS #7 (*.p7b)

en: Cu&t
fr: &Couper

en: Cu&t	Ctrl+X
fr: &Couper	Ctrl+X

en: Current &icon:
fr: Icône a&ctuelle :

en: Current Connections
fr: Connexions en cours

en: Current Date is %1
fr: La date courante est %1

en: Current Time is %1
fr: L'heure courante est %1

en: Current format:
fr: Format actuel :

en: Cursor size
fr: Taille du curseur

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom Game
fr: Grille personnalisée

en: Customize Toolbar
fr: Personnaliser la barre d'outils

en: Cut
fr: Couper

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: D size sheet
fr: Feuille de taille D

en: D&isable all purposes for this certificate
fr: &Désactiver tous les rôles prévus pour ce certificat

en: DATE shows or changes the system date.
fr: DATE affiche ou modifie la date système.

en: DC not found.
fr: Contexte de périphérique (DC) introuvable.

en: DDE failure.
fr: Échec d'échange dynamique de données (DDE).

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
fr: DEL <fichier> efface un fichier ou un groupe de fichiers.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
fr: Binaire codé DER X.509 (*.cer)

en: DHCP enabled
fr: DHCP activé

en: DIR lists the contents of a directory.
fr: DIR liste le contenu d'un répertoire.

en: DLL initialization failed.
fr: Échec d'initialisation de la DLL.

en: DLL not found.
fr: DLL non trouvée.

en: DLL overrides
fr: Remplacement de DLL

en: DNS Name=
fr: Nom DNS =

en: Data
fr: Valeur

en: Data Bits
fr: Bits de données

en: Data Encipherment
fr: Chiffrement de données

en: Data Link Error
fr: Erreur du lien vers les données

en: Data Link Properties
fr: Propriétés du lien de données

en: Data type mismatch.
fr: Discordance de type de données.

en: Database does not exist.
fr: La base de données n'existe pas.

en: Datagrams Received
fr: Datagrammes reçus

en: Datagrams Sent
fr: Datagrammes envoyés

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date deleted
fr: Date de suppression

en: De&vice:
fr: Périp&hérique :

en: Debug Break
fr: Interruption du débogage

en: Debug Channels
fr: Canaux de débogage

en: Debug View
fr: Vue de débogage

en: Decimal
fr: Décimale

en: Decipher Only
fr: Déchiffrement seul

en: Decoding Error
fr: Erreur de décodage

en: Default Interface Viewer
fr: Visionneuse d'interface par défaut

en: Default Printer;
fr: Imprimante par défaut ;

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Default gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %1?
fr: Supprimer %1 ?

en: Delete &files...
fr: &Effacer les fichiers...

en: Delete browsing history
fr: Effacer l'historique de navigation

en: Delete group `%s'?
fr: Voulez-vous supprimer le groupe « %s » ?

en: Delete program `%s'?
fr: Voulez-vous supprimer le programme « %s » ?

en: Delete the private &key if the export is successful
fr: &Effacer la clé privée si l'export a réussi

en: Deletes the selection
fr: Supprime la sélection

en: Deleting services
fr: Effacement des services

en: Delta CRL Indicator
fr: Indicateur de delta-LRC

en: Deny
fr: Interdire

en: Dependent services are running.
fr: Les services dépendants sont en cours d'exécution.

en: Desktop &size:
fr: &Taille du bureau :

en: Desktop Integration
fr: Intégration avec le bureau

en: Destination:
fr: Destination :

en: Details
fr: Détails

en: Determined by the program
fr: Déterminé par le programme

en: Device
fr: Périphérique

en: Device I/O error
fr: Erreur de périphérique d'E/S

en: Device already remembered.
fr: Périphérique déjà mémorisé.

en: Device does not exist.
fr: Le périphérique n'existe pas.

en: Device not partitioned.
fr: Périphérique non partitionné.

en: Device removed.
fr: Périphérique retiré.

en: Different service account.
fr: Nom de compte du service différent.

en: Digi&tal
fr: &Numérique

en: Digital Rights
fr: Droits numériques

en: Digital Signature
fr: Signature numérique

en: DirectX Diagnostic Tool
fr: Outil de diagnostic DirectX

en: Directory Address
fr: Adresse d'annuaire

en: Directory Service Email Replication
fr: Réplication de courriers électroniques du service d'annuaire

en: Directory is not empty.
fr: Le répertoire n'est pas vide.

[ctx: Directory key]
en: D
fr: R

en: Directory name invalid.
fr: Nom de répertoire non valide.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Discards
fr: Rejets

en: Discipline error on RPC pipe.
fr: Erreur de discipline sur le tube RPC.

en: Disclaimer
fr: Clause de non-responsabilité

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Disk full
fr: Disque plein

en: Disk full.
fr: Disque plein.

en: Disk is corrupt.
fr: Disque corrompu.

en: Display As Icon
fr: Afficher comme une icône

en: Display program information, version number and copyright
fr: Afficher les informations sur le programme, le numéro de version et le copyright

en: Display the viewer for the selected item
fr: Afficher la visionneuse pour l'élément sélectionné

en: Displays Task Manager help topics
fr: Affiche les rubriques d'aide du gestionnaire des tâches

en: Displays information about each task
fr: Affiche des informations sur chacune des tâches

en: Displays kernel time in the performance graphs
fr: Affiche le temps noyau dans les graphiques de performance

en: Displays program information, version number and copyright
fr: Affiche des informations sur le programme, le numéro de version et le copyright

en: Displays program information, version number, and copyright
fr: Affiche les informations sur le programme, la version et le copyright

en: Displays tasks by using large icons
fr: Affiche les tâches en utilisant de grandes icônes

en: Displays tasks by using small icons
fr: Affiche les tâches en utilisant de petites icônes

en: Distribution Point Name
fr: Nom du point de distribution

en: Division by zero error.
fr: Erreur de division par zéro.

en: Do you want to continue anyway?
fr: Voulez-vous tout de même continuer ?

en: Do you want to install this software?
fr: Voulez-vous installer ce logiciel ?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
fr: Voulez-vous clôturer la session Wine ?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
fr: Voulez-vous simuler le redémarrage de Windows ?

en: Do you wish to export the private key?
fr: Voulez-vous exporter la clé privée ?

en: Document Signing
fr: Signature de documents

en: Does not automatically update
fr: N'actualise pas l'affichage automatiquement

en: Domain Component
fr: Composant de domaine

en: Domain already exists.
fr: Le domaine existe déjà.

en: Domain controller not found.
fr: Contrôleur de domaine introuvable.

en: Domain limit exceeded.
fr: Limite du nombre de domaines dépassée.

en: Domain trust information inconsistent.
fr: Informations d'approbation de domaine incohérentes.

en: Don't install
fr: Ne pas installer

en: Don't show me th&is message again
fr: Ne plus me montrer ce message

en: Done
fr: Terminé

en: DosSemMuxWait list invalid.
fr: Liste DosSemMuxWait non valide.

en: Double Japan Postcard Rotated
fr: Carte japonaise double paysage

en: Downloading %s
fr: Téléchargement de %s

en: Downloading from %s...
fr: Téléchargement depuis %s...

en: Downloading...
fr: Téléchargement...

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Dri&ves:
fr: &Lecteurs :

en: Drive configuration
fr: Configuration des lecteurs

en: Drive is a JOIN target.
fr: Le lecteur est la cible d'un JOIN.

en: Drive is already JOINed.
fr: Le lecteur a déjà été JOINt.

en: Drive is already SUBSTed.
fr: Le lecteur a déjà été SUBSTitué.

en: Drive is busy.
fr: Le lecteur est occupé.

en: Drive is not JOINed.
fr: Le lecteur n'est pas JOINt.

en: Drive is not SUBSTed.
fr: Le lecteur n'est pas SUBSTitué.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
fr: Lettre

en: Drive locked.
fr: Lecteur verrouillé.

en: Driver diagnostics
fr: Diagnostic de pilotes

en: Driver failure cannot be detected.
fr: Impossible de détecter les défaillances de pilotes.

en: Drives
fr: Lecteurs

en: Dummy Signer
fr: Signataire factice

en: Dump DisplayTree
fr: Vider l'arbre d'affichage

en: Dump FormatCaches
fr: Vider les caches de formats

en: Dump LayoutRects
fr: Vider les rectangles de mise en page (LayoutRect)

en: Dump Lines
fr: Vider les lignes

en: Dump Tracking Info
fr: Vider les informations de suivi

en: Dump Tree
fr: Vider l'arborescence

en: Duplex:
fr: Recto verso :

en: Duplicate domain or workgroup name.
fr: Nom de domaine ou groupe de travail dupliqué.

en: Duplicate endpoint.
fr: Point de terminaison dupliqué.

en: Duplicate network name.
fr: Nom réseau dupliqué.

en: Duplicate service name.
fr: Nom de service dupliqué.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
fr: Il est possible de spécifier si Wine doit utiliser une version native (importée depuis Windows ou installée par l'application) ou bien une version intégrée (distribuée avec Wine) de chaque bibliothèque partagée (DLL) utilisée par un programme.

en: Dynlink from invalid ring.
fr: Dynlink pour un anneau invalide.

en: E size sheet
fr: Feuille de taille F

en: E&xit
fr: &Quitter

en: E&xit Task Manager
fr: &Quitter le gestionnaire des tâches

en: E&xit Windows
fr: &Quitter Windows

en: E&xplore
fr: E&xplorer

en: E&xtras
fr: &Avancé

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
fr: ECHO <chaîne> affiche <chaîne> sur la console courante.
    
    ECHO ON provoque l'affichage de toutes les commandes sur la console avant
    leur exécution.
    
    ECHO OFF annule l'effet de tout ECHO ON antérieur (ECHO est OFF par
    défaut). On peut empêcher l'affichage de ECHO OFF en le faisant précéder
    d'un signe @.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
fr: ENDLOCAL met fin aux modifications locales de l'environnement dans un
    fichier de commandes, introduites à la suite d'un SETLOCAL préalable.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
fr: ERASE <fichier> efface un ou plusieurs fichiers.

en: ERROR
fr: ERREUR

en: EXE %1 is marked invalid.
fr: L'EXE %1 est marqué comme non valide.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
fr: EXIT termine la session de ligne de commande et retourne au système
    d'exploitation ou au shell où vous avez invoqué cmd.

en: Each CPU has its own history graph
fr: Chaque processeur a son propre graphique

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
fr: Chaque caractère fait %1!u! pixels de large sur %2!u! pixels de haut

en: Echo is %1
fr: Echo est %1

en: Edit Binary
fr: Modification de la valeur binaire

en: Edit DWORD
fr: Modification de la valeur DWORD

en: Edit Debug &Channels...
fr: Modifier les &canaux de débogage...

en: Edit Multi-String
fr: Modification de la chaîne extensible

en: Edit Override
fr: Éditer le remplacement

en: Edit QWORD
fr: Modification de la valeur QWORD

en: Edit String
fr: Modification de la chaîne

en: Edition
fr: Édition

en: Effective Date
fr: Date de début de validité

en: Effects
fr: Effets

en: Element not found.
fr: Élément introuvable.

en: Email Address
fr: Adresse électronique

en: Email Address=
fr: Adresse électronique =

en: Embedded Windows System Component Verification
fr: Vérification des composants système de Windows embarqué

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
fr: Activer les connexions à &distance (Win95 uniquement)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
fr: N'activer &que les rôles suivants pour ce certificat :

en: Encipher Only
fr: Chiffrement seul

en: Encoding Error
fr: Erreur de codage

en: Encoding:
fr: Codage :

en: Encrypted Private Key
fr: Clé de chiffrement privée

en: Encrypting File System
fr: Système de fichiers chiffré (EFS)

en: Encryption Type
fr: Type d'encryption

en: End Entity
fr: Entité terminale

en: End Process &Tree
fr: Terminer l'&arborescence du processus

en: End of file.
fr: Fin de fichier atteinte.

en: End of media stream has been reached.
fr: La fin du flux de média a été atteinte.

en: End of media.
fr: Fin du support.

en: End of program
fr: Fin du programme

en: End of tape media.
fr: Fin du support.

en: Endpoints not registered.
fr: Points de terminaison non enregistrés.

en: Enforce Certificate Chain Policy
fr: Imposer une politique de chaîne de certificats

en: Enhanced Key Usage
fr: Utilisation complémentaire de la clé

en: Enhanced key usage (property)
fr: Utilisation complémentaire de la clé (propriété)

en: Enrollment CSP
fr: Fournisseur de service cryptographique d'enrôlement

en: Enrollment Name Value Pair
fr: Paire nom/valeur d'enrôlement

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
fr: Garantit que des logiciels proviennent bien d'un éditeur de logiciels donné
    Protège le logiciel contre toute altération après publication

en: Ensures the identity of a remote computer
fr: Prouve l'identité d'un ordinateur distant

en: Enter Full Screen
fr: Plein écran

en: Enter Network Password
fr: Entrez le mot de passe réseau

en: Enter Password
fr: Entrez le mot de passe

en: Enter new date:
fr: Saisissez la nouvelle date :

en: Enter new time:
fr: Saisissez la nouvelle heure :

en: Enterprise Root OID
fr: OID racine de l'entreprise

en: Entire Network
fr: Réseau entier

en: Entry already exists.
fr: L'entrée existe déjà.

en: Entry not found.
fr: Entrée introuvable.

en: Enumeration value out of range.
fr: Valeur d'énumération hors plage.

en: Enumerator object expected
fr: Objet énumérateur attendu

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Envelope #10
fr: Enveloppe US #10

en: Envelope #11
fr: Enveloppe US #11

en: Envelope #12
fr: Enveloppe US #12

en: Envelope #14
fr: Enveloppe US #14

en: Envelope #9
fr: Enveloppe US #9

en: Envelope B4
fr: Enveloppe B4

en: Envelope B5
fr: Enveloppe B5

en: Envelope B6
fr: Enveloppe B6

en: Envelope C3
fr: Enveloppe C3

en: Envelope C4
fr: Enveloppe C4

en: Envelope C5
fr: Enveloppe C5

en: Envelope C6
fr: Enveloppe C6

en: Envelope C65
fr: Enveloppe C65

en: Envelope DL
fr: Enveloppe DL

en: Envelope Invite
fr: Enveloppe Invitation

en: Envelope Monarch
fr: Enveloppe US Monarch

en: Environment variable %1 not defined
fr: La variable d'environnement %1 n'est pas définie

en: Environment variable not found.
fr: Variable d'environnement non trouvée.

en: Error
fr: Erreur

en: Error converting object to primitive type
fr: Erreur lors de la conversion de l'objet vers un type primitif

en: Error during creation of a new folder
fr: Erreur lors de la création du dossier

en: Error in use of filename wildcards.
fr: Erreur dans l'utilisation de caractères génériques dans les noms de fichiers.

en: Error reading `%s'.
fr: Impossible d'ouvrir « %s ».

en: Error setting signal handler.
fr: Erreur lors de l'installation du gestionnaire de signaux.

en: Error while reading the help file `%s'
fr: Erreur lors de la lecture du fichier d'aide « %s »

en: Error while selecting new font.
fr: Erreur lors de la sélection de la nouvelle police.

en: Error writing `%s'.
fr: Impossible d'enregistrer « %s ».

en: Error: Alias not found
fr: Erreur : alias non trouvé

en: Error: Command line not supported
fr: Erreur : ligne de commande invalide

en: Error: Could not find process "%1".
fr: Erreur : processus « %1 » introuvable.

en: Error: Could not get hostname: %u.
fr: Erreur: Impossible d'obtenir le nom d'hôte: %u.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
fr: Erreur : paramètre de ligne de commande invalide.

en: Error: Invalid option '%c'.
fr: Erreur : option « %c » invalide.

en: Error: Invalid query
fr: Erreur : requête invalide

en: Error: Invalid syntax for PATH
fr: Erreur : Syntaxe invalide pour PATH

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
fr: Erreur : une des options /im ou /pid doit être spécifiée.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
fr: Erreur : l'option %1 requiert un paramètre de ligne de commande.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
fr: Erreur : les options /im et /pid sont incompatibles.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
fr: Erreur : un processus ne peut pas se terminer lui-même.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
fr: Erreur : impossible de spécifier le nom d'hôte système avec l'utilitaire hostname.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
fr: Erreur : impossible d'énumérer la liste de processus.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
fr: Erreur : impossible de terminer le processus « %1 ».

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
fr: Erreur : option de ligne de commande inconnue ou invalide.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
fr: Erreur : les paramètres de ligne de commande spécifiés sont inconnus ou invalides

en: Error;
fr: Erreur ;

en: Errors
fr: Erreurs

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
fr: Des erreurs se sont produites dans plusieurs périphériques. Spécifiez chaque commande et chaque périphérique séparément afin de déterminer les périphériques responsables.

en: Evaluating launch conditions
fr: Évaluations des conditions de lancement

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
fr: Nombre d'événements pour DosMuxSemWait incorrect.

en: Event log can't start.
fr: Impossible d'ouvrir le journal d'événements.

en: Event log file changed.
fr: Fichier journal d'événements modifié.

en: Event log file corrupt.
fr: Fichier journal d'événements corrompu.

en: Event log file full.
fr: Le fichier journal d'événements est plein.

en: Exceeded commitment limit.
fr: Dépassement de la limite d'engagement.

en: Exception in service.
fr: Exception durant l'exécution du service.

en: Exception thrown and not caught
fr: Exception levée mais non capturée

en: Exclusive semaphore already owned.
fr: Sémaphore exclusif déjà acquis.

en: Executable files (*.exe)
fr: Fichiers exécutables (*.exe)

en: Execute Program
fr: Exécuter un programme

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
fr: L'exécution de la commande de désinstallation « %s » a échoué, peut-être du fait d'un exécutable introuvable.
    Souhaitez-vous supprimer l'entrée de désinstallation de la base de registre ?

en: Executive
fr: Executive US

en: Existing &overrides:
fr: Remplacements existants :

en: Exit
fr: Fermer

en: Exits the Task Manager application
fr: Quitte le gestionnaire des tâches

en: Expand
fr: Développer

en: Expands or collapses the selected node
fr: Développe ou réduit le nœud sélectionné

en: Expected '('
fr: « ( » attendu

en: Expected ')'
fr: « ) » attendu

en: Expected ';'
fr: « ; » attendu

en: Expected '='
fr: « = » attendu

en: Expected '@'
fr: « @ » attendu

en: Expected '@end'
fr: « @end » attendu

en: Expected an operand.
fr: Opérande attendu.

en: Expected an operator.
fr: Opérateur attendu.

en: Expected identifier
fr: Identifiant attendu

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Export Filename
fr: Nom du fichier à exporter

en: Export Format
fr: Format d'export

en: Export Private Key
fr: Exporter la clé privée

en: Export Registry File
fr: Exporter un fichier de registre

en: Export keys
fr: Exporter des clés

en: Export registry
fr: &Exporter le registre

en: Exports all or part of the registry to a text file
fr: Exporte tout ou partie du registre dans un fichier texte

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
fr: Exporte la branche du registre sélectionnée dans un fichier texte

en: Extended attribute access denied.
fr: Accès refusé à l'attribut étendu.

en: Extended attribute file corrupt.
fr: Fichier d'attributs étendus corrompu.

en: Extended attribute list inconsistent.
fr: Liste d'attributs étendus non cohérente.

en: Extended attribute table full.
fr: Table d'attributs étendus corrompue.

en: Extended attributes didn't fit.
fr: Les attributs étendus ne tiennent pas dans la mémoire tampon.

en: Extended attributes not supported.
fr: Attributs étendus non pris en charge.

en: Extended error.
fr: Erreur étendue.

en: Extension: [1]
fr: Extension : [1]

en: Extensions Only
fr: Extensions uniquement

en: F&ormat
fr: Forma&t

en: F&orward
fr: Page &suivante

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
fr: P&lein écran	Ctrl+Maj+S

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
fr: FTYPE affiche ou modifie les commandes d'ouverture associées à des types
    de fichiers.
    
    Syntaxe : FTYPE [type_fichier[=[commande_ouverture]]]
    
    Sans paramètre, affiche les types de fichiers pour lesquels des chaînes de
    commande d'ouverture sont actuellement définies.
    Si seul un type de fichier est spécifié, affiche la chaîne de commande
    d'ouverture associée si elle existe.
    Ne spécifier aucune commande après le signe égal supprime la commande
    d'ouverture associée au type de fichier spécifié.

en: Failed Connection Attempts
fr: Tentatives de connexion ratées

en: Failed during reading of '%1'
fr: Impossible de lire « %1 »

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
fr: N'a pu se connecter au gestionnaire de montage ; la configuration du lecteur n'a pu être éditée.

en: Failed to load the RichEdit library.
fr: Impossible de charger la bibliothèque RichEdit.

en: Failed to open '%1'
fr: Impossible d'ouvrir « %1 »

en: Failed to open installation log file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier journal d'installation.

en: Failed to open the patch package.
fr: Impossible d'ouvrir le paquet correctif.

en: False
fr: Faux

en: Fastest Times
fr: Meilleurs temps

en: Fastest times
fr: Meilleurs temps

en: Favor&ites
fr: &Favoris

en: Favorites
fr: Favoris

en: Feature: [1]
fr: Caractéristique : [1]

en: Feed paper manual;
fr: Insertion manuelle du papier ;

en: Fi&nd What:
fr: &Rechercher :

en: Field
fr: Champ

en: File
fr: Fichier

en: File &Name:
fr: &Nom de fichier :

en: File &name:
fr: &Nom du fichier :

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
fr: Le fichier « %s » n'existe pas.
    
    Voulez-vous créer un nouveau fichier ?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
fr: Le fichier « %s » a été modifié
    
    Voulez-vous enregistrer vos modifications ?

en: File Format
fr: Format de fichier

en: File Recovery
fr: Restauration de fichier

en: File `%s' exists. Not overwritten.
fr: Le fichier « %s » existe déjà. Pas d'écrasement.

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: File already exists.
fr: Le fichier existe déjà.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
fr: Ce fichier existe déjà.
    Voulez-vous le remplacer ?

en: File association missing for extension %1
fr: Association de fichier manquante pour l'extension %1

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
fr: Le fichier ne semble pas être un module OLE valide. Impossible d'enregistrer le contrôle OLE.

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
fr: Ce fichier n'existe pas.
    Souhaitez-vous le créer ?

en: File exists.
fr: Le fichier existe.

en: File has a user-mapped section.
fr: Le fichier contient une section mappée par l'utilisateur.

en: File invalid.
fr: Fichier no valide.

en: File name is too long.
fr: Nom de fichier trop long.

en: File name or class name not found during Automation operation
fr: Le nom de fichier ou de classe n'a pas été trouvé pendant l'opération d'automatisation.

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: File not found.
fr: Fichier introuvable.

en: File or directory corrupt.
fr: Fichier ou répertoire corrompu.

en: File to Import
fr: Fichier à importer

en: File type
fr: Type de fichier

en: File type:
fr: Type de fichier :

en: File:
fr: Fichier :

en: File: [1]
fr: Fichier : [1]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
fr: Fichier : [1],  Dépendances : [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
fr: Fichier : [1],  Répertoire : [2],  Taille : [3]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
fr: Fichier : [1],  Répertoire : [9],  Taille : [6]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
fr: Fichier : [1],  Section : [2],  Clé : [3], Valeur : [4]

en: File: [1], Directory: [9]
fr: Fichier : [1], Répertoire : [9]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
fr: Fichier : [1], Répertoire : [9], Taille : [6]

en: File: [1], Folder: [2]
fr: Fichier : [1], Dossier : [2]

en: Filemark detected.
fr: Marque de fichier détectée.

en: Files Needed
fr: Fichiers requis

en: Files of &type:
fr: Fichiers du &type :

en: Files of type:
fr: Fichiers du type :

en: Files on Camera
fr: Fichiers sur l'appareil photo

en: Filter Error
fr: Erreur de filtrage

en: Filter by&...
fr: Filtrer &par...

en: Financial Information=
fr: Informations financières =

en: Find
fr: Recherche

en: Find &next	F3
fr: Rechercher le &suivant	F3

en: Find Ne&xt	F3
fr: Rechercher le s&uivant	F3

en: Find in:
fr: Regarder dans :

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Finds a text string in a key, value or data
fr: Recherche une chaîne de caractères dans une clé, une valeur ou des données

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
fr: Recherche l'occurrence suivante du texte de la dernière recherche

en: Finish
fr: Terminer

en: Finished searching the document.
fr: Recherche terminée dans le document.

en: First line
fr: Première ligne

en: Floating-point divide-by-zero.
fr: Division en virgule flottante par zéro.

en: Floating-point overflow.
fr: Dépassement de capacité en virgule flottante.

en: Floating-point underflow.
fr: Dépassement de précision en virgule flottante.

en: Floppy ID address mark not found.
fr: Marque d'adresse d'ID de disquette non trouvée.

en: Floppy disk
fr: Lecteur de disquette

en: Floppy registers inconsistent.
fr: Registres associées au contrôleur de disquettes incohérents.

en: Floppy reports wrong cylinder.
fr: Mauvais cylindre annoncé par le contrôleur de disquette.

en: Flow Control
fr: Contrôle de flux

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder:
fr: Dossier :

en: Folder: [1]
fr: Dossier : [1]

en: Folders
fr: Dossiers

en: Font
fr: Police

en: Font St&yle:
fr: St&yle :

en: Font size has to be a number.
fr: La taille de police doit être un nombre.

en: Font: [1]
fr: Police : [1]

en: Fonts
fr: Polices

en: Force Feedback Effect
fr: Effet de retour de force

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
fr: Force le gestionnaire des tâches à s'actualiser maintenant sans tenir compte du paramètre de fréquence d'actualisation

en: Foreign Address
fr: Adresse distante

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
fr: Données de formulaires
    Noms d'utilisateur et autres informations entrées dans des formulaires.

en: Forward
fr: Suivant

en: Found application: [1]
fr: Application trouvée : [1]

en: Found loops in topology.
fr: Un ou plusieurs cycles ont été trouvés dans la topologie.

en: Free space: [1]
fr: Espace disponible : [1]

en: Freshest CRL
fr: LRC la plus récente

en: Friendly Name
fr: Nom convivial

en: Friendly name
fr: Nom convivial

en: From group:
fr: À partir du groupe :

en: Full &Path:
fr: Chemin com&plet :

en: Full Frames (Uncompressed)
fr: Images complètes (non compressées)

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Function could not be called.
fr: La fonction n'a pu être appelée.

en: Function expected
fr: Fonction attendue

en: Function failed.
fr: La fonction a échoué.

en: GDI Objects
fr: Objets GDI

en: Game Controllers
fr: Contrôleurs de jeu

en: General
fr: Général

en: General failure.
fr: Erreur générale.

en: Generic access types not mapped.
fr: Pas de correspondance pour les types d'accès génériques.

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German Legal Fanfold
fr: Légal Fanfold allemand

en: German Std Fanfold
fr: Standard Fanfold allemand

en: Get CRL
fr: Obtenir une LRC

en: Get Certificate
fr: Obtenir un certificat

en: Given Name
fr: Prénom

en: Global-only hook procedure.
fr: Procédure accrochée globale seulement.

en: Go To Line
fr: Aller à la ligne

en: Go to today
fr: Aller à aujourd'hui

en: Graphics
fr: Affichage

en: Gray
fr: Gris

en: Gray Text
fr: Texte gris

en: Greek
fr: Grec

en: Green
fr: Vert

en: Group already exists.
fr: Le groupe existe déjà.

en: Group is built-in.
fr: Groupe prédéfini.

en: Group is primary for user.
fr: Ce groupe est le groupe principal de l'utilisateur.

en: Group member not found.
fr: Membre de groupe introuvable.

en: Group typeinfos by kind
fr: Grouper les informations de type par catégorie

en: Grouped by Component Category
fr: Groupés par catégorie de composants

en: H&eight:
fr: Hau&teur :

en: H&idden
fr: Cac&hé

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
fr: HELP <commande> affiche une brève aide sur une commande donnée.
    HELP sans argument affiche toutes les commandes intégrées de CMD.

en: HTML Document
fr: Document HTML

en: Handles
fr: Descripteurs

en: Hangul
fr: Hangeul

en: Hangul(Johab)
fr: Hangeul (Johab)

en: Hard disk operation failed.
fr: Échec d'une opération sur le disque dur.

en: Hard disk recalibrate failed.
fr: Échec de recalibration du disque dur.

en: Hard disk reset failed.
fr: Échec de réinitialisation du disque dur.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
fr: Le verrouillage majuscule étant activé, cela pourrait provoquer une erreur lors de la saisie de votre mot de passe.
    
    Appuyez sur la touche VERR.MAJ de votre clavier afin de désactiver le verrouillage majuscule avant
    de saisir votre mot de passe.

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Help
fr: Aide

en: Help files (*.hlp)
fr: Fichiers d'aide (*.hlp)

en: Help not available.
fr: Impossible d'afficher l'aide.

en: Help topics:
fr: Rubriques d'aide :

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimale

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide %@
fr: Cacher %@

en: Hide &Tabs
fr: Cacher les &onglets

en: Hide Advan&ced
fr: Cacher les &détails

en: Hide Others
fr: Cacher les autres

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: Hide the Task Manager when it is minimized
fr: Cache le gestionnaire des tâches lorsqu'il est réduit

en: High
fr: Haute

en: History
fr: Historique

en: History
    List of websites you have accessed.
fr: Historique
    Liste des sites web visités.

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Hook procedure needs module handle.
fr: La procédure accrochée nécessite un descripteur de module.

en: Hook procedure not installed.
fr: Procédure accrochée pas installée.

en: Hook type not allowed.
fr: Type de point d'entrée non autorisé.

en: Host unreachable.
fr: Hôte inaccessible.

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hot Tracked Item
fr: Élément actif

en: Hotkey already registered.
fr: Touche d'accès rapide déjà enregistrée.

en: Hotkey not registered.
fr: Touche d'accès rapide non enregistrée.

en: Hybrid
fr: Hybride

en: Hyperlink
fr: Hyperlien

en: Hyperlink Information
fr: Informations sur l'hyperlien

en: I&ntended purpose:
fr: &Rôle prévu :

en: I/O Active;
fr: E/S actives ;

en: I/O Other
fr: Autres E/S

en: I/O Other Bytes
fr: Octets autres E/S

en: I/O Read Bytes
fr: Octets de lecture E/S

en: I/O Reads
fr: Lectures E/S

en: I/O Write Bytes
fr: Octets écriture E/S

en: I/O Writes
fr: Écritures E/S

en: I/O bus reset.
fr: Réinitialisation du bus d'E/S.

en: I/O device error.
fr: Erreur de périphérique d'E/S.

en: I/O operation aborted.
fr: Opération d'E/S abandonnée.

en: I/O to registry failed.
fr: Échec d'opération d'E/S initiée par le registre.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
fr: IF est utilisé pour exécuter une commande de façon conditionnelle.
    
    Syntaxe : IF [NOT] EXIST fichier commande
              IF [NOT] chaîne1==chaîne2 commande
              IF [NOT] ERRORLEVEL nombre commande
    
    Dans la deuxième forme de la commande, chaîne1 et chaîne2 doivent être
    entre guillemets. La comparaison est insensible à la casse.

en: IID:
fr: IID :

en: IOPL not enabled.
fr: IOPL non activé.

en: IP Address=
fr: Adresse IP =

en: IP address
fr: Adresse IP

en: IP routing enabled
fr: Routage IP activé

en: IP security IKE intermediate
fr: Intermédiaire IKE IPsec

en: IP security end system
fr: Système terminal IPsec

en: IP security tunnel termination
fr: Terminaison du tunnel IPsec

en: IP security user
fr: Utilisateur IPsec

en: IPersist Interface Viewer
fr: Visionneuse d'interface IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
fr: Visionneuse d'interface IPersistStream

en: IPv4 address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 address
fr: Adresse IPv6

en: ITypeLib viewer
fr: Visionneuse d'ITypeLib

en: Icon files
fr: Fichiers icônes

en: Icons (*.ico)
fr: Icônes (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
fr: Si ce problème ne se produit pas sous Windows et n'a pas déjà été rapporté, vous pouvez enregistrer les informations détaillées dans un fichier en utilisant le bouton « Enregistrer sous », et ensuite  <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">soumettre un rapport d'anomalie</a> en y attachant ledit fichier.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
fr: Si vous choisissez d'exporter la clé privée, on vous demandera un mot de passe pour protéger la clé privée dans une page ultérieure.

en: Ill-formed password.
fr: Le mot de passe contient des valeurs non autorisées.

en: Illegal assignment
fr: Affectation illégale

en: Image Name
fr: Nom d'image

en: Implementation
fr: Implémentation

en: Import All
fr: Tout importer

en: Import Registry File
fr: Importer un fichier de registre

en: Import Selected
fr: Importer la sélection

en: Imports a text file into the registry
fr: Importe un fichier texte dans le registre

en: In-process &handler
fr: &Gestionnaire intégré au processus

en: Inactive Border
fr: Bordure inactive

en: Inactive Title Bar
fr: Barre de titre inactive

en: Inactive Title Bar Gradient
fr: Dégradé de la barre de titre inactive

en: Inactive Title Text
fr: Texte de la barre de titre inactive

en: Inappropriate Authentication
fr: Authentification inappropriée

en: Inappropriate Matching
fr: Correspondance inappropriée

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
fr: Inclure &tous les certificats dans le chemin de certification si possible

en: Include all certificates in certificate path
fr: Inclure tous les certificats dans le chemin de certification

en: Incompatible revision levels.
fr: Numéros de version incompatibles.

en: Incomplete RPC send.
fr: Données RPC envoyées incomplètes.

en: Incomplete name.
fr: Nom incomplet.

en: Incorrect alignment.
fr: Alignement incorrect.

en: Incorrect network address.
fr: Adresse réseau incorrecte.

en: Increased
fr: Augmentée

en: Index is missing.
fr: Index manquant.

en: Index range error
fr: Erreur de plage d'index

en: Indic
fr: Indien

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
fr: Boucle infinie dans la chaîne de réadressage dans %1.

en: Information Not Available
fr: Informations non disponibles

en: Inherited Interfaces
fr: Interfaces héritées

en: Initializing ODBC directories
fr: Initialisation des répertoires ODBC

en: Initializing;
fr: Démarrage en cours ;

en: Initials
fr: Initiales

en: Input device:
fr: Périphérique d'entrée :

en: Insert Object
fr: Insérer objet

en: Insert a new %s object into your document
fr: Insérer un nouvel objet %s dans votre document

en: Insert disk for drive %1.
fr: Insérez le disque pour le lecteur %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
fr: Insère le contenu du fichier en tant qu'objet dans votre document pour pouvoir l'activer en utilisant le programme avec lequel il a été créé.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
fr: Veuillez insérer le disque d'installation du fabricant et
    assurez vous que le lecteur correct est sélectionné ci-dessous

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fr: Insère une image du contenu du presse-papiers dans votre document. L'image est liée au fichier source afin que les modifications de celui-ci soient répercutées dans votre document.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fr: Insère un raccourci qui pointe vers l'emplacement du contenu du presse-papiers. Le raccourci est lié au fichier source afin que les modifications de celui-ci soient répercutées dans votre document.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
fr: Insère le contenu du presse-papiers dans votre document comme %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fr: Insère le contenu du presse-papiers dans votre document comme %s. Les données sont liées au fichier source afin que les modifications de celui-ci soient répercutées dans votre document.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
fr: Insère le contenu du presse-papiers dans votre document de sorte que vous puissiez l'activer en utilisant %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
fr: Insère le contenu du presse-papiers dans votre document afin de pouvoir l'activer en utilisant %s. Il sera affiché comme une icône.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
fr: Insère le contenu du presse-papiers dans votre document.

en: Install
fr: Installer

en: Install (%d)
fr: Installer (%d)

en: Install/Uninstall
fr: Installation/Désinstallation

en: Installation aborted by user.
fr: Installation abandonnée par l'utilisateur.

en: Installation already running.
fr: Installation déjà en cours.

en: Installation failure.
fr: Échec de l'installation.

en: Installation language not supported.
fr: Langue d'installation non prise en charge.

en: Installation of component failed: %08x
fr: Échec de l'installation du composant : %08x

en: Installation package failed to open.
fr: Impossible d'ouvrir le paquet d'installation.

en: Installation package is invalid.
fr: Paquet d'installation invalide.

en: Installation package rejected.
fr: Paquet d'installation rejeté.

en: Installation platform not supported.
fr: Plate-forme d'installation non prise en charge.

en: Installation programs
fr: Programmes d'installation

en: Installation source is missing.
fr: Source d'installation manquante.

en: Installation suspended.
fr: Installation suspendue.

en: Installation transform failed to apply.
fr: Le fichier de transformation d'installation n'a pu être appliqué.

en: Installer not used.
fr: Programme d'installation pas utilisé.

en: Installer service failed.
fr: Échec du service d'installation.

en: Installer user interface failed.
fr: Échec de l'interface utilisateur du programme d'installation.

en: Installing ODBC components
fr: Installation des composants ODBC

en: Installing new services
fr: Installation des nouveaux services

en: Installing system catalog
fr: Installation du catalogue système

en: Installing...
fr: Installation...

en: Insufficient Rights
fr: Droits insuffisants

en: Insufficient buffer.
fr: Mémoire tampon insuffisante.

en: Int24 failure.
fr: Erreur Int24.

en: Intended Use
fr: Utilisation prévue

en: Interactive window station required.
fr: Station de fenêtres interactive requise.

en: Interface Statistics
fr: Statistiques de l'interface

en: Interface not found.
fr: Interface non trouvée.

en: Intermediate
fr: Intermédiaire

en: Intermediate Certification Authorities
fr: Autorités de certification intermédiaires

en: Internal database corruption.
fr: Base de données interne corrompue.

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: Internal security DB error.
fr: Erreur interne de la base de données de sécurité.

en: Internet Settings
fr: Paramètres Internet

en: Interrupted by user;
fr: Interrompu par l'utilisateur ;

en: Invalid ACL.
fr: Liste de contrôle d'accès (ACL) invalide.

en: Invalid Credentials
fr: Informations d'authentification invalides

en: Invalid DLL.
fr: DLL invalide.

en: Invalid DN Syntax
fr: Syntaxe DN invalide

en: Invalid DWP handle.
fr: Descripteur DWP invalide.

en: Invalid EXE signature in %1.
fr: Signature d'EXE invalide dans %1.

en: Invalid GW command.
fr: Commande GW invalide.

en: Invalid ID authority.
fr: Autorité d'identifiants invalide.

en: Invalid IOCTL.
fr: IOCTL non valide.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
fr: LB_SETCOUNT invalide envoyé.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
fr: ID de périphérique MCI non valide. Utilisez l'ID renvoyé lorsque vous avez ouvert le périphérique MCI.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
fr: MinAllocSize invalide dans %1.

en: Invalid Option
fr: Option invalide

en: Invalid RPC protocol sequence.
fr: Séquence de protocole RPC invalide.

en: Invalid SEGDPL in %1.
fr: SEGDPL invalide dans %1.

en: Invalid SID.
fr: ID de sécurité (SID) invalide.

en: Invalid SPI parameter.
fr: Paramètre SPI invalide.

en: Invalid ShowWin command.
fr: Commande ShowWin invalide.

en: Invalid Syntax
fr: Syntaxe invalide

en: Invalid accelerator table handle.
fr: Descripteur de table d'accélérateurs invalide.

en: Invalid access.
fr: Accès invalide.

en: Invalid account name.
fr: Nom de compte invalide.

en: Invalid address.
fr: Adresse non valide.

en: Invalid argument.
fr: Argument non valide.

en: Invalid array bounds.
fr: Limites de tableau invalides.

en: Invalid asynchronous RPC call.
fr: Appel RPC asynchrone invalide.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
fr: Descripteur RPC asynchrone invalide.

en: Invalid at interrupt time.
fr: Non valide au moment de l'interruption.

en: Invalid authentication identity.
fr: Identité d'authentification invalide.

en: Invalid binding.
fr: Liaison invalide.

en: Invalid block length.
fr: Longueur de bloc invalide.

en: Invalid block.
fr: Bloc invalide.

en: Invalid call.
fr: Appel non valide.

en: Invalid character
fr: Caractère non valide

en: Invalid character(s) in path
fr: Le chemin d'accès contient des caractères invalides

en: Invalid code page
fr: Page de code invalide

en: Invalid combo box message.
fr: Message de boîte combinée invalide.

en: Invalid command line.
fr: Ligne de commande invalide.

en: Invalid computer name.
fr: Nom d'ordinateur invalide.

en: Invalid cursor handle.
fr: Descripteur de curseur invalide.

en: Invalid data type.
fr: Type de donnée invalide.

en: Invalid data.
fr: Données invalides.

en: Invalid device name.
fr: Nom de périphérique invalide.

en: Invalid domain name.
fr: Nom de domaine invalide.

en: Invalid domain role.
fr: Rôle du domaine inadéquat.

en: Invalid domain state.
fr: État du domaine inadéquat.

en: Invalid drive.
fr: Lecteur invalide.

en: Invalid driver.
fr: Pilote invalide.

en: Invalid edit height.
fr: Hauteur spécifiée invalide.

en: Invalid endpoint format.
fr: Format du point de terminaison invalide.

en: Invalid entry.
fr: Entrée invalide.

en: Invalid environment.
fr: Environnement invalide.

en: Invalid event name.
fr: Nom d'événement invalide.

en: Invalid extended attribute handle.
fr: Descripteur d'attributs étendus non valide.

en: Invalid extended attribute name.
fr: Nom d'attribut étendu non valide.

en: Invalid field.
fr: Champ invalide.

en: Invalid file format.
fr: Format de fichier non valide.

en: Invalid file handle.
fr: Descripteur de fichier non valide.

en: Invalid filter procedure.
fr: Procédure de filtrage invalide.

en: Invalid flag number.
fr: Numéro d'indicateur non valide.

en: Invalid flags.
fr: Indicateurs invalides.

en: Invalid form name.
fr: Nom de formulaire non valide.

en: Invalid form size.
fr: Taille de formulaire non valide.

en: Invalid function.
fr: Fonction invalide.

en: Invalid group attributes.
fr: Attributs de groupe invalides.

en: Invalid group name.
fr: Nom de groupe invalide.

en: Invalid handle operation.
fr: Opération invalide sur un descripteur.

en: Invalid handle state.
fr: État de descripteur invalide.

en: Invalid handle.
fr: Descripteur invalide.

en: Invalid hook filter.
fr: Point d'entrée de filtrage invalide.

en: Invalid hook handle.
fr: Descripteur de point d'entrée invalide.

en: Invalid icon handle.
fr: Descripteur d'icône invalide.

en: Invalid index.
fr: Index invalide.

en: Invalid key.
fr: Clé invalide.

en: Invalid keyboard handle.
fr: Descripteur de clavier invalide.

en: Invalid level.
fr: Niveau non valide.

en: Invalid list box message.
fr: Message de liste de choix invalide.

en: Invalid logon hours.
fr: Heures de connexion non autorisées.

en: Invalid logon type.
fr: Type de connexion invalide.

en: Invalid media type.
fr: Type de média invalide.

en: Invalid member.
fr: Membre invalide.

en: Invalid menu handle.
fr: Descripteur de menu invalide.

en: Invalid message box style.
fr: Style de boîte de message invalide.

en: Invalid message destination.
fr: Destination de message invalide.

en: Invalid message name.
fr: Nom de message invalide.

en: Invalid message.
fr: Message invalide.

en: Invalid module type for %1.
fr: Type de module non valide pour %1.

en: Invalid monitor handle.
fr: Descripteur de moniteur invalide.

en: Invalid name syntax.
fr: Syntaxe de nom invalide.

en: Invalid name.
fr: Nom non valide.

en: Invalid network address family.
fr: Famille d'adresses réseau invalide.

en: Invalid network address.
fr: Adresse réseau invalide.

en: Invalid network name.
fr: Nom de réseau invalide.

en: Invalid network options.
fr: Options réseau invalides.

en: Invalid network provider name.
fr: Nom de fournisseur de services réseau invalide.

en: Invalid number format.
fr: Format de nombre invalide.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
fr: Nombre invalide de paramètres - Utilisez xcopy /? pour obtenir de l'aide

en: Invalid object resolver set.
fr: Jeu de résolveurs d'objets invalide.

en: Invalid object.
fr: Objet invalide.

en: Invalid oplock message received.
fr: Message de verrou opportuniste invalide reçu.

en: Invalid or unqualified reference
fr: Référence non validée ou non qualifiée

en: Invalid ordinal for %1.
fr: %1 a un ordinal invalide.

en: Invalid owner.
fr: Propriétaire invalide.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
fr: Paramètre « %1 » invalide - Utilisez xcopy /? pour obtenir de l'aide

en: Invalid parameter.
fr: Paramètre non valide.

en: Invalid password.
fr: Mot de passe non valide.

en: Invalid patch package.
fr: Paquet correctif invalide.

en: Invalid pipe object.
fr: Objet tube incorrect.

en: Invalid pixel format.
fr: Format de pixel invalide.

en: Invalid pointer address.
fr: Adresse de pointeur non valide.

en: Invalid position.
fr: Position non valide.

en: Invalid primary group.
fr: Groupe primaire invalide.

en: Invalid printer command.
fr: Commande d'imprimante invalide.

en: Invalid printer name.
fr: Nom d'imprimante non valide.

en: Invalid printer state.
fr: État d'imprimante non valide.

en: Invalid priority.
fr: Priorité invalide.

en: Invalid procedure call or argument
fr: Appel de procédure ou argument invalide

en: Invalid query syntax.
fr: Syntaxe de requête invalide.

en: Invalid request.
fr: Requête invalide.

en: Invalid scrollbar range.
fr: Étendue de barre de défilement invalide.

en: Invalid security descriptor.
fr: Descripteur de sécurité invalide.

en: Invalid segment number.
fr: Numéro de segment invalide.

en: Invalid separator file.
fr: Fichier séparateur inconnu.

en: Invalid server state.
fr: État du serveur inadéquat.

en: Invalid service account.
fr: Nom de compte de service invalide.

en: Invalid service control.
fr: Code de contrôle de service invalide.

en: Invalid service lock.
fr: Verrou des services invalide.

en: Invalid service name.
fr: Nom de service invalide.

en: Invalid share name.
fr: Nom de partage invalide.

en: Invalid signal number.
fr: Numéro de signal non valide.

en: Invalid starting code segment for %1.
fr: Segment de code de démarrage non valide pour %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
fr: Segment de pile de démarrage non valide pour %1.

en: Invalid stream data.
fr: Données invalides dans le flux.

en: Invalid stream number.
fr: Numéro de flux non invalide.

en: Invalid string UUID.
fr: UUID de chaîne invalide.

en: Invalid string binding.
fr: Liaison de chaîne de caractères invalide.

en: Invalid sub authority.
fr: Sous-autorité invalide.

en: Invalid table.
fr: Table invalide.

en: Invalid tag.
fr: Balise invalide.

en: Invalid target handle.
fr: Descripteur de cible non valide.

en: Invalid thread ID.
fr: ID de thread invalide.

en: Invalid time.
fr: Heure non valide.

en: Invalid timeout value.
fr: Valeur de temporisation invalide.

en: Invalid timestamp.
fr: Horodatage non valide.

en: Invalid transaction state.
fr: État de transaction invalide.

en: Invalid type.
fr: Type non valide.

en: Invalid use of Null
fr: Utilisation non valide de Null

en: Invalid use of direct access handle.
fr: Utilisation non valide d'un descripteur d'accès direct.

en: Invalid user buffer.
fr: Tampon utilisateur invalide.

en: Invalid verify switch.
fr: Commutateur de vérification non valide.

en: Invalid version option.
fr: Option de version invalide.

en: Invalid window handle.
fr: Descripteur de fenêtre invalide.

en: Invalid workstation.
fr: Station de travail non autorisée.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
fr: « %1 » est-il un fichier ou un répertoire
    dans la destination ?
    (F - Fichier, R - Répertoire)

en: Is Leaf
fr: L'objet est une feuille

en: Issued By
fr: Émis par

en: Issued To
fr: Émis pour

en: Issued by:
fr: Émis par :

en: Issued to:
fr: Émis pour :

en: Issuer
fr: Émetteur

en: Issuer &Statement
fr: &Déclaration de l'émetteur

en: Issuer Alternative Name
fr: Nom alternatif de l'émetteur

en: Issuing Distribution Point
fr: Point de distribution d'émission

en: It&em:
fr: Élé&ment :

en: Italic
fr: Italique

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
fr: La taille des données d'itération dépasse 64 Ko dans %1.

en: JScript object expected
fr: Objet JScript attendu

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
fr: Enveloppe japonaise chou #3 paysage

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
fr: Enveloppe japonaise chou #4 paysage

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
fr: Enveloppe japonaise kaku #2 paysage

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
fr: Enveloppe japonaise kaku #3 paysage

en: Japan Envelope You #4
fr: Enveloppe japonaise You #4

en: Japan Envelope You #4 Rotated
fr: Enveloppe japonaise You #4 paysage

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese Double Postcard
fr: Carte postale double japonaise

en: Japanese Envelope Chou #3
fr: Enveloppe japonaise chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
fr: Enveloppe japonaise chou #4

en: Japanese Envelope Kaku #2
fr: Enveloppe japonaise kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
fr: Enveloppe japonaise kaku #3

en: Japanese Postcard
fr: Carte postale japonaise

en: Japanese Postcard Rotated
fr: Carte postale japonaise paysage

en: Journal hook already set.
fr: Point d'entrée de journal déjà spécifié.

en: Kernel memory (K)
fr: Mémoire noyau (K)

en: Key Agreement
fr: Accord sur la clé

en: Key Attributes
fr: Attributs de la clé

en: Key Compromise
fr: Clé compromise

en: Key Encipherment
fr: Chiffrement de la clé

en: Key Pack Licenses
fr: Licences de jeux de clés

en: Key Recovery
fr: Recouvrement de clé

en: Key Recovery Agent
fr: Agent de recouvrement de clé

en: Key Usage
fr: Utilisation de la clé

en: Key Usage Restriction
fr: Restrictions de l'utilisation de la clé

en: Key deleted.
fr: Clé effacée.

en: Key is invalid.
fr: La clé n'est pas valide.

en: Key: [1], Name: [2]
fr: Clé : [1], Nom : [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
fr: Clé : [1], Nom : [2], Valeur : [3]

en: KeyID=
fr: ID de clé =

en: Keys
fr: Clés

en: Korean
fr: Coréen

en: L&andscape
fr: Pa&ysage

en: L&eft:
fr: &Gauche :

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
fr: LABEL sert à modifier le nom de volume d'un disque.
    
    Syntaxe : LABEL [lecteur:]
    La commande demande le nouveau nom de volume pour le lecteur spécifié.
    Vous pouvez afficher le nom de volume avec la commande VOL.

en: LAN Connection
fr: Connexion réseau local (LAN)

en: LUIDs exhausted.
fr: Il n'y a plus de descripteurs d'utilisateur local (LUID) disponibles.

en: Label not found
fr: Étiquette introuvable

en: Label redefined
fr: Étiquette redéfinie

en: Lar&ge Icons
fr: &Grandes icônes

en: Large
fr: Grande

en: Last Change:
fr: Modification :

en: Last accessed:
fr: Dernier accès :

en: Last modified:
fr: Dernière modification :

en: Ledger
fr: Comptabilité US

en: Left
fr: Gauche

en: Left Edge
fr: Bord gauche

en: Legal
fr: Légal US

en: Legal Extra
fr: Légal US Extra

en: Letter
fr: Lettre

en: Letter Extra
fr: Lettre US Extra

en: Letter Extra Transverse
fr: Lettre US Extra horizontale

en: Letter Plus
fr: Lettre US Plus

en: Letter Rotated
fr: Lettre US paysage

en: Letter Small
fr: Lettre US petite

en: Letter Transverse
fr: Lettre  horizontale

en: Letters - lower case
fr: Lettres - minuscules

en: Letters - upper case
fr: Lettres - majuscules

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Libraries (*.dll)
fr: Bibliothèques (*.dll)

en: License Server Verification
fr: Vérification du serveur de licences

en: License quota exceeded.
fr: Quota de licences dépassé.

en: Lifetime Signing
fr: Signature à vie

en: Lime
fr: Citron vert

en: Limit
fr: Limite

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
fr: Ligne du fichier de commandes probablement tronquée. Utilisation de :

en: Line up Icons
fr: Aligner les icônes

en: Line wrapping
fr: Passage à la ligne automatique

en: Links
fr: Liens

en: Links to
fr: Pointe vers

en: List
fr: Liste

en: List Files of &Type:
fr: Liste des fichiers de &type :

en: List box ID not found.
fr: ID de liste de choix non trouvée.

en: Load order
fr: Ordre de chargement

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
fr: Échec de LoadTypeLib( %1 ) ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
fr: Chargement des informations détaillées en cours ; veuillez patienter...

en: Local Address
fr: Adresse locale

en: Local Error
fr: Erreur locale

en: Local Monitor
fr: Moniteur local

en: Local Port
fr: Port local

en: Local group already exists.
fr: Le groupe local existe déjà.

en: Local hard disk
fr: Disque dur local

en: Local user session key.
fr: Clé de session utilisateur locale.

en: Locality
fr: Localité

en: Location
fr: Emplacement

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lock failed.
fr: Verrouillage impossible.

en: Lock violation.
fr: Violation de verrou.

en: Login time restriction.
fr: Heure de connexion non autorisée.

en: Login workstation restriction.
fr: Interdit de se connecter depuis cette station de travail.

en: Logon failure.
fr: Impossible de se connecter.

en: Logon session ID collision.
fr: Collision d'ID d'ouverture de session.

en: Logon session ID exists.
fr: L'ID d'ouverture de session existe déjà.

en: Logon type not granted.
fr: Type d'accès non accordé.

en: Logon unsuccessful
fr: Échec lors de la connexion

en: Look &in:
fr: &Rechercher dans :

en: Loop Detected
fr: Boucle détectée

en: Loop while handling referrals
fr: Boucle lors du traitement des référants

en: Low
fr: Basse

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
fr: &Lum. :

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
fr: MD <nom> est la version courte de MKDIR. Elle crée un répertoire.

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
fr: Type de contenu MIME : [1], Extension : [2]

en: MIME types
fr: Types MIME

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
fr: MKDIR <nom> crée un répertoire.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
fr: MORE affiche le contenu de fichiers ou l'entrée standard par pages.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
fr: MOVE déplace un fichier ou un répertoire vers un autre point du système de
    fichiers.
    
    Si l'objet déplacé est un répertoire, alors tous ses fichiers et
    sous-répertoires sont également déplacés.
    
    MOVE échoue si l'ancien et le nouvel emplacement sont sur des lecteurs DOS
    différents.

en: Ma&ximize
fr: Ma&ximiser

en: Machine type mismatch.
fr: Discordance de type de machine.

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
fr: L'envoi de courriel a échoué car aucun client mail MAPI n'est installé.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
fr: Assurez-vous que votre nom d'utilisateur
    et votre mot de passe sont corrects.

en: Mapping
fr: Configuration

en: Margins (millimeters)
fr: Marges (millimètres)

en: Margins [inches]
fr: Marges (pouces)

en: Margins [mm]
fr: Marges (mm)

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
fr: Les marges se chevauchent ou dépassent du papier
    Veuillez indiquer de nouvelles valeurs.

en: Maroon
fr: Marron

en: Mask=
fr: Masque =

en: Master Volume
fr: Volume principal

en: Match &Case
fr: Respecter la &casse

en: Match &Whole Word Only
fr: Mots &entiers seulement

en: Max system-wide thread count reached.
fr: Nombre maximal de threads du système atteint.

en: Maximizes the windows
fr: Agrandit les fenêtres

en: Maximum calls too low.
fr: Nombre maximum d'appels trop bas.

en: Media Foundation platform is not initialized.
fr: Plate-forme Media Foundation n'a pas été initialisée.

en: Media changed.
fr: Le support a été remplacé.

en: Media format was recognized but is invalid.
fr: Le format de média a été reconnu mais n'est pas valide.

en: Media source is in wrong state.
fr: Ressource en cours d'utilisation.

en: Media source is not started.
fr: La source de média n'a pas démarré.

en: Media stream has no duration set.
fr: Le flux de média n'a pas d'information de durée.

en: Medium
fr: Moyenne

en: Meets Criteria=
fr: Respecte les critères =

en: Mem Delta
fr: Écart util. mémoire

en: Mem Usage
fr: Mémoire

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
fr: Utilisation mémoire : %1!u! ko / %2!u! ko

en: Mem usage
fr: Util. mémoire

en: Memory Monitor
fr: Moniteur mémoire

en: Memory Usage &Delta
fr: Écart &d'utilisation mémoire

en: Memory trashed.
fr: Mémoire invalidée.

en: Memory usage history
fr: Historique de l'utilisation de la mémoire

en: Menu Background
fr: Arrière-plan du menu

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Menu Highlight
fr: Surbrillance du menu

en: Menu Text
fr: Texte du menu

en: Menu item not found.
fr: Entrée de menu non trouvée.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
fr: Message 0x%1 introuvable dans le fichier %2.

en: Message Box Text
fr: Texte des boîtes à messages

en: Message Digest
fr: Empreinte du message

en: Message can only be used in synchronous calls.
fr: Le message ne peut être utilisé que dans des appels synchrones.

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
fr: Type du message type : [1], Argument : [2]{, [3]}

en: Metadata was too long.
fr: Métadonnées trop longues.

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
fr: Méta-fichiers (*.wmf, *.emf)

en: Mi&nimize
fr: Rédu&ire

en: Microsoft JScript compilation error
fr: Erreur de compilation Microsoft JScript

en: Microsoft JScript runtime error
fr: Erreur d'exécution de Microsoft JScript

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
fr: Magasin de certificats sérialisés Microsoft (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
fr: Horodatage Microsoft

en: Microsoft Trust List Signing
fr: Signature de la liste de confiance Microsoft

en: Microsoft VBScript compilation error
fr: Erreur de compilation Microsoft VBScript

en: Microsoft VBScript runtime error
fr: Erreur d'exécution Microsoft VBScript

en: Minimize
fr: Réduire

en: Minimizes the windows
fr: Réduit les fenêtres

en: Mismatch in parentheses.
fr: Discordance des parenthèses.

en: Mixed
fr: Mixte

en: Model
fr: Modèle

en: Modification date
fr: Dernière modification

en: Modified
fr: Modifié

en: Modifies the value's data
fr: Modifie les données d'une valeur

en: Modifies the value's data in binary form
fr: Modifie les données d'une valeur sous forme binaire

en: Modify &Binary Data...
fr: Modifier les données &binaires...

en: Module not found.
fr: Module introuvable.

en: More &Info
fr: Plus d'&Infos

en: More data available.
fr: Données additionnelles disponibles.

en: More results returned
fr: Résultats supplémentaires reçus

en: More...
fr: Plus...

en: More?
fr: Plus ?

en: Move &Down
fr: &Descendre

en: Move &Up
fr: &Monter

en: Move Program
fr: Déplacer un programme

en: Move program:
fr: Déplacer le programme :

en: Moving files
fr: Déplacement de Fichiers

en: Moving the replacement file failed.
fr: Échec du déplacement du fichier de remplacement.

en: Multiple subscribers are not supported.
fr: Plusieurs souscripteurs ne sont pas pris en charge.

en: Music
fr: Musique

en: Mute
fr: Muet

en: Mutex not owned by caller.
fr: Mutex pas détenu par l'appelant.

en: Mutual authentication failed.
fr: Échec de l'authentification mutuelle.

en: My Computer
fr: Poste de travail

en: N&o, do not export the private key
fr: &Non, ne pas exporter la clé privée

en: N&on-paged Pool
fr: Réserve n&on paginée

en: NETLOGON is not started.
fr: NETLOGON n'est pas démarré.

en: NP Pool
fr: Réserve non paginée

en: Name
fr: Nom

en: Name Constraints
fr: Contraintes de nom

en: Name service unavailable.
fr: Service de noms indisponible.

en: Name:
fr: Nom du signet :

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
fr: Nom : [1], Valeur : [2], Action : [3]

en: Named argument not found
fr: Élément nommé introuvable

en: Naming Violation
fr: Violation de nomenclature

en: Nati&ve then Builtin
fr: N&ative puis Intégrée

en: Navy
fr: Bleu marine

en: Negative seek.
fr: Positionnement négatif.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
fr: Imbrication d'appels LoadModule interdite.

en: Net write fault.
fr: Erreur en écriture sur le réseau.

en: NetHood
fr: Voisinage réseau

en: Netscape Base URL
fr: URL Netscape de base

en: Netscape CA Policy URL
fr: URL Netscape de politique de sécurité d'AC

en: Netscape CA Revocation URL
fr: URL Netscape de révocation de l'AC

en: Netscape Cert Renewal URL
fr: URL Netscape de renouvellement du certificat

en: Netscape Cert Type
fr: Type de certificat Netscape

en: Netscape Comment
fr: Commentaire Netscape

en: Netscape Revocation URL
fr: URL Netscape de révocation

en: Netscape SSL ServerName
fr: Nom du serveur SSL de Netscape

en: Network access denied.
fr: Accès réseau refusé.

en: Network busy.
fr: Réseau occupé.

en: Network name deleted.
fr: Nom réseau supprimé.

en: Network settings
fr: Paramètres réseau

en: Network share
fr: Partage réseau

en: Network unreachable.
fr: Réseau indisponible.

en: New
fr: Nouveau

en: New &Folder
fr: Nouveau d&ossier

en: New &Link
fr: Nouveau &lien

en: New &Window
fr: Nouvelle &fenêtre

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New Key #%d
fr: Nouvelle clé #%d

en: New Value #%d
fr: Nouvelle valeur #%d

en: New document type
fr: Nouveau type de document

en: Newer Windows version needed.
fr: Version plus récente de Windows nécessaire.

en: Nex&t	Ctrl+F6
fr: Sui&vant	Ctrl+F6

en: Next CRL Publish
fr: Prochaine publication de LRC

en: Next Update Location
fr: Emplacement de la mise à jour suivante

en: Next page
fr: Page suivante

en: No
fr: Non

en: No Memory
fr: Mémoire insuffisante

en: No Object Class Mods
fr: Pas de modification de classe d'objet

en: No Ports
fr: Aucun port

en: No RPC call active.
fr: Aucun appel RPC actif.

en: No Signature found in file.
fr: Pas de signature trouvée dans le fichier.

en: No Such Attribute
fr: Attribut inconnu

en: No Such Object
fr: Objet inconnu

en: No Unicode translation.
fr: Pas de traduction Unicode.

en: No access to memory location.
fr: Pas d'accès à l'emplacement mémoire.

en: No associated application.
fr: Aucun application associée.

en: No bindings.
fr: Pas de liaison.

en: No children to wait for.
fr: Aucun processus enfant à attendre.

en: No command was specified.
fr: Aucune commande spécifiée.

en: No data detected.
fr: Aucune donnée détectée.

en: No data on RPC pipe.
fr: Aucune donnée dans le tube RPC.

en: No default printer defined.
fr: Imprimante par défaut non définie.

en: No duration set for the sample.
fr: Pas de durée définie pour l'échantillon.

en: No endpoint found.
fr: Point de terminaison introuvable.

en: No entry name.
fr: Pas de nom d'entrée.

en: No events available.
fr: Aucun événement disponible.

en: No help available for %1
fr: Aucune aide disponible pour %1

en: No impersonation token.
fr: Pas de jeton d'emprunt d'identité utilisé.

en: No inheritable components.
fr: Aucun composant héritable.

en: No interfaces.
fr: Aucune interface.

en: No logon servers available.
fr: Aucun serveur de connexion disponible.

en: No match found.
fr: Aucune correspondance trouvée.

en: No media in drive.
fr: Aucun support dans le lecteur.

en: No media streams were selected.
fr: Aucun flux de données médis n'a été détecté.

en: No more bindings.
fr: Il n'y a plus de liaisons.

en: No more data available.
fr: Aucune autre donnée n'est disponible.

en: No more entries.
fr: Il n'y a plus d'entrées.

en: No more files.
fr: Il n'y a plus de fichiers.

en: No more local devices.
fr: Il n'y a plus de périphériques locaux.

en: No more members.
fr: Il n'y a plus de membres.

en: No more search handles.
fr: Il n'y a plus de descripteurs de recherche.

en: No more types in the list of suggested media types.
fr: Il n'y a plus de types dans la liste de type de médias suggérés.

en: No network address.
fr: Pas d'adresse réseau.

en: No network or bad path.
fr: Pas de réseau ou chemin erroné.

en: No network.
fr: Réseau indisponible.

en: No non-paged system resources.
fr: Ressources système non paginées insuffisantes.

en: No open command associated with file type '%1'
fr: Aucune commande d'ouverture n'est associée au type de fichier « %1 »

en: No page file quota.
fr: Quota insuffisant pour le fichier d'échange.

en: No paged system resources.
fr: Ressources système paginées insuffisantes.

en: No principal name registered.
fr: Aucun nom principal enregistré.

en: No process slots.
fr: Plus d'emplacement pour processus.

en: No protocol sequences registered.
fr: Aucune séquence de protocoles enregistrée.

en: No protocol sequences.
fr: Pas de séquence de protocole.

en: No quotas for account.
fr: Aucun quota pour ce compte.

en: No recovery program for service.
fr: Aucun programme de récupération pour le service.

en: No registry log space.
fr: Pas assez d'espace disponible pour le journal du registre.

en: No result present in message
fr: Aucun résultat présent dans le message

en: No running tracking service.
fr: Aucun service de suivi en cours d'exécution.

en: No samples were processed by the sink.
fr: Aucun échantillon n'a été traité par le récepteur.

en: No scrollbars.
fr: Aucune barre de défilement.

en: No security ID mapped.
fr: Aucune correspondance pour les IDs de sécurité.

en: No security context available.
fr: Aucun contexte de sécurité disponible.

en: No security on object.
fr: Aucun descripteur de sécurité sur l'objet.

en: No serial devices found.
fr: Aucun périphérique série trouvé.

en: No shutdown in progress.
fr: Aucun arrêt du système en cours.

en: No signal sent.
fr: Aucun signal envoyé.

en: No site name available.
fr: Aucun nom de site disponible.

en: No spool space.
fr: Pas d'espace de spool.

en: No streams were selected for the sink.
fr: Aucun flux n'a été sélectionné pour le récepteur.

en: No such domain.
fr: Domaine inconnu.

en: No such group.
fr: Groupe inconnu.

en: No such local group.
fr: Groupe local inconnu.

en: No such logon session.
fr: Cette session de connexion n'existe pas.

en: No such member.
fr: Membre inconnu.

en: No such privilege.
fr: Privilège inconnu.

en: No such user.
fr: Utilisateur inconnu.

en: No such volume ID.
fr: ID de volume inexistant.

en: No system resources.
fr: Ressources système insuffisantes.

en: No tab stops on this list box.
fr: Aucune marque de tabulation dans cette liste de choix.

en: No toner;
fr: Pas de toner ;

en: No trust SAM account.
fr: Pas de compte SAM d'approbation.

en: No trust secret.
fr: Pas de secret d'approbation.

en: No user session key.
fr: Pas de clé de session utilisateur disponible.

en: No volume label.
fr: Pas d'étiquette de volume.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
fr: Aucun périphérique audio capable de jouer des fichiers dans le format en cours n'est présent. Utiliser l'option pour installer des périphériques audio.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
fr: Aucun périphérique audio capable d'enregistrer des fichiers dans le format en cours n'est présent.

en: No wildcard characters.
fr: Aucun caractère générique trouvé.

en: No working set quota.
fr: Quota insuffisant pour l'espace de travail.

en: Nobody
fr: Anonyme

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Non-Repudiation
fr: Non-répudiation

en: Non-unicast packets
fr: Paquets non unicast

en: Nonexistent token.
fr: Le jeton n'existe pas.

en: Nonpaged
fr: Non paginée

en: Nonrecoverable error.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite.

en: Normal
fr: Normale

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Not DOS disk.
fr: Pas un disque DOS.

en: Not Responding
fr: Ne répond pas

en: Not Yet Implemented
fr: Pas encore implémenté

en: Not a child window.
fr: Pas une fenêtre enfant.

en: Not a combo box window.
fr: Cette fenêtre n'est pas une boîte combinée.

en: Not a container.
fr: Pas un conteneur.

en: Not a dialog window.
fr: Pas une fenêtre de dialogue.

en: Not a logon process.
fr: Pas un processus de connexion.

en: Not all objects could be exported.
fr: Tous les objets n'ont pu être exportés.

en: Not all objects unexported.
fr: Tous les objets n'ont pas été désexportés.

en: Not all privileges assigned.
fr: Tous les privilèges n'ont pas été accordés.

en: Not allowed on Non-leaf
fr: Interdit sur les objets non-feuille

en: Not allowed on RDN
fr: Interdit dans un RDN

en: Not an MDI child window.
fr: Pas une fenêtre enfant MDI.

en: Not an RPC error.
fr: Pas une erreur RPC.

en: Not available;
fr: Non disponible ;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
fr: Mémoire insuffisante pour cette tâche. Quittez un ou plusieurs programmes, puis essayez à nouveau.

en: Not enough memory.
fr: Pas assez de mémoire.

en: Not enough quota.
fr: Quota insuffisant.

en: Not enough server memory.
fr: Mémoire serveur insuffisante.

en: Not implemented
fr: Non implémenté

en: Not implemented.
fr: Non implémenté.

en: Not ready.
fr: Pas prêt.

en: Not registry file.
fr: Pas un fichier registre.

en: Not same device.
fr: Périphérique différent.

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Not supported on Small Business Server.
fr: Pas pris en charge sur Small Business Server.

en: Not top-level directory.
fr: Pas un répertoire racine.

en: Not yet implemented
fr: Pas encore implémenté

en: Note
fr: Note US

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
fr: Remarque : les formats de fichiers suivants peuvent contenir plus d'un certificat, liste de révocation de certificats ou liste de certificats de confiance :

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
fr: Note : la clé privée de ce certificat n'a pu être ouverte.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
fr: Note : la clé privée de ce certificat n'est pas exportable.

en: Notepad
fr: Bloc-notes

en: Nothing to export.
fr: Rien à exporter.

en: Notice Number=
fr: Numéro de la notice =

en: Notice Reference
fr: Référence de la notice

en: Notice Text=
fr: Texte de la notice =

en: Notify change request in progress.
fr: Demande de modification de notification en cours.

en: Null context handle.
fr: Descripteur de contexte nul.

en: Null reference pointer.
fr: Pointeur de référence nul.

en: Number expected
fr: Nombre attendu

en: Number of &copies:
fr: Nombre de copies :

en: Number of fraction digits is out of range
fr: Nombre de décimales hors plage

en: Numbers
fr: Numéros

en: O&pen	Enter
fr: O&uvrir	Entrée

en: OEM Windows System Component Verification
fr: Vérification des composants système de Windows OEM

en: OLE 1.0 Objects
fr: Objets OLE 1.0

en: OLE DB Provider(s)
fr: Fournisseur(s) OLE DB

en: OLE storage documents are not supported.
fr: Les documents conteneur OLE ne sont pas pris en charge.

en: OS Version
fr: Version du système d'exploitation

en: Object
fr: Objet

en: Object Class Violation
fr: Violation de classe d'objet

en: Object Type:
fr: Type d'objet :

en: Object UUID not found.
fr: UUID d'objet introuvable.

en: Object doesn't support current locale setting
fr: Cet objet ne supporte pas les paramètres régionaux actuels

en: Object doesn't support named arguments
fr: Cet objet ne supporte pas les arguments nommés

en: Object doesn't support this action
fr: Cet objet ne supporte pas cette action

en: Object doesn't support this property or method
fr: Cet objet ne supporte pas cette propriété ou méthode

en: Object expected
fr: Objet attendu

en: Object is not initialized.
fr: L'objet n'est pas été initialisé.

en: Object not a collection
fr: L'objet n'est pas une collection

en: Object or value wasn't found.
fr: L'objet ou la valeur n'a pas été trouvée.

en: Object required
fr: Objet requis

en: ObjectClasses
fr: Classes d'objets

en: Off
fr: Inactif

en: Off-line CRL Signing
fr: Signature de LRC hors-ligne

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
fr: OleView - Visionneuse d'objets OLE/COM

en: On
fr: Actif

en: On-line Certificate Status Protocol
fr: Protocole de vérification en ligne de certificat (OCSP)

en: One Graph &Per CPU
fr: Un graphique &par processeur

en: One page
fr: Une page

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: Open Link in &New Window
fr: Ouvrir le lien dans une &nouvelle fenêtre

en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: Open a TypeLib file and view the contents
fr: Ouvrir un fichier TypeLib et afficher son contenu

en: Open as &read-only
fr: &Lecture seule

en: Open failed.
fr: Échec lors de l'ouverture.

en: Open in &New Window
fr: Ouvrir dans une &nouvelle fenêtre

en: Open with:
fr: Ouvrir avec :

en: Open:
fr: Ouvrir :

en: Opens Registry Editor Help
fr: Ouvre l'aide de l'Éditeur du registre

en: Operation Ceased
fr: Cessation des opérations

en: Operation canceled by user.
fr: Opération annulée par l'utilisateur.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
fr: Opération non prise en charge par cette version du protocole LDAP

en: Operation not supported.
fr: Opération pas prise en charge.

en: Operation was cancelled.
fr: L'opération a été annulée.

en: Operations Error
fr: Erreur d'opération

en: Optional node is invalid.
fr: Le nœud optionnel n'est pas valide.

en: Organi&zation:
fr: &Organisation :

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization=
fr: Organisation =

en: Organizational Unit
fr: Unité d'organisation

en: Original location
fr: Emplacement d'origine

en: Other
fr: Autre

en: Other Name=
fr: Autre nom =

en: Other People
fr: Autres personnes

en: Out of memory
fr: Mémoire insuffisante

en: Out of memory.
fr: Mémoire insuffisante.

en: Out of memory.
fr: Mémoire insuffisante.

en: Out of memory;
fr: Mémoire insuffisante ;

en: Out of paper.
fr: Il n'a plus de papier.

en: Out of paper;
fr: Plus de papier ;

en: Out of resources.
fr: Ressources insuffisantes.

en: Out of stack space
fr: Dépassement de capacité de pile

en: Out of structures.
fr: À cours de structures.

en: Out of user handles.
fr: Il n'y a plus de descripteurs d'utilisateur.

en: Output device:
fr: Périphérique de sortie :

en: Output tray is full;
fr: Le bac de sortie est plein ;

en: Overflow
fr: Dépassement de capacité

en: Overlapped I/O incomplete.
fr: E/S avec chevauchement inachevée.

en: Overlapped I/O pending.
fr: E/S avec chevauchement en cours.

en: Overwrite %1?
fr: Écraser %1 ?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
fr: Écraser %1 ? (Oui|Non|Tous)

en: P&ortrait
fr: &Portrait

en: P&rinter Setup...
fr: &Configuration de l'imprimante...

en: P&rinter...
fr: &Imprimante...

en: P&roperties
fr: Propri&étés

en: P&rotection level:
fr: Niveau de protection :

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
fr: PATH affiche ou change le chemin de recherche de cmd.
    
    Entrer PATH seul affiche la valeur courante de PATH (qui vient
    initialement de la base de registre). Pour changer le réglage, faites
    suivre la commande PATH par la nouvelle valeur.
    
    Il est aussi possible de modifier le PATH en utilisant la variable
    d'environnement PATH, par exemple :
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PATH not found
fr: PATH non trouvé

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
fr: PAUSE affiche un message à l'écran demandant à l'utilisateur d'appuyer sur
    une touche.
    
    Principalement utilisé dans les fichiers de commandes pour permettre à
    l'utilisateur de lire la sortie de la dernière commande avant qu'elle ne
    disparaisse de l'écran.

en: PF Delta
fr: Delta déf. pages

en: PKCS 7 Data
fr: Données PKCS 7

en: PKCS 7 Digested
fr: Haché avec PKCS 7

en: PKCS 7 Encrypted
fr: Chiffré avec PKCS 7

en: PKCS 7 Enveloped
fr: Enveloppé avec PKCS 7

en: PKCS 7 Signed
fr: Signé avec PKCS 7

en: PKCS 7 Signed Enveloped
fr: Enveloppé et signé avec PKCS 7

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
fr: POPD remplace le répertoire courant par le dernier enregistré à l'aide de PUSHD.

en: POVs
fr: Points de vue

en: PRC 16K Rotated
fr: PRC 16K paysage

en: PRC 32K Rotated
fr: PRC 32K paysage

en: PRC 32K(Big)
fr: PRC 32K (Big)

en: PRC 32K(Big) Rotated
fr: PRC 32K (Big) paysage

en: PRC Envelope #1
fr: Enveloppe PRC #1

en: PRC Envelope #1 Rotated
fr: Enveloppe PRC #1 paysage

en: PRC Envelope #10
fr: Enveloppe PRC #10

en: PRC Envelope #10 Rotated
fr: Envelope PRC #10 paysage

en: PRC Envelope #2
fr: Enveloppe PRC #2

en: PRC Envelope #2 Rotated
fr: Enveloppe PRC #2 paysage

en: PRC Envelope #3
fr: Enveloppe PRC #3

en: PRC Envelope #3 Rotated
fr: Envelope PRC #3 paysage

en: PRC Envelope #4
fr: Enveloppe PRC #4

en: PRC Envelope #4 Rotated
fr: Envelope PRC #4 paysage

en: PRC Envelope #5
fr: Enveloppe PRC #5

en: PRC Envelope #5 Rotated
fr: Envelope PRC #5 paysage

en: PRC Envelope #6
fr: Enveloppe PRC #6

en: PRC Envelope #6 Rotated
fr: Envelope PRC #6 paysage

en: PRC Envelope #7
fr: Enveloppe PRC #7

en: PRC Envelope #7 Rotated
fr: Envelope PRC #7 paysage

en: PRC Envelope #8
fr: Enveloppe PRC #8

en: PRC Envelope #8 Rotated
fr: Envelope PRC #8 paysage

en: PRC Envelope #9
fr: Enveloppe PRC #9

en: PRC Envelope #9 Rotated
fr: Envelope PRC #9 paysage

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
fr: PROMPT règle l'invite de commande.
    
    La chaîne suivant la commande PROMPT (ainsi que le blanc la suivant
    directement) apparaît au début de la ligne quand cmd attend une entrée
    texte.
    
    Les chaînes de caractères suivantes ont une signification spéciale :
    
    $$    Signe dollar        $_    Saut de ligne       $b    Barre verticale (|)
    $d    Date courante       $e    Escape              $g    Signe >
    $l    Signe <             $n    Lecteur courant     $p    Répertoire courant
    $q    Signe =             $t    Heure courante      $v    Version de cmd
    
    Notez qu'entrer la commande PROMPT sans texte d'invite remet l'invite à sa
    valeur par défaut, à savoir le répertoire courant (incluant la lettre du
    lecteur courant) suivi d'un signe « plus grand que » (>).
    (c.-à-d. la commande PROMPT $p$g).
    
    L'invite peut aussi être modifiée via la variable d'environnement PROMPT ;
    ainsi la commande « SET PROMPT=texte » a le même effet que « PROMPT texte ».

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
fr: PUSHD <répertoire> enregistre le répertoire courant sur une pile et
    remplace le répertoire courant par le répertoire spécifié.

en: Pa&ged Pool
fr: Réserve pa&ginée

en: Pa&ges
fr: &Pages

en: Page &Faults
fr: Défauts de pa&ges

en: Page Down
fr: Page suivante

en: Page F&aults Delta
fr: É&cart de défauts de pages

en: Page Faults
fr: Défauts de pages

en: Page Left
fr: Page vers la gauche

en: Page Right
fr: Page vers la droite

en: Page Se&tup...
fr: &Mise en page...

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: Page Up
fr: Page précédente

en: Page punt;
fr: Abandon de page ;

en: Paged
fr: Paginée

en: Paged Pool
fr: Réserve paginée

en: Paper
fr: Papier

en: Paper Si&ze:
fr: &Taille du papier :

en: Paper jam;
fr: Bourrage papier ;

en: Paper problem;
fr: Problème de papier ;

en: Paragrap&h format
fr: Format de &paragraphe

en: Paragraph format
fr: Format de paragraphe

en: Parameter Error
fr: Erreur de paramètre

en: Parameter error
fr: Erreur de paramètre

en: Parity
fr: Parité

en: Partition failure.
fr: Échec du partitionnement.

en: Passive Opens
fr: Ouvertures passives

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password expired.
fr: Mot de passe expiré.

en: Password restriction.
fr: Règle de mise à jour des mots de passe transgressée.

en: Password too complex for LM.
fr: Mot de passe trop complexe pour LM.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
fr: Mots de passe
    Mots de passe entrés dans des formulaires et sauvegardés.

en: Paste
fr: Coller

en: Paste &Link
fr: Coller le &lien

en: Paste Special
fr: Collage spécial

en: Paste as Link
fr: Coller comme lien

en: Patching files
fr: Mise à jour des fichiers

en: Path Length Constraint=
fr: Contrainte de longueur de chemin =

en: Path does not exist
fr: Le chemin d'accès n'existe pas

en: Path is busy.
fr: Impossible d'utiliser le chemin actuellement.

en: Path is in use as a JOIN.
fr: Le chemin est utilisé dans un JOIN.

en: Path is in use as a SUBST.
fr: Le chemin est utilisé dans un SUBST.

en: Path is invalid.
fr: Chemin invalide.

en: Path not found
fr: Chemin introuvable

en: Path not found.
fr: Chemin introuvable.

en: Path/File access error
fr: Erreur d'accès au chemin / fichier

en: Paused
fr: En pause

en: Paused;
fr: Suspendu ;

en: Pea&k Memory Usage
fr: Ma&x. utilisation mémoire

en: Peak
fr: Pic

en: Peak Mem Usage
fr: Util. mémoire max

en: Peer-to-peer
fr: Pair à pair

en: Pending deletion;
fr: En attente de suppression ;

en: Perform operation even when nothing changed.
fr: Effectuer l'opération même si rien n'a changé.

en: Performance Meters
fr: Indicateurs de performance

en: Permission denied
fr: Accès refusé

en: Permissions for %1
fr: Permissions pour %1

en: Personal
fr: Personnel

en: Personal Information Exchange
fr: Échange d'informations personnelles

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
fr: Échange d'informations personnelles (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
fr: Échange d'informations personnelles (*.pfx ; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
fr: Échange d'informations personnelles/PKCS #12 (*.pfx ; *.p12)

en: Physical address
fr: Adresse physique

en: Physical memory (K)
fr: Mémoire physique (K)

en: Pictures
fr: Images

en: Pipe busy.
fr: Canal de communication occupé.

en: Pipe closed.
fr: Canal de communication fermé.

en: Pipe connected.
fr: Canal de communication connecté.

en: Pipe listening.
fr: Aucun correspondant à l'écoute à l'extrémité du canal de communication.

en: Pipe not connected.
fr: Canal de communication non connecté.

en: Play
fr: Lecture

en: Player
fr: Lecteur

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
fr: Veuillez entrer l'OID sous la forme 1.2.3.4

en: Please enter your name
fr: Veuillez saisir votre nom

en: Please enter your username and password:
fr: Veuillez saisir vos nom d'utilisateur et mot de passe :

en: Please insert the disk: [2]
fr: Veuillez insérer le disque : [2]

en: Please retry operation.
fr: Veuillez réitérer l'opération.

en: Please select a certificate store.
fr: Veuillez sélectionner un magasin de certificats.

en: Please select a file.
fr: Sélectionnez un fichier.

en: Please select a provider.
fr: Sélectionnez un fournisseur.

en: Please select a store
fr: Veuillez sélectionner un magasin

en: Please verify that the correct file name was given
fr: Veuillez vérifier que le nom de fichier indiqué est correct

en: Po&rtrait
fr: &Portrait

en: Point not found.
fr: Point introuvable.

en: Policy Constraints
fr: Contraintes de politiques

en: Policy Identifier:
fr: Identifiant de politique :

en: Policy Mappings
fr: Correspondance de politiques

en: Policy Qualifier Id=
fr: Identifiant de qualificateur de politique =

en: Policy Qualifier Info
fr: Informations sur le qualificateur de politique

en: Popup menu
fr: Menu contextuel

en: Popup menu already active.
fr: Menu contextuel déjà actif.

en: Port %s already exists
fr: Le port %s existe déjà

en: Port unreachable.
fr: Port injoignable.

en: Port:
fr: Port :

en: Possible deadlock.
fr: Interblocage possible.

en: Potential matching file found.
fr: Fichier potentiel trouvé.

en: Power save mode;
fr: Mode économie d'énergie ;

en: Pr&int
fr: &Imprimer

en: Pr&int Picture...
fr: &Imprimer l'image...

en: Pr&int...
fr: &Imprimer...

en: Precision is out of range
fr: Précision hors limites

en: Prefer Signed Data
fr: Préférer les données signées

en: Press <Enter> to begin copying
fr: Appuyez sur <Entrée> pour démarrer la copie

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
fr: Appuyez sur un bouton du contrôleur pour activer l'effet choisi. La direction de l'effet peut être modifiée en utilisant l'axe du contrôleur.

en: Press any key to continue...
fr: Appuyez sur une touche pour continuer...

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Previous CA Certificate Hash
fr: Empreinte précédente du certificat de l'AC

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Primary DNS suffix
fr: Suffixe DNS principal

en: Principal Name
fr: Nom principal

en: Print
fr: Imprimer

en: Print &Quality:
fr: &Qualité d'impression :

en: Print &format...
fr: &Format d'impression...

en: Print Setup
fr: Configuration de l'impression

en: Print canceled.
fr: Impression annulée.

en: Print previe&w
fr: &Aperçu avant impression

en: Print queue full.
fr: File d'attente d'impression pleine.

en: Print range
fr: Zone d'impression

en: Print server unknown;
fr: Serveur d'impression inconnu ;

en: Print to Fi&le
fr: Imprimer dans un &fichier

en: Print to File
fr: Imprimer dans un fichier

en: Print to fi&le
fr: Imprimer dans un fichier

en: Print...
fr: Imprimer...

en: PrintHood
fr: Voisinage d'impression

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer &setup...
fr: &Configuration de l'imprimante...

en: Printer already exists.
fr: L'imprimante existe déjà.

en: Printer deleted.
fr: Imprimante supprimée.

en: Printer driver already installed.
fr: Pilote d'imprimante déjà installé.

en: Printer files (*.prn)
fr: Fichiers d'impression (*.prn)

en: Printer offline;
fr: L'imprimante n'est pas en ligne ;

en: Printer:
fr: Imprimante :

en: Printing not implemented.
fr: L'impression n'est pas prise en charge.

en: Printing;
fr: En cours d'impression ;

en: Prints all or part of the registry
fr: Imprime tout ou partie du registre

en: Private Key Archival
fr: Archivage de clé privée

en: Private Key Usage Period
fr: Période d'utilisation de la clé privée

en: Private dialog index.
fr: Index de fenêtre de dialogue privé.

en: Privilege not held.
fr: Ne bénéficie pas du privilège requis.

en: Procedure not found.
fr: Procédure introuvable.

en: Procedure number out of range.
fr: Numéro de procédure hors intervalle.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
fr: Le processus « %1 » de PID %2!u! a été terminé brutalement.

en: Process abort cannot be detected.
fr: Impossible de détecter les processus terminés anormalement.

en: Process aborted.
fr: Le processus s'est arrêté brutalement.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
fr: Le processus de PID %1!u! a été terminé brutalement.

en: Processes
fr: Processus

en: Processes: %d
fr: Processus : %d

en: Processing;
fr: Traitement en cours ;

en: Processor Affinity
fr: Affinité du processeur

en: Product Updates:
fr: Mises à jour :

en: Product uninstalled.
fr: Produit désinstallé.

en: Program &group
fr: &Groupe de programmes

en: Program Attributes
fr: Propriétés de programme

en: Program Error
fr: Erreur du programme

en: Program Error Details
fr: Détails de l'erreur du programme

en: Program Files
fr: Programmes

en: Program Files (x86)
fr: Programmes (x86)

en: Program Group Attributes
fr: Propriétés de groupe

en: Program Manager
fr: Gestionnaire de programmes

en: Programs
fr: Programmes

en: Programs (*.exe)
fr: Programmes (*.exe)

en: Proper&ties
fr: Proprié&tés

en: Propert&ies	Alt+Enter
fr: &Propriétés	Alt+Entrée

en: Properties
fr: Propriétés

en: Properties Only
fr: Propriétés uniquement

en: Properties for %s
fr: Propriétés de %s

en: Property cannot have both accessors and a value
fr: La propriété ne peut à la fois avoir une valeur et des accesseurs

en: Property is empty.
fr: Le propriété est vide.

en: Property is not allowed.
fr: La propriété n'est pas autorisée.

en: Property is not empty.
fr: La propriété n'est pas vide.

en: Property is read-only.
fr: La propriété est en lecture seule.

en: Property set not found.
fr: Jeu de propriétés introuvable.

en: Property type is not allowed.
fr: Type de propriété non autorisé.

en: Property type is not supported.
fr: Type de propriété pas pris en charge.

en: Property wasn't found.
fr: La propriété est introuvable.

en: Property: [1], Signature: [2]
fr: Propriété : [1], signature : [2]

en: Protects e-mail messages
fr: Protège les courriers électroniques

en: Protocol Error
fr: Erreur de protocole

en: Protocol sequence not found.
fr: Séquence de protocole introuvable.

en: Protocol unreachable.
fr: Protocole inutilisable.

en: Proves your identity to a remote computer
fr: Prouve votre identité à un ordinateur distant

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
fr: Le fournisseur n'est plus disponible. Veuillez vous assurer que le fournisseur est correctement installé.

en: Proxy server
fr: Serveur &mandataire

en: Public key
fr: Clé publique

en: Published CRL Locations
fr: Emplacements des LRC publiées

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Publisher:
fr: Éditeur :

en: Publishers...
fr: Éditeurs...

en: Publishing Product Features
fr: Publication des caractéristiques du produit

en: Publishing assembly information
fr: Publication des informations d'assemblage

en: Publishing product information
fr: Publication des information du produit

en: Purple
fr: Pourpre

en: Quadraphonic
fr: Quadraphonique

en: Qualified Subordination
fr: Subordination conditionnelle

en: Qualifier
fr: Qualificateur

en: Quarto
fr: Papier quarto

en: Query Pending
fr: Requête en attente

en: Question &Marks
fr: Points d'&interrogation

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit %@
fr: Quitter %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
fr: Quitter l'application. Demande s'il faut enregistrer les modifications au préalable

en: Quits the Registry Editor
fr: Quitte l'éditeur du registre

en: R&edo	Ctrl+Y
fr: &Rétablir	Ctrl+Y

en: R&eset
fr: &Réinitialiser

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
fr: RD <répertoire> est la version courte de RMDIR. Elle efface un répertoire.

en: RDN Name
fr: Nom distingué relatif (RDN)

en: REG COPY <key1> <key2> [/s] [/f]
    
      Copies the contents of a specified registry key to another location.
      By default, this operation only copies registry values. Use [/s] to
      recursively copy all subkeys and values.
    
      <key1>, <key2>
         Registry keys specifying the source (<key1>) and destination (<key2>)
         of the data. If <key2> does not exist, it is created.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /s
         Copy all subkeys and values from <key1> to <key2>.
    
      /f
         Overwrite all registry data in <key2> without prompting for confirmation.
         This option does not modify subkeys and values that only exist in <key2>.
fr: REG COPY <cle1> <cle2> [/s] [/f]
    
      Copie le contenu d'une clé de registre spécifiée vers un autre emplacement.
      Par défaut, cette opération ne copie que les valeurs de la clé.
      Utiliser [/s] pour copier récursivement les sous-clés ainsi que leurs valeurs.
    
      <key1>, <key2>
         Les clés de registre définissant la source (<cle1>) et
         la destination (<cle2>) des valeurs.
         Si la clé <clé2> n'existe pas, elle est créée.
    
         Format : RACINE\Sousclé
    
         RACINE : une clé de registre prédéfinie, parmi une des valeurs suivantes :
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Sousclé : Le chemin complet vers la clé de registre sous la RACINE
         spécifiée.
    
      /s
         Copier les sous-clés et les valeurs depuis <cle1> vers <cle2>.
    
      /f
         Écrase toutes les données dans <cle2> sans demander de confirmation.
         Cette option ne modifie pas les sous-clés et les valeurs qui ne sont
         présentes que dans <cle2>.

en: REG DELETE <key> [/v value_name | /ve | /va] [/f]
    
      Deletes a registry key (including all subkeys and values), or deletes
      one or more values from a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to delete or, if one of [/v], [/ve] or [/va] is
         specified, the registry key in which to delete one or more values.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to delete.
    
      /ve
         Delete an unnamed registry value. This option deletes the (Default)
         registry value.
    
      /va
         Delete all values from a registry key.
    
      /f
         Delete a registry key (including all subkeys and values) without
         prompting for confirmation.
fr: REG DELETE <cle> [/v nom_valeur | /ve | /va] [/f]
    
      Efface une clé de registre (ainsi que toutes ses sous-clés et ses valeurs), ou
      efface une ou plusieurs valeurs d'une clé de registre.
    
      <cle>
         La clé de registre à effacer, ou si une des options [/v], [/ve] ou [/va]
         est spécifiée, la clé de registre dont une ou plusieurs valeurs seront
         effacées.
    
         Format : RACINE\Sousclé
    
         RACINE : une clé de registre prédéfinie, parmi une des valeurs suivantes :
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Sousclé : Le chemin complet vers la clé de registre sous la RACINE
         spécifiée.
    
      /v <nom_valeur>
         Le nom de valeur de la clé de registre à effacer.
    
      /ve
         Efface une valeur sans nom.
         Cette option efface la valeur par défaut de la clé de registre.
    
      /va
         Efface toutes les valeurs de la clé de registre.
    
      /f
         Efface une clé de registre (ainsi que toutes ses sous-clés et ses valeurs)
         sans demander de confirmation.

en: REG EXPORT <key> <file> [/y]
    
      Exports a specified registry key (including all subkeys and values)
      to a file.
    
      <key>
         The registry key to export.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      <file>
         The name and path of the registry file that will be created.
         This file must have a .reg extension.
    
      /y
         Overwrite <file> without prompting for confirmation.
fr: REG EXPORT <cle> <fichier> [/y]
    
      Exporte une clé de registre (ainsi que toutes ses sous-clés et ses valeurs)
      vers un fichier.
    
      <cle>
         La clé de register à exporter.
    
         Format : RACINE\Sousclé
    
         RACINE : une clé de registre prédéfinie, parmi une des valeurs suivantes :
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Sousclé : Le chemin complet vers la clé de registre sous la RACINE
         spécifiée.
    
      <fichier>
         Le chemin d'accès et le nom du fichier vers lequel le contenu sera exporté.
         Ce fichier doit avoir une extension .reg.
    
      /y
         Écrase <fichier> sans demander de confirmation.

en: REG IMPORT <file>
    
      Imports keys, values and data from a given file into the registry.
    
      <file>
         The name and path of the registry file to import.
fr: REG IMPORT <fichier>
    
      Importe des clés et leurs valeurs à partir d'un fichier vers le registre.
    
      <fichier>
         Le chemin d'accès et le nom du fichier à importer.

en: REG QUERY <key> [/v value_name | /ve] [/s]
    
      Queries a specified registry key and lists all immediate subkeys, values
      and data within that key. Use [/s] to recursively query each subkey.
    
      <key>
         The registry key to query.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to query. If neither [/v] nor [/ve] is
         specified, all values under <key> are listed.
    
      /ve
         Query an unnamed registry value. This option queries the (Default)
         registry value.
    
      /s
         List all registry entries under <key> and its subkeys.
fr: REG QUERY <key> [/v value_name | /ve] [/s]
    
      Recherche une clé de registre spécifiée et affiche toutes ses sous-clés,
      ainsi que les valeurs dans cette clé.
      Utiliser [/s] pour rechercher récursivement dans les sous-clés.
    
      <key>
         La clé de registre à rechercher.
    
         Format : RACINE\Sousclé
    
         RACINE : une clé de registre prédéfinie, parmi une des valeurs suivantes :
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
        Sousclé : Le chemin complet vers la clé de registre sous la
                  RACINE spécifiée.
    
      /v <value_name>
         Le nom de la valeur à chercher. Si ni [/v] ni [/ve] ne sont spécifiés,
         toutes les valeurs de la clé <key> sont affichées.
    
      /ve
         Recherche une valeur sans nom. Cette option recherche la valeur par défaut.
    
      /s
         Recherche récursivement toutes les sous-clés filles de <key>.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
fr: REN <fichier> est la version courte de RENAME. Elle renomme un fichier.

en: RENAME <filename> renames a file.
fr: RENAME <fichier> renomme un fichier.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
fr: RMDIR <répertoire> efface un répertoire.

en: RPC call already in progress.
fr: Appel RPC déjà en cours.

en: RPC call canceled.
fr: Appel RPC annulé.

en: RPC call failed and didn't execute.
fr: L'appel RPC a échoué et ne s'est pas exécuté.

en: RPC call failed.
fr: Échec de l'appel RPC.

en: RPC comm failure.
fr: Échec de la communication RPC.

en: RPC divide-by-zero.
fr: Division par zéro dans le serveur RPC.

en: RPC entry type mismatch.
fr: Discordance de type d'entrée RPC.

en: RPC pipe closed.
fr: Tube RPC fermé.

en: RPC protocol error.
fr: Erreur de protocole RPC.

en: RPC protocol sequence not supported.
fr: Séquence de protocole RPC non prise en charge.

en: RPC server not listening.
fr: Serveur RPC pas en mode écoute.

en: RPC server too busy.
fr: Serveur RPC surchargé.

en: RPC server unavailable.
fr: Serveur RPC indisponible.

en: RPCInternal error.
fr: Erreur RPC interne.

en: Re&name...
fr: Re&nommer...

en: Re&place With:
fr: R&emplacer par :

en: Read
fr: Lecture

en: Read fault.
fr: Erreur de lecture.

en: Read-&only
fr: Lecture &seule

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
fr: Read/WriteProcessMemory partiellement effectué.

en: ReadWrite
fr: Lecture/Ecriture

en: Readme:
fr: Lisez-moi :

en: Ready
fr: Prêt

en: Real-mode application.
fr: L'application doit tourner en mode réel.

en: Realm
fr: Domaine

en: Realtime support is not available.
fr: Les fonctions temps réel ne sont pas disponibles.

en: Reboot initiated after successful install.
fr: Redémarrage initié après une installation réussie.

en: Receive Errors
fr: Erreurs de réception

en: Received
fr: Reçus

en: Recipient Nonce
fr: Nonce du récepteur

en: Reconnecting
fr: Reconnexion

en: Red
fr: Rouge

en: Redirector has open handles.
fr: Le redirecteur a des descripteurs ouverts.

en: Redirector paused.
fr: Redirecteur suspendu.

en: Referral
fr: Référant

en: Referral (v2)
fr: Référant (v2)

en: Referral hop limit exceeded
fr: Limite du nombre de référants dépassée

en: Refresh
fr: Recharger

en: Refresh all lists
fr: Actualiser toutes les listes

en: Refreshes the window
fr: Actualise la fenêtre

en: Reg Info
fr: Informations d'enregistrement

en: Regional Setting
fr: Paramètres régionaux

en: Registered ID=
fr: ID enregistré =

en: Registering COM+ Applications and Components
fr: Enregistrement des applications et composants COM+

en: Registering MIME info
fr: Enregistrement d'information MIME

en: Registering extension servers
fr: Enregistrement des serveurs d'extension

en: Registering fonts
fr: Enregistrement des polices de caractères

en: Registering modules
fr: Enregistrement des modules

en: Registering product
fr: Enregistrement du produit

en: Registering program identifiers
fr: Enregistrement des identifiants de programme

en: Registering type libraries
fr: Enregistrement des bibliothèques de types

en: Registering user
fr: Enregistrement de l'utilisateur

en: Registry
fr: Base de registre

en: Registry Editor
fr: Éditeur du registre

en: Registry corrupt.
fr: Registre corrompu.

en: Registry files (*.reg)
fr: Fichiers de registre (*.reg)

en: Registry has been recovered.
fr: Le registre a été restauré.

en: Registry is corrupt.
fr: Le registre est corrompu.

en: Registry key has subkeys.
fr: La clé de registre contient des sous-clés.

en: Regular
fr: Normal

en: Regular Expression object expected
fr: Objet expression rationnelle attendu

en: Regular Metafile Viewer
fr: Visionneuse de fichiers Metafile réguliers

en: Release the currently selected object instance
fr: Libérer l'instance de l'objet actuellement sélectionné

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
fr: La chaîne de réadressage dépasse la limite du segment dans %1.

en: Remote installation not allowed.
fr: Installation distante non autorisée.

en: Remote machine not listening.
fr: La machine distante n'écoute pas.

en: Remote session limit exceeded.
fr: Nombre maximal de sessions distantes dépassé.

en: Remove Favorite
fr: Supprimer les signets

en: Remove al&l
fr: Supprimer &tous

en: Removes keys from the favorites list
fr: Supprime des clés de la liste des favoris

en: Removes the process from the system
fr: Supprime le processus du système

en: Removes this process and all descendants from the system
fr: Supprime ce processus et tous ses descendants du système

en: Removing INI files entries
fr: Suppression des entrées dans les fichiers INI

en: Removing ODBC components
fr: Suppression des composants ODBC

en: Removing applications
fr: Suppression des applications

en: Removing duplicated files
fr: Suppression des fichiers en doublon

en: Removing files
fr: Suppression des fichiers

en: Removing folders
fr: Suppression des dossiers

en: Removing shortcuts
fr: Suppression des raccourcis

en: Removing system registry values
fr: Suppression des valeurs dans le registre système

en: Renames the selection
fr: Renomme la sélection

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace &All
fr: Remplacer &tout

en: Representation is not supported.
fr: Représentation non prise en charge.

en: Request aborted.
fr: Demande abandonnée.

en: Request not accepted.
fr: Demande non acceptée.

en: Request not supported.
fr: Demande non prise en charge.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Connections
fr: Connexions réinitialisées

en: Reset Results
fr: Effacer les résultats

en: Resource Failures
fr: Défaillances de ressources

en: Resource data not found.
fr: Données ressources introuvables.

en: Resource in use.
fr: Ressource en cours d'utilisation.

en: Resource is not currently available.
fr: La ressource n'est pas actuellement disponible.

en: Resource language not found.
fr: Langue des ressources introuvable.

en: Resource name not found.
fr: Nom de ressource introuvable.

en: Resource type not found.
fr: Type de ressource introuvable.

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Restores the Task Manager from its hidden state
fr: Restaure le gestionnaire des tâches depuis son état caché

en: Result
fr: Résultat

en: Results Too Large
fr: Résultats trop grands

en: Reversing is not supported.
fr: Le sens à rebours n'est pas pris en charge.

en: Revoke Request
fr: Révoquer une requête

en: Rewind
fr: Retour arrière

en: Rich text
fr: Texte riche

en: Rich text document
fr: Format de texte enrichi (RTF)

en: Rich text format (*.rtf)
fr: Format de texte enrichi (*.rtf)

en: Right
fr: Droite

en: Right Edge
fr: Bord droit

en: Ring 2 segment must be movable.
fr: Le segment de l'anneau 2 doit être déplaçable.

en: Ring 2 stack in use.
fr: Pile de l'anneau 2 actuellement utilisée.

en: Roman numerals - lower case
fr: Chiffres romains - minuscules

en: Roman numerals - upper case
fr: Chiffres romains - majuscules

en: Root List Signer
fr: Signataire de liste racine

en: Rows
fr: Lignes

en: Run
fr: E&xécuter

en: Run the Wine registry editor
fr: Exécuter l'éditeur de base de registre de Wine

en: Running
fr: En cours d'exécution

en: Running on %s
fr: Exécuté avec %s

en: Runs a new program
fr: Exécute un nouveau programme

en: S&earch
fr: &Rechercher

en: S&elected branch:
fr: Branche &sélectionnée :

en: S&election
fr: &Sélection

en: S&erial:
fr: N° de sé&rie :

en: S&hift
fr: M&aj

en: S&how Picture
fr: Affic&her l'image

en: S&mall Icons
fr: &Petites icônes

en: S&ync
fr: S&ynchroniser

en: S/MIME CA
fr: AC S/MIME

en: S/MIME Capabilities
fr: Capacités S/MIME

en: SASL Bind in Progress
fr: Liaison SASL en cours

en: SCANNING... Please Wait
fr: Acquisition... Veuillez patienter

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
fr: SET affiche ou change les variables d'environnement de cmd.
    
    SET sans paramètre affiche l'environnement courant.
    
    Pour créer et modifier une variable d'environnement, la syntaxe est :
    
    SET <variable>=<valeur>
    
    où <variable> et <valeur> sont des chaînes de caractères. Il ne peut y
    avoir aucun espace avant le signe « = », ni dans <variable>.
    
    Sous Wine, l'environnement du système hôte est inclus dans l'environnement
    Win32, il y aura par conséquent généralement bien plus de valeurs que dans
    un système Win32 natif. Notez qu'il n'est pas possible de modifier
    l'environnement du système d'exploitation dans cmd.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
fr: SETLOCAL entame les modifications locales à l'environnement dans un fichier
    de commandes.
    
    Les modifications apportées à l'environnement après un SETLOCAL sont locales
    au fichier de commandes, et sont préservées jusqu'au prochain ENDLOCAL (ou à
    défaut jusqu'à la fin du fichier), après quoi les réglages antérieurs de
    l'environnement sont restaurés.

en: SHA1 hash
fr: Empreinte SHA1

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
fr: SHIFT est utilisé dans un fichier de commandes pour enlever le premier
    paramètre de la liste ; ainsi, le paramètre 2 devient le paramètre 1 et ainsi
    de suite. Il est sans effet s'il est appelé depuis la ligne de commande.

en: SSL CA
fr: AC SSL

en: SSL Client Authentication
fr: Authentification de client SSL

en: SSL Server Authentication
fr: Authentification de serveur SSL

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
fr: Le nom commun (champ host name) du certificat SSL est incorrect.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
fr: La date du certificat SSL reçu du serveur est incorrecte : le certificat n'est plus valide.

en: Same drive.
fr: Même lecteur.

en: Sample
fr: Aperçu

en: Sample Music
fr: Échantillons de musique

en: Sample Pictures
fr: Échantillons d'images

en: Sample Playlists
fr: Échantillons de listes de lecture

en: Sample Videos
fr: Échantillons de vidéos

en: Sample allocation was canceled.
fr: L'allocation d'échantillons a été annulée.

en: Sample allocator is empty.
fr: L'allocateur d'échantillons est vide.

en: Sample is not writable.
fr: Échantillon non accessible en écriture.

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
fr: &Satur. :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save &as...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save &in:
fr: Enregistrer &dans :

en: Save As
fr: Enregistrer

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save HTML
fr: Sauvegarder le code HTML

en: Save Target &As...
fr: Enregistrer la cible so&us...

en: Save as an .IDL or .H file
fr: Enregistrer comme fichier .IDL ou .H

en: Save changes to '%s'?
fr: Enregistrer les modifications de « %s » ?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
fr: Groupe enregistré sous « %s » pour éviter l'écrasement du fichier original.

en: Saved Games
fr: Jeux sauvegardés

en: Saving failed
fr: Erreur lors de l'enregistrement

en: Sc&roll
fr: &Défiler

en: Scanning
fr: Acquisition

en: Scr&ipt:
fr: Sc&ript :

en: Screen already locked.
fr: Écran déjà verrouillé.

en: Screen resolution
fr: Résolution de l'écran

en: Scroll Down
fr: Défilement vers le bas

en: Scroll Here
fr: Défilement ici

en: Scroll Left
fr: Défilement vers la gauche

en: Scroll Right
fr: Défilement vers la droite

en: Scroll Up
fr: Défilement vers le haut

en: Scrollbar
fr: Barre de défilement

en: Search
fr: Recherche

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
fr: Recherche terminée. Nombre de correspondances trouvées : %1!d!

en: Search complete. The string '%1' was not found.
fr: Recherche terminée. Occurrence de « %1 » non trouvée.

en: Searches
fr: Recherches

en: Searching for %s
fr: Recherche de %s

en: Searching for installed applications
fr: Recherche d'applications installées

en: Searching for related applications
fr: Recherche d'applications associées

en: Secret too long.
fr: Secret trop long.

en: Sector not found.
fr: Secteur introuvable.

en: Secure Email
fr: Messagerie sécurisée

en: Security
fr: Sécurité

en: Security DB commit failure.
fr: Échec de validation de la base de données de sécurité.

en: Security Protocol
fr: Protocole de sécurité

en: Security Warning
fr: Alerte de sécurité

en: Security package error.
fr: Erreur du paquet de sécurité.

en: Security settings for zone:
fr: Paramètres de sécurité pour la zone :

en: See details
fr: Voir les détails

en: Seek error.
fr: Erreur lecture.

en: Segment discarded.
fr: Segment rejeté.

en: Segment locked.
fr: Segment verrouillé.

en: Segment not locked.
fr: Segment non verrouillé.

en: Segments Received
fr: Segments reçus

en: Segments Retransmitted
fr: Segments retransmis

en: Segments Sent
fr: Segments envoyés

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select &All
fr: &Tout sélectionner

en: Select &all	Ctrl+A
fr: &Tout sélectionner	Ctrl+A

en: Select Certificate
fr: Sélectionnez le certificat

en: Select Certificate Store
fr: Sélectionnez le magasin de certificats

en: Select Columns
fr: Sélection des colonnes

en: Select Drive Letter
fr: Sélectionnez la lettre du lecteur

en: Select Folder
fr: Sélectionnez un dossier

en: Select Source
fr: Sélectionnez une source

en: Select Window
fr: Sélection de fenêtre

en: Select a certificate
fr: Sélectionnez un certificat

en: Select a certificate you want to use
fr: Sélectionnez le certificats à utiliser

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
fr: Sélectionnez une taille de police entre %1!d! et %2!d! points.

en: Select a theme file
fr: Sélectionnez un fichier de thème

en: Select an executable file
fr: Sélectionnez un fichier exécutable

en: Select destination
fr: Sélectionner la destination

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs rôles à afficher quand les options avancées sont sélectionnées.

en: Select the Unix target directory, please.
fr: Veuillez sélectionner le répertoire Unix cible.

en: Select the certificate store you want to use:
fr: Sélectionnez le magasin de certificats à utiliser :

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
fr: Sélectionnez les colonnes qui apparaîtront dans la page Processus du Gestionnaire des tâches.

en: Select the data you want to connect to:
fr: Sélectionnez la donnée à laquelle vous souhaitez vous connecter :

en: Select the format you want to use:
fr: Sélectionnez le format à utiliser :

en: Select which columns will be visible on the Process page
fr: Sélectionne les colonnes à afficher dans la page des processus

en: Selected driver: %s
fr: Pilote sélectionné : %s

en: Selection &info
fr: &Informations sur la sélection

en: Selection Background
fr: Arrière-plan de la sélection

en: Selection Text
fr: Texte de la sélection

en: Semaphore is set.
fr: Le sémaphore est actif.

en: Semaphore name not found.
fr: Nom du sémaphore introuvable.

en: Semaphore owner died.
fr: L'acquéreur du sémaphore est mort.

en: Semaphore timeout.
fr: Dépassement du délai d'expiration du sémaphore.

en: Semaphore user limit.
fr: Limite utilisateur pour le sémaphore.

en: Send Mail
fr: Envoyer un courriel

en: Sender Nonce
fr: Nonce de l'émetteur

en: Sent
fr: Envoyés

en: Separator
fr: Séparateur

en: Serial I/O completed.
fr: E/S série terminée.

en: Serial I/O counter timeout.
fr: Expiration de la temporisation du compteur d'E/S série.

en: Serial Number
fr: Numéro de série

en: Serial number
fr: Numéro de série

en: Serialized Signature Serial Number
fr: Numéro de série de signature sérialisée

en: Server
fr: Serveur

en: Server Authentication
fr: Authentification du serveur

en: Server Down
fr: Serveur indisponible

en: Server already listening.
fr: Serveur déjà en mode écoute.

en: Server disabled.
fr: Serveur désactivé.

en: Server has open handles.
fr: Le serveur a des descripteurs ouverts.

en: Server not disabled.
fr: Serveur non désactivé.

en: Service already registered.
fr: Service déjà enregistré.

en: Service already running.
fr: Service déjà en cours d'exécution.

en: Service cannot accept control message.
fr: Le service ne peut accepter de message de contrôle.

en: Service controller connect failed.
fr: Échec de connexion au contrôleur de service.

en: Service database locked.
fr: Base de données de services verrouillée.

en: Service dependency deleted.
fr: Dépendance(s) du service supprimée(s).

en: Service dependency failed.
fr: Échec de démarrage des dépendances du service.

en: Service does not exist.
fr: Le service n'existe pas.

en: Service exists.
fr: Le service existe déjà.

en: Service is disabled.
fr: Service désactivé.

en: Service login failed.
fr: Échec de connexion du service.

en: Service marked for delete.
fr: Service marqué pour suppression.

en: Service not active.
fr: Service non actif.

en: Service not found.
fr: Service inconnu.

en: Service not implemented by exe.
fr: Le service n'est pas mis en œuvre par l'exécutable.

en: Service not started since last boot.
fr: Service non démarré depuis le dernier démarrage.

en: Service request timeout.
fr: Expiration du délai d'attente du service.

en: Service start-hang.
fr: Blocage lors du démarrage du service.

en: Service-specific error.
fr: Erreur spécifique au service.

en: Service: [1]
fr: Service : [1]

en: Service: [2]
fr: Service : [2]

en: Session ID
fr: ID session

en: Session canceled.
fr: Session annulée.

en: Session credential conflict.
fr: Informations d'authentification en conflit.

en: Set &Affinity...
fr: Définir l'&affinité...

en: Set &Defaults
fr: Paramètres par &défaut

en: Set &Priority
fr: Définir la &priorité

en: Set As Back&ground
fr: Définir &comme arrière-plan

en: Set as &Desktop Item
fr: Définir comme élément du &Bureau

en: Set as &Desktop Item...
fr: Définir comme élément du &Bureau...

en: Set as Back&ground
fr: Déf&inir comme arrière-plan

en: Set-power-state failed.
fr: Échec de la modification de l'état d'alimentation du système.

en: Set-power-state vetoed.
fr: Veto contre une modification de l'état d'alimentation du système.

en: Setmark detected.
fr: Marque de groupe de fichiers détectée.

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité SUPÉRIEURE À LA NORMALE

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité INFÉRIEURE À LA NORMALE

en: Sets process to the HIGH priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité HAUTE

en: Sets process to the LOW priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité BASSE

en: Sets process to the NORMAL priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité NORMALE

en: Sets process to the REALTIME priority class
fr: Place le processus dans la classe de priorité TEMPS RÉEL

en: Settings for %s
fr: Propriétés de %s

en: Setup - Current settings
fr: Configuration - paramètres actuels

en: Setup - Default settings
fr: Configuration - paramètres par défaut

en: Setup Page
fr: Mise en page

en: Shared IRQ busy.
fr: IRQ partagée active.

en: Sharing buffer exceeded.
fr: Capacité du tampon de partage dépassée.

en: Sharing paused.
fr: Partage suspendu.

en: Sharing violation.
fr: Violation de partage.

en: Shortcut: [1]
fr: Raccourci : [1]

en: Show
fr: Afficher

en: Show &Details
fr: Afficher les &détails

en: Show &Tabs
fr: Afficher les &onglets

en: Show Advan&ced
fr: Afficher les &détails

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Show Assigned First
fr: Afficher en premier les affectations

en: Show Hidden/&System Files
fr: Montrer les fichiers cachés/&système

en: Show or hide the status bar
fr: Afficher ou masquer la barre d'état

en: Show or hide the toolbar
fr: Afficher ou masquer la barre d'outils

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
fr: Affiche les tâches 16 bits sous le ntvdm.exe associé

en: Shows or hides the status bar
fr: Affiche ou masque la barre d'état

en: Shutdown
fr: Arrêter

en: Shutdown in progress.
fr: Arrêt du système en cours.

en: Shutdown() was called.
fr: Shutdown() a été appélé.

en: Si&ze
fr: &Taille

en: Si&ze:
fr: Tai&lle :

en: Signal pending.
fr: Signal déjà en attente.

en: Signal refused.
fr: Signal refusé.

en: Signature CA
fr: AC de signature

en: Signature Type
fr: Type de signature

en: Signing Time
fr: Heure de la signature

en: Silver
fr: Argent

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Single-instance application.
fr: Une seule instance de l'application est autorisée.

en: Sink has not been finalized.
fr: Le récepteur n'a pas été finalisé.

en: Sink was already stopped.
fr: Le récepteur a déjà été arrêté.

en: Sink was not provided with required headers.
fr: Le récepteur n'a pas reçu les en-têtes attendues.

en: Size
fr: Taille

en: Size Limit Exceeded
fr: Limite de taille dépassée

en: Size available
fr: Espace disponible

en: Size:
fr: Taille :

en: Skip This Dialog
fr: Sauter ce dialogue

en: Slide Shows
fr: Diaporamas

en: Small
fr: Petite

en: Smart Card Logon
fr: Connexion avec carte à puce

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fr: Les logiciels signés par ces éditeurs ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ces certificats ?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fr: Les logiciels signés par cet éditeur ne seront plus considérés comme valables.
    Voulez-vous réellement supprimer ce certificat ?

[ctx: Solid]
en: &o
fr: S&olide

en: Some security IDs not mapped.
fr: Certains IDs de sécurité n'ont pas de correspondance.

en: Sort &by Type
fr: Trier par &type

en: Sort Control Missing
fr: Contrôle de tri manquant

en: Sort by &Date
fr: Trier par dat&e

en: Sort by Si&ze
fr: Trier par ta&ille

en: Sound Selection
fr: Sélection du son

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
fr: Fichier source n'a pas été trouvé{{(cabinet)}} : [2]. Veuillez vérifier que le fichier existe et que vous avez les droits pour y accéder.

en: Source is missing.
fr: La source est manquante.

en: Source:
fr: Source :

en: Sp&lit
fr: &Séparateur

en: Speaker configuration
fr: Configuration des haut-parleurs

en: Speakers:
fr: Haut-parleurs :

en: Specific &Printer
fr: Imprimante &spécifique

en: Specified DLL function not found
fr: La fonction spécifiée n'a pas été trouvée dans la DLL

en: Specified control was not found in message
fr: Le contrôle spécifié n'a pas été trouvé dans le message

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
fr: Spécifiez un nom de périphérique ou de pilote comptant moins de 69 caractères.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
fr: Spécifiez un nom de périphérique ou de pilote de moins de 79 caractères.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
fr: Spécifiez l'URL à ouvrir dans Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
fr: Spécifiez le fichier à importer.

en: Specify the following to connect to ODBC data:
fr: Spécifiez les informations suivantes pour se connecter aux données ODBC :

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
fr: Choisissez le nom du fichier dans lequel le contenu sera sauvé.

en: Stack overflow.
fr: Dépassement de capacité de la pile.

en: Start
fr: Démarrer

en: Start Menu
fr: Menu Démarrer

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
fr: Lance un programme, ou ouvre un document avec le programme normalement
    associé à cette extension.
    Usage :
    start [options] fichier_programme [...]
    start [options] fichier_document
    
    Options :
    "titre"          Spécifie le titre des fenêtres filles.
    /d répertoire    Lancer le programme depuis le répertoire spécifié.
    /b               Ne pas créer de nouvelle console pour le programme.
    /i               Lancer le programme avec des nouvelles variables
                     d'environnement.
    /min             Lancer le programme minimisé.
    /max             Lancer le programme maximisé.
    /low             Lancer le programme dans la classe de priorité inactif.
    /normal          Lancer le programme dans la classe de priorité normal.
    /high            Lancer le programme dans la classe de priorité haut.
    /realtime        Lancer le programme dans la classe de priorité temps réel.
    /abovenormal     Lancer le programme dans la classe de priorité supérieur à
                     la normale.
    /belownormal     Lancer le programme dans la classe de priorité inférieur à
                     la normale.
    /node n          Lancer le programme sur le nœud NUMA spécifié.
    /affinity masque Lancer le programme avec le masque d'affinité spécifié.
    /wait            Attendre que le programme lancé se termine, puis renvoyer
                     son code de sortie.
    /unix            Interpréter fichier_programme ou fichier_document comme un
                     chemin Unix.
    /ProgIDOpen      Ouvrir un document via le programme identifié par progID.
    /?               Afficher cette aide et se terminer.

en: Start downloading %s
fr: Début du téléchargement de %s

en: StartUp
fr: Démarrage

en: Starting Wordpad failed
fr: Wordpad n'a pas pu être démarré

en: Starting services
fr: Démarrage des services

en: State
fr: État

en: State or Province
fr: État ou province

en: Statement
fr: Instruction US

en: Status
fr: Statut

en: Status &Bar
fr: &Barre d'état

en: Status:
fr: État :

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Bits
fr: Bits d'arrêt

en: Stopping dependent service: %1
fr: Arrêt du service dépendant : %1

en: Stopping services
fr: Arrêt des services

en: Stream descriptor is missing.
fr: Descripteur de flux manquant.

en: Stream descriptor is not selected.
fr: Le descripteur de flux n'est pas sélectionné.

en: Stream sink already exists.
fr: Le récepteur de flux existe déjà.

en: Stream sink was removed.
fr: Le récepteur de flux a été enlevé.

en: Stream sinks are out of sync.
fr: Les récepteurs de flux sont désynchronisés.

en: Street Address
fr: Adresse

en: Stri&keout
fr: &Barré

en: String too long.
fr: Chaîne de caractères trop longue.

en: Strong Authentication Required
fr: Authentification forte requise

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject Alternative Name
fr: Nom alternatif du sujet

en: Subject Key Identifier
fr: Identifiant de clé du sujet

en: Subject Type=
fr: Type de sujet =

en: Subkey must be volatile.
fr: La sous-clé doit être volatile.

en: Subscript out of range
fr: Indice hors limites

en: Success
fr: Succès

en: Success.
fr: Succès.

en: Summary
fr: Sommaire

en: Superseded
fr: Supplanté

en: Support Information
fr: Informations de support

en: Support Information:
fr: Support :

en: Support Telephone:
fr: Téléphone :

en: Supported only when connected.
fr: Possible uniquement en mode connecté.

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Swap error.
fr: Erreur de pagination.

en: Switches the focus to the process of the selected task
fr: Place le focus sur le processus de la tâche sélectionnée

en: Symbol
fr: Symbole

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: Syntax error in regular expression
fr: Erreur de syntaxe dans l'expression rationnelle

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
fr: Syntaxe : fsutil hardlink create <new> <existing>

en: System Cache
fr: Cache système

en: System Configuration
fr: Configuration système

en: System Idle Process
fr: Processus inactifs

en: System Information
fr: Informations système

en: System Settings
fr: Paramètres système

en: System drive
fr: Lecteur système

en: System running last-known-good config.
fr: Le système s'exécute déjà sous la dernière bonne configuration connue.

en: System trace not specified or disallowed.
fr: Trace système non spécifiée ou interdite.

en: T&op:
fr: &Haut :

en: TCP Statistics for IPv4
fr: Statistiques TCP pour IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
fr: TIME règle ou affiche l'heure système courante.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
fr: TITLE <chaîne> définit le titre de la fenêtre pour la session cmd.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
fr: TYPE <fichier> affiche <fichier> sur la console (ou ailleurs si redirigé).
    Aucun test n'est fait pour voir si le fichier contient bien du texte.

en: Tab stops
fr: Taquets de tabulation

en: Tabloid
fr: US Tabloïd

en: Tabloid Extra
fr: Tabloïd US Extra

en: Tabs
fr: Tabulations

en: Target folder
fr: Dossier cible

en: Target to GOTO not found
fr: La destination de l'instruction GOTO n'a pas été trouvée

en: Task
fr: Tâche

en: Task Manager
fr: Gestionnaire des tâches

en: Task Manager Warning
fr: Avertissement du gestionnaire de tâches

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
fr: Le gestionnaire des tâches est minimisé quand une opération « Basculer vers » est effectuée

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
fr: Le gestionnaire des tâches reste devant toutes les autres fenêtres sauf s'il est réduit

en: Teal
fr: Sarcelle

en: Tells the selected tasks to close
fr: Indique aux tâches sélectionnées de se terminer

en: Templates
fr: Modèles

en: Temporary directory not writable.
fr: Répertoire temporaire non accessible en écriture.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
fr: Fichiers internet temporaires
    Copies en cache de pages web, d'images et de certificats.

en: Terminate Process
fr: Arrêter le programme

en: Test and configure game controllers.
fr: Tester et configurer les manettes de jeu.

en: Text
fr: Texte

en: Text document
fr: Document texte

en: Text documents (*.txt)
fr: Documents texte (*.txt)

en: Text files (*.txt)
fr: Fichiers texte (*.txt)

en: Thai
fr: Thaï

en: The %1 service failed to start.
fr: Le service %1 n'a pas pu être démarré.

en: The %1 service failed to stop.
fr: Le service %1 n'a pas pu être arrêté.

en: The %1 service is starting.
fr: Le service %1 démarre.

en: The %1 service is stopping.
fr: Le service %1 est en cours d'arrêt.

en: The %1 service was started successfully.
fr: Le service %1 a été démarré avec succès.

en: The %1 service was stopped successfully.
fr: Le service %1 a été arrêté avec succès.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
fr: Le champ « Nombre de copies » ne peut être vide.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
fr: Le champ « de » ne peut être plus grand que le champ « à ».

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
fr: La commande FOR sert à exécuter une commande pour chaque fichier d'une
    liste de fichiers.
    
    Usage : FOR %variable IN (liste) DO commande
    
    Le signe % doit être doublé quand FOR est utilisé dans un fichier batch.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
fr: La commande GOTO transfère l'exécution à une autre commande (située après
    une étiquette donnée) dans un fichier de commandes.
    
    L'étiquette cible du GOTO a une longueur de maximum 255 caractères mais ne
    peut inclure d'espaces (à la différence d'autres systèmes d'exploitation).
    Si deux étiquettes identiques (ou plus) existent dans le même fichier,
    seule la première sera utilisée. Essayer de sauter vers une étiquette non
    existante termine l'exécution du fichier de commandes.
    
    GOTO n'a pas d'effet si utilisé interactivement.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
fr: Le périphérique MCI que vous utilisez ne prend pas en charge la commande spécifiée.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
fr: L'en-tête MIDI n'a pas été préparé. Utilisez la fonction Préparer pour ce faire, puis essayez à nouveau.

en: The OID you entered already exists.
fr: L'OID que vous avez entré existe déjà.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
fr: Le paramètre « affinité du processeur » détermine sur quels processeurs le processus pourra s'exécuter.

en: The URL is invalid.
fr: L'URL est invalide.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
fr: Le schéma d'URL n'a été reconnu ou n'est pas pris en charge.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
fr: La configuration de Wine est en cours de mise à jour dans %s ; veuillez patienter...

en: The attempt to connect to the server failed.
fr: La tentative de connexion au serveur a échoué.

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
fr: Le certificat contient une clé privée qui peut être exportée avec le certificat.

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
fr: Le certificat est délivré par un éditeur inconnu ou non fiable.

en: The connection with the server has been terminated.
fr: La connexion avec le serveur a été perdue.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
fr: La configuration actuelle du mappeur MIDI fait référence à un périphérique MIDI non installé sur votre système.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
fr: La configuration MIDI actuelle est altérée. Copiez le fichier MIDIMAP.CFG original dans le répertoire Windows SYSTEM, puis réessayez.

en: The date on the certificate is invalid.
fr: La date sur le certificat est invalide.

en: The destination element is full.
fr: L'élément destination est rempli.

en: The device door is open.
fr: La porte du périphérique est ouverte.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
fr: Le pilote de périphérique est déjà utilisé en ce moment. Pour le partager, utilisez le paramètre de partage (« shareable ») dans chaque commande d'ouverture (« open »).

en: The device driver is not ready.
fr: Le pilote de périphérique n'est pas prêt.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
fr: Le pilote de périphérique a renvoyé une réponse de type non valide. Contactez le constructeur du périphérique pour obtenir un nouveau pilote.

en: The device is not connected.
fr: Le périphérique n'est pas connecté.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
fr: Cet alias est déjà utilisé par cette application. Utilisez des alias uniques.

en: The device needs reinitialization.
fr: Le périphérique nécessite une réinitialisation.

en: The device requires cleaning.
fr: Le périphérique nécessite un nettoyage.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
fr: Ce périphérique ne parvient pas à reconnaître le format du fichier actuel.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
fr: Le périphérique avec lequel vous essayez d'enregistrer ne parvient pas à reconnaître le format du fichier courant.

en: The domain controller already exists.
fr: Le contrôleur de domaine existe déjà.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
fr: Le paramètre de commande utilisé n'est pas défini dans l'ensemble de commandes MCI.

en: The driver cannot recognize the specified command.
fr: Le pilote ne reconnaît pas la commande spécifiée.

en: The driver was not enabled.
fr: Le pilote n'a pas été activé.

en: The element address is invalid.
fr: L'adresse de l'élément est invalide.

en: The export failed.
fr: L'export a échoué.

en: The export was successful.
fr: L'export a réussi.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà. Voulez-vous la remplacer ?

en: The file '%1' on %2 is needed
fr: Le fichier « %1 » sur %2 est requis

en: The file cannot be accessed.
fr: Accès impossible au fichier.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
fr: Le fichier contient des objets ne satisfaisant pas aux critères spécifiés. Veuillez sélectionner un autre fichier.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
fr: Le format du fichier n'est pas reconnu. Sélectionnez un autre fichier.

en: The filename cannot be resolved.
fr: Impossible de résoudre le nom de fichier.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
fr: Le nom de fichier est invalide. Assurez-vous qu'il fait au plus 8 caractères, suivis d'un point et d'une extension.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
fr: Les informations suivantes peuvent être utilisées pour obtenir du support technique pour %s :

en: The following services are running:
fr: Les services suivants sont en cours d'exécution :

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
fr: Les logiciels suivants peuvent être désinstallés automatiquement. Pour supprimer un programme ou modifier ses composants, sélectionnez-le dans la liste et cliquez sur Supprimer ou Modifier respectivement.

en: The group element could not be added.
fr: L'élément de groupe n'a pu être ajouté.

en: The group element could not be removed.
fr: L'élément de groupe n'a pu être supprimé.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de groupe « %s ».
    Voulez-vous réessayer ?

en: The import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: The import was successful.
fr: L'importation a réussi.

en: The input line is too long.
fr: La ligne d'entrée est trop longue.

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
fr: L'installeur a rencontré une erreur inattendue en installant ce paquet. Ceci peut provenir d'un problème avec ce paquet. Le code d'erreur est [1]. {{Les arguments sont : [2], [3], [4]}}

en: The interface could not be exported.
fr: L'interface n'a pu être exportée.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
fr: L'élément « %1 » ne peut être envoyé dans la corbeille. Souhaitez-vous plutôt le supprimer ?

en: The journal entry was deleted.
fr: L'entrée du journal a été supprimée.

en: The journal is being deleted.
fr: Le journal est en cours d'effacement.

en: The journal is not active.
fr: Le journal n'est pas actif.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
fr: Les clés et les valeurs contenues dans « %1 » ont été ajoutées avec succès au registre.

en: The magazine is not present.
fr: Le magasin n'est pas présent.

en: The name on the certificate does not match the site.
fr: Le nom sur le certificat ne correspond pas au nom du site.

en: The oplock wasn't granted.
fr: Le verrou opportuniste n'a pas été accordé.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
fr: Le fichier de sortie existe déjà. Cliquez sur OK pour l'écraser.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
fr: La chaîne de caractères de sortie était trop grande pour tenir dans la mémoire tampon de retour. Augmentez la taille de la mémoire tampon.

en: The passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
fr: Le port transmet des données au périphérique. Attendez la fin de la transmission, puis essayez à nouveau.

en: The printer door is open;
fr: Le capot de l'imprimante est ouvert ;

en: The process must have affinity with at least one processor
fr: Le processus doit avoir une affinité avec au moins un processeur

en: The profile could not be added.
fr: Le profil n'a pu être ajouté.

en: The profile element could not be added.
fr: L'élément de profil n'a pu être ajouté.

en: The profile element could not be removed.
fr: L'élément de profil n'a pu être supprimé.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
fr: Le programme %s a rencontré un problème sérieux et doit être fermé. Nous somme désolés pour le désagrément subi.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
fr: La valeur de registre « %1 » existe déjà. Voulez-vous la remplacer ?

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
fr: Le serveur distant soit n'existe pas soit n'est pas disponible

en: The request has timed out.
fr: Expiration du délai d'attente de la requête.

en: The requested item could not be located.
fr: L'item requis n'a pas pu être localisé.

en: The requested operation is invalid.
fr: L'opération demandée n'est pas valide.

en: The selection contains a non-folder object
fr: La sélection contient un élément qui n'est pas un dossier

en: The server name could not be resolved.
fr: Le nom du serveur n'a pas pu être résolu.

en: The site does not exist.
fr: Le site n'existe pas.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
fr: La taille du tampon écran doit être plus grande ou égale à celle du tampon de la fenêtre.

en: The source element is empty.
fr: L'élément source est vide.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
fr: Le périphérique MIDI spécifié n'est pas installé sur le système. Utilisez l'élément Gestionnaire de périphériques du Panneau de configuration pour installer un périphérique MIDI.

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
fr: Le port MIDI spécifié est déjà utilisé. Attendez qu'il soit libre et essayez à nouveau.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
fr: L'alias spécifié est déjà utilisé dans cette application. Utilisez un alias unique.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
fr: La commande spécifiée nécessite un paramètre chaîne de caractères : veuillez en spécifier un.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
fr: Il manque un paramètre dans la commande spécifiée : veuillez l'entrer.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
fr: La commande spécifiée requiert un nom d'alias, de fichier, de pilote ou de périphérique : veuillez l'entrer.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
fr: La commande spécifiée nécessite un paramètre entier. Veuillez en fournir un.

en: The specified command was carried out.
fr: La commande spécifiée a été exécutée.

en: The specified device handle is invalid.
fr: Le descripteur de périphérique spécifié est invalide.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
fr: Le périphérique spécifié est en cours d'utilisation. Attendez qu'il soit libre, puis essayez à nouveau.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
fr: Le périphérique spécifié n'est pas installé sur le système. Utilisez l'élément Gestionnaire de périphériques du Panneau de configuration pour installer le périphérique.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
fr: Le périphérique spécifié n'est pas ouvert ou n'est pas  reconnu par MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
fr: Le périphérique spécifié est en cours de fermeture. Attendez quelques secondes puis essayez à nouveau.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
fr: Le fichier spécifié existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
fr: Le fichier ne peut pas être lu sur le périphérique MCI spécifié. Le fichier est endommagé ou son format n'est pas le bon.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
fr: Le format choisi ne peut être traduit ou utilisé. Utilisez Capacités pour voir les formats pris en charge.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
fr: Le paquet d'installation spécifié n'a pu être ouvert. Veuillez vérifier le chemin du fichier et réessayer.

en: The specified integer is invalid for this command.
fr: Le nombre entier spécifié n'est pas valide pour cette commande.

en: The specified parameter is invalid for this command.
fr: La constante utilisée n'est pas correcte pour cette commande.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
fr: Le paramètre est hors limites pour la commande spécifiée.

en: The specified parameters cannot be used together.
fr: Les paramètres spécifiés ne peuvent être utilisés ensemble.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
fr: La valeur spécifiée comme format horaire n'est pas valide. Les formats valides sont indiqués dans la documentation MCI.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
fr: La syntaxe de cette commande est :
    
    NET START [service]
    
    Affiche la liste des services en cours d'exécution si « service » est omis. Sinon, « service » est le nom du service à démarrer.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
fr: La syntaxe de cette commande est :
    
    NET STOP service
    
    Où « service » est le nom du service à arrêter.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
fr: La syntaxe de cette commande est :
    
    NET commande [arguments]
        -ou-
    NET commande /HELP
    
    Où « commande » peut être HELP, START, STOP ou USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
fr: Le système n'a pas spécifié de port MIDI par défaut.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
fr: Aucun périphérique MIDI n'est installé sur le système. Utilisez l'élément Gestionnaire de périphériques du Panneau de configuration pour installer un pilote MIDI.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
fr: Impossible d'utiliser le format horaire « pointeur de piste » et le format horaire SMPTE en même temps.

en: The user profile is invalid.
fr: Le profil utilisateur est invalide.

en: The username could not be found.
fr: Nom d'utilisateur introuvable.

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
fr: La valeur de registre « %1\%2 » existe déjà. Voulez-vous la remplacer ?

en: The value is too big (%1!u!).
fr: La valeur est trop grande (%1!u!).

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
fr: L'en-tête WAVE n'a pas été préparé. Utilisez la fonction Préparer pour ce faire, puis essayez à nouveau.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
fr: Fichiers de thèmes (*.msstyles ; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
fr: Il y a %d document(s) dans la file d'attente

en: There are no entries in the list.
fr: Il n'y a aucune entrée dans la liste.

en: There is a problem with the certificate for this site.
fr: Le certificat pour ce site pose problème.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
fr: Le pilote de périphérique présente un problème. Contactez le constructeur du périphérique pour obtenir un nouveau pilote.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
fr: Défaillance du pilote de périphérique. Le pilote a été fermé. Accès impossible.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
fr: Votre périphérique multimédia présente un problème. Vérifiez qu'il fonctionne convenablement ou contactez le constructeur.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
fr: Un problème indétectable est survenu lors du chargement du pilote de périphérique spécifié.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
fr: Ce certificat comporte au moins un problème de sécurité indéterminé.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
fr: Aucun programme Windows n'est configuré pour ouvrir ce type de fichier.

en: There is no display window.
fr: Il n'y pas de fenêtre d'affichage.

en: There is no driver installed on your system!
fr: Aucun pilote n'est installé sur votre système !

en: These are the initialization properties for this type of data. To edit a value, select a property, then choose Edit Value below.
fr: Voici les propriétés à initialiser pour ce type de données. Pour ce faire, sélectionnez une propriété, et appuyez sur « Modifier valeur... ».

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
fr: Ces paramètres ne font que modifier des valeurs du registre.
    Ils n'ont pas d'effet sur les performances de Wine.

en: This array is fixed or temporarily locked
fr: Ce tableau est fixe ou temporairement verrouillé

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
fr: Cela peut être causé par une erreur dans le programme ou un défaut dans Wine. Vous pouvez consulter la <a href="https://appdb.winehq.org">base de données d'applications</a> pour obtenir des conseils sur la façon d'exécuter cette application.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
fr: Ce certificat n'a pu être validé par un certificat racine de confiance.

en: This certificate has an invalid signature.
fr: Ce certificat a une signature invalide.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
fr: Ce certificat a une signature invalide. Le certificat peut avoir été modifié ou corrompu.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
fr: Ce certificat a expiré ou n'est pas encore valable.

en: This certificate is OK.
fr: Ce certificat est valide.

en: This certificate is intended for the following purposes:
fr: Ce certificat n'est prévu que pour les rôles suivants :

en: This certificate was revoked by its issuer.
fr: Ce certificat a été révoqué par son émetteur.

en: This certificate's issuer could not be found.
fr: L'émetteur de ce certificat n'a pu être trouvé.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
fr: La période de validité de ce certificat dépasse celle de son émetteur.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
fr: Ce dossier contient déjà un fichier nommé « %1 ».
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
fr: Ce dossier contient déjà un dossier nommé « %1 ».
    
    Si des fichiers dans le dossier de destination ont le même nom que ceux dans le dossier
    sélectionné, ils seront écrasés. Voulez-vous quand même déplacer ou copier
    le dossier ?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
fr: Fonction non prise en charge. Utilisez la fonction Capacités pour obtenir les fonctions de ce pilote.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
fr: Ceci est un exemple utilisant du Tahoma 10 points

en: This is a test
fr: Ceci est un test

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
fr: Votre imprimante ne peut gérer autant de copies.
    Veuillez indiquer un nombre de copies entre 1 et %d.

en: This network connection does not exist.
fr: Cette connexion réseau n'existe pas.

en: This port has no options to configure
fr: Ce port n'a pas d'options de configuration

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier suivant les termes de la Licence Générale Publique Limitée, telle que publiée par la Free Software Foundation ; soit la version 2.1 de la Licence, soit (à votre gré) toute version ultérieure.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
fr: Ce certificat racine n'est pas approuvé. Pour lui faire confiance, ajoutez-le au magasin de certificats racine de confiance de votre système.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
fr: Cette valeur n'est pas dans l'intervalle de pages.
    Veuillez indiquer une valeur entre %1!d! et %2!d!.

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
fr: Cet assistant vous aide à exporter des certificats, des listes de révocation de certificats et des listes de certificats de confiance dans un fichier à partir d'un magasin de certificats.
    
    Un certificat peut être utilisé pour vous identifier, ou pour identifier l'ordinateur avec lequel vous communiquez. Il peut également être utilisé à des fins d'authentification ou de signature de messages. Les magasins de certificats sont des collections de certificats, de listes de révocation de certificats et de listes de certificats de confiance.
    
    Pour continuer, cliquez sur Suivant.

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
fr: Cet assistant vous aide à importer des certificats, des listes de révocation de certificats et des listes de certificats de confiance dans un magasin de certificats à partir d'un fichier.
    
    Un certificat peut être utilisé pour vous identifier, ou pour identifier l'ordinateur avec lequel vous communiquez. Il peut également être utilisé à des fins d'authentification ou de signature de messages. Les magasins de certificats sont des collections de certificats, de listes de révocation de certificats et de listes de certificats de confiance.
    
    Pour continuer, cliquez sur Suivant.

en: Thread not canceled.
fr: Thread non annulé.

en: Tile &Horizontally
fr: Arranger &horizontalement

en: Tile &Vertically
fr: Arranger &verticalement

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
fr: Arranger &verticalement	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
fr: Arrange les fenêtres horizontalement sur le bureau

en: Tiles the windows vertically on the desktop
fr: Arrange les fenêtres verticalement sur le bureau

en: Time Limit Exceeded
fr: Limite de temps dépassée

en: Time Stamping
fr: Horodatage

en: Time skew between client and server.
fr: Décalage horaire entre le client et le serveur.

en: Timeout
fr: Délai d'attente dépassé

en: Timeout (seconds)
fr: Délai (en secondes)

en: Timeout.
fr: Délai d'attente expiré.

en: Timestamp is not set for the sample.
fr: Pas d'horodatage défini pour l'échantillon.

en: Title
fr: Titre

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
fr: Pour installer un nouveau programme à partir d'une disquette, d'un CD-ROM ou d'un disque dur, cliquez sur Installer.

en: Today:
fr: Aujourd'hui :

en: Toggle between expert and novice display mode
fr: Basculer entre le mode d'affichage expert et le mode d'affichage débutant

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
fr: Activer/désactiver l'affichage de catégories de composants n'étant pas censées être visibles

en: Token already in use.
fr: Jeton déjà utilisé.

en: Toner low;
fr: Toner presque vide ;

en: Too many LUIDs requested.
fr: Trop de descripteurs d'utilisateur local (LUID) demandés.

en: Too many SIDs.
fr: Trop de SIDs.

en: Too many TCBs.
fr: Trop de blocs de contrôle de tâche (TCB).

en: Too many commands.
fr: Trop de commandes.

en: Too many context IDs.
fr: Trop d'ID de contexte.

en: Too many files
fr: Trop de fichiers ouverts

en: Too many links.
fr: Trop de liens.

en: Too many modules.
fr: Trop de modules.

en: Too many network names.
fr: Trop de noms réseau.

en: Too many network sessions.
fr: Trop de sessions réseau.

en: Too many open files.
fr: Trop de fichiers ouverts.

en: Too many posts to semaphore.
fr: Trop d'inscriptions pour le sémaphore.

en: Too many secrets.
fr: Trop de secrets.

en: Too many semaphore requests.
fr: Trop de requêtes de sémaphores.

en: Too many semaphores.
fr: Trop de sémaphores.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
fr: Trop de sémaphores en attente pour DosMuxSemWait.

en: Toolbars
fr: Barres d'outils

en: Tooltip Background
fr: Arrière-plan de l'infobulle

en: Tooltip Text
fr: Texte de l'infobulle

en: Top
fr: Haut

en: Topology request is not supported.
fr: Demande de topologie non prise en charge.

en: Totals
fr: Totaux

en: Trace Tags
fr: Étiquettes de trace

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Transaction Id
fr: Identifiant de transaction

en: Transferring
fr: Acquisition

en: Transferring... Please Wait
fr: Acquisition... Veuillez patienter

en: Trash
fr: Corbeille

en: True
fr: Vrai

en: Trust logon failure.
fr: Échec d'approbation lors de la connexion.

en: Trusted Publishers
fr: Éditeurs de confiance

en: Trusted Root Certification Authorities
fr: Autorités de certification de confiance

en: Trusted domain failure.
fr: Échec du domaine approuvé.

en: Trusted relationship failure.
fr: Échec de la relation d'approbation.

en: Turkic
fr: Turc

en: Turkish
fr: Turc

en: Two pages
fr: Deux pages

en: Type "REG %1 /?" for help.
fr: Tapez « REG %1 /? » pour de l'aide.

en: Type "REG /?" for help.
fr: Tapez « REG /? » pour de l'aide.

en: Type "regedit /?" for help.
fr: Tapez « regedit /? » pour de l'aide.

en: Type Libraries
fr: Bibliothèques de types

en: Type mismatch
fr: Discordance de type

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
fr: Entrez le nom d'un programme, d'un dossier, d'un document ou d'une ressource Internet, et Wine l'ouvrira pour vous.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
fr: Saisissez le chemin du fichier, puis cliquez sur OK.

en: Type:
fr: Type :

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
fr: Fichiers TypeLib (*.tlb ; *.olb ; *.dll ; *.ocx ; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
fr: Statistiques UDP pour IPv4

en: URI to be decoded is incorrect
fr: L'URI à décoder est incorrecte

en: URI to be encoded contains invalid characters
fr: L'URI à coder contient des caractères invalides

en: URL=
fr: URL =

en: US Std Fanfold
fr: US Fanfold standard

en: USER Objects
fr: Objets USER

en: UUID already registered.
fr: UUID déjà enregistré.

en: UUID is local only.
fr: UUID valide localement uniquement.

en: UUID type already registered.
fr: Type de UUID déjà enregistré.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
fr: Impossible d'accéder ou de modifier l'affinité du processus

en: Unable to Change Priority
fr: Impossible de modifier la priorité

en: Unable to Debug Process
fr: Impossible de déboguer le processus

en: Unable to Terminate Process
fr: Impossible de terminer le processus

en: Unable to create a new registry key.
fr: Impossible de créer une nouvelle clé de registre.

en: Unable to create a new registry value.
fr: Impossible de créer une nouvelle valeur registre.

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
fr: Impossible de créer le dossier : permission refusée.

en: Unable to create the output file.
fr: Impossible de créer le fichier de sortie.

en: Unable to delete the selected registry key.
fr: Impossible d'enlever la clé de registre sélectionnée.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
fr: Impossible d'afficher la boîte de dialogue « Parcourir » (erreur interne)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
fr: Impossible d'afficher la boîte de dialogue « Exécuter » (erreur interne)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
fr: Ne peut éditer de clé du type (%1!u!).

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
fr: Impossible d'exécuter le programme de désinstallation « %s ». Voulez-vous supprimer l'entrée de désinstallation de ce programme de la base de registre ?

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
fr: Impossible d'importer « %1 ». La clé de registre spécifiée est introuvable.

en: Unable to lock media.
fr: Impossible de verrouiller le support.

en: Unable to modify the selected registry value.
fr: Impossible de modifier la clé de registre sélectionnée.

en: Unable to move the replacement file into place.
fr: Impossible de déplacer le fichier de remplacement sur place.

en: Unable to query the registry key '%1'.
fr: Impossible d'ouvrir la clé de registre « %1 ».

en: Unable to query the registry value '%1'.
fr: Impossible d'ouvrir la clé de registre « %1 ».

en: Unable to remove the file to be replaced.
fr: Impossible de supprimer le fichier à remplacer.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
fr: Impossible de renommer la clé '%1'.
    Le nom spécifié existe déjà.

en: Unable to rename the selected registry key.
fr: Impossible de renommer la clé de registre sélectionnée.

en: Unable to rename the selected registry value.
fr: Impossible de renommer la clé de registre sélectionnée.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
fr: Impossible de changer la valeur « %1 ».
    Le nom de valeur spécifié existe déjà.

en: Unable to unload media.
fr: Impossible de décharger le support.

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Unavailable Critical Extension
fr: Extension critique indisponible

en: Undefined Type
fr: Type non défini

en: Undefined external error.
fr: Erreur externe non définie.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
fr: Somme de contrôle du fichier téléchargé inattendue. Abandon de l'installation d'un fichier corrompu.

en: Unexpected error.
fr: Erreur inattendue.

en: Unexpected network error.
fr: Erreur réseau inattendue.

en: Unicast packets
fr: Paquets unicast

en: Unicode text document
fr: Document texte Unicode

en: Unicode text documents (*.txt)
fr: Documents texte Unicode (*.txt)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Access Method
fr: Méthode d'accès inconnue

en: Unknown Key Usage
fr: Utilisation de la clé inconnue

en: Unknown Source
fr: Source inconnue

en: Unknown Type
fr: Type inconnu

en: Unknown authentication level.
fr: Niveau d'authentification inconnu.

en: Unknown authentication package.
fr: Paquet d'authentification inconnu.

en: Unknown authentication service.
fr: Service d'authentification inconnu.

en: Unknown authentication type.
fr: Type d'authentification inconnu.

en: Unknown authorization service.
fr: Service d'autorisation inconnu.

en: Unknown bytestream length.
fr: Longueur du flux d'octets inconnue.

en: Unknown component.
fr: Composant inconnu.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown feature in %s
fr: Caractéristique inconnue dans %s

en: Unknown feature.
fr: Caractéristique inconnue.

en: Unknown floppy error.
fr: Erreur indéterminée du contrôleur de disquette.

en: Unknown interface.
fr: Interface inconnue.

en: Unknown manager type.
fr: Type de gestionnaire inconnu.

en: Unknown port.
fr: Port inconnu.

en: Unknown print processor.
fr: Processeur d'impression inconnu.

en: Unknown printer driver.
fr: Pilote d'imprimante inconnu.

en: Unknown printer driver.
fr: Pilote d'imprimante inconnu.

en: Unknown product.
fr: Produit inconnu.

en: Unknown property.
fr: Propriété inconnue.

en: Unknown protocols
fr: Protocoles inconnus

en: Unknown revision.
fr: Révision inconnue.

en: Unknown runtime error
fr: Erreur d'exécution inconnue

en: Unpublishing Product Features
fr: Dépublication des caractéristiques du produit

en: Unpublishing assembly information
fr: Déplublication des informations d'assemblage

en: Unpublishing product information
fr: Dépublication des informations du produit

en: Unreadable Entry
fr: Entrée illisible

en: Unrecognized media.
fr: Média non reconnu.

en: Unrecognized volume.
fr: Volume non reconnu.

en: Unrecoverable error occurred.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite.

en: Unregistering COM+ Applications and Components
fr: Suppression de l'enregistrement des applications et composants COM+

en: Unregistering MIME info
fr: Suppression de l'enregistrement des informations MIME

en: Unregistering extension servers
fr: Dépublication des serveurs d'extension

en: Unregistering fonts
fr: Suppression de l'enregistrement des polices de caractères

en: Unregistering modules
fr: Suppression de l'enregistrement des modules

en: Unregistering type libraries
fr: Suppression de l'enregistrement des bibliothèques de types

en: Unsigned CMC Request
fr: Requête CMC non signée

en: Unstructured Address
fr: Adresse non structurée

en: Unstructured Name
fr: Nom non structuré

en: Unsupported authorization level.
fr: Niveau d'autorisation non pris en charge.

en: Unsupported bytestream type.
fr: Type de flux d'octets non pris en charge.

en: Unsupported caption.
fr: Légende non prise en charge.

en: Unsupported media format.
fr: Le format de média n'est pas pris en charge.

en: Unsupported media source characteristics.
fr: Caractéristiques du média source non prises en charge.

en: Unsupported name syntax.
fr: Syntaxe de nom pas prise en charge.

en: Unsupported patch package.
fr: Paquet correctif non pris en charge.

en: Unsupported rate.
fr: Le taux d'échantillonage n'est pas pris en charge.

en: Unsupported scheme.
fr: Schéma non pris en charge.

en: Unsupported service.
fr: Service non pris en charge.

en: Unsupported time format.
fr: Type de format non pris en charge.

en: Unsupported transfer syntax.
fr: Syntaxe de transfert non prise en charge.

en: Unsupported type.
fr: Type non pris en charge.

en: Unterminated string constant
fr: Constante chaîne de caractères non clôturée

en: Untitled
fr: (sans titre)

en: Untrusted Certificates
fr: Certificats non autorisés

en: Unwilling To Perform
fr: Pas disposé à s'exécuter

en: Up One Level
fr: Remonter d'un niveau

en: Updates the display every four seconds
fr: Actualise l'affichage toutes les quatre secondes

en: Updates the display every two seconds
fr: Actualise l'affichage toutes les deux secondes

en: Updates the display twice per second
fr: Actualise l'affichage deux fois par seconde

en: Updating component registration
fr: Mise à jour de l'enregistrement des composants

en: Updating environment strings
fr: Mise à jour des variables d'environnement

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
fr: Usage :
      REG [opération] [paramètres]
    
    Opérations prises en charge :
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    Pour de l'aide sur une opération spécifique, tapez :
      REG [opération] /?

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
fr: Usage :
      regedit [options] [nom_fichier] [clé_registre]
    
    Options :
      [pas d'option]  Lancer la version graphique de ce programme.
      /L:system.dat   L'emplacement du fichier system.dat à modifier.
                      Compatible avec toute autre option. Ignorée.
      /R:user.dat     L'emplacement du fichier user.dat à modifier.
                      Compatible avec toute autre option. Ignorée.
      /C              Importer le contenu d'un fichier de registre.
      /D              Effacer une clé de registre spécifiée.
      /E              Exporter le contenu d'une clé de registre spécifiée dans
                      fichier. Si aucune clé n'est spécifiée, le registre entier
                      est exporté.
      /S              Mode silencieux. Aucun message ne sera affiché.
      /V              Lancer l'interface graphique en mode avancé. Ignorée.
      /?              Afficher ces informations et se terminer.
      [nom_fichier]   L'emplacement du fichier contenant des informations de registre
                      à importer.
                      Si utilisée avec [/E], cette option spécifie l'emplacement
                      du fichier où les informations du registre seront exportées.
      [clé_registre]  La clé de registre à modifier.
    
    Exemples d'usage :
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Chemin\Défectueux"

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
fr: Usage :
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:commande]] nom_dll
    
    Options:
      [/u]  Annuler l'enregistrement d'un serveur.
      [/s]  Mode silencieux (aucun message ne sera affiché).
      [/i]  Appeler DllInstall, en passant une [commande] facultative.
    	Quand [/u] est utilisée, DllInstall est appelé en mode de désinstallation.
      [/n]  Ne pas appeler DllRegisterServer. Cette option doit être utilisée avec [/i].

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
fr: Usage :
      uninstaller [options]
    
    Options :
      --help	    Afficher ces informations.
      --list	    Lister toutes les applications installées dans ce préfixe Wine.
      --remove {GUID}   Désinstaller l'application spécifiée.
    		    Utilisez « --list » pour déterminer le GUID de l'application.
      [aucune option]   Lancer la version graphique de ce programme.

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
fr: Usage : dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t fichier | /x fichier]

en: Usage: hostname
fr: Usage : hostname

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
fr: Usage : ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
fr: Usage : taskkill [/?] [/f] [/im nom_processus | /pid id_processus]

en: Use &data source name
fr: Utiliser le nom de la source

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
fr: Utiliser un script Proxy Auto-Config (PAC)

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
fr: Utiliser Web Proxy Auto-Config (WPAD)

en: Use a proxy server
fr: Utiliser un serveur mandataire

en: Use c&onnection string
fr: Utiliser une chaîne de connexion

en: Use global settings
fr: Utiliser les paramètres globaux

en: User
fr: Utilisateur

en: User #0
fr: Utilisateur #0

en: User #1
fr: Utilisateur #1

en: User #2
fr: Utilisateur #2

en: User #3
fr: Utilisateur #3

en: User &Name
fr: &Nom de l'utilisateur

en: User &name:
fr: &Nom d'utilisateur :

en: User Canceled
fr: Annulation par l'utilisateur

en: User Notice
fr: Notice utilisateur

en: User already exists.
fr: L'utilisateur existe déjà.

en: User already in group.
fr: Utilisateur déjà membre du groupe.

en: User already in local group.
fr: Utilisateur déjà membre du groupe local.

en: User is built-in.
fr: Utilisateur prédéfini.

en: User must change password.
fr: L'utilisateur doit modifier son mot de passe.

en: User not authenticated.
fr: Utilisateur non authentifié.

en: User not in group.
fr: Utilisateur non membre du groupe.

en: User not in local group.
fr: Utilisateur pas membre du groupe local.

en: User not logged on.
fr: Utilisateur non connecté.

en: Username
fr: Utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: VBArray object expected
fr: Objet VBArray attendu

en: VER displays the version of cmd you are running.
fr: VER affiche la version de cmd utilisée.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
fr: VERIFY est utilisé pour positionner, effacer ou tester l'indicateur de
    vérification. Les formes suivantes sont correctes :
    
    VERIFY ON	Positionne l'indicateur.
    VERIFY OFF	Efface l'indicateur.
    VERIFY		Affiche l'état ON ou OFF de l'indicateur.
    
    L'indicateur de vérification n'a pas de fonction dans Wine.

en: VM Size
fr: Mém. virtuelle

en: VOL shows the volume label of a disk device.
fr: VOL affiche le nom de volume d'un lecteur de disque.

en: Valid from
fr: Valide à partir du

en: Valid from
fr: Valide à partir du

en: Valid to
fr: Valide jusqu'au

en: Validating install
fr: Validation de l'opération d'installation

en: Value
fr: Valeur

en: Value content
fr: Données

en: Value data:
fr: Données de la valeur :

en: Value is not available.
fr: La valeur n'est pas disponible.

en: Value name:
fr: Nom de la valeur :

en: Value names
fr: Valeurs

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
fr: La variable utilise un type d'automatisation non pris en charge dans VBScript

en: Vector property is not allowed.
fr: La propriété vecteur n'est pas autorisée.

en: Vector property is required.
fr: La propriété vecteur est requise.

en: Verify is %1
fr: Verify est %1

en: Verify must be ON or OFF
fr: Verify doit être ON ou OFF

en: Version 1 Fields Only
fr: Champs de version 1 uniquement

en: Version information
fr: Informations de version

en: Version:
fr: Version :

en: Very Low
fr: Très basse

en: Video Compression
fr: Compression vidéo

en: Videos
fr: Vidéos

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View &Type information
fr: Afficher les informations sur le &type

en: Virtual Base CRL Number
fr: Numéro de LRC de base virtuelle

en: Voice input device:
fr: Périphérique d'entrée voix :

en: Voice output device:
fr: Périphérique de sortie voix :

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
fr: Le numéro de série du volume est %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
fr: Le volume dans le lecteur %1!c! n'a pas de label.

en: Volume in drive %1!c! is %2
fr: Le volume dans le lecteur %1!c! est %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
fr: Étiquette du volume (11 caractères, <Entrée> pour aucun) ?

en: Volume label too long.
fr: Étiquette de volume trop longue.

en: W&idth:
fr: La&rgeur :

en: WARNING
fr: ATTENTION

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
fr: ATTENTION : modifier la classe de priorité de ce processus peut
    causer des résultats imprévus y compris une instabilité système. Êtes-vous
    sûr(e) de vouloir modifier la classe de priorité ?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
fr: ATTENTION : déboguer ce processus peut causer des pertes de données.
    Voulez-vous réellement attacher le débogueur ?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
fr: ATTENTION : stopper un processus peut causer des résultats
    imprévus y compris une perte de données ou une instabilité système. Le
    processus n'aura pas la possibilité de sauver son état ou ses
    données avant d'être arrêté. Êtes-vous sûr(e) de vouloir
    stopper le processus ?

en: Waiting for Program
fr: Attente du programme

en: Waiting;
fr: En attente ;

en: Warming up;
fr: Préchauffage ;

en: Warning [1].
fr: Alerte : [1].

en: Warning: system library
fr: Attention : bibliothèque système

en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Waveform: %s
fr: Forme d'onde : %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
fr: Bienvenue dans l'assistant d'exportation de certificats

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
fr: Bienvenue dans l'assistant d'importation de certificats

en: Western
fr: Européen occidental

en: Western Europe and United States
fr: Europe occidentale et États-Unis d'Amérique

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
fr: Lorsqu'il est installé, un composant ActiveX a un accès complet à votre ordinateur. Ne cliquez pas sur le bouton d'installation à moins d'avoir une confiance absolue dans la source ci-dessus.

en: Where:
fr: Emplacement :

en: White
fr: Blanc

en: Whole string only
fr: Mot entier seulement

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
fr: Fichiers de registre Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
fr: Fenêtre

en: Window Background
fr: Arrière-plan de la fenêtre

en: Window Frame
fr: Cadre de la fenêtre

en: Window Text
fr: Texte de la fenêtre

en: Window handles have different parents.
fr: Les descripteurs de fenêtres ont des parents distincts.

en: Window has no system menu.
fr: La fenêtre ne comporte pas de menu système.

en: Window owned by another thread.
fr: La fenêtre appartient à un autre thread.

en: Window settings
fr: Paramètres des fenêtres

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Windows Hardware Driver Verification
fr: Vérification des pilotes matériels de Windows

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
fr: Programme d'installation Windows %s
    
    Usage :
    msiexec commande {paramètre obligatoire} [paramètre optionnel]
    
    Installer un produit :
    	/i {paquet|code_produit} [propriété]
    	/package {paquet|code_produit} [propriété]
    	/a paquet [propriété]
    Réparer une installation :
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {paquet|code_produit}
    Désinstaller un produit :
    	/uninstall {paquet|code_produit} [propriété]
    	/x {paquet|code_produit} [propriété]
    Publier un produit :
    	/j[u|m] paquet [/t transformation] [/g id_langue]
    Appliquer un patch :
    	/p paquet_correctif [propriété]
    	/p paquet_correctif /a paquet [propriété]
    Modificateurs de journalisation et d'interface utilisateur pour les commandes ci-dessus :
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] fichier_journal
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Enregistrer le service MSI :
    	/y
    Annuler l'enregistrement du service MSI :
    	/z
    Afficher cette aide :
    	/help
    	/?

en: Windows Product Update
fr: Mise à jour de Windows

en: Windows System Component Verification
fr: Vérification des composants système de Windows

en: Windows registration information
fr: Informations d'enregistrement de Windows

en: Wine &license
fr: &Licence de Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
fr: Gestionnaire de fichiers AVI par défaut de Wine

en: Wine Application Uninstaller
fr: Programme de désinstallation des applications Wine

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
fr: Programme de désinstallation des applications Wine
    
    Désinstalle des applications du préfixe Wine courant.

en: Wine Command Prompt
fr: Invite de commande Wine

en: Wine Control Panel
fr: Panneau de configuration de Wine

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
fr: Utilitaire d'enregistrement de DLL de Wine
    
    Fournit des services d'enregistrement de DLL.

en: Wine Explorer
fr: Explorateur de Wine

en: Wine File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers de Wine

en: Wine Gecko Installer
fr: Programme d'installation de Gecko pour Wine

en: Wine Help
fr: Aide de Wine

en: Wine Internet Explorer
fr: Internet Explorer de Wine

en: Wine License
fr: Licence de Wine

en: Wine MS-RLE video codec
fr: Codec vidéo MS-RLE de Wine

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
fr: Codec vidéo MS-RLE de Wine
    Copyright 2002 par Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
fr: Programme d'installation de Mono pour Wine

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
fr: Programmes de Wine (*.exe ; *.exe.so)

en: Wine Sound Mapper
fr: Mappeur de sons de Wine

en: Wine Video 1 video codec
fr: Codec vidéo Wine Video 1

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
fr: Wine peut sélectionner automatiquement un magasin de certificats, ou vous pouvez spécifier l'emplacement des certificats.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
fr: Wine peut imiter différentes versions de Windows pour chaque application. Cet onglet est lié aux onglets Bibliothèques et Affichage pour vous permettre de changer des paramètres globaux ou par application dans ces onglets.

en: Wine configuration
fr: Configuration de Wine

en: Wine configuration for %s
fr: Configuration de Wine pour %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
fr: Wine n'a pu trouver de paquet Gecko, qui est nécessaire pour que les applications incorporant du HTML puissent fonctionner correctement. Wine peut automatiquement le télécharger et l'installer pour vous.
    
    Note : il est recommandé d'utiliser le paquet de votre distribution. Consultez <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> pour plus de détails.

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
fr: Wine n'a pu trouver de paquet wine-mono, qui est nécessaire pour que les applications .NET fonctionnent correctement. Wine peut automatiquement le télécharger et l'installer pour vous.
    
    Note : il est recommandé d'utiliser le paquet de votre distribution. Consultez <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> pour plus de détails.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Wine est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier suivant les termes de la Licence Générale Publique Limitée GNU telle que publiée par la Free Software Foundation ; soit la version 2.1 de la Licence, soit (à votre gré) toute version ultérieure.
    
    Wine est distribué dans l’espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE : sans même la garantie implicite de COMMERCIALISABILITÉ ou d’ADÉQUATION À UN OBJECTIF PARTICULIER. Consultez la Licence Générale Publique Limitée pour plus de détails.
    
    Vous devriez avoir reçu une copie de la Licence Générale Publique Limitée GNU avec Wine ; si ce n’est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine kernel DLL
fr: DLL noyau de Wine

en: Wine was brought to you by:
fr: Wine est une réalisation de :

en: Wizard
fr: Assistant

en: Wrap text by the &margin
fr: Au niveau de la &marge

en: Wrap text by the &window border
fr: Au niveau de la bordure de fe&nêtre

en: Write
fr: Écriture

en: Write fault.
fr: Erreur d'écriture.

en: Write protected.
fr: Protégé contre l'écriture.

en: Writing INI files values
fr: Écriture des entrées dans les fichiers INI

en: Writing system registry values
fr: Écriture des valeurs dans le registre système

en: Wrong disk.
fr: Disque inadéquat.

en: Wrong installation package version.
fr: Version incompatible du paquet d'installation.

en: Wrong kind of binding.
fr: Mauvais type de liaison.

en: Wrong operating system.
fr: Système d'exploitation incompatible.

en: Wrong password.
fr: Mot de passe erroné.

en: Wrong pipe order.
fr: Commande incorrecte sur le tube.

en: Wrong pipe version.
fr: Version de tube incompatible.

en: Wrong serializing package version.
fr: Version incompatible du paquet de sérialisation.

en: Wrong stub version.
fr: Version incompatible d'ébauche (stub).

en: Wrong target name.
fr: Mauvais nom de cible.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
fr: Certificat X.509 (*.cer ; *.crt)

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
fr: XCOPY - Copie des fichiers ou répertoires sources vers une destination.
    
    Syntaxe :
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y]
    
    Où :
    
    [/I]  Supposer que la destination est un répertoire si elle n'existe pas et que
    	l'on copie plus d'un fichier.
    [/S]  Copier les répertoires et sous-répertoires.
    [/E]  Copier les répertoires et sous-répertoires, y compris ceux qui sont vides.
    [/Q]  Ne pas afficher les fichiers copiés (mode silencieux).
    [/F]  Afficher les sources et destination complètes lors de la copie.
    [/L]  Simuler la copie, en montrant le nom des fichiers qui seraient copiés.
    [/W]  Demander confirmation avant de démarrer la copie.
    [/T]  Créer une structure de répertoires vides, mais ne copie pas les fichiers.
    [/Y]  Demander une confirmation lors de l'écrasement de fichiers.
    [/-Y] Demander une confirmation lors de l'écrasement de fichiers.
    [/P]  Interroger l'utilisateur avant de copier chaque fichier source.
    [/N]  Copier en utilisant les noms courts.
    [/U]  Ne copier que les fichiers existant déjà dans la destination.
    [/R]  Écraser les fichiers en lecture seule.
    [/H]  Inclure les fichiers cachés et système dans la copie.
    [/C]  Continuer même si une erreur survient pendant la copie.
    [/A]  Ne copier que les fichiers ayant l'attribut archive défini.
    [/M]  Ne copier que les fichiers ayant l'attribut archive défini ; supprime
          ensuite l'attribut.
    [/K]  Copier les attributs de fichier; sans cette option, les attributes ne sont
    pas préservés.
    [/D | /D:m-j-a] Ne copier que les nouveaux fichiers, ou ceux modifiés après la
    		date spécifiée. Si aucune date n'est fournie, ne copier que si
    		le fichier de destination est plus ancien que le fichier source.

en: Yellow
fr: Jaune

en: Yes
fr: Oui

[ctx: Yes key]
en: Y
fr: O

en: Yes or No Trust
fr: Confiance Oui ou Non

en: Yes to &all
fr: Oui pour &tous

en: You can choose the address that will be used as your home page.
fr: Vous pouvez choisir l'adresse à utiliser comme page d'accueil.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
fr: Vous pouvez effacer les pages en cache, les cookies et d'autres données.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
fr: Impossible d'ajouter des lecteurs supplémentaires !
    
    Chaque lecteur se voit assigner une lettre de A à Z ; vous ne pouvez donc pas en avoir plus de 26.

en: You do not have access to open the file.
fr: Vous ne disposez pas des droits nécessaires à l'ouverture du fichier.

en: You do not have access to save the file.
fr: Vous ne disposez pas des droits nécessaires à l'enregistrement du fichier.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
fr: Vous ne disposez pas de lecteur C, ce qui peut poser des problèmes.
    
    N'oubliez pas d'en recréer un en cliquant sur le bouton « Ajouter » dans l'onglet « Lecteurs » !

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
fr: Vous avez choisi d'enregistrer en mode texte, ce qui induit la perte de tout formatage. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: You have specified the following settings:
fr: Vous avez spécifié les paramètres suivants :

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
fr: Vous avez terminé avec succès l'assistant d'exportation de certificats.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
fr: Vous avez terminé avec succès l'assistant d'importation de certificats.

en: You may password-protect a private key.
fr: Vous pouvez protéger une clé privée par un mot de passe.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
fr: Vous devez spécifier un alias lorsque vous employez le paramètre « new ».

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fr: Vous ne pourrez plus déchiffrer ou signer de messages avec ces certificats.
    Voulez-vous réellement supprimer ces certificats ?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fr: Vous ne pourrez plus déchiffrer ou signer de messages avec ce certificat.
    Voulez-vous réellement supprimer ce certificat ?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fr: Vous ne pourrez plus chiffrer ou vérifier de signature de messages avec ces certificats.
    Voulez-vous réellement supprimer ces certificats ?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fr: Vous ne pourrez plus chiffrer ou vérifier de signature de messages avec ce certificat.
    Voulez-vous réellement supprimer ce certificat ?

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: [none]
fr: [aucune]

en: alert
fr: alerte

en: border
fr: bordure

en: builtin
fr: intégrée

en: builtin, native
fr: intégrée, native

en: bytes
fr: octets

en: caret
fr: curseur texte

en: cell
fr: cellule

en: character
fr: caractère

en: chart
fr: diagramme

en: check button
fr: case à cocher

en: choose which folder contains %s
fr: sélectionnez le dossier contenant %s

en: clock
fr: horloge

en: column
fr: colonne

en: column header
fr: en-tête de colonne

en: combo box
fr: boîte combinée

en: cursor
fr: curseur

en: diagram
fr: diagramme

en: dial
fr: cadran

en: dialog
fr: boîte de dialogue

[ctx: directory]
en: Desktop
fr: Bureau

en: disabled
fr: désactivée

[ctx: display name]
en: Desktop
fr: Bureau

en: drop down
fr: liste déroulante

en: drop down button
fr: bouton avec liste déroulante

en: enter which folder contains %s
fr: saisissez le nom du dossier contenant %s

en: equation
fr: équation

en: feature from:
fr: fonctionnalité depuis :

en: frames
fr: images

en: graphic
fr: image

en: grid drop down button
fr: bouton avec grille déroulante

en: grip
fr: poignée

en: grouping
fr: groupement

en: help balloon
fr: bulle d'aide

[ctx: home page]
en: Home
fr: Accueil

en: hot key field
fr: champ avec raccourci clavier

[ctx: hotkey]
en: None
fr: Aucune

en: hours
fr: heures

en: inch
fr: pouces

en: indicator
fr: indicateur

en: insert disk %s
fr: insérez le disque %s

en: install source for feature missing
fr: source d'installation pour la fonctionnalité manquante

en: kB/s
fr: ko/s

en: link
fr: lien

en: list
fr: liste

en: list item
fr: élément de liste

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
fr: Heure des Îles Aléoutiennes

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
fr: Heure d'été d'Altaï

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
fr: Heure d'Altaï

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
fr: Heure d'été d'Argentine

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
fr: Heure d'Argentine

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
fr: Heure d'été d'Astrakhan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
fr: Heure d'Astrakhan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
fr: Heure d'été de l'Azerbaïdjan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Standard Time
fr: Heure de l'Azerbaïdjan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
fr: Heure d'été des Açores

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
fr: Heure des Açores

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
fr: Heure d'été de Bougainville

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
fr: Heure de Bougainville

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
fr: Heure d'été du Cap-Vert

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
fr: Heure du Cap-Vert

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Daylight Time
fr: Heure d'été d'Asie centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Standard Time
fr: Heure d'Asie centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Daylight Time
fr: Heure d'été Europe centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Standard Time
fr: Heure d'Europe centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Daylight Time
fr: Heure d'été Europe centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Standard Time
fr: Heure d'Europe centrale

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
fr: Heure d'été de Chine

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
fr: Heure de Chine

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
fr: Heure d'été de Cuba

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
fr: Heure de Cuba

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Daylight Time
fr: Heure d'été d'Europe de l'Est

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Standard Time
fr: Heure d'Europe de l'Est

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Daylight Time
fr: Heure d'été de l'Île de Pâques

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
fr: Heure de l'Île de Pâques

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
fr: Heure d'été FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
fr: Heure FLE

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
fr: Heure d'été des Îles Fidji

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
fr: Heure des Îles Fidji

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
fr: Heure d'été GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
fr: Heure GMT

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
fr: Heure d'été GTB

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
fr: Heure GTB

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
fr: Heure d'Haïti

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
fr: Heure d'Haïti

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
fr: Heure d'été de l'Inde

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
fr: Heure de l'Inde

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
fr: Heure d'été de l'Iran

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
fr: Heure de l'Iran

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
fr: Heure d'été de Jordanie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
fr: Heure de Jordanie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
fr: Heure d'été de Lord Howe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Standard Time
fr: Heure de Lord Lowe

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
fr: Heure d'été des Îles Marquises

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Standard Time
fr: Heure des Îles Marquises

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
fr: Heure d'été du Maroc

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
fr: Heure du Maroc

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
fr: Heure d'été de Namibie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
fr: Heure de Namibie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
fr: Heure d'été du Népal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
fr: Heure du Népal

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
fr: Heure d'été d'Asie du Nord

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Standard Time
fr: Heure d'Asie du Nord

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
fr: Heure d'été de Corée du Nord

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Standard Time
fr: Heure de Corée du Nord

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
fr: Heure d'été d'Omsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
fr: Heure d'Omsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
fr: Heure d'été du Pakistan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
fr: Heure du Pakistan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
fr: Heure d'été du Kyzylorda

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
fr: Heure du Kyzylorda

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
fr: Heure d'été Saint Pierre

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
fr: Heure de Saint-Pierre

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
fr: Heure d'été de Sakhaline

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
fr: Heure de Sakhaline

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
fr: Heure d'été des Îles Samoa

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
fr: Heure des Îles Samoa

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
fr: Heure d'été de Sao Tomé

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
fr: Heure de Sao Tomé

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
fr: Heure d'été de Saratov

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
fr: Heure de Saratov

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
fr: Heure d'été du Sud Soudan

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Standard Time
fr: Heure du Sud Soudan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
fr: Heure d'été du Soudan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
fr: Heure du Soudan

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
fr: Heure d'été du Tocantins

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
fr: Heure du Tocantins

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
fr: Heure d'été de Tokyo

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
fr: Heure de Tokyo

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
fr: Heure d'été de Tomsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
fr: Heure de Tomsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
fr: Heure d'été du Tonga

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
fr: Heure du Tonga

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
fr: Heure d'été du Transbaïkal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
fr: Heure du Transbaïkal

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
fr: Heure d'été de la Turquie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
fr: Heure de la Turquie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
fr: Heure d'été de Volgograd

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
fr: Heure de Volgograd

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
fr: Heure d'été de l'Ouest Mongolie

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Standard Time
fr: Heure de l'Ouest Mongolie

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
fr: Heure d'été du Yucon

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
fr: Heure du Yucon

en: menu bar
fr: barre de menus

en: menu button
fr: bouton de menu

en: menu item
fr: élément de menu

en: native, builtin
fr: native, intégrée

en: network drive for feature missing
fr: lecteur réseau pour la fonctionnalité manquante

[ctx: object state]
en: alert high
fr: alerte haute

[ctx: object state]
en: alert low
fr: alerte basse

[ctx: object state]
en: alert medium
fr: alerte moyenne

[ctx: object state]
en: animated
fr: animé

[ctx: object state]
en: busy
fr: occupé

[ctx: object state]
en: checked
fr: coché

[ctx: object state]
en: collapsed
fr: réduit

[ctx: object state]
en: default
fr: valeur par défaut

[ctx: object state]
en: expanded
fr: développé

[ctx: object state]
en: extended selectable
fr: avec sélection étendue

[ctx: object state]
en: floating
fr: flottant

[ctx: object state]
en: focused
fr: avec focus

[ctx: object state]
en: has popup
fr: avec popup

[ctx: object state]
en: hot tracked
fr: actif

[ctx: object state]
en: linked
fr: lié

[ctx: object state]
en: mixed
fr: mixte

[ctx: object state]
en: moveable
fr: déplaçable

[ctx: object state]
en: multi selectable
fr: avec sélection multiple

[ctx: object state]
en: offscreen
fr: hors écran

[ctx: object state]
en: pressed
fr: pressé

[ctx: object state]
en: protected
fr: protégé

[ctx: object state]
en: read only
fr: lecture seule

[ctx: object state]
en: selectable
fr: sélectionnable

[ctx: object state]
en: selected
fr: sélectionné

[ctx: object state]
en: sizeable
fr: dimensionnable

[ctx: object state]
en: unavailable
fr: indisponible

en: outline
fr: plan

en: outline button
fr: bouton de résumé

en: outline item
fr: élément du plan

en: page tab
fr: onglet de page

en: page tab list
fr: liste d'onglets de pages

en: pane
fr: panneau

en: path %s not found
fr: le chemin %s est introuvable

[ctx: path length]
en: None
fr: Nulle

en: popup menu
fr: menu contextuel

en: progress bar
fr: barre de progression

en: property page
fr: page de propriétés

en: push button
fr: bouton pressoir

en: radio button
fr: bouton radio

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
fr: &Restaurer

en: reg: Invalid command line parameters
fr: reg : paramètres de ligne de commande invalide

en: reg: Invalid option [%1].
fr: reg : option [%1] invalide.

en: reg: Invalid registry key
fr: reg : clé de registre invalide

en: reg: Invalid syntax.
fr: reg : syntaxe invalide.

en: reg: Invalid system key
fr: reg : clé système invalide

en: reg: The file '%1' was not found.
fr: reg : le fichier « %1 » est introuvable.

en: reg: The operation completed successfully
fr: reg : L'opération s'est terminée avec succès

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
fr: reg : l'option [/d] doit être suivie d'une valeur hexadécimale valide

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
fr: reg : l'option [/d] doit être suivie d'une valeur hexadécimale valide

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
fr: reg : l'option [/d] doit être suivie d'une chaîne de caractères valide

en: reg: The registry operation was cancelled
fr: reg : L'opération sur le registre a été annulée

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
fr: reg : les clés source et destination ne peuvent être les mêmes

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
fr: reg : impossible d'accéder ou de créer la clé de registre spécifiée

en: reg: Unable to access remote machine
fr: reg : impossible d'accéder à une machine distante

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
fr: reg : impossible d'effacer toutes les valeurs de registre dans « %1 ».

en: reg: Unable to find the specified registry key
fr: reg : le système n'a pas pu trouver la clé de registre spécifiée

en: reg: Unable to find the specified registry value
fr: reg : le système n'a pas pu trouver la valeur de registre spécifiée

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
fr: reg : impossible d'ouvrir la clé de registre « %1 ».

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
fr: reg : type de donnée non géré [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
fr: reg : séquence d'échappement non reconnue [\%1!c!]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
fr: reg : type non pris en charge [%1]

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
fr: regedit : valeur hexadécimale invalide.

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
fr: regedit : option [%1] invalide ou non reconnue

en: regedit: Invalid system key [%1]
fr: regedit: Clé système non valide [%1]

en: regedit: No filename was specified.
fr: regedit : aucun nom de fichier spécifié.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
fr: regedit : aucune clé de registre à supprimer n'a été spécifiée.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
fr: regedit : mémoire insuffisante ! (%1!S!, ligne %2!u!)

en: regedit: The file '%1' was not found.
fr: regedit : le fichier « %1 » est introuvable.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
fr: regedit : la ligne « %1 » n'a pas été reconnue.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
fr: regedit : la ligne « %1 » contient une syntaxe non reconnue.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
fr: regedit : la valeur de registre « %1 » sera exportée comme donnée binaire.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
fr: regedit : impossible d'ajouter la valeur de registre « %1 » à « %2 ».

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
fr: regedit : impossible de convertir les données hexadécimales. Une valeur invalide a été trouvée dans « %1 ».

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
fr: regedit : impossible d'effacer la clé de registre « %1 ».

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
fr: regedit : impossible d'exporter « %1 ». La clé de registre spécifiée est introuvable.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
fr: regedit : impossible d'ouvrir le fichier « %1 ».

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
fr: regedit : impossible d'ouvrir la clé de registre « %1 ».

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
fr: regedit : fin de ligne inattendue dans « %1 ».

en: regedit: Unhandled action.
fr: regedit : action non gérée.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
fr: regedit : séquence d'échappement non reconnue [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
fr: regedit : type de données de registre non pris en charge [0x%1!x!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
fr: regedit : type de données de registre [0x%1!x!] rencontré dans « %2 ».

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
fr: regsvr32 : « %1!S! » non implémentée dans la DLL « %2 »

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
fr: regsvr32 : Impossible d'installer la DLL « %1 »

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
fr: regsvr32 : Impossible de charger la DLL « %1 »

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
fr: regsvr32 : Impossible d'enregistrer la DLL « %1 »

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
fr: regsvr32 : Impossible de désinstaller la DLL « %1 »

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
fr: regsvr32 : Impossible d'annuler l'enregistrement de la DLL « %1 »

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
fr: regsvr32 : Option [%1] invalide ou non reconnue

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
fr: regsvr32 : DLL « %1 » installée avec succès

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
fr: regsvr32 : DLL « %1 » enregistrée avec succès

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
fr: regsvr32 : DLL « %1 » désinstallée avec succès

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
fr: regsvr32 : annulation de l'enregistrement de la DLL « %1 » réalisée avec succès

en: root fs
fr: dossier racine

en: row
fr: ligne

en: row header
fr: en-tête de ligne

en: scroll bar
fr: barre de défilement

en: seconds
fr: secondes

en: seconds.
fr: secondes.

en: separator
fr: séparateur

en: slider
fr: glissière

en: sound
fr: son

en: spin box
fr: bouton fléché

en: split button
fr: bouton avec menu

en: static text
fr: texte statique

en: status bar
fr: barre d'état

[ctx: table of contents]
en: &Home
fr: So&mmaire

[ctx: table of contents]
en: Home
fr: Sommaire

en: text
fr: texte

en: the program which created it
fr: le programme avec lequel il a été créé

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
fr:  h

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
fr:  s

en: title bar
fr: barre de titre

en: tool bar
fr: barre d'outils

en: tool tip
fr: infobulle

en: uncompressed
fr: non compressé

en: uninstaller: Invalid option [%1]
fr: uninstaller : option [%1] invalide

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
fr: uninstaller : l'application de GUID « %1 » est introuvable

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
fr: uninstaller : l'option « --remove » doit être suivie d'un GUID d'application

[ctx: unit: dots/inch]
en: dpi
fr: ppp

[ctx: unit: inch]
en: in
fr: po

[ctx: unit: microseconds]
en: us
fr: µs

en: unknown object
fr: objet inconnu

en: video
fr: vidéo

en: white space
fr: blanc

en: window
fr: fenêtre

[ctx: window]
en: &Restore
fr: &Restaurer

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
fr: wineconsole : impossible de démarrer le programme %s.
    La commande est invalide.

en: {{Disk full: }}
fr: {{Disque plein: }}

en: {{Error [1]. }}
fr: {{Erreur [1]. }}

en: {{Fatal error: }}
fr: {{Erreur fatale : }}

en: |S&olid
fr: |S&olide
