Wine - en to fa translation catalogue (49 entries)

en: OK
fa: قبول

en: Cancel
fa: انصراف

en: All files (*.*)
fa: همه‌ی پرونده‌ها (*.*)

en: &Help
fa: &کمک

en: &Right:
fa: &راست:

en: &Bottom:
fa: &پایین:

en: &Contents
fa: &محتویات

en: &Search
fa: &جست‌و‌جو

en: &File
fa: &پرونده

en: Save &as...
fa: ذخیره &به نام...

en: E&xit
fa: &خروج

en: &Font...
fa: &قلم‌ها...

en: &Edit
fa: &ویرایش

en: &New	Ctrl+N
fa: &ایجاد‌کردن	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
fa: &باز‌کردن...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
fa: &ذخیره	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
fa: &چاپ‌کردن...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
fa: تنظیمات &صفحه...

en: P&rinter Setup...
fa: &تنظیمات چاپ‌گر...

en: &Undo	Ctrl+Z
fa: &واگردانی	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
fa: &برش	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fa: &نسخه‌برداری	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
fa: &چسباندن	Ctrl+V

en: &Delete	Del
fa: &حذف	Del

en: Select &all	Ctrl+A
fa: انتخاب &همه	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
fa: &زمان/تاریخ	F5

en: &Wrap long lines
fa: &پیچش سطر‌های بلند

en: &Search...	Ctrl+F
fa: &جست‌و‌جو...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
fa: جست‌و‌جوی &بعدی	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
fa: جای&‌گزین کردن...	Ctrl+H

en: &About Notepad
fa: &درباره نت‌پد

en: Page Setup
fa: تنظیمات صفحه

en: &Header:
fa: &سرصفحه:

en: &Footer:
fa: &پاصفحه:

en: &Left:
fa: &چپ:

en: &Top:
fa: &بالا:

en: Encoding:
fa: کدگذاری:

en: Page &p
fa: صفحه &p

en: Notepad
fa: نت‌پد

en: ERROR
fa: خطا

en: Untitled
fa: نام‌گذاری نشده

en: Text files (*.txt)
fa: پرونده‌های متنی (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
fa: پرونده‌ای با نام '%s' وجود ندارد.
    
    آیا می‌خواهید یک پرونده‌ی جدید ایجاد کنید؟

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
fa: پرونده '%s' تغییر يافته‌است.
    
    آیا می‌خواهید که تغییرات را ذخیره کنید ؟

en: '%s' could not be found.
fa: '%s' پیدا نشد.

en: Unicode (UTF-16)
fa: یونی‌کد (UTF-16)

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
fa: یونی‌کد (UTF-16 big-endian)

en: WARNING
fa: اخطار

en: Information
fa: اطلاعات
