Wine - en to da translation catalogue (2940 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
da: 
    Status    Lokal   Fjern
    ---------------------------------------------------------------

en:  (Yes|No)
da:  (Ja|Nej)

en:  (Yes|No|All)
da:  (Ja|Nej|Alle)

en:  to
da:  til

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
da: %1
    Denne fil indeholder Unicode-tegn, som vil gå tabt, hvis
    du gemmer denne fil med %2 som kodning.
    For at beholde disse tegn, skal du klikke på Annuller og derefter vælge
    en af Unicode mulighederne i Kodnings rullelisten.
    Fortsæt?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
da: %1      %2      %3      Åbne resourser: %4!u!

en: %1 adapter %2
da: %1 kort %2

en: %1 of %2 free
da: %1 af %2 ledig

en: %1!d! file(s) copied
da: %1!d! fil(er) kopieret

en: %1!d! file(s) would be copied
da: %1!d! fil(er) vil blive kopieret

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
da: %1!u!MB brugt, %2!u!MB ledig

en: %1: File Not Found
da: %1: Filen ikke fundet

en: %1? (Yes|No)
da: %1? (Ja|Nej)

en: &Abort
da: Af&bryd

en: &About
da: O&m

en: &About Clock
da: &Om Ur

en: &About Control Panel
da: &Om Kontrolpanelet

en: &About Internet Explorer
da: &Om Internet Explorer

en: &About Notepad
da: &Om Notesblok

en: &About OleView
da: &Om OleViser

en: &About Program Manager
da: &Om Programbehandling

en: &About Registry Editor
da: &Om Registreringsdatabase editor

en: &About Task Manager
da: &Om Opgavebehandler

en: &About Wine
da: &Om Wine

en: &About Wine File Manager
da: Om Wine Filbeh&andler

en: &About Wine Help
da: Om Wine hjælp

en: &About Wine Wordpad
da: &Om Wine Wordpad

en: &About WineMine
da: &Om WineMine

en: &Above Normal
da: Over norm&al

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Add ->
da: &Tilføj ->

en: &Add Control...
da: &Tilføj Control...

en: &Add to Custom Colors
da: &Tilføj til selvvalgte farver

en: &Add to Favorites...
da: Tilføj til f&avoritter...

en: &Address bar
da: &Adressebar

en: &Advanced...
da: &Avanceret...

en: &All
da: &Alt

en: &All File Details
da: &Alle fildetaljer

en: &Always on Top
da: &Altid øverst

en: &Annotate...
da: &Anmærk...

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Archive
da: &Arkiv

en: &Arrange Icons
da: Arrangér &ikoner

en: &Arrange automatically
da: &Arranger automatisk

en: &As:
da: &Som:

en: &Attributes:
da: &Attributter:

en: &Auto Arrange
da: &Arranger Automatisk

en: &Automatically select certificate store
da: &Automatisk vælg certifikatlager

en: &Back
da: Til&bage

en: &Basic Colors:
da: &Grundlæggende farver:

en: &Beginner
da: Ny&begynder

en: &Below Normal
da: &Under normal

en: &Binary Value
da: &Binærværdi

en: &Bind to file...
da: &Knyt til fil...

en: &Blank page
da: Blank side

en: &Blue:
da: &Blå:

en: &Bookmark
da: Bog&mærke

en: &Bottom:
da: &Bund:

en: &Bring To Front
da: &Vis øverst

en: &Browse View
da: &Gennemse visning

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Builtin (Wine)
da: Ind&bygget (Wine)

en: &Bullet points
da: &Punkttegn

en: &CPU History
da: &Processorhistorik

en: &CPU Usage
da: &Processorbrug

en: &Cascade
da: &Kortstak

en: &Cell
da: &Celle

en: &Cell Properties
da: Egenskaber for &celle

en: &Certificate purposes:
da: &Certifikatformål:

en: &Choose a stream:
da: &Vælg stream:

en: &Clear	Del
da: &Ryd	Del

en: &Close
da: &Luk

en: &Close	Alt+F4
da: &Luk	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
da: &Luk	Ctrl+F4

en: &Close console
da: &Luk konsol

en: &CoCreateInstance Flag
da: &CoCreateInstance flag

en: &Color
da: &Farve

en: &Color:
da: &Farve:

en: &Column
da: &Kolonne

en: &Command line:
da: &Kommandolinje:

en: &Compressed
da: Kompr&imeret

en: &Compressor:
da: &Komprimerer:

en: &Confirm password:
da: &Bekræft kodeord:

en: &Contents
da: &Indhold

en: &Contents	F1
da: &Indhold	F1

en: &Continue
da: &Fortsæt

en: &Control
da: Kontrol

en: &Copy
da: &Kopier

en: &Copy	Ctrl+C
da: K&opier	Ctrl+C

en: &Copy Background
da: &Kopier baggrund

en: &Copy Key Name
da: &Kopier nøglenavn

en: &Copy to File...
da: &Kopier til fil...

en: &Copy...	F8
da: &Kopier...	F8

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
da: Kryptografisk meddelelse syntaks standard/PKCS #7 meddelelse (*.p7b)

en: &Current page
da: Nuværende side

en: &Custom Colors:
da: &Selvvalgte farver:

en: &Custom...
da: B&rugerdefineret...

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
da: &DER-kodet X.509 (*.cer)

en: &DWORD Value
da: &DWORD værdi

en: &Data Rate
da: &Datahastighed

en: &Date
da: Da&to

en: &Date and time...
da: &Dato og tid...

en: &Debug
da: &Fejlsøg

en: &Def. char format
da: Stan&dard tegnformat

en: &Default Printer
da: &Standardprinter

en: &Default page
da: Standard side

en: &Define Custom Colors >>
da: &Definer selvvalgt farve >>

en: &Define...
da: &Definer...

en: &Delete
da: &Slet

en: &Delete	Del
da: &Slet	Del

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Details
da: &Detaljer

en: &Directories
da: &Kataloger

en: &Directories:
da: &Kataloger:

en: &Disable
da: &Deaktiver

en: &Disconnect Network Drive
da: Frakoble netværks&drev

en: &Disk
da: &Diskette

en: &Display As Icon
da: &Vis som ikon

en: &Down
da: Ne&d

en: &Drive Bar
da: &Enhedslinje

en: &E-mail Picture...
da: Send billedet...

en: &Edit
da: R&ediger

en: &Edit Properties...
da: R&ediger egenskaber...

en: &Edit View
da: R&edigerings visning

en: &Edit...
da: &Rediger...

en: &Emulate a virtual desktop
da: Emuler et virtuel &skrivebord

en: &Enable Distributed COM
da: Anvend distribu&eret COM

en: &Enable all purposes for this certificate
da: Aktiv&er alle formål for dette certifikat

en: &Enable strong encryption
da: &Aktiver stærk kyptering

en: &Encoding
da: K&odning

en: &End Process
da: Afslut proc&es

en: &End Task
da: Afslut opgav&e

en: &Enter the port name to add:
da: &Skriv navnet på den nye port:

en: &Erase
da: &Slet

en: &Execute...
da: K&ør...

en: &Expandable String Value
da: &Udvidbar strengværdi

en: &Expert
da: &Ekspert

en: &Expert mode
da: &Ekspert mode

en: &Export Registry File...
da: &Eksporter registreringsfil...

en: &Export...
da: &Eksporter...

en: &Fastest Times
da: &Bedste tider

en: &Favorites
da: &Favoritter

en: &File
da: &Fil

en: &File Name:
da: &Filnavn:

en: &File name:
da: &Filnavn:

en: &Filename:
da: &Filnavn:

en: &Find Next
da: &Find næste

en: &Find...	Ctrl+F
da: &Søg efter...	Ctrl+F

en: &Font
da: &Skrifttype

en: &Font...
da: &Skrifttype...

en: &Font:
da: Skrifttype&navn:

en: &Footer:
da: Side&fod:

en: &Format Bar
da: &Formateringlinje

en: &Forward
da: &Frem

en: &Friendly name:
da: &Venlig navn:

en: &From:
da: &Fra:

en: &Game
da: Spil

en: &Get text
da: &Hent tekst

en: &Go To Process
da: &Gå til proces

en: &Go to My Pictures
da: &Gå til mine billeder

en: &Green:
da: &Grøn:

en: &Group by type kind
da: Sorte&r efter type

en: &Group file:
da: &Gruppefil:

en: &Handle Count
da: Antal &håndtag

en: &Header:
da: &Sidehoved:

en: &Height:
da: &Højde:

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Help on help	F1
da: Brug af &Hjælp	F1

en: &Hidden component categories
da: Skjult&e komponent kategorier

en: &Hide When Minimized
da: S&kjul når minimeret

en: &High
da: &Høj

en: &Hue:
da: &Intensitet:

en: &Ignore
da: &Ignorer

en: &Image Name
da: &Programnavn

en: &Import Registry File...
da: &Importer registreringsfil...

en: &Import...
da: &Importer...

en: &In-process server
da: &Ind-proces server

en: &Include all certificates in the certification path if possible
da: &Inkluder alle certifikater i certifikationstien, hvis muligt

en: &Index
da: &Indhold

en: &Insert
da: &Indsæt

en: &Install
da: &Installer

en: &Install Certificate...
da: &Installer certifikat...

en: &Install theme...
da: &Installer tema...

en: &Install...
da: &Installer...

en: &Interleave every
da: &Interleave hver

en: &Key
da: Nø&gle

en: &Key Frame Every
da: Keyframe for hvert

en: &Key combination:
da: Tast kombination:

en: &Label:
da: Etiket:

en: &Landscape
da: &Landskab

en: &Large
da: S&tore

en: &Left
da: &Venstre

en: &Left:
da: &Venstre:

en: &Link to:
da: &Link til:

en: &List
da: &Liste

en: &Local server
da: Lokal maskine

en: &Low
da: &Lav

en: &Machine name:
da: &Maskinenavn:

en: &Make New Folder
da: &Lav ny mappe

en: &Mark
da: &Marker

en: &Memory Usage
da: &Hukommelsesbrug

en: &Minimize
da: &Minimer

en: &Minimize On Use
da: &Minimer ved brug

en: &Minimize at launch
da: &Minimer ved opstart

en: &Minimize on run
da: &Minimer ved start

en: &Modified
da: Æ&ndret

en: &Modify...
da: &Rediger...

en: &Modify/Remove
da: &Rediger/Fjern

en: &More Windows...
da: &Flere vinduer...

en: &Move
da: &Flyt

en: &Move...	F7
da: &Flyt...	F7

en: &Multi-String Value
da: &Flerstrenget værdi

en: &Name
da: &Navn

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Native (Windows)
da: Ind&født (Windows)

en: &New
da: &Ny

en: &New	Ctrl+N
da: &Ny	Ctrl+N

en: &New	F2
da: &Nyt spil	F2

en: &New Task (Run...)
da: &Ny opgave (Kør...)

en: &New Task...
da: &Ny opgave...

en: &New override for library:
da: &Nye overstyringer for bibliotek:

en: &New...
da: &Ny...

en: &New...	Ctrl+N
da: &Ny...	Ctrl+N

en: &Next >
da: &Næste >

en: &No
da: &Nej

en: &No line wrapping
da: &Ingen linjeombrydning

en: &Object
da: &Objekt

en: &One Graph, All CPUs
da: En graf, alle pr&ocessorer

en: &Open
da: &Åbn

en: &Open	Enter
da: &Åbn	Enter

en: &Open Link
da: Åbn &link

en: &Open...
da: Å&bn...

en: &Open...	Ctrl+O
da: Å&bn...	Ctrl+O

en: &Open:
da: &Åbn:

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Options...
da: &Alternativer...

en: &Other files
da: &Andre filer

en: &Output File Name:
da: &filnavn:

en: &Overlapped	Shift+F5
da: &Overlappet	Shift+F5

en: &Owner:
da: Ejer:

en: &PID (Process Identifier)
da: &PID (Process ID)

en: &Pages
da: &Sider

en: &Pale yellow	Ctrl+2
da: &Bleggul	Ctrl+2

en: &Pan
da: &Panorér

en: &Paragraph...
da: &Afsnit...

en: &Password:
da: &Kodeord:

en: &Paste
da: &Indsæt

en: &Paste	Ctrl+V
da: &Indsæt	Ctrl+V

en: &Path:
da: &Sti:

en: &Paused
da: &Pause

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
da: &Personlig information udveksling/PKCS #12 (*.pfx)

en: &Place all certificates in the following store:
da: &Placer alle certifikater i følgende lager:

en: &Portrait
da: &Portræt

en: &Print
da: &Udskriv

en: &Print Target
da: Udskriv &destination

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: &Print...	Ctrl+P
da: &Udskriv...	Ctrl+P

en: &Programs
da: &Programmer

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: &Properties	Alt+Enter
da: &Egenskaber	Alt+Enter

en: &Read Only
da: Sk&rivebeskyttet

en: &Realtime
da: &Samtid

en: &Red:
da: &Rød:

en: &Refresh
da: Opdate&r

en: &Refresh	F5
da: Opdate&r	F5

en: &Refresh Now
da: Opdate&r nu

en: &Registry
da: &Register

en: &Release Instance
da: &Frigiv instans

en: &Remember my password
da: &Husk mit kodeord

en: &Remote server
da: &Fjern maskine

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Remove Favorite...
da: Fje&rn favorit...

en: &Remove application
da: &Fjern program

en: &Rename
da: &Omdøb

en: &Rename	F2
da: &Omdøb	F2

en: &Replace
da: &Erstat

en: &Replace...	Ctrl+H
da: E&rstat...	Ctrl+H

en: &Retry
da: &Gentag

en: &Right
da: Høj&re

en: &Right:
da: &Højre:

en: &Row
da: &Række

en: &Ruler
da: &Lineal

en: &Run the Registry Editor
da: Kø&r registrering database editoren

en: &Run...
da: Kø&r...

en: &Save
da: &Gem

en: &Save	Ctrl+S
da: &Gem	Ctrl+S

en: &Save As...
da: Gem &som...

en: &Save Background As...
da: Gem baggrund &som...

en: &Save Picture As...
da: Gem billede &som...

en: &Save Video As...
da: Gem video &som...

en: &Save as...
da: Gem &som...

en: &Save settings on exit
da: Gem ind&stillinger ved afslutning

en: &Save this password (insecure)
da: &Gem dette kodeord (usikkert)

en: &Scale to Window
da: &Skalér til vindue

en: &Search
da: &Søg

en: &Search next	F3
da: &Find næste	F3

en: &Search...	Ctrl+F
da: &Søg...

en: &Seconds
da: Se&kunder

en: &Select
da: &Vælg

en: &Select Columns...
da: &Vælg kolonner...

en: &Select all
da: &Vælg Alt

en: &Select all	Ctrl+A
da: &Marker alt	Ctrl+A

en: &Selection
da: &Markeret

en: &Settings...
da: &Indstillinger...

en: &Setup
da: &Indstilling

en: &Show 16-bit tasks
da: Vi&s 16-bit job

en: &Show Kernel Times
da: Vi&s kernetider

en: &Show physical stores
da: &Vis fysiske lagre

en: &Show processes from all users
da: Vi&s processer fra alle brugere

en: &Show:
da: Vi&s:

en: &Side by side	Shift+F4
da: &Side ved side	Shift+F4

en: &Size
da: &Størrelse

en: &Size:
da: &Størrelse:

en: &Small
da: &Små

en: &Sort by Name
da: &Sorter efter navn

en: &Source
da: &Kilde

en: &Source:
da: &Kilde:

en: &Standard bar
da: &Standardlinje

en: &Status Bar
da: &Statuslinje

en: &String Value
da: &Strengværdi

en: &Support Information
da: &Support information

en: &Switch To
da: S&kift til

en: &System Configuration
da: &Systemopsætning

en: &Table
da: &Tabel

en: &Table Properties
da: Egenskaber for &tabel

en: &Tabs...
da: &Tabulatorer...

en: &Test Sound
da: &Test lyd

en: &Theme:
da: &Tema:

en: &Thread Count
da: Antal &tråde

en: &Time/Date	F5
da: &Dato og klokkeslæt	F5

en: &To group:
da: &Til gruppe:

en: &To:
da: &Til:

en: &Toolbar
da: &Værktøjslinje

en: &Toolbar buttons:
da: &Værktøjs knapper:

en: &Toolbars
da: Værk&tøjslinjer

en: &Transmission Retry:
da: &Transmissionsforsøg:

en: &Tray:
da: &Bakke:

en: &Try Again
da: &Prøv igen

en: &Type:
da: T&ype:

en: &USER Objects
da: Br&ugerobjekter

en: &Underline
da: &Understreget

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Undo	Ctrl+Z
da: &Fortryd	Ctrl+Z

en: &Up
da: &Op

en: &Update Speed
da: &Opdateringsfrekvens

en: &User name:
da: &Brugernavn:

en: &View
da: &Vis

en: &View Certificate
da: &Vis certifikat

en: &View Source
da: &Vis kildekode

en: &View Type Info
da: &Vis typeinfo

en: &View TypeLib...
da: &Vis TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
da: Størrelse på &virtuelt hukommelse

en: &Width:
da: &Bredde:

en: &Window
da: Vind&ue

en: &Windows
da: Vin&duer

en: &Windows Version:
da: &Windows version:

en: &Without Titlebar
da: Skjul Titel&linje

en: &Working directory:
da: &Arbejdsmappe:

en: &Wrap long lines
da: &Tekstombrydning

en: &Yes
da: &Ja

en: &Yes, export the private key
da: &Ja, eksporter privatnøglen

en: &from:
da: &fra:

en: &to:
da: &til:

en: &w&bPage &p
da: &w&bSide &p

en: '%s' could not be found.
da: Kan ikke finde '%s'.

en: '%s' is not a valid port name
da: «%s» er ikke et gyldigt port navn

en: '[object]' is not a date object
da: «[objekt]» er ikke et dato objekt

en: '|' is undefined
da: «|» er ikke defineret

en: (Default)
da: (Standard)

en: (No Theme)
da: (Intet tema)

en: (None)
da: (Ingen)

en: (System default)
da: (System standard)

en: (cannot display value)
da: (kunne ikke vise værdi)

en: (unidentified)
da: (Uidentificerede)

en: (unknown %d)
da: (ukendt %d)

en: (value not set)
da: (værdi ikke sat)

en: < &Back
da: < &Tilbage

en: <- &Remove
da: <- &Fjern

en: <Advanced Purposes>
da: <Avancerede formål>

en: <All>
da: <Alle>

en: <None>
da: <Ingen>

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
da: En MIDI map blev ikke fundet. Der er måske et problem med driveren, eller også er filen 'MIDIMAP.CFG' korrupt eller mangler.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
da: Et afsluttende anførelsestegn mangler i parameter værdien. Tilføj et.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
da: En kommandolinje som begynder med REM (efterfulgt af et mellemrum) udfører
    ingen handling, og kan derfor bruges som kommentar i en batchfil.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
da: Et enheds ID som er udenfor rækkevidde er blevet brugt på dit system.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
da: En fil findes allerede i stien %1.
    
    Vil du erstatte den?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
da: Et filnavn må ikke indeholde følgende tegn:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
da: En mappe findes allerede i stien %1.
    
    Vil du erstatte den?

en: A network error occurred
da: Der opstod en netværks fejl

en: A null parameter block was passed to MCI.
da: En null parameter blok blev givet til MCI.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
da: Parameteren eller værdien blev angivet to ganger. Angiv det kun en gang.

en: A printer error occurred.
da: Der opstod en printer fejl.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
da: Et problem opstod under initaliseringen af MCI. Prøv at genstarte Wine.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
da: En simuleret genstart er igang, men dette program svarer ikke.
    
    Hvis du afslutter programmet kan du miste de data der ikke er gemt.

en: A single history graph shows total CPU usage
da: En enkelt historik viser total processorbrug

en: A&vailable buttons:
da: T&ilgængelige knapper:

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
da: ASSOC viser eller ændrer filendelse tilknytninger.
    
    Syntaks: ASSOC [.endelse[=[filtype]]]
    
    ASSOC uden parametre viser de nuværende tilknytninger.
    Hvis der kun angives filendelse, vises den nuværende tilknytning.
    Angives ingen filtype efter lighedstegnet, fjernes den nuværende
    tilknytning, hvis der er en.

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
da: ATTRIB - Viser eller ændrer fil attributer.
    
    Syntaks:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drev:][sti][filnavn]
           [/S [/D]]
    
    Hvor:
    
      +   Sætter en attribut.
      -   Nulstiller en attribut.
      R   Skrivebeskyttet fil attribut.
      A   Arkiv fil attribut.
      S   System fil attribut.
      H   Skjult fil attribut.
      [drev:][sti][filnavn]
          Specificer en fil eller filer som attrib skal behandle.
      /S  Processer matchende filer i den nuværende mappe og undermapper.
      /D  Processer også mapper.

en: About
da: Om

en: About %s
da: Om %s

en: Access Method=
da: Adgangsmetode=

en: Access denied.
da: Adgang nægtet.

en: Account disabled.
da: Konto deaktiveret.

en: Account expired.
da: Kontoen er udløbet.

en: Account is built-in.
da: Konto er indbygget.

en: Account locked out.
da: Kontoen er låst ude.

en: Account restriction.
da: Kontobegrænsning.

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Activation
da: Aktivering

en: Active Border
da: Aktiv kant

en: Active Title Bar
da: Aktiv titellinje

en: Active Title Bar Gradient
da: Gradient for aktiv titellinje

en: Active Title Text
da: Aktiv titeltekst

en: Adapter hardware error.
da: Hardware adapterfejl.

en: Add &Purpose...
da: Tilføj &formål...

en: Add Control
da: Tilføj kontrol

en: Add Favorite
da: Tilføj til favorit

en: Add Purpose
da: Tilføj formål

en: Add a Local Port
da: Opret en lokal port

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
da: Tilføj objekt identifikator (OID) for det cerifikat formål du ønsker at tilføje:

en: Add to &Favorites...
da: Tilføj til &favoritter...

en: Add/Remove Programs
da: Tilføj/Fjern Programmer

en: Address
da: Adresse

en: Address already associated with transport endpoint.
da: Adressen er allerede associeret med transport endpoint.

en: Address error.
da: Adresse fejl.

en: Address not associated with transport endpoint.
da: Adressen er ikke associeret med transport endpoint.

en: Adds a new binary value
da: Tilføj en ny binærværdi

en: Adds a new key
da: Tilføj en ny nøgle

en: Adds a new multi-string value
da: Tilføj en ny flerstrenget værdi

en: Adds a new string value
da: Tilføj en ny strengværdi

en: Adds keys to the favorites list
da: Tilføjer nøgler til favoritlisten

en: Administration Limit Exceeded
da: Administrationsbegrænsing overskredet

en: Administrative Tools
da: Administrative Værktøjer

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Affects Multiple DSAs
da: Berører flere DSA'er

en: Affiliation Changed
da: Tilknytning ændring

en: Alias Dereference Problem
da: Problem med alias dereference

en: Alias Problem
da: Alias problem

en: Alignment
da: Justering

en: All Objects
da: Alle objekter

en: All application policies
da: Alle applikations politikker

en: All documents (*.*)
da: Alle filer (*.*)

en: All files (*.*)
da: Alle filer (*.*)

en: All issuance policies
da: Alle udstedelses politikker

en: All multimedia files
da: Alle multimedie filer

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
da: Alle de bestemte formål af dette certifikat kunne ikke verificeres.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
da: Alle lydenheder som kan afspille filer i det pågældende format er optagede. Vent til at en af lydenhederne er ledige og prøv igen.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
da: Alle lydenheder som kan optage filer i det gældende format er optagede. Vent til at en af lydenhederne er ledige og prøv igen.

en: Allotted space exceeded.
da: Tildelte plads overskredet.

en: Allow the &window manager to control the windows
da: Tillad vindues manageren at styre vinduerne

en: Allow the window manager to &decorate the windows
da: Tillad vindues manageren at &dekorere vinduerne

en: Allows data on disk to be encrypted
da: Tillader data på disken at blive krypteret

en: Allows data to be signed with the current time
da: Tillader data at blive underskrevet med nuværende tid

en: Allows secure communication over the Internet
da: Tillader sikker kommunikation over internettet

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
da: Tillader dig digitalt, at underskrive en certifikat troværdighedsliste

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
da: Giver dig mulighed for at installere ny software, eller fjerne eksisterende software fra din computer.

en: Already Exists
da: Findes allerede

en: Already a SUBST target.
da: Allerede et SUBST mål.

en: Already assigned.
da: Allerede tildelt.

en: Already awaiting printer handle.
da: Venter allerede på printer handle.

en: Already initialized.
da: Allerede initialiseret.

en: Alternative Name
da: Alternativ navn

en: Always on &top
da: Altid &øverst

en: An error number was specified that is not defined in the system.
da: Et udefineret fejlnummer blev specificeret.

en: An error occurred with the specified port.
da: En fejl opstod med den specificerede port.

en: An error occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: An invalid flag was passed to a system function.
da: Et ugyldigt flag blev overført til en systemfunktion.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
da: En ugyldig parameter blev overført til en systemfunktion.

en: Ana&log
da: &Analog

en: Annotation...
da: Notat...

en: Another version is installed.
da: En anden version er allerede installeret.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
da: Enhver kompatibel enhed til lydafspilning kan bruges.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
da: Enhver kompatibel enhed til lydoptagning kan bruges.

en: Appearance
da: Udseende

en: Application IDs
da: Program ID'er

en: Application Policies
da: Applikation politikker

en: Application Policy Constraints
da: Applikation politik begrænsninger

en: Application Policy Mappings
da: Applikation politik tilknytninger

en: Application Workspace
da: Arbejdsområde i program

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
da: Applikationen kunne ikke starte, eller der ingen applikationer associeret med den specifikke fil.
    ShellExecuteEx fejlet

en: Application settings
da: Programindstillinger

en: Applications
da: Programmer

en: Applying font settings
da: Aktiver skriftindstillinger

en: Aqua
da: Cyan

en: Arabic
da: Arabisk

en: Archived Key Certificate Hash
da: Arkiveret nøgle certifikat kontrolsum

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
da: Er du sikker på at du vil sende '%1' og alt dens indhold til papirkurven?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
da: Er du sikker på at du vil sende '%1' til papirkurven?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
da: Er du sikker på at du vil sende disse %1 filer til papirkurven?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
da: Er du sikker på du vil slette '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
da: Er du sikker på du vil slette de(n) valgte fil(er)?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
da: Er du sikker på du vil slette disse %1 filer?

en: Are you sure you want to delete these values?
da: Er du sikker på du vil slette disse værdier?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
da: Er du sikkert på du vil fjerne disse certifikater?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
da: Er du sikker på du vil fjerne dette certifikat?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
da: Er du sikker på, at du permanent vil slette '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
da: Er du sikker på, at du permanent vil slette disse %1 filer?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Argument missing
da: Argument mangler

en: Argument not optional
da: Argument ikke valgfrit

en: Arithmetic overflow.
da: Aritmetisk overløb.

en: Arrange &Icons
da: Sortere &Ikoner

en: Array length must be a finite positive integer
da: Array længde skal være et endeligt positivt heltal

en: Array object expected
da: Array objekt forventet

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
da: Spørg efter en lokal maskine ved kald til CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
da: Spørg efter en fjern maskine ved kald til CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
da: Spørg efter en ind-proces bearbejder npr CoGetClassObject kaldes

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
da: Spørg efter en ind-process server når CoGetClassObject kaldes

en: Asking for %s
da: Spørger efter %s

en: Atomic locks not supported.
da: Atomiske låse ikke understøttet.

en: Attaches the debugger to this process
da: Tilslutter fejlsøgeren til denne process

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
da: Forsøger at lave sammenkædning med et allerede sammenkædet drev.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
da: Forsøger at lave sammenkædning til et erstattet drev.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
da: Forsøger at lave erstatning af et allerede erstattet drev.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
da: Forsøger at lave SUBST til et JOINed drev.

en: Attribute Or Value Exists
da: Attribut eller værdi findes allerede

en: Attributes
da: Attributter

en: Audio
da: Lyd

en: Audio test failed!
da: Lyd test fejlede!

en: Auth Unknown
da: Ukendt autentificering

en: Authentication Method Not Supported
da: Godkendelsesmetoden understøttes ikke

en: Authentication Required
da: Godkendelse Påkrævet

en: Authority Info Access
da: Myndighed info adgang

en: Authority Information Access
da: Autoritets informations adgang

en: Authority Key Identifier
da: Autoritet nøgleidentifikator

en: Auto data segment exceeds 64k.
da: Auto data segment overskrider 64k.

en: Autodetect
da: Auto&detekter

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
da: Automatisk fang &musen i vinduer med fuld skærm

en: Automatically determined by the program
da: Automatisk bestemt af programmet

en: Automation server can't create object
da: Automations-serveren kan ikke oprette objektet

en: Available
da: Tilgængelig

en: Available formats
da: Tilgængelige formater

en: B&rowse...
da: &Gennemse...

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
da: Ba&se64 kodet X.509 (*.cer):

en: Back
da: Tilbage

en: Backgroun&d
da: &Baggrund

en: Bad EXE format for %1.
da: Forkert EXE format for %1.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
da: Forkerte argumenter givet til DosExecPgm.

en: Bad command.
da: Forkert kommando.

en: Bad configuration.
da: Dårlig konfiguration.

en: Bad descriptor format.
da: Forkert deskriptor format.

en: Bad device type.
da: Forkert enheds type.

en: Bad driver level.
da: Forkert driver niveau.

en: Bad environment.
da: Forkert miljø.

en: Bad format.
da: Forkert format.

en: Bad impersonation level.
da: Forkert personifikation niveau.

en: Bad inherited ACL.
da: Forkert arvet ACL.

en: Bad length.
da: Forkert længde.

en: Bad logon session state.
da: Forkert login session tilstand.

en: Bad network name.
da: Forkert netværks navn.

en: Bad network path.
da: Forkert netværks sti.

en: Bad network response.
da: Forkert netværks svar.

en: Bad pipe.
da: Forkert rør.

en: Bad remote adapter.
da: Forkert fjernadapter.

en: Bad stub data.
da: Forkert stub data.

en: Bad thread ID address.
da: Forkert adresse til tråd ID.

en: Bad token type.
da: Forkert token type.

en: Bad unit.
da: Forkert enhed.

en: Bad validation class.
da: Forkert validering klasse.

en: Baltic
da: Baltisk

en: Base P&riority
da: Basisp&rioritet

en: Base Pri
da: Basisprioritet

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
da: Base64 kodet X.509 (*.cer)

en: Basic Constraints
da: Grundlæggende begrænsninger

en: Baud Rate
da: Baud hastighed

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
da: Før du kan udføre printer-relaterede opgaver, som f.eks. sideopsætning eller udskrivning af dokumenter, skal du installere en printer. Installer venligst en og prøv igen.

en: Beginner
da: Nybegynder

en: Beginning of media.
da: Begyndelse af media.

en: Bind to file via a File Moniker
da: Knyt til fil via File Moniker

en: Binding handle mismatch.
da: Binding handle passede ikke.

en: Binding has no authentication data.
da: Binding har ingen godkendelsesdata.

en: Binding incomplete.
da: Bindelse ufuldstændig.

en: Black
da: Sort

en: Blue
da: Blå

en: Bold
da: Fed

en: Bold Italic
da: Fed Kursiv

en: Boolean object expected
da: Boolsk objekt forventet

en: Boot already accepted as last-good config.
da: Genstart er allerede accepteret som sidst kendte, fungerende konfiguration.

en: Bottom
da: Bund

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
da: Henter en opgave til forgrunden, og sætter den i fokus

en: Brings the window front, but does not switch to it
da: Henter vinduet frem, men sætter det ikke i fokus

en: Bro&wse...
da: G&ennemse...

en: Broadcast
da: Rundkast

en: Broken pipe.
da: Ødelagt rør.

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse for Folder
da: Søg efter mappe

en: Browse to Desktop
da: Gennemse skrivebordet

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Browsing history
da: Historik

en: Buffer overflow.
da: Bufferoverløb.

en: Busy
da: Optaget

en: Busy;
da: Igang;

en: By &Date
da: Efter &Ændringsdato

en: By &Name
da: Efter &Navn

en: By &Size
da: Efter &Størrelse

en: By &Type
da: Efter &Type

en: By File Type
da: Efter filtype

en: Byte count too small.
da: Der er et for lille byte antal.

en: C&ollate
da: &hold sammen

en: C&olor:
da: F&arve:

en: C&ut
da: K&lip

en: CA Compromise
da: CA kompromiteret

en: CA Encryption Certificate
da: CA krypterings certifikat

en: CA Issuers
da: CA udstedere

en: CA Version
da: CA version

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
da: «CALL <batchfilnavn>» bruges i en batch fil for at udføre kommandoer fra en
    anden batchfil. Når den batchfil afslutter, returneres kontrollen til filen
    som kaldte den. CALL-kommandoen kan give parametere til den kaldte
    procedure.
    
    ændringer i arbejdsmappen, miljøvariabler etc. lavet af den kaldte
    proceduren arves af kalderen.

en: CD-ROM
da: CD-Rom

en: CHINESE_BIG5
da: Kinesisk BIG5

en: CHINESE_GB2312
da: Kinesisk GB2312

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
da: CHOICE viser en tekst og venter indtil brugeren trykker en godkendt tast
    fra en valg liste.
    CHIOCE bliver hovedsaglig brug til menu valg i en batchfil.

en: CLS clears the console screen.
da: CLS sletter konsolskærmen.

en: CMC Attributes
da: CMC attributter

en: CMC Data
da: CMC data

en: CMC Extensions
da: CMC udvidelser

en: CMC Response
da: CMC svar

en: CMC Status Info
da: CMC status info

en: CMS/PKCS #7 Message
da: CMS/PKCS #7 meddelelse

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
da: CMS/PKCS #7 meddelelse (*.p7b)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
da: CMS/PKCS #7 meddelelser (*.spc; *.p7b)

en: COM Library Objects
da: COM biblioteks objekter

en: COPY <filename> copies a file.
da: COPY <filnavn> kopierer en fil.

en: CPU 0
da: Processor 0

en: CPU 1
da: Processor 1

en: CPU 10
da: Processor 10

en: CPU 11
da: Processor 11

en: CPU 12
da: Processor 12

en: CPU 13
da: Processor 13

en: CPU 14
da: Processor 14

en: CPU 15
da: Processor 15

en: CPU 16
da: Processor 16

en: CPU 17
da: Processor 17

en: CPU 18
da: Processor 18

en: CPU 19
da: Processor 19

en: CPU 2
da: Processor 2

en: CPU 20
da: Processor 20

en: CPU 21
da: Processor 21

en: CPU 22
da: Processor 22

en: CPU 23
da: Processor 23

en: CPU 24
da: Processor 24

en: CPU 25
da: Processor 25

en: CPU 26
da: Processor 26

en: CPU 27
da: Processor 27

en: CPU 28
da: Processor 28

en: CPU 29
da: Processor 29

en: CPU 3
da: Processor 3

en: CPU 30
da: Processor 30

en: CPU 31
da: Processor 31

en: CPU 4
da: Processor 4

en: CPU 5
da: Processor 5

en: CPU 6
da: Processor 6

en: CPU 7
da: Processor 7

en: CPU 8
da: Processor 8

en: CPU 9
da: Processor 9

en: CPU Tim&e
da: Proc&essortid

en: CPU Time
da: CPU-tid

en: CPU Usage: %3d%%
da: CPU Forbrug: %3d%%

en: CPU usage
da: Processorforbrug

en: CPU usage history
da: Historik for processorbrug

en: CRC error.
da: Cyklisk redundanstjek (CRC) fejl.

en: CRL Distribution Point
da: CRL distributions punkt

en: CRL Distribution Points
da: CRL distributions punkter

en: CRL Issuer
da: CRL udsteder

en: CRL Number
da: CRL nummer

en: CRL Reason Code
da: CRL årsagskode

en: CRL Reason=
da: CRL grund=

en: CRL Signing
da: CRL underskrift

en: CTTY changes the input/output device.
da: CTTY ændrer input/output enheden.

en: Call not implemented.
da: Kald til funktion, ikke implementeret.

en: Can't access domain information.
da: Kan ikke få adgang til domæne information.

en: Can't connect to the LDAP server
da: Kunne ikke tilsluttes til LDAP serveren

en: Can't create endpoint mapper DB.
da: Kan ikke oprette slutpunktsafbildning for DB.

en: Can't create endpoint.
da: Kan ikke oprette slutpunkt.

en: Can't create top-level child window.
da: Kan ikke oprette top-niveau børnevindue.

en: Can't delete current directory.
da: Kan ikke slette arbejdsmappe.

en: Can't delete last admin user.
da: Kan ikke slette sidste administrator bruger.

en: Can't destroy object owned by another thread.
da: Kan ikke ødelægge objekt ejet af en anden tråd.

en: Can't disable mandatory group.
da: Kan ikke deaktivere obligatorisk gruppe.

en: Can't find window class.
da: Kan ikke finde vindues klasse.

en: Can't have 'break' outside of loop
da: Kan ikke have 'break' udenfor en løkke

en: Can't have 'continue' outside of loop
da: Kan ikke have «continue» udenfor en løkke

en: Can't log on with inter-domain trust account.
da: Kan ikke logge på med inter-domæne tillids konto.

en: Can't log on with server trust account.
da: Kan ikke logge på med serverens tillids konto.

en: Can't log on with workstation trust account.
da: Kan ikke logge på med arbejdsstationens tillids konto.

en: Can't open anonymous security token.
da: Kan ikke åbne anonym sikkerheds token.

en: Can't open registry key.
da: Kan ikke åbne registreringsnøglen.

en: Can't perform operation.
da: Kan ikke udføre operation.

en: Can't read registry key.
da: Kan ikke læse registreringsnøglen.

en: Can't write registry key.
da: Kan ikke skrive registreringsnøglen.

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel violation.
da: Annullerings krænkelse.

en: Canceling...
da: Annullering...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
da: Kan ikke tilgå den specificerede fil eller MCI enhed fordi programmet ikke kan skifte drev.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
da: Kan ikke tilgå den specificerede fil eller MCI enhed fordi programmet ikke kan skifte mappe.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
da: Kan ikke tilgå den specificerede fil eller MCI enhed. Prøv at ændre mappen eller at genstarte din computer.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
da: Kan ikke tilføje mere end 32 tabulatorer.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
da: Kan ikke kalde batch label udenfor batchfil

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
da: Kunne ikke udføre kommandoen i den specificerede rækkefølge. Ret rækkefølgen og prøv igen.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
da: Kunne ikke udføre den specificerede kommando på en automatisk åbnet enhed. Vent til enheden er lukket og prøv igen.

en: Cannot complete.
da: Kan ikke fuldføre.

en: Cannot create service thread.
da: Kan ikke oprette tjeneste tråd.

en: Cannot create.
da: Kan ikke oprettes.

en: Cannot delete '|'
da: Kan ikke slette «|»

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
da: Kan ikke bestemme enhedstypen ud fra den opgivede fil efternafn.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
da: Kan ikke finde '%s'. Vil du selv finde filen?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
da: Kan ikke finde en 'richedit' implementering... Afbryder

en: Cannot find the printer.
da: Kan ikke finde printeren.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
da: Kunne ikke finde den specificerede fil. Kontroller at stien og filnavnet er rigtigt.

en: Cannot get call handle.
da: Kan ikke få fat i kald handle.

en: Cannot impersonate.
da: Kan ikke udgive.

en: Cannot open network connection profile.
da: Kan ikke åbne profilen for netværksforbindelse.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
da: Kan ikke åbne enheden uden at bruge flagget 'WAVE_ALLOWSYNC. Brug flagget og prøv igen.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
da: Kan ikke udfører denne operation mens medie data afspilles. Genstart enheden, eller vent til den er færdig.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
da: Kunne ikke læse den specificerede fil. Kontroller at filen fortsat findes, og kontroller forbindelsen til disken eller netværket.

en: Cannot run full-screen.
da: Kan ikke køre fuld-skærm.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
da: Kan ikke gemme en fil uden nafn. Angiv et filnavn.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
da: Kunne ikke gemme den specificerede fil. Kontroller at du har nok fri diskplads eller at du fortsat er tilkoblet netværket.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
da: Kunne ikke sætte den gældende lydenhed til afspilning fordi den er i brug. Vent til at enheden er ledig og prøv igen.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
da: Kunne ikke sætte den gældende lydenhed til at optage fordi den er i brug. Vent til at enheden er ledig og prøv igen.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
da: Kan ikke specificere ekstra tegn efter en streng omgivet af anførelsestegn.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
da: Kan ikke bruge 'all' som enhedsnavn med den angivne kommando.

en: Cannot use Copy API.
da: Kan ikke bruge Kopierings-API.

en: Cannot use a filename with the specified device.
da: Kan ikke bruge et filnavn med den specificerede enhed.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
da: Kan ikke bruge flagget 'notify' med automatisk åbnede enheder.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
da: Kunne ikke skrive til den specificerede fil. Kontroller at du har nok fri diskplads, og at du fortsat er tilkoblet netværket.

en: Caps Lock is On
da: Caps Lock er slået til

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
da: Viser vinduerne ovenpå hinanden diagonalt henover skrivebordet

en: Cascading	Ctrl+F5
da: Kortstak	Ctrl+F5

en: Center
da: Midt stillet

en: Central European
da: Central europæisk

en: Certificate
da: Certifikat

en: Certificate &status:
da: Certifikat &status:

en: Certificate Export Wizard
da: Certifikat eksporteringsguide

en: Certificate Extensions
da: Certifikatudvidelser

en: Certificate Hold
da: Certifikat hold

en: Certificate Import Wizard
da: Certifikatimporteringsguide

en: Certificate Information
da: Certifikat information

en: Certificate Issuer
da: Certifikat udsteder

en: Certificate Manifold
da: Certifikat manifold

en: Certificate Policies
da: Certifikatpolitikker

en: Certificate Policy
da: Certifikatpolitik

en: Certificate Properties
da: Certifikat egenskaber

en: Certificate Request Agent
da: Certifikat forespørger agent

en: Certificate Revocation List
da: Certifikat tilbagekaldelsesliste

en: Certificate Revocation List (*.crl)
da: Certifikat tilbagekaldelsesliste (*.crl)

en: Certificate Serial Number=
da: Certifikat serienummer=

en: Certificate Signing
da: Certifikat underskrift

en: Certificate Store
da: Certifikatlager

en: Certificate Store Selected
da: Certifikatlager valgt

en: Certificate Template Information
da: Certifikat skabelon information

en: Certificate Trust List
da: Certifikat tillidsliste

en: Certificate Trust List (*.stl)
da: Certificat tillids liste (*.stl)

en: Certificate Type
da: Certifikat type

en: Certificate intended purposes
da: Certifikat forventede brug

en: Certificate purpose
da: Certifikatformål

en: Certificate purposes
da: Certifikatformål

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
da: Certifikatlagre er samlinger af certifikater, certifikat tilbagekaldelseslister og certifikat troværdighedslister.

en: Certificates
da: Certifikater

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
da: Certifikater er brugt til din personlige identifikation og til at identificere certifikatmyndigheder og udgivere.

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
da: Certifikater udstedt af disse certificeringsmyndigheder vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker på du vil fjerne disse certifikater?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
da: Certifikater udstedt af disse rodcertificeringsmyndigheder eller enhver certificeringsmyndighed de udstedte vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker på du vil fjerne disse troværdige rodcertifikater?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
da: Certifikater udstedt af denne certificeringsmyndighed vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker på du vil fjerne dette certifikat?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
da: Certifikater udstedt af denne rodcertificeringsmyndighed eller enhver certificeringsmyndighed det udstedte vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker du vil fjerne dette troværdige rodcertifikat?

en: Certificates...
da: Certifikater...

en: Certification Authority Issuer
da: Certificerings autoritets udsteder

en: Certification Path
da: Certificeringssti

en: Certification Template Name
da: Certificerings skabelon navn

en: Certification path
da: Certificeringssti

en: Challenge Password
da: Udfordrings kodeord

en: Change &Icon...
da: Ændre &ikon...

en: Change &icon...
da: Ændre &ikon...

en: Change Icon
da: Ændre ikon

en: Change machine wide Distributed COM settings
da: Ændre indstillinger for distribueret COM for hele maskinen

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
da: At ændre indlæsningsrækkefølge af dette bibliotek er ikke anbefalet.
    Er du sikker på at du vil gøre dette?

en: Character &format
da: Tegn&format

en: Character translation table file too small.
da: Tegn oversættelse tabel filen er for lille.

en: Character translation table open failed.
da: Tegn oversættelse tabel kunne ikke åbnes.

en: Child process has not completed.
da: Børneproces er ikke færdig.

en: Child window menus not allowed.
da: Børnevindue menuer ikke tilladt.

en: Choose the format in which the content will be saved.
da: Vælg formatet, som indholdet vil blive gemt i.

en: Cinepak Video codec
da: Cinepak videokodeks

en: Circular dependency.
da: Cirkulær afhængighed.

en: Class Name:
da: Klassenavn:

en: Class already exists.
da: Klasse eksisterer allerede.

en: Class does not exist.
da: Klasse eksisterer ikke.

en: Class has open windows.
da: Klasse har åbne vinduer.

en: Client Authentication
da: Klient autenfisering

en: Client Information
da: Klientinformation

en: Clipboard not open.
da: Udklipsholder ikke åben.

en: Clock
da: Ur

en: Close
da: Luk

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
da: Luk besked er sendt til top-niveau vinduet for process "%1" med PID %2!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
da: Luk besked er sendt til top-niveau vinduet for process med PID %1!u!.

en: Close window
da: Luk vindue

en: CoGetClassObject failed.
da: CoGetClassObject fejlede.

en: Code Signing
da: Kode signering

en: Color
da: Farve

en: Columns
da: Kolonner

en: Command history
da: Kommando historik

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Commit charge (K)
da: Virtuel hukommelse (K)

en: Common Files
da: Almindelige filer

en: Common Name
da: Almindelig navn

en: Compare False
da: Sammenligning falsk

en: Compare True
da: Sammenligning sand

en: Completing the Certificate Export Wizard
da: Færdiggører certifikat eksporteringsguiden

en: Completing the Certificate Import Wizard
da: Færdiggør certifikat importeringsguiden

en: Compress options
da: Komprimeringsindstillinger

en: Compression &Quality:
da: Komprimeringskvalite&t:

en: Con&figure...
da: &Opsætning...

en: Condensed
da: Sammentrykket

en: Conditional compilation is turned off
da: Betinget kompilering er slået fra

en: Confidentiality Required
da: Kræver konfidencialitet

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration error
da: Konfigurationfejl

en: Configure Devices
da: Konfigurér enheder

en: Configure LPT Port
da: Opsæt LPT port

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
da: Konfigurér Wine Internet Browser og relaterede indstillinger

en: Confirm Value Delete
da: Bekræft sletning af værdi

en: Confirm deletion
da: Bekræft filsletning

en: Confirm file deletion
da: Bekræft sletning af fil

en: Confirm file overwrite
da: Bekræft overskrivning af fil

en: Confirm folder deletion
da: Bekræft sletning af mappe

en: Confirm overwrite
da: Bekræft overskrivning

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Connect &Network Drive...
da: Tilslut &netværksdrev...

en: Connect to %s
da: Tilslut til %s

en: Connect to another machine
da: Tilslut til en anden maskine

en: Connecting to %s
da: Tilslutter til %s

en: Connecting to camera
da: Tilslutter til kamera

en: Connecting to camera... Please Wait
da: Tilslutter til kamera... Vent venligst

en: Connection aborted.
da: Forbindelse afbrudt.

en: Connection count limit reached.
da: Begrænsning af forbindelses antal nået.

en: Connection gracefully closed.
da: Forbindelsen blev yndefuldt lukket.

en: Connection invalid.
da: Forbindelsen er ugyldig.

en: Connection is active.
da: Forbindelsen er aktiv.

en: Connection is being made
da: Forbindelse etableres

en: Connection refused.
da: Forbindelse nægtet.

en: Connection unavailable.
da: Forbindelse utilgængelig.

en: Connection-specific DNS suffix
da: Forbindelsespecifikt DNS suffiks

en: Constraint Violation
da: Begrænsning overskredet

en: Contact:
da: Kontakt:

en: Contacts
da: Kontakter

en: Contains commands for accessing frequently used keys
da: Indeholder kommandoer for at få tilgang til nøgler som bruges ofte

en: Contains commands for creating new keys or values
da: Indeholder kommandoer for at oprette nye nøgler eller værdier

en: Contains commands for customizing the registry window
da: Indeholder kommandoer for at tilpasse registervinduet

en: Contains commands for editing values or keys
da: Indeholder kommandoer for at redigere værdier og nøgler

en: Contains commands for working with the whole registry
da: Indeholder kommandoer for at arbejde med hele registeret

en: Content
da: Indhold

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Context handle damaged.
da: Baggrunds handle ødelagt.

en: Continue work in progress.
da: Fortsættelse af arbejdet i gang.

en: Control ID not found.
da: Kontrol ID ikke fundet.

en: Control Panel
da: Kontrolpanel

en: Controls Alternate Background
da: Baggrund for skiftende controls

en: Controls Background
da: Kontrol baggrund

en: Controls Dark Shadow
da: Kontrol mørk skygge

en: Controls Debug Channels
da: Kontrollere Fejlsøgnings Kanaler

en: Controls Highlight
da: Markeret controls

en: Controls Light
da: Kontrol lys

en: Controls Shadow
da: Kontrol skygge

en: Controls Text
da: Kontrol tekst

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
da: Kontrollerer hvilke processorer processen kan køre på

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
da: Cookies
    Filer gemt på din computer af hjemmesider, som indeholder ting som bruger præferencer og login information.

en: Cop&yright:
da: &Ophavsret:

en: Copies
da: Kopier

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
da: Kopierer navnet af den valgte nøgle til udklipsholderen

en: Copy
da: Kopier

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
da: &Kopier &HTML objekt tag til klippebordet

en: Copy C&LSID to clipboard
da: Kopier C&LSID til klippebordet

en: Copy Program
da: Kopier program

en: Copy Shor&tcut
da: Kopier gen&vej

en: Copy files from:
da: Kopiere filer fra:

en: Copy manufacturer's files from:
da: Kopiere fabrikantens filer fra:

en: Copy program:
da: Kopier program:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
da: Kopier det valgte elements GUID til klippebordet

en: Copying Files...
da: Kopierer filer...

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
da: Kunne ikke kopiere «%1» til «%2»; fejlet med r/c %3!d!

en: Copyright 2000 Joshua Thielen
da: Ophavsret 2000 tilhører Joshua Thielen

en: Corrupt network connection profile.
da: Profilen for netværksforbindelse ødelagt.

en: Could not create or use window.
da: Kunne ikke oprette eller bruge vinduet.

en: Could not get handle to service control manager.
da: Kunne ikke kontakte tjenestebehandleren.

en: Could not get handle to service.
da: Kunne ikke kontakte tjenesten.

en: Could not open
da: Kunne ikke åbne

en: Could not open the file.
da: Kunne ikke åbne filen.

en: Could not save the file.
da: Kunne ikke gemme filen.

en: Could not stop service %1
da: Kunne ikke stoppe tjenesten «%1»

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
da: Kunne ikke oversætte det angivne Unix filnavn til et DOS filnavn.

en: Counter Sign
da: Bekræftelsesunderskrift

en: Country/Region
da: Land/område

en: Cr&eate Directory...
da: Opr&et mappe...

en: Create &Instance
da: Opret &instans

en: Create &Link
da: Opret &genvej

en: Create Control
da: Opret control

en: Create From File
da: Opret fra fil

en: Create Instance &On...
da: &Opret instans på...

en: Create New
da: Opret ny

en: Create New Folder
da: Opret ny mappe

en: Create New Task
da: Lav en ny opgave

en: Create Shor&tcut
da: Lav g&envej

en: Create an instance of the selected object
da: Opret en instans af det valgte objekt

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
da: Opret en instans av det valgte objekt på en bestemt maskine

en: Creation failed.
da: Åbning mislykkede.

en: Critical Extensions Only
da: Kun kritiske udvidelser

en: Cross CA Version
da: Kryds CA version

en: Cross-Certificate Distribution Points
da: Krydscertifikat fordelingspoint

en: Cross-encrypted LM password required.
da: Kryds krypteret LM password påkræves.

en: Cross-encrypted NT password required.
da: Kryds krypteret NT kodeord påkræves.

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
da: Kryptografisk meddelelses syntaks standard/PKCS #7 meddelelse (*.p7b)

en: Cu&t
da: &Klip

en: Cu&t	Ctrl+X
da: &Klip	Ctrl+X

en: Current &icon:
da: Gældende &ikon:

en: Current Date is %1
da: Nuværende dato er %1

en: Current Time is %1
da: Nuværende tid er %1

en: Current format:
da: Nuværende format:

en: Cursor size
da: Markør størrelse

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom Game
da: Brugerdefineret spil

en: Customize Toolbar
da: Tilpas Værktøjslinje

en: Cut
da: &Klip

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: D&isable all purposes for this certificate
da: Deakt&iver alle formål for dette certifikat

en: DATE shows or changes the system date.
da: DATE viser eller ændrer systemets dato.

en: DC not found.
da: DC ikke fundet.

en: DDE failure.
da: DDE fejl.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
da: DEL <filnavn> sletter en eller flere filer.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
da: DER-kodet binær X.509 (*.cer)

en: DHCP enabled
da: DHCP aktiveret

en: DIR lists the contents of a directory.
da: DIR viser indholdet af en mappe.

en: DLL not found.
da: DLL ikke fundet.

en: DLL overrides
da: DLL overstyringer

en: DNS Name=
da: DNS navn=

en: Data Bits
da: Databits

en: Data Encipherment
da: Data indkodning

en: Data type mismatch.
da: Datatype passer ikke.

en: Database does not exist.
da: Database eksisterer ikke.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Date deleted
da: Dato slettet

en: De&vice:
da: Enhed:

en: Debug Break
da: Fejlsøgningspause

en: Debug Channels
da: Fejlsøgningskanaler

en: Debug View
da: Fejlsøgningsvisning

en: Decipher Only
da: Kun dekrypter

en: Decoding Error
da: Dekodingsfejl

en: Default Interface Viewer
da: Standard grænseflade viser

en: Default Printer;
da: Standard printer;

en: Default Settings
da: Standard indstillinger

en: Default gateway
da: Standard gateway

en: Defaults
da: Standarder

en: Delete
da: Slet

en: Delete %1?
da: Slet %1?

en: Delete &files...
da: Slet &filer...

en: Delete browsing history
da: Slet historik

en: Delete group `%s'?
da: Slet gruppen '%s'?

en: Delete program `%s'?
da: Slet programmet '%s'?

en: Delete the private &key if the export is successful
da: Slet privat&nøglen, hvis eksporteringen er vellykket

en: Deletes the selection
da: Sletter markeringen

en: Delta CRL Indicator
da: Delta CRL indikator

en: Dependent services are running.
da: Afhængige tjenester kører.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop &size:
da: Skrivebord &størrelse:

en: Desktop Integration
da: Skrivebord integrering

en: Destination:
da: Mål:

en: Details
da: Detaljer

en: Determined by the program
da: Bestemt af programmet

en: Device
da: Enhed

en: Device already remembered.
da: Enheden er allerede husket.

en: Device does not exist.
da: Enheden eksistere ikke.

en: Device not partitioned.
da: Enhed ikke partitioneret.

en: Device removed.
da: Enhed fjernet.

en: Different service account.
da: Forskellige tjeneste-konti.

en: Digi&tal
da: &Digital

en: Digital Rights
da: Digitale rettigheder

en: Digital Signature
da: Digital signatur

en: DirectX Diagnostic Tool
da: DirectX diagnostiskværktøj

en: Direction
da: Retning

en: Directory Address
da: Katalogadresse

en: Directory Service Email Replication
da: Opslag service email replikering

en: Directory is not empty.
da: Mappen er ikke tom.

[ctx: Directory key]
en: D
da: M

en: Directory name invalid.
da: Mappe navnet er ugyldig.

en: Discipline error on RPC pipe.
da: Disciplin fejl på RPC rør.

en: Disclaimer
da: Ansvarsfraskrivelse

en: Disconnected
da: Forbindelse mistet

en: Disk full.
da: Diskens plads er opbrugt.

en: Disk is corrupt.
da: Disken er korrupt.

en: Display As Icon
da: Vis som ikon

en: Display program information, version number and copyright
da: Vis programinformation, versionsnummer og ophavsret

en: Display the viewer for the selected item
da: Åbn viseren for det valgte element

en: Displays Task Manager help topics
da: Viser hjælpeemner om opgavebehandleren

en: Displays information about each task
da: Viser information om hver opgave

en: Displays kernel time in the performance graphs
da: Viser kernetid i ydelsesgraferne

en: Displays program information, version number and copyright
da: Viser programinformation, versionnummer og ophavsret

en: Displays program information, version number, and copyright
da: Viser programinformation, versionnummer og ophavsret

en: Displays tasks by using large icons
da: Viser opgaver med store ikoner

en: Displays tasks by using small icons
da: Viser opgaver med små ikoner

en: Distribution Point Name
da: Distribution punkt navn

en: Do you want to continue anyway?
da: Vil du fortsætte alligevel?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
da: Vil du lukke din Wine session?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
da: Vil du simulere en genstart af Windows?

en: Do you wish to export the private key?
da: Ønsker du at eksportere privatnøglen?

en: Docu&ments
da: Doku&menter

en: Document
da: Dokument

en: Document Signing
da: Dokument underskriver

en: Documents
da: Dokumenter

en: Does not automatically update
da: Opdaterer ikke automatisk

en: Domain Component
da: Domæne komponent

en: Domain already exists.
da: Domæne eksisterer allerede.

en: Domain controller not found.
da: Domæne kontroller ikke fundet.

en: Domain limit exceeded.
da: Domæne begrænsning overskredet.

en: Domain trust information inconsistent.
da: Domæne tillids oplysninger i strid.

en: Don't show me th&is message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: Done
da: Færdig

en: DosSemMuxWait list invalid.
da: DosSemMuxWait listen er ugyldig.

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Downloading from %s...
da: Henter fra %s...

en: Downloading...
da: Henter...

en: Downloads
da: Nedhentninger

en: Dri&ves:
da: &Drev:

en: Drive is a JOIN target.
da: Drev er et JOIN mål.

en: Drive is already JOINed.
da: Drev er allerede JOINed.

en: Drive is already SUBSTed.
da: Drev er allerede erstattet.

en: Drive is busy.
da: Drev er optaget.

en: Drive is not JOINed.
da: Drev er ikke sammenkædet.

en: Drive is not SUBSTed.
da: Drev er ikke erstattet.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
da: Bogstav

en: Drive locked.
da: Drev låst.

en: Driver diagnostics
da: Driver diagnostik

en: Driver failure cannot be detected.
da: Driver fejl kan ikke blive opdaget.

en: Drives
da: Enheder

en: Dummy Signer
da: Dummy underskriver

en: Dump DisplayTree
da: Dump «FremvisningTræ»

en: Dump FormatCaches
da: Dump «FormatCache»

en: Dump LayoutRects
da: Dump «LayoutRects»

en: Dump Lines
da: Dump «Linjer»

en: Dump Tracking Info
da: Dump sporingsinformation

en: Dump Tree
da: Dump «Træ»

en: Duplex:
da: Retninger:

en: Duplicate domain or workgroup name.
da: Domæne eller arbejdsgruppens navn, findes allerede.

en: Duplicate endpoint.
da: Duplikere endpoint.

en: Duplicate network name.
da: Duplikere netværksnavnet.

en: Duplicate service name.
da: Dublet tjeneste navn.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
da: Dynamiske Link Biblioteker kan specificeres individuelt for enten indbygget (fra Wine) eller indfødt (taget fra Windows eller et program).

en: Dynlink from invalid ring.
da: Dynlink fra ugyldig ring.

en: E&xit
da: &Afslut

en: E&xit Task Manager
da: &Afslut opgavebehandleren

en: E&xit Windows
da: A&fslut Windows

en: E&xplore
da: U&dforsk

en: E&xtras
da: &Ekstra

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
da: «ECHO <streng> viser <streng>» på den gældende terminalenhed.
    
    «ECHO ON» forårsager at alle kommandoer i en batchfil vises på
    terminalenheden før de køres.
    
    «ECHO OFF» omvender effekten af en tidligere «ECHO ON» (ECHO er OFF som
    standard). «ECHO OFF»-kommandoen kan hindres fra at vises ved at pladsere
    et @-tegn foran den.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
da: ENDLOCAL afslutter en lokal ændring af miljø variable i en batcfil som blev
    startet af en foregående SETLOCAL.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
da: ERASE <filnavn> sletter en eller flere filer.

en: ERROR
da: FEJL

en: EXE %1 is marked invalid.
da: EXE %1 er markeret som ugyldig.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
da: EXIT afslutter gældende CMD og returnerer til operativsystemet eller det
    program CMD blev startet af.

en: Each CPU has its own history graph
da: Hver processor har sin egen graf

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
da: Hvert tegn er %1!u! pixel bred og %2!u! pixel høj

en: Echo is %1
da: Echo er %1

en: Edit Binary
da: Rediger binær

en: Edit DWORD
da: Rediger DWORD

en: Edit Debug &Channels...
da: &Rediger fejlsøgningskanaler...

en: Edit Multi-String
da: Rediger flerstrenget

en: Edit Override
da: Rediger overstyring

en: Edit String
da: Rediger streng

en: Edition
da: Version

en: Effects
da: Effekter

en: Element not found.
da: Indgang ikke fundet.

en: Email Address
da: E-mail adresse

en: Email Address=
da: E-mail adresse=

en: Embedded Windows System Component Verification
da: Indlejret windows system komponent verifikation

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
da: Anvend eksterne tilslutninge&r (kun Win95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
da: Aktiver kun følgende formål for dette certifikat:

en: Encipher Only
da: Kun krypter

en: Encoding Error
da: Kodnings fejl

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Encrypted Private Key
da: Krypteret privatnøgle

en: Encrypting File System
da: Krypteret filsystem

en: End Entity
da: Slutenhed

en: End Process &Tree
da: Afslu&t procestræ

en: End of file.
da: Slutningen af filen.

en: End of media.
da: Slutning af medie.

en: End of program
da: Afslutning af program

en: End of tape media.
da: Slut på bånd medier.

en: Endpoints not registered.
da: Endpoints er ikke registreret.

en: Enforce Certificate Chain Policy
da: Kræv certifikat kæde politik

en: Enhanced Key Usage
da: Forbedret nøgle brug

en: Enhanced key usage (property)
da: Udvidet nøgle brug (egenskab)

en: Enrollment CSP
da: Indskrivnings CSP

en: Enrollment Name Value Pair
da: Indskrivningsnavn værdi par

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
da: Sikrer software kom fra software udgiver
    Beskytter software fra ændring efter offentliggørelse

en: Ensures the identity of a remote computer
da: Sikrer identiteten af en fjern computer

en: Enter Network Password
da: Skriv netværkskodeord

en: Enter Password
da: Indtast kodeord

en: Enter new date:
da: Skriv ny dato:

en: Enter new time:
da: Skriv ny tid:

en: Enterprise Root OID
da: Virksomheds rod OID

en: Entire Network
da: Hele netværket

en: Entry already exists.
da: Indgangen findes allerede.

en: Entry not found.
da: Indgang ikke fundet.

en: Enumeration value out of range.
da: Opregnings værdi uden for intervallet.

en: Environment variable %1 not defined
da: Miljøvariable %1 er ikke defineret

en: Environment variable not found.
da: Miljøvariabel ikke fundet.

en: Error
da: Fejl

en: Error converting object to primitive type
da: Fejl ved konvertering af objekt til primitiv type

en: Error during creation of a new folder
da: Fejl ved oprettelse af ny mappe

en: Error in use of filename wildcards.
da: Fejl i brugen af jokertegn i filnavne.

en: Error reading `%s'.
da: Fejl ved læsning af '%s'.

en: Error setting signal handler.
da: Fejl ved indstilling af signal handler.

en: Error while reading the help file `%s'
da: Fejl ved indlæsning af filen `%s'

en: Error while selecting new font.
da: Fejl ved valg af ny skrifttype.

en: Error writing `%s'.
da: Fejl ved skrivning til '%s'.

en: Error: Could not find process "%1".
da: Fejl: Kunne ikke finde processen «%1».

en: Error: Invalid command line parameter specified.
da: Fejl: Ugyldig kommando linje parametre.

en: Error: Invalid option '%c'.
da: Fejl: Ugyldig valgmulighed '%c'.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
da: Fejl: En af valgmulighederne /im eller /pid skal angives.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
da: Fejl: Valgmulighed %1 forventer et kommando linje parameter.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
da: Fejl: Valgmulighederne /im og /pid kan ikke bruges samtidigt.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
da: Fejl: Proces selv-afslutning er ikke tilladt.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
da: Fejl: At sætte systemets maskinnavn er ikke muligt med hostname værktøjet.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
da: Fejl: Kunne ikke nummere process listen.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
da: Fejl: Kunne ikke afslutte processen «%1».

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
da: Fejl: Ukendt eller ugyldig kommando linje parametre.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
da: Fejl: Ukendt eller ugyldig kommandolinje parametrer angivet

en: Error;
da: Fejl;

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
da: Der opstod fejl i mere end en enhed. Angiv hver kommando og enhed separat for at finde ud hvilke enheder som forårsagede fejlen.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
da: Begivenheds tæller for DosMuxSemWait forkert.

en: Event log can't start.
da: Begivenheds loggen kunne ikke starte.

en: Event log file changed.
da: Begivenheds log filen skiftet.

en: Event log file corrupt.
da: Begivenheds log filen er korrupt.

en: Event log file full.
da: Begivenheds log filen er fuld.

en: Exceeded commitment limit.
da: Overskredet engagement grænse.

en: Exception in service.
da: Undtagelse i tjeneste.

en: Exclusive semaphore already owned.
da: Eksklusiv semafor er allerede tildelt ejer.

en: Executable files (*.exe)
da: Program Filer (*.exe)

en: Execute Program
da: Kør program

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
da: Kørsel af afinstalleringskommandoen '%s' fejlede, måske er det på grund af en manglende programfil.
    Vil du fjerne afinstalleringsartiklen fra registerdatabasen?

en: Existing &overrides:
da: Eksisterende &overstyringer:

en: Exit
da: Afslut

en: Exits the Task Manager application
da: Afslutter Opgavebehandleren

en: Expected '('
da: Forventet '('

en: Expected ')'
da: Forventet ')'

en: Expected ';'
da: Forventet ';'

en: Expert
da: Ekspert

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Export Filename
da: Eksporter filnavn

en: Export Format
da: Eksporter format

en: Export Private Key
da: Eksporter privatnøgle

en: Export Registry File
da: Eksporter registreringsdatabasefil

en: Export keys
da: Eksporter nøgler

en: Export registry
da: &Eksporter registreringsdatabase

en: Exports all or part of the registry to a text file
da: Eksporterer hele eller dele af registreringsdatabasen til en tekstfil

en: Extended attribute access denied.
da: Udvidet attribut adgang nægtet.

en: Extended attribute file corrupt.
da: Forlænget attributliste, fil korrupt.

en: Extended attribute list inconsistent.
da: Forlænget attributliste inkonsekvent.

en: Extended attribute table full.
da: Forlænget attributliste, tabel fuld.

en: Extended attributes didn't fit.
da: Forlænget attributliste, passede ikke.

en: Extended attributes not supported.
da: Forlænget attributlister er ikke understøttet.

en: Extended error.
da: Udvidet fejl.

en: Extensions Only
da: Kun udvidelser

en: F&orward
da: &Frem

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
da: F&uldskærm	Ctrl+Shift+S

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
da: FTYPE viser eller ændrer åbnings kommandoer tilknyttet en fil type.
    
    Syntaks: FTYPE [filtype[=[åbnings kommando]]]
    
    Uden parametre vises filtyper for hvilken en åbnings kommando allerede er
    defineret. Hvis brugt med kun en filtype, vises den tilknyttede åbnings
    kommando streng, hvis der en.
    Angives ingen åbnings kommando efter lighedstegnet fjernes åbnings
    kommandoen der er tilknyttet den angivne fil type.

en: Failed during reading of '%1'
da: Kunne ikke læse «%1»

en: Failed to load the RichEdit library.
da: Kunne ikke indlæse RichEdit-biblioteket.

en: Failed to open '%1'
da: Kunne ikke åbne «%1»

en: Failed to open installation log file.
da: Kunne ikke åbne installationslogfil.

en: Failed to open the patch package.
da: Kunne ikke åbne patch pakken.

en: False
da: Falsk

en: Fastest Times
da: Bedste tider

en: Fastest times
da: Bedste tider

en: Favor&ites
da: Favor&itter

en: Favorites
da: Favoritter

en: Feed paper manual;
da: Indsæt papir manuelt;

en: Fi&nd What:
da: &Find hvad:

en: Field
da: Felt

en: File
da: Fil

en: File &Name:
da: &Filnavn:

en: File &name:
da: &Filnavn:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
da: Filen '%s' findes ikke.
    
    Ønsker du at oprette en ny fil?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
da: Filen '%s' er blevet ændret.
    
    Vil du gemme ændringerne?

en: File Format
da: Fil format

en: File Recovery
da: Fil genoprettelse

en: File `%s' exists. Not overwritten.
da: Filen '%s' fandtes allerede, og blev ikke overskrevet.

en: File already exists.
da: Filen eksistere allerede.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
da: Filen findes allerede.
    Vil du erstatte den?

en: File association missing for extension %1
da: Manglende filtilknytning for endelsen %1

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
da: Filen ser ikke ud til at være et gyldig OLE modul. Kunne ikke registrere OLE kontrol.

en: File does not exist
da: Filen eksisterer ikke

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
da: Filen eksisterer ikke.
    Vil du oprette filen?

en: File exists.
da: Filen eksisterer.

en: File has a user-mapped section.
da: Filen har en bruger-kortlagt sektion.

en: File invalid.
da: Fil ugyldig.

en: File name is too long.
da: Filnavnet er for langt.

en: File name:
da: &Filnavn:

en: File not found
da: Filen Kunne ikke findes

en: File not found.
da: Filen blev ikke fundet.

en: File or directory corrupt.
da: Fil eller mappe er korrupt.

en: File to Import
da: Fil at importere

en: File type
da: Filtype

en: File:
da: Fil:

en: File: [1]
da: Fil: [1]

en: Filemark detected.
da: Filemark opdaget.

en: Files Needed
da: Mangler Filer

en: Files of &type:
da: Fil&type:

en: Files of type:
da: Filer af type:

en: Files on Camera
da: Filer på kamera

en: Filter Error
da: Filter fejl

en: Filter by&...
da: Filtrer efter '&'...

en: Financial Information=
da: Finansielle informationer=

en: Find &next	F3
da: Søg efter &næste	F3

en: Find Ne&xt	F3
da: Find &næste	F3

en: Find in:
da: Find i:

en: Finds a text string in a key, value or data
da: Finder en tekststreng i en nøgle, værdi eller data

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
da: Forsætter søgningen

en: Finish
da: Færdig

en: Finished searching the document.
da: Færdig med at søge i dokumentet.

en: First line
da: Første linje

en: Floating-point divide-by-zero.
da: Flydende tal divideret med nul.

en: Floating-point overflow.
da: Flydende tal overløb.

en: Floating-point underflow.
da: Flydende tal underløb.

en: Floppy ID address mark not found.
da: Floppy ID adresse mærke ikke fundet.

en: Floppy disk
da: Diskettedrev

en: Floppy registers inconsistent.
da: Floppy registre inkonsekvente.

en: Floppy reports wrong cylinder.
da: Floppy rapportere forkert cylinder.

en: Flow Control
da: Flowcontrol

en: Folder
da: Mappe

en: Folder:
da: Mappe:

en: Folder: [1]
da: Mappe: [1]

en: Folders
da: Mapper

en: Font
da: Skrifttyper

en: Font St&yle:
da: &Typografi:

en: Font: [1]
da: Skrifttypenavn: [1]

en: Fonts
da: Skrifttype

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
da: Tving opgavebehandleren til at opdatere nu, uanset opdateringsfrekvens

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
da: Form data
    Brugernavne og andet information du har indtastet i former.

en: Forward
da: Frem

en: Freshest CRL
da: Nyeste CRL

en: Friendly Name
da: Venlig navn

en: Friendly name
da: Venlig navn

en: From group:
da: Fra gruppe:

en: Fuchsia
da: Violet

en: Full &Path:
da: &Fuld sti:

en: Full Frames (Uncompressed)
da: Fulde billeder (ukomprimeret)

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Function could not be called.
da: Funktion kunne ikke kaldes.

en: Function expected
da: Funktion forventet

en: Function failed.
da: Funktion fejlede.

en: GDI Objects
da: GDI Objekter

en: General
da: Generel fejl

en: General failure.
da: General fiasko.

en: Generic access types not mapped.
da: Generisk adgangs typer, ikke kortlagt.

en: Get CRL
da: Hent CRL

en: Get Certificate
da: Hent certifikat

en: Given Name
da: Givet navn

en: Global-only hook procedure.
da: Global-kun hook procedure.

en: Go to today
da: Gå til i dag

en: Graphics
da: Grafik

en: Gray
da: Grå

en: Gray Text
da: Grå tekst

en: Greek
da: Græsk

en: Green
da: Grøn

en: Group already exists.
da: Gruppen eksistere allerede.

en: Group is built-in.
da: Gruppen er indbygget.

en: Group is primary for user.
da: Gruppen er primær for brugeren.

en: Group member not found.
da: Gruppemedlem blev ikke fundet.

en: Group typeinfos by kind
da: Sorter typeinfo efter type

en: Grouped by Component Category
da: Sorter efter komponent kategori

en: H&eight:
da: H&øjde:

en: H&idden
da: Sk&jult

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
da: HELP <kommando> viser en kort hjælp om emnet.
    HELP uden argumenter viser alle CMD indbyggede kommandoer.

en: HTML Document
da: HTML dokument

en: Hard disk operation failed.
da: Harddisk operation mislykkedes.

en: Hard disk recalibrate failed.
da: Harddisk genkalibrering mislykkedes.

en: Hard disk reset failed.
da: Harddisk reset mislykkedes.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
da: Du har slået Caps Lock til, dette kan være årsagen til at du indtaster kodeordet forkert.
    
    Tryk på Caps Lock tasten for at slå det fra før du indtaster dit kodeord.

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Help
da: Hjælp

en: Help files (*.hlp)
da: Hjælpe filer (*.hlp)

en: Help not available.
da: Hjælp er ikke tilgængelig.

en: Help topics:
da: Hjælp emner:

en: Hide
da: Skjul

en: Hide &Tabs
da: Skjul &faner

en: Hide the Task Manager when it is minimized
da: Skjul opgavebehandleren når den minimeres

en: High
da: &Høj

en: History
da: Historie

en: History
    List of websites you have accessed.
da: Historie
    Liste af hjemmesider du har besøgt.

en: Home page
da: Startside

en: Hook procedure needs module handle.
da: Hook procedure skal bruge modul handle.

en: Hook procedure not installed.
da: Hook procedure ikke installeret.

en: Hook type not allowed.
da: Kæde type ikke tilladt.

en: Host unreachable.
da: Host er ikke tilgængelig.

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Hot Tracked Item
da: Markeret element

en: Hotkey already registered.
da: Genvejstast findes allerede.

en: Hotkey not registered.
da: Genvejstest ikke registret.

en: Hyperlink Information
da: Information om Hyperlink'et

en: I&ndex
da: I&ndeks

en: I&ntended purpose:
da: &Bestemt formål:

en: I/O Active;
da: I/O Aktiv;

en: I/O Other
da: I/O Andet

en: I/O Other Bytes
da: I/O Andre Bytes

en: I/O Read Bytes
da: I/O Læste Bytes

en: I/O Reads
da: I/O Læsninger

en: I/O Write Bytes
da: I/O Skrevet Bytes

en: I/O Writes
da: I/O Skrivninger

en: I/O bus reset.
da: I/O bus nulstillet.

en: I/O device error.
da: I/O enheds fejl.

en: I/O operation aborted.
da: I/O operation afbrudt.

en: I/O to registry failed.
da: I/O til registreringsdatabasen fejlet.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
da: IF bruges til at køre en kommando på betingelser.
    
    Brug: IF [NOT] EXIST filnavn kommando
          IF [NOT] streng1==streng2 kommando
          IF [NOT] ERRORLEVEL nummer kommando
    
    I kommando form nummer to skal streng1 og streng2 omsluttes af dobbelte
    anførselstegn. Der skeldnes ikke mellem store og små bogstaver.

en: IOPL not enabled.
da: IOPL er ikke aktiveret.

en: IP Address=
da: IP adresse=

en: IP address
da: IP adresse

en: IP routing enabled
da: IP routing aktiveret

en: IP security IKE intermediate
da: IP sikkerhed IKE mægler

en: IP security end system
da: IP sikkerheds slutsystem

en: IP security tunnel termination
da: IP sikkerheds tunnel terminering

en: IP security user
da: IP sikkerheds bruger

en: IPersist Interface Viewer
da: Grænseflade viser for IPersist

en: IPersistStream Interface Viewer
da: Grænseflade viser for IPersistStream

en: ITypeLib viewer
da: ITypeLib viser

en: Icon files
da: Ikon filer

en: Icons (*.ico)
da: Ikoner (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
da: Hvis dette problem ikke er til stede under Windows, og det endnu ikke er blevet rapporteret, så kan du gemme den detaljerede information til en fil ved brug af "Gem som" knappen. Derefter <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">indsend en fejlrapport</a> og vedhæft filen til rapporten.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
da: Hvis du vælger at eksportere privatnøglen, vil du blive spurgt om et kodeord for at beskytte privatnøglen på en senere side.

en: Ill-formed password.
da: Ill-formet kodeord.

en: Illegal assignment
da: Ulovlig tildeling

en: Image Name
da: Procesnavn

en: Implementation
da: Implementering

en: Import All
da: Importer alt

en: Import Registry File
da: Importer registreringsdatabasefil

en: Import Selected
da: Importer valgte

en: Imports a text file into the registry
da: Importerer en tekstfil ind i registreringsdatabasen

en: In-process &handler
da: Ind-proces bearbejder

en: Inactive Border
da: Inaktiv kant

en: Inactive Title Bar
da: Inaktiv titellinje

en: Inactive Title Bar Gradient
da: Gradient for Inaktiv titellinje

en: Inactive Title Text
da: Inaktiv titeltekst

en: Inappropriate Authentication
da: Upassende godkendelse

en: Inappropriate Matching
da: Upassende sammenligning

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
da: Inkluder alle certifikater i certifikat stilisten hvis muligt

en: Include all certificates in certificate path
da: Inkluder alle certifikater i certifikatsti

en: Incompatible revision levels.
da: Inkompatible revisions niveauer.

en: Incomplete RPC send.
da: Ufuldstændig RPC afsendelse.

en: Incomplete name.
da: Ufuldstændigt navn.

en: Incorrect alignment.
da: Forkert tilpasning.

en: Incorrect network address.
da: Forkert netværksadresse.

en: Increased
da: Øget

en: Indentation
da: Indryk

en: Index
da: Indeks

en: Index is missing.
da: Indeks mangler.

en: Index range error
da: Fejl i indeksrækkeviden

en: Index/Inode
da: Indeks/Inode

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
da: Uendelig løkke i flytnings kæden i %1.

en: Information Not Available
da: Information ikke tilgængelig

en: Inherited Interfaces
da: Arvet grænseflade

en: Initializing;
da: Klargører;

en: Initials
da: Initialer

en: Input device:
da: Input enhed:

en: Insert Object
da: Indsæt objekt

en: Insert a new %s object into your document
da: Indsæt nyt %s objekt i dokumentet

en: Insert disk for drive %1.
da: Indsæt disken til drevet %1.

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
da: Indsæt filens indhold som objekt ind i dokumentet, så du kan aktivere det med programmet som har lavet det.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
da: Indsæt fabrikantens installation disk, og
    sørg derefter for at korrekte drev er valgt nedenfor

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
da: Indsætter et billede af udklipsholderen i dokumentet. Billedet kobles til kildefilen så ændringer også sker i dokumentet .

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
da: Indsætter en genvej, som peger på placeringen af indholdet i udklipsholderen. Genvejen kobles til kildefilen så ændringer også sker i dokumentet.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
da: Indsætter indholdet fra klippebordet ind i dokumentet som %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
da: Indsætter indholdet fra udklipsholderen ind i dokumentet som %s. Data er koblet til kildefilen så ændringer også sker i dit dokument.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
da: Indsætter indholdet fra udklipsholderen ind i dokumentet, så du kan aktivere det med %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
da: Indsætter indholdet fra udklipsholderen ind i dokumentet, så du kan aktivere det med %s. Det vil blive vist som et ikon.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
da: Indsætter indholdet fra udklipsholderen ind i dokumentet.

en: Install/Uninstall
da: Installer/Fjern

en: Installation aborted by user.
da: Installation afbrudt af bruger.

en: Installation already running.
da: Installationen kører allerede.

en: Installation failure.
da: Installations fejl.

en: Installation language not supported.
da: Installations sprog er ikke understøttet.

en: Installation package failed to open.
da: Installationspakke kunne ikke åbne.

en: Installation package is invalid.
da: Installations pakke er ugyldig.

en: Installation package rejected.
da: Installations pakke afvist.

en: Installation platform not supported.
da: Installations platform er ikke understøttet.

en: Installation programs
da: Installationsprogrammer

en: Installation source is missing.
da: Installationskilde mangler.

en: Installation suspended.
da: Installation på pause.

en: Installation transform failed to apply.
da: Installations transformering blev ikke tilføjet.

en: Installer not used.
da: Installation ikke brugt.

en: Installer service failed.
da: Installer service fejlede.

en: Installer user interface failed.
da: Installer bruger interface fejlede.

en: Installing...
da: Installerer...

en: Insufficient Rights
da: Manglende rettigheder

en: Insufficient buffer.
da: Utilstrækkelig buffer.

en: Int24 failure.
da: Int24 fejl.

en: Interactive window station required.
da: Interaktiv vindues station krævet.

en: Interface
da: Grænseflade

en: Interface not found.
da: Interface ikke fundet.

en: Interfaces
da: Grænseflade

en: Intermediate Certification Authorities
da: Mellemliggende certifikation myndigheder

en: Internal database corruption.
da: Intern database korruption.

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: Internal security DB error.
da: Intern sikkerhedsdatabase fejl.

en: Internet Settings
da: Internet indstillinger

en: Interrupted by user;
da: Stoppet af brugeren;

en: Invalid ACL.
da: Ugyldig ACL.

en: Invalid Credentials
da: Ugyldige kreditiver

en: Invalid DLL.
da: Ugyldig DLL.

en: Invalid DN Syntax
da: Ugyldig DN syntaks

en: Invalid DWP handle.
da: Ugyldig DWP handle.

en: Invalid EXE signature in %1.
da: Ugyldig EXE signatur i %1.

en: Invalid GW command.
da: Ugyldig GW kommando.

en: Invalid ID authority.
da: Ugyldigt ID myndighed.

en: Invalid IOCTL.
da: Ugyldig IOCTL.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
da: Ugyldig LB_SETCOUNT sendt.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
da: Ugyldig MCI enheds ID. Brug ID'et som returneres når MCI-enheden åbnes.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
da: Ugyldig MinAllocSize i %1.

en: Invalid Option
da: Ugyldigt Valg

en: Invalid RPC protocol sequence.
da: Ugyldig RPC-protokol sekvens.

en: Invalid SEGDPL in %1.
da: Ugyldig SEGDPL i %1.

en: Invalid SID.
da: Ugyldig SID.

en: Invalid SPI parameter.
da: Ugyldig SPI parameter.

en: Invalid ShowWin command.
da: Ugyldig ShowWin kommando.

en: Invalid Syntax
da: Ugyldig syntaks

en: Invalid accelerator table handle.
da: Ugyldig accelerator tabel handle.

en: Invalid access.
da: Ugyldig adgang.

en: Invalid account name.
da: Ugyldigt konto navn.

en: Invalid address.
da: Ugyldig adresse.

en: Invalid array bounds.
da: Ugyldige array-grænser.

en: Invalid asynchronous RPC call.
da: Ugyldig asynkron RPC kald.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
da: Ugyldig asynkron RPC handle.

en: Invalid at interrupt time.
da: Ugyldig ved interrupt tid.

en: Invalid authentication identity.
da: Ugyldig godkendelsesidentitet.

en: Invalid binding.
da: Ugyldig tilknytning.

en: Invalid block length.
da: Ugyldig blok længde.

en: Invalid block.
da: Ugyldig blok.

en: Invalid character
da: Ugyldig karakter

en: Invalid character(s) in path
da: Der er et eller flere Ugyldige tegn i stien

en: Invalid combo box message.
da: Ugyldig kombinationsboks besked.

en: Invalid command line.
da: Ugyldig kommando linje.

en: Invalid computer name.
da: Ugyldigt computer navn.

en: Invalid cursor handle.
da: Ugyldig markør handle.

en: Invalid data type.
da: Ugyldig data type.

en: Invalid data.
da: Ugyldig data.

en: Invalid device name.
da: Ugyldig enheds navn.

en: Invalid domain name.
da: Ugyldigt domænenavn.

en: Invalid domain role.
da: Ugyldig domæne rolle.

en: Invalid domain state.
da: Ugyldig domæne tilstand.

en: Invalid drive.
da: Ugyldigt drev.

en: Invalid driver.
da: Ugyldig driver.

en: Invalid edit height.
da: Ugyldig edit højde.

en: Invalid endpoint format.
da: Ugyldigt endpoint format.

en: Invalid entry.
da: Ugyldig indgang.

en: Invalid environment.
da: Ugyldigt systemmiljø.

en: Invalid event name.
da: Ugyldigt begivenheds navn.

en: Invalid extended attribute handle.
da: Ugyldig forlænget attributliste håndtag.

en: Invalid extended attribute name.
da: Ugyldigt forlænget attributnavn.

en: Invalid field.
da: Ugyldig felt.

en: Invalid filter procedure.
da: Ugyldig filter procedure.

en: Invalid flag number.
da: Ugyldigt flag nummer.

en: Invalid flags.
da: Ugyldig flag.

en: Invalid form name.
da: Ugyldig form navn.

en: Invalid form size.
da: Ugyldig form størrelse.

en: Invalid function.
da: Ugyldig funktion.

en: Invalid group attributes.
da: Ugyldige gruppe attributter.

en: Invalid group name.
da: Ugyldigt gruppenavn.

en: Invalid handle operation.
da: Ugyldig handlingsoperation.

en: Invalid handle state.
da: Ugyldig handle stadie.

en: Invalid handle.
da: Ugyldig handling.

en: Invalid hook filter.
da: Ugyldig hook filter.

en: Invalid hook handle.
da: Ugyldig hook handle.

en: Invalid icon handle.
da: Ugyldig ikon handle.

en: Invalid index.
da: Ugyldigt indeks.

en: Invalid key.
da: Ugyldig nøgle.

en: Invalid keyboard handle.
da: Ugyldig tastatur handle.

en: Invalid level.
da: Ugyldigt niveau.

en: Invalid list box message.
da: Ugyldig liste boks besked.

en: Invalid logon hours.
da: Ugyldig antal af logon timer.

en: Invalid logon type.
da: Ugyldig login type.

en: Invalid member.
da: Ugyldigt medlem.

en: Invalid menu handle.
da: Ugyldig menu handle.

en: Invalid message box style.
da: Ugyldig meddelelses boks stil.

en: Invalid message destination.
da: Ugyldig destination for besked.

en: Invalid message name.
da: Ugyldigt navn for besked.

en: Invalid message.
da: Ugyldig besked.

en: Invalid module type for %1.
da: Ugyldig modul type for %1.

en: Invalid monitor handle.
da: Ugyldig skærm handle.

en: Invalid name syntax.
da: Ugyldig navne syntaks.

en: Invalid name.
da: Ugyldigt navn.

en: Invalid network address family.
da: Ugyldig netværksadresse familie.

en: Invalid network address.
da: Ugyldig netværksadresse.

en: Invalid network name.
da: Ugyldigt netværksnavn.

en: Invalid network options.
da: Ugyldige netværksindstillinger.

en: Invalid network provider name.
da: Ugyldigt netværksudbyder navn.

en: Invalid number format.
da: Ugyldigt talformat.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
da: Ugyldigt antal parametre; brug «xcopy /?» for hjælp

en: Invalid object resolver set.
da: Ugyldig objekt afklaring sat.

en: Invalid object.
da: Ugyldig objekt.

en: Invalid oplock message received.
da: Ugyldig oplock besked modtaget.

en: Invalid ordinal for %1.
da: Ugyldig ordinal for %1.

en: Invalid owner.
da: Ugyldig ejer.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
da: Ugyldigt parameter «%1»; brug «xcopy /?» for hjælp

en: Invalid parameter.
da: Ugyldig parameter.

en: Invalid password.
da: Ugyldig kodeord.

en: Invalid patch package.
da: Ugyldigt patch pakke.

en: Invalid pipe object.
da: Ugyldig rør objekt.

en: Invalid pixel format.
da: Ugyldigt pixel format.

en: Invalid primary group.
da: Ugyldig primær gruppe.

en: Invalid printer command.
da: Ugyldig printer kommando.

en: Invalid printer name.
da: Ugyldigt printer navn.

en: Invalid printer state.
da: Ugyldig printer tilstand.

en: Invalid priority.
da: Ugyldig prioritet.

en: Invalid procedure call or argument
da: Ugyldig procedure kald eller argument

en: Invalid query syntax.
da: Ugyldig forespørgelse syntaks.

en: Invalid scrollbar range.
da: Ugyldig rullebjælke omkreds.

en: Invalid security descriptor.
da: Ugyldig sikkerhed deskriptor.

en: Invalid segment number.
da: Ugyldigt segments nummer.

en: Invalid separator file.
da: Ugyldig separator fil.

en: Invalid server state.
da: Ugyldig server tilstand.

en: Invalid service account.
da: Ugyldig tjeneste konto.

en: Invalid service control.
da: Ugyldig tjeneste kontrol.

en: Invalid service lock.
da: Ugyldig tjeneste lås.

en: Invalid service name.
da: Ugyldigt service navn.

en: Invalid share name.
da: Ugyldigt delingsnavn.

en: Invalid signal number.
da: Ugyldig signal nummer.

en: Invalid starting code segment for %1.
da: Ugyldig start kode segment for %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
da: Ugyldig start stak segment for %1.

en: Invalid string UUID.
da: Ugyldig streng UUID.

en: Invalid string binding.
da: Ugyldig streng tilknytning.

en: Invalid sub authority.
da: Ugyldig sub myndighed.

en: Invalid table.
da: Ugyldig tabel.

en: Invalid tag.
da: Ugyldigt tag.

en: Invalid target handle.
da: Ugyldig mål handle.

en: Invalid thread ID.
da: Ugyldig tråd ID.

en: Invalid time.
da: Ugyldig tid.

en: Invalid timeout value.
da: Ugyldig udløbs tid.

en: Invalid transaction state.
da: Ugyldig transaktions tilstand.

en: Invalid use of direct access handle.
da: Forkert brug af direkte adgang til handle.

en: Invalid user buffer.
da: Ugyldig bruger buffer.

en: Invalid verify switch.
da: Ugyldigt bekræftelses skift.

en: Invalid version option.
da: Ugyldigt versions valg.

en: Invalid window handle.
da: Ugyldig vindues handle.

en: Invalid workstation.
da: Ugyldig arbejdsstation.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
da: Er «%1» et filnavn eller mappe
    på destinationen?
    (F - Fil, K - Mappe)

en: Is Leaf
da: Er blad

en: Issued By
da: Udstedt af

en: Issued To
da: Udstedt til

en: Issued by:
da: Udstedt af:

en: Issued to:
da: Udstedt til:

en: Issuer
da: Udsteder

en: Issuer &Statement
da: Udstedererklæring

en: Issuer Alternative Name
da: Udsteder alternativt navn

en: Issuing Distribution Point
da: Udstedende distributions punkt

en: It&em:
da: &Element:

en: Italic
da: Kursiv

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
da: Gentaget data overskrider 64k i %1.

en: JScript object expected
da: JScript objekt forventet

en: Japanese
da: Japansk

en: Journal hook already set.
da: Journal hook allerede sat.

en: Kernel memory (K)
da: Kerne hukommelse (K)

en: Key Agreement
da: Nøgle aftale

en: Key Attributes
da: Nøgle attributter

en: Key Compromise
da: Nøgle kompromiteret

en: Key Encipherment
da: Nøgle indkodning

en: Key Pack Licenses
da: Nøgle pakke licens

en: Key Recovery
da: Nøgle genskabelse

en: Key Recovery Agent
da: Nøgle rednings agent

en: Key Usage
da: Nøgle brug

en: Key Usage Restriction
da: Nøgle anvendelsesbegrænsning

en: Key deleted.
da: Nøgle slettet.

en: KeyID=
da: Nøgle ID=

en: Keys
da: Nøgler

en: L&andscape
da: L&andskab

en: L&eft:
da: &Venstre:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
da: LABEL bruges til at navngive et drev.
    
    Syntaks: LABEL [drev:]
    Kommandoen vil bede om det nye volumenavn for drevet.
    Du kan vise et drevs volumenavn med VOL-kommandoen.

en: LAN Connection
da: Lokal netværksforbindelse

en: LUIDs exhausted.
da: LUIDs opbrugt.

en: Label not found
da: Etiket ikke fundet

en: Label redefined
da: Etiket omdefineret

en: Lar&ge Icons
da: &Store ikoner

en: Large
da: Stor

en: Last Change:
da: Sidst ændret:

en: Left
da: Venstrestillet

en: Left Edge
da: Venstre kant

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Libraries (*.dll)
da: Biblioteker (*.dll)

en: License Server Verification
da: Licens server verifikation

en: License quota exceeded.
da: Licens kvote overskrevet.

en: Lifetime Signing
da: Livstid underskrift

en: Limit
da: Grænse

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
da: Linje i batchfil muligvis forkortet. Bruger:

en: Line up Icons
da: A&rranger ikoner i forhold til gitter

en: Line wrapping
da: Linjeombrydning

en: Links
da: Genveje

en: Links to
da: Link til

en: List
da: Liste

en: List Files of &Type:
da: &Oversigt over filer af type:

en: List box ID not found.
da: Liste boks ID ikke fundet.

en: Load order
da: Indlæsningsrækkefølge

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
da: LoadTypeLib( %1 ) fejlede ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
da: Indlæser detaljeret information. Vent venligst...

en: Local Error
da: Lokal fejl

en: Local Monitor
da: Lokal overvåger

en: Local Port
da: Lokal port

en: Local group already exists.
da: Lokale gruppen eksisterer allerede.

en: Local hard disk
da: Lokal harddisk

en: Local user session key.
da: Lokal bruger sessionsnøgle.

en: Locality
da: Lokalitet

en: Location
da: Placering

en: Location:
da: Placering:

en: Lock failed.
da: Låsning fejlet.

en: Lock violation.
da: Låsningsfejl.

en: Login time restriction.
da: Tidsbegrænsning for log ind.

en: Login workstation restriction.
da: Arbejdsstation begrænsninger for log ind.

en: Logon failure.
da: Login fejl.

en: Logon session ID collision.
da: Login session ID kollision.

en: Logon session ID exists.
da: Logon sessions ID eksisterer.

en: Logon type not granted.
da: Login type blev ikke tildelt.

en: Logon unsuccessful
da: Tilslutning fejlede

en: Look &in:
da: Kig &i:

en: Loop Detected
da: Løkke opdaget

en: Loop while handling referrals
da: Løkke under håndtering af henvisninger

en: Low
da: &Lav

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
da: &Lysstyrke:

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
da: MD <mappe> er den korte form af MKDIR. Den laver en mappe.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
da: MKDIR <mappe> laver en mappe.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
da: MORE lader dig bladre gennem indhold af filer eller inddata fra et rør.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
da: MOVE flytter en fil eller mappe til et nyt sted indenfor filsystemet.
    
    Hvis elementet som flyttes er en mappe, så flyttes filerne og undermapperne
    i den også.
    
    MOVE fejler hvis den gamle og nye pladsering har forskellige drevbogstaver.

en: Ma&ximize
da: Ma&ksimer

en: Machine type mismatch.
da: Maskintype passer ikke.

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
da: Mail afsendelsen mislykkede, da du ikke har en MAPI mail-klient installeret.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
da: Vær sikker på at dit brugernavn
    og kodeord er korrekt.

en: Mapping
da: Peger på

en: Margins (millimeters)
da: Margener (millimetre)

en: Margins [inches]
da: Margener [tommer]

en: Margins [mm]
da: Margener [mm]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
da: Margenen overlapper eller er uden for papirets kanter.
    Genindtast Margin.

en: Maroon
da: Mørkerød

en: Mask=
da: Maske=

en: Match &Case
da: Forskel på store/små &bogstaver

en: Match &Whole Word Only
da: &Kun hele ord

en: Max system-wide thread count reached.
da: Maks total system trådantal nået.

en: Maximizes the windows
da: Maksimerer vinduerne

en: Maximum calls too low.
da: Maksimum antal af kald er sat for lavt.

en: Media changed.
da: Medie skiftet.

en: Medium
da: Mellem

en: Meets Criteria=
da: Møder kriterier=

en: Mem Delta
da: Hukommelse delta

en: Mem Usage
da: Hukommelse forbrug

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
da: Hukommelses forbrug: %1!u!KB / %2!u!KB

en: Mem usage
da: Hukommelsesforbrug

en: Memory Monitor
da: Hukommelsesovervåger

en: Memory Usage &Delta
da: Hukommelsesforbrug &delta

en: Memory trashed.
da: Problem med hukommelsen.

en: Memory usage history
da: Historik for hukommelsesforbrug

en: Menu Background
da: Menubaggrund

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: Menu Highlight
da: Markeret menu

en: Menu Text
da: Menutekst

en: Menu item not found.
da: Menupunkt ikke fundet.

en: Message
da: Meddelelse

en: Message 0x%1 not found in file %2.
da: Beskeden 0x%1 blev ikke fundet i filen %2.

en: Message Box Text
da: Meldingsvinduestekst

en: Message Digest
da: Besked kontrolsum

en: Message can only be used in synchronous calls.
da: Besked kan kun bruges i synkrone kald.

en: Mi&nimize
da: Mi&nimer

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
da: Microsoft serialiseret certifikat lager (*.sst)

en: Microsoft Time Stamping
da: Microsoft tidsstempling

en: Microsoft Trust List Signing
da: Microsoft tillids liste signering

en: Mines
da: Miner

en: Minimizes the windows
da: Minimerer vinduerne

en: Mixed
da: Blandet

en: Modified
da: Modificeret

en: Modifies the value's data
da: Ændrer værdiens data

en: Module not found.
da: Modul ikke fundet.

en: More &Info
da: Mere &info

en: More data available.
da: Mere data tilgængelig.

en: More results returned
da: Flere resultater returneret

en: More...
da: Mere...

en: More?
da: Mere?

en: Move &Down
da: Flyt &Ned

en: Move &Up
da: Flyt &Op

en: Move Program
da: Flyt program

en: Move program:
da: Flyt program:

en: Moving the replacement file failed.
da: Flytningen af erstatningsfilen fejlede.

en: Music
da: Min Musik

en: Mutex not owned by caller.
da: Mutex er ikke ejet af kald proceduren.

en: Mutual authentication failed.
da: Gensidig godkendelse mislykkedes.

en: My Computer
da: Min computer

en: N&o, do not export the private key
da: &Nej, eksporter ikke privatnøglen

en: N&on-paged Pool
da: &Ikke-pagineret samling

en: NETLOGON is not started.
da: NETLOGON er ikke startet.

en: NP Pool
da: Låst side pulje

en: Name
da: Navn

en: Name Constraints
da: Navnebegrænsninger

en: Name service unavailable.
da: Navne service er ikke tilgængelig.

en: Name:
da: Navn:

en: Naming Violation
da: Navngivnings overtrædelse

en: Nati&ve then Builtin
da: I&ndfødt derefter indbygget

en: Negative seek.
da: Negativ søgning.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
da: Indlejring af LoadModule kald ikke tilladt.

en: Net write fault.
da: Netværks skrive fejl.

en: NetHood
da: Nabonetværk

en: Netscape Base URL
da: Netscape grund URL

en: Netscape CA Policy URL
da: Netscape CA politik URL

en: Netscape CA Revocation URL
da: Netscape CA tilbagekaldelses URL

en: Netscape Cert Renewal URL
da: Netscape Cert fornyelses URL

en: Netscape Cert Type
da: Netscape cert type

en: Netscape Comment
da: Netscape bemærkning

en: Netscape Revocation URL
da: Netscape tilbagekaldelses URL

en: Netscape SSL ServerName
da: Netscape SSL værtsnavn

en: Network access denied.
da: Netværks adgang nægtet.

en: Network busy.
da: Netværk optaget.

en: Network name deleted.
da: Netværks navn slettet.

en: Network share
da: Networkresourse

en: Network unreachable.
da: Netværk er ikke tilgængeligt.

en: New
da: Ny

en: New &Folder
da: &Mappe

en: New &Link
da: &Genvej

en: New &Window
da: Nyt &vindue

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New Key #%d
da: Ny nøgle #%d

en: New Value #%d
da: Ny værdi #%d

en: New document type
da: Ny dokumenttype

en: Newer Windows version needed.
da: Nyere windows version påkrævet.

en: Nex&t	Ctrl+F6
da: Næs&te/tCtrl+F6

en: Next CRL Publish
da: Næste CRL udgivelse

en: Next Update Location
da: Næste opdateringsplacering

en: Next page
da: Næste side

en: No
da: Nej

en: No Memory
da: Intet hukommelse

en: No Object Class Mods
da: Ingen objektklasse modificerere

en: No RPC call active.
da: Ingen RPC-kald aktive.

en: No Such Attribute
da: Kender ikke attribut

en: No Such Object
da: Objekt eksistere ikke

en: No Unicode translation.
da: Ingen Unicode oversættelse.

en: No access to memory location.
da: Ingen adgang til hukommelsesadressen.

en: No associated application.
da: Der er ikke tilknyttede et program.

en: No bindings.
da: Ingen tilknytninger.

en: No children to wait for.
da: Ingen Børn at vente på.

en: No command was specified.
da: Der blev ikke specificeret nogen kommando.

en: No data detected.
da: Ingen data opdaget.

en: No data on RPC pipe.
da: Ingen data på RPC rør.

en: No default printer defined.
da: Ingen standard printer defineret.

en: No endpoint found.
da: Ingen endpoint fundet.

en: No entry name.
da: Intet indgangs navn.

en: No help available for %1
da: Ingen hjælp tilgængelig for %1

en: No impersonation token.
da: Ingen personifikation token.

en: No inheritable components.
da: Ingen arvelige komponenter.

en: No interfaces.
da: Ingen grænseflader.

en: No logon servers available.
da: Ingen login servere til rådighed.

en: No match found.
da: Intet fundet.

en: No media in drive.
da: Der er ingen medier på drevet.

en: No more bindings.
da: Ikke flere bindinger.

en: No more data available.
da: Ikke mere data tilgængelig.

en: No more entries.
da: Ikke flere indgange.

en: No more files.
da: Ikke flere filer.

en: No more local devices.
da: Ikke flere lokal enheder.

en: No more members.
da: Ikke flere medlemmer.

en: No more search handles.
da: Ikke flere søgnings handles.

en: No network address.
da: Ingen netværksadresse.

en: No network or bad path.
da: Intet netværk eller forkert sti.

en: No network.
da: Intet netværk.

en: No non-paged system resources.
da: Ingen nonpaged system ressourcer.

en: No open command associated with file type '%1'
da: Ingen åben kommando er tilknyttet filtypen '%1'

en: No page file quota.
da: Ingen sidefils kvota.

en: No paged system resources.
da: Ingen paged system ressourcer.

en: No principal name registered.
da: Intet hoved navn registreret.

en: No process slots.
da: Ingen ledige slots.

en: No protocol sequences registered.
da: Ingen protokol sekvenser registreret.

en: No protocol sequences.
da: Ingen protokol sekvenser.

en: No quotas for account.
da: Ingen kvoter for konto.

en: No recovery program for service.
da: Intet genopretningsprogram for service.

en: No registry log space.
da: Der er ingen ledig log plads til registringsdatabasen.

en: No result present in message
da: Ingen resultater i besked

en: No running tracking service.
da: Ingen kørende sporings service.

en: No scrollbars.
da: Ingen rullebjælker.

en: No security ID mapped.
da: Ingen sikkerhed ID kortlagt.

en: No security context available.
da: Ingen sikkerheds sammenhæng til rådighed.

en: No security on object.
da: Ingen sikkerhed på objekt.

en: No serial devices found.
da: Ingen seriel enheder fundet.

en: No shutdown in progress.
da: Ingen nedlukning i gang.

en: No signal sent.
da: Intet signal sendt.

en: No site name available.
da: Intet site navn tilgængeligt.

en: No spool space.
da: Ingen spool plads.

en: No such domain.
da: Der findes ikke et sådan domæne.

en: No such group.
da: Ingen sådan gruppe.

en: No such local group.
da: Der findes ikke en sådan lokal gruppe.

en: No such logon session.
da: Der findes ikke en sådan login session.

en: No such member.
da: Medlem findes ikke.

en: No such privilege.
da: Der findes ikke et sådan privilegium.

en: No such user.
da: Brugeren eksistere ikke.

en: No such volume ID.
da: Ukendt volume ID.

en: No system resources.
da: Ingen system ressourcer.

en: No tab stops on this list box.
da: Ingen tabstops på denne liste boks.

en: No toner;
da: Ingen toner;

en: No trust SAM account.
da: Der er ingen tillids SAM konto tilgængelig.

en: No trust secret.
da: Der er ingen tillidshemmelighed tilgængelig.

en: No user session key.
da: Ingen sessionsnøgle for bruger.

en: No volume label.
da: Ingen drev etiket.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
da: Ingen lydenhed som kan afspille filer i det gældende formatet er installeret. Brug 'Drivere' for at installere lydenheden.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
da: Ingen lydenhed som kan optage filer i det gældende format er installeret. Brug 'Drivere' for at installere lydenheden.

en: No wildcard characters.
da: Ingen jokertegn.

en: No working set quota.
da: Intet arbejdssæt kvota.

en: Nobody
da: Ingen

en: Non-Repudiation
da: Uafviselig

en: Nonexistent token.
da: Ikke-eksisterende token.

en: Nonpaged
da: Ikke pagineret

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Not DOS disk.
da: Ikke en DOS diskette.

en: Not Responding
da: Svarer Ikke

en: Not Yet Implemented
da: Ikke implementeret endnu

en: Not a child window.
da: Ikke et børnevindue.

en: Not a combo box window.
da: Ikke et kombinationsboks vindue.

en: Not a container.
da: Ikke en container.

en: Not a dialog window.
da: Ikke et dialogvindue.

en: Not a logon process.
da: Ikke en login proces.

en: Not all objects could be exported.
da: Ikke alle objekter kunne eksporteres.

en: Not all objects unexported.
da: Ikke alle objekter var eksporteret.

en: Not all privileges assigned.
da: Ikke alle privilegier blev tildelt.

en: Not allowed on Non-leaf
da: Ikke tilladt på ikke blad

en: Not allowed on RDN
da: Ikke tilladt på RDN

en: Not an MDI child window.
da: Ikke et MDI børnevindue.

en: Not an RPC error.
da: Ikke en RPC fejl.

en: Not available;
da: Ikke tilgængelig;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
da: Ikke nok hukommelse tilrådig til denne operation. Afslut et eller flere programmer for at frigøre hukommelse og prøv igen.

en: Not enough memory.
da: Ikke nok hukommelse.

en: Not enough quota.
da: Ikke nok kvote.

en: Not enough server memory.
da: Ikke nok server hukommelse.

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Not ready.
da: Ikke klar.

en: Not registry file.
da: Ikke en registreringsnøgle.

en: Not same device.
da: Ikke samme enhed.

en: Not specified
da: Ikke specificeret

en: Not supported on Small Business Server.
da: Ikke understøttet på Small Business Server.

en: Not top-level directory.
da: Ikke top niveau mappe.

en: Not yet implemented
da: Ikke implementeret endnu

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
da: Bemærk: De følgende fil formater kan indeholde mere end et certifikat, en certifikat tilbagekaldelsesliste eller en certifikat troværdighedsliste:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
da: Bemærk: Privatnøglen for dette certifikat kunne ikke blive åbnet.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
da: Bemærk: Den private nøgle for dette certifikat kan ikke eksporteres.

en: Notepad
da: Notesblok

en: Nothing to export.
da: Intet at eksportere.

en: Notice Number=
da: Notits nummer=

en: Notice Reference
da: Notits reference

en: Notice Text=
da: Notits tekst=

en: Notify change request in progress.
da: Adviser anmodning om ændring i gang.

en: Null context handle.
da: Null baggrund handle.

en: Null reference pointer.
da: Null reference pegepind.

en: Number expected
da: Nummer forventet

en: Number of &copies:
da: Antal &kopier:

en: O&pen	Enter
da: Åbn	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
da: OEM Windows system komponent verifikation

en: OLE 1.0 Objects
da: OLE 1.0 objekter

en: OLE storage documents are not supported.
da: OLE lager dokumenter er ikke understøttet.

en: OS Version
da: Styresystemsversion

en: Object
da: &Objekt

en: Object Class Violation
da: Objektklasse overtrædelse

en: Object Type:
da: Objekttype:

en: Object UUID not found.
da: Objekt UUID ikke fundet.

en: Object doesn't support this action
da: Objektet understøtter ikke denne metode

en: Object doesn't support this property or method
da: Objektet understøtter ikke denne egenskab eller metode

en: Object expected
da: Objekt forventet

en: Object required
da: Objekt krævet

en: ObjectClasses
da: Objektklasser

en: Off
da: Fra

en: Off-line CRL Signing
da: Offline CRL underskrift

en: OleView
da: OleViser

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
da: OleViser - objektviser for OLE/COM

en: Olive
da: Oliven

en: On
da: Til

en: On-line Certificate Status Protocol
da: Online certifikat status protokol

en: One Graph &Per CPU
da: En graf &per processor

en: One page
da: En side

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Link in &New Window
da: Åbn link i &nyt vindue

en: Open URL
da: Åbn &link

en: Open a TypeLib file and view the contents
da: Åbn en TypeLib fil og vis indholdet

en: Open as &read-only
da: Åbn som &skrivebeskyttet

en: Open failed.
da: Åbning mislykkede.

en: Open in &New Window
da: Åbn i &nyt vindue

en: Open:
da: Åbn:

en: Operation Ceased
da: Operation ophørt

en: Operation canceled by user.
da: Operation annulleret af bruger.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
da: Operationen understøttes ikke af denne version af LDAP protokollen

en: Operation not supported.
da: Operationen er ikke understøttet.

en: Operations Error
da: Operationsfejl

en: Options
da: Indstillinger

en: Organi&zation:
da: Organisation:

en: Organization
da: Organisation

en: Organization=
da: Organisation=

en: Organizational Unit
da: Organisational enhed

en: Orientation
da: Retning

en: Original location
da: Original sted

en: Other
da: Anden

en: Other Name=
da: Andet navn=

en: Other People
da: Andre folk

en: Out of memory.
da: Ikke mere hukommelse.

en: Out of memory.
da: Der er ikke mere hukommelse.

en: Out of memory;
da: Ikke mere hukommelse;

en: Out of paper.
da: Ikke mere papir.

en: Out of paper;
da: Ikke mere papir;

en: Out of resources.
da: Der er ikke flere ressourcer.

en: Out of structures.
da: Ud af struktur.

en: Out of user handles.
da: Ikke flere bruger handles.

en: Output device:
da: Output enhed:

en: Output tray is full;
da: Udskrivningbakken er fuld;

en: Overlapped I/O incomplete.
da: Overlappet I/O ufuldstændig.

en: Overlapped I/O pending.
da: Overlappet I/O venter.

en: Overwrite %1?
da: Overskriv %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
da: Overskriv «%1»? (Ja|Nej|Alle)

en: P&ortrait
da: P&ortræt

en: P&rinter Setup...
da: &Indstil printer...

en: P&roperties
da: Egenskabe&r

en: PATH not found
da: PATH ikke fundet

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
da: PAUSE viser meldingen 'Tryk Enter for at fortsætte', og venter på at
    brugeren trykker Enter.
    
    Dette er hovedsageligt nyttigt i batchfiler, for at lade brugeren læse
    uddata fra en tidligere kommando før det forsvinder væk fra skærmen.

en: PKCS 7 Data
da: PKCS 7 data

en: PKCS 7 Digested
da: PKCS 7 kontrolleret

en: PKCS 7 Encrypted
da: PKCS 7 kodet

en: PKCS 7 Enveloped
da: PKCS 7 indpakket

en: PKCS 7 Signed
da: PKCS 7 signeret

en: PKCS 7 Signed Enveloped
da: PKCS 7 signeret indpakning

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
da: POPD ændrer arbejdsmappen til det som sidst blev gemt med PUSHD.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
da: PROMPT sætter kommandolinje-tekststrengen.
    
    Strengen som efterfølger PROMPT-kommandoen (og mellemrummet lige efter)
    vises i begyndelsen af linjen når cmd venter på inddata.
    
    Følgende tekststrenge har den specielle betydning som angivet nedenfor:
    
    $$   Dollar tegn       $_   Ny Linje            $b   Pipe tegn (|)
    $d   Dags dato         $e   Escape              $g   > tegn
    $l   < tegn            $n   Gældende drev       $p   Gældende sti
    $q   = tegn            $t   Tidsstempel         $v   CMD version
    
    Bemærk at bruges PROMPT-kommandoen uden en tekststrenge tilbagestilles
    klartegnet til standardværdien, som er arbejdsmappen (inkluderet drev)
    efterfulgt af et større end (>) tegn.
    (Som en kommando PROMPT $p$g.)
    
    Klartegnet kan også ændres ved ændre miljøvariablen PROMPT, så kommandoen
    «SET PROMPT=tekst» har samme effekt som «PROMPT tekst».

en: Pa&ged Pool
da: Pa&gineret samling

en: Pa&ges
da: Si&der

en: Page
da: Side

en: Page &Faults
da: Side&fejl

en: Page &p
da: Side &p

en: Page Down
da: Side ned

en: Page F&aults Delta
da: Sidefejl-delt&a

en: Page Faults
da: Sidefejl

en: Page Left
da: Side venstre

en: Page Right
da: Side højre

en: Page Se&tup...
da: Side&opsætning...

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Page Up
da: Side op

en: Page punt;
da: Side skub;

en: Paged
da: Pagineret

en: Paged Pool
da: Side pulje

en: Pages
da: Sider

en: Paper
da: Papir

en: Paper Si&ze:
da: &Papirstørrelse:

en: Paper jam;
da: Papir kludder;

en: Paper problem;
da: Papir problem;

en: Paragrap&h format
da: &Afsnitsformat

en: Paragraph format
da: Formater afsnit

en: Parameter Error
da: Parameter fejl

en: Parameter error
da: Parameter fejl

en: Parity
da: Paritet

en: Partition failure.
da: Partitionsfejl.

en: Password
da: Kodeord

en: Password expired.
da: Kodeord udløbet.

en: Password restriction.
da: Kodeordsbegrænsning.

en: Password too complex for LM.
da: Kodeordet er for kompleks til LM.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
da: Kodeord
    Gemte kodeord du har indtastet i former.

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste &Link
da: Indsæt &genvej

en: Paste Special
da: Indsæt speciel

en: Paste as Link
da: Indsæt som genvej

en: Path Length Constraint=
da: Stilængde begrænsning=

en: Path does not exist
da: Stien eksisterer ikke

en: Path is busy.
da: Placeringen er optaget.

en: Path is in use as a JOIN.
da: Placeringen er i brug som et JOIN.

en: Path is in use as a SUBST.
da: Placeringen er i brug som et SUBST.

en: Path is invalid.
da: Sti er ugyldig.

en: Path not found.
da: Stien blev ikke fundet.

en: Paused
da: &Pauset

en: Paused;
da: Pauset;

en: Pea&k Memory Usage
da: Højeste Hukommelsesbru&g

en: Peak
da: Top

en: Peak Mem Usage
da: Hukommelse top forbrug

en: Pending deletion;
da: Venter på sletning;

en: Perform operation even when nothing changed.
da: Udfør handling selvom ingenting blev ændret.

en: Performance
da: Ydeevne

en: Performance Meters
da: Ydelsesmålere

en: Personal
da: Personlig

en: Personal Information Exchange
da: Personlig informations udveksling

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
da: Personlig informations udveksling (*.pfx)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
da: Personlig informationsudveksling (*.pfx; *.p12)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
da: Personlig information udveksling/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)

en: Physical address
da: Fysisk adresse

en: Physical memory (K)
da: Fysisk hukommelse (K)

en: Pictures
da: Mine Billeder

en: Pipe busy.
da: Rør optaget.

en: Pipe closed.
da: Rør lukket.

en: Pipe connected.
da: Rør forbundet.

en: Pipe listening.
da: Røret lytter.

en: Pipe not connected.
da: Rør er ikke forbundet.

en: Play
da: Afspil

en: Player
da: Afspiller

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
da: Angiv venligst et OID på formen 1.2.3.4

en: Please enter your name
da: Indtast dit navn

en: Please enter your username and password:
da: Skriv dit brugernavn og kodeord:

en: Please retry operation.
da: Prøv venligst operation igen.

en: Please select a certificate store.
da: Vælg venligst et certifikatlager.

en: Please select a file.
da: Vælg venligst en fil.

en: Please select a store
da: Vælg venligst et lager

en: Please verify that the correct file name was given
da: Kontroller venligst, at der blev angivet et korrekt filnavn

en: Po&rtrait
da: Po&rtræt

en: Point not found.
da: Punkt blev ikke fundet.

en: Policy Constraints
da: Politik begrænsninger

en: Policy Identifier:
da: Politik identifikation:

en: Policy Mappings
da: Politik tilknytninger

en: Policy Qualifier Id=
da: Politik kvalificering id=

en: Policy Qualifier Info
da: Politik kvalificering info

en: Popup menu already active.
da: Popup-menuen er allerede aktiv.

en: Port %s already exists
da: Porten %s findes allerede

en: Port unreachable.
da: Port er ikke tilgængelig.

en: Possible deadlock.
da: Mulig evig løkke.

en: Potential matching file found.
da: Potentiel ens fil fundet.

en: Power save mode;
da: Energispare mode;

en: Pr&int
da: Udskr&iv

en: Pr&int Picture...
da: Udskr&iv billede...

en: Pr&int...
da: Udskr&iv...

en: Prefer Signed Data
da: Foretræk signeret data

en: Press <Enter> to begin copying
da: Tryk Enter for at begynde at kopiere

en: Press any key to continue...
da: Tryk på en tast for at fortsætte...

en: Preview
da: Forhånd visning

en: Previous CA Certificate Hash
da: Tidligere CA certifikat kontrolsum

en: Previous page
da: Forrige side

en: Principal Name
da: Hovednavn

en: Print
da: Udskriv

en: Print &Quality:
da: &Udskriftskvalitet:

en: Print &format...
da: Udskriv &format...

en: Print Setup
da: Udskriftsindstilling

en: Print canceled.
da: Udskrivning annulleret.

en: Print previe&w
da: &Forhåndsvisning

en: Print queue full.
da: Printer køen er fuld.

en: Print range
da: Udskriv område

en: Print server unknown;
da: Print server ukendt;

en: Print to Fi&le
da: Udskriv til fi&l

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Print to fi&le
da: Udskriv til fi&l

en: Print...
da: Udskriv...

en: PrintHood
da: Printnetværk

en: Printer &setup...
da: &Indstil printer...

en: Printer already exists.
da: Printer findes allerede.

en: Printer deleted.
da: Printer slettet.

en: Printer driver already installed.
da: Printerens driver er allerede installeret.

en: Printer files (*.prn)
da: Printerfiler (*.prn)

en: Printer offline;
da: Printer slukket;

en: Printing not implemented.
da: Udskrivning er endnu ikke implementeret.

en: Printing;
da: Udskriver;

en: Prints all or part of the registry
da: Skriver ud hele eller deler af registeret

en: Private Key Archival
da: Privat nøglearkivering

en: Private Key Usage Period
da: Privat nøgle brugsperiode

en: Private dialog index.
da: Private dialog indeks.

en: Privilege not held.
da: Privilege blev ikke holdt.

en: Procedure not found.
da: Proceduren ikke fundet.

en: Procedure number out of range.
da: Procedure nummer uden for rækkevidde.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
da: Proces «%1» med PID %2!u! blev tvunget til at lukke.

en: Process abort cannot be detected.
da: Proces afbrydelse kan ikke opdages.

en: Process aborted.
da: Proces afbrudt.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
da: Proces med PID %1!u! blev tvunget til at lukke.

en: Processes
da: Processer

en: Processes: %d
da: Processer: %d

en: Processing;
da: Tænker;

en: Processor Affinity
da: Processlægtskab

en: Product Updates:
da: Produkt Opdateringer:

en: Product uninstalled.
da: Produkt afinstalleret.

en: Program &group
da: Program&gruppe

en: Program Attributes
da: Program attributter

en: Program Error
da: Program Fejl

en: Program Error Details
da: Programfejl detaljer

en: Program Files
da: Programmer

en: Program Files (x86)
da: Programmer

en: Program Group Attributes
da: Programgruppe attributter

en: Program Manager
da: Programbestyrer

en: Programs
da: Programmer

en: Programs (*.exe)
da: Programmer (*.exe)

en: Propert&ies	Alt+Enter
da: &Egenskaber	Alt+Enter

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties Only
da: Kun egenskaber

en: Properties for %s
da: Egenskaber for %s

en: Property set not found.
da: Egenskabs sæt ikke fundet.

en: Protects e-mail messages
da: Beskytter e-mail beskeder

en: Protocol Error
da: Protokolfejl

en: Protocol sequence not found.
da: Protokol sekvens ikke fundet.

en: Protocol unreachable.
da: Protokol er ikke tilgængelig.

en: Proves your identity to a remote computer
da: Beviser din identitet til en fjern computer

en: Public key
da: Offentlig nøgle

en: Published CRL Locations
da: Oplyste CRL steder

en: Publisher
da: Udgiver

en: Publisher:
da: Udgiver:

en: Publishers...
da: Udgivere...

en: Purple
da: Lilla

en: Qualified Subordination
da: Kvalificeret underenhed

en: Qualifier
da: Kvalifikator

en: Query Pending
da: Forespørgelse venter

en: Question &Marks
da: Spørgs&målstegn

en: Quit the application. Prompts to save changes
da: Afslut programmet. Den spørger om at gemme ændringer

en: R&edo	Ctrl+Y
da: &Gendan	Ctrl+Y

en: R&eset
da: N&ulstil

en: RDN Name
da: RDN navn

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
da: REN <filnavn> er den korte form af RENAME. Det omdøber en fil.

en: RENAME <filename> renames a file.
da: RENAME <filnavn> omdøber en fil.

en: RPC call already in progress.
da: RPC kaldet er allerede igang.

en: RPC call canceled.
da: RPC kald annulleret.

en: RPC call failed and didn't execute.
da: RPC-kald mislykkedes, og udførte dem ikke.

en: RPC call failed.
da: RPC-kald mislykkedes.

en: RPC comm failure.
da: RPC kommunikations fejl.

en: RPC divide-by-zero.
da: RPC divideret med nul.

en: RPC entry type mismatch.
da: RPC indgangs type passer ikke.

en: RPC pipe closed.
da: RPC rør lukket.

en: RPC protocol error.
da: RPC-protokol fejl.

en: RPC protocol sequence not supported.
da: RPC-protokol sekvens ikke understøttet.

en: RPC server not listening.
da: RPC serveren lytter ikke.

en: RPC server too busy.
da: RPC serveren har for travlt.

en: RPC server unavailable.
da: RPC serveren er ikke tilgængelig.

en: RPCInternal error.
da: RPC intern-fejl.

en: Re&name...
da: &Omdøb...

en: Re&place With:
da: &Erstat med:

en: Read fault.
da: Læsnings fejl.

en: Read-&only
da: S&krivebeskyttet

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
da: Read/WriteProcessMemory delvist gennemført.

en: Readme:
da: Læs mig:

en: Ready
da: Klar

en: Real-mode application.
da: Real-mode applikation.

en: Reboot initiated after successful install.
da: Genstart er sat igang efter vellykket installation.

en: Recipient Nonce
da: Modtager engangskodeord

en: Reconnecting
da: Genskaber forbindelse

en: Red
da: Rød

en: Redirector has open handles.
da: Omdirigering har åbne handles.

en: Redirector paused.
da: Omdirigering på pause.

en: Referral
da: Henvisning

en: Referral (v2)
da: Henvisning (v2)

en: Referral hop limit exceeded
da: Grænse for henvisnings hop overskredet

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh all lists
da: Opdater alle lister

en: Refreshes the window
da: Opdaterer vinduet

en: Reg Info
da: Reg info

en: Regional Setting
da: Regional indstilling

en: Registered ID=
da: Registreret ID=

en: Registry
da: Registreringsdatabase

en: Registry Editor
da: Registreringsdatabase editor

en: Registry corrupt.
da: Registreringsdatabasen er korrupt.

en: Registry files (*.reg)
da: Registreringsdatabasefiler (*.reg)

en: Registry has been recovered.
da: Registreringsdatabasen er blevet gendannet.

en: Registry is corrupt.
da: Registreringsdatabasen er korrupt.

en: Registry key has subkeys.
da: Registreringsnøglen har undernøgler.

en: Regular
da: Normal

en: Regular Metafile Viewer
da: Normal metafil-fremviser

en: Release the currently selected object instance
da: Frigiv valgte objektinstans

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
da: Flytning kæde overstiger segment grænse i %1.

en: Remote installation not allowed.
da: Fjerninstallation er ikke tilladt.

en: Remote machine not listening.
da: Fjernmaskinen lytter ikke.

en: Remote session limit exceeded.
da: Fjernsessionen begrænsning overskredet.

en: Remove Favorite
da: Fjern favorit

en: Remove al&l
da: Fjern a&lle

en: Removes keys from the favorites list
da: Fjerner nøgler fra favoritlisten

en: Removes the process from the system
da: Fjerner processen fra systemet

en: Removes this process and all descendants from the system
da: Fjerner denne process og alle efterkommere fra systemet

en: Renames the selection
da: Omdøber markeringen

en: Replace
da: Erstat

en: Replace &All
da: Erstat &alle

en: Request aborted.
da: Anmodning afbrudt.

en: Request not accepted.
da: Anmodningen blev ikke accepteret.

en: Request not supported.
da: Anmodning er ikke understøttet.

en: Reset
da: Nulstil

en: Resource Failures
da: Ressourcefejl

en: Resource data not found.
da: Ressource data ikke fundet.

en: Resource in use.
da: Ressourcen er i brug.

en: Resource language not found.
da: Ressource sprog ikke fundet.

en: Resource name not found.
da: Ressource navn ikke fundet.

en: Resource type not found.
da: Ressource type ikke fundet.

en: Restart
da: Genstart

en: Restores the Task Manager from its hidden state
da: Genopretter opgavebehandleren fra dens skjulte status

en: Result
da: Resultat

en: Results Too Large
da: Resultaterne er for store

en: Revoke Request
da: Tilbagekaldelses forespørgelse

en: Rewind
da: Spol tilbage

en: Rich text
da: Rig tekst

en: Rich text document
da: Rig tekstdokument

en: Rich text format (*.rtf)
da: Rig tekstformat (*.rtf)

en: Right
da: Højrestillet

en: Right Edge
da: Højre kant

en: Ring 2 segment must be movable.
da: Ring 2 segment skal være flytbart.

en: Ring 2 stack in use.
da: Ring 2 stakken er i brug.

en: Root List Signer
da: Hoved liste underskriver

en: Rows
da: Rækker

en: Run the Wine registry editor
da: Kør registreringsdatabase editor

en: Running
da: Kører

en: Running on %s
da: Kører på %s

en: Runs a new program
da: Kører et nyt program

en: S&earch
da: &Søg

en: S&elected branch:
da: &Markeret del:

en: S&election
da: &Markeret

en: S&erial:
da: Se&riel:

en: S&hift
da: S&kift

en: S&how Picture
da: &Vis billede

en: S&mall Icons
da: S&må ikoner

en: S&ync
da: S&ynkroniser

en: S/MIME Capabilities
da: S/MIME muligheder

en: SCANNING... Please Wait
da: Skanner... vent venligst

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
da: SET viser eller ændrer miljøvariablene i CMD.
    
    SET uden parametere viser alle gældende miljøvariabler.
    
    Syntaks for at oprette eller ændre en miljøvariabel er:
    
    SET <variabel>=<værdi>
    
    hvor <variabel> og <værdi> er tekststrenge. Der må ikke være mellemrum før
    lighedstegnet, og variabelnavnet kan heller ikke indeholde mellemrum.
    
    I Wine er miljøvariablene i det underliggende operativsystemet inkludert i
    Win32-miljøet, og der er derfor mange flere værdier end i et normalt Win32-
    miljø. Vær opmærksom på at man ikke kan ændre miljøet i det underliggende
    operativsystem fra CMD.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
da: SETLOCAL starter en lokal ændring af miljø variable i en batchfil.
    
    Miljø variable ændringer gjort efter en SETLOCAL er lokale i en batchfil,
    og er aktive indtil den næste ENDLOCAL bliver mødt eller slutning af filen,
    hvad der end kommer først. På dette tidspunkt genskabes tidligere miljø
    variable værdier.

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
da: SHIFT bruges i en batchfil for at fjerne det første parameter i en liste,
    sådan at parameter 2 bliver parameter 1 og så videre. Den har ingen effekt
    hvis det bruges fra kommandolinjen.

en: SSL Client Authentication
da: SSL klient authentificering

en: SSL Server Authentication
da: SSL server authentificering

en: Same drive.
da: Samme drev.

en: Sample
da: Eksempel

en: Sample Music
da: Eksempel musik

en: Sample Pictures
da: Eksempel billeder

en: Sample Playlists
da: Eksempel afspilningslister

en: Sample Videos
da: Eksempel videoer

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
da: &Farvemætning:

en: Save
da: Gem

en: Save &as...
da: Gem so&m...

en: Save &in:
da: Gem &i:

en: Save As
da: Gem som

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save HTML
da: Gem HTML

en: Save Target &As...
da: G&em destination som...

en: Save as an .IDL or .H file
da: Gem som en «.IDL»- eller «.H»-fil

en: Save changes to '%s'?
da: Vil du gemme ændringer i '%s'?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
da: Gem gruppen som '%s' for at undgå at overskrive de originale filer.

en: Saved Games
da: Gemte spil

en: Saving failed
da: Gem mislykkedes

en: Sc&roll
da: &Rul

en: Scanning
da: Skanner

en: Screen already locked.
da: Skærm allerede låst.

en: Screen resolution
da: Skærmopløsning

en: Scroll Down
da: Rul ned

en: Scroll Here
da: Rul her

en: Scroll Left
da: Rul til venstre

en: Scroll Right
da: Rul til højre

en: Scroll Up
da: Rul op

en: Search
da: Søg

en: Searches
da: Søgninger

en: Searching for %s
da: Søger efter %s

en: Secret too long.
da: Hemmelighed er for lang.

en: Sector not found.
da: Sektoren blev ikke fundet.

en: Secure Email
da: Sikker e-mail

en: Security
da: Sikkerhed

en: Security DB commit failure.
da: Fejl ved tildelinger til Sikkerhed Databasen.

en: Security Warning
da: Sikkerhedsadvarsel

en: Security package error.
da: Fejl i Sikkerhedspakken.

en: Security settings for zone:
da: Sikkerhedsindstillinger for zone:

en: Seek error.
da: Søge fejl.

en: Segment discarded.
da: Segment kasseres.

en: Segment locked.
da: Segment låst.

en: Segment not locked.
da: Segment er ikke låst.

en: Select
da: Vælg

en: Select &All
da: Markér &alt

en: Select &all	Ctrl+A
da: Marker &alt	Ctrl+A

en: Select Certificate Store
da: Vælg certifikatlager

en: Select Columns
da: Vælg kolonner

en: Select Drive Letter
da: Vælg Drevbogstav

en: Select Window
da: Vælg vindue

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
da: Vælg en skriftstørrelse mellem %1!d! og %2!d! punkter.

en: Select a theme file
da: Vælg en tema fil

en: Select an executable file
da: Vælg en programfil

en: Select destination
da: Vælg destination

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
da: Vælg et eller flere formål til at blive opført når Avancerede Formål er valgt.

en: Select the Unix target directory, please.
da: Vælg venligst Unix mappen.

en: Select the certificate store you want to use:
da: Vælg det certifikatlager du vil bruge:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
da: Vælg kolonnerne som vises på processiden i opgavebehandleren.

en: Select the format you want to use:
da: Vælg det format do vil bruge:

en: Select which columns will be visible on the Process page
da: Vælger hvilke kolonner som vises på processiden

en: Selected driver: %s
da: Valgt driver: %s

en: Selection &info
da: &Information om markeret område

en: Selection Background
da: Markeret baggrund

en: Selection Text
da: Markeret tekst

en: Semaphore is set.
da: Semafor er sat.

en: Semaphore name not found.
da: Semaforens navn blev ikke fundet.

en: Semaphore owner died.
da: Semaforens ejer døde.

en: Semaphore timeout.
da: Semaforens ventetid udløb.

en: Semaphore user limit.
da: Semaforens bruger begrænsning.

en: Send Mail
da: Send mail

en: Sender Nonce
da: Afsender engangskodeord

en: Serial I/O completed.
da: Seriel I/O færdig.

en: Serial I/O counter timeout.
da: Seriel I/O tæller udløb.

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Serial number
da: Serienummer

en: Serialized Signature Serial Number
da: Serialiseret signatur serie nummer

en: Server Authentication
da: Server autenfisering

en: Server Down
da: Server nede

en: Server already listening.
da: Server lytter allerede.

en: Server disabled.
da: Server deaktiveret.

en: Server has open handles.
da: Serveren har åbne handles.

en: Server not disabled.
da: Server er ikke deaktiveret.

en: Service already registered.
da: Service allerede registreret.

en: Service already running.
da: Tjenesten kører allerede.

en: Service cannot accept control message.
da: Tjeneste kan ikke acceptere styremeddelelse.

en: Service controller connect failed.
da: Tjeneste kontrollør tilslutning mislykkedes.

en: Service database locked.
da: Tjeneste database er låst.

en: Service dependency deleted.
da: Tjeneste afhængighed slettet.

en: Service dependency failed.
da: Tjeneste afhængighed mislykkedes.

en: Service does not exist.
da: Tjeneste eksisterer ikke.

en: Service exists.
da: Tjeneste findes.

en: Service is disabled.
da: Tjenesten er deaktiveret.

en: Service login failed.
da: Tjeneste login mislykkedes.

en: Service marked for delete.
da: Tjeneste markeret til sletning.

en: Service not active.
da: Tjeneste ikke aktiv.

en: Service not found.
da: Service blev ikke fundet.

en: Service not implemented by exe.
da: Service er ikke implementeret af exe.

en: Service not started since last boot.
da: Tjeneste ikke startet siden sidste genstart.

en: Service request timeout.
da: Tjeneste anmodning udløb.

en: Service start-hang.
da: Tjeneste start hænger.

en: Service-specific error.
da: Tjeneste-specifik fejl.

en: Session ID
da: Sessions ID

en: Session canceled.
da: Session aflyst.

en: Session credential conflict.
da: Sessionens legitimation er i konflikt.

en: Set &Affinity...
da: &Angiv slægtskab...

en: Set &Defaults
da: Sæt &Standarder

en: Set &Priority
da: Sæt &prioritet

en: Set As Back&ground
da: Brug som bag&grund

en: Set as &Desktop Item
da: Brug som skrivebor&dsobjekt

en: Set as &Desktop Item...
da: Brug som skrivebor&dsobjekt...

en: Set as Back&ground
da: Brug som bag&grund

en: Set-power-state failed.
da: Set-power-state fejlet.

en: Set-power-state vetoed.
da: Set-power-state nedlagde veto.

en: Setmark detected.
da: Setmark opdaget.

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
da: Sætter processen til over normal prioritet

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
da: Sætter processen til under normal prioritet

en: Sets process to the HIGH priority class
da: Sætter processen til høj prioritet

en: Sets process to the LOW priority class
da: Sætter processen til lav prioritet

en: Sets process to the NORMAL priority class
da: Sætter processen til normal prioritet

en: Sets process to the REALTIME priority class
da: Sætter processen til samtidsprioritet

en: Settings for %s
da: Egenskaber for %s

en: Setup - Current settings
da: Setup - Aktuelle indstillinger

en: Setup - Default settings
da: Setup - Standardindstillinger

en: Setup Page
da: Papir opsætning

en: Shared IRQ busy.
da: Delt IRQ optaget.

en: Sharing buffer exceeded.
da: Delings buffer overskredet.

en: Sharing paused.
da: Deling pauset.

en: Sharing violation.
da: Delingsfejl.

en: Shell
da: Skal

en: Show
da: Vis

en: Show &Details
da: Vis &detaljer

en: Show &Tabs
da: Vis &faner

en: Show Assigned First
da: Vis tildelte først

en: Show Hidden/&System Files
da: Vi&s skjulte/systemfiler

en: Show or hide the status bar
da: Vis eller skjul statuslinjen

en: Show or hide the toolbar
da: Slå værktøjslinjen af/på

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
da: Viser 16-bits programmer under 'ntvdm.exe'

en: Shows or hides the status bar
da: Viser eller skjuler statuslinjen

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Shutdown in progress.
da: Nedlukning i gang.

en: Si&ze
da: Størrelse

en: Si&ze:
da: S&tørrelse:

en: Signal pending.
da: Venter på signal.

en: Signal refused.
da: Signal nægtet.

en: Signature
da: Signatur

en: Signature CA
da: Signatur CA

en: Signing Time
da: Underskrifts tidspunkt

en: Silver
da: Sølv

en: Single-instance application.
da: Single-instans applikation.

en: Size
da: Størrelse

en: Size Limit Exceeded
da: Størrelsesbegrænsing overskredet

en: Size available
da: Størrelse ledig

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip This Dialog
da: Spring dette over

en: Slide Shows
da: Slideshows

en: Small
da: Lille

en: Smart Card Logon
da: Smart card login

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
da: Software underskrevet af disse udgivere vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker på du vil fjerne disse certifikater?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
da: Software underskrevet af denne udgiver vil ikke længere være troværdig.
    Er du sikker du på du vil fjerne dette certifikat?

en: Some security IDs not mapped.
da: Nogle sikkerheds-id'er ikke kortlagt.

en: Sort &by Type
da: Sorter efter &type

en: Sort Control Missing
da: Sorteringskontrol mangler

en: Sort by &Date
da: Sorter efter &dato

en: Sort by Si&ze
da: Sorter efter st&ørrelse

en: Sound Selection
da: Lyd valg

en: Source:
da: Kilde:

en: Sp&lit
da: &Split

en: Specific &Printer
da: Specifik &printer

en: Specified control was not found in message
da: Den specificerede kontroller blev ikke fundet i beskeden

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
da: Specificer en enhed eller drivernavn som er mindre en 69 tegn.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
da: Specificer en enhed eller drivernavn som er mindre en 79 tegn.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
da: Angiv det URL du ønsker at åbne i Internet Explorer

en: Specify the file you want to import.
da: Angiv filen du vil importere.

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
da: Angiv navnet af filen, som indholdet vil blive gemt i.

en: Stack overflow.
da: Stak overløb.

en: Start Menu
da: Start menu

en: Start downloading %s
da: Start nedhentning %s

en: StartUp
da: Start op

en: Starting Wordpad failed
da: Kunne ikke starte Wordpad

en: State or Province
da: Stat eller provins

en: Status &Bar
da: &Statuslinje

en: Stop Bits
da: Stopbits

en: Stopping dependent service: %1
da: Stopper afhængig tjeneste: %1

en: Street Address
da: Vejadresse

en: Stri&keout
da: &Gennemstreget

en: String too long.
da: Strengen er for lang.

en: Strong Authentication Required
da: Stærk godkendelse kræves

en: Subject
da: Emne

en: Subject Alternative Name
da: Emne alternativt navn

en: Subject Key Identifier
da: Emne nøgle identificering

en: Subject Type=
da: Emne type=

en: Subkey must be volatile.
da: Undernøglen skal være flygtig.

en: Subscript out of range
da: Indekset er uden for grænserne

en: Success
da: Vellykket

en: Success.
da: Vellykket.

en: Summary
da: Resumé

en: Superseded
da: Afløst

en: Support Information
da: Support information

en: Support Information:
da: Support information:

en: Support Telephone:
da: Support Telefon:

en: Supported only when connected.
da: Kun understøttet når forbundet.

en: Surname
da: Efternavn

en: Swap error.
da: Swap fejl.

en: Switches the focus to the process of the selected task
da: Skifter fokus til den valgte opgaves process

en: Sync
da: Synkroniser

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Syntax error
da: Syntaks fejl

en: Syntax error in regular expression
da: Syntaksfejl i regulært udtryk

en: System Cache
da: System

en: System Configuration
da: Systemopsætning

en: System Idle Process
da: Realtid

en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: System drive
da: Systemdrev

en: System running last-known-good config.
da: Systemet kører den sidst kendte, fungerende konfiguration.

en: System trace not specified or disallowed.
da: System sporing ikke specificeret eller ikke tilladt.

en: TIME sets or shows the current system time.
da: TIME sætter eller viser systemets tid.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
da: TITLE <streng> angiver titlen for kommando vinduet.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
da: «TYPE <filnavn>» kopierer <filnavn> til konsolenheden (eller et andet sted
    hvis det omdirigeres). Det kontrolleres ikke om filen er læselig tekst.

en: Tab stops
da: Tabulatorstop

en: Tabs
da: Tabulatorer

en: Target to GOTO not found
da: GOTO Destination ikke fundet

en: Task
da: Opgave

en: Task Manager
da: Opgavebehandler

en: Task Manager Warning
da: Opgavestyring Advarsel

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
da: Opgavebehandler minimeres når du skifter til en anden process

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
da: Opgavebehandleren vises foran andre programmer med mindre den minimeres

en: Teal
da: Krikand

en: Tells the selected tasks to close
da: Giver den valgte opgave besked om at afslutte

en: Templates
da: Skabeloner

en: Temporary directory not writable.
da: Midlertidig mappe er skrivebeskyttet.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
da: Midlertidige internet filer
    Gemte kopier af sider, billeder og certifikater.

en: Terminate Process
da: Afslut program

en: Text
da: Tekst

en: Text document
da: Tekstdokument

en: Text documents (*.txt)
da: Tekstdokument (*.txt)

en: Text files (*.txt)
da: Tekst filer (*.txt)

en: The %1 service failed to start.
da: Tjenesten «%1» kunne ikke starte.

en: The %1 service failed to stop.
da: Kunne ikke stoppe tjenesten «%1».

en: The %1 service is starting.
da: Tjenesten «%1» starter.

en: The %1 service is stopping.
da: Tjenesten «%1» stopper.

en: The %1 service was started successfully.
da: Tjenesten «%1» startede vellykket.

en: The %1 service was stopped successfully.
da: Tjenesten «%1» stoppede vellykket.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
da: 'Antal kopier'-feltet kan ikke være tomt.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
da: 'fra' kan ikke overstige 'til'.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
da: GOTO kommandoen flytter kørslen til et andet sted i en batchfil.
    
    Etiketten som er destination til GOTO kan være op til 255 tegn langt, men
    må ikke indeholde mellemrum (dette er forskelligt fra andre
    operativsystemer).
    Hvis der findes to eller flere identiske etiketter i en batchfil, køres den
    første altid. Hvis en GOTO peger på en ikke eksisterende etiket afbryders
    kørslen af den batchfil.
    
    GOTO har ingen effekt når den bruges interaktivt.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
da: MCI enheden som bruges understøtter ikke den specificerede kommando.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
da: MIDI headeren var ikke klargjort. Brug funktionen 'Prepare' for at klargøre headeren og prøv derefter igen.

en: The OID you entered already exists.
da: OID'et du angav findes allerede.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
da: Indstillingen for processlægtskab bestemmer hvilke processorer processen kan køre på.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
da: Wine konfigurationen i %s, er ved at blive opdateret, vent venligst...

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
da: Certifikatet indeholder en privatnøgle der kan eksporteres sammen med certifikatet.

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
da: Certifikatet er udstedt af en ukendt eller utroværdig udgiver.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
da: Den nuværende MIDI opsætning er skadet. Kopier den originale MIDIMAP.CFG fil ind i Windows SYSTEM mappen, og prøv igen.

en: The date on the certificate is invalid.
da: Datoen på certifikatet er ugyldigt.

en: The destination element is full.
da: Målelementet er fuldt.

en: The device door is open.
da: Enheden har en åben dør.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
da: Enhedsdriveren er allerede i brug. Brug parameteren 'shareable' for hver 'open'-kommando for at dele den.

en: The device driver is not ready.
da: Enhedsdriveren er ikke klar.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
da: Enhedsdriveren returnerede en ugyldig retur type. Kontakt producenten for at få en ny driver.

en: The device is not connected.
da: Enheden er ikke forbundet.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
da: Enhedsnavnet bruges allerede som et alias af dette program. Brug et unikt alias.

en: The device needs reinitialization.
da: Enheden skal reinitaliseres.

en: The device requires cleaning.
da: Enheden kræver rensning.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
da: Enheden du prøver at afspille fra, genkender ikke det gældende filformat.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
da: Enheden du prøver at optage på, genkender ikke det gældende filformat.

en: The domain controller already exists.
da: Domænekontroller eksisterer allerede.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
da: Driveren kunne ikke genkende den specificerede kommandoparameter.

en: The driver cannot recognize the specified command.
da: Driveren kunne ikke genkende den specificerede kommando.

en: The driver was not enabled.
da: Driveren blev ikke aktiveret.

en: The element address is invalid.
da: Element adressen er ugyldig.

en: The export failed.
da: Eksporteringen fejlede.

en: The export was successful.
da: Eksporteringen var vellykket.

en: The file '%1' on %2 is needed
da: Filen '%1' fra %2 mangler

en: The file cannot be accessed.
da: Filen kan ikke tilgås.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
da: Filen indeholder objekter der ikke matcher det givne kriterie. Vælg venligst en anden fil.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
da: Fil formatet er ikke genkendt. Vælg venligst en anden fil.

en: The filename cannot be resolved.
da: Filnavnet kan ikke afklares.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
da: Filnavnet er ugyldigt. Kontroller at filnavnet ikke er længere end 8 tegn, efterfulgt af et punktum og en fil type (3 tegn).

en: The following information can be used to get technical support for %s:
da: Følgende oplysninger kan bruges til at få teknisk support for %s:

en: The following services are running:
da: Følgende tjenester kører:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
da: Følgende software kan blive fjernet automatisk. Hvis du vil fjerne et program eller ændre dets installerede komponenter, skal du vælge det fra listen, og klik på Rediger / Fjern.

en: The group element could not be added.
da: Gruppe elementet kunne ikke tilføjes.

en: The group element could not be removed.
da: Gruppe elementet kunne ikke fjernes.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
da: Kunne ikke åbne gruppefilen '%s'.
    Vil du prøve mere?

en: The import failed.
da: Importeringen fejlede.

en: The import was successful.
da: Importen var vellykket.

en: The input line is too long.
da: Input linjen er for lang.

en: The interface could not be exported.
da: Interfacet kunne ikke eksporteres.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
da: Filen '%1' kunne ikke sendes til papirkurven. Ønsker du at slette den permanent i stedet for?

en: The journal entry was deleted.
da: Journal indgangen blev slettet.

en: The journal is being deleted.
da: Journalen bliver slettet.

en: The journal is not active.
da: Journalen er ikke aktiv.

en: The magazine is not present.
da: Magasinet er ikke tilstede.

en: The name on the certificate does not match the site.
da: Navnet på certifikatet matcher ikke siden.

en: The oplock wasn't granted.
da: Oplock blev ikke tildelt.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
da: Filen findes allerede. Vælg «OK» for at overskrive den.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
da: Den skrevne streng var for stor til at være i retur bufferen. Forøg størrelsen på bufferen.

en: The passwords do not match.
da: Kodeordene matcher ikke.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
da: Porten sender data til enheden. Vent til dataen er sendt og prøv igen.

en: The printer door is open;
da: Printer låget er åbent;

en: The process must have affinity with at least one processor
da: Processen skal have affinitet, med mindst en processor

en: The profile could not be added.
da: Profilen kunne ikke tilføjes.

en: The profile element could not be added.
da: Profil elementet kunne ikke tilføjes.

en: The profile element could not be removed.
da: Profil elementet kunne ikke fjernes.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
da: Programmet %s er stødt på et alvorligt problem, og er nødt til at lukke. Vi beklager ulejligheden.

en: The site does not exist.
da: Stedet eksisterer ikke.

en: The source element is empty.
da: Oprindelses elementet er tomt.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
da: Den specificerede MIDI enhed er ikke installeret på systemet. Brug 'Drivere' i Kontrolpanelet for at installere en MIDI enhed.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
da: Det specificerede alias bruges allerede i dette program. Brug et unikt alias.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
da: Den specificerede kommando kræver en tegnstrengs parameter. Angiv en.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
da: Den specificerede kommando kræver en parameter. Angiv en.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
da: Den specificerede kommando kræver et alias, en fil, driver eller et enhedsnavn.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
da: Den specificerede kommando har brug for en heltals parameter. Angiv et.

en: The specified command was carried out.
da: Den specificerede kommando blev udført.

en: The specified device handle is invalid.
da: Det specificerede enheds handle er ugyldigt.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
da: Den specificerede enhed er allerede i brug. Vent til den er ledig og prøv igen.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
da: Den specificerede enhed er ikke installeret i systemet. Brug valget 'Drivere' i Kontrolpanelet for at installere enheden.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
da: Den specificerede enhed er ikke åben, eller ikke genkendt af MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
da: Den specificerede enhed er igang med at blive lukket. Vent et par sekunder og prøv igen.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
da: Filen findes allerede. Vil du erstatte den?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
da: Den specificerede fil kan ikke spilles af på den specificerede MCI enhed. Filen er måske korrupt, eller i forkert format.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
da: Det specificerede format understøttes ikke, eller kan ikke oversættes. Brug funktionen 'Capabilities' for at se de understøttede formater.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
da: Kunne ikke åbne den specificerede installationspakke. Kontroller stien og prøv igen.

en: The specified integer is invalid for this command.
da: Det specificerede heltal er ugyldigt til denne kommando.

en: The specified parameter is invalid for this command.
da: Den specificerede parameter er ugyldig til denne kommando.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
da: Den specificerede parameter er udenfor rækkevidde for den specificerede kommando.

en: The specified parameters cannot be used together.
da: De specificerede parametere kan ikke bruges sammen.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
da: Den specificerede værdi for tidsformatet er ugyldigt. Se i MCI dokumentationen efter gyldige formater.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
da: Syntaks for kommandoen er:
    
    NET START [tjeneste]
    
    Viser listen af kørende tjenester hvis «tjeneste» udelades. Ellers er «tjeneste» navnet på den tjeneste som skal startes.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
da: Syntaks for kommandoen er:
    
    NET STOP [tjeneste]
    
    Hvor «tjeneste» er navnet på den tjeneste som skal stoppes.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
da: Syntaks for kommandoen er:
    
    NET kommando [argumenter]
        -eller-
    NET kommando /HELP
    
    Hvor kommando er en af HELP, START, STOP eller USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
da: Systemet har ikke specificeret en gældende MIDI port.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
da: Systemet har ikke nogen installerede MIDI enheder. Brug 'Drivere' i Kontrolpanelet for at installere en MIDI driver.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
da: Tidsformatet til "song pointer" og 'SMPTE' kan ikke bruges sammen.

en: The user profile is invalid.
da: Bruger profilen er ugyldig.

en: The username could not be found.
da: Brugernavnet blev ikke fundet.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
da: Wave headeren var ikke klargjort. Brug funktionen 'Prepare' for at klargøre headeren og prøv derefter igen.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
da: Tema filer (*.msstyles, *.theme)

en: There are %d documents in the queue
da: Der er %d dokumenter in køen

en: There are no entries in the list.
da: Det er ingen elementer i listen.

en: There is a problem with the certificate for this site.
da: Der er et problem med certifikatet for denne side.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
da: Der er et problem med enhedsdriveren. Kontakt producenten for at få en ny driver.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
da: Der er et problem med enhedsdriveren. Driveren blev lukket, ingen adgang fejl.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
da: Det er et problem med medieenheden. Sørg for at den virker ordentlig eller kontakt leverandøren.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
da: Et ukendt problem opstod under indlæsningen af den specificerede driver.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
da: Der er mindst et uspecificeret sikkerhedsproblem med dette certifikat.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
da: Der er ikke konfigureret noget Windows program til at åbne denne type af fil.

en: There is no display window.
da: Der er ikke noget vindue.

en: There is no driver installed on your system!
da: Det er ingen driver installeret på dit system!

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
da: Disse indstillinger ændrer kun registerværdier.
    De påvirker ikke Wines ydelse.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
da: Dette kan være forårsaget af et problem i programmet, eller en mangel i Wine. Du kan evt. tjekke <a href="https://appdb.winehq.org">Program Database</a> for tips til at køre dette program.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
da: Dette certifikat kunne ikke valideres til et troværdigt rodcertifikat.

en: This certificate has an invalid signature.
da: Dette certifikat har et ugyldigt signatur.

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
da: Dette certifikat har en ugyldig signatur. Certifikatet kan have være ændret eller beskadiget.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
da: Dette certifikat er udløbet eller er endnu ikke gyldigt.

en: This certificate is OK.
da: Dette certifikat er OK.

en: This certificate is intended for the following purposes:
da: Dette certifikat er bestemt for følgende formål:

en: This certificate was revoked by its issuer.
da: Dette certifikat er tilbagekaldt af dets udsteder.

en: This certificate's issuer could not be found.
da: Dette certifikats udsteder kunne ikke findes.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
da: Dette certifikats gyldighedsperiode er længere end udsteders periode.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
da: Denne mappe indeholder allerede en fil kaldet '%1'.
    
    Vil du overskrive den?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
da: Denne mappe indeholder allerede en mappe med navnet '%1'.
    
    Hvis filerne i destinationsmappen har de samme navne som filerne i
    den markerede mappe, vil de blive erstattet. Ønsker du stadig at flytte eller kopiere
    mappen?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
da: Denne funktion understøttes ikke. Brug funktionen 'Capabilities' for at finde ud af hvilke funktioner og meddelelser driveren understøtter.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
da: Dette er en eksempel tekst med 10 punkts Tahoma

en: This is a test
da: Dette er en test

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
da: Det store antal af kopier er ikke understøttet af din printer.
    Angiv en værdi mellem 1 og %d.

en: This port has no options to configure
da: Denne port har ingen indstillinger

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software; du må gendistribuere det og/eller modificere det under betingelserne givet i GNU Lesser General Public License som publiceret af Free Software Foundation; enten version 2.1, eller (efter dit valg) en senere version.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
da: Dette rodcertifikat er ikke troværdigt. For at have tillid til det, skal du tilføje det til dit systems troværdige rodcertifikatlager.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
da: Denne værdi ligger ikke indenfor side antallet.
    Indtast en værdi mellem %1!d! og %2!d!.

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
da: Denne guide hjælper dig med at eksportere certifikater, certifikat tilbagekaldelseslister og certifikat troværdighedslister fra et certifikatlager til en fil.
    
    Et certifikat kan blive brugt til at identificere dig eller den computer, som du kommunikerer med. Det kan også bruges til godkendelse og til at underskrive beskeder. Certifikatlagre er samlinger af certifikater, certifikat tilbagekaldelseslister og certifikat troværdighedslister.
    
    For at fortsætte, klik næste.

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
da: Denne guide hjælper dig importere certifikater, certifikat tilbagekaldelseslister og certifikat troværdighedslister fra en fil, til et certifikatlager.
    
    Et certifikat kan bruges til at identificere dig eller den computer, som du kommunikerer med. Det kan også bruges til godkendelse og til at underskrive beskeder. Certifikatlagre er samlinger af certifikater, certifikat tilbagekaldelseslister og certifikat troværdighedslister.
    
    For at fortsætte, klik næste.

en: Thread not canceled.
da: Tråd ikke aflyst.

en: Threads
da: Tråde

en: Tile &Horizontally
da: Opstil &vandret

en: Tile &Vertically
da: Opstil &lodret

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
da: Stil &lodret	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
da: Stiller vinduerne på skrivebordet op vandret

en: Tiles the windows vertically on the desktop
da: Stiller vinduerne på skrivebordet op lodret

en: Time Limit Exceeded
da: Tidsbegrænsning overskredet

en: Time Stamping
da: Tidsstempling

en: Time skew between client and server.
da: Tid skæv imellem klient og server.

en: Timeout
da: Tidsafbrud

en: Timeout (seconds)
da: Timeout (sekunder)

en: Timeout.
da: Tidsafbrud.

en: Title
da: Titel

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
da: For at installere et nyt program fra en diskette, Cdrom-drev, eller din harddisk, skal du klikke på Installer.

en: Today:
da: Idag:

en: Toggle between expert and novice display mode
da: Skift mellem ekspert- og nybegynder mode

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
da: Skift visningen af komponent kategorier som ikke er ment at synlige

en: Token already in use.
da: Token er allerede i brug.

en: Toner low;
da: Toner næsten tom;

en: Too many LUIDs requested.
da: Alt for mange LUIDs anmodet.

en: Too many SIDs.
da: For mange SIDs.

en: Too many TCBs.
da: For mange TCBs.

en: Too many commands.
da: For mange kommandoer.

en: Too many context IDs.
da: Alt for mange sammenhængs id'er.

en: Too many links.
da: For mange links.

en: Too many modules.
da: For mange moduler.

en: Too many network names.
da: Alt for mange netværks navne.

en: Too many network sessions.
da: Alt for mange netværks sessioner.

en: Too many open files.
da: For mange filer åbnet.

en: Too many posts to semaphore.
da: For mange opslag til semaforeren.

en: Too many secrets.
da: For mange hemmeligheder.

en: Too many semaphore requests.
da: Alt for mange semafor anmodninger.

en: Too many semaphores.
da: For mange semaforer.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
da: Alt for mange venter på DosMuxSemWait.

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Tooltip Background
da: Baggrund i værktøjstip

en: Tooltip Text
da: Tekst i værktøjstip

en: Total
da: Totalt

en: Totals
da: Totalt

en: Trace Tags
da: Sporingsmærker

en: Transaction Id
da: Transaktionsid

en: Transferring
da: Overfører

en: Transferring... Please Wait
da: Overfører... Vent venligst

en: Trash
da: Papirkurven

en: True
da: Sand

en: Trust logon failure.
da: Tillids login fejl.

en: Trusted Publishers
da: Troværdige udgivere

en: Trusted Root Certification Authorities
da: Troværdige rodcertifikat autoriteter

en: Trusted domain failure.
da: Fejl i tillidsdomænet.

en: Trusted relationship failure.
da: Fejl i tillidsforholdet.

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Two pages
da: To sider

en: Type Libraries
da: Typebibliotek

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
da: Skriv navnet på et program, en mappe, et dokument eller Internet ressource, og Wine åbner det for dig.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
da: Skriv den sti, hvor filen er placeret, og klik derefter på OK.

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
da: TypeLib Filer (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: URI to be decoded is incorrect
da: URI der skal afkodes er forkert

en: URI to be encoded contains invalid characters
da: URI, der skal kodes indeholder ugyldige tegn

en: USER Objects
da: USER Objekter

en: UUID already registered.
da: UUID allerede registreret.

en: UUID is local only.
da: UUID er kun lokal.

en: UUID type already registered.
da: UUID type allerede registreret.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
da: Kan ikke få adgang til, eller sætte processens affinitet

en: Unable to Change Priority
da: Kunne ikke skifte prioritet

en: Unable to Debug Process
da: Er ikke i stand til at Fejlsøge Processen

en: Unable to Terminate Process
da: Er ikke i stand til at afslutte processen

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
da: Kunne ikke oprette en ny mappe: Adgang nægtet.

en: Unable to create the output file.
da: Kunne ikke gemme filen.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
da: Kan ikke vise Gennemse dialogboksen (intern fejl)

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
da: Er ikke i stand til at starte afinstallationen, '%s'. Ønsker du at fjerne fjernes posten, for dette program fra registreringsdatabasen?

en: Unable to lock media.
da: Kunne ikke låse medier.

en: Unable to move the replacement file into place.
da: Ikke i stand til at flytte erstatningsfilen på plads.

en: Unable to remove the file to be replaced.
da: Ikke i stand til at fjerne filen der skal erstattes.

en: Unable to unload media.
da: Kunne ikke fjerne medie.

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Unavailable Critical Extension
da: Kritisk udvidelse utilgængelig

en: Undefined Type
da: Udefineret type

en: Undefined external error.
da: Udefineret ekstern fejl.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
da: Uventet kontrolsum af hentet fil. Afbryder installation af korrupt fil.

en: Unexpected network error.
da: Uventet netværksfejl.

en: Unicode text document
da: Tekstdokument (Unicode)

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Access Method
da: Ukendt adgangsmetode

en: Unknown Key Usage
da: Ukendt nøgle brug

en: Unknown Source
da: Ukendt kilde

en: Unknown Type
da: Ukendt type

en: Unknown authentication level.
da: Ukendt godkendelsesniveau.

en: Unknown authentication package.
da: Ukendt godkendelsespakke.

en: Unknown authentication service.
da: Ukendt godkendelsesservice.

en: Unknown authentication type.
da: Ukendt godkendelsestype.

en: Unknown authorization service.
da: Ukendt tilladelsesservice.

en: Unknown component.
da: Ukendt komponent.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown feature in %s
da: Ukendt feature i '%s'

en: Unknown feature.
da: Ukendt feature.

en: Unknown floppy error.
da: Ukendt floppy fejl.

en: Unknown interface.
da: Ukendt interface.

en: Unknown manager type.
da: Ukendt manager type.

en: Unknown port.
da: Ukendt port.

en: Unknown print processor.
da: Ukendt printer processor.

en: Unknown printer driver.
da: Ukendt printer driver.

en: Unknown printer driver.
da: Ukendt printer driver.

en: Unknown product.
da: Ukendt produkt.

en: Unknown property.
da: Ukendt egenskab.

en: Unknown revision.
da: Ukendt revision.

en: Unreadable Entry
da: Ulæselig Post

en: Unrecognized media.
da: Ukendt medie.

en: Unrecognized volume.
da: Volume blev ikke genkendt.

en: Unsigned CMC Request
da: Usigneret CMC forespørgelse

en: Unstructured Address
da: Ustruktureret adresse

en: Unstructured Name
da: Ustruktureret navn

en: Unsupported authorization level.
da: Ikke understøttet tilladelse niveau.

en: Unsupported name syntax.
da: Ikke-understøttet navne syntaks.

en: Unsupported patch package.
da: Ikke-understøttet patch pakke.

en: Unsupported transfer syntax.
da: Ikke-understøttet overførsel syntaks.

en: Unsupported type.
da: Ikke-understøttet type.

en: Unterminated string constant
da: Uafsluttet strengkonstant

en: Untitled
da: (ikke-navngivet)

en: Untrusted Certificates
da: Utroværdige certifikater

en: Unwilling To Perform
da: Uvillig til at udføre

en: Up One Level
da: Et niveau op

en: Updates the display every four seconds
da: Opdaterer visningen hvert fjerde sekund

en: Updates the display every two seconds
da: Opdaterer visningen hvert andet sekund

en: Updates the display twice per second
da: Opdaterer visningen to ganger per sekund

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
da: Brug: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filnavn | /x filnavn]

en: Usage: hostname
da: Brug: værtsnavn

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
da: Brug: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
da: Brug: taskkill [/?] [/f] [/im procesnavn | /pid procesid]

en: Use global settings
da: Brug globale indstillinger

en: User
da: Bruger

en: User &Name
da: Bruger&navn

en: User Canceled
da: Bruger afbrød

en: User Notice
da: Brugermeddelelse

en: User already exists.
da: Bruger eksistere allerede.

en: User already in group.
da: Bruger er allerede i gruppen.

en: User already in local group.
da: Bruger er allerede i lokal gruppen.

en: User is built-in.
da: Brugeren er indbygget.

en: User must change password.
da: Brugeren skal skifte password.

en: User not authenticated.
da: Bruger ikke bekræftet.

en: User not in group.
da: Bruger er ikke i gruppen.

en: User not in local group.
da: Bruger er ikke i lokal gruppe.

en: User not logged on.
da: Brugeren er ikke logget på.

en: Username
da: Brugernavn

en: Users
da: Brugere

en: VBArray object expected
da: VBArray objekt forventet

en: VER displays the version of cmd you are running.
da: VER viser hvilken version af cmd du kører.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
da: VERIFY bruges til at aktivere, deaktivere eller teste «verify»-flagget.
    Gyldige måder er:
    
    VERIFY ON	Aktiverer flagget.
    VERIFY OFF	Deaktiverer flagget.
    VERIFY		Viser ON hvis på ellers OFF.
    
    «Verify»-flagget har ingen funktion i Wine.

en: VM Size
da: VM Størrelse

en: VOL shows the volume label of a disk device.
da: VOL viser drev betegnelsen for disk drevet.

en: Valid from
da: Gyldig fra

en: Valid from
da: Gyldig fra

en: Valid to
da: Gyldig til

en: Value
da: Værdi

en: Value content
da: Værdiindhold

en: Value data:
da: Værdidata:

en: Value name:
da: Værdinavn:

en: Value names
da: Værdinavn

en: Verify is %1
da: Verify er %1

en: Verify must be ON or OFF
da: Verify skal være ON eller OFF

en: Version 1 Fields Only
da: Version 1 Kun felter

en: Version information
da: Versioninformation

en: Very Low
da: Meget lav

en: Video Compression
da: Video komprimering

en: Videos
da: Mine Film

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View &Type information
da: Vis &type-information

en: Virtual Base CRL Number
da: Virtuel base CRL nummer

en: Voice input device:
da: Stemme input enhed:

en: Voice output device:
da: Stemme output enhed:

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
da: Volume serienummeret er %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
da: Volume in drev %1!c! har intet navn.

en: Volume in drive %1!c! is %2
da: Volume i drev %1!c! er %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
da: Volumen's etiket (11 karakterer, ENTER for ingen)?

en: Volume label too long.
da: Drev etiket er for lang.

en: W&idth:
da: B&redde:

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
da: Advarsel: Hvis du ændrer prioriteringen af denne proces, kan det
    forårsage uønsket resultater, herunder system ustabilitet. Er du
    sikker på at du vil ændre på prioriteten?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
da: Advarsel: Fejlsøgning af denne proces, kan medføre tab af data.
    Er du sikker på du ønsker at vedhæfte fejlsøgeren?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
da: Advarsel: Afslutning af en proces kan forårsage uønsket
    resultater, herunder tab af data og system ustabilitet.
    processen vil ikke få mulighed for at gemme sin tilstand eller
    data, før den er afsluttet. Er du sikker på du vil
    afslutte processen?

en: Waiting for Program
da: Venter på program

en: Waiting;
da: Venter;

en: Warming up;
da: Varmer op;

en: Warning: system library
da: Advarsel: system bibliotek

en: Waveform
da: Lydkurve

en: Waveform: %s
da: Lydkurve: %s

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
da: Velkommen til certifikat eksporteringsguide

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
da: Velkommen til certifikat importeringsguiden

en: Western
da: Vestlig

en: Where:
da: Hvor:

en: White
da: Hvid

en: Whole string only
da: Kun hele strenge

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
da: Win9x-/NT4-registeringsdatabasefiler (REGEDIT4)

en: Window Background
da: vinduesbaggrund

en: Window Frame
da: Vinduesramme

en: Window Text
da: vinduestekst

en: Window handles have different parents.
da: Vindue handles har forskellige forældre.

en: Window has no system menu.
da: Vindue har ikke en system menu.

en: Window owned by another thread.
da: Vindue ejes af en anden tråd.

en: Window settings
da: Vindueindstillinger

en: Window size
da: Vindue størrelse

en: Windows Hardware Driver Verification
da: Windows hardware driver verificering

en: Windows Product Update
da: Windows produkt opdatering

en: Windows System Component Verification
da: Windwos system komponent verifikation

en: Windows registration information
da: Windows registreringsoplysninger

en: Wine &license
da: Wine &licens

en: Wine AVI-default-filehandler
da: Wine AVI-standard-filehandler

en: Wine Application Uninstaller
da: Afinstaller programmer

en: Wine Command Prompt
da: Wine kommandoprompt

en: Wine Control Panel
da: Wine Kontrolpanel

en: Wine Explorer
da: Wine Stifinder

en: Wine File Manager
da: Filbehandling

en: Wine Gecko Installer
da: Wine Gecko Installationsprogram

en: Wine Help
da: Wine Hjælp

en: Wine License
da: Wine Licensbetingelser

en: Wine MS-RLE video codec
da: Wine MS-RLE videokodeks

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
da: Wine MS-RLE videokodeks
    Ophavsret 2002 tilhører Michael Günnewig

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
da: Wine programmer (*.exe, *.exe.so)

en: Wine Video 1 video codec
da: Wine Video 1 videokodeks

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
da: Wine kan automatisk vælge certifikatlageret eller du kan selv angive en placering for certifikaterne.

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
da: Wine kan efterligne forskellige Windows-versioner for hvert program. Denne fane er knyttet til Biblioteker og Grafik fanerne, for at give dig mulighed for at ændre indstillinger på hele systemet eller per program i disse faneblade.

en: Wine configuration
da: Wine konfiguration

en: Wine configuration for %s
da: Wine konfiguration for %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
da: Wine kunne ikke finde Gecko Pakken, som er nødvendig for at få applikationers indlejring af HTML til at fungere korrekt. Wine kan automatisk hente, og installere det for dig.
    
    Bemærk: Det anbefales at bruge distributions pakker i stedet. Se https://wiki.winehq.org/Gecko for flere detaljer.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Wine er fri software; du må gendistribuere det og/eller ændre det i henhold til vilkårene i «GNU Lesser General Public License», udgivet af the Free Software Foundation; enten version 2.1 af Licensen, eller (hvis du ønsker det) en nyere version.
    
    Wine udgives i håb om at det er nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; ikke engang den antydede garanti om HANDELSEGNETHED eller EGNETHED TIL ET SPECIELT FORMÅL. Se «GNU Lesser General Public License» for flere detaljer.
    
    Du skal have modtaget et eksemplar af «GNU Lesser General Public License» sammen med dette program; hvis ikke, skriv til: the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine was brought to you by:
da: Wine havde ikke været mulig uden hjælp fra disse personer:

en: Wizard
da: Guide

en: Wrap text by the &margin
da: Bryd tekst efter &margen

en: Wrap text by the &window border
da: Bryd tekst efter v&induesbredden

en: Write fault.
da: Skrivnings fejl.

en: Write protected.
da: Skrive beskyttet.

en: Wrong disk.
da: Forkert diskette.

en: Wrong installation package version.
da: Forkert installerings pakke version.

en: Wrong kind of binding.
da: Forkert slags tilknytning.

en: Wrong operating system.
da: Forkert operativsystem.

en: Wrong password.
da: Forkert kodeord.

en: Wrong pipe order.
da: Forkert rør ordre.

en: Wrong pipe version.
da: Forkert rør version.

en: Wrong serializing package version.
da: Forkert serializing pakke version.

en: Wrong stub version.
da: Forkert stub version.

en: Wrong target name.
da: Forkert mål navn.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
da: X.509 certifikater (*.cer; *.crt)

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

[ctx: Yes key]
en: Y
da: J

en: Yes or No Trust
da: Ja eller Nej tillid

en: Yes to &all
da: Ja to &alt

en: You can choose the address that will be used as your home page.
da: Du kan vælge adressen der vil blive brugt som din startside.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
da: Du kan slette gemte sider, cookies og andet data.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
da: Du kan ikke tilføje flere drev.
    
    Hvert drev skal have et bogstav, fra A til Z, så du kan ikke have mere end 26.

en: You do not have access to open the file.
da: Filen kunne ikke åbnes, adgang nægtet.

en: You do not have access to save the file.
da: Filen kunne ikke gemmes, adgang nægtet.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
da: Du har ikke et C drev. Dette er ikke så godt.
    
    Husk at klikke Tilføj i Drev tabben for lave en!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
da: Du har valgt at gemme i rent tekstformat, noget som vil medføre at al formatering går tabt. Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: You have specified the following settings:
da: Du har specificeret følgende egenskaber:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
da: Du har med success færdiggjort certifikat eksporteringsguiden.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
da: Du har med succes fuldført certifikat importeringsguiden.

en: You may password-protect a private key.
da: Du kan beskytte en privatnøgle med et kodeord.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
da: Du skal specificere et alias når du bruger parameteren 'new'.

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
da: Du vil ikke længere kunne dekryptere beskeder med disse certifikater eller underskrive beskeder med dem.
    Er du sikker på du vil fjerne disse certifikater?

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
da: Du vil ikke længere kunne dekryptere beskeder med dette certifikat eller underskrive beskeder med det.
    Er du sikker på du vil fjerne dette certifikat?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
da: Du vil ikke længere kunne kryptere beskeder med dette certifikat eller verificere beskeder underskrevet med det.
    Er du sikker på du vil fjerne dette certifikat?

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: [none]
da: [ingen]

[ctx: accelerator Bold]
en: B
da: F

en: alert
da: Alarm

en: animation
da: Animation

en: application
da: Applikation

en: audio
da: lyd

en: border
da: Kant

en: builtin
da: indbygget

en: builtin, native
da: indbygget, indfødt

en: bytes
da: byte

en: caret
da: Karet

en: cell
da: Celle

en: character
da: Tegn

en: chart
da: diagram

en: check button
da: Tjek knap

en: choose which folder contains %s
da: Vælg mappen som indeholder '%s'

en: client
da: Klient

en: clock
da: Ur

en: column
da: &Kolonne

en: column header
da: Kolonnehoved

en: combo box
da: Kombi boks

en: cursor
da: Markør

en: diagram
da: Diagram

en: dial
da: Ring

en: dialog
da: Dialog

[ctx: directory]
en: Desktop
da: Skrivebord

en: disabled
da: Deaktiveret

[ctx: display name]
en: Desktop
da: Skrivebord

en: document
da: Dokument

en: drop down
da: Dropdown

en: drop down button
da: Dropdown knap

en: enter which folder contains %s
da: Angiv mappen som indeholder '%s'

en: equation
da: Ligning

en: feature from:
da: Udvidelse fra:

en: frames
da: Billeder

en: graphic
da: Grafik

en: grid drop down button
da: Gitter dropdown knap

en: grip
da: Greb

en: grouping
da: Gruppering

en: help balloon
da: Hjælpe ballon

[ctx: home page]
en: Home
da: Hjem

en: hot key field
da: Hotkey felt

[ctx: hotkey]
en: None
da: Ingen

en: inch
da: tommer

en: indicator
da: Indikator

en: insert disk %s
da: indsæt disk '%s'

en: install source for feature missing
da: Udvidelsens installationskilde mangler

en: kB/s
da: KB/s

en: link
da: Link

en: list
da: Liste

en: list item
da: Listepunkt

en: menu bar
da: Menu bar

en: menu button
da: Menu knap

en: menu item
da: Menupunkt

en: native
da: indfødt

en: native, builtin
da: indfødt, indbygget

en: network drive for feature missing
da: Udvidelsens netværksdrev mangler

en: outline
da: Skitse

en: outline button
da: Skitse knap

en: outline item
da: Skitsepunkt

en: page tab
da: Sidefane

en: page tab list
da: Sidefane liste

en: pane
da: Rude

en: path %s not found
da: kunne ikke finden stien '%s'

[ctx: path length]
en: None
da: Ingen

en: popup menu
da: Popup menu

en: progress bar
da: Fremgangsbar

en: property page
da: Egenskab side

en: push button
da: Tryk knap

en: radio button
da: Radio knap

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
da: &Gendan

en: root fs
da: Rodfilsystem

en: row
da: Række

en: row header
da: Rækkehoved

en: scroll bar
da: Rullebar

en: separator
da: Separator

en: slider
da: Slider

en: sound
da: Lyd

en: spin box
da: Spin boks

en: split button
da: Opdel knap

en: static text
da: Statisk tekst

en: status bar
da: &Statuslinje

en: table
da: Tabel

[ctx: table of contents]
en: &Home
da: &Hjem

[ctx: table of contents]
en: Home
da: Hjem

en: text
da: &Hent tekst

en: the program which created it
da: programmet der lavede det

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
da:  t

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
da:  sek

en: title bar
da: Titel &linje

en: tool bar
da: Toolbar

en: tool tip
da: Tooltip

en: uncompressed
da: ukomprimeret

[ctx: unit: inch]
en: in
da: tomme

[ctx: unit: microseconds]
en: us
da: µs

[ctx: unit: pixels]
en: px
da: pks

[ctx: unit: point]
en: pt
da: pkt

en: unknown object
da: Ukendt objekt

en: white space
da: Mellemrum

en: window
da: Vind&ue

[ctx: window]
en: &Restore
da: &Gendan

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
da: wineconsole: Start af programmet %s mislykkede.
    Kommandoen er ugyldig.

en: {{Disk full: }}
da: {{Diskens plads er opbrugt: }}
