Wine - en to cs translation catalogue (2673 entries)

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
cs: 
    Stav  Místní   Vzdálené
    ---------------------------------------------------------------

en:  (Yes|No)
cs:  (Ano|Ne)

en:  (Yes|No|All)
cs:  (Ano|Ne|Vše)

en:  to
cs:  do

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
cs: %1
    Tento soubor obsahuje znaky v univerzálním kódování,
    které budou ztraceny, pokud soubor uložíte v kódování
    %2.
    Pro zachování těchto znaků klikněte na tlačítko Strorno a
    následně vyberte jednu z voleb univerzálního kódování z
    rozbalovacího seznamu.
    Pokračovat?

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
cs: %1      %2      %3      Otevřené zdroje: %4!u!

en: %1 %2 &Object
cs: %1 %2 &Objekt

en: %1 &Object
cs: %1 &Objekt

en: %1 (%2!d! bits)
cs: %1 (%2!d! bitů)

en: %1 adapter %2
cs: %1 síťové rozhraní %2

en: %1 of %2 free
cs: %1 z %2 volné

en: %1!d! file(s) copied
cs: %1!d! souborů zkopírováno

en: %1!d! file(s) would be copied
cs: %1!d! souborů by bylo zkopírováno

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
cs: %1!u!MB využito, %2!u!MB dostupných

en: %1: File Not Found
cs: %1: Soubor nebyl nalezen

en: %1? (Yes|No)
cs: %1? (Ano|Ne)

en: %d bytes
cs: %d bajtů

en: &Abort
cs: &Přerušit

en: &About
cs: O programu

en: &About Clock
cs: O &aplikaci Hodiny

en: &About Control Panel
cs: O progr&amu Ovládací panel

en: &About Internet Explorer
cs: &O Internet Exploreru

en: &About Notepad
cs: O &aplikaci Poznámkový blok

en: &About OleView
cs: &O OleView

en: &About Program Manager
cs: &O Správci programů

en: &About Registry Editor
cs: O &aplikaci Editor registru

en: &About Task Manager
cs: &O Správci úloh

en: &About Wine
cs: &O Wine

en: &About Wine File Manager
cs: O &aplikaci Wine Správce souborů

en: &About Wine Help
cs: O &aplikaci Nápověda Wine

en: &About Wine Wordpad
cs: O &aplikaci Wine Wordpad

en: &About WineMine
cs: &O WineMinách

en: &Add
cs: Přid&at

en: &Add ->
cs: Přid&at ->

en: &Add Control...
cs: Přidat propojení...

en: &Add to Custom Colors
cs: &Přidat k vlastním barvám

en: &Add to Favorites...
cs: Přidat k oblíbeným...

en: &Address bar
cs: &Adresní řádek

en: &Advanced...
cs: &Pokročilé...

en: &All
cs: Vš&e

en: &All File Details
cs: &Detaily všech souborů

en: &Always on Top
cs: Vždy n&a vrchu

en: &Annotate...
cs: P&oznamenat si...

en: &Apply
cs: &Použít

en: &Archive
cs: &Archiv

en: &Arrange Icons
cs: &Zarovnat ikony

en: &Arrange automatically
cs: &Uspořádat automaticky

en: &As:
cs: Jako:

en: &Attributes:
cs: &Atributy:

en: &Auto Arrange
cs: &Rovnat automaticky

en: &Back
cs: &Zpět

en: &Basic Colors:
cs: &Základní barvy:

en: &Beginner
cs: &Začátečník

en: &Binary Value
cs: &Binární položka

en: &Bind to file...
cs: &Přiřadit k souboru...

en: &Blank page
cs: &Prázdná stránka

en: &Blue:
cs: &Modrá:

en: &Bookmark
cs: &Záložka

en: &Bottom:
cs: &Dolní:

en: &Bring To Front
cs: Přenést do popředí

en: &Browse...
cs: &Procházet...

en: &Buffer size:
cs: Velikost záso&bníku:

en: &Builtin (Wine)
cs: &Vestavěná (Wine)

en: &Bullet points
cs: &Odrážky

en: &CPU History
cs: Historie využití pro&cesoru

en: &CPU Usage
cs: Využití procesoru

en: &Cascade
cs: Zřetězení

en: &Cell
cs: &Buňka

en: &Cell Properties
cs: &Vlastnosti buňky

en: &Certificate purposes:
cs: &Účel certifikátu:

en: &Change...
cs: &Změnit...

en: &Choose a stream:
cs: &Vyberte datový proud:

en: &Clear	Del
cs: &Smazat	Del

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Close	Alt+F4
cs: &Zavřít	Alt+F4

en: &Close	Ctrl+F4
cs: &Zavřít	Ctrl+F4

en: &Close console
cs: Uzavřít &konzoli

en: &CoCreateInstance Flag
cs: Příznak „&CoCreateInstance“

en: &Color
cs: &Barva

en: &Color:
cs: &Barva:

en: &Column
cs: &Sloupec

en: &Command line:
cs: Pří&kazová řádka:

en: &Compressed
cs: Komprimovaný

en: &Compressor:
cs: &Kodek:

en: &Confirm password:
cs: Potvrzení hesla:

en: &Contents
cs: &Obsah

en: &Contents	F1
cs: &Obsah	F1

en: &Continue
cs: &Pokračovat

en: &Control
cs: &Ctrl

en: &Convert...
cs: &Převést...

en: &Copy
cs: &Kopírovat

en: &Copy	Ctrl+C
cs: &Kopírovat	Ctrl+C

en: &Copy Background
cs: &Kopírovat pozadí

en: &Copy Key Name
cs: &Kopírovat název klíče

en: &Copy to File...
cs: &Kopírovat do souboru...

en: &Copy...	F8
cs: &Kopírovat...	F8

en: &Current page
cs: &Aktuální stránka

en: &Custom Colors:
cs: Vlastní barvy:

en: &Custom...
cs: &Vlastní...

en: &DWORD Value
cs: &DWORD položka

en: &Data Rate
cs: &Datový tok

en: &Date
cs: &Datum

en: &Date and time...
cs: &Datum a čas...

en: &Debug
cs: &Ladění

en: &Def. char format
cs: Výchozí formát znaků

en: &Default Printer
cs: &Výchozí tiskárna

en: &Default page
cs: &Standardní nastavení

en: &Define Custom Colors >>
cs: &Definovat vlastní barvu >>

en: &Define...
cs: Přidat...

en: &Delete
cs: O&dstranit

en: &Delete	Del
cs: &Smazat	Del

en: &Description:
cs: &Popis:

en: &Details
cs: &Podrobnosti

en: &Directories
cs: A&dresáře

en: &Directories:
cs: &Složky:

en: &Disable
cs: &Zakázat

en: &Disconnect Network Drive
cs: O&dpojit síťovou jednotku

en: &Display As Icon
cs: &Zobrazit jako ikonu

en: &Down
cs: &Dolů

en: &Drive Bar
cs: &Panel zařízení

en: &E-mail Picture...
cs: &Poslat obrázek e-mailem...

en: &Edit
cs: &Upravit

en: &Edit Properties...
cs: &Upravit vlastnosti...

en: &Edit View
cs: Upravit pohl&ed

en: &Edit...
cs: &Upravit...

en: &Emulate a virtual desktop
cs: &Emulace virtuálního desktopu

en: &Enable
cs: P&ovolit

en: &Enable Distributed COM
cs: Povolit „distribuovaný COM“

en: &Enable all purposes for this certificate
cs: &povolit všechny účely pro tento cerfifikát

en: &Enable strong encryption
cs: Povolit silné šifrování

en: &Encoding
cs: Kódování

en: &End Process
cs: &Ukončit proces

en: &End Task
cs: &Ukončit úlohu

en: &Enter the port name to add:
cs: Zadejte náz&ev přidávaného portu:

en: &Erase
cs: &Smazat

en: &Execute...
cs: Spustit...

en: &Expandable String Value
cs: &Rozšířitelná řetězcová položka

en: &Expert
cs: E&xpert

en: &Expert mode
cs: Pokročilý režim

en: &Export Registry File...
cs: &Exportovat soubor registru...

en: &Export...
cs: &Exportovat...

en: &Fastest Times
cs: N&ejlepší časy

en: &Favorites
cs: &Oblíbené

en: &File
cs: &Soubor

en: &File Name:
cs: &Název souboru:

en: &File name:
cs: &Název souboru:

en: &Filename:
cs: &Název souboru:

en: &Find Next
cs: Najít d&alší

en: &Find...	Ctrl+F
cs: &Najít...	Ctrl+F

en: &Font
cs: &Písmo

en: &Font...
cs: &Písmo...

en: &Font:
cs: Pí&smo:

en: &Footer:
cs: &Zápatí:

en: &Format Bar
cs: Lišta &formátování

en: &Format:
cs: &Formát:

en: &Forward
cs: &Vpřed

en: &Friendly name:
cs: &Zapamatovatelný název:

en: &From:
cs: &Od:

en: &Game
cs: &Hra

en: &Get text
cs: &Získat text

en: &Go To Process
cs: &Přejít na proces

en: &Go to My Pictures
cs: Přejít do „Moje Obrázky“

en: &Green:
cs: &Zelená:

en: &Group by type kind
cs: Seskupit dle druhu

en: &Group file:
cs: &Soubor skupiny:

en: &Handle Count
cs: Poč&et popisovačů

en: &Header:
cs: Zá&hlaví:

en: &Height:
cs: &Výška:

en: &Help
cs: &Nápověda

en: &Help on help	F1
cs: &Pomoc k nápovědě	F1

en: &Hidden component categories
cs: kategorie skrytých objektů

en: &Hide When Minimized
cs: &Při minimalizaci skrýt

en: &High
cs: &Vysoká

en: &Hue:
cs: &Odstín:

en: &Ignore
cs: &Ignorovat

en: &Image Name
cs: Název obrázku

en: &Import Registry File...
cs: &Importovat soubor registru...

en: &Import...
cs: &Importovat...

en: &Index
cs: &Obsah

en: &Insert
cs: &Vložit

en: &Insert mode
cs: Režim vkládán&í

en: &Install
cs: &Instalovat

en: &Install Certificate...
cs: &Nainstalovat certifikát...

en: &Install theme...
cs: &Instalovat téma...

en: &Install...
cs: &Instalovat...

en: &Interleave every
cs: Prolož&it každých

en: &Key
cs: &Klíč

en: &Key Frame Every
cs: &Úplný snímek každých

en: &Key combination:
cs: &Klávesová zkratka:

en: &Label:
cs: P&opisek:

en: &Landscape
cs: N&a šířku

en: &Large
cs: Ve&lký

en: &Left
cs: V&levo

en: &Left:
cs: &Levý:

en: &Link to:
cs: &Odkaz do:

en: &List
cs: &Seznam

en: &Lists
cs: &Seznamy

en: &Local server
cs: &Místní server

en: &Low
cs: &Nízká

en: &Machine name:
cs: &Název stroje:

en: &Make New Folder
cs: Vytvořit novou složku

en: &Mark
cs: V&ybrat

en: &Medium
cs: &Střední

en: &Memory Usage
cs: &Využití paměti

en: &Minimize
cs: &Minimalizovat

en: &Minimize On Use
cs: &Minimalizovat za běhu

en: &Minimize at launch
cs: Spustit &minimalizovaný

en: &Minimize on run
cs: Spouštět &minimalizované

en: &Modified
cs: &Upraveno

en: &Modify...
cs: Změnit...

en: &Modify/Remove
cs: Z&měnit/Odebrat

en: &More Windows...
cs: &Více oken...

en: &Move
cs: Pře&sunout

en: &Move...	F7
cs: &Přesunout...	F7

en: &Multi-String Value
cs: &Více-řetězcová položka

en: &Name
cs: &Jméno

en: &Name:
cs: &Název:

en: &Native (Windows)
cs: &Nativní (Windows)

en: &New
cs: N&ový

en: &New	Ctrl+N
cs: &Nový	Ctrl+N

en: &New	F2
cs: &Nová	F2

en: &New Task (Run...)
cs: &Nová úloha (Spustit...)

en: &New Task...
cs: &Nová úloha...

en: &New override for library:
cs: &Nové nastavení pro knihovnu:

en: &New...
cs: &Nový...

en: &New...	Ctrl+N
cs: &Nový...	Ctrl+N

en: &Next >
cs: &Další >

en: &No
cs: &Ne

en: &No line wrapping
cs: &Bez zalamování

en: &Normal
cs: &Obyčejná

en: &Object
cs: &Objekt

en: &One Graph, All CPUs
cs: Všechny procesory v jediném grafu

en: &Open
cs: &Otevřít

en: &Open	Enter
cs: &Otevřít	Enter

en: &Open Link
cs: &Otevřít odkaz

en: &Open...
cs: &Otevřít...

en: &Open...	Ctrl+O
cs: &Otevřít...	Ctrl+O

en: &Open:
cs: &Otevřít:

en: &Options
cs: &Nastavení

en: &Options...
cs: Volby...

en: &Other files
cs: &Ostatní soubory

en: &Output File Name:
cs: Název výstupníh&o souboru:

en: &Overlapped	Shift+F5
cs: &Překrývající se	Shift+F5

en: &Owner:
cs: &Vlastník:

en: &PID (Process Identifier)
cs: PID (identifikátor procesu)

en: &Pages
cs: &Zadané stránky

en: &Pale yellow	Ctrl+2
cs: S&větle žluté	Ctrl+2

en: &Pan
cs: &Posun

en: &Paragraph...
cs: O&dstavec...

en: &Password:
cs: &Heslo:

en: &Paste
cs: Vl&ožit

en: &Paste	Ctrl+V
cs: &Vložit	Ctrl+V

en: &Path:
cs: &Cesta:

en: &Paused
cs: &Pozastaveno

en: &Place all certificates in the following store:
cs: Uložit všechny certifikáty do tohoto úložiště:

en: &Portrait
cs: &Na výšku

en: &Print
cs: &Tisk

en: &Print Target
cs: Vytisknout cíl

en: &Print...
cs: &Tisknout...

en: &Print...	Ctrl+P
cs: &Tisk...	Ctrl+P

en: &Programs
cs: &Programy

en: &Properties
cs: &Vlastnosti

en: &Properties	Alt+Enter
cs: V&lastnosti	Alt+Enter

en: &Quick Edit mode
cs: &Quick edit režim

en: &Read Only
cs: &Pouze pro čtení

en: &Realtime
cs: &V reálném čase

en: &Red:
cs: Če&rvená:

en: &Refresh
cs: &Obnovit

en: &Refresh	F5
cs: &Obnovit	F5

en: &Refresh Now
cs: &Obnovit nyní

en: &Registry
cs: &Registr

en: &Release Instance
cs: Uvolnit instanci

en: &Remember my password
cs: &Pamatovat si heslo

en: &Remote server
cs: &Vzdálený server

en: &Remove
cs: Odeb&rat

en: &Remove Favorite...
cs: Odeb&rat oblíbené...

en: &Remove application
cs: Odeb&rat aplikaci

en: &Remove duplicates
cs: Odst&ranit duplicity

en: &Rename
cs: &Přejmenovat

en: &Rename	F2
cs: Pře&jmenovat	F2

en: &Replace
cs: Za&měnit

en: &Replace...	Ctrl+H
cs: Nah&radit...	Ctrl+H

en: &Retry
cs: &Zkusit znovu

en: &Right
cs: Vp&ravo

en: &Right:
cs: P&ravý:

en: &Row
cs: &Řádek

en: &Ruler
cs: P&ravítko

en: &Run the Registry Editor
cs: &Spustit editor registrů

en: &Run...
cs: &Spustit...

en: &Save
cs: &Uložit

en: &Save	Ctrl+S
cs: &Uložit	Ctrl+S

en: &Save As...
cs: &Uložit jako...

en: &Save Background As...
cs: &Uložit pozadí jako...

en: &Save Picture As...
cs: &Uložit obrázek jako...

en: &Save Video As...
cs: &Uložit videozáznam jako...

en: &Save as...
cs: Uložit j&ako...

en: &Save settings on exit
cs: Před ukončením uložit na&stavení

en: &Save this password (insecure)
cs: &Uložit toto heslo (nebezpečné)

en: &Scale to Window
cs: Přizpůs&obit oknu

en: &Search
cs: Hledat

en: &Search next	F3
cs: &Najít další	F3

en: &Search...	Ctrl+F
cs: &Najít...	Ctrl+F

en: &Seconds
cs: &Vteřin

en: &Select
cs: &Vybrat

en: &Select Columns...
cs: Vybrat sloupce...

en: &Select all
cs: Vy&brat vše

en: &Select all	Ctrl+A
cs: V&ybrat vše	Ctrl+A

en: &Selection
cs: Vý&běr

en: &Session ID
cs: Identifikátor relace

en: &Settings...
cs: &Nastavení...

en: &Setup
cs: &Nastavit

en: &Show 16-bit tasks
cs: &Zobrazit 16 bitové úlohy

en: &Show Kernel Times
cs: Zobrazit časy jádra

en: &Show dot files
cs: Zo&brazit soubory s tečkou na začátku názvu

en: &Show physical stores
cs: &Zobrazit úložiště

en: &Show processes from all users
cs: Zobrazit proces&y všech uživatelů

en: &Show:
cs: &Zobrazit:

en: &Side by side	Shift+F4
cs: &Vedle sebe	Shift+F4

en: &Size
cs: &Velikost

en: &Size:
cs: Veliko&st:

en: &Small
cs: M&alý

en: &Sort by Name
cs: &Třídit podle jména

en: &Source
cs: &Zdroj

en: &Source:
cs: Z&droj:

en: &Standard bar
cs: &Standardní řádek

en: &Status Bar
cs: &Stavový řádek

en: &Stop
cs: Za&stavit

en: &String Value
cs: Ř&etězcová položka

en: &Support Information
cs: I&nformace o podpoře

en: &Switch To
cs: &Přepnout na

en: &System
cs: Systém

en: &System	Ctrl+1
cs: &Systémové	Ctrl+1

en: &System Configuration
cs: &Nastavení systému

en: &Table
cs: &Tabulka

en: &Table Properties
cs: &Vlastnosti tabulky

en: &Tabs...
cs: &Tabelátory...

en: &Test Sound
cs: O&testovat zvuk

en: &Theme:
cs: &Téma:

en: &Thread Count
cs: Poče&t vláken

en: &Time/Date	F5
cs: Č&as/Datum	F5

en: &To group:
cs: &do skupiny:

en: &To:
cs: &Do:

en: &Toolbar
cs: &Panel nástrojů

en: &Toolbar buttons:
cs: &Tlačítka panelu nástrojů:

en: &Toolbars
cs: &Panely

en: &Top:
cs: &Horní:

en: &Transmission Retry:
cs: &Opětovný přenos:

en: &Tray:
cs: &Zásobník:

en: &Try Again
cs: &Zkusit znovu

en: &Type:
cs: &Typ:

en: &Underline
cs: &Podtržení

en: &Undo
cs: &Zpět

en: &Undo	Ctrl+Z
cs: &Zpět	Ctrl+Z

en: &Up
cs: Nahor&u

en: &Update Speed
cs: Rychlost akt&ualizace

en: &User name:
cs: &Uživatelské jméno:

en: &View
cs: &Zobrazit

en: &View Certificate
cs: &Zobrazit certifikát

en: &View Source
cs: &Zobrazit zdroj

en: &View Type Info
cs: Zobrazit informace o typu

en: &View TypeLib...
cs: Zobrazit TypeLib...

en: &Virtual Memory Size
cs: Velikost &virtuální paměti

en: &Width:
cs: Šířka :

en: &Window
cs: &Okno

en: &Windows
cs: &Okna

en: &Windows Version:
cs: Verze &Windows:

en: &Without Titlebar
cs: B&ez menu

en: &Working directory:
cs: P&racovní adresář:

en: &Wrap long lines
cs: Zalo&mit dlouhé řádky

en: &Yes
cs: &Ano

en: &Yes, export the private key
cs: Ano, exportovat soukromý klíč

en: &from:
cs: &od:

en: &to:
cs: &do:

en: '%s' could not be found.
cs: „%s“ nebyl nalezen.

en: '%s' is not a valid port name
cs: „%s“ není platný název portu

en: '|' is undefined
cs: „|“ není definováno

en: (Default)
cs: (výchozí)

en: (No Theme)
cs: (Bez tématu)

en: (None)
cs: (Žádný)

en: (System default)
cs: (Výchozí v systému)

en: (cannot display value)
cs: (není možné zobrazit hodnotu)

en: (unidentified)
cs: (neidentifikováno)

en: (unknown %d)
cs: (neznámé %d)

en: (value not set)
cs: (hodnota nenastavena)

en: 5.1 Surround
cs: Surround 5.1

en: < &Back
cs: < &Zpět

en: <- &Remove
cs: <- Odeb&rat

en: <Advanced Purposes>
cs: <Pokročilá použití>

en: <All>
cs: <Vše>

en: <None>
cs: <žádné>

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
cs: MIDI map nebyla nalezena. To může ukazovat na problém s ovladačem nebo je soubor MIDIMAP.CFG poškozen či chybí.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
cs: Hodnota parametru není uzavřena uvozovkami. Doplňte je.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
cs: Řádky začínající REM (následovaným mezerou) nejsou vykonány. REM je proto
    používán jako komentářový příkaz.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
cs: Použité ID zařízení je mimo možnosti systému.

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
cs: Soubor již v cestě %1 existuje.
    
    Chcete ho nahradit?

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
cs: Název souboru nesmí obsahovat žádný z následujících znaků:
                              / : < > |

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
cs: Složka již v cestě %1 existuje.
    
    Chcete ji nahradit?

en: A network error occurred
cs: Nastala chyba sítě

en: A null parameter block was passed to MCI.
cs: MCI byl předán prázdný blok parametrů.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
cs: Parametr nebo hodnota byla zadána dvakrát. Zadejte jen jeden/jednu.

en: A printer error occurred.
cs: Při tisku došlo k chybě.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
cs: Při inicializaci MCI došlo k problémům. Zkuste restartovat Windows.

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
cs: Probíhá simulované odhlášení či vypnutí, ale program neodpovídá.
    
    Pokud proces ukončíte, můžete přijít o všechna neuložená data.

en: A single history graph shows total CPU usage
cs: Jediný graf s předešlými údaji zobrazuje celkové využití procesoru

en: A&dd
cs: Přid&at

en: A&dd...
cs: Přid&at...

en: A&vailable buttons:
cs: D&ostupná tlačítka:

en: About
cs: O programu

en: About %s
cs: O aplikaci %s

en: Access Method=
cs: Přístupová metoda =

en: Access date
cs: Datum posledního přístupu

en: Access denied.
cs: Přístup odepřen.

en: Account disabled.
cs: Účet je zakázán.

en: Account expired.
cs: Platnost účtu skončila.

en: Account is built-in.
cs: Účet je vestavěný.

en: Account locked out.
cs: Účet je uzamčen.

en: Action
cs: Akce

en: Actions
cs: Akce

en: Activation
cs: Aktivace

en: Active Border
cs: Okraj aktivního okna

en: Active Connections
cs: Aktivní připojení

en: Active Opens
cs: Aktivní otevřené

en: Active Title Bar
cs: Pozadí titulku aktivního okna

en: Active Title Bar Gradient
cs: Přechod titulku aktivního okna

en: Active Title Text
cs: Písmo titulku aktivního okna

en: Adapter hardware error.
cs: Hardwarová chyba sítového rozhraní.

en: Add &Purpose...
cs: &Přidat účel...

en: Add Control
cs: Přidat řídící prvek

en: Add Favorite
cs: Přidání oblíbené položky

en: Add Purpose
cs: Přidat účel

en: Add a Local Port
cs: Přidat místní port

en: Add appli&cation...
cs: Přid&at aplikaci...

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
cs: Přidat identifikátor objektu (OID) pro zamýšlený účel certifikátu:

en: Add to &Favorites...
cs: Přidat do oblíbených...

en: Add/Remove Programs
cs: Přidat/Odebrat programy

en: Address
cs: Adresa

en: Address error.
cs: Chyba adresy.

en: Adds a new 32-bit value
cs: Přidá novou 32-bit položku

en: Adds a new binary value
cs: Přidá novou binární položku

en: Adds a new expandable string value
cs: Přidá novou rozšířitelnou řetězcovou položku

en: Adds a new key
cs: Přidá nový klíč

en: Adds a new multi-string value
cs: Přidá novou více-řetězcovou položku

en: Adds a new string value
cs: Přidá novou řetězcovou položku

en: Adds keys to the favorites list
cs: Přidá klíč k oblíbeným

en: Administrative Tools
cs: Nástroje pro správu

en: Advanced
cs: Pokročilý

en: Advanced Options
cs: Pokročilá nastavení

en: Affects Multiple DSAs
cs: Týká se vícero DSA

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
cs: Po povolení či zakázání zařízení bude stav připojeného pákového ovladače aktualizován až po restartu tohoto appletu.

en: Alias Problem
cs: Problém s alternativním názvem

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: All Objects
cs: Všechny objekty

en: All application policies
cs: Všechny aplikační politiky

en: All documents (*.*)
cs: Všechny dokumenty (*.*)

en: All files (*.*)
cs: Všechny soubory (*.*)

[ctx: All key]
en: A
cs: V

en: All multimedia files
cs: Všechny soubory multimédií

en: All results will be lost. Are you sure?
cs: Všechny výsledky budou ztraceny. Jste si jisti?

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
cs: Všechna wave zařízení, která by mohla přehrát soubory s tímto formátem jsou používána. Vyčkejte na uvolnění zařízení a zkuste to znovu.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
cs: Všechna wave zařízení, která by mohla nahrávat oubory s tímto formátem jsou používána. Vyčkejte na uvolnění zařízení a zkuste to znovu.

en: Allow the &window manager to control the windows
cs: Povolit &správci oken kontrolu nad okny

en: Allow the window manager to &decorate the windows
cs: Povolit správci oken &dekorovat okna

en: Allows data on disk to be encrypted
cs: Umožní, aby data na disku byla šifrována

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
cs: Umožňuje instalovat nový software nebo odstranit existující software z Vašeho počítače.

en: Already Exists
cs: Již existuje

en: Already a SUBST target.
cs: Již je cílem pro SUBST.

en: Already assigned.
cs: Již je přiřazeno.

en: Already initialized.
cs: Již bylo inicializováno.

en: Alternative Name
cs: Alternativní název

en: Always on &top
cs: Vždy na &vrchu

en: An error number was specified that is not defined in the system.
cs: Uvedené číslo chyby není v systému definováno.

en: An error occurred with the specified port.
cs: Nastala chyba při práci s tímto portem.

en: An error occurred.
cs: Vyskytla se chyba.

en: An invalid flag was passed to a system function.
cs: Systémové funkci byl předán neplatný příznak.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
cs: Systémové funkci byl předán neplatný parametr.

en: Ana&log
cs: Ana&logové

en: Annotation...
cs: Komentář...

en: Another version is installed.
cs: Již je nainstalovaná jiná verze.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
cs: Jakékoliv waveform kompatibilní přehrávací zařízení může být použito.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
cs: Jakékoliv waveform kompatibilní nahrávací zařízení může být použito.

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Application IDs
cs: Identifikátory aplikace

en: Application Policies
cs: Aplikační pravidla

en: Application Workspace
cs: Pracovní prostor aplikace

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
cs: Aplikace nemohla být spuštěna nebo není žádná aplikace asociována s daným souborem.
    ShellExecuteEx selhal

en: Application settings
cs: Nastavení aplikací

en: Application: [1]
cs: Aplikace: [1]

en: Applications
cs: Aplikace

en: Applying font settings
cs: Aplikování nastavení písma

en: Aqua
cs: vodová

en: Arabic
cs: Arabština

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
cs: Jste si jist(á), že chcete přesunout „%1“ se vším, co obsahuje, do koše?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
cs: Jste si jist(á), že chcete přesunout „%1“ do koše?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
cs: Jste si jist(á), že chcete přesunout těchto %1 položek do koše?

en: Are you sure you want to delete '%1'?
cs: Opravdu chcete odstranit „%1“?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
cs: Opravdu chcete smazat všechny hodnoty registru v „%1“?

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
cs: Opravdu chcete odstranit klíč registru „%1“?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
cs: Opravdu chcete odstranit hodnotu registru „%1“?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
cs: Jste si jist(á), že chcete smazat vybrané položky?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
cs: Opravdu chcete odstranit těchto %1 položek?

en: Are you sure you want to delete these values?
cs: Jste si jist(a), že chcete smazat tyto hodnoty?

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
cs: Opravdu chcete odstranit tento klíč registru a všechny jeho podklíče?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
cs: Jste si jist(á), že chcete odebrat tyto certifikáty?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
cs: Jste si jist(á), že chcete odebrat tento certifikát?

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
cs: Opravdu chcete nadobro odstranit „%1“?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
cs: Opravdu chcete trvale odstranit těchto %1 položek?

en: Are you sure?
cs: Jste si jist(á)?

en: Argument missing
cs: Chybějící argument

en: Argument not optional
cs: Argument je povinný

en: Arithmetic overflow.
cs: Přetečení aritmetiky.

en: Armenian
cs: Arménština

en: Arrange &Icons
cs: Seřadit &ikony

en: Array length must be a finite positive integer
cs: Rozměr pole musí být konečné kladné celé číslo

en: Array object expected
cs: Očekáván objekt typu pole

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
cs: Požádat o místní server při volání CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
cs: Požádat o vzdálený server při volání CoGetClassObject

en: Asking for %s
cs: Dotazuji se na %s

en: Attaches the debugger to this process
cs: Připojí k procesu ladící nástroj

en: Attributes
cs: Vlastnosti

en: Attributes:
cs: Atributy:

en: Audio
cs: Zvuk

en: Audio test failed!
cs: Test zvuku selhal!

en: Authentication Method Not Supported
cs: Metoda ověřování není podporovaná

en: Authentication Required
cs: Je vyžadováno ověření

en: Authority Key Identifier
cs: Identifikátor klíče autority

en: Auto data segment exceeds 64k.
cs: Automatický datový segment překračuje 64k.

en: Autodetect
cs: Autodetekce

en: Automatic
cs: Automatická

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
cs: Automaticky odchytávat &myš v režimu celé obrazovky

en: Automatically determined by the program
cs: Automaticky zjištěno programem

en: Automation server can't create object
cs: Automatizační server nemůže vytvořit objekt

en: Available
cs: Dostupné

en: Available formats
cs: Dostupné formáty

en: B&rowse...
cs: P&rocházet...

en: Back
cs: Zpět

en: Backgroun&d
cs: Po&zadí

en: Bad EXE format for %1.
cs: Špatný formát EXE pro %1.

en: Bad command.
cs: Špatný příkaz.

en: Bad configuration.
cs: Špatná konfigurace.

en: Bad descriptor format.
cs: Špatný formát popisovače.

en: Bad device type.
cs: Špatný typ zařízení.

en: Bad driver level.
cs: Nesprávná úroveň ovladače.

en: Bad environment.
cs: Špatné prostředí.

en: Bad format.
cs: Špatný formát.

en: Bad length.
cs: Chybná délka.

en: Bad logon session state.
cs: Špatný status přihlašovací relace.

en: Bad network name.
cs: Špatný název síťe.

en: Bad network path.
cs: Nesprávná síťová cesta.

en: Bad network response.
cs: Špatná síťová odpověď.

en: Bad remote adapter.
cs: Špatné vzdálené síťové rozhraní.

en: Bad unit.
cs: Vadná jednotka.

en: Bad validation class.
cs: Špatná třída ověření.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
cs: Špatný formát čísla – musí být desítkové (12),
    šestnáctkové (0x34) či osmičkové (056).

en: Baltic
cs: Baltí

en: Base
cs: Základ

en: Base Pri
cs: Základní Pri

en: Basic Constraints
cs: Základní omezení

en: Baud Rate
cs: Rychlost [Baud]

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
cs: Před provedením akce související s tiskárou jako je nastavení vzhledu stránky nebo tisk dokumentu je nejdříve nutné instalovat tiskárnu. Nainstalujte ji prosím a opakujte akci.

en: Beginner
cs: Začátečník

en: Beginning of media.
cs: Začátek média.

en: Bind to file via a File Moniker
cs: Připojit k souboru přezdívky

en: Binding incomplete.
cs: Přiřazení není úplné.

en: Black
cs: černá

en: Blue
cs: modrá

en: Bold
cs: Tučné

en: Bold Italic
cs: Tučná kurzíva

en: Boolean object expected
cs: Očekáván boolean objekt

en: Bottom
cs: Dolů

en: Bring All to Front
cs: Přenést vše do popředí

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
cs: Přenese úlohu do popředí a přepne na ni

en: Brings the window front, but does not switch to it
cs: Přenese okno do popředí, ale nepřepne na něj

en: Bro&wse...
cs: Procház&et...

en: Broadcast
cs: Širokopásmové vysílání

en: Browse
cs: Procházet

en: Browse for Folder
cs: Procházet (pro nalezení složky)

en: Browse to Desktop
cs: Prohlížet Plochu

en: Browse...
cs: Procházet...

en: Browsing history
cs: Historie prohlížení

en: Buffer overflow.
cs: Přetečení paměti.

en: Buffer zone
cs: Oblast zásobníku

en: Buil&tin then Native
cs: V&estavěná pak nativní

en: Busy
cs: Zaneprázdněno

en: Busy;
cs: Pracuji;

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: By &Date
cs: Podle &Data

en: By &Name
cs: Podle &Názvu

en: By &Size
cs: Podle &Velikosti

en: By &Type
cs: Podle &Typu

en: By File Type
cs: Podle typu souboru

en: Byte count too small.
cs: Příliš málo bajtů.

en: Bytes
cs: Bajtů

en: C&ollate
cs: K&ompletovat

en: C&olor:
cs: B&arva:

en: C&ut
cs: Vyj&mout

en: CA Issuers
cs: Vydavatel certifikační autority

en: CA Version
cs: Verze certifikační autority

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
cs: CALL <dávkový soubor> je užíván ke spuštění příkazů z jiného dávkového
    souboru. Když se běh volaného dávkového souboru ukončí, kontrola se vrátí
    volajícímu souboru. Příkaz CALL může předávat parametry volané proceduře.
    
    Změny výchozího adresáře, proměnných prostředí atd. provedené volanou
    procedurou jsou zděděny volajícím.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
cs: CD <složka> je zkratkou pro CHDIR. Přenese Vás do určené složky.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
cs: CHDIR <složka> přenese Vás do určené složky.

en: CLS clears the console screen.
cs: CLS vymaže obrazovku terminálu.

en: CMC Attributes
cs: CMC – vlastnosti

en: CMC Extensions
cs: CMC – rozšíření

en: CMC Response
cs: CMC odezva

en: CMC Status Info
cs: CMC – informace o stavu

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
cs: Vestavěné příkazy CMD jsou:
    ASSOC		Zobrazí nebo změní asociace přípon souborů
    ATTRIB		Zobrazí nebo nastaví DOS-ovské souborové attributy
    CALL		Zavolá dávkový soubor z jiného
    CD (CHDIR)	Změní pracovní adresář
    CHOICE		Čeká na stisk tlačítka z volitelného seznamu
    CLS		Vymaže okno terminálu
    COPY		Kopíruje soubory
    CTTY		Změní vstupně/výstupní zařízení
    DATE		Ukáže nebo nastaví systémové datum
    DEL (ERASE)	Smaže jeden nebo více souborů
    DIR		Vypíše obsah adresáře
    ECHO		Vypíše text na terminál
    ENDLOCAL	Ukončí lokalizaci změn prostředí v dávkovém souboru
    FTYPE		Zobrazí nebo změní příkazy pro otevření přiřazené k typům souborů
    HELP		Zobrazí detailní nápovědu k tématu
    MD (MKDIR)	Vytvoří adresář
    MKLINK	Vytvoří symbolický odkaz
    MORE		Zobrazí výstup ve stránkách
    MOVE		Přesune soubor, skupinu souborů nebo adresářový strom
    PATH		Nastaví nebo ukáže prohledávané cesty
    PAUSE		Uspí spuštění dávkového souboru
    POPD		Obnoví adresář na poslední uložený pomocí PUSHD
    PROMPT		Změní výzvu příkazového řádku
    PUSHD		Změní adresář na nový, starý uloží
    REN (RENAME)	Přejmenuje soubor
    RD (RMDIR)	Smaže podadresář
    SET		Nastaví nebo zobrazí proměnné prostředí
    SETLOCAL	Spustí lokalizaci změn prostředí v dávkovém souboru
    START		Spustí program nebo otevře dokument v přiřazeném programu
    TIME		Ukáže či nastaví systémový čas
    TITLE		Nastaví titulek okna běžící CMD instance
    TYPE		Vypíše obsah textového souboru
    VER		Zobrazí verzi CMD
    VOL		Ukáže jmenovku disku
    XCOPY		Zkopíruje zdrojové soubory nebo adresářové větve do cíle
    EXIT		Ukončí CMD
    
    Zadejte HELP <příkaz> pro podrobnější informace o některém z výše uvedených
    příkazů.

en: COM Library Objects
cs: Objekty knihovny COM

en: COPY <filename> copies a file.
cs: COPY <název_souboru> zkopíruje soubor.

en: CPU
cs: Procesor

en: CPU Tim&e
cs: Čas procesoru

en: CPU Time
cs: Procesorový čas

en: CPU Usage: %3d%%
cs: Využití procesoru: %3d%%

en: CPU usage
cs: Vytížení procesoru

en: CPU usage history
cs: Historie vytížení procesoru

en: CRC error.
cs: Chyba kontrolního součtu.

en: CRL Distribution Points
cs: Distribuční body CRL

en: CRL Issuer
cs: Vydavatel CRL

en: CRL Number
cs: číslo CLR

en: CRL Reason Code
cs: Kód CRL důvodu

en: CTTY changes the input/output device.
cs: CTTY změní vstupně/výstupní zařízení.

en: Call not implemented.
cs: Toto volání není implementováno.

en: Can't connect to the LDAP server
cs: Nelze se spojit s LDAP serverem

en: Can't delete current directory.
cs: Nelze smazat složku, ve které se právě nacházíte.

en: Can't delete last admin user.
cs: Není možné odebrat poslední zbývající účet s právy správce.

en: Can't disable mandatory group.
cs: Povinnou skupinu nelze zakázat.

en: Can't have 'break' outside of loop
cs: „zarážku“ (break) nelze umístit mimo smyčku

en: Can't have 'continue' outside of loop
cs: „pokračuj“ (continue) nelze umístit mimo smyčku

en: Can't open anonymous security token.
cs: Nelze otevřít anonymní bezpečnostní token.

en: Can't open registry key.
cs: Klíč registrů nelze otevřít.

en: Can't perform operation.
cs: Operaci nelze provést.

en: Can't read registry key.
cs: Klíč registrů nelze číst.

en: Can't write registry key.
cs: Nelze zapsat klíč registrů.

en: Cancel
cs: Storno

en: Cancel violation.
cs: Zrušit porušení.

en: Canceling...
cs: Probíhá zrušování...

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
cs: Nemohu přistoupit k uvedenému souboru nebo MCI zařízení, protože aplikace nemůže změnit jednotku disku.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
cs: Nemohu přistoupit k uvedenému souboru nebo MCI zařízení, protože aplikace nemůže změnit adresář.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
cs: Nemohu přistoupit k uvedenému souboru nebo MCI zařízení. Změňte adresář nebo restartujte Váš počítač.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
cs: Nemohu přidat více než 32 zarážek.

en: Cannot call batch label outside of a batch script
cs: Nelze volat označení dávky vně dávkového skriptu

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
cs: Nelze dokončit skupinu příkazů v tomto pořadí. Opravte pořadí příkazů a zkuste to znovu.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
cs: Tento příkaz nelze dokončit na automaticky otevřeném zařízení. Vyčkejte na zavření zařízení a zkuste to znovu.

en: Cannot complete.
cs: Nelze dokončit.

en: Cannot create service thread.
cs: Nelze vytvořit servisní vlákno.

en: Cannot create.
cs: Nelze vytvořit.

en: Cannot delete '|'
cs: „|“ nelze smazat

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
cs: Nedokáži přiřadit soubor s touto příponou vhodnému zařízení.

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
cs: Nemohu najít '%s'. Chcete tento soubor vyhledat ručně?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
cs: Nemohu najít implementaci richedit... Přerušuji

en: Cannot find the printer.
cs: Tiskárna nebyla nalezena.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
cs: Nemohu najít požadované zařízení. Ujistěte se, že je nainstalováno a že jste jeho název uvedli přesně.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
cs: Soubor nebyl nalezen. Ujistěte se, že cesta k souboru a jeho jméno jsou platné.

en: Cannot impersonate.
cs: Nelze napodobit.

en: Cannot open network connection profile.
cs: Profil sítě nelze otevřít.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
cs: Nemohu otevřít zařízení bez použití příznaku WAVE_ALLOWSYNC. Použijte ho a zkuste to znovu.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
cs: Nemohu provést tuto operaci dokud jsou data přehrávána. Zresetujte multimediální zařízení nebo vyčkejte na konec přehrávání.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
cs: Nemohu přečíst zadaný soubor. Ujistěte se, že soubor stále existuje a zkontrolujte svůj disk nebo síťovou konektivitu.

en: Cannot run full-screen.
cs: Nemůže běžet přes celou obrazovku.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
cs: Nemohu uložit soubor bez názvu. Zadejte název.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
cs: Nemohu uložit soubor. Ujistěte se, že je dost místa na disku nebo je-li Vaše síťové připojení průchozí.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
cs: Nemohu nastavit toto wave zařízení na playback, jelikož je používáno. Vyčkejte na uvolnění zařízení a zkuste to znovu.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
cs: Nemohu nastavit toto wave zařízení na nahrávání, jelikož je používáno. Vyčkejte na uvolnění zařízení a zkuste to znovu.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
cs: Nelze zadat znaky za řetězec uzavřený uvozovkami.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
cs: V požadovaném příkazu nelze jako název zařízení použít „all“.

en: Cannot use a filename with the specified device.
cs: Nelze použít soubor s tímto zařízením.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
cs: Nelze použít parametr „notify“ s automaticky otevřeným zařízením.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
cs: Nemohu zapisovat do zadaného souboru. Ujistěte se, že máte dost místa na disku nebo zda jste připojeni k síti.

en: Caps Lock is On
cs: Caps Lock je zapnutý

en: Cascading	Ctrl+F5
cs: Kaskádování	Ctrl+F5

en: Center
cs: Střed

en: Central Europe
cs: Středoevropské jazyky

en: Central European
cs: Středoevropské

en: Certificate
cs: Certifikát

en: Certificate &status:
cs: Status certifikátu:

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
cs: Certifikační autorita

en: Certificate Export Wizard
cs: Průvodce exportem certifikátu

en: Certificate Extensions
cs: Rozšíření certifikátu

en: Certificate Import Wizard
cs: Průvodce importem certifikátu

en: Certificate Information
cs: Informace o certifikátu

en: Certificate Issuer
cs: Vydavatel certifikátu

en: Certificate Policies
cs: Politiky certifikátu

en: Certificate Policy
cs: Politika certifikátu

en: Certificate Properties
cs: Vlastnosti certifikátu

en: Certificate Serial Number=
cs: Sériové číslo certifikátu

en: Certificate Signing
cs: podepsání certifikátu

en: Certificate Store
cs: Úložiště certifikátů

en: Certificate Store Selected
cs: Úložiště certifikátů bylo zvoleno

en: Certificate Type
cs: typ certifikátu

en: Certificate intended purposes
cs: Zamýšlený účel certifikátu

en: Certificate purpose
cs: Účel certifikátu

en: Certificate purposes
cs: Účel certifikátu

en: Certificates
cs: Certifikáty

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
cs: Certifikáty jsou využívány pro Vaši osobní identifikaci a k identifikaci certifikačních autorit a vydavatelů.

en: Certificates...
cs: Certifikáty...

en: Certification Authority Issuer
cs: Vydavatel certifikační autority

en: Certification Path
cs: Certifikační cesta

en: Certification Template Name
cs: Název certifikační šablony

en: Certification path
cs: Certifikační cesta

en: Challenge Password
cs: Heslo výzvy

en: Change &Icon...
cs: Změnit &ikonu...

en: Change &icon...
cs: Změnit ikonu...

en: Change Icon
cs: Změnit ikonu

en: Change machine wide Distributed COM settings
cs: Změní nastavení „distribuovaného COM“, platné pro celý stroj

en: Changes the position of the split between two panes
cs: Změní pozici oddělovače mezi dvěma panely

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
cs: Nedoporučuje se měnit pořadí nahrávání této knihovny.
    Určitě to chcete udělat?

en: Character &format
cs: Formát znaku

en: Character translation table file too small.
cs: Soubor s převodní tabulkou znaků je příliš malý.

en: Character translation table open failed.
cs: Nezdařilo se otevření souboru s převodní tabulkou znaků.

en: Choose the format in which the content will be saved.
cs: Zvolte formát ve kterém bude obsah uložen.

en: Cinepak Video codec
cs: Videokodek Cinepack

en: Circular dependency.
cs: Kruhová závislost.

en: Class Name:
cs: Název třídy:

en: Class already exists.
cs: Taková třída již existuje.

en: Class does not exist.
cs: Třída neexistuje.

en: Class has open windows.
cs: Třída má otevřené okno.

en: Client Authentication
cs: Ověření klienta

en: Client Information
cs: Informace o klientovi

en: Clipboard not open.
cs: Schránka není otevřená.

en: Clock
cs: Hodiny

en: Close
cs: Zavřít

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: CoGetClassObject failed.
cs: CoGetClassObject selhalo.

en: Collapse
cs: Sbalit

en: Color
cs: Barva

en: Columns
cs: Sloupce

en: Command history
cs: Historie příkazů

en: Comment:
cs: Komentář:

en: Comments
cs: Komentáře

en: Comments:
cs: Komentáře:

en: Common Name
cs: Běžné jméno

en: Compare False
cs: Porovnání nebylo úspěšné

en: Compare True
cs: Porovnání bylo úspěšné

en: Compress options
cs: Nastavení komprese

en: Compression &Quality:
cs: Komprimace &kvalita:

en: Con&figure...
cs: Nastavit...

en: Condensed
cs: Kondenzované

en: Conditional compilation is turned off
cs: Podmíněná kompilace je vypnutá

en: Confidentiality Required
cs: Je vyžadována důvěrnost

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Configuration error
cs: Chyba nastavení

en: Configure Devices
cs: Nastavit zařízení

en: Configure LPT Port
cs: Nastavit LPT port

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
cs: Konfigurovat Wine Internet Browser a související nastavení

en: Confirm Key Delete
cs: Potvrďte smazání klíče

en: Confirm Value Delete
cs: Potvrďte smazání položky

en: Confirm deletion
cs: Potvrdit odstranění

en: Confirm file deletion
cs: Potvrdit odstranění souboru

en: Confirm file overwrite
cs: Potvrdit přepsání souboru

en: Confirm folder deletion
cs: Potvrdit odstranění složky

en: Confirm overwrite
cs: Potvrdit přepsání

en: Congratulations!
cs: Gratulace!

en: Connect &Network Drive...
cs: Připojit síťovou jed&notku...

en: Connect to %s
cs: Připojit síťové zařízení %s

en: Connect to another machine
cs: Připojit k jinému stroji

en: Connected
cs: Připojeno

en: Connecting to %s
cs: Připojuji se k %s

en: Connecting to camera
cs: Probíhá připojování k fotoaparátu

en: Connecting to camera... Please Wait
cs: Probíhá připojování k fotoaparátu... čekejte prosím

en: Connection aborted.
cs: Připojování bylo přerušeno.

en: Connection count limit reached.
cs: Dosaženo max. možného počtu otevřených spojení.

en: Connection gracefully closed.
cs: Spojení bylo korektně ukončeno.

en: Connection invalid.
cs: Neplatné připojení.

en: Connection is active.
cs: Spojení je aktivní.

en: Connection is being made
cs: Probíhá navazování spojení

en: Connection refused.
cs: Spojení odmítnuto.

en: Connection reset by peer.
cs: Spojení zrušeno druhou stranou.

en: Connection unavailable.
cs: Spojení není dostupné.

en: Connection-specific DNS suffix
cs: Přípona DNS, platná pouze pro dané připojení

en: Console
cs: Konzole

en: Constraint Violation
cs: Porušení omezení

en: Contact:
cs: Kontakt:

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Contains commands for accessing frequently used keys
cs: Obsahuje příkazy pro přístup k často užívaným klíčům

en: Contains commands for creating new keys or values
cs: Obsahuje příkazy pro vytváření nových klíčů a položek

en: Contains commands for customizing the registry window
cs: Obsahuje příkazy pro úpravu vzhledu okna regeditu

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
cs: Obsahuje příkazy pro zobrazení nápovědy a informací o editoru registru

en: Contains commands for editing values or keys
cs: Obsahuje příkazy pro editaci klíčů a položek

en: Contains commands for working with the whole registry
cs: Obsahuje příkazy pro práci se syrovým registrem

en: Content
cs: Obsah

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Control ID not found.
cs: Řídící identifikátor nebyl nalezen.

en: Control Panel
cs: Ovládací panel

en: Controls Alternate Background
cs: Alternativní pozadí ovládacích prvků

en: Controls Background
cs: Pozadí ovládacích prvků

en: Controls Dark Shadow
cs: Tmavé stíny ovládacích prvků

en: Controls Debug Channels
cs: Řídí ladící kanály

en: Controls Highlight
cs: Zvýraznění ovládacích prvků

en: Controls Light
cs: Nasvícení ovládacích prvků

en: Controls Shadow
cs: Stíny ovládacích prvků

en: Controls Text
cs: Písmo ovládacích prvků

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
cs: Určuje, na kterých procesorech smí proces běžet

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
cs: Cookies
    Soubory uložené ve vašem počítači webovými stránkami ukládajícími věci jako nastavení nebo přihlašovací informace.

en: Cop&yright:
cs: Autorská práva:

en: Copies
cs: Kopie

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
cs: Vloží název vybraného klíče do schránky

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
cs: Zkopírovat značku &HTML objektu do schránky

en: Copy C&LSID to clipboard
cs: Zkopírovat C&LSID do schránky

en: Copy Program
cs: Kopírování programu

en: Copy Shor&tcut
cs: Kopírovat zás&tupce

en: Copy files from:
cs: Kopírovat soubory z:

en: Copy manufacturer's files from:
cs: Zkopírovat soubory výrobce z:

en: Copy program:
cs: Kopírovat program:

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
cs: Zkopírovat GUID vybrané položky do schránky

en: Copying Files...
cs: Probíhá kopírování souborů...

en: Copying new files
cs: Probíhá kopírování nových souborů

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
cs: Kopírování „%1“ do „%2“ se nezdařilo s r/c %3!d!

en: Corrupt network connection profile.
cs: Poškozený profil síťového připojení.

en: Could not create or use window.
cs: Nemohu vytvořit nebo použít okno.

en: Could not open
cs: Nebylo možné otevřít

en: Could not open the file.
cs: Soubor nebylo možné otevřít.

en: Could not save the file.
cs: Nemohu uložit soubor.

en: Could not stop service %1
cs: Službu %1 nelze zastavit

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
cs: Nepodařilo se přeložit zadané Unixové jméno souboru na DOSové jméno souboru.

en: Counter Sign
cs: Protipodpis

en: Country/Region
cs: Země/oblast

en: Cr&eate Directory...
cs: V&ytvořit adresář...

en: Create &Instance
cs: Vytvořit instanci

en: Create &Link
cs: Vytvořit odkaz

en: Create Control
cs: Vytvořit propojení

en: Create From File
cs: Vytvořit ze souboru

en: Create Instance &On...
cs: Vytvořit instanci na...

en: Create New
cs: Vytvořit nový

en: Create New Folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Create New Task
cs: Vytvořit novou úlohu

en: Create Shor&tcut
cs: Vytvořit zástupce

en: Create an instance of the selected object
cs: Vytvořit instanci vybraného objektu

en: Creating folders
cs: Probíhá vytváření složek

en: Creating shortcuts
cs: Probíhá vytváření zástupců

en: Creation date
cs: Datum vytvoření

en: Creation date:
cs: Datum vytvoření:

en: Creation failed.
cs: Vytvoření se nezdařilo.

en: Critical Extensions Only
cs: Pouze nezbytně nutné rozšiřující moduly

en: Cu&t
cs: Vyjmout

en: Cu&t	Ctrl+X
cs: Vyjmou&t	Ctrl+X

en: Current &icon:
cs: Současná &ikona:

en: Current Connections
cs: Současná spojení

en: Current Date is %1
cs: Aktuální datum je %1

en: Current Time is %1
cs: Aktuální čas je %1

en: Current format:
cs: Současný formát:

en: Cursor size
cs: Velikost kurzoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom Game
cs: Vlastní hra

en: Customize Toolbar
cs: Přizpůsobit panel nástrojů

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cyrillic
cs: Cyrilice

en: D&isable all purposes for this certificate
cs: &zakázat všechny účely pro tento cerfifikát

en: DATE shows or changes the system date.
cs: DATE zobrazí či změní systémové datum.

en: DC not found.
cs: Doménový řadič nebyl nalezen.

en: DDE failure.
cs: Selhání DDE.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
cs: DEL <název_souboru> smaže jeden či více zadaných souborů.

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
cs: binární, algoritmem DER šifrovaný X.509 (*.cer)

en: DHCP enabled
cs: DHCP povoleno

en: DIR lists the contents of a directory.
cs: DIR vypíše obsah složky.

en: DLL initialization failed.
cs: Inicializace DLL se nezdařila.

en: DLL not found.
cs: knihovna (DLL) nebyla nalezena.

en: DLL overrides
cs: Nastavení DLL

en: DNS Name=
cs: DNS název =

en: Data
cs: Obsah

en: Data Bits
cs: Datové bity

en: Data Encipherment
cs: Zašifrování dat

en: Database does not exist.
cs: Databáze neexistuje.

en: Datagrams Received
cs: Přijato datagramů

en: Datagrams Sent
cs: Odesláno datagramů

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Date deleted
cs: Datum bylo odstraněno

en: De&vice:
cs: &Zařízení:

en: Debug Channels
cs: Ladící kanály

en: Debug View
cs: Ladící pohled

en: Decimal
cs: Desítkový

en: Decipher Only
cs: Pouze pro rozšifrování

en: Decoding Error
cs: Chyba dekódování

en: Default Interface Viewer
cs: Výchozí prohlížeč rozhraní

en: Default Printer;
cs: Výchozí tiskárna;

en: Default Settings
cs: Standardní nastavení

en: Default gateway
cs: Výchozí brána

en: Defaults
cs: Výchozí nastavení

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete %1?
cs: Smazat %1?

en: Delete &files...
cs: Smazat soubory...

en: Delete browsing history
cs: Vymazat historii prohlížení

en: Delete group `%s'?
cs: Smazat skupinu „%s“?

en: Delete program `%s'?
cs: Smazat program „%s“?

en: Delete the private &key if the export is successful
cs: Po úspěšném exportu smazat

en: Deletes the selection
cs: Smaže vybrané

en: Deleting services
cs: Odebírání služeb

en: Dependent services are running.
cs: Závislé služby běží.

en: Description
cs: Popis

en: Desktop &size:
cs: &Velikost desktopu:

en: Desktop Integration
cs: Začlenění do pracovní plochy

en: Destination:
cs: Cíl:

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Determined by the program
cs: Zjištěno programem

en: Device
cs: Zařízení

en: Device already remembered.
cs: Zařízení je již zapamatováno.

en: Device does not exist.
cs: Zařízení neexistuje.

en: Device not partitioned.
cs: Zařízení není rozděleno na oddíly.

en: Device removed.
cs: Zařízení odebráno.

en: Different service account.
cs: Odlišný účet služby.

en: Digi&tal
cs: Digi&tální

en: Digital Rights
cs: digitální ochrana „autorských“ práv (DRM)

en: Digital Signature
cs: Digitální podpis

en: DirectX Diagnostic Tool
cs: Diagnostický nástroj pro DirectX

en: Direction
cs: Směr

en: Directory is not empty.
cs: Složka není prázdná.

en: Directory name invalid.
cs: Neplatný název složky.

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Discards
cs: Zahozeno

en: Disclaimer
cs: Distancování se od odpovědnosti

en: Disconnected
cs: Odpojeno

en: Disk full.
cs: Disk je plný.

en: Disk is corrupt.
cs: Disk je poškozen.

en: Display As Icon
cs: Zobrazit jako ikonu

en: Display program information, version number and copyright
cs: Zobrazí informace o programu, číslo verze a autor

en: Display the viewer for the selected item
cs: Zobrazit prohlížeč pro vybranou položku

en: Displays Task Manager help topics
cs: Zobrazí témata nápovědy ke Správci úloh

en: Displays information about each task
cs: Zobrazí informace o každé z úloh

en: Displays kernel time in the performance graphs
cs: Zobrazí čas jádra ve výkonnostních grafech

en: Displays program information, version number and copyright
cs: Zobrazí informace o programu, jeho verzi a copyright

en: Displays program information, version number, and copyright
cs: Zobrazí informace o programu, označení verze a autorská práva

en: Displays tasks by using large icons
cs: Zobrazí úlohy s použitím velkých ikon

en: Displays tasks by using small icons
cs: Zobrazí úlohy s použitím malých ikon

en: Division by zero error.
cs: Chyba – dělení nulou.

en: Do you want to continue anyway?
cs: Chcete přesto pokračovat?

en: Do you want to install this software?
cs: Chcete instalovat tento software?

en: Do you want to shutdown your Wine session?
cs: Přejete si ukončit relaci Wine?

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
cs: Přejete si nasimulovat restart Windows?

en: Do you wish to export the private key?
cs: Přejete si exportovat soukromou část klíče?

en: Docu&ments
cs: Doku&menty

en: Document
cs: Dokument

en: Document Signing
cs: Podepisování dokumentů

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Does not automatically update
cs: Neaktualizuje (zobrazení) automaticky

en: Domain Component
cs: Doménová část

en: Domain already exists.
cs: Doména již existuje.

en: Domain controller not found.
cs: Řadič domény nebyl nalezen.

en: Domain limit exceeded.
cs: Doménový limit byl překročen.

en: Domain trust information inconsistent.
cs: Nekonzistentní informace o doménové důvěre.

en: Don't install
cs: Neinstalovat

en: Don't show me th&is message again
cs: Tuto zprávu již příště nezobrazovat

en: Done
cs: Hotovo

en: Downloading %s
cs: Stahuji %s

en: Downloading from %s...
cs: Probíhá stahování z %s...

en: Downloading...
cs: Probíhá stahování...

en: Downloads
cs: Stažené

en: Dri&ves:
cs: &Diskové jednotky:

en: Drive configuration
cs: Nastavení jednotek

en: Drive is busy.
cs: Disk je zaneprázdněn.

[ctx: Drive letter]
en: Letter
cs: Písmeno

en: Drive locked.
cs: Disk je uzamčen.

en: Driver diagnostics
cs: Diagnostika ovladače

en: Driver failure cannot be detected.
cs: Selhání ovladače nemůže být rozpoznáno.

en: Drives
cs: Disky

en: Duplex:
cs: Oboustranně:

en: Duplicate domain or workgroup name.
cs: Duplicitní název domény či pracovní skupiny.

en: Duplicate network name.
cs: Název již na síti existuje.

en: Duplicate service name.
cs: Služba s takovým názvem již existuje.

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
cs: Můžete vybrat zda budou použity dynamicky linkované knihovny vestavěné ve Wine nebo nativní (získané z Windows nebo poskytnuté aplikací).

en: E&xit
cs: &Konec

en: E&xit Task Manager
cs: Ukončit Správce úloh

en: E&xit Windows
cs: &Opustit Windows

en: E&xplore
cs: P&rozkoumat

en: E&xtras
cs: D&oplňky

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
cs: ECHO <řetězec> zobrazí <řetězec> na používaném terminálovém zařízení.
    
    ECHO ON způsobí, že všechny následující příkazy v dávkovém souboru budou
    zobrazeny na terminálovém zařízení před svým spuštěním.
    
    ECHO OFF vypisování příkazů zakáže (ECHO je OFF defaultně). Předsadí-li se
    příkazu ECHO OFF @ nebude příkaz ECHO OFF vypsán na terminálové zařízení.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
cs: ENDLOCAL zakončuje lokalizaci změn prostředí v dávkovém souboru které byly
    zavedeny předchozím SETLOCAL.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
cs: ERASE <název_souboru> smaže jeden či více souborů.

en: ERROR
cs: CHYBA

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
cs: EXIT ukončí běžící sezení a vrátí kontrolu operačnímu systému nebo
    příkazovému interpretu, ze kterého byl cmd spuštěn.

en: Each CPU has its own history graph
cs: Každý z procesorů má svůj vlastní graf s historií

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
cs: Každý znak je %1!u! pixelů široký a %2!u! pixelů vysoký

en: Edit Binary
cs: Úprava binární položky

en: Edit DWORD
cs: Úprava DWORD

en: Edit Multi-String
cs: Úprava více-řetězcové položky

en: Edit Override
cs: Úprava nastavení knihovny

en: Edit String
cs: Úprava řetězce

en: Edition
cs: Edice

en: Effects
cs: Efekty

en: Element not found.
cs: Prvek nenalezen.

en: Email Address
cs: Emailová adresa

en: Email Address=
cs: Emailová adresa

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
cs: Povolit vzdálená připojení (pouze pro Windows 95)

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
cs: Pr&o tento certifikát povolit pouze tyto účely:

en: Encipher Only
cs: Pouze pro zašifrování

en: Encoding Error
cs: Chyba kódování

en: Encoding:
cs: Kódování:

en: Encrypted Private Key
cs: Šifrovaný soukromý klíč

en: Encrypting File System
cs: Šifrování souborového systému

en: End Process &Tree
cs: Ukončit celý strom procesu

en: End of file.
cs: Konec souboru.

en: End of media.
cs: Konec média.

en: End of program
cs: Konec programu

en: End of tape media.
cs: Konec páskového média.

en: Endpoints not registered.
cs: Koncové body nejsou registrovány.

en: Enhanced Key Usage
cs: Vylepšené použití klíče

en: Enter Full Screen
cs: Na celou obrazovku

en: Enter Network Password
cs: Zadání síťového hesla

en: Enter Password
cs: Zadejte heslo

en: Enter new date:
cs: Zadejte nový čas:

en: Enter new time:
cs: Zadejte nové datum:

en: Entire Network
cs: Celá síť

en: Entry already exists.
cs: Položka již existuje.

en: Entry not found.
cs: Položka nenalezena.

en: Enumeration value out of range.
cs: Vyčíslovací hodnota je mimo rozsah.

en: Environment variable %1 not defined
cs: Proměnná prostředí %1 není definovaná

en: Environment variable not found.
cs: Proměnná prostředí nebyla nalezena.

en: Error
cs: Chyba

en: Error converting object to primitive type
cs: Chyba při převodu objektu na jednoduchý typ

en: Error during creation of a new folder
cs: Chyba při pokusu vytvořit novou složku

en: Error reading `%s'.
cs: Chyba při čtení `%s'.

en: Error while reading the help file `%s'
cs: Nelze přečíst soubor nápovědy `%s'

en: Error while selecting new font.
cs: Chyba při volbě nového písma.

en: Error writing `%s'.
cs: Chyba při zápisu `%s'.

en: Error: Alias not found
cs: Chyba: alternativní název nenalezen

en: Error: Command line not supported
cs: Chyba: příkazová řádka není podporovaná

en: Error: Could not find process "%1".
cs: Chyba: Nelze nalézt proces „%1“.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
cs: Chyba: zadán neznámý či chybný volba příkazové řádky.

en: Error: Invalid option '%c'.
cs: Chyba: neplatná volba „%c“.

en: Error: Invalid query
cs: Chyba: chybný dotaz

en: Error: Invalid syntax for PATH
cs: Chyba: Neplatná syntaxe pro PATH

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
cs: Chyba: Jedna z voleb /im nebo /pid musí být zadána.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
cs: Chyba: volba %1 předpokládá parametr příkazové řádky.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
cs: Chyba: volby /im a /pid nemohou být použity současně.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
cs: Chyba: samoukončení procesu není dovoleno.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
cs: Chyba: Nastavení názvu systému není žel možné provést nástrojem „hostname“.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
cs: Chyba: proces „%1“ nelze ukončit.

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
cs: Chyba: zadána neznámá či chybná volba příkazové řádky.

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
cs: Chyba: zadán neznámý či neplatný parametr příkazové řádky

en: Error;
cs: Chyba;

en: Errors
cs: Chyb

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
cs: Vyskytly se chyby na více zařízeních. Zadejte příkazy zvlášť pro každé jednotlivé zařízení, aby bylo zjištěno, které zařízení chybuje.

en: Event log file corrupt.
cs: Soubour s logy je poškozený.

en: Event log file full.
cs: Soubor s logy dosáhl maxima své velikosti.

en: Exclusive semaphore already owned.
cs: Výhradní semafor je již vlastněn.

en: Executable files (*.exe)
cs: Spustitelné soubory (*.exe)

en: Execute Program
cs: Spustit program

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
cs: Spuštění odinstalačního příkazu %s selhalo, možná příčína je chybějící aplikace.
    Přejete si odstranit odinstalační záznam z registru?

en: Existing &overrides:
cs: &Existující nastavení knihoven:

en: Exit
cs: Ukončení

en: Exits the Task Manager application
cs: Ukončí aplikaci Správce úloh

en: Expand
cs: Rozbalit

en: Expands or collapses the selected node
cs: Rozbalí nebo sbalí vybraný uzel

en: Expected '('
cs: Očekáváno „(“

en: Expected ')'
cs: Očekáváno „)“

en: Expected ';'
cs: Očekáváno „;“

en: Expected '='
cs: Očekáváno „=“

en: Expected '@'
cs: Očekáváno „@“

en: Expected '@end'
cs: Očekáváno „@end“

en: Expected an operand.
cs: Očekáván operand.

en: Expected an operator.
cs: Očekáván operátor.

en: Expected identifier
cs: Očekáván identifikátor

en: Expiration Date
cs: Datum skončení platnosti

en: Export Filename
cs: Název souboru pro export

en: Export Format
cs: Formát exportu

en: Export Private Key
cs: Exportovat soukromý klíč

en: Export Registry File
cs: Export souboru registru

en: Export keys
cs: Exportovat klíče

en: Export registry
cs: Exportovat soubor registru

en: Exports all or part of the registry to a text file
cs: Exportuje celý registr nebo jeho část do textového souboru

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
cs: Exportuje vybranou větev registru do textového souboru

en: Extended attribute table full.
cs: Tabulka rozšířených vlastností je zaplněná.

en: Extended error.
cs: Rozšířená chyba.

en: Extension: [1]
cs: Rozšíření: [1]

en: Extensions Only
cs: Pouze rozšíření

en: F&ormat
cs: F&ormát

en: F&orward
cs: Vpřed

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
cs: &Celá obrazovka	Ctrl+Shift+S

en: Failed Connection Attempts
cs: Neúspěšných pokusů o připojení

en: Failed during reading of '%1'
cs: Selhalo během čtení „%1“

en: Failed to load the RichEdit library.
cs: Nepodařilo se načíst knihovnu RichEdit.

en: Failed to open '%1'
cs: Otevření „%1“ se nezdařilo

en: Failed to open installation log file.
cs: Nezdařilo se otevřít soubor pro zaznamenání průběhu instalace.

en: Failed to open the patch package.
cs: Nezdařilo se otevřít opravný balíček.

en: False
cs: Nepravda

en: Fastest Times
cs: Nejlepší časy

en: Fastest times
cs: Nejlepší časy

en: Favor&ites
cs: Oblí&bené

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Feed paper manual;
cs: Ruční zakládání papíru;

en: Fi&nd What:
cs: &Vyhledat co:

en: Field
cs: Pole

en: File
cs: Soubor

en: File &Name:
cs: &Jméno souboru:

en: File &name:
cs: &Název souboru:

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
cs: Soubor „%s“ neexistuje.
    
    Chcete ho vytvořit?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
cs: Soubor '%s' byl změněn.
    
    Chcete uložit změny?

en: File Format
cs: Formát souboru

en: File Recovery
cs: Obnovení souboru

en: File `%s' exists. Not overwritten.
cs: Soubor `%s' existuje. Nebude přepsán.

en: File already exists.
cs: Soubor již existuje.

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
cs: Soubor již existuje.
    Chcete ho přepsat novým?

en: File association missing for extension %1
cs: Pro soubory s příponou %1 není přiřazena aplikace

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
cs: Soubor není platným OLE modulem. Nelze registrovat OLE propojení.

en: File does not exist
cs: Soubor neexistuje

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
cs: Soubor neexistuje.
    Chcete ho vytvořit?

en: File exists.
cs: Soubor již existuje.

en: File invalid.
cs: Špatný soubor.

en: File name is too long.
cs: Název souboru je příliš dlouhý.

en: File name:
cs: Název souboru:

en: File not found
cs: Soubor nebyl nalezen

en: File not found.
cs: Soubor nebyl nalezen.

en: File or directory corrupt.
cs: Poškozený soubor/složka.

en: File to Import
cs: Soubor k importu

en: File type
cs: Typ souboru

en: File type:
cs: Typ souboru:

en: File:
cs: Soubor:

en: File: [1]
cs: Soubor: [1]

en: Files Needed
cs: Je vyžadován soubor

en: Files of &type:
cs: Soubory &typu:

en: Files of type:
cs: Soubory typu:

en: Files on Camera
cs: Soubory na fotoaparátu

en: Filter Error
cs: Chyba filtru

en: Filter by&...
cs: Třídit dle...

en: Financial Information=
cs: Finanční informace =

en: Find
cs: Hledání

en: Find &next	F3
cs: Najít &další	F3

en: Find Ne&xt	F3
cs: Najít &další	F3

en: Find in:
cs: Hledat v:

en: Find:
cs: Hledat:

en: Finds a text string in a key, value or data
cs: Najde textový řetězec v klíči, položce nebo datech

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
cs: Najde další výskyt textu

en: Finish
cs: Dokončit

en: Finished searching the document.
cs: Prohledávání dokumentu dokončeno.

en: First line
cs: První řádek

en: Floating-point divide-by-zero.
cs: Dělení nulou v plovoucí desetinné čárce.

en: Floating-point overflow.
cs: Přetečení plovoucí desetinné čárky.

en: Floating-point underflow.
cs: Podtečení plovoucí desetinné čárky.

en: Floppy disk
cs: Disketa

en: Floppy registers inconsistent.
cs: Registry diskety nejsou konzistentní.

en: Floppy reports wrong cylinder.
cs: Disketová mechanika hlásí vadný cylindr.

en: Flow Control
cs: Řízení toku

en: Folder
cs: Adresář

en: Folder:
cs: Složka:

en: Folder: [1]
cs: Složka: [1]

en: Folders
cs: Adresáře

en: Font
cs: Písmo

en: Font St&yle:
cs: St&yl písma:

en: Font size has to be a number.
cs: Velikost písma musí být číslo.

en: Font: [1]
cs: Písmo: [1]

en: Fonts
cs: Písma

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
cs: Přimět Správce úloh k aktualizaci údajů právě teď, nezávisle na nastavení intervalu aktualizace

en: Foreign Address
cs: Adresa protistrany

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
cs: Data formulářů
    Uživatelská jména a jiné informace, které jste vyplnili do formulářů.

en: Forward
cs: Vpřed

en: Freshest CRL
cs: Nejnovější CRL

en: Friendly Name
cs: Zapamatovatelný název

en: Friendly name
cs: Zapamatovatelný název

en: From group:
cs: ze skupiny:

en: Fuchsia
cs: fuchsiová

en: Full &Path:
cs: Úplná cesta:

en: Full Frames (Uncompressed)
cs: Úplné snímky (nekomprimované)

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Function could not be called.
cs: Funkci nebylo možné volat.

en: Function expected
cs: Očekávána funkce

en: Function failed.
cs: Funkce skončila chybou.

en: GDI Objects
cs: GDI objekty

en: Game Controllers
cs: Herní ovladače

en: General
cs: Obecné

en: General failure.
cs: Obecné selhání.

en: Generic access types not mapped.
cs: Generické typy přístupu nejsou mapovány.

en: Georgian
cs: Gruzínština

en: Get CRL
cs: Získat CRL

en: Get Certificate
cs: Získat certifikát

en: Given Name
cs: Jméno

en: Go to today
cs: Přejít na dnešek

en: Graphics
cs: Zobrazení

en: Gray
cs: šedá

en: Gray Text
cs: Pošedlý text

en: Greek
cs: Řečtina

en: Green
cs: zelená

en: Group already exists.
cs: Taková skupina již existuje.

en: Group is built-in.
cs: Skupina je vestavěná.

en: Group is primary for user.
cs: Skupina je uživatelovou hlavní.

en: Group member not found.
cs: Člen skupiny nenalezen.

en: Group typeinfos by kind
cs: Seskupit „typeinfos“ dle druhu

en: Grouped by Component Category
cs: Seskupeno dle kategorie komponenty

en: H&eight:
cs: Výšk&a:

en: H&idden
cs: Skryté

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
cs: HELP <příkaz> zobrazí stručnou nápovědu k datému tématu.
    HELP bez argumentů zobrazí nápovědu pro všechny příkazy, které jsou
    součástí CMD.

en: HTML Document
cs: Dokument HTML

en: Handles
cs: Popisovače

en: Hard disk operation failed.
cs: Operace s pevným diskem se nezdařila.

en: Hard disk recalibrate failed.
cs: Opětovná kalibrace disku se nezdařila.

en: Hard disk reset failed.
cs: Restart pevného disku se nezdařil.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
cs: Zapnutý Caps Lock může způsobit nesprávné zadání hesla.
    
    Stiskněte klávesu Caps Lock na své klávesnici pro vypnutí funkce Caps Lock
    před napsáním hesla.

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Help
cs: Nápověda

en: Help files (*.hlp)
cs: Soubory nápovědy (*.hlp)

en: Help not available.
cs: Nápověda není dostupná.

en: Help topics:
cs: Témata nápovědy:

en: Hexadecimal
cs: Šestnáctkový

en: Hide
cs: Skrýt

en: Hide %@
cs: Skrýt %@

en: Hide &Tabs
cs: Skrý&t záložky

en: Hide Advan&ced
cs: Schovat rozšířené &možnosti

en: Hide Others
cs: Skrýt ostatní

en: Hide the Task Manager when it is minimized
cs: Při minimalizaci skrýt správce úloh

en: High
cs: Vysoká

en: History
cs: Historie

en: History
    List of websites you have accessed.
cs: Historie
    Seznam navštívených webových stránek.

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Hook type not allowed.
cs: Tento typ háčku není dovolen.

en: Host unreachable.
cs: Hostitel není dostupný.

en: Hostname
cs: Název počítače

en: Hot Tracked Item
cs: Prvek pod ukazatelem

en: Hotkey already registered.
cs: Klávesová zkratka je již přiřazena (něčemu jinému).

en: Hybrid
cs: Hybridní

en: Hyperlink
cs: Hypertextový odkaz

en: Hyperlink Information
cs: Informace o hypertextovém odkazu

en: I&ndex
cs: &Rejstřík

en: I&ntended purpose:
cs: Zamýšlený účel:

en: I/O Active;
cs: Přenos dat;

en: I/O Write Bytes
cs: Bajtů zapsaných na vstupu/výstupu

en: I/O Writes
cs: Vstupně/výstupních zápisů

en: I/O bus reset.
cs: Restart vstupně/výstupní sběrnice.

en: I/O device error.
cs: Chyba vstupně/výstupního zařízení.

en: I/O operation aborted.
cs: Vstupně/výstupní operace byla přerušena.

en: I/O to registry failed.
cs: Vstup/výstup do registrů se nezdařil.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
cs: IF slouží k podmíněnému výkonu příkazů.
    
    Syntaxe: IF [NOT] EXIST soubor příkaz
            IF [NOT] řetězec1==řetězec2 příkaz
            IF [NOT] ERRORLEVEL číslo příkaz
    
    Ve druhé formě příkazu musí být řetězec1 a řetězec2 uzavřeny v dvojitých
    uvozovkách. Srovnání nezohledňuje velikost písmen.

en: IP Address=
cs: IP Adresa =

en: IP address
cs: IP adresa

en: IP routing enabled
cs: Směrování IP je povoleno

en: IPersist Interface Viewer
cs: Prohlížeč rozhraní „IPersist“

en: IPersistStream Interface Viewer
cs: Prohlížeč rozhraní „IPersistStream“

en: IPv4 address
cs: Adresa IP verze 4

en: IPv6 address
cs: Adresa IP verze 6

en: ITypeLib viewer
cs: Prohlížeč ITypeLib

en: Icon files
cs: Soubory ikon

en: Icons (*.ico)
cs: Ikony (*.ico)

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
cs: Pokud se tento problém v Microsoft Windows neprojevuje a nebyl doposud nahlášen, je možné uložit podrobné informace do souboru kliknutím na tlačítko „Uložit jako“ a následně <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">vyplnit hlášení o chybě</a> a tento soubor k němu připojit.

en: Ill-formed password.
cs: Špatný formát hesla.

en: Illegal assignment
cs: Nepovolené přiřazení

en: Image Name
cs: Název obrázku

en: Implementation
cs: Implementace

en: Import All
cs: Importovat vše

en: Import Registry File
cs: Import souboru registru

en: Import Selected
cs: Importovat vybrané

en: Imports a text file into the registry
cs: Importuje textový soubor registru

en: Inactive Border
cs: Okraj neaktivního okna

en: Inactive Title Bar
cs: Pozadí titulku neaktivního okna

en: Inactive Title Bar Gradient
cs: Přechod titulku neaktivního okna

en: Inactive Title Text
cs: Písmo titulku neaktivního okna

en: Incompatible revision levels.
cs: Neslučitelné úrovně revizí.

en: Incomplete RPC send.
cs: Zasláno neúplné RPC volání.

en: Incomplete name.
cs: Neúplné jméno.

en: Incorrect alignment.
cs: Chybné zarovnání.

en: Incorrect network address.
cs: Neplatná síťová adresa.

en: Increased
cs: Zvýšená

en: Indentation
cs: Odsazení

en: Index
cs: Rejstřík

en: Index is missing.
cs: Index chybí.

en: Index range error
cs: Chyba rozsahu indexu

en: Indic
cs: Indické jazyky

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
cs: Nekonečná smyčka v relokačním řetězu v %1.

en: Info [1].
cs: Informace [1].

en: Information
cs: Informace

en: Information Not Available
cs: Informace nejsou dostupné

en: Inherited Interfaces
cs: Zděděná rozhraní

en: Initializing;
cs: Probíhá příprava;

en: Initials
cs: Iniciály

en: Input device:
cs: Vstupní zařízení:

en: Insert Object
cs: Vložit objekt

en: Insert a new %s object into your document
cs: Vložen nový %s objekt do Vašeho dokumentu

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
cs: Vložen obsah souboru jako objekt do Vašeho dokumentu, takže ho můžete upravit programem, kterým byl vytvořen.

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
cs: Vložte instalační disk od výrobce a zajistěte, aby níže
     byla zvolena odpovídající mechanika

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
cs: Vloží do Vašeho dokumentu obrázek obsahu schránky. Obrázek je napojen na původní soubor, takže jeho změny se odrazí i ve Vašem dokumentu.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
cs: Vloží obsah schránky do Vašeho dokumentu jako %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
cs: Vloží obsah schránky do Vašeho dokumentu jako %s. Data jsou napojena na zdrojový soubor, takže jeho změny se promítnou též ve Vašem dokumentu.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
cs: Vloží obsah schránky do vašeho dokumentu tak, že je vložené možné aktivovat s použitím %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
cs: Vloží obsah schránky do Vašeho dokumentu tak, že vložené můžete aktivovat s použitím %s. Bude zobrazeno jako ikona.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
cs: Vloží obsah schránky do Vašeho dokumentu.

en: Install
cs: Nainstalovat

en: Install (%d)
cs: Nainstalovat (%d)

en: Install/Uninstall
cs: Instalovat/Odinstalovat

en: Installation aborted by user.
cs: Instalace přerušena uživatelem.

en: Installation already running.
cs: Instalace již běží.

en: Installation failure.
cs: Chyba instalace.

en: Installation language not supported.
cs: Instalace v tomto jazyce není podporována.

en: Installation of component failed: %08x
cs: Instalace součásti se nezdařila: %08x

en: Installation package failed to open.
cs: Instalační balíček nelze otevřít.

en: Installation package is invalid.
cs: Špatný instalační balíček.

en: Installation package rejected.
cs: Instalační balíček byl odmítnut.

en: Installation platform not supported.
cs: Instalační platforma není podporovaná.

en: Installation programs
cs: Instalační programy

en: Installation source is missing.
cs: Chybí instalační zdroj.

en: Installation suspended.
cs: Instalace byla uspána.

en: Installer not used.
cs: Instalátor není použit.

en: Installer service failed.
cs: Instalační služba selhala.

en: Installer user interface failed.
cs: Uživatelské rozhraní instalátoru selhalo.

en: Installing new services
cs: Probíhá instalace nových služeb

en: Installing...
cs: Probíhá instalace...

en: Insufficient Rights
cs: Nedostatečné oprávnění

en: Insufficient buffer.
cs: Nedostatečná vyrovnávací paměť.

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Interface Statistics
cs: Statistiky rozhraní

en: Interface not found.
cs: Rozhraní nenalezeno.

en: Interfaces
cs: Rozhraní

en: Internal database corruption.
cs: Vnitřní porušení databáze.

en: Internal error.
cs: Vnitřní chyba.

en: Internal security DB error.
cs: Vnitřní chyba bezpečnostní databáze.

en: Internet Settings
cs: Nastavení internetu

en: Interrupted by user;
cs: Přerušeno uživatelem;

en: Invalid Credentials
cs: Neplatné přihlašovací údaje

en: Invalid DLL.
cs: Neplatná knihovna (DLL).

en: Invalid DN Syntax
cs: Neplatná forma zápisu rozlišeného jména (DN)

en: Invalid GW command.
cs: Neplatný příkaz „GW“.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
cs: Neplatný identifikátor MCI zařízení. Použijte identifikátor vrácený při otevření MCI zařízení.

en: Invalid Option
cs: Neplatná volba

en: Invalid RPC protocol sequence.
cs: Neplatná posloupnost RPC protokolu.

en: Invalid SID.
cs: Neplatný bezpečnostní identifikátor (SID).

en: Invalid SPI parameter.
cs: Neplatný SPI parametr.

en: Invalid ShowWin command.
cs: Neplatný příkaz „ShowWin“.

en: Invalid Syntax
cs: Neplatná syntaxe

en: Invalid access.
cs: Neplatný přístup.

en: Invalid account name.
cs: Neplatný název účtu.

en: Invalid address.
cs: Neplatná adresa.

en: Invalid array bounds.
cs: Neplatné hranice pole.

en: Invalid asynchronous RPC call.
cs: Neplatné nesynchronní RPC volání.

en: Invalid binding.
cs: Neplatné přiřazení.

en: Invalid block length.
cs: Neplatná délka bloku.

en: Invalid block.
cs: Chybný blok.

en: Invalid character
cs: Chybný znak

en: Invalid character(s) in path
cs: Nedovolený(é) znak(y) v cestě k souboru

en: Invalid command line.
cs: Neplatné zadání příkazu.

en: Invalid computer name.
cs: Neplatný název počítače.

en: Invalid data type.
cs: Neplatný datový typ.

en: Invalid data.
cs: Neplatná data.

en: Invalid device name.
cs: Neplatný název zařízení.

en: Invalid domain name.
cs: Neplatné doménové jméno.

en: Invalid domain role.
cs: Neplatná úloha v doméně.

en: Invalid domain state.
cs: Neplatný stav domény.

en: Invalid drive.
cs: Neplatný disk.

en: Invalid driver.
cs: Neplatný ovladač.

en: Invalid entry.
cs: Neplatná položka.

en: Invalid environment.
cs: Neplatné prostředí.

en: Invalid field.
cs: Neplatné pole.

en: Invalid form name.
cs: Neplatný název formuláře.

en: Invalid form size.
cs: Neplatná velikost formuláře.

en: Invalid function.
cs: Neplatná funkce.

en: Invalid group attributes.
cs: Nesprávné vlastnosti skupiny.

en: Invalid group name.
cs: Chybný název skupiny.

en: Invalid handle.
cs: Neplatná operace.

en: Invalid index.
cs: Neplatný index.

en: Invalid key.
cs: Neplatný klíč.

en: Invalid level.
cs: Neplatná úroveň.

en: Invalid logon type.
cs: Chybný typ přihlašování.

en: Invalid member.
cs: Neplatný člen.

en: Invalid message destination.
cs: Neplatný cíl zprávy.

en: Invalid message name.
cs: Neplatný název zprávy.

en: Invalid message.
cs: Neplatná zpráva.

en: Invalid module type for %1.
cs: Neplatný typ modulu pro %1.

en: Invalid name syntax.
cs: Chybná syntaxe názvu.

en: Invalid name.
cs: Neplatný název.

en: Invalid network address.
cs: Nesprávná síťová adresa.

en: Invalid network name.
cs: Nesprávný název sítě.

en: Invalid network options.
cs: Neplatné volby sítě.

en: Invalid network provider name.
cs: Neplatný název poskytovatele sítě.

en: Invalid number format.
cs: Chybný formát čísla.

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
cs: Nesprávný počet parametrů – pro nápovědu zadejte xcopy /?

en: Invalid object.
cs: Neplatný objekt.

en: Invalid owner.
cs: Neplatný vlastník.

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
cs: Neplatný parametr „%1“ – pro nápovědu zadejte xcopy /?

en: Invalid parameter.
cs: Chybný parametr.

en: Invalid password.
cs: Neplatné heslo.

en: Invalid patch package.
cs: Neplatný opravný balíček.

en: Invalid pixel format.
cs: Neplatný formát obrazových bodů.

en: Invalid primary group.
cs: Neplatná hlavní skupina.

en: Invalid printer command.
cs: Neplatný povel tiskárny.

en: Invalid printer name.
cs: Neplatný název tiskárny.

en: Invalid printer state.
cs: Neplatný stav tiskárny.

en: Invalid priority.
cs: Neplatná priorita.

en: Invalid procedure call or argument
cs: Chybné volání procedury či argument

en: Invalid query syntax.
cs: Neplatná forma zápisu dotazu.

en: Invalid scrollbar range.
cs: Špatný rozsah posuvníku.

en: Invalid security descriptor.
cs: Neplatný bezpečnostní popisovač.

en: Invalid segment number.
cs: Neplatné číslo segmentu.

en: Invalid separator file.
cs: Neplatný oddělovací soubor.

en: Invalid server state.
cs: Neplatný stav serveru.

en: Invalid service name.
cs: Nesprávný název služby.

en: Invalid share name.
cs: Neplatný název sdílení.

en: Invalid signal number.
cs: Neplatné číslo signálu.

en: Invalid string UUID.
cs: Nesprávný řetězec UUID.

en: Invalid string binding.
cs: Neplatné přiřazení znaku.

en: Invalid table.
cs: Neplatná tabulka.

en: Invalid tag.
cs: Neplatná značka.

en: Invalid thread ID.
cs: Neplatný identifikátor vlákna.

en: Invalid time.
cs: Neplatný čas.

en: Invalid timeout value.
cs: Neplatná hodnota časového limitu.

en: Invalid transaction state.
cs: Neplatný stav transakce.

en: Invalid version option.
cs: Neplatná volba verze.

en: Invalid workstation.
cs: Neplatné zadání pracovní stanice.

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
cs: Je „%1“, určené jako cíl, souborem
    či složkou?
    (F – soubor, D – složka)

en: Issued By
cs: Vydáno kým

en: Issued To
cs: Vydáno komu

en: Issued by:
cs: Vydal:

en: Issued to:
cs: Vydáno komu:

en: Issuer
cs: Vydavatel

en: Issuer Alternative Name
cs: Alternativní název vydavatele

en: Issuing Distribution Point
cs: Vydávající distribuční místo

en: It&em:
cs: Po&ložka:

en: Italic
cs: Kurzíva

en: JScript object expected
cs: Očekáván objekt JScript

en: Japanese
cs: Japonština

en: Joysticks
cs: Pákové ovladače

en: Kernel memory (K)
cs: Paměť jádra (K)

en: Key Attributes
cs: Vlastnosti klíče

en: Key Encipherment
cs: Zašifrování klíče

en: Key Recovery
cs: Obnova klíče

en: Key Usage
cs: Využití klíče

en: Key Usage Restriction
cs: Omezení pro použití klíče

en: Key deleted.
cs: Klíč byl smazán.

en: KeyID=
cs: Identifikátor klíče =

en: Keys
cs: Klíče

en: Korean
cs: Korejština

en: L&andscape
cs: N&a šířku

en: L&eft:
cs: L&evý:

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
cs: LABEL nastavuje jmenovku svazku-disku.
    
    Syntaxe: LABEL [disk:]
    Budete vyzváni k zadání jmenovky.
    Jmenovku si můžete zobrazit příkazem VOL.

en: LAN Connection
cs: Připojení lokální sítě

en: LUIDs exhausted.
cs: Došla LUID.

en: Label not found
cs: Označení nebylo nalezeno

en: Label redefined
cs: Označení bylo znovu definováno

en: Lar&ge Icons
cs: Velké ikony

en: Large
cs: Velké

en: Last Change:
cs: Poslední změna:

en: Last accessed:
cs: Poslední přístup:

en: Last modified:
cs: Poslední změna:

en: Left
cs: Vlevo

en: Left Edge
cs: Levý okraj

en: Letters - lower case
cs: Písmena - malá

en: Letters - upper case
cs: Písmena - velká

en: Libraries
cs: Knihovny

en: Libraries (*.dll)
cs: Knihovny (*.dll)

en: License Server Verification
cs: Ověření licenčního serveru

en: License quota exceeded.
cs: Překročena licenční kvóta.

en: Lifetime Signing
cs: Doživotní podepisování

en: Lime
cs: citronová

en: Limit
cs: Omezení

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
cs: Řádek v dávkovém zpracování je možná zkrácen. Použití:

en: Line up Icons
cs: Zarovnat ikony

en: Line wrapping
cs: Zalamování řádků

en: Links
cs: Odkazy

en: Links to
cs: Odkazuje do

en: List
cs: Výpis

en: List Files of &Type:
cs: Vypsat soubory &typu:

en: Load order
cs: Pořadí nahrávání

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
cs: LoadTypeLib( %1 ) selhalo ($%2!x!)

en: Loading detailed information, please wait...
cs: Probíhá nahrávání podrobných informací, čekejte prosím...

en: Local Address
cs: Místní adresa

en: Local Error
cs: Místní chyba

en: Local Monitor
cs: Místní monitor

en: Local Port
cs: Místní port

en: Local group already exists.
cs: Taková místní skupina již existuje.

en: Local hard disk
cs: Místní pevný disk

en: Local user session key.
cs: Klíč relace místního uživatele.

en: Locality
cs: Lokalita

en: Location
cs: Umístění

en: Location:
cs: Umístění:

en: Lock violation.
cs: Porušení zámku.

en: Login time restriction.
cs: Časová omezení pro přihlašování.

en: Login workstation restriction.
cs: Přihlášování omezeno pouze na určené počítače.

en: Logon failure.
cs: Přihlášení se nezdařilo.

en: Logon session ID exists.
cs: Identifikátor přihlašovací relace již existuje.

en: Logon unsuccessful
cs: Přihlášení proběhlo neúspěšně

en: Look &in:
cs: Náh&led:

en: Loop Detected
cs: Zjištěna smyčka

en: Low
cs: Nízká

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
cs: &Jas:

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
cs: MD <název> je zkratka pro MKDIR. Vytvoří podsložku.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
cs: MKDIR <název> vytvoří podsložku.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
cs: MORE zobrazuje obsah souborů či směrovaný vstup po obrazovkách.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
cs: MOVE přesune soubor či adresář na jiné místo v souborovém systému.
    
    Je-li přesouván adresář, jsou přesunuty všechny jeho podadresáře a soubory.
    
    MOVE selže jsou-li zdrojová a cílová oblast na jednotkách s jinými DOS
    písmeny disků.

en: Ma&ximize
cs: Ma&ximalizovat

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
cs: Odeslání e-mailu se nezdařilo, protože není nainstalován žádný klient pro MAPI.

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
cs: Ujistěte se, že jste zadali
    správné jméno a heslo.

en: Mapping
cs: Přípojný bod

en: Margins (millimeters)
cs: Okraje (v milimetrech)

en: Margins [inches]
cs: Okraje [palce]

en: Margins [mm]
cs: Okraje [mm]

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
cs: Dosažení nebo přesah okrajů tisknutelné oblasti.
    Zadejte prosím jiné okraje.

en: Maroon
cs: hnědá

en: Mask=
cs: Síťová maska =

en: Master Volume
cs: Hlavní hlasitost

en: Match &Case
cs: &Rozlišovat velikost

en: Match &Whole Word Only
cs: Pouze &celá slova

en: Maximizes the windows
cs: Maximalizuje okna

en: Maximum calls too low.
cs: Nastavený maximální počet volání je příliš nízký.

en: Media changed.
cs: Médium bylo změněno.

en: Medium
cs: Střední

en: Meets Criteria=
cs: Splňuje kritéria =

en: Mem Delta
cs: Změna ve využití paměti

en: Mem Usage
cs: Využití paměti

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
cs: Využití paměti: %1!u!kB / %2!u!kB

en: Mem usage
cs: Využití paměti

en: Memory Monitor
cs: Sledování paměti

en: Memory Usage &Delta
cs: Roz&díl ve využití paměti

en: Memory trashed.
cs: Obsah paměťi byla zahozen.

en: Memory usage history
cs: Historie využití operační paměti

en: Menu Background
cs: Pozadí menu

en: Menu Bar
cs: Lišta menu

en: Menu Highlight
cs: Zvýraznění v menu

en: Menu Text
cs: Písmo menu

en: Menu item not found.
cs: Položka nebyla nalezena.

en: Message
cs: Zpráva

en: Message Box Text
cs: Písmo okna zprávy

en: Mi&nimize
cs: Mi&nimalizovat

en: Mines
cs: Miny

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Minimizes the windows
cs: Minimalizuje okna

en: Mixed
cs: Smíšené

en: Modification date
cs: Datum poslední modifikace

en: Modified
cs: Změněno

en: Modifies the value's data
cs: Změní data

en: Modify &Binary Data...
cs: Upravit &binární data...

en: Module not found.
cs: Modul nebyl nalezen.

en: More &Info
cs: Více informací

en: More data available.
cs: Další data k dispozici.

en: More results returned
cs: Obdrženo více výsledků

en: More...
cs: Více...

en: More?
cs: Více?

en: Move &Down
cs: Přesunout &dolů

en: Move &Up
cs: Přesunout nahor&u

en: Move Program
cs: Přesun programu

en: Move program:
cs: Přesunout program:

en: Moving files
cs: Probíhá přesun souborů

en: Moving the replacement file failed.
cs: Přesunutí náhradního souboru se nezdařilo.

en: Music
cs: Hudba

en: Mute
cs: Ztlumit

en: Mutual authentication failed.
cs: Vzájemné ověření se nezdařilo.

en: My Computer
cs: Tento počítač

en: N&o, do not export the private key
cs: &Ne, soukromý klíč neexportovat

en: N&on-paged Pool
cs: Nestránkováno

en: NETLOGON is not started.
cs: NETLOGON není spuštěn.

en: NP Pool
cs: NP zásobník

en: Name
cs: Název

en: Name Constraints
cs: Jmenná omezení

en: Name service unavailable.
cs: Jmenná služba není dostupná.

en: Name:
cs: Název:

en: Naming Violation
cs: Porušení konvence v názvech

en: Nati&ve then Builtin
cs: N&ativní a pak vestavěná

en: Navy
cs: námořní

en: Negative seek.
cs: Záporný posun.

en: Net write fault.
cs: Síťový zápis se nezdařil.

en: NetHood
cs: Síťové okolí

en: Netscape Base URL
cs: Netscape – základní URL

en: Netscape CA Policy URL
cs: Netscape – URL politiky certifikační autority

en: Netscape CA Revocation URL
cs: Netscape – URL certifikační autority pro zneplatnění

en: Netscape Cert Renewal URL
cs: Netscape – URL certifikační autority pro obnovení

en: Netscape Cert Type
cs: Netscape – typ certifikátu

en: Netscape Comment
cs: Netscape – komentář

en: Netscape Revocation URL
cs: Netscape – URL pro zneplatnění

en: Netscape SSL ServerName
cs: Netscape – název SSL serveru

en: Network access denied.
cs: Síťový přístup byl odepřen.

en: Network busy.
cs: Síť je zaneprázdněná.

en: Network name deleted.
cs: Název sítě byl smazán.

en: Network share
cs: Síťový disk

en: Network unreachable.
cs: Síť není dostupná.

en: New
cs: &Nový

en: New &Folder
cs: Nová &složka

en: New &Link
cs: Nový &odkaz

en: New &Window
cs: Nové &okno

en: New Folder
cs: Nová složka

en: New Key #%d
cs: Nový klíč #%d

en: New Value #%d
cs: Nová položka #%d

en: New document type
cs: Typ nového dokumentu

en: Newer Windows version needed.
cs: Je vyžadována novější verze Microsoft Windows.

en: Nex&t	Ctrl+F6
cs: Následující	Ctrl+F6

en: Next Update Location
cs: Místo příští aktualizace

en: Next page
cs: Násl. strana

en: No
cs: Ne

en: No Memory
cs: Není paměť

en: No Ports
cs: Žádné porty

en: No RPC call active.
cs: Žádné aktivní RPC volání.

en: No Such Attribute
cs: Žádná taková vlastnost

en: No Such Object
cs: Takový objekt neexistuje

en: No Unicode translation.
cs: Žádný překlad univerzálního kódování.

en: No associated application.
cs: Žádná přiřazená aplikace.

en: No children to wait for.
cs: Žádní potomci, na které by bylo třeba čekat.

en: No command was specified.
cs: Nebyl zadán žádný příkaz.

en: No data detected.
cs: Nebyla zjištěna žádná data.

en: No default printer defined.
cs: Není určena výchozí tiskárna.

en: No entry name.
cs: Žádný název položky.

en: No help available for %1
cs: Pro %1 není k dispozici nápověda

en: No inheritable components.
cs: Žádné komponenty pro převzetí vlastností.

en: No interfaces.
cs: Žádná rozhraní.

en: No logon servers available.
cs: Nejsou dostupné žádná přihlašovací servery.

en: No match found.
cs: Shoda nenalezena.

en: No media in drive.
cs: V mechanice není vloženo žádné médium.

en: No more data available.
cs: Nejsou k dispozici žádná další data.

en: No more entries.
cs: Žádné další položky.

en: No more files.
cs: Žádné další soubory.

en: No more local devices.
cs: Žádná další místní zařízení.

en: No more members.
cs: Žádní další členové.

en: No network address.
cs: Žádná síťová adresa.

en: No network or bad path.
cs: Síť není dostupná či je špatně zadaná cesta.

en: No network.
cs: Síť není dostupná.

en: No non-paged system resources.
cs: Žádné nestránkované systémové prostředky.

en: No open command associated with file type '%1'
cs: Pro otevírání souboru typu „%1“ není přiřazen žádný soubor

en: No page file quota.
cs: Žádná kvóta stránkovacího souboru.

en: No paged system resources.
cs: Žádné stránkované systémové prostředky.

en: No process slots.
cs: Žádné pozice pro procesy.

en: No result present in message
cs: Ve zprávě není přítomen výsledek

en: No running tracking service.
cs: Sledovací služba neběží.

en: No scrollbars.
cs: Žádné posuvníky.

en: No serial devices found.
cs: Nebylo nalezeno žádné sériové zařízení.

en: No shutdown in progress.
cs: Neprobíhá žádné vypínání.

en: No signal sent.
cs: Nebyl zaslán žádný signál.

en: No such domain.
cs: Neexistující doména.

en: No such group.
cs: Neexistující skupina.

en: No such local group.
cs: Lokální skupina neexistuje.

en: No such logon session.
cs: Taková přihlašovací relace neexistuje.

en: No such member.
cs: Žádný takový člen.

en: No such user.
cs: Neexistující uživatel.

en: No such volume ID.
cs: Svazek s takovým identifikátorem neexistuje.

en: No system resources.
cs: Žádné systémové prostředky.

en: No toner;
cs: Došel toner;

en: No user session key.
cs: Nejedná se o klíč uživatelské relace.

en: No volume label.
cs: Žádná popiska svazku.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
cs: Není nainstalováno žádné wave zařízení, které by bylo schopno přehrát soubory v tomto formátu. Použijte záložku Ovladače k instalaci wave zařízení.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
cs: Není nainstalováno žádné wave zařízení, které by bylo schopno nahrát soubory v tomto formátu. Použijte záložku Ovladače k instalaci wave zařízení.

en: Nobody
cs: Nikdo

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: Non-unicast packets
cs: Non-unicast pakety

en: Nonpaged
cs: Nestránkováno

en: Normal
cs: Normální

en: Not Available
cs: Nedostupné

en: Not DOS disk.
cs: Není diskem DOS.

en: Not Responding
cs: Neodpovídá

en: Not Yet Implemented
cs: Doposud neimplementováno

en: Not a container.
cs: Nejedná se o kontejner.

en: Not a dialog window.
cs: Nejedná se o dialogové okno.

en: Not a logon process.
cs: Nejedná se o přihlašovací proces.

en: Not all objects could be exported.
cs: Ne všechny objekty mohou být exportovány.

en: Not all objects unexported.
cs: Některé objekty byly exportovány.

en: Not all privileges assigned.
cs: Ne všechna práva jsou přiřazena.

en: Not allowed on RDN
cs: Není dovoleno v relativním rozlišeném jménu (RDN)

en: Not an RPC error.
cs: Nejde o chybu RPC.

en: Not available;
cs: Není k dispozici;

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
cs: Není dost paměti pro tuto úlohu. Ukončete jednu nebo víc aplikací k získání více volné paměti a zkuste to znovu.

en: Not enough memory.
cs: Není dostatek paměti.

en: Not enough quota.
cs: Nedostatečná kvóta.

en: Not enough server memory.
cs: Server nemá dostatek paměti.

en: Not implemented
cs: Neimplementováno

en: Not ready.
cs: Není připraveno.

en: Not registry file.
cs: Není souborem registrů.

en: Not same device.
cs: Nejedná se o stejné zařízení.

en: Not specified
cs: Neurčeno

en: Not yet implemented
cs: Zatím neimplementováno

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
cs: Poznámka: následující formáty souborů mohou obsahovat více než jeden certifikát, seznam zneplatněných certifikátů či seznam důvěry certifikátu:

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
cs: Upozornění: soukromý klíč tohoto certifikátu nemohl být otevřen.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
cs: Poznámka: Soukromou část klíče tohoto certifikátu nelze exportovat.

en: Notepad
cs: Poznámkový blok

en: Nothing to export.
cs: Není co exportovat.

en: Notice Number=
cs: Číslo oznámení =

en: Notice Text=
cs: Text oznámení =

en: Number expected
cs: Očekáváno číslo

en: Number of &copies:
cs: Počet &kopií:

en: Number of fraction digits is out of range
cs: Počet desetinných čísel je mimo rozsah

en: Numbers
cs: Čísla

en: O&pen	Enter
cs: O&tevřít	Enter

en: OEM Windows System Component Verification
cs: ověření OEM systémové komponenty

en: OLE 1.0 Objects
cs: Objekty OLE 1.0

en: OLE storage documents are not supported.
cs: Dokumenty OLE úložiště nejsou podporované.

en: OS Version
cs: Verze operačního systému

en: Object
cs: Objekt

en: Object Type:
cs: Typ objektu:

en: Object UUID not found.
cs: UUID objektu nebylo nalezeno.

en: Object doesn't support this action
cs: Objekt nepodporuje tuto akci

en: Object expected
cs: Očekáván objekt

en: Object required
cs: Vyžadován objekt

en: Off
cs: Vypnuto

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
cs: OleView – prohlížeč objektů OLE/COM

en: Olive
cs: olivová

en: On
cs: Zapnuto

en: On-line Certificate Status Protocol
cs: Online protokol statutu certifikátu

en: One Graph &Per CPU
cs: Pro každý procesor samostatný graf

en: One page
cs: Jedna strana

en: Open
cs: Otevřít

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Open Link in &New Window
cs: Otevřít odkaz v &novém okně

en: Open URL
cs: Otevřít URL

en: Open a TypeLib file and view the contents
cs: Otevřít soubor TypeLib a zobrazit jeho obsah

en: Open as &read-only
cs: Otevřít jen ke čt&ení

en: Open failed.
cs: Otevření se nezdařilo.

en: Open in &New Window
cs: Otevřít v novém okně

en: Open with:
cs: Otevřít pomocí:

en: Open:
cs: Otevřít:

en: Opens Registry Editor Help
cs: Otevře nápovědu editoru registru

en: Operation Ceased
cs: Operace byla přerušena

en: Operation canceled by user.
cs: Operace přerušena uživatelem.

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
cs: Operace není podporována v této verzi LDAP protokolu

en: Operation not supported.
cs: Operace není podporovaná.

en: Operations Error
cs: Chyba operací

en: Options
cs: Volby

en: Organi&zation:
cs: Organi&zace:

en: Organization
cs: Organizace

en: Organization=
cs: Organizace =

en: Organizational Unit
cs: Organizační jednotka

en: Orientation
cs: Orientace

en: Original location
cs: Původní umístění

en: Other
cs: Jiné

en: Other Name=
cs: Jiný název =

en: Other People
cs: Ostatní lidé

en: Out of memory.
cs: Nedostatek paměti.

en: Out of memory.
cs: Došla volná operační paměť.

en: Out of memory;
cs: Dostupná paměť byla vyčerpána;

en: Out of paper.
cs: Došel papír.

en: Out of paper;
cs: Došel papír;

en: Out of resources.
cs: Došly systémové prostředky.

en: Out of structures.
cs: Došly struktury.

en: Output device:
cs: Výstupní zařízení:

en: Output tray is full;
cs: Výstupní zásobník je plný;

en: Overwrite %1?
cs: Přepsat %1?

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
cs: Nahradit %1? (Ano|Ne|Vše)

en: P&ortrait
cs: Na výšk&u

en: P&rinter Setup...
cs: Nastavení tiskárny...

en: P&rinter...
cs: Tiskárna...

en: P&roperties
cs: &Vlastnosti

en: PATH not found
cs: (proměnná) PATH nenalezena

en: PF Delta
cs: Rozdíl PF

en: PID
cs: Identifikátor procesu

en: PKCS 7 Encrypted
cs: šifrováno PKCS 7

en: PKCS 7 Enveloped
cs: Zapouzdřené PKCS 7

en: Pa&ged Pool
cs: Stránkováno

en: Pa&ges
cs: St&ránky

en: Page
cs: Strana

en: Page &p
cs: Strana &p

en: Page Down
cs: Následující stránka

en: Page Faults
cs: Chyby stránkování

en: Page Left
cs: O stránku vlevo

en: Page Right
cs: O stránku vpravo

en: Page Se&tup...
cs: Nastavení stránky...

en: Page Setup
cs: Nastavení stránky

en: Page Up
cs: Předchozí stránka

en: Page punt;
cs: Zařazování;

en: Paged
cs: Stránkováno

en: Paged Pool
cs: Stránkovaný zásobník

en: Pages
cs: Strany

en: Paper
cs: Papír

en: Paper Si&ze:
cs: &Velikost papíru:

en: Paper jam;
cs: Zaseknutý papír;

en: Paper problem;
cs: Problém s papírem;

en: Paragrap&h format
cs: Formát odstavce

en: Paragraph format
cs: Formát odstavce

en: Parameter Error
cs: Chyba parametru

en: Parameter error
cs: Chyba parametru

en: Parity
cs: Parita

en: Partition failure.
cs: Selhání diskového oddílu.

en: Passive Opens
cs: Pasivní otevřené

en: Password
cs: Heslo

en: Password expired.
cs: Platnost hesla skončila.

en: Password too complex for LM.
cs: Heslo je příliš komplexní pro LM.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
cs: Hesla
    Uložená hesla, která jste vyplnili do formulářů.

en: Paste
cs: V&ložit

en: Paste &Link
cs: V&ložit odkaz

en: Paste Special
cs: Vložit jinak

en: Paste as Link
cs: Vložit zást&upce

en: Path does not exist
cs: Adresář neexistuje

en: Path is invalid.
cs: Neplatné zadání cesty.

en: Path not found.
cs: Cesta nenalezena.

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Paused;
cs: Pozastaveno;

en: Pea&k Memory Usage
cs: Maximum ve využití paměti

en: Peak
cs: Špička

en: Peak Mem Usage
cs: Špička ve využití paměti

en: Peer-to-peer
cs: na stejné úrovni

en: Pending deletion;
cs: Probíhá mazání;

en: Performance
cs: Výkon

en: Performance Meters
cs: Výkonové ukazatele

en: Personal
cs: Osobní

en: Personal Information Exchange
cs: Osobní výměna informací

en: Physical address
cs: Fyzická adresa (MAC)

en: Physical memory (K)
cs: Fyzická paměť (K)

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Play
cs: Přehrát

en: Player
cs: Hráč

en: Playlists
cs: Seznamy skladeb

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
cs: Zadejte prosím OID ve tvaru 1.2.3.4

en: Please enter your name
cs: Zadej prosím své jméno

en: Please enter your username and password:
cs: Prosím zadejte své uživatelské jméno a heslo:

en: Please insert the disk: [2]
cs: Vložte prosím disk: [2]

en: Please retry operation.
cs: Prosím zkuste to znovu.

en: Please select a certificate store.
cs: Zvolte prosím úložiště certifikátů.

en: Please select a file.
cs: Vyberte prosím soubor.

en: Please select a store
cs: Vyberte prosím úložiště

en: Please verify that the correct file name was given
cs: Ověřte prosím, že název souboru byl zadán správně

en: Po&rtrait
cs: Na &výšku

en: Point not found.
cs: Bod nenalezen.

en: Policy Constraints
cs: Omezení politikou

en: Policy Identifier:
cs: Identifikátor politiky:

en: Popup menu
cs: Vyskakovací nabídka

en: Port %s already exists
cs: Port %s již existuje

en: Port unreachable.
cs: Port není dostupný.

en: Power save mode;
cs: Úsporný režim;

en: Pr&int
cs: Tisk

en: Pr&int Picture...
cs: Vyt&isknout obrázek...

en: Pr&int...
cs: &Tisk...

en: Precision is out of range
cs: Přesnost je mimo rozsah

en: Prefer Signed Data
cs: Upřednostňovat podepsaná data

en: Press <Enter> to begin copying
cs: Pro započetí kopírování stiskněte klávesu <Enter>

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
cs: Pro aktivaci zvoleného efektu stiskněte libvolné tlačítko na ovladači. Směr efektu je možné měnit pohybem ovladače.

en: Press any key to continue...
cs: Pro pokračování stiskněte libovolnou klávesu...

en: Preview
cs: Náhled

en: Previous page
cs: Předch. strana

en: Print
cs: Tisk

en: Print &Quality:
cs: Kvalita &tisku:

en: Print &format...
cs: &Formát tisku...

en: Print Setup
cs: Nastavení tisku

en: Print canceled.
cs: Tisk byl zrušen.

en: Print previe&w
cs: Ná&hled před tiskem

en: Print queue full.
cs: Tisková fronta je plná.

en: Print range
cs: Rozsah tisku

en: Print server unknown;
cs: Neznámý tiskový server;

en: Print to Fi&le
cs: Tisk do so&uboru

en: Print to File
cs: Vytisknout do souboru

en: Print to fi&le
cs: Tisk do so&uboru

en: Print...
cs: Tisk...

en: PrintHood
cs: Okolní tiskárny

en: Printer
cs: Tiskárna

en: Printer &setup...
cs: Nastavení tisku...

en: Printer already exists.
cs: Tiskárna již existuje.

en: Printer deleted.
cs: Tiskárna byla odebrána.

en: Printer driver already installed.
cs: Tiskový ovladač je již nainstalovaný.

en: Printer files (*.prn)
cs: Tiskové soubory (*.prn)

en: Printer offline;
cs: Tiskárna je nedostupná;

en: Printer:
cs: Tiskárna:

en: Printing not implemented.
cs: Tisk není implementován.

en: Printing;
cs: Probíhá tisk;

en: Prints all or part of the registry
cs: Vytiskne část nebo celý registr

en: Private Key Archival
cs: Archivace soukromého klíče

en: Private Key Usage Period
cs: Období pro používání soukromého klíče

en: Procedure not found.
cs: Procedura nebyla nalezena.

en: Procedure number out of range.
cs: Číslo procedury je mimo rozsah.

en: Process aborted.
cs: Proces byl přerušen.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
cs: Proces identifikovaný jako %1!u! (PID) byl násilně ukončen.

en: Processes
cs: Procesy

en: Processes: %d
cs: Procesy: %d

en: Processing;
cs: Probíhá zpracování;

en: Processor Affinity
cs: Přiřazení procesoru

en: Product Updates:
cs: Aktualizace produktu:

en: Product uninstalled.
cs: Produkt byl odinstalován.

en: Program &group
cs: Programová &skupina

en: Program Attributes
cs: Vlastnosti programu

en: Program Error
cs: Chyba v programu

en: Program Error Details
cs: Podrobnosti chyby programu

en: Program Group Attributes
cs: Vlastnosti programové skupiny

en: Program Manager
cs: Správce programů

en: Programs
cs: Programy

en: Programs (*.exe)
cs: Programy (*.exe)

en: Proper&ties
cs: &Vlastnosti

en: Propert&ies	Alt+Enter
cs: V&lastnosti	Alt+Enter

en: Properties
cs: &Vlastnosti

en: Properties Only
cs: Pouze vlastnosti

en: Properties for %s
cs: Vlastnosti %s

en: Protects e-mail messages
cs: Chrání e-mailové zprávy

en: Proto
cs: Protokol

en: Protocol Error
cs: Chyba protokolu

en: Protocol sequence not found.
cs: Posloupnost protokolu nenalezena.

en: Protocol unreachable.
cs: Protokol není dostupný.

en: Proves your identity to a remote computer
cs: Je Vaším ověřením vůči vzdálenému počítači

en: Public key
cs: Veřejná část klíče

en: Published CRL Locations
cs: Zveřejněná umístnění CRL

en: Publisher
cs: Vydavatel

en: Publisher:
cs: Vydavatel:

en: Publishers...
cs: Vydavatelé...

en: Publishing product information
cs: Probíhá publikování informací o produktu

en: Purple
cs: nachová

en: Quadraphonic
cs: Kvadrofonní

en: Query Pending
cs: Čekající dotaz

en: Question &Marks
cs: &Otazníky

en: Quit
cs: Ukončit

en: Quit %@
cs: Ukončit %@

en: Quit the application. Prompts to save changes
cs: Ukončit aplikaci. Dotáže se, zda uložit změny

en: Quits the Registry Editor
cs: Ukončí editor registru

en: R&edo	Ctrl+Y
cs: Zn&ovu	Ctrl+Y

en: R&eset
cs: &Výchozí

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
cs: RD <složka> je zkratkou pro RMDIR. Smaže zadanou složku.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
cs: REN <název_souboru> je zkratkou pro RENAME. Přejmenuje určený soubor.

en: RENAME <filename> renames a file.
cs: RENAME <název_souboru> přejmenuje soubor.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
cs: RMDIR <složka> smaže složku.

en: RPC call already in progress.
cs: RPC volání již probíhá.

en: RPC call canceled.
cs: RPC volání bylo zrušeno.

en: RPC call failed.
cs: RPC volání se nezdařilo.

en: RPC divide-by-zero.
cs: RPC: dělení nulou.

en: RPC pipe closed.
cs: RPC kanál byl uzavřen.

en: RPC protocol error.
cs: Chyba RPC protokolu.

en: RPC protocol sequence not supported.
cs: Nepodporovaná posloupnost RPC protokolu.

en: RPC server not listening.
cs: RPC server nenaslouchá.

en: RPC server too busy.
cs: RPC server je přetížený.

en: RPC server unavailable.
cs: RPC server není dostupný.

en: RPCInternal error.
cs: Vnitřní chyba RPC.

en: Re&name...
cs: Př&ejmenovat...

en: Re&place With:
cs: &Zaměnit za:

en: Read fault.
cs: Čtení se nezdařilo.

en: Read-&only
cs: &Pouze pro čtení

en: Readme:
cs: Čtimne:

en: Ready
cs: Připraveno

en: Real-mode application.
cs: Aplikace pro běh v reálném režimu.

en: Realm
cs: Oblast

en: Reboot initiated after successful install.
cs: Restart spuštěn po úspěšné instalaci.

en: Receive Errors
cs: Chyb příjmu

en: Received
cs: Přijato

en: Reconnecting
cs: Probíhá opětovné navázání spojení

en: Red
cs: červená

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Refresh all lists
cs: Aktualizovat všechny seznamy

en: Refreshes the window
cs: Překreslí okno

en: Reg Info
cs: Registrační informace

en: Regional Setting
cs: Regionální nastavení

en: Registered ID=
cs: Registrovaný identifikátor =

en: Registering product
cs: Registrující produkt

en: Registering user
cs: Registrující uživatel

en: Registry
cs: Registr

en: Registry Editor
cs: Editor registru

en: Registry corrupt.
cs: Poškozené registry.

en: Registry files (*.reg)
cs: Soubory registru (*.reg)

en: Registry has been recovered.
cs: Registry byly obnoveny.

en: Registry is corrupt.
cs: Registry jsou poškozené.

en: Registry key has subkeys.
cs: Klíč registrů obsahuje podklíče.

en: Regular
cs: Pravidelný

en: Regular Metafile Viewer
cs: Obyčejný prohlížeč metasouborů

en: Release the currently selected object instance
cs: Uvolnit aktuálně vybranou instanci objektu

en: Remote installation not allowed.
cs: Vzdálená instalace není dovolena.

en: Remote machine not listening.
cs: Vzdálený stroj nenaslouchá.

en: Remote session limit exceeded.
cs: Překročeno omezení počtu současně probíhajících vzdálených relací.

en: Remove Favorite
cs: Odebrat oblíbené

en: Remove al&l
cs: &Odebrat vše

en: Removes keys from the favorites list
cs: Odebere klíč z oblíbených

en: Removes the process from the system
cs: Odebere proces ze systému

en: Removes this process and all descendants from the system
cs: Odebere proces a všechny jeho potomky ze systému

en: Removing applications
cs: Probíhá odebírání aplikací

en: Removing duplicated files
cs: Probíhá odebírání duplicitních souborů

en: Removing files
cs: Probíhá odebírání souborů

en: Renames the selection
cs: Přejmenuje vybrané

en: Replace
cs: Nahrazení

en: Replace &All
cs: Zaměni&t vše

en: Request aborted.
cs: Požadavek ukončen.

en: Request not accepted.
cs: Požadavek byl odmítnut.

en: Request not supported.
cs: Požadavek není podporován.

en: Reset
cs: Restart

en: Reset Connections
cs: Resetovat připojení

en: Reset Results
cs: Resetovat výsledky

en: Resource Failures
cs: Selhání zdrojů

en: Resource in use.
cs: Zdroj je zaneprázdněný.

en: Resource language not found.
cs: Jazyk zdroje nenalezen.

en: Resource name not found.
cs: Název zdroje nenalezen.

en: Restart
cs: Restartovat

en: Restores the Task Manager from its hidden state
cs: Zobrazí (dříve skrytého) Správce úloh

en: Result
cs: Výsledek

en: Results Too Large
cs: Výsledky jsou příliš objemné

en: Revoke Request
cs: Požadavek na zneplatnění

en: Rewind
cs: Přetočit

en: Rich text
cs: Formátovaný text

en: Rich text document
cs: Dokument s formátovaným textem

en: Rich text format (*.rtf)
cs: Formát Rich text (*.rtf)

en: Right
cs: Vpravo

en: Right Edge
cs: Pravý okraj

en: Roman numerals - lower case
cs: Římské číslice - malé

en: Roman numerals - upper case
cs: Římské číslice - velké

en: Rows
cs: Řádky

en: Run
cs: Spustit

en: Run the Wine registry editor
cs: Spustit editor registrů (resp. jeho reimplementaci v rámci Wine)

en: Running
cs: Běžící

en: Running on %s
cs: Běží na %s

en: Runs a new program
cs: Spustí nový program

en: S&earch
cs: Hl&edat

en: S&elected branch:
cs: Vybraná vět&ev:

en: S&election
cs: &Výběr

en: S&erial:
cs: &Sériové číslo:

en: S&how Picture
cs: Zobrazit obrázek

en: S&mall Icons
cs: &Malé ikony

en: S&ync
cs: S&ynchronizovat

en: S/MIME Capabilities
cs: Schopnosti S/MIME

en: SCANNING... Please Wait
cs: Probíhá skenování... čekejte prosím

en: SHA1 hash
cs: Otisk algoritmem SHA1

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
cs: SHIFT užíván v dávkových souborech k odstranění jednoho parametru ze
    začátku jejich seznamu, takže parametr 2 se stane parametrem 1 atd. Nemá
    žádný efekt, je-li zadán na příkazovou řádku.

en: SSL CA
cs: SSL certifikační autorita

en: SSL Client Authentication
cs: SSL ověřování klienta

en: SSL Server Authentication
cs: SSL ověřování serveru

en: Same drive.
cs: Ten stejný disk.

en: Sample
cs: Ukázka

en: Sample Music
cs: Ukázky hudby

en: Sample Pictures
cs: Ukázky obrázků

en: Sample Playlists
cs: Ukázky seznamů skladeb

en: Sample Videos
cs: Ukázky videí

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
cs: &Sytost:

en: Save
cs: Uložit

en: Save &as...
cs: Uložit j&ako...

en: Save &in:
cs: Ulož&it v:

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Save As...
cs: Uložit jako...

en: Save HTML
cs: Uložit HTML

en: Save Target &As...
cs: Uložit cíl j&ako...

en: Save as an .IDL or .H file
cs: Uložit jako soubor .IDL či .H

en: Save changes to '%s'?
cs: Uložit změny v „%s“?

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
cs: Uložit skupinu jako `%s', aby nebyly přepsán originální soubory.

en: Saved Games
cs: Uložené hry

en: Saving failed
cs: Uložení se nezdařilo

en: Sc&roll
cs: Rolova&t

en: Scanning
cs: Skenování

en: Scr&ipt:
cs: Skr&ipt:

en: Screen already locked.
cs: Obrazovka je již uzamčena.

en: Screen resolution
cs: Rozlišení obrazovky

en: Scroll Down
cs: Posunout dolů

en: Scroll Here
cs: Posunout sem

en: Scroll Left
cs: Posunout doleva

en: Scroll Right
cs: Posunout doprava

en: Scroll Up
cs: Posunout nahoru

en: Scrollbar
cs: Posuvník

en: Search
cs: Hledat

en: Search complete. The string '%1' was not found.
cs: Hledání bylo dokončeno. Řetězec „%1“ nebyl nalezen.

en: Searches
cs: Hledání

en: Searching for %s
cs: Vyhledávám %s

en: Secret too long.
cs: Příliš dlouhé heslo.

en: Sector not found.
cs: Sektor nebyl nalezen.

en: Secure Email
cs: Zabezpečený e-mail

en: Security
cs: Zabezpečení

en: Security Warning
cs: Varování zabezpečení

en: Security package error.
cs: Chyba v bezpečnostním balíčku.

en: Security settings for zone:
cs: Nastavení bezpečnosti pro zónu:

en: Seek error.
cs: Chyba posunu.

en: Segment discarded.
cs: Segment byl zahozen.

en: Segment locked.
cs: Segment je uzamčen.

en: Segment not locked.
cs: Segment není uzamčen.

en: Segments Received
cs: Obdrženo rámců

en: Segments Retransmitted
cs: Opakovaně odesíláno rámců

en: Segments Sent
cs: Odesláno rámců

en: Select
cs: Vybrat

en: Select &All
cs: Vybrat vše

en: Select &all	Ctrl+A
cs: Vybrat vš&e	Ctrl+A

en: Select Certificate Store
cs: Vybrat úložiště certifikátů

en: Select Columns
cs: Vybrat sloupce

en: Select Drive Letter
cs: Vyberte písmeno disku

en: Select Folder
cs: Vyberte složku

en: Select Source
cs: Vyberte zdroj

en: Select Window
cs: Vybrat okno

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
cs: Určete velikost fontu mezi %1!d! a %2!d! body.

en: Select a theme file
cs: Zvolte soubor tématu vzhledu

en: Select an executable file
cs: Vyberte spustitelný soubor

en: Select destination
cs: Zvolte cíl

en: Select the Unix target directory, please.
cs: Vyberte, prosím, cílový unixový adresář.

en: Select the certificate store you want to use:
cs: Vyberte úložiště certifikátů, které chcete použít:

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
cs: Zvolte sloupce, které se objeví na Stránce procesů ve Správci úloh.

en: Select the format you want to use:
cs: Zvolte formát, který chcete použít:

en: Select which columns will be visible on the Process page
cs: Vyberte, které sloupce budou viditelné na Stránce procesů

en: Selected driver: %s
cs: Zvolený ovladač: %s

en: Selection &info
cs: &Info o výběru

en: Selection Background
cs: Pozadí výběru

en: Selection Text
cs: Písmo výběru

en: Semaphore is set.
cs: Semafor je nastaven.

en: Semaphore timeout.
cs: Vypršel časový limit semaforu.

en: Send Mail
cs: Odeslat e-mail

en: Sent
cs: Odesláno

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Serial I/O completed.
cs: Sériový vstup/výstup dokončen.

en: Serial I/O counter timeout.
cs: Vypršel limit čítače sériového vstupu/výstupu.

en: Serial Number
cs: sériové číslo

en: Serial number
cs: Sériové číslo

en: Server Authentication
cs: Ověření serveru

en: Server Down
cs: Server neběží

en: Server already listening.
cs: Server již naslouchá.

en: Server disabled.
cs: Server je zakázán.

en: Server not disabled.
cs: Server není zakázán.

en: Service already registered.
cs: Služba již byla zaregistrovaná.

en: Service does not exist.
cs: Služba neexistuje.

en: Service exists.
cs: Služba již existuje.

en: Service is disabled.
cs: Služba je zakázaná.

en: Service not active.
cs: Služba není aktivní.

en: Service not found.
cs: Služba nebyla nalezena.

en: Service not implemented by exe.
cs: Služba není implementována pomocí exe.

en: Service request timeout.
cs: Vypršel časový limit požadavku služby.

en: Service: [1]
cs: Služba: [1]

en: Service: [2]
cs: Služba: [2]

en: Session ID
cs: Identifikátor relace

en: Session canceled.
cs: Relace byla zrušena.

en: Set &Affinity...
cs: Nastavit přiřazení...

en: Set &Defaults
cs: Nastavit &výchozí

en: Set &Priority
cs: Nastavit přednost

en: Set As Back&ground
cs: Nastavit jako pozadí

en: Set as &Desktop Item
cs: Nastavit jako položku Plochy

en: Set as &Desktop Item...
cs: Nastavit jako položku Plochy...

en: Set as Back&ground
cs: Nastavit jako pozadí Plochy

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností VYŠŠÍ NEŽ BĚŽNÁ

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností NIŽŠÍ NEŽ BĚŽNÁ

en: Sets process to the HIGH priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností VYŠŠÍ

en: Sets process to the LOW priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností NÍZKÁ

en: Sets process to the NORMAL priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností BĚŽNÁ

en: Sets process to the REALTIME priority class
cs: Zařadí proces do třídy s předností V REÁLNÉM ČASE

en: Settings for %s
cs: Nastavení pro %s

en: Setup - Current settings
cs: Nastavení – Současné hodnoty

en: Setup - Default settings
cs: Nastavení – Výchozí hodnoty

en: Setup Page
cs: Nastavení stránky

en: Shared IRQ busy.
cs: Sdílené přerušení (IRQ) je zaneprázdněno.

en: Sharing paused.
cs: Sdílení pozastaveno.

en: Shell
cs: Příkazový řádek

en: Show
cs: Rozbalit

en: Show &Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Show &Tabs
cs: Zobrazi&t záložky

en: Show Advan&ced
cs: Zobrazit rozšířené &možnosti

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Show Assigned First
cs: Přiřazené zobrazit jako první

en: Show Hidden/&System Files
cs: Zobrazovat skryté/&systémové soubory

en: Show or hide the status bar
cs: Zobrazí či skryje stavovou lištu

en: Show or hide the toolbar
cs: Zobrazí či skryje lištu s nástroji

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
cs: Zobrazí 16 bitové úlohy pod souvisejícím ntvdm.exe

en: Shows or hides the status bar
cs: Ukáže nebo skryje stavovou lištu

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Shutdown in progress.
cs: Probíhá vypínání.

en: Si&ze
cs: &Formát

en: Si&ze:
cs: Veli&kost:

en: Signal pending.
cs: Čekající signál.

en: Signal refused.
cs: Signál byl odmítnut.

en: Signature
cs: Podpis

en: Signing Time
cs: Čas podpisu

en: Silver
cs: stříbrná

en: Simplified Chinese
cs: Čínština (zjednodušená)

en: Size
cs: Velikost

en: Size Limit Exceeded
cs: Překročen limit objemu

en: Size available
cs: Volné místo

en: Size:
cs: Velikost:

en: Skip This Dialog
cs: Přeskočit tento dialog

en: Slide Shows
cs: Prezentace

en: Small
cs: Malé

en: Smart Card Logon
cs: Přihlášení pomocí čipové karty

en: Sort &by Type
cs: Třídit &podle typu

en: Sort Control Missing
cs: Chybějící ovládání třídění

en: Sort by &Date
cs: Třídit podle &data

en: Sort by Si&ze
cs: Třídit podle &velikosti

en: Sound Selection
cs: Výběr zvuku

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Sp&lit
cs: Rozdě&lení

en: Speaker configuration
cs: Nastavení reproduktorů

en: Speakers:
cs: Reproduktory:

en: Specific &Printer
cs: Konkrétní &tiskárna

en: Specified control was not found in message
cs: Určený ovládací prvek nebyl ve zprávě nalezen

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
cs: Určete zařízení nebo ovladač jehož název je kratší než 69 znaků.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
cs: Určete zařízení nebo ovladač jehož název je kratší než 79 znaků.

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
cs: Zadejte URL, kterou si přejete otevřít v Internet Exploreru

en: Specify the file you want to import.
cs: Zadejte soubor, který chcete importovat.

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
cs: Zadejte název souboru do kterého bude uložen obsah.

en: Stack overflow.
cs: Přetečení paměti.

en: Start Menu
cs: Nabídka Start

en: Start downloading %s
cs: Začínám stahovat %s

en: StartUp
cs: Po spuštění

en: Starting Wordpad failed
cs: Spuštění aplikace Wordpad se nezdařilo

en: Starting services
cs: Probíhá spouštění služeb

en: State
cs: Stav

en: State or Province
cs: Stát či provincie

en: Status
cs: Stav

en: Status &Bar
cs: &Stavový řádek

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop Bits
cs: Stop bity

en: Stopping dependent service: %1
cs: Probíhá zastavování závislé služby: %1

en: Stopping services
cs: Probíhá zastavování služeb

en: Street Address
cs: Adresa

en: Stri&keout
cs: Přeš&krtnutí

en: String too long.
cs: Řetězec je příliš dlouhý.

en: Strong Authentication Required
cs: Je vyžadováno důkladné ověřování

en: Subject
cs: Subjekt

en: Subject Alternative Name
cs: Alternativní název subjektu

en: Subject Key Identifier
cs: Identifikátor klíče subjektu

en: Subject Type=
cs: Typ subjektu =

en: Success
cs: Úspěch

en: Success.
cs: Úspěch.

en: Summary
cs: Shrnutí

en: Superseded
cs: Nahrazeno

en: Support Information
cs: Informace o podpoře

en: Support Information:
cs: Informace o podpoře:

en: Support Telephone:
cs: Telefon podpory:

en: Supported only when connected.
cs: Podporováno jen v průběhu připojení.

en: Surname
cs: Příjmení

en: Swap error.
cs: Chyba stránkování.

en: Switches the focus to the process of the selected task
cs: Přepne pohled na procesy příslušející zvolené úloze

en: Sync
cs: Synchronizovat

en: Syntax error
cs: Chybná syntaxe

en: Syntax error
cs: Chyba syntaxe

en: System Cache
cs: Vyrovnávací paměť systému

en: System Configuration
cs: Nastavení systému

en: System Idle Process
cs: Nečinné procesy systému

en: System Information
cs: Informace o systému

en: System Settings
cs: Nastavení systému

en: System drive
cs: Systémový disk

en: System trace not specified or disallowed.
cs: Sledování systému není určeno či je zakázáno.

en: T&op:
cs: H&orní:

en: TCP Statistics for IPv4
cs: Statistiky TCP pro IPv4

en: TIME sets or shows the current system time.
cs: TIME nastaví či zobrazí aktuální systémový čas.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
cs: TITLE <řetězec> nastaví titulek terminálového okna.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
cs: TYPE <soubor> vypíše <soubor> na konzolové zařízení (nebo jinam, je-li
    výstup přesměrován). Není zjišťováno, bude-li vypsán čitelný text.

en: Tab stops
cs: Zarážky

en: Tabs
cs: Tabelátory

en: Target folder
cs: Cílová složka

en: Target to GOTO not found
cs: Cíl určený, v GOTO, nebyl nalezen

en: Task
cs: Úloha

en: Task Manager
cs: Správce úloh

en: Task Manager Warning
cs: Varování Správce úloh

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
cs: Správce úloh zůstává nad všemi ostatními okny dokud není minimalizován

en: Teal
cs: sivá

en: Tells the selected tasks to close
cs: Sdělí vybrané úloze aby se ukončila

en: Templates
cs: Šablony

en: Temporary directory not writable.
cs: Do složky pro dočasná data nelze zapisovat.

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
cs: Dočasné soubory internetu
    Mezipaměť kopií webových stránek, obrázků a certifikátů.

en: Terminate Process
cs: Ukončit proces

en: Text document
cs: Textový dokument

en: Text documents (*.txt)
cs: Textové dokumenty (*.txt)

en: Text files (*.txt)
cs: Textové soubory (*.txt)

en: Thai
cs: Thajština

en: The %1 service failed to start.
cs: Spuštění služby %1 skončilo chybou.

en: The %1 service failed to stop.
cs: Zastavení služby %1 skončilo chybou.

en: The %1 service is starting.
cs: Spouštění služby %1.

en: The %1 service is stopping.
cs: Probíhá zastavování služby %1.

en: The %1 service was started successfully.
cs: Spuštění služby %1 skončilo úspěšně.

en: The %1 service was stopped successfully.
cs: Zastavení služby %1 skončilo úspěšně.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
cs: Pole „Počet kopií“ nesmí být prázdné.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
cs: Hodnota „Od“ nemůže překročit hodnotu „Do“.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
cs: Příkaz GOTO předá výkon na jiné místo v dávkovém souboru.
    
    Návěští, kterým se označuje cíl skoku GOTO může být až 255 znaků dlouhé.
    Nesmí však obsahovat mezery (odlišné chování od jiných operačních systémů).
    Existují-li dvě nebo více stejných návěští v jednom dávkovém souboru, pak
    první bude vykonáno. Skok GOTO na neexistující návěští ukončí výkon
    dávkového souboru.
    
    GOTO se nedá použít interaktivně.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
cs: Vámi použité MCI zařízení nepodporuje uvedený příkaz.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
cs: MIDI hlavička nebyla připravena. Použijte funkci Prepare k její konstrukci a pak to zkuste znovu.

en: The OID you entered already exists.
cs: Zadané OID již existuje.

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
cs: Přiřazování procesoru určuje na kterých procesorech bude daný proces smět běžet.

en: The URL is invalid.
cs: Neplatné zadání URL.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
cs: Konfigurace Wine umístěná v %s je právě aktualizována, prosím čekejte...

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
cs: Certifikát byl vydán neznámým či nedůvěryhodným vydavatelem.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
cs: Současné nastavení MIDI mapperu se odkazuje na MIDI zařízení nepřítomné v systému.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
cs: Současné nastavení MIDI je poškozené. Přepište soubor MIDIMAP.CFG ve Windows složce SYSTEM originálem a zkuste to znovu.

en: The date on the certificate is invalid.
cs: Datum certifikátu je neplatné.

en: The destination element is full.
cs: Cílový prvek je plný.

en: The device door is open.
cs: Na zařízení je otevřený kryt.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
cs: Uvedené zařízení je už používáno. Chcete-li ho sdílet, použijte 'shareable' parametr s každým příkazem 'open'.

en: The device driver is not ready.
cs: Ovladač zařízení není připraven.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
cs: Ovladač zařízení vrátil neplatný návratový typ. Zeptejte se dodavatele zařízení na nový ovladač.

en: The device is not connected.
cs: Zařízení není připojeno.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
cs: Název zařízení už je použit jako alternativní název touto aplikací. Použijte nějaký ještě nepoužitý alternativní název.

en: The device needs reinitialization.
cs: Zařízení je třeba znovu inicializovat.

en: The device requires cleaning.
cs: Zařízení je třeba vyčistit.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
cs: Přehrávací zařízení nedokázalo rozpoznat formát souboru.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
cs: Zařízení, ze kterého zkoušíte nahrávat, nedokáže rozpoznat formát výstupního souboru.

en: The domain controller already exists.
cs: Doménový řadič již existuje.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
cs: Ovladač nepřipouští použitý parametr příkazu.

en: The driver cannot recognize the specified command.
cs: Ovladač nepřipouští použitý příkaz.

en: The driver was not enabled.
cs: Ovladač nebyl povolen.

en: The element address is invalid.
cs: Adresa prvku je neplatná.

en: The export failed.
cs: Export se nezdařil.

en: The export was successful.
cs: Export proběhl úspěšně.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Soubor „%1“ již existuje. Chcete jej nahradit?

en: The file '%1' on %2 is needed
cs: Je zapotřebí souboru „%1“ z %2

en: The file cannot be accessed.
cs: K souboru není možné přistupovat.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
cs: Soubor obsahuje objekty, které neodpovídají zadaným požadavkům. Zvolte prosím jiný soubor.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
cs: Název souboru je neplatný. Ujistěte se, že název souboru má 8 znaků následovaných tečkou a příponou.

en: The following information can be used to get technical support for %s:
cs: Následující informace mohou být využity k získání podpory pro %s:

en: The following services are running:
cs: Následující služby jsou spuštěny:

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
cs: Následující software je možné automaticky odstranit. Pro odstranění nějakého programu nebo pro změnu jeho nainstalovaných komponent ho vyberte v seznamu a klikněte na Změnit/Odebrat.

en: The group element could not be added.
cs: Skupinový prvek nemohl být přidán.

en: The group element could not be removed.
cs: Skupinový prvek nemohl být odebrán.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
cs: Soubor skupiny `%s' nemůže být otevřen.
    Mám to zkusit znovu?

en: The import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: The import was successful.
cs: Import proběhl úspěšně.

en: The input line is too long.
cs: Vstupní řádek je příliš dlouhý.

en: The interface could not be exported.
cs: Rozhraní nemohlo být exportováno.

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
cs: Položku „%1“ není možné přesunout do koše. Chcete ji místo toho trvale odstranit?

en: The name on the certificate does not match the site.
cs: Název certifikátu se neshoduje s doménou.

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
cs: Výstupní soubor již existuje. Pro jeho nahrazení klikněte na tlačítko OK.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
cs: Výstupní řetězec se nevejde do výstupního zásobníku. Zvětšete velikost zásobníku.

en: The passwords do not match.
cs: Hesla se neshodují.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
cs: Port přenáší data na zařízení. Počkejte na dokončení přenosu a zkuste to znovu.

en: The printer door is open;
cs: Kryt tiskárny je otevřen;

en: The process must have affinity with at least one processor
cs: Procesu musí zůstat přiřazen alespoň jeden procesor

en: The profile could not be added.
cs: Profil nemohl být přidán.

en: The profile element could not be added.
cs: Prvek profilu nemohl být přidán.

en: The profile element could not be removed.
cs: Prvek elementu nemohl být odebrán.

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
cs: Aplikace %s zaznamenala závažný problém a je třeba ji uzavřít. Omlouváme se za způsobené obtíže.

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Hodnota registru „%1“ již existuje. Chcete ji nahradit?

en: The request has timed out.
cs: Vypršel časový limit požadavku.

en: The site does not exist.
cs: Doména neexistuje.

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
cs: Velikost zásobníku obrazovky musí být větší nebo stejně velká jako velikost okna.

en: The source element is empty.
cs: Zdrojový prvek je prázdný.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
cs: Toto MIDI zařízení není nainstalováno v systému. Nainstalujte ho v Ovládacím panelu na záložce Driver.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
cs: Tento alias je už používán v této aplikaci. Použijte jiné jméno.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
cs: Tento příkaz vyžaduje textový parametr. Zadejte prosím nějaký.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
cs: Tento příkaz vyžaduje parametr. Zadejte prosím nějaký.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
cs: Tento příkaz vyžaduje alias, soubor, ovladač nebo název zařízení. Uveďte jeden prosím.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
cs: Tento příkaz vyžaduje celočíselný parametr. Použijte ho prosím.

en: The specified command was carried out.
cs: Určený příkaz byl proveden.

en: The specified device handle is invalid.
cs: Ukazatel na zařízení je neplatný.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
cs: Zařízení je dosud používáno. Vyčkejte na jeho uvolnění a zkuste to znovu.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
cs: Toto zařízení není v systému nainstalováno. Nainstalujte ho v Ovládacím panelu, na záložce Ovladače.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
cs: Uvedené zařízení není použitelné nebo není podporované MCI.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
cs: Toto zařízení je právě uzavíráno. Vyčkejte několik sekund a zkuste to znovu.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
cs: Soubor již existuje. Chcete jej nahradit?

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
cs: Tento soubor nemůže být přehrán na tomto MCI zařízení. Soubor může být poškozen nebo nemá správný formát.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
cs: Tento formát není podporován nebo nemůže být přeložen. Použijte funkci Capabilities k určení podporovaného formátu.

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
cs: Určený instalační balíček nemohl být otevřen. Prosím zkontrolujte cestu k souboru a zkuste to znovu.

en: The specified integer is invalid for this command.
cs: Toto číslo je neplatné pro tento příkaz.

en: The specified parameter is invalid for this command.
cs: Uvedený parametr je neplatný pro tento příkaz.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
cs: Uvedený parametr je mimo meze uvedeného příkazu.

en: The specified parameters cannot be used together.
cs: Tyto parametry nemohou být použity současně.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
cs: Použitý formát času je neplatný. Nahlédněte do MCI dokumentace a zjistěte si platné formáty.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
cs: Forma zápisu tohoto příkazu je:
    
    NET START [služba]
    
    Kde „služba“ je název služby, která má být služba.
    Pokud je „služba“ vynechána, vypíše seznam běžících služeb.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
cs: Forma zápisu tohoto příkazu je:
    
    NET STOP služba
    
    Kde „služba“ je název služby, která má být zastavena.

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
cs: Forma zápisu tohoto příkazu je:
    
    NET příkaz [argumenty]
       -nebo-
    NET příkaz /HELP
    
    Kde „příkaz“ může být HELP, START, STOP nebo USE.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
cs: Systém nezná tento MIDI port.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
cs: V systému nejsou nainstalovány MIDI zařízení. Nainstalujte je ze záložky Ovladač v Ovládacím panelu.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
cs: Formáty času "song pointer" a SMPTE jsou vzájemně výlučné. Nemůžete je použít současně.

en: The user profile is invalid.
cs: Chybný uživatelský profil.

en: The username could not be found.
cs: Uživatelské jméno nebylo nalezeno.

en: The value is too big (%1!u!).
cs: Hodnota je příliš velká (%1!u!).

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
cs: Wave hlavička nebyla připravena. Použijte funkci Prepare k její konstrukci a pak to zkuste znovu.

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
cs: Témata vzhledu (*.msstyles; *.theme)

en: There are %d documents in the queue
cs: Ve frontě je %d dokumentů

en: There are no entries in the list.
cs: Seznam neobsahuje žádné položky.

en: There is a problem with the certificate for this site.
cs: Vyskytl se problém s certifikátem této domény.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
cs: Byl rozpoznán problém s ovladačem. Zeptejte se dodavatele zařízení na nový ovladač.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
cs: Ovladač má problémy a ukončil svou činnost. Ovladač nevrátil popis chyby.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
cs: S multimediálním zařízením něco není v pořádku. Zkontrolujte, že pracuje jak má, případně se obraťte na jeho výrobce.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
cs: Vyskytl se nerozpoznatelný problém při zavádění uvedeného ovladače.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
cs: S tímto certifikátem je spojen přinejmenším jeden neurčený bezpečnostní problém.

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
cs: Pro otevírání tohoto typu souborů není přiřazen žádný program pro Microsoft Windows.

en: There is no display window.
cs: Okno display chybí.

en: There is no driver installed on your system!
cs: V systému není nainstalován žádný ovladač!

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
cs: Tato nastavení mění pouze hodnoty registrů.
    Nemají žádný vliv na výkon Wine.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
cs: Toto může být způsobeno problémem v programu či nedostatkem ve Wine. Podívejte se prosím do <a href="https://appdb.winehq.org">databáze aplikací</a>, kde mohou být popsány tipy pro provozování konkrétního programu.

en: This certificate has an invalid signature.
cs: Tento certifikát má neplatný podpis.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
cs: Platnost tohoto certifikátu vypršela, nebo ještě nezačala.

en: This certificate is OK.
cs: Tento certifikát je v pořádku.

en: This certificate was revoked by its issuer.
cs: Tento certifikát byl zneplatněn jeho vydavatelem.

en: This certificate's issuer could not be found.
cs: Vydavatele certifikátu se nepodařilo najít.

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
cs: Tato složka již obsahuje soubor s názvem '%1'.
    
    Chcete ho nahradit?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
cs: Tato složka již obsahuje podsložku s názvem „%1“
    
    Pokud obsahuje stejně pojmenované soubory, jako
    v té zvolené k přesunutí či kopírování, budou jimi nahrazeny.
    Opravdu to chcete?

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
cs: Tato funkce není podporována. Použijte funkci Capabilities k určení, jaké funkce a zprávy ovladač podporuje.

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
cs: Toto je testovací text - 10 bodů, Tahoma

en: This is a test
cs: Toto je test

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
cs: Tak velké množství kopií není podporováno Vaší tiskárnou.
    Zadejte prosím hodnotu mezi 1 a %d.

en: This network connection does not exist.
cs: Toto síťové připojení neexistuje.

en: This port has no options to configure
cs: Tento port nemá žádné volby nastavení

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Tento program je svobodným softwarem; můžete ho distribuovat a nebo modifikovat v souladu s licencí GNU Lesser General Public License ve znění publikovaném Free Software Foundation; platná je verze 2.1 zmíněné licence nebo (pokud je lépe vyhovující) jakákoli novější verze.

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
cs: Tato hodnota přesahuje velikost stránky.
    Zadejte prosím hodnotu mezi %1!d! a %2!d!.

en: Thread not canceled.
cs: Vlákno nebylo zrušeno.

en: Threads
cs: Vlákna

en: Tile &Horizontally
cs: Uspořádat &horizontálně

en: Tile &Vertically
cs: Uspořádat &vertikálně

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
cs: Uspořádat &vertikálně	Ctrl+F4

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
cs: Poskládá okna nad sebou

en: Tiles the windows vertically on the desktop
cs: Poskládá okna vedle sebe

en: Time Limit Exceeded
cs: Překročen časový limit

en: Time Stamping
cs: Časové razítkování

en: Timeout
cs: Vypršel časový limit

en: Timeout (seconds)
cs: Časový limit (vteřiny)

en: Timeout.
cs: Čas vypršel.

en: Title
cs: Titul

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
cs: Pro instalaci nového programu z diskety, CD mechaniky nebo pevného disku klikněte na Instalovat.

en: Today:
cs: Dnes:

en: Toggle between expert and novice display mode
cs: Přepíná mezi jednodušším a podrobnějším zobrazením

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
cs: Přepnout zobrazení kategorií součástí, které nejsou myšleny jako viditelné

en: Token already in use.
cs: Token je již používán.

en: Toner low;
cs: Dochází toner;

en: Too many SIDs.
cs: Příliš mnoho SID.

en: Too many TCBs.
cs: Příliš mnoho TCB.

en: Too many commands.
cs: Příliš mnoho příkazů.

en: Too many links.
cs: Příliš mnoho odkazů.

en: Too many modules.
cs: Příliš mnoho modulů.

en: Too many network names.
cs: Příliš mnoho síťových jmen.

en: Too many network sessions.
cs: Příliš mnoho síťových relací.

en: Too many open files.
cs: Příliš mnoho otevřených souborů.

en: Too many semaphore requests.
cs: Příliš mnoho semaforových požadavků.

en: Too many semaphores.
cs: Příliš mnoho semaforů.

en: Toolbars
cs: Panely nástrojů

en: Tooltip Background
cs: Pozadí tipu

en: Tooltip Text
cs: Písmo tipu

en: Top
cs: Nahoru

en: Total
cs: Celkově

en: Totals
cs: Celkově

en: Trace Tags
cs: Sledovací značky

en: Traditional Chinese
cs: Čínština (tradiční)

en: Transaction Id
cs: Identifikátor transakce

en: Transferring
cs: Přenášení

en: Transferring... Please Wait
cs: Probíhá přenos... čekejte prosím

en: Trash
cs: Koš

en: True
cs: Pravda

en: Trusted Publishers
cs: Důvěryhodní vydavatelé

en: Turkic
cs: Turecké jazyky

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Two pages
cs: Dvě strany

en: Type
cs: Typ

en: Type Libraries
cs: Knihovny typů

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
cs: Zadejte název programu, složky, dokumentu, nebo zdroje v síti Internet a Wine jej pro vás otevře.

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
cs: Zadejte cestu k souboru a klikněte na tlačítko OK.

en: Type:
cs: Typ:

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
cs: Soubory TypeLib (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: UDP Statistics for IPv4
cs: Statistiky UDP pro IPv4

en: USER Objects
cs: Uživatelské objekty

en: UUID is local only.
cs: Dané UUID je pouze místní.

en: UUID type already registered.
cs: Tento typ jedinečného uživateského identifikátoru (UUID) je již registrován.

en: Unable to Access or Set Process Affinity
cs: Přístupovat k či nastavit přiřazení procesu není možné

en: Unable to Change Priority
cs: Nelze změnit přednost

en: Unable to Debug Process
cs: Tento proces nelze ladit

en: Unable to Terminate Process
cs: Proces nelze ukončit

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
cs: Nelze vytvořit novou složku: přístup byl odepřen.

en: Unable to create the output file.
cs: Nelze vytvořit výstupní soubor.

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
cs: Nelze zobrazit dialog Procházet (vnitřní chyba)

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
cs: Nelze zobrazit dialog Spustit (vnitřní chyba)

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
cs: Nemohu upravit klíče tohoto typu (%1!u!).

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
cs: Spuštění odinstalování „%s“ selhalo, možná příčína je předchozí smazání aplikace. Přejete si odstranit záznam odinstalace tohoto programu z registru?

en: Unable to lock media.
cs: Médium nelze uzamknout.

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Unavailable Critical Extension
cs: Nedostupný potřebný rozšiřující modul

en: Undefined Type
cs: Neurčený typ

en: Undefined external error.
cs: Nedefinovaná vnější chyba.

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
cs: Neočekávaný kontrolní součet staženého souboru. Instalace poškozeného souboru byla přerušena.

en: Unexpected network error.
cs: Neočekávaná chyba sítě.

en: Unicast packets
cs: Unicast pakety

en: Unicode text document
cs: Textový dokument v univerzálním kódování

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unknown Key Usage
cs: Neznámé použití klíče

en: Unknown Source
cs: Neznámý zdroj

en: Unknown Type
cs: Neznámý typ

en: Unknown authentication level.
cs: Neznámá úroveň ověření.

en: Unknown authentication service.
cs: Neznámá ověřovací služba.

en: Unknown authentication type.
cs: Neznámý typ ověřování.

en: Unknown authorization service.
cs: Neznámá ověřovací služba.

en: Unknown component.
cs: Neznámá komponenta.

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unknown feature in %s
cs: Neznámá vlastnost v %s

en: Unknown feature.
cs: Neznámá vlastnost.

en: Unknown floppy error.
cs: Neznámá chyba disketové mechaniky.

en: Unknown interface.
cs: Neznámé rozhraní.

en: Unknown port.
cs: Neznámý port.

en: Unknown print processor.
cs: Neznámé zpracovávání tiskových dat.

en: Unknown printer driver.
cs: Neznámý ovladač tiskárny.

en: Unknown printer driver.
cs: Neznámý ovladač tiskárny.

en: Unknown product.
cs: Neznámý produkt.

en: Unknown property.
cs: Neznámá vlastnost.

en: Unknown protocols
cs: Neznámé protokoly

en: Unknown revision.
cs: Neznámá revize.

en: Unreadable Entry
cs: Nečitelný vstup

en: Unrecognized media.
cs: Nerozpoznané médium.

en: Unrecognized volume.
cs: Nerozpoznaný svazek.

en: Unstructured Address
cs: Nestrukturovaná adresa

en: Unstructured Name
cs: Nestrukturované jméno

en: Unsupported authorization level.
cs: Nepodporovaná úroveň ověření.

en: Unsupported patch package.
cs: Nepodporovaný opravný balíček.

en: Unsupported transfer syntax.
cs: Nepodporovaná přenosová syntaxe.

en: Unsupported type.
cs: Nepodporovaný typ.

en: Untitled
cs: Bez názvu

en: Untrusted Certificates
cs: Nedůvěryhodné certifikáty

en: Unwilling To Perform
cs: Neochotné provést

en: Up One Level
cs: O úroveň výše

en: Updates the display every four seconds
cs: Aktualizuje zobrazení každé čtyři vteřiny

en: Updates the display every two seconds
cs: Aktualizuje zobrazení každé dvě vteřiny

en: Updates the display twice per second
cs: Aktualizuje zobrazení dvakrát za vteřinu

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
cs: Použití: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t název_souboru | /x název_souboru]

en: Usage: hostname
cs: Použití: název počítače

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
cs: Použití: ipconfig [ /? | /all ]

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
cs: Použití: taskkill [/?] [/f] [/im JménoProcesu | /pid IDProcesu]

en: Use global settings
cs: Použít všeobecná nastavení

en: User
cs: Uživatel

en: User &Name
cs: Uživatelské jmé&no

en: User Canceled
cs: Zrušeno uživatelem

en: User Notice
cs: Uživatelské upozornění

en: User already exists.
cs: Takový uživatel již existuje.

en: User already in group.
cs: Uživatel již je členem této skupiny.

en: User is built-in.
cs: Uživatel je vestavěný.

en: User must change password.
cs: Uživatel musí změnit heslo.

en: User not authenticated.
cs: Uživatel nebyl ověřen.

en: User not in group.
cs: Uživatel není členem skupiny.

en: User not in local group.
cs: Uživatel není členem místní skupiny.

en: User not logged on.
cs: Uživatel nebyl přihlášen.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Users
cs: Uživatelé

en: VBArray object expected
cs: Očekáván objekt typu VBArray

en: VER displays the version of cmd you are running.
cs: VER zobrazí verzi spuštěného programu cmd.

en: VM Size
cs: Velikost VM

en: VOL shows the volume label of a disk device.
cs: VOL zobrazí označení svazku diskového zařízení.

en: Valid from
cs: Platné od

en: Valid from
cs: Platné od

en: Valid to
cs: Platné do

en: Value
cs: Hodnota

en: Value content
cs: Obsah hodnot

en: Value data:
cs: Data hodnoty:

en: Value name:
cs: Název hodnoty:

en: Value names
cs: Názvy hodnot

en: Version
cs: Verze

en: Version 1 Fields Only
cs: Pouze pole verze 1

en: Version information
cs: Informace o verzi

en: Version:
cs: Verze:

en: Very Low
cs: Velmi nízká

en: Video Compression
cs: Komprimace videa

en: Videos
cs: Videa

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: View &Type information
cs: Zobrazit typové informace

en: Voice input device:
cs: Zařízení hlasového vstupu:

en: Voice output device:
cs: Zařízení hlasového výstupu:

en: Volume
cs: Hlasitost

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
cs: Sériové číslo svazku je %1!04x!-%2!04x!

en: Volume in drive %1!c! has no label.
cs: Svazek na disku %1!c! není pojmenován.

en: Volume in drive %1!c! is %2
cs: Svazek na disku %1!c! je %2

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
cs: Název svazku (max. 11 znaků, pro vynechání stiskněte <Enter>)?

en: Volume label too long.
cs: Název svazku je příliš dlouhý.

en: W&idth:
cs: Šíř&ka:

en: WARNING
cs: VAROVÁNÍ

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
cs: VAROVÁNÍ: Změna třídy přednosti tohoto procesu může
    vést k nezamýšleným důsledkům, včetně nestability systému.
    Jste si jist(á), že chcete měnit třídu přednosti?

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
cs: VAROVÁNÍ: ladění tohoto procesu může vyústit ve ztrátu dat.
    Jste si jist(á), že chcete připojit ladící nástroj?

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
cs: VAROVÁNÍ: Ukončení procesu může vést k nezamýšleným
    důsledkům, včetně nestability systému. Proces před
    ukončením nedostane příležitost uložit svůj stav či data.
    Jste si jist(á), že chcete proces ukončit?

en: Waiting for Program
cs: Čeká se na program

en: Waiting;
cs: Čeká se;

en: Warming up;
cs: Zahřívá se;

en: Warning [1].
cs: Varování [1].

en: Warning: system library
cs: Varování: systémová knihovna

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
cs: Vítejte v průvodci exportem certifikátu

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
cs: Vítejte v průvodci importem certifikátu

en: Western
cs: Západní

en: Western Europe and United States
cs: Západní Evropa a Spojené státy

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
cs: Po nainstalování získá součást ActiveX plný přístup k Vašemu počítači. Instalujte ji proto jen tehdy, když zcela důvěřujete zdroji, ze kterého pochází.

en: Where:
cs: Umístění:

en: White
cs: bílá

en: Whole string only
cs: Pouze celý výraz

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
cs: Soubory registru Win9x/NT4 (REGEDIT4)

en: Window
cs: Okno

en: Window Background
cs: Pozadí okna

en: Window Frame
cs: Písmo okna

en: Window Text
cs: Písmo okna

en: Window handles have different parents.
cs: Ovládací prvky okna mají různé rodiče.

en: Window has no system menu.
cs: Okno postrádá systémovou nabídku.

en: Window owned by another thread.
cs: Okno je vlastněno jiným vláknem.

en: Window settings
cs: Nastavení oken

en: Window size
cs: Velikost okna

en: Windows Hardware Driver Verification
cs: Ověřování ovladačů hardware pro Microsoft Windows

en: Windows Product Update
cs: Aktualizace produktu Windows

en: Windows System Component Verification
cs: Ověřování součástí systému Microsoft Windows

en: Windows registration information
cs: Informace o registraci Windows

en: Wine &license
cs: &licence Wine

en: Wine AVI-default-filehandler
cs: Výchozí obsluha formátu AVI ve Wine

en: Wine Application Uninstaller
cs: Odinstalátor pro aplikace Wine

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
cs: Odinstalátor pro aplikace Wine
    
    Odinstalace aplikací z aktuálního Wine prefixu.

en: Wine Command Prompt
cs: Příkazový řádek Wine

en: Wine Control Panel
cs: Ovládací panel Wine

en: Wine Explorer
cs: Průzkumník z Wine

en: Wine File Manager
cs: Wine Správce souborů

en: Wine Gecko Installer
cs: Instalátor Wine Gecko

en: Wine Help
cs: Nápověda Wine

en: Wine Internet Explorer
cs: Reimplementace Internet Exploreru v rámci Wine

en: Wine License
cs: Licence Wine

en: Wine MS-RLE video codec
cs: Wine MS-RLE video kodek

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
cs: Wine MS-RLE video kodek
    Copyright 2002 Michael Günnewig

en: Wine Mono Installer
cs: Instalátor Wine Mono

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
cs: Programy Wine (*.exe; *.exe.so)

en: Wine Sound Mapper
cs: Mapovač zvuku Wine

en: Wine Video 1 video codec
cs: Videokodek Wine Video 1

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
cs: Wine umí simulovat různé verze Windows pro jednotlivé aplikace. Tato záložka je provázaná se záložkami Knihovny a Zobrazení a umožňuje změnit nastavení celého systému nebo nastavení každé aplikace zvlášť.

en: Wine configuration
cs: Konfigurace Wine

en: Wine configuration for %s
cs: Konfigurace Wine pro %s

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
cs: Wine se nepodařilo najít balíček Gecko potřebný pro správnou funkčnost aplikací využívajících HTML. Wine ho pro Vás může automaticky stáhnout a nainstalovat.
    
    Poznámka: Je doporučeno využít namísto toho balíček Vaší distribuce. Pro více detailů čtěte <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a>.

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
cs: Wine se nepodařilo najít balíček wine-mono potřebný pro správnou funkčnost .NET aplikací. Wine ho pro Vás může automaticky stáhnout a nainstalovat.
    
    Poznámka: Je doporučeno využít namísto toho balíček Vaší distribuce. Pro více detailů čtěte <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a>.

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
cs: Wine je svobodný software; smíte jej poskytovat dál v nezměněné či změněné formě při dodržení ustanovení licence „GNU Lesser Public License“ verze 2.1 (a případně novější – jak Vám bude vyhovovat), definovanou Nadací pro Svobodný Software (Free Software Foundation).
    
    Wine je poskytováno v naději, že bude užitečné, ale BEZ JAKÝCHKOLI ZÁRUK; dokonce bez předpokládané záruky PRODEJNOSTI či VHODNOSTI KE KONKRÉTNÍMU ÚČELU. Další podrobnosti viz znění „GNU Lesser Public License“.
    
    Společně s Wine byste měli obdržet také kompletní podobu „GNU Lesser Public License“; pokud tomu tak není, napište si o něj do Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine was brought to you by:
cs: Wine je dílem:

en: WineMine
cs: WineMiny

en: Wizard
cs: Průvodce

en: Wrap text by the &margin
cs: Zalomit text u &okraje

en: Wrap text by the &window border
cs: Zalomit text u &hrany okna

en: Write fault.
cs: Zápis se nezdařil.

en: Write protected.
cs: Chráněno proti zápisu.

en: Wrong disk.
cs: Nesprávný disk.

en: Wrong installation package version.
cs: Chybná verze instalačního balíčku.

en: Wrong kind of binding.
cs: Špatný druh přiřazení.

en: Wrong operating system.
cs: Nesprávný operační systém.

en: Wrong password.
cs: Chybné heslo.

en: Wrong target name.
cs: Chybný název cíle.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
cs: Certifikát X.509 (*.cer; *.crt)

en: Yellow
cs: žlutá

en: Yes
cs: Ano

[ctx: Yes key]
en: Y
cs: A

en: Yes or No Trust
cs: Důvěra „ano či ne“

en: Yes to &all
cs: Ano &všem

en: You can choose the address that will be used as your home page.
cs: Můžete zvolit adresu, která bude použita jako domovská stránka.

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
cs: Můžete vymazat mezipaměť stránek, cookies a další data.

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
cs: Další disk již nelze přidat.
    
    Každý disk musí mít přiřazeno písmeno od A do Z, takže jich nelze mít více než 26.

en: You do not have access to open the file.
cs: Nemáte oprávnění otevírat tento soubor.

en: You do not have access to save the file.
cs: Nemáte oprávnění potřebné k uložení souboru.

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
cs: Vypadá to, že nemáte disk C. To není dobré.
    
    Klikněte na ‘Přidat...’ v záložce Disky a vytvořte ho!

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
cs: Vybrali jste si uložení do čistě textového formátu, což způsobí ztrátu všeho formátování dokumentu. Jste si jistí, že to chcete?

en: You have specified the following settings:
cs: Zadali jste tato nastavení:

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
cs: Úspěšně jste prošli kroky Průvodce pro export certifikátu.

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
cs: Úspěšně jste prošli kroky Průvodce pro import certifikátu.

en: You may password-protect a private key.
cs: Soukromý klíč je dobré chránit heslem.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
cs: Při použití parametru „new“ musíte zadat alternativní název.

en: Zoom
cs: Přiblížit

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: [none]
cs: [žádné]

en: alert
cs: výstraha

en: animation
cs: animace

en: application
cs: aplikace

en: audio
cs: zvuk

en: border
cs: okraj

en: builtin
cs: vestavěná

en: builtin, native
cs: vestavěná, nativní

en: bytes
cs: bajtů

en: caret
cs: stříška

en: cell
cs: buňka

en: character
cs: znak

en: chart
cs: graf

en: check button
cs: zaškrtávátko

en: choose which folder contains %s
cs: Zvolte, která složka obsahuje %s

en: client
cs: klient

en: clock
cs: hodiny

en: column
cs: sloupec

en: column header
cs: hlavička sloupce

en: combo box
cs: kombinované pole

en: cursor
cs: kurzor

[ctx: directory]
en: Desktop
cs: Plocha

en: disabled
cs: zakázat

[ctx: display name]
en: Desktop
cs: Plocha

en: document
cs: dokument

en: enter which folder contains %s
cs: zadejte, která složka obsahuje %s

en: equation
cs: rovnice

en: frames
cs: snímků

en: graphic
cs: grafika

en: grouping
cs: seskupování

en: help balloon
cs: balónová nápověda

[ctx: home page]
en: Home
cs: Domů

[ctx: hotkey]
en: None
cs: Žádné

en: inch
cs: palec

en: indicator
cs: indikátor

en: insert disk %s
cs: vložte disk %s

en: install source for feature missing
cs: instalační zdroj pro tuto funkcionalitu nebyl nalezen

en: link
cs: odkaz

en: list
cs: seznam

en: list item
cs: položka seznamu

en: menu bar
cs: lišta nabídek

en: menu button
cs: tlačítko nabídky

en: menu item
cs: položka nabídky

en: native
cs: nativní

en: native, builtin
cs: nativní, vestavěná

en: network drive for feature missing
cs: Chybí síťový disk s danou funkcionalitou

[ctx: object state]
en: normal
cs: normální

[ctx: object state]
en: read only
cs: pouze pro čtení

en: outline
cs: Obrys

en: page tab
cs: záložka stránky

en: pane
cs: panel

en: path %s not found
cs: cesta %s nebyla nalezena

[ctx: path length]
en: None
cs: Žádné

en: popup menu
cs: vyskakovací nabídka

en: progress bar
cs: ukazatel průběhu

en: push button
cs: tlačítko

en: radio button
cs: přepínač

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
cs: &Obnovit

en: reg: Invalid syntax.
cs: reg: Neplatná syntaxe.

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
cs: reg: Nepodporovaný typ dat registru [%1]

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
cs: regsvr32: Selhalo načtení DLL „%1“

en: row
cs: řádek

en: row header
cs: hlavička řádku

en: scroll bar
cs: lišta posuvníků

en: separator
cs: oddělovač

en: slider
cs: posuvník

en: sound
cs: zvuk

en: static text
cs: Něměnný text

en: status bar
cs: stavový řádek

en: table
cs: tabulka

[ctx: table of contents]
en: &Home
cs: &Domů

[ctx: table of contents]
en: Home
cs: Domů

en: the program which created it
cs: aplikace, ve které bylo vytvořeno

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
cs:  hod

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
cs:  vteř

en: title bar
cs: Titulní lišta

en: tool bar
cs: lišta nástrojů

en: tool tip
cs: kontextová nápověda

en: uncompressed
cs: nekomprimované

en: uninstaller: Invalid option [%1]
cs: uninstaller: neplatná volba [%1]

[ctx: unit: dots/inch]
en: dpi
cs: bodů na palec (dpi)

[ctx: unit: pixels]
en: px
cs: obrazových bodů (pixelů)

[ctx: unit: point]
en: pt
cs: bod

en: unknown object
cs: neznámý objekt

en: ver.
cs: verze

en: window
cs: okno

[ctx: window]
en: &Restore
cs: &Obnovit

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
cs: wineconsole: spuštění programu %s se nezdařilo.
    Příkaz je neplatný.

en: {{Disk full: }}
cs: {{Disk je plný: }}
