Wine - en to ar translation catalogue (3037 entries)

en: Security
ar: الأمان

en: Install/Uninstall
ar: إضافة و إزالة البرامج

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
ar: لتثبيت برنامج جديد من قرص مرن أو صلب أو مُدمجللبدء اضغط على زر التثبيت

en: &Install...
ar: &تثبيت...

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
ar: البرمجيات التالية يمكن حذفها بصورة تلقائية . لحذف برنامجمُثبّت أو تعديله ، ما عليك إلا اختياره من القائمة و الضغط علىزر التّعديل أو الإزالة .

en: &Support Information
ar: &معلومات الدّعم

en: &Modify...
ar: &تعديل...

en: &Remove
ar: &إزالة

en: Support Information
ar: معلومات الدّعم

en: OK
ar: حسنًا

en: The following information can be used to get technical support for %s:
ar: المعلومات التّالية يمكن استخدامها للحصول على الدّعم التّقني من أجل %s:

en: Publisher:
ar: النّاشر:

en: Version:
ar: الإصدار:

en: Contact:
ar: التّواصل:

en: Support Information:
ar: معلومات الدّعم:

en: Support Telephone:
ar: هاتف الدّاعم:

en: Readme:
ar: اقرأني:

en: Product Updates:
ar: تحديثات المُنتج:

en: Comments:
ar: التّعليقات:

en: Wine Gecko Installer
ar: مُثبّت آلة جيكو

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
ar: لم نتمكّن من إيجاد حزمة آلة جيكو واللّازمة لعمل التطبيقاتالحاوية على ترميزات الويب بشكلٍ سليم . بإمكاننا تحميل الحزمةتلقائيًا ثمّ تثبيتها من أجلك .
    
    ملاحظة: من المفضّل استخدام الحزم التي توفرها توزيعتك . انظر <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> لتفاصيلٍ أكثر.

en: &Install
ar: &تثبيت

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Wine Mono Installer
ar: مُثبّت آلة مونو

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
ar: لم نتمكّن من إيجاد حزمة آلة مونو واللّازمة لعمل التطبيقاتالحاوية على ترميزات دوتنت بشكلٍ سليم . بإمكاننا تحميل الحزمةتلقائيًا ثمّ تثبيتها من أجلك .
    
    ملاحظة: من المفضّل استخدام الحزم التي توفرها توزيعتك . انظر <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> لتفاصيلٍ أكثر.

en: Add/Remove Programs
ar: إضافة و إزالة البرامج

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
ar: نتيح لك إمكانية تثبيت برمجية جديدة ، أو حذف برمجية موجودة من حاسبك.

en: Applications
ar: التطبيقات

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
ar: غير قادر علة إزالة ، '%s'. هل ترغب بحذف معلومات التثبيت التي تتبع هذا البرنامج من السّجل ؟

en: Not specified
ar: غير مُصنّف

en: Name
ar: الاسم

en: Publisher
ar: النّاشر

en: Version
ar: الإصدار

en: Installation programs
ar: تثبيت البرامج

en: Programs (*.exe)
ar: برامج بتنسيق exe

en: All files (*.*)
ar: كل الملفات (*.*)

en: &Modify/Remove
ar: &تعديل/حذف

en: Downloading...
ar: جاري التّحميل...

en: Installing...
ar: جاري التّثبيت...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
ar: الملف المُحمّل لا يملك البصمة المُتوقّعة ، جاري إلغاء التثبيت بسبب تلف الملفات.

en: Compress options
ar: خيارات الضغط

en: &Choose a stream:
ar: &اختر:

en: &Options...
ar: &الخيارات...

en: &Interleave every
ar: &مغادرة داخلية كل

en: frames
ar: إطارات

en: Current format:
ar: الصيغة الحالية:

en: Waveform: %s
ar: صيغة الموجة: %s

en: Waveform
ar: صيغة الموجة

en: All multimedia files
ar: كل ملفات الوسائط

en: video
ar: صورة

en: audio
ar: صوت

en: Wine AVI-default-filehandler
ar: اللّاقط الافتراضي لـ AVI

en: uncompressed
ar: غير مضغوط

en: Canceling...
ar: جاري إلغاء الامر...

en: Properties for %s
ar: خصائص %s

en: &Apply
ar: &تطبيق

en: Help
ar: مساعدة

en: Wizard
ar: المرشِد

en: < &Back
ar: < &السابق

en: &Next >
ar: &التالي >

en: Finish
ar: إنهاء

en: Customize Toolbar
ar: شريط أدوات مُخصص

en: &Close
ar: &إغلاق

en: R&eset
ar: إ&عادة الضبط

en: &Help
ar: &مساعدة

en: Move &Up
ar: خطوة لأع&لى

en: Move &Down
ar: خطوة لأ&سفل

en: A&vailable buttons:
ar: الأزرار الم&توفرة:

en: &Add ->
ar: &أضف ->

en: &Toolbar buttons:
ar: أزرار شريط الأد&وات:

en: Separator
ar: فاصل

[ctx: hotkey]
en: None
ar: لا شيء

en: &Yes
ar: ن&عم

en: &No
ar: لا

en: &Retry
ar: أ&عد المحاولة

en: Close
ar: إغلاق

en: Today:
ar: اليوم:

en: Go to today
ar: اذهب إلى اليوم

en: Open
ar: ا&فتح

en: File &Name:
ar: ا&سم الملف:

en: &Directories:
ar: الم&جلدات:

en: List Files of &Type:
ar: قائمة الملفات من ن&وع:

en: Dri&ves:
ar: الم&حرّكات:

en: &Read Only
ar: القراءة ف&قط

en: Save As...
ar: احفظ &ك‍...

en: Save As
ar: احفظ ك‍

en: Print
ar: اطبع

en: Printer:
ar: الطّابعة:

en: Print range
ar: مدى الطّباعة

en: &All
ar: ال&كل

en: S&election
ar: الا&ختيار

en: &Pages
ar: صف&حات

en: &Setup
ar: &إعداد

en: &From:
ar: &من:

en: &To:
ar: &إلى:

en: Print &Quality:
ar: &جودة الطباعة:

en: Print to Fi&le
ar: اطب&ع إلى ملف

en: Condensed
ar: الموجزة

en: Print Setup
ar: إعداد الطباعة

en: Printer
ar: الطابعة

en: &Default Printer
ar: الطابعة الافترا&ضية

en: [none]
ar: [لا شيء]

en: Specific &Printer
ar: طابعة مخ&صصة

en: Orientation
ar: التوجّه

en: Po&rtrait
ar: &عمودي

en: &Landscape
ar: أ&فقي

en: Paper
ar: الصفحة

en: Si&ze
ar: الح&جم

en: &Source
ar: الم&صدر

en: Font
ar: الخط

en: &Font:
ar: ال&خط:

en: Font St&yle:
ar: نم&ط الخط:

en: &Size:
ar: ال&حجم:

en: Effects
ar: المؤثرات

en: Stri&keout
ar: &شطب

en: &Underline
ar: تسطي&ر

en: &Color:
ar: اللو&ن:

en: Sample
ar: نموذج

en: Scr&ipt:
ar: ترمي&ز:

en: Color
ar: الون

en: &Basic Colors:
ar: ال&ألوان الأساسية:

en: &Custom Colors:
ar: الأ&لوان النخصصة:

en: &Red:
ar: أ&حمر:

en: &Green:
ar: أخ&ضر:

en: &Blue:
ar: أ&زرق:

en: &Hue:
ar: ال&تدرّج:

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
ar: الت&شبع:

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
ar: الس&طوع:

en: &Add to Custom Colors
ar: أض&ف لونًا محددًا

en: &Define Custom Colors >>
ar: ع&رّف لونًا محددًا >>

en: Find
ar: بحث

en: Fi&nd What:
ar: الب&حث عن:

en: Match &Whole Word Only
ar: مطابقة ال&كلمة

en: Match &Case
ar: مطابقة ال&حالة

en: Direction
ar: الاتجاه

en: &Up
ar: أ&على

en: &Down
ar: أس&فل

en: &Find Next
ar: جِ&د التالي

en: Replace
ar: استبدل

en: Re&place With:
ar: اس&تبدل بـ:

en: &Replace
ar: استبدل&

en: Replace &All
ar: ا&ستبدل الكل

en: &Properties
ar: الخصا&ئص

en: Print to fi&le
ar: اطبع إلى &ملف

en: &Name:
ar: ال&اسم:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Type:
ar: النوع:

en: Where:
ar: المكان:

en: Comment:
ar: التعليق:

en: Pa&ges
ar: الص&فحات

en: &Selection
ar: الا&ختيار

en: &from:
ar: م&ن:

en: &to:
ar: إل&ى:

en: Copies
ar: النُّسخ

en: Number of &copies:
ar: عدد النُّس&خ:

en: C&ollate
ar: قارن

en: Si&ze:
ar: ال&حجم:

en: &Source:
ar: الم&صدر:

en: P&ortrait
ar: ع&مودي

en: L&andscape
ar: أف&قي

en: Setup Page
ar: إعداد الصفحة

en: &Tray:
ar: ال&صينية:

en: &Portrait
ar: &عمودي

en: L&eft:
ar: ال&يسار:

en: &Right:
ar: الي&مين:

en: T&op:
ar: الأع&لى:

en: &Bottom:
ar: الأس&فل:

en: P&rinter...
ar: الطاب&عة...

en: Look &in:
ar: ان&ظر في:

en: File &name:
ar: ا&سم الملف:

en: Files of &type:
ar: الملفات من نو&ع:

en: Open as &read-only
ar: افتح لل&قراءة فقط

en: &Open
ar: ا&فتح

en: File name:
ar: اسم الملف:

en: Files of type:
ar: الملفات من نوع:

en: File not found
ar: الملف غير موجود

en: Please verify that the correct file name was given
ar: الرجاء التّأكد من صحة اسم الملف المُعطى

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
ar: الملف غير موجود.
    هل ترغب بإنشاء ملف جديد ؟

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
ar: الملف موجود بالفعل.
    هل ترغب بإنشائه ؟

en: Invalid character(s) in path
ar: رموز غير معروفة في الدليل

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
ar: اسم الملف لا ينبغي أن يحوي على أيٍّ من الرموز:
                              / : < > |

en: Path does not exist
ar: الدليل غير موجود

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: Up One Level
ar: درجة واحدة لأعلى

en: Create New Folder
ar: أنشئ مجلدًا جديدًا

en: List
ar: القائمة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Browse to Desktop
ar: استعراض سطح المكتب

en: Regular
ar: سليم

en: Bold
ar: سميك

en: Italic
ar: مائل

en: Bold Italic
ar: سميك و مائل

en: Black
ar: أسود

en: Maroon
ar: داكن

en: Green
ar: أخضر

en: Olive
ar: زيتي

en: Navy
ar: بحري

en: Purple
ar: أرجواني

en: Teal
ar: نهري

en: Gray
ar: رمادي

en: Silver
ar: فضّي

en: Red
ar: أحمر

en: Lime
ar: ليموني

en: Yellow
ar: أصفر

en: Blue
ar: أزرق

en: Fuchsia
ar: فوشي

en: Aqua
ar: مائي

en: White
ar: أبيض

en: Unreadable Entry
ar: قيمة غير قابلة للقراءة

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
ar: هذه القيمة لا تقع ضمن مجال الصفحات.
    أدخل قيمة بين %1!d! و %2!d!.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
ar: المدخلة المصدر لا تتناسب مع المدخلة الهدف.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
ar: خطأ أو تداخل بين الهوامش و حدود الصفحة.
    أعد تعيين الهوامش .

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
ar: خانة عدد النُّسخ لا يمكن أن تكون فارغة.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
ar: عدد كبي من النسخ لا تدعمه طابعتك .
    أدخل قيمة بين 1 و %d.

en: A printer error occurred.
ar: خطأ في الطابعة.

en: No default printer defined.
ar: لا توجد طابعة افتراضية.

en: Cannot find the printer.
ar: لم يتمكن من إيجاد الطابعة.

en: Out of memory.
ar: الذاكرة ممتلئة.

en: An error occurred.
ar: خطأ ما حدث.

en: Unknown printer driver.
ar: الطابعة غير معروفة البرنامج.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
ar: تحتاج قبل تنظيم مهمات الطباعة كإعداد الصفحة أوالبدء بعملية الطباعة إلى تثبيت طابعة ، ثبت واحدة ثم أعد المحاولة.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
ar: اختر خطًا بحجم %1!d! إلى %2!d! نقطة.

en: &Save
ar: &حفظ

en: Save &in:
ar: احف&ظ في:

en: Save
ar: حفظ

en: Open File
ar: افتح ملف

en: Ready
ar: جاهز

en: Paused;
ar: متوقف;

en: Error;
ar: خطأ;

en: Pending deletion;
ar: إلغاء الإرسال;

en: Paper jam;
ar: ورقة عالقة;

en: Out of paper;
ar: لا يوجد أوراق;

en: Feed paper manual;
ar: أضف الأوراق يدويًا;

en: Paper problem;
ar: مشكلة في الورق;

en: Printer offline;
ar: الطابعة مفصولة;

en: I/O Active;
ar: في نشاط المقاطعة;

en: Busy;
ar: مشغول;

en: Printing;
ar: جاري الطّباعة;

en: Output tray is full;
ar: صينية المخرج ممتلئة;

en: Not available;
ar: غير متوفر;

en: Waiting;
ar: جاري الانتظار;

en: Processing;
ar: جاري المعالجة;

en: Initializing;
ar: جاري التّهيئة;

en: Warming up;
ar: جاري الإحماء;

en: Toner low;
ar: الحبر منخفض;

en: No toner;
ar: لا يوجد حبر;

en: Page punt;
ar: الورقة غير سليمة;

en: Interrupted by user;
ar: أُلغي بواسطة المستخدم;

en: Out of memory;
ar: الذاكرة لا تكفي;

en: The printer door is open;
ar: باب الطابعة مفتوح;

en: Print server unknown;
ar: خادم الطابعة غير معروف;

en: Power save mode;
ar: وضع حفظ الطاقة;

en: Default Printer;
ar: الطابعة الافتراضية;

en: There are %d documents in the queue
ar: يوجد %d مستند في قائمة الانتظار

en: Margins [inches]
ar: الحواف (بالإنش)

en: Margins [mm]
ar: الحواف (بالمليمتر)

[ctx: unit: millimeters]
en: mm
ar: مليمتر

en: Properties
ar: خصائص

en: Options
ar: الخيارات

en: &User name:
ar: ا&سم المستخدم:

en: &Password:
ar: &كلمة السر:

en: &Remember my password
ar: تذكر كل&مة السر

en: Connect to %s
ar: اتصل بـ %s

en: Connecting to %s
ar: جاري الاتصال بـ %s

en: Logon unsuccessful
ar: لم يتم الولوج

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
ar: تأكد من أن كلًا من اسم المستخدم
    و كلمة السر صحيح.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
ar: يكون الخطأ في كلمة السر أحيانًا بسبب تفعيل الأحرف الكبيرة.
    
    تأكد من الحالة الصحيحة الموافقة لكلمة سرك قبل
    أن تعيد إدخالها.

en: Caps Lock is On
ar: زر الأحرف الكبير مفعل

en: Authority Key Identifier
ar: معرف مفتاح التحقق

en: Key Attributes
ar: سمات المفتاح

en: Key Usage Restriction
ar: قيود استخدام المفتاح

en: Subject Alternative Name
ar: الاسم البديل للموضوع

en: Issuer Alternative Name
ar: الاسم البديل للمصدر

en: Basic Constraints
ar: القيود الأساسية

en: Key Usage
ar: استخدام المفتاح

en: Certificate Policies
ar: سياسة الشهادة

en: Subject Key Identifier
ar: معرف مفتاح الموضوع

en: CRL Reason Code
ar: الرمز السببي CRL

en: CRL Distribution Points
ar: نقاط توزيع CRL

en: Enhanced Key Usage
ar: الاستخدام المعزز للمفتاح

en: Authority Information Access
ar: معلومات محققة للمرور

en: Certificate Extensions
ar: امتداد الشهادة

en: Next Update Location
ar: موضع التحديث القادم

en: Yes or No Trust
ar: توكيد الثقة

en: Email Address
ar: البريد الالكتروني

en: Unstructured Name
ar: اسم غير منظم

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Message Digest
ar: نهاية الرسالة

en: Signing Time
ar: زمن الولوج

en: Counter Sign
ar: عداد الولوج

en: Challenge Password
ar: كلمة سر قوية

en: Unstructured Address
ar: عنوان غير منظم

en: S/MIME Capabilities
ar: قابلية S/MIME

en: Prefer Signed Data
ar: معلومات الولوج المفضل

en: User Notice
ar: ملاحظة المستخدم

en: On-line Certificate Status Protocol
ar: البروتوكول الموصول لحالة الشهادة

en: Certification Authority Issuer
ar: مصدر التحقق من الشهادة

en: Certification Template Name
ar: اسم قالب الشهادة

en: Certificate Type
ar: نوع الشهادة

en: Certificate Manifold
ar: تنوع الشهادة

en: Netscape Cert Type
ar: نوع شهادة نتسكيب

en: Netscape Base URL
ar: رابط نتسكيب الأساسي

en: Netscape Revocation URL
ar: رابط نقص نتسكيب

en: Netscape CA Revocation URL
ar: رابط نقص نتسكيب CA

en: Netscape Cert Renewal URL
ar: رابط تجديد شهادة نتسكيب

en: Netscape CA Policy URL
ar: رابط سياسة نتسكيب CA

en: Netscape SSL ServerName
ar: خادم نتسكيب الآمن ssl

en: Netscape Comment
ar: تعليق نتسكيب

en: Country/Region
ar: الدولة / الإقليم

en: Organization
ar: المنظمة

en: Organizational Unit
ar: الوحدة التنظيمية

en: Common Name
ar: الاسم الدارج

en: Locality
ar: المحلة

en: State or Province
ar: الولاية

en: Title
ar: العنوان

en: Given Name
ar: الاسم المعطى

en: Initials
ar: الأحرف الاولى

en: Surname
ar: الاسم الأخير

en: Domain Component
ar: رابط العنصر

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Serial Number
ar: الرقم التسلسلي

en: CA Version
ar: إصدارة CA

en: Cross CA Version
ar: إصدارة CA العابرة

en: Serialized Signature Serial Number
ar: التوقيع المسلسل للرقم التسلسلي

en: Principal Name
ar: الاسم الرئيسي

en: Windows Product Update
ar: تحديث منتج وندوز

en: Enrollment Name Value Pair
ar: تسجيل اسم القيمة الثنائية

en: OS Version
ar: إصدارة نظام التشغيل

en: Enrollment CSP
ar: لفافة CSP

en: CRL Number
ar: رقم CRL

en: Delta CRL Indicator
ar: المؤشر الرباعي CRL

en: Issuing Distribution Point
ar: تصدير نقطة التوزيع

en: Freshest CRL
ar: أحدث CRL

en: Name Constraints
ar: القيود الاسمية

en: Policy Mappings
ar: خرائط السياسة

en: Policy Constraints
ar: القيود السياسية

en: Cross-Certificate Distribution Points
ar: نفاط التوزيع العابرة للشهادات

en: Application Policies
ar: سياسات التطبيق

en: Application Policy Mappings
ar: خرائط سياسة التطبيق

en: Application Policy Constraints
ar: قيود سياسة التطبيق

en: CMC Data
ar: بيانات CMC

en: CMC Response
ar: استجابة CMC

en: Unsigned CMC Request
ar: طلب CMC غير موثق

en: CMC Status Info
ar: معلومات حالة CMC

en: CMC Extensions
ar: امتدادات CMC

en: CMC Attributes
ar: سمات CMC

en: PKCS 7 Data
ar: بيانات PKCS 7

en: PKCS 7 Signed
ar: PKCS 7 موثق

en: PKCS 7 Enveloped
ar: PKCS 7 مغلّف

en: PKCS 7 Signed Enveloped
ar: PKCS 7 مغلّف و موثق

en: PKCS 7 Digested
ar: PKCS 7 منتهي

en: PKCS 7 Encrypted
ar: PKCS 7 مشفر

en: Previous CA Certificate Hash
ar: الشفرة السابقة لشهادة CA

en: Virtual Base CRL Number
ar: رقم CRL الأساسي الافتراضي

en: Next CRL Publish
ar: نشر CRL القادم

en: CA Encryption Certificate
ar: شهادات تشفير CA

en: Key Recovery Agent
ar: عميل استعادة المفتاح

en: Certificate Template Information
ar: معلومات نموذج الشهادة

en: Enterprise Root OID
ar: OID لجذر المشروع

en: Dummy Signer
ar: موقّع زائف

en: Encrypted Private Key
ar: مفتاح خاص مشفر

en: Published CRL Locations
ar: مواضع CRL المنشورة

en: Enforce Certificate Chain Policy
ar: إجبار سياسة قيود الشهادة

en: Transaction Id
ar: رقم العملية

en: Sender Nonce
ar: المرسل الفريد

en: Recipient Nonce
ar: المستقبل الفريد

en: Reg Info
ar: معلومات التسجيل

en: Get Certificate
ar: احضر الشهادة

en: Get CRL
ar: أحضر CRL

en: Revoke Request
ar: اسحب الطلب

en: Query Pending
ar: التحقق جارٍ

en: Certificate Trust List
ar: قائمة الشهادات الموثوقة

en: Archived Key Certificate Hash
ar: شفرة مفتاح الشهادة المؤرشف

en: Private Key Usage Period
ar: مدة استخدام المفتاح الخاص

en: Client Information
ar: معلومات عن العميل

en: Server Authentication
ar: التحقق من الخادوم

en: Client Authentication
ar: التحقق من العميل

en: Code Signing
ar: توقيع الرمز

en: Secure Email
ar: البريد الإلكتروني السري

en: Time Stamping
ar: زمن الختم

en: Microsoft Trust List Signing
ar: قائمة التوقيعات الموثوقة من ميكروسوفت

en: Microsoft Time Stamping
ar: زمن الختم من ميكروسوفت

en: IP security end system
ar: نظام وحماية IP

en: IP security tunnel termination
ar: محطة أمان IP

en: IP security user
ar: مستخدم أمان IP

en: Encrypting File System
ar: يجري تشفير نظام الملفات

en: Windows Hardware Driver Verification
ar: التحقق من تعاريف عتاد وندوز

en: Windows System Component Verification
ar: التحقق من مكونات وندوز

en: OEM Windows System Component Verification
ar: التحقق من مكونات وندوز OEM

en: Embedded Windows System Component Verification
ar: التحقق من مكونات وندوز المضمن

en: Key Pack Licenses
ar: رخص حزمة المفتاح

en: License Server Verification
ar: خادم التحقق من الرخص

en: Smart Card Logon
ar: ولوج البطاقة الذكية

en: Digital Rights
ar: الحقوق الرقمية

en: Qualified Subordination
ar: فحص الجودة

en: Key Recovery
ar: استعادة المفتاح

en: Document Signing
ar: توقيع المستند

en: IP security IKE intermediate
ar: أمان IP مع الوسيط IKE

en: File Recovery
ar: استعادة الملف

en: Root List Signer
ar: موقّع قائمة الجذر

en: All application policies
ar: سياسات جميع التطبيقات

en: Directory Service Email Replication
ar: دليل خادوم البريد الإلكتروني المجيب

en: Certificate Request Agent
ar: عميل طلب الشهادات

en: Lifetime Signing
ar: توقيع مدى الحياة

en: All issuance policies
ar: جميع سياسات المصدر

en: Trusted Root Certification Authorities
ar: الحقوق الموثوقة للشهادات الجذرية

en: Personal
ar: شخصي

en: Intermediate Certification Authorities
ar: الحقوق المتوسطة للشهادات

en: Other People
ar: أشخاص آخرون

en: Trusted Publishers
ar: الناشرون الموثوقون

en: Untrusted Certificates
ar: الشهادات غير الموثوقة

en: KeyID=
ar: معرف المفتاح=

en: Certificate Issuer
ar: مصدر الشهادة

en: Certificate Serial Number=
ar: الرقم المسلسل للشهادة=

en: Other Name=
ar: الاسم الآخر=

en: Email Address=
ar: البريد الإلكتروني=

en: DNS Name=
ar: اسم DNS=

en: Directory Address
ar: عنوان الدليل

en: URL=
ar: الرابط=

en: IP Address=
ar: عنوان IP=

en: Mask=
ar: القناع=

en: Registered ID=
ar: المعرف المسجل=

en: Unknown Key Usage
ar: استخدام المفتاح غير المعروف

en: Subject Type=
ar: نوع القضية=

en: End Entity
ar: نهاية الوجود

en: Path Length Constraint=
ar: طول قيد المسار=

[ctx: path length]
en: None
ar: لا شيء

en: Information Not Available
ar: المعلومات غير متوفرة

en: Authority Info Access
ar: معلومات الولوج الآمن

en: Access Method=
ar: طريقة الولوج=

en: CA Issuers
ar: مصدر CA

en: Unknown Access Method
ar: طريقة الولوج غير معروفة

en: Alternative Name
ar: الاسم البديل

en: CRL Distribution Point
ar: نقطة توزيع CRL

en: Distribution Point Name
ar: اسم نقطة التوزيع

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: RDN Name
ar: اسم RDN

en: CRL Reason=
ar: سبب CRL=

en: CRL Issuer
ar: مصدر CRL

en: Key Compromise
ar: تسوية المفتاح

en: CA Compromise
ar: تسوية CA

en: Affiliation Changed
ar: تغير الانتساب

en: Superseded
ar: تم الإبطال

en: Operation Ceased
ar: قطعت العملية

en: Certificate Hold
ar: احتفاظ الشهادة

en: Financial Information=
ar: المعلومات المالية=

en: Available
ar: متوفر

en: Not Available
ar: غير متوفر

en: Meets Criteria=
ar: معايير الاجتماع=

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Digital Signature
ar: التوقيع الرقمي

en: Non-Repudiation
ar: غير منكر

en: Key Encipherment
ar: تشفير المفاتيح

en: Data Encipherment
ar: تشفير البيانات

en: Key Agreement
ar: اتفاقية المفتاح

en: Certificate Signing
ar: توقيع الشهادات

en: Off-line CRL Signing
ar: توقيع CRL محلي

en: CRL Signing
ar: توقيع CRL

en: Encipher Only
ar: المشفر فقط

en: Decipher Only
ar: حال الشيفرة فقط

en: SSL Client Authentication
ar: التحقق من عميل SSL

en: SSL Server Authentication
ar: التحقق من خادوم SSL

en: Signature
ar: التوقيع

en: Signature CA
ar: توقيع CA

en: Certificate Policy
ar: سياسة الشهادة

en: Policy Identifier:
ar: معرف الشهادة:

en: Policy Qualifier Info
ar: معلومات جودة السياسة

en: Policy Qualifier Id=
ar: معرف جودة السياسة=

en: Qualifier
ar: محقق الجودة

en: Notice Reference
ar: المرجعية

en: Organization=
ar: المنظمة=

en: Notice Number=
ar: رقم المرجعية=

en: Notice Text=
ar: نص المرجعية=

en: General
ar: عام

en: Issuer &Statement
ar: حالة ال&مصدر

en: &Show:
ar: أظ&هر:

en: &Edit Properties...
ar: تحري&ر الخصائص...

en: &Copy to File...
ar: ا&نسخ إلى ملف...

en: Certification path
ar: مسار الشهادة

en: &View Certificate
ar: أ&ظهر الشهادة

en: Certificate &status:
ar: حال&ة الشهادة:

en: Disclaimer
ar: المتنصل

en: More &Info
ar: معلو&مات أخرى

en: &Friendly name:
ar: الا&سم الشائع:

en: &Description:
ar: الوص&ف:

en: Certificate purposes
ar: غرض الشهادة

en: &Enable all purposes for this certificate
ar: تفعيل &جميع الأغراض لهذه الشهادة

en: D&isable all purposes for this certificate
ar: تعطيل جم&يع الأغراض لهذه الشهادة

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
ar: تفعيل الأغراض التالية لهذه الشهاد&ة:

en: Add &Purpose...
ar: أضف غ&رضًا...

en: Add Purpose
ar: أضف غرضًا

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
ar: أضف معرفًا عنصريًا لغرض الشهادة الذي ترغب بإضافته:

en: Select Certificate Store
ar: اختر مستودع الشهادات

en: Select the certificate store you want to use:
ar: اختر مستودع الشهادات الذي ترغب باستعمال:

en: &Show physical stores
ar: أظ&هر المستودعات الفيزيائية

en: Certificate Import Wizard
ar: معالج استيراد الشهادات

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
ar: مرحبًا بكم في معالج استيراد الشهادات

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ar: يساعدكم هذا المعالج في استيراد الشهادات ، وقوائم الشهادات المرفوضة بالإضافة إلى قوائم الشهادات الموثوقة ، من ملف إلى مستودع الشهادات.
    
    يمكن استخدام الشهادة لتعريف شخصك أو حاسبك الذي تستخدمه . كما يمكن أيضًا استخدامها لتحقق و توقيع الرسائل . بالتالي يمكن عد مستودعات الشهادات كمكان مفضل للشهادات ولكل من قوائم الشهادات المرفوضة و الموثوقة.
    
    للمتابعة ، اضغط فوق التالي.

en: &File name:
ar: ا&سم الملف:

en: B&rowse...
ar: استعر&ض...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
ar: ملاحظة : صيغ الملفات التالية يجب أن تحوي شهادة أو أكثر ، أو قائمة شهادات سواء اختصت بالمرفوضة أو الموثوقة :

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ar: صيغة كربتوغرافيك القياسية PKCS #7 Messages (*.p7b)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
ar: ناقل البيانات الشخصي PKCS #12 (*.pfx; *.p12)

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
ar: مخزن ميكروسوفت التسلسلي للشهادات (*.sst)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
ar: يمكن لواين اختيار مخزن الشهادات تلقائيًا ، أو يمكن تحديد موضع الشهادات يدويًا.

en: &Automatically select certificate store
ar: اختيا&ر تلقائي لمخزن الشهادات

en: &Place all certificates in the following store:
ar: &ضع جميع الشهادات في المخزن التالي:

en: Completing the Certificate Import Wizard
ar: معالج إكمال استيراد الشهادات

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
ar: أكملت بنجاح معالج استيراد الشهادات

en: You have specified the following settings:
ar: قمت يتحديد الخيارات التالية:

en: Certificates
ar: الشهادات

en: I&ntended purpose:
ar: الغرض المن&شود:

en: &Import...
ar: است&ورد...

en: &Export...
ar: &صدر...

en: &Advanced...
ar: متق&دم...

en: Certificate intended purposes
ar: الخيارات المنشودة للشهادة

en: &View
ar: عر&ض

en: Advanced Options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Certificate purpose
ar: غرض الشهادة

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
ar: اختر غرضًا أو أكثر ليتم إضافتها للائحة في حال اختيار غرض متقدم.

en: &Certificate purposes:
ar: أغراض الش&هادة:

en: Certificate Export Wizard
ar: معالج تصدير الشهادات

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
ar: مرحبًا بكم في معالج تصدير الشهادات

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ar: يساعدكم هذا المعالج في تصدير الشهادات ، وقوائم الشهادات المرفوضة بالإضافة إلى قوائم الشهادات الموثوقة ، من ملف إلى مستودع الشهادات.
    
    يمكن استخدام الشهادة لتعريف شخصك أو حاسبك الذي تستخدمه . كما يمكن أيضًا استخدامها لتحقق و توقيع الرسائل . بالتالي يمكن عد مستودعات الشهادات كمكان مفضل للشهادات ولكل من قوائم الشهادات المرفوضة و الموثوقة.
    
    للمتابعة ، اضغط فوق التالي.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
ar: في حال اختيارك تصدير مفتاح خاص ، يجب توثيق كلمة السر وذلك لحماية المفتاح الخاص في الصفحات التالية.

en: Do you wish to export the private key?
ar: هل ترغب بتصدير مفتاح خاص ؟

en: &Yes, export the private key
ar: &نعم ، قم بتصدير مفتاح خاص

en: N&o, do not export the private key
ar: &لا ، لا تقم بتصدير مفتاح خاص

en: &Confirm password:
ar: تو&كيد كلمة السر:

en: Select the format you want to use:
ar: اختر الصيغة التي ترغب باستخدامه:

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
ar: صيغة كربتوغرافيك القياسية P&KCS #7 Message (*.p7b)

en: &Include all certificates in the certification path if possible
ar: تضمين جميع الشهادات في م&سار الشهادات إذا كان ذلك ممكنًا

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
ar: ناقل المعلومات ال&شخصيPKCS #12 (*.pfx)

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
ar: تضمين جميع الشهادات في مس&ار الشهادات إذا كان ذلك ممكنًا

en: &Enable strong encryption
ar: تفعيل ال&تشفير القوي

en: Delete the private &key if the export is successful
ar: احذف الم&فتاح الخاص في حال تم التصدير بنجاح

en: Completing the Certificate Export Wizard
ar: معالج إنهاء تصدير الشهادات

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
ar: قمت بنجاح بإكمال معالج تصدير الشهادات.

en: Certificate
ar: الشهادة

en: Certificate Information
ar: معلومات الشهادة

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
ar: تحوي الشهادة على توقيع غير سليم . يمكن أن تكون الشهادة معطوبة أو خطرة .

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
ar: شهادة الجذر غير موثوقة ، لجعلها كذلك أضفها إلى مستودع شهادات الجذر الموثوقة الخاصة بك.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
ar: لم يتمكن من التحقق من الشهادة وذلك لجعلها شهادة جذر موثوقة.

en: This certificate's issuer could not be found.
ar: تعذر العثور على مصدر الشهادة.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
ar: الغرض المنشود من الشهادة لم يتم التحقق منه.

en: This certificate is intended for the following purposes:
ar: هذه الشهادة تنشد الأغراض التالية:

en: Issued to:
ar: مصدرة لـ:

en: Issued by:
ar: مصدرة بواسطة:

en: Valid from
ar: صالحة من

en:  to
ar:  إلى

en: This certificate has an invalid signature.
ar: تحوي هذه الشهادة على توقيع غير سليم.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
ar: هذه الشهادة إما أنها منتهية الصلاحية أو أن صلاحيتها لم تبدأ بعد.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
ar: تجاوت هذه الشهادة الصلاحية التي أعدها مصدرها.

en: This certificate was revoked by its issuer.
ar: نقضت هذه الشهادة بواسطة مصدرها.

en: This certificate is OK.
ar: الشهادة سليمة.

en: Field
ar: الحقل

en: Value
ar: القيمة

en: <All>
ar: <الكل>

en: Version 1 Fields Only
ar: الحقول من الجيل الأول فقط

en: Extensions Only
ar: الامتدادات فقط

en: Critical Extensions Only
ar: الامتدادات الخطيرة فقط

en: Properties Only
ar: الخصائص فقط

en: Serial number
ar: الرقم التسلسلي

en: Issuer
ar: المصدر

en: Valid from
ar: صالحة من

en: Valid to
ar: صالحة لغاية

en: Subject
ar: العنوان

en: Public key
ar: المفتاح العام

en: SHA1 hash
ar: SHA1 شفرة

en: Enhanced key usage (property)
ar: استخدام المفتاح المعزز (ملكية)

en: Friendly name
ar: الاسم المعروف

en: Description
ar: الوصف

en: Certificate Properties
ar: خصائص الشهادة

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
ar: أدخل معرف OID من 1.2.3.4

en: The OID you entered already exists.
ar: معرف OID موجود بالفعل

en: Please select a certificate store.
ar: اختر مستودع الشهادات ، رجاء

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
ar: يحتوي الملف على عناصر مغايرة للعناصر المعطاه ، اختر ملفًا آخرًا من فضلك .

en: File to Import
ar: ملفًا لاستيراده

en: Specify the file you want to import.
ar: حدد الملف الذي ترغب باستيراده.

en: Certificate Store
ar: مستودع الشهادات

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
ar: مستودعات الشهادت هي عبارة عن مجموعة من الشهادات ، أو من قوائم الشهادات المرفوضة أو الموثوقة .

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
ar: X.509 شهادات (*.cer; *.crt)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
ar: ناقل المعلومات الشخصي (*.pfx; *.p12)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
ar: قوائم الشهادات المرفوضة (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
ar: قوائم الشهادات الموثوقة (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
ar: CMS/PKCS #7 رسائل (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
ar: اختر ملفًا من فضلك.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
ar: لم يتم تحديد صيغة الملف ، اخترا ملفًا آخر من فضلك.

en: Could not open
ar: لا يمكن فتحه

en: Determined by the program
ar: محدد بواسطة البرنامج

en: Please select a store
ar: اختر مستودعًا من فضلك

en: Certificate Store Selected
ar: تم اختيار مستودع شهادات

en: Automatically determined by the program
ar: محددة تلقائيًا بواسطة البرنامج

en: File
ar: ملف

en: Content
ar: المحتويات

en: Certificate Revocation List
ar: قائمة الشهادات المرفوضة

en: CMS/PKCS #7 Message
ar: CMS/PKCS #7 رسالة

en: Personal Information Exchange
ar: ناقل المعلومات الشخصي

en: The import was successful.
ar: نجح الاستيراد.

en: The import failed.
ar: فشل الاستيراد.

en: <Advanced Purposes>
ar: <أغراض متقدمة>

en: Issued To
ar: مصدر لـ

en: Issued By
ar: مصدرة بواسطة

en: Expiration Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Friendly Name
ar: الاسم المعروف

en: <None>
ar: <لا شيء>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ar: قد لا تتمكن من حل تشفير الرسائل مستقبلًا بهذه الشهادة ، أو أن تقوم بتوقيعات بواسطتها.
    هل ترغب حقًا بإزالة هذه الشهادة ؟

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ar: قد لا تتمكن من حل تشفير الرسائل مستقبلًا بهذه الشهادات ، أو أن تقوم بتوقيعات بواسطتها.
    هل ترغب حقًا بإزالة هذه الشهادات ؟

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ar: قد لا تتمكن من تشفير الرسائل مستقبلًا بهذه الشهادة ، أو أن تقوم بتحقيق التوقيعات بواسطتها.
    هل ترغب حقًا بإزالة هذه الشهادة ؟

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ar: الشهادات المصدرة بواسطة محقق الشهادات هذا لم تعد موثوقة البتة.
    هل ترغب بإزالة هذه الشهادة؟

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ar: الشهادات المصدرة بواسطة محقق الشهادات هذا لم تعد موثوقة البتة.
    هل ترغب بإزالة هذه الشهادات؟

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
ar: الشهادات المصدرة بواسطة محققات الجذر أو أي محققات شهادات أخرى ، لم تعد موثوقة.
    هل ترغب بحذف شهادة الجذر الموثوقة هذه ؟

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
ar: الشهادات المصدرة بواسطة محققات الجذر أو أي محققات شهادات أخرى ، لم تعد موثوقة.
    هل ترغب بحذف شهادات الجذر الموثوقة هذه ؟

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ar: البرنامج موقع بواسطة ناشرين لم يعودوا موثوقين .
    هل ترغب حقًا بحذف هذه الشهادة ؟

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ar: البرنامج موقع بواسطة ناشرين لم يعودوا موثوقين .
    هل ترغب حقًا بحذف هذه الشهادات ؟

en: Are you sure you want to remove this certificate?
ar: هل ترغب حقًا بحذف هذه الشهادة ؟

en: Are you sure you want to remove these certificates?
ar: هل ترغب حقًا بحذف هذه الشهادات ؟

en: Ensures the identity of a remote computer
ar: توكيد العضوية في الجهاز البعيد

en: Proves your identity to a remote computer
ar: زرع عضويتك في الجهاز البعيد

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
ar: تأكيد صدور البرنامج من مصنعه الأصلي
    وذلك لحماية البرنامج بعد النشر.

en: Protects e-mail messages
ar: حماية رسائل البريد الإلكتروني

en: Allows secure communication over the Internet
ar: السماح بحماية اتصالات الشابكة

en: Allows data to be signed with the current time
ar: السماح بتوقيع البيانات بالتوقيت الحالي

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
ar: السماح بالتواقيع الرقمية لقائمة الشهادات الموثوقة

en: Allows data on disk to be encrypted
ar: السماح بتشفير البيانات على القرص

en: Private Key Archival
ar: ذاكرة المفاتيح الخاصة

en: Export Format
ar: صيغة الإصدار

en: Choose the format in which the content will be saved.
ar: اختر الصيغة التي ستحفظ فيها المحتويات.

en: Export Filename
ar: اسم ملف الإصدار

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
ar: حدد اسم الملف الذي ترغب بحفظ الحتويات فيه.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
ar: الملف المحدد موجود بالفعل ، هل ترغب باستبداله ؟

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
ar: ناقل المعلومات الشخصي (*.pfx)

en: File Format
ar: صيغة الملف

en: Include all certificates in certificate path
ar: ضم جميع الشهادات الموجودة في مسار الشهادات

en: Export keys
ar: المفاتيح المصدرة

en: The export was successful.
ar: نجح التصدير.

en: The export failed.
ar: فشل التصدير.

en: Export Private Key
ar: صدر المفتاح الخاص

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
ar: تحوي هذه الشهادة على مفتاح خاص يمكن تصديره مع الشهادة.

en: Enter Password
ar: أدخل كلمة السر

en: You may password-protect a private key.
ar: يجب أن تحمي المفتاح الخاص بكلمة سر.

en: The passwords do not match.
ar: كلمات السر غير متطابقة.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
ar: ملاحظة : لا يمكن فتح المفتاح الخاص لهذه الشهادة.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
ar: ملاحظة : لا يمكن تصدير المفتاح الخاص لهذه الشهادة.

en: Location
ar: الموضع

en: Not yet implemented
ar: لم تنفذ بعد

en: Configure Devices
ar: إعداد الأجهزة

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Player
ar: المشغل

en: Device
ar: الجهاز

en: Actions
ar: العمليات

en: Mapping
ar: التوزيع

en: Show Assigned First
ar: إظهار المحدد أولًا

en: Action
ar: عملية

en: Object
ar: عنصر

en: Regional Setting
ar: الإعدادات الإقليمية

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
ar: %1!u!مب مستخدمة, %2!u!مب متاحة

en: Western
ar: غربي

en: Central European
ar: وسط اوروبي

en: Cyrillic
ar: سريالي

en: Greek
ar: يوناني

en: Turkish
ar: تركي

en: Hebrew
ar: عبري

en: Arabic
ar: عربي

en: Baltic
ar: بلطيقي

en: Vietnamese
ar: فيتنامي

en: Thai
ar: ثاوي

en: Japanese
ar: ياباني

en: CHINESE_GB2312
ar: صيني 2321

en: Hangul
ar: كوري

en: CHINESE_BIG5
ar: صيني 5

en: Hangul(Johab)
ar: كوري جوهابي

en: Symbol
ar: رمزي

en: OEM/DOS
ar: دوس

en: Other
ar: آخر

en: Files on Camera
ar: الملفات بالقُمرة

en: Import Selected
ar: استيراد المحدد

en: Preview
ar: معاينة

en: Import All
ar: استيراد الكل

en: Skip This Dialog
ar: تخطى هذا الإطار

en: Exit
ar: اخرج

en: Transferring
ar: جاري النقل

en: Transferring... Please Wait
ar: جاري النقل... يرجى الانتظار

en: Connecting to camera
ar: جاري الاتصال بالقُمرة

en: Connecting to camera... Please Wait
ar: جاري الاتصال بالقُمرة... يرجى الانتظار

en: S&ync
ar: م&زامنة

en: &Back
ar: ال&خلف

en: &Forward
ar: الأ&مام

[ctx: table of contents]
en: &Home
ar: المنز&ل

en: &Stop
ar: إي&قاف

en: &Refresh
ar: ت&حديث

en: &Print...
ar: &طباعة...

en: Select &All
ar: اخت&ر الكل

en: &View Source
ar: اع&رض المصدر

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: &Copy
ar: ن&سخ

en: Paste
ar: الصق

en: &Print
ar: اط&بع

en: &Contents
ar: الم&حتويات

en: I&ndex
ar: الف&هرس

en: &Search
ar: ال&بحث

en: Favor&ites
ar: المف&ضلات

en: Hide &Tabs
ar: إخفاء الأل&سنة

en: Show &Tabs
ar: إظهار الأل&سنة

en: Show
ar: إظهار

en: Hide
ar: إخفاء

en: Stop
ar: إيقاف

en: Refresh
ar: تحديث

en: Back
ar: الخلف

[ctx: table of contents]
en: Home
ar: المنزل

en: Sync
ar: مزامنة

en: Forward
ar: الأمام

en: Cinepak Video codec
ar: ترميز سينباك

en: &File
ar: مل&ف

en: &New
ar: &جديد

en: &Window
ar: نا&فذة

en: &Open...
ar: اف&تح...

en: Save &as...
ar: احفظ &ك‍...

en: Print &format...
ar: اطبع بال&صيغة...

en: Pr&int...
ar: ا&طبع...

en: Print previe&w
ar: م&عاينة الطباعة

en: &Toolbars
ar: &شريط الأدوات

en: &Standard bar
ar: الشريط ال&افتراضي

en: &Address bar
ar: شريط الع&نوان

en: &Favorites
ar: المفضلا&ت

en: &Add to Favorites...
ar: إضافة إلى الم&فضلات...

en: &About Internet Explorer
ar: &حول متصفح الشابكة

en: Open URL
ar: افتح رابطًا

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
ar: حدد الرابط الذي ترغب بفتحه في متصفح الشابكة

en: Open:
ar: افتح:

[ctx: home page]
en: Home
ar: المنزل

en: Print...
ar: اطبع...

en: Address
ar: العنوان

en: Searching for %s
ar: البحث عن %s

en: Start downloading %s
ar: جاري بدء التحميل %s

en: Downloading %s
ar: جاري التحميل %s

en: Asking for %s
ar: طلب %s

en: Home page
ar: صفحة المنزل

en: You can choose the address that will be used as your home page.
ar: اختر عنوانًا لاستخدامه كصفحة المنزل الخاصة بك.

en: &Current page
ar: ال&صفحة الحالية

en: &Default page
ar: الصفحة الافترا&ضية

en: &Blank page
ar: الصفحة ال&فارغة

en: Browsing history
ar: تأريخ التصفح

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
ar: بإمكانك حذف الصفحات المخزنة والكعكات و المعلومات الأخرى.

en: Delete &files...
ar: ح&ذف الملفات...

en: &Settings...
ar: الإعدادات...

en: Delete browsing history
ar: حذف تأريخ التصفح

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
ar: ملفات التصفح المؤقتة
    وهي نسخة مخزنة من الصفحات و الصور و الشهادات.

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
ar: الكعكات
    و هي الملفات المحفوظة على حاسبك بواسطة مواقع الشابكة ، مثل تفضيلاتالمستخدم أو معلومات الولوج.

en: History
    List of websites you have accessed.
ar: التأريخ
    قائمة بالمواقع التي قمت بالفعل بتصفحها.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
ar: معلومات النماذج
    الأسماء والمعلومات الأخرى التي أدخلتها بالنماذج.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
ar: كلمات السر
    كلمات السر المحفوظة.

en: Delete
ar: احذف

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
ar: الشهادات المستخدمة في معلومات التعريف الشخصية المحققة بواسطة الناشرين.

en: Certificates...
ar: الشهادات...

en: Publishers...
ar: الناشرون...

en: Internet Settings
ar: إعدادات الشابكة

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
ar: ضبط إعدادات متصفح الشابكة و ما يتعلق به

en: Security settings for zone:
ar: إعدادت الأمان لمنطقة:

en: Custom
ar: مخصص

en: Very Low
ar: منخفض جدًا

en: Low
ar: منخفض

en: Medium
ar: متوسط

en: Increased
ar: زائد

en: High
ar: عالي

en: Joysticks
ar: مقابض اللعب

en: &Disable
ar: مع&طل

en: &Enable
ar: م&فعل

en: Connected
ar: م&تصل

en: Disabled
ar: معطل

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
ar: بعد تعطيل أو تفعيل جهاز ، مقبض اللعب المتصل لنيتم تحديثه هنا حتى إعادة تشغيل التطبيق.

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
ar: اضغط أي زر في المتحكم لتفعيل المؤثر المختار ،الاتجاه المؤثر يمكن تغييره بمحور المتحكم.

en: Game Controllers
ar: متحكمات الألعاب

en: Error converting object to primitive type
ar: خطأ في تحويل العنصر إلى النمط الأولي

en: Invalid procedure call or argument
ar: متغير غير سليم

en: Subscript out of range
ar: الأمر خارج المدى

en: Object required
ar: العنصر ضروري

en: Automation server can't create object
ar: لم يستطع الخادم إنشاء العنصر

en: Object doesn't support this property or method
ar: العنصر لا يدعم هذه الآلية

en: Object doesn't support this action
ar: العنصر لا يدعم هذه الحركة

en: Argument not optional
ar: المتغير ليس اختياريًا

en: Syntax error
ar: خطأ بنيوي

en: Expected ';'
ar: متوقع ';'

en: Expected '('
ar: متوقع '('

en: Expected ')'
ar: متوقع ')'

en: Invalid character
ar: محرف غير سليم

en: Unterminated string constant
ar: قيمة غير منتهية

en: 'return' statement outside of function
ar: جملة 'return' خارج العملية

en: Can't have 'break' outside of loop
ar: لا يمكن استخدام 'break' خارج الدوامة

en: Can't have 'continue' outside of loop
ar: لا يمكن استخدام 'continue' خارج الدوامة

en: Label redefined
ar: وسم معاد تعريفه

en: Label not found
ar: الوسم غير معروف

en: Conditional compilation is turned off
ar: البناء الشرطي معطل

en: Number expected
ar: رقم متوقع

en: Function expected
ar: وظيفة متوقعة

en: '[object]' is not a date object
ar: '[object]' ليس عنصر تاريخ

en: Object expected
ar: عنصر متوقع

en: Illegal assignment
ar: مهمة غير مسموحة

en: '|' is undefined
ar: '|' غير معرف

en: Boolean object expected
ar: عنصر منطقي متوقع

en: Cannot delete '|'
ar: لا يمكن حذف '|'

en: VBArray object expected
ar: عنصر متغير VB متوقع

en: JScript object expected
ar: عنصر جافا سكربت متوقع

en: Syntax error in regular expression
ar: خطأ بنيوي في تفسير نظامي

en: URI to be encoded contains invalid characters
ar: الرابط المراد تشفيره يحوي محارف غير سليمة

en: URI to be decoded is incorrect
ar: الرابط المراد تشفيره غير صحيح

en: Number of fraction digits is out of range
ar: عدد الأرقام المجزأة خارج المدى

en: Precision is out of range
ar: الدقة خارج المدى

en: Array length must be a finite positive integer
ar: يجب أن يكون طول المصفوفة عدد صحيح موجب محدود

en: Array object expected
ar: عنصر مصفوفة متوقع

en: Wine
ar: واين

en: Success.
ar: نجاح.

en: Invalid function.
ar: وظيفة غير سليمة.

en: File not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Path not found.
ar: المسار غير موجود.

en: Too many open files.
ar: ملفات كثير للفتح.

en: Access denied.
ar: الوصول محظور.

en: Invalid handle.
ar: لاقط غير سليم.

en: Memory trashed.
ar: نُظِّفَت الذاكرة.

en: Not enough memory.
ar: الذاكرة لا تكفي.

en: Invalid block.
ar: قطاع غير سليم.

en: Bad environment.
ar: بيئة غير سليمة.

en: Bad format.
ar: صيغة غير سليمة.

en: Invalid access.
ar: الوصول غير سليم.

en: Invalid data.
ar: بيانات غير سليمة.

en: Out of memory.
ar: لا ذاكرة فارغة.

en: Invalid drive.
ar: محرك غير سليم.

en: Can't delete current directory.
ar: لم يتمكن من حذف الدليل الحالي.

en: Not same device.
ar: ليس نفس الجهاز.

en: Write protected.
ar: محمي ضد الكتابة.

en: Bad unit.
ar: وحدة غير سليمة.

en: Not ready.
ar: ليس جاهزًا.

en: Bad command.
ar: أمر غير سليم.

en: CRC error.
ar: خطأ في الأرشفة.

en: Bad length.
ar: الطول غير سليم.

en: Seek error.
ar: خطأ في المقصد.

en: Not DOS disk.
ar: ليس قرص دوس.

en: Sector not found.
ar: القطاع غير موجود.

en: Out of paper.
ar: لا يوجد ورق.

en: Write fault.
ar: فشلت الكتابة.

en: Read fault.
ar: فشلت القراءة.

en: General failure.
ar: خطأ عمومي.

en: Sharing violation.
ar: خرق في المشاركة.

en: Lock violation.
ar: خرق القفل.

en: Wrong disk.
ar: قرص خاطئ.

en: Sharing buffer exceeded.
ar: تجاوز المخزن المؤقت للمشاركة.

en: End of file.
ar: نهاية الملف.

en: Disk full.
ar: القرص ممتلئ.

en: Request not supported.
ar: الطلب غير مدعوم.

en: Remote machine not listening.
ar: الجهاز البعيد لا يستجيب.

en: Duplicate network name.
ar: اسم شبكة مكرر.

en: Bad network path.
ar: مسار شبكة غير سليم.

en: Network busy.
ar: الشبكة مشغولة.

en: Device does not exist.
ar: الجهاز غير موجود.

en: Too many commands.
ar: أوامر عديدة للتنفيذ.

en: Adapter hardware error.
ar: خطأ في عتاد المحول.

en: Bad network response.
ar: استجابة الشبكة غير سليمة.

en: Unexpected network error.
ar: خطأ غير متوقع في الشبكة.

en: Bad remote adapter.
ar: خطأ في المحول البعيد.

en: Print queue full.
ar: قائمة الطباعة ممتلئة.

en: No spool space.
ar: لا توجد مساحة سالكة.

en: Print canceled.
ar: أُلغِيَت الطباعة.

en: Network name deleted.
ar: حُذِف اسم الشبكة.

en: Network access denied.
ar: وصول الشبكة محظور.

en: Bad device type.
ar: نوع الجهاز غير سليم.

en: Bad network name.
ar: اسم الشبكة غير سليم.

en: Too many network names.
ar: أسماء كثيرة للشبكة.

en: Too many network sessions.
ar: جلسات شبكة كثيرة.

en: Sharing paused.
ar: توقفت المشاركة.

en: Request not accepted.
ar: لم يوافق على الطلب.

en: Redirector paused.
ar: توقفت إعادة التوجيه.

en: File exists.
ar: الملف موجود.

en: Cannot create.
ar: الإنشاء غير ممكن.

en: Int24 failure.
ar: خطأ INT24.

en: Out of structures.
ar: لا يوجد بُنْيات.

en: Already assigned.
ar: تم تعيينه بالفعل.

en: Invalid password.
ar: كلمة السر غير سليمة.

en: Invalid parameter.
ar: المُعامل غير سليم.

en: Net write fault.
ar: خطأ في الكتابة على الشبكة.

en: No process slots.
ar: لا توجد منافذ للعمليات.

en: Too many semaphores.
ar: إشارات كثيرة.

en: Exclusive semaphore already owned.
ar: الإشارة الخاصة مملوكة مُسبقًا.

en: Semaphore is set.
ar: الإشارة غير معدّة.

en: Too many semaphore requests.
ar: طلبات إشارة كثيرة.

en: Invalid at interrupt time.
ar: خطأ في زمن المقاطعة.

en: Semaphore owner died.
ar: الإشارة المملوكة انتهت.

en: Semaphore user limit.
ar: إشارة لمستخدم محدود.

en: Insert disk for drive %1.
ar: أدخل قرصًا في المحرك %1.

en: Drive locked.
ar: القرص مقفل.

en: Broken pipe.
ar: الوصلة غير سليمة.

en: Open failed.
ar: فشل الفتح.

en: Buffer overflow.
ar: عوم في التخزين المؤقت.

en: No more search handles.
ar: لا مزيد من لواقط البحث.

en: Invalid target handle.
ar: لاقط الهدف غير سليم.

en: Invalid IOCTL.
ar: IOCTL غير سليم.

en: Invalid verify switch.
ar: محول التحقق غير سليم.

en: Bad driver level.
ar: مستوى المحرك غير سليم.

en: Call not implemented.
ar: الطلب لم ينفذ.

en: Semaphore timeout.
ar: انتهى وقت الإشارة.

en: Insufficient buffer.
ar: التخزين المؤقت لا يكفي.

en: Invalid name.
ar: الاسم غير سليم.

en: Invalid level.
ar: المستوى غير سليم.

en: No volume label.
ar: لا يوجد وسم للقطاع.

en: Module not found.
ar: لا يوجد وحدة.

en: Procedure not found.
ar: المنتج غير موجود.

en: No children to wait for.
ar: لا يوجد فرعيات للانتظار من اجلهن.

en: Child process has not completed.
ar: العملية الفرع لم.

en: Invalid use of direct access handle.
ar: استخدام غير سليم للاقط الوصول المباشر.

en: Negative seek.
ar: طلب سلبي.

en: Drive is a JOIN target.
ar: المحرك هو نقطة وصل.

en: Drive is already JOINed.
ar: تم وصل المحرك.

en: Drive is already SUBSTed.
ar: المحرك موقف بالفعل.

en: Drive is not JOINed.
ar: المحرك غير موصول.

en: Drive is not SUBSTed.
ar: المحرك غير متوقف.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
ar: محاولة وصل محرك موصول.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
ar: محاولة إيقاف محرك موقوف.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
ar: محاولة وصل محرك موقوف.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
ar: محاولة إيقاف محرك موصول.

en: Drive is busy.
ar: المحرك مشغول.

en: Same drive.
ar: المحرك نفسه.

en: Not top-level directory.
ar: ليس دليلًا أعلى.

en: Directory is not empty.
ar: الدليل ليس فارغًا.

en: Path is in use as a SUBST.
ar: المسار لم يستخدم كموقوف.

en: Path is in use as a JOIN.
ar: المسار لم يستخدم كموصول.

en: Path is busy.
ar: المسار مشغول.

en: Already a SUBST target.
ar: مسار موقوف بالفعل.

en: System trace not specified or disallowed.
ar: آثار النظام ليست مخصصة أو أنها غير مسموحة.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
ar: حتى عداد DosMuxSemWait غير صحيح.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
ar: الكثير ينتظرون DosMuxSemWait.

en: DosSemMuxWait list invalid.
ar: قائمة DosMuxSemWait ليست سليمة.

en: Volume label too long.
ar: اسم القسم طويل جدًا.

en: Too many TCBs.
ar: الكثير من TCBs.

en: Signal refused.
ar: رُفِضَت الإشارة.

en: Segment discarded.
ar: أُهملت الجزئية.

en: Segment not locked.
ar: الجزئية ليست مقفلة.

en: Bad thread ID address.
ar: عنوان المادة غير سليم.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
ar: متغيرات DosExecPgm غير سليمة.

en: Path is invalid.
ar: المسار غير سليم.

en: Signal pending.
ar: جاري إرسال الإشارة.

en: Max system-wide thread count reached.
ar: تم الوصول للحد الأقصى من عرض المواد.

en: Lock failed.
ar: فشل القفل.

en: Resource in use.
ar: المصدر قيد الاستخدام.

en: Cancel violation.
ar: إلغاء التغييرات.

en: Atomic locks not supported.
ar: القفل الفردي ليس مدعومًا.

en: Invalid segment number.
ar: رقم الجزئية غير سليم.

en: Invalid ordinal for %1.
ar: ترتيب غير سليم %1.

en: File already exists.
ar: الملف موجود بالفعل.

en: Invalid flag number.
ar: رقم العلم غير سليم.

en: Semaphore name not found.
ar: اسم الإشار غير موجود.

en: Invalid starting code segment for %1.
ar: خطأ في تشغيل جزئية الترميز في %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
ar: خطأ في تشغيل جزئية الكومة في %1.

en: Invalid module type for %1.
ar: نوع الوحدة غي سليم في %1.

en: Invalid EXE signature in %1.
ar: توقيع التطبيق غير سليم في %1.

en: EXE %1 is marked invalid.
ar: التطبيق %1 معلّم كغير سليم.

en: Bad EXE format for %1.
ar: صيغة تطبيقية غير سليمة في %1.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
ar: إعادة البيانات وصلت إلى 64ك في %1.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
ar: خطأ في الحجم المجموع الأدنى في %1.

en: Dynlink from invalid ring.
ar: رابط حيوي من حلقة غير سليمة .

en: IOPL not enabled.
ar: IOPL غير مفعل.

en: Invalid SEGDPL in %1.
ar: SEGDPL غير سليم عند %1.

en: Auto data segment exceeds 64k.
ar: التقسيم التلقائي للبيانات وصل 64ك .

en: Ring 2 segment must be movable.
ar: الجزئية ring 2 يجب تغييرها.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
ar: تموضع القطاعات وصل للحد الأعلى في %1.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
ar: دوامة حصلت في تموضع القطاعات في %1.

en: Environment variable not found.
ar: متغير البيئة غير موجود.

en: No signal sent.
ar: الإشارة لم ترسل.

en: File name is too long.
ar: اسم الملف طويل جدًا.

en: Ring 2 stack in use.
ar: الكومة ring 2 قيد الاستخدام.

en: Error in use of filename wildcards.
ar: خطأ في استخدام أسماء ملفات الكروت.

en: Invalid signal number.
ar: رقم الإشار غير سليم.

en: Error setting signal handler.
ar: خطأ في لاقط إشارة الإعدادات.

en: Segment locked.
ar: الجزئية مقفلة.

en: Too many modules.
ar: وحدات كثيرة جدًا.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
ar: طلبات تحميل الوحدات غير مسموحة.

en: Machine type mismatch.
ar: نوع الآلة غير مطابق.

en: Bad pipe.
ar: وصلة غير سليمة.

en: Pipe busy.
ar: الوصلة مشغولة.

en: Pipe closed.
ar: الوصلة مغلقة.

en: Pipe not connected.
ar: الوصلة غير موصولة.

en: More data available.
ar: بيانات أخرى متاحة.

en: Session canceled.
ar: ألغيت الجلسة.

en: Invalid extended attribute name.
ar: اسم المقاطعة غير سليم.

en: Extended attribute list inconsistent.
ar: قائمة المقاطعة متضاربة.

en: No more data available.
ar: لا يوجد معلومات متوفرة أخرى.

en: Cannot use Copy API.
ar: لا يمكن نسخ API.

en: Directory name invalid.
ar: اسم الدليل غير سليم.

en: Extended attributes didn't fit.
ar: المقاطعة غير مناسبة.

en: Extended attribute file corrupt.
ar: ملف المقاطعة عاطل.

en: Extended attribute table full.
ar: جدول المقاطعة ممتلئ.

en: Invalid extended attribute handle.
ar: لاقط المقاطعة غير سليم.

en: Extended attributes not supported.
ar: المقاطعة غير مدعومة.

en: Mutex not owned by caller.
ar: الداعي لا يملك المزامنة.

en: Too many posts to semaphore.
ar: ردود عديدة للإشارات.

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
ar: ذاكرة القراءة و الكتابة ممتلئة جزئيًا.

en: The oplock wasn't granted.
ar: القفل العكسي لا يملك الصلاحيات .

en: Invalid oplock message received.
ar: استقبلت رسالة غير سليمة من القفل العكسي .

en: Message 0x%1 not found in file %2.
ar: الرسالة 0x%1 غير موجودة في الملف %2.

en: Invalid address.
ar: العنوان غير سليم.

en: Arithmetic overflow.
ar: تدفق أكثر من الطبيعي.

en: Pipe connected.
ar: الوصلة موصولة.

en: Pipe listening.
ar: الوصلة تتابع.

en: Extended attribute access denied.
ar: الوصول محظور للمقاطعة.

en: I/O operation aborted.
ar: العملية الرقمية أحبطت.

en: Overlapped I/O incomplete.
ar: التفوق الثنائي لم يكتمل .

en: Overlapped I/O pending.
ar: التفوق الثنائي قيد الانتظار .

en: No access to memory location.
ar: لا يمكن الوصول إلى موضع الذاكرة.

en: Swap error.
ar: خطأ في السواب.

en: Stack overflow.
ar: تدفق عالي في الكومة.

en: Invalid message.
ar: رسالة غير سليمة.

en: Cannot complete.
ar: تعذر الإكمال.

en: Invalid flags.
ar: أعلام غير سليمة.

en: Unrecognized volume.
ar: الحجم غير مضبوط.

en: File invalid.
ar: الملف غير سليم .

en: Cannot run full-screen.
ar: وضع ملء الشاشة لم يعمل.

en: Nonexistent token.
ar: انتقاء غير موجود.

en: Registry corrupt.
ar: خطأ في السجل.

en: Invalid key.
ar: مفتاح غير سليم.

en: Can't open registry key.
ar: لم يتمكن من فتح المفتاح السجلي.

en: Can't read registry key.
ar: لم يتمكن من قراءة المفتاح السجلي.

en: Can't write registry key.
ar: لم يتمكن من كتابة المفتاح السجلي.

en: Registry has been recovered.
ar: تم استعادة السجل.

en: Registry is corrupt.
ar: السجل معطوب.

en: I/O to registry failed.
ar: فشل ضخ الثنائيات إلى السجل.

en: Not registry file.
ar: ليس ملفًا سجليًا.

en: Key deleted.
ar: تم حذف المفتاح.

en: No registry log space.
ar: لا يوجد مساحة لسجل السجل.

en: Registry key has subkeys.
ar: المفتاح السجلي يحتوي على مفاتيح فرعية.

en: Subkey must be volatile.
ar: المفتاح الفرعي يجب أن يكون سليمًا.

en: Notify change request in progress.
ar: التنبيه عن تغيير الطلب قيد الإجراء.

en: Dependent services are running.
ar: خدمات مستقلة قيد التشغيل.

en: Invalid service control.
ar: تحكم غير سليم بالخدمة.

en: Service request timeout.
ar: انتهى زمن طلب الخدمة.

en: Cannot create service thread.
ar: لم يتمكن من إنشاء مادة الخدمة.

en: Service database locked.
ar: قاعدة بيانات الخدمة مقفلة.

en: Service already running.
ar: الخدمة تعمل بالفعل.

en: Invalid service account.
ar: حساب الخدمة غير سليم.

en: Service is disabled.
ar: الخدمة معطلة.

en: Circular dependency.
ar: اعتمادية دائرية.

en: Service does not exist.
ar: الخدمة غير موجودة.

en: Service cannot accept control message.
ar: الخدمة لم تقبل رسالة التحكم.

en: Service not active.
ar: الخدمة غير نشطة.

en: Service controller connect failed.
ar: فشل الاتصال بمتحكم الخدمة.

en: Exception in service.
ar: استثناءات الخدمة.

en: Database does not exist.
ar: قاعدة البيانات غير موجودة.

en: Service-specific error.
ar: خطأ في الخطمة المخصصة.

en: Process aborted.
ar: أحبطت العملية.

en: Service dependency failed.
ar: فشلت اعتمادية الخدمة.

en: Service login failed.
ar: فشل الولوج إلى الخدمة.

en: Service start-hang.
ar: اختناق في تشغيل الخدمة.

en: Invalid service lock.
ar: قفل الخدمة غير سليم.

en: Service marked for delete.
ar: تم تحديد الخدمة للحذف.

en: Service exists.
ar: الخدمة موجودة.

en: System running last-known-good config.
ar: النظام يعمل بآخر إعدادات سليمة.

en: Service dependency deleted.
ar: اعتمادية الخدمة حذفت.

en: Boot already accepted as last-good config.
ar: الإقلاع قبل آخر اعدادات سليمة.

en: Service not started since last boot.
ar: الخدمة لم تعمل منذ آخر إقلاع.

en: Duplicate service name.
ar: اسم الخدمة مكرر.

en: Different service account.
ar: حساب الخدمة مختلف.

en: Driver failure cannot be detected.
ar: لم يتمكن من تحديد فشل المحرك.

en: Process abort cannot be detected.
ar: لم يتمكن من تحديد العملية المحبطة.

en: No recovery program for service.
ar: لا يوجد برنامج استعادة للخدمة.

en: Service not implemented by exe.
ar: لم تنفذ الخدمة بواسطة تطبيق.

en: End of media.
ar: نهاية الوسيط.

en: Filemark detected.
ar: اكتشفت علامة الملف.

en: Beginning of media.
ar: بداية الوسيط.

en: Setmark detected.
ar: اكتشفت علامة الضبط.

en: No data detected.
ar: لم تكتسف أي بيانات.

en: Partition failure.
ar: خطأ في التقسيم.

en: Invalid block length.
ar: خطأ في طول الوحدة.

en: Device not partitioned.
ar: الجهاز غير مقسم.

en: Unable to lock media.
ar: غير قادر على قفل الوسيط.

en: Unable to unload media.
ar: غير قادر على فصل الوسيط.

en: Media changed.
ar: تغير الوسيط.

en: I/O bus reset.
ar: الناقل الثنائي أعيد ضبطه.

en: No media in drive.
ar: لا يوجد وسائط في المحرك.

en: No Unicode translation.
ar: الترجمة المتعددة غير متاحة.

en: Shutdown in progress.
ar: جاري إيقاف التشغيل.

en: No shutdown in progress.
ar: لا يجري إيقاف التشغيل.

en: I/O device error.
ar: خطأ ثنائي في الجهاز.

en: No serial devices found.
ar: لم يعثر على أجهزة تسلسلية.

en: Shared IRQ busy.
ar: اشارة المقاطعة المشتركة مشغولة.

en: Serial I/O completed.
ar: اكتمل التسلسل الثنائي.

en: Serial I/O counter timeout.
ar: عداد التسلسل الثنائي انتهت مهلته.

en: Floppy ID address mark not found.
ar: عنوان القرص المرن غير موجود.

en: Floppy reports wrong cylinder.
ar: خطأ في قطاع القرص المرن.

en: Unknown floppy error.
ar: خطأ غير معلوم في القرص المرن.

en: Floppy registers inconsistent.
ar: القرص المرن غير قابل للتقسيم.

en: Hard disk recalibrate failed.
ar: فشلت عملية إعادة تقويم القرص الصلب .

en: Hard disk operation failed.
ar: فشلت العملية على القرص الصلب.

en: Hard disk reset failed.
ar: فشلت عملية إعادة ضبط القرص الصلب.

en: End of tape media.
ar: نهاية الوسيط التسجيلي.

en: Not enough server memory.
ar: لا توجد ذاكرة كافية على المخدم.

en: Possible deadlock.
ar: ربما أنه قفل منتهٍ.

en: Incorrect alignment.
ar: جزئية غير سليمة.

en: Set-power-state vetoed.
ar: تم نقض إعادة ضبط الطاقة.

en: Set-power-state failed.
ar: فشل إعادة ضبط الطاقة.

en: Too many links.
ar: وصلات كثيرة جدًا.

en: Newer Windows version needed.
ar: نسخة أحدث من وندوز مطلوبة.

en: Wrong operating system.
ar: نظام تشغيل خاطئ.

en: Single-instance application.
ar: تطبيق فردي المرحلة .

en: Real-mode application.
ar: تطبيق في الوقت الفعلي.

en: Invalid DLL.
ar: مكتبة غير سليمة.

en: No associated application.
ar: لا يوجد تطبيق مقترن.

en: DDE failure.
ar: خطأ DDE.

en: DLL not found.
ar: المكتبة غير موجودة.

en: Out of user handles.
ar: يفتقر للمسات المستخدم.

en: Message can only be used in synchronous calls.
ar: الرسالة يمكن استعمالها فقط في طلبات المزامنة.

en: The source element is empty.
ar: مصدر التنفيذ فارغ.

en: The destination element is full.
ar: هدف التنفيذ ممتلئ.

en: The element address is invalid.
ar: عنوان التنفيذ غير سليم.

en: The magazine is not present.
ar: المجلة ليست موجودة.

en: The device needs reinitialization.
ar: الجهاز يتطلب إعادة التمهيد.

en: The device requires cleaning.
ar: الجهاز يحتاج إلى تنظيف.

en: The device door is open.
ar: بوابة الجهاز مفتوحة.

en: The device is not connected.
ar: الجهاز غير موصول.

en: Element not found.
ar: العنصر غير موجود.

en: No match found.
ar: المطابق غير موجود.

en: Property set not found.
ar: إعداد الملكية غير موجود.

en: Point not found.
ar: النقطة غير موجودة.

en: No running tracking service.
ar: خدمة التوزيع غير مشغلة .

en: No such volume ID.
ar: لا يبدو كمعرف القسم .

en: Unable to remove the file to be replaced.
ar: لم نتمكن من حذف الملف من أجل استبداله.

en: Unable to move the replacement file into place.
ar: لم نتمكن من نقل الملف إلى المكان المحدد.

en: Moving the replacement file failed.
ar: فشل نقل و استبدال الملف .

en: The journal is being deleted.
ar: يجري حذف التسجيل.

en: The journal is not active.
ar: التسجيل غير نشط.

en: Potential matching file found.
ar: تم العثور على ملف إمكانية التطابق.

en: The journal entry was deleted.
ar: إدخالات التسجيل تم حذفها.

en: Invalid device name.
ar: اسم الجهاز غير سليم.

en: Connection unavailable.
ar: الاتصال غير متوفر.

en: Device already remembered.
ar: الجهاز مذكور بالفعل.

en: No network or bad path.
ar: لا يوجد اتصال شبكي أو أن المسار غير سليم.

en: Invalid network provider name.
ar: اسم المزود الشبكي غير سليم.

en: Cannot open network connection profile.
ar: غير قادر على فتح ملف الاتصال الشبكي.

en: Corrupt network connection profile.
ar: ملف الاتصال الشبكي معطوب.

en: Not a container.
ar: ليس حاويًا.

en: Extended error.
ar: خطأ ممتد.

en: Invalid group name.
ar: اسم المجموعة غير سليم.

en: Invalid computer name.
ar: اسم الحاسوب غير سليم.

en: Invalid event name.
ar: اسم الحدث غير سليم.

en: Invalid domain name.
ar: اسم الربط غير سليم.

en: Invalid service name.
ar: اسم الخدمة غير سليم.

en: Invalid network name.
ar: اسم الشبكة غير سليم.

en: Invalid share name.
ar: اسم المشاركة غير سليم.

en: Invalid message name.
ar: اسم الرسالة غير سليم.

en: Invalid message destination.
ar: هدف الرسالة غير سليم.

en: Session credential conflict.
ar: تعارض في اعتمادات الجلسة.

en: Remote session limit exceeded.
ar: تم تجاوز الحد الأعلى للجلسة البعيدة.

en: Duplicate domain or workgroup name.
ar: اسم مجموعة العمل أو الرابط مكرر.

en: No network.
ar: لا يوجد شبكة.

en: Operation canceled by user.
ar: تم إلغاء العملية بواسطة المستخدم.

en: File has a user-mapped section.
ar: يحتوي الملف على قسم مخطط بواسطة المستخدم.

en: Connection refused.
ar: تم رفض الاتصال.

en: Connection gracefully closed.
ar: تم إغلاق الاتصال بشكل سليم.

en: Address already associated with transport endpoint.
ar: العنوان مقترن بالفعل بنقطة النقل النهائية.

en: Address not associated with transport endpoint.
ar: العنوان غير مقترن بنقطة النقل النهائية.

en: Connection invalid.
ar: الاتصال غير سليم.

en: Connection is active.
ar: الاتصال نشط الآن.

en: Network unreachable.
ar: لا يمكن الوصول إلى الشبكة.

en: Host unreachable.
ar: لا يمكن الوصول إلى المزود.

en: Protocol unreachable.
ar: لا يمكن الوصول إلى البروتوكول.

en: Port unreachable.
ar: لا يمكن الوصول إلى المنفذ.

en: Request aborted.
ar: أحبط الطلب.

en: Connection aborted.
ar: أحبط الاتصال.

en: Please retry operation.
ar: أعد العملية رجاء.

en: Connection count limit reached.
ar: وصل الاتصال إلى الحد الأقصى.

en: Login time restriction.
ar: قيود زمن الولوج.

en: Login workstation restriction.
ar: قيود محطة الولوج.

en: Incorrect network address.
ar: عنوان الشبكة غير صحيح.

en: Service already registered.
ar: الخدمة مسجلة بالفعل.

en: Service not found.
ar: الخدمة غير موجودة.

en: User not authenticated.
ar: لم يتم التحقق من المستخدم.

en: User not logged on.
ar: المستخدم لم يلج بعد.

en: Continue work in progress.
ar: استكمال العمل.

en: Already initialized.
ar: تم البدء بالفعل.

en: No more local devices.
ar: لا يوجد أجهزة محلية بعد.

en: The site does not exist.
ar: الموقع غير موجود.

en: The domain controller already exists.
ar: متحكم الربط موجود بالفعل.

en: Supported only when connected.
ar: غير مدعوم إلا عند الاتصال.

en: Perform operation even when nothing changed.
ar: تأدية العملية حتى عند عدم تغير أي شيء .

en: The user profile is invalid.
ar: ملف المستخدم الشخصي غير سليم.

en: Not supported on Small Business Server.
ar: خادم الاعمال الصغير لا يدعم العملية.

en: Not all privileges assigned.
ar: ليست كل الصلاحيات موثقة.

en: Some security IDs not mapped.
ar: بعض معرفات الأمن غير موضوعة.

en: No quotas for account.
ar: لا يوجد حصة للحساب.

en: Local user session key.
ar: مفتاح جلسة المستخدم المحلي.

en: Password too complex for LM.
ar: كلمة السر معقد جدًا ﻷ LM.

en: Unknown revision.
ar: المراجعة غير معروفة.

en: Incompatible revision levels.
ar: مستويات المراجعة غير معروفة.

en: Invalid owner.
ar: المالك غير سليم.

en: Invalid primary group.
ar: المجموعة الأساسية غير سليمة.

en: No impersonation token.
ar: التمثيل الشخصي غير موجود.

en: Can't disable mandatory group.
ar: غير قادر على تعطيل المجموعة المنتدبة.

en: No logon servers available.
ar: خواديم الولوج غير موجودة.

en: No such logon session.
ar: لا تبدو كجلسة ولوج.

en: No such privilege.
ar: لا تبدو كصلاحيات صحيحة.

en: Privilege not held.
ar: لم تؤخذ الصلاحيات.

en: Invalid account name.
ar: اسم الحساب غير سليم.

en: User already exists.
ar: المستخدم موجود بالفعل.

en: No such user.
ar: لا يبدو كمستخدم.

en: Group already exists.
ar: المجموعة موجودة بالفعل.

en: No such group.
ar: لا تبدو كمجموعة.

en: User already in group.
ar: المستخدم موجود بالمجموعة بالفعل.

en: User not in group.
ar: المستخدم ليس في المجموعة.

en: Can't delete last admin user.
ar: غير قادر على حذف المستخدم المدير الأخير.

en: Wrong password.
ar: كلمة السر خاطئة.

en: Ill-formed password.
ar: صيغة كلمة السر خاطئة.

en: Password restriction.
ar: قيود كلمة السر.

en: Logon failure.
ar: فشل الولوج.

en: Account restriction.
ar: قيود الحساب.

en: Invalid logon hours.
ar: ساعات الولوج غير سليمة.

en: Invalid workstation.
ar: المحطات غير سليمة.

en: Password expired.
ar: كلمة السر منتهية الصلاحية.

en: Account disabled.
ar: الحساب معطل.

en: No security ID mapped.
ar: لا يوجد معرف أمني.

en: Too many LUIDs requested.
ar: تم طلب الكثير من معرفات LUID.

en: LUIDs exhausted.
ar: استفذت معرفات LUID.

en: Invalid sub authority.
ar: التحقق الثانوي غير سليم.

en: Invalid ACL.
ar: ACL غير سليم.

en: Invalid SID.
ar: SID غير سليم.

en: Invalid security descriptor.
ar: الواصف الأمني غير سليم.

en: Bad inherited ACL.
ar: ACL الموروث خاطئ.

en: Server disabled.
ar: تم تعطيل الخادوم.

en: Server not disabled.
ar: الخادوم غير معطل.

en: Invalid ID authority.
ar: معرف التحقق غير سليم.

en: Allotted space exceeded.
ar: تم تجاوز المساحة المتاحة.

en: Invalid group attributes.
ar: سمات المجموعة غير سليمة.

en: Bad impersonation level.
ar: مستوى التمثيل غير سليم.

en: Can't open anonymous security token.
ar: لم يتمكن من الفتح بواسطة الحساب المجهول.

en: Bad validation class.
ar: فئة التحقق غير سليمة.

en: Bad token type.
ar: النوع مأخوذ غير سليم.

en: No security on object.
ar: العنصر غير مؤمّن.

en: Can't access domain information.
ar: لم يتمكن من الولوج إلى معلومات الربط.

en: Invalid server state.
ar: حالة الخادوم غير سليمة.

en: Invalid domain state.
ar: حالة الربط غير سليمة.

en: Invalid domain role.
ar: وظيفة الربط غير سليمة.

en: No such domain.
ar: لا يبدو كرابط.

en: Domain already exists.
ar: الرابط موجود بالفعل.

en: Domain limit exceeded.
ar: تم تجاوز نهاية الرابط.

en: Internal database corruption.
ar: عطب في قاعدة البانات الداخلية.

en: Internal error.
ar: خطأ داخلي.

en: Generic access types not mapped.
ar: أنواع الولوج العامة غير مدرجة.

en: Bad descriptor format.
ar: صيغة الواصف غير سليمة.

en: Not a logon process.
ar: ليست عملية ولوج.

en: Logon session ID exists.
ar: معرف جلسة الولوج موجود.

en: Unknown authentication package.
ar: حزمة التحقق غير معروفة.

en: Bad logon session state.
ar: حالة جلسة الولوج غير سليمة.

en: Logon session ID collision.
ar: تعارض في معرفات جلسة الولوج.

en: Invalid logon type.
ar: نوع الولوج غير سليم.

en: Cannot impersonate.
ar: لم يتم التمثيل.

en: Invalid transaction state.
ar: حالة العملية غير سليمة.

en: Security DB commit failure.
ar: سجلت قاعدة البيانات الأمنية فشلًا.

en: Account is built-in.
ar: الحساب مضمن.

en: Group is built-in.
ar: المجموعة مضمنة.

en: User is built-in.
ar: المستخدم مضمن.

en: Group is primary for user.
ar: المجموعة هي الرئيسية للمستخدم.

en: Token already in use.
ar: ما طلبته مستخدم بالفعل.

en: No such local group.
ar: لا تبدو كمجموعة محلية.

en: User not in local group.
ar: المستخدم ليس في المجموعة المحلية.

en: User already in local group.
ar: المستخدم بالمجموعة المحلية بالفعل.

en: Local group already exists.
ar: المجموعة المحلية موجودة بالفعل.

en: Logon type not granted.
ar: نوع الولوج غير سليم.

en: Too many secrets.
ar: أسرار كثير جدًا.

en: Secret too long.
ar: السر طويل جدًا.

en: Internal security DB error.
ar: خطأ داخلي في قاعدة البيانات الأمنية.

en: Too many context IDs.
ar: معرفات بيئية كثيرة جدًا.

en: Cross-encrypted NT password required.
ar: كلمة سر NT عابرة للتشفير مطلوبة.

en: No such member.
ar: لا يبدو كعضو.

en: Invalid member.
ar: العضو غير سليم.

en: Too many SIDs.
ar: معرفات SID كثيرة جدًا.

en: Cross-encrypted LM password required.
ar: كلمة سر LM عابرة للتشفير مطلوبة.

en: No inheritable components.
ar: عناصر غير موروثة.

en: File or directory corrupt.
ar: الملف أو الدليل معطوب.

en: Disk is corrupt.
ar: القرص معطوب.

en: No user session key.
ar: مفتاح جلسة المستخدم غير موجود.

en: License quota exceeded.
ar: حصة الرخصة تم تجاوزها.

en: Wrong target name.
ar: اسم الهدف خاطئ.

en: Mutual authentication failed.
ar: فشل التحقق الأساسي.

en: Time skew between client and server.
ar: لا يتطابق الوقت بين الخادوم والعميل.

en: Invalid window handle.
ar: لاقط النافذة غير سليم.

en: Invalid menu handle.
ar: لاقط القائمة غير سليم.

en: Invalid cursor handle.
ar: لاقط المؤشر غير سليم.

en: Invalid accelerator table handle.
ar: لاقط جدول التسريع غير سليم.

en: Invalid hook handle.
ar: لاقط الخطاف غير سليم.

en: Invalid DWP handle.
ar: لاقط DWP غير سليم.

en: Can't create top-level child window.
ar: لم يتمكن من إنشاء النافذة الابنة العليا.

en: Can't find window class.
ar: لم يتمكن من العثور على فئة النافذة.

en: Window owned by another thread.
ar: النافذ مملوكة بمادة أخرى.

en: Hotkey already registered.
ar: المفتاح الساخن مسجل بالفعل.

en: Class already exists.
ar: الفئة موجودة بالفعل.

en: Class does not exist.
ar: الفئة غير موجودة.

en: Class has open windows.
ar: فتحت الفئة النوافذ.

en: Invalid index.
ar: الفهرس غير سليم.

en: Invalid icon handle.
ar: لاقط الرمز غير سليم.

en: Private dialog index.
ar: فهرس الحوار خاص.

en: List box ID not found.
ar: معرف القائمة غير موجود.

en: No wildcard characters.
ar: لا يوجد محارف شائعة.

en: Clipboard not open.
ar: الحافظة ليست مفتوحة.

en: Hotkey not registered.
ar: المفتاح الساخن غير مسجل.

en: Not a dialog window.
ar: ليست نافذة حوار.

en: Control ID not found.
ar: معرف التحكم غير موجود.

en: Invalid combo box message.
ar: رسالة غير سليمة لصندوق الخيارات.

en: Not a combo box window.
ar: ليست نافذة صندوق خيارات.

en: Invalid edit height.
ar: ارتفاع المحرر غير سليم.

en: DC not found.
ar: DC غير موجود.

en: Invalid hook filter.
ar: المنقي الخطاف غير سليم.

en: Invalid filter procedure.
ar: منتج التنقية غير سليم.

en: Hook procedure needs module handle.
ar: منتج الخطاف يتطلب وحدة اللقط.

en: Global-only hook procedure.
ar: منتجات خطاف عامة فقط.

en: Journal hook already set.
ar: التسجيل معد بالفعل.

en: Hook procedure not installed.
ar: منتتج الخطاف غير مثبت.

en: Invalid list box message.
ar: صندوق القائمة يحوي رسالة غير سليمة.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
ar: LB_SETCOUNT خاطئة أرسلت.

en: No tab stops on this list box.
ar: لم يتوقف أي لسان في صندوق القائمة.

en: Can't destroy object owned by another thread.
ar: لم يتمكن من كسر عنصر مملوك بمادة أخرى.

en: Child window menus not allowed.
ar: قوائم النافذة الابنة غر مسموحة.

en: Window has no system menu.
ar: لا تمتلك النافذة قائمة نظام.

en: Invalid message box style.
ar: نمص صندوق الرسالة غير سليم.

en: Invalid SPI parameter.
ar: معامل SPI غير سليم.

en: Screen already locked.
ar: الشاشة مقفولة بالفعل.

en: Window handles have different parents.
ar: لواقط النافذة تملك أصولًا مختلفة.

en: Not a child window.
ar: ليست نافذة ابنة.

en: Invalid GW command.
ar: أمر GW خاطئ.

en: Invalid thread ID.
ar: معرف المادة غير سليم.

en: Not an MDI child window.
ar: ليست نافذة MDI ابنة.

en: Popup menu already active.
ar: النافذة المنبثقة نشطة بالفعل.

en: No scrollbars.
ar: بدون أشرطة تمرير.

en: Invalid scrollbar range.
ar: مدى شريط التمرير غير سليم.

en: Invalid ShowWin command.
ar: أمر إظهار النافذة غير سليم.

en: No system resources.
ar: لا تتوفر المصادر.

en: No non-paged system resources.
ar: لا تتوفر مصادر غير مصفّحة في النظام.

en: No paged system resources.
ar: لا تتوفر مصادر مصفّحة في النظام.

en: No working set quota.
ar: لم يحدد أي عمل الحصة.

en: No page file quota.
ar: لا يوجد حصة لملف الصفحة.

en: Exceeded commitment limit.
ar: تم تجاوز نهاية الإضافات.

en: Menu item not found.
ar: عنصر القائمة غير موجود.

en: Invalid keyboard handle.
ar: لاقط لوحة المفاتيح غير سليم.

en: Hook type not allowed.
ar: نمط الخطاف غير سليم.

en: Interactive window station required.
ar: نافذة تفاعلية مطلوبة.

en: Timeout.
ar: نهاية التوقيت.

en: Invalid monitor handle.
ar: لاقط الشاشة غير سليم.

en: Event log file corrupt.
ar: ملف سجل الاحداث معطوب.

en: Event log can't start.
ar: لم يتمكن من تشغيل سجل الأحداث.

en: Event log file full.
ar: ملف سجل الأحداث ممتلئ.

en: Event log file changed.
ar: ملف سجل الأحداث تم تغييره.

en: Installer service failed.
ar: فشلت خدمة التثبيت.

en: Installation aborted by user.
ar: أحبط التثبيت بواسطة المستخدم.

en: Installation failure.
ar: فشل التثبيت.

en: Installation suspended.
ar: أرجئ التثبيت.

en: Unknown product.
ar: المنتج غير معروف.

en: Unknown feature.
ar: الميزة غير معروفة.

en: Unknown component.
ar: المكون غير معروف.

en: Unknown property.
ar: الملكية غير معروفة.

en: Invalid handle state.
ar: حالة اللاقط غير سليمة.

en: Bad configuration.
ar: التهيئة خاطئة.

en: Index is missing.
ar: الفهرس مفقود.

en: Installation source is missing.
ar: مصدر التثبيت مفقود.

en: Wrong installation package version.
ar: إصدارة حزمة التثبيت خاطئة.

en: Product uninstalled.
ar: تمت إزالة المنتج.

en: Invalid query syntax.
ar: صيغة التحقق غير سليمة.

en: Invalid field.
ar: الحقل غير سليم.

en: Device removed.
ar: تم حذف الجهاز.

en: Installation already running.
ar: عملية التثبيت مشغلة بالفعل.

en: Installation package failed to open.
ar: فشل في فتح حزمة التثبيت.

en: Installation package is invalid.
ar: حزمة التثبيت غير سليمة.

en: Installer user interface failed.
ar: فشل في فتح واجهة المستخدم لعملية التثبيت.

en: Failed to open installation log file.
ar: فشل في فتح ملف سجل التثبيتات.

en: Installation language not supported.
ar: لغة التثبيت غير مدعومة.

en: Installation transform failed to apply.
ar: فشل في تطبيق نقل التثبيت.

en: Installation package rejected.
ar: تم رفض تثبيت الحزمة.

en: Function could not be called.
ar: لا يمكن طلب الوظيفة.

en: Function failed.
ar: فشلت الوظيفة.

en: Invalid table.
ar: الجدول غير سليم.

en: Data type mismatch.
ar: نوع البيانات غير مطابق.

en: Unsupported type.
ar: النوع غير مدعوم.

en: Creation failed.
ar: فشل الإنشاء.

en: Temporary directory not writable.
ar: لا توجد صلاحيات للكتابة في الدليل المؤقت.

en: Installation platform not supported.
ar: صيغة التثبيت غير مدعومة.

en: Installer not used.
ar: لم يستخدم المثبت.

en: Failed to open the patch package.
ar: فشل في فتح حزمة الترقيع.

en: Invalid patch package.
ar: حزمة الترقيع غير سليمة.

en: Unsupported patch package.
ar: حزمة الترقيع غير مدعومة.

en: Another version is installed.
ar: إصدارة اخرى مثبتة.

en: Invalid command line.
ar: سطر الاوامر غير سليم.

en: Remote installation not allowed.
ar: التثبيت البعيد غير مسموح.

en: Reboot initiated after successful install.
ar: إعادة الإقلاع بعد التثبيت الناجح.

en: Invalid string binding.
ar: ربط السلسلة غير سليم.

en: Wrong kind of binding.
ar: نوع خاطئ للربط.

en: Invalid binding.
ar: الربط غير سليم.

en: RPC protocol sequence not supported.
ar: قطعة بروتوكول RPC غير مدعومة.

en: Invalid RPC protocol sequence.
ar: قطعة بروتوكول RPC غير سليمة.

en: Invalid string UUID.
ar: سلسلة UUID غير سليمة.

en: Invalid endpoint format.
ar: صيغة نقطة النهاية غير سليمة.

en: Invalid network address.
ar: عنوان الشبكة غير سليم.

en: No endpoint found.
ar: لا يوجد نقطة نهاية.

en: Invalid timeout value.
ar: قيمة الزمن الاقصى غير سليمة.

en: Object UUID not found.
ar: عنصر UUID غير موجود .

en: UUID already registered.
ar: UUID مسجل بالفعل.

en: UUID type already registered.
ar: نوع UUID مسجل بالفعل.

en: Server already listening.
ar: الخادوم مدرج بالفعل.

en: No protocol sequences registered.
ar: قطعة البروتوكول غي مسجلة.

en: RPC server not listening.
ar: خادوم RPC غير مدرج.

en: Unknown manager type.
ar: نوع المدير غير معروف.

en: Unknown interface.
ar: الواجهة غير معروفة.

en: No bindings.
ar: لا روابط.

en: No protocol sequences.
ar: لا يوجد قطع بروتوكولية.

en: Can't create endpoint.
ar: لم يتمكن من إنشاء نقطة نهاية.

en: Out of resources.
ar: المصادر لا تكفي.

en: RPC server unavailable.
ar: خادوم RPC غير متوفر.

en: RPC server too busy.
ar: خادوم RPC مشغول جدًا.

en: Invalid network options.
ar: خيارات الشبكة غير سليمة.

en: No RPC call active.
ar: لا يوجد طلبات RPC نشطة.

en: RPC call failed.
ar: فشل طلب RPC.

en: RPC call failed and didn't execute.
ar: فشل طلب RPC و لم ينفذ.

en: RPC protocol error.
ar: خطأ في بروتوكول RPC.

en: Unsupported transfer syntax.
ar: صيغة النقل غير مدعومة.

en: Invalid tag.
ar: التعليق غير سليم.

en: Invalid array bounds.
ar: الروابط غير سليمة.

en: No entry name.
ar: لا يوجد اسم للمدخل.

en: Invalid name syntax.
ar: صيغة الاسم غير سليمة.

en: Unsupported name syntax.
ar: صيغة الاسم غير مدعومة.

en: No network address.
ar: لا يوجد عنوان شبكي.

en: Duplicate endpoint.
ar: نقطة النهاية مكررة.

en: Unknown authentication type.
ar: نمط التحقق غير معروف.

en: Maximum calls too low.
ar: الحد الأقصى للطلبات منخفض جدًا.

en: String too long.
ar: السلسلة طويلة جدًا.

en: Protocol sequence not found.
ar: جزئية البروتوكول غير موجودة.

en: Procedure number out of range.
ar: اسم المنتج خارج المدى.

en: Binding has no authentication data.
ar: لم يتأتى الربط بأي بيانات تحقق.

en: Unknown authentication service.
ar: خدمة التحقق غير معروفة.

en: Unknown authentication level.
ar: مستوى التحقق غير معروف.

en: Invalid authentication identity.
ar: معرف التحقق غير سليم.

en: Unknown authorization service.
ar: خدمة التحقق غير معروفة.

en: Invalid entry.
ar: المدخل غير سليم.

en: Can't perform operation.
ar: لم تتم العملية.

en: Endpoints not registered.
ar: لم يتم تسجيل نقاط النهاية.

en: Nothing to export.
ar: لا شيء لإصداره.

en: Incomplete name.
ar: الاسم غير مكتمل.

en: Invalid version option.
ar: خيار الإصدار غير سليم.

en: No more members.
ar: لا مزيد من الأعضاء.

en: Not all objects unexported.
ar: صدرت بعض العناصر بالفعل.

en: Interface not found.
ar: الواجهة غير موجودة.

en: Entry already exists.
ar: المدخل موجود بالفعل.

en: Entry not found.
ar: المدخل غير موجود.

en: Name service unavailable.
ar: خدمة الاسم غير متوفرة.

en: Invalid network address family.
ar: عائلة عناوين الشبكة غير سليمة.

en: Operation not supported.
ar: العملية غير مدعومة.

en: No security context available.
ar: بيئة الأمن غير متوفرة.

en: RPCInternal error.
ar: خطأ داخلي في RPC.

en: RPC divide-by-zero.
ar: تم قسمة RPC على الصفر.

en: Address error.
ar: خطأ في العنوان.

en: Floating-point divide-by-zero.
ar: نقطة الطوفان مقسومة على صفر.

en: Floating-point underflow.
ar: نقطة الطوفان لم تجتز.

en: Floating-point overflow.
ar: نقطة الطوفان اجتيزت.

en: No more entries.
ar: لا مزيد من المدخلات.

en: Character translation table open failed.
ar: فشل فتح ملف جدول المحارف.

en: Character translation table file too small.
ar: ملف جدول المحارف صغير جدًا.

en: Null context handle.
ar: فراغ اللاقط البيئي.

en: Context handle damaged.
ar: انهار اللاقط البيئي.

en: Binding handle mismatch.
ar: ربط اللاقط غير مطابق.

en: Cannot get call handle.
ar: لم يتمكن من طلب اللاقط.

en: Null reference pointer.
ar: نقطة مرجعية فارغة.

en: Enumeration value out of range.
ar: تعداد القيم خرج عن المدى.

en: Byte count too small.
ar: عدد البايتات صغير جدًا.

en: Bad stub data.
ar: معلومات stub خاطئة.

en: Invalid user buffer.
ar: التدفق الشخصي غير سليم.

en: Unrecognized media.
ar: الوسيط غير منظم.

en: No trust secret.
ar: السر غير موثوق.

en: No trust SAM account.
ar: لا يوجد حساب SAM موثوق.

en: Trusted domain failure.
ar: فشل الربط الموثوق.

en: Trusted relationship failure.
ar: فشلت العلاقات الموثوقة.

en: Trust logon failure.
ar: فشل الولوج الموثوق.

en: RPC call already in progress.
ar: طلب RPC قيد المعالجة بالفعل.

en: NETLOGON is not started.
ar: لم يتم بدء الولوج الشبكي.

en: Account expired.
ar: انتهت صلاحية الحساب.

en: Redirector has open handles.
ar: تم فتح اللواقط بالموجه.

en: Printer driver already installed.
ar: الطابعة معرّفة بالفعل.

en: Unknown port.
ar: المنفذ غير معروف.

en: Unknown printer driver.
ar: الطابعة غي معرّفة.

en: Unknown print processor.
ar: معالج الطابعة غير معروف.

en: Invalid separator file.
ar: الملف الفاصل غير سليم.

en: Invalid priority.
ar: الاولوية غير سليمة.

en: Invalid printer name.
ar: اسم الطابعة غير سليم.

en: Printer already exists.
ar: الطابعة موجودة بالفعل.

en: Invalid printer command.
ar: أمر الطابعة غير سليم.

en: Invalid data type.
ar: نوع البيانات غير سليم.

en: Invalid environment.
ar: البيئة غير سليمة.

en: No more bindings.
ar: لا يوجد مرابط إضافية.

en: Can't log on with inter-domain trust account.
ar: لم يتمكن من الولوج إلى الرابط الداخلي مع حساب موثوق.

en: Can't log on with workstation trust account.
ar: لم يتمكن من الولوج إلى المحطة مع حساب موثوق.

en: Can't log on with server trust account.
ar: لم يتمكن من الولوج إلى الخادوم مع حساب موثوق.

en: Domain trust information inconsistent.
ar: معلومات الرابط الموثوقة متضاربة.

en: Server has open handles.
ar: فتح الخادوم اللواقط.

en: Resource data not found.
ar: البيانات المصدرية غير موجودة.

en: Resource type not found.
ar: النوع المصدري غير موجود.

en: Resource name not found.
ar: الاسم المصدري غير موجود.

en: Resource language not found.
ar: اللغة المصدرية غير موجودة.

en: Not enough quota.
ar: الحصة لا تكفي.

en: No interfaces.
ar: لا يوجد واجهات.

en: RPC call canceled.
ar: قشل طلب RPC.

en: Binding incomplete.
ar: لم يتم الربط.

en: RPC comm failure.
ar: فشل RPC .

en: Unsupported authorization level.
ar: مستوى التحقق غير مدعوم.

en: No principal name registered.
ar: لا يوجد اسم أصلي مسجل.

en: Not an RPC error.
ar: ليس خطأ RPC .

en: UUID is local only.
ar: UUID فقط محلي.

en: Security package error.
ar: خطأ في الحزمة الأمنية.

en: Thread not canceled.
ar: لم يتم إلغاء المادة.

en: Invalid handle operation.
ar: عملية اللقط غير سليمة.

en: Wrong serializing package version.
ar: إصدارة حزمة التسلسل غير سليمة.

en: Wrong stub version.
ar: إصدارة stup خاطئة.

en: Wrong pipe order.
ar: أمر الوصلة خاطئ.

en: Wrong pipe version.
ar: إصدارة الوصلة خاطئة.

en: Group member not found.
ar: عنصر المجموعة غير موجود.

en: Can't create endpoint mapper DB.
ar: لم يتمكن من إنشاء قاعدة بيانات مخطط نقاط النهاية.

en: Invalid object.
ar: العنصر غير سليم.

en: Invalid time.
ar: خطأ في التوقيت.

en: Invalid form name.
ar: اسم الصيغة غير سليم.

en: Invalid form size.
ar: حجم الصيغة غير سليم.

en: Already awaiting printer handle.
ar: تم التقاط الطابعة المنتظرة بالفعل.

en: Printer deleted.
ar: حذفت الطابعة.

en: Invalid printer state.
ar: حالة الطابعة غير سليمة.

en: User must change password.
ar: يجب على المستخدم ان يغير كلمة سره.

en: Domain controller not found.
ar: متحكم الربط غير موجود.

en: Account locked out.
ar: أنهي إقفال الحساب.

en: Invalid pixel format.
ar: خطأ في الصيغة البكسلية.

en: Invalid driver.
ar: المحرك غير سليم.

en: Invalid object resolver set.
ar: إعداد المحلل العنصري غير سليم.

en: Incomplete RPC send.
ar: إرسال غير مكتمل لـ RPC .

en: Invalid asynchronous RPC handle.
ar: خطأ في تزامن لاقط RPC .

en: Invalid asynchronous RPC call.
ar: خطأ في تزامن طلب RPC .

en: RPC pipe closed.
ar: تم إغلاق وصلة RPC .

en: Discipline error on RPC pipe.
ar: خطأ نظامي في وصلة RPC .

en: No data on RPC pipe.
ar: لا يوجد بيانات في وصلة RPC .

en: No site name available.
ar: اسم الموقع غير متوفر.

en: The file cannot be accessed.
ar: لم يتمكن من الوصول إلى الملف.

en: The filename cannot be resolved.
ar: لم يتمكن من تحليل اسم الملف.

en: RPC entry type mismatch.
ar: نوع مدخل RPC غير متطابق.

en: Not all objects could be exported.
ar: لم يتمكن من تصدير جميع العناصر.

en: The interface could not be exported.
ar: لم يتمكن من تصدير الواجهة.

en: The profile could not be added.
ar: لم يتمكن من إضافة الملف الشخصي.

en: The profile element could not be added.
ar: لم يتمكن من إضافة عنصر الملف الشخصي.

en: The profile element could not be removed.
ar: لم يتمكن من حذف عنصر الملف الشخصي.

en: The group element could not be added.
ar: لم يتمكن من إضافة عنصر المجموعة.

en: The group element could not be removed.
ar: لم يتمكن من حذف عنصر المجموعة.

en: The username could not be found.
ar: لم يتمكن من إيجاد اسم المستخدم.

en: Normal
ar: عادي

en: Local Port
ar: المنفذ المحلي

en: Local Monitor
ar: الشاشة المحلية

en: Add a Local Port
ar: أضف منفذًا محليًا

en: &Enter the port name to add:
ar: أد&خل اسم المنفذ لإضافته:

en: Configure LPT Port
ar: إعداد منفذ LPT

en: Timeout (seconds)
ar: الوقت الأقصى (ثواني)

en: &Transmission Retry:
ar: إعا&دة محاولة الإرسال:

en: '%s' is not a valid port name
ar: '%s' لا يمثل اسمًا سليمًا لمنفذ

en: Port %s already exists
ar: المنفذ %s موجود بالفعل

en: This port has no options to configure
ar: لا يوجد خيارات في هذا المنفذ لتهيئتها

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
ar: فشل إرسال الرسالة بسبب عدم تثبيت عميل MAPI

en: Send Mail
ar: إرسال رسالة

en: Enter Network Password
ar: أدخل كلمة سر الشبكة

en: Please enter your username and password:
ar: أدخل اسم المستخدم و كلمة السر من فضلك:

en: Proxy
ar: الملقم

en: User
ar: المستخدم

en: Password
ar: كلمة السر

en: &Save this password (insecure)
ar: حف&ظ كلمة السر ( غير آمن )

en: Entire Network
ar: الشبكة الداخلية

en: Sound Selection
ar: اختيار الصوت

en: &Save As...
ar: احفظ &ك‍...

en: &Format:
ar: الصي&غة:

en: &Attributes:
ar: الس&مات:

en: Hyperlink
ar: الوصلة العليا

en: Hyperlink Information
ar: معلومات الوصلة العليا

en: &Type:
ar: الن&وع:

en: &URL:
ar: ال&رابط:

en: HTML Document
ar: ملف HTML

en: Downloading from %s...
ar: يجري التحميل من %s...

en: Done
ar: تم

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
ar: لم نتمكن من فتح الحزمة المحددة ، الرجاء التحقق من مسار الملف ثم المحاولة مجددًا.

en: path %s not found
ar: المسا %s غير موجود

en: insert disk %s
ar: أدخل القرص %s

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
ar: مثبت وندوز %s
    
    الاستخدام:
    msiexec المعامل الاختياري [المعامل الإلزامي] الأمر
    
    تثبيت منتج:
    	/i {رمز الحزمة|الحزمة} [property]
    	/package {رمز الحزمة|الحزمة} [property]
    	/a package [property]
    إصلاح تثبيت:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {رمز الحزمة|الحزمة}
    إزالة منتج:
    	/uninstall {رمز الحزمة|الحزمة} [property]
    	/x {رمز الحزمة|الحزمة} [property]
    الإعلام عن منتج:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    تطبيق ترقيع:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    تعديل السجل و واجهة المستخدم للأوامر أعلاه:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    تسجيل خدمة MSI:
    	/y
    إلغاء تسجيل خدمة MSI:
    	/z
    عرض المساعدة:
    	/help
    	/?

en: enter which folder contains %s
ar: أدخل المجلد الحاوي على %s

en: install source for feature missing
ar: تثبيت المصدر أو الميزة المفقودة

en: network drive for feature missing
ar: محرك الشبكة الخاص بالميزة مفقود

en: feature from:
ar: الميزة من:

en: choose which folder contains %s
ar: اختر المجلد الحاوي على %s

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: File: [1]
ar: الملف: [1]

en: Folder: [1]
ar: المجلد: [1]

en: Font: [1]
ar: الخط: [1]

en: {{Disk full: }}
ar: {{القرص ممتلئ: }}

en: Wine MS-RLE video codec
ar: ترميزات واين المرئية MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
ar: ترميزات واين المرئية MS-RLE
    الحقوق محفوظة ميشيل غني ويغ 2002 ترجمه مصعب الزعبي

en: Video Compression
ar: ضغط المرئيات

en: &Compressor:
ar: الضا&غط:

en: Con&figure...
ar: الت&هيئة...

en: &About
ar: معلوماتٌ &حول

en: Compression &Quality:
ar: جود&ة الضغط:

en: &Key Frame Every
ar: إطا&ر مفتاحي كل

en: &Data Rate
ar: معدل الب&يانات

en: kB/s
ar: كب/ثا

en: Full Frames (Uncompressed)
ar: الإطارات الكاملة (بدون ضغط)

en: Wine Video 1 video codec
ar: ترميز واين المرئي الأول

en: unknown object
ar: عنصر غير معروف

en: title bar
ar: شريط العنوان

en: menu bar
ar: شريط القوائم

en: scroll bar
ar: شريط التمرير

en: grip
ar: مقبض

en: sound
ar: صوت

en: cursor
ar: المؤشر

en: caret
ar: إنشاء

en: alert
ar: تنبيه

en: window
ar: نافذة

en: client
ar: عميل

en: popup menu
ar: قائمة منبثقة

en: menu item
ar: عنصر قائمة

en: tool tip
ar: أداة النصيحة

en: application
ar: تطبيق

en: document
ar: مستند

en: pane
ar: جزء

en: chart
ar: تخطيط

en: dialog
ar: حوار

en: border
ar: حد

en: grouping
ar: تجميع

en: separator
ar: فاصل

en: tool bar
ar: شريط الأدوات

en: status bar
ar: شريط الحالة

en: table
ar: جدول

en: column header
ar: ترويسة العمود

en: row header
ar: ترويسة السطر

en: column
ar: عمود

en: row
ar: سطر

en: cell
ar: خلية

en: link
ar: رابط

en: help balloon
ar: نافذة مساعدة

en: character
ar: محرف

en: list
ar: قائمة

en: list item
ar: عنصر القائمة

en: outline
ar: خط خارجي

en: outline item
ar: عنصر خط خارجي

en: page tab
ar: لسان الصفحة

en: property page
ar: صفحة الملكية

en: indicator
ar: دليل

en: graphic
ar: رسومي

en: static text
ar: نص ساكن

en: text
ar: نص

en: push button
ar: زر ضغط

en: check button
ar: زر فحص

en: radio button
ar: زر اختيار

en: combo box
ar: صندوق اختيار

en: drop down
ar: منزلق

en: progress bar
ar: شريط التقدم

en: dial
ar: طلب

en: hot key field
ar: حقل مفتاح ساخن

en: slider
ar: سحاب

en: spin box
ar: صندوق مد

en: diagram
ar: بياني

en: animation
ar: حركي

en: equation
ar: معادلة

en: drop down button
ar: زر منزلق

en: menu button
ar: زر قائمة

en: grid drop down button
ar: زر شبكة منزلقة

en: white space
ar: مساحة بيضاء

en: page tab list
ar: قائمة لسان الصفحة

en: clock
ar: ساعة

en: split button
ar: زر تقسيم

en: IP address
ar: عنوان IP

en: outline button
ar: زر خط خارجي

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: غير صحيح

en: On
ar: تشغيل

en: Off
ar: إيقاف

en: Advanced
ar: متقدم

en: Insert Object
ar: عنصر إدخال

en: Object Type:
ar: نوع العنصر:

en: Result
ar: نتيجة

en: Create New
ar: أنشئ الآن

en: Create Control
ar: أنشئ متحكمًا

en: Create From File
ar: أنشئ من ملف

en: &Add Control...
ar: أ&ضف متحكمًا...

en: Display As Icon
ar: اعرض كرمز

en: Browse...
ar: استعرض...

en: File:
ar: الملف:

en: Paste Special
ar: لصق خاص

en: Source:
ar: المصدر:

en: &Paste
ar: الص&ق

en: Paste &Link
ar: الصق و&صلة

en: &As:
ar: كـ:

en: &Display As Icon
ar: اع&رض كرمز

en: Change &Icon...
ar: غ&ير الرمز...

en: Insert a new %s object into your document
ar: أدخل عنصر %s جديد في مستندك

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
ar: أدخل محتويات الملف كعنصر في مستندك ، لذلك يجب عليك تفعيله قبل أن تستخدم البرنامج الذي انشأه.

en: Browse
ar: استعرض

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
ar: يبدو ان الملف ليس وحدة OLE صالحة ، غير قادر على تسجيل المتحكم OLE.

en: Add Control
ar: أضف متحكمًا

en: &Object
ar: الع&نصر

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
ar: أضف المحتوى الموجود في الحافظة إلى المستند كـ %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
ar: أضف المحتوى الموجود في الحافظة إلى المستند لذلك يمكنك تفعيله بواسطة %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
ar: أضف المحتوى الموجود في الحافظة إلى المستند لذلك يمكنك تفعيله بواسطة %s. و يمكن عرضها كرمز.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ar: أدخل محتويات الحافظة إلى المستند كـ %s.البيانات يشير إلى الملف المصدر و التغيير في الملف سينعكس على المستند.

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ar: أدخل صورة من محتويات الحافظة إلى المستند ، الصورة تشير إلى الملف المصدر و التغيير في الملف سينعكس على المستند.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
ar: إنشاء اختصار يشير إلى موقع المحتويات في الحافظة. الاختصار يشير إلى الملف المصدر و التغيير في الملف سينعكس على المستند.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
ar: أدخل المحتوى من الحافظة إلى المستند.

en: Unknown Type
ar: نوع غير معروف

en: Unknown Source
ar: مصدر غير معروف

en: the program which created it
ar: البرنامج الذي تم إنشاؤه

en: Scanning
ar: المسح

en: SCANNING... Please Wait
ar: يجري المسح... يرجى الانتظار

en: Settings for %s
ar: إعدادات %s

en: Baud Rate
ar: معدل الباود

en: Parity
ar: التكافؤ

en: Flow Control
ar: تحكم الدفق

en: Data Bits
ar: نبضات البيانات

en: Stop Bits
ar: نبضات التوقف

en: Copying Files...
ar: يجري نسخ الملفات...

en: Destination:
ar: الوجهة:

en: Files Needed
ar: الملفات مطلوبة

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
ar: أدخل قرص التثبيت الأصلي ، ثم
    تأكد من اختيارك محرك الاقراص السليم أدناه

en: Copy manufacturer's files from:
ar: نسخ الملفات الأصلية من:

en: The file '%1' on %2 is needed
ar: الملف '%1' الموجود في %2 مطلوب

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Copy files from:
ar: نسخ الملفات من:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
ar: اطبع المسار الذي تتواجد فيه الملفات ، ثم اضغط حسنًا.

en: F&orward
ar: ال&أمام

en: &Save Background As...
ar: اح&فظ الخلفية كـ...

en: Set As Back&ground
ar: اضبط كخلف&ية

en: &Copy Background
ar: انس&خ الخلفية

en: Set as &Desktop Item
ar: اض&بط كعنصر سطح مكتب

en: Create Shor&tcut
ar: أنش&ئ اختصار

en: Add to &Favorites...
ar: أض&ف للمفضلة...

en: &Encoding
ar: الترم&يز

en: Pr&int
ar: اط&بع

en: &Open Link
ar: افتح وص&لة

en: Open Link in &New Window
ar: افتح وصل&ة في نافذة جديدة

en: Save Target &As...
ar: احف&ظ الهدف كـ...

en: &Print Target
ar: هد&ف الطباعة

en: S&how Picture
ar: أظ&هر الصورة

en: &Save Picture As...
ar: احفظ الصورة &كـ...

en: &E-mail Picture...
ar: أرسل الصورة بالبر&يد...

en: Pr&int Picture...
ar: اطب&ع الصورة...

en: &Go to My Pictures
ar: اذهب &إلى مجلد الصور

en: Set as Back&ground
ar: اضب&ط كحلفية

en: Set as &Desktop Item...
ar: اضبط كعنصر س&طح مكتب...

en: Copy Shor&tcut
ar: نسخ الاختص&ار

en: P&roperties
ar: خصا&ئص

en: &Undo
ar: تراج&ع

en: &Delete
ar: اح&ذف

en: &Select
ar: اخ&تر

en: &Cell
ar: خلي&ة

en: &Row
ar: &صف

en: &Column
ar: عمو&د

en: &Table
ar: جد&ول

en: &Cell Properties
ar: خص&ائص الخلية

en: &Table Properties
ar: خصائص الجدو&ل

en: Open in &New Window
ar: اف&تح في نافذة جديدة

en: Cut
ar: قص

en: &Save Video As...
ar: احفظ العنصر المر&ئي كـ...

en: Play
ar: شغل

en: Rewind
ar: أعد

en: Trace Tags
ar: الأثر

en: Resource Failures
ar: مواضع فشل المصدر

en: Dump Tracking Info
ar: معلومات متتبع النفايات

en: Debug Break
ar: توقف الإصلاح

en: Debug View
ar: عرض الإصلاح

en: Dump Tree
ar: شجرة النفايات

en: Dump Lines
ar: سطور النفايات

en: Dump DisplayTree
ar: شجرة عرض النفايات

en: Dump FormatCaches
ar: مخبئيات النفايات

en: Dump LayoutRects
ar: أنماط النفايات

en: Memory Monitor
ar: شاشة الذاكرة

en: Performance Meters
ar: مقاييس الأداء

en: Save HTML
ar: احفظ كـ HTML

en: &Browse View
ar: مظهر است&عراضي

en: &Edit View
ar: م&ظهر تحريري

en: Scroll Here
ar: مرر هنا

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Page Up
ar: صفحة لأعلى

en: Page Down
ar: صفحة لأسفل

en: Scroll Up
ar: مرر لأعلى

en: Scroll Down
ar: مرر لأسفل

en: Left Edge
ar: حافة يسرى

en: Right Edge
ar: حافة يمنى

en: Page Left
ar: صفحة لليسار

en: Page Right
ar: صفحة لليمين

en: Scroll Left
ar: تمرير لليسار

en: Scroll Right
ar: تمرير لليمين

en: Wine Internet Explorer
ar: مستعرض الشابكة من واين

en: &w&bPage &p
ar: &w&bصفحة &p

en: Lar&ge Icons
ar: رموز كبي&رة

en: S&mall Icons
ar: رموز ص&غيرة

en: &List
ar: قائمة

en: &Details
ar: تفا&صيل

en: Arrange &Icons
ar: صف الرمو&ز

en: By &Name
ar: حسب الا&سم

en: By &Type
ar: حسب ال&نوع

en: By &Size
ar: حسب ال&حجم

en: By &Date
ar: حسب التاري&خ

en: &Auto Arrange
ar: صف تل&قائي

en: Line up Icons
ar: تسطير الرموز

en: Paste as Link
ar: الصق كاختصار

en: New
ar: جديد

en: New &Folder
ar: مجلد ج&ديد

en: New &Link
ar: ا&ختصار جديد

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
ar: است&عادة

en: &Erase
ar: م&سح

en: E&xplore
ar: استعرا&ض

en: C&ut
ar: ق&ص

en: Create &Link
ar: أنش&ئ اختصارًا

en: &Rename
ar: أعد التسمي&ة

en: E&xit
ar: ا&خرج

en: &About Control Panel
ar: معلوما&ت حول لوحة التحكم

en: Browse for Folder
ar: استعرض مجلدًا

en: Folder:
ar: المجلد:

en: &Make New Folder
ar: أنش&ئ مجلدًا جديدًا

en: Message
ar: الرسالة

en: Yes to &all
ar: نعم &للكل

en: About %s
ar: معلوماتٌ حول %s

en: Wine &license
ar: &رخصة واين

en: Running on %s
ar: يجري التشغيل على %s

en: Wine was brought to you by:
ar: تم تحضير برنامج واين من أجلكم بواسطة:

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
ar: أدخل اسم برنامج أو مجلد أو موقعًا على الشابكة و سيحاول واين فتحه من أجلك.

en: &Open:
ar: ا&فتح:

en: &Browse...
ar: ا&ستعرض...

en: Location:
ar: المكان:

en: Size:
ar: الح&جم:

en: H&idden
ar: م&خفي

en: &Archive
ar: أرشي&في

en: Size
ar: الحجم

en: Type
ar: النوع

en: Modified
ar: معدل

en: Attributes
ar: السمات

en: Size available
ar: الحجم المتوفر

en: Comments
ar: المحتويات

en: Original location
ar: الموضع الأصلي

en: Date deleted
ar: تاريخ الحذف

[ctx: display name]
en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: My Computer
ar: الحاسوب

en: Control Panel
ar: لوحة التحكم

en: Select
ar: اختر

en: Restart
ar: أعد التشغيل

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في محاكاة إعادة تشغيل وندوز ؟

en: Shutdown
ar: إيقاف التشغيل

en: Do you want to shutdown your Wine session?
ar: هل ترغب بإنهاء جلسة واين ؟

en: Programs
ar: البرامج

en: Documents
ar: المستندات

en: Favorites
ar: المفضلة

en: StartUp
ar: بدء التشغيل

en: Start Menu
ar: قائمة ابدأ

en: Music
ar: الصوتيات

en: Videos
ar: المرئيات

[ctx: directory]
en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: NetHood
ar: الشبكة

en: Templates
ar: النماذج

en: PrintHood
ar: الطباعة

en: History
ar: التأريخ

en: Program Files
ar: ملفات البرامج

en: Pictures
ar: الصور

en: Common Files
ar: الشائعات

en: Administrative Tools
ar: أدوات الإدارة

en: Program Files (x86)
ar: ملفات البرامج 32بت

en: Contacts
ar: جهات الاتصال

en: Links
ar: الوصلات

en: Slide Shows
ar: العروض التقديمية

en: Playlists
ar: قوائم التشغيل

en: Status
ar: الحالة

en: Model
ar: النموذج

en: Sample Music
ar: النماذج الصوتية

en: Sample Pictures
ar: نماذج الصور

en: Sample Playlists
ar: نماذج قوائم التشغيل

en: Sample Videos
ar: النماذج المرئية

en: Saved Games
ar: الألعاب المحفوظة

en: Searches
ar: البحوث

en: Users
ar: المستخدمون

en: Downloads
ar: التحميلات

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
ar: غير قادر على إنشاء مجلد جديد ، الصلاحيات لا تسمح

en: Error during creation of a new folder
ar: خطأ أثناء إنشاء مجلد جديد

en: Confirm file deletion
ar: أكد حذف الملف

en: Confirm folder deletion
ar: توكيد حذف المجلد

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف '%1' ؟

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
ar: هل أنت متاكد من رغبتك في حذف العناصر الـ %1 ؟

en: Confirm file overwrite
ar: توكيد الكتابة فوق الموجود

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
ar: يحتوي هذا المجلد بالفعل على ملف باسم '%1'.
    
    هل ترغب باستبداله ؟

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف العناصر المختارة ؟

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إرسال '%1' و جميع محتوياته إلى المحذوفات ؟

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إرسال '%1' إلى المحذوفات ؟

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إرسال العناصر %1 إلى المحذوفات ؟

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
ar: لا يمكن إرسال العنصر '%1'إلى المحذوفات هل ترغب في حذفه بدلًا من ذاك ؟

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
ar: يحتوي هذا المجلد بالفعل على مجلد باسم '%1' .
    
    الملفات في المجلد الوجهة و الحاملة لنفس أسماء الملفات المصدر
    سيتم استبدالها بمثيلاتها من المصدر، هل لا زلت ترغب في نقل أو نسخ
    هذا المجلد؟

en: Wine Control Panel
ar: لوحة تحكم واين

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
ar: غير قادر على عرض مربع حوار الاستعراض ( خطأ داخلي )

en: Executable files (*.exe)
ar: الملفات التطبيقية (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
ar: لا يوجد برنامج وندوزي معد للتعامل مع هذا النوع من الملفات .

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
ar: هل أنت متاكد من رغبتك بالاستمرار في حذف '%1' ؟

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
ar: هل أنت متاكد من رغبتك بالاستمرار في حذف هذه العناصر '%1' ؟

en: Confirm deletion
ar: توكيد الحذف

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ar: الملف موجود بالفعل في المسار %1.
    
    هل ترغب في استبداله ؟

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ar: المجلد موجود بالفعل في المسار %1.
    
    هل ترغب في استبداله ؟

en: Confirm overwrite
ar: توكيد الكتابة فوق الموجود

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ar: واين برنامج مجاني ، يمكنك إعادة نشره بصيغته الحالية أو معدّلًا وذلك تحت بنود الإصدار 2.1 أو اعلى من رخصة غنّو العمومية المنشورة بواسطة منظمة البرمجيات الحرة
    
    تم نشر واين على أمل منفعتكم بدون اي ضمانات سواء كانت ضمانات للاستخدامات الشخصية أو التجارية ، لمزيد من التفاصيل لا تنس مراجعة رخصة غنّو العمومية.
    
    من المفترض توفر نسخة من رخصة غنّو العمومية لديك وهي مرفقة مع واين ، في حال عدم عثورك عليها راسل منظمة البرمجيات الحرة 51 شارع فرنكلين الطابق الرابع بوسطنMA 02110-1301 الولايات المتحدة الأمريكية.

en: Wine License
ar: رخصة واين

en: Trash
ar: المحذوفات

en: Error
ar: خطأ

en: Don't show me th&is message again
ar: لا ت&ظهر هذه الرسالة مجددًا

en: %d bytes
ar: %d بايت

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
ar: سا

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
ar: دق

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
ar: ثا

en: Security Warning
ar: تحذير أمني

en: Do you want to install this software?
ar: هل ترغب حقًا في تثبيت البرنامج ؟

en: Don't install
ar: لا تثبت

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
ar: عند تثبيت عنصر أكتيفاكس ، سيتمك من الوصول الكامل إلى جهازك . لا تثبته إلا في حال ثقتك الكاملة في مصدره .

en: Installation of component failed: %08x
ar: فشل في تثبيت المكون: %08x

en: Install (%d)
ar: تثبيت (%d)

en: Install
ar: تثبيت

[ctx: window]
en: &Restore
ar: است&عادة

en: &Move
ar: ت&حريك

en: &Size
ar: تح&جيم

en: Mi&nimize
ar: تص&غير

en: Ma&ximize
ar: ت&كبير

en: &Close	Alt+F4
ar: &إغلاق	Alt+F4

en: &About Wine
ar: &معلومات حول واين

en: &Close	Ctrl+F4
ar: &إغلاق	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
ar: ال&تالي	Ctrl+F6

en: &Abort
ar: أحب&ط

en: &Ignore
ar: تجا&هل

en: &Try Again
ar: حاول &ثانية

en: &Continue
ar: ا&ستمر

en: Select Window
ar: اختر نافذة

en: &More Windows...
ar: &نوافذ أخرى...

en: Paper Si&ze:
ar: ح&جم الصفحة:

en: Duplex:
ar: مزدوج:

en: Realm
ar: حقل

en: Authentication Required
ar: التحقق مطلوب

en: Server
ar: الخادوم

en: There is a problem with the certificate for this site.
ar: توجد مشكلة في شهادة هذا الموقع.

en: Do you want to continue anyway?
ar: هل ترغب في الاستمرار على أية حال ؟

en: LAN Connection
ar: اتصالات الشبكة المحلية

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
ar: تم إصدار الشهادة من ناشر غير موثوق أو غير معروف

en: The date on the certificate is invalid.
ar: تاريخ الشهادة غير سليم.

en: The name on the certificate does not match the site.
ar: لا يتطابق اسم الشهادة مع الموقع.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
ar: هناك على الأقل مشكلة أمنية واحدة غير محددة في الشهادة.

en: The specified command was carried out.
ar: ألغي الامر المحدد.

en: Undefined external error.
ar: خطأ خارجي غير معرف.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
ar: معرف الجهاز المستخدم خارج مدى نظامك.

en: The driver was not enabled.
ar: التعريف غير مفعل.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ar: الجهاز المحدد مستخدم بالفعل ، انتظر حتى يتفرغ ثم اعد المحاولة.

en: The specified device handle is invalid.
ar: لاقط الجهاز المحدد غير سليم.

en: There is no driver installed on your system!
ar: لا يوجد أي تعريف مثبت على نظامك !

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
ar: لا تتوفر ذاكرة كافية لأداء المهمة ، أغلق تطبيقًا أو أكثر لزيادة الذاكرة المتاحة ، ثم حاول مجددًا.

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
ar: هذه الوظيفة غير مدعومة ، اختر وظيفة مناسبة تناسب عتادك .

en: An error number was specified that is not defined in the system.
ar: رقم الخطأ المحدد غير معرف على نظامك .

en: An invalid flag was passed to a system function.
ar: علم غير سليم دخل إلى وظيفة النظام

en: An invalid parameter was passed to a system function.
ar: معامل غير سليم دخل إلى وظيفة النظام

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
ar: الصيغة المحددة غير مدعومة أو لا يمكن ترجمتها ، استخدم وظيفة مناسبة تدعم هذا النوع من الصيغ.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
ar: لم يتمكن من أداء هذه العملية بسبب تشغيل الوسيط ، أعد تشغيل الجهاز أو انتظره حتى ينهي عمله .

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ar: إن رأس الموجة غير معد ، استخدم وظيفة الإعداد لإعداد الرأس ، ثم حاول مجددًا .

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
ar: لم يتمكن من تشغيل الجهاز لعدم توفر إشارة WAVE_ALLOWSYNC flag استخدم الإشارة ثم حاول مجددًا.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
ar: إن رأس المقطوعة غير معد ، استخدم وظيفة الإعداد لإعداد الرأس ، ثم حاول مجددًا .

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
ar: خريطة المقطوعات غير موجودة ، ربما توجد مشكلة بالتعريف ، أو بالملف MIDIMAP.CFG حيث أنه قد يكون مفقودًا أو تالفًا.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
ar: يقوم هذا المنفذ بنقل البيانات إلى الجهاز ، انتظر حتى يتم نقل البيانات الحالي ، ثم حاول مجددًا.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
ar: إعدادات المقطوعات الحالية معطوبة ، انسخ ملف MIDIMAP.CFG الأصلي إلى مجلد النظام المودود في مجلد وندوز ثم حاول مجددًا.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
ar: معرف جهاز MCI غير سليم ، أعد استخدام معرفك عندما تعيد فتح جهاز MCI

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
ar: لم يتمكن المحرك من ضبط المعاملات المحددة بالأمر.

en: The driver cannot recognize the specified command.
ar: لم يتمكن المحرك من ضبط الأمر المحدد.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
ar: حدثت مشكلة بجهاز الوسائط ، تاكد من عمله بشكل سليم أو اتصل بمصنعه.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
ar: الجهاز المحدد غير مفتوح أو انه غير مضبوط بواسطة MCI.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
ar: اسم الجهاز مستخدم بالفعل كاسم مستعار لهذا التطبيق ، استخدم اسمًا مستعارًا فريدًا.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
ar: توجد مشكلة غير معروفة أثناء تحميل تعريف الجهاز المحدد.

en: No command was specified.
ar: لم يتم تحديد أي أمر.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
ar: سلسلة المخرجات كبيرة جدًا على التدفق المستعمل حاليًا ، زد حجم التدفق.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
ar: يتطلب الأمر المعطى معاملًا متصل المحارف ، أضفه من فضلك.

en: The specified integer is invalid for this command.
ar: المعامل المدخل غير سليم لهذا الامر.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ar: عاد تعريف الجهاز بعودة غير سليمة ، تفحص مع مصنع الجهاز التعاريف الجديدة.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
ar: هناك مشكلة بتعريف الجهاز ، تفحص مع مصنع الجهاز التعاريف الجديدة.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
ar: يتطلب الأمر الذي أدخله معاملًا إضافيًا ، أدخله.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
ar: جهاز MCI الذي تستخدمه لا يدعم الامر المعطى.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
ar: لم يتمكن من العثور على الملف المحدد ، تأكد من أن اسم الملف و موضعه سليمين .

en: The device driver is not ready.
ar: تعريف الجهاز ليس جاهزًا.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
ar: حدثت مشكلة اثناء تهيئة MCI ، حاول أن تعيد تشغيل الوندوز.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
ar: حدثت مشكلة مع تعريف الجهاز ، ثم أغلق الجهاز ، ولمنتمكن من الوصول لمعرفة الخطأ.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
ar: لا يمكن استخدام all كاسم للجهاز مع الأمر المحدد.

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
ar: حدثت اخطاء في أكثر من جهاز ، مرر كل أمر متعلق بجهاز بشكل فردي و ذلك لتحديد الجهاز الذي حدث فيه الخطأ.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
ar: لم يتمكن من تحديد نوع الجهاز من امتداد اسم الملف المعطى.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
ar: المعامل المحدد خارج المدى المسموع به لهذا الأمر.

en: The specified parameters cannot be used together.
ar: لا يمكن استعمال هذه المعاملات سوية.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ar: لم يتمكن من حفظ الملف المحدد ، تأكد من امتلاك مساحة كافية على القرص أو من اتصالك بالشبكة.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
ar: الجهاز المحدد مغلق حاليًا ، انتضر بضع ثوانٍ ، ثم حاول مجددًا.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
ar: الاسم المستعار الحالي مستخدم في هذا التطبيق ، استخدم اسمًا مستعارًا فريدًا.

en: The specified parameter is invalid for this command.
ar: المعامل الحالي لا يناسب هذا اﻷمر.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
ar: تعريف الجهاز مستخدم بالفعل ، لمشاركته استخدم المعامل shareable معأمر الفتح open.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
ar: يتطلب الأمر الحالي اسمًا مستعارًا أو ملفًا أو محركًا أو اسم جهاز. أضف أحدها من فضلك.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
ar: القيمة المعطاة كصيغة توقيت ، غير سليمة راجع توثيق MCI و اقرأ عن الصيغ السليمة.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
ar: قيمة المعامل يجب ان تحاط بعلامتي اقتباس للتعرف عليها ، أضفها من فضلك.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
ar: لا تمرر معاملًا و قيمة بنفس الوقت ، مرر أحدهما فقط.

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
ar: لا يمكن تشغيل الملف المحدد مع جهاز MCI هذا ، قد يكون الملف معطوبًا ، أو بصيغة خاطئة.

en: A null parameter block was passed to MCI.
ar: تم تمرير قطاع فارغ إلى MCI

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
ar: لا يمكن الحفظ إلى ملف بدون اسم ، أدخل اسمًا للملف.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
ar: يجب أن تمرر اسمًا مستعارًا عند استخدامك للمعامل new

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
ar: لم يتمكن من استخدام الإشارة notify مع الاجهزة تلقائية الفتح.

en: Cannot use a filename with the specified device.
ar: لم يتمكن من استخدام اسم الملف مع الجهاز المحدد.

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
ar: لم يتمكن من تنفيذ الأمر المحدد بهذه الصيغة ، صحح صيغة الأمر ، ثم حاول مجددًا .

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
ar: لم يتمكن من تنفيذ الأمر المحدد بواسطة جهاز الفتح التلقائي ، انتظر حتى إغلاق الجهاز ثم حاول مجددًا.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
ar: اسم الملف غير سليم ، تأكد من أن اسم الملف لا يزيد عن 8 محارف متبوعًا بنقطة ثم الامتداد.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
ar: لا يمكن إضافة محرف خارج علامتي الاقتباس.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
ar: الجهاز المحدد غير مثبت على نظامك ، استخدم تبويب المحركات في لوحة التحكم لتثبيت الجهاز.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
ar: لا يمكن الوصول إلى الملف المحدد أو إلى جهاز MCI حاول تغيير المجلد أو إعادة تشغيل الحاسوب.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
ar: لا يمكن الوصول إلى الملف المحدد أو إلى جهاز MCI و ذلك لأن التطبيق لم يتمكن من تغيير المجلد.

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
ar: لا يمكن الوصول إلى الملف المحدد أو إلى جهاز MCI و ذلك لأن التطبيق لم يتمكن من تغيير المحرك.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
ar: حدد اسم الجهاز أو المحرك بما لا يتجاوز 79 محرفًا.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
ar: حدد اسم الجهاز أو المحرك بما لا يتجاوز 69 محرفًا.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
ar: يتطلب اﻷمر المدخل معاملًا يحدد المطلوب ، أضفه من فضلك.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ar: جميع اجهزة الموجات المتوافقة مع الصيغة الحالية مشغولة. انتظر حتى يتحرر أحدها ثم حاول مجددًا.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ar: لم يتمكن من ضبط جهاز الموجات الحالي للتشغيل لأنه قيد الاستعمال ، انتظر حتى يتحرر الجهاز ثم حاول مجددًا.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
ar: جميع اجهزة الموجات المتوافقة مع الصيغة الحالية مشغولة. انتظر حتى يتحرر أحدها ثم حاول مجددًا.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
ar: لم يتمكن من ضبط جهاز الموجات الحالي للتسجيل لأنه قيد الاستعمال ، انتظر حتى يتحرر الجهاز ثم حاول مجددًا.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
ar: يمكن استخدام أي جهاز تشغيل متوافق مص صيغة الموجات.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
ar: يمكن استخدام أي جهاز تسجيل متوافق مص صيغة الموجات.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ar: جهاز الموجة الموجود الذي يتمكن من التسجيل بهذه الصيغة غير مثبت ، استخدم تبويب المحركات لإعادة تثبيت تعريف محرك الموجات.the Drivers option to install the wave device.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
ar: الجهاز الذي تحاول التشغيل بواسطته ، لم يتمكن من قراءة صيغة الملف المحدد.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
ar: جهاز الموجة الموجود الذي يتمكن من التسجيل بهذه الصيغة غير مثبت ، استخدم تبويب المحركات لإعادة تثبيت تعريف محرك الموجات.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
ar: الجهاز الذي تحاول التسجيل منه لم يستطع ضبط صيغة الملف الحالية.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
ar: صيغة التوقيت في نقطة الاغنية وفي SMPTE متطابقة ، ولا يمكنك استخدامهما معًا.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
ar: جهاز المقطوعات المحدد ليس مثبتًا على نظامك ، استخدم تبويب المحركات في لوحة التحكم لتثبيت جهاز المقطوعات.

en: An error occurred with the specified port.
ar: حدث خطأ في المنفذ المحدد.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
ar: لا يمتلك النظام منفذ المقطوعات المحدد.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
ar: لا يملك هذا النظام جهازًا يقرأ المقطوعات ، استخدم خيارات المحركات في لوحة التحكم لتثبيت جهاز المقطوعات.

en: There is no display window.
ar: لا يوجد نافذة عرض.

en: Could not create or use window.
ar: لم يتمكن من إنشاء أو استخدام النافذة.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
ar: لم يتمكن من قراءة الملف المحدد ، تأكد من أن الملف موجود على القرص ، أو أن الاتصال لا يزال موجودًا.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
ar: لم يتمكن من الكتابة إلى الملف المحدد ، تأكد من امتلاكك للمساحة الكافية على القرص ، أو أن الاتصال لا يزال موجودًا.

en: Print to File
ar: اطبع إلى ملف

en: &Output File Name:
ar: &اسم ملف الإخراج:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
ar: ملف الإخراج موجود بالفعل ، إشعارك بالموافقة يعني الكتابة فوقه.

en: Unable to create the output file.
ar: غير قادر على إنشاء ملف الإخراج.

en: Success
ar: نجاح

en: Operations Error
ar: خطأ عملياتي

en: Protocol Error
ar: خطأ بروتوكولي

en: Time Limit Exceeded
ar: تم تجاوز الحدود الوقتية

en: Size Limit Exceeded
ar: تمت تجاوز حدود الحجم

en: Compare False
ar: لم تتحقق المقارنة

en: Compare True
ar: تحققت المقارنة

en: Authentication Method Not Supported
ar: نمط التحقق غير مدعوم

en: Strong Authentication Required
ar: تحقق قوي مطلوب

en: Referral (v2)
ar: دعوة (الجيل الثاني)

en: Referral
ar: دعوة

en: Administration Limit Exceeded
ar: تم تجاوز حدود الصلاحيات

en: Unavailable Critical Extension
ar: امتداد خطير غير متوفر

en: Confidentiality Required
ar: الموثوقية مطلوبة

en: No Such Attribute
ar: لا يشكل سمة

en: Undefined Type
ar: نوع غير معرف

en: Inappropriate Matching
ar: المطابقة غير ملائمة

en: Constraint Violation
ar: التنفيذ بالإكراه

en: Attribute Or Value Exists
ar: السمة أو القيمة موجودة

en: Invalid Syntax
ar: الصيغة غير سليمة

en: No Such Object
ar: لا يمثل عنصرًا

en: Alias Problem
ar: مشكلة بالاسم المستعار

en: Invalid DN Syntax
ar: صيغة DN غير سليمة

en: Is Leaf
ar: رقاقة

en: Alias Dereference Problem
ar: مشكلة بالاسم المستعار

en: Inappropriate Authentication
ar: التحقق غير ملائم

en: Invalid Credentials
ar: الاعتماديات غير سليمة

en: Insufficient Rights
ar: الحقوق غير متوفرة

en: Busy
ar: مشغول

en: Unavailable
ar: غير متوفر

en: Unwilling To Perform
ar: لا يبدو أنه يؤدي

en: Loop Detected
ar: حدثت الدوامة

en: Sort Control Missing
ar: تصنيف التحكم غير موجود

en: Index range error
ar: خطأ في مدى الفهرس

en: Naming Violation
ar: انتهاك في التسمية

en: Object Class Violation
ar: انتهاك في فئة العنصر

en: Not allowed on Non-leaf
ar: ليس مصرحًا ليكون غير رقيق

en: Not allowed on RDN
ar: ليس مصرحًا ليكون RDN

en: Already Exists
ar: موجود بالفعل

en: No Object Class Mods
ar: ليس وضع فئة عنصرية

en: Results Too Large
ar: النتائج كبيرة جدًا

en: Affects Multiple DSAs
ar: DSA متعددة

en: Server Down
ar: انهار الخادوم

en: Local Error
ar: خطأ محلي

en: Encoding Error
ar: خطأ في الترميز

en: Decoding Error
ar: خطأ في إلغاء الترميز

en: Timeout
ar: انتهى التوقيت

en: Auth Unknown
ar: التحقق غير معروف

en: Filter Error
ar: خطأ في التصفية

en: User Canceled
ar: ألغي المستخدم

en: Parameter Error
ar: خطأ في المعامل

en: No Memory
ar: لا توجد ذاكرة

en: Can't connect to the LDAP server
ar: لم يتمكن من الاتصال بخادوم LDAP

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
ar: العملية غير مدعومة بواسطة هذه الإصدار من بروتوكول LDAP

en: Specified control was not found in message
ar: المتحكم المحدد غير موجود في الرسالة

en: No result present in message
ar: لا توجد نتائج في الرسالة

en: More results returned
ar: رسائل أخرى عادت

en: Loop while handling referrals
ar: حدثت دوامة أثناء التقاط التحويلات

en: Referral hop limit exceeded
ar: تم تجاوز الحد الأقصى للتحويلات

en: Not Yet Implemented
ar: لم تنفذ بعد

en: %1: File Not Found
ar: %1: الملف غير موجود

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
ar: ATTRIB - يظهر او يعدل سمات الملفات.
    
    الصيغة:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    حيث:
    
    تضبط سمة.  +   
    تحذف سمة.  -   
    سمة القراءة فقط.  R   
    سمة الأرشفة.  A   
    سمة ملفات النظام.  S   
    سمة الإخفاء.  H   
      [القرص:][المسار][اسم الملف]
    حدد ملفًا أو ملفات للعمل.      
    مطابقة السمات لهذا المجلد و مجلداته الفرعية.  /S  
    تحسين الإجراءات مع المجلدات.  /D

en: Ana&log
ar: تما&ثلية

en: Digi&tal
ar: ر&قمية

en: &Font...
ar: ال&خط...

en: &Without Titlebar
ar: ب&دون شريط العنوان

en: &Seconds
ar: ثوان&ي

en: &Date
ar: ال&تاريخ

en: &Always on Top
ar: د&ومًا في المقدمة

en: &About Clock
ar: معلوماتٌ &حول ساعة واين

en: Clock
ar: ساعة واين

en: CLS clears the console screen.
ar: CLS يقوم بمسح شاشة الطرفية.

en: COPY <filename> copies a file.
ar: COPY <filename> يقوم بنسخ الملفات.

en: CTTY changes the input/output device.
ar: CTTY يقوم بتغيير جهاز الإدخال والإخراج.

en: DATE shows or changes the system date.
ar: DATE يقوم بإظهار أو تعديل التاريخ.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
ar: DEL <filename> يقوم بحذف ملف أو مجموعة ملفات.

en: DIR lists the contents of a directory.
ar: DIR يعرض قائمة بمحتويات المجلد الحالي.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
ar: ERASE <filename> يقوم بحذف ملف أو مجموعة ملفات.

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
ar: HELP <الامر>
    يقوم بعرض المساعدة لأمر معين ، وفي حال إطلاقه يقوم بعرض المساعدة الخاصة بسطر الأوامر.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
ar: IF يستخدم للتنفيذ الشرطي لأمر معين.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    في الصيغة الثانية يجب إحاطة كلًا من السلسلتين بعلامات الاقتباس
    عملية المقارنة حساسة من هذه الناحية.

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
ar: LABEL يستخدم لتمية قسم قرص معين.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    يتطلب الامر توكيدًا منك بعد اختيارك الاسم الجديد.
    يمكنك إظهار الاسم الحالي بالأمر VOL.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
ar: MD هي اختصار لـ MKDIR.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
ar: MKDIR <name> يحاول إنشاء مجلد فرعي.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
ar: REN هي اختصار لـ RENAME.

en: RENAME <filename> renames a file.
ar: RENAME <filename> لإعادة تسمية الملف.

en: TIME sets or shows the current system time.
ar: TIME لعرض أو ضبط توقيت النظام.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
ar: TITLE <string> لضبط عنوان نافذة سطر الأوامر.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
ar: VERIFY يستخدم لضبط أو مسح أو اختبار اشارة التحقق:
    
    VERIFY ON	وضع الإشارة.
    VERIFY OFF	مسح الإشارة.
    VERIFY		عرض الإشارة.
    
    إشارة التحقق لا تملك عملا في واين.

en: VER displays the version of cmd you are running.
ar: VER يظهر إصدارة سطر الأوامر الحالية.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
ar: VOL يظهر اسم القسم في القرص.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
ar: SETLOCAL نقل التغييرات البيئة المؤقلمة إلى ملف مخطوطة.
    
    التغييرات البيئية بعد SETLOCAL يتم حفظها في مخطوطة ثم
    يعاد استخدامها بعد ENDLOCAL أو بعد نهاية الملف الذي
    ياتي أولًا ، وفي هذه النقطة المتغيرات البيئية السابقة
    سيعاد تحميلها.

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
ar: POPD يقوم بتغيير المجلد الحالي إلى نظيره المحفوظ بواسطة PUSHD.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
ar: MORE يقوم بعرض المخرجات سواء من ملف أو من القنوات في صفحات.

en: Are you sure?
ar: هل أنت متاكد ؟

en: No open command associated with file type '%1'
ar: لا يوجد أمر مفتوح مقترن بنوع الملفات '%1'

en: Overwrite %1?
ar: الكتابة فوق %1 ؟

en: More...
ar: أكثر...

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
ar: الخط المعالج في المخطوطة يبدو مقطوعًا . استخدم:

en: Argument missing
ar: نقص في الإدخالات

en: Syntax error
ar: خطأ بنيوي

en: No help available for %1
ar: لا يوجد مساعدة في %1

en: Target to GOTO not found
ar: الهدف الذي ترغب في الذهاب إليه غير موجود

en: Current Date is %1
ar: التاريخ الحالي هو %1

en: Current Time is %1
ar: التوقيت الحالي هو %1

en: Enter new date:
ar: أدخل التاريخ الجديد:

en: Enter new time:
ar: أدخل التوقيت الجديد:

en: Environment variable %1 not defined
ar: متغير البيئة %1 غير معرف

en: Failed to open '%1'
ar: فشل فتح '%1'

en: Cannot call batch label outside of a batch script
ar: لم يتمكن من استدعاء هذا الاسم خارج المخطوطة

en: Delete %1?
ar: احذف %1 ؟

en: Echo is %1
ar: الصدى هو %1

en: Verify is %1
ar: التحقق هو %1

en: Verify must be ON or OFF
ar: تحقق حيث انها يجب ان تكون مشغلة أو مطفأة

en: Parameter error
ar: خطأ في المعامل

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
ar: الرقم التسلسلي للقسم هو %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
ar: اسم القسم ( 11 محرفًا ) أو أضغط مفتاح الإدخال لتركه فارغًا ؟

en: PATH not found
ar: المسار غير موجود

en: Press any key to continue...
ar: اضغط أي مفتاح للاستمرار...

en: Wine Command Prompt
ar: سطر أوامر واين

en: More?
ar: إضافي؟

en: The input line is too long.
ar: سطر الإدخال طويل جدًا.

en: Volume in drive %1!c! is %2
ar: القسم الموجود في المحرك %1!c! هو %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
ar: القسم الموجود في المحرك %1!c! لا يملك اسمًا.

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
ar: لا يمكن استكشاف '%1' كأمر داخلي أو خارجي و لا حتى مخطوطة.

en: Division by zero error.
ar: خطأ القسمة على الصفر.

en: Expected an operand.
ar: معمول متوقع.

en: Expected an operator.
ar: عامل متوقع.

en: Mismatch in parentheses.
ar: عدم تطابق في المعترضات .

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
ar: صيغة الرقم غير سليمة حيث أنها يمكن أن تكون عشرية (12),
     أو ست عشرية (0x34) أو ثماني (056).

en: Cursor size
ar: حجم المؤشر

en: &Small
ar: &صغير

en: &Medium
ar: م&توسط

en: &Large
ar: &كبير

en: Command history
ar: تأريخ الأوامر

en: Popup menu
ar: القائمة المنبثقة

en: &Control
ar: ت&حكم

en: S&hift
ar: &عالي

en: &Font
ar: ال&خط

en: &Color
ar: ال&لون

en: Configuration
ar: الت&هيئة

en: Buffer zone
ar: ركن التدفق

en: &Width:
ar: العر&ض:

en: &Height:
ar: ال&طول:

en: Window size
ar: حجم النافذة

en: W&idth:
ar: ال&عرض:

en: H&eight:
ar: الط&ول:

en: End of program
ar: نهائة البرنامج

en: &Close console
ar: أغلق الطرف&ية

en: Edition
ar: الإصدارة

en: &Edit
ar: &تحرير

en: Set &Defaults
ar: ضبط الافترا&ضيات

en: &Mark
ar: تعيي&ن

en: &Select all
ar: اخ&تر الكل

en: Sc&roll
ar: ت&مرير

en: S&earch
ar: ب&حث

en: Setup - Default settings
ar: الإعداد - الافتراضيات

en: Setup - Current settings
ar: الإعداد - الحاليّات

en: Configuration error
ar: خطأ في التهيئة

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
ar: عرض كل محرف %1!u! بكسل وطوله %2!u! بكسل

en: This is a test
ar: هذا فحص  فقط

en: DirectX Diagnostic Tool
ar: أداة تشخيص ديركت اكس

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
ar: الاستخدام: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]

en: Wine Explorer
ar: مستعرض واين

en: &Run...
ar: ش&غل...

en: Usage: hostname
ar: الاستخدام: hostname

en: Error: Invalid option '%c'.
ar: خطأ: خيار عير سليم '%c'.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
ar: خطأ: إعداد اسم المزود غير متاح في أداة اسم المزود هذه.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
ar: الاستخدام: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
ar: خطأ: معاملات سطر الأوامر خاطئة أو غير معروفة

en: %1 adapter %2
ar: %1 المحول %2

en: Ethernet
ar: شبكة محلية

en: Connection-specific DNS suffix
ar: لاحقة اتصال DNS مخصصة

en: IPv4 address
ar: عنوان IP الجيل الرابع

en: Hostname
ar: اسم المزود

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Broadcast
ar: إذاعة

en: Peer-to-peer
ar: شخص لشخص

en: Mixed
ar: مختلط

en: Hybrid
ar: هجين

en: IP routing enabled
ar: تفعيل توزيع الـ IP

en: Physical address
ar: العنوان الفيزيائي

en: DHCP enabled
ar: DHCP مغعل

en: Default gateway
ar: البوابة الافتراضية

en: IPv6 address
ar: عنوان IP الجيل السادس

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
ar: صيغة الأمر هي:
    
    NET command [arguments]
        -أو-
    NET command /HELP
    
    حيث 'command' هي واحدة من HELP, START, STOP or USE.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
ar: صيغة الأمر هي:
    
    NET START [الخدمة]
    
    صحيح أن عرض قائمة الخدمات مهمل حاليًا ، لكن القيمة 'الخدمة' يجب أن تحدد خدمة لتشغيلها.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
ar: صيغة الأمر هي:
    
    NET STOP الخدمة
    
    حيث أن 'الخدمة' هي اسم الخدمة التي ترغب بإيقافها.

en: Stopping dependent service: %1
ar: جاري إيقاف الخدمة المعتمدة : %1

en: Could not stop service %1
ar: لم يتمكن من إيقاف الخدمة %1

en: Could not get handle to service control manager.
ar: لم يتمكن من التقاط مدير التحكم بالخدمات.

en: Could not get handle to service.
ar: لم يتمكن من التقاط الخدمة.

en: The %1 service is starting.
ar: يجري تشغيل الخدمة %1 .

en: The %1 service was started successfully.
ar: تم تشغيل الخدمة %1 بنجاح.

en: The %1 service failed to start.
ar: فشل تشغيل الخدمة %1 .

en: The %1 service is stopping.
ar: يجري إيقاف الخدمة %1 .

en: The %1 service was stopped successfully.
ar: تم إيقاف الخدمة %1 بنجاح.

en: The %1 service failed to stop.
ar: فشل إيقاف الخدمة %1 .

en: There are no entries in the list.
ar: لا يوجد مدخلات قي القائمة .

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
ar: 
    الحالة  محلي   بعيد
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
ar: ــ %1      %2      %3      المصادر المفتوحة: %4!u!

en: Paused
ar: متوقف

en: Disconnected
ar: مفصول

en: A network error occurred
ar: حدث خطأ في الشبكة

en: Connection is being made
ar: يجري إنشاء الاتصال

en: Reconnecting
ar: إعادة الاتصال

en: The following services are running:
ar: يجري تشغيل الخدمات التالية:

en: Active Connections
ar: الاتصالات النشطة

en: Proto
ar: الأصل

en: Local Address
ar: العنوان المحلي

en: Foreign Address
ar: العنوان الغريب

en: State
ar: الحالة

en: Interface Statistics
ar: إحصائيات الواجهة

en: Sent
ar: المرسل

en: Received
ar: المستقبل

en: Bytes
ar: بايت

en: Unicast packets
ar: الحزم المبثوثة

en: Non-unicast packets
ar: الحزم غير المبثوثة

en: Discards
ar: المتجاهل

en: Errors
ar: الاخطاء

en: Unknown protocols
ar: البروتوكولات غير المعروفة

en: TCP Statistics for IPv4
ar: إحصائيات TCP للجيل الرابع من IP

en: Active Opens
ar: الفتحات النشطة

en: Passive Opens
ar: فتحات العبور

en: Failed Connection Attempts
ar: فشلت محاولات الاتصال

en: Reset Connections
ar: إعادة الاتصالات

en: Current Connections
ar: الاتصالات الحالية

en: Segments Received
ar: الجزئيات المستقبلة

en: Segments Sent
ar: الجزئيات المرسلة

en: Segments Retransmitted
ar: الجزئيات المعاد نقلها

en: UDP Statistics for IPv4
ar: إحصائيات UDP للجيل الرابع من IP

en: Datagrams Received
ar: مخططات البيانات المستقبلة

en: No Ports
ar: لا منافذ

en: Receive Errors
ar: أخطاء الاستقبال

en: Datagrams Sent
ar: مخططات البيانات المرسلة

en: &New	Ctrl+N
ar: &جديد	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
ar: ا&فتح...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
ar: ا&حفظ	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
ar: ا&طبع...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
ar: إ&عداد الصفحة...

en: P&rinter Setup...
ar: إعداد الطاب&عة...

en: &Undo	Ctrl+Z
ar: &تراجع	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
ar: &قص	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ar: ا&نسخ	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ar: ا&لصق	Ctrl+V

en: &Delete	Del
ar: اح&ذف	Del

en: Select &all	Ctrl+A
ar: اختر ال&كل	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
ar: ال&وقت/التاريخ	F5

en: &Wrap long lines
ar: ا&كسر السطور الطويلة

en: &Search...	Ctrl+F
ar: اب&حث...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
ar: ابحث عن ال&تالي	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
ar: ا&ستبدل...	Ctrl+H

en: &Status Bar
ar: ش&ريط الحالة

en: &Contents	F1
ar: الم&حتويات	F1

en: &About Notepad
ar: &معلومات حول المفكرة

en: Page Setup
ar: إعداد الصفحة

en: &Header:
ar: الت&رويسة:

en: &Footer:
ar: ال&تذييل:

en: Margins (millimeters)
ar: الحواف ( مليميتر )

en: &Left:
ar: ال&يسار:

en: &Top:
ar: الأ&على:

en: Encoding:
ar: الترميز:

en: Page &p
ar: صفحة &p

en: Notepad
ar: المفكرة

en: ERROR
ar: خطأ

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Text files (*.txt)
ar: ملفات النصوص (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
ar: الملف '%s' غير موجود.
    
    أتريد إنشاء ملف جديد؟

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
ar: حدثت تغييرات على الملف '%s'.
    
    أتريد حفظ التغييرات؟

en: '%s' could not be found.
ar: تعذّر إيجاد '%s'.

en: Unicode (UTF-16)
ar: يونيكود (UTF-16)

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
ar: يونيكود (UTF-16 Big Endian)

en: Unicode (UTF-8)
ar: يونيكود (UTF-16)

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
ar: %1
    يحتوي الملف على محارف يونيكود غير مدعومة بالترميز
     %2 و الذي ترغب باستعماله ، بالتالي سيتم خسارتها.
    للحفاظ على هذه المحارف ، ألغ عملية الحفظ ثم اختر
    مجموعة محارف يونيكود أخرى من قائمة الترميزات.
    هل ترغب بالمتابعة ؟

en: &Bind to file...
ar: ا&ربط إلى ملف...

en: &View TypeLib...
ar: ا&عرض مكتبة النوع...

en: &System Configuration
ar: اعدادات ال&نظام

en: &Run the Registry Editor
ar: ت&شغيل محرر السجل

en: &CoCreateInstance Flag
ar: علامات ن&صفية الإنشاء

en: &In-process server
ar: خادوم الع&مليات القادمة

en: In-process &handler
ar: &لاقط العمليات القادمة

en: &Local server
ar: الخاد&وم المحلي

en: &Remote server
ar: الخادوم الب&عيد

en: View &Type information
ar: ع&رض معلومات النوع

en: Create &Instance
ar: إنشاء مر&حلة

en: Create Instance &On...
ar: إنشاء مرحل&ة في...

en: &Release Instance
ar: م&رحلة الإصدار

en: Copy C&LSID to clipboard
ar: انسخ &CLSID إلى الحافظة

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
ar: انسخ عنصر &HTML إلى الحافظة

en: &Expert mode
ar: وضع الخبراء

en: &Hidden component categories
ar: تصن&يف المحتويات المخفية

en: &Toolbar
ar: &شريط الأدوات

en: &Refresh	F5
ar: &تحديث	F5

en: &About OleView
ar: &معلومات حول عارض العناصر

en: &Save as...
ar: احفظ &ك‍...

en: &Group by type kind
ar: تجميع &حسب النوع

en: Connect to another machine
ar: اتّصل بآلة أخرى

en: &Machine name:
ar: ا&سم الآلة:

en: System Configuration
ar: إعدادات النظام

en: System Settings
ar: إعدادات النظام

en: &Enable Distributed COM
ar: تف&عيل توزيع COM

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
ar: تفعيل الاتصالات البع&يدة (وندوز95 فقط)

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
ar: تطبق هذه الإعدادات تغييراتها عل قيم السجل فقط.
    ولا تؤثر على أداء واين.

en: Default Interface Viewer
ar: عارض الواجهة الافتراضي

en: Interface
ar: الواجهة

en: &View Type Info
ar: ع&رض معلومات النوع

en: IPersist Interface Viewer
ar: عارض الواجهة الحالي

en: Class Name:
ar: اسم الفئة:

en: CLSID:
ar: معرف الفئة:

en: IPersistStream Interface Viewer
ar: عارض تدفق الواجهة الحالي

en: OleView
ar: عارض العناصر

en: ITypeLib viewer
ar: عارض مكتبة النوع

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
ar: عارض العناصر OLE/COM

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
ar: ملفات مكتبات النوع (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: Bind to file via a File Moniker
ar: اربط إلى ملف باستخدام مونيكر الملفات

en: Open a TypeLib file and view the contents
ar: افتح مكتبة النوع و اعرض محتوياتها

en: Change machine wide Distributed COM settings
ar: غيّر الآلة مع إعدادات توزيع COM العريض

en: Run the Wine registry editor
ar: شغل محرر سجل واين

en: Quit the application. Prompts to save changes
ar: اخرج من التطبيق . أكد حفظ التغييرات

en: Create an instance of the selected object
ar: أنشئ مرحلة للعنصر المختار

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
ar: أنشئ مرحلة للعنصر المختار على جهاز محدد

en: Release the currently selected object instance
ar: أطلق مرحلة العنصر الحالي المختار

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
ar: انسخ GUID الخاص بالعنصر المختار إلى الحافظة

en: Display the viewer for the selected item
ar: أظهر عارض العنصر المختار

en: Toggle between expert and novice display mode
ar: التنقل بين نمطي الخبير و المبتدئ

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
ar: التنقل في عرض تصنيف المكونات المراد عرضها

en: Show or hide the toolbar
ar: أظهر أو أخف شريط الأدوات

en: Show or hide the status bar
ar: أظهر أو أخف شريط الحالة

en: Refresh all lists
ar: حدث كل القوائم

en: Display program information, version number and copyright
ar: اعرض معلومات البرنامج و رقم اصداره و حقوقه

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
ar: اسأل عن العملية الواردة للخادوم عند طلب CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
ar: اسأل عن لاقط العملية الواردة للخادوم عند طلب CoGetClassObject

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
ar: اسأل عن الخادوم المحلي عند طلب CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
ar: اسأل عن الخادوم البعيد عند طلب CoGetClassObject

en: ObjectClasses
ar: فئات العناصر

en: Grouped by Component Category
ar: مجمعة حسب تصنيف المكون

en: OLE 1.0 Objects
ar: عناصر OLE 1.0

en: COM Library Objects
ar: عناصر مكتبات COM

en: All Objects
ar: جميع العناصر

en: Application IDs
ar: معرفات التطبيق

en: Type Libraries
ar: مكتبات النوع

en: ver.
ar: الإصدار.

en: Interfaces
ar: الواجهات

en: Registry
ar: السجل

en: Implementation
ar: التنفيذ

en: Activation
ar: التفعيل

en: CoGetClassObject failed.
ar: فشل CoGetClassObject .

en: Unknown error
ar: خطأ غير معلوم

en: bytes
ar: بايتات

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
ar: تحميل مكتبة النوع ( %1 ) فشل ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
ar: الواجهات الموروثة

en: Save as an .IDL or .H file
ar: حفظ كملف .IDL أو .H

en: Close window
ar: أغلق النافذة

en: Group typeinfos by kind
ar: تجميع معلومات النوع حسب الصنف

en: &New...
ar: &جديد...

en: O&pen	Enter
ar: ا&فتح	Enter

en: &Move...	F7
ar: ا&نقل...	F7

en: &Copy...	F8
ar: ان&سخ...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
ar: ال&خصائص	Alt+Enter

en: &Execute...
ar: تشغ&يل...

en: E&xit Windows
ar: أنه النوا&فذ

en: &Options
ar: الخي&ارات

en: &Arrange automatically
ar: التن&ظيم تلقائيًا

en: &Minimize on run
ar: الت&صغير عند التشغيل

en: &Save settings on exit
ar: اح&فظ الإعدادات عند الخروج

en: &Windows
ar: الن&وافذ

en: &Overlapped	Shift+F5
ar: &فوق بعض	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
ar: ب&تجاور	Shift+F4

en: &Arrange Icons
ar: ت&نظيم الرموز

en: &About Program Manager
ar: معلوماتٌ &حول مدير البرنامج

en: Program &group
ar: مجموعة البرن&امج

en: &Program
ar: ال&برنامج

en: Move Program
ar: نقل البرنامج

en: Move program:
ar: ن&قل البرنامج:

en: From group:
ar: من ال&مجموعة:

en: &To group:
ar: إل&ى المجموعة:

en: Copy Program
ar: برنامج النسخ

en: Copy program:
ar: برنامج النسخ:

en: Program Group Attributes
ar: سمات مجموعة البرنامج

en: &Group file:
ar: ملف المجموع&ة:

en: Program Attributes
ar: سمات البرنامج

en: &Command line:
ar: س&طر الأوامر:

en: &Working directory:
ar: مجل&د العمل:

en: &Key combination:
ar: ت&وافقية المفتاح:

en: &Minimize at launch
ar: الت&صغير عند التشغيل

en: Change &icon...
ar: تغيير ا&لرمز...

en: Change Icon
ar: تغيير الرمز

en: &Filename:
ar: اسم الم&لف:

en: Current &icon:
ar: الرم&ز الحالي:

en: Execute Program
ar: برنامج التنفيذ

en: Program Manager
ar: مدير البرنامج

en: WARNING
ar: تحذير

en: Information
ar: معلومات

en: Delete group `%s'?
ar: حذف المجموعة `%s' ؟

en: Delete program `%s'?
ar: حذف البرنامج `%s' ؟

en: Not implemented
ar: لم تنفّذ

en: Error reading `%s'.
ar: خطأ في قراءة `%s'.

en: Error writing `%s'.
ar: خطأ في كتابة `%s'.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
ar: لم نتمكن من فتح مجموعة الملفات `%s' .
    هل ترغب بالمحاولة مجددًا ؟

en: Help not available.
ar: المساعدة غير متاحة.

en: Unknown feature in %s
ar: خاصية غير معلومة %s

en: File `%s' exists. Not overwritten.
ar: الملف `%s' موجود بالفعل ، لم تتم الكتابة فوقه .

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
ar: حفظ المجموع كـ `%s لحماية الملفات الأصلية من الكتابة فوقها.

en: Libraries (*.dll)
ar: المكتبات (*.dll)

en: Icon files
ar: ملفات الرموز

en: Icons (*.ico)
ar: الرموز (*.ico)

en: (Default)
ar: (الافتراضي)

en: (value not set)
ar: (القيمة غير مضبوطة)

en: &Registry
ar: ال&سجل

en: &Import Registry File...
ar: است&يراد ملف تسجيلي...

en: &Export Registry File...
ar: ت&صدير ملف تسجيلي...

en: &Key
ar: الم&فتاح

en: &String Value
ar: القيم&ة المتسلسلة

en: &Binary Value
ar: القيمة ال&ثنائية

en: &DWORD Value
ar: قيمة &DWORD

en: &Multi-String Value
ar: القيمة متع&ددة السلاسل

en: &Expandable String Value
ar: القيمة المتسلسلة القا&بلة للمد

en: &Rename	F2
ar: &إعادة التسمية	F2

en: &Copy Key Name
ar: &نسخ اسم المفتاح

en: &Find...	Ctrl+F
ar: &ابحث...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
ar: اب&حث عن التالي	F3

en: Status &Bar
ar: ش&ريط الحالة

en: Sp&lit
ar: تق&سيم

en: &Remove Favorite...
ar: إ&زالة المفضلة...

en: &About Registry Editor
ar: معلومات حول محرر السجل

en: Export registry
ar: تصدير السجل

en: S&elected branch:
ar: الف&رع المختار:

en: Find:
ar: ابحث:

en: Find in:
ar: ابحث في:

en: Keys
ar: المفاتيح

en: Value names
ar: أسماء القيمة

en: Value content
ar: محتوى القيمة

en: Whole string only
ar: التسلسلية فقط

en: Add Favorite
ar: أضف تفضيلًا

en: Name:
ar: الاسم:

en: Remove Favorite
ar: أزل التفضيل

en: Edit String
ar: تحرير السلسلة

en: Value name:
ar: اسم القيمة:

en: Value data:
ar: بيانات القيمة:

en: Edit DWORD
ar: تحرير DWORD

en: Base
ar: أساسي

en: Hexadecimal
ar: ست عشري

en: Decimal
ar: عشري

en: Edit Binary
ar: التحرير الثنائي

en: Edit Multi-String
ar: تحرير السلاسل المتعددة

en: Contains commands for working with the whole registry
ar: يحتوي على أوامر تعمل على كل السجل

en: Contains commands for editing values or keys
ar: يحتوي على أوامر لتحرير القيم أو المفاتيح

en: Contains commands for customizing the registry window
ar: يحتوي على أوامر لتخصيص نافذة السجل

en: Contains commands for accessing frequently used keys
ar: يحتوي على أوامر للولوج الترددي على المفاتيح المستعملة

en: Contains commands for creating new keys or values
ar: يحتوي على أوامر لإنشاء المفاتيح و القيم الجديدة

en: Data
ar: البيانات

en: Registry Editor
ar: محرر السجل

en: Import Registry File
ar: استيراد ملف تسجيلي

en: Export Registry File
ar: تصدير ملف تسجيلي

en: Registry files (*.reg)
ar: الملفات التسجيلية (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
ar: الملفات التسجيلية من الجيل الرابع win9x/nt4

en: (cannot display value)
ar: (القيمة غير قابلة للعرض)

en: (unknown %d)
ar: (%d غير معروف)

en: Adds keys to the favorites list
ar: أضف المفاتيح لقائمة المفضلة

en: Removes keys from the favorites list
ar: إزالة المفاتيح من قائمة المفضلة

en: Shows or hides the status bar
ar: إظهار أو إخفاء شريط الحالة

en: Refreshes the window
ar: تحديث النافذة

en: Deletes the selection
ar: حذف المحدد

en: Renames the selection
ar: إعادة تسمية المحدد

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
ar: نسخ اسم المفتاح المحدد إلى الحافظة

en: Finds a text string in a key, value or data
ar: العثور على سلسلة نصية ضمن المفتاح أو القيمة أو البيانات

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
ar: البحث عن التطابق التالي للنص المعرف بعملية البحث السابقة

en: Modifies the value's data
ar: تعديل بيانات القيم

en: Adds a new key
ar: أضف مفتاحًا جديدًا

en: Adds a new string value
ar: أضف قيمة تسلسلية جديدة

en: Adds a new binary value
ar: أضف قيمة ثنائية جديدة

en: Imports a text file into the registry
ar: استيراد ملف نصي إلى السجل

en: Exports all or part of the registry to a text file
ar: تصدير جزء أو جميع أجزاء السجل إلى ملف نصي

en: Prints all or part of the registry
ar: طباعة جزء أو جميع أجزاء السجل

en: Displays program information, version number and copyright
ar: عرض معلومات البرنامج و رقم إصداره و حقوقه

en: Confirm Value Delete
ar: تاكيد حذف القيمة

en: Are you sure you want to delete these values?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذه القيم ؟

en: New Key #%d
ar: مفتاح جديد #%d

en: New Value #%d
ar: قيمة جديدة #%d

en: Adds a new multi-string value
ar: إضافة قيمة جديدة متعددة السلاسل

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
ar: لم يتمكن التطبيق من العمل ، أو أنه لا يوجد اقتران مع هذا النوعمن الملفات.
    فشل التطبيق

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
ar: لم يتمكن من ترجمة دليل يونكس المعطى إلى دليل دوس.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
ar: الاستخدام: taskkill [/?] [/f] [/im الاسم | /pid المعرف]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
ar: خطأ : الخيار خاطئ أو غير سليم.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
ar: خطأ : المعامل غير سليم.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
ar: خطأ : يجب تعريف اسم أو معرف العملية.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
ar: خطأ : يتطلب الخيار %1 معاملات أخرى .

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
ar: خطأ : الخيارات /im و /pid ذات طبيعة تبادلية.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
ar: رسالة الإغلاق أرسلت إلى مستوى عال من مهام وندوز و معرفها %1!u!.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
ar: العملية ذات الرقم %1!u! أغلقت بالإكراه.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
ar: العملية "%1" مع العملية %2!u! أغلقت بالإكراه.

en: Error: Could not find process "%1".
ar: خطأ : لم يتم العثور على العملية "%1".

en: Error: Unable to enumerate the process list.
ar: خطأ : غير قادر على إعداد قائمة العمليات .

en: Error: Unable to terminate process "%1".
ar: خطأ : غير قادر على إنهاء العملية "%1".

en: Error: Process self-termination is not permitted.
ar: خطأ : الإنهاء الذاتي للعملية غير مصرح به.

en: Image Name
ar: اسم الصورة

en: PID
ar: معرف العملية

en: Mem Usage
ar: استخدام الذاكرة

en: &New Task (Run...)
ar: م&همة جديدة (تشغيل)...

en: E&xit Task Manager
ar: ال&خروج من مدير المهام

en: &Minimize On Use
ar: الت&صغير أثناء العمل

en: &Hide When Minimized
ar: الإ&خفاء أثناء التصغير

en: &Show 16-bit tasks
ar: إ&ظهار مهام 16 بت

en: &Refresh Now
ar: الت&حديث الآن

en: &Update Speed
ar: سرعة التحدي&ث

en: &High
ar: عا&لية

en: &Normal
ar: عا&دية

en: &Low
ar: منخف&ضة

en: &Paused
ar: متو&قفة

en: &Select Columns...
ar: ا&ختر أعمدة...

en: &CPU History
ar: تأر&يخ المعالج

en: &One Graph, All CPUs
ar: مخط&ط واحد لجميع المعالجات

en: One Graph &Per CPU
ar: مخطط ل&كل معالج

en: &Show Kernel Times
ar: إظ&هار أزمنة النواة

en: Tile &Horizontally
ar: الصف أفقيً&ا

en: Tile &Vertically
ar: ال&صف عموديًا

en: &Minimize
ar: تص&غير

en: &Cascade
ar: تتال&ي

en: &Bring To Front
ar: &جلب إلى المقدمة

en: &About Task Manager
ar: معلومات حول مدير الم&هام

en: &Switch To
ar: الت&حويل إلى

en: &End Task
ar: إنها&ء المهمة

en: &Go To Process
ar: ال&ذهاب إلى العملية

en: &End Process
ar: &إنهاء العملية

en: End Process &Tree
ar: إنهاء ش&جرة العمليات

en: &Debug
ar: أ&صلح

en: Set &Priority
ar: ضبط الأ&ولوية

en: &Realtime
ar: الو&قت الحقيقي

en: &Above Normal
ar: فوق ال&عادي

en: &Below Normal
ar: أقل من العا&دي

en: Set &Affinity...
ar: ضبط الجا&ذبية...

en: Edit Debug &Channels...
ar: تحرير ق&نوات الإصلاح...

en: Task Manager
ar: مدير المهام

en: &New Task...
ar: &مهمة جديدة...

en: &Show processes from all users
ar: إظها&ر عمليات جميع المستخدمين

en: CPU usage
ar: استخدام المعالج

en: Mem usage
ar: استخدام الذاكرة

en: Totals
ar: الإحصائيات

en: Commit charge (K)
ar: الشحن (ك)

en: Physical memory (K)
ar: الذاكرة الفعلية (ك)

en: Kernel memory (K)
ar: ذاكرة النواة (ك)

en: Handles
ar: اللواقط

en: Threads
ar: المواد

en: Processes
ar: العمليات

en: Total
ar: المجموع

en: Limit
ar: النهاية

en: Peak
ar: الذروة

en: System Cache
ar: مخبئيات النظام

en: Paged
ar: على القرص

en: Nonpaged
ar: ليست على القرص

en: CPU usage history
ar: تأريخ استخدام المعالج

en: Memory usage history
ar: تأريخ استخدام الذاكرة

en: Debug Channels
ar: قنوات الإصلاح

en: Processor Affinity
ar: جاذبية المعالج

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
ar: إعدادات جاذبية المعالج هي التي تتيح للمعالجات المتعددة لتشغيل التطبيقات.

en: CPU 0
ar: المعالج 0

en: CPU 1
ar: المعالج 1

en: CPU 2
ar: المعالج 2

en: CPU 3
ar: المعالج 3

en: CPU 4
ar: المعالج 4

en: CPU 5
ar: المعالج 5

en: CPU 6
ar: المعالج 6

en: CPU 7
ar: المعالج 7

en: CPU 8
ar: المعالج 8

en: CPU 9
ar: المعالج 9

en: CPU 10
ar: المعالج 10

en: CPU 11
ar: المعالج 11

en: CPU 12
ar: المعالج 12

en: CPU 13
ar: المعالج 13

en: CPU 14
ar: المعالج 14

en: CPU 15
ar: المعالج 15

en: CPU 16
ar: المعالج 16

en: CPU 17
ar: المعالج 17

en: CPU 18
ar: المعالج 18

en: CPU 19
ar: المعالج 19

en: CPU 20
ar: المعالج 20

en: CPU 21
ar: المعالج 21

en: CPU 22
ar: المعالج 22

en: CPU 23
ar: المعالج 23

en: CPU 24
ar: المعالج 24

en: CPU 25
ar: المعالج 25

en: CPU 26
ar: المعالج 26

en: CPU 27
ar: المعالج 27

en: CPU 28
ar: المعالج 28

en: CPU 29
ar: المعالج 29

en: CPU 30
ar: المعالج 30

en: CPU 31
ar: المعالج 31

en: Select Columns
ar: اختر الأعمدة

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
ar: اختر الاعمدة التي يجب أن تظهر في صفحة العمليات في مدير المهام.

en: &Image Name
ar: ا&سم الصورة

en: &PID (Process Identifier)
ar: معرف الع&ملية

en: &CPU Usage
ar: است&خدام المعالج

en: CPU Tim&e
ar: زم&ن المعالج

en: &Memory Usage
ar: استخدام ال&ذاكرة

en: Memory Usage &Delta
ar: استخ&دام الذاكرة الرباعي

en: Pea&k Memory Usage
ar: &ذروة استخدام الذاكرة

en: Page &Faults
ar: نوا&قص الصفحة

en: &USER Objects
ar: عناصر المس&تخدم

en: I/O Reads
ar: القراءات الثنا&ئية

en: I/O Read Bytes
ar: بايتات القرا&ءة الثنائية

en: &Session ID
ar: مع&رف الجلسة

en: User &Name
ar: اس&م المستخدم

en: Page F&aults Delta
ar: نواقص الصف&حة الرباعية

en: &Virtual Memory Size
ar: &حجم الذاكرة الافتراضية

en: Pa&ged Pool
ar: الم&صفحات

en: N&on-paged Pool
ar: غي&ر المصفحات

en: Base P&riority
ar: الأو&لوية الاساسية

en: &Handle Count
ar: رقم اللاق&ط

en: &Thread Count
ar: ر&قم المادة

en: GDI Objects
ar: عناصر GDI

en: I/O Writes
ar: الكتابات الثنائية

en: I/O Write Bytes
ar: بايتات الكتابة الثنائية

en: I/O Other
ar: الثنائيات الأخرى

en: I/O Other Bytes
ar: بايتات الثنائيات الأخرى

en: Create New Task
ar: أنشئ مهمة جديدة

en: Runs a new program
ar: تشغيل برنامج جديد

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
ar: مدير المهام سيبقى في مقدمة برامج وندوز الأخرى ما لم يتم تصغيره

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
ar: مدير المهام تم تصغيره بعد إتمام عملية الاستبدال

en: Hide the Task Manager when it is minimized
ar: أخف مدير المهام عند التصغير

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
ar: إجبار مدير المهام على التحديث الآن مع تجاهل إعدادات سرعة التحديث

en: Displays tasks by using large icons
ar: عرض المهام باستخدام رموز كبيرة

en: Displays tasks by using small icons
ar: عرض المهام باستخدام رموز صغيرة

en: Displays information about each task
ar: عرض معلومات عن كل مهمة

en: Updates the display twice per second
ar: تحديث العرض مرتين بالثانية

en: Updates the display every two seconds
ar: تحديث العرض كل ثانيتين

en: Updates the display every four seconds
ar: تحديث العرض كل أربع ثواني

en: Does not automatically update
ar: لا تحدث تلقائيًا

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
ar: صف النوافذ أفقيًا على سطح المكتب

en: Tiles the windows vertically on the desktop
ar: صف النوافذ عموديًا على سطح المكتب

en: Minimizes the windows
ar: تصغير النوافذ

en: Maximizes the windows
ar: تكبير النوافذ

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
ar: تتالي النوافذ على سطح المكتب

en: Brings the window front, but does not switch to it
ar: أحضر النافذ للمقدمة بدون تفعيل

en: Displays Task Manager help topics
ar: إظهار نصائح المساعدة لمدير المهام

en: Displays program information, version number, and copyright
ar: عرض معلومات البرنامج وإصداره بالإضافة إلى حقوقه

en: Exits the Task Manager application
ar: اخرج من تطبيق مدير المهام

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
ar: إظهار المهام 16 بت المرتبطة بـ ntvdm.exe

en: Select which columns will be visible on the Process page
ar: اختر الأعمدة الظاهرة في صفحة العمليات

en: Displays kernel time in the performance graphs
ar: أظهر زمن النواة في المخططات النوعية

en: A single history graph shows total CPU usage
ar: عرض استخدام المعالج بمخطط تأريخ فردي

en: Each CPU has its own history graph
ar: مخطط تأريخ لكل معالج

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
ar: التركيز على المهمة من خلال إحضارها إلى المقدمة

en: Tells the selected tasks to close
ar: أصدر أمر الإغلاق للمهمات المفتوحة

en: Switches the focus to the process of the selected task
ar: التركيز على عمل المهمة المحددة

en: Restores the Task Manager from its hidden state
ar: استعادة مدير المهام من الحالة المخفية

en: Removes the process from the system
ar: أزل العملية من النظام

en: Removes this process and all descendants from the system
ar: أزل العملية و متعلقاتها من النظام

en: Attaches the debugger to this process
ar: إرفاق المصلح لهذه العملية

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
ar: التصريح لمعالجات محددة للتشغيل

en: Sets process to the REALTIME priority class
ar: ضبط العملية إلى أولوية الوقت الحقيقي

en: Sets process to the HIGH priority class
ar: ضبط العملية إلى الأولوية العالية

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
ar: ضبط العملية إلى الأولوية فوق الطبيعية

en: Sets process to the NORMAL priority class
ar: ضبط العملية إلى الأولوية الطبيعية

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
ar: ضبط العملية إلى الأولوية تحت الطبيعية

en: Sets process to the LOW priority class
ar: ضبط العملية إلى الأولوية المنخفضة

en: Controls Debug Channels
ar: التحكم بقنوات الإصلاح

en: Performance
ar: الأداء

en: CPU Usage: %3d%%
ar: استخدام المعالج : %3d%%

en: Processes: %d
ar: العمليات : %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
ar: استخدام الذاكرة :  %1!u!كب / %2!u!كب

en: CPU
ar: المعالج

en: CPU Time
ar: زمن المعالج

en: Mem Delta
ar: الذاكرة الرباعية

en: Peak Mem Usage
ar: ذروة استخدام الذاكرة

en: Page Faults
ar: أخطاء ملف الصفحة

en: USER Objects
ar: عناصر المستخدم

en: Session ID
ar: معرف الجلسة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: PF Delta
ar: ملف الصفحة الرباعي

en: VM Size
ar: حجم الذاكرة الافتراضية

en: Paged Pool
ar: المصفحات

en: NP Pool
ar: غير المصفحات

en: Base Pri
ar: الأولوية الأساسية

en: Task Manager Warning
ar: تحذير مدير المهام

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
ar: تحذير: تغيير الأولوية قد يتأتى بنتائج غير مأمولة
    بما يتضمن عدم استقرار النظام .
    هل أنت متأكد من رغبتك في نغيير أولوية هذه المهمة ؟

en: Unable to Change Priority
ar: غير قادر على تغيير الأولوية

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
ar: تحذير: إنهاء العملية قد يتأتى بنتائج غير مأمولة
    بما يتضمن خسارة البيانات و عدم استقرار النظام ، لن
    تتمكن العمليات من حفظ حالتها أو بياناتاها الموجودة
    حاليًا ، هل أنت متأكد من رغبتك في إنهاء هذه المهمة ؟

en: Unable to Terminate Process
ar: غير قادر على إنهاء العملية

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
ar: تحذير: إصلاح هذه العملية قد يخسرك بعض البيانات.
    هل أنت متأكد من رغبتك بإرفاق المصلح ؟

en: Unable to Debug Process
ar: غير قادر على إصلاح العملية

en: The process must have affinity with at least one processor
ar: يجب أن تمتلك العملية الجاذبية لمعالج واحد على الاقل

en: Invalid Option
ar: خيار غير سليم

en: Unable to Access or Set Process Affinity
ar: غير قادر على الولوج أو الضبط لجاذبية العملية

en: System Idle Process
ar: عملية خمول النظام

en: Not Responding
ar: لا يستجيب

en: Running
ar: قيد التشغيل

en: Task
ar: المهمة

en: Wine Application Uninstaller
ar: مزيل التطبيقات من واين

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
ar: فشل تطبيق أمر الإزالة '%s' قد تكون أداة الإزالة غير موجودة أو أن البرنامج حذف بطريقة أخرى.
    هل ترغب بإزالة هذا الخيار من السجل ؟

en: &Pan
ar: الوج&ه

en: &Scale to Window
ar: القيا&س للنافذة

en: &Left
ar: ال&يسار

en: &Right
ar: الي&مين

en: Regular Metafile Viewer
ar: عارض طبيعي لملفات الميتا

en: Waiting for Program
ar: يجري انتظار برنامج

en: Terminate Process
ar: انهاء العمليات

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
ar: تجري الآن محاكاة تسجيل الخروج أو إيقاف التشغيل ، لكن هذا البرنامج لا يستجيب.
    
    إنهاء البرنامج بهذه الطريقة يؤدي إلى خسارة البيانات غير المحفوظة.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
ar: يجري تحديث إعدادات واين في %s ، يرجى الانتظار...

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
ar: هذا البرنامج مجاني ، بإمكانك توزيعه بصورته الأصليّة أو معدّلًا وذلك تحت الإصدارة 2.1 او أحدث من رخصة غنّو العمومية المنشورة بواسطة منظمة البرمجيات الحرة ، ترجمه أعضاء من فريق عيون العرب و مجتمع لينكس العربي.

en: Windows registration information
ar: معلومات تسجيل وندوز

en: &Owner:
ar: ال&مالك:

en: Organi&zation:
ar: المن&ظمة:

en: Application settings
ar: إعدادات التطبيق

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
ar: يمكن لواين محاكاة إصدارات متعددة من وندوز لكل تطبيق . هذا اللسان مرتبط أيضًا بألسنة المكتبات و الرّسوميّات وذلك للسماح بتغييرات واسعة النّطاق تتعلق بتطبيق معين.

en: &Remove application
ar: أزل تطبيقًا

en: &Windows Version:
ar: إصدارة الوندو&ز:

en: Window settings
ar: إعدادات النّافذة

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
ar: التقا&ط آلي للفأرة في وضع ملء الشاشة

en: Allow the window manager to &decorate the windows
ar: السّماح لمدير النّواف&ذ بتأطيرها

en: Allow the &window manager to control the windows
ar: السّماح لمدير النّوا&فذ بالتّحكم بها

en: &Emulate a virtual desktop
ar: محاكاة سطح المكتب افترا&ضي

en: Desktop &size:
ar: حجم س&طح المكتب:

en: Screen resolution
ar: دقة الشّاشة

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
ar: هذا مثالٌ نصيٌّ باستخدام عشر نقاط من الخط تاهوما

en: DLL overrides
ar: المكتبات المسيطرة

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
ar: يتيح لك واين إمكانيات فريدة و ذلك من خلال تمكينك من الاختيار بين المكتبات المضمّنة ( المصممّة بواسطة واين ) أو المكتبات الاصلية ( الموفّرة بواسطة تطبيق أو مأخوذة من وندوز )

en: &New override for library:
ar: إعداد سي&طرة مكتباتية جديد:

en: Existing &overrides:
ar: السيط&رات الحالية:

en: &Edit...
ar: ت&حرير...

en: Edit Override
ar: تحرير السيطرة

en: Load order
ar: المكتبة المستعملة

en: &Builtin (Wine)
ar: الم&ضمّنة (المبنية بواسطة واين)

en: &Native (Windows)
ar: الأ&صليّة (المأخوذة من وندوز)

en: Nati&ve then Builtin
ar: الأصليّة ثمّ المضمّنة

en: &Path:
ar: الم&سار:

en: De&vice:
ar: الج&هاز:

en: Bro&wse...
ar: است&عراض...

en: &Label:
ar: الاس&م:

en: S&erial:
ar: المس&لسل:

en: Driver diagnostics
ar: معالج المحركات

en: Defaults
ar: الافتراضيات

en: Output device:
ar: جهاز الإخراج:

en: Voice output device:
ar: جهاز الإخراج الصوتي:

en: Input device:
ar: جهاز الإدخال:

en: Voice input device:
ar: جهاز الإدخال الصوتي:

en: &Test Sound
ar: ا&ختبار الصوت

en: Appearance
ar: العرض

en: &Theme:
ar: السّم&ة:

en: &Install theme...
ar: ت&ثبيت سمة...

en: It&em:
ar: العن&صر:

en: C&olor:
ar: اللو&ن:

en: Folders
ar: الم&جلدات

en: &Link to:
ar: موص&ول إلى:

en: Libraries
ar: المكتبات

en: Drives
ar: المحرّكات

en: Select the Unix target directory, please.
ar: اختر دليلًا متوافقًا مع طريقة يونكس من فضلك.

en: (No Theme)
ar: (بدون سمة)

en: Graphics
ar: الرّسوميات

en: Desktop Integration
ar: تفاعلات سطح المكتب

en: Audio
ar: الصوتيات

en: About
ar: معلوماتٌ حول

en: Wine configuration
ar: إعدادات واين

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
ar: ملفات السمات (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
ar: اختر ملف سمة

en: Folder
ar: المجلد

en: Links to
ar: موصول إلى

en: Wine configuration for %s
ar: إعدادات واين لـ %s

en: Selected driver: %s
ar: المحرك المختار: %s

en: (None)
ar: (لا شيء)

en: Audio test failed!
ar: فشل اختبار الصوت !

en: (System default)
ar: (الاعداد الافتراضي)

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
ar: التغييرات على خيار المكتبة المستعملة لهذا النوع من المكتبات.
    غير مستحسن ، هل انت متاكد أنك لا زلت ترغب في ذلك ؟

en: native
ar: الأصليّة

en: builtin
ar: المضمّنة

en: native, builtin
ar: الأصليّة ثم المضمّنة

en: builtin, native
ar: المضمّنة ثم الأصليّة

en: disabled
ar: معطّل

en: Default Settings
ar: الإعدادات الافتراضية

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
ar: برامج واين (*.exe; *.exe.so)

en: Use global settings
ar: استخدم الإعدادات العالمية

en: Select an executable file
ar: اختر ملفًا تطبيقيًا

en: Autodetect
ar: تحديد تلقائي

en: Local hard disk
ar: قرص صلب محلّي

en: Network share
ar: مشاركة على الشّبكة

en: Floppy disk
ar: قرص مرن

en: CD-ROM
ar: قرص مدمج

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
ar: لا يمكنك إضافة محركات أخرى.
    
    كل محرك يجب أن يقترن بحرف من a إلى z لذلك لا يمكنك إضافة أكثر من 26 محرك.

en: System drive
ar: محرك النظام

[ctx: Drive letter]
en: Letter
ar: الحرف

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
ar: أنت لا تملك القرص c ، هذا أمر خطير !.
    
    تذكر انه بإمكانك الضغط على زر أضف في لسان المحركات لإضافة محرك.

en: Controls Background
ar: خلفية التحكمات

en: Controls Text
ar: نص التحكمات

en: Menu Background
ar: خلفية القوائم

en: Menu Text
ar: نص القوائم

en: Scrollbar
ar: شريط التمرير

en: Selection Background
ar: خلفية الاختيار

en: Selection Text
ar: نص الاختيار

en: Tooltip Background
ar: خلفية اﻷدوات

en: Tooltip Text
ar: نص الأدوات

en: Window Background
ar: خلفية النافذة

en: Window Text
ar: نص النافذة

en: Active Title Bar
ar: شريط العنوان المفعل

en: Active Title Text
ar: العنوان المفعل

en: Inactive Title Bar
ar: شريط العنوان غير المفعل

en: Inactive Title Text
ar: العنوان غير المفعل

en: Message Box Text
ar: نص الرسائل

en: Application Workspace
ar: مساحة العمل

en: Window Frame
ar: إطار النافذة

en: Active Border
ar: الحد المفعل

en: Inactive Border
ar: الحد غير المفعل

en: Controls Shadow
ar: ظل التحكمات

en: Gray Text
ar: النص الرّمادي

en: Controls Highlight
ar: إضاءة التحكمات

en: Controls Dark Shadow
ar: الظل الغامق للتحكمات

en: Controls Light
ar: إضاءة التحكمات

en: Controls Alternate Background
ar: الخلفية البديلة للتحكمات

en: Hot Tracked Item
ar: عنصر ساخن

en: Active Title Bar Gradient
ar: تفعيل انحدار شريط العنوان

en: Inactive Title Bar Gradient
ar: إلغاء تفعيل انحدار شريط العنوان

en: Menu Highlight
ar: القوائم المضاءة

en: Menu Bar
ar: شريط القوائم

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
ar: طرفية واين : فشل تشغيل البرنامج %s.
    الأمر غير سليم.

en: Program Error
ar: خطأ في البرنامج

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
ar: حصلت مشكلة كبيرة في البرنامج %s ويجب إغلاقهنعتذر لهذا الحدث .

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
ar: يحدث هذا بسبب مشكلة في البرنامج أو بسبب عائق يحول دون تشغيله بواين ،يمكنك مراجعة قاعدة بيانات <a href="https://appdb.winehq.org"> التطبيقات </a> للح صول على النصائح اللازمة لتشغيل التطبيق.

en: Show &Details
ar: أ&ظهر التّفاصيل

en: Program Error Details
ar: تفاصيل خطأ البرنامج

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
ar: إذا كانت المشكلة غير موجودة عند تشغيل البرنامج في بيئة وندوز ، وفي حال لم يتم التبليغ عنها مسبقًا يمكنك حفظ التفاصيل بالضغط على زر "الحفظ كـ" ثمّ <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">أبلغ عن العلّة</a> وأرفق الملف الذي حفظته في إبلاغك.

en: (unidentified)
ar: (غير معروف)

en: Saving failed
ar: خطأ في الحفظ

en: Loading detailed information, please wait...
ar: يجري تحميل المعلومات التفصيلية ، برجاء الانتظار...

en: &Open	Enter
ar: &افتح	ادخل

en: Re&name...
ar: أ&عد التسمية...

en: Propert&ies	Alt+Enter
ar: الخ&صائص	Alt+Enter

en: Cr&eate Directory...
ar: أنشئ م&جلدًا...

en: &Disk
ar: ال&قرص

en: Connect &Network Drive...
ar: وصل قرص ال&شبكة...

en: &Disconnect Network Drive
ar: ف&صل قرص الشبكة

en: &Name
ar: ا&لاسم

en: &All File Details
ar: جميع تفاص&يل الملف

en: &Sort by Name
ar: ترتي&ب بالاسم

en: Sort &by Type
ar: تر&تيب بالنوع

en: Sort by Si&ze
ar: ترتيب بالحج&م

en: Sort by &Date
ar: ترتيب بالتاري&خ

en: Filter by&...
ar: تصفية حسب&...

en: &Drive Bar
ar: &شريط المحركات

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
ar: كامل ال&شاشة	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
ar: ناف&ذة جديدة

en: Cascading	Ctrl+F5
ar: تتالي	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
ar: ار&صف عموديًا	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
ar: معلومات &حول مدير ملفات واين

en: Select destination
ar: اختر الهدف

en: By File Type
ar: بنوع الملف

en: File type
ar: نوع الملف

en: &Directories
ar: المج&لدات

en: &Programs
ar: البرام&ج

en: Docu&ments
ar: المست&ندات

en: &Other files
ar: املفات الأخر&ى

en: Show Hidden/&System Files
ar: أ&ظهر الملفات المخفية و ملفات النظام

en: &File Name:
ar: &اسم الملف:

en: Full &Path:
ar: المسار الكام&ل:

en: Last Change:
ar: آ&خر تعديل:

en: Cop&yright:
ar: الح&قوق:

en: &System
ar: ن&ظام

en: &Compressed
ar: م&ضغوط

en: Version information
ar: معلومات الإصدار

en: Applying font settings
ar: تطبيق إعدادات الخط

en: Error while selecting new font.
ar: خطأ في اختيار الخط الجديد.

en: Wine File Manager
ar: مدير ملفات واين

en: root fs
ar: النظام الجذر

en: Shell
ar: الصدفة

en: Creation date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Access date
ar: تاريخ آخر ولوج

en: Modification date
ar: تاريخ آخر تعديل

en: Index/Inode
ar: العقدة

en: %1 of %2 free
ar: %1 من %2 حرة

en: &Game
ar: &لعبة

en: &New	F2
ar: &جديد	F2

en: Question &Marks
ar: علاما&ت الاستفهام

en: &Beginner
ar: مبت&دئ

en: &Expert
ar: &خبير

en: &Custom...
ar: مخ&صص...

en: &Fastest Times
ar: النتا&ئج الأسرع

en: &About WineMine
ar: معلومات حول كانسة أل&غام واين

en: Fastest Times
ar: النتائج الأسرع

en: Fastest times
ar: النتائج الأسرع

en: Beginner
ar: مبتدئ

en: Expert
ar: خبير

en: Congratulations!
ar: تهانينا

en: Please enter your name
ar: أدخل اسمك رجاءً

en: Custom Game
ar: لعبة مخصصة

en: Rows
ar: الصفوف

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Mines
ar: الألغام

en: WineMine
ar: كانسة ألغام واين

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Copyright 2000 Joshua Thielen
ar: الحقوق محفوظة جوشا ثيلين 2000 ترجمة مصعب الزعبي

en: Printer &setup...
ar: إعداد الطاب&عة...

en: &Annotate...
ar: علق في الحا&شية...

en: &Bookmark
ar: وضع إشا&رة

en: &Define...
ar: &عرّف...

en: Always on &top
ar: د&ومًا في المقدمة

en: Fonts
ar: ال&خطوط

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: &Help on help	F1
ar: &المساعدة في استخدام المساعدة	F1

en: &About Wine Help
ar: &معلومات حول أداة المساعدة في واين

en: Annotation...
ar: الحاشية...

en: Copy
ar: نسخ

en: Index
ar: الفهرس

en: Search
ar: البحث

en: Wine Help
ar: أداة المساعدة في واين

en: Error while reading the help file `%s'
ar: خطأ في قراءة ملف المساعدة `%s'

en: Summary
ar: الخلاصة

en: &Index
ar: ال&فهرس

en: Help files (*.hlp)
ar: ملفات المساعدة (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
ar: لم نتمكن من إيجاد '%s' ، هل ترغب بالبحث عنه بنفسك ؟

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
ar: لم يعثر على أداة تحرير النصوص الغنية... جاري الإحباط

en: Help topics:
ar: نصائح المساعدة:

en: Error: Command line not supported
ar: خطأ : سطر الأوامر غير مدعوم

en: Error: Alias not found
ar: خطأ : الاسم المستعار غير موجود

en: Error: Invalid query
ar: خطأ : استعلام غير سلبم

en: &New...	Ctrl+N
ar: &جديد...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
ar: أ&عد	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
ar: اح&ذف	Del

en: &Select all	Ctrl+A
ar: اختر ال&كل	Ctrl+A

en: Find &next	F3
ar: اب&حث عن التالي	F3

en: Read-&only
ar: لل&قراءة فقط

en: &Modified
ar: مع&دل

en: E&xtras
ar: ال&إضافات

en: Selection &info
ar: معلومات الم&ختار

en: Character &format
ar: صي&غة المحارف

en: &Def. char format
ar: عرف &صيغة المحارف

en: Paragrap&h format
ar: صيغة المق&طع

en: &Get text
ar: أحضر ال&نص

en: &Format Bar
ar: شري&ط الصيغة

en: &Ruler
ar: ال&مسطرة

en: &Insert
ar: إ&دراج

en: &Date and time...
ar: التار&يخ و الوقت...

en: F&ormat
ar: ال&صيغة

en: &Bullet points
ar: ن&قاط العلام

en: &Paragraph...
ar: المق&طع...

en: &Tabs...
ar: الأ&لسنة...

en: Backgroun&d
ar: ال&خلفية

en: &System	Ctrl+1
ar: &النظام	Ctrl+1

en: &Pale yellow	Ctrl+2
ar: الأ&صفر	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
ar: معلومات حول برنامج د&فتر واين

en: Automatic
ar: تلقائي

en: Date and time
ar: التاريخ و الوقت

en: Available formats
ar: الصيغ المتوفرة

en: New document type
ar: نوع المستند الجديد

en: Paragraph format
ar: صيغة المقطع

en: Indentation
ar: الهامش

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: First line
ar: السطر الأول

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Tabs
ar: الألسنة

en: Tab stops
ar: وقف اللسان

en: &Add
ar: أ&ضف

en: Remove al&l
ar: حذف ال&كل

en: Line wrapping
ar: غلاف السطر

en: &No line wrapping
ar: لا &غلاف للسطر

en: Wrap text by the &window border
ar: غلف النص بحد الناف&ذة

en: Wrap text by the &margin
ar: غلف النص بال&حد

en: Toolbars
ar: أشرطة الأدوات

en: All documents (*.*)
ar: كل المستندات (*.*)

en: Text documents (*.txt)
ar: المستندات النصية (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
ar: صيغة النصوص الغنية (*.rtf)

en: Rich text document
ar: مستند نصي غني

en: Text document
ar: مستند نصي

en: Unicode text document
ar: مستند نصي متعدد الترميز

en: Printer files (*.prn)
ar: ملفات الطابعة (*.prn)

en: Center
ar: الوسط

en: Text
ar: النص

en: Rich text
ar: النص الغني

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Two pages
ar: صفحتين

en: One page
ar: صفحة واحدة

en: Zoom in
ar: تكبير

en: Zoom out
ar: تصغير

en: Page
ar: صفحة

en: Pages
ar: صفحات

[ctx: unit: centimeter]
en: cm
ar: سنتيمتر

[ctx: unit: inch]
en: in
ar: إنش

en: inch
ar: إنش

[ctx: unit: point]
en: pt
ar: نقطة

en: Document
ar: مستند

en: Save changes to '%s'?
ar: حفظ التغييرات في '%s' ؟

en: Finished searching the document.
ar: تم إكمال البحث في المستند.

en: Failed to load the RichEdit library.
ar: فشل في تحميل مكتبة تحرير النص الغني.

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
ar: لقد اخترت الحفظ بصيغة النص البسيط ، قد يتسبب ذلك في خسارة التنسيق . هل أنت متأكد من المتابعة؟

en: Invalid number format.
ar: رقم الصيغة غير سليم.

en: OLE storage documents are not supported.
ar: تخزين OLE للمستندات غير مدعوم.

en: Could not save the file.
ar: لم يتمكن من حفظ الملف.

en: You do not have access to save the file.
ar: لا تمكلك الصلاحيات لحفظ الملف.

en: Could not open the file.
ar: لا يمكن فتح الملف.

en: You do not have access to open the file.
ar: لا تملك الصلاحيات لفتح الملف.

en: Printing not implemented.
ar: لم تنفذ الطباعة.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
ar: لا يمكن إضافة أكثر من 32 لسان.

en: Starting Wordpad failed
ar: فشل تشغيل دفتر واين

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
ar: خطأ في الارقام المستعملة في المعامل أدخل /? لمزيد من المعلومات

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
ar: المعامل %1 خاطئ أدخل /? لمزيد من المعلومات

en: Press <Enter> to begin copying
ar: اضغط مفتاح الإدخال للبدء بالنسخ

en: %1!d! file(s) would be copied
ar: سيتم نسخ الملفات %1!d!

en: %1!d! file(s) copied
ar: تم نسخ الملفات %1!d!

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
ar: هل '%1' اسم ملف أو مجلد
    في الهدف ؟
    (F - ملف, D - مجلد)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
ar: الكتابة فوق %1? (Yes|No|All)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
ar: عملية النسخ من '%1' إلى '%2' فشلت في r/c %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
ar: خطأ أثناء القراءة من  '%1'
